Regulacja rzek to morderstwo na siedliskach, a także zawieszenie sobie sznura na szyję, poprzez zwiększenie ryzyka powodzi, kolej jest najlepszy środkiem śródlądowego długodystansowego transportu jak na razie
@sylwekher44714 жыл бұрын
Cześć. Nie uwzględniono w materiale okresów suszy. Rzeki stają się nie żeglowanie a i energii też nie produkuje. Regulacja rzek z ekologią nie ma nic wspólnego. Woda spływa szybko jak w rynnie a środowisko na tym cierpi. Giną ryby, ptaki, lasy a rzeka wygląda jak betonowy kanał. Dzięki za taką ekologię. Ile za taki koszt regulacji rzek można postawić elektrowni innego typu. Wiatrowych, słonecznych i jądrowych? Ekonomia, ekologia i czas😊
@keitharika89064 жыл бұрын
Przeciętny reaktor to 1TW racja, tylko przeciętna elektrownia ma reaktorów 2 lub 3. W związku ze zmniejszającą się retencją wody my nie powinniśmy przyspieszać biegu rzek, ale powinniśmy je spiętrzać, pogłębiać dla transportu wodnego, i jednocześnie spowalniać bieg. Tak aby móc lepiej wykorzystać słodką wodę zanim dotrze ona do morza.
@zubenelgubenupi4 жыл бұрын
Elektrownie wodne właśnie spiętrzają rzeki.
@leniox38514 жыл бұрын
Dobra uwaga
@maciejwiercinski26164 жыл бұрын
TW???? Troche zawyżone lekko:)))
@rodionchain99283 жыл бұрын
Masz rację Na Wiśle ma stanąć zapora! I to nie jedna!
@slawomirlech9502 жыл бұрын
A wojna na Ukrainie o co jest? Kto kontroluje Krym ten kontroluje kanał łączący morze Kaspijskie z morzem Czarnym. Transport rzeczny to jest najtańszy transport, najlepszy dla gospodarki by konkurować na światowych rynkach.
@bartolomeodiaz78474 жыл бұрын
Finlandia :D
@MrCzak874 жыл бұрын
Kiedyś bym powiedział tak ale regulacja rzeki nie jest czymś dobrym, zwłaszcza gdy nie mamy ogarniętej retencji, wysychamy jako kraj a gdy przyśpieszymy jeszcze odpływ wody z rzek do morza będzie popiół, na zachodzie powoli naturalizuje się rzeki bo porobili z nich kanały
@floreanchannel3 жыл бұрын
Dokladnie, Niderlandy, mistrzowie regulacji wody pakuja teraz miliardy euro w odnowe srodowiska naturalnego.
@zubenelgubenupi3 жыл бұрын
Budowanie zapór ma przyspieszyć odpływ wody? Na zachodzie powoli naturalizuje się rzeki? Racja, z naciskiem na powoli i tylko te, z których się przestało korzystać. Tak naprawdę, to tylko pokazówa i wciskanie kitu.
@zubenelgubenupi3 жыл бұрын
@@floreanchannel Gdzie to widziałeś?
@slawomirlech9502 жыл бұрын
@@zubenelgubenupi to są opłacane przez Szulca i Angelę trole próbujące zniszczyć polską gospodarkę. Transport rzeczny jest najtańszym transportem stąd Chińczycy chcą wybudować kanał łączący Dunaj z morzem śródziemnym by towary z Chin kilka dni wcześniej mogły dotrzeć do Niemiec i Polski niż płynąć dookoła.
@linkin85tlen4 жыл бұрын
Retencja teraz jest najważniejsza. Taki projekt jeszcze bardziej pozbawia nas wody. Czas na zatrzymywanie wody w gruntach, odtworzenie bagien. Regulacja rzek to powodzie i jeszcze mniejsze zasoby wód podziemnych
@slawomirlech9502 жыл бұрын
Według Twojej logiki powodzie i wyschnięte grunty powinny być nieprzerwanie w Niemczech. Teoria teorią a praktyka pokazuję że to polskie nieregulowane rzeki tworzą powodzie i wysychanie, podczas gdy w Niemczech na ich regulowanych rzekach jak powodzi nie widział, tak nie słyszał.
@linkin85tlen2 жыл бұрын
@@slawomirlech950 to ty chyba w ogóle nie w temacie. Niemcy mają regularne problemy z powodzią, a my dostajemy ich zalane auta. Niemcy odtwarzają tereny zalewowe, żeby zmniejszać ryzyka powodziowe.
@slawomirlech9502 жыл бұрын
@@linkin85tlen stopnie na rzece zmniejszają ryzyko powodzi, bo każdy stopień potrafi zmagazynować wodę gdy jest taka potrzeba. Pogłębione koryto także zmniejsza ryzyko, przecież to czysta fizyka.
@piotrwawreniuk32494 жыл бұрын
Poziom wód gruntowych w Polsce jest najgorszy w Europie, a regulacja rzek jeszcze by to pogorszyła. Do produkcji energii z kolei mamy zbyt małe spadki wody. Inwestycja w sieć kolejową i elektrownie atomowe wydaje się o wiele lepszym pomysłem.
@sebeksebek17064 жыл бұрын
Błędne myślenie, na niskie spady można stosować ślimakowe turbiny.
@JanuszJotgie4 жыл бұрын
Pominięto kwestię przeładunku towarów z barek i transportu do miejsca docelowego. Na dodatek - w przeciwieństwie do kolei i "TIRów" - w transporcie wodnym ciężko ustalić dokładne terminy dostaw np. surowców w celu utrzymania ciągłości procesu produkcyjnego czy budowlanego (w tym przypadku szczególnie kruszywa). Swego czasu chciałem kupić kruszywo w porcie rzecznym w Ujściu. Niestety, ale było droższe niż kupione w kopalni łącznie z transportem kolejowym loco Piła (8 km od Ujścia).
@zubenelgubenupi3 жыл бұрын
Bo fabryki zużywające dużo surowców, takie jak elektrownie, huty, fabryki chemiczne itp, buduje się na całym świecie nad żeglownymi rzekami, lub nad morzem. Tylko u nas debilstwo wybudowało hutę w Katowicach a w Szczecinie zlikwidowało.
@slawomirlech9502 жыл бұрын
Pracuję w transporcie, większość towarów nie ma terminów, ponieważ fabryki mają coś takiego jak MAGAZYNY i niska cena jest dla nich najważniejsza.
@damiandankowski23373 жыл бұрын
Proszę nagrać serię regionalną.... Demografia, przemysł, turysta, szanse rozwoju, perspektywy inwestycji, największe firmy, historia.... Chętnie zobaczę porównania np. gospodarki Wielkopolski vs Prowansji etc....
@hitmaniak17374 жыл бұрын
w Wisłę póki co spuszczamy brąz
@AS-ty7nc4 жыл бұрын
90% wód to ściek
@bogdaneq4 жыл бұрын
m n i a m
@rafamoskowicz65894 жыл бұрын
brąz też może napędzać elektrownie :)
@menow18934 жыл бұрын
Skutki matriarchatu w Polsce. "Dziewczyny lubią brąz"
@adimiesz51884 жыл бұрын
Nie my spuszczamy tylko ktoś spuszcza 😏
@MrPiomich4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek i fajnie przedstawiony
4 жыл бұрын
Dzięki wielkie :)
@mafiakaczki56704 жыл бұрын
Jeżeli zaczniemy betonować rzeki to problemy z suszami mogą się jeszcze bardziej zwiększyć
@zodiak17994 жыл бұрын
xDDDDDDDDDD
@bronekjeszczeniezdechchwaakrl4 жыл бұрын
@@zodiak1799 z czego sie śmiejesz? Przecież to prawda
@jozefupinski6385 ай бұрын
Czy np. w Holandii są większe problemy z suszami? Proszę o odpowiedź.
@mateuszek26624 жыл бұрын
Według mnie kolej lepsza. W mienjszym stopniu ingeruje w naturę. Jest niezależna od pogody. Wiem że ulewa może podmyć tory
@homopoeticus13 жыл бұрын
Pełna zgoda. Kolej to najlepszy kompromis.
@jaca75914 жыл бұрын
Powiedział pan że wybetonowanie rzeki przyspiesza spływ! A duża ilość stopni wodnych nie wyhamuje rzeki ???? Mam pomysł na wykorzystanie małych rzek np Słupia na której można bez dodatkowych spiętrzeń postawić 1000 prądnic 30KW tylko na odcinku od Słupska do Ustki. Z patentu Tesli można tak wyregulować rzeki że rzeglowność będzie jeszcze bardziej opłacalna. Na całej długości Słupi spokojnie 5000 prądnic. Pozdrawiam
@Paul-wg5qn4 жыл бұрын
W Polsce trzeba postawić na transport kolejowy, a nie fantas magory z autostradami wodnymi, jak mamy co raz większe susze, w naszym kraju.
@damiandankowski23373 жыл бұрын
Unia naklada na nas obowiązek transportu śródlądowego. Poza tym jest to kasowa inwestycja patrząc lokolanie. Jestem Wielkopolski, mamy tutaj żeglarską i kajakową Wielką Pętlę Wielkopolski(proszę poczytaj o niej, zapraszam do wizyty na żywo), która przez lata zaniedbań strasznie się zamuliła i na silniku ciężko pływać....
@tomaszhubertchwilkowski79803 жыл бұрын
Świat odchodzi od kolei ponieważ obsługuje głównie duże miasta i porty, chyba że się do kolei dopłaca a to można robić kilka lat a potem braknie kasy
@dasboot59033 жыл бұрын
@@damiandankowski2337
@damiandankowski23373 жыл бұрын
@@dasboot5903 Ja właśnie życzę sobie takiej"zagłady" rzek. Jeszcze w latach 90tych pamiętam barki na rzekach czy pogłebiraki. Na początek uruchomić przynajmniej Odrę do Kostrzyna i Wisłę do Bydgoszczy. Przesuwać się potem na południe przynajmniej na Wiśle do Płocka, a Odrą aż do Czech(dlatego Czesi chcą utworzyć Ministerstwo Morskie :) i pobierać myto od pepitków. Niemcy na pewno się na spławną Odrę dołożą, bo na wysokości bodajże Lubusza mają dostęp do tej rzeki.
@dasboot59033 жыл бұрын
@@damiandankowski2337 ... To ze rzeki trzeba regularnie poglebiac, oznaczac szlak zeglowny ... to nie ulega watpliwosci, jesli chcemy ich uzywac do zeglugi srodladowej. Ale nie chcialbym, aby zabudowywac je po obu brzegach, aby wygladaly jak rynny sciekowe :o(( Wisla musi pozostac poldzika rzeka ... to jest caly jej urok wlasnie.
@krzysztofmrowiec39234 жыл бұрын
Gruszki na wierzbie, lepiej niech Wisła pozostanie rzeką naturalną, dziką, to zdrowsze dla Polski i Polaków i nie piszę tych słów z przekory, bo są też argumenty za takim rozwiązaniem
@mariuszk66234 жыл бұрын
Lubię cię słuchać ponieważ mało jest informacji o Polsce w pozytywnym wymiarze .
@staff17034 жыл бұрын
Z filmu na film pan prowadzący poprawia dykcję i wymowę. Bardzo szanuję, gdyż moim zdaniem jest to bardzo ważny element każdego materiału a wyraźne mówienie na nagraniu to wcale nie taka prosta sprawa jak się niektórym wydaje.
@abli14454 жыл бұрын
Za 60 mld można wybudować około 2 tysiące kilometrów dróg ekspresowych lub 11 tysięcy kilometrów torowiska (dwutorowego)
@slawomirlech9502 жыл бұрын
Za króla Augusta Polska wybudowała kanał łączący Wisłę z Dnieprem czyli łączącym Warszawę z morzem Czarnym. A dzisiaj mamy krzykaczy ekologów i nic w Polsce się nie opłaca, za to w Niemczech tych krzykaczy ekologów nie ma i tam transport rzeczny jest najtańszym transportem lądowym.
@abli14452 жыл бұрын
@@slawomirlech950 za króla Augusta nie transportu kolejowego. A co do ekologów to np zniszczenie rzek nie zniszczyło tylko walorów przyrodniczych, ale zniszczyło potencjalne źródła dochodów w posotaci połowu ryb, rzeki Polskie tętniały życiem z każdego kilometra Wisły rocznie łowiono masy.
@slonecznadol18572 жыл бұрын
Europa prowadzi renaturyzacja rzek . Za takie pomysły które pan głosi powinno się wsadzacdo więzienia . Czyste , naturalne pełne ryb i ptactwa rzeki a nie cuchnące kanały . Kiedy to dojdzie do betonowych glow
@kazikm32094 жыл бұрын
Stek BREDNI!! Nie dosyć, że tak duży program byłby realizowany z piecdziesiat lat, to i tak nie ma szans, żeby barkami wozić sensowne ilości towarów. Plus przyjęty program budowy elektrowni jądrowych, oraz dwieście miliardów złotych dziury budżetowej
@zubenelgubenupi3 жыл бұрын
Dlaczego na całym świecie da się wozić duże ilości towarów najtańszym i najbardziej ekologicznym transportem wodnym a tylko u nas nie? Jedź i zobacz jaki jest ruch na Missisipi, Jangcy, Renie, Drodze Świętego Wawrzyńca, Paranie, Tamizie czy nawet na Dunaju, to przestaniesz wypisywać brednie. Ja byłem i widziałem.
@homopoeticus13 жыл бұрын
@@zubenelgubenupi , Wisła to nie Dunaj ani Missisipi Tu nie da się pływać od wiosny do jesieni. Jedynie zimą poziom wody jest wystarczający do żeglugi towarowej. Zresztą Wisła jest krótką rzeką w porównaniu do tamtych, a transport kolejowy jest szybszy. Z tymi bredniami to bym był ostrożny. Kolega dobrze gada.
@Bugslick3 жыл бұрын
@@homopoeticus1 Dokladnie, jesli dalej bedziemy wszystko betonowac i regulowac rzeki to w przyszlosci bedziemy miec ogromny problem z brakiem wody. W polsce optymalnie sprawdzil by sie transport kolejowy, tym bardziej, ze siec byla juz dobrze rozbudowana.
@slawomirlech9502 жыл бұрын
@@Bugslick tamy gromadzą wodę, tworzą jeziora i zwalniają nurt rzeki. Czyli wody jest więcej a nie mniej.
@Bugslick2 жыл бұрын
@@slawomirlech950 Nie do konca, powyzej zapory rzeka gromadzi material i podnosi poziom wod gruntowych. Ponizej zachodzi erozja dna i wody gruntowe opadaja. Takie zapory to zaglada dla ryb i znacznie ograniczenie ich wystepowania.
@Krzysztof.Bielinski4 жыл бұрын
Taka prawda.Pozdrowienia z Gdańska.
@Herlrzax4 жыл бұрын
Oby te chore pomysły nigdy nie weszły w życie. Przez zmiany klimatu Ren niedługo przestanie być żeglowny.
@lieto184 жыл бұрын
Toć Wisła staje się Wisełką, regulacja rzek przyspieszy pustynnienie naszej Polski.
@janjuszka70504 жыл бұрын
Dlaczego? Na początku wieku pływano nie tylko Wisłą ale i Sanem aż do Leska. Na obniżenie się wód w Sanie miała wpływ wycinka lasów aby pozyskać drewno do budowy twierdzy Przemyśl i oczyścić przedpola dzieł obronnych . Kraje zachodnie mają rzeki głównie żeglowne ale Polsce nie wolno. Rzeki są niepogłębiane, zamulają się i przez to właśnie woda nimi szybciej spływa do morza. My jesteśmy dziś jak Ci Murzyni w koloniach których także się poucza jak żyć a naszym kacykom płaci się jak wtedy tym w Afryce, żeby działali na swoją szkodę. Zaszczepia się nową pseudoekoliczną religię. To co jest niedobre w Polsce, w Niemczech jest jak najbardziej dobre. Dziwne.
@HermanKoszarek2 жыл бұрын
Mamy zupełnie inny system opadów obecnie niż kiedyś. San dziś w lecie to obraz nędzy i rozpaczy. I co roku jest gorzej mimo, że stopień zalesienia biegu rzeki od źródeł do Przemyśla nie ma żadnego porównania nawet do stanu zalesienia sprzed budowy twierdzy. Kiedyś te tereny były jednym z gęściej zaludnionych w kraju. Po wojnie te tereny utraciły 60-70% mieszkańców. Wszystko to zostało zalesione. Te lasy rosną tu już 70 lat. A stosunki wodne ciągle się pogarszają.
@rafam62564 жыл бұрын
Ale co z letnim coraz częstszym występowaniem suszy. Ten dość ważny czynnik został pominięty w tym odcinku.
@sol22222224 жыл бұрын
no faktycznie w tym roku była susza... jak co roku w kwietniu nie padało... a potem wszystko gniło
@rafam62564 жыл бұрын
@@sol2222222 w tym roku tak, ale większość lat poprzednio to susza, niski stan rzek.
@janjuszka70504 жыл бұрын
Rzeka żeglowna to rzeka głęboka a to raczej ma dobry wpływ na objętość wody w jej korycie. Na zatrzymanie wody w gruncie ma wpływ nie rzeka duża ale takie małe strumyczki i wodne cieki a nawet rowy melioracyjne bo melioracja to nie osuszanie a gospodarowanie wodą. Większe rzeki trzeba spiętrzać i budować na nich śluzy,. Czy pojezierze augustowskie wysycha z powodu kanału augustowskiego - nie, wręcz przeciwnie.
@maciejsieracki24294 жыл бұрын
Cała Europa odchodzi od regulacji rzek i tam na rzekach i uważają to za błędy przeszłości a my będziemy robić to co oni robili 200 lat temu. To już lepiej za te pieniędzy rozbudować kolej.
@serek48284 жыл бұрын
Tak odchodzi,że same Niemcy chcą wyremontować stare i dobudować nowe szlaki wodne
@robertkazimierski79723 жыл бұрын
W Europie transport rzeczny kwitnie. Barką można przetransportować jednorazowo ładunek który jest niemożliwy do przewiezienia drogą lądową choćby ze względu na gabaryty.
@maciejsieracki24293 жыл бұрын
@@robertkazimierski7972 Liczy sie koszt transportu na jedna tone i co jest tansze, koszt infrastruktury ktora musi byc wykonana i ile faktycznie sie kosztuje tona ładunku po podliczeniu inwestycji, mozna sprawdzic ile ton przewiezie pociag towarowy z setka wagonów. Nie jestem przeciez ale moim zdaniem te barki musiałby isc jedna za druga zeby sie to zwrociło, zobacz jak ida pociagi jak ida tiry, to sie zwraca a te barki puszcza 3 na krzyz. Co do regulowania rzek nie odnosiłem sie do inwestycji w transport tylko napisałem ze europa odchodzi od regulowania rzek, brzegów itd korytowanie i poglebianie nie jest tak szkodliwe i to sie robi.
@slawomirlech9502 жыл бұрын
@@maciejsieracki2429 mieszkałem na przeciw Tamizy i statki wpływają jeden za drugim. Na jednym statku są tysiące kontenerów czyli jeden statek to kilkadziesiąt pociągów które w Polsce zdaje się mają po 50 wagonów.
@maciejsieracki24292 жыл бұрын
@@slawomirlech950 Zgadza sie ale to ze inni zabetonowali kraj nie oznacza ze to jest najlepszy sposób na zarzadzanie rzekami, myślę ze jak we wszystkim trzeba znalezc złoty środek.
@arturcakowski28483 жыл бұрын
Tak, tylko trzeba by ekooszołomòw na Madagaskar wysłać.
@maciek_k.cichon4 жыл бұрын
A mam pytanie czy w obecnych warunkach poziomu wody w rzekach (Wisła w zeszłym roku miała tylko 53 cm w jednym miejscu w Wawie a miejscami wysychała) poważny ruch rzeczny jest w ogóle możliwy? Skąd brać wodę na ten młyn?
@excellenttriptravel33914 жыл бұрын
Chodzi o regulację rzeki - pogłębienie jej na środku koryta- odmulenie. Bardzo pięknie do roku 2010 działała ODRATRANS wtedy jeszcze z siedziba we Wrocławiu . No ale w 2009 ktoś( RZGW czy coś tam ) sprzedał na złom pogłębiarkę. W 2010 przyszła powódź i „zamuliło piaskiem „ rzekę ... no i Amen.
@tomaszhubertchwilkowski79803 жыл бұрын
Odra do Cedyni lub podnośni Dolny Finów 》ok 150 km długości jest na poziomie morza i nie potrzebuje inwestycji w śluzy, może pogłębienia do kl V i to miejscowego. Najpilniejszym pod wzgledem budowy śluz jest odcinek lubuski gdzie mamy do pokonania różnicę wysokosci ok 60m. Śląsk jest praktycznie uregulowany choć stan śluz wymaga remontu.
@waldemarrachwal13664 жыл бұрын
STOP regulacjom Wisły!!!! Łapy PRECZ od Polskich Rzek!!!!
@morycbucholtz20064 жыл бұрын
Pieniądze na wynalazki i cuda, czyli: wynalazki związanie z tzw. ZIELONĄ REWOLUCJĄ V Program Ramowy Unii Europejskiej, lata 1999-02, budżet 14-16 mld ECU VI Program Ramowy Unii Europejskiej, lata 2003-06, budżet wynosi 16,27 miliarda euro VII Program Ramowy Unii Europejskiej, lata 2007-13, budżet 54 mld EUR HORYZONT 2020, lata 2014-20, budżet 77 mld EUR
@iwonasudo61523 жыл бұрын
Po komentarzach widać że się nie opłaca inwestować w drogi wodne . Lepiej wychować człowieka i wysłać go na roboty do Niemiec zamiast dać pracę we własnym kraju . Taka jest mądrość polskiego narodu . Jeszcze trochę i będę wymiotować tymi ludźmi bez wizji i wyobraźni
@arekchodkowski73153 жыл бұрын
Ile czasu będzie płynąć barka z Krakowa do Gdańska a ile jedzie samochód czy pociąg.
@Robert_Barszcz4 жыл бұрын
Jestem absolutnie za rozwojem śródlądowego transportu wodnego
@Robert_Barszcz4 жыл бұрын
@@dkjk8217 Pociąg towarowy z Drezna do Zgorzelca z 10 wagonami pokonuje trasę 180 km w 10 godzin. Ze Zgorzelca do Nysy też jest około 180 km. Pierwszy wagon dojechał po 3 dniach a ostatni po 7. Wachadło 28 wagonów na cement o ładowności 60 T w promieniu 250 km ma taką samą zdolność przewozową jak 3 TiRy o ładowności 20 T każdy. Kolej w 95% składa się z ludzi a 5 ze stali. Jestem za stalą a przeciw tym 95%. Bez presji ze strony trzeciej strony kolej się nie zmieni.
@Robert_Barszcz4 жыл бұрын
@@dkjk8217 nie betonuj. Przyjdzie powódź 100 lecia zmienisz zdanie. Tama na Solinie pochłonęła całą profukcję cementu z Polski z 10 lat. 5 lat po jej zbudowaniu przyszła powódź, którą zatrzymała Solina. Straty w Dolinie Sanu byłyby 10 razy większe od kosztów budowy zapory. Graj na emocjach a majątek ludzi będą zabierać rzeki. Powodzenia.
@Robert_Barszcz4 жыл бұрын
@@dkjk8217 a gdzie sprzedają takie kryształowe kule w których widać jak będą regulowane rzeki? Przy kaskadzie zwartej, którą obecnie chcą rozwiać poczynając poniżej Włocławka w ogóle nie ma mowy o betonowaniu brzegów. Od kogo bierzesz kasę za posty?
@Robert_Barszcz4 жыл бұрын
@@dkjk8217 przy najbliższej powodzi na nieuregulowanej rzece, ofiary wyślę do ciebie po odszkodowanie
@Robert_Barszcz4 жыл бұрын
Skończą przekop mierzeji wezmą się za zaporę podporową dla Włocławka
@tomaszhubertchwilkowski79803 жыл бұрын
Elektrownie wodne mogą działać jako szczytowo-pompowe i wspierać wiatraki lub działać np w ciągu dnia kiedy jest większe zapotrzebowanie
@michalchyra2 жыл бұрын
Taki był pomysł jeśli chodzi o elektrownie we włocławku ta elektrownia działała jako szczytowo pompowa biestetu erozja dna koryta Wisły poniżej zapory wylkucza takie jej zastosowanie
@slawomirlech9502 жыл бұрын
Jak masz tanią energie,(bo elektrownie wodne to najtańsza energia, tańsza nawet od atomu) to zabijające gołębie i orły wiatraki nie mają racji bytu, po prostu zbankrutują.
@plrc45934 жыл бұрын
2:10 - budowano je w XVIII i XIX w, a potem przez setki lat były niedoinwestowane?
@DW-xl6tr4 жыл бұрын
Wodny viatoll brzmi groteskowo :) Wartością dodaną użeglownienia polskich rzek , byłyby polskie firmy logistyczne oferujące swoje usługi przewozowe na tych szlakach, czy też firmy budujące i serwisujące a także szeroko pojęte zaplecze. Dodatkowo mniejszy koszt transportu towarów wspomagałby polskie firmy eksportowe, oraz konsumentów. Tu należy się doszukiwać głównych zysków z infrastruktury. A jeśli coś miałoby być płatne, to ze względu na róźnice "techniczne" (rzeka nie zużywa się od tego, że barka po niej płynie) prędzej korzystanie se śluz (które wymagają utrzymania) niż stawka za kilometr na wzór viatola. BTW, Albo mi umknęło, albo nie zostało wspomniane o planowanej w XIX wieku drodze wodnej Wisła -San-Dniestr, łączącej Bałtyk z morzem Czarnym.
@tomaszhubertchwilkowski79803 жыл бұрын
Dodam oprócz Szczecina i Świnoujścia również rozbudowywany wlaśnie Port Morski Police, który dzięki PHD ca 2 krotnie zwiększy przeładunki
@ghut4874 жыл бұрын
no i mamy taki atut jak OT Logistics S.A - rodzime know how i lata doświadczeń, 40% przewozów towarowych na śródlądziu w Niemczech ... nie zawsze oni nas.. czasami my ich :)
@grzegorzzmorelowej31624 жыл бұрын
Wszystko pięknie i ładnie, tylko nie wspomniałeś o jednym. Jaki poziom miala choćby Wisła w ostatnich latach? Żeby rzeka spełniała rolę transportową musi być w niej woda, a co wakacje jest z tym problem (reszta roku też bez rewelacji). Sama regulacja nie starczy, jak nie będzie skąd wziąć wody w wyższym biegu i dopływach
@JanuszJotgie4 жыл бұрын
Wystarczy. Dlatego konieczna jest budowa stopni wodnych, które by przytrzymały wodę i pogłębiły niektóre odcinki.
@slawomirlech9502 жыл бұрын
Ale jak już budują stopnie to powinni stawiać elektrownie, by nie spuszczać tej wody tak za darmo.
@avelox88364 жыл бұрын
To może być ciekawy temat
@Shiro_PL4 жыл бұрын
Jestem jak najbardziej za! Tak jak mówisz, jest w tym ogromny potencjał... Michał, dopytam bo może mi uciekło - Czy to jest w planach? Czy ktoś ma zamiar to realizować? Pozdrawiam, miłego dnia ;)
@TMio-fj6sr4 жыл бұрын
Tak, tylko w odwrotnej kolejności. Pierwszy jest projekt regulacji Odry. Były już na to fundusze. Na górnym i dolnym Śląsku już wyremontowano jazy i śluzy. Kolejny etap to Wrocław - Gorzów. Przez kryzys i rozrzutność obecnego rządu pewnie będzie to zawieszone. Wątpliwe żeby kontynuowano tak drogi projekt, przy obecnym deficycie.
@Shiro_PL4 жыл бұрын
@@TMio-fj6sr Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź Tomaszu. Domyślałem się właśnie, że może być problem przy realizacji tego typu przedsięwzięcia. Miłego dnia
@kamilbasinski55644 жыл бұрын
Będzie to realizowane jeśli za bardzo ekoświry nie będą głosić swojej propagandy. Bo da się połączyć droge wodną z rozwiązaniami prośrodowiskowymi. Tylko do niektórych pewnie i tak nie dotrze taka argumentacja.
@Shiro_PL4 жыл бұрын
@@dkjk8217 Dobrze Jacku, dziękuję za opinię :)
@Treliko4 жыл бұрын
Na razie mamy wodne skrzyżowanie rzek w Wągrowcu :D
@Szycha84122 жыл бұрын
Ciekawy odcinek - jest tylko mały problem - tir dojedzie do każdej koziej wólki, może z punktu A do B dojechać wielomna trasami nie będąc uzależniony od szyn czy rzek. Jest 1 załadunek i 1 rozładunek a nie kilka razy np tir-pociąg-barka-pociąg-tir :)
2 жыл бұрын
Wiesz co jak masz dobrze zorganizowaną logistykę to transport intermodalny jest lepszy. Bo masz mniej korków i lepszy nadzór. Najpierw coś płynie do Polski. Potem koleją trafia w odpowiednie województwo i powiat. A ostatnie kilometry jedynie to tir. Pomysł ile to oszczędności paliwa. Poza tym często jak coś dociera do Krakowa czy Warszawy to zostaje już na miejscu. Jednak większość ludzi mieszka w miastach i ich bezpośredniej okolicy.
@slawomirlech9502 жыл бұрын
Gdy są rzeki uregulowane to duże fabryki buduje się nad brzegiem rzeki, wówczas mają swój port i nie muszą płacić opłat za przeładunek.
@zofifi75494 жыл бұрын
Prowadzący zapomniał że wypadki tam na rzekach pochłonęły 10 x więcej ofiar śmiertelnych niż reszta energetyki razem wzięta, (wliczając wypadki w górnictwie) tylko 1 katastrofa w 1975 r. w Banqiao pochłonęła ok 170 tys. ofiar. Do tego miliony zniszczonych domów. Mniejszych katastrof na świecie było co niemiara, tylko w tym roku ponad 200 ofiar. Ale wszyscy boją się "atomu" bo nic nie rozumieją, a jak woda zabije 1000 czy 2000 ludzi to zrozumiałe więc ok. Do tego dochodzą gromadzące się latami przed tamą toksyczne odpady a kiedyś starą tamę trzeba będzie rozebrać = koszty rozbrojenia takiej bomby ekologicznej będą niebotyczne ( o ile wcześniej tama nie pęknie i nie zabije całej rzeki poniżej). Osobiście wolę mieszkać za płotem elektrowni jądrowej niż nad rzeką choćby 10 czy 20 km poniżej tamy.
@slawomirlech9502 жыл бұрын
Amerykanie nie mają takich mądrych doradców i tam pustynia w Arizonie na wodę dzięki tamie na rzece. Chyba powinneś natychmiast ostrzec mieszkańców Phenix by nie pili tej toksycznej wody z tamy na rzece hahaha
@KoJacek4 жыл бұрын
10:36-z tą stabilnością energii z Wisły nie byłbym taki pewien-latem w okolicach Warszawy można ją niemal przejść. Nawet teraz wody jest dość mało.
@janjuszka70504 жыл бұрын
To prawda, bo rzeki nie są pogłębiane, Niemcy mogą a my nie. Tu chodzi o pieniądze, o ekonomię a nie żadną ekologię.
@wrobelek3003 жыл бұрын
1:44 - Lubię Finlandie 👌
@marcinzaniewski96283 жыл бұрын
Ekologiczną ??? Wyniszczając wszystkie wędrowne gatunki ryb . Dziękuję za taką ekologię.
@slawomirlech9502 жыл бұрын
Tia bo w Renie, Dunaju czy Missisipi nie ma ryb? Jest więcej niż w Wiśle. Wracaj do szkoły.
@piotrp56684 жыл бұрын
Bez sensu, transport rzekami jest za wolny. Te regulacje niszczą rozlewiska rzek, gdzie jeszcze istnieje trochę natury. Lepiej wydać na autostrady i koleje.
@jmr91794 жыл бұрын
Nie. To się nam opłaca i powinno się w to inwestować.
@tomaszduda67564 жыл бұрын
Transport wodny jest ok 14 krotnie tańszy. Gdyby Niemcy myśleli jak Pan-nie mieliby portu w Hamburgu. Wiele towarów importowanych i eksportowych z Europy odbywa się przez ten port.... Z takich powodów są hegemonem gospodarczym w Europie☝️. A Polacy jeżdżą do Niemiec pracować ;)
@karol99484 жыл бұрын
wez nie pierdol!
@andrzejnicefor43853 жыл бұрын
Ale jak to się ma z Czajką . Czy to przemyślane , czy to nie będzie za wielki stres .
@ukaszmorawski31614 жыл бұрын
Port węglowy miał być w Bieruniu. Kiedyś sztucznie przyłączonego w granice administracyjne Tych - podejrzewam, że stąd stwierdzenie, że miał być w Tychach. Z Tych do Wisły w linii prostej jest ok. 20 km.
@olo18994 жыл бұрын
Lepiej rozwijać kolej a nie żeglugę, ciekawe jak przyjdzie susza i nie będzie odpowiedniego poziomu wody???
@KacperKuz36283 жыл бұрын
ale wisła jest bardzo głęboka a barki nie są duże
@KacperKuz36283 жыл бұрын
a na prąd i tak wody nie braknie
@homopoeticus13 жыл бұрын
@@KacperKuz3628 , taka głęboka że w 2019 w Warszawie były wyspy piasku na Wiśle..;)
@slawomirlech9502 жыл бұрын
@@homopoeticus1 w Churchill w Kanadzie port jest otwarty tylko przez dwa miesiące bo przez resztę roku jest zamarznięty a i tak jest rentowny. Po prostu spedytorzy wolą zaczekać kilka miesięcy na statek niż przepłacać za pociąg czy ciężarówkę.
@hofimastah2 жыл бұрын
Oby te kanały nam nie powysychały za parę dekad 😵💫
@asada10244 жыл бұрын
O jak super! Odsubowało mi was
@WojciechB.4 жыл бұрын
Czy nie lepiej odpuścić sobie betonowanie naszych rzek i ewentualnie wydać tą forsę na infrastrukturę kolejową? Czy na pewno potrzebujemy inwestycji w transport rzeczny? Może mi ktoś wyjaśni dlaczego jest to aż tak niezbędne?
@serek48284 жыл бұрын
Ze względu na dodatkową energię kolej plus elektrownia atomowa to byłyby gigantyczne koszty. Tym bardziej,że narzuca się by zlikwidować węglowe elektrownie. Jak i przymus unowocześnienia bark i jednak wychodzi taniej transport wodny finansowo jest bardziej opłacalny
@donmat38484 жыл бұрын
Wisła jest tak zapuszczona ze to się kompletnie nie opłaca. Lepiej zainwestować w Odrę
@Crovaify4 жыл бұрын
Mówisz o obiektywności, a porównujesz dewastacje ekosystemu (czyt. budowanie elektrowni wodnych) do magazynowania odpadów z elektrowni jądrowej. Ręce opadają.
@zubenelgubenupi3 жыл бұрын
Dewastacją ekosystemu są dla ciebie elektrownie wodne i atomowe, więc domyślam się, że te na węgiel, gaz czy ropę pewnie też. A wiatraki nie psują ci krajobrazu i nie płoszą ptaków? Budowa dróg też pewnie jest be, bo trzeba wycinać drzewa i kłaść asfalt? To najlepiej nie robić nic i przesiąść się na furmanki? Ale konie srają i dużo żrą, więc trzeba będzie wyciąć lasy pod uprawę owsa. Co tu zrobić? Chyba najlepiej się powiesić, żeby nie zatruwać planety. Może mógłbyś dać dobry przykład i zrobić to jako pierwszy?
@avelox88364 жыл бұрын
Podoba mi się flaga Finlandii
@szymonbigdowski92814 жыл бұрын
Może coś o ŁÓDZKIM METRZE?
@rafagrzyb19924 жыл бұрын
Była ":spławna"? Bałdzo ładnie! :D Wiem, wiem, ale mnie śmieszy xD
@Lateset4 жыл бұрын
Zbudujmy elektrownie atomowe to wtedy pociągi będą miały emisje 0.00 co2 na wszystkie kilometry jakie sobie wymarzymy nawet
@Lateset4 жыл бұрын
A poza tym jak kiedyś byłem w magdeburgu fajne wygląda to jak na dole jest rzeka a na wiadukcie kanał
@jerzyserwata25164 жыл бұрын
Ludzie. Jeżeli ograniczymy CO2 to rośliny nie będą go miały do asymilacji czyli produkcji tlenu. Co robiliście w szkołach na Biologii czy Botanice? Ograniczać trzeba metale cięźkie, pyły, azotyny ale nie CO2. Elektrownia węglowa np. po zastosowaniu zaawansowanych filtrów i systemów oczyszczających jest mniej uciążliwa dla środowiska niż elektrownia wodna.
@Cien186664 жыл бұрын
@@jerzyserwata2516 tyle że te CO2 nie jest już teraz asymilowane w takim stopniu żeby jego poziom w atmosferze pozostawał na jednolitym poziomie. Czyli to, że drzewa nie będą miały czym się "żywić" jest argumentem nie trafionym, bo wcześniej spłoną przez pożary lasów co będzie skutkiem wzrostu temperatury.
@jerzyserwata25164 жыл бұрын
@@Cien18666 to trzeba sadzić jak najwięcej drzew i roślin wysokowydajnych pod względem fotosyntezy. Szczegulnie w miastach. Zagajniki na dachach wykorzystujących retencję wody deszczowej.itp. Rozwala mnie pompowanie w auta elektryczne które popierwsze nie są bezemisyjne, po drugie produkcja i utylizscja szczegulnie baterii zostawia taki ślad węglowy jak dwa konwencjonalne sprawne auta, po trzecie emisja pola elektrycznego. Cała ta ekologia idzie niekoniecznie w dobrym kierunku.
@Cien186664 жыл бұрын
@@jerzyserwata2516 nie, bo produkujemy tego CO2 dużo za dużo i nawet jeśli posadziłbyś wszędzie gdzie się da takie rośliny to by nie wystarczyło. Jedynym wyjściem jest ograniczenie jego produkcji. Jeżeli chodzi o auta elektryczne to są one pożądane w krajach gdzie produkcja energii elektrycznej jest w większości bezemisyjna.
@wielblad13443 жыл бұрын
lepiej kanalizować Odrę niż Wisłę... dlaczego? bo mniejsza i jest znacznie bardziej uregulowana od Wisły która jest tak na prawdę dziką rzeką a na pewno porównując nawet z Odrą... żeby nie było że znowu coś wybudujemy i do niczego się nie przyda ;) ogromne inwestycje na Wiśle mogą zostać przerwane znacznie "łatwiej" niż te na Odrze i to jedyny powód by Odrę "zrobić" w pierwszej kolejności tak aby ruszył jakiś transport rzeczny w naszym kraju...
@tomd56374 жыл бұрын
Rozwalic Włocławek i nie budowac więcej tam.
@paulfisker4 жыл бұрын
👏
@swarozyc64514 жыл бұрын
W Polsce nie myśli się perdpektywicznie na temat przepraw wodnych!
@kritGeist4 ай бұрын
Różnica do renu jest ta, że ren nie jest a tak zabudowany. Lata wcześniej ren był bardo zabrudzony, teraz w końcu czysty ren powraca.
@SlawcioD4 жыл бұрын
5:41 Tychy pozdrawiają ;) i żądają dostępu do morza ;P
@cepek884 жыл бұрын
Dzięki za materiały do pracy licencjackiej😉
@makaveli16083 жыл бұрын
Jaki masz DAC na biurku ? I czy polecasz :)
3 жыл бұрын
Czy chodzi o maca? :)
@makaveli16083 жыл бұрын
@ Nie nie, tak pod monitorem wyglądające jak wzmacniacz słuchawkowy :D
3 жыл бұрын
To zewnętrzna karta dźwiękowa Lexicon :)
3 жыл бұрын
Mam wersje alpha i polecam ale wolałbym omega bo ma zasilanie phantom
@makaveli16083 жыл бұрын
@ dziękować przyjrzę się temu :)
@Wojas230334 жыл бұрын
Polacy królują w transporcie lądowym w europie. definitywnie oni odczuli by tę inwestycję
@damianzawisza10974 жыл бұрын
Mocna regulacja nie tylko spowoduje powodzie, ale co aktualnie istotniejsze susze ;(
4 жыл бұрын
Właśnie nie. Regulacja stosunków wodny zapobiega temu co mówisz. NIKt nie mówi o zalaniu betonem rzek a o śluzach, walach przeciwpowodziowych i zbiornikach retencyjnych
@Jerry_One4 жыл бұрын
Jak zwykle świetny film i sporo wiadomości. Jak widać po po Renie i Dunaju transport wodny ma sens. Wykorzystajmy to majc takie warunki !
@Kaze_PL3 жыл бұрын
Ja jednak wolę by polska nie ingerowała w rzeki w ten sposób, tym bardziej że wysycha, to raz. A dwa, turystycznie polska ma najbardziej naturalne rzeki, co zazdroszczą nam inne kraje europejskie i w tym kierunku bym szedł. Po trzecie elektrownie wodne, to również dobry pomysł. Po czwarte musimy działać w taki sposób by ta woda zostawała w naszym kraju, anie spuszczać do morza. Dlatego autostrady wodne nie, nie i raz jeszcze nie. Poza tym nie ma potrzeby by finansować obcemu krajowi dostęp do morza. Pozdrawiam.
@menow18934 жыл бұрын
Zrobili zaborcy, potem nie były doinwestowane przez SETKI LAT ????? 0.o
@TheBrzytefka4 жыл бұрын
Co za idiotyczna wizja , zima byla lekka na wiosne susza, najpierw trzeba zainwestowac jak magazynowac wode , a nie spuszczac wszystko do baltyku bo sie w step niedlugo zamienimy, jednym slowem dobra Twoja robota , ale nikomu niepotrzebna oby nie doszlo nigdy do regulacji rzek, tak wlasnie wloclawek zalatwil tarlo lososia i trocia na wisle
@xarn0ld904 жыл бұрын
Dzięki temu możemy mieć prąd, mniej korków, lepszą gospodarkę, a my kurwa tylko tracimy potencjał....
@tomes33784 жыл бұрын
tak jest,rzeka do każdej Biedronki!
@ryszardadamski4 жыл бұрын
Chujencjał.
@musashi13194 жыл бұрын
Bez kontrrewolucji nawet nie ma co ruszać bogactw naturalnych Polski, bo ta banda złodziei rozkradnie i zmarnuje ten potencjał, przy którym nawet Arabia Saudyjska się chowa.
@tokyoto234 жыл бұрын
Mentalnie, to dla wielu mieszkańców Polski brzeg rzeki to miejsce gdzie wysypuje się gruz i śmieci. Od świadomości Polaków trzeba zacząć. Obawiam się pseudo ekologów, że oni też przewracają ludziom w głowach. Popieram i dzięki za film! Chętnie zatrudnię się jako śryk a potem może retman:)
@slawomirlech9502 жыл бұрын
Czyli żeby zwiększyć PKB o 300 mld musimy zainwestować w regulację Wisły i Odry 60 mld. Biorąc pod uwagę że wydatki państwa to około 45% PKB czyli podatki w Polsce to 45% PKB zainwestowanie 60 mld przyniesie większe wpływy do budżetu 135 mld każdego roku. Trzeba dać naszym politykom kalkulatory, bo widać, że nie umią liczyć.
@MrXmilio3 жыл бұрын
Myślę że to Odra jest bardziej ekonomiczna, co sprawiać Wisłą?
@zubenelgubenupi3 жыл бұрын
Nawozy, zboża, materiały budowlane i do budowy dróg, surowce chemiczne, zwierzęta hodowlane, drewno, paliwa a nawet śmieci i surowce wtórne. No i turystów.
@kondzio20034 жыл бұрын
Podobno stopień wodny we Włocławku trochę się sypie i zaraz będą z nim problemy.
@zubenelgubenupi3 жыл бұрын
Dlatego trzeba wybudować kolejne żeby go odciążyć i móc przeprowadzić jego remont.
@danielk60544 жыл бұрын
Plany ambitne aczkolwiek zastanawia mnie czy wody na spełnienie tego celu nam wystarczy. Od jakiegoś czas pojawiają się coraz czesciej doniesienia o stepowieniu Polski. Również sam widzę, że jest coraz bardziej sucho zwłaszcza na terenie województwa łódzkiego
@arturjuszkieicz48294 жыл бұрын
i jeszcze mowa o mikro elektrowniach na małych rzekach które zapewnią małą retęcję a przy tym dają energię rozproszoną.
@kondzio20034 жыл бұрын
1:46 śmiechłem.
@jaroslaw.sadowski4 жыл бұрын
Regulacja rzek to zbrodnia przeciwko środowisku. Ponadto pogłębiało by to problemy suszy w Polsce przez obniżenie retencji wody w zlewni/przyśpieszenie odpływu. Ponadto zwiększa to prawdopodobieństwo katastrofalnych powodzi, obniża potencjał samooczyszczania rzek. Zachód od regulacji rzek odchodzi przeprowadzając renaturyzacje rzek, która jest dużo droższa niż ich regulacja, a i tak nie przywraca stanu pierwotnego na 100%. Poza tym takie udrożnienie rzek trzeba co jakiś czas powtarzać przez zamulanie, zbiorniki retencyjne się wypłycają z tego samego powodu - koszty regulacji i utrzymania tego są niebotyczne. Mając w alternatywie zelektryfikowaną (najlepiej z OZE) kolej pomysł wykorzystania rzek do ciężkiego transportu jest niedoRZECZNY.
@slawosz4 жыл бұрын
Ciekawa opinia
@Grzegorz_Grabowski4 жыл бұрын
Dokładnie tak, mamy mnóstwo obszarów zagrożonych pustynnieniem, a niektórzy chcą dalej pogarszać ten stan rzeczy. Najbardziej zrównoważonym środkiem transportu od lat jest i wciąż będzie kolej. Dużo, szybko i tanio, a do miejsca docelowego i tak trzeba dowieść ciężarówką te kilka ostatnich kilometrów.
@serek48284 жыл бұрын
Które państwo zachodu. Same Niemcy remontują szereg rzestarzałych budowli i budują nowe do transportu wodnego i czerpania prądu.
@serek48284 жыл бұрын
@@Grzegorz_Grabowski Nie tanio,kolei jest droższa niż transport wodny
@darekd47752 жыл бұрын
Bardzo możliwe , Gdyby Wisła byłaby pod zaborem Pruskim , Była by tak samo zrobiona jak Odra .
@roddypiper51462 жыл бұрын
Z tego co mi wiadomo za tuska nie wolno było regulować rzek, bo to by było konkurencją dla niemców (mimo, że to by mogło zapobiec 2 kolosalnym powodziom więc tak jakby się przynajmniej częściowo samosfinansowało). Za kaczyńskiego za to nie ma na to pieniędzy bo są potrzebne elektoratowi. A tak już abstrahując od tego, to ludzie sobie nie zdają sprawy jak wydajny jest transport rzeczy i jakby mogło to odciążyć autostrady zawalone tirami..... no i dać realniejsze podwaliny pod międzymorze.... o energii rzecznej nawet nie myślałem - powiedziano mi, że się zamulają i są bardzo drogie w użytkowaniu, ale pewnie trzeba w to iść.
@brajanmazur89104 жыл бұрын
Uff zdążyłem
@LordBlick4 жыл бұрын
12:13 - czy ktoś wie co to za miejsce na Ziemi? Szukanie obrazem na zrzucie ekranowym niewiele mi dało…
@siecislaw_fpv4 жыл бұрын
Wygląda jak Radom, ale nie jestem pewien.
@LordBlick4 жыл бұрын
@@siecislaw_fpv no jak na Mleczną to ociupinkę za szeroka ta rzeczka…
@malfoj0174 жыл бұрын
@@LordBlick turkusowy kolor wody wskazuje na miejsce dawnego wydobycia wapienia a skąpa roślinność i nagie szczyty na miejsce powyżej 2000m n.p.m Jeśli będzie ci się na tyle nudziło to możesz poszukać miejsc które pasują do opisu
@LordBlick4 жыл бұрын
@@malfoj017 OK, dziei, podejrzewałem 3 przełomy w Chinach, ale nie jestem pewien, liczyłem na autorów filmu… ;P
@locust384 жыл бұрын
Co do regulacji rzek pogadaj z typem z kanału wolne rzeki to ci trochę opowie na ten temat.
@kauza98064 жыл бұрын
niech tego nie reguluja wiecie i ryb zginie i mniej miejsca na tarło będom miały to by był tragedia dla tego śeodowiska
@przemysawkot18884 жыл бұрын
Tylko że te barki czasem nie używają mazutu jako paliwa? Przecież to świństwo najgorsze...
@arturzajac62704 жыл бұрын
Kolega wspominając o co2 zapomniał wspomnieć o cząstkach stałych.
@zubenelgubenupi3 жыл бұрын
Używają takiego samego paliwa jak lokomotywy i tiry, tylko wielokrotnie mniej.
@HermanKoszarek2 жыл бұрын
Czyli jakby było możliwe podplyniecie barką do dystrybutora na Orlenie, to spokojnie mogę wlać przed zakupem hotdoga to paliwo do barki, bo jest takie same?
@kondzio20034 жыл бұрын
A co jest gorsze - betonowe rzeki czy tiry na drogach? To ja chyba wolę aby rozbudowywano kolej a rzeki zostawili u nas z drzewami na brzegu a nie betonem.
@djpiecia4 жыл бұрын
dżuma albo cholera a można być zdrowym - tiry na tory.
@paweniewiarczuk38644 жыл бұрын
Chyba 300 mln a nie miliardów. ;)
@MrArth19853 жыл бұрын
Chyba nie, parę baniek to tylko jedna barka z np. zbożem.
@kamilgahcsgcd96154 жыл бұрын
Już nie mogę się doczekać
@zbigniewteterycz15713 жыл бұрын
Przed wojną były plany wybudowania 22 stopni wodnych na wiśle,które mogą być dobrym planem na odbudowe gospodarki naszego kraju.22 stopnie to :śluzy dla obiektów pływających,22 mosty,22 elektrownie wodne,22 uregulowane obszary rolnicze z odzyskaniem starych koryt rzek jako zbiorników retencyjnych z zastawkami do regulacji poziomu wody w rzekach w czasie powodzi i nadmiaru wody w czasie duźych opadów i wiosennych roztopów śniegu.Nic tylko to realizować tylko czy nasi administratorzy są zdolni do racjonalnego myślenia i zarabiania na całym tym gospodarstwie wodnym rzek i okołorzecza i przyrzecza.Ten plan to wiele nowych miejsc pracy a co za tym idzie wpływy do kasy państwa z tytułu : podatków , zusu,ubezpieczeń od pracy i towarów i usług,wielu podatków pośrednich.Pozdrawiam.
@maurycymierzejewski14744 жыл бұрын
Po co w takim razie budować tyle autostrad i ekspresówek ? nie lepiej postawić na szybką kolej i transport wodny ?
@mieszkogulinski1684 жыл бұрын
Samochód dojedzie w więcej miejsc niż pociąg, a do wielu miejsc nie dociera wystarczająco duża rzeka, żeby mogły nią przepływać duże statki transportowe (spośród miast wojewódzkich chociażby Łódź, Kielce, Olsztyn).
@djpiecia4 жыл бұрын
wystarczy kolej , transport wodny jest zbyt wolny i nieprzewidywalny
@Tutel1.14 жыл бұрын
twój styl nagrywania, i miniaturki bardzo mi przypominają styl Globalisty
4 жыл бұрын
Gość robi fajne treści, obaj tworzymy w podobnej tematyce to podobieństwa są nieuniknione. :)
@Tutel1.14 жыл бұрын
@ Aha bo kiedy zobaczyłem miniaturke odrazu pomyślałem że to nowy film Globalisty
@abli14454 жыл бұрын
Oby nie doszło to do skutku, lepiej jest zainwestować w transport kolejowy
@steelmarillion4 жыл бұрын
Port planowano nie w Dębnikach, a w Płaszowie
@Artro103 жыл бұрын
Odpowiadam: może, jeśli gówna zamienimy w energie 🤣
@audioburrow12584 жыл бұрын
A co na to ekologia? Wszyscy mowia ze rzek nie nalezy prostowac i betonowac? Po co nam ten caly transport jak jesc nie bedzie co? Transport powinien byc oparty na intermodalnych kolejach. Rzeki zostawcie kajakarzom, ptakom i rybom.