Szanowni! Jak wyjaśniam w filmie, "Czytamy" znika od dzisiaj na około dwa miesiące. Można mnie łapać tu: kzbin.info Będę informował o postępach pracy na bieżąco, spróbuję też pokazywać Wam na bieżąco co ciekawsze rzeczy, na które natrafię przy okazji pisania "Połącz kropki": wszystko na moim kanale. Do zobaczenia - chyba - w lipcu! Kłaniam Wam się nisko. ;)
@DzikiFotograf3 жыл бұрын
@@Paweł5005 Ja też już zamawiam książkę! :)
@SPOKOZE23 жыл бұрын
Ja tez chce z autopodpisem:)
@G12GilbertProduction3 жыл бұрын
Panie, dzisiaj święto. Mógłby pan odejść na 2 miesiące - za tydzień. :D
@interproservice3 жыл бұрын
Dzieki za wiedze, ale mysle ze w zyciu to ciezko maja z toba :) pzdr
@ifoofi92763 жыл бұрын
Prusak...kto to ?poszukaj...prusak
@cino8933 жыл бұрын
Dziękujemy.
@over-kill87783 жыл бұрын
Wielkie dzięki, za wszystko co do tej pory zrobiłeś. Miłej pracy. Czekam na książkę.
@toushirupl55413 жыл бұрын
Ależ ten wąs jest FENOMENALNIE podkręcony
@ansuz36533 жыл бұрын
Powinien przykleić jeszcze czerwona kulkę na czubek nosa a wtedy rzeczywiście podkręciłby swoja naukową wiarygodność. ;)
@marekchudy88933 жыл бұрын
Dziękuję Dobry Człowieku
@igorpomorski11183 жыл бұрын
Dzieki, dobry czlowieku. Do zobaczenia. Zycze udanej ksiazki :)
@biglebowski2933 жыл бұрын
Ogólna, dostępna na róznych poziomach świadomości i poznania logika, struktura, geometria 🥳👌
@biglebowski2933 жыл бұрын
Naturalnie
@Zbygniew12343 жыл бұрын
Taaa dlatego zycze smacznego. Slodkie płatki na mleko w polewie cukrowej i za godzine po sniadaniu czlowiek znow glodny. Świadome odzywianie to wazna sprawa we wspolczesnym swiecie. Zdrowia dobrzy ludzie!
@zofiaagnieszkabiernacka8263 жыл бұрын
Bardzo się cieszę na tę książkę. Sama z początkiem pandemii porzuciłam czytanie książek tłumaczących świat, bo pomyślałam, że pandemia zmieni ( lub nie) perspektywę. Super , warto czekać. Życzę Panu, aby znalazł Pan też chwilę na odpoczynek, bo z tego było powiedziane, kalendarz jest gęsty. Powodzenia😀
@bartkozi31923 жыл бұрын
Dzięki za wszystko, trzymam kciuki za książkę, powodzenia.
@werniak813 жыл бұрын
Bardzo ładnie i taktownie. Pozdrawiam
@ShoreTea33 жыл бұрын
Czy przypadkiem w pierwszym badaniu nie chodzilo o posilek wysokoweglowodanowy, a nie wysokotluszczowy?
@MartinEsz3 жыл бұрын
Też mi się tak wydaje, bo mówił o bułach i białym pieczywie
@beatakozowska66573 жыл бұрын
Ja tez tak podejrzewam
@LukaszLamza3 жыл бұрын
A otóż nie. Przykłady rzeczywiście podałem "bułowe", ale czysta glukoza i posiłek wysokotłuszczowy zajęły dwa pierwsze miejsca w kategoriach: o ile spadła glukoza, jak szybko był kolejny posiłek i ile kalorii badani spożyli w jego trakcie. Różnice nie były "gigantyczne", ale wyraźne. Posiłek wysokowęglowodanowy był tuż niżej, ale lista rankingowa potem się nieco plącze. Natomiast niestety nie znalazłem tam konkretnego menu, więc jest to trochę wróżenie z fusów, niestety...
@bada91mk3 жыл бұрын
A jest jakieś uzasadnienie dlaczego posiłek wysokotłuszczowy powoduje szybkie uczucie głodu? Bo z glukozą wszystko jasne, a z tłuszczem? Moze chodzi o mniejszą objętość posiłku ze względu na wyższą kaloryczność tłuszczu 🤔
@ktosktosiowaty3 жыл бұрын
Kluczem jest brak rozpiski co wchodziło w skład tego posiłku wysokotłuszczowego. Wątpię aby był w trybie 80-95% kalorii z tłuszczu a reszta z białka plus błonnik i minimalna ilość przyswajalnych węglowodanów. Brak tej górki glukozy a potem dołka to 'sekret' duety ketogenicznej. Osoby stosujące ją z przyczyn neurologicznych z zasady muszą ostro pilnować aby odpowiednio dużo jeść bo głód pojawia się bardzo rzadko, np przy okazji intensywnego wysiłku fizycznego. Posiłek wysokotłuszczowy z węglami przyswajalnymi praktycznie bez białek robi ekstremalny skok glukozy, rośnie insulina i następuje ostry spadek cukru we krwi oraz atak głodu. Tak samo bez większych problemów da się skomponować śniadanie wysokowęglowodanowe które da ostrą górkę i szybki spadek glukozy oraz takie gdzie 'stoki' będą łagodniejsze. Jak dla mnie to badanie bez konkretnej rozpiski zawartości śniadań jest praktycznie bezwartościowe.
@andrzejzielinski27283 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny bardzo ciekawy odcinek. Czekam na kolejne w wakacje i oczywiście na książkę !
@Heliimat3 жыл бұрын
Dzięki
@teresalesniak45213 жыл бұрын
Oczywiście rozumiem, chociaź szkoda, źe znikasz. Źyczę pełni mocy twórczych, koncentaracji, determinacji i wytrwałości, no i zdrowia oczywiście😊💚💪👍Czekam na ksiąźkę
@szymonzywica5683 жыл бұрын
Dziękuję za solidną pracę popularyzatorską na wysokim poziomie, za lekkość i komunikatywność przekazu, a w końcu za frajdę poznawania! Trzymam kciuki za pracę nad książką! PS Może kiedyś opowiesz nam o swoim warsztacie i filozofii pracy? Dużo czytasz, piszesz i publikujesz, a jednocześnie zwinnie poruszasz się na licznych, rozległych płaszczyznach. Ciekawi mnie, jakie metody pracy stosujesz, aby i zrobić robotę w założonym terminie i nie zatracić się w nieskończonym gąszczu informacji i myśli.
@LukaszLamza3 жыл бұрын
Powiem Ci szczerze, mnie też czasami zastanawia, jakim cudem ja zdążam z pracą. :) A spóźnienia mam bardzo rzadko. Nie mam chyba żadnej konkretnej "metody", po prostu haruję jak wół, a potem odpoczywam jak Lukullus. :D Ale pomyślę może nad czymś w stylu "opowieściami o moim warsztacie". Pozdr!
@RemikPi3 жыл бұрын
ZAJEBISTY WĄS! +100 do prestiżu i ekstrawagancji. 💖
@___Odi___3 жыл бұрын
8:07 na pewno z tym posiłkiem wysokotłuszczowym to nie przejęzayczenie? Cała późniejsza cześć wypowiedzi sugeruje, że chodziło o posiłek wysokowęglowodanowy. Obecność tłuszczy w posiłku obniża szybkość wchłaniania i metabolizowania cukrów
@SuperBerecik3 жыл бұрын
DZIEKI WIELKIE !!!
@ryszardsojka21373 жыл бұрын
A jak ten tłuszcz ma się do diety ketogenicznej ? Zagryzając golonkę żeberkami osobiście straciłem 15kg i na moim przykładzie mogę powiedzieć, że uczucie głodu to ostatnia rzecz jaka na tej diecie mi towarzyszyła. Kiedyś próbowałem w ramach dojadania ciast z imprezy przeżyć 2 dni na cukrze, uczucie głodu było masakryczne i męczące bo byłem obżarty i głodny jednocześnie.
@RemikPi3 жыл бұрын
Potwierdzam. Dobre pytanie.
@RobertSmyka3 жыл бұрын
17:25 -dlaczego nie zdążył? Co różni tę część materii która zdążyła od tej która nie zdążyła? Póżniej "wystartowała" czy wolniej się rusza?
@kenshi213 жыл бұрын
6:00 Niesamowite jest to jak cukier przetwarzany w gruczole Cowpera i nasiennym aby wytwarzać ejakulat. Przy odpowiedniej diecie ejakulat z tych gruczołów jest jak krem lub gesty miód. I wystarczy 2tyg do 1 miesiaca. :3
@kw2653 жыл бұрын
Nareszcie super jakościowo filmik...... Ale klikania nie zabrakło...... W każdym razie łapka w górę
@Dariusz_K443 жыл бұрын
Nie ogarniam wszystkiego ale podoba mi się sposób Twojego rozumowania :)
@mariuszjastrzebski33943 жыл бұрын
Kiedyś po wysokowęglowodanowym śniadaniu, już po dwóch godzinach byłem piekielnie głodny i opadałem z sił, zasypiałem. Gdy przeszedłem na dietę niskowęglowodanową i wysokotłuszczową to moje odstępy między posiłkami wydłużyły się do 6-7 godzin bez spadku energii i ataku wściekłego głodu.
@karolinanaukowo54663 жыл бұрын
powodzonka!!! Kupię!
@iwanowicz443 жыл бұрын
Dzień dobry, Korzystając z okazji dziękuję za całą serię "Czytamy naturę" i trzymam kciuki za pomyślne "Połączenie kropek" :) Chciałbym spytać, jak CzN jest uregulowana od strony prawnej. Tzn, czy aby publikować streszczenia artykułów zawartych w jakimś czasopiśmie, wyświetlać ich zawartość na kanale YT potrzebna jest zgoda wydawcy? Czy taka zgoda jest płatna?
@waraiotoko3743 жыл бұрын
Powodzenia!
@Potimus_Ripme3 жыл бұрын
Powodzenia Łukaszu i do szybkiego zobaczenia latem!
@filipsowinski42503 жыл бұрын
Święto nie święto, Łukasz czyta Naturę. Nauka nie śpi. Siadajmy więc. Dzięki!
@rastafari16863 жыл бұрын
Powodzenia stary! Świetnie się Ciebie ogląda. W wolnej chwili będzie czas na przypomnienie ciekawszych materiałów. Super sprawa! Niech wena będzie z Tobą. :]
@LordWolkow3 жыл бұрын
Spoczko 😊 powodzenia 💪 Dzięki za mega ciekawe ciekawostki 😊 Do następnego 👋🏻
@ciekawskiukasz79423 жыл бұрын
Powodzenia przy pisaniu książki!
@szymonrykaa89873 жыл бұрын
Już nie mogę się doczekać książki :D
@MaximusTDM3 жыл бұрын
No OK, czysta glukoza to było wiadome. Ale czemu posiłek wysokotłuszczowy? Obstawiałbym raczej bogaty w węglowodany niż tłuszcz :P.
@yetimanjoe3 жыл бұрын
Właśnie też się nad tym zastanawiam 🤨 Chyba nastąpiło przejęzyczenie
@MrFabisior3 жыл бұрын
Obstawiam pomyłkę prowadzącego.
@LukaszLamza3 жыл бұрын
No właśnie tym razem nie pomyłka. Numer 1 - czysta glukoza, numer 2 - tłuszcz. Wszystko wyjaśniam w komentarzu wyżej, plus oczywiście jest to rozpisane szczegółowo w artykule, Tabela nr 1, str. 19 PDF-a.
@majster8933 жыл бұрын
No to czekamy na książkę! :)
@marekparapter77593 жыл бұрын
Dajesz czadu tymi filmami. Brawo i Szacun!! Powodzenia w pisaniu!
@wujeksmietanko3 жыл бұрын
Powodzenia w pisaniu książki, mam nadzieję, że przypomnisz o niej jak już będzie dostępna.
Gwarantowane, że jesienią kupię tę książkę! Choćby w przedsprzedaży! :D
@dziennikarzsledczy3 жыл бұрын
Dzięki ;)
@shabanasty12453 жыл бұрын
cześć i czołem, kluski z rosołem :)
@PS-ho6kq3 жыл бұрын
Super kanał. Powodzenia z książką!
@panrafa47743 жыл бұрын
Mam wątpliwości co do tych badań. Rzecz w tym, że organizm potrzebuje nie tylko energii, ale też innych substancji, białek, witamin itd. Jak się nażremy cukrów to może czujemy się głodni, bo organizm stwierdza "ok, energię już mamy, ale co z resztą?". Co gdyby podać ludziom dwa zbilansowane posiłki o drastycznie różnych wskaźnikach glikemicznych? Może wtedy obie grupy nie czułyby głodu tak samo długo, bo organizm miałby wszystko czego mu potrzeba.
@Dokuzu3 жыл бұрын
Świetny wąs!
@dawid10823 жыл бұрын
Powodzenia i do zobaczenia:)
@Nick_N00B3 жыл бұрын
Instrukcja obsługi: 1. Kliknąć w tą linię czasu: 14:30 2. Zostawić włączony film 3. Otworzyć w nowej zakładce ten film: kzbin.info/www/bejne/aYC3kqufd6pgirM wyłączając w nim dźwięk. idealnie! hehehe :P Spokojnego dnia :)
@ortnisible3 жыл бұрын
hehe stylowy wąsik :) Pozdrawiam.
@jacekkosciolek81863 жыл бұрын
Czy nie wkradł się błąd w pierwszej części ? Tłuszcz nie podnosi szybko poziomu cukru we krwi.
@marcingrzegorczyk2203 жыл бұрын
Kawał dobrej roboty :)
@TadeuszI3 жыл бұрын
Zacny wąs milordzie. Pozdrawiam
@adambogusawski92693 жыл бұрын
Dla zasięgu pozdrawiam serdecznie
@panmisio49183 жыл бұрын
Spierdalaj stąd !
@LukaszLamza3 жыл бұрын
Kłaniam się zamaszyście. :)
@klaudiasordyl71683 жыл бұрын
Czy nazwa „Połącz kropki” dla twojej książki będzie dobra, zważywszy na to, że istnieje seria podręczników do njpjo o tym samym tytule? Tak tylko piszę, być może nie okaże się to problemem :) życzę powodzenia i dziękuję za te wspaniałe filmy na yt. Czekam na więcej!
@mioszborowski28343 жыл бұрын
Trzymam kciuki za książkę, na pewno wyląduje na mojej półce:D
@katarian3 жыл бұрын
Jednego nie rozumiem. Posiłek wysoko tłuszczowy nie jest tak łatwy do przetworzenia przez organizm. Na przykład dieta typu keto w uproszczeniu polega na zastąpieniu węglowodanów tłuszczami. Człowiek je mniej, szybciej jest nasycony i dłużej odczuwa nasycenie. Czy jest szansa, że Szanowny prowadzący miał powiedzieć wysoko węglowodanowy zamiast wysoko tłuszczowy? Jeżeli nie, byłbym bardzo wdzięczny za słowo wyjaśnienia, czy komentarza. Bardzo dziękuję, jak zawsze wyśmienity materiał!
@kubacski84543 жыл бұрын
👍
@grzezoch3 жыл бұрын
1. Zabrakło wyjaśnienia efektu ze śniadaniem wysokotłuszczowym, czyli tym drugim co to kopie pod kimś duże dołki glukozowe. 2. Obłok galaktycznej mgły jako pozostałość, która nie nadążyła za grawitacją? Dlaczego niby miała nie nadążyć? Przecież nie ma tarcia. Na czuja logiczniejsza jest siła odśrodkowa, taka jak przy pływach ziemskich po drugiej stronie Ziemi niż Księżyc. Kierunek ruchu mniejszej galaktyki wydaje się pasować.
@Traper_T3 жыл бұрын
0:50 to teraz będzie "Działamy Naturę"?
@Niejaniejestdostępny3 жыл бұрын
Filozuj rządzi!!!
@switchb57213 жыл бұрын
Ten WĄS pana nie krępuje?
@grzegorzporada3 жыл бұрын
Co to jest, zajazd pod Litwą?
@plelektryk Жыл бұрын
Kiedyś zjadłem 5 zupek błyskawicznych Amino, czyli lepsze z dobrym makaronem. Przerwa się skończyła, włączam maszynę i po pół godzinie jestem tak głodny że ćmi mi się w oczach, jak bym się papieru najadł.
@watigrisamentum15623 жыл бұрын
No Szefie, pisz sobie spokojnie książkę a ja siadam i nadrabiam pierwsze odcinki ;) Powodzenia!
@joansca41213 жыл бұрын
witam i pozdrawiam
@wojciechsrokosz78233 жыл бұрын
Czy nową książkę będę mógł otrzymać z autografem ?
@marcinsilent4833 жыл бұрын
8:07 czy przypadkiem nie powinno być "wysoko węglanowy"??
@pawelsulik58753 жыл бұрын
raczej tak.
@LukaszLamza3 жыл бұрын
Otóż nie tym razem. Wysokotłuszczowy na 2. miejscu.
@pawelsulik58753 жыл бұрын
@@LukaszLamza To bardzo ciekawe. Jest to całkiem sprzeczne z moim własnym doświadczeniem. Jestem na diecie ketogenicznej i nic podobnego nigdy mnie ani mojej dziewczyny nie spotyka. Zarówno ja jak i moja dziewczyna po posiłku wysokotłuszczowym nie nie jesteśmy głodni kilka godzin - ja często mam 10 godzin między posiłkiem rano a kolacją koło 1730, 1800. Może jeśli osoby bez przystosowania ketogenicznego nagle jedzą taki posiłek to ich wyniki wykazują taka anomalię? Po kilku dniach diety wysokotłuszczowej ten efekt zaniknie. Poziom insuliny opadnie a poziom glukozy się wyrówna.
@TADEUSZBOCZEK3 жыл бұрын
Łukaszu, iloraz inteligencji powyżej 259! Kciuki 3mamy i czkamy
@maciejszymanski23863 жыл бұрын
Jeśli 259 to raczej iloczyn...
@TADEUSZBOCZEK3 жыл бұрын
@@maciejszymanski2386 Gamp kurwa! W wojsku zrobicie karierę!
@wojciechsrokosz78233 жыл бұрын
A co z wąsami ?
@chopakizewsi91613 жыл бұрын
Jak obiecał wąs, tak jest i wąs!
@bialko873 жыл бұрын
A co z posiłkiem tłuszczowym? Przejęzyczenie? Powiedziałeś że posiłek tłuszczowy i czysta glukoza a potem rozwijasz tylko temat glukozy ;)
@JordanSzabliński3 жыл бұрын
Powodzenia z książką! Kiedy już można będzie zapisać się na przedsprzedaż? ;)
@Lichoslawo3 жыл бұрын
Od roku jestem na diecie ketogenicznej. Czyli mnóstwo tłuszczów, mało weglowodanów. I praktycznie nie jestem głodny, posiłek max dwa razy dziennie, i to nie za duży. Jem do syta i chudnę.
@darkstar21113 жыл бұрын
Nie mogę się doczekać książki, proszę o informację gdy tylko będzie dostępna przedsprzedaż :)
@zigi8nottin3 жыл бұрын
Ciekawe z tym głodem i wielka szkoda, ze w badaniu nie uwzględniono braku śniadania. Ja nie jem śniadań i zauważyłem, że mój organizm zachowuje się dosyć przewidywalnie. Kiedy zjem cokolwiek na śniadanie to tak jakbym uruchomi całą maszynerię. Nie ważne co i ile zjem to dwie godziny póżniej już jestem znowu głodny a głód ssie niemiłosiernie. Natomiast kiedy nie zjem na śniadanie nic to mogę spokojnie doczekać pory obiadowej bez uczucia głodu
@lanzu13443 жыл бұрын
Będzie czas żeby nadrobić resztę odcinków :) Czekam na książkę
@maciejciemborowicz3 жыл бұрын
Odnośnie "dlaczego jesteś głodny" - wydaje mi się, że ten artykuł nie do końca odpowiada na pytanie. Jest wiele środków psychoaktywnych, które wpływają na zwększone lub zmniejszone poczucie głodu, chociażby marihuana (tak zwana "gastrofaza" :)) czy niktotyna i amfetamina (zmniejszone poczucie głodu). Także odpowiedź prawdopodobnie znajduje się dużo głębiej.
@ratunkuuu3 жыл бұрын
Powodzenia w pisaniu, jak po drodze nie umre z tesknoty za 'czytamy nature' to ksiazke kupie na pewno!
@Traper_T3 жыл бұрын
24:33 Czyli jednak mam przyjaciół
@andrevonk14013 жыл бұрын
Z tym glodem to fakt ze psychika gra wiekrza role niz odczucie glodu fizionomiczne DOBRY PROGRAM
@dorotah68732 жыл бұрын
Dlaczego Pan się nie przedstawia ani nie ma Pana nazwiska w info pod wykładem? Zachwyciłam się Pana formą przekazywania w prosty sposób skomplikowanej wiedzy!
@DzikiFotograf2 жыл бұрын
Na koniec filmu zawsze jest podane info :)
@twojsasiad82143 жыл бұрын
Masz fajne widoki za oknem
@michalmi9443 жыл бұрын
To tłuszcze czy węglowodany(to drugie)?
@LukaszLamza3 жыл бұрын
Tłuszcze. Jeżeli powiedziałem gdzieś, że węgle, to przejęzyczenie. Ale dla pewności : 1) czysta glukoza, 2) wysoki tłuszcz.
@stefanpruszkiewicz89193 жыл бұрын
Przez te wąsy lepiej się słucha niż ogląda. Nie ma to tamto.
@SPOKOZE23 жыл бұрын
Heloł ewriłan😉
@LukaszLamza3 жыл бұрын
Gud myrning!
@michallaskowski51473 жыл бұрын
będę tęsknił ... wrzuć coś do książki o przenoszeniu świadomości do innego nośnika .... chcę żyć wiecznie :D
@PawelOoo3 жыл бұрын
Szkoda że w tym badaniu głodu nie wzięli pod uwagę śniadania wysokobiałkowego. Swoją drogą ciekawe dlaczego śniadanie tłuszczowe powodowało większy głód niż śniadanie wysokowęglowodanowe.
@cyjanek14963 жыл бұрын
Zasięg
@pawecarbo27533 жыл бұрын
Więc czekamy na nowe odcinki i oczywiście na książkę.
@krzysi03 жыл бұрын
Co ty z tym wąsem?
@Kamil_O3 жыл бұрын
powodzenia w pisaniu książki
@szczepanwojtanski62573 жыл бұрын
Łukaszador Lamżali 😁
3 жыл бұрын
"Co z tego wynika?" Łukasz, trzy razy zadałeś to pytanie i za każdym razem przeskoczyłeś na wątek poboczny, a potem na wątek poboczny pobocznego wątku. Odpowiedziałeś na to pytanie? Ja zgubiłem się. Może czas poszukać czegoś opisującego wpływ picia kawy na funkcjonowanie umysłu (nie piszę tego złośliwie). Wydaje mi się, że jest pewien związek pomiędzy kawą a szybkim i nieuporządkowanym przeskakiwaniem pomiędzy wątkami i dotyczy to wielu osób, w tym również mnie.
@reactormovie15293 жыл бұрын
Wąsik robi robotę...
@fafiklata3 жыл бұрын
Dobra, książkę kupię i to w wersji kolekcjonerskiej! :-D
@almanzor20083 жыл бұрын
Niecierpliwie czekam. Błagam, żeby namówił Pan Kolegów by w Każdej wersji językowej mówili i pisali KOPERNIK a nie kopernikus, Kiedyś to się udawalo. Pozdr. Wiktor.
@ansz1763 жыл бұрын
Kolego czytający naturę, wsadź sobie te badania, gdzie chcesz. Żadnych odnośników i chyba zapominałeś o tłuszczach. generalnie do rumpa. Ogarnij się jak chcesz być młodym Lemem
@leszekwalinowicz57953 жыл бұрын
Cóż, czekamy do lipca...
@klosiu13 жыл бұрын
Chyba tu jakaś pomyłka zaszła z tymi posiłkami - powiedziałeś że glukoza i posiłek wysokotłuszczowy powodują największy dół glikemiczny, co się kupy nie trzyma. Na dodatek rozwodziłeś się nad mechanizmem niskiego poziomu cukru jakiś czas po posiłku glukozowym, a słowem nie wspomniałeś o wysokotłuszczowym, więc wnioskuję, że powinno być "glukoza i posiłek węglowodanowy", a nie wysokotłuszczowy. Mocno to zmienia sens materiału.
@LukaszLamza3 жыл бұрын
Nie, nie pomyliłem się. Przykłady pod koniec rzeczywiście podałem "węglowe", ale w artykule dwa pierwsze miejsca w kategoriach: a) spadek glukozy, b) szybkość zjedzenia następnego posiłku, c) liczba kalorii zjedzonych w trakcie tego posiłku - zajmują kolejno czysta glukoza i śniadanie wysokotłuszczowe. Nie wysokowęglowodanowe.
@pawelr323 жыл бұрын
@@LukaszLamza Czy w tym badaniu zostały udostępnione konkretne dane liczbowe, tzn. z jakiego poziomu startowali uczestnicy (poziom glukozy przed posiłkiem) jak wyglądał ten poziom po posiłku i po jakim czasie i o ile spadał. Istotne wydaje się być to czy spadek był mierzony vs baseline czy vs peak. Mam wrażenie , że w zależności od podejścia można z takiego testu wywieść krańcowo różne wnioski.
@klosiu13 жыл бұрын
@@LukaszLamza Bardzo ciekawe w takim razie. O wiele chętniej w takim razie bym posłuchał o tym drugim mechanizmie, bo spadek glukozy we krwi jakiś czas po zjedzeniu posiłku węglowodanowego o wysokim IG to dość szeroko znane zjawisko. A do badanie zdaje się dostęp jest płatny, więc nie poczytam.
@LukaszLamza3 жыл бұрын
@@klosiu1 Jak dobrze poszukać, to PDF się znajdzie. ;) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7610681/pdf/EMS118935.pdf Ale wyjaśnień tam jak na lekarstwo.
@VilkanVisions3 жыл бұрын
Szkoda, że nie podali co to były za posiłki, bo to nie ma żadnego sensu, z jednej strony proste węgle, a z drugiej tłuszcze, chyba, że posiłek wysoko-węglowodanowy to były frytki albo pączki to by rozjaśniało sprawę :D Ja jem tłuszczowe śniadania i jestem najedzony na bardzo długo w przeciwieństwie do węglowodanowych. Z tego co wiem to mieszanie tłuszczy z węglami dopiero wzmacnia apetyt, ważna jest też kolejność tego co się zje w ciągu dnia, lepiej zaczynać od posiłków tłuszczowych bo np. jak się zje rano proste węgle, a następny posiłek tłuszcze to faktycznie może to wzmocnić głód.
@markforest63123 жыл бұрын
Czy można już teraz zaklepać sobie książkę z autografem? ;)