Też zastanawiałem się nad trapezowką nawet starą z rozbiórki. Potem wpadł pomysł o samym pomalowaniu ściany na czarno i zabudowaniu tego aby nie studził wiatr. Szukamy jak najprostszego i najtańszego rozwiązania, najlepiej aby było wysoko skutecznego bez prądu bo widzimy jakie czasy nadchodzą- bieda, drożyzna, braki i niestabilność. Więc potrzeba nam niezależności szerokopojętej. Dziękuję przyjacielu że dzielisz się przemyśleniami.
@pawcio8183 жыл бұрын
Super sprawa z tym ogrzewaniem.( ja robiłem próby z wentylatorem.o wiele bardziej wydajnie jest jeśli wentylator będzie pchał ciepłe powietrze niż je ciągnął- ponieważ dodatkowo chłodzi te powietrze)Pozdrawiam.
@mirosawmikoajczyk78213 жыл бұрын
Czy mozna nr tel do Pana
@krytycznywilk84733 жыл бұрын
Czyli zamontować na początku układu zamiast na końcu? Na wlocie do domu?
@Oskarzabrze10 күн бұрын
@@krytycznywilk8473i dmuchając powietrze jest delikatnie sprężone i dolega silniej do elementu nagrzanego
@arturmijalski3 жыл бұрын
3:14 Sprawność tego całego urządzenia musi być mierzona całodobowo - właśnie w taką pogodę jak tutaj. Jeżeli układ pracuje (tak jak teraz) wszystko działa. Problem pojawi się ,nawet nie krótko po zachodzie słońca , ale w nocy gdy mróz będzie większy. Przez ten otwór w ścianie wpłynie zimne powietrze i zatrzyma się na tej zasuwie. Na jednym i drugim otworze w ścianie będą szalone straty ciepła (kamera termowizyjna będzie pokazywała tam ciemny fiolet). Aby zrównoważyć straty na tych otworach trzeba dogrzać pomieszczenie grzejnikami. Do tego mogą pojawić się zawilgocenia przegrody i zagrzybienie. Piszę o tym nie dlatego aby podciąć Panu skrzydła, ale po to aby w nowym projekcie uwzględnił Pan sposób zabezpieczenia termicznego tych otworów. Może takie zasuwy powinny być dwie - po obu stronach muru sterowane jednym gwintowanym prętem od środka? I tak przenikanie ciepła przez te dwa plastikowe dekielki będzie duże ale zawsze to na plus.
@janekkos12543 жыл бұрын
Ten kolektor świetnie by się sprawdził w garażu albo innym budynku użytkowym w którym nie ma ogrzewania
@bikerator3 жыл бұрын
Np w altanie czy domku holenderskim.
@MrX86PL3 жыл бұрын
Te dekielki bym jeszcze uzbroił w styropian 3cm. Generalnie potrzebna tam jest osobna konstrukcja, nawet w miarę możliwości do wydrukowania w 3d
@arturmijalski3 жыл бұрын
To dobry trop, ale na początek widziałbym tam jakąś izolację w kształcie walca. Np wełna mineralna w podłużnym worku. Cały czas otwór byłby zatkany, a gdy widzimy że słońce świeci... udrażniamy otwory.
@riddick95473 жыл бұрын
No niestety. Mostki cieplne i przesunięcia punktów rosy w nieocieplonych szczególnie ścianach, weryfikują szybko pewne niedoróbki.
@grzegorzpiker36083 ай бұрын
Witam ,fajny przekaz .Pozdrawiam
@hollandsebazaar45453 жыл бұрын
Noo,Panie Majster to jest ciekawy temat.W sprawie tych szklanych rurek nie bede sie wypowiadal, no ale blacha aluminiowa moze zrobic robote. Pomyslal bym tez nad jakas blacha falista, by zwiekszyc powierzchnie ogrzewania sloncem.
@boloolo39863 жыл бұрын
Super sprzęt rury sporo zadziałają tak samo jak puszki trzeba poczytać w necie o kolektorach powietrznych blacha trapezowa też na sens są jeszcze kloektory gdzie absorberem jest siatka metalowa o oczkach 1mm powietrze ogrzewa się przepływając przez tą siatke
@PawelSabel3 жыл бұрын
Za tą siatkę przykleić folię lustrzaną, będzie jeszcze cieplej. Dobrze by było jak by się taki system podłączyło do czerpni rekuperatora. Rekuperatory mają spory odzysk ciepła nawet 90%.
@adamstsnisswski64053 жыл бұрын
Witam serdecznie koników darmowej energii. Ja też dużo myślałem na ten temat. Jeśli ma być to ekologiczna bateria słoneczna to musi być wykonana z naturalnych materiałów bez użycia jakich kolwiek farb z wiadomych przyczyn. To wszystko nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur więc zastosowanie naturalnego kamienia w postaci łupka jako absorbera jest chyba dobrym rozwiązaniem. Dostępny jest taki kamień i grubości około 1 cm w składach budowlanych. Ta grubość nie ma znaczenia gdyż może stanowić akumulator energii. Jednak można taki kamień rozciąć lub rozdzielić na cieniutkie płatki. Jeśli czarna powierzchnia okazała by się zbyt błyszcząca można ją smarować przez piaskowanie. Naturalny kamień może być w postaci jednolitej płyty lub kilku płyt Można też zastosować dwie metalowe siatki między którymi umieścimy drobinki pokruszone tego czarnego kamienia. Naturalna szybą z góry jak i do izolacji wata szklana czymś też naturalnym od obiegu powietrza odizolowana. Ja nie stosował bym aluminium gdyż podejżewam jego utlenianie się w takiej temperaturze i wydzielanie trujących związków. Temperatura i ciepło będzie tak zdrową i przyjemna jak z pieca chlebowego. Pozdrawiam Adam z Bolesławca.
@bajabongosoffgrid3 жыл бұрын
super ,super -ja ten mój co mam na dachu z rury spiro [sprawuje się świetnie] będę rozbudowywał o kolejne 2 szt . bo to jest genialny pomysł .pozdrawiam
@marcinnae-bikeu3 жыл бұрын
W takiej roli fajnie się spisują kaloryfery blaszane i energię możesz dalej przesłać .
@adamstsnisswski64053 жыл бұрын
Jeszcze raz witam koników darmowej energii. Jednym problematycznym problemem jest duża średnica przewodów obiegowych dostarczających z baterii słonecznej ciepło a jeszcze większym problemem jest przebicie takich otwór przez ściany zwłaszcza gdy by miało być ich więcej. Można zastosować nawet mniejszej mocy wentylator który będzie wydajniejszy nawet przy średnicy 4 cm zwężenia przepustu . 6 watowy ale odśrodkowy wentylator turbina ma kilku krotnie wyższe ciśnienie przepływu od zwykłych wentylatorów . Taki odśrodkowy wentylator turbina to jak pompa powietrza. Przy tej mocy i tej średnicy przepustu wtłoczy do pomieszczenia ponad 200 litrów powietrza na minutę nawet sławiony przez filtr HEPA przez który nie przechodzi kurz nawet wirusy i bakterie. Filtr taki można zastosować na wlocie do kolektora baterii z pomieszczenia.. Silnik wentylatora musi być bez szczotkowy, gdyż ma dużo większą sprawność . Nie należy stosować silnika turbiny szczotkowego gdyż iskrzenie na komutatorze może ozonować pomieszczenie. Ozon leczniczy jest wytwarzany z czystego tlenu. Jednak w powietrzu jest i azot więc taki ozon będzie trujący. A to tylko ciekawostka. Więc bez szczotkowy odśrodkowy wentylator turbina 12 voltowy 6 Wat o poborze prądu około 0,7A z pałer bańka 20000mah będzie dmuchał całą dobę ponad 20 godzin ciągle gdy by zabrakło prądu z zasilacza w sieci. Można wyciągnąć taką turbinę z chłodzenia procesora z jakiegoś elektronicznego serwera czy komputera. Pozdrawiam chłopaki więc weźcie się już do dzieła. Adam z Bolesławca. Pałer bank ma na wyjściu 5 volt a potrzebujemy do wentylatora 12 volt więc możemy zakupić na allegro USB Booster Kable i mamy do wentylatora 12 volt.
@danielrajszczak3 жыл бұрын
Tak zwane prawa fizyki zostały sfałszowane aby zatrzeć ślad po dawnej wielkiej Tartarii i jej wynalazkach. Poruszające się dyski bez śmigieł wbrew prawom fizyki. Energia punktu zerowego, silnik kwantowy czy zjawisko mylnie zwane antygrawitacją są tez wbrew prawom fizyki. A może prawa fizyki to prawo, które ktoś uzurpuje sobie dla własnych celów?! Gratuluje pomysłu i wykonania!
@przemow.5943 жыл бұрын
A może zrobić tak jak na zagranicznych filmach, zamiast rur zrobić labirynt(miał najlepsza sprawność) na spód blach trapez i dodatkowo siatka stalowa nad nią. Sam chce coś takiego zbudować.
@jozefstruzik39473 жыл бұрын
Super pomysł Proponuję mała korektę Hermetyczna skrzynia Za szklana ścianą Blacha trójkąt w pionie a na nią tak jak proponujesz siatka stalową Pomalowane na kolor czarny mat. wokół od dołu przepływ powietrza. Pozdrawiam :)
@LeeHoMusic3 жыл бұрын
mialbys jakis link?
@przemow.5943 жыл бұрын
@@LeeHoMusic kzbin.info/www/bejne/hqq5gYGFitWCjMk Na tym kanale masz kilka rodzajów
@imienazwisko78863 жыл бұрын
@@jozefstruzik3947 jestem zainteresowy filmikiem o którym Pan wspomina. mogę liczyć na link z góry dziękuję
@pawelbartus3 жыл бұрын
8:30 Dobrze chyba Pan kombinuje. Tu liczy się powierzchnia, oraz material- radiator. Najelpiei byloby zrobić to z lejkow np aluminiowych, czegos co konstrukcja przypominalo by opakowania z jajek. Ma to wowczas podwojne znaczenie poza sama powierzchnia o której Pan wspomnial, to lej powoduje tak jak soczewka, teleskop do nasluchiwania sygnałów, skupia fale elektromagnetyczną która wlasnie takze jest swiatlo słoneczne, wiec w teorii ale takze i w praktyce nie będzie odbijal je częściowo na zewnątrz w sytuacji plaskiej sciany ( jak blacha falista) czy wlasnie rura spiro i tym samym czesciowo generował straty, ale maksymalnie je pochłanial przez skupianie. Dobrze byloby takze szybe pokryc czyms od srodka co przepuszczalo by swiatlo do srodka ale blokowalo wydostawanie ( odbijanie na zewnątrz)
Witam koników darmowej energii po raz trzeci. Poruszałem wcześniej temat zastosowania kamienia naturalnego czarnego jakim jest łupek skalny. Może też to być bazalt. Jeśli ktoś chciał by aby taka bateria słoneczna grzała całą dobę to zastosowanie w niej dużej grubości kamienia jako absorbent energii może tą energię gromadzić w dzień a w nocy ją oddawać tak jak działa pięć akumulacyjny elektryczny. Można wykożystać te same przepusty do dwóch baterii. Jedna bateria o bardzo małej masie wewnętrznej kamienia ,która będzie grzała w dzień a druga bateria o bardzo dużej masie wewnętrznej ,która będzie grzała w nocy po nagrzaniu się w dzień. Nie radził bym w żadnym przypadku stosowania skrzynki drewnianej gdyż w razie awarii wentylatora lub zaniku prądu taka bateria nagrzewa się do takiej temperatury w której drewno uzyska samo zapłon. Szybą bakterii słonecznej powinna być otwierana na hermetycznych zatrzaskach do umieszczenia lub wyjmowania z baterii masy kamienia. Nie radził bym stosowania do uszczelnienia szyby gum ani silikonów gdyż to wszystko będziemy mieli w płucach. Można przecież wsunąć kamień do środka baterii z jednej lub z i z drugiej strony metalowej obudowy baterii . Musi to być przecież jak pisałem czysty zdrowy i ekologiczny nadmuch powietrza i przyjemny jak z pieca chlebowego. Pozdrawiam Adam z Bolesławca.
@marcel-bike3 жыл бұрын
Super sprawa :)
@wizjazluftu20313 жыл бұрын
Super Pozdrawiam
@mariuszwilk84603 жыл бұрын
Bardzo fajny pomysł i wykonanie. Szkoda, że nie mam swojego domu.
@grazyna25462 жыл бұрын
Mogę tylko zwiększyć temperaturę na balkonie .Też nie mam własnego dachu ,tylko w spółdzielni mieszkaniowej .Oprócz izolacji ,w srodku po obu stronach balkonu ocieplenie z folii bombelkowej .Pod folią bombelkową ,które skupia jak soczewki światło dałam z obu stron koc termiczny żółto złotym kolorem na zewnątrz.Ukrylam to za osłoną balkonu ale na ścianie dałam też podwójnie kawałki folii bombelkowej tylko od strony ściany koc termiczny ,taki jak pogotowie ratunkowe używa, stroną srebrna A od strony balkonu pod folią bombelkową jest złoty kolor. wysokosc taka by zbyt nie razić nikogo. By z balkonu wytworzone ciepło nie uciekał o jest folią bąbelkowa zamocowane jak w szklarence. od rantu balkonu na którym wiszą latem doniczki do żyłki podwójnej mocno naciągniętej.Ta folie bombelkową przełożyłam przez podwójne żyłki które są wzmacniane drutem w środku. Na ścianie balkonu jest rusztowanie na wiszące doniczki zrobione z pałąkow namiotowych ,które oryginalnie łączy się sznurkiem .Trudno było ten sznurek przeciągnąć więc można przeciągnąć bardzo łatwo drut. Aby umocowac folię na rencie balkonu te wysięgniki ,na których latem wiszą na zewnątrz doniczki powiesiliśmy odwrotnie tzn do środka balkonu są pod folią i jednocześnie ja mocują . By folia bombelkowa była mniej podatna na wiatr w jej łączenia została dana żyłka . Spokojnie jarmuż, zielona pietruszka i pora się nadaje do trzymania w doniczkach Pozdrawiam i życzę dużo ciekawych pomysłów.
@grazyna25462 жыл бұрын
zloty kolor koca termicznego przyciąga ciepło a srebrny odbija ciepło od sciany
@emax59203 жыл бұрын
A co Pan myśli żeby zamiast puszek wstawić płytę z czarnej blachy wypełniana glikolem albo olejem? Wtedy będzie się bardzo grzała i wolniej oddawała ciepło.
@bikerator3 жыл бұрын
Pewnie świetny pomysł.Czekam na realizację i publikację Twojego pomysłu na youtube.
@pawepietrzyca91453 жыл бұрын
Coś jak stary grzejnik płytowy stalowy?
@kamilskiermanski15683 жыл бұрын
zrób pan automatyczne zamykanie i otwieranie szyberka
@abiogaz3 жыл бұрын
Dzień dobry. Uważam że moze Pan połączyć wszystkie te 3 pomysły w 3 częściowy panel lub zrobić 2 częściowy a rułami poprowadzic dalej to ciepło.
@pawehektor66333 жыл бұрын
Właśnie kończę budowę kolektora z rury spiro 100mm. Też chcę go zawiesić pionowo na południowej ścianie domu. Też napędzać go będzie 12cm wiatrak od peceta :) Też zastosuję taki "szyberek" :) Ale: jako automatyczne zamknięcie obiegu będzie zawór zwrotny z Castoramy - jest to po prostu kawałek folii, który odgina się przy lekkim ruchu powietrza. Jak wiatrak nie będzie działał, to i obiegu nie będzie i nie będzie się wychładzać pomieszczenie. A wiatrak będzie działać tylko jak będzie słońce, bo do kolektora wrzucę mały panel PV. Ot i cała automatyka :)
@davidopara3 жыл бұрын
Wieksza wydajnosc osiagnie Pan stosując tzw doublepass czyli obieg powietrza nad i pod absorberem (czarną blachą - koniecznie aluminium/miedź) dodatkowo stosując "fale" z siatki aluminiowej która zwiększałaby powierzchnie styku z powietrzem od strony słońca koniecznie pomalowana na czarno do tego mocniejszy wentylator aby zwiekszyć przepływ powietrza (pozyskiwanie wiekszej energii - nie bać się że na wyjściu będzie niższa temperatura, ale ilość ciepła dostarczona do budynku będzie większa) lub oryginalny absorber z powłaką PVD (droga sprawa) pozdrawiam ps: też będę budował kolektory
@krisklicki45543 жыл бұрын
Bardzo istotna jest czarna farba w spray-u ,ponieważ musi wytrzymywać wysokie temperatury. Czyli taka, którą malujemy piece grzewcze.
@jaksiepa33 жыл бұрын
Super pomysły, jak zawszę mega ciekawe i praktyczne rozwiązania. Artur wymiatasz. 🙂 Jak nie działa, jak działa.
@adziuz41383 жыл бұрын
Super ,elewacja z takimi instalacjami do pozazdroszczenia.
@RadioRozaBxl3 жыл бұрын
Dzięki za nagranie
@edyta48883 жыл бұрын
Ja u siebie planuje zrobić kolektor z szybą, ponieważ poliweglan dość mocno się rozszerza. Nie chce też używać aluminium do ramy, ponieważ aluminium dobrze przewodzi ciepło a rama ma izolować. Nie planuje też ocieplenia pod kolektor, bo po co - sam będzie docieplał mur, a np styropian się pali. Widziałam eksperymenty z dodatkiem kamieni, które dość znacząco podnosiły temp.
@ivi63783 жыл бұрын
Pięknie proszę o jakiś kontakt priv, bym mogła się nauczyć jak z robić, gdyż nie mam żadnego grzania na razie oprócz olejaczkow na prąd
@rafakozuchowski41133 жыл бұрын
cegła szamotowa w wąskich kawałkach będzie super trzymać ciepło
@marm96653 жыл бұрын
@@ivi6378 robimy skrzynkę z przodu szyba, tył na czarno, i wlot wylot powietrza. Działa kiedy słońce w pełni i "bez chmur", grudzień styczeń - nie da za dużo ciepła nie ma co liczyć........ Od marca wyniki powinny być ok.
@marekorzepowski63633 жыл бұрын
@@marm9665 no i to jest ten mały minus bo w grudniu ,styczniu i lutym jest najwieksze zapotrzebowanie na cieplo a jak slonca ni ma to du....a Ale pomysł fajny
@aleksanderderkacz99803 жыл бұрын
Najlepszy kolektor to darmowe ciepło u teściowej w domu,kochasz żmiję masz wszystko darmowe
@cybork123 жыл бұрын
Super, super, tylko u mnie w ciągu zimy słońce jest widoczne kilka może kilkanaście dni, jaka jest wydajność przy braku słońca?
@bikerator3 жыл бұрын
Przy braku słońca wydajność jest zerową niestety🥴
@MrMarek413 жыл бұрын
Bardzo mnie Pana pomysł zainspirował. Okno mam z odpowiedniej strony, tylko problemem jest ściana. Ma 80 cm grubości .
@arekflorczak15093 жыл бұрын
Witam Panie Arturze ja będę budował panel solarny właśnie z rury spiro 80,będzie mobilny przykladany do okna tarasowego bez montowania żadnego poliweglanu A wszystko będzie w środku,w pomieszczeniu i do tego wiatraczek na mały panel fotowoltaiczny...Pozdrawiam
@lilacat56383 жыл бұрын
Ciekawe czy się sprawdzi.
@Noah-qx1gt3 жыл бұрын
Dzień dobry. Zastanawia mnie ,czy można by było w jakiś sposób ( jeśli ma sens ) wykorzystanie lupy, obojętnie w jakiej formie czy kombinacji, np. Z miedzią pomalowaną na czarno? Podwójna, wielowarstwowa szyba ,a pomiędzy nimi szkła powiększające.
@agusiasz29813 жыл бұрын
Pożar na zawołanie😜
@tajemnicegorzowa3 жыл бұрын
Pozdrawiam z Gorzowa 👍
@andrzejreszka63673 жыл бұрын
Witam. Wkładanie miedzianej rurki w miejsce zdemontowanej rury próżniowej powoduje intensywne schładzanie wody w zbiorniku.
@bikerator3 жыл бұрын
Ja tu nie o wodzie się rozwodzę🤣
@andrzejreszka63673 жыл бұрын
@@bikerator a od około 6 minuty o czym mówisz Kolego?. Mam trochę doświadczenia i zaręczam, że ta "miedziana nagwintowana rurka" jak powiedziałeś wychładza zbiornik całą dobę.
@krzysztofjanczak16473 жыл бұрын
Prosze o podpowiedz jak obcinales denka w puszkach i czym .Probowalem otwieraczem do konserw-gorny dekielek mozna by ewentualnie wyciac .Dolny nie mam koncepcji .Pomysł na darmowe ogrzewanie b.dobry pozdrawiam Krzysztof
@bikerator3 жыл бұрын
Obydwa denka możesz wyciąć zwykłymi nożyczkami.To nie musi być idealnie wycięte istotne jest to aby był przepływ powietrza.
@krzysz--sztof36703 жыл бұрын
Z rur krzemowo -borowych wydaje się najbardziej estetyczna. Ale najdrożej wyjdzie. Opcjonalnie to chyba rury spiro i czarna szyba ,
@bikerator3 жыл бұрын
Szyba musi być klarowna,rury czarne.
@paxomnis57033 жыл бұрын
спасибо я не скептик фильм шикарный все правильно :)))))
@godsonae78743 жыл бұрын
Moze z rur korundowych, swietnie przewodza cieplo!?
@romualdpokorski16323 жыл бұрын
Zrobiłem solar air 200 x 100 x 18 cm. Rury spiro fi 80 mm metalowe ocynk, farba czarny mat - większa powierzchnia absorpcji słońca i niska cena. Aluminium słabiej od żelaza przyjmuje i oddaje ciepło - lepsza miedź ale droga. Wentylatorek zdecydowanie lepiej od dołu wtłacza powietrze chłodniejsze z pomieszczenia, które po ogrzaniu wylatuje górnym anemostatem. Wentylator załączany jest automatycznie przez termostat nad górnym otworem gdy nagrzane przez słońce powietrze osiągnie 30 stopni.
@krisjakol17563 жыл бұрын
Można Pana śmiało nazwać magaiwerem Polski pozdrawiam
@andrzejnowak66643 жыл бұрын
Gabarytowo mniejsze urządzenie da mniej energii. Ile energii ze słońca pada metr kwadratowy powierzchni w listopadzie, grudniu, styczniu, lutym w Polsce ? Niewiele. Im większa powierzchnia takiego kolektora tym więcej uzyskasz ciepła.
@bikerator3 жыл бұрын
Dokładnie jak piszesz.Idealnie było by zrobić całą ścianę południową jako absorber promieni słonecznych.
@bikerator3 жыл бұрын
Dokładnie jak piszesz.Idealnie było by zrobić całą ścianę południową jako absorber promieni słonecznych.
@andrzejnowak66643 жыл бұрын
@@bikerator O tym też myślałem . Elewację pomalować na czarno i oszklić całą ścianę.Inny sposób by złapać energię ze słońca to przydomowa szklarnia . Jeżeli jest większa działka to można pobudować przy domu. Podgrzane powietrze można skierować do domu, a przy tym mieć jakieś wczesne warzywa.
@SlowLifeProject3 жыл бұрын
Świetny patent, szkoda, że mieszkam w pagórkowatym terenie i słońce w zimie wychodzi zza horyzontu na około 3 godzinki...
@Fabi....2 жыл бұрын
Siemanko, kontynuuję 👍👊
@leszek.litwinski3 жыл бұрын
A gdyby wylot skierować na płytę ( np kaloryfer) który oddawałby ciepło do bufora. Możnaby było kumulować energię na noc 😀
@BLEYD6663 жыл бұрын
Dzien dobry liczę na to że wykozysta Pan te Rury borowokrzemowe do budowy tego kolektora. Zapewne będzie to trochę kosztowne bo nie są one tanie ale jeśli będą znacznie wydajniejsze od samej blachy falowanej o identycznej powierzchni to w sumie będzie chyba Pan zadowolony.
@kryniu19823 жыл бұрын
Witam serdecznie
@piterstg2 жыл бұрын
Ciekawe jak by tak blachę czy rurę pomalować farbą "musou black" - czy to podniesie wydajność kolektora.
@eagletech66313 жыл бұрын
Przewodność cieplna aluminium to 221W/mK a miedźi 397W/mK może by zastanowić się nad miedźą? Fajny projekt będzie dla mnie inspiracją, zastanawiam się czy da radę nagrzać jednocześnie wodę i oddać ciepło bo nagrzanie wody zabierze trochę energi.
@tadeuszdabrowski72053 жыл бұрын
Najprościej i najtaniej wykorzystać płat blachy trapezowej, takiej na dachy w ciemnym kolorze. Są cieńsze i grubsze, a szerokość około 120cm a koszt około 35 do 40 zł za mb takiego arkusza. I nie potrzeba bawić się w malowanie , Pod tę blachę wstawić arkusz ocynkowanej albo też taką samą jak ta wierzchnia i połączyć.
@katarzynafedak37783 жыл бұрын
A te blachy nie są pokryte jakimś izolatorem od słońca, żeby się nie przegrzewały? Jakimś filtrem lub specjalną farbą przed promieniami UV? Czy to nie ma znaczenia?
@andymark36643 жыл бұрын
Też zastanawiam się nad radiatorem z błachy trapezowej, ciemnobrązowej. Wystarczy połączyć dwie blachy na kanapkę. Powstaje wtedy szereg tuneli. To zaś klasycznie w kasetonie za szkłem. Optycznie też wygląda to porządnie, i łatwe w obróbce. Pytanie czy na tyle to skuteczne. W każdym razie latem tego typu blacha rozgrzewa się do temperatury patelni. Mam taką blachę jeszcze, może latem wykonam taką konstrukcję. Jedynie co mnie irytuje to te 2 dziury w ścianie😉
@bikerator3 жыл бұрын
No raczej telepatycznie ciepła nie prześlemy przez ścianę😉
@andymark36643 жыл бұрын
@@bikerator Dlatego piszę że mnie to irytuje. Gdyby dało się telepatycznie nie było by irytacji. Jednak są to dwie dziury w ścianie.
@janmiller30363 жыл бұрын
Tak się zastanawiam, a co latem? Można owszem zakręcić szyberek w ścianie, ale jak kolektor nagrzeje się ponad 100 stopni, to i tak żar będzie wchodził do domu. Też kombinuję jak wykorzystać w domu słońce jako źródło nieograniczonej energii. I wychodzi mi, że latem, kiedy tej energii można najwięcej wykorzystać, to nie ma do czego jej użyć, bo grzać nie trzeba. Chyba jednak PV jest optymalnym rozwiązaniem, chociaż drogim.
@januszkurt69383 жыл бұрын
Witam. Może spróbować w okresie letnim kolektor zakryć folią odblaskową? Choć może puszczać "zajączki" sąsiadowi i wyjdzie grubsza afera ;-).
@elzbietamalinska35803 жыл бұрын
Subskrybuję i czekam na więcej.
@szef_fabryki_azbestu3 жыл бұрын
Z tym nachyleniem słońca to oczywiście zależy od tego, w której części Polski jest instalacja a także o jakim miesiącu zimowym mówimy. W grudniu i styczniu na południu Polski słońce w południe świeci pod kątem ok 18 stopni, w lutym jest to już 26 stopni a w marcu 36 stopni. Na północy Polski są to kąty nachylenia słońca w południe: 13, 21, 31. Kąt optymalny dla solarów (czyli prostopadły do słońca) o 12:00 wynosi wtedy na południu 72, 64, 54 stopni odpowiednio dla danego miesiąca. Na północy 5 stopni więcej czyli 77, 69, 59. No także kąt 90 dla solara jest ok, ale myślę, że coś w przedziale 80-70 byłoby kątem lepszym jeśli myślimy o całej zimie a nie jednym czy dwóch miesiącach ;)
@marm96653 жыл бұрын
Co do fotowoltaiki to kąty są ważne a tu tylko do grzania to aż takiej różnicy nie robi - musi tylko pochłaniać ciepło nic więcej.
@szef_fabryki_azbestu3 жыл бұрын
@@marm9665 "Pochłanianie ciepła" również zależy od tego pod jakim kątem na daną płaszczyznę pada promieniowanie słoneczne. Wzór na to jaka energia dotrze do danej płaszczyzny wygląda tak: I*cos(theta), gdzie I to natężenie światła a theta to kąt pomiędzy promieniami słonecznymi a kierunkiem prostopadłym do płaszczyzny (czyli kąt odchylenia płaszczyzny od kąta 90 w stosunku do słońca). To czy fotony zamienią się w prąd elektryczny czy w ciepło po pochłonięciu to już rzecz drugorzędna.
@imienazwisko78863 жыл бұрын
Jak cena rór krzemoeo borowych jest do przyjęcia to tylko to brać pod uwagę. Mniej do kupienia a będzie więcej pożytku
@gucjer3 жыл бұрын
Jeżeli te rury nie są ze sobą połączone, tylko strumieniowo kierują powietrze z dołu do góry, to arkusz blachy trapezowej pomalowanej na czarno będzie miał większą powierzchnię a zatem większą wydajność cieplną. Nie wiem czy kupi się gotowy trapez, czy trzeba będzie go wykonać z arkusza. Pozdrawiam . . .
@boguslawkrepa81963 жыл бұрын
Oczywiście, że będzie działać. Tyko zastanawiam się nad zagospodarowaniem tego ciepła latem. Kiedy nie trzeba ogrzewać pomieszczeń? Przesyłać na ogrzanie wody?
@wiesiamaraksa63783 жыл бұрын
a nie prościej postawić beczkę w kierunku słońca
@bikerator3 жыл бұрын
Wodą w beczce nie nagrzeje się do 70-80 stopni.
@pawelmazur53203 жыл бұрын
Dzisiaj jest 8 grudnia. W tym czasie było u mnie kilkanaście godzin słońca. Chyba bym nie pogrzał za długo.
@adamhenig12733 жыл бұрын
Najlepiej ukraść gdzieś trochę drewna.
@piotr74363 жыл бұрын
Na pewno wielkość kolektora ma spore znaczenie dlatego że ilość powietrza jaka tam się ogrzeje ma znaczenie. Ja to bym zabudował oba trójkąty które tam masz, po prawej i lewej stronie okna balkonowego. Wlot i wylot powinien być maksymalnie na dole i u góry. Rura jest dobra dlatego że słońce będzie ogrzewać pod każdym kątem.
@KrystianTimmler3 жыл бұрын
Super pomysł. A powiedz mi czy nie wykrapla się para wodna na tym anemostacie na dole, bo jeżeli zauważyłeś coś takiego, no to w krótkim przedziale czasowym niestety, ale powstanie tam duży mostek termiczny i grzyb. To miejsce będzie bardzo wilgotne. Fajnie byłoby rzucić kamerą termowizyjną na te dwa punkty nawiew gorącego powietrza z kolektora oraz ten dolny anemostat. Pozdr
@harpmojatuba29513 жыл бұрын
Im większa kolektora powierzchnia tym więcej ciepła przechwyci, więc im bardziej blacha pogięta, pofalowana tym lepiej.
@nosalify3 жыл бұрын
Chyba jednak nie. Liczy się powierzchnia ramki.
@WaldemarFrąckiewicz3 жыл бұрын
na pofalowaną słońce pada pod różnym kątem, też tworząc cienie czy ślizgając się, więc w tych miejscach blacha się wychładza i bilans nie musi być lepszy ???
@BLEYD6663 жыл бұрын
Ktoś wspominał o wykorzystaniu lupy. To w sumie też genialny pomysł bo skupianie promieni światła zwiększa ich efektywność a kto się nie bawił lupa na słońcu to nie miał przenośnego lasera. Tylko ze niestety ustawienie kolektora musiało by podążać za kątem ustawienia słońca względem samego kolektora
@redi6913 жыл бұрын
Witam niech mówią co chcą ja właśnie zaczynam robić panel z puszek tylko że to strasznie długo schodzi ze zbieraniem puszek juz mam około 120 . Chyba że za mało piję 🤭 . U mnie z tyłu będzie szyba czarna a z przodu poliwęglan boki też z profili a całość będzie na działce na której już jest panel pv i myślę nad automatycznym szyberkiem sterowanym na słońce "jak jest to otwiera a jak nie to zamyka" wszystko w fazie projektowania jeszcze pozdrawiam i powodzenia w dalszych eksperymentach
@WaldemarFrąckiewicz3 жыл бұрын
200 puszek w trzy godziny nazbierałem z pobocza drogi jadąc rowerem, połowę zepsułem wycinając denka, ale zrobię chyba czarną blachę na ramie i tyle ...
@redi6913 жыл бұрын
@@WaldemarFrąckiewicz ja denka wiercilem otwornicą do drewna "na lewych obrotach mniej zepsulem" a górę to otwieraczem do puszek mam taki automatyczny szło naprawdę szybko
@WaldemarFrąckiewicz3 жыл бұрын
@@redi691 u mnie też szło szybko :) też wiertnicą do drewna na lewych obrotach oba denka. A jak unieruchamiałeś puszkę? Ja nabijałem puszkę dołem na cztery wystające gwoździe, a później górę wciskałem w metalową gilzę z antypoślizgową gumą.
@musstaffaRB3 жыл бұрын
Nie sądzę żeby blacha miała lepszą efektywność. Po pierwsze jest grubsza więc więcej energii cieplnej kumuluje (ma większą bezwładność cieplną) po drugie będzie mniejsza powierzchnia która absorbuje promienie słoneczne (no chyba że trapezowa lub falista to może bedzie to samo) po trzecie bedzie gorsza samoistna cyrkulacja powietrza niż w rurach. Jeśli będzie wymuszona cyrkulacja to może bez znaczenia. Wg mnie nie bedzie to lepsze rozwiązanie ale to tylko teoria. Jeśli Pan zrobi proszę się pochwalić :)
@romualdpokorski16323 жыл бұрын
Zwykła szyba 4 mm bez powłoki UV. Plexa i poliwęglan hamują promienie słońca.
@goryll82483 жыл бұрын
Gratuluję pomysłu super ! ☺️👍👍👍 Ja zacząłem się zastanawiać nad sprawnością montażu czarnych rolet materiałowych w oknach od wewnątrz czy będą w stanie ogrzać choć trochę pomieszcenie ? Jak Pan myśli ? Zabiorą światło ale czy dadzą ciepło ? Pozdrawiam
@bikerator3 жыл бұрын
Teoretycznie powinno to dać jakieś ciepło.
@goryll82483 жыл бұрын
@@bikerator dziękuję za odpowiedź ☺️ jaki materiał najlepiej by się sprawdził w oknie od wewnątrz ? Czy zwykły materiał z tkaniny wystarczy ? Pozdrawiam
@cathathonium3 жыл бұрын
@@goryll8248 chlopie,mysl troche. jaki jest sens zatrzymywania ciepla na rolecie zaraz przy oknie?????? zamiast tak niedorzecznego pomyslu odslon firanki jak swieci slonce i pozwol aby promienie powedrowaly glepiej do mieszkania bo stamtad bedzie im trudno uciec z powrotem za okno. to jest jeden pies czy nagrzejesz czarna rolete czy ciemne meble albo dywan w glebi mieszkania-przez okno wpada dokladnie tyle samo ciepla z ciemna roleta jak i bez niej. roznica z ciemna roleta jest taka ,ze bedzie od razu miala prostai krótka droge do pozbycia sie ciepla za okno. musisz zrozumiec ,ze ilosc ciepla jaka wpada przez okno bedzie identyczna bez wzgledu na to co bedzie ogrzewala. roznily beda sie tylko parametry tego ciepla. mozesz nagrzac ciemna rolete o powierzchni okna do duzej temperatury lub.........wieksza powierzchnie w glebi mieszkania do mniejszej temperatury. parametry tego ciepla beda różne ,ale ilosc ciepla identyczna. pozdrawiam uprzejmnie
@cathathonium3 жыл бұрын
@@bikerator chlopie,mysl troche. jaki jest sens zatrzymywania ciepla na rolecie zaraz przy oknie??? zamiast tak niedorzecznego pomyslu odslon firanki jak swieci slonce i pozwol aby promienie powedrowaly glepiej do mieszkania bo stamtad bedzie im trudno uciec z powrotem za okno. to jest jeden pies czy nagrzejesz czarna rolete czy ciemne meble albo dywan w glebi mieszkania-przez okno wpada dokladnie tyle samo ciepla z ciemna roleta jak i bez niej. roznica z ciemna roleta jest taka ,ze bedzie od razu miala prostai krótka droge do pozbycia sie ciepla za okno. musisz zrozumiec ,ze ilosc ciepla jaka wpada przez okno bedzie identyczna bez wzgledu na to co bedzie ogrzewala. roznily beda sie tylko parametry tego ciepla. mozesz nagrzac ciemna rolete o powierzchni okna do duzej temperatury lub.........wieksza powierzchnie w glebi mieszkania do mniejszej temperatury. parametry tego ciepla beda różne ,ale ilosc ciepla identyczna. pozdrawiam uprzejmnie.
@jacekbednarz65203 жыл бұрын
@@goryll8248 witam cie przyjacielu. Pomysł z czarną roletą używam od ponad 20 stu lat grzeje bardzo dobrze. Są tylko dwie ważne sprawy szyby w oknach muszą być bez powłok bo zatrzymają promieniowanie podczerwone, dwa roleta jest za instalowana od okna 24cm 8cm od ściany na suficie tak aby była cyrkulacja. Pozdrawiam
@Unkas031219883 жыл бұрын
Czy Pan aby nie jest z Wadowic? Znajome dźwięki grały dzwony o 12 :)
@bikerator3 жыл бұрын
Do Wadowic to mam z nad morza ho ho ho.
@marcinkazimierz13 жыл бұрын
Gdzieś widziałem projekt zamiast rur siatka aluminiowa rozciągnięta pomalowana na czarno
@ryszardsokolowski14123 жыл бұрын
Zastanawiam się jak zachowałaby się papierowa wytłaczanka po jajkach pokryta folią aluminiową. Nie trzeba byłoby zabezpieczyć papieru powłoką niepalną . Dobrze byłoby też dać nie poliwęglan ,lecz szybę. Najlepiej taką jak w solarach co nie przepuszcza promieniowania cieplnego na zewnątrz . da się taką kupić ?
@bikerator3 жыл бұрын
Nie jestem dystrybutorem czy producentem szyb solarnych więc nie wiem czy można je kupić.
@AK-ns9yo3 жыл бұрын
Ile mamy slonecznych dni zimą?
@bikerator3 жыл бұрын
126🤣?
@martintjk90883 жыл бұрын
Skoro woda w rurze może być doprowadzona do wrzenia czy byłby sens wyłożenia wnętrza kolektora szamotem?
@bikerator3 жыл бұрын
To tak nie działa.
@martintjk90883 жыл бұрын
@@bikerator Dziękuję za kulturalną odpowiedź, marny ze mnie "inżynier"😅
@grzegorzw16323 жыл бұрын
Odpuścić z tych rur od kolektora, bez bardzo dobrego chłodzenia popękają. Na wskutek sporej różnicy temperatury. Wewnętrzna przy takiej pogodzie w 1godznę rozgrzać 1~1.5 l wody do 80 stopni C. Mam kolektor bezsiśnieniowy 400 litrów i woda grzeje się bezpośrednio w tych rurkach od 2008 roku. 36 sztuk w jednym kolektorze.
@bikeandwalk3 жыл бұрын
Hej. Obserwuje Cię od dawna widziałem filmik o zarobkach i tak mnie wzięło że też coś będę wrzucał dzięki Tobie :) mam już 4 subskrybentów :) a czemu usunąłeś ten filmik o zarobkach ?
@bikerator3 жыл бұрын
Wielu ludzi boli to że ktoś cokolwiek zaroi.Najbardziej tych co twierdzą że są na youtube dla zabawy i kasa ich nie interesuje.
@bikeandwalk3 жыл бұрын
@@bikerator A Ja to się cieszę że jesteś do przodu , i życzę dużo dużo więcej :) zapraszam też na swój kanał. Pozdrawiam
@wektorsd8273 жыл бұрын
@@bikerator patolovia nie ma co zie przejmowac. Niech do roboty chodza za darmo i darmowe nadgodziny robia :)
@marekabramis15803 жыл бұрын
Jaka jest wydajność w pochmurny dzień?
@bikerator3 жыл бұрын
Bardziej wysoka👀🤣
@marekabramis15803 жыл бұрын
@@bikerator wynika z tego że żadna, czyli zabawa dla pasjonatów.
@wiesiamaraksa63783 жыл бұрын
w pochmurny dzień (zima) to masz chłodzenie
@imiemoze38163 жыл бұрын
To dziala tylko w dni sloneczne?bo jak tak to lipa, u mnie slonca bie bylo od wrzesnia a jest 15 grudnia, do tego chemtrials opryski to pierwsze slonce bedzie w czerwcu ...
@87muerte3 жыл бұрын
Świetna sprawa
@antyoksydant52383 жыл бұрын
6:30 Mógłbym dostać linka tego filmu?
@bikerator3 жыл бұрын
Proszę wpisać Jak ogrzać dom za darmo.Budowa kolektora.
@grzegorzwieczorek62503 жыл бұрын
Gratuluję pomysłu ja ulapszylem kolektor zamontowałem płaszcz wodny wodę ciepła mam cały rok
@ryszardsokolowski14123 жыл бұрын
Jaka jest wydajność cieplna ( efektywność ) urządzenia ? Patrząc na tabele solarne promieniowania to należałoby dać co najmniej 1 m/2 na 10 m ogrzewanej powierzchni ( nie wiem czy w tabelach nie ma błędu)nie powinno być na m/3 ?
@bikerator3 жыл бұрын
Dziwne pytania zadajesz.Nie wnikam w cyferki,procenty czy obliczenia.Moje kryterium jest takie grzeje czy nie.
@rafakozuchowski41133 жыл бұрын
nie myślałaś o puszczeniu rurek miedzianych wewnątrz kolektora by przy okazji grzać wodę?
@bikerator3 жыл бұрын
Już to robiłem.To dobry pomysł ale musiał by to być zespół kolektorów gdyż 1 czy 2 mają za małą wydajność.
@witoldtrobos54592 жыл бұрын
Rury spiro grzeją wodę w dzień pochmurny?
@bikerator2 жыл бұрын
Najlepiej w nocy😉
@johny22933 жыл бұрын
Kombinujesz a wystarczy pomalować ścianę na czarno zrobić obwódkę kilku centymetrową i przykryć przezroczystą pleksą boisz się o ścianę czy o styropian to czarna blacha odstęp i przezroczyste coś szkło albo pleksa rury puszki nie mają sensu bo słońce i tak pada tylko na jedną część rury (szczyt) czyli część rury która jest prostopadła do słońca pozostała jest w cieniu poza tym w okresie jesienno wiosennym dni słonecznych jest kilkanaście szkoda zachodu wiem coś o tym bo sam czerpnię rekuperatora przykryłem czarną blachą i pleksą a potem wyglądałem słonecznych Dni których było jak na lekarstwo
@bikerator3 жыл бұрын
Ściana jest pokryta styropianem co jest samo w sobie izolatorem termicznym.Aby to działało musi być przewodnik ciepła np.metal,szkło borowokrzemowe,ceramika.Następna rzecz to styropian przy takiej temperatrze racze by nie przetrwał.
@ZbigniewNowakowski3 жыл бұрын
Siemka a w nocy od księżyca nie grzeje? 👌👍😀😀😀Pozdrawiam
@bikerator3 жыл бұрын
Księżyc też ogrzewa ale tylko jak jest w pełni.😉
@ZbigniewNowakowski3 жыл бұрын
@@bikerator a widzisz to ciekawe 😀😀😀
@jachus893 жыл бұрын
Witam, nie czytałem wszystkich komentarzy i nie wiem czy ktoś już o to pytał ale ciekawy jestem czy np. zastosowanie odstępów między rurami spiro i wyłożenie tylnej ściany czymś co odbijało by światło nie da większej temperatury lub szybszego nagrzewania?
@bikerator3 жыл бұрын
Odstępy między rurami zastosuję a lustro to też dobry pomysł.
@helenafolmer72523 жыл бұрын
Czy można coś takiego zainstalować na 4 piętrze w bloku mieszkalnym, bo z lewej i prawej strony sąsiadki zakręcają kaloryfery, a ja w środku marznę.
@bikerator3 жыл бұрын
Można o ile administracja bloku się nie przyczepi.
@bolozibi32433 жыл бұрын
Wentylator z czego jest zastosowany jakiej mocy
@bikerator3 жыл бұрын
Nie pamiętam mocy ale to taki typowy do rozprowadzania ciepłego powietrza z kominka.
@wojciechmilewski86223 жыл бұрын
Super pomysł, może skorzystam
@zib3lTV3 жыл бұрын
Trzeba grzać bufor ciepła w ten sposób jedynie.
@krzysztofmichalski47793 жыл бұрын
Hejka Obserwuję twoje poczynania i projekty ,są 👍👍 Ja myślę że z rur spiro będzie super zdawało egzamin bo osiągać osiagasz duża płaszczyznę . Pozdrowienia
@piotrzuch45923 жыл бұрын
Tak będzie super działało 3 dni w miesiącu kiedy świeci słońce. Pełna lipa.
@johny22933 жыл бұрын
Błąd słońce na rurę będzie padało tylko na szczytową jej powierzchnię a boki rury nie będą oświetlone tym samym grzane przez słońce
@riddick95473 жыл бұрын
Pomaluj kolektor czarną farbą mat. Farba czarna zwiększa absorbcję promieniowania podczerwonego. To znane prawa fizyki i termodynamiki
@sutanzotarasia77993 жыл бұрын
Jednak nie zastąpi to ogrzewania równie dobrze przez okna pomieszczenie na słońcu się nagrzeje.Lepiej pomalować stary kaloryfer lub bojler na czarno i podpiąć na wężownicę napełnioną glikolem i grzać centralne
@bikerator3 жыл бұрын
Tyle że glikol osiągnie tylko kilka stopni bo ma większą bezwładność cieplną.Powietrze zaś w tum samym czasie osiągnie kilkadziesiąt stopni.
@sutanzotarasia77993 жыл бұрын
@@bikerator możliwe tylko po co w dzień gdy jest słońce w oknach i nagrzewa pomieszczenie przez same okna do 21stopni dobijać do tych 24stopni które i tak po 17wieczorem się nie utrzymają
@Leszek-leon3 жыл бұрын
Czy można zrobić rozprowadzenie po mieszkaniu?
@bikerator3 жыл бұрын
Można tak samo jak z kominka.
@Leszek-leon3 жыл бұрын
@@bikerator i to się nadaje do gazet 😆
@lilacat56383 жыл бұрын
Pan spróbuje z tą czarną blachą. Myślałam, że Pan mnie wysmieje ale widzę, że nie. Pozdrawiam ☺
@gedmann87543 жыл бұрын
A jak w nocy pan ogrzewa ? Bo w nocy on raczej nie grzeje .
@bikerator3 жыл бұрын
W nocy ogrzewam tradycyjnie węglem.
@gedmann87543 жыл бұрын
@@bikerator a latem otwory pozatykane ?
@eustachykutasinski71903 жыл бұрын
Nie ma prawa działać.... Gdzie Ci ludzie uczyli się fizyki? Wydaje mi się że im prostsze takie urządzenie tym lepiej ale ekspertem nie jestem. I cichooooo że ogrzewanie z energii słonecznej bo banda to opodatkuje.
@mateo72593 жыл бұрын
To wystawiamy tyłek w ich strone żeby mogli nas w nią cmoknąć 😊
@agusiasz29813 жыл бұрын
Jeśli jest słońce, to ok. A jak nie ma? U nas jak zacznie lać, to czarno od listopada do grudnia. Potem mróz przez tydzień, potem znowu czarno i odwilż....i tak czasem 2 razy. Potem czarno z chwilami słońca, aż do kwietnia.... Wszystko zależy również, czy dom ma ścianę od strony słońca. Mój nie. Jedna ściana od wschodu, druga od zachodu, trzecia północ.😐
@janekwielki38293 жыл бұрын
@@mateo7259 tylko ty barani pusty Łbie 🤯 musisz zacząć używać rozumu 🤯 bo mózg posiadają nawet 🦍 małpy
@dariuszlesiak11253 жыл бұрын
Fajne popieram rura ma ta przewagie nad plaszczyzna ze zawsze gdy slonce wedruje po horyzacie to zawsze w ktoryms momencie promienie padaja pod katem prostym (a o to przeciez chodzi) gdy pada na plaszczyzne to zgodnie z zasada kat padania rowna sie kat odbicia dlatego rura jest najlepsza a co chodzi o rure solarna to ok rura ta ma proznie miedzy sciankami jako izolacje idlatego niema tak duzych stray ciepla co stawia ja wyzej whierarchi
@WaldemarFrąckiewicz3 жыл бұрын
połowa rury na słońcu pobiera ciepło a połowa w cieniu się wychładza i bilans zerowy ???
@dariuszlesiak11253 жыл бұрын
@@WaldemarFrąckiewicz oj fizyka
@marcomarco57083 ай бұрын
Jak jest sloneczko, to dziala, nie ma sloneczka nie dziala w nocy tez nie dziala.
@krytycznywilk84733 жыл бұрын
A gdyby wstawić weneckie lustro? Od strony nieprzenikalnej wewnątrz i przenikalne zewnątrz? Jak myślisz?
@bikerator3 жыл бұрын
Może było by to ciekawe rozwiązanie.
@imienazwisko78863 жыл бұрын
Można z Panem porozmawiać?
@bikerator3 жыл бұрын
Słucham,o co chodzi?
@imienazwisko78863 жыл бұрын
@@bikerator Jestem zainteresowana ogrzewaniem domu Pana sposobem. Jest szansa, że podzieli się tym doświadczeniem na forum Jak to zrobić i ile to kosztuje. Z mojej strony wdzięczność po grób. Pozostali też będą zachwyceni.
@krisskrisso59633 жыл бұрын
Wydaje mi się ż blacha była by dobra aleeeee…. Blacha będzie szybko oddawać również i ciepło a poliwęglan który jest zastosowany na twoim kolektorze jest izolatorem bo posiada komory. Pozdrawiam