USA vs. Polska - Chodniki

  Рет қаралды 75,538

Dave z Ameryki

Dave z Ameryki

Күн бұрын

Пікірлер: 741
@michuXYZ
@michuXYZ 2 жыл бұрын
Ale to jest piękne że dave przyjeżdżając do polski zwraca uwagę na rzeczy na które my byśmy w życiu nie zwrócili hahaha
@maciej2466
@maciej2466 8 ай бұрын
Dlatego jak to mówią, podróżowanie jest po to, żebyś inaczej spojrzał na swój kraj. Byłem w wielu krajach na świecie i na prawdę Polska jest fajnym krajem. Najgorsi są tu ludzie, którzy wiecznie marudzą na ten kraj, a nic nie wnoszą do niego. Marudzenie nic nie zmienia na lepsze...
@michakulej9833
@michakulej9833 2 жыл бұрын
Te czarne autostrady dla mrówek są kanalinkami, którymi osoby niedowidzące prowadzą białą laskę, a żółte płyty z wypustkami to strefy zagrożenia informujące o konieczności zbadania okolicy za pomocą laski. Natomiast plastry miodu to trylinka, czyli specjalna betonowa płyta opatentowana 15 września 1933 przez inżyniera Władysława Trylińskiego :)
@raoul2546
@raoul2546 2 жыл бұрын
Czemu specjalna? Ma jakas superfunkcje?
@krzysztofwandzioch4622
@krzysztofwandzioch4622 2 жыл бұрын
Waga trylinki to 33kg
@Brutus__
@Brutus__ 2 жыл бұрын
@@raoul2546 Była chyba mocniejsza od zwykłej płyty chodnikowej, bo w oryginalnej recepturze zalewało się kamienie betonem i to razem się mocno trzymało. Potem za komuny ta trylinka to już zwykły beton, kładziona byle jak, i dlatego wszędzie, gdzie jest, to jest krzywa.
@MazurArts
@MazurArts 2 жыл бұрын
Chodnik jak ⌛ pokazuje ostatnią drogę🤣
@marvju209
@marvju209 2 жыл бұрын
@@raoul2546 Chodzi o naprężenia. Taki kształt przyjmuje większe obciążenia. Ponadto unika się przesunięć i przez to chodnik trzyma fason. Oraz jest zgodny naturą i mniej monotonny niż kwadraty, a więc miły dla oka. Dobrze zrobiona trylinka jest genialna. Niestety komuna z jej partactwem na każdym kroku nam ją obrzydziła
@ThomasJ.StonewallJackson
@ThomasJ.StonewallJackson 2 жыл бұрын
Albo Polacy układanie kostki mają we krwi, albo to wcale nie jest takie trudne. Pewnego lata dorabiałem sobie pracując przy układaniu kostki o różnych kolorach i wzorach na chodniku i na zawiłym podjeździe. Robi się to tak: Najpierw mierzysz wszystko i wyznaczasz teren. Potem w miarę wyrównujesz podłoże. Następnie wybierasz sobie metrowy kawałek od którego zaczniesz układanie (najlepiej przylegający do jakiejś krawędzi, np. krawężnika), mieszasz odpowiednią ilość piasku z cementem w proporcjach 3:1. Taką mieszankę rozprowadzasz i idealnie równasz w poziomie. Następnie układasz kostkę według wcześniej założonego wzoru (najpopularniejsze są wzory zig-zag i kolorowe pasy, jeśli masz szczęście to wszystkie kostki są identyczne i układasz je poprostu na zakładkę), starając się dopasować ją jak najdokładniej, trochę jak puzzle. Ważne, żeby przerwy pomiędzy były minimalne. W razie potrzeby kostki można docinać szlifierką, tak żeby pasowały. Kiedy już masz ułożony ten metrowy kawałek, dobijasz wszystko gumowym młotkiem na 30-40%, i dorabiasz kolejne metrowe kawałki według tego schematu. Kiedy już zrobisz np. 10m2, dobijasz idealnie do równego, tam gdzie kostka jest ciut za wysoko, możesz ją wyjąć i podebrać trochę mieszanki spod spodu, jeśli wpada za nisko, trochę dosypujesz. Jak już wszystko pasuje, to oblewasz swoje dzieło wodą, żeby cement stwardniał, następnie uzupełniasz szczelinki pomiędzy kostką piaskiem i znowu zalewasz wodą. Jeśli wszystko zrobiłeś dobrze i równo, to kostka powinna bez problemu przeżyć Twoje wnuki. Pozdrawiam:)
@mareksobkiewicz5512
@mareksobkiewicz5512 2 жыл бұрын
Fajnie wytłumaczyłeś wszystkim ignorantom. Układanie takich kostek to duża umiejętność. Nadmienię że kostka granitowa jest także cięta a raczej łupana w trapez by można było układać w luki. Wtedy fugi są równej szerokości. Jeśli ułożymy luki z kostki kawdratowej to fugi będą rozszerzające się i to nie fajnie wyglada
@tralarimtamtum4899
@tralarimtamtum4899 2 жыл бұрын
dzieki za instruktaz :)
@megatron_overlord
@megatron_overlord 2 жыл бұрын
Nigdy bym nie pomyślała, że tak przyjemnie będzie mi się czytać instruktaż robienia chodnika z kostki a tu proszę
@pigwa1790
@pigwa1790 2 жыл бұрын
@@mareksobkiewicz5512 kostka granitowa jest dostępna już precyzyjnie cięta. tyle że jest dużo droższa od tej rozłupywanej.
@wielebas
@wielebas 2 жыл бұрын
Fajnie wytłumaczyć ale samo układanie to i tak pikuś w porównaniu z wymierzaniem. Jak masz trudny teren z nieoczywistymi spadami to trzeba uruchomić głowe a wtedy matematyka sie kłania, kąty, procentowe spadki itp. Nie raz widziałem jak jakiś filozof próbował sie za to brać by oszczędzić parę groszy a potem płacił podwójnie. Pozdrawiam.
@micha3959
@micha3959 2 жыл бұрын
Nie wiedziałem, że film o chodnikach może być taki ciekawy :D
@az4399
@az4399 2 жыл бұрын
Trylinka przechodziła testy obciążenia dla czolgow i bojowych wozow piechoty. Nie łamały się jak standardowe płyty chodnikowe, nie wyginały itd. Układano je w Miejscach planowanego ruchu kolumn wojskowych.
@Maronicam
@Maronicam 2 жыл бұрын
To ja się nie dziwię dlaczego w Stanach jest problem z otyłością. Jakbym miał takie nudne równe chodniki, na których nie ma się o co przewrócić, to też by mi się nie chciało chodzić, tylko bym jeździł samochodem do KFC.
@mniambrum
@mniambrum 2 жыл бұрын
U nas też jest problem z otyłością.
@Greg-qo2jy
@Greg-qo2jy 2 жыл бұрын
Nie, to przez chodniki. Ludzie sa otyli przez chodniki.
@annapanna7568
@annapanna7568 2 жыл бұрын
Chcesz jeszcze mocniejszych wrażeń?...załóż szpilki 😅😅😅
@krzysztofczaraj170
@krzysztofczaraj170 2 жыл бұрын
@@annapanna7568 W Polsce to już nikt w szpilkach nie chodzi ... komuna przeminęła i moda minęła.
@annapanna7568
@annapanna7568 2 жыл бұрын
@@krzysztofczaraj170 czyżbym wyczuwała melancholię w Twoim wpisie...? 😊😊😊 Nie ma to jak piękne szpilki na ładnej nodze...idącej po wybrukowanym chodniku 😅😅😅 Może dlatego wyszły z codziennego użycia. Myślę, że także z powodu pośpiechu. Ale na szczęście wychodzą z szafy na "grubsze" imprezy, na które i tak dojeżdżamy autami 😉
@Bartek3523
@Bartek3523 2 жыл бұрын
prosta sprawa miasta w Ameryce są dla samochodów, a miasta w Europie są dla ludzi
@mojkana9075
@mojkana9075 2 жыл бұрын
Wręcz przeciwnie, to wolni ludzie jeżdżą tymi samochodami i nikt im nie narzuca jak mają żyć. To u nich miasta są dla ludzi-są zorganizowane tak, żeby zaspokajać ich potrzeby, zamiast usiłować z nimi walczyć jak to ma miejsce w Europie...
@t3d3d
@t3d3d 2 жыл бұрын
@@mojkana9075 tak tak, a taki "wolny człowiek" który nie ma prawa jazdy z podwodu wieku, choroby czy statusu finansowego, ma problem żeby załatwić najprostrzą sprawę, bo wszędzie ma daleko, na każdym kroku wielopasmowa droga z niebezpiecznym przejściem wyglądającym jak ponury żart i szczątkowy transport publiczny. Jeśli znasz angielski, to obejrzy proszę kzbin.info/www/bejne/h3m8loGNmJWKf8U i/lub kzbin.info/www/bejne/q6ncnHxpZcuGa5Y
@Bartek3523
@Bartek3523 2 жыл бұрын
@@mojkana9075 Mówiąc, że miasta w Ameryce są zbudowane dla samochodów, miałem na myśli, że kiedy tamtejsze miasta powstawały mieli ogromną przestrzeń, brak zabytkoe itd. Dodatkowo już dziesiątki lat temu, gdy w stanach auta stały się dostępne dla każdego wprowadzili specjalne przepisy które regulują ile ma być miejsc parkingowych na danym obszarze, do tego stopnia, że obecnie jest tam dużo więcej miejsc parkingowych nóż aut. W Europie niestety nie mieliśmy takiego luksusu. Kiedy auta pojawiły się na rynku, miasta miały już brukowane ulicę, ciasna zabudowę, zabytki architektury których nie można zburzyć na rzecz drogi, lub są położone w takich miejscach, że zbudowanie tam 3 czy 4 pasów jezdni jest po prostu niemożliwe. Czasami w Ameryce występuje sytuacja, że gdy chcemy udać się na drugą stronę autostrady polozonej w centrum miasta, trzeba jechać "na około", bo nie ma sposobu, żeby przedostać się na drugą stronę autem, a czasami nawet pieszo. Dodatkowo tanie (do czasu jak się okazuje) paliwo tylko zachęcało Amerykanów do kupna większej ilości aut (2-3 auta w rodzinie to standard), a także prawo pozwalające 16 letnim osobom prowadzić przyczyniają się do takiego stanu rzeczy.
@mojkana9075
@mojkana9075 2 жыл бұрын
@@Bartek3523 Można było, i nadal można przy odrobinie chęci wszystko rozwiązać, tylko celowo robi się bardzo dużo, żeby tego nie robić, a wręcz problem pogłębić, bo to pośrednio wymusza pożądany model zachowania-nie trzeba czegoś zabraniać, wystarczy manipulacja polegająca na uczynieniu tego odpowiednio uciążliwym.
@Siapiej
@Siapiej 2 жыл бұрын
@@mojkana9075 Jacy wolni ludzie jak w Stanach po prostu trzeba mieć samochód? Jaka tu wolność? Zresztą u nas robi się to samo. Poza tym w Stanach poszły bardzo duże pieniądze na promocję motoryzacji i utrudnienie ludziom poruszania się innymi środkami transportu i piechotą. A co do miast to amerykańskie miasta to całkiem sporo patologii, mała ilość pieszych, przestępczość, podzielenie autostradami, olbrzymie podziały społeczne. Europejskie miasta dopiero zaczynają się zmagać z problemami amerykańskich miast.
@stanwyjatkowy5991
@stanwyjatkowy5991 2 жыл бұрын
W Polsce nie stosowano gilotyn ( wyjątkiem były czasy okupacji Niemieckiej ). W czasach historycznych pozbawiano ludzi głowy mieczem albo toporem. Dziś robi się to telewizorem.
@dorotamaty888
@dorotamaty888 2 жыл бұрын
Telewizor nie jest az tak okrutny. Glowe zostawia, jedynie z mozgu robi wode.
@marekgouch4968
@marekgouch4968 Жыл бұрын
Dziś głowa zostaje tylko w środku pusto.
@krystynakot145
@krystynakot145 Жыл бұрын
Filmy Dave sa bardzo zabawne, a komentarze niektorych "wesolkow" (przepraszam za okreslenie, dopelniaja reszty. Caly czas sie smieje, az moje policzki nie chca wrocic na swoje miejsce, to chyba tak juz mi zostanie parrnamentny stan usmiechu na amen :)
@leszeksikora5923
@leszeksikora5923 2 жыл бұрын
Betonowe płyty z 13:30 to właściwe powinny być tymczasowymi drogami dla ciężkiego sprzętu, np. budowlanego, raczej nie jako chodnik, ale że jest to tanie to często nie jest to usuwane po zakończeniu robót.
@mareksobkiewicz5512
@mareksobkiewicz5512 2 жыл бұрын
I taki madrala ja Dave powinien to wiedziec
@weronika4255
@weronika4255 2 жыл бұрын
Te "czarne autostrady" to są ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych 😉
@Brutus__
@Brutus__ 2 жыл бұрын
Wygląda koszmarnie, ale może raz dziennie ktoś niewidomy przejdzie (a że idzie z osobą towarzyszącą, to i tak to jest nieprzydatne).
@viro_
@viro_ 2 жыл бұрын
@@Brutus__ W Polsce żyje ponad 150 tysięcy osób niewidomych, z czego wiele z nich potrafi poruszać się samodzielnie z wykorzystaniem laski. Płyty prowadzące, płyty ostrzegające, maty naklejane na chodnik itp. nie tylko ułatwiają tym ludziom poruszanie się, ale także zwiększają ich poziom bezpieczeństwa. Trochę więcej empatii i mniej ignorancji życzę.
@Brutus__
@Brutus__ 2 жыл бұрын
​@@viro_ Legenda głosi, że te płyty naprowadzające i ostrzegające podobno kiedyś komuś się przydały. 150 tys. wśród 40 milionów mieszkańców to nawet nie jest 1%, nawet nie 0,5% - a przecież piszesz, że tylko część z nich porusza się samodzielnie. Więc jaka jest szansa, że choć jedna osoba dziennie przechodzi w tym miejscu i te płyty jej się przydają? Totalnie minimalna, a szpetność tych nieprzydatnych miejsc muszą oglądać wszyscy. To nie jest kwestia braku empatii, bo o braku empatii można by było mówić, gdybym krytykował coś, co jest przydatne niewidomym. A ja to krytykuję właśnie dlatego, że zrobione są w tak wielu miejscach, jakby 1/4 społeczeństwa była niewidoma. Przerost formy nad treścią, ale ktoś na tym zarabia. Ktoś wprowadza tak durne przepisy, aby się wykazać i uspokoić swoje sumienie, że niby pomaga niewidomym, choć jest to rozwiązanie zbędne. Sztuka dla sztuki. Te rozwiązania są dobre pod przychodniami okulistycznymi, domami pomocy społecznej, placówkami dla ociemniałych. Ale nie wszędzie i nie masowo. Niby ukłon w stronę niedowidzących/niewidomych, ale równocześnie zlikwidowało się biało-czerwone słupki na przejściach dla pieszych - głównie ze światłami - które pomagały niedowidzącym i nawet krótkowidzom (i to zarówno pieszym, jak i kierowcom). I to jest dowód na to, że wcale nie chodzi o niewidomych, tylko o kasę i o robienie czegoś dla samego robienia.
@Zosia-cf4dh
@Zosia-cf4dh 2 жыл бұрын
@@Brutus__ jakby chodziło o kasę to by tego nie robili i moim zdaniem to powinno być nawet więcej takich ścieżek. Bo kwestia estetyczna nie jest taka ważna w porównaniu do dużej poprawy komfortu życia. I tak, jest to potrzebne.
@Laura-qo2zc
@Laura-qo2zc 2 жыл бұрын
@@Brutus__ czy chyba nie wiesz o czym mówisz. Każde miejsce powinno być dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Niby dlaczego mają być wykluczeni? Bo tobie się nie podoba? Miejsca publiczne powinny robione dla wszystkich tak aby każdy mógł z tego korzystać. To co piszesz to kompletny brak empatii i zrozumienia drugiego człowieka. Powodzenia z takim podejściem do ludzi.
@soli3647
@soli3647 2 жыл бұрын
8:26 - jak byłam dzieckiem to się mówiło "kto nadepnie na linię ten urodzi świnię!" :P Albo związywało się oczy i dzieciak musiał przejść jak najwięcej tych kwadratów nie wchodząc na linię. Tzw. masło-trzasło. Takie chodniki były też najlepsze do zabawy w klasy, wy w Ameryce sami rysowaliście kredą kwadraty, my jedynie numerowaliśmy ;)
@leszoto6268
@leszoto6268 2 жыл бұрын
Wiecie dokąd brukarze noszą spodnie? Do kostek 🤣🤣 Dlaczego brukarz jest zadowolony i się cieszy? Bo wszystko mu się układa🤣🤣🤣
@AgaPiet-w9u
@AgaPiet-w9u Жыл бұрын
😂
@Maronicam
@Maronicam 2 жыл бұрын
Te rzeczy mają różne nazwy: - kostka brukowa - płyty chodnikowe - kocie łby
@popiel.
@popiel. 2 жыл бұрын
no i trylinka ;)
@az4399
@az4399 2 жыл бұрын
Polbruk
@666Makaron
@666Makaron 2 жыл бұрын
i jeszcze zagęszczone kruszywo które Dave nazywa "twardym piaskiem"
@hattorihanzo5057
@hattorihanzo5057 2 жыл бұрын
Plus chodniki też są różne,choćby kostka Bauma (którą dodatkowo inaczej się nazywa w zależności od części kraju)
@hattorihanzo5057
@hattorihanzo5057 2 жыл бұрын
Ok chyba faktycznie w kwestii chodników mamy trochę najebane we łbie xd
@brutefirepower7497
@brutefirepower7497 2 жыл бұрын
Uwielbiam te rozkminy, Dave nie zmieniaj się proszę!
@matiwrubli
@matiwrubli 2 жыл бұрын
Ta kostka brukowa "plastry miodu" to opatentowany polski wynalazek o nazwie "trylinka". Nigdy nie widziałem, żeby kładli jakieś nowe gdzieś, ale już położonych jest pełno, najczęściej na jakichś mniejszych uliczkach i parkingach
@krzysztofwandzioch4622
@krzysztofwandzioch4622 2 жыл бұрын
Jedna trylinka waży 33kg 🤪
@leszekb7225
@leszekb7225 2 жыл бұрын
Bardzo popularna za komuny, stąd jej tak wiele, a że jakość wykonania z tamtej epoki była tragiczna, dlatego obecnie tak źle to wygląda.
@Michal99202
@Michal99202 2 жыл бұрын
@@leszekb7225 taaa, jakość tragiczna ale chodniki czy ulice wyłożone trylinką wytrzymują dłużej niż to co się dziś kładzie
@amadeosendiulo2137
@amadeosendiulo2137 2 жыл бұрын
@@leszekb7225 Najbardziej poniszczone są przez nielegalne i legalne parkowanie pojazdów silnikowych, szczególnie ciężkich. Również jeżdżeniu takimi wzdłuż chodnika.
@leszekb7225
@leszekb7225 2 жыл бұрын
@@Michal99202 Co to znaczy "wytrzymują dłużej"? Że całkiem nie zniknęły? W życiu nie widziałem równej i gładkiej trylinki z czasów komunistycznych, nawet na początku lat 90-tych, które dobrze pamiętam. Dotyczy to nie tylko trylinki ale ogólnie całej infrastruktury.
@TobiasFigura
@TobiasFigura 2 жыл бұрын
"Czarna autostrada dla mrówek", "Juliasz Cezar", "zostały położone przed Chrystusem", "modern fachers" to mnie rozwaliło
@grazynamielnicka1812
@grazynamielnicka1812 2 жыл бұрын
Nie wiedziałam że można ględzić i mędzić o "niczym".
@jacekgrygianiec3729
@jacekgrygianiec3729 2 жыл бұрын
Juliusz Cezar by£ po Chrystusie ale co Amerykanie wiedza o naszej €uropie?
@Vengir
@Vengir 2 жыл бұрын
@@jacekgrygianiec3729 Julisz Cezar był przed Chrystusem. Zmarł w 44 roku p.n.e.
@arye2457
@arye2457 2 жыл бұрын
On nie powiedział "modern fachers", ale "mother fachers". Pewnie domyślasz się do czego referował. 🤣
@TakNaMarginesie
@TakNaMarginesie 2 жыл бұрын
@@jacekgrygianiec3729 nie, Juliusza Cezara zabili w 44 r. B.C.E./przed Chr./n.e.. ;)
@daivi777
@daivi777 2 жыл бұрын
Małe kwadratowe kostki są z granitu prawie niezniszczalnego i drogiego, natomiast klepsydry zazębiają się żeby nie powstawały szpary (nie rozchodzą się jak inne kształty).
@POLAKbodex
@POLAKbodex 2 жыл бұрын
Hello Dave! Ja byłam w USA w 2004 ,a dokładnie w San Francisco i w Miami i muszę przyznać, że bardziej interesowały mnie peryferie tychże miast. Bardzo mnie zaskoczył brud, smród i ubóstwo w tych miejscach poza miastem. Był bałagan, a chodniki połamane i zarośnięte bardzo na poboczu, a i w tych szparach między nimi. Teraz w SF podobno jest jeszcze gorzej bo w mieście jest dużo bezdomnych i ćpunów. Mógł byś kiedyś zrobić o tym program jak również o różnicy w ubiorach oraz stylu ,gustu i smaku w tym jak my wyglądamy w tym jak przeciętni Amerykanie. Jakie zegarki są popularne, marki okularów itd. Chętnie było by to posłuchać w Twoim wykonaniu bo robisz to rzeczowo, dosadnie, ale w tak czarujący i wesoły sposób, że nic ino nie odrywać oczu i uszu od tych opowieści 😉 Pozdrawiam serdecznie z Holandii. Bogdan Szczepański 👍😎🍀
@amadeosendiulo2137
@amadeosendiulo2137 2 жыл бұрын
Ach Niderlandy to przodują w projektowaniu dróg.
@dobryziomek5354
@dobryziomek5354 2 жыл бұрын
Wyobrażam sobie w myślach ten amerykański akcent haha
@bogusha4203
@bogusha4203 2 жыл бұрын
Zegarki??? Okulary??? Czy to jest takie wazne???
@POLAKbodex
@POLAKbodex 2 жыл бұрын
@@bogusha4203 Taki sobie przykład. Proszę nie brać tego tak na poważnie.
@Robertrrteam
@Robertrrteam Жыл бұрын
@@bogusha4203 Właśnie takie zwykłe rzeczy są ciekawe, bo prawie nikt nie porusza takich tematów sądząc, że są zbyt błahe, podobnie zresztą ja kwestia chodników ;)
@lauralis1120
@lauralis1120 2 жыл бұрын
Dave, Twoje interpretacje sposobu myślenia tych, co układali różne płytki - bezcenne 😂🤣
@dorianosatane7244
@dorianosatane7244 2 жыл бұрын
z tym biznesem na kostkach itp to masz racje :) firmy budowlane które się tym zajmują bardzo dobrze sobie radzą i ludzie którzy przy tym pracują też nie zarabiają mało
@amadeosendiulo2137
@amadeosendiulo2137 2 жыл бұрын
PozBruk
@wielebas
@wielebas 2 жыл бұрын
Bo żeby dobrze kłaść kostkę z wymierzaniem trzeba być fachowcem a fachowcom sie płaci i tyle. Dobry fachowiec zawsze zarobi wiecej niż przerzucacz papieru w biurze.
@JolajnaLoja
@JolajnaLoja Жыл бұрын
Zafascynowałeś mnie tym tematem. Nigdy na to nie zwracałam uwagi, ale przeleciałam sobie teraz na Street View moje miasto i faktycznie wszędzie są różnorodne chodniki 🤯
@paulinabak-byk8881
@paulinabak-byk8881 Жыл бұрын
W Polsce chodzimy tak często, że nawet jak się chce mieć dziewczynę, to trzeba się zapytać, czy będzie z Tobą chodzić
@az4399
@az4399 2 жыл бұрын
Ta przerwa to dylatacja. Co by nie pękał. W końcu ktoś kto podziela moje zainteresowanie chodnikami i asfaltem
@kingajonas5219
@kingajonas5219 2 жыл бұрын
Jestem Twoja fanka
@nonperson22
@nonperson22 2 жыл бұрын
Ale i tak pęka ;)
@Zuch_II
@Zuch_II 2 жыл бұрын
A to nie chodzi żeby pękał, tylko w kontrolowany sposób?
@lia3133
@lia3133 2 жыл бұрын
Dobrze zrobione zazbrojone,z dylatacjami nie pęka.. chyba że się wjedzie ciężkim sprzętem na zbyt cienki i nie przystosowany do tego.
@RuckRitz
@RuckRitz 2 жыл бұрын
Man , żebyś wiedział, kamienierstwo to w Polsce super biznes
@katkluczy
@katkluczy 2 жыл бұрын
Wspaniały odcinek!! Dla mnie brak chodników w Stanach to wielki smutek! Już niech będzie nudny, ale niech się nie kończy znienacka!
@utahdan231
@utahdan231 2 жыл бұрын
Teraz dodają chodniki nawet przy drogach głównych na przedmiesciach. Przez ponad pół wieku życia w USA nie widziałem nigdy dzielnic rezydencyjnych bez chodników.
@dorotamaty888
@dorotamaty888 2 жыл бұрын
@@utahdan231 To wybierz sie na Floryde. Co prawda od kilku lat zaczeli je budowac, ale w wielu miejscach, tez w dzielnicach mieszkaniowych, ich brakuje.
@4thHorseman
@4thHorseman 2 жыл бұрын
jak zwykle w deche ;)
@jakubgregorowicz6002
@jakubgregorowicz6002 2 жыл бұрын
Pamiętam te oldschoolowe kwadratowe płyty chodnikowe. One często pękały i jak się za małolata gdzieś szło z rodzicami to była świetna zabawa. Polegała na tym aby stawiać stopy tylko na całych nie popękanych płytach (czasami to było prawie niemożliwe) =D
@witoldmarczak8395
@witoldmarczak8395 Жыл бұрын
Pamiętam!!!!!!!!!!! Pozdro!!!!!!!!!!!!
@AndrzejKubicki666
@AndrzejKubicki666 Жыл бұрын
Ta, też to pamiętam :) Tyle one mają tyle wspólnego z Rzymem co trawa z rybą :D :D
@mikrosprawki
@mikrosprawki 2 жыл бұрын
Cześć Dave, na twój kanał trafiłam przypadkiem - wczoraj , polecajka od KZbin właśnie z tym odcinkiem. Tak trochę bez entuzjazmu obejrzałam , zamknęłam i po chwili wróciłam . Zajrzałam do źródeł a nawet głębiej 😂zadałam sobie trud przesłuchania pierwszych odcinków jakie opublikowałeś, a potem wybiórczo po kilka z kolejnych lat aż do teraz. Nie wiem czy dałabym suba i została z tobą , gdyby nie dotarcie do tych jutjubowych korzeni. Kanał ewoluował i to akurat jest naturalna kolej rzeczy , a ty z nim . Z lekko skromnego faceta z pierwszych odcinków i takiego który ujął mnie za serce najbardziej - wolontariat na Ibizie i prośba a potem podziękowanie za wsparcie w kupnie nowego laptopa po wyszczekanego gościa , który doskonale zna swoją wartość i nie boi się hejtu. Cieszę się , że trafiłam na taką postać w czeluściach KZbin. Ale tak jak już wspomiałam, kupiłeś mnie swoimi początkami . Życzę ci dalszego rozwoju i oczywiście zostaję .
@iwonak-p5240
@iwonak-p5240 2 жыл бұрын
Świetny odcinek. Temat chodników okazał się nie tylko bardzo ciekawy ale i zabawny 😁. A te "kafelki" to są płyty chodnikowe 😁
@Magda3432
@Magda3432 2 жыл бұрын
kocham twoje rozkminy ;P chodnikowy Donald Trump :P nigdy nie spotkałam osoby która analizowała chodniki w Polsce
@aleksandrab7768
@aleksandrab7768 2 жыл бұрын
Średniowiecze kojarzy się panu z wieśniakami? W Europie w średniowieczu były duże murowane miasta! Nawet wcześniej niż w średniowieczu. Duże, murowane miasta były już 2000 lat temu. Proponuję odwiedzić Pompeje we Włoszech, a nawet wcześniej. Duże, murowane miasta były już w starożytnej Grecji czyli jakieś 3000-3500 lat temu. Już wtedy chodniki wykładane były płytami i kostką.
@Brutus__
@Brutus__ 2 жыл бұрын
W Stanach wtedy biegały bizony.
@leszeksikora5923
@leszeksikora5923 2 жыл бұрын
Te klepsydry to "kostka Bauma" - prawdziwe przekleństwo dla rowerzystów i kobiet w szpilkach.
@Brutus__
@Brutus__ 2 жыл бұрын
Kostka Bauma to po prostu stare nazewnictwo kostki brukowej, gdy ta jeszcze była nowością w Polsce i miała różne wzorki. Oszpecona jest tym cała Polska.
@princem4900
@princem4900 2 жыл бұрын
Bo rowerzyści to bardzo delikatne stworzenia, chociaż udają twardzieli 🤣🤣
@leszeksikora5923
@leszeksikora5923 2 жыл бұрын
@@princem4900 chciałem jeszcze dopisać do tej listy matki z dziećmi w wózkach, ale się powstrzymałem właśnie z obawy przed tego typu komentarzami.
@Brutus__
@Brutus__ 2 жыл бұрын
@@leszeksikora5923 Prawdę powiedziawszy mi nigdy ta kostka nie przeszkadzała w jeździe na rowerze. Prędzej wysokie krawężniki, bo oczywiście w Polsce musi być krawężnik na styku drogi rowerowej i jezdni.
@princem4900
@princem4900 2 жыл бұрын
@@leszeksikora5923 dzieciństwo na rowerze spędziłem w PRL więc naprawdę rozbawiasz mnie do łez pisząc o "przekleństwie". Masz jakąś gradację problemów? Pewnie takim przekleństwem dla ciebie będzie także chwilowy brak sojowego latte i źle leżące gatki rowerzysty.
@michakolman6546
@michakolman6546 2 жыл бұрын
W Polsce łączone są różne kostki, np. u zbiegu ulic bo często są one zabytkami i nie można ich po prostu wymienić, a można jedynie odnowić. Czasami na ulicach masz szyny tramwajowe, po których od dziesiątek lat nie jeździ tramwaj, ale też są zabytkiem i nie można ich usunąć przy wymianie nawierzchni.
@aleksandrab7768
@aleksandrab7768 2 жыл бұрын
W Polsce nie było gilotyn. Gilotyna to to co ścinało głowę, ale nie w Polsce, tylko we Francji. W Polsce ścinano głowy mieczem. W Poznaniu na Starym Rynku jest pręgierz. To jest wysoki słup. Na górze jest rzeźba kata z mieczem. Pod pręgierzem wykonywano kary np. chłostę lub właśnie ścięcie mieczem.
@arye2457
@arye2457 2 жыл бұрын
Gilotyna była bardzo popularna również w Niemczech. Za czasów pana z grzywką i wąsikiem jeszcze ją używano.
@dangozdzik200
@dangozdzik200 2 жыл бұрын
Mieczem ścinano tylko szlacheckie pogłowia. Plebs ścinano toporem
@aleksandrab7768
@aleksandrab7768 2 жыл бұрын
@@dangozdzik200 Oprócz szlachty i plebsu (mieszkańców wsi) byli jeszcze mieszczanie (mieszkańcy miast). Mieszczanie byli również ścinani mieczem. Dlatego w Poznaniu na Rynku stoi posąg kata z mieczem w ręku.
@knobs_matrix
@knobs_matrix 2 жыл бұрын
Ale się uśmiałem, dobry odcinek 😂
@MetusPoland
@MetusPoland 2 жыл бұрын
Dave, twoja wnikliwość jest totalnie rozbrajająca! Uśmiałem soe do łez! Pozdrawiam serdecznie i gratuluję fantastycznego poczucia humoru!
@jacekgrygianiec3729
@jacekgrygianiec3729 2 жыл бұрын
Tak mnie David rozbawi£ o chodnikach co czarna mrowki chodza 🦐🦀
@jurekwoz
@jurekwoz 2 жыл бұрын
W Polsce często widzę, że tak że robią chodnik - pięknie ładnie, równiutko. Potem wjeżdża cięższy sprzęt zrobić jakąś robotę obok, a że chodniki są do 2,5 tony to te cięższe maszyny rozwalają dopiero co zrobione chodniki. W efekcie te chodniki są powyginane. Raz to zgłosiłem i faktycznie zareagowali! Zdemontowali te wszystkie płyty i jeszcze raz je ułożyli równo. :O
@Zagrozg
@Zagrozg 2 жыл бұрын
Ta różnorodność bierze sie z tego ze chodnik przyległy do posesji często jest robiony przez właściciela, albo robi sie je "na raty"
@MetalMuffin969
@MetalMuffin969 2 жыл бұрын
Chodnikowe absurdy z mojego miasta. Moi dziadkowie położyli kostkę przed posesja jakieś 15 lat temu. Było elegancko. Większość sąsiadów z ulicy miała chodnik gdzieś i albo nie mieli w ogóle chodnika, albo wylany jakiś asfalt. Chyba asfalt, nie znam się na nawierzchniach, ale to był ten typ podłoża, że normalnie się topiło jak były upały i zostawały na tym np. ślady butów. Rok temu pojawił się budżet na chodniki na osiedlu. Robotnicy zaczęli układać kostkę, okazało się, że tylko nie u nas XD Teraz całe osiedle ma jednolity chodnik, a u nas przed domem w ramach oszczędności została jeszcze dobra, ale jednak widocznie starsza i zniszczona kostka. Po zadzwonieniu do urzędu babcia usłyszała tylko, że trzeba było nie układać wcześniej, nikt nie kazał XD
@Michal99202
@Michal99202 2 жыл бұрын
Dave! Ta kostka w kształcie plastra miodu to Trylinka. Nazwa jest wzięta od nazwiska wynalazcy, Władysława Trylińskiego. Kostka ta została opatentowana w 1933 roku. Jedna kostka może ważyć od 24 kg (grubość kostki 8 cm) do nawet 35 kg (grubość kostki 15 cm).
@lia3133
@lia3133 2 жыл бұрын
8cm to ma zwykła kostka brukowa na podjazd..stara peerelowska trylinka betonowa ma dobre 15cm tak na oko (bo akurat nie mam pod ręką)
@michawodzianski4463
@michawodzianski4463 2 жыл бұрын
Dave ma świetną umiejętność przedstawiania faktów i sytuacji ;)
@itanilead1200
@itanilead1200 2 жыл бұрын
aż chce się słuchać chłopa
@markosss39
@markosss39 2 жыл бұрын
Sześciokątna kostka to TRYLINKA od polskiego wynalazcy Władysława Trylińskiego GENIALNY WYNALAZEK (jeżeli jest wykonana zgodnie z patentem) patrz świetny film! --> " Po kolei z Kuleckim - Odcinek 38 - Trylinka na torach? "
@Brutus__
@Brutus__ 2 жыл бұрын
Zgodnie z patentem to niestety nie robi się jej od dawna. Znam krótką ulicę, która jest wyłożona trylinką zgodną z patentem (myślę, że od dobrych kilkudziesięciu lat), i jest niesamowicie równa, bo dobrze położona i chyba nie zniszczy się nigdy.
@user-lh7du1bq1l
@user-lh7du1bq1l Жыл бұрын
Ten stary chodnik jak plastry miodu to trylinka .Trylinka została opatentowana w 1933r przez Polskiego inżyniera Władysława Trylinskiego historia jest bardzo ciekawa te chodniki mają często nawet 60 lat .
@annapykao237
@annapykao237 Жыл бұрын
Fajnie, że Ty lubisz chodzić... widać w każdym odcinku po prostu przed siebie..obojętnie gdzie Jesteś. 👏
@Ron_TTE
@Ron_TTE 2 жыл бұрын
Mój syn jest zafascynowany hydrantami przeciwpożarowymi w Polsce :) Zawsze fotografuje, bo w Angli nie ma takich hydrantów :)
@am-hj2sg
@am-hj2sg 2 жыл бұрын
Moja rodzina z Hiszpanii tez!!!
@Ron_TTE
@Ron_TTE 2 жыл бұрын
why are you using my account
@jakub515944513
@jakub515944513 2 жыл бұрын
I tak, nigdzie na świecie nie widziałem tak ładnych chodników jak w Portugalii. Tam to jest dopiero sztuka.
@TexugoGDA
@TexugoGDA 2 жыл бұрын
Potwierdzam.
@rafa-qq7xm
@rafa-qq7xm 2 жыл бұрын
Dave, ile Cię kosztowały studia w USA?🤔 Może jakiś film na ten temat?
@mniambrum
@mniambrum 2 жыл бұрын
Dave musi zrozumieć że 200 lat historii to niewiele średniowiecze nie może być wyparte w kraju w którym jest taka długa historia 😂
@kerbicz
@kerbicz 2 жыл бұрын
W średniowieczu nie było czegoś takiego jak chodniki.
@mniambrum
@mniambrum 2 жыл бұрын
@@kerbicz akurat w tym przypadku nie chodnik jest bohaterem😉
@mateuszcielas3362
@mateuszcielas3362 2 жыл бұрын
budownictwo i przemysl pogrzebowy wygrywaja jesli chodzi o dochody praktycznie
@donatapluskota9875
@donatapluskota9875 2 жыл бұрын
Dobry ten odcinek, uśmiałam się :) tak niestety mieszkając w USA bardzo brakuje mi zwykłego chodzenia do sklepu po „bułki”
@torpedowieclwo6449
@torpedowieclwo6449 2 жыл бұрын
jak to jest Dave, że codziennie chodze do szkoły na nowym mieście obok tego pięknego rynku z chodznikami i nigdy cie nie spotkalem
@XVYQ_EY
@XVYQ_EY 2 жыл бұрын
ta "starodawna kostka", jak ją nazwałeś to bruk (cobblestone), ale masz rację, to jest rozwiązanie ze średniowiecza
@amadeosendiulo2137
@amadeosendiulo2137 2 жыл бұрын
Minecraft moment.
@XVYQ_EY
@XVYQ_EY 2 жыл бұрын
@@amadeosendiulo2137 stąd znam tłumaczenie słowa "bruk"
@amadeosendiulo2137
@amadeosendiulo2137 2 жыл бұрын
@@XVYQ_EY I pewnie fakt, że szkło robi się przepalając piasek -z plaży-
@TexugoGDA
@TexugoGDA 2 жыл бұрын
Raczej ze starożytności.
@XVYQ_EY
@XVYQ_EY 2 жыл бұрын
@@TexugoGDA czy w Polsce w starożytności budowało się coś takiego?
@mniambrum
@mniambrum 2 жыл бұрын
Zdecydowanie nie mogę niczego jeść kiedy oglądam Twoje filmy mój drogi ponieważ ekran jest opluty totalnie, komentarze złoto bezcenne!
@stanwyjatkowy5991
@stanwyjatkowy5991 2 жыл бұрын
te duże prostokątne elementy z uchwytami to są przemysłowe płyty betonowe stosowane najczęściej na terenach przemysłowych. Układa się je bardzo łatwo dźwigiem i mają bardzo dużą wytrzymałość więc mogą po nich jeździć ciężkie pojazdy.
@michastarzewski2445
@michastarzewski2445 2 жыл бұрын
Bardzo dobrze, że chodniki w Polsce sa tak różnorodne. Świadczy to o kreatywności i przełamuje monotonię. Paradoksalnie - USA to kraj wolności ale wiele rzeczy jak np. chodniki są tam wszędzie jednakowe (podobnie np. przełączniki do światła na ścianie). Dziwne, że w tak wielkim kraju nikt nie wpadł na to by zaprojektować coś odmiennego.
@agatakopaniarz1351
@agatakopaniarz1351 2 жыл бұрын
"czarna autostrada dla mrówek" XD świetne. teraz będę w ten sposób patrzeć na chodniki, wcześniej nie zwracałam na nie uwagi xD
@TheDeltt
@TheDeltt 2 жыл бұрын
Dave, może jakiś odcinek o przeprowadzkach? Kojarzę, że ty sam mieszkałeś z rodzicami w trzech różnych miastach w trzech różnych stanach i pewnie miałeś jakichś znajomych również migrujących wewnątrz kraju. Czy Amerykanie faktycznie tak często zmieniają swoje miejsca zamieszkania jak głosi stereotyp? A jeżeli tak to dlaczego to robią? Czy udaje im się w miarę szybko zawierać znajomości w nowych miejscach?
@mariuszmatuk2006
@mariuszmatuk2006 Жыл бұрын
Kiedyś jak pierwszy raz byłem w stanach to poszedłem na spacer chodnikiem wokół domów to trzy radiowozy mnie zatrzymały.
@marcinborkowski6789
@marcinborkowski6789 4 ай бұрын
Po prostu wolny rynek, wielu producentów, wykonawców, różne projekty, konkurencja, itd.
@leszeksikora5923
@leszeksikora5923 2 жыл бұрын
Te "plastry miodu" to "trelinka" od nazwiska jej wynalazcy - Trelińskiego. I zostało to wynalezione w Okresie Międzywojennym.
@andrzejandrzejowicz9292
@andrzejandrzejowicz9292 2 жыл бұрын
Trylinka i Tryliński
@leszeksikora5923
@leszeksikora5923 2 жыл бұрын
@@andrzejandrzejowicz9292 ok
@animowaneholiwut
@animowaneholiwut 2 жыл бұрын
Kostka posiada również inne zastosowanie... Jak są jakieś protesty czy zadymy to można ją wyciągać i rzucać : P
@aleksandrab7768
@aleksandrab7768 2 жыл бұрын
W Stambule widziałam jak nastolatki rzucały kostką brukową w ludzi dla rozrywki.
@krycha507
@krycha507 2 жыл бұрын
Jesteś cenny Dave, zrobić lekki i zabawny odcinek o chodnikach tylko ty to mogłeś zrobić ;) no kocham twoje poczucie humoru
@Diger11
@Diger11 2 жыл бұрын
2:13 - czerwona dla niewidomych aby wiedzieli ze w tym miejscu koniec chodnika a czarne to albo wizualne czy też dla niewidomych ale czasem pod tym kładzie się rury czy okablowania co by wiedzieć którą podnieść to chyba nie ma spójności jednolitej 2:30 - kostka brukowa występuje w dużej ilości kolorów i kształtów i to głównie wybiera się pod kontem artystycznym i jakie najlepiej zastosować aby wytrzymały długi czas używania. Np. prostokątna może się z jakiegoś powodu złamać w poł. Ogólnie im mniejsza tym mniejsze prawdopodobieństwo, że się połamie. 3:30 - takie łączenia często występują z powodu nieregularnych remontów, zlecenie było wyremontować chodniki na jakiejś ulicy no ale gdzieś się to musi kończyć. Oczywiście może to też być artystyczne. Kształt klepsydry po prostu łatwo się układa bo jak widać one do siebie pasują i mechanicznie mają dużą wytrzymałość, ciężko je "popsuć" 5:09 - ta na górze to rzeczywiście często stare ulice mogą wyglądać albo ktoś tak chciał aby wyglądały, duże kafle to tak ktoś chciał a mała kostka pomiędzy została użyta do wypełnienia aby z czasem to się wszystko nie rozeszło 8:26 - to są tak jak mówiłeś bardzo, bardzo stare kafle które no są wymieniane jeżeli przychodzi na nie pora, większość jest w opłakanym stanie a wszystkie chodniki w Polsce były robione używając ich 9:10 - tak jak te kwadratowe kafle, tak klepsydrowe kostki tak i te plastry miały swój czas, nie wiem czy tam jest jakaś głębsza myśl w związku z tym, teraz się ich nie używa a przynajmniej nie wiem gdzie 13:38 - to jest "płyta betonowa drogowa" tworzenie drogi czy ulicy to przemyślenia mechaniczno/kosztowe. Do czego ma służyć droga, na jakim podłożu i ile nas będzie kosztować zrobienie drogi/ulicy. Biorąc to pod uwagę decyduje się czy kłaść: płyty betonowe, płyty jomb, kostki, kafelki, wylewać asfalt czy cokolwiek co ktoś wymyśli. Celem jest zrobienie czegoś co będzie trzeba najpóźniej wyremontować, koszty, koszty i jeszcze raz koszty.
@adamzakrzewski6097
@adamzakrzewski6097 2 жыл бұрын
Mother-fachers - genialne.... chyba zacznę używać tego określenia XD
@pigwa1790
@pigwa1790 2 жыл бұрын
Dave byłem w wielu miastach USA. Tylko w jednym znalazłem porządne chodniki i można było łazić bez problemu wszędzie po całym mieście. To Pasadena koło Houston w Teksasie a także San Juan i Yabucoa w Portoryko. Inne miasta jakie widziałem poczynając od Alaski Anchorage, Seward, Vancouver w stanie Washington, Filadelfia, Boston, Delaware, NY, Washington, Galveston, Texas City, Brownsville, Port Artur, Beaumont, Dallas, Baton Rouge, Netches, Pasqagula, Charles Lake, Nowy Orlean, Portland ale ten w stanie Maine, Corpus Christi, Ingleside, Anacorte, to typowe miasta z infrastrukturą zbudowaną pod samochody. W Polsce te wielkie betonowe płyty służyły i służą nadal do budowy tymczasowych tanich dróg dojazdowych najczęściej prowadzących na budowy. Łatwo zmontować jak i usunąć i położyć w inne miejsce.
@bogieszot8891
@bogieszot8891 9 ай бұрын
Wow, ale gigant jesteś,niczym ja, tyle że ja jezdże TIR em 30 lat.
@Brutus__
@Brutus__ 2 жыл бұрын
Ciekawy temat. Odpowiadając od razu - te kafelki to jest po prostu płyta chodnikowa, szczególnie szeroko stosowana w latach 70. i 80. Natomiast obecnie w Polsce niestety wszędzie jest stosowana kostka brukowa - wszędzie taka sama, zwykły prostokątny, szary klocek (8:20 na filmiku). Czasem klocki są różowe (bo to coś ciężko nazwać czerwonym kolorem), czasem popielate, np. na wjazdach do posesji. Inne kolory to już sporadycznie. Starsze klocki, kładzione ok. 20 lat temu i dawniej, mają wzorki i fale, co jest jeszcze obrzydliwsze. Coś jak te klepsydry z filmiku - to znaczy, że było kładzione dobre 20 lat temu. Kilkanaście lat temu na chodnikach robiło się często różowy wzorek na szarej kostce - paskudztwo! Dziś te wzorki są wyblakłe i jeszcze brzydsze. I to gówno jest w całej Polsce. Na chodnikach i na mniejszych ulicach - to jest ohydne, Polska została tym oszpecona. Nie znam miasta, gdzie by tego nie było. Dopiero ostatnio coraz częściej zaczyna się stosować kwadratową płytkę chodnikową (nie było jej na materiale), albo wraca się do dużej płyty chodnikowej wg starego modelu i to już wygląda trochę lepiej. Ja osobiście, gdy widzę stare płyty chodnikowe z lat 80. czy 90., to się cieszę, że jeszcze ich nie zdjęli. Czasem widzę płyty z lat 60. i 70. (a pewnie i jeszcze starsze), czasem nawet popękane, ale mi to nie przeszkadza, bo takie miejsca mają swój urok, można się poczuć, jakby się cofnęło w czasie. Po tych starych płytach chodzili jeszcze ludzie urodzeni w XIX wieku :) I często te płyty dobrze się trzymają. U mnie w mieście na jednym z osiedli były płyty chodnikowe z roku 1986-1987, to niedawno częściowo zastąpiono je zwykłą, paskudną kostką brukową. Tymczasem te płyty, mimo że miały już 35 lat, nie były ani jakoś specjalnie popękane, ani wybrzuszone, i zmiana tego wg mnie była bezcelowa, bo ta paskudna kostka, od której teraz się przecież już baaaaaardzo powoli odchodzi, będzie tam kolejne 20 lat i będzie szpecić. Jeśli chodzi o płyty betonowe, które są w USA, uważam, że to jest coś fajnego i szkoda, że nie jest stosowane w Polsce - choćby na próbę w ograniczonym zakresie. Ale pewnie chodzi o to, aby w razie czego był dostęp do tego, co się znajduje pod chodnikiem, a kostkę można łatwo zdjąć i wyłożyć ponownie. Na paru przykładach Dave pokazał tę kostkę "średniowieczną" - to też czasem jest stosowane, na szczęście dość rzadko. Rozumiem takie rozwiązanie na samiutkim Starym Mieście, ale poza nim jest bez sensu - przecież to jest krzywe, nierówne, tragedia dla obcasów, niewygoda dla wózków inwalidzkich, wózków dla dzieci i dla walizek na kółkach. Dla samochodów i rowerów też słabo, nie mówiąc o tych śmiesznych hulajnogach na baterie, co są ostatnio takie modne. Absurdem jest stosowanie czegoś takiego, ale robi się to, nie myśląc o praktyczności. Uparte stosowanie tych nieestetycznych ułatwień dla niewidomych też jest bez sensu, o ile nie jest w miejscu, gdzie faktycznie przebywają niewidomi/niedowidzący (np. obok przychodni okulistycznej, domu opieki dla starszych itd.). Jak to wygląda? Dramat. I prawie nikomu to nie jest potrzebne. Jeśli chodzi o plastry miodu, to jest to trylinka, wymyślone jeszcze przed wojną przez Polaka. Te stare modele mają jeszcze widoczne kamienie, bo tak się budowało właściwą trylinkę, czyli w formie zalewało się kamienie betonem. Często jest ona dobrze położona i jest równa do dziś. Trylinka z lat np. 70. czy 80. to już sam beton, położone byle jak, stosowana głównie na parkingach, gdzie się dużo manewruje, i dlatego jest wszędzie nierówna. Warto też powiedzieć o szeroko stosowanych w Polsce płytach yomb na mniejszych ulicach. Za to prawie w ogóle nie stosuje się cegieł klinkierowych, które są masowo stosowane np. w Holandii. To przynajmniej by nie traciło koloru, a czerwone lepiej by wyglądało, niż szare. Dziękuję za uwagę ;)
@Amulinka
@Amulinka 2 жыл бұрын
Z moich obserwacji przynajmniej w miastach moda na kostkę już przemija. Na moim osiedlu z lat. 70 (Warszawa), jak w ostatnich latach kładziono chodniki to dzielono asfaltowe ciągi pieszo-jezdne na jezdnie i chodniki - jezdnie z nowego asfaltu a chodniki z płyt chodnikowych podobnych do tych dawniejszych, ale większych. (Poza tym gdzieniegdzie, w oddaleniu od bloków, jeszcze zostały stare, połamane w wielu miejscach chodniki z mniejszych płyt).
@Brutus__
@Brutus__ 2 жыл бұрын
@@Amulinka Tak, dokładnie też o tym pisałem - powoli odchodzi się na szczęście od kostki i wraca się do płyt chodnikowych - a skoro nowych, to przynajmniej równych i z gładszą strukturą, niż te stare. Niedaleko mnie też był remont i zastosowano na chodniku takie małe płytki chodnikowe. Zawsze to coś innego niż zwykła kostka. Te większe płyty uważam za jeszcze lepsze. No ale w innym miejscu, właśnie na tym osiedlu, zrobili zwykłą kostkę.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 Жыл бұрын
Za komunizmu były w zasadzie 3 rodzaje chodników. 1. Cementowe, kwadratowe kafelki. 2. asfaltowe alejki (czasem). 3. cementowe kafelki sześciokątne w kształcie plastra miodu. 4. Była też i kostka kamienna w zabytkowych, historycznych częściach miast. Kafelki kwadratowe lub w formie plastra zależą od tego jakie formy do odlewania cementu miała fabryka. Kafelki w formie plastra są grubsze i węższe, więc często były kładzione tam, gdzie mogły przejeżdżać ciężkie samochody - czyli na podjazdach do różnych fabryk i zakładów. Dzięki grubości i małej szerokości nie pękały pod kołami ciężarówek. Tam gdzie musiały jeździć ciężkie wozy strażackie lub wojskowe zdarzały się też drogi takie jak na końcu - z dużych płyt betonowych.
@AndrzejKubicki666
@AndrzejKubicki666 Жыл бұрын
Dużo ulic brukowanych w Polsce jest zabytkiem, nigdy nie zostanie zalane asfaltem, Konserwator Zabytków tego pilnuje i jedyne co się robi to rekonstrukcję, ma wyglądać (prawie) tak samo jak np 100-200 lat temu.
@Karo22022
@Karo22022 2 жыл бұрын
Tak Dave, kostka brukowa to dobry interes 💰
@Brutus__
@Brutus__ 2 жыл бұрын
A Polska oszpecona. A nie ma mody na klinkier, wyglądałoby ładniej, a potencjał jest. W Kowalu ostatnio wyłożyli trochę w centrum i chyba nie narzekają. Bardziej wytrzymały, ładniejszy, nie traci koloru. I obecnie w Polsce jest to dość oryginalne rozwiązanie.
@marvju209
@marvju209 2 жыл бұрын
👍🏼 0:59 większość czasu to po polsku zazwyczaj 8:51 przed Chrystusem -> przedpotopowe (inna perspektywa 😉)
@rain999wi6
@rain999wi6 2 жыл бұрын
Mi brakuje polskich vhodnikow. Mieszkam w Kanadzie, na przedmiescoach duzego miasta i jak wychodze na spacer to ide chodnikiem , dalej nie ma zadnego chodnika, pozniej znowu jest... Nie ma to jak Europa..
@utahdan231
@utahdan231 2 жыл бұрын
Wracaj do Europa. Chodniki sa Bardzo wazne w zyciu.
@darkelf1673
@darkelf1673 2 жыл бұрын
Nigdy nie byłem w USA, ale bym chciał odwiedzić Kensington ave w Filadelfii. Klimat jest - fentanyl w powietrzu, needle park, tory nad ulicą i w sumie blisko pl dzielnica, gdzie też jest pomnik papieża naszego przed kościołem. Też tam kręcono sceny do filmu Rocky, gdzie mieszkał i trenował. W tym miejscu zaczyna i kończy amerykański sen...
@marcinek6000
@marcinek6000 2 жыл бұрын
- hej, mamy piąteczek co porabiasz? - oglądam jak Dave z Ameryki ocenia chodniki
@slaweklukjanow
@slaweklukjanow Жыл бұрын
Najgorsze chodniki w Stanach (byłem w trzech) widziałem w Teksasie, w różnych miastach - bardzo wąskie (tak, że 2 osoby obok siebie ledwo się mieszczą), popękane, które potrafią się nagle skończyć, bo np. akurat płynie woda (pod drogą jest przepust, ale przejścia dla pieszych nie ma - trzeba wejść na ulicę) albo ktoś uznał, że dalej już nie jest potrzebna. W niektórych miejscach nawet były tylko wydeptane w trawie ścieżki. Za to w Bostonie - również poza centrum - chodniki bardzo przypominały mi te europejskie (również widziałem tam różne płyty chodnikowe, a nawet kostkę).
@romanaromana6969
@romanaromana6969 2 жыл бұрын
Dave , I love your sens of humor.You are the best!
@SharkKowalski
@SharkKowalski 2 жыл бұрын
Teraz będę korzystał z chodników bardziej świadomie i doceniał ich twórców :D Całe życie bezmyślnie je deptałem..
@bogdanszpura8131
@bogdanszpura8131 2 жыл бұрын
Dave, jestes zajebiscje fantastyczny,podobasz mi sie.Masz duza fantazje ,Fajnje opowiadasz.Jestes bardzo zabawny .Pozdrowienia z Australii.
@bartel9078
@bartel9078 2 жыл бұрын
fantastyczny odcinek. poplakalem sie ze smiechu w pewnym moemecie, a dokladnie w min 17:40 :D
@markkacprzak
@markkacprzak Жыл бұрын
Jak tekst z duken nuken 3d :)
@wsiurbex
@wsiurbex 2 жыл бұрын
W Polsce najczęściej stosuje się kostkę brukową i betonowe płyty chodnikowe. Starodawny bruk tzw. kocie łby, jest charakterystyczny dla ulic starego miasta :)
@milik66
@milik66 10 ай бұрын
Się uśmiałem "kostka z średniowiecza" ;) To jest Panie Dave najdroższa powierzchnia, kamień który ma miliony lat przetrwa kolejne miliony. Do jego ułożenia potrzeba specjalisty który bierze za to bardzo duże pieniążki. Nazywamy to brukiem, jest znakiem luksusu i bogactwa. Do porównania ta kostka nazwana przez Ciebie "klepsydrą" to tani szmelc, rozsypie się po kilku zimach.
@czt5374
@czt5374 10 ай бұрын
Dave, kafelki (tiles) to są w łazience. Chodniki są z płyt chodnikowych. Te takie wielkie płyty w drugiej części filmu to tzw. "płyty MON" (chodzi o Ministerstwo Obrony Narodowej - czyli wywodzą się z wojska), służą do budowy dróg tymczasowych, najczęściej na placach budów. W tym przypadku najwyraźniej zrobiono z nich drogę techniczną wzdłuż rzeki. Zdarza się.
@gszymon
@gszymon 8 ай бұрын
Fajny temat. Ktoś kto siedzi w branży to zna te wszystkie rozkminy na pamięć. Niekiedy kolory chodników też zaznaczają np zarysy nieistniejących ulic i kamienic. Ta autostrada dla mrówek to ścieżka dla niewidomych kierujące wzdłuż chodników z miejscami zo zatrzymania się przed przejściem dla pieszych. Raz też widzisłe chodnik dla pieszych, obok dla rowerów i dla rolek. Ten sztywny piasek to też specjalny rodzaj nawierzchni.
@jarekjaro7010
@jarekjaro7010 2 жыл бұрын
Dziwne jest amerykańskie społeczeństwo myśląc, że rowerzysta to menel.. Promowanie zdrowego stylu życia wg. amerykańskiego to menelstwo! Smutne to.
@markievitzh9642
@markievitzh9642 2 жыл бұрын
2 lata czekałem na ten film
@misinnio
@misinnio 2 жыл бұрын
Masz racje z tym złotym biznesem xD w polsce to każdy wójt ma znajomego z firmą z kostką brukową i co chwile są robione nowe chodniki, poprawiane stare, przerabiane rynki z zielonych na betonowe pustynie.
@plelektryk
@plelektryk 2 жыл бұрын
Chodniki z cegły są wszędzie w mieście Flensburg w Niemczech. To jest bardzo fajne. Niemcy czasami robią chodniki przeciwpancene tak , że wybierają ziemię, sypią piasek i wyrównóją i ubijają ten piasek. Potem dają włókninę i siatkę geologiczną z włokna szklanego w plastiku. Siatka jest nieprawdopodobnie wręcz mocna. Na to sypią piasek i leją beton. Na ten beton sypią piasek i na nim układają kostkę z dokładnością poniżej 0,1mm. Taki chodnik wytrzyma trałowanie TIRami codziennie całą dobę przez 30 lat i co najwyżej to ciut się piściera po wierzchu, ciut, odrobinkę. W Polsce każda fima od produkcji betonowej robi własny wzór kostki i ma na to paten na ten wzór użytkowy.
@robertzokiewski9835
@robertzokiewski9835 2 жыл бұрын
W Polsce podłoże pod chodnik się przygotowuje (wyrównuje, ubija, umacnia, wzmacnia) i na tak przygotowaną powierzchnię kładzie się obecnie właściwą kostkę. A ludzie którzy kładą tę kostkę nazywa się Brukarzami. Jeśli w US tylko się wylewa beton na glebę to nic dziwnego, że szybko pęka i ogòlnie długo nie opiera się warunkom czy to atmosferycznym czy po prostu użytkowym. Pozdrawiam.
@rafa-qq7xm
@rafa-qq7xm 2 жыл бұрын
Cięcia, to są dylatacje, żeby łatwo nie popękał.
@klau5z
@klau5z 2 жыл бұрын
9:27 to trylinka Trylinka - sześciokątne płyty betonowe używane zazwyczaj do budowy nawierzchni parkingów, składowisk, tymczasowych dróg. Trylinka stosowana jest również do zabezpieczania i utwardzania pochyłych nawierzchni wkopów lub nasypów. Nazwa pochodzi od nazwiska polskiego wynalazcy Władysława Trylińskiego, który 15 września 1933 r. opatentował pod nr 18323 nawierzchnię z betonowych płyt sześciokątnych i był wynalazcą obecnie szeroko używanych żelbetowych podkładów kolejowych. W celu zwiększenia trwałości, górna powierzchnia płyty powinna być wzmocniona kruszywem kamiennym. Z oryginalnej specyfikacji z 1932 roku wynika, że płyty betonowe dla jezdni powinny mieć górną powierzchnię ze szczelnie ułożonych grubszych ziarn tłucznia (6 do 8 cm) z twardego kamienia, np. granitu, bazaltu, kwarcytu lub też może być użyty kamień polny pod warunkiem starannego sortowania. Na dno formy układa się ręcznie gruby tłuczeń, który zalewa się najpierw zaprawą cementową, potem formę wypełnia się betonem z drobniejszego tłucznia. Według zastrzeżenia patentowego z 1932 roku boczne krawędzie płyt należało przed ułożeniem pokryć warstwą smoły lub asfaltu. W praktyce w procesie produkcji na dnie formy najpierw wkładano kawałki kamienia, a następnie zalewano do połowy wysokości betonem wysokiej jakości. Pozostałą część formy wypełniano chudym betonem. Po związaniu betonu formy odwracano. Ponieważ przy wyrobie trylinki nie stosowano wibracji ani prasowania, ustępowała ona pod względem jakości nowoczesnym elementom brukarskim. Zachowały się jednak nawierzchnie liczące ponad 60 lat. Do najstarszych zaliczyć można poglądowe nawierzchnie na terenie kompleksu Politechniki Warszawskiej, wejście bramami od ulic: Koszykowej, Niepodległości, Nowowiejskiej, gdzie ułożone są fragmenty trylinek z tłuczniem (o frakcji ok. 0,63 mm) bazaltowym i porfirowym. Obok klasycznej sześciokątnej trylinki jest tam też ekspozycja z elementów prostokątnych, których technologia wykonania sugerować może, iż są one także autorstwa inż. Trylińskiego. Na terenie Warszawy można było spotkać też trylinkę z tłuczniem granitowym pochodzącym z kamieni narzutowych. W związku z zabytkowym charakterem powojennego kompleksu ⁣⁣Muranowa Południowego⁣⁣ w Warszawie stołeczny konserwator zabytków zlecił w styczniu 2022 odtworzenie tam 448,2 m² nawierzchni z trylinki. Trylinka o wys. 12 cm waży 28 kg, natomiast o wys. 8 cm - 24 kg. Spotykana jest również trylinka o wysokości 15 cm i wadze 35 kg.
@bulletprooftv6244
@bulletprooftv6244 2 жыл бұрын
Chodniki i ulice w Rzymie mają po 2 tys lat ponad i są nadal zajebiste
@crowmw
@crowmw 2 жыл бұрын
Obczaj jak układa się kostkę przed domami u nas. Brukarz zajmuje się układaniem chodników (Brukarstwem).
@mb3miasto
@mb3miasto 2 жыл бұрын
czarna autostrada to droga dla niewidomych. ma specjalne wypustki które ułatwiają znalezienie odpowiedniego kierunku.
@koniuk11
@koniuk11 Жыл бұрын
3:15 Ta autostrada dla mrówek to tak naprawdę trasa dla niewidomych.
@przemekn8296
@przemekn8296 2 жыл бұрын
Te żółte wypustki są dla niedowidzących, żeby wiedzieli że zbliżają się do jezdni.
@kacpermasterxd4761
@kacpermasterxd4761 2 жыл бұрын
Świetny odcinek do odrabiania matmy pozdrawiam
@jaczerwin4518
@jaczerwin4518 2 ай бұрын
2:33 Kostka granitowa, 3:40 Dwuteownik (najtańsze badziewie), 5:30 Docinanie trwa długo, więc poszli na łatwiznę niż tłumaczyć się "milimetr nie miara, centymetr nie szpara", 9:11 Trelinka kostka z czasów niedoboru materiałowego z prl-u , oryginalna jest zrobiona z betonu z dodatkiem przeróżnych kamieni z odzysku które akurat dany zakład miał. Bardzo popularne w PGR-ach ze względu na wytrzymałość. 20- 30 cm grubości robi swoje. 10:20 I rzucać się nią z policją 😁🤣
@machaunder
@machaunder 2 жыл бұрын
Stare to tylko chodniki i drogi gdzie masz kamień ułożony. Kafelek to wymysł zzsr. Były tanie w produkcji ale miały wadę, że były ciężkie. Więc ostatecznie ewulowalo to w te małe kostki różnych kształtów. Jak się kładzie kostkę?. Wykopuje się ziemię wsypuję piasek. Następnie leci się ubijarka po piasku a potem układa na koniec zasypuje się piaskiem i miotła się rozprowadza by uzupełniło szczeliny. Oczywiście można to lepiej robić robiąc wylewki jeszcze czy szpary uzupełniać betonem. Jednak dużej ilości wypadków sprawdza się to rozwiązanie. To co widzisz to te duże betonowe płaty na ziemi to droga betonowa. Kiedyś popularne rozwiązanie. W betoniarni wylewano segmenty i wyzono je i kładziono na wcześniej przygotowanym miejscu. Podobny sposób budowano niektóre bloki w Polsce. Betonowe drogi mają wadę, że spada przyczepność bardzo w czasie deszczu jednak jak są dobrze zrobione to są nawet bym powiedział wytrzymalsze niż te asfaltowe drogi. W Polsce kamieniarstwo i budowlańcy to bardzo rozbudowany kapitał. masoni ;) W Polsce nie problem jest wybudować jest problem z finansami i ludźmi co przeszkadzają :p Dodatku my mamy kulturę budowania z betonu cegły a w USA dominują domy z karton gipsu i płyt wiórowych. To jest różnica kolosalna dlatego to powoduje, że są różne też zakłady produkujące takie wyroby aktywne. Bo nie zeszedł beton na betoniarni a trzeba złożyć to wylewają do foremek. Pyk i nie ma straty :p
@michu6625
@michu6625 2 жыл бұрын
Już niech będą te chodniki z czego bądź, byleby nie były rozwalone, tak jak u mnie na osiedlu :(
@Piotr.nawara1
@Piotr.nawara1 2 жыл бұрын
następny odcinek zrób o latarniach przy ulicach, parkach itp. U nas w Kielcach na jednej ulicy mam 5 rodzajów latarni . Równie fascynujące jak chodniki :P
@Brutus__
@Brutus__ 2 жыл бұрын
To ja mam kolejne tematy - słupki na znaki drogowe i na światła. Mało kto zauważył, że wcale nie tak dawno były one biało-czerwone, a teraz są zazwyczaj srebrne. Biało-czerwone zostały tylko przy przejazdach kolejowych. Drugi temat - krawężniki. Jeszcze 25 lat temu normalne było, że krawężniki np. na osiedlach malowało się na biało. Dziś nikt tego nie robi, nikomu się nie chce. Czasem tylko w niektórych miejscach i naprawdę robi to różnicę - albo co drugi na biało, jeszcze lepiej, wygląda to bardzo estetycznie.
@trustmenow.
@trustmenow. 2 жыл бұрын
Pracując w firmie budowlanej mogę powiedzieć że różne gminy mają swoje ulubione kostki, które chcą żeby kłaść w ramach umowy. Kostka w kształcie litery "H" "T", kamień, płyty z wypustkami dla niewidomych przed przejściami i stąd też tyle konkurencyjnych firm, które tym handlują. Ci fachowce 😄 to brukarze i zazwyczaj dobrze zarabiają w Polsce (mają płacone z metra)
@az4399
@az4399 2 жыл бұрын
13:50 to płyty betonowe układane tymczasowo na placach budowy.
USA vs. Polska - Rowery
16:39
Dave z Ameryki
Рет қаралды 63 М.
Buty w domu - USA vs. Polska
21:40
Dave z Ameryki
Рет қаралды 55 М.
这三姐弟太会藏了!#小丑#天使#路飞#家庭#搞笑
00:24
家庭搞笑日记
Рет қаралды 125 МЛН
У ГОРДЕЯ ПОЖАР в ОФИСЕ!
01:01
Дима Гордей
Рет қаралды 8 МЛН
HAH Chaos in the Bathroom 🚽✨ Smart Tools for the Throne 😜
00:49
123 GO! Kevin
Рет қаралды 12 МЛН
USA vs. Polska: Wieprzowina
11:47
Dave z Ameryki
Рет қаралды 71 М.
USA vs. Polska  - Lód w napojach
21:19
Dave z Ameryki
Рет қаралды 36 М.
Dlaczego MŁODZI Amerykanie mają DŁUGI? 🇺🇸 Dave z Ameryki
14:18
Prosty Angielski - Instytut Lingwistyki
Рет қаралды 94 М.
USA vs. Polska - Donuts
15:41
Dave z Ameryki
Рет қаралды 29 М.
Jak Amerykanie Piją Piwo
10:53
Dave z Ameryki
Рет қаралды 30 М.
USA vs. Polska - Surówki
24:08
Dave z Ameryki
Рет қаралды 34 М.
Mój Ostatni Dzień w Polsce
27:03
Dave z Ameryki
Рет қаралды 67 М.
USA vs. Polska - Urlopy
19:51
Dave z Ameryki
Рет қаралды 159 М.
Jak Wygląda Target na Florydzie
25:58
Dave z Ameryki
Рет қаралды 44 М.
Dlaczego kelner przedstawia się w USA? 🇺🇸 Dave z Ameryki
51:58
Prosty Angielski - Instytut Lingwistyki
Рет қаралды 157 М.
这三姐弟太会藏了!#小丑#天使#路飞#家庭#搞笑
00:24
家庭搞笑日记
Рет қаралды 125 МЛН