Diuna - Spoiler Talk ★Newsy&Analizy

  Рет қаралды 33,423

Ponarzekajmy o Filmach

Ponarzekajmy o Filmach

Күн бұрын

Пікірлер: 462
@michalgomola
@michalgomola 3 жыл бұрын
Wizje były pokazane kilkukrotnie żeby przekazać widzowi, że nie spełniają się one 1:1, a są tylko możliwymi przyszłościami. Dlatego w jednej z wizji Paul umiera, a w innej Dżamis jest jego przyjacielem (co też rzuca inne światło na późniejsze zabicie go) :)
@vivienne2915
@vivienne2915 3 жыл бұрын
Świetna uwaga
@PlikePysiol
@PlikePysiol 3 жыл бұрын
Dokładnie !
@olivialeah5283
@olivialeah5283 3 жыл бұрын
Dziękuje, dużo to wyjaśnia bo po jednokrotnym obejrzeniu podejrzewałam ze po prostu słabo zapamiętałam twarze i ten przyjaciel Fremen pojawi się dopiero później 😅
@Willqer
@Willqer 3 жыл бұрын
Dodatkowo myślę, że w drugiej części zobaczymy, dlaczego dla Paula "Jamis był moim przyjacielem, pokazał mi..."
@PrzemyslawBorowski
@PrzemyslawBorowski 2 жыл бұрын
Wizje dużo lepiej wkomponowano w miniserial z 2000 roku
@Pandikollo
@Pandikollo 3 жыл бұрын
Baron powiedział "nigdy nie ufaj zdrajcy, nawet jeżeli sam go stworzyłeś" to była jego filozofia.
@lukaszprzychodzki1973
@lukaszprzychodzki1973 3 жыл бұрын
Człowiek składa się z 80% z wody... skoro były skafandry zatrzymujące wodę to już dużo patrząc na to że byli w stanie polecieć na inną planetę. TO SIĘ NAZYWA TRANSPORT. Pewnie między planetarny woda to problem już w Polsce . A ty sie za Diune bierzesz...
@EvaN-cq4or
@EvaN-cq4or 3 жыл бұрын
@@lukaszprzychodzki1973 skafander ani namiot nie przerobią 100% wody wydalanej odzyskują sporą ale część jednak. Przydały by się takie u nas 😁
@krzysztofsikorski2296
@krzysztofsikorski2296 9 ай бұрын
Dokładnie. Zdrajcą było się raz, zostaje się na zawsze. Nigdy nie mają dobrego imienia.
@cincin795
@cincin795 3 жыл бұрын
1) wizje się ciągle przewijają w filmie, bo i w książce Paul ciągle miał te haluny 2) Baron zabija dr Yuego, bo bał się go, poza tym uważał go za bezużytecznego dla siebie - bo skoro zdradził Atrydów, to zdradziłby i barona 3) tarcza chroni przed szybkimi ciosami i pociskami, ale w zetknięciu z bronią "palną" (laserową) powoduje wybuch jądrowy, więc pozostała walka na broń białą 4) woda na Arrakis jest pod ziemią, o czym zresztą jest mowa w filmie 5) Tufir Hawat podał dokładny koszt podróży przedstawicielstwa Imperatora, bo jest mentantem - człowiekiem, którego umysł działa jak komputer, wykonując skomplikowane obliczenia w mgnieniu oka, są to ludzie rozwijający zdolności mózgu przy użyciu treningów i transów przyprawowych, jedne z najpotęzniejszych postaci w Diunie, każdy "wódz" miał swoich mentantów. Mentanci pojawili się w uniwersum Diuny po dżihadzie butleriańskim (buncie maszyn), po którym zakazano konstrukcji komputerów i robotów działających podobnie do ludzi, żeby zapobiec kolejnego buntu 6) Baron Harkonnen lata, bo jest opasłym świniakiem, którego osłabione nogi nie sa w stanie udźwignąć cielska, więc pod szatami ma zaprzężone do ciała tzw "dryfy" unoszące go nad ziemią 7) scena z pudełkiem jest jedną z najwazniejszych w powieści - testu Gom Dżabbar nie przeżył nigdy żaden mężczyzna, bo wymaga on idealnego okiełznania swojego umysłu i ciała, żeby powstrzymać wszystkie odruchy związane z niewyobrażalnym bólem. Ten test dowiódł, że Paul może być Kwisatz Haderach 8) Fremeni potraktowali oschle Paula i Jessikę, ponieważ oni ogólnie byli nastawieni negatywnie do "najeźdźców", którzy brali w lenno Diunę, szczególnie po doświadczeniu okrucieństwa zaserwowanego przez Harkonnenów 9) pojedynek z Dżamisem musiał się odbyć, ponieważ Jessika upokorzyła Dżamisa podczas walki z fremenami na początku ich spotkania i zgodnie z Fremeńskim zwyczajem ten zażądał możliwości "honorowego rewanżu", do którego za Jessikę stanął Paul 10) zdrada Yuego była mocno spłycona w filmie, w książce była to o wiele większa intryga :) To tak na szybko
@sillylittlesheepjax6009
@sillylittlesheepjax6009 3 жыл бұрын
no i co to ma świadczyć o filmie skoro tylko ci co czytali książki mogą wytłumaczyć logicznie ważne wątki historii, reżyser powinien to bardziej pokazać a nie tyle czasu zmarnował na tą słabą końcówkę jak chodzą po pustynni przez 10 minut albo ciągłe zbliżenia na twarz zamyślonego bohatera itp.
@cincin795
@cincin795 3 жыл бұрын
@@sillylittlesheepjax6009 z tego, co wypisałem, to tylko wątek mentantów nie był wyjaśniony, natomiast reszta tak - wystarczyło skupić się na filmie i na tym, co mówili, a nie tylko na obrazie.
@vivienne2915
@vivienne2915 3 жыл бұрын
test gom dżabbar przeżył na pewno jeden mężczyzna, przed Paulem, w książce ;) chyba bardziej chodziło o to, że nawet kobieta może nie przeżyć, ponieważ to test człowieczeństwa(nie pamiętam na 100% jak to było w książce wytłumaczone, ale coś w ten deseń). To, że Paul był facetem też, oczywiście ma duże znaczenie.
@cincin795
@cincin795 3 жыл бұрын
@@vivienne2915 w książce była na pewno mowa, że żaden facet go nie przeszedł :) I nie zmienia to faktu, że kolega skrytykował te scenę, a ona jest uber ważna dla fabuły i tylko na to chciałem zwrócić uwagę. Ponadto ta scena jest genialna wizualnie.
@vivienne2915
@vivienne2915 3 жыл бұрын
@@cincin795 przeszedł go facet, który miał być Kwisatz Haderach przed Paulem, a który jednak się nim nie okazał. To chyba jakiś przyboczny Imperatora
@crazygoat04
@crazygoat04 3 жыл бұрын
Ja to tu zostawię 😉 Kolejność według wydania: 1. "Diuna" 2. "Mesjasz Diuny" 3. "Dzieci Diuny" 4. "Bóg Imperator Diuny" 5. "Heretycy Diuny" 6. "Kapitularz Diuną" 7. "Dżihad butleriański" 8. "Krucjata przeciw maszynom" 9. "Bitwa pod Corrinem" 10. "Zgromadzenie żeńskie z Diuny" 11. "Mentanci Diuny" 12. "Nawigatorzy Diuny" 13. "Diuna. Ród Atrydów" 14. "Diuna. Ród Harkonnenów" 15. "Diuna. Ród Corrinów" 16. "Łowcy Diuny" 17. "Czerwie Diuny" 18. "Paul z Diuny" 19. "Wichry Diuny" 20. "Droga do Diuny" 21. "Diuna. Powieść graficzna. Księga 1" 22. "Ród Atrydów. Diuna. Tom 1" - komiks 23. "Duke of Caladan" - nie ma jeszcze polskiego tytułu Kolejność chronologiczna: 1. "Dżihad Butleriański" 2. "Krucjata przeciw maszynom" 3. "Bitwa pod Corrinem" 4. "Zgromadzenie żeńskie z Diuny" 5. "Mentanci Diuny" 6. "Nawigatorzy Diuny" 7. "Ród Atrydów" 8. "Ród Harkonnenów" 9. "Ród Corrinów" 10. "Diuna" 11. "Paul z Diuny" 12. "Mesjasz Diuny" 13. "Wichry Diuny" 14. "Dzieci Diuny" 15. "Bóg Imperator Diuny" 16. "Heretycy Diuny" 17. "Kapitularz Diuną" 18. "Łowcy Diuny" 19. "Czerwie Diuny" 20. "Droga do Diuny" Komiksy i "Duke of Caladan" jeszcze nie wiem gdzie są chronologicznie.
@RudzikPaulaJacob
@RudzikPaulaJacob 3 жыл бұрын
Odnośnie zdrady doktora Yueh, to w książce cały ten wątek był ciekawszy, ponieważ Yueh robił wszystko, żeby rzucić cień podejrzeń na Lady Jessicę, co spowodowało jej konflikt z Gurney i skupienie się na niej. On w tym czasie mógł działać swobodnie.
@artiboy5
@artiboy5 Жыл бұрын
Bzdura. Yueh nie robi nic. Ma Warunkowanie Imperialne i jest poza podejrzeniem. Podejrzenia rzuca baron Harkonnen.
@Machefi
@Machefi 3 жыл бұрын
Uwielbiam scenę, kiedy po uratowaniu załogi tego kombajnu (nie pamiętam, jak się nazywał), Leto drze się na syna, że naraził misję, a Paul zupełnie szczerze odpowiada: "Przepraszam tato. Wiem, że źle zrobiłem. To się nie powtórzy." Żadnego "Ale myślałem, że mój plan jest lepszy." "Mogłem uratować więcej, ale właściwie to Ty mi przeszkodziłeś." i tym podobne kwestie, zwykle wygłaszane w takich chwilach przez głównego bohatera. Zwykłe pogodzenie się z faktem, że jest guwniarzem i powinien słuchać starszych. Strasznie szanuje.
@bracianka
@bracianka 3 жыл бұрын
Problem w tym, że zwykły nastoletni gówniarz tak właśnie by nie zrobił 😉
@Machefi
@Machefi 3 жыл бұрын
@@bracianka zależy jakie są relacje w rodzinie. Ta scena, razem z tą, w której rozmawiali o dziadku pokazuje, że Paul nie szanował ojca tylko dlatego, że tak trzeba (bo to władca i starsza osoba), tylko że faktycznie Leto był dla syna autorytetem. Znam kilka rodzin, w których taka rozmowa właśnie tak by się skończyła. Oczywiście są w mniejszości, ale fajnie że wreszcie w kinie zostało pokazane, że można mieć zdrową relację syn-ojciec.
@oktawianc7456
@oktawianc7456 2 жыл бұрын
@@bracianka Rzecz w tym, że to absolutnie nie był zwykły gówniarz. Po pierwsze wychowany na księcia, po drugie szkolony w sztuce Bene Gesserit. Nic zwykłego w nim nie było.
@pawetrebas2328
@pawetrebas2328 3 жыл бұрын
Zamiast komputerów wysokie rody posiadają tak zwanych mentatów, czyli specjalnie szkolonych ludzi zastępujących komputery.
@kamilgorski1997
@kamilgorski1997 10 ай бұрын
42:35 jak ten czas szybko minął i to nawet do 2024 😁
@Majdaily
@Majdaily 3 жыл бұрын
Scena z pudełkiem jest kluczowa, bo Gaius niemal przestraszyła się mocy, która drzemie w Paulu i przekonała się, że jest wybrańcem. Te jej oczy za woalem, ta utrata świadomości na sekundę, gdy go przywołała, piękna scena. Postaraj się docenić:)
@pawzubr
@pawzubr 3 жыл бұрын
Pojedynek na końcu nie miał być ekscytujący - miał tylko zaznaczyć śmierć Paula i powstanie Kwisatz Haderach - dlatego to świetne miejsce na zakończenie pierwszej części.
@mabs40
@mabs40 3 жыл бұрын
To 'szwendanie się' może się wydawać bez sensu ale tak nie jest. Cała ta wędrówka pokazuje, że Paul przemierza pustynię tak umiejętnie jakby się tam urodził..... Btw jak dla mnie film ucina się w dobrym momencie - Paul decyduje się przyłączyć do Fremenów i to da początek dalszym wydarzeniom. Sama Chani mówi w jednej z ostatnich scen ' it's only the beginning' :)
@kostrow1467
@kostrow1467 3 жыл бұрын
Obejrzałem wczoraj jeszcze raz. Po drugim razie jeszcze bardziej mi się podobał. Ja chyba taki styl lubię, taki wolniejszy a nie skakanie z akcji do akcji. Nie czytałem książki i mimo to jest dla mnie zrozumiały. Przecież tam wystarczy uważnie oglądać i słuchać o czym mówią bohaterzy. Wszystko wyłożone łopatologicznie. Moim marzeniem zawsze było żeby Vileneuve dostał Star Warsy do robienia i wolną rękę. Nie dostał za to ma Diunę. I świetnie bo może wreszcie ktoś zrobi trylogię np od początku do końca i będzie to spójne. Poza tym ja po BR2049 wierzyłem w tego gościa że sobie z Diuną poradzi.
@Thea._
@Thea._ 3 жыл бұрын
Ja bym powiedziała, że w porównaniu z książką film jest wręcz łopatologiczny. Co nie umniejsza filmowi absolutnie. TAK! Star Wars w reżyserii Vilenuve 😍.
@kostrow1467
@kostrow1467 3 жыл бұрын
@@Thea._ tu jest ten klimat którego brakuje mi w Star Wars. Może Łotr 1 miał zalążek tego, takiego klimatu powagi, cięższego klimatu niż bajka dla 12 latka. Ale to jeszcze nie było to. Tutaj mimo że nie mamy seksu, krwi, skrajnej brutalności film wydaje się o wiele poważniejszy i dorosły.
@Pec3t
@Pec3t 3 жыл бұрын
@@kostrow1467 no jasne, Diuna zjada SW na śniadanie pod tym względem.
@kostrow1467
@kostrow1467 3 жыл бұрын
@@Pec3t w każdym razie jest potencjał żeby budować na tym świecie i za 30 lat mieć coś więcej niż Star Wars. Serial o Obi Wanie powinien dostać do produkcji Vileneuve. Coś mi się wydaje że zmiażdżył by wszystko.
@wojbas471
@wojbas471 3 жыл бұрын
@@kostrow1467 star Wars według mnie jest bardziej poważne
@brissinger9560
@brissinger9560 3 жыл бұрын
Kwestia tych wizji jest bardzo istotna, mam nadzieję że w kontynuacji jakoś to uwidocznią.
@igorkosek2094
@igorkosek2094 3 жыл бұрын
Zacząłem książkę od razu po filmie. Zajebista jest, naprawdę świetna polecam wszystkim
@Pandikollo
@Pandikollo 3 жыл бұрын
Diuna to miły wstęp, "Bóg Imperator Diuny" czesze beret ;)
@danielmatusiewicz746
@danielmatusiewicz746 3 жыл бұрын
@@Pandikollo Ale za nim dojdziemy do Boga Imperatora Mamy jeszcze Dzieci Diuny. Moja ulubiona książka z cyklu. Postać Leta 2 i Kaznodziei powoduje że książka czyta się sama. W dalszych częściach tylko Miles Teg oraz Darwi Odrade Maja podobnie elektryzujące watki. Mam nadzieje że starczy twórcom zapału i zekranizują również Mesjasza oraz Dzieci jeżeli nie w kinie to może chodziarz jako serial. Te trzy części spina pięknie klamra życia Pola bo Bug imperator to 3500 lat do przodu i chcąc nie chcąc wszystkie wątki zamykają się same no może z wyjątkiem jednego :).
@Pandikollo
@Pandikollo 3 жыл бұрын
@@danielmatusiewicz746 Mesjasza mogli by dokoptować do Diuny. W zamyśle Herberta była to jedna książka.
@danielmatusiewicz746
@danielmatusiewicz746 3 жыл бұрын
@@Pandikollo tak jedna ksązka ktora miala by 1000 stron czesciej widzialem jak dodaja mesjasza do dzieci robiac wtedy jeden tom ktory jest objetosciowo podobny do diuny.
@michalsowa1324
@michalsowa1324 3 жыл бұрын
Ja po przeczytaniu książki byłem zachwycony logiką całości - walczą na miecze bo tarcza osłabia przed szybkimi uderzeniami a te bardzo szybkie (jak np. Strzał z broń palnej) odbija w kierunku strzelającego. Podobnie działało z bombardowaniem Arrakis - gdyby doktor nie wyłączył osłon to samo bombardowaniem skończyłoby się stratami wśród bombardujących - nie odwrotnie. Dla mnie ma to zdecydowanie więcej sensu niż walka na miecze przez Jedi - bo tak :P To co moim zdaniem przebija w Diuna w Grze O Tron to podejście Atrydow do zdrady przez Imperatora. Oni wiedzieli ze to pułapka, wiedzieli ale miko to musieli podjąć to ryzyko. Gdzieś to było w książce, że muszą zachować się tak jak Harkoneni chcą, żeby w następnym ruchu ich ubiec, bo inaczej oni by to wykorzystali jeszcze gorzej dla nich. Generalnie zawiłość i przebiegłość planów to bardzo mocna strona książki. Fremeni potrafią pozyskiwać wodę i wilgoci z ciała - książka nie tlumaczy w jaki dokładnie sposób ale tak jest. Książka podzielona mniej więcej w połowie i dzieli dokładnie na pół historię Paula - pierwsza część jako syn księcia Kaladanu, w drugiej części będzie się stawał przywódcą fremenów itd. Mnie film zachwyca bo jest (na ile pozwala mu ograniczenia srebrnego ekranu) bardzo wierny odwzorowaniem książki.
@Shlizer
@Shlizer 3 жыл бұрын
ja tylko dodam, że stwierdzenie 'zostawimy młodego, bo się jeszcze przyda, a kobietę przerobimy na wodę' ma sens.. po prostu nie należy przykładać do tego naszych norm - kiedyś było np. niewolnictwo i normalnym było rozbijanie rodzin w podobny sposób, Fremeni po prostu mają zupełnie inny system poglądów (ot choćby wielbiona przez nich wilgoć przez co np. splunięcie komuś pod nogi ma dokładnie odwrotne znaczenie niż w naszym systemie zachowań)
@oktawianc7456
@oktawianc7456 2 жыл бұрын
Tarcza nie odbija w stronę strzelającego tylko odbija po prostu. Natomiast przy użyciu broni laserowej następuje reakcja zwrotna i chroniony jak i strzelający giną w eksplozji atomowej. Co akurat jest słabe, bo w oczywisty sposób wysyłano by zamachowców samobójców żeby małym kosztem zniszczyć rywala. To jedna z nielogiczności tego rozwiązania w Diunie.
@wernerwernerowy8761
@wernerwernerowy8761 Жыл бұрын
​@@oktawianc7456 Tak ale wykorzystanie tego rozwiązania jest zakazane gdyż jest niemal nie odróżnialne od ataku jądrowego a to grozi że w odwecie wszystkie rody Imperium przeprowadzą z strachu atak odwetowy bronią jądrową
@oktawianc7456
@oktawianc7456 Жыл бұрын
@@wernerwernerowy8761 Jeszcze by musiał ktoś udowodnić, że to sprawka danego rodu. Jakże łatwo by było zaaranżować coś takiego stronie trzeciej żeby zniszczyć jakiś ród. To naiwne myślenie.
@wernerwernerowy8761
@wernerwernerowy8761 Жыл бұрын
@@oktawianc7456 W tym wypadku pyło kanli ( wendeta) wojna zgodna z prawem czyli każdy wiedział kto i dlaczego użyłby takiego efektu do tego wszystkie rody mają Arsenały odwetowe poza planetą w tym Atridzi.
@vivienne2915
@vivienne2915 3 жыл бұрын
Zrób następny materiał po przeczytaniu książki 😁😁
@francobollogiallo9346
@francobollogiallo9346 3 жыл бұрын
Haha, powodzenia :D
@yasarianm.1415
@yasarianm.1415 3 жыл бұрын
Popieram. Jeszcze nie obejrzalem nowej wersji, czytam szosty raz wszystko od poczatku
@OlaOla-ct4nu
@OlaOla-ct4nu 3 жыл бұрын
Dokładnie 🙏
@tomiii82
@tomiii82 3 жыл бұрын
I będzie ponarzekajmy o książkach
@robertgrochal3997
@robertgrochal3997 3 жыл бұрын
Czekałem na ocenę filmu, miała być w tym odcinku.. u mnie 7/10. Czekam na druga część 🙂
@dzika_kunnna
@dzika_kunnna 3 жыл бұрын
a mi tam sie podobal bardzo, film był w pyte
@raikinnen
@raikinnen 3 жыл бұрын
Kwestia zabicia doktora Yeuh przez barona jest umotywowana w książce: baron obawia się ze doktor jest zbyt niebezpieczny (słusznie zresztą), jak raz zdradził to może ponownie a przy okazji chce ukryć w jaki sposób zmusił go do współpracy. Doktor Yueh wyłącza też tarczę nad siedzibą rodu, dlatego Harkonenowie mogą ich zbombardować z powietrza. Przeczytaj, książka dużo tłumaczy.
@Pec3t
@Pec3t 3 жыл бұрын
Jasne, ale właśnie to wyłączenie osłon było słabe. Jaki cudem doktor miał dostęp do miejsca, gdzie te osłony można wyłączyć. Przecież to powinno być miejsce mocno strzeżone z ograniczonym dostępem.
@kandarayun
@kandarayun 3 жыл бұрын
@@Pec3t bo defacto nie było fizycznej możliwości, żeby zdradził. Doktor był wychowankiem pewnej akademi, która nakładała na swoich nazwijmy to adeptów pewne uwarunkowania, których praktycznie nie można było złamać. Baronowi się udało, ale trochę mu to zajęło. Wiem... Z filmu to nijak nie wynika, a szkoda, choć znak na czole mu zostawili
@sillylittlesheepjax6009
@sillylittlesheepjax6009 3 жыл бұрын
nie można tak tłumaczyć nie logicznych rzeczy ,,bo w książce to było wyjaśnione'' to wielki minus filmu,że dają takie wątki bez infa. Oceniamy film jako całość a nie książke na jego podstawie
@Pec3t
@Pec3t 3 жыл бұрын
@@kandarayun nie dało się, ale jednak się dało:) Ok, więc złamanie uwarunkowania było wielkim zaskoczeniem. To wciąż nie tłumaczy dlaczego doktor miał dostęp do tarcz. Gdyby to u kogoś takiego jak Gurney złamali uwarunkowanie, to miałoby sens.
@kandarayun
@kandarayun 3 жыл бұрын
@@Pec3tnie pamiętam czy Gyrney miał uwarunkowanie, chyba nie... I dlatego cały plan opierał się doktora. I tak, to był duże zaskoczenie, pierwszy taki przypadek w historii
@PrimalElf
@PrimalElf 10 ай бұрын
Zrób panie retro rant na Diune Lyncha szczególnie jak jeszcze o dwójce się mówi. Ja powiem ci że jak oglądałem pierwszy raz z racji pierwszej części to meh była taka 6/10 ode mnie a po dwójce i jak przypominam sobie o Lynchu i jego Diunie mam ochotę sam się zjechać.
@systemica1254
@systemica1254 3 жыл бұрын
Chciałabym zobaczyć jeszcze trzecią wersję Twojej recki Diuny po lekturze pierwszego tomu i ponownym seansie, bo wiele Twoich zastrzeżeń ma uzasadnienie w zasadach uniwersum Diuny oraz dalszej fabule :D
@zbigniewiksinski
@zbigniewiksinski 3 жыл бұрын
wlasnie tym bardziej jego opinia jest lepsza bez czytaina. nie powinienes musiec czytac ksiazki aby czerpac z filmu
@cincin795
@cincin795 3 жыл бұрын
@@zbigniewiksinski owszem, ale wtedy diuna powinna być miniserialem 10-12 odcinków po 1h żeby to ogarnąć.
@karolinadmochowska4279
@karolinadmochowska4279 3 жыл бұрын
@@cincin795 pewnie tak, choć jestem pewna, że te 2,5h można było lepiej wykorzystać.
@maniek2207
@maniek2207 3 жыл бұрын
Ale to jest recenzja filmu a nie całej sagi.
@karolinadmochowska4279
@karolinadmochowska4279 3 жыл бұрын
@@maniek2207 moim zdaniem adaptacja połowy pierwszej części sagi jest nieudana, z uwagi na potraktowane po macoszemu postacie. Dla mnie to nie działa. Wolałabym mniej długich ujęć a więcej bohaterów.
@karolinakarolina1603
@karolinakarolina1603 3 жыл бұрын
Odpowiedź na większość Twoich pytań jest w książce, nie chcę spoilerować, ale tak, Baron lata, bo jest gruby i potrzebuje wsparcia :D Zgadzam się z większością rzeczy, które zawarłeś w filmie jako problemy '' Diuny '', dla mnie największym minusem było spłaszczenie roli Pitera do przudupasa, który powiedział 2 słowa i umarł, a w książce jego dialogi z Baronem były ciekawymi, zabawnymi scenami, odnośnie tej samej postaci brakowało w filmie przedstawienia, kim byli Mentaci, skąd się wzięli i jakie mieli ograniczenia, bo to też była dla mnie jedna z ciekawszych rzeczy w książce
@szaraściana13
@szaraściana13 3 жыл бұрын
Największym problemem Diuny (w przypadku przekładania na film) jest to, że w dużej mierze złożona jest z przemyśleń postaci, które ciężko ubrać w dialogi, a monologi byłyby absurdalne. Tak jest na przykład z Doktorem i Harkonnenem i powodem, dla którego go zlikwidował.
@micke7261
@micke7261 3 жыл бұрын
Akurat Villeneuve jest mistrzem w opowiadaniu obrazami. Sam bez problemu wyłapałem już tylko na pierwszym seansie w kinie, po konstrukcji scen, mimice aktorów, na jakim etapie powieści są bohaterowie w swoich głowach. Najlepszy przykład do gra R. Ferguson. Spotkałem się z opinią że w scenach gdy się rozkleja na osobności, nie pasuje to do twardego charakteru Bene Gesserit, dla mnie zaś było to odzwierciedlenie głębokiego uczucia do księcia, rozdarcia pomiędzy miłością do niego, a szkoleniem zakonu, no i rzecz jasna żalu po stracie, Jessica wiedziała przecież już wtedy że książę jest stracony. Tylko że oczywiście coś takiego wyłapuje się właśnie znając treść książki, bo wtedy automatycznie obrazy serwowane nam przez Villeneuve "odpalają" nam w pamięci odpowiednie sekwencje monologów wewnętrznych bohaterów jakie znamy z książki :)
@songo55
@songo55 3 жыл бұрын
Dawaj The Expanse, jeśli już jesteśmy w klimatach sci-fi, naprawdę warto.
@animia8663
@animia8663 3 жыл бұрын
Dla mnie hitem było jak pokazali ornitoptery. Czytając książkę próbowałam sobie je wyobrazić. W Diunie Herberta są one bardziej podobne do ptaków. Ale ujęcie ich jako ważek było trafione w sedno i przerosło moje oczekiwania. Co do Jessiki i próby Paula. Ona sama jako dziecko przeszła te próbę, znała ten ból (jakby reka płonęla nawet była taka przebitka z obrazem zwęglonej ręki). Wszystkie adeptki Bene Gesserit musiały tą próbę człowieczeństwa przejść. Próba mogła być śmiertelną wiec mogła stracić ukochanego syna a co za tym idzie pewnie i swoje życie. Stąd ten stres i rozdygotanie (co już nie jest zgodne z książka bo Siostry były mistrzyniami panowania nad emocjami i ich nieokazywania ale to było by raczej nudne w filmie). Poza tym Paul urodził się wbrew woli zgromadzenia. Bene Gesserit mogą sterować płcią swoich dzieci. Jessika miała urodzić dziewczynkę. Sprzeciwiając się naraziła się woli zgromadzenia ich wielkiemu planowi eugenicznemu. Siostry mogły wyeliminować Paula gdyby nie był on możliwym Kwisatz Haderach. Kim jest ten męski odpowiednik Bene Gesserit wyjaśniła Jessika w scenie odlotu Matki Wielebnej. Czy wiedziała bym to wszystko oglądając tylko film, no nie ale to piękna furtka do tego aby zacząć przygodę z Diuną Herberta.
@wiktork
@wiktork 3 жыл бұрын
Z tym machaniem nożami a nie strzelaniem może chodzić o to że osłona chroni przed strzałami i tylko z bliska mieczem można skutecznie zabić
@John_Knolastname
@John_Knolastname 3 жыл бұрын
Po prostu tarcze można przebić tylko wolnym ruchem . Strzał jest za szybki przez co nie przebije tarczy.
@marcinboral
@marcinboral 3 жыл бұрын
@@John_Knolastname a bron laserowa powoduje potezny wybuch
@bracianka
@bracianka 3 жыл бұрын
W końcu ktoś, kto nie pieje z zachwytu. Właśnie dla mnie główna wada filmu: brak emocji. Film jest piękny, monumentalny (czy tam w ogóle jest coś małego, oprócz tego latającego mikrozabojcy?), i totalnie obojętny. Oprócz Dunkana i ważek - ważki są zajebiaszcze. I ten piaskowy kombajn.
@przemysawpapis6116
@przemysawpapis6116 3 жыл бұрын
Wydaje mi się, że z tarczami chodzi o to, że one odbijają szybko lecące pociski/przedmioty i można je przebić tylko powolnym pchnięciem/przecięciem. Dlatego jeśli używają jakiś mechanicznych nabojów/dronów to tą są penetrujące, jak zabijają mieczem to praktycznie zawsze przez poderżnięcie gardła/zasztyletowanie itp. Może chodzi o jakąś równowagę między energią kinetyczną, a potencjalną czy coś :D
@Pec3t
@Pec3t 3 жыл бұрын
było powiedziane, że _wolne_ ostrze przechodzi przez barierę.
@ignisa8909
@ignisa8909 3 жыл бұрын
więcej podobieństwa jest Wiedźmina do Diuny niż GoT, np. dobór eugenicznym, wizje na pustyni, zakon czarodzieje itd.
@egregorex
@egregorex 3 жыл бұрын
@@yananna_yarn Właśnie
@piotrwawreniuk3249
@piotrwawreniuk3249 3 жыл бұрын
15:50 Nie wiem, czy dla Barona dobrze byłoby gdyby się to "rozeszło po galaktyce". Yueh wiedział za dużo o spisku i mógłby wyrządzić sporo szkód Harkonnenom i samemu imperatorowi. 19:40 Bardzo grubi i bogaci ludzie korzystają z dryfów do przemieszczania się 23:00 żeby użyć głosu trzeba go dostosować do osoby, na której się go używa, więc można go użyć na jednej osobie na raz i dopiero po zbadaniu cech osobowości tej osoby
@sabajedna2232
@sabajedna2232 3 жыл бұрын
masz rację - mogli go postawić przed prawdomówczynią Bene Gesserit i wszystko by się wydało
@minominomi6480
@minominomi6480 3 жыл бұрын
Ta scena z pudełkiem jest sceną kluczową dla całej kroniki Diuny 😂 Przeczytaj tę książkę.
@wojbas471
@wojbas471 3 жыл бұрын
Ale w filmie była nudna i gowniana fanboyu nudnej diuny. Książka taka se dzis zaczynam czytać narazie nudy 😩. 1000 razy wole star Wars
@blllklbn4055
@blllklbn4055 3 жыл бұрын
Nie wypisuj bredni z tylka. Oceniamy tutaj film, a nie książkę razem z filmem. Rozumiesz to?
@grot7x603
@grot7x603 3 жыл бұрын
Fakt, pierwsza część mogła skończyć się na bitwie o Arrakis i ucieczce naszych bohaterów. Dało by to nam możliwość lepszego zaznajomienia się z lore uniwersum, tego jak ono funkcjonuje i na jakich zasadach. A także przybliżyło głębsze zróżnicowanie frakcji tam występujących oraz szansę większego zżycia się z postaciami tak, aby ich śmierć była dla nas nieco mocniejszym wstrząsem. Również, o czym wspominałeś - doctor Yueh, ważna kwestia, a można było rozwinąć ją własnie w takim podejściu do pierwszego filmu jak wyżej i zbudować wokół tego prawdziwą intrygę. Wtedy na pewno więcej osób (zwykłych widzów) z wypiekami na twarzy czekało by na kolejną część.
@coelka
@coelka 3 жыл бұрын
Jeśli dobrze pamiętam to ta scena z ręką jest najważniejsza. Zakon robił manipulacje genetyczne podsyłając kobiety odpowiednim mężczyznom genetycznie by po iluś pokoleniach otrzymać istotę, która będzie mieć moce większe niż ktokolwiek wcześniej i miał to być chłopiec. Mężczyźni nie mają takich dużych uzdolnień mentlnych, psychofizycznych jak kobiety, ale po tym doborze genetycznym to właśnie miał się urodzić chłopiec, który miał mieć moce największe. Ledy Jesica była podstawiona Atrydzie i miała urodzić dziewczynkę a ten wielki człowiek miał się narodzić w następnym pokoleniu. Jesica się zakochała i urodziła bezprawnie chłopca pokolenie za wcześnie by Ayrydzi mieli następcę. Dlatego w tym pudełku on jest sprawdzany, sprawdzane są jego moce psychiczne min. kontroli bólu i kontrolowania własnego ciała. Dlatego jak on wyjmuje rękę, ta sostrzyczka mówi żaden mężczyzna nie wytrzymal jeszcze tyle i to jest to co ustawia fabule, że o pokolenie za wcześnie urodził się człowiek z wielkimi możliwością, których nie miał jeszcze nikt nigdy w historii ludzkości, ale przez to nie jest taki posłuszny, buntuje się i nie daje sobą sterować zakonowi. Z drugiej strony Fremeni czekają na mesjasza i pojawia się Poul, który już wiemy nie jest zwykłym człowiekiem tylko istotą stworzoną i wykreowaną przez zakon, jest produktem wielopokoleniowych manipulacji genetycznych. Jeśli Poul przeszedł próbę podelka to znaczy, że jest tym zaplanowanym, że posiada ponadludzkie moce, ale jest z nim problem b bo nie jest dokładnie tym kogo zakon chciał stworzyć bo urodził się o jedno pokolenie za wcześnie, ale przeszedł próbę, której jako zwykły człowiek nie miał prawa przejść i to ustawia cała fabule już na całą książkę a nawet książki
@rafalprygiel4549
@rafalprygiel4549 3 жыл бұрын
Jeszcze był jedna ekranizacja Diuny - Trzyodcinkowy miniserial Frank Herbert's Dune z 2000 (tom I) oraz też trzyodcinkowy serial Frank Herbert's Children of Dune z 2003 (kolejne dwa tomy). Co ciekawe, grają tu między innymi William Hurt, James McAvoy czy Susan Sarandon, choć same seriale wyglądają "tekturowo".
@ortsac1255
@ortsac1255 3 жыл бұрын
Tekturow, ale te miniseriale skłoniły mnie do przeczytania książek 😉
@tomiii82
@tomiii82 3 жыл бұрын
To było bardzo wierne książce
@karolldo4010
@karolldo4010 3 жыл бұрын
Film bardzo mi się podobał, jak dawno nic w kinie, ale niektóre ujęcia Zendayi czy Timothee to były gotowce pod reklamy perfum :)Muzyka do filmu sztos i chyba będzie Oscar
@2727monik
@2727monik 3 жыл бұрын
Zgadzam się: wizualnie piękny i muzyka jest epicka 😍
@Patisson_1
@Patisson_1 2 жыл бұрын
Osobiście uwielbiam fragmenty z książki (dwa lub trzy), kiedy to ktoś rozmawia z Fremenami i niedowierza, jak pokonują Sardaukarów, opowiadając to ot tak, "no tak, zabraliśmy im sprzęt było nas trzech, a ich tylko 15" XD Jak wygląda moja przygoda z tym światem? Najpierw była recka bez spoilerów na PoF, później książka, a później film 😅
@julianwaszak
@julianwaszak 3 жыл бұрын
Panie Michale, ja jestem świeżo po seansie... wrażenia mam podobne. Ale jak bym wolał, żeby było jeszcze wolniej ;) Idealne dla mnie byłoby zakończenie filmu jak Paul z matką stoją na wydmie i patrzą na zgliszcza, a czas z biegania po pustyni byłby wykorzystany wcześniej na 1. pokazanie Imperium i Imperatora 2. pokazanie dramatu oraz rozterek doktora i innych postaci 3. przedstawienie Harkonenów, ich motywacje, charaktery itd. Ilość wizji była dla mnie ok. Ale ja liczyłem na większe haluny ;) Pozdrawiam serdecznie!
@szept0101
@szept0101 3 жыл бұрын
Michał koniecznie bierz się za książkę i wtedy zrob recenzje, wszystkie Twoje wątpliwości co do scen zostaną rozwiane.
@blllklbn4055
@blllklbn4055 3 жыл бұрын
Film ma się bronić sam. Film to nie książka, prawda?
@kliosseek
@kliosseek 3 жыл бұрын
@@blllklbn4055 To prawda, nie jest, tylko nie jesteś w stanie w filmie zmieścić wszystkich wątków i nawiązań do miliona rzeczy z książki. Nie ma w filmie nic o pochodzeniu rodu Atrydów i Harkonennów, o tym, że podczas wojny z maszynami praprzodkowie harkonennów i atrydów byli przyjaciółmi. Tych rzeczy dowiesz się czytając cykl książek. Bez podstawy w postaci książek pewne sceny i wątki można nazwać dziwnymi/niewyjaśnionymi lub nielogicznymi. Jeżeli popatrzysz na świat Diuny tylko z perspektywy filmu to tak właśnie będzie.
@blllklbn4055
@blllklbn4055 3 жыл бұрын
@@kliosseek No to wiadomo. Ale film powinien sam nakreślić wszystko w wystarczający sposób. Podam oczywisty przykład, czyli Drużynę Pierścienia. Nie musiałeś znać ani grama książki. Pod koniec filmu wiedziałeś dokladnie co i jak, kibicując głównym bohaterom. Tutaj tego nie ma. Film mi się podobał, ale czegoś zabrakło. "Przemiana" głównego bohatera jest bardzo umowna. Nie czuję tego kompletnie.
@szept0101
@szept0101 3 жыл бұрын
@@blllklbn4055 musiałby być mega skrojony i właśnie taki jest, nie sposób umieścić tego co w pierwszej książce nawet w 10 godzinnym filmie nie mówiąc o wszystkich książkach.
@kliosseek
@kliosseek 3 жыл бұрын
@@blllklbn4055 ok, a co z np: z Valarami w filmach, historią królów Gondoru,? Tak dużo masz o nich powiedziane? Silmarilion dopiero pokazuje co gdzie z kim i kiedy. Pogłębia wątki, które są pokazane we Władcy Pierścieni. Analogicznie masz tutaj. Film nie mówi Ci wszystkiego a tylko wspomina o niektórych rzeczach.
@kostrow1467
@kostrow1467 3 жыл бұрын
Ponoć 4 godz materiału. Będzie dobra wersja reżyserska tylko szkoda że nie w kinie już. Pamiętam Królestwo Niebieskie wersję kinową a potem reżyserską. Kolosalna różnica a tu będzie jeszcze większa pewnie.
@shibbyzoltan
@shibbyzoltan 3 жыл бұрын
Oglądałem wczoraj film 3 raz i jestem pod jeszcze większym wrażeniem 👋 10/10 super kino! Jako wielki fan książki jestem pod wielkim wrażeniem!
@grzegorzgordzelewski8571
@grzegorzgordzelewski8571 3 жыл бұрын
tarcze blokują szybkie ciosy/strzały itd, dlatego walka na miecze itd ma sens, najlepsi w ostatniej chwili spowalniają cios przez co przechodzą przez zbroję łatwiej
@Nadine944
@Nadine944 3 жыл бұрын
To święte oburzenie ludzi w komentarzach, bo "jak to można tego nie rozumieć, co za ignorancja" xD Nie każdy czytał książkę, a film powinien bronić się sam. To recenzja z perspektywy kogoś kto książki nie czytał i uwierzcie mi, że dużo widzów będzie miało podobne rozkminy.
@atomowykorzen
@atomowykorzen 3 жыл бұрын
Też mam tapetę z Blade Runnera `49 ;) A przy okazji drugi raz zapytam o przegląd westernów Sergio Leone :)
@jakubwilk9293
@jakubwilk9293 11 ай бұрын
Najszybciej w połowie 2023 ;333
@dream674
@dream674 3 жыл бұрын
Miło tak wrócić do Ciebie po grze o tron :D
@blazius1726
@blazius1726 3 жыл бұрын
To nie jest takie hard SF jak u Lema czy Dicka. Wszystkiego nie wyjaśnisz. Jak w SW, jest wiele tutaj z konwencji baśni. Więc jest wiele rzeczy, np. zasad techniki i technologii tego świata, które wyjaśnienia wcale nie wymagają, lecz się się dzieją. Tak jak w baśni. W każdym razie dobry film SF to taki, który tych niewyjaśnień wcale nie wymaga. Pod warunkiem, że scenariusz działa. A tutaj działa. Czyli jeśli pot przerabiany jest na wodę w skafandrze, to przyjmujemy, że tak po prostu jest i to działa. Nie zastanawiamy się jak. To tak samo jak z dźwiękiem w próżni w pozostałych filmach.
@mantoshow8852
@mantoshow8852 3 жыл бұрын
Tu również były dźwięki w próżni 😄
@zmaganiadsc
@zmaganiadsc 3 жыл бұрын
Mam taka sama opinie jak Ty o filmie Lyncha i podobna opinie jak Ty o nowym filmie. Z tym ze ja ogladalam tylko raz, na duzym ekranie ale nie byl to IMax bo przedpremiere puszczali u nas na normalnym. Wiec chce jeszcze raz zobaczyc na IMaxie i jeszcze raz sie pozachwycac :-)
@romancywicki6615
@romancywicki6615 3 жыл бұрын
Dobrze się ogladało. Wspaniałe krajobrazy, i niezła muzyka. Dobra gra aktorska i dialogi. Fajnie też wzbogacone niezłymi walkami na miecze, z fajnymi nowymi efektami wizualnymi tarczy. No i te imponujące statki, czerwie, i krajobrazy planet. Fajne zajebiście dobrze wymyślonymi i zannimowanymi ornikopterami, i wybuchami sprzętu z tarczami. Fajne emocje też we mnie wzbudził. Czułem prawdziwą sympatię i szacunek do Atryduw i poniekąd trochę też Freemenów, oraz strach i nienawiść do harkonenuw i poniekąd też troche imperium. Przez co zależało mi na losie postaci, i tego co będzie dalej. Cholernie podoba mi się kumulacja potencjalnej zajebistości w postaci księcia która z trudem, dzięki heroicznej walce dobrych postaci nie zostaje stracona i która zapowiada się osiągać rzeczy niesamowite. Niby typowa fabuła ale jednak zajebista. Cholernie dobrze mi się też podobała sama koncepcja planety. Która jest i zadupiem, na którym ledwo da się żyć jak centrum świata, od którego zależy los galaktyk. Po czasie jednak nie rozumiem. 1. Dlaczego jedzenie nie jest równie cenne jak nie cenniejsze jak woda? W świecie z niewielką ilością roślin i zwierząt powinno ciągle brakować jedzenia. Dlaczego zamiast zabierać wodę zmarłych nie zjadają siebie nawzajam? 2. Dlaczego nikt za niewielkie ilości melanżu nie kupują ogromnych ilości wody? (Zwłaszcza że są w stanie przemieszczać całe armię przez wszechświat, a woda jest bardzo powszechną substancją we wszechświecie więc jest pewnie gdzieś w okolicy) To znaczy sensowne wydaje się tylko to że harkonenów lub gildia kosmiczna jest tak chciwa że woli za niewielkie ilości wody kupować ogromne ilości melanżu. 3. Dlaczego imperator najpierw daje lenno atrydom a potem akceptuje przejęcie planety przez harkonenów. Przecież to oznacza że harkonenówie zbuntowali się przeciw imperatorowi, tak czy siak wypadało by ich wygnać i dać ją komuś innemu. Dlaczego harkonenowie nie boją się że będą kolejną ofiarą imperatora. Przecież właśnie zgodnie z jego wolą, wielki ród został zniszczony i imperator ma dobry pretekst by ich zniszczyć, bo za bardzo się bogacą, by nie było świadków, i by nikt nie łamał imperialnego prawa. Dlaczego hrabia, nie boi się że ta otrzymana pomoc saudarkaruw potem ich nie zdradzi. Jako niszczyciel jednego wielkiego rodu i to podobno popularnego jak i osoba współpracująca z imperatorem raczej na przyjęcie i ochronę wielkich rodów nie ma co liczyć. 4. Dlaczego gildia kosmiczna mogąca odciąć każdą wrogą planetę od możliwości inwazji, nie zdobędzie kilku współpracujących planet i nie stworzy mega armi, która po kolei podporządkuje sobie wszechświat? 5. Dlaczego żaden kapitan międzygwiezdny zamiast robić co każe gildia i płacić pewnie spore podatki nie zbuntuje się i nie powstanie wiele organizacji handlu międzygwiezdnego?
@michax77
@michax77 3 жыл бұрын
Co do wersji Lyncha to powtarzałem sobie z dwa lata temu i to nie jest aż tak zły film jak się o nim mówi, ale też nie jest dobry, to średniak ze świetnymi i słabymi momentami. Rozumiem czemu Lynch nienawidzi tego filmu, przez to jakie problemy miał na planie i więcej nie nakręcił żadnego blockbustera, taka dla niego trauma to była, ale warto obejrzeć tą ambitną porażkę. A w jednym elemencie film jest lepszy od nowej Diuny, czyli soundtrack. Doceniam Zimmera jako twórcę, ale nie miałbym nic przeciwko gdyby muzyka w nowej Diunie była ta sama co w filmie z 1984 roku, to co Toto i Brian Eno stworzyli zasługuje na wszystkie możliwe nagrody. Wszystkie sceny, zwłaszcza z czerwiami i gdy muzyka wychodzi na pierwszy plan to miałem ciary. Niektóre sceny z efektami specjalnymi się postarzały, ale sporo scen robi wciąż wrażeniem realizacyjnym rozmachem. Film ma przepiękne zdjęcia i znakomitą obsadę. Tutaj nawet w epizodzie pojawiają się znane nazwiska, a część aktorów to ci co w latach 80ych zaczynali karierę. Pojawiają się np. Brad Dourif, Linda Hunt, Virginia Madsen, Jurgen Prochnow, Max von Sydow, Dean Stockwell, Sean Young, Patrick Stewart i Sting. Oczywiście skoro to film Lyncha to pojawiają się jego ulubieni aktorzy jak Everett McGill, Jack Nance oraz pupilek reżysera, czyli Kyle McLachlan. Uwielbiam pupilka Lyncha, który nie wiedzieć czemu, a to naprawdę dobry aktor, najlepsze role zaliczył u swojego przyjaciela. Jakoś tylko twórca Dzikości serca potrafi cały talent aktorski wyciągnąć z agenta Coopera co pokazał w Blu Velvet, starym Twin Peaks i w nowym Twin Peaks gdzie zagrał genialnie przynajmniej 3 role. Choć ma kilka dobrych nie lynchowych ról, jak w The Doors, Hidden, Flitstones, czy w Procesie wg Kafki, ale kojarzony jest głównie jako aktor i przyjaciel Lyncha. Kyle tworzy ciekawą postać, może to nie jest poziom jego najlepszych ról, ale jak na debiut aktorski wystarczy. Nie odstaje wcale od reszty bardziej znanej. Widać u 24- latka potencjał aktorski. Ale zastanawiało mnie w czasie seansu co innego, to jak udało się Lynchowi namówić producentów, żeby zatrudnić debiutanta do głównej roli, który w niczym wcześniej nie zagrał, nawet epizodu. Może uznali, że tyle nazwisk znanych pojawia się za i przed kamerą, że zaoszczędzą na nieznanym nikomu debiutancie. Jest to coś niespotykanego, by w filmie za wielką kasę, który miał być hitem obsadzić nie tyle aktora nikomu nieznanego, ale debiutanta. Nie pamiętam więcej takich sytuacji. Podobały mi się też w filmie Lyncha złe charaktery, które budzą przerażenie i niepokój, ale też fascynują. Tak jest z Baronem i jego ludźmi, których świetnie grają Kenneth McMillan, Brad Dourif i Sting (nigdy nie zapomnę sceny jak Sting wyłania się w samych majtkach i Baron wyraźnie na niego leci). Szarżują na całego, widać jaką mają dobrą zabawę. Oprócz muzyki podobała mi się też scenografia i kostiumy. Ale za to Lynch nie umie kręcić scen batalistycznych i scen akcji z dużą ilością ludzi. Pewnie to wina tego, że to jego debiut przy kręceniu tak ogromnej produkcji, wcześniej (ani później) takich scen już nie kręcił. Diuna z lat 80 to nieudany film, w którym są świetne sceny i słabe, ale to nie jest jeden z najgorszych filmów jakie powstały. Jest to ambitna porażka, do której lubię wracać, mimo wielu wad z powodów, które wymieniłem.
@smokeustachy
@smokeustachy 3 жыл бұрын
I gra tam Picard
@lordwelpa
@lordwelpa 3 жыл бұрын
Też mam duży sentyment do starej Diuny. Najbardziej podobał mi się chyba bardzo "barokowy" design pomieszany z dziwną technologią. Oraz oczywiście muzyka. Najbardziej problematyczne było wprowadzenie magicznych modułów i happy end, który bardzo spłycał ogólny przekaz. Co do nowej Diuny to rzeczywiście ostatni akt trochę się dłużył i oczywiście pozostaje wielki niedosyt, który za dwa lata mam nadzieję zostanie wypełniony. Na seansie byłem z żoną, która nie widziała starej Diuny ani nie czytała książek a pomimo to ogólnie bardzo jej się podobało i bez nadmiernej ekspozycji złapała główne wątki i koncepcje. Kilka rzeczy wyjaśniłem jej po filmie ale to były takie bardziej ciekawostki i smaczki dla wtajemniczonych. Moja ulubiona scena to chyba moment w namiocie kiedy Paul uświadamia sobie ze jego przyszłość sprowadzi mnóstwo cierpienia i wojen. W nawiązaniu do tej sceny i wizji gdzie ginie, scena walki z Jamisem nabiera dużo sensu i wagi.
@Szymnides
@Szymnides 3 жыл бұрын
Wrócę tutaj jak zobaczę film
@patrix0010
@patrix0010 3 жыл бұрын
Mnie rozbawiło jak Zendaya mówi do Paula o tym że na pewno zginie a 5 min wcześniej widziała jak bez problemu obezwładnił jej kolegów, w ogóle jak dla mnie postać Zendayi strasznie kliszowa typowa twarda laska której trzeba udowodnić swoją wartość
@marinacasss
@marinacasss 9 ай бұрын
Twoje video ciekawsze niz sam film
@TOMECZEKxxx1994
@TOMECZEKxxx1994 3 жыл бұрын
Ehh gdyby hbo wzięło się za książkę i nakręciło 10 odcinkowy serial emitowany co tydzień, to mógłby powstać fenomen, na miarę gry o tron.
@kandarayun
@kandarayun 3 жыл бұрын
Gdyby tylko dali na to tyle kasy... To tak! Ale jeden odcinek powinien trwać 1,5 godziny :)
@ewap8133
@ewap8133 3 жыл бұрын
To prawda HBO to jakość
@agatakocot6398
@agatakocot6398 3 жыл бұрын
O to to!
@PrzemyslawBorowski
@PrzemyslawBorowski 2 жыл бұрын
Nakręcili 4,5 godzinny miniserial w 2000 roku
@KrystianPiluk
@KrystianPiluk 9 ай бұрын
Diuna powinna być serialem, w filmie poucinane bardzo ważne wątki i niektóre przekręcone, film wygląda ładnie ale historię przedstawili biednie
@yetty6403
@yetty6403 3 жыл бұрын
Szybkie streszczenie lore Diuny z tego co pamiętam, bo czytałem już z 15 lat temu. Ludzie spierdzielili z ziemi po przegranej walce ze sztuczną AI (robotami/komputerami nie wiem jak to nazwać) dlatego nie używają ich praktycznie w ogóle, zamiast tego, istnieją specjalni ludzie faszerowani melanżem których jedynym zadaniem jest np bardzo szybka kalkulacja ( mówisz o tym w 19:10 ) podobnie ma się sprawa z nawigatorami, na statkach nie używa się komputerów nawigacyjnych zamiast tego są odpowiedni ludzie którzy potrafią bezbłędnie nawigować w przestrzeni, jeśli coś popierdzieliłem to proszę o sprostowanie, bo tak jak mówię, nie czytałem książek od kilkunastu lat więc zapomniałem większość
@rafaelbak7499
@rafaelbak7499 3 жыл бұрын
Weź ty chłopie zacznij oglądać Sukcesje. Nic lepszego i tak nie obejrzysz, a teraz jeszcze zdarzysz omawiać aktualny sezon i odcinki się nastukaja :D
@kostrow1467
@kostrow1467 3 жыл бұрын
Nie miałem przekonania do tego serialu ale nim dalej tym bardziej daje popalić. Faktycznie dobre to.
@wilkowskiukasz5790
@wilkowskiukasz5790 3 жыл бұрын
@@kostrow1467 sukcesja - zajebiste kurwa :D tak piekne ze gra o tron lize buty To jak banda malych tayronow i denerisek :D
@azzikrk9765
@azzikrk9765 3 жыл бұрын
Film mimo tylu mankamentów zrobił na mnie ogromne wrażenie. Pod względem obrazów muzyki itp to epic. Miał też wiele słabych momentów (sama bitwa była np. dla mnie bardzo ubogo zrobiona). Nie znałem książki ale znałem zarys fabuły przez co od pierwszej sceny było mi szkoda Leto i miałem uczucie niepokoju kiedy dojdzie do napaści Harkonnenów. Co do o śmierci Duncana Idaho- nie wiem czy widziałeś ale oni mieli tam taki podręczny laser, którego promień przelatywał przez całe kolejne pomieszczenie. Zanim przeszliby dalej to każdy byłby w dwóch kawałkach minimum. Pozdrawiam
@PrimalElf
@PrimalElf 2 жыл бұрын
Obejrzałem w końcu ten film. Dzisiaj na blu ray z 4 głośnikami bo chciałem zrobić taki pseudo-imax i ciut nie wyszło ale pomijając to Film bardzo mi się podobał zaskoczył mnie mega bałem się że będzie wizualnie ładny i tylko przyzwoity a tu od początku do końca wciągnął i nie znudził mnie (Książki nie czytałem ale widziałem wersję lyncha no i oceniam film ok bez nerwów). Dla mnie trzeci najlepszy film 2021 po Tick tick boom i Nie czas umierać a jeszcze z oscarowych filmów został mi Zaułek, King Richard, West side story no i Licorice pizza. Coda i Drive my car jakoś mnie nie interesują ale może kiedyś obejrze.
@Koneser_Alter
@Koneser_Alter 3 жыл бұрын
Powiem tak: gdyby premiera drugiej części była na wiosnę, to powiedziałbym że jest to arcydzieło i odliczał dni do premiery. ALE. Z powodu tego, że premiera drugiej części będzie dopiero za 2 lata, to po zobaczeniu napisów końcowych zwyczajnie się wk*$&iłem. O ile ogólnienie nie lubię takiego ślamazarnego tempa w filmach, to to jest ten żadki przypadek, gdzie film mógłby spokojnie trwać jeszcze ze dwie godziny a i tak oglądałbym go z wypiekami na twarzy. A tak czuję się wręcz po części jak oszukany, bo wiem z książki, jak epicka i pełna akcji będzie część druga i jak przepięknie te filmowe wątki by się tam rozwinęły.
@NekroGamer123
@NekroGamer123 3 жыл бұрын
To nie gra o tron. George R R Martin zrzynął historię z diuny.
@MrSano007
@MrSano007 3 жыл бұрын
Z doktorem Yueh związany był jeszcze jeden ciekawy niuans - romb na jego czole oznaczał tzw. uwarunkowanie imperialne, co oznaczało, że jego posiadacz wykazywał absolutną lojalność wobec "pracodawcy" (medyk nie mógł zdradzić). Uwarunkowanie imperialne uznawano za niemożliwe do przełamania, dlatego intryga barona była tak perfidna. W filmie tak jak ktoś poniżej to opisał rola doktora została spłycona do minimum.
@weronikaweronika9570
@weronikaweronika9570 3 жыл бұрын
Był jeszcze miniserial Diuna z 2000 roku, który miał fabułę bardzo zbliżoną do książki. Aktorzy byli całkiem nieźli. Największym problemem tego serialu był niski budżet i wynikające z tego straszne w niektórych momentach efekty specjalne. Ale jak komuś nie przeszkadzają strasznie kiczowate stroje i scenografia, to bardzo polecam.
@danielmatusiewicz746
@danielmatusiewicz746 3 жыл бұрын
Jest co najmniej kilka powodów dlaczego doktor Yueh musiał zginąć. 1 - Baron nie posiadał już żony doktora która była powodem jego zdrady. Nie mógł już wpływać na doktora. 2 - Baron przełamał najwyższe uwarunkowanie akademia Suk. Jeżeli Imperator dowiedział by się o tym mógł by kazać stracić Barona w obawie o własne życie. Imperator był leczony przez doktora o identycznym uwarunkowaniu. 3 - Żołnierze Imperatora poznali prawdę kim był zdrajca. Baron utrzymywał informacje że doktor był fałszywy i nie posiadał prawdziwego uwarunkowania. Jeżeli doktor by żył można było by to zweryfikować. 4 - Baron z zasady był bardzo podejrzliwy i ostrożny. Wychodził z założenia jeżeli ktoś raz zdradził może to uczynić znowu. Zdrajca to narzędzie jednorazowe po wykorzystaniu należy się go pozbyć. 5 - Baron podtrzymywał na Arakis plotkę że to Jasika była prawdziwym zdrajcą. Żywy doktor mógł zdemaskować tą plotkę. W książce powód zabicia doktora jest lepiej wyjaśnione niż w filmie. Sam doktor wie że zginie podczas spotkania z Baronem oraz wie że jego żona już nie żyje. Yueh na pocztu zdradził dla ratowania żony. Kiedy dowiedział się że zona nie żyje postanowił kontynuować swoją zdradę aby mieć szanse zabić Barona. Wskazuje na to list który doktor pisze do Pola przekazując sygnet ojca.
@micke7261
@micke7261 3 жыл бұрын
Masz pozwolenie na skasowanie tego "spoiler talka" i nagranie go od nowa po przeczytaniu książki :D I naprawdę bez złośliwości, warto znać taką klasykę ;) A piszę to ja, który fanem serii absolutnie nie jestem, a który i tak ją ceni i każdemu gorąco poleca ! Dodam nawet: bardziej teraz doceniam książki po obejrzeniu tej nowej wersji filmu Villeneuve, a to oczywiście oznacza jedno, ten reżyser znakomicie czuje klimat (w końcu ekranizacja "Diuny" to było jak sam wspominał, jego marzenie). Zrobił naprawdę dobrą robotę tą ekranizacją, co nie łatwo wychodzi z tak ciężkim materiałem. Ubrał mi to już dość dobrze znane uniwersum, w nowe, bardzo atrakcyjne i co ważniejsze trzymające klimat książkowego pierwowzoru wdzianko :) Po niedzielnym seansie, choć w pełni świadom że nie jest to film idealny i jest tylko prologiem tej ogromnej sagi (mam tu na myśli całą serię powieści, nie tylko pierwszą książkę), daję z pełną świadomością 9/10 :)
@sillylittlesheepjax6009
@sillylittlesheepjax6009 3 жыл бұрын
co z tego ,że przeczyta książkę ? zadanie filmu to przedstawienie historii na tyle logicznie,że ludzie nie muszą czytać książek by tu zrozumieć
@wojbas471
@wojbas471 3 жыл бұрын
@@sillylittlesheepjax6009 fanboye djuny to dno dna
@micke7261
@micke7261 3 жыл бұрын
@@sillylittlesheepjax6009 Niestety, mało która osoba nie znająca książki łapie o co chodzi w tym filmie, ale są i takie (znam już kilka przypadków). Nie ulega jednak wątpliwości że jest to film głównie dla tych którzy przeczytali. Troszkę tak jak Marvelowe Avangersy ;P
@micke7261
@micke7261 3 жыл бұрын
@@wojbas471 Bardzo konstruktywna wypowiedź, tylko że to samo można napisać o każdej marce która nie przypadła nam do gusty, np. ja mam tak z "Władcami pierścieni", dla mnie to dno dna, nieczytalne, na filmach spałem ;P Dlatego radzę się nie zamykać i czytać wszystko aż trafi się w swoje gusta ;) Choć dla mnie cała ta "Diuna" jest w sumie przefilozofowana, a kolejne części to już zbyt mocne jechanie po bandzie (mam nadzieję że fanboye mnie nie zjadą, ale "Kapituarz" jest często strasznie bzdurny), to przynajmniej momenty są ciekawe no i przede wszystkim wizja świata bardzo solidnie budowana.
@MrJoker-ol8rc
@MrJoker-ol8rc 3 жыл бұрын
18:38 o boże. Woda czyli ślina, pot, łzy są przerabiane na wodę pitną.
@piotrg1948
@piotrg1948 3 жыл бұрын
Trupy też.
@kandarayun
@kandarayun 3 жыл бұрын
A jak pozyskuje się wodę z trupa?
@piotrg1948
@piotrg1948 3 жыл бұрын
@@kandarayun Zabierają ciała do czegoś co nazywa się alembikami śmierci.
@jacekiinowy
@jacekiinowy 3 жыл бұрын
@@kandarayun Wystarczy odparować. Ciało należy do człowieka, woda do plemienia.
@grzegorzsikora2723
@grzegorzsikora2723 3 жыл бұрын
@@piotrg1948 Te alembiki to jakieś nowe tłumaczenie? W polskim wydaniu książki z 1992 roku tłumaczono nazwę tego sprzętu jako "zgonsusznia".
@pogonpop9575
@pogonpop9575 3 жыл бұрын
21:40 Tobie się nie podobała ta scena a Denis Villeneuve mowił że to jego ulubiona i najbardziej kluczowa dla rozwoju bohatera, bardzo mocno pracowali zeby oddac ją z najdrobniejszymi szczegółami :p Jest o niej caly wywaid dla Vanity Fair na YT kzbin.info/www/bejne/faCkcmOpjtB_f5I
@shibbyzoltan
@shibbyzoltan 3 жыл бұрын
Nie podoba mu się bo nie czytał książki i nie wie jak to ważne haha :)
@lolmiwas
@lolmiwas 3 жыл бұрын
@@shibbyzoltan no super tylko film nie jest robiony dla fanów książki a dla szerokiej publiki
@mikeritter7207
@mikeritter7207 3 жыл бұрын
@@lolmiwas Problem w tym że nie da się w filmie obejmującym część książki wyjaśnić rzeczy które są jasne po ogarnięciu całej albo większej części książki. To jest niestety problem z ekranizacją Diuny że dla człowieka który nie zna opowieści to będzie jak w tej recenzji - będzie błądzić nie mając pojęcia co jak i dlaczego albo wysnuwać zupełnie nietrafione wnioski.
@bracianka
@bracianka 3 жыл бұрын
@@mikeritter7207 zapewne czytając książę na początku też wysnuwa się nietrafione wnioski 😉
@komercjan
@komercjan 3 жыл бұрын
Dużo osób narzeka że długie nawet jak byłem w kinie na 20.30 to jeden gościu koło mnie prawie usną a jakaś kobieta przede mną 80% na telefonie. Mi tam się bardzo podobało, nie nudziłem się w cale nawet pytałem się po zakończeniu czego takie krótkie a nie długie jak Lawrence of Arabia.
@John_Knolastname
@John_Knolastname 3 жыл бұрын
Struktura filmu się wali po prostu , po tym jak Paul i Lady Jessika wychodzą z Namiotu i przylatuje po nich Duncan . Film dostaje nagle z 3 momenty w których myślisz że to koniec i wszystko zaczyna się dłużyć oraz scenariuszowo psuć.
@karolrojek6673
@karolrojek6673 3 жыл бұрын
Mam wrażenie, że straszne ADHD muszą mieć ludzie, którzy mówią że Diuna jest za wolna. Tempo jest świetna, przecież płynnie przechodzi się przez kolejne wydarzenia. Może ja mam jakieś zaburzone spojrzenie, bo czytałem książkę i tam jest wszystko tak cztery razy wolniej 😃, ale osobiście jestem zachwycony że Villeneuve się nigdzie nie spieszy.
@ewao4486
@ewao4486 3 жыл бұрын
Jak ja byłam to w połowie wyszły dwie osoby
@Marquee1337
@Marquee1337 3 жыл бұрын
Będzie recka the office pl?
3 жыл бұрын
Co do pozyskiwania wody z ludzi przez fremenów. W książce ten proces ten jest przedstawiony przy okazji śmierci samego Jamisa, który zginą z ręki Paula w pojedynku/Tahaddi. Dotyczy to przede wszystkim sceny późniejszego "potraktowania" jego zwłok przez mieszkańców siczy. W drugiej części filmu zapewne pojawi się fragment gdzie przedstawione będę poszczególne zwyczaje ludzi pustyni, w tym traktowania zmarłych i ich "wody". Sam fakt potraktowania samego Paula, który zadał śmierć Jamisowi jest ciekawie zinterpretowany przez natywnych mieszkańców Arrakis. Dodatkowo w powiści, innym przykładem stosunku do "ludzkiej wody" jest scena (nie było tego w filmie), w której Thufir, wraz z rozbitym oddziałem atrydzkich żołnierzy (po przegranej bitwie w Arrakeen) trafia na fremenów gdzieś na pustyni.
@jarek9412
@jarek9412 11 ай бұрын
Ale ja lubie mordo Twoje filmy oglądać, kiedy Harry?
@ukaszdude2887
@ukaszdude2887 3 жыл бұрын
Świetna, konkretna recenzja, zauważalne i odczuwalne wady dobrze wyjaśnione bo trochę nie rozumiałem tych najbardziej pozytywnych ocen typu 9 czy nawet 10. Bo z całego serca nawet do tego świata po prostu się nie da. Też mam problem z oceną, a ostatni taki miałem przy "Tenecie".
@kandarayun
@kandarayun 3 жыл бұрын
Jak dla mnie 8... Fakt, trochę się ciągnie, ogólnie mało się dzieje, ale te zdjęcia jednak podnoszą ocenę
@jujomab6750
@jujomab6750 3 жыл бұрын
No zależy od nastawienia, ja byłem przygotowany że nie będzie jakieś wielkiej dynamiki, dlatego mi się nie ciągnęło
@habgelin9467
@habgelin9467 3 жыл бұрын
Wyzwanie dla Ciebie : Zrecenzuj kolejną część Diuny bez użycia sformułowania 'Gra o tron'
@ru0_s821
@ru0_s821 3 жыл бұрын
szczerz jak oglądałem diune to miałem w pewnych momentach wrażenie że to powinien być serial tak jak powiedziałeś
@borixone
@borixone 3 жыл бұрын
Co myslisz o serialu Gangs of London?
@krzysztofbinek4339
@krzysztofbinek4339 3 жыл бұрын
Tak! Prosimy o recenzję Gangs of London 😊
@borixone
@borixone 3 жыл бұрын
@@krzysztofbinek4339 Pewnie :)
@failsafe123123
@failsafe123123 3 жыл бұрын
Nowej Diuny jeszcze nie oglądałem, ale z czasem nadrobię. Raczej jednak w zaciszu domowej jaskini niż w kinie. Od pewnego czasu mam taki zwyczaj, że "grubsze" filmy wolę oglądać na etapy, aby na spokojnie się w nie wgryźć a atmosfera kina mi w tym nie pomaga. Chciałem jednak napisać o czymś innym. Wspomniałeś, że jesteś sci-fi nerdem w nawiązaniu między innymi do Star Wars. Totalnie kumam o co Ci chodzi, bo sam tak mam, ale akurat Star Wars to ślepa uliczka. To jeden z tych przykładów twórczości, w której koncepcje poszły w totalnie głupią stronę. O ile "stare" Gwiezdne Wojny miały w sobie to coś i wszystkie przedstawione tam koncepty robiły wrażenie - niszczyciele, xwingi, gwiazda śmierci ect - tak w nowych widzę jedynie odcinanie kuponów i takie anty-główkowanie. Weź np. koncepty "nowych" niszczycieli - widać, że powstały tak aby przypominały te z oryginalnej trylogii, w efekcie całość jest wyłącznie wewnątrzkontekstowa i coś, co miało sens jednorazowo, powielone i rozczłonkowane milion razy staje się kpiną. Co do Diuny Lyncha - zgadzam się z Tobą. Ja na Filmwebie oceniłem ją 5/10. Zgadzam się, że jest licho nakręcona, bez kinematograficznej wrażliwości, trochę jakby Lynch kręcił ją za karę. Kazali mu, to usiadł i zrobił ten film. Ani przez chwilę nie miałem wrażenia, że jest to "dzieło" wyrafinowanego twórcy. Nawet odwrotnie: Diuna Lyncha wygląda na niskobudżetowy projekt studencki. Jeśli uwzględnimy, że w podobnym okresie powstawały Gwiezdne Wojny (ze wsparciem ILM, co prawda) i Alien... to usprawiedliwianie Lyncha, że "takie były czasy" jest bzdetem. Łowca Androidów jest nawet starszy od Diuny i bez porównania lepszy. Jest jednak jeszcze coś, co mnie ubodło w Diunie - ja tam nie widzę gry aktorskiej. Może aktorzy nie mieli szans się wykazać - wina reżysera chyba - ale ich gra to właściwie zabawa pod tytułem: masz dwadzieścia sekund na odegranie scenki, go, go, go! Moim zdaniem możesz się nie krępować krytykując Lyncha, on sam zresztą dumny z tej wpadki nie był. Mimo wszystko, uważam że Diuna z 1984 miała parę mocnych, dobrych rzeczy - np. warstwa muzyczna była niczego sobie, a i momentami klimat był naprawdę niezły. Psuły go niestety amatorskie zabawy w efekty specjalne i kalekie aktorstwo, jednak nadal daje się go wypatrzyć. No i podobało mi się - mimo wszystko - tempo filmu Lyncha. On płynął bardzo powoli, majestatycznie... aczkolwiek aby zmieścić tyle fabuły w nieco ponad dwóch godzinach Lynch po prostu miksował takie powolne motywy z szatkowaniem wydarzeń, wstawianiem miliona ekspozycji i stroboskopowym montażem nawet ważnych scen. Dodam jeszcze, że Diunę Lyncha widziałem ze cztery razy co najmniej, z czego pierwszy raz pewnie ze dwie dekady temu. Książkę czytałem, a nawet grałem dawno, dawno temu w obie gry komputerowe. Notabene Diuna 2 to komputerowy klasyk nad klasyki, gra od której zaczął się mało już popularny gatunek RTS cieszący się jednak ogromną popularnością przez dość długi czas. Acha, rozumiem Twoje zafascynowanie Grą o Tron, jednak jakoś nie sądzę aby Martin bazował się na Diunie. Moim zdaniem jeśli Diuna była jakimś źródłem, to mocno pośrednim, Martin raczej czerpał z czegoś, co czerpało z Diuny, zresztą w przeciwieństwie do dzieła Herberta Martin pisał swój cykl jak scenariusz serialu filmowego. Jeśli czytałeś to zapewne zauważyłeś, że cała kreacja zasobu postaci w Grze o Tron jest tak wykoncypowana by mieć neverending story, a domniemana dramaturgia opiera się na regularnym zabijaniu ważnych bohaterów, ciągłym odtwarzaniu od nowa zdrad ect. Diuna Herberta nie jest taka serialowa - to bardziej przemyślana rzecz, z dużo głębszą wartością, powiedziałbym, że powieść odrobinę metafizyczna (co powoduje, że jest trudna do ekranizacji w przeciwieństwie do serialowej Gry o Tron). Grę o Tron czytałem dawno, dawno temu, zanim jeszcze Martin zaczął wyskakiwać z każdej lodówki, zresztą pamiętam nerwówkę, kiedy czekało się na kolejne tomy, hehe... i przyznam, że ogólnie doceniałem ten cykl, nawet plasowałem go dość wysoko w gatunku, aczkolwiek to - w porównaniu do Diuny - jest typowa rozrywka dla mas, czyli raczej cyrk rzymski niż teatr grecki ;-). Co oczywiście niczemu nie umniejsza, wszak nikt nie powiedział, że książka nie ma prawa być prostą rozrywką - chodzi mi wyłącznie o porównywanie dwóch tak odległych wartościowo światów.
@tomekjas
@tomekjas 3 жыл бұрын
prosze przeczytac ksiazke, tam znajdzie pan odpowiedz na wiele swoich pytan
@Willqer
@Willqer 3 жыл бұрын
0:20 - 0:42 polecam jeszcze obejrzeć miniserial z 2000 roku dla kanały sy fy channel. 4.5 godzinny, 3 odcinkowy serial o budżecie 20mln. Gra aktorska trochę jak z przerysowanego teatru (choć niektórzy aktorzy znani, w tym William Hurt jako książe Leto Atryda), efekty specjalne, jak z przerywników gier komputerowych z lat 90tych, sceny na pustyni nakręcone na uspanej w jakimś magazynie hałdzie piachu z płaskim tłem przedstawiającym pustynię... a jednak jest to dość urocza produkcja, której dużo można wybaczyć właśnie za budżet, jak i fakt, że w przecieństwie do Lynchowskiej, jest wierna książce (choć zwiększa np. rolę księżniczki Irulany).
@kandarayun
@kandarayun 3 жыл бұрын
Widziałam jakieś sceny/zdjęcia z tego serialu i mam problem z tym jak to wygląda, oraz castingiem. Tamtejszy Paul to tragedia, już o Lyncha był lepszy, bardziej zgodny z opisem
@Willqer
@Willqer 3 жыл бұрын
@@kandarayun mi się podobało właśnie dlatego, że od początku spodziewałem się poziomu produkcji history channel albo naszego serialowego Wiedźmina i miałem wrażenie "pozytywnej przaśności", jakby to robili fani bez budżetu i w większości bez zdolności aktorskich i produkcyjnych, ale chcący zekranizować konkretna historię. Paul jest oczywiście tragicznym 30 letnim 15latkiem... ale podobno bardzo dobrze wypadł w kontynuacji, w wersji z 3 książki.
@kandarayun
@kandarayun 3 жыл бұрын
@@Willqer w młodości naogladalalam się Beverly Hills 902010, a potem Nastoletniego Wilkołaka, to nie razi... Radzi mnie jego wystrzyżona jasna czupryna... Paul od Lyncha przynajmniej miał włosy w dobrym kolorze xd Ale Chani ładna
@camelSC2
@camelSC2 3 жыл бұрын
Freemani są poniekąd odporni na Głos , ogólnie są przekoksami niesamowitymi . Jessica i resztą sióstr (matek) kierują polityka spoza kulis . A początek to język Saidarkarski
@Dranain
@Dranain 3 жыл бұрын
Bo to dobry (a przede wszystkim piękny graficznie) film. Plusem jest również to, że w miarę dobrze trzyma się książki (chociaż niektóre elementy ciężko przełożyć na film). Jeśli znasz książki to wyłapiesz wiele fajnych smaczków :) Natomiast same książki (a jestem na piątej części) to miejscami straszna dłużyzna i gmatwanina (w dodatku niezrozumiała) ale ogólnie warto się zapoznać ;)
@tomekw
@tomekw 3 жыл бұрын
Baron powiedział, że żona Yueh już nie żyje, więc nie mógł zostawić przy życiu. A bombardowanie było, ponieważ, jak w filmie wspomnieli, tarcza została wyłączona. Polecam książkę, bo w książkach takie detale rzadziej umykają.
@FrankRijkaard19
@FrankRijkaard19 3 жыл бұрын
Wiele z twoich zastrzeżeń (o ile nie wszystkie) co do logiki czy historii są wyjaśnione w Kronikach. To problem filmu, ze ich nie dało się albo nie było czasu przedstawić. To jest właśnie najpiękniejsze i najlepsze u Herberta, ze jego świat jest tak kuloodporny na wszelkie nielogiczności, ze nikt chyba nie stworzył podobnego. Dla mnie to najlepsza fantastyka i kreacja świata jaka powstała i Tolkien też tu z nim przegrywa. Np. to dlaczego Fremeni chcieli zabić Paula - nie wierzyli w przepowiednie, ze miałby być tym ratującym ich lud, dla nich każda kropla wody jest cenna, transporotwanie po pustyni kogos kto nie zna zwyczajów fremenów to dla nich dosłownie śmierć kogoś z ekipy, bo muszą dzielić z nim wodę, uczyć wszystkiego, tracić siły. Dopiero tam po tym jak prawie Jessica zabiła Stilgara to nabierają szacunku i dobijają targu - ona ma ich nauczyć walki a oni w zamian ocalą też ją i Paula. Albo np. Yueh musiał zginąć bo Baron dobrze wiedział, dlaczego tego doktora złamał. Sam Yueh prawdopodobnie spodziewał się, ze jego ukochana żona, też Bene Jesserit została torturowana i zabita, ale nie był pewien i przyrzekł sobie, ze musi to usłyszeć od Barona, jak na niego spojrzy kiedy zapyta to będzie wiedział. A Baron wiedział, ze nigdy nie będzie miał sojusznika w doktorze, bo zabił mu ukochaną. Także po prostu obaj mieli się za śmiertenych wrogów, tylko Yueh przechytrzył Barona. W książce później sam Baron miał za złe głównie Peterowi (temu mentatowi łysemu który z nim tam stał i zginął) i narzekał, ze stracił mentata :)
@przemysawborowski4830
@przemysawborowski4830 2 жыл бұрын
Serial (konkretnie miniserial) "Diuna" przecież istnieje! Został wyprodukowany w 2000 roku dla HBO. Trzy półtoragodzinne odcinki, pomimo pewnych przeinaczeń względem książki i błędów techniczno- realizacyjnych (np. w kilku ujęciach niektórzy Fremeni nie mają niebieskich oczu) znacznie lepiej oddaje ducha książki, a przy tym dzięki przyjętej formule adaptacji zachowuje większą spójność niż film Davida Lyncha. Poza Williamem Hartem i Giancarlo Gianninim próżno jednak szukać jakichś wielkich sław w obsadzie (jest prawdziwie międzynarodowa, jeśli ktoś lubi takie ciekawostki) Sądząc po Twojej recenzji, Michale, wizje Paula w miniserialu zostały znacznie lepiej wkomponowane w fabułę niż w filmie Villeneuve'a. Scena z gom dżabbar jest chyba zrealizowana na podobnym poziomie (zwłaszcza kiedy Wielebna Matka pyta Paula o jego sny wykorzystując magiczny głos, on zaś odpowiada jej w ten sam sposób)
@WojWyrwi
@WojWyrwi 3 жыл бұрын
SI na bana od czasów Dźihadu butleriańskiego, świętej wojny, która uwolniła ludzi spod jarzma maszyn. Jest to herezja. Mentaci to ludzie zastępujący maszyny w obliczeniach jak i nauczyciele. Paul przejawiał zdolności pozwalające na bycie mentatem. W książce jest nawet wzmianka o możliwości takiej edukacji. Dlatego Paul ma nienaturalną minę. Lekarze znowu są uwarunkowywani do pełnej lojalności względem swego seniora. Dlatego zdrada Yueta była tak niemożliwa. Wymagało to ze strony Barona Harkonnena (nawiasem mówiąc w czasie Dżihadu Butleriańskiego Xawier Harkonnen był szlachetnym bohaterem, wzorem do naśladowania i najlepszym przyjacielem Voriana Atrydy) dokonanie niemożliwego - złamanie uwarunkowania. Jednak uwięzienie żony doktora, torturowanie jej i wybór - ważniejsza jest jego uwarunkowana lojalność czy dobro żony. A że baron ma mentalność dżina dlatego uwolnił żonę od cierpienia - zabił ją i połączył doktora z żoną - zabił Yueta. Broń palna, lasery, broń biała. Powstanie pola ochronnego wyeliminowało broń palną jako głównej broni wojennej. Pola ochronne powstrzymują szybkie ataki a pocisków nie da się wyhamować do określonej szybkości. Minusem pola jest przepuszczanie wolnych ataków. Dlatego ataki bronią białą, wyhamowane do określonej prędkości mogą spenetrować pole i dotrzeć do celu. Walka stała się sztuką, opanowanie której dawało przewagę i sławę na miarę Dunkana. Lasery to inna historia. W świecie Diuny były one nieużywane jako broń ofensywna. Jednak badania Normy Cenwy dowiodły, że wystrzelenie wiązki laserowej w pole ochronne powoduje reakcję jądrową zarówno u posiadacza tarczy jak i u strzelca. Był to atak samobójczy na wielką skalę. Fremeni nie byli dzikusami. Od tysiącleci żyjący na pustyni mocno trzymający się zasad i rytuałów pozwalających przetrwać. Takim rytuałem jest Amlat, święty pojedynek na śmierć i życie, którego nie można zakazać. Woda jest najważniejszą substancją (zaraz po przyprawie) dla Fremenów. Dlatego każda zmarły podczas pogrzebu zostaje "wydestylowany" z wody ciała. W książce był przedstawiony pogrzeb Dżamisa. Przyprawa nie pozwala na podróże nadprzestrzenne. Od tego są silniki Holtzmanna. Jednak ban na SI, która pozwalała na nawigację w przestrzeni międzygwiezdnej, powodował ogromne straty. Statki mogły wpaść np na gwiazdę. W czasie Dżihadu, podczas ostatecznego szturmu na planety moaszyn, były wspomniane 10% straty w statkach po każdym skoku. Przyprawa, w ogromnym stężeniu, pozwala człowiekowi zmutować w nawigatora - nieludzko wyglądającą istotę o zdolności przewidywania przyszłości. Zdolność ta była wykorzystywana do wytyczania kursu pośród "zaśmieconej" pustki kosmosu.
@WojWyrwi
@WojWyrwi 3 жыл бұрын
@@MatiHardcore Ty tak na serio??? Ja opisałem sytuację przedstawioną w książce. Tak jest i już. Komputerów nie ma. A dokładniej nie ma SI. Czyli procesory i układy potrafiące przetwarzać dane są herezją. Co nie przeszkadza używać układów czysto elektrycznych. Jak działają tarcze (z technicznego punktu widzenia) to Ci nie powiem bo nie jest wytłumaczone. Po prostu opracowali technologię wolną od SI. I tak. Doktor miał tą możliwość. Ze względu na dwoje uwarunkowanie był poza podejrzeniami. Uwarunkowanie to nie pozwalało na zdradę/krzywdę seniora. Yuet był pierwszym, którego udało się złamać.
@mikeritter7207
@mikeritter7207 3 жыл бұрын
Cały problem z zastrzeżeniami typu Yueh albo ocenami Harkoneni totalni bad guye, Atrydzi Starkowie, porównanie do Gry o tron, niezrozumienie Gom Jabbar która jest jedną z podstawowych scen ustanawiających ten świat - jest taki że to nie jest książka i to nie jest całość. Diuna jest zupełnie czymś innym niż Gra o Tron.
@marek186
@marek186 3 жыл бұрын
Premiera 2 części planowana jest na 20 października 2023 roku
@MrSano007
@MrSano007 3 жыл бұрын
21:21 Ta ta z tego Bene Ges.. Gesuri... - K^&%a. Uśmiałem się z tego, bo coś w tym jest prawdy ;)
@PrimalElf
@PrimalElf 3 жыл бұрын
Retro Gladiator i Helikopter w ogniu. Plis!
@BartekSychterz
@BartekSychterz 3 жыл бұрын
Obejrzę później. Z miłą chęcią.
@ortsac1255
@ortsac1255 3 жыл бұрын
Pamiętam jak obejrzałem kiedyś telewizyjny miniserial Diuna na TV4. Od razu pobiegłem do księgarni po książkę i zakochałem się w Arrakis 😊
@jastektelica6178
@jastektelica6178 3 жыл бұрын
W zasadzie w książce otrzymasz wszystkie odpowiedzi. Nożna tylko pozazdrościć, bo te tropy w Diunie są fascynujące. Najciekawsza kwestia, jaką poruszasz, to doktor Yueh. Wyjaśnia się, tzn. baron sugeruje, że on miał fałszywe uwarunkowanie. Uwarunkowanie sprawiało, że nie mogłeś zdradzić swoich. I to się nigdy nie zdarzało. To uwarunkowanie baron lewarował torturowaniem żony doktora, która była Bene Gesserit. Baron w żadnym wypadku nie mógł pozwolić wszystkim tym informacjom wyjść na wierzch, bo, bez względu na to jak był potrzebny imperatorowi i Bene Gesserit, robiących swoją politykę, to by po prostu grubasa przemielono na kotlety. Na marginesie w pewien sposób Jessika sprawdziła doktora, to dzięki niej wiemy o tym, że żona Yueha była też z zakonu.
@archiwistykaumk5182
@archiwistykaumk5182 3 жыл бұрын
Kiedy omówienie nowego sezonu Egzorcysty Walaszka?
@jedrusnowak3317
@jedrusnowak3317 3 жыл бұрын
Iron maiden nagrało fajny kawałek o Diunie na peace od mind z 83ego. Polecam
@dbt79
@dbt79 3 жыл бұрын
problem z woda z ciala pieknie wyjasnili dawno temu w filmie "TANK GIRLL " :)
@joanna6333
@joanna6333 3 жыл бұрын
Jeśli chcesz coś bardzo podobnego do Dune ale z rozwojem postaci i długą fabułą, to polecam grę fabularną Star Wars: Knights of the Old Republic ( dwie części). Moja ulubiona pozycja jeśli chodzi o fikcje. Miałam problem z przyzwyczajeniem się do oprawy graficznej, ale fabuła jest tego warta.
@1szon1
@1szon1 2 жыл бұрын
Może recenzja "Diuna 1984" ?
@maciejzukowski2568
@maciejzukowski2568 2 жыл бұрын
dawno czytałem Diune , ALE baron zabił doktora bo nagrodą za zdradę miało być uratowanie życia jego żonie a ona już nie żyła
@AleksandraKrystyna
@AleksandraKrystyna 3 жыл бұрын
Film absolutnie przepiękny wizualnie, jak dla takiej estetki jak ja to mogliby tylko takie rzeczy w kinie serwować
@tomasz4688
@tomasz4688 3 жыл бұрын
Bardzo lubię twoje filmy w których jest zawarta konstruktywna krytyka . Ale żeby krytykować Diunę fabularnie musisz przeczytać książkę i nie tylko sama Diunę ale wszystkie części. Dowiesz się wtedy np czemu nie ma robotów androidow itd. A ten styl walki na bronią biała wiąże się z czasami wojen z robotami. To wszystko jest fabularnie uzasadnione tylko właśnie trzeba przeczytać cała sage . Pozdrawiam i proszę o film jak ogarniesz książki.😁
@vivienne2915
@vivienne2915 3 жыл бұрын
Myślę, że jak najbardziej można krytykować film bez przeczytania książki, również Diunę. Film jest oddzielnym produktem. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jest sytuacja, że żeby cokolwiek zrozumieć z filmu, trzeba do tego koniecznie przeczytać książkę (albo całą sagę) no to sorry, ale film się całkowicie nie udał. Film może, co najwyżej, zachęcać do przeczytania pierwowzoru. Jeśli film nie potrafi samodzielnie przedstawić fabuły, to nie jest to dobry film.
@andrzejc.9572
@andrzejc.9572 3 жыл бұрын
15:06 Harkonnenowie, przynajmniej według Marka Marszała
@aleksandergumos8508
@aleksandergumos8508 3 жыл бұрын
SPOILERY!!!! Jedyne co "uratuje" Denis Villeneuve z Dune part 1 i part 2 = to (BYC MOZE bo kto to moze wiedziec....) planowany HBO Max prequel serial " Dune: The Sisterhood ". Jezeli uda mu sie przedstawic "gre o tron" universum Diuny w prequelu oczywisice. Bo obecny film w kinach nie dosc ze przeinacza dialogi (niektore postacie wypowiadaja kwestnie zarezerwowane dla zupelnie innych!), niedostatecznie wchodzi w glebie przemyslen i dramat bohaterow, opieszale traktuje mentatow (ludzkie komputerey), robi jakies niepotrzebny gender swap (Liet Kynes byl ojciem Chani, w filmie ponadto nie pokazano bardzo istotnej sceny podczas obiadu w Palacu w Arrakin, przed atakiem, gdzie Liet po dyskusji przede wszystkim z Jessica przy stole, staje sie orendownikiem /staje po stronie niejako Atrydow)...Pieter de Vries wogole nie pasuje w tej ekranizacji, byl to "spaczony" mentat ktory mial dostac Lady Jessice do swoich zboczonych celow (tortury itp), to on rowniez zasztyletowal zdrajce Yueaha w scenie z Baronem i pojmanym ksieciem Leto. Nie bylo rowniez na samym poczatku sceny w oranzerii/palmiarni w palacu Arrakin, gdy Jessica ja odkrywa (niebywaly skarb na pustynnej planecie)....tam tez odczytuje ostrzezenie o tym ze istnieje zdrajca w najblizszym otoczeniu Ksiecia, pozostawione przez poprzednia wlascicielke palacu: Lady Margot Fenring (Bene Gesserit)...Nota bene jej "maz" - genetyczny eunuch assasin Hrabia Fenring to prawa reka Imperatora...i bedzie on mial jeszcze swoja role w pozniejszej historii w ksiazce vol 1. Nie daje temu filmowi merytorycznie/scenariuszowo wiecej niz 4/10, wizualnie 10/10...Szkoda, bo Denis mowil wiele razy ze ksiazka te zna od dziecinstwa (tj ja od 12 roku zycia), i ze mazyl zawsze /przez wiele lat aby zekranizowac ja...Nie wiem czy winic go czy brdziej Hollywood /Warner Brothers etc....bo podejrzewam ze jego wizja filmu zostala radykalnie zmieniona i okrojona. Ten film powinien trwac 5 godzin, i tak jak sam wspominales powinni zrobic Serial z Diuny i Mesjasza Diuny (15 odcinkow po 1 godz np )....Czytalm juz gdzies ze niby nie powstanie Director's Cut, czyli wersja byc moze 4-5 godzinna. Wielka szkoda. Polecam 3 pierwsze tomy jak najbardziej, milej lektury. Jest jeszcze jedna ksiazka ktora polece: The Road to Dune. Jest tam zbior opowiadan (rowniez o ekologu planteranym i jego ojcu (dziadku Chani) przed /po przybyciu Harkonnenow...Ksiazka ma dodatki od Franka Herberta ale tez od jego syna Brian Herbert i Kevin J. Anderson (tych ostatnich nie toleruje i nie polecam :) ).
@lupusinnebulajelinski3069
@lupusinnebulajelinski3069 3 жыл бұрын
Odpowiadając na Twoje pytanie, ciekawą wizję pozyskiwania wody z ludzkiego ciała i nie tylko zaprezentował Konrad Linde w opowiadaniu " Homo dehydrogenatus"
Diuna: Część druga - SPOILER TALK
51:24
Ponarzekajmy o Filmach
Рет қаралды 58 М.
Diuna (2021) Po przeczytaniu książki ★RetroRecenzje
32:13
Ponarzekajmy o Filmach
Рет қаралды 28 М.
How Strong Is Tape?
00:24
Stokes Twins
Рет қаралды 96 МЛН
小丑女COCO的审判。#天使 #小丑 #超人不会飞
00:53
超人不会飞
Рет қаралды 16 МЛН
Enceinte et en Bazard: Les Chroniques du Nettoyage ! 🚽✨
00:21
Two More French
Рет қаралды 42 МЛН
Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie - SPOILER TALK ★Newsy&Analizy
1:21:59
Ponarzekajmy o Filmach
Рет қаралды 71 М.
Diuna | wPoP - Odc. 19
20:16
miedzinsky
Рет қаралды 96 М.
Recenzja DUNE. Czy to ekranizacja, na którą czekaliśmy?
42:01
Bez/Schematu
Рет қаралды 35 М.
Interstellar (2014) Maj Nolana ★RetroRecenzje
25:11
Ponarzekajmy o Filmach
Рет қаралды 37 М.
CZEGO UCZY NAS DIUNA?
37:13
Bez/Schematu
Рет қаралды 136 М.
Spider-Man: Bez drogi do domu - Spoiler Talk
45:37
Ponarzekajmy o Filmach
Рет қаралды 43 М.
Co się stało z Ziemią w DIUNIE? Diuna i Historia Ziemi
8:07
GOTRI Plus
Рет қаралды 83 М.
The real Dune
1:26:12
Alt Shift X
Рет қаралды 21 МЛН
Diuna ★SzybkieRecenzje
20:52
Ponarzekajmy o Filmach
Рет қаралды 39 М.
Co się stanie z Paulem Atrydą po Diunie? (SPOILERY!)
17:46