Po obejrzeniu tego filmu mam pomysł na imiona dla swoich dzieci: dla chłopców - Białystok, Snajper i Kwaśniewski, dla dziewczynek - Wisła, Sosna i Kiełbasa.
@launderette20122 жыл бұрын
Wisła, piękne brzmi!
@francesc53132 жыл бұрын
@@launderette2012 no z tych moich propozycji, które miały być parodią amerykańskich imion to rzeczywiście to nawet nie byłoby złe :)
@Jot_Pe2 жыл бұрын
Kwaśniewski 😅 A dziewczynka może być Duda.
@M437822 жыл бұрын
@@Jot_Pe Albo Wałęsa :D
@M437822 жыл бұрын
Gomułka :D
@pajakgrzes Жыл бұрын
Przeprowadzono badania, z których wynika, że im niższe wykształcenie i pozycja społeczna rodziców, tym dziwniejsze imiona nadają oni swoim dzieciom. Dziś jest to bardzo widoczne - Dźesiki, Brajany i inne tego typu "amerykańskie" imiona u polskich dzieci. Osoby z wyższym wykształceniem i pozycją nadają dzieciom imiona tradycyjne - Barbara, Hanna, Zofia, Antoni, Bolesław, Filip itp.
2 жыл бұрын
Jak byłem w Stanach to ktoś mi powiedział „but you're a white guy” i powiedziałem „I'm not white, I'm native European” i zostalo to przyjęte ze zrozumieniem.
@ninuque2 жыл бұрын
Moim zdaniem w Polsce imiona strasznie często się powtarzają. Zauwazyłam, że rodzice ulegają chwilowym modom nadając dziecku imię, zamiast kierować się jakimś wlasnym wyborem, rodzinną tradycją itp. Jak chodziłam do podstawówki to było pełno Paulin czy Piotrków, po latach obrodziło w Lenki i Nikosiów. Nie mówię, że te imiona są brzydkie, tylko potem w rozmowie nie wiadomo o kogo chodzi jeśli każdy z rozmówców zna 10 osób o tym samym imieniu.
@Mt-fv5ry2 жыл бұрын
Teraz to tylko Antki, Stasie i Janki. Masakra jak ludzie ulegają takim modom nawet nieświadomie.
@Amulinka2 жыл бұрын
Ja osobiście jestem za nadawaniem imion ani nie najbardziej modnych w danym momencie (u mnie w podstawówce było w pewnym momencie 4 Anny, 4 Agnieszki i 3 Katarzyny), ani bardzo rzadkich i dziwacznych; dzieci bywają jak wiadomo okrutne i potrafią dokuczać innym nawet z takiego powodu i znam np. osobę, która ma rzadkie imię i mówi, że jako dziecko go nienawidziła, teraz już się przyzwyczaiła, choć nadal za nim nie przepada. Ewentualnie rzadsze można dać na drugie - niejedna osoba używa drugiego imienia z tego czy innego powodu, np. dlatego, że woli.
@lorakphloda44402 жыл бұрын
I tak w porównaniu do Ukrainy( Rosji chyba też) mamy mocno zróżnicowane, tam używają 10,15 imion na cała populację, u nas te mody są jednak krótkie i przemijające i taki Łukasz super popularny w latach 80- tych dziś jest praktycznie nie nadawany. No ale w szkole, na studiach gdzie są te same roczniki to rzeczywiście bywało tak że jednego imiona było 3-4 osób w klasie, grupie.
@iseeyou31292 жыл бұрын
@@lorakphloda4440 ja znam pare Łukaszów. Moje imię Hubert jest chyba trochę rzadkie.
@paulina68192 жыл бұрын
U mnie (rocznik 2001) w podstawówce w klasie ok 25osob były 3 Julki i 3 Natalki i 3 Jakubów, gimnazjum to samo i w szkole średniej na 10 osob były 2 Julki i 2 Natalki xD I mam wrażenie że wiekszosc mężczyzn 25-35lat ma na imię Piotrek xD I co druga kobieta 30+ to Kasia Asia lub Ania
@DonMartin172 жыл бұрын
Dave, mam świetny pomysł dla Ciebie na odcinek - i ten motyw sam wymieniłeś w swoim filmie :) Zrób odcinek o różnicach mentalnych i językowych między poszczególnymi częściami USA, a nawet poszczególnych stanów. To by było MEGA ciekawe. Pozdrawiam
@zemer5192 жыл бұрын
raczej ciezkie do realizacji bo zeby zrobic to rzetelnie dave musialby mieszkac przynajmniej z pol roku w kazdym stanie.....
@DonMartin172 жыл бұрын
@@zemer519 Bez przesady, to nie ma być jakieś opracowanie naukowe :)
@teksta42502 жыл бұрын
Też bym chciał.
@gnietek2 жыл бұрын
Skoro w Stanach mogą być imiona Caitlyn, Kaitlyn i Katilynn, to w Polsce powinniśmy mieć imiona Paweł, Paweu, Pafeł, Baweł i Baweu.
@rmbt2 жыл бұрын
😁
@francesc53132 жыл бұрын
Dodałbym jeszcze kilka opcji z podwójnymi literami ;)
@takamonia82042 жыл бұрын
To już masz inna wymowę. Odpowiednik to byłby raczej Żaneta i Rzaneta, Róża i Rurza, Violeta i Wioleta itd.
@darius16902 жыл бұрын
a Gawel?
@francesc53132 жыл бұрын
@@takamonia8204 Paweł i Paweu wymawia się identycznie, gorzej byłoby z odmianą imienia np. Pawłowi i Paweuowi ;)
@utahdan2312 жыл бұрын
W college na wykładach literatury nauczyciel mówił , ze w latach 70-80 tych czarni uznali , ze ich imiona są zbyt „białe”. Zaczęto tworzyć nowe , moda przyszła z Louisiana. Często są kombinacja dwóch imion np. Raymond+ Yvonne = Rayvone. Dodawano tez przedrostki lub przyrostki francuskie np LaToya, LaRob. Często tez były apostrofy w środku imion lub po prostu zmieniano pisownię np Antoine na Antowon. Wszystko po to aby rozgraniczyć imiona białe od afroamerykańskich.
@krzysztofzrodlewski74592 жыл бұрын
@Biznesmenel Nie chodzi o to, żeby być lepszym tylko o własną tożsamość, która została im przez niewolnictwo odebrana. Tak jak było w filmiku, mieli nazwiska po właścicielach niewolników więc te imiona są właśnie sposobem na odzyskanie tej tożsamości
@Michalgit2 жыл бұрын
@Biznesmenel Kiedy efekt potwierdzenia posuwa się za daleko :d Czy według Ciebie jeśli polska rodzina, która przeprowadziła się do Stanów nazwie syna „Jan”, a nie „John”, to znaczy, że czuje się lepsza od innych Amerykanów? I że się nigdy z nimi nie zintegruje?
@balcerzaq2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe. dzieki.
@KaterinaBurdan-xi7jg Жыл бұрын
Koniec swiata..jakby Nie mogli sie nazywac John 😂😂
@KaterinaBurdan-xi7jg Жыл бұрын
@biznesmenel3640pewnie ze ciemnoskorzy sa rasistami
@nosuchname2472 жыл бұрын
"Polskie" imiona dla white thrashy to Brajan i Dżesika!.Jak ktoś takie nosi to jest to odpowiednik pochodzenia z trailer parku, po prostu stygmatyzacja na całego.
@-gladijson-24552 жыл бұрын
Ciągle powstają same zajebiste odcinki Dave. Nice. Interesują mnie właśnie takie związane z geografią, religią i historią. Pozdrawiam i czekam na więcej 💪
@michasasinowski95872 жыл бұрын
Moja babcia miała taki kredens. Boże ! Jest piękny ! :)
@natewina2 жыл бұрын
,,ty nie jesteś biały, ty jesteś Polakiem,, Uwielbiam to 😂
@januszlepionko2 жыл бұрын
Polak może całkiem legalnie uważać się za czarnego. Po wojnie o niepodległość Haiti, w pierwszej konstytucji Haiti zakazano własności ziemi białym, ale Polaków {legionistów znaczy, których przysłał był Napoleon, by stłumili „bunt (czarnych) niewolników”, a którzy przeszli na stronę „buntowników”, czyli powstańców} zaliczono do Noir, znaczy do czarnych. Dostali pełne prawa obywatelskie Haiti i ziemię. A i półtora wieku później czarny nacjonalista z ciągotami panafrykańskimi (znany jako Papa Doc) też określił Polaków mianem białych Murzynów Europy, co w jego języku oznaczało uhonorowanie patriotyzmu Polaków i ich umiłowania wolności. Więc jeśli ktoś chciałby nam wpierać rasizm, to śmiało możemy go wyśmiać.
@wintol9552 жыл бұрын
@@januszlepionko no i to jest ciekawostka
@Only4youV2 жыл бұрын
@@januszlepionko cóż za nobilitacja xd
@januszlepionko2 жыл бұрын
@@Only4youV Zawsze ważny jest kontekst. W pojęciu Jean-Jacques'a Dessalines'a zaliczenie polskich legionistów do kategorii Noir to BYŁA nobilitacja.
@obywatelcane67752 жыл бұрын
Najczęściej taki tekst wychodzi od Murzynów. Hey man you ain't White you a Polak 🙂In dat hood dat's where Polak people live some racist ass cops.
@Jot_Pe2 жыл бұрын
Fajny kredens z lat 70-tych. Widzę, że przemalowany i zmieniony uchwyt szuflady. Mieliśmy podobny.
@nonperson222 жыл бұрын
A miał wysuwaną deskę do robienia ciasta ?
@Jot_Pe2 жыл бұрын
@@nonperson22 Nasz nie miał. To chyba miały późniejsze modele. Ta deska, zdaje się, miała składaną podpórkę? Czy ona wysuwała się całkowicie i można ją było położyć np. na stole?
@nonperson222 жыл бұрын
@@Jot_Pe Czyli uboższa wersja ;) Wysuwała się całkowicie i można było położyć ją na stole :)
@miskowski15002 жыл бұрын
Ten kredens jest chyba starszy - obstawiam lata 50te lub 60te.
@Jot_Pe2 жыл бұрын
@@miskowski1500 Może końcówka 60-tych, na pewno nie 50-te.
@Go_Ptr2 жыл бұрын
Einstein powiedział, Świat Amerykanina jest wielki jak jego gazeta - to tak w odniesieniu do 4min
@AnnaMariaThor2 жыл бұрын
Dawid, ludzie nie myśleli, że imiona typu "Mieczysław" są głupie. Gdy powstawały, miały one funkcję magiczną. Były też imiona typu "Kochan". Miały one na celu sprawić, że ktoś będzie kochany lub stanie się sławny z powodu waleczności. Istniały też imiona mające chronić przed złymi duchami, na przykład "Nielub" - 'nikt go nie lubi, to ty go też zły duchu nie lub i go zostaw'. Ale wiesz, co mnie fascynuje? Czarne imiona zawierające przedrostki z języków romańskich, typu: DaVore, LaToya AnnTonnette. Też o nich mówisz. Wydają mi się one pretensjonalne, ale widzę, że ten sam trend zaczyna się w UK. Zastanawiam się, czemu to sluży. Rasizm jest tutaj o wiele łągodniejszy niż w Stanach, tak mi się wydaje, a nadawanie tego typu imion pogłębia różnice. Jescze jedna kwestia. Mam wrażenie, że dla Amerykanów im dziwniejszy spelling tym lepiej, a ja to odbieram jako właśnie pretensjonalne. Czy to jest moje polskie myślenie? Czy to dotyczy wszystkich warstw społecznych? W UK dostrzegam też, że istnieje coś takiego, jak czarne imiona z Afryki: Gift, Blessing, Beauty, Papa.
@johngalt65252 жыл бұрын
It is a type of pretension . It is meant to be a "different" identity . Bzdury .
@Lechoslaw85468 ай бұрын
11:00 Mieczysław jest imieniem SZTUCZNIE utworzonym, chyba w 18 w. na podstawie Mieścisława, to imię powstało przez mylny odczyt oryginału. Imię "Mieczysław" nigdy nie istniało w dawnej Polsce.
@januszlepionko2 жыл бұрын
Dąb - to słowo w bazie PESEL występuje jako imię męskie. Stan na dzień 31.01.2021: jako pierwsze imię - 0 wystąpień, jako drugie imię - 4 wystąpienia.
@astraldreamer842 жыл бұрын
Doooooooooomp obiaaaad!
@bopmaster404 Жыл бұрын
chop jak dąb
@wiktoriafrompoland24532 жыл бұрын
Świetny pomysł na filmik. Zastanawiam się, czy mógłbyś opowiedzieć o nauczaniu historii w USA. W Polsce uczymy się najpierw historii starożytnych cywilizacji, a potem, od średniowiecza po XXI wiek, omawiamy równolegle historię Polski i reszty Europy. Czy amerykańskie dzieci też uczą się równolegle historii USA i Europy? A może równoległe historii swojego stanu i USA, a Europa ma marginalne znaczenie?
@anuskas92442 жыл бұрын
Przypominał mi się świetny stand up w wykonaniu Grzegorza Dolniaka "Historia Polski" jak opowiada o polskiej edukacji "jak idziemy do podstawówki uczymy się historii od faraonów dokąd zdążymy, później do gimnazjum i znów od faraonów dokąd zdążymy, a później do liceum i to samo, a jak komuś będzie mało faraonów, to może pójść na historyczne studia i znów zaczyna od faraonów ale już musi zdążyć wszystko"😂
@sylwuniap49512 жыл бұрын
A ty się o USA uczyłeś ? No właśnie
@klm23.982 жыл бұрын
@@anuskas9244 czyli na historii byliśmy tak pracowici jak mrówki (faraona).
@arturmichalak32362 жыл бұрын
Historia USA jest krótsza niż historia kopalń w Polsce.Co tu dodać.
@whiteeagle25852 жыл бұрын
To duzy kraj, kazdy Stan a nawet kazdy school district ma odrebny system edukacji wiec nie mozna uogolnic o czym i jak ucza sie wszystkie dzieci. Moja corka uczyla sie w podstawowce szczegolowo historii USA, nawet w piatej klasie byla na kilkudniowej szkolnej wycieczce sladami Pielgrzymow. Co jest fajne to ze dana tematyka jest omawiana na roznych przedmiotach I tak gdy uczyli sie o Pielgrzymach byly podawane informacje z historii, z geografii regionu, klimatu, wszelkie ciekawostki z zycia codziennnego (ubior, wyzywienie), relacje polityczne I socjalne. Potem na wycieczce dzieciaki zwiedzaly statek Mayflower, na Plantacji widzialy na wlasne oczy jak zyli pierwsi osadnicy. W tym samym czasie byly tez uczone literature z tego okresu. Slowem caly rok szkolny, oprocz matematyki itp, byl oparty na danym okresie historycznym. Potem w high school mlodziez juz moze wybierac czy chca uczyc sie o np. Czasach starozytnych, czy wojnie etc. I to bylo tez ciekawe. Moja corka miala Okres sredniowiecza I tak zajecia byly prowadzone symultanicznie w tym samym czasie przez killu nauczycieli na raz. Np. Jeden opowiadal fakty historyczny, drugi wtracal cos z litratury, a trzeci uzupenial np porownaniem do czasow dzisiejszych. Wymaga to niesamowitej organizacji, wiedzy, I korzystania z roznych platform I technologii ale akurat nasza szkola srednia ma pare tysiecy uczniow I jest bardzo dobrze wyposazona. Tak wiec w mojej czesci NJ w podstawowce dzieci ucza sie glownie historii USA, I tej czesci historii Europy ktora jest powiazana z USA. Ucza sie tez historii stanu NJ, duzo o Indianach z plemienia Lenape. Ucza sie historii wspolczesnej, w tym bardzo duzy nacisk kladzie sie na Holocaust, na prezydentow. To ze USA jest mlodym krajem nie znaczy ze nie ma historii, historie kraju tworza ludzie a ci byli tutaj przed Columbem.
@januszlepionko2 жыл бұрын
@11:20 Dawno temu każde imię niosło ze sobą znaczenie. Bywało, że człowiek zmieniał imię na skutek poważnych okoliczności. Tak było wszędzie. Nadal tak jest wśród niektórych plemion żyjących z dala od ośrodków współczesnej cywilizacji technicznej. Mieczysław to imię znaczące, znaczy „niech będzie mieczem sławny”. Co w tym głupiego? Imiona dwuczłonowe niegdyś były powszechne na całej słowiańszczyźnie. Najczęściej wyrażały życzenie, czasem upamiętniały jakieś zdarzenie.
Nie wiedziałam, że Ridge z Mody na Sukces miał dziwne imię :O
@prion02 жыл бұрын
Na początku lat 2000-nych miałem okazję przeczytać pracę doktorską dotyczącą zjawiska mody na nowe/ dziwne imiona w Polsce, typu "Brajan, Oliwia, Sandra, Jesicca, Nicola, Oliwier, Alan". Autorka postawiła tezę, iż najczęściej ma ono miejsce w rodzinach patologicznych i nowobogackich, a wynika z chęci wyróżnienia się od innych, pokazania, że jest się de facto kimś lepszym od reszty, także zapewnienia innego, lepszego startu w życiu własnym dzieciom poprzez nowe/dziwne imię.
@maciejstolarski5594 Жыл бұрын
To zjawisko wynika z zaniżonej samoceny rodziców którzy nadając wyjątkowo dziwne bądź zagraniczne imię kompensują tym samym swoje deficyty. Tłumacząc moje dziecko będzie mega wyjątkowe.
@Danielajna Жыл бұрын
Ja z patologii nie pochodzę, dzieci nie mam i szczerze mówiąc parsknęłam śmiechem. Wolałabym nadać dziecku na imię Alan niż Antoś. Brajany i Dżesiki to faktycznie trochę obciach, ale nadal co to za kretyński pomysł by naśmiewać się z cudzego imienia?
@stryjek699 ай бұрын
Jest coś na rzeczy… Romka, nowobogacka, Edyta Górniak dała synowi Alan na imię .
@Kwadratura2 ай бұрын
Jestem 05, w moim roczniku imię Oliwia było najczęściej nadawanym imieniem w Polsce :0
@rakaspdn77222 жыл бұрын
Kiedyś w Polsce popularne były słowiańskie imiona, typu Zbigniew, Jarosław, Stanisław, Władysław, ale teraz w Polsce dzieci ludzie już tak nie nazywają, natomiast na Kresach Wschodnich Polacy bardzo często tak nazywają dzieci
@bdg4life8209 ай бұрын
Bardzo ładne imiona. Nie rozumiem wstydu przed swoimi własnymi korzeniami. Powinniśmy być dumni ze swoich korzeni i z tego, że przetrwały tyle lat
@Kwadratura2 ай бұрын
Akurat Stasiów to teraz jak grzybów po deszczu w najmłodszym pokoleniu
@beatakozowicz44473 ай бұрын
Fajnie to przedstawiłeś. Podoba mi się co mówisz. Pozdrawiam serdecznie ❤
@obywatelcane67752 жыл бұрын
Te murzyńskie ghetto imiona to temat na opasłą knigę 🙂Kiedyś byłem w stanach. Z tego co zapamiętałem to DeShawn, Deonte, Lamont, Arsylio, Martell, Torell, Shantee, Tonishia, Letishia, Leroy, Monifa, Quasha, Tyrone. Prawie zawsze ich imiona mają w sobie coś z francuskiego. Rzadko który nazywa się jakimś normalnym imieniem typu James, William, Patrick czy Kevin.
@jakubgalusza56722 жыл бұрын
Tylko ze Kinga to bardzo stare sredniowieczne imie.
@jakubgalusza56722 жыл бұрын
Luiziana byla kiedys francuska na poludniu odbywal sie najwiekszy handel niewolnikami.
@LoupReg2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Nie byłem świadomy o takich rozróżnieniach.
@haniam83502 жыл бұрын
Po polsku w niektórych przypadkach też tak jest. Jest Jesica, Jesika, Dżesika, Dżessica. Jest też Jaśmin, Jaśmina i Jasmin. Z tradycyjnych to Andrzej i Jędrzej - to samo imię, ale odmiana regionalna
@Kwadratura2 ай бұрын
Jest Angelika, Angelica i Andżelika, opcjonalnie jeszcze Aniela
@MK-xp8mz2 жыл бұрын
Każdy kraj ma swoje Karyny i Brajanów :)
@ewelinagalwas10182 жыл бұрын
Jeszcze wtedy wcale nie bywały babciami, tylko młodzi po ślubie kupowali, lata 50-60,
@patapatatai34294 ай бұрын
Andżelika i Dżordż. 😁
@Jot_Pe2 ай бұрын
"Karyna" to po prostu Karina, dość popularne imię, pochodne od Katarzyna. Gorzej z Brajanem.
@Amulinka2 жыл бұрын
Byłam jako nastolatka na obozie organizowanym przez polskich protestantów, ale z takich bardziej niszowych kościołów typu zielonoświątkowcy i ci ludzie strasznie się jarali imionami biblijnymi, dla chłopców było modne np. Dawid. :)
@BartekSychterz2 жыл бұрын
Protestanci bardziej idą w imiona z starego testamentu.
@szzzzz48332 жыл бұрын
@Kasia Gujda Jak się to imię zdrabnia? Zachu? Zaszek?
@januszjendrzejewski75012 жыл бұрын
Świetny temat z imionami. W Polsce po imieniu od razu się wie czy to chłopak czy dziewczyna. Podoba mi się jak wymawiasz amerykańskie słowa i jednocześnie jest podgląd pisowni tego słowa. - Serdecznie pozdrawiam z Polski.
@odszczepciesie51282 жыл бұрын
Szczególnie jak się ma na imię Nikita Chruszczow albo Jan Maria Rokita
@odszczepciesie51282 жыл бұрын
@@OCEAN_OF_FOXES Czyli Nikita Maria Zagwozdka to on czy ona?
@odszczepciesie51282 жыл бұрын
@@OCEAN_OF_FOXES A Nikita Krzyżanowska? Albo Nikita Nowak. On czy ona?
Ja się nie dziwię, bo część imion typu gniewo- albo nieluba nie ma jakiegoś pozytywnego wydźwięku. MiloDZIAD Już widzę chłopca w grupie rowiesniczej o tym imieniu xD w stanach też się śmieją z osób z dziwnymi imionami, np Clay (glina)
@arye24572 жыл бұрын
@@mmgs1148 Albo Dick
@zdzichumarchewka76992 жыл бұрын
@@mmgs1148 w PL też by się smiali z imienia Klej:)
@januszlepionko2 жыл бұрын
Mam w domu mało znaną książkę zatytułowaną „Skarbczyk imion”. Są tam podane terminu imienin bardzo wieli imion (Jessiki ani Kevina tam nie ma, bo też książeczka wydana jeszcze w PRL). Moim zdaniem najciekawszym z imion, jakie są w niej wymienione, jest Mokij.
@joannarozmiarek19944 ай бұрын
Katolicy nie wynyślają nowych imion, bo nadają dzieciom na Chrzcie Świętym imiona świętach, aby opiekowali się dziećmi przez całe życie.
@senator9672 жыл бұрын
Dawidzie, nasze katolickie imiona są od świętych (w Polsce ew. słowiańskie, nie święte) o pochodzeniu hebrajskim, greckim, rzymskich germańskim, słowiańskim. USA protestanci nadawali kiedyś imiona biblijne obok anglosaskich, ale kiedy "zeszli na psy", nie mają już takiej reguły.
@AM-vj3ms2 жыл бұрын
Świetny film Dave!!! Pozdro! :D
@sweet-macaroon2 жыл бұрын
Mieczysław nie jest tradycyjnym imieniem słowiańskim. Zostało wydumane w XIX wieku jako forma podstawowa dla imienia Mieszko, które uznano za zdrobnienie. Tak w każdym razie twierdzi Władysław Kopaliński w "Słowniku mitów i tradycji kultury".
@januszlepionko2 жыл бұрын
Możliwe. Ale mogło też być tak, jak czytamy w wikipedii: «Mieczysław - dwuczłonowe imię męskie, które powstało najprawdopodobniej w wyniku błędnego odczytania słowiańskiego imienia złożonego Miecisław (którego najstarszy zapis pochodzi z 1257)[1]» , gdzie pod przypisem [1] jest: Jan Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004, s. 243, ISBN 978-83-01-14321-3.
@oliverex2 жыл бұрын
Dave, masz tu pro tip: "przez to" = "ponieważ" lub "dlatego że". Gdy tylko używasz "przez to", to sztucznie brzmi. Propsy za super filmik! 👍 PS.Kultowy kredens mojej babci w tle, kaloryfer żeberkowy i pomidory dojrzewające na parapecie - czyli jesteś w Polsce? 😁
@gryg6662 жыл бұрын
To teraz o imionach którymi się nazywa ludzi ze względu na zachowanie, pracę, itp. w USA Karen czy w PL Janusz :) Było by ciekawie
@rainey_1.6182 жыл бұрын
*w Polsce raczej Karyna
@utahdan2312 жыл бұрын
Już powiedziałeś wszystko.
@franciszekkowalski71602 жыл бұрын
@@utahdan231 Jest więcej, Seba np.
@izabelagajda14242 жыл бұрын
A to już sie nie mówi Grażyna i Mariolka? xD
@DarVV2 жыл бұрын
John Doe ;-)
@Bartolini19912 жыл бұрын
Czesć Dave, nie czuje różnicy między to manage a to cope, manage w ogóle nie czuję. Mam prośbę o wytłumaczenie kiedyś w wolnej chwili.
@maidere2 жыл бұрын
Katolicy mają imiona patronów swoich świętych, dzięki temu mogą obchodzić imieniny i dostają extra prezent w roku, to jest spryt :P
@kubalibera23262 жыл бұрын
Oj Dave, co do Kuby to się myślisz! Funkcjonowało to kiedyś jako osobne imię i do lat 70 XX wieku śmiało można znaleźć w kalendarzu imieniny Kuby osobno od imienin Jakuba.
@miszael76072 жыл бұрын
Potwierdzam. Znam jednego Kubę.
@mariapiotrowska32622 жыл бұрын
pije Kuba do Jakuba
@katharinkatharin42782 жыл бұрын
W Polsce takie biedne imiona to Brajan, Dżesika.
@alekanal_pl2 жыл бұрын
To jest największa patologia w USA. Sami nie wiedzą jak czytać we własnym języku :D
@tomaszk30142 жыл бұрын
W Polsce przed komunistycznej istniało coś takiego jak imiona wyznaniowe i po części narodowe, zwłaszcza w czasie zaborów. Np. popularne obecnie imię Dawid, było imieniem preferowanym przez Żydów i żydów (narodowym i wyznaniowym). Ale przed wojną w Polsce 1/3 obywateli, to były mniejszości narodowe. Obecnie prawie nikt nie zwraca uwagi na to uwagi, mamy demokrację "imionową".
@D369MT2 жыл бұрын
jak nie zwraca? jessica albo brian uwaza sie za prześmiewcze, podobnie jak Janusz, Grażyna, albo jakies stare imiona typu Genowefa, Dobromiła, Mieczysław... . Jak jakis rodzic w Polsce da dziwne, nowe imie swojemu dziecku to nawet w radiu o tym trobia. Ogolnie ja się ciesze, że nie mam Polskiego imienia albo imienia znanego np. w Polsce i kilku innych krajach, tylko imie popularne w UK. Łatwe w napisaniu i wymowie dla Polakow ale tez dla osob z krajow anglosaskich i europy. Np Tomasz to raczej każdy native ogarnie skąd mniej więcej jesteś..., źle pewnie będą wymawiać.
@Jot_Pe2 жыл бұрын
@@D369MT Janusz i Grażyna prześmiewcze?? Najzwyklejsze imiona, może dlatego ostatnio zrobiono z nich "imiona typowych Polaków".
@D369MT2 жыл бұрын
@@Jot_Pe chyba przez ostatnie kilka lat w piwnicy mieszkales ;x
@zda26062 жыл бұрын
@@D369MT To ty bucu z tej ziemianki wyszedłeś i nie wiesz z kąt pochodzisz i dokąd zmierzasz
@zda26062 жыл бұрын
@@D369MT jesteś zakompleksionym człowiekiem bez poczucia własnej wartości.Wyjechałeś i chciałbyś wtopić się w nową rzeczywistość lecz wstydzisz się że jesteś polakiem bo masz poczucie być gorszym od tubylców.
@joannahecht94292 жыл бұрын
cudny klimatyczny kredens
@inesadam5712 жыл бұрын
U mojej babci był taki sam, teraz są bardzo modne. Od razu widać, ze Dave jest w Polsce… i ten kaloryfer…
@Sejtan802 жыл бұрын
mam pomysł na chyba ciekawy eksperyment: otóż w piątek w Eugene rozpoczynają się mistrzostwa świata w lekkoatletyce - proponuję prześledzić imiona amerykańskich sportowców, którzy tam wystąpią i podejrzewam, że w znakomitej części pokryją się z tym o czym Dave mówi w tym odcinku :P
@Jot_Pe2 жыл бұрын
A będą tam startować biali Amerykanie? 😆
@tasujturlaj52722 жыл бұрын
@@Jot_Pe oczywiście
@bubeczka2 жыл бұрын
Dzieki za powtorke Dawid!!
@bartkiewicz2 жыл бұрын
Potwierdzam. Nie spotkałem jeszcze białego Amerykanina o imieniu Darius za wyjątkiem Polaków ale my piszemy Dariusz. Zawsze jest zdziwienie gdy coś zamawiam i potem wołają mnie po imieniu a tu podchodzi biały.
@teresagedek96692 жыл бұрын
Darius to jest tradycyjne imię emigrantów z Persii lub jak kto woli z Iranu. Nie wszyscy Persowie są muslmami .
@Brutus__2 жыл бұрын
W Polsce też są imiona, które brzmią podobnie. Np. Magda i Magdalena (która też może być nazywana Magdą), albo Bogdan i Bohdan. Ale za to nikt nie ma problemu z wypowiedzeniem jakiegoś imienia. A jeszcze brakuje mi w tych zestawieniach imion Chad dla białego i Denzel dla czarnego :)
@kamixus50372 жыл бұрын
ale Magda to jest jak Kuba zdrobnienie
@Brutus__2 жыл бұрын
@@kamixus5037 Magda jest nie tylko zdrobnieniem, ale też występuje jako osobne imię.
@katarzynabatory55772 жыл бұрын
@@Brutus__ Jest zdrobnieniem używanym jako odrębne imię.
@Brutus__2 жыл бұрын
@@katarzynabatory5577 No więc jest używane jako odrębne imię, czyli nim jest. A że wypączkowało z imienia Magdalena to zupełnie inna sprawa.
@Jot_Pe2 ай бұрын
@@Brutus__ Nie wypączkowało, to jest osobne imię o innym pochodzeniu - starogermańskie.
@iw69802 жыл бұрын
Jaki kredens!😍,kiedys x lat temu moja babcia miala taki identyczny.W tamtych czsach chyba wszystkie babcie go mialy
@moviemaker42212 жыл бұрын
dobry odcinek! dobry pomysł!!
@chichotkosmosu2 жыл бұрын
Ha, tak bardzo rzucało się to w Catfish! Przyznaję, trochę się podśmiewałam, gdy od razu było wiadomo, że dziewczyna na bank ma czarną skórę, zbyt charakterystyczne te imiona 😊
@ukaszbarya3982 жыл бұрын
Lubie te odcinki, thx David
@Magda34322 жыл бұрын
wow, to było bardzo ciekawe, nawet nie wiedziałam ze istnieje jakiś podział na białe i czarne imiona ;) Ale ja się pytam gdzie w tych rankingach plasuje się Dejw? ;p
@teresagedek96692 жыл бұрын
,,Dejw,,to zdrobnienie od Davida.
@odszczepciesie51282 жыл бұрын
@@teresagedek9669 od Devila
@diament22492 жыл бұрын
Roznorodnosc imion mnie nie dziwi tak bardzo, jak uzywanie polskich wulgaryzmow przez ciebie, Dave.
@Paul-in7nv2 жыл бұрын
Miałem identyczny kredens w domu, tak jak zapewne 90% polaków we wczesnych latach 90-tych. Piękne wspomnienia :D Pozdrawiam.
@usiti2 жыл бұрын
Katolicy nadają imiona "tradycyjne" między innymi dlatego, że pragną, aby imiona te pochodziły od świętych, miały głębsze znaczenie. i najczęściej coś oznaczają. Bardzo ważne jest imię jakie się nadaje człowiekowi, bo ono niejako wyznacza jego powołanie, tożsamość.
@bri47532 жыл бұрын
Też ci święci po których mamy imiona stają się naszymi patronami
@dziabuka19812 жыл бұрын
W praktyce to wygląda bardziej tak, że wybiera się najpierw imię, o świętym ewentualnie myśli się potem. Przynajmniej w Polsce.
@jerzyzajaczkowski85372 жыл бұрын
Katolicy mają imiona świętych patronów.
@trumql2 жыл бұрын
Moje propozycje: Hudnick, Aaron Conditioning i Veranda. Zresztą z tym ostatnim jest zacny suchar do wyszukania w netach🙂
@1KobyleCaco2 жыл бұрын
Czarne imię Smoła, Asfalt
@mareksobkiewicz55122 жыл бұрын
Znam ten kawał o Werandzie dawniej Wiera
@baca350.12 жыл бұрын
Kto nie zna kawału o Werandzie?
@isabeligbar2 жыл бұрын
Nie Weronika ale Weranda, prosze Pani 😄
@baca350.12 жыл бұрын
@@isabeligbar To kawał sprzed 40 lat.
@thestuff10142 жыл бұрын
Ja rozpoznaje muzumanow po imionach: Mohamad, Abdullah....i pare innych. Ale glownie Mohamad uzywaja, chyba z 90 procent, tak mi sie zdaje.
@mareksobkiewicz55122 жыл бұрын
Ja usłyszałem jak Turek nazywał swojego bachora DZICHAD choć oczywiście 90%...... Masz w zupełności racje
@staregierki7602 жыл бұрын
to tak wygląda, bo według ich wiary masz taką listę imion dla muzułmanów i oni dosłownie od tysiąca lat tylko z tej listy biorą. Rzadko kiedy spotkasz muzułmanów, którzy nazywają się np. Alfred czy Mateusz, bo chyba im te zasady religijne nakazują wybranie imion muzułmańskich.
@aztekiumbot51892 жыл бұрын
Narobiłeś mi ochoty na pomidorki z cebulką! :-)
@Jot_Pe2 жыл бұрын
Katolicy mają imiona swoich świętych patronów. Kiedyś księża niechętnie zgadzali się na to by na chrzcie nadać dziecku imię, którego nie nosił/a święty/a. Jak ktoś się upierał, to musiał przynajmniej drugie imię nadać po jakimś świętym. W protestantyzmie nie ma kultu świętych i dlatego tam więcej jest imion starotestamentalnych lub wręcz wymyślonych niedawno.
@arturmichalak32362 жыл бұрын
Czas na Judasza, jakoś zapomniane imię?
@Jot_Pe2 жыл бұрын
@@arturmichalak3236 To może dla dziecka satanistów 😆
@VIKING.19592 жыл бұрын
ALE USA TO PROTESTANCKI KRAJ
@Kwadratura2 ай бұрын
A skąd wiedzieli, że to dziecko nie zostanie świętym i później nie trzeba będzie dodać jego imienia do kanonu, huh?
@Jot_Pe2 ай бұрын
@@Kwadratura A jakie to miało znaczenie w tym przypadku? Ważne było, aby nadać dziecku takie imię, by miało świętego patrona (przynajmniej jedno z imion).
@89jacek2 жыл бұрын
jaki oldskoolowy kredesn :) fajny
@ptecza2 жыл бұрын
Brooklyn od ponad 100 lat jest dzielnicą Nowego Jorku, a nie oddzielnym miastem, więc lepsza byłaby analogia: Ursus, Targówek czy Żoliborz dla chłopca oraz Ochota, Białołęka czy Wesoła dla dziewczynki :)
@Jot_Pe2 жыл бұрын
Akurat Ursus (niedźwiedź) jest imieniem rzymskim.
@ptecza2 жыл бұрын
@@Jot_Pe No to zamiast Ursusa niech będzie Wawer :)
@Jot_Pe2 жыл бұрын
@@ptecza Wawer brzmi nieżle :) W Krakowie natomiast Wawel.
@januszlepionko2 жыл бұрын
@@Jot_Pe Powiadasz, że szukasz inspiracji w Krakowie? To masz: Bonarka, Olsza, Rżąka, Sidzina, Borek, Kleparz, Tyniec, Zwierzyniec. Może być?
@Jot_Pe2 жыл бұрын
@@januszlepionko Pewnie, podobają mi się szczególnie te żeńskie imiona :) Z Gdańska, gdzie mieszkam, wybrałbym Oliwa, Orunia lub Morena dla dziewczynek (jest też Olszynka - może to zdrobnienie od krakowskiej Olszy?) . Z imionami dla chłopców u nas jest gorzej... No bo chyba tylko Wrzeszcz (ale kto by się odważył nadać takie imię?) Chełm, Jasień. Reszta jest rodzaju nijakiego lub ma formę liczby mnogiej. Aha, no jest jeszcze w okolicach Straszyn (chyba niezłe?) i Otomin.
@lotoslotos46292 жыл бұрын
Super odcinek! I piękny kredens 😍😊
@push3kpro2 жыл бұрын
Ten kredens. U mnie takiego nie było, ale widywałem w wielu starych domach i skansenach.
@tkczester2 жыл бұрын
Na studiach poznałem Kewina (pisane przez w) którego rodzice wcale nie byli z USA. Pomyślałem że to straszne głupie imię i dalej tak myślę xd
@FireJach2 жыл бұрын
U mnie był Brain xD
@micnal692 жыл бұрын
W Katowicach parę lat temu chcieli dać synowi na imię Wiedźmin. W urzędzie nie pozwolili, to dali mu Wiedzimin🤔
@martawieszczycka23642 жыл бұрын
Liam to popularne irlandzkie imię. Jak ktoś nazywa się Liam, to prawie na pewno ma irlandzkie korzenie. Podobnie jak Paweł pewnie będzie Polakiem lub Czechem.
@Kwadratura2 ай бұрын
Całe życie myślałam że Liam to zdrobnienie od William :00
@ambrozy33532 жыл бұрын
Pozdrawiam na imię mam Gabriel był taki wierszyk Głupi Gabryś, ale nazywano mnie w domu Kuba i od dziś już wiem, że jedno głupsze od drugiego :)) Dzięki Dave otwarłeś mi oczy, muszę wyjaśnić sobie to z rodziną.
@miskowski15002 жыл бұрын
Czyli oficjalnie Gabriel, nieoficjalnie Kuba a w internetach Ambroży :) Trzy w jednym 😀 Pozdrawiam.
@katarzynabatory55772 жыл бұрын
Archanioł Gabriel - nie byle jaki patron.
@paulinagabrys88747 ай бұрын
Pozdrawiam, bo mnie od nazwiska wszyscy nazywali "Gabryśka" co mnie wkurzało totalnie, bo używali tego jako obelgę. Łączę się w bólu, choć uważam że mieć za patrona Archanioła Gabriela to jest zaszczyt
@vielebny20002 жыл бұрын
W Polsce też zdarzają się imiona które różnie się zapisuje, jak na przykład Angelika i Andżelika, Wioletta i Wioleta (tak, jest wersja przez jedno "t"). Są tez osoby które nadają zagraniczne imiona swoim dzieciom nie mając pojęcia jak to się pisze - swego czasu migneła mi informacja że ktoś w jakiejś wiosce dał synowi Żanklod. Ale moim faworytem jest gość którego znam - Dastin. Tak kur..a, podpisuje się Dastin.
@wp24402 жыл бұрын
Potwierdzam 😃
@rafalmoravlog2 жыл бұрын
Dziwne imię w Polsce to Mercedes, imiona które się kończą specificznie jak Bolesław i to mnie dziwi że niektórzy chłopcy w Polsce to Brajanki a dziewczynki Dżesiki 🤩
@paulinagabrys88747 ай бұрын
Mercedes jako imię występuje w krajach hiszpańskojęzycznych. Co do nazwy marki samochodów, ta się wzięła od imienia córki jednego z właścicieli, który paradoskalnie był pochodzenia czesko-węgiersko-żydowskiego.
@niechcemisie89292 жыл бұрын
Super materiał 😂
@HUW-050392 жыл бұрын
W Polsce też "biedni ludzie" albo jak kto woli doły społeczne nadają pewne imiona, których nikt normalny by dziecku nie dał.
@balcerzaq2 жыл бұрын
To samo robia "gory spoleczne".
@dkjzb88682 жыл бұрын
Mieczysław to jest najlepsze polskie imię i najbardziej dumne. Jak tego nie rozumiesz to się dokształc
@sator6666662 жыл бұрын
No to teraz rozumiem nazwę kategorii "Ebony" ;)
@peacefreedomandwealth2 жыл бұрын
Kobieta o imieniu Heban😂
@sator6666662 жыл бұрын
@@peacefreedomandwealth No tak, Heban-Eban-Ebony. Czarnulki :)
@annacebula73202 жыл бұрын
Ale fajny kuchenny kredens, babcia miała taki, chyba z lat 50. albo nawet 40. Miłe wspomnienia babcinej kuchni 🙂
@Marta-hadankyou2 жыл бұрын
Abigail to chyba bardziej żydowskie imię niż protestanckie 😉 przecież oprócz protestantów i katolików wśród białych Amerykanów jest sporo Żydów lub ludzi pochodzenia żydowskiego! ☺️ Pracując w korpo z ludźmi ze Stanów od razu to widać właśnie po imionach takich jak Abigail, Joshua, Micah, itd.
@teresagedek96692 жыл бұрын
To prawda.
@aeugh9302 жыл бұрын
Abigail i micah to żydowskie imiona?mi sie kojarzą tylko z red dead redemption
@blinski12 жыл бұрын
Stricte żydowskie imiona to Yotam, Ari, Yael, Lavi - po nich można w 100% celować we wspomniane pochodzenie. Abigail to tak samo imię żydowskie jak i chrześcijańskie, podobnie jak Sara, Adam, Joseph, Esther, Miriam, Jonathan etc. Jeśli jakieś imię występuje w starym testamencie, to będzie najprawdopodobniej zaadaptowane również przez chrześcijan i nie jest żadnym wyznacznikiem 'żydowskości'.
@Cubus-zapasowy2 жыл бұрын
Abigail to imię hebrajskie. Jest postać w Biblii o tym imieniu.
@tomaszrogalka44202 жыл бұрын
Protestanci w USA mają fetysz starego testamentu z jakiegoś powodu i ogólnie są bliżej judaizmu pod paroma względami. Bardzo bardzo częsty kompleks wybraństwa i predestynacja u przeróżnych grup protestanckich, którą często wiązano z genami (więc tak jak u żydów, taki rasizm z religijnego uzasadnienia), czyli naród wybrany 2.0. Główni bohaterowie eposu Moby Dick to Ismael i Ahab, a cała książka jest utrzymana w klimacie takiej starotestamentowej opowieści, gdzie cały czas przewija się Bóg jako element żywy i aktywny, wchodzący w interakcję, czy nawet może jego moc symbolizuje mityczny biały wieloryb.
@Belfer-xk1pl2 жыл бұрын
Ta Jonsheka haha 16:12 to ja jako belfer miałem taki problem z imieniem Dżesika. Chłopcy mówili dże-siiika. Afera była i skargi.
@lidiamaciejewska44652 жыл бұрын
Dużo imion z Getta kojarzyłam bo oglądam dużo podkastów kryminalnych i często się tam przewijają! Sama lubię nasze polskie stare imiona swoim dzieciom dalam Jagienka i Józef 😉
@miszael76072 жыл бұрын
W dzieciństwie znałem chłopca o imieniu Jurand.
@CeresSophia2 жыл бұрын
Po pierwsze, w Polsce są regulacje prawne odnośnie nadawania imion. Dlatego u nas dominują imiona tradycyjne, bo są pewne wytyczne - imię np nie może być obraźliwe i niejednoznaczne. Po drugie, od wielu lat imiona są nadawane według aktualnej mody - w moim pokoleniu było pełno Ewelin czy Agnieszek, teraz są Zosie i Zuzie. Mam rodzinę na Islandii - tam jest z kolei lista imion, które można nadawać dzieciom (ale dodaja do niej nowe imiona) - dlatego moja siostra nadała swoim imiona w miarę uniwersalne i mające odpowiedniki zarówno w Polsce jak i tam. A z najdziwniejszych imion to dla mnie dziwne właśnie bardzo jest nadawanie obcojęzycznych imion jak się mieszka całe życie w Polsce i nigdy nie było zagranicą, dlatego ponad 20 lat temu u mnie w szkole była dziewczyna imieniem Montana (i to było lata przed Hannah Montaną!), a druga miała na imię Inez (mama na nią mówiła Inezka, a dzieci wołały Pinezka ;P).
@paulinagabrys88747 ай бұрын
Ines to wariacja na imię Agnes, czyli Agnieszka. Popularne w krajach hiszpańskojęzycznych. Czy mama twojej koleżanki lubiła telenowele, to to imię tak brzmi.
@klm23.982 жыл бұрын
If it comes to names we are all victims of our parents folly. Pozdowienia z Kanady🍁
@klm23.982 жыл бұрын
I proszę mi nawet nie wspominać o Zbyszku z Bogdańca, bo urodziłem się niedługo po premierze "Krzyżaków" w polskich kinach.
@jdadize2 жыл бұрын
Moja żona jest wychowawcą w domu dziecka. Są tam w 90% dzieci z rodzin patologicznych. Zauważyliśmy że wśród tych dzieci jest stosunkowo dużo nietradycyjnych w Polsce imion : Alan, Jessica, Amanda , Kate ...itd. Rodzice nadrabiają kompleksy???
@explorer76692 жыл бұрын
Pewnie tak jest. A w garażu pewnie audi albo BMW😂
@jdadize2 жыл бұрын
@@explorer7669 w garażu to raczej aparatura do bimbru ;P
@nonperson222 жыл бұрын
Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubańczykom 😉
@olafmanowski67482 жыл бұрын
Uśmiałem się przy Sosnowcu.
@kawazmlekiemuht2 жыл бұрын
Kiedyś, w jakiejś gazecie, w rubryce ze zdjęciami nowo narodzonych dzieci w pewnym mieście, znalazł się Belzebub. Super imię
@Jot_Pe2 жыл бұрын
Jak rodzice są satanistami, to nie mogą nazwać dziecka imieniem jakiegoś świętego 😆
@ajeto22 жыл бұрын
W Inowrocławiu mają Denerys 😁
@izabelagajda14242 жыл бұрын
chore...
@pawepoleszak93102 жыл бұрын
Polański nakręcił o tym film : Dziecko Rosemary.
@Danielajna Жыл бұрын
Idź tam Antosia lulaj.
@katipol2 жыл бұрын
Sosnowica! Umarłam ze śmiechu 😂😂😂 No i hit: amerykański pisarz: Jerome Klapka Jerome
@bartosztaradejna78172 жыл бұрын
Mogła by być dziewczyna o imieniu Praga Północ. Miała by chłopaka imieniem Gocław i mieszkali by na Szmulkach.
@krzysztofs5512 жыл бұрын
Poczeli by dziecko z Ochoty a urodzili na Woli. I corka mialaby na imie Wola.
@Jot_Pe2 жыл бұрын
@@krzysztofs551 A jak urodziłby się chłopak, to Żoliborz 😆
@krzysztofs5512 жыл бұрын
@@Jot_Pe nie, jak Żoliborz to tylko Jarosław.
@KaterinaBurdan-xi7jg Жыл бұрын
Dave...mowisz super po' polsku...gratulacje
@schmidt9692 жыл бұрын
Ostatnio w przychodni słyszałem jak jedna mama w futerkowych laczkach mówiła do swojej córki "Wiwien", czyli pewnie coś jak Vivienne miało być. Tego typu imiona w Polsce uważam za głupie. Albo Brajan, Kewin albo Sajmon, na którego możnaby mówić Szymon, ale jest Sajmonem bo mama z tatą dzielą orzeszek zamiast mózgu.
@zycieto-iniejei-bajasubaru74992 жыл бұрын
Ja to podchodzę tak: Trzeba dać dziecku tak na imię, żeby nie miało gorzej w życiu, niż jakby danego imienia nie miało. Jak ktoś ma fazę na nadanie dziecku imienia Adolf , które na początku wieku XX było norma, jak np Adolf Dymsza, to ok. Jednak, jak Dasz Adolf, to trzeba się liczyć z tym ze będą dzieciaka wyzywać od "SS manów", "Hitlerów", bo tak to już na tym świecie jest... Był okres "Samant" i "Sandr" po piosenkarkach. Były też "Pamele", kiedy Anderson biegała między "Playboyem", a złocistym, nadmorskim piachem... Ale znowu... był stary kawałek "Pamelo wróć", czyli nic nowego... Teraz trzeba by było zapytać , po latach, nasze swojskie Samanty, Sandry i Pamele, czy miały przykrości z powodu swojego imienia. Sam bym chętnie porozmawiał z nimi, czy czegoś głupiego się nasluchaly. Jakieś "suchary" itp. to samo z facetami. Też bym zrobił wywiady...
@obywatelcane67752 жыл бұрын
Te futrzane kapcie noszone w charakterze obuwia wyjściowego stały się niejako wyznacznikiem typowej madki 500+ 🙂Jeden z ich atrybutów jak smartfon włączony na pudelka, messengera i allegro, pet i kawa. Ładne zadbane dziewczyny zwykle mają też jakieś zgrabne sandałki. Te głośne bździągwy całymi dniami przesiadujące na ławkach pod blokiem w czasie kiedy Brajanki i Dżesiki siedzą osmarkane w piaskownicy w 8-9 przypadkach na 10 będą miały futrzane kapcie.
@KaMila-ki5qp2 жыл бұрын
Ja mialam w klasie Sandrę, Samantę i Angelikę, a w klasach niżej była Jessica... norma dla dzieci z lat 90tych
@zycieto-iniejei-bajasubaru74992 жыл бұрын
@@KaMila-ki5qp i jak? Dziewczyny ktoś zaczepiał?, śmiał się?, czy nie miały przykrości ze strony rówieśników?
@barranek2 жыл бұрын
Niestety ale często takie imiona wymyślają samotne matki, gdyż tatuś nie doczekał do chrztu, albo w ogóle by nieznany
@janjankowski34082 жыл бұрын
Thanks Dave
@patrykkarcz78592 жыл бұрын
Nazwę swoje dziecko "Bydgoszcz", bo by pasowało i dla chłopca, i dla dziewczynki. Co prawda, za dziewczynką dzieci by wołały Brzydgoszcz, ale przynajmniej będzie miała zahartowany charakter.
@Semapho0ore2 жыл бұрын
Na Bydgoszcz chyba mówuą Bydzia wieć pewnie dla dziewczynki.
@dyrekcja31952 жыл бұрын
chłopca bym skracała Bydek
@bogumiakilar57652 жыл бұрын
Twoje komentarze są najlepsze!!!!
@inesadam5712 жыл бұрын
U mnie w klasie w LO było 8 Agnieszek, było to w latach 80
@klm23.982 жыл бұрын
A ilu było Zbigniewów lub Zbyszków. Bo do szkoły średniej chodziłem w tym samym czasie.?
@inesadam5712 жыл бұрын
@@klm23.98 nie było żadnego. W tamtym czasie nie były to zbyt popularne imiona, przynajmniej ja się nie spotkałam
@klm23.982 жыл бұрын
@@inesadam571 u mnie było czterech mnie wliczając. Prawie dwadzieścia lat po premierze "Krzyżaków"
@inesadam5712 жыл бұрын
@@klm23.98 chodziłam do liceum w drugiej połowie lat 80, popularne były m.in. imiona Paweł, Krzysztof, Grzegorz, Andrzej czy Michał, a z żeńskich Anna, Agnieszka, Katarzyna, Małgorzata, Ewa, Beata
@PepeInRedAndGreen2 жыл бұрын
U mojej mamy w klasie w liceum (przełom lat '70 i '80) było 8 Małgorzat i 6 Dorot :)
@maks8862 жыл бұрын
Bardzo poprawne użycie 'ja pierdolę' tam pod koniec xd
@TerefereUKU2 жыл бұрын
"Jak będzie chłopiec, nazwiemy go Lech, a jak dziewczynka - Wałęsa" 😜 PS. ostatnio byłem w Sosnowicy (lubelskie)
@HHelit2 жыл бұрын
W Polsce też mamy Dominique - Dominik.
@michalsarzynski35042 жыл бұрын
Sosnowica to bardziej jak choroba XDD
@0xtr0x622 жыл бұрын
Niesamowite że oni to rozluźniają imionami XDD
@janekkowalski10582 жыл бұрын
To trochę tak jakby nazwać dziecko "Rurza"
@wojciechs.4788 Жыл бұрын
Dobre dla tancerki na rurze. A chłopiec Rurek ten od stołu upier....nego w studiu TVN.
@garysmith77602 жыл бұрын
Super video David! Co do wymyslonych imion: znam kobiete malarke ktora ma dwie corki i nadala im imiona od coloru farby...Azur i Siena.
@lahns31272 жыл бұрын
Co do dziwnych zapisów imion, miałem przyjemność kiedyś poznać dziewczynę o imieniu Looci.
@Amulinka2 жыл бұрын
W Polsce jest mało imion polskich znaczących jakąś rzecz czy pojęcie. Oczywiście każde imię ma jakieś znaczenie, ale większość imion to imiona słowiańskie, np. Sławomir, Mieczysław, Radosław, Bogusław, Bogumił - one często mają swój odpowiednik żeński, lub chrześcijańskie spolszczone, np. Jan, Anna, Maria, Katarzyna, choć mogą mieć pierwotne pochodzenie przedchrześcijańskie - np. moje imię Urszula, pochodzi od łac. Ursula, czyli niedźwiedziczka (Ursa - niedźwiedzica). Z imion polskich, które znaczą przedmiot lub pojęcie to np.: Jagoda, Róża, Nadzieja (głównie jak widać żeńskie) - znam też dziewczyny nazwane Malina i Jeżyna, ale nie wiem, czy to jest na oficjalnej liście imion (tzn. imiona są nadane urzędowo, ale nie wiem na ile są pomysłem rodziców). Kiedyś była lista imion dopuszczalnych, od jakiegoś czasu jest większa dowolność, ale imię nie może oczywiście być obraźliwe itp. Z takich imion uważanych w Polsce za głupie i często nadawanych raczej przez ludzi niewykształconych to np. z lat. 80 inspirowane serialem,: Isaura, a tak to głównie to takie silące się na bycie zagranicznym, np. mi się tak kojarzą Violetta, Żaneta/Żanetta (choć one się już też spopularyzowały, ale mam wrażenie, że początkowo były bardzo pretensjonalne), a z ostatnich lat to oczywiście pisane po polsku Brajan czy Dżesika, które stały się już podstawą memów.
@dyrekcja31952 жыл бұрын
i dobrze że Brajan i in. są spolszczane, to naturalny proces w języku - keczap, mejl