Na rovinu to zemění, je v tomhle případě umění. Respekt
@okomentujsongnebonecojineh43043 жыл бұрын
Koukám, že nejsem jediný, komu odpovídají nějací zmrdi z druhé strany světa...
@Quickyprd3 жыл бұрын
Tak mám střední radon a bez podlahovky a přesto mám řešení penosklo pod domem, těžkou hlinikoasfaltovou fólií mezi potěrem a deskou a navíc řízené větrání. Radonu se nebojím :)
@Papamanc3 жыл бұрын
Častejšie videjka poprosím :)
@vojtechhadascok40813 жыл бұрын
Tak na příští díl se těším
@miroslavsmid30483 жыл бұрын
Zemnicí pásek na stojato. lépe obtéká beton . Neošetřené vývody na přechodu beton země nebo beton vzduch.
@lordfreedom0013 жыл бұрын
+ každé napojení by mělo být spojené ne jednou ale 2 spojkami s rozestupem, a položení na 1/4 cihly nebude při lití betonu moc stabilní...
@MadnessJoe3 жыл бұрын
Ahoj, skús si zohnať na mikrofon takú tú chlupatú vec, ktorá ruší ten zvuk vetru ;-)
@roberius40713 жыл бұрын
Přesne, Pavle je Vás lépe slyšet za kamerou než když jste před kamerou a to šibrikování z hlasitostí, to je jediný minus tohodle kanála. Jinak perfektní, jak vždy. Zemníci pásek je proč na plocho, když má být na stojato?
@dominikkroft4254 Жыл бұрын
Dobrý den pane Šimku. Chtěl bych se jen zeptat zda je spravne že ztracene bedneni je vylite úplně celé do plná. Předem díky za odpoved
Жыл бұрын
tak tady nerozumím otázce - v jaké fázi je vylité do plna? pakliže je vylité a dělají se vnitřky desky, musí z něj koukat roxor aby se vrchní deska na něj napojila
@Horaes13 жыл бұрын
Mám za to, že odvětrání radonu se musí s podlahovkou dělat, i když je rekuperace, nebo se pletu?
3 жыл бұрын
tak ono záleží na projektu a hlavně kdy se projekt dělal, z jaké vychází normy.
@nohic13 жыл бұрын
Moc hustý, přilej vodu. Na tohle jsem alergický :)
@tadamec19883 жыл бұрын
Za to bych je poslal do pr..... To mi zedníci taky zkoušeli na stavbě, tak jsem jim musel vysvětlit, že to v zádném případě nepřipadá v úvahu
@paarek3 жыл бұрын
Pokazí tím výrobcem garantované parametry betonové směsi?
@M.723 жыл бұрын
@@paarek samozřejmě... Po přidání vody, se změní poměr... V důsledku menší pevnost...
@despicable2973 жыл бұрын
no, ono když se pak lijou stěny, který je potřeba dostatečně zhutnit, objednáváte S4 a neustále vám to betonárka vozí hustý, po zkoušce v kuželu z toho zůstane bábovička, tak ona se tam ta voda nalít prostě musí ;)
@zdenekcinekr32343 жыл бұрын
Hezké video, jako vždy. O jaké Veltrusy se jedná? Bydlím kousek od městečka zvané Veltrusy a trochu to tam znám, ale krajinu ve videu nepoznávám. Nejde o nějaký překlep?
@janlukas20123 жыл бұрын
Mám dotaz. Plánujeme koupi stavebního pozemku na návsi obce. Pozemek je blízko malého vodního toku (není v povodňové zóně). Dle studny na pozemku je hladina podzemní vody tak -80 až -100 cm pod povrchem. Jinak pozemek není žádná bažina. :) Je tedy jaro a hladina vody může být vyšší, avšak není to moc velký risk? Technologicky by se to asi dalo vyřešit, ale spíš finančně. Co si o tom prosím myslíte? :) (slyšel jsem o řešení základové desky - bílé vany, nebo mikro piloty). Nevím ale, jestli by to již nebylo nadimenzované. :) Ve fázi projektu bychom si samozřejmě pozvali geologa kvůli posudku, nicméně teprve zvažujeme o koupi. S pozdravem
@janlukas20123 жыл бұрын
Plánujeme stavět dřevostavbu.
@dadazizala52713 жыл бұрын
6:00 jaky je to soklovy polystyren? Hodil by se i na zatepleni starych zakladu?
@M.723 жыл бұрын
Stačí styrodur... Jinak názvy jsou jen obchodní trik..
@michalmatocha11043 жыл бұрын
Jo moji zedníci si s čekáním na beton taky užili😂seděli v autě snad 3 hodiny, než ten mix dojel, naštěstí betonárka měla vlastní pumpu..
@LopingMovie3 жыл бұрын
Dobrý den,mám dotaz proc dávají do základu tu bílou textilií a folii ? Nikde jinde jsem to neviděl 🙂
3 жыл бұрын
ano i za mě zbytečné - aby se beton nevlil mezi štěrk.
@janzavadil4139 Жыл бұрын
v horkých dnech se muže beton vysouset při kontaktu s horkým sterkem, mate delší dobu na zpracování
@dadazizala52713 жыл бұрын
3:00 to odvetravani za 12000+17000 Kc (posledni dva radky, to je asi bez DPH) to je normalni cenovka za montaz trubek a jeden vetrak? :-) Jinak to mi prijde jako cenova uprava (klient chtěl ušetřit za vzduchotechniku), no tak mu ji na účtujou na poslední chvíli druhou variantu, takovy maly trik :-)) Kdyby to byl býval věděl, tak bych si možná nechal tu vzduchotechniku...?
3 жыл бұрын
ne, všechny řádky nabídky mají spojitost s odvětráním, tj. zhotovitel za odvětrané základy chtěl 90 tis s DPH.
@dadazizala52713 жыл бұрын
@ jo ale na vetrani zakladu poustet vetrak, to uz se spis vyplati rekuperace nebo sklep, at je tam nejaky realny uzitek ;)
@Adam-ep8gb3 жыл бұрын
Jak jste říkal o tom odvětrání radonu. Není zřejmé zda je projektant součastí stavební firmy. Pokud ne, je to spíše chyba projektanta, že svolil s odstraněním z projektu nuceného větrání aniž by řešil ten radon. Od stavební firmy se mě zdá doporučení použít odvětrání radonu pod základem jako bonus, ja osobně pokud by mě to někdo při stavbě domu navrhl tak bych byl pro. Mám tu naměřen nízký, ale co ja vím, pokud náhodou narazili na propustnější vrstvu hned to je střední, soused střední má. Takže, já mám izolaci na nízký radon a rekuperaci a nevím jaký tu mám reálně radon. Plánuji si to nechat změřit ale co bych dělal pokud by to vyšlo špatně opravdu netuším. Ideální je si natáhnout tech pár trubek a ventilátor na odtah až když se zjistí že to je potřeba.
@tadamec19883 жыл бұрын
My máme tuším taky střední, měli jsme navrženou ipu plus rekuperaci a myslím, že v pohodě. Každopádně jestli majitel dá 100 k za opatření proti radonu místo rekuperace, tak si bude od konce života trhat vlasy. Já už bych dům bez reku nechtěl, ten komfort je úplně někde jinde.
@Adam-ep8gb3 жыл бұрын
@@tadamec1988 Mě se v tom rozpočtu zdálo, že tam je dost věcí co jsou součástí základu. Bežne se pod beton šterk dává, ale asi v menší vrstvě. Jo rekuperace je fajn, ješte dořešit hlučnost v pár místech a bude ok.
@Quickyprd3 жыл бұрын
Přesně, mě se na pasivu líbí nejvíc ta rekuperace a výměna vzduchu. Všude stále čerstvý vzduch, žádný průvan a asi to i uspoří energií, ale proto jsem to nedělal :)
@dadazizala52713 жыл бұрын
@@Quickyprd a az vypnou proud tak co pak :-)
@Quickyprd3 жыл бұрын
@@dadazizala5271 Zatopim v krbu a otevřu ventilacky :)...neplánovaně odkouzseno když jsem si v únoru svoji blbosti na týden knoucoutoval rekuperační jednotku
@jaborek47323 жыл бұрын
Sice deska se do rozpočtu vešla, ale přece je tam méně materiálu a má to jiné vlastnosti, ne?
@dadazizala52713 жыл бұрын
Ošulili to
@cesnekcesky75843 жыл бұрын
Jsem česnek haha :D
@ramvan22183 жыл бұрын
Плита не буде деформуватися якщо там не арматура а сітка?
@dadazizala52713 жыл бұрын
Bukvy neee
@MCMustachy3 жыл бұрын
Chápu to dobře, že říkáte, že měl být pod hydroizolací podkladní beton a místo toho je tam štěrk? Ta hydroizolace leží na štěrku?
3 жыл бұрын
ano, na zhutněném štěrku je geotextilie,pak PVC. Měl by být podkladní beton nebo štěrkopískové lože.
@lukaszatloukal34349 ай бұрын
K čemu je dobrý takový dozor, když se zjistí že jsou tam špatné kari sítě a stejně se to nechá zalít betonem a pak se to řeší až na kontrolním dnu? Není snad důležitější jestli konstrukce vyhovuje požadavkům stavby, než ceně? Mám to chápat tak, že když se projektant sekne, tak se to i tak udělá špatně a všichni jsou spokojeni?
@martinkopac94853 жыл бұрын
stavebník nacenil dielo bez akéhokolvek riešenia radonu a zároveň vedel, že ten radon sa bude musiet riešit? alebo nacenil a klient to potom odstránil z projektu?
@honzalouny78043 жыл бұрын
Nemuzu se dockat👍
@AW-eb4zl3 жыл бұрын
Tohle uzemnění už trochu vypadá, ale zase je to špatně....pořád stejná pohádka. Pásek na ležato, neošetřený přechod (země-vzduch) zemnícího drátu pro svody, spoje v zemi jednou svorkou - není úplně chyba, ale na tomhle se pozná elektrikář, nátěr spojů uzemnění - jako něco tam je, ale dle mého názoru naprosto nedostačuje, chybí napojení kari sítě jako náhodného zemniče, jednotlivé díly kari sítě nejsou mezi s sebou nijak spojeni o vodivém spoji ani nemluvě. Kdybych byl velký šťoural, tak podložení zemnícího pásku tímto způsobem nelze akceptovat, protože montáž jednotlivých částí stavby musí být provedena v souladu s aktuálně platnými právními předpisy, v souladu s ČSN v aktuálně platném znění a v souladu s návody a pokyny uváděnými výrobcem a to tento způsob rozhodně není, respektive pro DEHN a OBO určitě ne.......dál nevím, ale pochybuji, že nějaký jiný výrobce má v návodu pro montáž uzemnění: podložte zemnící pásek blbostí, kterou zrovna najdeš. Ale co můžu chtít po firmě, která šetří i na betonu, aby udělala pořádně uzemnění?.......to asi fakt ne. A zase to dostane revizi a kolaudaci ...... byl bych zvědav na jímací soustavu, ale tuším, že to zase dopadne jako vždy. Kus drátu AlMgSi ledabyle ohnutý k nebi, přeskoková vzdálenost - blbost neřešíme........... a nebo bude třeba překvapení?
@venaanek3 жыл бұрын
Už aby tam byla koupelna😋. Věděl by někdo, jak je to s kontrolou radonu v historických městských zástavbách?
@Quickyprd3 жыл бұрын
Pokud nechají původní okna tak v pohodě...😆
@venaanek3 жыл бұрын
@@Quickyprd Právě že už eurookna. Snad neplatí že co už je zkolaudováno, tam děj se vůle páně🙄.
@dadazizala52713 жыл бұрын
Tak cinzak je snad podsklepenej, nebo to sedi na zemine?
@venaanek3 жыл бұрын
@@dadazizala5271 Ba to je. A my hned nad tím🤣.
@dadazizala52713 жыл бұрын
@@venaanek sklep je snad odvetranej, ne?
@Martin-wr4mg3 жыл бұрын
Proč furt lejou všeci pasy, deska s pěnosklem daleko lepší...
@michalsvec13723 жыл бұрын
Pasy jak pro panelak. Meli by se prijet podivat do Kanady, jak to tady borci masti…
@kolodojpes3 жыл бұрын
Jak? Špatně? To bych do Kanady neřekl..
@patrikjurajda17013 жыл бұрын
Ja delam zaklady pouze na xps. 30cm makadam, 20 cm XPS, poradne armovani a nakonec 20 cm betonu c25/30 samozhutnitelny konzistence f6 Postavite na to bezproblemu patrove zdene domy. Ja se divim ze jeste vubec nekdo klasické zaklady dela.
@IamDanielDinner3 жыл бұрын
@@patrikjurajda1701 No je to levný, to XPS je momentálně tak drahé že se to nevyplatí. Taky sem to pro bungalov chtěl založit na xps ale ta cenovka je mimo. Mě spíš udivuje jak někdo kope pasy jak pro panelák na dřevostavbu, to prostě nedává smysl, když dřevostavbu tak to chci mít rychle tak nebudu měsíc mastit desku ale hodím to na něco lehkého a mám za týden hotovo.
@patrikjurajda17013 жыл бұрын
@@IamDanielDinner My takovéto základy děláme již 10 let. Podle mého názoru to drahé není. Účtujeme si asi 2500,- m2 bez dph (dnes po markantním zdražení XPS to bude trochu víc), takže asi 250 000 u bungalovu 100m2. Klasickou desku uděláte levněji ALE. Při realizaci XPS základů máte již zatepleno. Na finální povrch vám stačí dát 5cm eps100 podlahovku a zalít. U klasických základů musíte dát min. 20cm EPS 150 aby jste splňovali požadavky pro pasivní domy. Tím musíte zvýšit celou konstrukci domu aby jste dosáhli požadované světlé výšky stropu. Když si připočítáte všechny tyto věci plus práci a čas, tak základy na XPS drahé nejsou. Samozřejmě pokud si firma u které jste to naceňoval nedá šílenou marži. To je potom jak jste říkal "mimo".
@IamDanielDinner3 жыл бұрын
@@patrikjurajda1701 jasný já to chápu. Ideální je do základu na xps narvat rovnou podlahovku a člověk potom udělá jenom vyrovnávací potěr a má vyřešeno. Problém je jediný že díky tomu je potřeba prakticky vždy dělat podhledy protože neni kudy vést elektriku a vzduchotechniku což jsou zase peníze navíc. Ale taky jsem fanda založení na xps.
@davidlopour24403 жыл бұрын
S tím radonem se to přehání, i kdybych měl v domě 1000bq a byl tam celý den, tak je to škodlivé jako kdybych vykouril 2cigara za den, to mě sdělil člověk, který se zabývá měřením radonu..
@janeksobr3 жыл бұрын
Nenapadlo Vás, že existují i lidi, co nekouří? 😀
@martinmatha27143 жыл бұрын
jinak k tomu radonu, dnes uz kolaudace nejsou, stavebni urad v 90% nechodi, nechce nic, jen cestne prohlaseni, ze je vse ok.
@tomtarmak28753 жыл бұрын
Jak kde...po mě chtějí všechno!
@TV.AUTOPORADNA3 жыл бұрын
Staci ipa izolace proti radonu, stoji jen par tisic navic a jedna se o hlinik,co je v ipe. Jak to vsichni zamerne prodrazuji, pritom dneska si muzete vybrat z nekolika technologii.
@andrejhejduk14453 жыл бұрын
Spravne. A dokonca nemusi byt ani s hlinikom, napr. Glasbit G 200 S 40 splna tiez protiradonovu ochranu a je pevnejsi, ako ta lepenka s hlinikom
@filipsvoboda77123 жыл бұрын
@@andrejhejduk1445 No to je zase chytrejch. Samozřejmě, že musí bejt s hliníkovou vložkou. Jedna s a druhá bez, která to chrání, aby nedošlo k jejímu proražení. Pokud nemáte navrženou certifikovanou membránu. Ale tohle je stejne středověká metoda, protože pak to fouká většinou kolem trubek. Každopádně bez odvětrání desky to stejně moc nefunguje.
@denyja13 жыл бұрын
Tohle už dávno neplatí. Jakmile je navržená podlahovka musí se vždy odvětrávat (crawl space, iglů tvarovky, nucené větrání apod...), i když je nízký index radonu. ČSN 73 0601.
@andrejhejduk14453 жыл бұрын
@@filipsvoboda7712 nech sa paci, mozes si precitat specifikacie: icopal.sk/asfaltove-pasy-stresna-krytina/oxidovane-asfaltove-pasy/glasbit-g-200-s-40/
@andrejhejduk14453 жыл бұрын
@@denyja1 neplati to co pises len v pripade oblasti s vysokym rizikom radonu?
@kamilhodicky83983 жыл бұрын
Po zhlednuti Vaseho video mam pocit, ze problematice tak uplne nerozumite. Velikost pasu urcuje staticky vypocet a ne Vy! Problematika odvetravani radonu - pri podlahovem topeni musi byt vzdy odvetravani, vzduchoteknika nikdy nenahrazuje odvetravani podlozi.
3 жыл бұрын
Víte Kamile, jestli tady někdo něčemu nerozumí, tak je to jednoznačně projektant a zhotovitel, kteří jedou za sebou v zástupu. Plácnout 60tkové pasy bez hydrogeo průzkumu je stejný nesmysl jako opomenout na provětrávané základy a ještě šílenější je varianta si za ně jako vícepráci zaplatit 90 tisíc. Tak kdo tomu tady nerozumí?
@kamilhodicky83983 жыл бұрын
@ neznalost projektanta neomlouva. Rozhodnuti o velikosti pasu je trochu slozita, statik casto nema IGP k dispozici, takze se pocita s necim, a pise se, ze zakladovou sparu prevezme geolog nebo se udela IGP (hydrogeologicky pruzkum - podle neho nestanovite unostnost zakladove spary) dodatecne a pasy se prepocitaji. Bohuzel, to dopada, ze ani jedno se neudela. Osobne ani pasy bez vyztuze nenavrhuji, ale to uz je osobni vec kazdeho statika/projektanta. Co se tyce 90 tis za viceprace, firma zkousi urvat co se da :) Drzte se, je to obcas o nervy, ale proto tuto profesi milujeme :)
@TheOVCA3 жыл бұрын
Slabo studoval, mal by studovat dalsich 20 rokov a lepsie
@TV.AUTOPORADNA3 жыл бұрын
12 cm deska uffff to je malo.
@filda48903 жыл бұрын
na dřevostavbu stačí
@martinmatha27143 жыл бұрын
ja mam 10cm na zdeny barak o rozloze 260m2.
3 жыл бұрын
V projektu bylo dokonce 10 cm
@jakubnagy81353 жыл бұрын
Proč je to málo prosím?:)
@tomtarmak28753 жыл бұрын
@@jakubnagy8135 když to dobře dopadne tak budeš celej život opravovat prasklinky na baráku
@jirichalupa54263 жыл бұрын
Zemnící pásek by měl být položen na stojato s krytím betonu min. 50 mm ze všech stran.
@Shakyrass3 жыл бұрын
ve výsledku je to úplně jedno a je důležité, že tam je
@deniswolf12133 жыл бұрын
Dost slaby dozor 🤔 ,zisti ze nesedi kari siet a aj tak necha liat beton? Najprv mal prist skontrolovat a az potom beton objednavat ,alebo posunut beton. Cele zle ,taka robota
3 жыл бұрын
ale blbost slabý dozor. V jednom výkresu 150tka oka, v druhým 100vka oka, tak jak "nesedi kari sieť". Klíčové co klient platí a je v rozpočtu a to sedělo.
@dadazizala52713 жыл бұрын
@ no hlavni je, kdo ted za to nese odpovednost :-) jaktoze 2 projekty? To pak plati provadeci dokumentace, bo je drazsi :))
@JirkaCZEEE3 жыл бұрын
@ Co je napsáno ve statice? Výkresy a rozpočet jsou až na druhém místě. Doufám, že aspoň ten štěrk měli dobře zhutněný :). Tipnul bych si, že při dobrém zhutnění je pro dřevostavbu do podkladního betonu dostatečná i KARI 6x100, ale zaleží na podloží a jestli na ní nebude stát "nějaká ta střední nosná stěna" :-)
@Shakyrass3 жыл бұрын
@@dadazizala5271 ale prd dva projekty. jen to kreslil matlal a v základech má 100*100mm a v řezu 150mm :-D Normálka. Někdy projekt nesedí vůbec :-D
@dadazizala52713 жыл бұрын
@@Shakyrass to asi “kreslil” C&P metodou ne? :-)))
@kingbacker3 жыл бұрын
20 let se učil....a blbe.
@venaanek3 жыл бұрын
Kdo?
@kingbacker3 жыл бұрын
@@venaanek stran usazení oken, tam zaznělo "20 let se to učím"
@dadazizala52713 жыл бұрын
A v projektu samozrejme neni detail osazeni oken :-)
@venaanek3 жыл бұрын
@@kingbacker Díky, tak už to mám... slepej na obě oči🤣
@patrikjurajda17013 жыл бұрын
V zahranici se zaklady domu "ceskym" stylem vubec nedelaji. tzv. plovouci zakladove desky zalozene na xps je jediny logicky zpusob realizace zakladu. Pro pasivni a nulove domy idealni..
@martincerveny22843 жыл бұрын
To je pravda, kdyz jsem videl jak delaji zaklady v USA, tak se celkem nedivim, ze prijde vetrik a dum je fuc, ale zase jim zbude krasna cista parcela pripravena na novou stavbu :-D
@patrikjurajda17013 жыл бұрын
@@martincerveny2284 Myslíte těch 50 tun betonu co se použije pro základovou desku u bungalovu 100m2. To by musel být jiny "větříček" . Takových báchorek jsem uz slyšel 👍 Většinou uletí stavba, ale že by uletěly základy to jsem jeste neviděl 👍
@martincerveny22843 жыл бұрын
@@patrikjurajda1701 Jojo, to jsou bachorky :-) No vlastne i jo - v Cechach je co se prirodnich katastrof uplnej klidek a pohodicka (jednou za deset let lokalni povoden a jinak nic). Ono to ze zprav pak fakt vypada jako takovy vtipny pribeh (je, auto leta vzduchem, je, zbytky baraku litaj vzduchem,...). Ale zase je pravda, ze armovani celkem poctive svaruji - ne jako v tomhle videu. Kazdopadne vic nez radonu se boji brouku :-D Jinak ale je mozny, ze jsem to s tim zahranicim prehnal - USA je mozna trosku extrem. Barak ma sice 8 loznic a koupelen, ale celkove provedeni je takove "konzumni".