Czym jest taoizm filozoficzny? - Małgorzata Kunysz

  Рет қаралды 5,988

Fundacja Panteon

Fundacja Panteon

Күн бұрын

"Mgr Małgorzata Kunysz: absolwentka kierunku Doradztwo Filozoficzne i Coaching na Uniwersytecie Śląskim, o specjalności life coaching. Interesuje się filozofią Wschodu, a zwłaszcza taoizmem, psychologią Junga, oraz problematyką autosabotażu. Prowadzi sesje coachingowe. Na co dzień maluje, medytuje i od pięciu lat trenuje aikido. W swojej działalności skupia się na tym, co tu i teraz, na wewnętrznym spokoju, poznaniu siebie. Stara się praktykować taoistyczną, akceptującą postawę, która skłania do przyjrzenia się sobie oraz cierpliwości wobec siebie i świata.
FB naszej rozmówczyni: / malgorzatakunyszcoachi...
Książki omawiane w trakcie rozmowy:
Lao-Tsy "Tao-te-king" tłum. Tadeusz Żbikowski, Literatura na świecie, 1/1987
A. Cohen "Tao w praktyce", Białystok 2019
Alan Watts "Tao filozofii", Poznań 2022
Zhuangzi "Prawdziwa księga południowego kwiatu", tłum. M. Jacoby, Warszawa 2009
A. Cummins "Podręcznik yin-yang", Poznań 2022
Benjamin Hoff "Tao Kubusia Puchatka", Poznań 1993
Podziękowania dla naszych Matronek i Patronów:
Witold Lisicki
Jakub
Alina
Natalia Sitarz
Jakub Gieroń
Mirosław Piróg
Tomasz Szymański
Łukasz Ragan
Alex Pawłowski
Marek Paszkowski
Katarzyna Głodny
hhczl qq
Możesz nas wspierać na Patronite: patronite.pl/f...
Dołącz na FB: fundacja....
Obserwuj na Instagramie: / fundacjapanteon

Пікірлер: 44
@user-wc6rw2db3y
@user-wc6rw2db3y 12 күн бұрын
Jestem oczarowana i zachwycona tym co tutaj usłyszałam, właśnie okazało się że posiada nazwę i sens mój styl życia, chcę tego więcej, dziękuję ❤
@dominikak8139
@dominikak8139 3 күн бұрын
Dziękuję 💜
@God_Knows_Who
@God_Knows_Who 2 ай бұрын
super❤
@user-wc6rw2db3y
@user-wc6rw2db3y 11 күн бұрын
I dziś słucham jeszcze raz i zamierzam robić notatki 😄
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista Жыл бұрын
To, co pani mówi o symbolu w ruchu było śwwietnie pokazane w animowanym serialu "Avatar: Legenda Ankha". Bohaterowie w pewnym momencie dochodzą do jaskini, w której jest sadzawka z dwoma rybami - jedną biała z czarnym okiem i jedną czarną z białym okiem i one pływają wzajemnie się okrążając.
@eleganckiMichal
@eleganckiMichal 2 ай бұрын
@maciejszczedor
@maciejszczedor Жыл бұрын
Fajny wywiad. Bardzo dziękuje , że robicie ciekawe wywiady. Mogę zaproponować jakiś wywiad z nowych ruchów religijnych np. z pastafarianem. Może być bardzo ciekawe i interesujące. Trzymajcie się Fundacjo Panteon. Jestem subskrybentem tego kanału. Życzę Wam dużo wyświetleń i ciekawych refleksji. Pozdrawiam.
@mirosawapawlik1079
@mirosawapawlik1079 11 ай бұрын
Ładne jest to drzewo z kwiatkami 😊 wykład też ciekawy, trzeba by się wgryzc w ten taoizm
@doktorsz
@doktorsz Жыл бұрын
Warto uzupełnić, że buddyzm skupia się na cierpieniu celem UWOLNIENIA SIĘ od niego, a nie dla samego cierpienia.
@ksasiadek27
@ksasiadek27 Жыл бұрын
Bardzo ważne dopowiedzenie 🙏🍀
@mirekpirog3485
@mirekpirog3485 Жыл бұрын
@@ksasiadek27 - tak. Ja odebrałem to jak różnicę klimatów duchowych. Budda wychodził od cierpienia, bo był księciem rozpieszczonym, do 29 roku życia. Lao-tsy był ciut mądrzejszy, dla niego cytryna tego życia nie była kwaśna, była smakiem jakie ma życie.
@mariogee8840
@mariogee8840 Жыл бұрын
No i właśnie mamy przykład jak to Tybetańczycy i wiele innych nacji uwolnili się od cierpień, nic tylko zostać buddystą, a co jeśli ktoś nie cierpi? mało jest szczęśliwych ludzi na świecie? Buddyzm straszy ludzi cierpieniem tak samo jak chrześcijaństwo grzechem pierworodnym. I tak na koniec, o ile da się udowodnić istnienie Buddy to już nie ma żadnych dowodów na to że jakąkolwiek sutra pochodzi od niego, pierwsze sutry zaczęto spisywać około 300 lat po jego śmierci więc nie da się w żaden sposób udowodnić pochodzenia sutr, mało tego większość z nich to nauki patriarchów którzy pojawili się już po jego śmierci np. słynnego bodhidharmy i wielu innych. Najlepszą religią świata jest brak jakichkolwiek religii które sprowadzają człowieka do roli niewolnika który ma słuchać tych co wiedzą lepiej jak tłumaczyć tzw Święte księgi. Pozdrawiam.
@mirosawkrol7593
@mirosawkrol7593 Жыл бұрын
@@mariogee8840 Zgadzam się. Wszak podstawową zasadą każdej religii jest: ,,Ja tobie powiem, w co ty masz wierzyć, a za to, ty masz Mi płacić do końca twojego życia, a nawet i dłużej".
@mariogee8840
@mariogee8840 Жыл бұрын
@@mirosawkrol7593 absolutna prawda.
@jacekprzybysz4338
@jacekprzybysz4338 Жыл бұрын
super pytania i super rozmowa,ale zrozumiałem ten taoizm trochę tak że jak jestem piromanem to powinnem być zgodny ze swoim tao i podpalać ,podpalać,podpalać.....
@mirekpirog3485
@mirekpirog3485 Жыл бұрын
Tak zwykle bywa. Ale tao to nie ego. Tao to płynięcie z całością natury, nie ze swoimi żądzami. A to trudne :)
@fundacjapanteon
@fundacjapanteon Жыл бұрын
Przekazujemy odpowiedź od pani Małgorzaty: "Z jednej strony można to tak interpretować, ale należy pamiętać że zgoda z tao nie jest równoznaczna ze zgodą z naszym ego. Przyroda jest przede wszystkim w zgodzie z tao. Jeśli rozumiemy piromancję jako chęć niszczenia poprzez ogień, to nie jest to zgodne z tao. Dlatego że działania niszczące przyrodę są w sprzeczności z tao. Tak samo jeśli byśmy zastanowili się, czy jeśli chcemy kogoś skrzywdzić, to czy jest to w zgodzie z tao. Moim zdaniem nie jest. Tao jest harmonią, zatem jeśli nasze intencje są niszczące, krzywdzące to nie są one w zgodzie z taoizmem. Przypominam, że ideałem życia taoisty jest życie wśród natury, z jej poszanowaniem. Więc jeśli zastanawiamy się, czy jakieś nasze pragnienie, cecha naszego charakteru jest zgodna z tao możemy zadać sobie takie pytania: czy to jest naprawdę w zgodzie ze mną? Jeśli tak, to czy nie wyrządzi to nikomu krzywdy? (czy jest to etyczne?) I czy wspiera to czy raczej niszczy przyrodę?"
@jacekprzybysz4338
@jacekprzybysz4338 Жыл бұрын
@@fundacjapanteon Dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam
@zenonpineska
@zenonpineska Жыл бұрын
Nie wierzę naprawdę super
@zenonpineska
@zenonpineska Жыл бұрын
Najbliższym odzwierciedleniem tao jest ,,los ale to metafora i tak,, , wszystko jest metaforą w taoizmie nawet ta nieśmiertelność
@Zmiana_Pogody
@Zmiana_Pogody Жыл бұрын
o, to bardzo ciekawe. bardzo słusznie z tą metaforą.
@dominikkurowski3145
@dominikkurowski3145 Жыл бұрын
Czy moglibyście w przyszłości porozmawiać z kimś o teozofii albo jeszcze lepiej o antropozofii i Rudolfie Steinerze? Niezwykła postać, a jakby pomijana.
@ArturDerkowski93
@ArturDerkowski93 Жыл бұрын
Jerzy Prokopiuk byłby idealnym rozmówcą w tej kwestii , może jakiś seans spirytystyczny z udziałem jego ducha ? 😅 A tak serio to mam znajomego bardzo dobrze zaznajomionego z tematem , był bliskim przyjacielem Jerzego. Może by się zgodził na rozmowę:)
@mz2535
@mz2535 10 ай бұрын
Wcale nie pomijana. Teozoficznych vzdur jest pelno na kazdym kroku.
@0stre
@0stre Жыл бұрын
Moim Guru jest Self-help Singh, polecam jego nauki wszystkim.
@mz2535
@mz2535 10 ай бұрын
😂😂😂
@DareckiPiurecki-ig1er
@DareckiPiurecki-ig1er 10 ай бұрын
❤❤❤
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista Жыл бұрын
To ja zadam pytanie do refleksji dla taoisty - czy dążenie do lepszego poznania siebie nie jest też walką/ dążeniem do doskonałości? Ta filozofia nie jest w pełni spójna wewnętrznie, bo mimo wszystko zakłada jakiś rozwój, a nie apatię, a dla osiągnięcia poznania i rozwoju - należy podejmować wysiłek i to definitywnie pod prąd. Dlatego ja pozostaje skrajnym sceptykiem - nihilistą, który nie jest przekonany do żadnego nurtu filozoficznego, choć z każdego czerpie i mój styl życia jest dość mocno taoizujący, czy stoicyzujący, niemniej nie ejst ani taoizmem, ani stoicyzmem.
@lexyjaworska2855
@lexyjaworska2855 10 ай бұрын
Wg mnie niekoniecznie, jeżeli robi się to w sposób naturalny. Gdy przymuszasz się do takich rzeczy jak np. medytacja, to owszem jest to płynięcie pod prąd, natomiast jest wiele sposobów na poznawanie siebie 😊 Myślę, że każdy prędzej czy później wpadnie na jakiś sposób, który będzie dla nich naturalny 🥰
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 10 ай бұрын
@@lexyjaworska2855 na gruncie filozofii słowo "naturalne" jest nieco niefortunne. dlaczego? No cóż... naturalne jest wszystko, co nie jest niezgodne z naturą, czy jak wolisz kazde działanie fizycznie możliwe - nienaturalne lub nadnaturalne będą takie rzeczy, jak magia, lewitacja, czy jakieś cuda religijne. Można ewentualnie rozważać to słowo w kontekście psychologicznym, ale to jeszcze gorsze gmatwanie się w rzeczy poza tematem i narażanie na niezrozumienie, czy wręcz śmieszność lub absurdalność postawy. Ale abstrahując - nawet zachowanie naturalne - jak by tej naturalności nei definiować - dalej jest jakimś działaniem (czy bardziej precyzyjnie aktywnością). A z tego, co wiem, to w taoizmie chodzi o powstrzymanei się od działania...
@lexyjaworska2855
@lexyjaworska2855 10 ай бұрын
@@nihilistycznyateista zgodzę się z tym, że słowo naturalność brzmi nieco niezręcznie, natomiast jest ono bardzo często przytaczane w kontekście taoizmu. Jeżeli chodzi o wu wei to nie jest to dosłowne nic robienie, zaprzestanie wszelakich działań. Chodzi o to żeby przestać działać nadmiernie i żeby nie działać wbrew sobie, rozwijanie tego co przychodzi nam "naturalnie" nie jest niezgodne z wu wei, a wręcz przeciwnie, dzięki zatracaniu się w rozwoju zbliża nas do harmonii z tao :))
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 10 ай бұрын
@@lexyjaworska2855 dokładnie - dlatego słowem kluczem jest tu aktywność. Powinieneś prowadzić raczej pasywne działania, nie zaburzać nurtu rzeki, a próbować poruszać się wraz z nim. Problem, czy też paradoks (albo jak kto woli ujęcia od drugiej strony - sztuka i umiejętność) leży w tym, że aby wyczuć nurt musisz go zaburzyć, inaczej nie masz punktu odniesienia.
@jacekchrzanowski4997
@jacekchrzanowski4997 6 ай бұрын
"Porzuć to wszystko " to słowa Buddy ❤
@Agnieszka-vr9sd
@Agnieszka-vr9sd Жыл бұрын
Pytanie do rozmówczyni dotyczące aikido - Czy miała Pani kiedyś okazję spróbować tych równych szans w realnej walce (poza zajęciami)? Na zajęciach i papierze wszystko ładnie wygląda, a jak jest w rzeczywistości?
@mz2535
@mz2535 10 ай бұрын
W aikido nie ma przecież pojedynków.
@ZeusWillBack
@ZeusWillBack Жыл бұрын
Gdzies kiedys czytalem, ze niby w chinach na wioskach ta mentalnosc powoduje, ze ludzie sa bardzo leniwi. W koncu nie oplaca sie pracowac wbrew sobie
@sernik_z_rodzynkami
@sernik_z_rodzynkami Жыл бұрын
Też o tym słyszałem, ale myślę że to fałszywa interpretacja Wu Wei. W dzisiejszych chinach mamy bardziej do czynienia z Tang Ping czyli leżeniem płasko. W Tang Ping chodzi o to że ludzie zauważyli że w systemie komunistycznym (a dawniej w czasach monarchii) nic do ciebie tak na prawdę nie należy, włącznie z życiem twoich dzieci, które stają się zasobem systemu. W skrócie - skoro nic od Ciebie nie zależy, to po co się starać?
@mz2535
@mz2535 10 ай бұрын
Odnioslem wrażenie ze czcigodna pani rozmowczyni splyca te filozofie i urobila ją sobie tak zeby miala wygodny światopogląd. Widac to szczególnie kiedy powiedziała ze "tao" poznaje sie raczej uczuciami i intuicja. 😂
@tomfol1475
@tomfol1475 10 ай бұрын
Śmieszny żarcik z tym wymieraniem żółwi
"Bóg. Tao. Synchroniczność." dr hab. Mirosław Piróg
53:55
Śląskie Centrum Psychosomatyki
Рет қаралды 22 М.
Alan Watts [Zen] - 1/5 Taoizm
15:45
Jednogłośnie
Рет қаралды 28 М.
1ОШБ Да Вінчі навчання
00:14
AIRSOFT BALAN
Рет қаралды 6 МЛН
나랑 아빠가 아이스크림 먹을 때
00:15
진영민yeongmin
Рет қаралды 16 МЛН
Religia manichejczyków: nie tylko dualizm - dr Mariusz Dobkowski
1:01:12
Fundacja Panteon
Рет қаралды 10 М.
Czym jest hermetyzm? - dr Agata Sowińska
1:06:41
Fundacja Panteon
Рет қаралды 12 М.
UNIKAJ POMAGANIA TYM 8 TYPOM LUDZI | FILOZOFIA BUDDYJSKA | ŻYCIOWA MĄDROŚĆ
38:03
Kim był Apollonios z Tyany? - dr Sławomir Poloczek
56:30
Fundacja Panteon
Рет қаралды 24 М.
Stały Dostęp Do Szczęścia
1:24:15
Nitya
Рет қаралды 30 М.
Złote zasady Zen #85
19:17
Dorota Mrówka
Рет қаралды 10 М.
Iść bardzo daleko znaczy tyle, co zawracać. Dokąd prowadzi taoizm?
14:56
Środek od środka
Рет қаралды 2,8 М.
Duchowość i religia według Carla Gustava Junga - prof. Mirosław Piróg
1:06:29
1ОШБ Да Вінчі навчання
00:14
AIRSOFT BALAN
Рет қаралды 6 МЛН