Dzięki za odpowiedź. No ja mam podobne zdanie jak i ty dlatego też oglądam go od dłuższego czasu no i ciebie też.pozdrawiam
@adamwaks31437 жыл бұрын
świetna robota kolego! może choć część rolników po obejreniu tego filmu załapie podstawy o wapnowaniu, bo przynajmniej w mojej okolicy bardzo to kuleje...
@agrokazimierz40977 жыл бұрын
Witam :) Miałem nadzieję że zrobisz filmik o wapnie granulowanym jakoś na dniach. Sam uzywam wapna granulowanego skład 50- 60 CaO 90% CaCO 3% MgCa. Nagrasz filmik na temat oprysku zbóż ozimych na chwasty jesienią czy wiosną?
@RolnikNIEprofesjonalny7 жыл бұрын
Jesienią :) i pewnie wiosną :D O wapnach granulowanych też będzie film ode mnie, ale wszystkiego nie dam rady :) i z resztą co ja będę za rok dajmy na to nagrywał :D
@Longer00224 жыл бұрын
Witam możesz powiedzieć jakie wapno dałeś na pole? Wiem że węglanowe tylko jakiej firmy itp pozdrawiam
@marekm40714 жыл бұрын
Witam Michał. Mam do Ciebie pytanie odnośnie stosowania osadów z oczyszczalni ścieków. Czy według Ciebie warto w to wchodzić? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
@mrowka.warsztat146 жыл бұрын
w tym roku pod podorywkę chcę wysiać wapno mam ziemię trochę 3 klasy, większość 4 i piątej. zbadam ph. ale na ten moment mogę powiedzieć że na 3,4 klasie jest około 6 ph na 5 klasie badałem glebę i jest 5,8ph średni potas średni fosfór niski magnez. jakie wapno polecił byś wysiać
@rafagraczyk58934 жыл бұрын
Cześć mam wapno węglanowe z Morawicy powiada ono cao 54% czyli tlenek wapnia czy jest to wapno tlenkowe które bardzo agresywnie reaguje i nie nadaje się na słabe gleby ? Wapna tlenkowe mają od 60% tlenku wapnia w górę nie ? Sąsiad przyszedł i mi namieszał w głowie że na słaba glebę jak sypne to Spale próchnicę sype tego 2-2.5 t pH mam na tych działkach 5.3-5.6 klasa głównie 5 zależy mi żeby podnieść pH bo zawsze używałem wapna magnezowego ale na próbkach pokazało że wszędzie mam magnez na bardzo wysokim poziomie dlatego chcę zmienić wapno. Najlepszy byłby węglan wapnia ale on to chyba występuje tylko w kredzie a kreda albo granula co wychodzi drogo albo pyliste ale nie ma siewki zmijkowej
@32Pies7 жыл бұрын
W następnym vlogu mógł byś coś powiedziec na temat wapna orcal jest to nawóz wapniowo organiczny bardzo zachwalany przez producenta i w filmikach ale czy w to wierzyć ??? Wapno jest bardzo drogie więc można sobie wsadzić węża do kieszeni .
@RolnikNIEprofesjonalny7 жыл бұрын
Sam chcę wypróbować to wapno na jednym polu pół na pół w przyszłym roku, opinie w zdecydowanej większości pozytywne, tylko cenaaa, cena odstrasza :D Dlatego chcę przepróbować u siebie i wtedy coś wrzucę :)
@adrianoadriano1966 жыл бұрын
A co powiesz na temat wapna kredowego ? Akurat chodzi mi o koszelowskie?? Ono faktycznie działa tylko jeden rok ? I po roku już nic nie pozostaje? Pozdrawiam
@adrianfigarski35876 жыл бұрын
WITAM CIE MICHALE mam pytanie jestem laikiem totalnym w porownaniu do ciebie mianowicie chodzi mi o poplon czy miedzyplon chozi o rosliny szybko rosnace na glebie o niskim PH obecnie jest zasiany owies ktory zostanie pzryorany i to na nim chce wsiac jakas mieszanke miedzyplonu dodam ze jesieniom 2017r nawiozlem pole siarkom zeby obnizyc czy zakwasic ziemie poniewaz chce tam wsadzic borowke amerykanskom TEJ JESIENI niewiem czy to jest wykonalne i czy zdaze z tym wszystkim Z GORY DZIEKUJE ZA JAKAS PORADE Adrian
@jestemtutaj41292 жыл бұрын
A gdzie ursusy
@ysa_PandaJP_7 жыл бұрын
Rolnik NIEprofesjonalny mam pytanie zwapnowalem swoje pola wapnem dolomitowym w dawce 3t/ha obecnie nie badalem gleby ale sadze ze pH w większości do 5 to maks na wiosnę chce posiac gryke czy to dobry pomysł bo nie jestem rolnikiem
@krzycho26267 жыл бұрын
Siemka!!! Czy możesz zrobić filmik ns temat żyta hybrydowego które robi sie bardzo popularne s dokładnie jak przygotować glebę aby uzyskać jak najwyższy plon. Pozdrawiam.
@RolnikNIEprofesjonalny7 жыл бұрын
Krzysztofie, Panie Krzysztofie :) O życie będzie na 100% film, ale w związku z żywieniem u świnek :) O uprawie samo jako takiej, nie planuję w tym roku choć może wpadnie mi pomysł z dnia na dzień :) U nas pod żyto hybrydowe uprawiamy dokładnie tak samo jak pod inne zboża, z tym wyjątkiem, że to pod żyto idzie najczęściej wapnowanie. Uprawiamy zarówno orkowo jak i bezorkowo :)
@domi4747 жыл бұрын
michal mam pytanie co myslisz o kanale slomek mowi ?
@RolnikNIEprofesjonalny7 жыл бұрын
Polecam jak najbardziej :) Znam Michała osobiście, naprawdę pozytywny człowiek :) Sam namawiał mnie do nagrywania, u niego zawsze się coś na filmie dzieje i można bardzo dużo się dowiedzieć. Nasze gospodarstwa bardzo się między sobą różnią, dlatego możemy na bieżąco wymieniać między sobą spostrzeżenia :)
@jarekwitek87754 жыл бұрын
A co o wapnie budowlanym
@jjpolak48995 жыл бұрын
A już chciałem napisać ,że DOLOMIT jest gówno wart , kiedy usłyszałem ,że Dolomit dziala po trzech latach ,pomyślałem że tak może być , ponieważ dwa lata pod rząd wapnowałem miejsca w których nagminie wyrastał skrzyp ,a on jeszcze lepiej rósł .
@pawelfarm77 жыл бұрын
To ja rozsiałem wapno granulowana po pszenżycie na polu gdzie ma być groch na wiosnę :( mam nadzieje że niebędzie to miało dużego wpływu na plon i wegetację ? :)
@RolnikNIEprofesjonalny7 жыл бұрын
Teraz jest jeszcze dużo czasu do siewu grochu więc luz, chodzi głównie o wapnowanie na krótko przed, albo bardzo wysokimi dawkami :)
@pawelfarm77 жыл бұрын
Rolnik NIEprofesjonalny aaa no to mnie Pan uspokoił :D u mnie poszło na podtrzymanie 700kg/ha 80% wapnia według tabeli dla tego wapna dla ph. 6-6,2. Pozdrawiam
@RolnikNIEprofesjonalny7 жыл бұрын
Michał :) nie Pan :) pH 6-6,2 jak najbardziej ok :)
@mikoajgajos46437 жыл бұрын
Siemka w pewnym sensie z tobą się nie zgodzę ponieważ wapna nie dajemy na ziemię z opoką także każdy powinien wiedzieć że opoka to naturalne wapno które jest najlepsze na ziemi .
@xyzxyz67707 жыл бұрын
Mam odczyn ph 4.4 ziemia od 4 do 6 górki dołki polecił byś jakieś wapno granulowane do odkwaszenia tej gleby ?
@RolnikNIEprofesjonalny7 жыл бұрын
Jedyne wapno granulowane jakie moge Ci polecić to PolCalc. Stosuje go mój wuja i kilka osób w okolicy i sobie chwalą.
@xyzxyz67707 жыл бұрын
Rolnik NIEprofesjonalny dzięki :-)
@MrMarcinPi4 ай бұрын
@@RolnikNIEprofesjonalnyAle przy pH 4,4 bedziesz go potrzebowal bardzo duzo. Drogi interes...
@szymonskorowski5006 жыл бұрын
Mój ojciec zawsze wali magnezowe a nigdy nie robił żadnych prób więc nwm czy to tak dobrze.
@przemoreiter86017 жыл бұрын
Czy prawdą jest ,że wysiewanie wapna na polu ,na polu na którym został rozrzucony obornik jest bezsensowne? I czy ma to sens?
@agrokazimierz40977 жыл бұрын
Przemo Reiter tak poniewaz zachodzą reakcje nie korzystne dla ziemi i rowniez gnoj z wapnem sie nie toleruje. I wytwarza toksyny i zakwasza glebe chociaz było wapnowane
@p3jsy7 жыл бұрын
Myślałem że się coś ciekawego dowiem. No sporo namieszane. Rolnik NIEprofesjonalny - jeśli chcesz innych uczyć, to najpierw sam uzupełnij swą wiedzę. Mieszasz klasyfikacje wapna, pojęcie reaktywnosci odnośi się tylko do wapna tlenkowego, co do weglanowrgo to zwykły chłyt marketingowy. Panowie, jeśli nie mamy o czymś pojęcia - NIE DORADZAMY!!!
@p3jsy7 жыл бұрын
Fistaszek Staszek przynajmniej nie wprowadzam nikogo w błąd, bo mam samogarniecie.
@p3jsy7 жыл бұрын
Fistaszek Staszek chyba kpisz - jeśli nie potrafisz nie pchaj się na afisz. Chciał byś być leczony przez tak,, wyksztalconego'' lekarza? Stąd właśnie bierze się polska bylejakość, u nas każdy zna się na wszystkim, a w gruncie rzeczy na niczym dobrze.
@RolnikNIEprofesjonalny7 жыл бұрын
Dziękuję za krytykę :) taka również jest mi potrzebna :) Co do swoich błędów przyznałem się do nich w opisie filmu. Co do pojęcia reaktywności - czysty węglan wapnia jest reaktywny w 100% ( kiedyś na chemii mówili), a stopień reaktywności wapnia określa się na podstawie zawartości wapnia i stopnia zmielenia. Wapna tlenkowe mają reaktywność większą niż 100 (dlaczego większą - bo 100 to odnośnik do czystego węglanu wapnia). A co do wapna węglanowego nie wiem co oznacza "chłyt" - ale jeśli wapna węglanowe nie działają, to dlaczego na glebach klasy 3-6 z bardzo dużą przewagą klasy 4b i 5, osiągamy po 8 ton pszenicy, pszenżyta, żyta? A pH jest w granicach 5,8-6,6. Chcąc opisywać każde wapno po kolei, można się udać za wykładowcę na uczelnię, a ja jak powiedziałem w autoprezentacji nie wiem i nie będę wiedział wszystkiego - nie jestem żadnym profesorem, doktorem ani mgr. Ale szanuję Twoją wypowiedź, nie zmuszam nikogo do oglądania, zawsze można obejrzeć vloga pod tytułem "rozłożyć plandekę czy nie", bądź wątpliwe mieszanie nawozów :) Życzę miłego dnia i pozdrawiam :)
@p3jsy7 жыл бұрын
Rolnik NIEprofesjonalny i znowu mylisz pojęcia. Jeśli węgla wapnia 100 a wapno tlenkowe połowę 150 to piszesz o Rww równoważne weglanowrgo wapnia. To jest zdolność do zobojętniania roztworu, to nie reaktywnosci. Studiujesz to idź do katedry chemii rolnej to ci to wytłumaczą. O chłycie pisałem w kontekście oznaczania reaktywnosci weglanowrgo wapnia. A stopień zmielenia ba bardzo duże w przypadku weglanow magnezu które znajdują się w skałach twardych - dolomity. jednak skala młoda weglanu wapnia - kreda nie potrzebuje bo jest miękka. Pomieszales podział chemiczny form wapna -tlenek wapnia, węglan wapnia, węglan magnezu, tlenek magnezu z podziałem geologicznym, dolomity jura kreda.
@RolnikNIEprofesjonalny7 жыл бұрын
Po raz kolejny napiszę, że jeśli Pan nie chce to niech Pan nie ogląda, nie zmuszam :) "Reaktywność odnosi się jedynie do nawozów wapniowych węglanowych (węglan wapnia, dolomit) i wynika ze współdziałania dwóch cech - stopnia domielenia nawozu do zawartości węglanu wapnia", o tlenkowym nie widzę :) Co do Rww, ściśle wiąże się to z reaktywnością. Co do podziału - nie określiłem czy będę opisywał wapna wg podziału "firmowego" czy "geologicznego", zostały poruszone po krótce wapna dolomitowe, węglanowe i tlenkowe i dwa najczęściej stosowane wapna, powstające w wyniku produkcji. Ale jeszcze raz dziękuję za krytykę, każdą przyjmuję i pozdrawiam :)