Bardzo ładnie wytłumaczone objawy uszkodzeń wirników 👌👍👍👍👍👍Prościej chyba się nie da 🤔Pozdrawiam
@bogdanz.1977Күн бұрын
Ja sam dla siebie toczyłem najpierw taki uszkdzony wystający komutator do równości potem polerka delikatnym papierem ściernym i kilka razy się udały takie naprawy ;) Choć na codzień jako elektryk mało przezwajam. Pozdrawiam fachowca / Mistrza dzielącego się wiedzą !!! Takich ludzi potrzeba słuchać, bo tak jak mój nauczyciel z ZSZ na praktykach w kuźni mi mówił w 1993 roku : " Ja odejdę i nie ma komu przekazać wiedzy" . Po latach stwierdzam że brakuje dobrych materiałowców i pasjonatów swoich dziedzin. Winszuję wiedzy i doświadczenia, życzę zdrowia i oby się dażyło ;)
@piotroblacewicz6062Күн бұрын
Komutatora nie należy szlifować papierem ściernym ze względu na ścierniwo (również nie szlifuje się na szlifierkach) - obróbka tylko nożem tokarskim najlepiej diamentowym ewentualnie są specjalne materiały ścierne. No i najważniejsze to uzyskanie po takiej obróbce odpowiednich parametrów geometrycznych - bicie całkowite jak również bicie z segmentu na segment.
@TymexComputingКүн бұрын
15:15 - wielki szacunek! :D - kanał z taką misją subskrybuje się od strzału! Szanujmy czas który nam .
@pt477Күн бұрын
Dziękuję, ale nie jestem w stanie zagwarantować, czy ewentualne kolejne filmy będą jakoś tam interesujące. Pozdrawiam🙂
@dzikajagodka3989Күн бұрын
Jestem pozytywnie zaskoczony bo o metodzie z żaróweczką do wykrywania przerw w obwodzie wirnika nikt w szkole oraz na praktyce nie mówił oraz w serwisie elektronarzędzi a był ogromy problem bo wirnik nie wykazywał zwarcia a jednak iskrzył i czasem do bardzo, albo był problem z rozruchem i trzeba było zakręcić, aby maszyna ruszyła, co było nie bezpieczne a czasem nie możliwe z uwagi na typ elektronarzędzia.
@pt47720 сағат бұрын
Zanim zdecydowałem się na czynne uczestnictwo w tym kanale, przeglądałem inne o podobnej tematyce i nigdzie nie zauważyłem tej metody, tylko omomierz.
@TymexComputingКүн бұрын
Bardzo fachowa wiedza - dziękuję! A czy wiadomo jakie objawy miały te silniki przed diagnozą? Oprócz tego że "niedziała" :D Raz spróbowałem naprawić teściowej odkurzacz, rozebrałem zobaczyć widzę że szczotki skończyły się dawno temu ale też komutator miał jeden cienki cylinder zmaltretowany. Pomyślałem ajk nie ma szczotek to trzeba dać szczotki, kupiłem szczotki za 10zł umieściłem, sprawdziłem że dociskają, włączam - ile ja się wtedy nauczyłem o naprawie silników w minutę to chyba na 5 latach studiów bym się nie nauczył :D. Godzinę później rozważałem jaka to może być budowa tego komutatora, czy to zeszlifować czy na tokarce ktoś jeździ. Powiedziałem teściowej żeby sobie kupiła nowy za 200 bo będzie cichszy. Wirników nie sprzedawali a silnik zamienny meteor był za 90zł. Jestem za naprawianiem wszystkiego co się da ale niektóre zepsucia nie są warte snucia teorii a w miarę postępu technologicznego i zepsucią są wyjątkowe - nieprzewidzane przez technologię.
@piotroblacewicz6062Күн бұрын
Szczotki to poważny temat od siły docisku sprężyny po gatunek materiału na szczotki, który zależy od amperażu i prędkości obrotowej w funkcji średnicy komutatora.
@hitomisaiko22 минут бұрын
Świetny odcinek, bardzo z sensem! Blaszka stalowa? Dziękuję i pozdrawiam.
@tomek600315 сағат бұрын
Fajnie, fajnie a nawet bardzo fajnie! Zabrakło jedynie tego, żebyś pokazał czy żaróweczka świeci (lub nie) gdy w wirniku jest zwarcie. :)
@pt4774 сағат бұрын
Zgadza się, nie pokazałem, a być może powinienem. Sytuacja nie jest zero-jedynkowa. Jeśli zwarcie jest częściowe, żaróweczka świeci wyraźnie ciemniej, a jeśli zwarcie jest pełne, żaróweczka nie świeci.
@banytubeКүн бұрын
Kiedyś starszy kolega, podarował mi komutator który wykonał samodzielnie, techniką obecnie nie stosowaną. Żadnej żywicy, tylko mika, wycinki cięte frezarką, a całość toczonych elementów spaja zaprasowana tuleja. 🙂
@pt477Күн бұрын
Do niedawna takie komutatory były stosowane w wirnikach elektronarzędzi firmy Hitachi (Np. młot H 65, szlifierka G 13 i kilka innych) Wydawały się być pancerne, ale też się psuły.
@franekdolas75042 күн бұрын
Super film. Ta żaróweczka to na ile woltów jest?
@pt4772 күн бұрын
Najlepiej mieć kilka 1,5V 2,5V, 3,5 V i używać w zależności od rodzaju sprawdzanego wirnika. Np. dużą szlifierkę kątową 1,5 V, ostatecznie 2,5V. Dużego wirnika od szlifierki na110V trudno jest tą metodą sprawdzać, bo żaróweczka ledwo się żarzy, albo wcale, a nie mam odpowiednio silnego elektromagnesu.
@franekdolas7504Күн бұрын
@@pt477 Dzięki za odp.
@krisk1236Күн бұрын
Pozdrowienia dla starego fachury.
@Roman-ng2vjКүн бұрын
Prosto bez zbędnej paplaniny. Jednym słowem zawodowiec. Mało nas zostało Pozdrawiam z Gorzowa
@pt477Күн бұрын
Mało...Ludzie się wykruszają, albo rzutem na taśmę szukają innych pomysłów na działalność... Dziękuję i wzajemnie🙂
@setiwerteroКүн бұрын
Jako dziecko podziwiałem mojego S.P. ojca który domowym sposobem przewijał takie silniki i transformatory . Podziw był tym większy że zawsze to działało . Dziś ludzie nie mają anielskiej cierpliwości by ręcznie rozwinąć zliczając ilość uzwojenia a potem ostrożnie nowe nawinąć tak by się zmieściło w stojanie .
@pt47720 сағат бұрын
Pozdrawiam 🙂
@pt4772 күн бұрын
Niestety, dostępne dziś komutatory, produkowane są w "Państwie Środka" i ich jakość jest (mówiąc delikatnie), dość urozmaicona😆
@waldemar99742 күн бұрын
Błyskotliwe stwierdzenie i bardzo trafne 😆
@piotroblacewicz6062Күн бұрын
To jest statystyka i dotyczy również europejskich producentów.
@WędkarstwoRekreacyjneКүн бұрын
Ich jakość jest adekwatna do ceny jaką jest w stanie zapłacić polski przeciętny klient.
@ciechu635 сағат бұрын
Nie całkiem prawda. Regeneruję silniki ogrzewań postojowych i pomp płynu, trafiają się też silniki chińskie, i te silniki mają bardzo dobre twarde grube komutatory, które nie wykazują zużycia po wytarciu szczotek. Natomiast markowe np. Buhler ma żywotność jednego kompletu szczotek, komutator jest miękki i jest mało miedzi na działkach. Myślę że to celowe działanie żeby nie naprawiać tylko kupić nowe.
@pt4773 сағат бұрын
@@ciechu63 Ok. i dlatego nie napisałem, że wszystkie są kiepskiej jakości. Miedź jest droga i zapewne dlatego firmy robią tego rodzaju oszczędności. Co do celowego działania zgadzam się całościowo. Nawiasem mówiąc nie ma pewności czy Bühler nie zamawia podzespołów w Chinach co dziś jest powszechnym procederem w wielu dziedzinach produkcji.
@AdamTir-t7fКүн бұрын
Mistrzu czy można kupić u Ciebie takie urządzenie jak Ty masz,a super wszystko i na temat wyjaśnione pozdrawiam
@pt477Күн бұрын
Kupić?? Hmm... Nie zastanawiałem się nad tym, ale przecież taki przyrząd można bez większych problemów zrobić samemu wykorzystując średniej wielkości transformator i OSTROŻNIE rozcinając jego rdzeń na kształt litery V, tak, by powstał rodzaj pryzmy w której umieszczamy testowany wirnik.
@AdamTir-t7fКүн бұрын
@@pt477 jednak kupił bym gotowca a co pozdrawiam
@PiotrPiowelWeltrowskiКүн бұрын
@@pt477 Kiedyś były takie maszynki. W pracowni elektrycznej bydgoskiego "Elektronika" były...
@diodadiodaКүн бұрын
@@pt477 Do małych wirników robili takie rzeczy z silników pomp z pralek. Ja mam szczęście i mam cały taki sprzęt z PRL. kloc waży z 15 kg.
@pt477Күн бұрын
@ Oczywiście. Taki silnik po zdemontowaniu wirnika i zwoi rozruchowych nadaje się do tego celu
@marcintabor2103Күн бұрын
Ciekaw materiał 👍a mogę spytać istnieje jakaś sensowna hurtownia z wirnikami do elektronarzędzi
@pt477Күн бұрын
Takie hurtownie ogłaszają się na Allegro, ale nie wiem czy oferowane wirniki są przyzwoitej jakości Hurtowni stacjonarnej nie znam bo nie miałem potrzeby zaopatrywania się w gotowce.
@sprytnyfpvfreestyle5263Күн бұрын
Cześć. A ja bym chciał zapytać czy ten elektromagnes do testów to samoróbka ? Jesłi tak to czy mogę prosić o informację jak go wykonać. Trafiłem na Pana przypadkiem i nie zdążyłem przeglądnąc Pana filmów a może ma Pan na kanale fil o tym elektromagnesie.
@pt477Күн бұрын
Hej. Tester widoczny na filmie zrobiłem wykorzystując stojan w kształcie podkowy wzięty od pozostałości wiertarki Metabo. Stojan taki nie nadaje się do bezpośredniego zasilania napięciem 230V, więc podłączyłem go do znalezionego w klamotach transformatora obniżającego napięcie do ok 30V i okazało się to wystarczające. Taki przyrząd można bez większych problemów zrobić wykorzystując średniej wielkości sprawny transformator i OSTROŻNIE rozcinając jego rdzeń na kształt litery V, tak, by powstał rodzaj pryzmy w której umieszczamy testowany wirnik.
@AmatorElektronikКүн бұрын
Super odcinek, zawsze chciałem sobie zrobić taki tester do wirników ale nigdy do tego nie doszło, z czego zrobiłeś swój? Może film o czymś takim? Jaka żaróweczka?
@pt477Күн бұрын
Tester widoczny na filmie zrobiłem wykorzystując stojan w kształcie podkowy wzięty od pozostałości wiertarki Metabo. Stało się tak, ponieważ kolega "wyłudził" ode mnie ten który miałem😏 Stojan taki nie nadaje się do bezpośredniego zasilania napięciem 230V, więc podłączyłem go do znalezionego w klamotach transformatora obniżającego napięcie do ok 30V i okazało się to wystarczające. Taki przyrząd można bez większych problemów zrobić wykorzystując średniej wielkości sprawny transformator i OSTROŻNIE rozcinając jego rdzeń na kształt litery V, tak, by powstał rodzaj pryzmy w której umieszczamy testowany wirnik. Najlepiej mieć kilka żaróweczek : 1,5V 2,5V, 3,5 V i używać w zależności od rodzaju sprawdzanego wirnika. Np. dużą szlifierkę kątową sprawdzamy żaróweczką 1,5 V, ostatecznie 2,5V.
@AmatorElektronikКүн бұрын
@pt477 Dzieki, wlasnie jestem leniem ale mam uszkodzona wiertarke moze wezme z niej stojan, traf mam w opor coz znajde :-) masz filmik z tutorialem nawijania wirnikow i wytlumaczenia czemu tak? Tej wiedzy mi brakuje. Wiem ze nabija sie komutator lamelka na wprost szczeliny "nabiegunnika??" Wirnika ale dlaczego? Oraz jak zaczac nawijanie.... ciekawe to jest :)
@pt477Күн бұрын
@@AmatorElektronik Sorki, ale muszę nieco ostudzić zapał odnośnie testera : Stojan powinien być w kształcie podkowy i o ile wiem, takie stojany miały tylko wiertarki Metabo. Samo przezwajanie wirników i związane z tym zagadnienia będą uwzględnione w kolejnych filmach, ale muszę się do tego SOLIDNIE przygotować i stworzyć odpowiednie warunki, by miało to sens i było przydatne.
@AmatorElektronikКүн бұрын
@pt477 Przetne sobie ja wiem o co chodzi tylko robic mi sie niechce. Stojany testuje tak ze wkladam do srodka rdzen i mierze napiecie na drugim uzwojeniu po czym zamieniam uzwojenie zasilane na drugie i mierze pierwsze xD. Ciecie rdzenia trafa nie bedzie zbyt ptoste mile i przyjemnie ale da sie zrobic tylno mi sie niechce. Prosciej bedzie rozlozyc rdzen EI i na nim robic zabawy skladajac same E
@diodadiodaКүн бұрын
blaszki z puszek po piwie są spoko.
@pt477Күн бұрын
Co takiego??? O ile wiem puszki od piwa są z amelunium, zatem życzę powodzonka😆
@dzg9409Күн бұрын
🤣
@diodadiodaКүн бұрын
@ nie są już od dawna. To stal powlekana tworzywem.
@pt477Күн бұрын
@@diodadioda O tym nie wiedziałem, zatem zwracam honor i jeśli tak, to faktycznie mogą być odpowiednie do tesowania wirników.
@dzg9409Күн бұрын
@ Bzdety... zdecydowana wiekszosc to aluminium!
@piotrpisanko28002 күн бұрын
Pilka stolowa firmy majster polska po roku padl wirnik przyslali nowy wirnik lozyska i szczotki z przesylko 100 zl i na nowym troszeczke swad przy uruchamianiu byl ciagle na fabrycznym nie
@pt4772 күн бұрын
Nie powinno być żadnego swądu. Należałoby zmierzyć pobór prądu i pomierzyć omomierzem cewki stojana.
@piotrpisanko2800Күн бұрын
@pt477 dołożyłem wolny rozruch teraz i wszystko znikło za duża moc i kopa takiego miała że musiała przypalać