Dlaczego MŁODZI Amerykanie mają DŁUGI? 🇺🇸 Dave z Ameryki

  Рет қаралды 101,723

Prosty Angielski - Instytut Lingwistyki

Prosty Angielski - Instytut Lingwistyki

Күн бұрын

Пікірлер: 872
@InstytutLingwistyki
@InstytutLingwistyki Жыл бұрын
🇬🇧🇪🇸 Weź udział w bezpłatnym LIVE o szybkiej nauce języków: 👉 instytutlingwistyki.pl/live-il 🔴🔴🔴 💪 Dołącz do naszego 7-dniowego wyzwania językowego: bit.ly/3nyliUw 👉 Sprawdź się w bezpłatnym językowym quizie: instytutlingwistyki.pl/quiz/ 🇬🇧🇪🇸🇩🇪 Poznaj Nasze Pełne Szkolenia Językowe: instytutlingwistyki.pl Subskrybuj nasz kanał. 🔔 Kliknij dzwoneczek, aby otrzymywać info o nowościach! Polub nas na Facebooku: 👥 facebook.com/InstytutLing... ...i dołącz do naszej grupy: 👩‍👨‍ facebook.com/groups/szybk... ↘↘↘↘↘↘↘↘↘↘↘↘ Branie kredytów jest niestety codziennością w Stanach. Dlaczego młodzi ludzie biorą kredyty, które muszą potem spłacać niekiedy przez całe życie? Obejrzyj film, a dowiesz się wszystkiego! Dave z Ameryki Nowe odcinki w każdy wtorek o 20. ↗↗↗↗↗↗↗↗↗↗↗↗ Skontaktuj się z naszym biurem: 📨 kontakt@instytutlingwistyki.pl ------------------------------------------------------- Prosty Angielski jako podcast: 🎧 Spotify: open.spotify.com/show/6rLC1Kk... 🎧 Google Podcasts: podcasts.google.com/feed/aHR0... #SzybkaNauka #KursAngielskiego #Fiszki #Słówka
@michapiotrowski3752
@michapiotrowski3752 Жыл бұрын
Czy to prawda, że w Stanach Zjednoczonych, ludzie biora kredyty nawet na randkę/posiłek w restauracji? 😅
@wktorzjawinski2052
@wktorzjawinski2052 Жыл бұрын
Ref* Fairly oddparents - scene of《 Did you finish college? 》🧚‍♀️🧚‍♂️
@waldiolsztyn
@waldiolsztyn Жыл бұрын
A czy w USA jest tak, że na każda rzecz masz oddzielny kredyt i moga Ci zabrac tylko ta konretna rzecz a nie reszte majatku ?
@ryszardb4776
@ryszardb4776 12 күн бұрын
@olekjak5340
@olekjak5340 Жыл бұрын
wspaniały system dla oligarchii w usa .Nikt z klas niższych im nie zagrozi bo już na starcie większość ma założony kaganiec z kredytu
@mourdebars
@mourdebars Жыл бұрын
Oligarchia jest silnie dotowana przez rząd federalny, wszystkie korporacje. Większość przejętych przez nie wynalazków, powstało za pieniądze podatników, choćby internet. Tak wygląda "wolny rynek" i kapitalizm w praktyce.
@6666600066666
@6666600066666 Жыл бұрын
@@mourdebars Troll zawsze odwraca kota ogonem
@czynmydobro4fun
@czynmydobro4fun Жыл бұрын
To straszne. Jeżeli twoi rodzice zasuwali aby poprawić twój start w dorosłość to masz łatwiej a jeżeli pili browary to masz przerąbane. Ojejku witamy w prawdziwym świecie w którym każdy płaci za siebie. Oznacza to, że ludzie idą na studia które ich interesują i których potrzebują. U nas natomiast Krystyna pracująca w żabce na kasie zrzuca się w podatkach na studia humanistyczne dla Oskarka który traktuje je tylko jako przedłużenie młodości oraz odroczenie dorosłego życia i pracy o 5 lat. Ja wiem, że fajnie się bawi za hajs innych ale nie tedy droga Oskarku.
@olekjak5340
@olekjak5340 Жыл бұрын
@@czynmydobro4fun ja oskarek? nie ćpeij człowieku,przynajmniej nie tyle.Jedyne osoby co takie kocopoły wygadują to dzieciaki komuchów którzy przefarbowali się na libków albo te pipy z konfopederasti.. ,mnie wita w prawdziwym świecie.Chwała Wielkiej Polsce !
@DanielDaniel-ok3tk
@DanielDaniel-ok3tk Жыл бұрын
@@mourdebars nie ma żadnego wolnego rynku a tym bardziej kapitalizmu więc nie dziwota że Ci się myli co to jest. Obecny system możesz jak już nazwać korporacjonizmem.
@leontyna124
@leontyna124 Жыл бұрын
Kagananiec kredytowy faktycznie robi robote , poniewaz ludzie wowczas nie “fikają”gdyz boja sie utray pracy bo maja przeciez do splacenia dom, samochody itp rzeczy , mieszkam w USA i juz to dawno zauwazylem
@HedwigvonSersno
@HedwigvonSersno 7 ай бұрын
Kaganiec kredytowy = pętla na szyję. W wielu przypadkach ta pętla zacisnęła się na szyjach niektorych juz na zawsze.
@janosik6761
@janosik6761 Жыл бұрын
Mogę tego słuchać w nieskończoność, dawaj więcej!
@Pieczar.
@Pieczar. Жыл бұрын
Miło posłuchać że Amerykanie mają gorzej od polaków.❤
@marcinzywy9444
@marcinzywy9444 Жыл бұрын
Polecam pierwszy odcinak Northern Exposure (Przystanek Alaska) z 1990 - tak mi się przypomniało. Lekarz, świeżo po studiach, ląduje w małym miasteczku na Alasce, bo musi przez kilka lat odpracować studia, które owe miasteczko mu sponsorowało. :)
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
A uwazasz , ze male miasteczko nie powinno miec lekarza? To jedyny sposób aby go miec.
@marcinzywy9444
@marcinzywy9444 Жыл бұрын
@@utahdan231 Nie rozumiem, o co chodzi? Gdzież ja tak napisałem/zasugerowałem? A tak przy okazji serialu, to to małe miasteczko by nie miało lekarza, gdyby jego głównym sponsorem nie był milioner (ex astronauta). O ile dobrze pamiętam, to pada tam kwota w okolicach pół miliona USD za wykształcenie medyka. Z miłą chęcią sprawdzę, bo mam ten serial gdzieś na dyskach, a już baardzo dawno jego nie oglądałem.
@marcinzywy9444
@marcinzywy9444 Жыл бұрын
@@utahdan231 Obejrzałem właśnie i wynotowałem co nieco odnośnie tematu (kwota była z 1990 - jak by co) - mam nadzieję, że YT cytatów nie wywali: W samolocie na Alaskę: - Po 75 podaniach o stypendium i 74 odmowach... sukces. Alaska... Władze stanu zapłaciły za moje studia 125 000 dolarów. W zamian zgodziłem się na czteroletnią niewolę. W szpitalu w Anchorage: - Nie jesteś nam potrzebny. Przeinwestowaliśmy. Mamy za dużo lekarzy. Postanowiliśmy cię wysłać do Cicely. - A jeśli mi się nie spodoba? - Wyjedziesz. W Cicely: - To już wszystko? To całe miasto? ... - A gdzie reszta miasta? ... - To jest mój gabinet? ... W knajpie u Hollinga rozmowa telefoniczna z gościem z Anchorage: - Jestem w Cicely. Rozejrzałem się. Chcę wyjechać. ... - Nie mam przy sobie umowy. ... - Co? Co jest napisane? ... - Pan mi nie zmarnuje czterech najpiękniejszych lat życia w zapomnianym przez boga chlewie z bandą brudnych, świśniętych prostaków. Proszę posłuchać. Skończyłem medycynę na Columbii, odbyłem staż w ...(nie zrozumiałem nazwy) - najlepszym szpitalu w NY, nawet na świecie. W żadnym wypadku nie zmarnuję najlepszych lat życia w najgorszym miejscu pod słońcem. - Pi.(rozmówca się rozłączył) Lekarz dzwoni do swojej dziewczyny - prawniczki: - Sprawdź, czy w umowie jest coś o lokalizacji mojej praktyki? ...(na drugi dzień dużo się działo, jaki i na trzeci, ale po południu...) - ...co jest w umowie? A jeśli wyjadę? 10 000 (? polskie tłumaczenie zagłusza oryginał) lub 18 lat więzienia?
@marcinzywy9444
@marcinzywy9444 Жыл бұрын
A teraz pewnie z dwa tygodnie mam w plecy, bo te 108 plików (-1) odpalę. Ale serial jest 'zaje'. :)
@thomasmazur5787
@thomasmazur5787 Жыл бұрын
To tylko film! Moja kuzynka skonczyla studia medyczne w USA kilka lat temu i plywa w kasie. A te 200K dlugu dla lekarza w stanach to drobne na waciki :) Sprawdz zarobki lekarzy w USA.
@CorAngar20
@CorAngar20 Жыл бұрын
Cześć Dave. Świetny film jak zawsze. Może mógłbyś nam opowiedziec jak z twojej perspektywy wyglądały i jak zmieniały się stany podczas kryzysu 2008. Pozdrawiam serdecznie.
@Marta-vq8cf
@Marta-vq8cf Жыл бұрын
Trafiłam na ten kanał po raz pierwszy i uważam że jesteś świetny. Bardzo mi się podoba jak opowiadasz, dałam suba i zaraz przejrzę cały kanał. Serdecznie pozdrawiam 🙋
@moskit04
@moskit04 Жыл бұрын
Masz najlepszy kanał o usa na youtube. Samo mięso. Bez słodzenia.
@TakiTaki1
@TakiTaki1 Ай бұрын
Jak zwykle fajny odcinek
@szarorudy
@szarorudy Жыл бұрын
Super temat - dzięki Dave.
@sposobnaremont
@sposobnaremont Жыл бұрын
Bardzo ciekawy film
@Kath-mh9dg
@Kath-mh9dg Ай бұрын
I like to listen to you and still learn a lot thanks
@adamrutkowski3769
@adamrutkowski3769 Жыл бұрын
Dobry odcinek
@am-hj2sg
@am-hj2sg Жыл бұрын
Powiem Ci Dave ,ze im wiecej slucham Twoich opowiesci o Stanach ...tym mniej chce mi sie tam jechac ...o zamieszkaniu juz nie wspomne ...
@mourdebars
@mourdebars Жыл бұрын
Jakbyś poczytała, ilu ludzie zamordowali na świecie, tylko od końca II Wojny Światowej, to w ogóle gacie opadają. Nie mówiąc, że talibowie, neobanderowcy czy Al-Kaida (Al-Nusra), są właściwie wyłącznie amerykańskiego chowu. Do tego reżymy - okupacyjne jak Izrael, czy też brunatno-korporacyjne jak do niedawna Korea czy Taiwan, po rasistowskie, znów Izrael czy RPA po nacjonalizm wojskowy jak w Egipcie czy Iraku za czasów Saddama (który był ich bliskim sojusznikiem aż do 1990) po religijne dyktatury jak Arabia Saudyjska.
@newera1892
@newera1892 Жыл бұрын
Mieszkałem tam 8 lat. Obecnie to tylko na wczasy...
@TheDeltt
@TheDeltt Жыл бұрын
Jechać jak najbardziej warto. Najlepiej na dwa albo trzy tygodnie. Natomiast mieszkanie tam faktycznie nie ma zbyt wielu zalet.
@dorotamaty888
@dorotamaty888 Жыл бұрын
Zawsze warto zobaczyc. To kiedys byl piekny kraj. Zostal piekny jedynie krajobrazowo, i jeszcze kilka stanow, gdzie da sie fajnie zyc.
@hajerprzodowy133
@hajerprzodowy133 Жыл бұрын
Usa warto tylko odwiedzić, z perspektywy Europejczyka to dziki kraj.
@ViktorSavchukTraveling
@ViktorSavchukTraveling 6 ай бұрын
dziękuję bardzo za informację! Za miesiąc lecę do USA
@KrzysztofG.
@KrzysztofG. Жыл бұрын
W Polsce popularne są pożyczki na telefony z wyższej półki, na przykład iPhone lub Samsung, mając takie cudeńko łatwo zamaskować dziury w butach oraz tym podobne.
@TomekLiteracki
@TomekLiteracki Жыл бұрын
Na szczęście Polscy obywatele są tak bogaci, że stać ich na płacenie za studia dla przyszłych lekarzy, którzy zaraz po studiach wyjadą płacić podatki za granicę.
@aubergine-y2c
@aubergine-y2c Жыл бұрын
i co jeszcze gorsze, leczyc ludzi za granica, nie tych ktorzy ich wyksztalcili.
@shogunlechuza6650
@shogunlechuza6650 10 ай бұрын
Mi szwagier mówił że Amerykanie kupują samochody na kredyt nawet jak ich stac kupić za gotówkę, tez w przypadku uzywanych samochodów. A to ze wzgledu na podatek. Gdyby kupili za gotowke zapłacili by więcej podatku niż bank pobiera prowizji i odsetek.
@jarlfenrir
@jarlfenrir Жыл бұрын
12:10 oczywiście, że są! To spore ułatwienie, chociaż rozumiem, że cześć ludzi ich nie chce, bo prąd trochę kosztuje.
@TAD3011
@TAD3011 Жыл бұрын
Świetny materiał dla Polaków o wybujałej wyobraźni o Stanach . Natomiast jeśli idzie i auta to można na "YT" zobaczyć jakim autami jeżdżą Amerykanie . Małymi też jeżdżą . Jednak dużymi autami jeździli Amerykanie w latach 60 - 80 - tych z tego co osobiście widziałem . Dzisiaj większość aut jeżdżących po ulicach miast amerykańskich jest taka sama jak w Europie czy w Polsce . Obecnie amerykańską motoryzację zjadła głównie Toyota. Już nie ma wielkich krążowników jak było to onegdaj. Inna sprawa to zakupy na kredyt . Polacy nie muszą kupować drobnych AGD itp. na kredyt , bo to prostu nie opłaca się . Ludzie w Polsce podczas zakupów płacą gotówką lub kartami płatniczymi a nie kartami kredytowymi zadłużając się kredytem .Podobnie jest w Stanach z czekami na których realizację czeka się tygodniami. Mówisz , że w Polsce nie ma suszarek ... - Kiedy byłeś w Polsce lub kto Tobie takich głupot naopowiadał❓ Polska przoduje w Europie jeśli idzie o ilość aut na jedną osobę . Sprzęt AGD , RTV mamy w sklepach firm Europejskich ,Japońskich , Koreańskich do wyboru ... Masz spore zaległości w wiedzy o Polsce i życiu w Polsce . Pewnie nasłuchałeś się od tych kloszardów co w latach 80-tych napływały do krajów za oceanem. W przeciwieństwie do USA w Polsce żyję się coraz lepiej . Ludzie mają swoje prywatne domy ,mieszkania a nie wynajmowane za wysokie opłaty . Oczywiście , są biedniejsi i bogatsi jak w każdym kraju na świecie ale ja osobiście nie chciałbym mieszkać w krajach za oceanem.
@dorotadunajski2445
@dorotadunajski2445 Жыл бұрын
Co ty bredzisz o tych czekach? Czek realizowany jest w 2-3 dni.
@piotr5338
@piotr5338 Жыл бұрын
Córka ma amerykańskich współpracowników .Ich marzeniem jest życie w Europie .Edukacja dzieci , socjal , urlop dłuższy niz 3 dni jednym ciągiem to nie wydarzenia . Pod każdym względem.Europa to raj .Nie zdajemy sobie z tego sprawy .Brońmy naszego raju bo niestety wiecej nas sie tutaj nie pomieści .😮
@AnnaBien-pl6wz
@AnnaBien-pl6wz 6 ай бұрын
Całe szczęście coraz więcej ludzi to rozumie.
@tomkrzyt
@tomkrzyt 13 күн бұрын
Polacy z Greenpoint w NY już się wyprowadzili.
@no_more_free_nicks
@no_more_free_nicks Жыл бұрын
Oooo, spacerek nad Rudawą w Krakowie?
@Witold-v3o
@Witold-v3o Жыл бұрын
Jestem z Podlasia a moim pierwszym autem był Chrysler Voyager - nonstop słyszałem że mam piękne auto - dla tego że jak na warunki Europy to była wielka kabarryna i nie było tego w Polsce - dlatego się podobało
@carrer9892
@carrer9892 Жыл бұрын
Fajny odcinek
@pau.m2129
@pau.m2129 Жыл бұрын
Cześć David! Wydaje mi się, że wielu Amerykanów zadłuża się również przez bardzo drogą opiekę medyczną w Stanach. Słyszałam, że ciężko o dobre ubezpieczenie, które pokrywa 100% kosztów leczenia, np. w szpitalach
@grzegorzol9446
@grzegorzol9446 Жыл бұрын
Praktycznie nie ma takiego 95 % ludzi co ma ubezpieczenie ma tak zwane deductible musi placic 10% /20% od sumy ktro ubezpieczenie akceptuje i ma kontrakt podpisany z szpitalem jest duzo naginania i trzeba na telefonie prostowac .To tak jak bys trafil lub trafula na dwoch mysliwych ktorzy cie chco ustrzelic finansowo i wtedy musisz sie bronic dluga historia ubezpieczenie nie chce placic i zwala na twoje barki a szpital przypuscmy chce wydebic swojo kase ktora zapisana w kontrakcie niby
@jjk3502
@jjk3502 9 ай бұрын
No nie bardzo . 90% ubezpieczen dziala w ten sposob ze split jest 80/20. To znaczy ze do 10 tysiecy placisz 20 % kosztow. Gdy osiagniesz 10 tysiecy ubezpieczenie pokrywa 100 % do limitu zwykle 2 milionow. Jak masz dobra prace to duza czesc skladek pokrywa kompania. Np. Rodzinna skladka kosztuje 700 miesiecznie kompania pokrywa 400 ty placisz 300. Jest bardzo duzo roznych programow.
@marekz4237
@marekz4237 Ай бұрын
Moi krewni regularnie przylatują do Polski, żeby tu się leczyć. Chodzą po prywatnych klinikach, płacą jak za zboże i cmokają z zachwytu:"ale tu u was w Polsce służba zdrowia tania i na zawołanie"/sic !!!/
@ciakrzysiek
@ciakrzysiek Жыл бұрын
Różnicą między pożyczką a kredytem jest taka, że pożyczki może dać wiele i instytucji niebędących bankami, pożyczają one wtedy swoje własne pieniądze. Kredytów udzielać mogą jedynie banki, nie pożyczają one wtedy swoich pieniędzy, a tworzą je w procesie kreacji pieniądza. To jest zasadnicza różnica.
@joannabaker6398
@joannabaker6398 Жыл бұрын
Kredyt to pozyczka celowa np na dom. A pozyczka to pieniadze na cokolwiek.
@ciakrzysiek
@ciakrzysiek Жыл бұрын
@@joannabaker6398tak, choć istotę różnicy opisałem w swoim komentarzu. No i mamy też kredyt odnawialny (limit w rachunku), który celnym na pewno nie jest.
@DanielDaniel-ok3tk
@DanielDaniel-ok3tk Жыл бұрын
@@joannabaker6398 czyli kredyt gotówkowy :P Pożyczka na dom to kredyt hipoteczny :P
@agnieszkajarmolinska6707
@agnieszkajarmolinska6707 Жыл бұрын
Kredyt=pożyczka . Słowo kredyt jest używane w jezyku finansowym. Słowo pożyczka w języku potocznym. Nie zależnie jaka instytucja go udzieliła bankowa czy parabankowa kredyt= pożyczka.
@robertkipank6498
@robertkipank6498 Жыл бұрын
Piniądz to dług a dług to pieniądz więc gdzie jest haczyk? ODSETKI !!!
@kasialusia7389
@kasialusia7389 Ай бұрын
Ciekawe tematy Dziękuję Pozdrawiam
@_iamlolek2643
@_iamlolek2643 Жыл бұрын
W Niemczech też 90% jest zadłużonych na kredytach lub na kartach kredytowych bo musi być dobre auto i jakieś wakacje raz lub dwa razy do roku 😅
@pablobeherit7233
@pablobeherit7233 Жыл бұрын
No co ty. Mieszkam w Niemczech już ponad 20 lat i jeszcze nigdy żadnego kredytu nie brałem 😂😂😂😂
@VitKacyk
@VitKacyk Жыл бұрын
10:45 - to dlaczego Jay-Z rapuje credit w piosence Nigga??
@arkadialife1094
@arkadialife1094 Жыл бұрын
Jak zawsze fajnie
@joteres4583
@joteres4583 Жыл бұрын
ooo tak znam takiego mieszkańca ameryki północnej , wynajmuje budę z kartonu ale nowy lexus na raty przed budą stoi
@dw8461
@dw8461 Жыл бұрын
No raczej nie, bo jak Dave w@pomnial, biorą kredyty na domy, bo nie lubia mieszkań, tylko "domy"
@TheLukaszencja
@TheLukaszencja 23 күн бұрын
Oo to zupełnie tak jak w Polsce ,znam gościa co mieszka w szeregówce i wozi się nowym lexusem za 400k
@krzysztofp7846
@krzysztofp7846 8 күн бұрын
@@TheLukaszencja mam kolege, mieszka w szeregu -200m2 plus ogródek, jeździ nowym cherokee
@m.3709
@m.3709 Жыл бұрын
Jeśli mogę pomóc Ci w doskonaleniu nauki języka polskiego, to podpowiem, że trochę za często używasz słowa "to" na początku zdania. Jest ono albo zupełnie niepotrzebne, albo można zastąpić je zwrotem "a więc". Dziękuję za ciekawy temat i pozdrawiam 😊
@ewelinakosciow2817
@ewelinakosciow2817 Жыл бұрын
Zdziwil mnie brak wątku o ewentualnej pomocy rodziców w czasie studiowania. Nie praktykuje się że rodzice płacą za studia lub za utrzymanie w ich czasie? W Polsce raczej dominujące podejście to utrzymywanie studenta, który dorabia na np wakacje, albo na czesne jeśli ma płatna szkole. Oczywiście są tacy, którzy muszą sobie sami radzic.
@maciejandrzejewski7113
@maciejandrzejewski7113 Жыл бұрын
podobno 18 lat i wypad do roboty taki mental
@piotr5338
@piotr5338 Жыл бұрын
Masz rację .Ameryka to kraj roznych kultur .Zydzi , Polacy , Włosi , Grecy , Azjaci , Bałkańcy wszyscy inwestują w dzieci .Przeciez najważniejsza inwestycja amerykanskich rodzin to właśnie studia dzieci ? Wiele fabuł filmowych wokól finansów na studia sie kreci ? 😮😂😂😂 .Po prostu jak u nas sa osoby zmuszone do pracy i nauki , sa chcące ulżyć rodzicom , ze względów ambicjonalnych pracujące i takie , ktorych studia ograniczaja prace i sa bananowi studenci .Tak jak w Polsce .
@dorcyb
@dorcyb Жыл бұрын
Oczywiście ze rodzice to głowni sponsorzy , pożyczkę biorą tez rodzice bo student może dostać max $20.000 reszta idzie na rekord rodziców
@SiłaBiblii
@SiłaBiblii Жыл бұрын
Amerykanie w momencie kiedy dziecko sie im rodzi zaczynają okładać na studia dla tego dziecka.
@BARAN4819
@BARAN4819 Жыл бұрын
My nie mamy suszarki, na początku płacimy rachunki kupujemy jedzenie a jak coś zostanie to odkładamy i dopiero jak uzbieramy i mamy poduszkę finansowa to coś kupujemy lub inwestujemy tak jest w mojej rodzinie Pozdrawiam dla nas kredyt nie istnieje :)
@cetus4449
@cetus4449 Жыл бұрын
@@marcin2285 Jesteś niewolnikiem i nawet o tym nie wiesz....
@BARAN4819
@BARAN4819 Жыл бұрын
Tak masz rację , tylko na przykład bez kredytów zwiedziłem trochę świata (Tokio, Moskwę , Dubaj i Europę) , budując autonomiczne roboty i podróżując na zawody ( połączenie przyjemne z pożytecznym) . Subiektywnie uważam że mam całkiem ciekawe życie. Uważam że najważniejszym punktem tego co wcześniej napisałem są inwestycje bez kredytu, często wychodzą na + ( oczywiście nie wszystkie) i wtedy jest zastrzyk kapitału tak jak przy kredycie , ale nie trzeba spłacać :) Pozdrawiam mam tylko nadzieje że rządzący nie utopią kredytobiorców tymi stopami , bo to jest problem oni rozdają kasę , a przedsiębiorcy i kredytobiorcy muszą to spłacać i to każdy powinien sobie przemyśleć. @@marcin2285
@agas8374
@agas8374 Жыл бұрын
​​@@marcin2285 nie rozumiem, ja nie mam kredytów, też odkładam pieniądze i korzystam z życia :) brak kredytów daje mi dużą niezależność. Chcę zmienić branże w której pracuje, czy przeprowadzić się do innego miasta albo kraju to dla mnie nie jest problem. Też mam firmę i również ją rozwijam i do tego bez żadnego zadłużenia. Mam ten spokój,że jak powinie mi się noga to nie będę na minusie z długiem do spłacenia. Oszczędności, które gromadzę to dla mnie poduszka finansowa, która mi daje wolność :) Pracowałam kiedyś w banku i dzięki temu doświadczeniu postanowiłam się nie zaciągać kredytów.
@imienazwiskownik4970
@imienazwiskownik4970 7 ай бұрын
Ciekawa dawka wiedzy. Zaskoczyło mnie podejście amerykanów do samochodów, to że musi być nowy i drogi, bo zawsze cię oceniają. Wyobrażałem sobie raczej inne podejście - oczywiście auto jest powszechnym dobrem, ale właśnie jako zwykły przedmiot codziennego użytku, jak odkurzacz i pralka, na który nikt nie zwraca uwagi. A tu okazuje się, że taka trochę "ruska" mentalność. Widzę, że jednak pod wieloma względami mamy (i w Polsce, i w Europie) normalniej. Darmowe studia dzienne - wystarczy być wystarczająco dobrym żeby się dostać.
@bryce9065
@bryce9065 8 ай бұрын
To jest business decision i liczy sie cel. W Polsce to często kaprys i "sie zobaczy później". Są granty i stypendia za wyniki. Kto chce może tanio studiowac, są możliwości. Czesto finansuje employer. Jak w biznesie jest to risk/reward decision.
@TenSam3133
@TenSam3133 Жыл бұрын
Alez mamy suszarki bębnowe 😅 Młodzież u nas nie docenia,jak łatwo tu studiować.... american dream to długi i harówa.
@sabina7978-e4y
@sabina7978-e4y Жыл бұрын
👌👌
@xflashu8075
@xflashu8075 Жыл бұрын
Właśnie przez to że są za darmo studia to ich jakość jest na bardzo niskim poziomie i pracodawca jak wie o co chodzi to inaczej bedzie patrzył na dyplom z polskich uniwersytetów najczęściej w firmach masz informacje na start po pokazaniu dyplomu ze oni już wiedzą że ty nic nie umiesz i nauczą cie od nowa pod siebie
@6666600066666
@6666600066666 Жыл бұрын
Wygląda że to kraj dla wybitnych ludzi, czy wybitny tokarz czy wybitny designer, ci mają wszystko. Średniaki jak są pracowite to też nie mają powodu do narzekania. Reszta może się oblizać i jeszcze jest dojona odsetkami. W Polsce jest już podobnie, ale widocznie tak musi być bo przeciwieństwem jest chory socjalizm, rawniłowka, hodowanie ludzi przez dyktatorów, radosnych z tego że mają talerz zupy i wspaniałego wodza.
@mourdebars
@mourdebars Жыл бұрын
​@@xflashu8075nie, w USA nawet harvard już nie gwarantuje dobrej pracy, za to olbrzymi dług
@xflashu8075
@xflashu8075 Жыл бұрын
@@6666600066666 wiesz że jest więcej ustrojów od obecnego etatystycznego korporacjonizmu i socjalizmu? Kapitalizm w usa byl ostatni raz widziany może jeszcze w latach 50 propaganda oczywiście chce żebyś myślał inaczej, obecny stan zarządzania napewno nie jest tym ostatecznym wbrew plotek że rozwój krajów 1. świata już sie skonczył
@waldemarbiaek3549
@waldemarbiaek3549 Жыл бұрын
Dziękuję.
@airbornemike380
@airbornemike380 Жыл бұрын
Kocham twoj sarkazm 😂😂
@luckawodkowski5196
@luckawodkowski5196 Жыл бұрын
Młodzi nie potrafią zewrzeć zwieraczy, zacisnąć zęby i przebiedować pracując przez jakiś okres żeby uciułać kasę na start, ale od razu idą po najmniejszej linii oporu i się zadłużają, co bardzo często doprowadza do o wiele gorszej ruiny tak materialnej jak i psychicznej. Ja w 90 latach młody człowiek, nic nie miałem, mieszkałem w slamsie, tylko zapieprzałem, przez kilkanaście miesięcy żyłem za 10 złotych dziennie i ciułałem, ale żadnych kredytów i w końcu jakoś wyszedłem na prostą, w każdym razie nie wpieprzyłem się w długi. Czasami pożyczałem od ludzi, ale zawsze oddawałem, a jak nie miałem kasy, to sprzedawałem co miałem żeby tylko oddać dług.
@kiz_da
@kiz_da Жыл бұрын
Tak tak, zamiast w 2002 siedziec w przedszkolu mogłam inwestować na giełdzie i kupować mieszkania XD Od lat 90 ceny wszystkiego poszly w góre a minimalna tak nie za bardzo ;) teraz nie da się dorobic przez „zaciśnięcie zębów”. Nawet w Polsce, zeby kupic za swoje pieniadze mieszkanie, musialabym zbierac pieniądze z 7 lat żyjąc na kompletnym minimum z minimum (wynajem, bo u rodzicow nie ma pracy+jedzenie z biedronki, żadnych lekarzy, nowych ubrań, wyjść na miasto), albo wypaść z obiegu pracowego na 3 lata jadąc za granice. No nie wiem jak tobie, ale mi to się wydaje okropną wizją, bo mimo życia wegetatywnego nie ma gwarancji ze za te 7 lat ceny nie podniosą sie znowu tak bardzo że będę musiała ciułać kolejne kilka lat xd I to nie jest kwestia zmiany pracy, bo tu chodzi o zarobki na poziomie średniej krajowej i w pozniejszej perspektywie nawet ponad tą średnią ;) Widać że boomer co nie zna realiów…
@nightrow4066
@nightrow4066 Жыл бұрын
dlatego modne jest zaciaganie sie do wojska tam cie utrzymuja i odkladasz na studia a po wojsku na studia sa znizki
@czarnykon75
@czarnykon75 6 ай бұрын
Dave! Ważne słowo, z którym też Polacy mają problem - 0:25 nie "wziąść", tylko "wziąć":)
@Robert_Fordin
@Robert_Fordin Жыл бұрын
Jako temat do następnego odcinka poproszę o informację dlaczego list do Stanów jest przez 10 dni przetrzymywany przez tamtejszy urząd celny zanim trafi do odbiorcy. Dodam, że list jest normalnym pismem do jednej z instytucji, czyli nie jest w żadnym razie związany ze sprawami celnymi. Jakim prawem urzędasy z USA przetrzymują listy tak długo, opóźniając ich dostarczenie?
@mourdebars
@mourdebars Жыл бұрын
może wąglik albo kolejny polski Unabomber
@Robert_Fordin
@Robert_Fordin Жыл бұрын
@@mourdebars I oni potrzebują 10 dni, żeby prześwietlić zwykły jednostronicowy list, wydrukowany na zwykłej drukarce?
@mourdebars
@mourdebars Жыл бұрын
@@Robert_Fordin ja żartowałem.
@idepowas3329
@idepowas3329 Жыл бұрын
Nigdy o tym niesłyszalem…Można więcej info?
@Robert_Fordin
@Robert_Fordin Жыл бұрын
@@idepowas3329 Wszystko zostało napisane, ale powtórzę. Poszedł polecony list priorytetowy do Stanów (jedna kartka, koperta). Do odbiorcy doszedł po pół miesiącu, bo amerykański urząd celny przetrzymał go przez 10 dni kompletnie nie wiadomo dlaczego. Nawet nie wiedziałem, że celnicy w Stanach zajmują się zwykłymi listami papierowymi.
@zakol90
@zakol90 Жыл бұрын
Dla mnie kredyt to coś ostatecznego. Brać jak najmniej i jak najszybciej spłacić. Osoba z mojej rodziny kilka lat temu wzięła kredyt na malutkie mieszkanie i teraz spłaca bandyckie oprocentowanie. Z domu wyniosłam naukę, że kredyt to zło, którego należy się wystrzegać. Jest takie powiedzenie "zastaw się a postaw się".
@Krakowskisplen
@Krakowskisplen Жыл бұрын
Ja to samo, też z domu wyniesiona antypatia do kredytów. Nawet Biblia mówi: "nie bądźcie nic nikomu dłużni, prócz wzajemnej miłości "
@jakubskrobala8621
@jakubskrobala8621 2 ай бұрын
Jak będzie nadpłacać oprocentowanie się zmniejszy
@DanielDaniel-ok3tk
@DanielDaniel-ok3tk Жыл бұрын
A czy trzeba iść na te studia? Czy jest jakaś wielka różnica między zarobkami po studiach i bez? U nas pani mgr siedzi na kasie albo zapierdala na produkcji więc nie wiem po co na to marnować czas. Uczyć się tego co chcesz robić a nie marnować czas na studia.
@krzysztofp7846
@krzysztofp7846 8 күн бұрын
mój brat jest po studiach medycznych.............60-80k pln prywatna praktyka miesięcznie.............chyba się opłaca.
@DanielDaniel-ok3tk
@DanielDaniel-ok3tk 8 күн бұрын
@krzysztofp7846 prawnik i lekarz to jest chyba jedyny zawód w Polsce który wymaga wyższych studiów no i nauczyciel jeśli można to nazwać pracą.
@langsandbella
@langsandbella Жыл бұрын
Świetny filmik! Jak zawsze :) A mnie jeszcze zawsze zastanawia jaka jest różnica między "a college" & "a university" w USA - niby wiem, że głównie to chodzi o to, że jedna instytucja jest mniejsza i oferuje i dotyczy tego licencjatu bardziej, a druga jest większą instytucją i ma w sobie i licencjat i magistra i doktorat i może mieć nawet college w sobie, ale nadal nie wiem, czy dobrze rozumuje różnice :P
@dorotamaty888
@dorotamaty888 Жыл бұрын
The four types of college degrees are associate degrees, bachelor's degrees, master's degrees, and doctoral degrees. Colleges classify associate and bachelor's degrees as undergraduate degrees and master's and doctoral degrees as graduate degrees.
@dorotamaty888
@dorotamaty888 Жыл бұрын
Na tzw. community collage (finansowane przez panstwo, nieprywatne) dostaniesz tylko associate degrees(a 'la licenciat, kilka miesiecy-2lata nauki; tu ludzie ucza sie konkretnego zawodu, ale "credyty" z tej szkoly moga przeniesc na uniwersytet jesli chca kontynulowac nauke (nie wszystkie). Duzo tansze niz prywatne.
@langsandbella
@langsandbella Жыл бұрын
@@dorotamaty888 Ooh, thanks a bunch! That's really helpful and sure will come in handy when it comes to my better understanding of this matter
@langsandbella
@langsandbella Жыл бұрын
@@dorotamaty888 naprawdę jestem ogromnie wdzięczna za taką odpowiedź! To już myślę, że moja ciekawość w tym temacie zaspokojona :d
@dorotamaty888
@dorotamaty888 Жыл бұрын
You welcome.@@langsandbella
@decniety
@decniety Жыл бұрын
Jest kilka powodów tego. Po pierwsze tzw. Credit Score. Chcesz dostać dobry kredyt na samochód czy dom to musisz mieć multum kart kredytowych i z nich korzystać. Potem są studia, gdzie ludzie biorą grube kredyty żeby takowe skończyć. Po trzecie to konsumpcjonizm ale też ceny bo jeśli wiem, że za tydzień czy dwa mam kolejną wypłatę to płacę kartą kredytową za coś co chce dzisiaj. Nawet na głupie auto każdy praktycznie dostanie kredyt.
@grzegorzol9446
@grzegorzol9446 Жыл бұрын
Mieszkam w Usa 30 lat i co zauwazylem w tym kraju wszyscy zyja w zaklamaniu kazdy chce kazdego wydymac bez mydla w bialych rekawiczkach lub z usmiechem na twarzy musisz byc prawnikiem , mechanikiem samochodowym , budowlancem , ogrodnikiem bo jak zaczniesz firmy wynajmowac to w dlugach bedziesz plynol
@tomkrzyt
@tomkrzyt 13 күн бұрын
odwieczna wojna między cwaniakami i frajerami.
@SharkKowalski
@SharkKowalski Жыл бұрын
Dlaczego "kredyt" po polsku ma wartość ujemną, a "credit" po angielsku dodatnią? :D W sensie na koncie bankowym credits to wpływy, a debits to wydatki.
@marekkrepa9982
@marekkrepa9982 Жыл бұрын
Bo polska to dziwny kraj. W usa bus wozi ludzi od przystanku do przystanku a w pl to dostawczak
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
Masz ujemny w banku.
@zrogezrg5817
@zrogezrg5817 Жыл бұрын
​@@marekkrepa9982USA to dziwny kraj
@marekkrepa9982
@marekkrepa9982 Жыл бұрын
@@zrogezrg5817 mieszkam w usa 23 lata. Na wakacjach w pl dostalem mandat za brak światel w sloneczny dzien. Ale usa to dziwny kraj! Gdzie ty masz pojecie o świecie
@zrogezrg5817
@zrogezrg5817 Жыл бұрын
@@marekkrepa9982 w Polsce jest obowiazek jazdy na światłach cala dobę. Trzeba przestrzegać prawa w danym kraju
@smiti1972
@smiti1972 Жыл бұрын
Czyli ja w Polsce skończyłem studia, to jestem 100 000 dolców do przodu. Najs :)
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
Zalezy co one ci daja. Bo te za 100K w Usa daja ci wysokie zarobki.
@smiti1972
@smiti1972 Жыл бұрын
@@utahdan231 Studia nie gwarantują wysokich zarobków ani w PL ani w USA. Wszystko zależy od ciebie jak swoją wiedzę sprzedasz.
@krzysztofp7846
@krzysztofp7846 8 күн бұрын
@@smiti1972 medyczne owszem czy tu czy tam, reszta - o kant dupy.
@infeltk
@infeltk 8 ай бұрын
5:54 no zaraz, a ile % pensji wynosiła rata? Może po prostu nie opłacało jej się spłacić wcześniej.
@qpaqpaqpa1
@qpaqpaqpa1 Жыл бұрын
Cześć btw wiecie jakim aparatem/kamerka nagrywa Dave?
@helenatomaszewska9512
@helenatomaszewska9512 Жыл бұрын
W Polsce pożyczka (Loan) i kredyt to dwie różne żeczy. Pożyczkę mogę wziąć od rodziny, ale z banku biorę kredyt. Są duże różnice między tymi formami "pożyczania".
@babojago
@babojago Жыл бұрын
Bzdury pleciesz
@helenatomaszewska9512
@helenatomaszewska9512 Жыл бұрын
@@babojago (1) umowę pożyczki reguluje kodeks cywilny, a kredytu prawo bankowe (2) pożyczkę może udzielić osoba fizyczna lub prawna; w przypadku kredytu wyłącznie bank (osoba prawna). (3) umowa pożyczki może być pisemna bądź ustna; umowa kredytu - wyłącznie pisemna. (4) pożyczyć można pieniądze, rzeczy, samochód; kredyt dotyczy tylko pieniędzy (5) pożyczkobiorca staje sie wlaścicielem pożyczonego przedmiotu umowy i może nim swobodnie dysponować; w przypadku kredytu właścicielem kasy jest nadal bank (6) cel pożyczki jest dowolny; cel kredytu jest ściśle określony (7) pożyczka może być nieodpłatna lub odpłatna, a kredyt jest zawsze odpłatny
@babojago
@babojago Жыл бұрын
@@helenatomaszewska9512 po pierwsze sama sobie zaprzeczasz. Po drugie jak przepisywałaś swoją wyliczankę to razem z błędami. Podsumowując coś gdzieś dzwoni, ale na sucho.
@helenatomaszewska9512
@helenatomaszewska9512 Жыл бұрын
@@babojago Jak na razie nie poparłeś swojego twierdzenia żadnymi argumentami. To tylko stwierdzenia. Słabo. Więc oświeć mnie 1) dlaczego piszę bzdury 2) gdzie sobie zaprzeczam? Konkrety proszę PS. Jeżeli tu są jakieś literówki z góry przepraszam Twoje wrażliwe oczy
@DanielDaniel-ok3tk
@DanielDaniel-ok3tk Жыл бұрын
@@helenatomaszewska9512 ale macie problemy :D:D:D
@mikezabo3134
@mikezabo3134 Жыл бұрын
Chcialbym PRZEPROSIC Dave'a za moje wyskoki. 1-Rzeczywiscie sa ludzie z dlugami po studiach i znam takich osobiscie,choc jest to mniejszosc. Janek-(Johnny)- troche robil na budowie,troche popala trawke,za bardzo robotny nie jest,wiec poszedl na studia. Zmienil kilka uczelni oraz kilka kierunkow az skonczylo na komunikacji. Nazaciagal kredytow i rodzina go w dalszym ciagu utrzymuje. Po 30-stce ,mieszka w domu u mamusi,poprzednia narzeczona od niego uciekla,teraz ponoc jakas ma. Na pol etatu montuje filmy dla stacji TV. Mark-po studiach prawniczych. Zarabia chyba kolo 100 tys,zona Polka. Studia prawnicze sa drogie i jak sie studiuje poza domem,to dochodza koszty utrzymania itd. No wiec jest po 30-stce i splaca studia.
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
Jako adwokat upora sie z dlugami szybko.
@mikezabo3134
@mikezabo3134 Жыл бұрын
@@utahdan231 On ma juz okolo 40 lat i nie wiem czy juz splacil.
@krzysztofp7846
@krzysztofp7846 8 күн бұрын
@@mikezabo3134 zależy na ile rozłożył, ważne że jego dziecko nie będzię musiało brać kredytu na studia
@Dave-PL
@Dave-PL Жыл бұрын
Ale powiem Ci Dave, że widzę pewne zmiany w naszych społeczeństwach... Coraz więcej osób dostrzega, że można postawić mały domek, widziałem amerykanów którzy stawiają fikuśne domy kontenerowe na tanich działkach... Kupują mniejsze auta. Dbają o ekologię, o to by się nie zadłużać. Pewna zmiana jest obserwowalna...
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
Nie kazdy stan zezwala na mini domy do 400 stop kwadratowych. 😢
@mykmw
@mykmw Жыл бұрын
-kiedy jest najlepszy seks w akademiku? -kiedy ona jest goła a on ma długi.. :)
@michalc360_
@michalc360_ 7 ай бұрын
Spacerek nad Rudawą? Teraz jest tam asfalt. 🙂
@piotrborowski775
@piotrborowski775 Жыл бұрын
Dużo aspektów powiedzianych stylem, który w USA wiązałby się z oskarżeniem o szpiegostwo na rzecz Chin (opis rzeczywistości jak ludzie żyją na kredyt dość niespodziewanie współgra z teorią Song Hongbinga o "banksteryzmie" oraz nieświadomym wspólnictwie kredytodawców i kredytobiorców). Jeżeli taka jest prawda, to tak trzymaj.
@eaglee4010
@eaglee4010 Жыл бұрын
Mam dalszą rodzinę w Stanach i ich syn skończył jakąś szkołę średnią i od razu poszedł do pracy. Pracuje jako kierowca ciężarówki. Zarabia 1 tyś. $ na tydzień, mieszka z rodzicami i jest bardzo szczęśliwy że ma własną forse. Zastanawia mnie czy te pieniądze to teraz duży, średni czy mały zarobek. Ktoś się wypowie ?
@idepowas3329
@idepowas3329 Жыл бұрын
Mały
@dorotamaty888
@dorotamaty888 Жыл бұрын
Kokosow nie ma. Moze dla takiego, ktorego rodzice utrzymuja to wielkie pieniadze. Jesli by musial zaplacic za wynajm mieszkania(ok2000), za oplaty(600) za jedzenie (tu moze byc od 500+, w zaleznosci czy gotujesz, czy gotowe kupujesz). Na benzyne(200+w zaleznosci od odleglosci do pracy). Pewnie pozyczka na samochod (500).
@M_US_W
@M_US_W Жыл бұрын
Mozna studiowac tez za darmo, jesli kogos nie stać. Tak jest np. w Texasie. Poza tym system szkolnictwa w US jest inny. W high school mozna robic juz program ze studiow. Nawet jesli lekarz, czy prawnik płaci za studia szybko to sobie odbije bo taka kase jaka oni zarabiaja mało kto w PL widział. W US ludzie z wykształceniem średnim zarabiaja o wiele wieksze pieniadze niz ludzie w PL z magistrem. A kredyt w US ludzie spłaca w kilka lat, podczas gdy w Pl sa obciażeni nim całe życie.
@regi9625
@regi9625 Жыл бұрын
no sa stypendia czy inne kursy finansowane ale duzo zalezy od miasta i stanu w ktorym mieszkasz.
@dorotamaty888
@dorotamaty888 Жыл бұрын
W latach 90 poznalam Amerykanke, lekarke, byla 2 lata po studiach. Wyjechala na Bliski Wschod na kontrakt, by szybciej splacic pozyczke, ktora zaciagnela na studia. 150K. To byly wtedy olbrzymie pieniadze.
@krzysztofp7846
@krzysztofp7846 8 күн бұрын
w PL ludzie po zawodówce zarabiają więcej niż magister. np. politologii..
@jaroslawniekacz
@jaroslawniekacz 6 ай бұрын
Suszarke łatwo zastąpić. Ale Klimatyzacja też nie jest standardem w Polsce. Nawet w apartamentach o podwyższonym standardzie np w Warszawie po 1.5-2k USD/monthly nie ma zamontowanej klimatyzacji i landlord odmawia ją założyć, bo szybko znajdzie chętnego najemcę bez takich oczekiwań.
@krzysztofp7846
@krzysztofp7846 8 күн бұрын
mam w moich mieszkaniach, raptem 3500 miesięcznie biorę w stolicy
@rafalpawel5876
@rafalpawel5876 21 күн бұрын
Do wszystkich krytyków. To jak to jest, że cały świat chce studiować na MIT czy Harvardzie i brać na to kredyt, a nie na Uniwersytecie Warszawskim? Ot ciekawostka.
@magdalenaj4395
@magdalenaj4395 Жыл бұрын
A moze nastepna konwersacja bedzie o systemie medycznym? Ogladalam kiedyś serial"Friends" Bohaterke Rachel bolało oko - jeden telefon i juz ma wizytę u okulisty. Czy za to placila? Pewnie nie, bo miała ubezpieczenie. W Polsce tez place ubezpieczenie i skladki zdrowotne ale do okulisty ide prywatnie - niestety, wiadomi dlaczego. Jak to jest w USA? Tam wiem, że bezrobotny nie ma wstepu do szpitala. W Polsce bezrobotni alkoholicy z ulicy leża na oddziałach i sa leczeni i pielęgnowani.
@DanielDaniel-ok3tk
@DanielDaniel-ok3tk Жыл бұрын
Oczywiście że ma wstęp.
@maxigan5667
@maxigan5667 Жыл бұрын
Zapomniałeś jeszcze że w Ameryce jest taki fajny chapter 7 który pozwala większość długów się pozbyć to jest bankructwo idziesz robić bankructwo jesteś czysty bez długów tylko to raz na 7 czy 8 lat można zrobić
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
Tak zrobilo mnostwo polakow wyciągając pieniadze z pod domu i zwiało do Polski. A teraz nie moga nawet rodzicow odwiedzic.
@krzysztofp7846
@krzysztofp7846 8 күн бұрын
nie dotyczy to kredytów na studia - nie możesz tego zbankrutować...
@michakruk4107
@michakruk4107 12 күн бұрын
Nad Rudawą w Krakowie? :)
@rafalzakrzewski6491
@rafalzakrzewski6491 Ай бұрын
W Polsce na studiach masz np 3.5 roku i piszesz robisz pracę pod inżynierkę i dopiero później kolejne lata aby mieć magistra
@titriaka228
@titriaka228 Жыл бұрын
Świetnie David mowisz po polsku, plynnie. Ile czasu używasz polskiego. Ja od roku uczę się angielskiego i mieszkam w Anglii. Ale twoj akcent do mnie bardziej przemawia. Na ostatniej lekcji angielskiego mieliśmy temat, który poruszyłeś w tym video, dziękuję za nie, więcej zrozumiałam.
@NYPDSI
@NYPDSI 6 ай бұрын
"W Polsce to jest dosyć normalne, że ludzie mają stare, małe, brzydkie samochody" 😂😂😂
@piotrwyrwas7594
@piotrwyrwas7594 Жыл бұрын
Suszarki bębnowe stają się w Polsce coraz popularniejsze i to zarówno na wsiach, jak i w mieście. Ale oczywiście wciąż nie ma porównania z USA, gdzie pewnie 95% gospodarstw domowych je posiada
@Kmiecionix
@Kmiecionix Жыл бұрын
Ja mam suszarke i mieszkam na wsi. Pierwsze co robie jak goscie nas odwiedzaja to prowadze ich do lazienki. Robi robote, i nie mowie tu o suszeniu.
@marekkrepa9982
@marekkrepa9982 Жыл бұрын
100% Pozdrawiam z Illinois
@sp3qfe
@sp3qfe Жыл бұрын
Dzięki Dave. Zauważyłem, że wiele osób w USA docenia dzięki temu ludzi wykształconych. W US za samą naukę (pomijając samo utrzymanie) płaci się. W Polsce można taniej zdobyć wykształcenie (samo w sobie za darmo) wyższe (na koszt państwa), gdyż poza prywatnymi, masz uczelnie państwowe i po ich skończeniu możesz natychmiast uciec kraju. Pomijam tu zawód pilota samolotu... gdzie zdobycie prawa wykonywania zawodu kosztuje majątek, by potem spłacać tą edukację. Wiele osób przyjeżdża do Polski by zdobyć wykształcenie i wyjechać dalej w świat. Mam w pamięci historię amerykanina, który w USA z tyłu na kilkunastoletnim lexusie (a w SV lexus to było wówczas ponoć marzenie każdego nastolatka w IT) miał napis w stylu: nie śmiej się przynajmniej jest spłacony. Z suszarkami elektrycznymi, zaczyna się w Polsce zmieniać, coraz więcej osób je już ma, lecz tak jak powiedziałeś nadal wielu nie ma.
@mariuszg8488
@mariuszg8488 Жыл бұрын
Polak może skończyć dobre studia na dobrych warunkach w UK. Przynajmniej w czasach obecności w UE tak było. Też na kredyt, ale łatwo było dostać i dobre warunki spłaty.
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
@@mariuszg8488i prestiż angielskiej uczelni z pewnoscia otwieral ci wiele drzwi. Polskie wyksztalcenie w USA nie znaczy nic, polskie uczelnie sa słabe.
@andrewkosalka3843
@andrewkosalka3843 Жыл бұрын
Nie przesadzajmy ze polskie uczelnie sa slabe. W prawdzie ukonczylem studia (Politechnika Wroclawska) w 1972 roku ale gdy pracowalem (Boeing, Long Beach, CA) nie mialelm konkurencji ze strony amerykanskich absolwentow. @@utahdan231
@mourdebars
@mourdebars Жыл бұрын
W USA nie ma takiego nabożnego stosunku do naukowców, do autorytetów w ogóle. To dobrze
@RockMetalElectronicPlaylists
@RockMetalElectronicPlaylists Жыл бұрын
@@utahdan231 Ciekawe co mówisz, bo jak Polak przed maturą pojedzie do USA, to tam w szkole dopiero ułamki dodają...
@jarlfenrir
@jarlfenrir Жыл бұрын
Mnie zastanawia czy to faktycznie jest tak jak w filmach, że głównie płaci się kartami kredytowymi. Czyli przy każdym zakupie de facto zaciągasz dług. Dlaczego nie zwykłe karty debetowe?
@agneslaufer9579
@agneslaufer9579 Жыл бұрын
Bo karta kredytowa to nie jestes odpowiedzialny jak zglosisz jak ci ukradna a debetowa to podlaczona od razu do konta w banku I tutaj zlodzieje moga wyczyscic do zera . Ja mam karte kredytowa I zawsze nia place I jest wygodna, ja jestem Polka I sie nie zadluzam .
@jarlfenrir
@jarlfenrir Жыл бұрын
@@agneslaufer9579 Z debetową jest dokładnie tak samo. To bank odpowiada za zabezpieczenia karty debetowej i jeśli transakcja została dokonana przez kogoś innego, bank ma obowiązek zwrócić Ci pieniądze.
@dorotadunajski2445
@dorotadunajski2445 Жыл бұрын
Jezeli splacisz kredyt zaciagniety na karcie w ciagu miesiaca, nie placisz zadnych odsetek. Robie tak od 20-tu lat i tylko dwa razy zaplacilam odsetki, ale to bylo przy rozbudowie domu, kiedy zrobilismy potezne zakupy materialow wykonczeniowych i musielismy sobie rozlozyc platnosc w czasie.
@pokrec
@pokrec Жыл бұрын
Widziałem rysunek, gdzie była przedstawiona ulica w Nowym Jorku (albo w innym mieście USA). Ludzie tam nad głowami mieli napisane ile maja majątku. Wszyscy "normalni", wyglądający na klasę średnią byli na sporym minusie, tak tysiące do setek tysięcy dolarów (na studia, mieszkanie, dom, konsumpcyjny...). I wyglądali, i żyli zwyczajnie. Jeden był żebrakiem i siedział z papierowym kubkiem na drobniaki. Nad jego głowa był napis: "+$2.40, cash". To jest taka teoria aby uśpić czujność niewolników, żeby się nie jorgneli w szwindlu, że "tyle jesteś wart, ile wynosi Twoja zdolność kredytowa". Kto w to uwierzy - jest niewolnikiem. Owszem, są ludzie bez wyjścia, gdzie kredyt jest jedynym rozwiązaniem - oni świadomie sprzedają się w niewolę, po prostu tak mają, tak sie urodzili, takie sa ich mozliwości, to tez jest sposób na zycie, tak jak był w starozytnym Rzymie, dla kogoś bez kapitału to był odpowiednik dzisiejszej "pracy na etacie". Kredytobiorca staje się niewolnikiem kredytodawcy, co za róznica, czy płaci mu co miesiąc ratę, czy pracuje dla niego osobiście? A ja mówię - tyle masz, ile w kieszeni gotówki, stanu na koncie i łatwo (natychmiast) zbywalnych aktywów, jak kruszce, akcje, udziały w funduszach inwestycyjnych, etc. Nieruchomości - to są raczej pasywa (bo wymagają ciągłego utrzymywania) i nie są zbywalne "natychmiast" w sensie - jak potrzebujesz gotówki na leczenie, to nie sprzedzasz domu w 1 dzień. A jak już sprzedasz go szybko, to po bardzo niekorzystnej cenie. Domu, w którym mieszkasz nie wliczasz do swojej wartości, bo jak go stracisz, to stajesz się niewolnikiem z automatu - zaleznym od bieżących dochodów (trzeba płacić czynsz, czy się stoi, czy się leży, czy się zarabia, czy nie). Piekne uzycie słówka "sorry" - takie bardzo "polskie". W Polsce też można kupić suszarkę do prania. Znam jednego czlowieka, ktory taką ma i używa. W Polsce. Może w PL suszarki są mało popularne, bo to jest bydle wiekości drugiej pralki a zmieszczenie tego w mieszkaniu 50 m kwadratowych jest trudne / niemozliwe / nieopłacalne. W Ameryce wszystko jest olbrzymie (domy też), więc u nich to żaden problem. No i nie wiem, ale słyszałem że w USA w sklepie, restauracji, internecie, słowem "wszędzie" akceptowalne są tylko gotówka albo karty kredytowe. Kart debetowych nikt prawie nie chce akceptować. A to dlatego, że z karty kredytowej zawsze ściągniesz należność, nawet jak klient jest spłukany na minus tysiące dolarów, z karty debetowej - jak jest zero na koncie, to przelew nie dojdzie do skutku. A nie da się z terminalem off-line w kieszeni kelnera sprawdzić, czy przelew "poszedł", tylko robi się to hurtowo na koniec dnia i realizuje się wszystkie zapisane płatności z dniówki na raz. Tak sobie to tłumaczę, po prostu - masz kartę kredytową i nią płacisz a na koniec miesiąca, zanim zaczną "bić odsetki" spłacasz zadłużenie przelewem z konta bankowego. Jesli płacisz terminowo - nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. Tak to tam chyba działa. I pewnie tak dużo osób ma problem z utrzymaniem długu na karcie w ryzach. No, bo pokusa jest duża - ot ładna sukienka, oj, tylko 100 dolców, wprawdzie nie mam juz nic na koncie, wypłata za 3 dni, ale nie potrafię sobie odmówić... I tak, od kamyczka o koniczka. Karty kredytowe mogą tez powodować zakupoholizm, podobnie jak wizyta w kasynie - uzaleznienie od hazardu. Jak to mówią, "wszystko jest dla ludzi", ale czy ludzie sa dla wszystkiego? U nas raczej króluje BLIK i karty debetowe.
@dorotabarbowska2184
@dorotabarbowska2184 Жыл бұрын
szkoda , że mogę dać tylko jeden kciuk w górę za ten komentarz, ale co mi tam , dorzucę parę w grafice👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
Wow , znasz az jednego czlowieka z suszarka? Niesamowite. Karty kredytowe to super rozwiazanie dla ludzi madrych i rozwaznie wydajacych swoje pieniadze, jak wszystko na tym swiecie. Pij odpowiedzialnie , jedz prawidlowo , wydaj pieniadze odpowiednio. Czy wszyscy to robią ? Nie. A jesli nawet ktos ma dlug i jest niewyplacalny ,oglasza bankructwo. Traci na tym bank , ktory zarabia na nas miliardy. I tak sie kolko zamyka. A Blik to faktycznie tylko polska karta platnosci, poza Polska nigdzie nie zaplacisz. I nie wiesz, ze zakup na kartę kredytowa daje np ubezpieczenie lotu i twojego zycia na $200K i bagazu , ze pokrywa ubezpieczenie wypożyczonego auta, ze dostajesz z powrotem 5% wydanych pięniędzy , ze zbierasz mile na darmowe przeloty , ze masz tankowanie za darmo co 10 zakup bezyny.
@pokrec
@pokrec Жыл бұрын
@@utahdan231 Nie wiedziałem. Rozumiem, że po narobieniu długów ogłaszam bankructwo, bank klnie pod nosem, anuluje mój dług i wydaje nową kartę i znowu zabawa od zera? Nie, no, zajebiście! Taką kartę kredytową to ja rozumiem! Jeśli są bonusy, to one się z powietrza nie biorą. Jeśli mam zwrot 5%, to gdzieś te pieniądze muszą zostać pobrane, bank nie rozdaje ze swojego. Po prostu ceny są o te 5% wyższe niż by mogły być a my o tym nawet nie wiemy. A przy pompie płacimy 10% więcej. Nie, żeby ktoś to w tajemnicy doliczał, tylko taka cena się ustala sama, pośrednio przez np. wyższy koszt kredytu. Banku nie przecwanisz. Bo gdyby się dało, to banki by pobankrutowały jeden po drugim. Te wszystkie bonusy to tylko chwyty psychologiczne, one się bankowi po prostu opłacają, za nie płacą w odsetkach posiadacze zadłużenia (nie tylko na kartach, ale też w postaci zwiększonej marży kredytobiorcy, np. właściciele stacji benzynowych, którzy muszą podnieść ceny o 10% żeby im się rachunek zamknął). Po prostu jak nie masz karty i płacisz gotówką, to tracisz, bo nie masz bonusów. To nie jest tak, że z kartą płacisz mniej, to z gotówką płacisz więcej. Ale marketingowo to działa jak dopisanie do metki w sklepie ceny o 20% wyższej i jej przekreślenie. Tylko elegancko omija regulacje w typie informowania o cenie z ostatnich 30 dni. Banki na kartach kredytowych zarabiają tylko poprzez odsetki od przeterminowanych długów. Gdyby wszyscy byli rozsądni i trzymali w ryzach swoje wydatki, spłacali karty w terminie, to tych bonusów by nie było. Ale w sumie, czemu nie, golić jeleni i rozdawać rozsądnym... Też niezły pomysł. Nie ma darmowych obiadków, jeśli po obiedzie nic nie płacisz, to na czymś innym Cię kroją. Taką jest zasada.
@dorotabarbowska2184
@dorotabarbowska2184 Жыл бұрын
@@pokrec i znowu ode mnie dodatkowe kciuki 👍👍👍👍👍👍
@zygiusa8402
@zygiusa8402 Жыл бұрын
@@dorotabarbowska2184A czego aż tyle 👍? Tu każdy lekko kumaty łapie co jest grane , używam kartę prawie 30 lat, jedyny raz zapłaciłem odsetek i to całe $20 bo się zagapiłem , za ostatni miesac jest do zapłaty $2700 , zapłacę cała sumę i cacy .
@lukassikora7501
@lukassikora7501 Жыл бұрын
Akcent jak u Polaka, który wrócił z wakacji w USA :D.
@II-vd3wp
@II-vd3wp Жыл бұрын
kredyt nie jest zły dopóki jesteśmy w stanie to płacić. niekiedy trzeba coś kupić. a co do suszarek, z używanym sprzętem to też jest taka oszczędność pozorna bo niby tania ale jak się ma szczęście do tego. więc nie dziwię się innym, że wolą kupić coś na gwarancji. wielu ludzi żyje ponad stan i myślę, że to jest największym problemem.
@DanielDaniel-ok3tk
@DanielDaniel-ok3tk Жыл бұрын
Kredyt jest zły jeśli wydajesz go na bzdury czyli na wszystko co nie przyniesie Ci zwrotu. Wyjątkiem może być nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe. Jak coś trzeba kupić to trzeba mieć pieniądze a nie żyć od pierwszego do pierwszego.
@II-vd3wp
@II-vd3wp Жыл бұрын
@@DanielDaniel-ok3tk no dla mnie np to nie są bzdury bo czasami trzeba coś kupić jak się popsuje np zmywarka. I jest to ważna rzecz. A nie każdy ma na tyle oszczędności o czasu żeby czekać aż się uzbiera.
@DanielDaniel-ok3tk
@DanielDaniel-ok3tk Жыл бұрын
@@II-vd3wp większość nie ma bo są debilami finansowymi i nie tylko w większości wypadków. Ile by nie zarabiali to i tak nigdy nic nie mają. Jak na zmywarkę z 2,5 k można nie mieć? Jak takich groszy nie potrafisz odłożyć to ciekawe co byś zrobił przy poważniejszych sprawach.
@II-vd3wp
@II-vd3wp Жыл бұрын
@@DanielDaniel-ok3tk no widać trudno odłożyć . Nie każdy śpi na pieniądzach. Teraz musiałam wsiąść sprzęt na raty bo mi się zepsuł i tel a ponieważ pracuje zdalnie to potrzebuje czegoś sprawdzonego. Nie czuję się z tego powodu gorsza bo mam coś na raty. Akurat tak się złożyło że nie miałam czasu na odkładanie. A przy dzieciach to nie takie proste jak się ma dużo wydatków. Dla mnie najważniejsza jest możliwość spłaty i spokojnego snu.
@TheOliwierr
@TheOliwierr Жыл бұрын
Skoro Amerykanie muszą decydować w młodym wieku czy muszą (i na co) brać kredyt, to to oznacza że są uzależnieni od kredytów. I to bardziej niż myślałem. Zależność Amerykanów i Ameryki od kredytów jest olbrzymia. Choćby dlatego że sama Ameryka jest zależna swoimi długami od Chin i bierze ciągle wszystko na kredyt, ucząc tej taktyki swoich obywateli. Najwyraźniej państwo uznało że opłaca się uzależniać swoich obywateli od kupowania kredytów i ropy naftowej, bo pośrednio zmusza się ludzi do posiadania auta
@babojago
@babojago Жыл бұрын
Zasłużenie samego USA jest minimalne. Nie daj się zwieść.
@regi9625
@regi9625 Жыл бұрын
to nie do konca tak jest.amerykanie chca miec wszystko najlepsze na juz.przez to taki zwykly amerykanin zyje wygodniej ale ma duzo zobowiazan finansowych.tak jak dave mowil z tym samochodem ,oni wola wziasc kredyt na 20k i juz dzis jezdzic nowym autem niz kupic uzywke i odlozyc kase.tak samo jest jest z telewizorami ,telefonami i innym sprzetem.jak np goscia nie stac na rv ale stac go zeby splacac raty to pierwsze co robi to idzie po kredyt i kupuje.z ta edukacja to prawda ze trzeba placic ,ale dave zapomnial powiedziec ze jest masa stypendiow ,kursow i innych mozliwosci zeby sie edukowac.ogolnie duzo zalezy od stanu i miasta w ktorym mieszkasz.
@MP-fx2mq
@MP-fx2mq Жыл бұрын
Na tym polega kapitalizm.
@arturmichalak3236
@arturmichalak3236 Жыл бұрын
I dlatego koniokrady mają najtańszą ropę na świecie,choć zużywają jej najwięcej.Ale nie po to wygrali dwie wojny i inne wojenki,by bulić za litr ,czy tam galon jak my.Amen.
@DanielDaniel-ok3tk
@DanielDaniel-ok3tk Жыл бұрын
@@MP-fx2mq Nie na tym polega i kapitalizmu nie ma już od ponad 100 lat :P
@godalmighty5970
@godalmighty5970 11 ай бұрын
Bo mogą. Jak już wspominałem w UK decyzja sądowa "Personal Bankrupcy" kosztuje 500£. To nie z rzadka znacznie mniej niż zadłużenie przeciętnego obywatela uwikłanego w "pawn lending circle" (Kruki,Wongi)... ...lub chociażby marnie prosperującego graduate studenta (absolwenta). Z 30 000 student loan. Gwarantuje akceptowalne raty spłat lub umorzenie. Ale w konsekwencji poziomuje Credit Rating na dnie, na dłuuugie lata. ALE wystarczy założyć LTD (spółkę Z O.O. -1 dzień) i już nie jesteśmy ratingowani jako osoba fizyczna.
@godalmighty5970
@godalmighty5970 11 ай бұрын
To jest kraj, który nie zatapia ludzi i nie odcina im głów na starcie.
@am-hj2sg
@am-hj2sg Жыл бұрын
Moja corka chce w przyszlym roku zaczac studiowac na kierunku , ktorego nie ma publicznej uczelni w naszym regionie...istnieje jedynie na uczelni prywatnej. ..Studia trwaja 5 lat i na dzieñ dzisiejszy ich koszt to 50 000 €....Mysle, ze taki kredyt na studia ulatwilby sprawe....
@krzysztofp7846
@krzysztofp7846 8 күн бұрын
a co to za kierunek?
@jank2078
@jank2078 Жыл бұрын
Plus za historię sztuki.
@jaroslawniekacz
@jaroslawniekacz 6 ай бұрын
Polska jest tak bogata, że stać nas na opłacanie „darmowych” studiów magisterskich na publicznych uniwersytetach wszystkim chętnym osobom, osobom które będą pracowały na przykład jako sekretarka, handlowiec czy magazynier. Gdyby zaoszczędzić te pieniądze trzebaby je wydać na nierentowne górnictwo czy nierentowne huty. Mam nadzieję, że wyjaśniłem.
@turbokamaz
@turbokamaz Ай бұрын
Poczytaj dlaczego w tym buntu stanie hutnictwo czy górnictwo jest nie opłacalne.
@stekon9112
@stekon9112 Жыл бұрын
11:02 jeszcze jest credit score
@Rafix77
@Rafix77 8 ай бұрын
Tragedia. Życie dla pracy i spłacania kredytu. Jestem wdzięczny za mieszkanie w Polsce, gdzie ten system i kłamstwo, że musisz wziasc kredyt by normalnie żyć dopiero jest Nam, Naszym dzieciom narzucane. Dzięki za filmik. Pozdrawiam
@KupiePande
@KupiePande Жыл бұрын
dodatkowo w Polsce jeszcze przed pandemią wzięcie kredytu to był jak mission inpossible, teraz to nikt nie bierze bo się w ogóle nie opłaca 3lata temu koleżanka z pracy, po ślubie, praca na czas nie określony, lepsze stanowisko, wieloletnie doświadczenie, łącznie z mężem zarabiają około 12tyś, nie dostali kredytu na mieszkanie bo bank stwierdził że nie będą wstanie płacić 1400zł raty miesięcznej mimo że płacili za sam wynajem ponad 2tyś :D
@grzegorzwieczorek3703
@grzegorzwieczorek3703 Жыл бұрын
ile zarabiali to jedno - pytanie ile już mieli kredytów wziętych ... banki chcą dawać kredyty; skoro im nie wyszła zdolność to coś było na rzeczy.
@marekborkowski1084
@marekborkowski1084 Жыл бұрын
No ale za to w Stanach nie trzeba się uczyć tylko zapłacić 😀
@jaroslawniekacz
@jaroslawniekacz 6 ай бұрын
U nas w Polsce samochody są bardzo ważne, ale są akceptowane mniejsze rozmiary. Inni ludzie oceniają po samochodzie. Samochody nie są tak ważne u Europejczyków z Europy Zachodniej.
@monikaszustak8727
@monikaszustak8727 Жыл бұрын
Widziałam filmik o bezdomnych Amerykanach, którzy stracili swoje domy ale posiadali super samochody w których spali. W Polsce inwestycja w drogie auta, które tracą na wartości z dnia na dzień jest nie przyszłościowa (chyba, że to klasyk). Prędzej w klasie średniej kupią działkę budowlaną lub kawalerkę pod wynajem lub inne inwestycje, które mają pomnożyć wartość, niż utopią kasę w super drogie auto (ale to też nie jest reguła). W Polsce zwracają uwagę na koszt utrzymania auta, spalania oraz możliwości parkowania w mieście. Ponieważ komunikacja jest różnorodna, nie każdy chce mieć samochód i nie zależnie od stanu konta czasem wolą hulajnogę lub rower, bo zdrowiej i czyściej dla środowiska. Samochód nie jest wyznacznikiem posiadanego majątku. Mamy pralko- suszarki takie 2w1. Kredyty głównie bierzemy na domy i mieszkania, bo nieruchomości są bardzo drogie w stosunku do zarobków.
@grymbergpl2
@grymbergpl2 Жыл бұрын
Wsiąść???? 0:20
@lovegood2188
@lovegood2188 Жыл бұрын
Jak to sie dzieje ze banki tam daja kredyty ludziom 18letnim ktorzy ledwo co prace mogli zaczac, jak tam wyglada zdolnosc kredytowa ze takie gowniarze biora kredyty po 20k$
@maciejkania100
@maciejkania100 Жыл бұрын
W obecnej gospodarce, gospodarce ciągłych wzrostów i inflacji (która wpisana jest w aktualny na Świecie system gospodarczy), branie kredytów jest racjonalne. System bankowy działa w taki sposób, że pieniądz stał się wirtualny, banki kreują pieniądz i ponoszą bardzo niewielkie tego koszty. Zatem brak spłaty nie stanowi aż takiego problemu, jak się niektórym wydaje. W tej sytuacji pozostaje dostosowanie prawa. W tym zakresie to polskie jest skrajnie niekorzystne dla konsumentów i dopóki się nie zmieni, kredyty nie będą tak popularne, a gospodarka nie będzie rozwijać się tak, jak gospodarki w Europie Zachodniej lub w Stanach.
@lollolowski8956
@lollolowski8956 Жыл бұрын
Kredyt trzeba kiedys spłacić.
@maciejkania100
@maciejkania100 Жыл бұрын
@@lollolowski8956 Takie jest przekonanie. Ale z punktu widzenia całości gospodarki... to już nie zawsze jest takie oczywiste! Z czego doskonale zdają sobie sprawę właśnie Amerykanie ;)
@richardmarkiewicz580
@richardmarkiewicz580 Ай бұрын
kupic telewizor dobry wybir by ogladac oglupiajace reklamy
@jarosawklejnocki6633
@jarosawklejnocki6633 Жыл бұрын
Szanowny Panie, w Polsce, jak i w innych krajach UE funkcjonuje tzw. Protokół Boloński (albo System Boloński). Oznacza on układ studiów wyższych tzw. I i II stopnia w wymiarze: 3 lata = licencjat, a potem, jak ktoś chce to jeszcze 2 lata= magisterium. III stopień to studia doktorskie. Tytuł licencjata w Polsce to też jest dyplom wyższego wykształcenia, choć daje on często tylko limitowany dostęp do zawodów czy profesjonalnych uprawnień. Np. nauczyciel z licencjatem może uczyć tylko w klasach 4-8 szkoły podstawowej (Primary school), dopiero magisterium daje mu uprawnienia do uczenia w szkołach ponadpodstawowych (High school) czy szkołach policealnych. Licencjat i magisterium nie muszą być z tych samych przedmiotów, np, można zrobić licencjat z historii, a mgr np. z jakiejś filologii. Co więcej - w Systemie Bolońskim można zrobić licencjat w jednym kraju, a mgr już w innym, w ramach UE. Służą temu tzw. punkty ECTS przyznawane za każdy studiowany i zaliczony przedmiot. Rozpatrywane są one - w przypadku zapisania się po licencjacie na studia mgr na innej uczelni (w tym także z innego kraju) czy przy zmianie kierunków po licencjacie. To zresztą objaśnienia w dość dużym skrócie i uproszczeniu, bez uwzględniania rozmaitych możliwych alternatywnych wariantów indywidualnych.
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
Trudno szukac zatrudnienia w USA z licencjatem. Co to za szkoly , jak np.ta Uczelnia Lazarskiego? Smiechu warte.
@RockMetalElectronicPlaylists
@RockMetalElectronicPlaylists Жыл бұрын
@@utahdan231 Możesz się wypowiadać o edukacji, bo skończyłeś Wyższą Szkołę Kładzenia Do Ziemi 😀
@jarosawklejnocki6633
@jarosawklejnocki6633 Жыл бұрын
@@RockMetalElectronicPlaylists No to pomyłka my friend, akurat w polskiej edukacji orientuję się nieźle. W przeciwieństwie do Ciebie, który jedynym argumentem, jakim dysponujesz, jest "argument" ad personam, co zawsze oznacza brak argumentów merytorycznych. Żegnam.
@jarosawklejnocki6633
@jarosawklejnocki6633 Жыл бұрын
@@utahdan231 Akurat to nie jest taka zła uczelnia w polskich realiach. Czy ma pozapolską renomę? Nie wiem.
@dorotamaty888
@dorotamaty888 Жыл бұрын
Takie sa stopnie w Stanach. The four types of college degrees are associate degrees, bachelor's degrees, master's degrees, and doctoral degrees. Colleges classify associate and bachelor's degrees as undergraduate degrees and master's and doctoral degrees as graduate degrees.
@marzenaskalska-kaczmarz34
@marzenaskalska-kaczmarz34 6 ай бұрын
Interesting 🤔
@klimas65
@klimas65 Жыл бұрын
Dave u nas w PL jest troche podobnie, szczegolnie na kierunkach technicznych, studia sa 2-etapowe i tez 1szy trwa 4 lata na inzyniera, 2gi 2 lata na magistra. Mozna sie scisnac w 5 lat ale jest ciezko.
@ziutbryk531
@ziutbryk531 Жыл бұрын
Na końcu sam sobie odpowiedziałeś. W braniu kredytów nie ma nic złego, ALE pod warunkiem, że gospodarka hula, ma się dobrze, masz stabilna pracę i masz gwarancje spłaty takiego kredytu. W innym przypadku skończysz na ulicy.
@paskudztwoludowe6188
@paskudztwoludowe6188 Жыл бұрын
Dodałbym jeszcze pewien warunek, czy cel tego kredytu jest rozsądny. Jeśli chcesz kupić mieszkanie albo założyć firmę, to w porządku. Jeśli postaw się a zastaw się, to... no cóż
@ziutbryk531
@ziutbryk531 Жыл бұрын
@@paskudztwoludowe6188 Najlepszy kredyt, to kredyt pod inwestycje. Taki, dzięki któremu zarobisz.
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
Gospodarka miała zastoje , ludzie kredyty brali na niski procent , teraz hula i dalej spłacają niski. Kredyty rządowe byly po 2,5%. Wiele ludzi skorzystało.
Жыл бұрын
POMYSŁ NA FILM: Dave nagraj film na temat tego co Amerykanie myślą o sądach. Chodzi mi o niedorzeczne rozprawy w których ktoś oskarża np McDonald za oparzenie się kawą itp
@RockMetalElectronicPlaylists
@RockMetalElectronicPlaylists Жыл бұрын
@@funthomas472 Kolega widzę g---szy niż ustawa przewiduje.
@leobardek
@leobardek Жыл бұрын
there is something I like about the culture and way of being in the USA, but I don't like the focus on money very much , something that manifests itself in virtually every area of life in the states. I hope that this, in my opinion, bad style will never come to Europe in same way
@chrisj699
@chrisj699 Жыл бұрын
Sorry to burst your bubble but American culture and money, materialism, and consumerism is one and the same.
@Leming1
@Leming1 Жыл бұрын
O:26 "wziąść" ... witam w klubie 😅
@marcinflees4543
@marcinflees4543 Жыл бұрын
A jak się mówi ?
@sawomirostrowski1057
@sawomirostrowski1057 Жыл бұрын
​@@marcinflees4543😊wzięść
@Leming1
@Leming1 Жыл бұрын
@@marcinflees4543 wziąć... Niemniej sam lubię formę niepoprawną 😉
@marcinflees4543
@marcinflees4543 Жыл бұрын
@@Leming1 Takiej odpowiedzi się spodziewałem. Wymowa "wziąć" jest błędna. Prawidłowa wymowa to "wziońć".
@dorotabarbowska2184
@dorotabarbowska2184 Жыл бұрын
@@marcinflees4543 tak jak się pisze : wziąć, i do tego "wzięła" a nie "wziąśćła," "wziął" a nie "wziąśćł" itd.😁
@YouMechu
@YouMechu Жыл бұрын
w Ameryce samochody są większe, ale też jednak tańsze niż w Europie
@Griffin_900
@Griffin_900 Жыл бұрын
i gorszej jakości
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
@@Griffin_900😂😂😂
@idepowas3329
@idepowas3329 Жыл бұрын
@@Griffin_900skąd tylu mitomanów w Polsce. Samochody lepsze, suszarki niszczą ubrania..co tam jeszcze wam napchali do głów?
@Griffin_900
@Griffin_900 Жыл бұрын
@@idepowas3329 byłem w Californii nie jeden raz i wiem co widziałem
@idepowas3329
@idepowas3329 Жыл бұрын
@@Griffin_900 poproszę o przykład
@marekuryga4500
@marekuryga4500 Жыл бұрын
Opcja studia za wojsko też jest popularna.
@AGNESKopka
@AGNESKopka Жыл бұрын
Fajnie to tłumaczysz. Jednak USA jest wielkie i wszystko nie dokladnie tak samo wszedzie. Ciezko tez uogólnić wszystkich amerykanów z wyszstkich stanow i klas społecznych. Zgadzam sie prawie ze wszystkim co powiedziałeś. Jedno co mysle nie pasuje to wlasnie kredyt na dom. Oczywiscie kto ma olej w glowie to kupi dom. Ale wiele ludzi zyje na wynajmie cale zycie. Czesto im sie nie chce dbać o dom. Czesto sa tacy co nie płacą na czas. Bo łatwo ich nie wyrzucisz. Czesto zmieniają mieszkania bo zapuszcza i pojda na inne odmalowane. Czasem zostawia syf i dług a właściciel wystawia im dobrą opinie zeby tylko im ktos inny wynają. Duzo miasteczek jest jakby lepsze i te gorsze, i najorsze. Jak powiesz ze jestes z miasta W to ok jak z L to tez jeszcze 14:00 ok jak z nastepnegp obok miasta C to juz tak sobie jak z miasta S to juz zle ( jeszcze zalezy dzielnica). Jak wszedzie jak Bronx w Nowym Jorku. Wstyd sie przyznać.
@hackhack930
@hackhack930 Жыл бұрын
Kredyt konsumpcyjny (loan) to zło którego należy się wystrzegać. Tworzy to z człowieka prawdziwego niewolnika. Oczywiście nie mówię tu o kredycie hipotecznym (mortgage) bo wiadomo że kupno domu czy nawet mieszkania „za gotówkę” jest poza możliwościami zwykłego człowieka. Kupowanie na kredyt dóbr konsumpcyjnych jest w większości przypadków głupotą i zarzucaniem sobie pętli na szyje. Spłacasz przez lata raty za rzeczy które rynkowo nie mają już wartości.
Czy Amerykanie dobrze jeżdżą? 🇺🇸 Dave z Ameryki
15:51
Prosty Angielski - Instytut Lingwistyki
Рет қаралды 47 М.
Nazwy firm, które wszyscy wymawiają źle - sprawdź, czy Ty też!  🇺🇸 Dave z Ameryki
14:34
Prosty Angielski - Instytut Lingwistyki
Рет қаралды 8 М.
요즘유행 찍는법
0:34
오마이비키 OMV
Рет қаралды 12 МЛН
She wanted to set me up #shorts by Tsuriki Show
0:56
Tsuriki Show
Рет қаралды 8 МЛН
Ozoda - Alamlar (Official Video 2023)
6:22
Ozoda Official
Рет қаралды 10 МЛН
ВЛОГ ДИАНА В ТУРЦИИ
1:31:22
Lady Diana VLOG
Рет қаралды 1,2 МЛН
10 Powodów Czemu Kocham Polskę
14:18
Dave z Ameryki
Рет қаралды 350 М.
Amerykanie gotują czy potrafią tylko jeść na mieście? 🇺🇸 Dave z Ameryki
15:31
Prosty Angielski - Instytut Lingwistyki
Рет қаралды 41 М.
Harują na maksa! Dlaczego w USA praca rządzi wszystkim? 🇺🇸 Dave z Ameryki
16:49
Prosty Angielski - Instytut Lingwistyki
Рет қаралды 176 М.
A, an, the. Komu to i po co? 🇺🇸 Dave z Ameryki
24:42
Prosty Angielski - Instytut Lingwistyki
Рет қаралды 96 М.
Co Amerykanie tak naprawdę wiedzą o Polsce? 🇺🇸 Dave z Ameryki
22:18
Prosty Angielski - Instytut Lingwistyki
Рет қаралды 18 М.
Dlaczego w USA ciągle płacą czekami?
17:33
Odkryj USA
Рет қаралды 45 М.
Dramat POLSKICH TURYSTEK w USA - prawdziwa historia!
14:40
Californijka
Рет қаралды 79 М.
Dlaczego kelner przedstawia się w USA? 🇺🇸 Dave z Ameryki
51:58
Prosty Angielski - Instytut Lingwistyki
Рет қаралды 162 М.
Czy Amerykanie naprawdę są idiotami? 🇺🇸 Dave z Ameryki
17:11
Prosty Angielski - Instytut Lingwistyki
Рет қаралды 134 М.
요즘유행 찍는법
0:34
오마이비키 OMV
Рет қаралды 12 МЛН