Czytamy naturę #59 | Materia i antymateria - Wieje na karłach - Twój ślad węglowy: a może weganizm?

  Рет қаралды 21,882

Copernicus

Copernicus

Күн бұрын

Пікірлер: 175
@zielu83
@zielu83 4 жыл бұрын
Panie Łukaszu. Jesteście coraz lepsi w używaniu green screena.
@prokreacjonistatube
@prokreacjonistatube 4 жыл бұрын
koczek też nieźle wyszedł na codzie pan Lamża jest zupełnie łysy
@GenderWoman666
@GenderWoman666 4 жыл бұрын
@@prokreacjonistatube To tak naprawdę rzadka odmiana pijawki włochatej.
@prokreacjonistatube
@prokreacjonistatube 4 жыл бұрын
@@GenderWoman666 tak naprawdę to jest reptylianinem jak wszyscy naukowcy, politycy, buisnessmeni, piloci i pracownicy poczty polskiej
@GenderWoman666
@GenderWoman666 4 жыл бұрын
@@prokreacjonistatube I dostawcy pizzy! Nie zapominaj o dostawcach pizzy! Potajemnie nas podtruwają.
@prokreacjonistatube
@prokreacjonistatube 4 жыл бұрын
@@GenderWoman666 oni też? dzięki za info ... no ale to ma sens, to się kupy trzyma... przecież pizza dzieli się na trójkąciki a trójkąt to wiadomo ...illuminati !
@chopakizewsi9161
@chopakizewsi9161 4 жыл бұрын
Witam Cię dobry człowieku!
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
No elo. :)
@iwonaurbanska3259
@iwonaurbanska3259 4 жыл бұрын
@@LukaszLamza a jaki sympatyczny!
@mathouse123
@mathouse123 4 жыл бұрын
Perełka pośród YouTubowego shit-contentu
@WMTeWu
@WMTeWu 4 жыл бұрын
Polecam nie klikać na durnoty - wtedy KZbin nie będzie ci polecał tego więcej.
@bchmiel75
@bchmiel75 Жыл бұрын
Panie Łukaszu ! Obejrzałem już kilkadziesiąt odcinków "czytamy naturę", ale ten wydaje mi się wybitny. Ten luz, ta lekkość wypowiedzi, ta gestykulacja, ten jasny przekaz (!!!!).... rany, wymiękałem (ze względu na niewiedzę) przy większości wcześniejszych newsów a dzisiejsza lektura była jak uczta. Poproszę więcej takich materiałów, w takim stylu, z takim luzem i zaangażowaniem. Re-we-la-cja !!!
@michapawusiewicz1113
@michapawusiewicz1113 4 жыл бұрын
Ten zbiór naukowych nowinek, które chyba tylko Ty potrafisz w tak miodny i arcyelegancki sposób "serwować", był dzisiaj dla mnie wyjątkowo ekscytującą ucztą. Coś pięknego!
@gimauarich.2753
@gimauarich.2753 4 жыл бұрын
Piękny anturaż ................. niewielkie plusy dodatnie pandemii
@pawegorka8589
@pawegorka8589 4 жыл бұрын
Nie mam samochodu, nie jem czerwonego mięsa, w życiu nie byłem na lotnisku Pozostaje mi zawiązać pętlę i znaleść gałąź w malowniczej okolicy :p
@KrzyhcoMao
@KrzyhcoMao 4 жыл бұрын
Dziękuję Panie Łukaszu
@laboratoriumuniversum33
@laboratoriumuniversum33 4 жыл бұрын
Fantastyczny odcinek! Wszystkie poruszane tematy bardzo ciekawe, choć mnie najbardziej urzekło to, że zmiana cyfry na 2 miejscu po przecinku (w kontekście brązowych karłów), która na pierwszy rzut oka wydaje się czymś zupełnie nieistotnym, oznacza na prawdę tak bardzo dużo! Obrazuje to, jak istotne jest ilościowe podejście w opisie rzeczywistości.
@darkstar2111
@darkstar2111 4 жыл бұрын
Co do weganizmu to mam jeszcze taką refleksję w kwarantannie, że była świńska grypa, dwie ptasie, sars, mers, choroba creuzweldta jacoba, wszystkie one są przez to że ludzie jedzą zwierzęta. Choroby wściekłego brokuła jakoś sobie nie przypominam.
@leszekostachowski549
@leszekostachowski549 4 жыл бұрын
Znasz ilość toksycznych roślin???. Wiemy ile typowa roślina zawiera organizmów kwalifikowanych jako zwierzęce i odwrotnie???.. Z czego zbudowane jest życie i co by się stało, gdyby rośliny skonsumowały CO2 i wyprodukowały nadmiar niestabilnego toksycznego O2. Czyżby się coś shaizowało??? To może wiemy jakie wpływy mają pyły, a jakie czyste gazy??? .. Można znaleźć dowolny obrazek, wystarczy pominąć wstrząsająco dużo innych danych..
@darkstar2111
@darkstar2111 4 жыл бұрын
@@leszekostachowski549 wiesz o tym, że toksycznych roślin można nie jeść, a za tlen w atmosferze tylko w małym stopniu odpowiadają rośliny, prawda?
@leszekostachowski549
@leszekostachowski549 4 жыл бұрын
@@darkstar2111 Bodajże plankton, ale tu mogą być spekulancie czy to roślina li zwierze.. Trza by zapytać wieloryba, czy ów uważa się za drapieżnika czy krowę.. Toksyczny może być kartofel, a wystarczy jeśli za dużo lub lub źle przyrządzony..
@leszekostachowski549
@leszekostachowski549 4 жыл бұрын
@@darkstar2111 Zapytał bym jeszcze korzonków, czy nie skorzystają z ciebie jako źródła mikroelementów.. Tak że z szacunkiem do gleby ziemi, taje ziemi. Nigdy nie wiadomo, ile Kilo Newtonów duchów prochów kości przodków trzymasz w garści lub ubabrałeś właśnie buty..
@darkstar2111
@darkstar2111 4 жыл бұрын
@@leszekostachowski549 zgadza się. Niemniej mój punkt jest zupełnie inny. Chodzi mi o to że nie ma i nie było nigdy epidemii spowodowanej uprawą roślin. Żadnej z wymienionych wcześniej chorób nie było by gdyby nie fakt że ludzie jedzą zwierzęta.
@fenoldaston
@fenoldaston 4 жыл бұрын
Prosimy o więcej odcinków w tym miejscu. Znacznie lepsza jakość dźwięku, niż w kawiarni
@RastaRadiance
@RastaRadiance 4 жыл бұрын
W odpowiedzi: Shift to lower carbon meats (0.5 tCO2eq/cap) (przydałoby się zrzucić brzuszek) + Organic food (0,4) + Produce own food (0,4) (w tym roku będą pierwsze działkowe i domowe plony!) + Hot water saving (0.3 ale pewnie by wyszło więcej nawet więcej ^^ :D) = ~1,5t niedużym kosztem :) Pozdrawiam i dziękuję za dobry kanał!
@kamyk_wj2589
@kamyk_wj2589 4 жыл бұрын
Znakomity odcinek. Świetna, nierozpraszająca scenografia, sprzyjająca wstrzemięźliwej gestykulacji. Reszta, jak zwykle, znakomita. PS Negocjuję z żoną obniżenie temperatury w mieszkaniu. Na razie bez sukcesów.
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Bo to podobno po prostu kwestia różnic w metabolizmie mężczyzn i kobiet.
@antinevon75
@antinevon75 4 жыл бұрын
W lipcu żona zgodzi się na pewno.
@karolkluska9940
@karolkluska9940 4 жыл бұрын
W artykule o emisjach CO2 pominięto jeden temat, może przez chęć uniknięcia kontrowersji. Największy wpływ na zwiększenie indywidualnego śladu węglowego mają decyzje reprodukcyjne - liczba posiadanych dzieci. Nawet ostatnio pojawił się artykuł w tym temacie pokazujący, że w Szwecji osoby dorosłe, które nie mają dzieci, mają przeciętnie niższy o 25% ślad węglowy niż rodzice (indywidualny, czyli nie uwzględnia śladu węglowego samych dzieci): journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0231105
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Jeden z wielu powodów, dla których Europa jest światowym liderem w ograniczaniu emisji.
@x64Joxer
@x64Joxer 3 жыл бұрын
Dziękuję
@paweciemiega5599
@paweciemiega5599 4 жыл бұрын
Co do 3. Ślad węglowy tych samych czynności dla różnych miejsc jest inny, zmieniając nasz samochód na benzynę na samochód elektryczny mieszkając w Polsce właściwie zmieniamy tylko miejsce spalania paliwa. Miks energetyczny Polski na 2018r. składa się w 97 procent z paliw spalanych, podczas gdy Wielkiej Brytanii (bo jej dotyczy badanie) na 2019 ponad 50 procent energii jest pozyskiwana bez spalania paliw.(atom, energia wiatru) . Kwestia diety też może się różnić, i dieta oparta na warzywach i owocach w zimie europejską może generować może więcej CO2 niż inne warianty diety, gdy np rośliny są transportowane duże odległości, więc nie powinniśmy trzymać się dokładnie wyliczeń, ale starać się trzymać pewnych ogólniejszych reguł wspomnianych również w tym badaniu.
@paweciemiega5599
@paweciemiega5599 4 жыл бұрын
Wszystko jest uwzględnienione w tej pracy, jednak warto powiedzieć to także tu.
@yankeefullhd
@yankeefullhd 4 жыл бұрын
Wszyscy milczą na temat emisji od procesu wytworzenia akumulatorów (trzeba je zrobić) a to tyle samo ile średnia jazda średnim autem przez 8lat... Starczają na około 10lat , a o utylizacji to już nie wspomnę bo przecież wystarczy wywieźć je do Ghany i po problemie... Auta elektryczne to porażka jak i wiatraki co okazuje się teraz.
@annaszczesliwy451
@annaszczesliwy451 4 жыл бұрын
Kdl
@paweciemiega5599
@paweciemiega5599 4 жыл бұрын
@@yankeefullhd dlaczego porównywać proces tworzenia bateri samochodu elektrycznego do jazdy samochodem z silnikiem spalinowym, lepszy pogląd na sytuację daje całość procesów. Na stronie Tesli znaleźć można wyliczenia dotyczące USA forums.tesla.com/forum/forums/what-your-carbon-footprint-after-buying-model-3
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 4 жыл бұрын
@@yankeefullhd Energia potrzebna do wytworzenia akumulatorów do jednego auta elektrycznego jest równoważna energii potrzebnej do napędzania samochodu samochodu przez 8 lat? Mógłbyś wskazać źródło tych danych?
@mateuszniegowski9015
@mateuszniegowski9015 2 жыл бұрын
Już jestem tak eko, że nie mogę uzbierać tych 2 ton. :D
@zykloppl2532
@zykloppl2532 4 жыл бұрын
Jakie tam tajemne miejsce- jak nie masz czapeczki z folii ameliniowej, to za pomocą 5g i tak namierzą 😉 A 2 tony to ja tygodniowo oszczędzam zakopując smieci i niedopalony plastik. A tak serio- ponoć jesteśmy blisko drogi bez powrotu, jeśli chodzi o niekorzystne zmiany klimatu dla ludzi (w znacznym stopniu przez ludzi). Samozaoranie level expert.
@thevoiceofschizophrenia7092
@thevoiceofschizophrenia7092 Жыл бұрын
Rozumiem ich zamiary dotyczące zmniejszenia ilości dwutlenku węgla itp., ale ten pomysł ograniczyłby na przykład loty, a w jaki sposób linie lotnicze i kraje zależne od turystyki itp. miałyby być finansowane? Tutaj także znajdzie się rozwiązanie problemu tego typu, bo trzeba brać pod uwagę potrzeby wszystkich ludzi wszystkich narodów, a nie tylko tych, którzy zostali starannie wybrani.Nigdy wcześniej nie korzystałam z żadnej linii lotniczej, ale mogę kupić bilet np. do Egiptu i nie muszę wsiadać do samolotu, a kwotę wydaną na podróż mogę przekazać linii lotniczej.
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 4 жыл бұрын
Odnośnie CO2. Istnieje, od ładnych paru lat, kalkulator emisji CO2, polecam serwis ziemianarozdrozu.pl
@walterbanjamin
@walterbanjamin 4 жыл бұрын
Również polecam!
@antinevon75
@antinevon75 4 жыл бұрын
Generalnie kierunek słuszny. Ale co rośnie w kwietniu w Polsce? A tym bardziej w marcu? Można coś uprawiać w szklarni, ale obawiam się, że ogrzanie tej szklarni pochłonie więcej energii niż transport z Hiszpanii czy Egiptu.
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
"Ale co rośnie w kwietniu w Polsce?" Kurczaki. ;)
@antinevon75
@antinevon75 4 жыл бұрын
@@LukaszLamza Nie pomyślałem o zwierzętach.
@Micha-kb6re
@Micha-kb6re 4 жыл бұрын
Kiedyś znalazłem ładną infografikę na ten temat :) drive.google.com/file/d/0B1GG7MR__4wudUxIYldjeTV5UVE/view
@BobCat1981
@BobCat1981 4 жыл бұрын
Dzień dobry!
@filipsowinski4250
@filipsowinski4250 4 жыл бұрын
Fantastyczny materiał. Dzięki
@klosiu1
@klosiu1 4 жыл бұрын
Dieta lokalna - 400kg mniej. A mnie się wydaje, że to raczej transportowanie żywności na duże odległości, a nie mięso generuje najwięcej dwutlenku węgla. Zagadka - co wygeneruje więcej dwutlenku węgla - dieta mięsna, oparta na lokalnych produktach, czy śródziemnomorska na włoskich produktach, albo nawet wegańska na awokado, bananach, itp egzotycznych produktach?
@dawid4190
@dawid4190 4 жыл бұрын
Według średnich z artykułu: * -0.25 - hot water saving, * -0.2 - smart metering * -0.1 - lower room temperature, * -0.15 - fewer purchases ---------------------------------------------- * -0.7 - suma, na tyle mnie stać Oczywiście, jakby mnie było stać i mieszkał bym w domu to od razu "shift to BEV" + większość z metod łagodzących z grupy Housing. W sumie spokojnie minus 5 do 8 punktów by się uzbierało. Pozdrawiam
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Dzięki! Te małe rzeczy potrafią się zaskakująco skutecznie sumować.
@zxcvbnm2959
@zxcvbnm2959 4 жыл бұрын
Świetny zarośnięty ogród! No i problem mam. Nie latam, samochodu używam do pracy, z mięsa jadam ryby nawet ogrzewam dom pelletem, chyba nie uda mi się wiele ograniczyć.
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Nie naprawiaj tego, co nie jest zepsute. :) Pozdrawiam.
@antinevon75
@antinevon75 4 жыл бұрын
Fotowoltaika. Tyle brakuje do prawie doskonałości.
@gaiuslucius9776
@gaiuslucius9776 4 жыл бұрын
Szkoda tylko ze pan Lukasz jesli juz musi drukowac (ale czy musi?) ma gdzies te nature i drukuje glownie artykuly tylko na jednej stronie kartki. Szkoda papieru, drzew, wody... ale moze kiedys doczyta Nature.... A tyle sie mowi: jesli nie ma potrzeby - nie drukuj, jesli musisz - drukuj dwustronnie, trzeba dawac innym przyklad....
@gaiuslucius9776
@gaiuslucius9776 4 жыл бұрын
@@ggrzegorz Sory widac uleglem propagandzie jakichs ekologow co wkladaja do glow mantre: chron srodowisko - drukuj rozwaznie! Jesli nie musisz, nie drukuj! itp. itd. Rzeczywiscie musialbym miec wiedze i pewnosc ze papier czesto (a moze glownie) powstaje ze specjalnie do tego przeznaczonych plantacji i ze caly ten biznes to naczynia polaczone z wieloma innymi kwestiami. Nie mam takiej wiedzy i byc moze uleglem stereotypom. Dzieki za naswietlenie innego punktu widzenia.
@reflex04
@reflex04 4 жыл бұрын
" Cześć i czołem, dobrzy ludzie"! Witaj Mistrzu😅
@JUREKALEK
@JUREKALEK 4 жыл бұрын
No i wszystko jasne:) Teraz już wiemy dlaczego w epoce dinozaurów i wcześniej w epokach innych gigantów pojawiała się "epoka cieplarniana" chociaż dinozaury nie paliły w piecach. Taki dinozaur był znacząco większy od człowieka (mówię o tych dużych a nie gadzim planktonie) i było ich więcej niż ludzi. Pierdnięcie takiego giganta musiało zasmrodzić (tfu, "nawęglić") okolicę przynajmniej w promieniu stu metrów. Niestety muszę zakwestionować niektóre dane z opisanych eksperymentów bo po przejściu na dietę wegańsko -wegetariańską (groch, fasola, bób) stałem się emitorem gazów cieplarnianych na poziomie rosłego dinozaura... a mówiąc poważnie, wszystkim amatorom samochodów hybrydowych i elektrycznych doradzam podróż do Chin na te tereny, gdzie wydobywa się lit i inne metale ziem rzadkich na bateryjki do tych samochodów (do telefonów, laptopów i in, też); ludzi tam już nie ma, wody pitnej też ale można zwiedzić cmentarze byłych mieszkańców... W Kanadzie są podobne miejsca ale Kanadyjczycy twierdzą, że nikt tam z tego powodu (wyjałowienie ziemi) nie wykitował... Ciekawe czy ktoś prowadzi badania jakie szkody wyrządzimy naszej planecie walcząc z globalnym ociepleniem
@AK-vx4dy
@AK-vx4dy 4 жыл бұрын
Panie Łukaszu. Zdarzeń nie jest tak mało bo coś filtrowano, tylko dlatego że neutrina tak rzadko reagują z materią.
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Jasne, to podstawowa przyczyna. Natomiast ze wszystkich zdarzeń też nie wszystkie ich interesowały, trzeba było np. odfiltrować tło.
@miszczuskc
@miszczuskc 4 жыл бұрын
@@LukaszLamza czy wzięto pod uwagę, że fale o różnych długościach mogą inaczej rozpraszać się w chmurach pyłu i gazu? tak mi tylko przyszło do głowy
@TomaszLee
@TomaszLee 4 жыл бұрын
Mam pytanie, może zabrzmi głupio czy naiwnie (nie jestem akademikiem) - Jak formalnie ogłosić hipotezę naukową? Jeżeli jest ona słuszna, a oczywiście jest falsyfikowalna, to wywróci obecną fizykę na drugą stronę.
@darkstar2111
@darkstar2111 4 жыл бұрын
15:00 ale jak to tak to tyle większy od Jowisza? Przecież nawet Trapist-1 jest tylko nieco większy, czy to oznacza że takowy dopiero co powstał i jeszcze się zapadnie do "standardowego rozmiaru" brązowych karłów?
@olrob11
@olrob11 4 жыл бұрын
Odkrycie różnicy we własnościach poza ładunkiem między neutrinem i antyneutrinem byłoby epokowym przełomem. Początkiem nowej ery w nauce.
@kamyk_wj2589
@kamyk_wj2589 4 жыл бұрын
Ładunkiem to się akurat jakoś strasznie nie różnią.
@pantrubadurztczewa7105
@pantrubadurztczewa7105 2 жыл бұрын
@@kamyk_wj2589 Według obecnej wiedzy naukowej. To znaczy, że jeśli jednak by się okazało, że się bardzo róźnią, to byłby to poaczątek nowej ery w nauce
@flepix
@flepix 4 жыл бұрын
Lecimy. :)
@andrzejbo1
@andrzejbo1 4 жыл бұрын
Niestety z weganizmem jest ten problem, że trzeba mieć dużą wiedzę o odżywianiu - dużo prościej jest po prostu ograniczyć mięso do jednego dnia w tygodniu. Organizm dostaje wszystko co niezbędne bez kombinacji z suplementami. Co do samolotów to wyłącznie długie loty - żadnych krajowych czy nawet do sąsiednich krajów. Na co dzień najlepiej rower. Pracować można online lub się przeprowadzić, ale rower godzinę rano i po południu - samo zdrowie. Niby trochę dłużej jedziemy, ale samochód trzeba myć, robić przeglądy, ubezpieczać, tankować itd, a to wszystko to czas i pieniądze. Samochody elektryczne to gruuube przekłamanie, bo oszczędzają CO2 tylko gdy energia elektryczna jest czysta, a nie jest. Większość prądu pochodzi z brudnych źródeł. Dodajmy szkodliwość akumulatorów... Jeżeli już to pojazdy napędzane wodorem - pochodzącym z elektrolizy z prądu z ... elektrowni wiatrowych. Są one bardzo niestabilne w ilości produkcji energii, a magazynowanie jej w akumulatorach jest szkodliwe dla środowiska, natomiast składowanie wodoru nie różni się bardzo od LPG (ale powstają nowe metody). Natomiast proponuję po prostu myśleć. Nie kupujmy nowego telefonu bo wyszedł nowy model. Jeżeli coś jest drogie, to zużyto na to dużo energii. Dotyczy to też procesora w komputerze czy CPU - 65W w skali roku to prawie 1/3 z 95W, a osiągi często podobne. Warto się zastanowić po co nam duża lodówka - skoro do sklepu jest 10 minut. Wystarczy mała albo wcale. Brak lodówki w domu oznacza brak podjadania - do każdego posiłku trzeba się przejść. To prawie jak polowanie u człowieka pierwotnego... Superenergooszczędna mega lodówka działa cały czas, a przecież są one w każdym sklepie spożywczym. Myślenie nie boli. Jeżeli jesteśmy bogaci i chcemy szpanować ciągle nowymi gadżetami to warto pomyśleć o sprzedaniu starych, a nie gromadzeniu szuflady ze starymi telefonami, mp3 itd.
@cyrkielnetwork
@cyrkielnetwork 4 жыл бұрын
Zdrowa dieta wegańska jest tak samo trudno jak dieta mięsna, ale w rzeczywistości zdecydowana większość nie odżywia się zdrowo i samo przejście na weganizm poprawiłoby ich zdrowie, nawet jeśli nie byłaby to najlepsza możliwa wersja weganizmu. Natomiast prawdą jest, że z puntu widzenia redukcji CO2 drastyczne ograniczenie produktów odzwierzęcych jest niemal tak samo skuteczne jak całkowite, co zresztą widać w tabeli.
@asdasd1231238
@asdasd1231238 4 жыл бұрын
To To z tymi elektrykami... Jaki ślad węglowy pozostawia wyprodukowanie nowego samochodu ?
@andrzejbo1
@andrzejbo1 4 жыл бұрын
​@@asdasd1231238 To zależy z czego jest wykonany. Przykładowo stal trzeba wytopić z rudy, więc zależy ile jej użyjesz w danym modelu. Szkło również trzeba wytopić. Plastiki robi się głównie z ropy. Pamiętaj, że rudę przed przetopem trzeba wydobyć, zmielić, przesiać. Aluminium, miedź, tytan to całkiem inne procesy technologiczne. Pamiętaj, że jeżeli nawet prąd do elektrolizy pochodzi z elektrowni gazowej, to ona też wpuszcza do atmosfery CO2. Większość elektroniki np. wyświetlacze potrzebują lantanowców, a akumulatory litu. Te pierwiastki potrzebują bardzo dużo prądu do elektrolizy, a na dzień dzisiejszy większość prądu na świecie nie jest ekologiczna. Główny producent lantanowców to Chiny, a lit w Chile. W Chile akurat jest "ekologicznie bo tylko połowa prądu jest z paliw kopalnych, ale 51% pochodzi ze spalania węgla i ropy. Do tego dochodzi zanieczyszczenie środowiska. Zasadniczo im droższy surowiec tym więcej energii pochłania jego uzyskanie, a energia pochodzi na świecie głównie z paliw kopalnych. Żeby zrobić ekologiczny samochód, to surowce do jego produkcji musiałyby być wyprodukowane ekologicznie. Wysoka cena samochodów ekologicznych sama powinna ci podpowiedzieć jaki ślad "węglowy" pozostawiają. Niestety nie tylko węglowy, bo produkcja lantanowców i litu do akumulatorów jest bardzo szkodliwa z powodu toksycznych odpadów, a odbywa się w krajach nie dbających o ekologię. Stal jest produkowana czystszymi metodami. Samochody elektryczne to po prostu wyeksportowanie produkcji CO2 do krajów, które o ekologię nie dbają. Jeżeli porównasz to z napędem wodorowym, to jest on znacznie bardziej zbliżony do spalinowego więc można użyć mniej szkodliwych dla środowiska materiałów - szczególnie maleje zapotrzebowanie na lit i kobalt. W zasadzie mieszanka LPG z wodorem może być użyta w zwykłych silnikach na LPG oraz w elektrowniach na gaz ziemny. Wodór przechowuje się znacznie łatwiej i taniej niż prąd w akumulatorach. Zamiast budowy całej infrastruktury można użyć obecnej. Zresztą Niemcy poszli po rozum do głowy i sami skłaniają się powoli ku wodorowi. Ma to być "ropa XXI" wieku. Moje opinie, o których pisałem od kilku lat stają się więc przestarzałe, bo wydaje się, że wodór wygra jako paliwo z elektrycznością. Myślę, że to dowodzi, że miałem rację.
@RastaRadiance
@RastaRadiance 4 жыл бұрын
Gdzie można kupić koszulkę? :D
@darekkondracki3268
@darekkondracki3268 4 жыл бұрын
Super jest nas wegetarian coraz więcej
@Gilan643
@Gilan643 4 жыл бұрын
Wegetarianizm + pozbyłem się samochodu :)
@arturarrbor
@arturarrbor 3 жыл бұрын
Mam propozycję by zaczął pan od siebie w zwalczaniu śladu węglowego czyli po pierwsze już się nie rozmnażał (każdy nowy człowiek niszczy planetę) po drugie do końca życia żałował powołania swojego słodkiego potomka (pamiętam go z jakiegoś poprzedniego filmiku, bardzo sympatyczny i podobny do Taty:)) - fajny pomysł? Dla dobra planety...
@Ki3jstuta
@Ki3jstuta 4 жыл бұрын
A jak sprawa się ma z weganami i wegetarianami, którzy specjalnie muszą sprowadzać swoje produkty - nie są to produkty lokalne? Nawet zwykła soja, Polska nie przoduje przecież w jej uprawie. Taki specjalnie sprowadzony produkt musi być jeszcze odpowiednio zapakowany, zazwyczaj w plastikowe pudełka. Nawet widziałam swego czasu w żabce humus w malutkim plastikowym pojemniku, była tego cała półka... Co z takimi przypadkami, kiedy ludzie patrząc na swą dietę nie patrzą jaką drogę przebył ich produkt w sklepie? Czy ten ślad węglowy rzeczywiście jest mniejszy?
@mrcd59
@mrcd59 4 жыл бұрын
Czy to znaczy że świat zbudowany z antycząstek jednak nie byłby taki sam jak nasz?
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Otóż to. Nieco inaczej by w nim oscylowały neutrina - taki by to był przedziwny świat. ;)
@Chorson
@Chorson 4 жыл бұрын
Moj ulubiony doktor
@2d2sightser73
@2d2sightser73 4 жыл бұрын
Jedno pytanie. Co jeść w lutym? #pdk
@KM769
@KM769 4 жыл бұрын
Ile to będzie ton: nie latam samolotem od 40 lat, nie mam samochodu (i telewizora) od 10 lat, prawie nie jem mięsa od 4 lat (nie mogę), prawie nie wychodzę z domu od roku poza sklepem i barem (od 1,5 miesiąca bez baru).
@pawellenart1227
@pawellenart1227 4 жыл бұрын
a może warto posadzić tak z 300-400 drzew, będzie więcej korzyści niż tylko zmniejszenie ilości co2 w powietrzu, no i lepsza dieta bo to zdrowe
@cyrkielnetwork
@cyrkielnetwork 4 жыл бұрын
Sadzenie drzew jest ważne i potrzebne z wielu powodów, ale tylko w niewielkim stopniu zmniejsza emisję CO2. W rzeczywistości młody las więcej emituje CO2 niż pochłania. Z upływem lat sytuacja się poprawia, ale potrzebujemy zmniejszyć ilość CO2 w atmosferze teraz, a nie za 30 lat. Znacznie ważniejsze jest powstrzymywanie wycinki lasów.
@pawellenart1227
@pawellenart1227 4 жыл бұрын
Jeśli biomasa rośnie, to bilans CO2 musi być ujemny, dla łąki roczny bilans zbliża się do zera, dla młodego lasu jest lekko ujemny, oczywiście stary las jest lepszy, ale bez nowych lasów dzisiaj, nie będzie starych lasów jutro. Inną kwestią jest że nie mamy dużego wpływu na wycinanie lasów równikowych, ale możemy sądzić lasy u siebie (ja już posadziłem około 4000 drzew)
@cyrkielnetwork
@cyrkielnetwork 4 жыл бұрын
24:40 2 tony mniej? Łatwo powiedzieć. Musiałbym sobie chyba turbinę wiatrową zamontować na balkonie, bo cała reszta odhaczona. Problem w tym, że nie mam balkonu :/
@ukasz6562
@ukasz6562 3 жыл бұрын
hmm skoro przyczyną w generowaniu dwutlenku węgla stanowią sami ludzie to co? trzeba zredukować populację do i po problemie?
@kamiladec7823
@kamiladec7823 4 жыл бұрын
fajne,ostatni temat bardzo życiowy dotyczący każdego
@powolii
@powolii 4 жыл бұрын
Nauka jest taka sama jak "kroksy w malinki"? ;)
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
"Trochę za duża". :)
@szulat
@szulat 4 жыл бұрын
przypadkowo zmniejszyliśmy ślad węglowy z powodu epidemii i pomijając delfiny w wenecji i widok himalajów w indiach, skutki gospodarcze raczej większości społeczeństwa się nie spodobają 😈
@markforest6312
@markforest6312 4 жыл бұрын
Pierwiosnek Ci się zagnieździł gdzieś w tych kniejach. ;)
4 жыл бұрын
A skąd wiesz?
@markforest6312
@markforest6312 4 жыл бұрын
@ Słyszałem jak ćwierkał.
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Zaraz mnie namierzycie po awifaunie. ;)
@klintek23
@klintek23 4 жыл бұрын
Odnośnie ostatniego tematu - śladu węgla to jest bardzo dobra i przystępna publikacja ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/kategoria/53/zrownowazona-energia
@FOTA4Climate
@FOTA4Climate 4 жыл бұрын
Niestety spalanie biomasy drzewnej też jest traktowane jako "renewable" a efekt klimatyczny zapewne zgoła odwrotny. Zamiast tego powinno być "low carbon". onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/gcbb.12643
@Linbleou
@Linbleou 4 жыл бұрын
Nie napinaj się i nie rób na przekór ganiającym cię "ascetom"... no jasne. Po opuszczeniu miasta i przeprowadzeniu się na wieś, gdzie hoduję własne mleko, mięso i jaja; gdzie dojeżdżam do sklepu raz w tygodniu po zakupy, bo pracuję w domu, zaliczam kilkakrotnie każdego roku mentalny opierdziel od przybyłych z miasta kolegów, którzy mają pretensje, że w ogóle mam samochód, że jem mięso, posiadam kominek. Roszczenia nigdy się nie kończą. Z butelek i znoszonych koszulek robię sznurki, ale to obrzydliwe, że w markecie biorę pudła zamiast nosić swoją torbę (no nie umiem jej nie zapomnieć!). Tłumaczę, że pudło się kompostuje, ale wtedy znajdzie się dociekanie czy barwnik na nim się rozkłada. Yh...najszczersze chęci zabiją w człowieku vegańscy naziole i węglowa inkwizycja XD Ale kto chce spróbować mimo wszystko się powysilać, polecam kanał na YT "Ciut Więcej", gdzie wiele vlogów kręci się wokół tematyki zero waste uprawianego po ludzku.
@osochozi5647
@osochozi5647 4 жыл бұрын
namaste :D
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Namaskar. ;)
@mikefeelgood
@mikefeelgood 4 жыл бұрын
Namaste :)
@miszczuskc
@miszczuskc 4 жыл бұрын
namaste ^^ i dziękuję za jak zwykle wspaniałe 25 minut
@10DeGIE
@10DeGIE 4 жыл бұрын
O kur :))) zapiał hehe
@MultiHard16
@MultiHard16 4 жыл бұрын
W jaki sposób można wysyłać neutrina?
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 4 жыл бұрын
Kierując ich wytworzony strumień w określonym kierunku, a one se poradzą z reszta, tj. przelecą jak trzeba przez środek Ziemi, i dotrą do wyznaczonego punktu (a nawet dalej ;)
@MultiHard16
@MultiHard16 4 жыл бұрын
@@malleusmaleficarum9248 dzięki, ale mi chodziło głównie jak wytworzyć taki strumień
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 4 жыл бұрын
@@MultiHard16 "W celach eksperymentalnych wiązki wysokoenergetycznych neutrin wytwarza się w akceleratorach. Neutrina, jako cząstki neutralne, nie mogą być bezpośrednio przyspieszane w akceleratorach wykorzystujących oddziaływania elektromagnetyczne. Zamiast tego, np. w akceleratorze ośrodka J-PARC[4] przyspieszane są protony, które następnie oddziałują z tarczą, produkując wiele cząstek nietrwałych: przede wszystkim piony i kaony. Te cząstki rozpadają się w locie, produkując między innymi neutrina o dużej energii poruszające się w kierunku bliskim cząstkom pierwotnym. Jedną możliwością ukierunkowania wiązki neutrin do detektora jest odpowiednie skierowanie pierwotnej wiązki protonów na tarczę, oraz ogniskowanie naładowanych pionów i kaonów. "
@fenix19851206
@fenix19851206 4 жыл бұрын
Jakby się ślad węglowy zmienił, gdyby przestali dostarczać banany, pomarańcze, czekoladę, kawę oraz herbatę.
@krzysztof5414
@krzysztof5414 4 жыл бұрын
Pracowałem w tunelach foliowych i tam uprawialiśmy pomidory, ogórki i inne warzywa. Tam były zamontowane palniki jak dobrze pamiętam na propan butan, by spalać tlen na dwutlenek węgla i dzięki temu rośliny były dużo większe i bujniejsze niż w tunelach foliowych bez tych palników. Wniosek: im więcej wytwarzamy śladu węglowego, tym więcej mamy pożywienia i ślad węglowy jest pochłaniany bo bujniejsze rośliny przetwarzają go na tlen. Wystarczy zamienić asfaltowo-betonowe miasta na ogrody i nie ma głodu a ślad węglowy działa na naszą korzyść będąc w równowadze. Natura jest mądrzejsza od nas durnych ludzi.
@cyrkielnetwork
@cyrkielnetwork 4 жыл бұрын
Przy większym stężeniu CO2 rośliny rosną bujniejsze jednak mają mniej składników odżywczych.
@krzysztof5414
@krzysztof5414 4 жыл бұрын
@@cyrkielnetwork Składników odżywczych to im nie brakowało. Kopaliśmy wcześniej rów, do rowu wrzucaliśmy obornik, zasypywaliśmy ziemią i na tym rosło. Od tamtej pory nie spotkałem już nigdy więcej pomidorów które by miały tak apetyczny aromat.
@karolm7405
@karolm7405 4 жыл бұрын
To ja mam zadanie do szanownego Prowadzącego, ile musielibyśmy jeść więcej mięsa i jeździć samochodami w przypadku kiedy gospodarowanie zasobami i surowcami nie byłoby tak rozrzutne jak teraz? Mam na myśli produkcję śmieci, artykułów jednorazowego użytku, celowego postarzania produktów. Gdyby nie trzeba było kupować co dwa lata telewizorów, pralek, lodówek, zmywarek, samochodów i praktycznie wszystkiego na co technika pozwala żeby zrobić długowieczne a jednak żadna nauka się tym nie zajmuje bo się komuś nie opłaca. Jak szybko groziłby nam niedobór co2?
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Do niedoboru by było jeszcze daleko, ale z pewnością cała planeta odetchnęłaby z ulgą - i nie tylko ze względu na CO2, ale przede wszystkim absurdalną wręcz ilość materiałów, zwłaszcza "plastików", jakie niepotrzebnie produkujemy. Nauka, proszę szanownego Widza;), oczywiście zajmuje się tym, jednak jak zawsze wyłącznie w roli zbyt cichego głosu, o którym producenci przypominają sobie tylko wtedy, kiedy trzeba wynaleźć nowy plastik. Karty rozdaje kapitał.
@karolm7405
@karolm7405 4 жыл бұрын
@@LukaszLamza Proszę wybaczyć być może to trochę agresywnie zabrzmiało, ale szlag człowieka trafia jak się patrzy na to wszystko co się dzieje . Unia już wprowadziła przepisy, że robaki są dopuszczone do obrotu w spożywce. Panowie będą wpieprzać steki a my robactwo żeby upodlić człowieka. Chodziły już głosy o jedzeniu ludzkiego mięsa i możliwe, ze do tego dojdzie. Jak wiele jest przykładów gdzie nauka jest blokowana w imię interesów korporacji.
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
@@karolm7405 Nic nie szkodzi, temat jest emocjonujący. Ale nie przesadzajmy też: ja bym się bardzo ucieszył, gdyby na polski rynek spożywczy weszły owady. Lubię mieć większy wybór - a o to tu przecież chodzi, nikt przecież nie planuje mi zabronić dostępu do mięsa. Zresztą, jak znam życie, "robaki" jako pierwsi będą wpieprzać właśnie bogaci, a mięso do pewnego stopnia powoli jest właśnie jedzeniem klasy średniej. :) A że nauka ma względnie słaby głos: cóż, mogę tylko potwierdzić.
@leszekostachowski549
@leszekostachowski549 4 жыл бұрын
Znamy ilość toksycznych roślin???. Wiemy ile typowa roślina zawiera organizmów kwalifikowanych jako zwierzęce i odwrotnie???.. Z czego zbudowane jest życie i co by się stało, gdyby rośliny skonsumowały CO2 i wyprodukowały nadmiar niestabilnego toksycznego O2. Czyżby się coś shaizowało??? To może wiemy jakie wpływy mają pyły, a jakie czyste gazy??? .. Można znaleźć dowolny obrazek, wystarczy pominąć wstrząsająco dużo innych danych..
@panikrystyna1
@panikrystyna1 4 жыл бұрын
Nie dostał Pan kawy, zaskakujące. A pojawiające się braki w symetrii to może być wejście w zupełnie nowe obszary, których bardzo nam potrzeba.
@AddVantageTaiChi
@AddVantageTaiChi 4 жыл бұрын
Produkcja mięsa generuje gigantyczne ilości... METANU i zużywa gigantyczne ilości wody i zajmuje... gigantyczne ilości przestrzeni
@dangervisit
@dangervisit 4 жыл бұрын
podobno kroksy to obuwie dla ludzi którzy stracili chęć do życia
@miszczuskc
@miszczuskc 4 жыл бұрын
CO2, zdrowie, tak.. do tego.. jedno to jedzenie czyjegoś ciała, każdy do swojej oceny, a drugie w jakich się to odbywa warunkach! i to już niestety nie jest tylko nasza sprawa :)
@patapatatai8366
@patapatatai8366 4 жыл бұрын
Problem neutrin nie jest tak ważny jak to, co się stało z kasą z I-szej komunii. ;) Pozdrawiam.
@Maciej.01
@Maciej.01 4 жыл бұрын
Nie mam auta i nie jem ssaków
@zielina7299
@zielina7299 4 жыл бұрын
:)
@adambogusawski9269
@adambogusawski9269 4 жыл бұрын
Dla zasięgu
@MrDanielo798
@MrDanielo798 4 жыл бұрын
Wiem jak zredukować do zera
@sialalala1562
@sialalala1562 4 жыл бұрын
Niejedzenie mięsa może być bardzo szkodliwe,Polecam kanał pod mikroskopem video na temat diety wegetariańskiej,Najlepiej będzie przerzucić się na owady.
@goku4117
@goku4117 4 жыл бұрын
>kupowanie regionalnych produktów zmniejsza ślad węglowy Eee, Mati! Już nie jesteśmy za patriotyzmem gospodarczym
@kpt.stratford5212
@kpt.stratford5212 4 жыл бұрын
Lokalnych. Mieszkając w Przemyślu możesz kupić jabłka od sadownika z Ukrainy, zamiast od sadownika z Szczecina. Wystarczy zaopatrywać się w pokarm na targowiskach zamiast w supermarketach ( bonusem jest mniej plastyku i mniej chemii).
@JaroGoraJ
@JaroGoraJ Жыл бұрын
Łukaszu, chyba bardzo schudłeś!
@jackm6747
@jackm6747 4 жыл бұрын
Jest bardzo prosty sposób zmniejszyć o połowę ludzkiego CO2 na całym świecie !!! Wystarczy żeby każdy człowiek na całym świecie brał co drugi wdech i wydech. Slad węglowy człowieka bedzie wtedy polowe mniejszy. Ale czy czasami większą ilość dwutlenku węgla w atmosferze nie spowoduje dwukrotnego wzrostu i powikszenia masy zielonej roślin, jak to było w karbonie, lub robią to rolnicy w szklarni aby podwoić plon pomidorów i wpuszczają do nich dwutlenek węgla ?
@jackm6747
@jackm6747 4 жыл бұрын
Ale czy czasami większą ilość dwutlenku węgla w atmosferze nie spowoduje dwukrotnego wzrostu i powikszenia masy zielonej roślin, jak to było w karbonie, lub robią to rolnicy w szklarni aby podwoić plon pomidorów i wpuszczają do nich dwutlenek węgla ?
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Ach, gdyby tylko było tak, że da się z wszystkich skutków zwiększonego stężenia CO2 wypreparować tylko ten jeden sympatyczny - że można tak sobie wybrać większe plony pomidora - to by było świetnie. Ale to trochę tak - wiem, że metafora przesadzona; ale co do zasady słuszna - jakby chory na raka wszedł do reaktora jądrowego z oczekiwaniem, że promieniowanie zabije komórki nowotworowe. Owszem, zabije. Ale będą też inne skutki. ;) Nie da się wybrać sobie z dziesiątków rozmaitych skutków zmian klimatycznych tylko tego jednego, który mi się podoba, zapominając nagle magicznie, że na przykład będą też częściej występowały skrajne zjawiska pogodowe albo że rozkład opadów na globie może się przesunąć.
@mscisawzgniko5232
@mscisawzgniko5232 4 жыл бұрын
"Wystarczy żeby każdy człowiek na całym świecie brał co drugi wdech i wydech. Slad węglowy człowieka bedzie wtedy polowe mniejszy." Co Ty pierdolisz xD Nawet nie masz pojęcia, czym jest ślad węglowy, mimo że zagadnienie zostało wyjaśnione w materiale.
@acdega263
@acdega263 4 жыл бұрын
@@MaciejFimiarz Rozwiązanie: podatkować, podatkować, podatkować. Niech babcia płaci więcej za bułeczkę to unikniemy katastrofy i będzie nam jak w niebie.
@kpt.stratford5212
@kpt.stratford5212 4 жыл бұрын
@@acdega263 Jak nie zmniejszysz śladu węglowego, to nie będzie żadnej bułeczki ( i babci).
@arturartur6303
@arturartur6303 4 жыл бұрын
Daj pan spokój z tym śladem weglowym
@rafawyrebiak189
@rafawyrebiak189 4 жыл бұрын
Ignorowanie problemu nie sprawi, że ten problem zniknie. Najłatwiej w imię własnych zysów i wygody zostawić problem przyszłym pokoleniom
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Daj pan spokój z tymi kancerogenami.
@kamilraban9639
@kamilraban9639 4 жыл бұрын
@@LukaszLamza o niieeeee
@888waldi
@888waldi 4 жыл бұрын
Proszę zamiescić poprawkę : do anichilacji elektronu i antyelektronu wymaganiem jest posiadanie środowiska biologicznego inaczej nie zachodzi (( enzymy) bez ośrodka biologicznego rozpad gama tak, anichilacja nie). Tak że te teorię wybuchu należy potraktować jak swiadomie sprowokowany lokalny wybuch supernowej celem wytworzenia strumienia pradu i antyprądu , pola magnetycznego i antymagnetycznego ( to nie są rzeczy dla dzieci tylko poważnych cywilizacji = bliżej boga). Co do dwutlenku proszę nie opowiadać głupot śladowych tylko zapoznać się z tematem "Normobaria". Co do mięsa kolejne kłamstwo , proszę zapoznać się szczegółowo z " chemią fizjologiczną dla lekarzy ok1963 " , temat przebadany i opisany. Ps: budda ma cię w dupie ( to jest jego filozofia) wiec mu w nią nie wlaź bo będzie musiał coś zrobić .
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Uhuhu. Grubo. :)
@filipsowinski4250
@filipsowinski4250 4 жыл бұрын
Noice!
@janbrzechwa3406
@janbrzechwa3406 4 жыл бұрын
Przeszedłem od razu do sladu węglowego i sie nie zawiodłem - piramidalna głupota
@luciadudek
@luciadudek 4 жыл бұрын
Jak tak zanieczyszczasz ziemie , to zniknij .
@akta1984
@akta1984 4 жыл бұрын
Mój las pochłania mój ślad węglowy z naddatkiem. Więc nie muszę się tym martwić.
@tureckiarbuz
@tureckiarbuz 4 жыл бұрын
Niekoniecznie: naukaoklimacie.pl/aktualnosci/rola-lasow-w-pochlanianiu-co2-w-pytaniach-i-odpowiedziach-81 www.nature.com/articles/d41586-019-00122-z
@robertzbyszek9461
@robertzbyszek9461 4 жыл бұрын
Super info.tylko po co zmniejszać CO2 jesli za chwile rośliny i ludzie znikną (wymrą )z braku CO2 już tak mało jest w atmosferze
@luciadudek
@luciadudek 4 жыл бұрын
Mozw cos poparte na prawdziwych doswiadczeniach a nie na przyposzczeniach.
@jamesjakejim
@jamesjakejim 4 жыл бұрын
Ja mam jedno przypuszczenie: nie oglądałeś całego materiału, ani nie sprawdziłeś linków w opisie, tylko od razu głupotą razisz na komentarzach.
Как не носить с собой вещи
00:31
Miracle
Рет қаралды 894 М.
А что бы ты сделал? @LimbLossBoss
00:17
История одного вокалиста
Рет қаралды 10 МЛН
Life hack 😂 Watermelon magic box! #shorts by Leisi Crazy
00:17
Leisi Crazy
Рет қаралды 80 МЛН
How to whistle ?? 😱😱
00:31
Tibo InShape
Рет қаралды 16 МЛН
Jak działa czarna dziura? / prof. dr hab. Andrzej Dragan
49:57
Wszechnica FWW
Рет қаралды 1,1 МЛН
ANDRZEJ DRAGAN Czy możemy prześcignąć światło? - Pyrkon 2024
41:57
Pyrkon Festiwal Fantastyki
Рет қаралды 242 М.
We Wszechświecie odkryto prędkość nadświetlną | Tomasz Widomski
49:07
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 260 М.
Как не носить с собой вещи
00:31
Miracle
Рет қаралды 894 М.