Czytamy naturę

  Рет қаралды 15,781

Copernicus

Copernicus

2 жыл бұрын

W 122. odcinku "Czytamy naturę" opowiadam o:
1) 00:31 nowych badaniach nad starym zjawiskiem językowym: słowa "bouba" i "kiki" kojarzą się z określonymi kształtami, tylko czemu?
2) 09:28 magnetycznej dżdżownicy origami, która może w przyszłości pełzać naczyniami krwionośnymi i dostarczać leki do tkanek;
3) 15:10 tym, jak zmierzyć kolorowość ptaków na całym świecie i potwierdzić, czy polskie ptaki są naprawdę tak monotonne, jak się wydaje.
Źródła:
1) Ćwiek, A., Fuchs, S., Draxler, C., Asu, E. L., Dediu, D., Hiovain, K., ... & Winter, B. (2022). The bouba/kiki effect is robust across cultures and writing systems. Philosophical Transactions of the Royal Society B, 377(1841), 20200390; royalsocietypublishing.org/do...
2) Ze, Q., Wu, S., Nishikawa, J., Dai, J., Sun, Y., Leanza, S., ... & Zhao, R. R. (2022). Soft robotic origami crawler. Science Advances, 8(13), eabm7834; www.science.org/doi/10.1126/s...
3) Cooney, C.R., He, Y., Varley, Z.K. et al. Latitudinal gradients in avian colourfulness. Nat Ecol Evol (2022); www.nature.com/articles/s4155...
Materiał powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Пікірлер: 110
@wojciechsrokosz7823
@wojciechsrokosz7823 2 жыл бұрын
Świetne stwierdzenie: ilość ptaków z grubsza nieżywych. Pozdrawiam.
@katogoria
@katogoria 2 жыл бұрын
Czy wy też kochacie to przeurocze powitanie?
@mariusz9306
@mariusz9306 2 жыл бұрын
Od razu poprawia mi humor.
@agaagusia4726
@agaagusia4726 2 жыл бұрын
Tak
@dewawisznu9957
@dewawisznu9957 2 жыл бұрын
Efekt Bouba-kiki brzmi tak dobrze, że mógłby oznaczac losowa rzecz a i tak bym go polubił.
@antysynteza777
@antysynteza777 2 жыл бұрын
Mnie się kojarzy z "kupa" i "siki"
@LittleBoobsLover
@LittleBoobsLover 2 жыл бұрын
chyba, że to imiona afrykańskich kochanków Twojej żony xd
@Tombob
@Tombob 2 жыл бұрын
Moim zdaniem efekt buba-kiki to podświadome przypominanie sobie dragonbolla gdzie był Buba który był różowy i okrągły. Potwierdzeniem mojej teorii jest to że w japonii efekt jest najsilniejszy :)
@GenderWoman666
@GenderWoman666 2 жыл бұрын
Nigdy nie oglądałam nic z Dragonballa.
@Zmiana_Pogody
@Zmiana_Pogody 2 жыл бұрын
Mnie kompletnie rozwalił ten wstępny wniosek o zapisie literowym. Przecież to od razu wiadomo, że to SŁYCHAĆ. Dźwięki B U A są miękkie i ogrągłe, a K i I są ostre, szczekliwe. Inne skojarzenia, np. H jest chropawe, a SZ szeleści. Niezależnie, jak się to zapisuje 🤷‍♀️
@czlowiek0
@czlowiek0 2 жыл бұрын
Puenta na końcu mnie rozwaliła xD
@vlad1209palovic
@vlad1209palovic 2 жыл бұрын
zwłaszcza jak się pomyśli o kontrargumentach w postaci różnych person, szczególnie z okolic polityki
@totalcomplexity
@totalcomplexity 2 жыл бұрын
Magnetyczne nanocząsteczki już mi się kojarzą z "myciem" żył od wewnątrz, np. mam zakrzep czy zator, i "szoruję" wzdłuż kończyny. :)
@apro68
@apro68 2 жыл бұрын
Moja hipoteza - akulturowa, ajęzykowa i agraficzna ;) : Kształt ust w momencie wypowiadania tych "słów". Komunikacja to nie tylko słuchanie wypowiedzi, ale też patrzenie na mówiącego. Stąd mogą powstawać podświadome i głęboko zakorzenione skojarzenia głosek z kaształtem.
@GenderWoman666
@GenderWoman666 2 жыл бұрын
Też myślałam o tym. Nie musisz patrzeć na mówiącego, jak mówisz to sam czujesz, że masz usta okrągło lub cienko. Tylko tak - takie patrzenie na słowo domyślne jest w przypadku nas, Europejczyków, którzy mamy alfabet opracowany między innymi na bazie kształtu ust podczas wypowiadania głosek. A co z Japończykami itp? Armenia i te inne alfabety nie mają takiego skupienia się na powiązaniu "kształt ust - dźwięk". Czemu mieliby nagle w tym jednym przypadku myśleć o tym przez taki pryzmat? Znaczy, ja nie neguję, po prostu mnie ciekawi.
@apro68
@apro68 2 жыл бұрын
@@GenderWoman666 Dlatego właśnie nie wiązałbym efektu z jakimkolwiek pismem, btw. ciekawe byłby analogiczne badania przeprowadzone na niewielu pozostałych pierwotnych kulturach nie posługujących się pismem. Przedstawiony w pracy trop czysto fonologiczny jakoś mnie nie przekonuje. Widziałbym go raczej jako korelację kształt ust -> charakterystyka dźwięku.
@GenderWoman666
@GenderWoman666 2 жыл бұрын
@@apro68 no właśnie ci powiedziałam. Człowiek ma określone sposoby myślenia i kojarzenia. Kojarzenie drogi kształt ust>dźwięk jest zrozumiały dla ludzi takich jak my, którzy jesteśmy nauczeni pisma, gdzie litery oznaczające dźwięki mają kształt ust jaki mają wydając te dźwięki. Nie widzę powodu, by człowiek, który jest nauczony pisma zniezwiązanego z kształtem ust, miałby nagle z dupy postanowić sobie kojarzyć cokolwiek w sposób kształt ust> dźwięk. Zrozum że tego nie da się rozdzielić. Pismo wpływa na nasze myślenie i sposób kojarzenia. Nawet Naukowy Bełkot ma jakiś film o tym czy coś. Że czytanie zepsuło nasze mózgi. To ma zbyt silny wpływ. Nie da się tak ot, bez głębszych podstaw, założyć, że osoba kojarząca słowa z określonym pismem (nie wyglądającym jak usta) nagle zacznie kojarzyć postrzeganie dźwięku w taki sam sposób jak osoba z kregu kulturowego pisma ustonaśladowczego. Tego się nie da tak rozdzielić. Wychowanie w określonym pismie wdrukowuje w nas postrzeganie dźwięku.
@pawekonski3663
@pawekonski3663 2 жыл бұрын
Ciekawi mnie jak się ma pstrokatość ptaków do ich liczby na kilometr kwadratowy. Zarówno sztuk jak i gatunków. Może pstrokatość jest niezbędna do odnalezienia się w ptasim tłumie?
@andrzejbo1
@andrzejbo1 2 жыл бұрын
No i jeszcze "kolorowość kwiatów". Warto zauważyć, że na rafach koralowych też jest bardziej kolorowo. To by potwierdzało konieczność "lepszego odróżniania się" w większym tłumie.
@hubabz
@hubabz 2 жыл бұрын
Fantastycznie! Szok dla ciekawskiego umysłu aż zbyt duży: byłem w tak dziwnym tyglu pozytywnych uczuć, gdy widziałem tytuł niniejszego odcinka i jego miniaturkę z nazwą ,,... Bouba-kiki". Mało tego, obejrzenie video zrobiło mi jeszcze większego ,,smaka" na tego typu artykuły naukowe i materiały z kanału "Copernicusa". Samo słowo ,,Bouba-kiki" brzmi tak pięknie, tak lekko i przystępnie, że autorzy tego specyficznego wpisu o tym efekcie powinni zastrzec prawa do nazwy ,,Bouba-kiki"; super multifunkcyjne słowo/określenie/forma. Poza tym, pochwalić Pana Łukasza należy za bardzo zróżnicowany i dobrany w uzupełniający się sposób tematów artykułów do odcinka, co jeśli chodzi o to zróżnicowanie właśnie, to świadczy to oogromnym zaangażowaniu licznych naukowców z licznych dyscyplin naukowych na całym świecie! Być dumnym Ziemianinem, to jest to!
@flightszym290
@flightszym290 2 жыл бұрын
Dzięki za kolejną porcję ciekawych rzeczy. 👍 Chciałbym dorzucić drobne uściślenie dotyczące zasady działania origami, bo moim zdaniem z omówienia wynika coś, co może być zrozumiane przeciwnie do istoty tego rozwiązania: 1. Podstawy segmentu właśnie skręcają się względem siebie przy składaniu lub rozkładaniu (patrząc od drugiej strony - segment składa się lub rozkłada przy skręcaniu jego podstaw) i to jest kluczowe zjawisko wykorzystane w konstrukcji tego "napędu". 2. Złożenie dwóch symetrycznych segmentów daje konstrukcję, której końce się nie skręcają, kiedy kręcimy środkiem. Dlatego "głowa" i "ogon" mogą być nieokrągłe (np. kwadratowe) co blokuje ich obrót względem podłoża, tak żeby przy obrocie środka nie obracała się cała konstrukcja, tylko miejsce połączenia. Wtedy w obu segmentach następuje skręcenie podstaw względem siebie i każdy z segmentów kurczy się lub wydłuża. 3. Zewnętrzne pole magnetyczne nie powoduje przyciągania i odpychania płytek magnetycznych (trudno sobie wyobrazić, jakby to mogło działać...) lecz dzięki odpowiedniemu kierunkowi ich namagnesowania powoduje ich skręcanie, a to z kolei kurczenie albo wydłużanie 2-segmentowego bloku. (W animacjach jest pokazane złożenie dwóch takich bloków, co dodatkowo eliminuje siły skręcające całą "dżdżownicę" - kiedy środkiem jednego bloku kręcimy w prawo, to środkiem drugiego w lewo i momenty obrotowe działające na całość się równoważą.) 4. W kontekście powyższego "magnesik ściągający cząsteczki w pożądane miejsce" traktuję oczywiście jako daleką i bardzo ogólną przenośnię nie bardzo związaną z opisywanym mechanizmem, jedynie z próbami jakiegokowiek sterowania za pomocą pola magnetycznego. 😉 Serdecznie pozdrawiam. 😀
@x64Joxer
@x64Joxer 2 жыл бұрын
Dzięki
@user-nt3wj9lu8b
@user-nt3wj9lu8b 2 жыл бұрын
Ja bym jeszcze sprawdził jak byłoby określane np. bubka, bakub, kubab. Żeby zobaczyć czy kolejność dźwięków płynnych i tych wymagających nagłego uwolnienia powietrza ma znaczenie.
@agape9648
@agape9648 2 жыл бұрын
Wszystko to takie fascynujące...
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 жыл бұрын
Thanks
@ZbigniewLorenz
@ZbigniewLorenz 2 жыл бұрын
"te ptaki są z grubsza nieżywe" :)
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 2 жыл бұрын
zimorodek nasz kochany
@johnsmith-vz3vr
@johnsmith-vz3vr 2 жыл бұрын
Na samym końcu stoi dumnie stado pingwinów jako całkowite przeciwieństwo kolorowych ptaków.
@ortnisible
@ortnisible 2 жыл бұрын
świetny materiał :)
@aluette1
@aluette1 2 жыл бұрын
Kolorowe ptaki 😀
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 2 жыл бұрын
Papugi, są już wstanie zimowac w PL. Pare lat temu, u mnie na wsi pod Pruszkowem, była spira żółta papuga, całą zimę żarła owoce z drzew. Ponoc na poludniu kraju są już niewielkie kolonie.
@tigvenromeo1494
@tigvenromeo1494 2 жыл бұрын
Od paru lat zielone już zimują w Polsce... Na południu Polski zimowały... Wydaje mi się, że Pan Łukasz kiedyś o tym wspominał... Noo, ale może mi się wydaje.
@sstyitn5676
@sstyitn5676 2 жыл бұрын
To kiedy pierwsze pasożyty mózgu?
@IvQ
@IvQ 2 жыл бұрын
obecny
@tareldarion6791
@tareldarion6791 2 жыл бұрын
A w każdym języku brzmi to podobnie? Może chodzi o to jak ruszają się nasze usta, język, miensir twarzy, przy wypowiadaniu konkretnych głosek.
@Likeblack4
@Likeblack4 2 жыл бұрын
Ciekawe że nie pomyśleli, że wpływ na to skojarzenie może mieć ułożenie aparatu mowy przy wypowiadaniu tych słów, jestem ciekawa jak by wyglądała taka analiza
@pw9568
@pw9568 2 жыл бұрын
Rzeczywiście wypadało by to sprawdzić zwłaszcza że intuicja podpowiada że może być jakaś korelacja :)
@Potimus_Ripme
@Potimus_Ripme 2 жыл бұрын
Kto jeszcze chciał w komentarzach zobaczyć trójwymiarowy model ptaka? :3 Polacy mają mało pstrokate ptaki! ;P
@krzysztofkot5595
@krzysztofkot5595 2 жыл бұрын
hahaha - dobre
@temen1167
@temen1167 2 жыл бұрын
ja tam od razu wiedziałem który to Bouba
@mariusz9306
@mariusz9306 2 жыл бұрын
19:10 "Każdy punkt wewnątrz tej figury" Ja bym powiedział "bryły" 😁
@GenderWoman666
@GenderWoman666 2 жыл бұрын
Czemu bryła nie może być figurą
@mariusz9306
@mariusz9306 2 жыл бұрын
@@GenderWoman666 Owszem bryła jest figurą, ale zazwyczaj staramy się opisać obiekt możliwie jak najściślej. Jeśli widzimy kwadrat to raczej nie mówimy, że widzimy romb, a na okrąg nie mówimy, że to elipsa. Mimo, że kwadrat jest szczególnym przypadkiem rombu, a okrąg szczególnym przypadkiem elipsy.
@GenderWoman666
@GenderWoman666 2 жыл бұрын
@@mariusz9306 jak to dobrze że istnieje takie ustrojstwo jak język potoczny, szczególny przypadek języka, i nie trzeba być takim perfekcjonistą by być zrozumianym przez odbiorców.
@pawegorka8589
@pawegorka8589 2 жыл бұрын
mówił Pan już w którymś artykule o zbieżnościach piosenek w rożnych kulturach typu pieśni wojenne, kołysanki, piosenki o miłości
@MarcelZabocki
@MarcelZabocki 2 жыл бұрын
Piękna puenta :)
@AARTpl
@AARTpl 2 жыл бұрын
Łącznie 44 razy wymówiłeś jakaś pochodną słowa "ptak" ("ptasi" doliczyłem). To całkiem dużo ptaków, nawet zakładając że mogłem się o niewielka liczbę pomylić. To chyba jeden z moich ulubionych artykułów jakie tu przedstawiałeś.
@interproservice
@interproservice 2 жыл бұрын
Słowo Copernicus wyjątkowo szpiczasty :)
@antysynteza777
@antysynteza777 2 жыл бұрын
i lekko pełzające
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 2 жыл бұрын
raczej obłe
@tigvenromeo1494
@tigvenromeo1494 2 жыл бұрын
Jak dla mnie piernikowe.
@andrzejbo1
@andrzejbo1 2 жыл бұрын
Oczywiście, że buba to zaokrąglenia. Jest nawet guma balonowa Hubba-Bubba 😁
@WiadrovZupov
@WiadrovZupov 2 жыл бұрын
ciekawe czy kolejność przedstawiania ma wpływ na przyporządkowywanie boub i kików, czy gdyby po lewej był obły kształ, a zostałoby pytanie zadanie "który to kiki, a który bouba?", to wyniki różniłyby się? czy to kwestia języka, czy prostego przyporządkowania pierwszy element do pierwszego elementu, drugi do drugiego. (a jest jeszcze kwestia czytania od prawej w niektórych językach, aj waj!)
@milOzaur
@milOzaur 2 жыл бұрын
Jesteś lepszy niż początki kanałów Discovery. Wykresy ilustracje i animacje, podkreślone fajna narracją. No kurde załóż swój kanał w tv
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 2 жыл бұрын
tv to przeszlosc, a wlasny kanal na YTbach ma ;)
@paweltluscik1314
@paweltluscik1314 2 жыл бұрын
Tak kolorowo w tropikach a u nas tylko szare wróbelki? że aż pomyślałem... "No nie, popieram nasze bo nasze też piękne - piję kawę zbożową i czytam tylko naszą myśl naukową". No a przynajmniej od czasu do czasu.... Chyba się jednak nie uda....
@zarzykzgr
@zarzykzgr 2 жыл бұрын
Jak wziąć udział w takich badaniach? Jak werbują do takich badań?
@twojsasiad8214
@twojsasiad8214 2 жыл бұрын
Właśnie że robót się skręca
@chlodnia
@chlodnia 2 жыл бұрын
No troszki sie cos tam w nim skreca
@blablak2982
@blablak2982 2 жыл бұрын
Ciekawie na temat bubu kiki mógłby sie wypowiedzieć Zalwit w jednym ze swoich pogadanek na temat przedstarożytnego kształtowania sie języka na świecie.
@deltajastrzab01
@deltajastrzab01 2 жыл бұрын
Ja wytypowałem kształt do słowa z komiksów z dzieciństwa, Kaczora Donalda. Jak go ktoś kopnął (skojarzenie z kick), to była gwiazda. A bouba (brzmi jak buba, czyli rana, krzywda) pasowało do okrągłego kształtu, bo kojarzyło mi się z plastrami.
@maciekszymanski6898
@maciekszymanski6898 2 жыл бұрын
A jak zakwalifikować bociana? To ptak tropikalny czy nasz rodzimy?
@kpt.stratford5212
@kpt.stratford5212 2 жыл бұрын
Nasz. Tu zakłada gniazdo i rodzinę.
@Hecarim420
@Hecarim420 2 жыл бұрын
Ja słyszałem, że bardzo wiele ptaków (ale nie tylko), są mniej kolorowe niż kiedyś, bo są ciągle niedowitaminowane ==> Ktoś zwrócił uwagę, że w sztuce w malarstwie zwierzęta nawet nie jakieś wymyślne były "mocno kolorowe" w porównaniu do naszych obecnych i chyba (w biologicznym podcascie o tym słuchałem kiedyś) jakiś student do swojej magisterskiej/doktoranckiej pracy dowitaminował jednego odpowiednika NASZYCH gołębi (szarowaty), to końcówki skrzydeł/ogona/głowy zrobiły się mocno intensywne w kolorze i zaczął wyglądać jak "kuzyn z tropików" (podcast KZbin, widziałem zdjęcia) ==> Wydaje się to całkiem legitne, bo w sumie witaminujemy głównie zwierzęta dzikie czy zagrożone niż 🐦🐦
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 2 жыл бұрын
Ameboidalne zapalenie mózgu zdecydowanie zmniejszylo moją namiętość w stosunku do kolorowych ptaków😀
@paweltluscik1314
@paweltluscik1314 2 жыл бұрын
i jeszcze ta ptasia grypa, bakterie z Marsa i wirusy z Wenus. Zostaję u siebie w domu.
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 2 жыл бұрын
@@paweltluscik1314 ameboidalne zapalenie mózgu wygrywa.
@MrPiter314
@MrPiter314 2 жыл бұрын
Nie żebym się czepiał, ale na początku było 140 000 zdjęć, a pod koniec 15 000 ;)
@robertklimek3693
@robertklimek3693 2 жыл бұрын
Buba - gruby na bramkę
@leszekwalinowicz5795
@leszekwalinowicz5795 2 жыл бұрын
U nas jest mniej gatunków i mniej ptaków , przez to mniejsza konkurencja. W tropikach jest ich "zatrzęsienie", więc kolorystyka ma znaczenie w walce o przetrwanie.
@GenderWoman666
@GenderWoman666 2 жыл бұрын
Jak się to origami poruszało, miałam silne wrażenie patrzenia na żywe stworzenie 🤯 Trochę jakby to był niemowlak w takim tunelu dla psów xD
@dawidleszkiewicz5140
@dawidleszkiewicz5140 Жыл бұрын
Panie Łukaszu czy na koniec przypadkiem nie słychać śmiechu pana Przemysława po puencie ? :)
@CzaroPatol
@CzaroPatol 2 жыл бұрын
Pod koniec nagrania można usłyszeć że (chyba) operator skisł XD
@zenonkieubasa5904
@zenonkieubasa5904 2 жыл бұрын
Mam Kure, ktora ma "papusna" buzie I nazwalem ja Buba😮
@mariusz9306
@mariusz9306 2 жыл бұрын
No tak nasze ptaki są tak samo kolorowe jak nasze życie :(
@vlad1209palovic
@vlad1209palovic 2 жыл бұрын
Efekt buba-kiki - jestem "ruchowcem" i moje skojarzenie idzie chyba od dynamiki oraz wrażeń z użycia narządów mowy. Wydaje mi się, że u innych też jest to na tyle silne, że przebija się przez nawet odmienne skojarzenia kulturowe. A idąc dalej - ciekawe, jaki udział w pętli sprężenia zwrotnego (skojarzenie --> kultura --> skojarzenie) biorą różne rodzaje percepcji i skojarzeń nie-kulturowych. P.S. A propos "Mniej pasożytów mózgu" - no nie wiem... zwłaszcza jak pomyślę o naszej klasie politycznej i "odpryskach" jej działalności (totalnie uogólniając i nie wchodząc w żadne szczegóły partyjno-frakcyjne).
@piotrjuszczyk1
@piotrjuszczyk1 2 жыл бұрын
W BOUBA-KIKI nie chodzi o pismo ale o dźwięki. Edycja: Napisałem przed obejrzeniem 6 minuty :)
@bogumiasracz9610
@bogumiasracz9610 2 жыл бұрын
Powiedzialem bouba pierwsze a kiki drugie bo czytam od lewej do prawej XD
@tomaszmtk8050
@tomaszmtk8050 2 жыл бұрын
A wystarczy popatrzec na literally B I K. B wyglada jak baloniki a k to jak kolec uderzajacy w sciane. Dalej idac, k kh, tak odwzrorowywujemy dzwiek tarcia, uderzenia np metalu czy kamienia. To tak na dzieciecy rozum ale mysle ze wynika to z ewolucji ze tak to postrzegamy. Ogladam Dalej, nastukalem sie I mnie pochlonelo...
@wujeksmietanko
@wujeksmietanko 2 жыл бұрын
Jak można kwestionować "kolorowość" polskich ptaków? Już ten cytat z "Chłopów" Reymonta nie pozostawia wątpliwości co do barwności upierzenia naszych ptaków: "Czasem między omszałymi dębami zamigotała żołna, jakby kto cisnął kłębkiem zwiniętej tęczy.".
@GenderWoman666
@GenderWoman666 2 жыл бұрын
W Polsce ptaki są mniej kolorowe, bo widocznie dobierają się w pary patrząc na charakter, a nie wygląd 😁
@zieletea
@zieletea 2 жыл бұрын
w sumie jest to na jakiś sposób pocieszające, że są obszary, w jakich świat jest prosty szkoda, że jest to tylko wykres kolorowości ptaków, ale zawsze coś
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 2 жыл бұрын
zaokraglony ksztalt miekki glatki i i k ostry dzwiek
@chlodnia
@chlodnia 2 жыл бұрын
Mozna by tego robota dla testu wsadzic do odbyty i zobaczyc czy wyjdzie ustami. O tym juz Pan Lukasz nie powiedzial
@telewizorniajeszczejak3642
@telewizorniajeszczejak3642 2 жыл бұрын
Rozwiązanie tajemnicy efektu Bouba-Kiki zajęło mi sekundę, ci naukowcy zajmują się badaniem rzeczy oczywistych dla każdego z minimum pojęcia o dźwięku...
@noelo6567
@noelo6567 2 жыл бұрын
czytamy od lewej do prawej a kolejnosc wypowiadanych słów ma na to wpływ pierwsze słowo wiec pierwszy obrazek od lewo
@gimauarich.2753
@gimauarich.2753 2 жыл бұрын
Najlepiej powpuszczać te aparaciki do mózgu .... wszystkim
@pytaniedodcf9230
@pytaniedodcf9230 2 жыл бұрын
Jjak odpowiadały dzieci - 4,5 letnie?
@rafab.3308
@rafab.3308 2 жыл бұрын
No właśnie - może taki swoisty rodzaj synestezji występuje u najmłodszych a potem zanika?
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 2 жыл бұрын
ale kwiaty mamy rownie pstrokate
@adamkluska356
@adamkluska356 2 жыл бұрын
Te pstrokate kwiaty są z Ameryki południowej głównie. W doniczkach praktycznie nie ma polskich kwiatòw
@lucynaw7596
@lucynaw7596 2 жыл бұрын
Czy dzieci nie znające pisowni też potwierdzają test kiki - buba?
@generatortonu4645
@generatortonu4645 2 жыл бұрын
Najważniejszy jest grant na badania - zachwyt nieświadomych podatników bezcenny ;-)
@krzysztofwojda9179
@krzysztofwojda9179 2 жыл бұрын
18:08 w astrofizyce są świece standardowe, tutaj naukowcy opracowali... ptaki standardowe xd
@joseperes777
@joseperes777 2 жыл бұрын
Wszystko pięknie ale czy naprawdę wszyscy Polacy zapomnieli słowo Przyroda?...... gość jeszcze tego polskiego słowa używa ale większość z jakiejś dziwnej przyczyny używają wyłącznie łacińskiego słowa Natura...
@Mufafa89
@Mufafa89 2 жыл бұрын
Lingwiści, jak dla mnie, szokująco mało interesują się onomatopejami.
@marcindragan9694
@marcindragan9694 2 жыл бұрын
Nauka to nic nie warte spekulacje
@adamadams5474
@adamadams5474 2 жыл бұрын
Zawsze podziwiam spryt naukowców, którzy ciągną niemałe granty, by potwierdzić coś co każdy człowiek widzi. W przypadku "pstrokatości"ptaków wystarczy obejrzeć kilka filmów przyrodniczych i albumów z ptakami, a wszystko jest jasne, nawet dla małego dziecka. Nie mówiąc już o sensie takich badań. Do czego można tego użyć w praktyce? Co z tego będzie miał pan Heniu, który ciężko pracuje przy taśmie wykonując nudne jak flaki z olejem powtarzalne czynności, by pan naukowiec mógł rozbijać się po świecie, szwendać po dżungli i śnić o kolorach papug?
@baronfrost8831
@baronfrost8831 2 жыл бұрын
No bo na tym polega nauka XD, jak będziesz uważał że wszystko wiesz to nic się nie nauczysz. Mozna a nawet trzeba podważać wszystko. Kiedyś oczywiste było że słońce krąży wokół ziemi bo "kazdy czlowiek widzi" jak jest a tu nagle zdziwienie.
@MateuszZ1
@MateuszZ1 2 жыл бұрын
Po pierwsze to badanie nie miało na celu tylko potwierdzenia efektu, który może być łatwo rozpoznany przez każdego, ale przede wszystkim pozwoliło na skwantyfikowanie danych nt tej kolorowości ptaków i naniesienie ich na mapę ich występowania. A to są już informacje dalekie od oczywistości i powszechnej dostępności. Po drugie, może to być istotne chociażby dla teorii ewolucji, o czym było zresztą wspomniane w filmie. Takie ustalenia mogą przyczynić się np. do zrozumienia tego, w jaki sposób kolor organizmu jest adaptacją ewolucyjną. Dzięki temu będzie można chociażby lepiej rekonstruować wymarłe gatunki. Może też będzie się dało wyciągnąć z tego jakieś wnioski o zdolnościach petcepcyjnych zwierząt czy o tym, jak reagują na kolory. Kompetentna osoba pewnie mogłaby mnożyć jeszcze takie przykłady. Dlatego naprawdę lepiej zostawić wyznaczanie kierunków badań naukowych naukowcom, bo oni sami najlepiej wiedzą, co jest potrzebne nauce, którą się zajmują.
@apro68
@apro68 2 жыл бұрын
No to trochę takie podejście: "Przecież wszyscy widzieli Księżyc - po co tam lecimy?" :D A gdyby nie ci paskudni i pazerni naukowcy to rzeczony pan Heniu nie pracowałby przy taśmie, tylko grzebałby patykiem w ziemi szukając pędraków i oglądając się co chwilę za siebie, cz nie nadchodzi drapieżnik ;)
@VoidCosmonaut
@VoidCosmonaut 2 жыл бұрын
Przez tego typa odsynskrubowałem was, Łukasz to humanista a nie tego szukam w naukach ścisłych. Żegnam
@pawetomczak631
@pawetomczak631 2 жыл бұрын
Drobiazg: "światłość jaka się z ptaka wydobywa"... Jesteś animistą? 🙂🙃 ...A może to coś związanego z seksem? ...ta magnetyczna dżdżownica też jest seksowna...
@jarym3091
@jarym3091 2 жыл бұрын
Ci od ptaków i rzeczy nie potrzebnych wiedzą jak się ustawić w grantach.
@darekcebula3595
@darekcebula3595 2 жыл бұрын
Tyle ciekawych tematów. Ale wie Pan co? Taki obszerny artykuł o Glifosacie i wpływie na nasz organizm. Akurat to by się przydało. Czy po prostu Pan ten temat zleje i nie narazi się sponsorom? Serdecznie pozdrawiam
DELETE TOXICITY = 5 LEGENDARY STARR DROPS!
02:20
Brawl Stars
Рет қаралды 14 МЛН
Как быстро замутить ЭлектроСамокат
00:59
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 13 МЛН
Homo erectus: pierwszy prawdziwy człowiek? | Nasi przodkowie #4
30:36
Hobbit. Historia prawdziwa | Nasi przodkowie #6
23:56
Copernicus
Рет қаралды 37 М.
5 НЕЛЕГАЛЬНЫХ гаджетов, за которые вас посадят
0:59
Кибер Андерсон
Рет қаралды 1,5 МЛН
Samsung S24 Ultra professional shooting kit #shorts
0:12
Photographer Army
Рет қаралды 9 МЛН
Девушка и AirPods Max 😳
0:59
ОТЛИЧНИКИ
Рет қаралды 14 М.
ПОКУПКА ТЕЛЕФОНА С АВИТО?🤭
1:00
Корнеич
Рет қаралды 493 М.
How charged your battery?
0:14
V.A. show / Магика
Рет қаралды 4,8 МЛН