Życie w Polsce: Czemu ludzie w USA pytają "how are you?"

  Рет қаралды 32,349

Dave z Ameryki

Dave z Ameryki

6 жыл бұрын

Jestem Polakiem z USA który mieszka w Polsce. Często Polacy pytają co to znaczy jak ktoś z USA cię pyta "how are you?" I dla czego każdy mówi "good."
Mozecie mnie znalesc na Facebook i Instagram: Dave z Ameryki

Пікірлер: 199
@piotrkluska8836
@piotrkluska8836 5 жыл бұрын
Stary, zajebisty sweterek od razu widać, że się dobrze zasymilowałeś :)
@Greg74948
@Greg74948 5 жыл бұрын
Mój tata nosił bardzo podobny sweterek. :)
@LOPEZ99126
@LOPEZ99126 4 жыл бұрын
Cała Polska za PRl-u nosiła takie swetry...
@iksiiksi2633
@iksiiksi2633 4 жыл бұрын
I ten dywan na ścianie. Polak :)
@tomaszpolska7588
@tomaszpolska7588 3 жыл бұрын
@@Greg74948 Turecki??? ;-)
@martamarta8273
@martamarta8273 2 жыл бұрын
Sweterek jak ze Świebodzkiego 😂🤣🤣 Pozdrówka !
@maat_538
@maat_538 5 жыл бұрын
To _Jak się masz? -Dziękuję, dobrze To podziękowanie za zainteresowanie. U nas się to docenia
@lubieczekolade2107
@lubieczekolade2107 6 жыл бұрын
Bardzo ciekawie wypowiada się Pan o USA i Polsce. Można poznać zupełnie inny punkt widzenia niż znany nam do tej pory.
@Maciej_Rowerowy
@Maciej_Rowerowy 4 жыл бұрын
Z Davem trzeba na "ty" :D.
@mariakielba3727
@mariakielba3727 2 жыл бұрын
@@Maciej_Rowerowy David siedze w Chicago i slucham z rozczuleniem jak opowiadasz o tych biednych Amerykanach , lzy mam w oczach , najlepiej jak by Polska zaczela fundowac darmowe przejazdy dla rodakow z USA aby zwiedzili swoj kraj i nareszcie tez zaczeli wysylac nam paczki z zywnoscia na kazde swieta bo my sie tu trujemy za duzo cukru i chemi , To naprawde byloby bardzo pieknie .
@kornelmrozek705
@kornelmrozek705 6 жыл бұрын
Super mówisz po polsku :D Bardzo ciekawy materiał, nagraj może coś o stosunkach międzyludzkich w USA i Polsce. Zawsze wydawało mi się że Amerykanie pozornie są bardzo przyjaźni ale cięzko jest zbudować głębszą relację, natomiast Polacy są zimni przy pierwszym spotkaniu, ale jak się zapozna z kimś bliżej to ma się oddanego przyjaciela na dobre. Pozdrawam ;)
@mobo8074
@mobo8074 6 жыл бұрын
Po zwrocie " jak się masz" w Polsce rozpoznajesz cudzoziemca :) My się tak nie witamy, bo mamy pewne reguły zachowania wyrażone przez zwroty grzecznościowe. Ja to nazywam regułą oddalenia. Im ludzie są dalej w relacji od Ciebie, tym ogólnikowe i ostrożniejsze są pozdrowienia. Do osób starszych oraz nieznajomych - np w kolejce, w windzie powiesz "Dzień dobry i Do widzenia". Do ludzi starszych których znasz, ale niezbyt dobrze - np sąsiadów w mrówkowcu powiesz "Dzień dobry" i zagadasz o pogodzie, psie, kocie lub dzieciach, jeśli jesteście zmuszeni przebywać w jednym miejscu przez dłuższy czas. Do osób bliskich (sąsiada przez ścianę, albo przyjaciół w Twoim wieku powiesz: Cześć, jak tam? (Jeśli chcesz naprawdę usłyszeć co się u kogoś w życiu działo od ostatniego spotkania) Nigdy nie zadasz tego pytania osobie przypadkowo spotkanej, albo dopiero co przedstawionej. Cześć, sie ma, serwus (chociaż to już wyszło z użycia powszechnego) powiesz do ludzi znajomych i bliskich, z którymi utrzymujesz bliski kontakt - czyli z przyjaciółmi. Raczej w ten sposób nie zagadasz do rodziców albo dziadków, chociaż, to już zależy jakie wychowanie panuje w danej rodzinie. Tylko z przyjaciółmi i rodziną wdasz się w rozmowę, zapytasz co się działo ostatnio itd. Dlatego dla nas jest lekkim wstrząsem kiedy bliżej nieznany człowiek mówi: Cześć. Co u Ciebie słychać? (Hi, how are you?) Przeciętny Polak myśli sobie: naprawdę chce wiedzieć co się dzieje w moim życiu? Jeśli naiwnie uwierzy, że tak, to odpowie w ten sam sposób w jaki zazwyczaj odpowiada przyjaciołom albo rodzinie (może np narzekać na korzonki). Jeśli nie uwierzy, to zaklasyfikuje to zdawkowe pytanie jako udawane albo zdawkową grzeczność która nic nie znaczy. W wariancie pierwszym - spojrzy wilkiem na pytającego, który przecież udaje zainteresowanie, a tak naprawdę to go wcale nie obchodzi co słychać i odpowie: wszystko dobrze, ok. A pomyśli sobie: ( jacy głupi ci Amerykanie. Nie znam kolesia, wystarczyłoby żeby powiedział Hi i byłoby ok). W wariancie drugim powie to samo ale nie spojrzy wilkiem na rozmówcę, bo wie, że ten nie oczekuje innej niż powierzchowna odpowiedzi. Tu też zaczynają się problemy z relacjami międzyludzkimi, bo normy zachowania i mowy są inne w takich Stanach czy Anglii, niż w Polsce. O ile w Polsce wiadomo: nie znasz człowieka, to nie gadasz z nim, bo uznałby cię za natarczywego, o tyle w UK np panuje kult small talk - czyli gadki-szmatki. Gadania żeby nic nie powiedzieć, ale żeby nie było ciszy między ludźmi. W związku z tym, jeśli przyjdzie np do sklepu Polak i poprosi grzecznie o kawę i będzie cicho stać i czekać na nią a sklepowa spróbuje z nim pogadać o pogodzie, może się spodziewać, że Polak jej nie odpowie (bo jej przecież nie zna !). No i się okazuje, że to taki niewychowany naród ci Polacy....
@aldzank5728
@aldzank5728 5 жыл бұрын
znawca Polaków sie znalazł xD
@liluniadomoczowski5783
@liluniadomoczowski5783 5 жыл бұрын
Mo Bo Taki co nie odpowie w sklepie,czy w windzie to ja go uwazam za gbura, nie milego, nie kulturalnego I pewnie nie szczesliwego. Ja tez jestem Polka mieszkajaca z rodzina w Stanach i uwazam ze ludzie sa o wiele bardziej kulturalni i pomocni w Ameryce. Ludzie w Polsce udają, nie sa szczerzy I beda kłamać aby pokazać ze maja racje. Polacy tez bardzo czesto nie znaja słowa DZIEKUJE, PRZEPRASZAM co jest objawem złego wychowania i braku szacunku. Moja córka była zszokowana i bardzo zle sie czuła, pytała mnie dlaczego Polacy rzadko wypowiadają to słowo. W US jest to zwrot grzecznościowy wypowiadany bardzo czesto, gdy jest sie w sklepie, gdy ekspedientka ci spakuje zakupy, poda buty do przymierzenia, w restauracji poda obiad, szczególnie w szkole, urzędzie itp. Tak łatwy zwrot a jakże rażący i lekceważący przez Polakow. Uważam ze Amerykanie maja o wiele więcej kultury i szacunku, akceptacji innych kultur niz Polacy którzy zawsze musza przypiąć komuś łatkę. Poza tym Amerykanie sa o wiele bardziej pomocni I wyrozumiali, nie oceniaja innych ludzi I nie sa aroganccy . Polacy przepychają sie lokciami wszedzie;w. autobusie, tramwaju, kolejce czy gdziekolwiek nie znajac slowa przepraszam. To nas i wszystkich moich znajomych bardzo razi.
@bognastreats
@bognastreats 5 жыл бұрын
@Lilunia Domoczowski Zgadzam się w 100% z tym co napisałaś. Tez mieszkam w Stanach, i dokładnie te same różnice widzę.
@MadJedfox
@MadJedfox 4 жыл бұрын
@@liluniadomoczowski5783 wydaje mi się, że to „spadek” po czasach PRL-u, gdzie za ciekawie nie było i prawie każdy musiał „kombinować” - jedni sobie pomagali, a inni patrzyli tylko jakby tu kogoś wykorzystać. Czasy się zmieniły, ale mentalność jednak pozostała. Zmiany na szczęście postępują, ale powoli.
@movemelody1
@movemelody1 4 жыл бұрын
Może ty jesteś milczkiem, zamkniętym na otoczenie...ja bardzo lubię rozmawiać z obcymi ludźmi, w pociągu, przychodni, z ekspedientką zamienię kilka słów. Chyba wieś i młodzi ludzie są bardziej zdystansowani albo po prostu nie potrafią się komunikować.
@izabellakow7848
@izabellakow7848 6 жыл бұрын
Bardzo dobrze mówisz po polsku! 😊 Fajnie się tego słuchało! Pozdrawiam
@agnesd893
@agnesd893 4 жыл бұрын
Jestes bardzo pozytywny gosc 👍🏻
@soraja8905
@soraja8905 6 жыл бұрын
Gdy opowiadasz o Ameryce (ostatnia część twojej wypowiedzi) to gdybym nie wiedziała o jakim kraju mówisz to pomyślałabym, że o Związku Radzieckim :) Poważnie. Kiedyś w ZSRR także propaganda wmawiała swoim obywatelom, że Związek Radziecki to najlepszy kraj na ziemi, wszędzie jest bieda, ludzie głodują a tylko u nich jest tak dobrze, że wszyscy powinni być szczęśliwi że mają zaszczyt żyć i mieszkać w tak cudownym miejscu. W Ameryce ludzie nie podróżują bo jak mówisz nie mają czasu i pieniędzy, natomiast radzieccy ludzie nie podróżowali bo ich władza nie wypuszczała poza swoje granice. Przyczyny różne a efekt ten sam. Może władzom Ameryki także chodzi o to aby jej obywatele nie mieli możliwości podróżować i przekonać się, że ten raj na ziemi wcale takim rajem nie jest? Że w innych krajach żyje się lepiej, spokojniej i szczęśliwiej po prostu? Ach, i jeszcze w Korei Płn. to samo ludziom wmawiają i też podróżować nie można. I tak się zastanawiam, gdzie Korei czy ZSRR do wielkiej Ameryki...hmm...A jednak podobieństwo w propagandzie uderzające.
@merlin8046
@merlin8046 5 жыл бұрын
O cholera, racja
@michallesz2
@michallesz2 5 жыл бұрын
jedna Amerykanka która nigdy nie wyjeżdżała za granicę i nie znała zagranicznych piosenek , słuchała tylko rodzimych piosenek , myślała że w piosence najważniejsze są słowa , czyli śpiewana treść. Ale kiedy pojechała do drugiego kraju to zaczęła słuchać piosenki nie rozumiejąc treści słów i doszła do wniosku że jednak w piosence najważniejsza jest muzyka a słowa to tylko dodatek. Jak widać to podróże kształcą, bo człowiek zaczyna inaczej myśleć.
@weronikakapelanska4847
@weronikakapelanska4847 5 жыл бұрын
Poznalam w Kanadzie mloda Rosjanke,ktorej mama wyszla za Fina I wyjechala do Finlandii pozostawiajac corke na czas nauki w Rosji.Dziewczynka wyjezdzala do Finlandii na wakacje,a po powrocie do szkoly,dyrektor wzywal ja do biura I zakazywal rozmawiac z kimkolwiek o zyciu za granica.
@jacolexx
@jacolexx 5 жыл бұрын
Faktycznie. to trochę straszne, co powiedział. Jaka siła mentalności, bo w sumie nikt im pod pistoletem nie każe tak myśleć.
@MadJedfox
@MadJedfox 4 жыл бұрын
Też miałem takie odczucie. Smutne to. A mimo to nadal wielu się wydaje, że w USA jest „pięknie”.
@wiiiiktor
@wiiiiktor 6 жыл бұрын
mój znajomy wyprowadził się do USA (Texas) i rozmawiał ze znajomymi. wspomniał coś o polskim złotym, PLN, czyli naszej walucie. oni spojrzeli na niego zdziwieni "jak to, to nie jest tak, że na całym świecie używa się dolara?..." To tyle w temacie znajomości reszty świata przez Amerykanów ;-)
@xenax1875
@xenax1875 5 жыл бұрын
wiiiiktor nie mierz wszystkich jedna miara. Wielu Polakow poznalam ktorzy tez madroscia nie grzeszyli ;) pracuje w Amerykanskiej firmie i uwierz ze jest tutaj tez wielu madrych ludzi, ale lepiej sie wypowiedziec bo „kolega mowil” 🤦🏻‍♀️
@gromosawsmiay3000
@gromosawsmiay3000 5 жыл бұрын
@@xenax1875 ale i jeden i drugi przypadek ma miejsce.... wszedzie sa ludzi oczytani jak i tzw głaby... :-)
@xenax1875
@xenax1875 5 жыл бұрын
Gromosław Śmiały dokladnie o to mi chodzilo.
@inesines2555
@inesines2555 5 жыл бұрын
Bardzo fajnie to wytłumaczyłeś!
@polskaaupairwusax2252
@polskaaupairwusax2252 6 жыл бұрын
No to ja dopiero teraz zrozumiałam co znaczy How Are you :)
@jurenpi
@jurenpi 6 жыл бұрын
Hello Dave, I'm amazed the way you speak polish! We have known each other for about 2 years but it is my first opportunity to hear you speaking polish. Now I know that your polish is much better than my english;) Good luck with this YT channel. You are a good life observer so your stories are so addictive. Please consider to put some english vids just for english learners.
@nomtbg
@nomtbg 5 жыл бұрын
W tej chwili jestem chory i leżę w łóżku i słucham Ciebie i bardzo mnie to uspokaja. Fajnie się słucha. 😉
@annawojcicka5040
@annawojcicka5040 6 жыл бұрын
Bardzo interesujące porównania. Pomogłeś mi zrozumieć dlaczego codziennie (dla mnie trochę bez sensu ) jestem pytana " jak mi idzie ". A ja codziennie odpowiadam : dzięki, dobrze a co u ciebie? Teraz te słowa nabrały dla mnie głębszego sensu. DZIĘKI!
@JolantaMK
@JolantaMK 5 жыл бұрын
Dave! Uwielbiam Twoje filmy! Nigdy nie słyszałam, aby ktoś tak "normalnie" opowiadał o tym kraju! Super!
@jacekwisniewski3016
@jacekwisniewski3016 4 жыл бұрын
Bardzo podoba mi się to jak dokładnie wytłumaczyłeś różnicę w postrzeganiu zwrotu "How are you?" w USA i w Polsce. Przyjemnie się to ogląda. Powodzenia i dalszych sukcesów w realizacji kanału życzę :)
@soraja8905
@soraja8905 6 жыл бұрын
A ja nie widzę nic dziwnego w tym, że Polacy po pytaniu ,,Jak się masz? " najpierw dziękują. Co w tym dziwnego? Jak sam powiedziałeś każdy ma swoje problemy i niekoniecznie musi interesować się tym co słychać u kogoś innego, dosyć ma swoich spraw. Dlatego jeśli pyta ,,Co u ciebie? " lub ,,Jak się masz" to ładnie z jego strony, a ze strony zapytanego grzecznie jest podziękować za zainteresowanie. Nie uważasz? Inna sprawa, że w Stanach pytanie ,,Jak się masz" jest pytaniem retorycznym, nikt nie zamierza na nie wyczerpująco odpowiadać, nawet gdyby mu się paliło i waliło, wymarła połowa rodziny a sam straciłby pracę i w tych pięciu minutach o których mówisz byłby w totalnej depresji, to i tak odpowie, że wszystko ok. Natomiast Polak zapytany o to samo zazwyczaj powie kilka zdań na temat co się u niego w ostatnim czasie wydarzyło, zmieniło (dobrego i złego).
@szatanowska
@szatanowska 6 жыл бұрын
W Polsce nie używamy w ogóle "jak się masz" tylko jak już to pytamy: co tam? Lub co słychać?
@krystaff
@krystaff 5 жыл бұрын
Używamy xd
@jolantaspyra8250
@jolantaspyra8250 5 жыл бұрын
No i w tym filmiku odpowiedziałeś sam sobie na pytania: Dlaczego Polacy narzekają? Dlaczego się nie uśmiechają? U nas przez setki lat żyło się biednie i ciężko. Ludzie byli niewoleni, cierpieli prześladowania, nie mieli poczucia bezpieczeństwa. Przeżyli nie jeden koszmar wojenny- strach, głód, nędza, bezdomność, utrata bliskich. Jeszcze 30 lat temu walczyliśmy z reżimem i potem też nie było łatwo. Transformacja kosztowała nas wiele wyrzeczeń i wiele ciężkiej pracy. Od niedawna żyjemy w demokratycznym, w miarę dostatnim i bezpiecznym państwie. Powinniśmy się cieszyć, ale 40- letni i starsi Polacy mają w pamięci te ciężkie czasy. Mamy również świadomość, że w każdej chwili możemy to utracić, tak jak w 1939 roku. W dużej mierze tragiczna historia wpłynęła na to że stale żyjemy ze świadomością rozmaitych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych, dlatego też trzymamy dystans wobec innych ludzi. Nie pytaj Polaka "Jak się masz?", bo dowiesz się o wszystkich chorobach całej rodziny, o wszystkich niepowodzeniach, nawet o zepsutych sprzętach. No cóż, przecież zapytałeś.
@pawec.137
@pawec.137 5 жыл бұрын
Takie polskie "how are you?" to "co tam?"
@Maciej_Rowerowy
@Maciej_Rowerowy 4 жыл бұрын
What's uuuup :D.
@basiamoore
@basiamoore 2 жыл бұрын
Tak jak Dave mowi tzn Jak sie masz i mozesz uciac rozmowe odpowiadajac good lub odpowiedziec so so i wtedy mozesz sobie niezobowiazujaco ponarzekac i to daje pewien luz i tworzy dobra wymiane energii .Dzieki Dave za filmiki ♡ Cool
@SuperCoolmarcel
@SuperCoolmarcel 5 жыл бұрын
Niesamowicie mówisz po polsku, brzmisz bardzo naturalnie i masz świetną składnię. :))
@nefrethete1
@nefrethete1 5 жыл бұрын
Super. To bardzo ciekawe co mówisz ale już się spotkałam z takimi opiniami. Pozdrawiam 😀
@piotrhobbysta5614
@piotrhobbysta5614 5 жыл бұрын
PS: To dziękuję ma sens :) Otóż Polacy wiedzą, że w USA "how are you" niewiele znaczy de facto, ale to dziękuje oznacza wdzięczność za zainteresowanie się ich osobą!
@stroiczka
@stroiczka 5 жыл бұрын
Jeśli Polak i nie tylko Polak ale również statystyczny Francuz trochę ponarzeka, to od razu zrzuca z siebie jakąś część problemu i choć przez chwilę czuje się lepiej - to fakt, który polecam twojej obserwacji ☺ Nieświadomie w większości przypadków unika się w ten sposób sesji u psychoanalityka. W Stanach nie wypada narzekać, dlatego psychoanalitycy mają pełne ręce roboty ☺
@movemelody1
@movemelody1 4 жыл бұрын
Słusznie.
@kamilv1992
@kamilv1992 5 жыл бұрын
Moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze albo że nie dobrze. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że ludzi. Ekhm... Ludzi, którzy podali mi pomocną dłoń, kiedy sobie nie radziłem, kiedy byłem sam. I co ciekawe, to właśnie przypadkowe spotkania wpływają na nasze życie. Chodzi o to, że kiedy wyznaje się pewne wartości, nawet pozornie uniwersalne, bywa, że nie znajduje się zrozumienia, które by tak rzec, które pomaga się nam rozwijać. Ja miałem szczęście, by tak rzec, ponieważ je znalazłem. I dziękuję życiu. Dziękuję mu, życie to śpiew, życie to taniec, życie to miłość. Wielu ludzi pyta mnie o to samo, ale jak ty to robisz?, skąd czerpiesz tę radość? A ja odpowiadam, że to proste, to umiłowanie życia, to właśnie ono sprawia, że dzisiaj na przykład buduję maszyny, a jutro... kto wie, dlaczego by nie, oddam się pracy społecznej i będę ot, choćby sadzić... znaczy... marchew.
@ksawerykrenc5409
@ksawerykrenc5409 5 жыл бұрын
Otis z Asterixa? ;-)
@movemelody1
@movemelody1 4 жыл бұрын
To się nazywa wolność.
@cieslik7564
@cieslik7564 6 жыл бұрын
Podobno temat biedy i bezrobocia nie istnieje za bardzo w dyskursie publicznym w stanach. W samym hrabstwie Los Angeles jest ponad 60 tysięcy bezdomnych. Uważa się w USA, że europejskie gospodarki są socjalistyczne, a tak naprawdę standard życia jest dużo wyższy.
@bartekxyz4008
@bartekxyz4008 5 жыл бұрын
W całym stanie California jest ponad 200tys.bezdomnych, czyli np. cały Radom...
@gromosawsmiay3000
@gromosawsmiay3000 5 жыл бұрын
bo widzisz jak masz juz gdzie meiszkać, w co sie ubrać, nie głodujesz czyli masz zapewnione podstawowe potrzeby to cała reszta to jest juz tylko często zbędna cheć posiadania rzeczy kótrych zwyczajnei nie potrzebujesz. dlatego może europejczycy nei jeżdza mega furami ale poniewaz wiekszośc społeczeństwa ma zapewnione podstawowe potrzeby to europa jest niezłym miejscem do życia.
@y4n00
@y4n00 5 жыл бұрын
wszedzie dobrze tam gdzie nas nie ma. dla kapitalisty lepsza bedzie ameryka. bo zarobi szybciej i wiecej. dla bezdomnego lepsza bedzie europa. bo dostanie cokolwiek od Państwa. napewno Amerykanie rozwijaja sie szybciej nieprzejmując sie zbytnio bezdomnymi. Przecietny bezdomny amerykanin jakby zamieszkał w malutkim mieszkanku w Polsce to by dostał klaustrofobii i uciekł do usa.
@gromosawsmiay3000
@gromosawsmiay3000 5 жыл бұрын
@@y4n00 "bo dostanie cokolwiek od Państwa" państwo nei ma własnej kasy tylko kase podatników
@y4n00
@y4n00 5 жыл бұрын
@@gromosawsmiay3000 niby tak ale w rzeczywistości gówno mozesz zrobic z tym co oni robią z tymi pieniędzmi. dopóki bedzie rządził jakikolwiek rząd to pieniądze należą do tego kto nimi zarządza a Ty żyjesz złudzeniem, że dostajesz coś co rząd ma a tak naprawdę dostajesz coś czego rząd już dawno nie ma.
@CCBMORAG5
@CCBMORAG5 5 жыл бұрын
Bo to nie jest "dziękuję" ale {[dziękuję] 'za zainteresowanie się moimi sprawami"} {dziękuję, że się o mnie troszczysz} . Tego się nie mówi "dopowiada" ale to [dziękuję] to właśnie znaczy. Pozdrawiam. Świetny kanał! Dziękuję!
@rafalbroncel5792
@rafalbroncel5792 5 жыл бұрын
Europa jest najlepszym miejscem do życia. Koniec kropka. :)
@emicra-pl
@emicra-pl 5 жыл бұрын
Bardzo dawno temu na pytanie "How old are you?" odpowiedziałem "I'm not old" :). Na sprawdzianie z języka angielskiego.
@xardasnecromancer590
@xardasnecromancer590 4 жыл бұрын
To akurat jest typowo germańskie: Wie alt bist du? Hvor gammel er du? Hoe oud ben jij? Hvað ertu gamall? Co oczywiście ma sens, bo starzejemy się, od kiedy wyłazimy z łona.
@MaciejFirlit
@MaciejFirlit 4 жыл бұрын
🤣🤣🤣
@danielzon7820
@danielzon7820 5 жыл бұрын
Super filmik. To co mówisz o Stanach i przekonaniu, ze to raj na ziemi i że nie można na nic narzekać jest prawie identyczne jak w UK. Anglicy jak nadęty balon 'proud british' dają to zrozumienia obcym nacjom, że powinni być szczęśliwi. Zaobserwowalem, ze bardzo są zazdrośni o Amerykanow, jak się powie że Stany są super. Dla mnie USA jest piękne a UK kojarzy mi się z pochmurna deszczowa wsią. Super filmiki. Tak trzymaj
@L-81
@L-81 4 жыл бұрын
Fajny sweter, moglbys stworzyc kanal o modzie z panem Złomnikiem :)
@annaz.8650
@annaz.8650 4 жыл бұрын
Ja odpowiadam: I am still breathing.
@andrzejwawrzkowicz8191
@andrzejwawrzkowicz8191 4 жыл бұрын
Cześć. - Jak leci? Tak jednym słowem. - Dobrze. - A tak w dwóch słowach? - Nie dobrze.
@wojtek6632
@wojtek6632 6 жыл бұрын
Mów :"siema, co tam ?" :)
@PitulekSz
@PitulekSz 5 жыл бұрын
Sweter a'la Kononowicz :). Polacy narzekają żeby się nie chwalić, bo to nie przystoi. Poza tym jesteśmy dość zawistnym narodem i lepiej powiedzieć, że krowa mi zdechła niż, że 3 inne się ocieliły. To taka forma asekuracji.
@movemelody1
@movemelody1 4 жыл бұрын
Dobre...i prawdziwe. Samoobrona przed zawiscią.😀 Ja przez swoją szczerość, nie potrzebę chwalenia się, bo tego nie lubię, nagrabiłam sobie multum zawiści i wiem, jak to boli.
@marekcykor
@marekcykor 5 жыл бұрын
fajny kanal. Tak sie zastanawialem nad tym 'how are you' z perspektywy osoby, ktora mieszka w Wielkiej Brytanii przez ostatnie 19 lat i zauwazylem, ze ma to takze wplyw na sposob w jaki mowie w jezyku polskim. Najczesciej jak spotykam osobe z Polski to mowie: czesc, jak leci ? albo czesc jak tam? Nigdy sie nad tym nie zastanawialem, ale to chyba mozg tworzy pewne kalki jezykowe bez naszej swiadomosci :-)
@Kamila-if9hw
@Kamila-if9hw 6 жыл бұрын
Ale ma Pan super sweterek!!
@MiCHU.94
@MiCHU.94 6 жыл бұрын
xxvvxx xxvvxx jak pedofil
@renokta1004
@renokta1004 6 жыл бұрын
Michał Bocian No i co tu dużo gadać...OTO KULTURA POLSKA...facet sympatycznie opowiada o relacjach międzyludzkich, a ten ni z gruszki, ni z pietruszki wyjeżdża z PEDOFILEM....OT i mamy kulturę może nie tyle polską co osobistą, (no ale jakaś rodzinka polska musiała taki typ zachowania ukształtować....)😨 Chłopie po co to oglądasz?!!!!!TO JEST KANAŁ O KULTURZE, O PEDOFILACH SZUKAJ GDZIE INDZIEJ !!!!!!(zgubiło się biedactwo ? ojej!)
@kenoverski6583
@kenoverski6583 5 жыл бұрын
@@renokta1004 tylko powiedział, że takie swetry noszą pedofile. Nie chciał nikogo obrazić po prostu zauważył śmieszna zależność
@movemelody1
@movemelody1 4 жыл бұрын
@@kenoverski6583 A ilu pedofili zna i co ten sweter ma z nimi wspólnego...jeszcze gdyby była to sutanna, to co innego? Pewnie nie odróżnia pedofili od gejów. Po co bronić głupoty.
@maxpl1763
@maxpl1763 5 жыл бұрын
U mnie w rodzinie pod tym względem jest jak w Stanach
@mirekbiek534
@mirekbiek534 4 жыл бұрын
dzięki = dzięki, że pytasz
@An64665
@An64665 5 жыл бұрын
Podoba mi się to co opowiadasz.Opowiedz czy jest podobnie ze słowem Smacznego" bo ja nie lubię jak mi ktoś mówi "Smacznego" wtedy kiedy jem,mam wtedy wrażenie że ktoś mi patrzy co i ile jem.
@bartekxyz4008
@bartekxyz4008 5 жыл бұрын
Dave, super filmiki - np. nie wiedziałem o tych "urlopach" w USA, w PL to jest coś normalnego te 26 dni wolnego, a w UE to jest jeszcze lepsze podejście do pracy, np. w Norwegii Wigilia też jest dniem wolnym. Mało tego, w PL ustawa zoobowiązuje pracownika do wzięcia całego urlopu do końca marca następnego roku ;-) W sytuacji kiedy odchodzimy z pracy, a urlop jest niewykorzystany przysługuje ekwiwalent pieniężny za każdy dzień.
@zby6k540
@zby6k540 5 жыл бұрын
Jest taka piosenka. "Jak się masz kochanie" A najciekawsze jest to ,że śpiewa ją polska grupa o nazwie Happy End.😎
@wiiiiktor
@wiiiiktor 6 жыл бұрын
hmm, ciekawe
@77llu
@77llu 4 жыл бұрын
Ja mam w tym roku trochę inne spostrzeżenia, w lipcu byłem w Grecji w tym w Atenach i na Akropolu i w okolicy pełno torystów z USA, we wrześniu byłem w Calgary w Kanadzie i też począwszy od lotnisk w tym w Katowicach i Frankfurcie a skończywszy na kempingu i szlakach w górach Alberty też spoto Amerykanów w tym z Main, Florydy, Arizony, Texasu itp.
@stanisaw8677
@stanisaw8677 5 жыл бұрын
Osobiście znam tylko jedną osobę z USA i z tym przekonaniem o "lepszości" Ameryki jest strasznie... Poznałam kolegę przez przypadek w Internecie i zaczęliśmy rozmawiać o swoich zainteresowaniach, rodzinie, kraju etc. Gdy powiedziałam mu, że uwielbiam Azjatycką i Meksykańską kuchnię to bardzo się zdziwił, że we Wschodniej Europie jest taka różnorodność i można zjeść coś więcej niż kamienie. Zapytał się skąd mam tyle pieniędzy na komputer czy Internet. Mam nadzieję, że mnie tylko trolował.
@tfarfolini9742
@tfarfolini9742 2 жыл бұрын
skoro odpowiedź jest z góry ustalona, to po co pytać?
@Mchacz8008
@Mchacz8008 5 жыл бұрын
W Polsce jest to samo, tylko zamiast "How are you?" jest, "Co tam słychać?", "Co tam u ciebie?", a odpowiedzią najczęściej jest po prostu "Dobrze", lub "No wiesz, nic ciekawego"... ;)
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 6 жыл бұрын
1: "jak się masz" to raczej wyraz zainteresowania ze strony kogoś, kto nie jest twoim przyjacielem, ale znacie się na tyle blisko, że raczej oczekuje prawdziwej odpowiedzi, a nie kłamliwego "świetnie". Jeśli ktoś naprawdę czuje się świetnie przeważnie widać to od razu i nie trzeba pytać.
@xenax1875
@xenax1875 5 жыл бұрын
Jacek Widor ale macie problemy 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️
@czesawakawa941
@czesawakawa941 5 жыл бұрын
Mam tam rodzinę nigdy nic nie zwiedzili tak jak my podróżujemy po swiecie
@yournightmare9999
@yournightmare9999 6 жыл бұрын
How are yaa I'm ok - yaa I'm fine - yaa
@actimel1741
@actimel1741 6 жыл бұрын
Czasami w Polsce mówi się ''jak tam zdrówko''odpowiedz często brzmi ''dobrze''
@renatap4806
@renatap4806 5 жыл бұрын
A właśnie,że tak jest niestety.Ludzie dziękują bo są zaskoczeni.W Polsce naprawdę rzadko ktoś pyta "jak się masz" czy "co u ciebie",bo Polacy jak sam już zauważyłeś mają ogromną tendencję do narzekania.A większość nie lubi tego słuchać.Sama rzadko pytam koleżanki co u nich,bo naprawdę nie chcę wysłuchiwać jak to pokłóciła się z mężem i chyba będzie się rozwodzić,że syn pobił się z kolega,córka pali skręty,teściowa wtrąca się do jej życia a kolega z pracy łapie ją za tyłek.Dlatego wolę nie pytać.A kiedy ktoś mnie zapyta to zawsze mówię,że ok,w porządku.Nie narzekam (a naprawdę miałabym na co) i nienawidzę wysłuchiwać narzekania innych.
@sp1991pl
@sp1991pl 5 жыл бұрын
3:00 ale tak dokładnie jest. Polacy są zaskoczeni gdy obca osoba zapyta nas jak się mamy, bo w naszej kulturze raczej nie pytamy obcych jak się mają, bo ich nie znamy :) I raczej nie jest to tylko polska przypadłość, a raczej słowiańska. Gdy byłem na Ukrainie z przyjacielem z Ameryki i ten pytał np kelnerki "Hi! how are you" to pamiętam jej minę zaskoczenia, nie wiedziała co ma powiedzieć :D Gdy ja byłem w Stanach i wszyscy mnie pytali jak się mam, to też na początku łapałem taką zawiechę nie wiedząc co powiedzieć, ale później już się przyzwyczaiłem zeby mówić 'good' i to chyba wystarczy :D
@TapChanek
@TapChanek 4 жыл бұрын
Po co pytać, jak komuś leci (życie) skoro nas to nie obchodzi? Jeżeli jedyna dozwolona odpowiedź to "świetnie" to po co w ogóle pytać? W ogóle takie pytanie jest nietaktowne, bo dopuszcza, że w ogóle coś mogłoby być nie dobrze. Wychodzi na to, że w US powinno to bardziej brzmieć "hi, you're fine", "hi, you too", bo wtedy na pewno nie padnie inna niż zakładana odpowiedź.
@user1414213562
@user1414213562 5 жыл бұрын
A co tam jest lepszego w USA niż w Polsce? Kiedyś może tak było, ale teraz? Wydawałoby się, że przynajmniej zarobki lepsze, ale skoro ludzie nie mają pieniędzy, żeby wyjechać na wczasy, to chyba niekoniecznie. A nawet gdyby, to co po tych pieniądzach, skoro nawet normalnego jedzenia nie można kupić, a sporą część trzeba wydać na używanie samochodu, bo nie ma innego wyjścia. Polacy mają dużo powodów do narzekania, ale w Stanach mieliby jeszcze więcej :)
@adamm1676
@adamm1676 3 жыл бұрын
How are you - bether than you : - )
@MiroslawLisiak
@MiroslawLisiak 5 жыл бұрын
To tak jak polskie „co słychać ?” Tez odpowiadamy „dobrze”.
@stasia8806
@stasia8806 5 жыл бұрын
Po co mówić How are You ? Jak znasz odpowiedz - Good. Ja tego nie rozumiem. Mówisz np ze dobrze a myślisz sobie glowa mnie boli zle się czuje ale powiem ze dobrze i tłamsisz w sobie
@liluniadomoczowski5783
@liluniadomoczowski5783 5 жыл бұрын
Monia Quuu How are you? to jest zwrot grzecznosciowy, a nie jak sie czujesz. To nawet obcy pytają, nie znam osób a sie odezwia do ciebie, a jak spojrzysz to sie uśmiechną i powiedzą ; hi jak przechodzisz koło nich biegasz, to jest milo, czy pujdziesz z dzieckiem na plac zabaw to Ci powiedzą hi!. W Polsce jak gdziekolwiek pójdę to sie nie odezwia, a było by bardzo miło gdyby powiedziały/li ; cześć czy dzien dobry. Co w tym zlego. Polacy maja na wszystko wytłumaczenie i nie lubią przyznawać sie do swoich wad.
@05Urszula
@05Urszula 6 жыл бұрын
Zle interptetujesz odpowiedzi Polaków na "jak się czujesz". Polacy nie dziękują, odpowiadajac "dziękuję, dobrze", Dziękuję w tym przypadku nie oznacza, że dziękują że wreszcie ktoś się nimi zainteresował. "Dziękuję dobrze" jest po prostu grzecznościowymi zwrotem, niczym więcej.
@nonseans
@nonseans 5 жыл бұрын
Nie zgodzę się. "Dziekuję" w tym wypadku właśnie oznacza wdzięczność za troskę, bo pytanie "jak się masz" nie jest obligatoryjne. Oczywiście z czasem staje to się mechaniczne i tak samo jak "dzień dobry" staje się zwrotem czysto grzecznościowym przy którym ludzi mało obchodzi czy miałaś, czy bedziesz mieć dobry dzień, ale to już trzeba umieć odczytać intencje pytającego "jak się masz". A gdy ktoś w odpowiedzi na pytanie "jak się masz" zacznie Ci się zwierzać to sama jesteś sobie winna :). Pytając "jak się masz" dajesz swojemu rozmówcy możliwość pociagnięcia tematu lub grzecznego jego ucięcia. To "dziękuję" może być zarówno przyjacielskie jak i wrogie. Wszystko zależy od historii relacji miedzy rozmawiającymi osobami oraz kontekstu. Np. ktoś może Ci chcieć coś o sobie opowiedzieć, ale niekoniecznie w tym miejscu i czasie. Tak więc raczej bym nie upraszczał tak tego zagadnienia.
@sylwiab7179
@sylwiab7179 5 жыл бұрын
Zgadzam się z Tobą Dave w 100 % :) ale to bardzo ciekawe co mówisz, dla mnie to normalne, że nie pytam obcych ludzi co u nich bo byliby obi zakłopotani, pytamy się tylko bliskich znajomych, np kolegi, brata co tam u Ciebie, jak leci? Ale obcych ludzi tak pyrac na ulicy to byłoby dziwnie :D niestety zgodzę się, z tym, że Polacy są zamknięci do obcych tzn nie uśmiechają się, nie zaglądają bez powodu (choć to się zmienia) i już ehst coraz więcej takich ludzi ale jednak jeszcze gdzieś niektórzy są bardzo zachowawczy i mają wręcz kamienną twarz :- ) to chciałabym żeby się w Polsce zmieniło a więc moglibyśmy coś od Amerykanów się nauczyć ;) ale też od Włochów czy Hiszpanów - oni też są zawsze uśmiechnięci i mili.
@jantomczyk1711
@jantomczyk1711 5 жыл бұрын
Fajny jesteś Gość ,ale musisz poznać więcej Polaków . Ja lubię wziąć psa i pojechać na dwa dni nad rzekę ,do lasu ,rozbić namiot , połowić ryby nie stykajac się z cywilizacją absolutnie bez telefonu ,uwielbiam .
@MarKac9090
@MarKac9090 4 жыл бұрын
Nagraj coś o zarobkach w USA czy taki zwykły pracownik może relatywnie dobrze żyć?
@mrjedi4220
@mrjedi4220 5 жыл бұрын
Nie wiem ja nie widziałem jeszcze nigdy aby ktoś odpowiedział Dzięki a potem wszystko ok XD
@etaosin
@etaosin 26 күн бұрын
Pewnie dużo w tym jest propagandy HollyWood, że w Stanach to wszyscy piękni młodzi bogaci i ich jedynym problemem to gdzie na wakacje pojechać i jakie nowe auto wybrać z salonu. :D Dzięki za te spostrzeżenia.
@lariadea9553
@lariadea9553 11 ай бұрын
Ojej, my zadając podobne pytania robimy to z rzeczywistym zainteresowaniem tym człowiekiem, a nie "czy fajnie się ze mną teraz czujesz?". To takie pytanie jest dla nas głupie. Amerykańska wersja wydaje nam się pusta i bez sensu. A jeśli błędnie potraktujemy ją jako prawdziwą troskę, to możemy być niepotrzebnie wdzięczni. Na marginesie, jesli np. właśnie umarła Ci ukochana babcia to właśnie teraz masz się marnie.
@bator4488
@bator4488 6 жыл бұрын
Jak się masz.
@adamsz69
@adamsz69 5 жыл бұрын
Dziękuje dobrze :)
@anakonda3000
@anakonda3000 5 жыл бұрын
Wolę jak patrzysz w w kamerkę/na widza. Nie patrz gdzieś w ,, lewo w dół". Oglądam vlogi bo moim marzeniem jest zobaczyć ny. Chodzi raczej i postęp technologiczny niż ,, kulturę". Zawsze tego zazdrościłem oglądając stare amerykańskie filmy.
@nowaera5855
@nowaera5855 Жыл бұрын
Dawidek jaki ty przystojny w tych okularach
@jacekwilkans2123
@jacekwilkans2123 4 жыл бұрын
Według mnie normy zachowania w danym kraju, czy regionie są jak język. Różnią się mniej lub bardziej, ale są zrozumiałe dla określonej społeczności i stanowią tam jakąś normę. Inny człowiek, wychowany w innym regionie (choć nawet w tym samym kraju) może je uważać za mniej lub bardziej niezrozumiałe dla niego. Ale podobnie jak języka, można się ich nauczyć, obyć się z nimi i wpasować się w określoną społeczność. Ważne jest, żeby znać podstawowe różnice w zachowaniu tubylców, nie oceniać ich, podobnie jak nie oceniamy języka jakim mówią - tak tam jest - inaczej niż u nas. Koniec. Kropka. Jeżeli mamy tego świadomość, to unikniemy śmiesznych sytuacji lub nie zrobimy faux pas. Ale podobnie jak dobrze jest znać podstawowe słowa w języku kraju, do którego się wybieramy, powinniśmy znać takie podstawowe różnice w relacjach i zachowaniu tubylców; w UK dobrze widziana jest gadka-szmatka, natomiast w skandynawii w dobrym tonie jest milczeć. Po prostu tak tam jest. Może kogoś to dziwić lub nie. Ale wystarczy poznać i zaakceptować te różnice. Dave robi świetną robotę pokazując je. Jest to o tyle fajne, że robi to z perspektywy Polaka wychowanego w Stanach. Można powiedzieć pół Polaka-pół Amerykanina. Większość z nas nigdy tam nie była i jest to IMO super sposób na poznanie ich. Nie będę się rozwodził nad zwrotem "How are you?", bo poprzednicy już to świetnie zrobili. Krótko porównał bym go do naszego "Jak leci?" albo "Jak tam?" czy "Co słychać?", które osobiście używam w relacjach ze znajomymi, nawet dawno nie widzianymi. Traktuję to jako zwrot grzecznościowy i jeżeli mamy czas na pogaduchy to spodziewam się krótkiej, niezobowiązującej rozmowy nt co się ciekawego wydarzyło w życiu od naszego ostatniego spotkania. Jeżeli tylko się mijamy na ulicy to odpowiedzi są lakoniczne w stylu "W porządku", "Po staremu", "Wporzo, a co u Ciebie?", albo "E, tam, stara bieda". Natomiast w relacjach z osobami bardziej obcymi, ograniczam się do "Cześć" albo "Dzień dobry" i nie interesuje mnie jak im leci czy co u nich się zmieniło od naszego ostatniego spotkania - bo ich po prostu nie znam i "g mnie obchodzą". Polacy IMO nie są tak otwarci na osobistą gadkę z nieznajomymi, chociaż bardziej niż Skandynawowie. Nieznajomych mijamy, najczęściej nie zagadując wcale. Jeżeli spotkamy się z kimś ponownie i to ja zazwyczaj się do tego kogoś lekko uśmiecham i jak widzę, że mnie także rozpoznał, to mówię cześć czy dzień dobry (w zależności od wieku)... a potem to leci z górki i przy kolejnym spotkaniu oswajamy się coraz bardziej. No ale ja podobno mam łatwość w nawiązywaniu kontaktów :) Inni mogą nie mieć na to ochoty. Ja akurat to lubię. Dave bardzo lubię Cię słuchać i sporo się dowiedziałem o Ameryce i Amerykaninach a nawet Polakach :) Jest to bardzo ciekawe, zwłaszcza z Twojej perspektywy - Polaka/Amerykanina. Keep on going.
@karenw.3828
@karenw.3828 5 жыл бұрын
W Polsce "dzięki" mówi się na początku, a w Ameryce "poproszę" mówią na końcu - to jest dopiero dziwne. W Polsce czasami też, ale nie brzmi to dobrze i bardziej naturalne jest na początku. A nawiązując do how are you, to po co pytać, skoro wiadomo co jest "teraz".
@goskaduchnik
@goskaduchnik 5 жыл бұрын
Ja na twoim miejscu by apikowała na stanowisko tłumacza
@bababa4275
@bababa4275 5 жыл бұрын
Mysle ze Polacy mowia dziekuje nie dlatego ze ich nigdy nikt o to nie zapytal i mysle ze nawet o tym nie mysla ale mysle ze mowia dziekuje z grzesznosci. W Stanach czasem ludzie pytaja "How are you?" ale zauwazylam ze czasem NIE odpowiadaja jesli ich zapytac o to samo. Wiec mysle sobie dlaczego ta osoba w ogole traci czas i zadaje sobie trud by pytac mnie, wydaje mi sie to nie logiczne. Mysle ze Polacy jesli pytaja co slychac to chca wiedziec, amerykanie natomiast tylko pytaja, ot tak sobie, i wiele osob widzi w tym brak autentycznosci.
@lokiecful
@lokiecful 5 жыл бұрын
Więc rozumiem, "how are you" jest takim "check out" czy ktoś obcy jest O.K.? Może wynika to z historii, dlatego, że teoretycznie każdy mógłby posiadać rewolwer? Np. Podchodzę do przystanku gdzie czeka 1 osoba i pytam "how are you?" - jeśli nie odpowie lub odpowie "shut up" to muszę być ostrożny?
@byyykusto
@byyykusto 5 жыл бұрын
Ale w tej chwili ta osoba ma np.raka a i tak odpowiadają good, thank you. To jest ta słynna nieszczerość kultury angielskiej. W Polsce ta osoba powie ci prawdę a to jest szczerość. Mieszkam już kilkanaście lat w UK i zakłamanie jest powszechne.
@supreme3376
@supreme3376 5 жыл бұрын
W Polsce to oznacza ch... dzięki że pytasz
@MsVilgefortz
@MsVilgefortz 9 ай бұрын
Podobnie jak Amerykanie, uważają i myślą o swoim kraju mieszkańcy Korei Północnej. I oni też w to wierzą, że tam jest najlepiej. I jedni i drudzy mają sprane mózgi.
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 5 жыл бұрын
Oj tam już tak nie narzekaj :-) W Polsce też można spotkać bardzo uczynnych panów pytających się czy masz jakiś problem i oferujących swoją pomoc :-) A że nie mówimy "jak się masz" zamiast powitania do wszystkich napotkanych osób, np. sprzedawczyni w sklepie czy cepeeniarza? Przecież w stanach to też nie wynika z troski o czyjeś samopoczucie tylko jest to wyuczony zwrot jak u nas dzień dobry czy siema. Jak się Polaka zapytasz jak tam to też zwykle odpowie dobrze albo ok. Jak oni to mówią? Hi how are you? Hi I'm ok thanks.
@grontek
@grontek 6 жыл бұрын
How are you jest fajne. Ale odpowiadanie Super zeby tylko dotrzymac utartej regule to tak jak mowic o stalinie , swietej pamieci.
@book-lover-wp
@book-lover-wp 5 жыл бұрын
Moim zdaniem ,,jak sie masz" jest w Polsce szczerym pytaniem. Po prostu. Nie zadaje się go jak nie chce się słyszeć głębokiej, dokładnej odpowiedzi. Nawet sąsiadka która pyta w windzie ,,jak sie masz, co u rodziny" to oczekuje że powiesz jej coś więcej niż samo ,,dobrze" ale np. powiesz że od miesiąca mieszkasz w warszawie i masz dobrą pracę, a do domu wracasz tylko raz na jakiś czas. I to dlatego że ta sąsiadka cie zna, i być może usatysfakcjonuje ją ta odpowiedź. Może nie była jej niezbędna do życia, ale była w pewien sposób ciekawa. Dzięki temu w Polsce łatwiej znaleźć prawdziwe i głębokie relacje, bo jeśli kolega pyta co u ciebie a ty zamiast odpowiedzieć mu ,,dobrze" wypowiesz się na temat tego co cie ostatnio spotkało i jak się z tym czujesz, to wtedy macie możliwość pociągnięcia tej rozmowy dalej. I Polacy wbrew pozorom nie narzekają aż tak dużo, zależy jakimi ludźmi się otaczasz. Młodzi w sumie rzadko narzekają. Ale jeśli coś ich boli to to powiedz, bo to jest terapeutyczne a druga osoba może wesprzeć słowem. I wtedy odbiorca jak i nadawca komunikatu poczują się lepiej, nadawca- bo zostanie wysłuchany i wsparty dobrym słowem, a odbiorca- bo mógł pomóc.
@yantheman2659
@yantheman2659 5 жыл бұрын
10.09.2018-Jestem jasnowidzem.Za rok wyjedziesz na Ibize bo w Polsce jednak nie jest za fajnie.
@andrzejwawrzkowicz8191
@andrzejwawrzkowicz8191 4 жыл бұрын
Język polski jest "bardzo precyzyjny". Nie pytaj "co słychać" tylko "co dobrego słychać"
@witmal99
@witmal99 5 жыл бұрын
Najlepszym krajem do życia jest oczywiście Kanada.
@jmielczarek7
@jmielczarek7 5 жыл бұрын
Dlaczego Amerykanie boją się wolne dni od pracy czy ktoś wie ?
@PepeInRedAndGreen
@PepeInRedAndGreen 5 жыл бұрын
Bo u nich istnieje kult pracy, praca jest najwyższą wartością, i obawiają się, że jak wezmą sobie wolne, to będzie to źle widziane, równoznaczne z byciem leniwym, wymigiwaniem się od pracy, ignorowaniem obowiązków, okazaniem braku szacunku szefowi i współpracownikom, brakiem kultury itp. Po prostu nie wypada z własnej woli nie przyjść do pracy :)
@madamededede
@madamededede 5 жыл бұрын
Mam znajoma w usa. Ona wyraża się z pogarda o Polakach. Słyszę tylko o tym ile ma domów i pieniędzy na koncie a my nie mamy nic bo jesteśmy leniami.
@macienku
@macienku 5 жыл бұрын
I ma rację.
@y4n00
@y4n00 5 жыл бұрын
to jej powiedz ze my troszczymy się nie tylko o własną dupę ale też o dupę innych. a amerykanie się troszczą tylko o swoją dupę.
@BibaSenana
@BibaSenana 4 жыл бұрын
all true !
@mariopillau3241
@mariopillau3241 5 жыл бұрын
Moge w kazdej chwili pojechac do USA, ale po tym wszystkim co juz widzialem (TV, internet) nie mam ochoty. Jest duzo wiecej ciekawych miejsc na swiecie a w doatku jestem uczulony na murzynow.
@jacekk4258
@jacekk4258 10 ай бұрын
Mocno ewoluowałeś przez te 5 lat. Ubranie może i miałeś wtedy obciachowe ale jakiś sympatyczniejszy się wydawałeś i mięsem nie rzucałeś..
@98roxa
@98roxa 4 жыл бұрын
Mnie się zawsze pytał Ortodonta co słychać
@cojekrolikbunny1079
@cojekrolikbunny1079 5 жыл бұрын
W Polsce mówi się głównie "Co u ciebie mordo?" albo "Jak tam mordeczko?"
@kaben.
@kaben. 5 жыл бұрын
Chyba jakieś upośledzone gimby tak mówią.
@cojekrolikbunny1079
@cojekrolikbunny1079 5 жыл бұрын
Bardzo dużo ludzi tak mówi, nie wnikam czy upośledzeni czy normalni też ale sam fakt bardzo często używane przez dorosłych też. ;_;
@movemelody1
@movemelody1 4 жыл бұрын
@@cojekrolikbunny1079 Może w twoim kroliczym świecie😀
@cojekrolikbunny1079
@cojekrolikbunny1079 4 жыл бұрын
@@movemelody1 byś tylko wszedł/weszła do mojej pracy to bardzo mocno by cię to zaskoczyło jak wiele ludzi tak mówi, do tego najwięcej po 35 roku życia :D
@movemelody1
@movemelody1 4 жыл бұрын
@@cojekrolikbunny1079 Gdzie ty pracujesz? W klubie go, go?
@grzegorzg7938
@grzegorzg7938 5 жыл бұрын
Ludzie dziękują że się o nich troszczysz . Przecież to nie jest szczere .Ludzie próbują przeżyć a ty zadajesz głupie pytania .
@mirkas47
@mirkas47 5 жыл бұрын
W Polsce jest też podobnego do "jak się masz". Najczęściej to jest "co słychać". A ty odpowiadasz "jakoś leci","stara bieda" itp. Jeżeli wiemy że tej osoby to nie interesuje, a my i tak nie chcemy mówić. Mnie to akurat denerwuje. "Co słychać". Jeżeli już to powinno się zapytać dokładniej o daną sprawę
@roble365
@roble365 5 жыл бұрын
Zapomniałeś jeszcze dodać, że Amerykanie mają jeszcze pętle na szyi czyli kredyty... (co po ostatnim pseudo-kryzysie nie jeden obywatel USA realnie się o tym przekonał... )
@carolinesuperson4525
@carolinesuperson4525 4 жыл бұрын
Wiedzialam, ze Amerykanie sa ograniczeni, ale ze az tak to nie:P
@majster3012
@majster3012 5 жыл бұрын
Kiedy odpowiadamy "dziękuję" na pytanie "jak się masz" , to dziękujemy za troskę naszego rozmówcy o nosze samopoczucie. W filmie "Kochaj albo żuć" Pawlak na takie pytanie odpowiedział "dziękuję za ciekawość".
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 5 жыл бұрын
Sweterek Kononowicza robi robotę ;-)
@maciejkamil
@maciejkamil 4 жыл бұрын
Ten filmik dużo mówi o tym, jak Amerykanie patrzą sami na siebie.
@EvaSawicka
@EvaSawicka 5 жыл бұрын
How are you? znaczy bardziej jak "dzien dobry" w Polsce. Inne ciekawe tematy: 1. Amerykanie czesto nie mowia "dzien dobry" gdy np. wchodza do czyjegos sklepu. Na to bardzo narzekaja Europjeczycy - brak etykiety. 2. Amerykanie sa bardzo glosni i to przeszkadza Europejczykom w np. restauracjach. Slyszalam o wielu przypadkach we Francji, gdzie nie dadza ci rezerwacji stolika w weekend, jesli nie dzwonisz i nie mowisz po francusku i oni wiedza, ze jestes Amerykaninem.
@MrSmokull
@MrSmokull 5 жыл бұрын
Moim zdaniem Amerykanie nie podróżują bo w większości miejsc ( zwłaszcza w pobliżu USA )jest gorzej niż tam . Polacy podróżują bo imponują nam bogatsze kraje które są obok ( Niemcy , Francją , Anglia a także właśnie USA) ale gdybyśmy byli otoczeni samymi Ukrainami i Białorusiami ( a tak to wygkada z perspektywy USA ) to tez by się nam nie chciało za bardzo nigdzie podróżować .
@abc5456
@abc5456 4 жыл бұрын
Strasznie mnie wnerwiało w USA jak ciagle i prawie wszędzie pytali mnie: How are you. Zbędne pytanie i niepotrzebna „dyplomacja” tym bardziej ze nie możesz powiedzieć prawdy bo kogoś obrazisz. Gdzie logika i po co to pytanie skoro nie możesz odpowiedzieć tego co chcesz. Nasza odpowiedz „dziękuje” na pytanie o to jak sie masz, w pierwszej kolejności ma sens: po prostu dziękujemy za twoje zainteresowanie, za to ze zapytałeś. A dopiero potem odpowiadamy. I w pl odpowiadamy prawdę. Nie musisz kłamać. Wiec nie mów ze to śmieszne. Po prostu przestaw myślenie na pl.
@WhiskeyJones
@WhiskeyJones 4 жыл бұрын
fajny komunistyczny sweterek
Co moja klasa z Polski myślała o Stanach Część 2/2
11:29
Dave z Ameryki
Рет қаралды 29 М.
Życie w Polsce: Czemu przyjechałem do Polski z USA?
7:25
Dave z Ameryki
Рет қаралды 34 М.
A clash of kindness and indifference #shorts
00:17
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 19 МЛН
Самое Романтичное Видео ❤️
00:16
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 4,7 МЛН
Always be more smart #shorts
00:32
Jin and Hattie
Рет қаралды 47 МЛН
How Much Do People in Warsaw Earn and Spend? | Easy Polish 224
11:10
Gość Radia ZET - Krzysztof Bosak
Radio ZET
Рет қаралды 8 М.
Jak poligloci uczą się angielskiego? Poznaj 7 sekretów efektywnej nauki języka. #151
9:49
USA vs Polska: Jedzenie i Otylosc
9:27
Dave z Ameryki
Рет қаралды 61 М.
Co moja klasa z Polski myślała o Stanach Część 1/2
12:43
Dave z Ameryki
Рет қаралды 45 М.
Polskie słowa pochodzące z angielskiego które źle wymawiasz
17:30
Dave z Ameryki
Рет қаралды 13 М.
USA vs. Polska: Moda
10:37
Dave z Ameryki
Рет қаралды 124 М.
Kultura pracy w USA (3 zaskakujace rzeczy)
6:19
Dave z Ameryki
Рет қаралды 72 М.
Co Marcie sie podobalo w Kanadzie
11:23
Dave z Ameryki
Рет қаралды 8 М.
USA vs. Polska: Restauracje
15:03
Dave z Ameryki
Рет қаралды 194 М.
ToRung short film: 🙏get a free meal🤤
0:41
ToRung
Рет қаралды 17 МЛН
Хотел вывести 🤣❤️
0:54
Dragon Нургелды 🐉
Рет қаралды 652 М.
The 100 #Show
1:00
Banq Official
Рет қаралды 7 МЛН