Czy zabory zmodernizowały Polskę, a bez socjalizmu dzisiaj byłoby gorzej? - prof. Piotr Koryś

  Рет қаралды 11,579

Wolność w Remoncie – WEI

Wolność w Remoncie – WEI

Күн бұрын

Пікірлер: 87
@bananbananowy3552
@bananbananowy3552 19 күн бұрын
Bardzo ciekawe!
@Cyprian-f9b
@Cyprian-f9b 19 күн бұрын
Świetna rozmowa 👍👍👍
@maciejwoosinski273
@maciejwoosinski273 19 күн бұрын
Musicie wrócić do tej rozmowy. Brawo Wy i brawo My.😊
@misiu19772
@misiu19772 20 күн бұрын
Świetna rozmowa. Dziękuję obu Panom i serdecznie pozdrawiam.
@Brunek774
@Brunek774 20 күн бұрын
Jako mieszkaniec dawnego westpreußen mogę potwierdzić, że było powszechne przekonanie o pruskim porządku i infrastrukturze. "zbudowane za Wilusia", "tutaj trzeba Niemca" to powiedzonka które pierwsze przychodzą mi na myśl.
@jerzywecawski2488
@jerzywecawski2488 17 күн бұрын
A jako Ostpreusser dodam krążące powiedzonko : polskie drogi , polskie mosty i polskie płoty ...
@jerzywecawski2488
@jerzywecawski2488 17 күн бұрын
Jeszcze słowo , Brunek . Za Wilusia w Stoczni Gdańskiej budowano okręty i statki. W III RP Złodziejskiej- Kaczyński sprzedał ją Ukraińcowi Siergiejowi Taruta , który buduje tu wiatraki , jak Cervantes dla Don Kichota .
@autoboxykrakow
@autoboxykrakow 19 күн бұрын
Bardzo dobry podcast. Dowiedziałem się wielu bardzo ciekawych rzeczy. Pozdrawiam
@JuzJestDobrze
@JuzJestDobrze 20 күн бұрын
Dzieki. Ciekawa rozmowa. Ciekawe fakty . Chyba nie jest przesada powiedziec " brawo my "
@olowrohek9540
@olowrohek9540 19 күн бұрын
Dzieki za material 👌 Pochodze z okolic Katowic a studiowalem w Krakowie. Tylko ok 70 km a zupelnie inna mentalnosc i jedzenie nawet chleb i bulki sa inne. Ciekawe dlaczego?
@augustinwarczok5274
@augustinwarczok5274 18 күн бұрын
I ja pochodzę z tych okolic i POTWIERDZAM w całej rozciągłości.
@olowrohek9540
@olowrohek9540 18 күн бұрын
@augustinwarczok5274 ale powaznie godom.
@adamzajma
@adamzajma 20 күн бұрын
Ależ to była fascynująca lekcja, proszę o więcej. Natomiast minus za częste przerywanie gościowi.
@oldbeaver730
@oldbeaver730 19 күн бұрын
Bo to jest rozmowa a nie kazanie.
@adamGdanski
@adamGdanski 19 күн бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa, przelamujaca niektore stereotypy. Duze dzieki!
@piotr.leniec-lincow5209
@piotr.leniec-lincow5209 19 күн бұрын
Dobra rozmowa . Ale zabrakło słowa o religii , którą eksperci jasno wiążą z rozwojem , szczególnie przemysłowym. Jest taka teza ( fakt ,że jest ich wiele ) która za 3 wiodące elementy mające wpływ na bogactwo narodów wymienia : religię ( uczy stosunku do pieniądza ) klimat ( uczy planowania ) promień identyfikacji ( jak daleko jakieś dobro uważamy za własne ) Uważam , że Polskę ratuje klimat. Temat wpływu religii na nasze sukcesy gospodarcze jest tematem tabu . Ale są to sprawy oczywiste dla tych , którzy nie boją się tego tematu. Warto poczytać co pisał E. Kwiatkowski gdy piłsudczycy odsunęli go od jego projektów. Religia pojawia się tam ( w opinii Kwiatkowskiego ) jako główny powód , dla ktorego modernizacja Polski musiała odbyć się w sposób odgórny . Dyskusja , która to przemilcza jest niepełna.
@augustinwarczok5274
@augustinwarczok5274 18 күн бұрын
Religia to nie stosunek do pieniądza... Religia to system wartości, to filozofia stosunków społecznych Jak wielkie jest jej znaczenie łatwo zauważyć rozglądając się wokół, No bo jakoś tak się stało, że świat jaki znamy został stworzony przez dość leniwych, nie aż tak inteligentnych, o stosunkowo krótkiej historii chrześcijan… Tak, tak! To, że inni to teraz produkują i ulepszają nic nie znaczy. Popatrzcie na naukę, filozofię, sztukę, wynalazki od samolotu po komputer, że tylko to wymienię. W Chinach spędziłem łącznie ponad dwa i pół roku. Chińczyków lubię i bardzo szanuję, ale zawsze, gdy wracałem do Europy, to Panu Bogu dziękowałem, że się tutaj urodziłem.
@piotr.leniec-lincow5209
@piotr.leniec-lincow5209 18 күн бұрын
@augustinwarczok5274 system wartości i filozofia stosunków społecznych ? I pan chce następnie dowodzić , że pieniądze ( czyli praca ) nie mają z tym nic wspólnego. Na jakiej radosnej ( lub dewocjonalnej ) zasadzie rozdzielił pan pieniądze od stosunków społecznych ?
@tomaszkornaszewski3275
@tomaszkornaszewski3275 18 күн бұрын
To znaczy - jaka religia jest najlepsza? Bo, biorąc pod uwagę Chrześcijaństwo, to nie widać większych różnic pomiędzy katolikami a protestantami (jeśli chodzi o wpływ na rozwój gospodarczy) gdy już prawosławie wydaje się mniej przyjazne przedsiębiorczości.
@piotr.leniec-lincow5209
@piotr.leniec-lincow5209 18 күн бұрын
@@tomaszkornaszewski3275 Niejaki profesor psychologi Zimbardo twierdzi , że do tego co można nazwać po polsku przedsiębiorczością najbardziej predysponują Protestantyzm oraz Judaizm. Ale zostawmy to. Katolicyzm vs Protestantyzm to ciekawszy temat. Jak wielkie są różnice zilustruje przykładem kariery D.Trumpa w USA. Amerykanie są w stanie wybaczyć mu wiele ponieważ jest ( postrzegany ) człowiekiem sukcesu. Protestanci wierzą ,że majątek jest darem od Boga . Że jest się wybrańcem namaszczonym do życiowych sukcesów. To im imponuje również na płaszczyźnie wiary i nie tylko. Dla katolika to dziwne . Tu zbawienie osiągamy przez cierpienie i pokutę. Na milionerów patrzymy raczej podejrzliwie. Cnotą jest ubóstwo. Różnice są więc znaczące i mają wpływ na to jak traktujemy tak istotne społecznie tematy jak chęć zysku , podział dóbr a co za tym idzie ocenę ( własnego lub cudzego ) losu oraz ocenę sukcesów lub porażek nas samych. Mam nadzieję ,że to coś wyjaśnia.
@piotr.leniec-lincow5209
@piotr.leniec-lincow5209 18 күн бұрын
@@tomaszkornaszewski3275 niestety cenzura szaleje. Nie ma ani najlepszej ani najgorszej. Ale różnice między protestantyzmem a katolicyzmem są ogromne choć jak już wspominałem to jest temat tabu.
@kasanowaistara
@kasanowaistara 20 күн бұрын
bardzo fajny wywiad ale i tak najbardziej to mi sie podobalo "unlimited amount" w relacji do podazy sily roboczej w niemieckich obozach koncentracyjnych :^)
@richardwrobel508
@richardwrobel508 18 күн бұрын
A propos szarej Warszawy w latach 80-tych. Berlin Zachodni byl bardzo szary: opuszczone domy, nie remontowane od wojny domy i szkoly to byl dla mnie szok. Tylko glowna ulica Kürfürstendann byla odnowiona. W pierwszych 4-rech latach po wojnie panstwo niemieckie nie istnialo i ludzie glodowali. W Polsce po wojne nie bylo glodu.
@86DaF
@86DaF 15 күн бұрын
karma, ale i tak za mało odpokutowali.
@jarekiwan6093
@jarekiwan6093 14 күн бұрын
nie głodowaliśmy ale to przez politykę stalina dostaczał nam zboże głodząc swój naród chodziło mu o przekonanie polaków do socjalizmu
@MARISRUBINS
@MARISRUBINS 19 күн бұрын
Ciekawa rozmowa! Sam sporo nad tym rozmyslałem i oto moje wnioski: Nieda sie stwierdzic czy polska bez komunizmu rozwinela by sie bardziej czy mniej niz panstwa porównywalne jak np. hiszpania. To zalezałoby by od warunków zewnetrzych, geopolitycznych. Czy bylibysmy po wojnie członkiem NATO? Uni europejskiej? Jesli tak to od którego roku? a moze finlandyzacja? Czy istniałby ZSRR? Układ warszawski bez Polski? Czy istniało by Nrd i bylibysmy otoczni przez panstwa socjalistyczne czy moze cała europa srodkowa była by kapitalistyczna i prozachodnia. Co wtedy z radziecką strefa okupacyjną w Niemczech. Jakie byłby koszty wrogiego sasiedztwa z ZSRR, a moze jakies zyski? Hiszpania nie miała zadnych problemów geopolitycznych, wprost przeciwnie. Słowem jest zbyt wiele niewiadomych jesli mówimy o historii alternatywnej.
@przemysawnowak2673
@przemysawnowak2673 19 күн бұрын
hiszpania rozwijala sie najszybciej za rzadow Franco - wszystkie wskazniki to udowadniaja :P. za socjalistow byl zawsze upadek i cofanie sie w rozwoju!
@jarekiwan6093
@jarekiwan6093 14 күн бұрын
raczej nie rozwinęli byśmy się wystarczy spojrzeć na ostanie 30 lat niby jesteśmy wolni ,a zamiast rozwoju jest zwijanie się polski gdzieś czytałem ze w 1939 r mieliśmy jakieś 35-40% analfabetów za komuny zmuszano wręcz do nauki czytania i pisania , 2 ile zbudowano mieszkań za gierka a ile przez ostanie 30 lat 3 może nie budowaliśmy super samochodów ale jednak budowaliśmy obecnie tylko mówimy o Izerze nasze stary 266 do dziś są cenione do dziś jako doskonały wóz terenowy dla wojska , Autosany do dziś jeżdżą pomimo że najmłodszy ma ponad 30 lat , pokaż współczesny który tyle przejeździ 4 stocznie poszły pod młotek I tak można wymieniać jeszcze długo Edukacja była na bardzo wysokim poziomie dziś to już nie edukacja a indoktrynacja LGBT>>>>>>>
@kundeleczek1
@kundeleczek1 16 күн бұрын
Modernizaja pod zaborami ma taki sam sens jak ucięcie nóg żeby zrzucić kilogramy.
@PetuShen
@PetuShen 19 күн бұрын
Nie no błagam ludzie. Pierwszym złotym wiekiem był okres Kazimierz Wielki-Kazimierz Jagiellończyk
@jerzywecawski2488
@jerzywecawski2488 17 күн бұрын
Problem na tyle poważny a jednocześnie istotny dla naszego kraju , że bezwzględnie trzeba analizy : sine ira et studio , jak zalecał Tacyt ....W moim przekonaniu - prostych odpowiedzi nie ma Każdy zabór był inny i miał inny wpływa na rozwój podbitej dzielnicy ...Najprostszy przykład z możliwych : oświata a co za tym idzie - wiedza...W Prusach , obowiązek szkolny był już w 1819 roku. Według spisu z 1921 roku w dawnej Galicji i Kongresówce analfabetyzm dotyczył ponad 34 proc. ogółu .O rozwoju kapitalizmu na tym terenie nie ma potrzeby mówić...
@mariuszgebczyk
@mariuszgebczyk 15 күн бұрын
Gdyby tylko prowadzący zrozumiał że to nie on jest najważniejszy i nie przerywał gościowi...
@michakonarski2508
@michakonarski2508 19 күн бұрын
ZAPIERDALAJMY byle do przodu. Bo obecnie zawracamy do niby bezpiecznych lat 90-tych, to jest jakiś ponury żart.
@kai89tracid
@kai89tracid 17 күн бұрын
czasy były militarne, kolei budowano w niemczech dla wojska , a w Rosji wręcz odwrotnie zaś u nich można było robic kariere wojskową gdy sie miało kase lub koneksje, Austria miała wszystkiego po trochu, Wiedeń był centrum Europy kosmopolitycznie.
@alloutdoorlasertag1265
@alloutdoorlasertag1265 19 күн бұрын
na rozwój np. Poznania także wielki wpływ miało istnienie twierdzy.
@LaDonnaNice
@LaDonnaNice 16 күн бұрын
W Poznsniu po Wilusiu ( WilhelmieII) zostaly solidne , piekne budowle , ktore ciesza oko do dzisiaj !
@VirtualTransformer
@VirtualTransformer 19 күн бұрын
Zaborcy zdegradowali Polski język dodali miliony wyjątków aby zniechęcić dzieci do nauki wtedy łatwiej sięgały po język zaborcy. Gdzie są informacje na ten temat w IPN wyparowały?
@MacGreggo
@MacGreggo 14 күн бұрын
Tytuł: "Od rozbiorów do UE" jest sensowny. Po co przy tym majstrować? 😀
@witoldnol4791
@witoldnol4791 20 күн бұрын
Panowie kto przegłosował w sejmie zabory?
@mariuszborowski2646
@mariuszborowski2646 20 күн бұрын
Aktualna mądrość etapu już wkrótce zamieści w podręcznikach (jedyną) właściwą odpowiedź. Niech tylko się im uda domknąć wieko nad trumną naszej Ojczyzny.
@Stanley4125-nz6fk
@Stanley4125-nz6fk 20 күн бұрын
Dokładnie ​@@mariuszborowski2646
@WillyWonka-d8b
@WillyWonka-d8b 20 күн бұрын
Świetny film! Jestem z Polski i muszę powiedzieć, że David jest dla mnie wielką inspiracją. Zacząłem inwestować w kryptowaluty tak jak on, jako bojaźliwy inwestor, który nie chciał stracić pieniędzy. Jestem naprawdę szczęśliwy, że mogę powiedzieć, że teraz jestem bardzo dochodowy i kupuję swój pierwszy dom za kryptowaluty. Jestem bardzo wdzięczny za całą wiedzę i informacje, które David Frank przekazał mi w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Zacząłem w styczniu 2024 r. z zaledwie 10 000 USD, a dziś mój portfel jest wart 458 000 USD✊✊
@JakubChwaliński-s7p
@JakubChwaliński-s7p 20 күн бұрын
Słyszałem o panu Davidzie jakiś czas temu na innej platformie, nie tutaj na KZbin. Proszę, jak mogę się z nim skontaktować? Mam już serdecznie dość tracenia pieniędzy na handlu 😔
@WillyWonka-d8b
@WillyWonka-d8b 20 күн бұрын
Jest aktywny na Telegramie👇
@WillyWonka-d8b
@WillyWonka-d8b 20 күн бұрын
@DavidFsignal ✅
@JakubChwaliński-s7p
@JakubChwaliński-s7p 20 күн бұрын
Dzięki za informacje... Skontaktuję się z nim tak szybko, jak to możliwe. Chcę również zdobyć dobrą wiedzę i już więcej nie tracić.
@jdsbigred
@jdsbigred 20 күн бұрын
Biorąc pod uwagę wahania rynku, zgadzam się z Tobą, że lepiej inwestować z profesjonalistą, który rozumie strukturę rynku, osiągać sukcesy w codziennym handlu bez żadnych dodatkowych opłat na końcu. David jest naprawdę dobry!
@Tibbbby75
@Tibbbby75 14 күн бұрын
Ach, te profesory 😂 Co jeden to bardziej zakochany we własnych mądrościach, z których nic nie wynika, ale da się dzbanom opchnąć.
@dawidlijewski5105
@dawidlijewski5105 17 күн бұрын
Dolinę Krzemowa stworzyło wojsko amerykańskie, prywatny kapitał podczepił się na dużą skalę dopiero w latach 80. Pas Rdzy stworzył i zniszczył prywatny kapitał.
@Hak189
@Hak189 14 күн бұрын
Rację maja ci że zaborcy rządzili lepiej.Polska produkcja w 1938 r była mniejsza niż w 1913.
@feliksukasiewicz9835
@feliksukasiewicz9835 16 күн бұрын
A czy przewaga administracji z zaborów niemieckiego i austriackiego po odrodzeniu nie było raczej wynikiem wypchnięcia w wyniku drugiej wojny światowej rosyjskiej administracji razem z wojskiem na wschód?
@fanfonsoFPV
@fanfonsoFPV 19 күн бұрын
Weź nie zagaduj gościa, co chce coś dopowiedzieć to mu przerywasz jak Olejnik
@czeslawmchaqu3746
@czeslawmchaqu3746 9 күн бұрын
Porównywanie Polski z Hiszpanią to jak porównywanie ziemniaka z pomarańczą. Kiedy skończyła się IIWŚ Hiszpania miała już za sobą kilka lat zaprowadzania frankistowskich porządków. Nigdy nie była uważana za państwo sezonowe tzn zagrożone obcą agresją. To zawsze jest podstawowy warunek dla pozyskania kapitału dla inwestycji. Z racji położenia geograficznego jest położona blisko kanałów przepływu pieniędzy i towarów. Gdyby Polska po wojnie zachowała niezależność od Związku Sowieckiego to byłaby krajem frontowym. Czy to sprzyjałoby inwestycjom? Trudno powiedzieć. PRL oprócz tego że zlikwidował analfabetyzm i zelektryfikował kraj to miał zdolność kredytową. Pobudowano wiele zakładów które już nie funkcjonują ale dzięki tym inwestycjom podniósł się poziom politechnizacji obywateli. Umiejętności dzięki którym Polacy w IIIRP stworzyli setki tysięcy różnorodnych zakładów produkcyjnych, nie wzięły się znikąd.
@Komandor55
@Komandor55 19 күн бұрын
Komentarz komentarzowy, nic nie komentujący.
@1ofthecrowd
@1ofthecrowd 15 күн бұрын
Z innej beczki: Chcę sobie pooglądać a właściwie posłuchać tej audycji wskakują mi reklamy, ok, lecą sobie .... nagle słyszę Międzynarodowe radio białoruś" propagandówka ze wschodu, co to jest.... reklama na tym kanale to jakiś żart. komuś też tak wskoczyło?
@peceed
@peceed 18 күн бұрын
Zaborcy przynieśli wiele korzyści, tylko w żadnym stopniu nie jesteśmy w stanie poznać korzyści z ich braku aby ocenić je relatywnie. Nie należy jednak zapominać, że wykończyliśmy się sami... Potem idiotyczne powstanie wskazują że niekoniecznie bylibyśmy rozsądni. Co ważne - zabory wymusiły współpracę między zaborcami co uchroniło nasz kraj przed większymi wojnami aż do pierwszej światowej - poza samobójczymi powstaniami.
@MsPalker
@MsPalker 19 күн бұрын
Co to słuchać po prostu, historyk, baju baju chyba książkę sprzedać, szkoda tylko tej młodzieży.
@monilang
@monilang 18 күн бұрын
Babcia mowila, że zabór rosyjski wniósł też dobre rzeczy ,oni się wzorawali na polskiej kulturze, a Polacy na rosyjskiej literaturze. 😊Ludzie(Polacy którzy byli w armii rosyjskiej mieli dobre przywileje ❤. Też wole literaturę rosyjską i ich gościnność 😊
@LaDonnaNice
@LaDonnaNice 16 күн бұрын
Literatura rosyjska to najlepsza literatura swiatowa! A o muzyce to nawet nie wspomne , cudo…!
@wodasodka9031
@wodasodka9031 19 күн бұрын
O, temat, ktory mnie ostatnio bardzo interesuje. Ale pierwsze pytanie, jak dla mnie absurdalne. Zobaczymy jak bedzie dalej. Jedno spostrzezenie bardzo istotne. Kiedy ludzie sami odkryli kto zbudowal potege zsrr, madre glowy zaczynają nam na vlogach mówić np. o Magnitogorsku. No iw końcu ktos docenia PRL. Kolejny ktok to zrozumiec 1985 i 1989. Jaką to wolnosc pod okupacja USA i przefsrbowanych sluzb komunistycznych nam zgotowano. Balcerowicz rozwija gospodarkę. To jest dowcip 30stolecia. A czego można się nauczyć? Dobrobyt nie bierze się z kapitalizmu ani wolnego rynku, lecz z pracy i dobrej organizacji, oraz sprawiedliwego podziału i motywacji. Rzucająca się w oczy manipulacja. Przyczyny smutnego obrazu polski pod koniec PRL. Gdzie kwestia kredytów, sankcji Reagana, narastającej spirali odsetek, oraz zawirowań związanych z konfliktami zewnętrznymi. Ani słowa i tym, a to moim zdaniem kwestie zasadnicze. Bynajmniej nie kwestionuje różnych form wad systemu realnego socjalizmu PRL.
@peceed
@peceed 18 күн бұрын
To były sankcje Jaruzelskiego. Co do straconych szans - to wszystkie wynikały z braku odpowiedniej wiedzy i kadr.
@wodasodka9031
@wodasodka9031 17 күн бұрын
@@peceed sory nic nie rozumiem.
@lislisser6036
@lislisser6036 18 күн бұрын
panie profesorku... gdyby nie glupie powstania.... to kongresówka bylaby najlepiej rozwiniętą częścią polski... a może i europy... w oparciu o otwarty rynek rosyjski
@LaDonnaNice
@LaDonnaNice 16 күн бұрын
Tak robil Pan Wolski z „ Lalki“!
@lislisser6036
@lislisser6036 15 күн бұрын
​@@LaDonnaNice ale to byl tylko kupiec... i zarobil fuksem, królestwo kongresowe natomiast budowalo przemysl, mialo polską bankowość, armię, edukację, administrację i politykę wewnętrzną... już na początku xix wieku... czyli perspektywa 100 lat rozwoju... a powstania to zniszczyly... i dopiero pod koniec xix wieku, bez polskiego kapitalu rozwija się przemysl... który szybko traci rynki i kapital przez rewolucję bolszewicką
Czy Europa może ponownie przyjąć wolny rynek? | Petru - Wróblewski
1:08:57
Wolność w Remoncie – WEI
Рет қаралды 3,8 М.
Czy azjatycki Rzym wchłonie Tajwan? - prof. Michał Lubina
1:11:33
Wolność w Remoncie – WEI
Рет қаралды 10 М.
SLIDE #shortssprintbrasil
0:31
Natan por Aí
Рет қаралды 49 МЛН
Caleb Pressley Shows TSA How It’s Done
0:28
Barstool Sports
Рет қаралды 60 МЛН
Вопрос Ребром - Джиган
43:52
Gazgolder
Рет қаралды 3,8 МЛН
100 lat zapóźnienia (Polska). Wolność w Remoncie #33
25:58
Wolność w Remoncie – WEI
Рет қаралды 94 М.
Dlaczego nie mamy w Polsce ładnych miast?
23:15
zio
Рет қаралды 115 М.
Trudne czasy, słabi ludzie? prof. Marcin Matczak didaskalia#108
1:41:41
Niemiecki emigrant o życiu w Polsce
3:42
DW Polski
Рет қаралды 96 М.
Czego boją się w Brukseli? #WWR186
25:57
Wolność w Remoncie – WEI
Рет қаралды 146 М.
Арсен & Мереке | 1-серия
20:51
Арс & Мер
Рет қаралды 65 М.
I WANT SUMO (Shorts Version)
0:30
FilmPop
Рет қаралды 50 МЛН
Месть от кутюр (2015) | Ты ведьма!
1:00
Vinogradenko
Рет қаралды 1,3 МЛН