Świetny kanał! Trafiłem przypadkiem i zostaje. Niby tematy oklepane, poruszane przez wiele kanałów, jednak u Ciebie wszystko ugryzione od innej strony. Nie powielasz i nie „przepisujesz” tych samych sloganów. Super 👌
@odkryjusa4 ай бұрын
Ogromne dzięki! Staramy się przedstawiać tematy i miejsca w ciekawy sposób bazując na faktach i naszych doświadczeniach. Bardzo nam miło, że się podobało :)
@herkyyy15 ай бұрын
Cieszę się, że na Ciebie trafiłam, jednocześnie jestem zaszokowana tak małą ilością wyświetleń i subów... Powodzenia🫡🥰
@odkryjusa5 ай бұрын
Dopiero zaczynamy :) dzięki za wsparcie i do zobaczenia w następnym filmie :)
@-o-l-o-35724 ай бұрын
Super odcinek! Mega ciekawe!
@odkryjusa4 ай бұрын
Dziękujemy, cieszymy się, że się podobało !
@ludwiksobolewskiАй бұрын
Kategorii ”trucks” nie obowiązują ichnie normy ekologiczne. Przepisy promują te samochody, pewnie podatki też mają znaczenie. Dlatego podciągają pod to SUVy. I niekoniecznie z napedem 4x4. Jeep Grand Cherokee w stanach dobrze sprzedawal sie z napedem na tył, a w Europie wogole nie był taki oferowany. A od expeditiona większy był excursion.
@Bolek9795 ай бұрын
Bardzo dużo ludzi w Stanach ma łodzie i przyczepy kempingowe, co jest jednym z wielu powodów dlaczego jest tak dużo pickupów i dużych SUV. Amerykanie naprawdę uwielbiają zwiedzanie parków, kempingi, pływanie łodziami po nie zliczonych jeziorach ( stany Michigan, Wisconsin, Minesota to dla przykładu mają ponad 38 tysięcy jezior). Nie zliczona rzesza zapalonych myśliwych i wędkarzy, to przecież nie będą jeździć osobówka na polowanie. Co by nie było podróżowanie SUV-em jest wygodniejsze, pakowniejsze i do tego bezpieczniejsze w razie jakiegoś wypadku. Dlatego dużo rodzin mające więcej niż dwójkę dzieci posiadają ogromne SUV-y, zwłaszcza często można w nich spotkać dość drobnej postury kobiety, które czują się bezpieczniej w takich samochodach. Nawet co tygodniowa wyprawa na zakupy spożywcze jest oczywiście lepszym rozwiązaniem niż pojechanie osobówką, wygoda i jeszcze raz wygoda. Oczywiście żartując, może część mężczyzn w Stanach traktuje posiadanie wielkiego samochodu jako przedłużenie atrybutu męskości. Przy okazji nazywanie większych samochodów typu sedan, limuzynami w Europie w Stanach będzie trochę śmiesznym stwierdzeniem.
@odkryjusa5 ай бұрын
Tak Amerykanie lubią outdoor. Z ciekawostek o wielkości aut nasz kamper z Polski (boxer L4H3) mieścił się w standardowe miejsce parkingowe :)
@roball19805 ай бұрын
Super odcinek dziękuję ❤🎉
@odkryjusa5 ай бұрын
Cieszę się, że się podobało :)
@ghostanddiy10 күн бұрын
Rynek pickupów ma w sporej części uzasadnienie bo to od zawsze wozy do wszystkiego zwłaszcza na terenach bardziej rolniczych. Rynek suvów to mix przyzwyczajeń i kultury, po części odległości w jakich kiedyś sprawdzały się duże kombi, ale też praktycznie zaniku mini vanów które świetnie zastąpiły kombi, zwłaszcza na terenach wokół dużych aglomeracji. No i mini van to "obciach" a suv to lans 😉. A za ewolucję SUVa do poziomu dzisiejszych suvów możemy być wdzięczni min kobietom 😜
@odkryjusa10 күн бұрын
😝
@ajsewiol4 ай бұрын
Swietny program. Ja mysle, ze dodatkowym motywem do kupowania duzych samochodow sa odleglosci. To olbrzymi kraj, olbrzymie miasta, wielkie przedmiescia a ludzie bardzo czesto pracuja daleko od domow. Wygodniej sie jezdzi w duzym samochodzie niz malym. Ponadto system ubezpieczen samochodw w USA jest tak skkonstruowany, ze tam im wiekszy i bezpieczniejszy samochod to nizsze ubezpiecznie. Male, niedaj Boze sportowe samochody, to najdrozsza, jezlei chodzi o ubezpiecznie, grupa samochodow. Amerykanie sa praktycznymi ludzmi i wybieraja wygode.
@odkryjusa4 ай бұрын
dzięki :) tak odległości, szczególnie w zachodnich stanach są ogromne
@Family_Five55 ай бұрын
Taka tradycja :) Nie ma to wiele wspólnego z użytecznością. Jak obserwuję drogi to może z 1 na 20 pickupów faktycznie coś przewozi
@odkryjusa5 ай бұрын
🤣
@maciejkosieradzki285011 күн бұрын
Pamiętaj, że duża Ameryka nie miała wszystkich dróg utwardzonych. Taki SUV to jedyne auto, które może wygodnie jechać bo średniej jakości drodze.. tak samo w Azji.
@Ladg_xx4 ай бұрын
Muzyka momentami jest za głośna :) dzięki za super materiał!
@odkryjusa4 ай бұрын
dzięki, będę pilnował głośności muzyki w kolejnych filmach. czasem jak montuje to brzmi dobrze, ale jak ogląda się na innym urządzeniu to już nie do końca :( pozdrawiamy!
@exucontonАй бұрын
Dołaczam się do pochwał dla tego kanału. Bez machania rękami, fajerwerków, idiotycznego montażu. Zwięźle i logicznie. Do tematu dorzucę od siebie, że moim zdaniem Amerykanie niejako wpadli w pułapkę dużych samochodów. Jak słusznie zauważył autor, swoje miasta i infrastrukturę dopasowali do dużych samochodów, więc ludzie zaczęli kupować duże samochody i się od nich uzależnili. W latach 50. XX wieku wielkie limuzyny były dodatkowo obowiązkowym symbolem statusu materialnego i dowodem na powodzenie w życiu (zwróćcie uwagę jak wiele gwiazd filmu i estrady fotografowało się wtedy na tle nowej, błyszczej, wielkiej bryki). Potem to im weszło w krew, reklama tylko to uzależnienie umacniała i jest jak jest. Są w pułapce, bo nie mają sensownej alternatywy. Komunikacja zbiorowa, poza metrem w wielkich miastach jest w stanie szczątkowym lub jej kompletnie brak i tego już nie da się nadrobić. Czytałem kiedyś, że koszty wybudowania kolei wielkich prędkości tam, gdzie byłyby naprawdę potrzebne, czyli szczególnie na wschodnim wybrzeżu byłyby absolutnie kosmiczne ze względu na cenę gruntów. Kosztowałyby jakieś 20-30 razy więcej niż analogiczne projekty w Chinach i nigdy by się nie zwróciły. Komunikacja miejska typu tramwaje i autobusy też potrzebuje jakiejś masy krytycznej użytkowników, której w Stanach nie ma, bo wszyscy jeżdżą wyłacznie samochodami - błędne koło. My tu w Polsce na ogół nie doceniamy tego, co mamy. Ja się obraziłem na pociągi kiedy kupiłem sobie pierwszy samochód w latach 80. Kojarzyły mi się z brudem, tłokiem, obskurnymi dworcami, i koszmarną stratą czasu. Więc, przez 30 lat nawet nie myślałem, żeby pojechać gdzieś pociągiem. Jakieś 10 lat temu wyjeżdżałem z Krakowa do Wawy samochodem w godzinach szczytu i postanowiłem skorzystać z GoogleMaps, które wtedy było nowinką, żeby znaleźć najlepsze objazdy koszmarnych korków. Jak już zadałem trasę to kliknąłem również z ciekawości na wariant transportu publicznego i nie mogłem uwierzyć w to, co widzę. Dzisiaj jeżdżę na codzień wygodnym elektrykiem (BMWi3), do wielkich miast wyłącznie pociągiem i doszło do tego, że dużego samochodu na daleką trasę potrzebuję 6-8 razy w roku. Wtedy pożyczam w rodzinie lub w wypożyczalni. Dwa tygodnie temu śmignąłem w trasę 350 km pożyczoną beemką X7, no fajnie, rozkosz, ale prawdę powiedziawszy w drodze powrotnej już trochę cierpiałem. A w pociągu piwko, film w kompie, gazetka, drzemka - to jest dla mnie luksus i wolność!
@odkryjusaАй бұрын
Dzięki :) bardzo cieszymy się, że podoba Ci się kanał :) Jeśli chodzi o pociągi to w USA tak jak mówisz chyba już nic nie da się zrobić. Może autonomiczne samochody / taksówki coś poprawią? Ale co ciekawe młodsze pokolenia w USA coraz mniej chcą jeździć autami - wielu znajomych mających dzieci w wieku 16-20 lat mówi, że nawet nie są zainteresowane robieniem prawka.
@SuperSlawek19825 күн бұрын
Pominąłeś jeszcze jeden najważniejszy aspekt. Amerykanie są bardzo bogaci i dlatego stać ich na zakup. U nas takie samochody to rzadkość bo sprowadzenie ich z USA to spory koszt. Trzeba mieć na prawdę dużo kasy aby pozwolić sobie na taki zakup w Polsce. Tylko najbogatsi w Polsce mogą jeździć czymś takim. A w USA przecietna rodzina ma taki samochód.
@odkryjusa3 күн бұрын
tak, choć w ostatnich latach ceny aut poszły mocno w górę. do tego kredyty na auta już nie są rzędu 1-3% tylko 8%+
@foxxxy496319 сағат бұрын
Te samochody nie muszą też przechodzić przez podobne testy bezpieczeństwa co osobówki, między innymi widoczność pieszych.
@Adriranna2 күн бұрын
Ciekawie opowiadasz, ale niestety muzyka strasznie przeszkadza 😞
@odkryjusa2 күн бұрын
Dzięki, w nowych filmach staram się tego pilnować
@dominicskrzynski12875 ай бұрын
Zgoda wiele racji, jednak teraz USA ubożeje i myślę że poludnie Stanów kocha pickupy, północ oczywiście, srodek redneck jeszcze bardziej. Zachód i Wschód duże miasta i aglomeracje miast jednak się różnią.
@odkryjusa5 ай бұрын
Tak, jak się wjeżdża do miast to same Tesle😃, a jak tylko wyjedziesz poza to znacznie więcej pickupów. Jak całe Stany, każdy jeden różni się od siebie.
@maciejradomski49175 ай бұрын
myślę że istnieje korelacja pomiędzy ilością dużych aut a ilością miejsc parkingowych. Kiedyś czytałem że w USA jest statystycznie 8x więcej miejsc parkingowych niż w Japonii na tę samą ilość samochodów.
@odkryjusa5 ай бұрын
Bardzo możliwe. Ale na pewno jest korelacja pomiędzy wielkością miejsc parkingowych i wielkością aut :) nasz kamper z europy, którego zbudowaliśmy na bazie Boxera L4H3 w USA mieścił się w standardowe miejsce parkingowe :D
@paulinagabrys88744 ай бұрын
Japonia jest krajem górzystym a w takim kraju szanuję się wolą przestrzeń i maksymalnie wykorzystuje się ją dla ludzi. Dlatego w Japonii kultura samochodowa to domena prowincji, gdzie auto było potrzebą a nie fanaberią. Dlatego drift narodził się na krętych drogach na wsiach i mieścinach a nie w Tokio
@aqu323 ай бұрын
Raczej jeszcze więcej. W Japonii w wielu miastach nie zarejestrujesz zakupionego samochodu, jeśli nie poświadczysz się dokumentem poświadczającym posiadanie własnego miejsca parkingowego. Stąd w Tokio ilość samochodów na 1000 mieszkańców jest podobna do tej z Berlina, Hamburga, Amsterdamu czy Kopenhagi i wynosi poniżej 300 na 1000 mieszkańców. Dla porównania w Polsce nie ma nawet jednego miasta z wskaźnikiem poniżej 500 na 1000 mieszkańców.
@BartoszZaloga5 ай бұрын
Kanał odkryciem roku :)
@odkryjusa5 ай бұрын
😃 dzięki!
@arkadiuszkipisz628910 күн бұрын
lubię amerykańską klasyczną motoryzacje, szkoda, że dzisiejsze ulice usa wyglądają jak te europejskie.
@odkryjusa10 күн бұрын
ostatnio trafiliśmy na pokaz klasyków, ekstra auta i silniki :)
@paulinagabrys88744 ай бұрын
Jak siedziałam w małym aucie w typie micry to podjechał wielkachny RAM, oczywiście pick up. Dach małego to była dolna krawędź okna tego kolosa. Oczywiście ten RAM był w Polsce na jankeskich blachach a nie naszych. Jak pisali ludzie u Kasi Babis, nawet kierowca czołgu i to też Abramsa siedzi nisko względem pick upa. Ja prywatnie nienawidzę tej chorej mody na te psedo samochody czyli suvy i pick upy. Zabija rynek samochodów małych i miejskich, przez to zwykli ludzie nie mają szans by kupuć jakieś normalne auto i to używane. Pokolenie 30-latków i młodszych nie tylko nigdy nie będą mieć swojego mieszkania ale też samochodu. Bardzo "fajny" ten prawdziwy cyberpunk. Nie będziesz miał absolutnie nic. Ciekawe kiedy ubrania tak podrożeją że będziemy biegać na golasa, by Musk czy inny gnojek zarobił kolejny miliard
@Przemo12234 ай бұрын
co ty pierdolisz xD
@boryssobieski70964 ай бұрын
Sorry ale chrzanisz okrutnie.
@rhrynq2 ай бұрын
Jestem ciekaw kiedy ludzie w Stanach (i co poniektórzy miłośnicy amcarów w Europie) rzucą się ze śliną na ustach na elektryczne transportery opancerzone od Muska, kiedy je w końcu w prowadzi do sprzedaży. Bo w końcu trzeba się czuć bezpieczniej na drodze. A to, że od kilku lat w USA systematycznie rośnie liczba pieszych ofiar wypadków drogowych to zupełny przypadek.
@Jarasznikos18 күн бұрын
@@rhrynq Czyli następnym krokiem będzie wykupywanie transporterów opancerzonych z demobilu by czuć się bezpieczenie na drogach. A co później, czołgi?
@asiaskalska34624 ай бұрын
To jak wytłumaczyć, że amerykańskie samochody osobowe stały się olbrzymie już w latach 60-tych? Bo na filmie skupiasz się na suwach, czyli autach terenowych z luksusowym wyposażeniem. A jest to jedynie dzisiejszy etap szerszego zjawiska. W/g mnie amerykanie mają niezależność w przemieszczaniu się po prostu we krwi, od czasów ekspansji na Zachód.
@odkryjusa4 ай бұрын
Tak skupiam się na czasach "współczesnych" i tym, że auta urosły bardziej w terenówki. Wydaje mi się, że sieć wygodnych autostrad i rozwój "american dream" w latach 50/60 przyczynił się do tego, że w autach zaczęto montować coraz większe silniki i budować auta coraz bardziej komfortowe do długich podróży
@aqu323 ай бұрын
A co ma wspólnego niezależność z wielkością samochodu? Logika podpowiada, że jeśli jakiś to tylko odwrotny - duży ma zdecydowanie większe ma większe spalanie więc musi tankować częściej niż małe samochody. W latach 50-ych czy 60-ych te wielkie krążowniki szos miały spalanie rzędu 30-50 litrów na 100 km, co w dzisiejszych czasach jest absurdem.
@odkryjusa3 ай бұрын
Rozumowanie jest takie że wsiadasz w duże auto i wygodnie jedziesz gdzie chcesz. Pakujesz w nie co chcesz itd. Wtedy spalanie nie było problemem. Może to i wbrew logice ale tak to już jest ;)
@jaroslawokragy683011 күн бұрын
0bejrzałem drugi raz, masz talent
@odkryjusa11 күн бұрын
Dzięki :)
@jaroslawokragy68304 ай бұрын
brakowało mi wyjaśnienia tego fenomenu ale prawo tworzą amerykanie
@bronisawzalewski20802 ай бұрын
A w Europie wciskają nam elektryki bo ekologia.Chyba ze jeszcze jeden aspekt coraz wieksza masa własna użytkowników tych pojazdów😂 😅😅
@odkryjusa2 ай бұрын
Tu też jest sporo elektryków, ale... ostatnio popularne są elektryczne pickupy ;)
@paulinagabrys88744 ай бұрын
Macie za tanią benzynę i tu jest problem
@lucasqs43664 ай бұрын
Nie widzę powodu jeździć małym samochodem bo to tylko do krótkich dystansów i wożenia swojego tyłka. Wolę jednen duży pickup uniwersalny do wszystkiego; dobry na wakacje, do pracy z narzędziami, do ciągnięcia przyczep, do jazdy po bezdrożach, do szybkiej jazdy bo silnik mocny, czy na większe zakupy, można założyć pług i odśnieżać, można przywieść drzewo czy węgiel na opał, można na ryby. Do wszystkiego się nadaje jeden samochód. Paradoksalnie tańszy w utrzymaniu niż kilka różnych.
@nicknicknicknick07Ай бұрын
Według Freuda powod jest inny😁
@tomekprzytarski916711 күн бұрын
Słabe rozumowanie. Ale tak. Duże samochody to efekt dużych płaskich terenów, szerokich ulic, szerokich miast oraz często bezludnych terenów. Dodatkowo zaszłości kulturowe i np. Silniki typu small block i big block.
@burkosalw7 күн бұрын
W sumie obecnie najczęstszą przyczyną smierci dzieci w domach (zalicza sięteż najbliższą okolice) jest rozjechanie ich przez rodziców którzy nie zauważyli dziecka bawiącego się na podjeździe.
@sailingAlpa4215 күн бұрын
To nieprawda, że w Ameryce są tylko duże samochody. Ja na przykład kupiłem Nissana Sentra z 1993 roku, 1,6 l, więc chyba nie jest dużo większy od Fiata 125p. Małe zużycie paliwa - na 100 km
@PrzetestowanyАй бұрын
Mnie jak by bylo stac to wybral bym bez dyskusyjnie picup
@ludwiksobolewskiАй бұрын
Amerykańskie pickupy są śmieszne. Dodge RAM 1500 double cab z okolic 2010 miał jakieś 600 kg ładowności, podczas gdy o wiele mniejszy Mitsubishi L200 DC jakoś w okolicach tony.
@Eustachy37121 күн бұрын
Przekonali=przekupili,možna też nowocześnie powiedzieć'~ lobbowali.
@matib198715 ай бұрын
Mam wrażenie, że temat wyczerpałeś aż nadto 😉 Jakby od zawsze mam opinię że SUVy i Trucki swoją popularność zawdzięczają trendowi i silnej reklamie. Nawet obserwując Polskę jak ślepo podążamy za tym trendem a producenci są na tyle bezczelni i świadomi tego że nawet oferuję SUVy z napędem na jedna oś 😂 Przez chwilę jeszcze miałem w głowie mentalność Amerykanów, ze wszystko u nich musi być większe niż gdzie indziej na świecie 😂
@odkryjusa5 ай бұрын
Jak zaczynałem robić research to spodziewałem się,że wyjdzie że tylko USA mają bzika na punkcie takich aut a tu wyszły takie ciekawostki :)
@capitalm12574 ай бұрын
Komu potrzebne sa tego typu dywagacje? Strata czasu
@kamilkolmer57874 ай бұрын
Podobnie jak ty
@wojtas-44 ай бұрын
Czym krótszy fiu.. lub suchsza poch...tym większe auto, tyle na ten temat.
@KreatywneBudowanie4 ай бұрын
@odkryjusa4 ай бұрын
:)
@andrzejkowal71354 ай бұрын
to wina producentów i za dużo paliwa kradną od innych państw
@dominicskrzynski12875 ай бұрын
Amerykanie to twardzi ludzie po śnieżycy odśnieżają, po powodzi i innych klęskach odbudowują . Nie liczą na nikogo są dość zamożni i samowystarczalni. Porównania do Niemców I Francuzów to farsa. Wiem bo żyje tutaj. Mają plusy i minusy.
@odkryjusa5 ай бұрын
Tak w USA z założenia trzeba liczyć tylko na siebie. Ma to plusy i minusy
@paulinagabrys88744 ай бұрын
Tacy twardziele a jednak jak jest kolejna strzelanina to wszyscy gud gaje z ganem nigdy nie interweniują bo boją się że ich policja sprzątnie. Że nie wspomnę o tym że ostatnią prawdziwą wojnę z okupacją swoich terenów i wyżynaniem cywili mieli do 1864 roku. Także w dupie są przygotowani
@vq35hr754 ай бұрын
No tak, Niemcy nie odśnieżają i nie odbudowują. 😅😅😅😅
@lucasqs43664 ай бұрын
Amerykanie bardziej twardzino zaradni niż każda nacja Europejska obecnie. Nawet bardzo wiele kobiet jeździ dużymi ciężarówkami i pick-upami, pracują na budowach itp. Większość społeczeństwa sprawnie posługuje się bronią, nie poddają się w czasie klęsk żywiołowych a w USA takich tornad, powodzi, trzęsień ziemi czy huraganów jest aż 70% z tego co na całym globie więc nie mam codziennie ktoś przeżywa jakiś kataklizm z strony natury. Amerykanie nie pałają, bardzo dobrze dają sobie dają rady zarówno żyjąc w dziczy jak i w wielkich metropoliach, sami potrafię się wyżywić polując czy coś hodując. Nie oglądają sie na nikogo jak np jest powódź. USA zawsze pomaga innym krajom w takich sytuacjach a Amerykanom nikt. Kierowcy ciężarówek to prawdziwi truck driver a nie europejscy popierdułki. Jeżdżą ciężarówkami co niektórzy mega długimi z skrzyniami bez synchronizacji i mkną nawet po 150 km\h.
@dawajforsejezus489016 күн бұрын
Pogadamy jak złamiesz nogę lub będziesz potrzebował operacji płuc;) Wtedy państwo się na Ciebie wypnie. Rozmawiałem z niejednym Amerykaninem i każdy mówił „do zwiedzania piękny kraj, ale do życia jak najdalej stamtąd”. Serio, 100% ludzi odradzało życie tam:) Dostęp do broni, służba zdrowia. Główne tematy i powody, żeby cieszyć się iż żyjemy w Polsce i UE:) A Ty sobie tam sam odśnieżaj i bój się puścić dziecko do szkoły, bo przyjdzie jakiś zbuntowany nastolatek i je „odjebie”;)