Dlaczego w USA ciągle płacą czekami?

  Рет қаралды 48,792

Odkryj USA

Odkryj USA

Күн бұрын

Пікірлер: 360
@karolkarol3440
@karolkarol3440 2 ай бұрын
Jak by zobaczyli blika to wyciągnęli by widły i smołe i krzyczeli witch craft!!
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
🤣
@ollieb3nzo191
@ollieb3nzo191 2 ай бұрын
Zelle, velmo?
@pawelfronczyk1579
@pawelfronczyk1579 2 ай бұрын
witchcraft madralo jak juz
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
@@ollieb3nzo191 chyba venmo?
@bartizek100
@bartizek100 Ай бұрын
W USA jest dokładnie taki sam system jak Blik, nazywa się Zelle i jest wbudowany w aplikacje bankowe. Działa tak samo, można płacić na numer telefonu międzybankowo.
@mariankulturalny6532
@mariankulturalny6532 2 ай бұрын
To jest jeden plusów, że kilkadziesiąt lat byliśmy zacofani a teraz Polska ma jeden z najnowocześniejszych systemów bankowych w świecie.
@gnightcore5352
@gnightcore5352 2 ай бұрын
Poczekaj na foliarzy narzekających o odbieraniu im wolności z płatności gotówkowych XD
@TheMcGoris
@TheMcGoris 2 ай бұрын
@@gnightcore5352 Poczekam na ciebie, jak ci konto zablokują, bo coś złego powiedziałeś albo zostawisz za duży ślad węglowy.
@masterscof8024
@masterscof8024 2 ай бұрын
​@@TheMcGoris już foljarze atakują 😜😜
@konstantynopolitanczykowia4001
@konstantynopolitanczykowia4001 2 ай бұрын
Jeśli uważasz że usunięcie tranzakcji gotówkowych to nie problem to chyba naprawde nie znasz sie na życiu
@witekpytel
@witekpytel 2 ай бұрын
a poza tym oplaty za konta i lub karty debetowe to zdzierstwo
@matib19871
@matib19871 2 ай бұрын
Świetny materiał, można się trochę zdziwić, jak w Europie na dzień dzisiejszy przyzwyczajenie jesteśmy do płatności elektronicznych. Świetny występ, ładnie to odegrałeś 😮👏
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Dzięki. Początkowo miałem w planach po prostu opowiedzieć o tym, ale potem wpadłem na pomysł, że mogę zrobić to jako scenkę :D Jest z tym związana śmieszna historia, ale o tym opowiem na patronite ;) (dzięki za wsparcie - jesteśmy mega happy :D )
@Polish-vj2jz
@Polish-vj2jz Ай бұрын
Wow! Ten temat jest bardzo interesujący dla mnie jak właściciel biznesu w USA (uczę się polskiego). Ostatnio, ktoś ukradł czek z pocztą (wartość = $24,000 USD) z tym "czek pranie". Musiałem zmienić konta, itd. Duży problem. Często, mój tylko opcja jest płatność z czekami, czyli prawdopodobnie będzie tak się stanie ponowie. Nigdy nie będę rozumiał czemu ciągle używamy czeków wcale tutaj w stanach. :(
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
Świetnie idzie Ci po polsku! Dobra robota! :) Mam nadzieję, że już będzie wszystko dobrze z czekami w przyszłości. Pozdrawiamy!
@Zwykla0soba
@Zwykla0soba Ай бұрын
Mieszkam we Francji i nie jest to częste ale czasem się zdarza używać czeków, głównie w szkołach się ich używa.
@s3nsimilla193
@s3nsimilla193 2 ай бұрын
Pamiętam jak w 2019 roku pierwszy raz pojechałem o USA - zanim się tam wybrałem stwierdziłem ze chyba nie będę brać moich kart debetowych/kredytowych - przecież wszystko mam w telefonie (Apple Pay). Jakież było moje zdziwienie że Apple Pay mogłem płacić jedynie w jakimś McDonald's a wszędzie była potrzebna fizyczna karta którą dodatkowo kasjer czy co gorsza kelner brał do ręki i szedł z nią do kasy zapłacić używając paska magnetycznego :D W Europie już by to nie przeszło coś takiego że dajesz do ręki komuś swoją kartę i ta osoba znika Ci z oczu na kilka minut. Ostatecznie miałem fizyczne karty (jedna debetowa i jedna kredytowa) i wszystko było okej. Ostateczne po powrocie z USA, po 6-7 miesiącach po powrocie do Polski z mojego konta zniknęło 202 USD za zakupy w Wallmarcie :D Na szczęście Charge Back i bank zwrócił mi tą kasę. Pozdrowienia, fajny content!
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Dzięki :) jest tak jak mówisz. Z tym zabieraniem karty na zaplecze to miałem kiedyś kolegę, który był przeczulony na punkcie bezpieczeństwa płatności. To poszedł z nimi razem na zaplecze żeby nie spuszczać swojej karty z oczu :D pozdrawiamy serdecznie!
@magorzatawidawska5952
@magorzatawidawska5952 2 ай бұрын
Patologia
@Przebojowy
@Przebojowy 2 ай бұрын
Kiedyś jak zapłaciłem telefonem (Apple Pay) na lotnisku Washington Dulles Airport Pani ze zdziwieniem zapytała się mnie What did you just do? How did you pay? ale USA wspominam mega najlepsze czasy studenckie od 2018 do 2020.
@olasek7972
@olasek7972 2 ай бұрын
Płaciłem tysiące razy w restauracjach kartami w Stanach i ktoś z nimi “znikał” i nigdy nie miałem problemu.
@Mr7700mayday
@Mr7700mayday 2 ай бұрын
​@@olasek7972 Hehe gorzej: oni tam używają często tzw. "żelazka" i trzeba podpisać rachunek z odbitą przez kalkę treścią karty. Dlatego nadal wydaje się karty "wypukłe"
@kamilfranuszczyk9677
@kamilfranuszczyk9677 Ай бұрын
Podsumowując kolejny pomysł mający sens jakieś sto dwiescie lat temu który zamiast odejść do historii jest ciągle kontynułowany koło elektorskiego systemu wyborczego miar imperialnych itp.niesamowite ze w kraju doliny krzemowej , gigantów technologicznych,NASA itp funkcjonują takie rzeczy.
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
Co ciekawe NASA przeszła na system metryczny ;)
@TheWaldeck13
@TheWaldeck13 29 күн бұрын
@@odkryjusa Chyba nie mieli wyjścia. System metryczny jest logiczny, przeliczalny i skalowalny, a kosmos nie wybaczyłby błędu nawet na ułamek milimetra.
@Evkatoja
@Evkatoja 2 ай бұрын
Dzieki za interesujace informacje!
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Miło nam że się podobał film. Do zobaczenia w kolejnym ;)
@Kalder5
@Kalder5 2 ай бұрын
Przecież obrót papierowym dokumentem to horrendalny koszt a tam, kosztowne są elektroniczne przelewy - właściwie przepływ informacji z komputera do komputera Oglądałem twój film o fast foodach i zabieganiu Amerykanów Papierowy obrót czekami pokazuje (także) że zabieganie wynika z nieefektywności, także te czeki w firmach musi ktoś przygotować, wysłać pocztą - masa nie przynoszącej wartości roboty
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Oj tak trafiłeś w sedno. W USA bardzo lubią tworzyć nowe stanowiska do rozwiązywania problemów. Każdy robi tylko swój zakres i nie zrobi więcej. Z drugiej strony póki coś się nie zawali to nikt nie zdecyduje się zburzyć i zbudować od nowa . Jest mega dużo takich nieefektywności
@MikeFeatherston0700
@MikeFeatherston0700 Ай бұрын
Większość naszego życia to masa nie przynoszącej wartości roboty. Równie dobrze można by cię zamknąć w puszce i kazać liczyć rzędy cyfr :> .
@Kalder5
@Kalder5 Ай бұрын
@MikeFeatherstonMain Jednak w tym przypadku znane są metody pracy znacznie bardziej efektywne
@MikeFeatherston0700
@MikeFeatherston0700 Ай бұрын
@@Kalder5 Chciałoby ci się poprawiać system trawienny w naszym organizmie? Albo połączenia nerwowe? A to też praca =) .
@yanek911
@yanek911 2 ай бұрын
Szef firmy budowlanej w której pracowałem kilka lat temu, płacił pensje czekami, zawsze mnie to dziwiło bo musiałem iść do banku, no ale działało więc miałem krótki epizod z czekami.
@kojocisco
@kojocisco Ай бұрын
Dobrze wiedzieć, dzięki.
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
Proszę:)
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
Ja używam czeków do niektórych opłat (prąd, gaz, cable etc.), ale wtej chwili to nie jest konieczne. Robię to tak po prostu z przyzwyczajenia. Większość opłat mogę uiścić bezpośrednim przelewem bankowym. Przelewy typu ACH są bezpłatne, te opłaty które były pokazane w video dotyczą wire transfers i te zwykle wynoszą $25 lub więcej. Takie coś to uzywałem jak płaciłem kilkadziesiąt tysięcy $ np. za samochód albo downpayment na dom, albo za jakąś duża robotę typu renowacja domu etc.
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
zgadza się. ACH najczęściej używane obok czeków. Wire po prostu jak się tłumaczy z polskiego można się pomylić. dzięki za komentarz !
@bmook4921
@bmook4921 2 ай бұрын
Oglądam i słucham z zaciekawieniem już kolejny odcinek 👍 pozdrawiam
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Ogromnie cieszymy się, że się podobało. Gorąco pozdrawiamy!
@pawelkoszalinpl
@pawelkoszalinpl 2 ай бұрын
Ciekawy materiał, fajnie przedstawiony. Leci sub 😁
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
wow dzięki! :)
@andrzejs6523
@andrzejs6523 Ай бұрын
Bardzo fajny materiał. Muszę przyznać, że też nie byłem w stanie zrozumieć tego systemu czekowego. Teraz już wiem. No i bardzo interesująca ze znakiem usd. Zasłużony lajk I subskrypcja. Życzę powodzenia z kanałem, duża zdrowia .
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
dziękujemy serdecznie! również pozdrawiamy gorąco!
@jerzyosak7143
@jerzyosak7143 8 сағат бұрын
Niby wszyscy są za gotówką a nikt jej nie używa.
@szariq7338
@szariq7338 2 ай бұрын
Kradzież korespondencji jest tak poważnie traktowana, że w Stanach jest to przestępstwo federalne i można było nawet zarobić czapę. Teraz wiedząc, że wysyłali wtedy czeki na potęgę, ciężko się dziwić.
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
dokładnie
@balcerzaq
@balcerzaq Ай бұрын
No i teraz niech kuce Korwina czy innego Mentzena sie wypowiedza. Amerykanie maja najwiecej bankow na jednego mieszkanca wiec teorerycznie - kapitalizm i wolna konkurencja- powinni miec najlepsze i najtansze uslugi?? Tym czasem maja 19 wieczny badziew a za rzeczy darmowe w Eurropie - placa jak za zboze. Dziekuje. Moglbym tak dodac o cenach innych uslug od Fryzjera poprzez internet.
@brunonTube
@brunonTube 26 күн бұрын
Posluchaj kucu ekonomiczny - cbdc spowoduje, ze bedziesz iewolnikiem państwa, ale bedzie wygodnie. Ty tego nie zakumasz, bo jak wiezien bedziesz sie cieszyl, ze masz " darmo" wyżywienie i pasnik- jak w pierdlu.
@pawelmaczka2823
@pawelmaczka2823 2 ай бұрын
Witam specjalistów od czeków, w Szwajcarii nie spotkałem nigdy tej formy płatności.od 2014 r . Większość obywateli płaci gotówką w kasach. Pozdrawiam
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Hej, dzięki za komentarz! Nie wiedziałem jak jest w Szwajcarii
@witekpytel
@witekpytel 2 ай бұрын
w niemczech tez dporo ludzi placi gotowka
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
tutaj mało kto płaci teraz gotówką. Ja płaciłem od czasu do czasu za małe zakupy (Starbucks, lunch, drinks w barze etc.), ale od czasów pandemii to zupełnie wyszło z mody. W tej chwili wszyscy używają kart lub ApplePay czy GooglePay.
@ewelinajoanna
@ewelinajoanna 2 ай бұрын
Zamówienie 1 książeczki czekowej to koszt kilkudziesięciu dolarów, więc nie jest to bezpłatna forma płatności. Wspomniane w komentarzach Zelle natomiast jest faktycznie bezpłatne. Są natomiast transakcje, przy których niezbędne jest wystawienie czeku przez płacącego - tzw. “Czeku kasjerskiego”, np. przy zaliczce na kredyt samochodowy, wpłacie depozytu przy wynajmowaniu mieszkania etc. To tak tytułem uzupełnienia niniejszego filmu, ciekawego notabene :)
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Dzięki za uzupełnienie! Cieszymy się że film Ci się podobał:)
@mmkrk4071
@mmkrk4071 2 ай бұрын
Mieszkam w Stanach. Czeki można sobie samemu drukować i nie trzeba ich zamawiać. Te zamawiane można kupić tanio jeżeli się poszuka przez 5 minut w internecie taniej drukarni. Koszt tanich zamawianych czeków to około 1/3 centa za czek. Zgodnie z prawem można sobie czek wypisać na zwykłej kartce papierowej, więc nie jest wymagany specjalny papier ani nic takiego. Przez 30 lat nie miałem ani jednego problemu z czekami mimo że mając biznes przyjmuję wiele takich płatności.
@TheWaldeck13
@TheWaldeck13 29 күн бұрын
@@mmkrk4071 Co nadal nie zmienia faktu, że jest to archaiczna forma płatności.
@zinucz6217
@zinucz6217 12 күн бұрын
Wspomnień czar. Sam wiele lat temu miałem/używałem czeków w Polsce.
@KreatywneBudowanie
@KreatywneBudowanie 2 ай бұрын
Ciekawe. Pozdrawiam
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Dzięki, również pozdrawiamy! :)
@Wiesiek-m2t
@Wiesiek-m2t 2 ай бұрын
Ciekawy film! Pozdrawiam!
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Dzięki! Pozdrawiamy
@nesshin080
@nesshin080 2 ай бұрын
amerykanie oszaleliby jakby odkryli blika XDD
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
na szczęście ostatnio popularność w USA zdobywa serwis / aplikacja Zelle, która jest dość podobna w idei do blika.
@PiotrPavel
@PiotrPavel 2 ай бұрын
ostatnio zmuszony zostałem do paypalla ale zadziałło świetnie. Podałem coś jak nik i pieniądze odrazu popłyneły
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo 2 ай бұрын
​@@PiotrPavel Dobrze że to bezpłatne he he.
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
@@odkryjusa rzadko używam Zelle. Młodsze pokolenie najczęściej używa Venmo. Zelle nie jest tak popularne.
@glenellen8438
@glenellen8438 2 ай бұрын
...w USA jest jeszcze credit score i nie ma slupow~dla tego jest jak jest i nic na pieknee oczy...
@Niko-1906
@Niko-1906 2 ай бұрын
Niemcy do dzisiaj 2024r. używają w komunikacji urzędowej faksu. Do młodszych widzów, wiecie co to w ogóle fax?
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Bundestag chyba wycofał faksy w tym roku a jakieś banki chyba wycofują od 2025. Więc już chyba Niemcy zawitali w XXI wieku;)
@innocentbystander8346
@innocentbystander8346 Ай бұрын
@@Niko-1906 niby tacy kulturalni, a wyszło, że dzicz
@0plp0
@0plp0 Ай бұрын
W Japonii dopiero w tym roku wycofali dyskietki z urzędów.
@gabrylorojal8753
@gabrylorojal8753 Ай бұрын
Teraz rozumiem dlaczego Amerykanie mówili że krypowaluta będzie rewolucja finansową
@jacekkoss1672
@jacekkoss1672 Ай бұрын
Jak historia lubi się powtarzać. Dawno dawno temu tak samo było w europie z tym że bank wystawiał NOTEBANKOWĄ (BANK NOTE) od czego obecnie pieniądz papierowy nosi nazwę banknotów, no a amerykanie skopiowali to dobrze znane rozwiązanie i nazwali je czekami (Check Note) Swoją drogą w Polsce też mieliśmy epizod z czekami ale że to przestarzałe rozwiązanie to odeszło w zapomnienie na rzecz przelewów elektronicznych i kart debetowych.
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
Dzięki za komentarz, fajne spostrzeżenia!
@TheWaldeck13
@TheWaldeck13 29 күн бұрын
@@odkryjusa Czeki były w użyciu w Polsce na minimalną skalę w II poł. lat 90 - tych (a przynajmniej wtedy ja dostałem z banku książeczkę czekową). Tak naprawdę, to nikt nie rozumiał wtedy po co to badziewie w ogóle jest i banki szybko się z tego wycofały, a klienci nie chcieli tego używać, bo ani to gotówka, ani to przelew, takie h... wie co. Sam pamiętam, że użyłem może trzech czeków, po czym rzuciłem książeczkę czekową w kąt i o niej zapomniałem.
@yanek911
@yanek911 2 ай бұрын
System czeków aż prosi się o oszustwa
@przypadkowynick0752
@przypadkowynick0752 2 ай бұрын
Zaczynam rozumieć ludzi którzy mówią, że USA to najbogatszy kraj trzeciego świata. Uparte trzymanie się czeków, hipsterzenie z jednostkami, przekombinowany system wyborczy (gdzie z palcem w dupie mogliby mieć głosowanie przez neta jak w niepozornej Estonii), absurdalne sprywatyzowanie czego się da przez co ludzie boją się chodzić do lekarza a nawet ostatnio czytałem, że karetka komuś wystawiła rachunek na półtorej tysiaka za to że to ona jego potrąciła ¯\_(ツ)_/¯ Po prostu ku*wa nie rozumiem jakim je**nym cudem ten kraj rządzi światem
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Jednym z powodów dlaczego nie mają elektronicznych wyborów jest to że nie mają dowodu osobistego (mają tylko prawko albo dowód stanowy) :)
@przypadkowynick0752
@przypadkowynick0752 2 ай бұрын
@@odkryjusa to mnie zdziwiłeś i tylko utwierdziłeś że USA lubi sobie utrudniać funkcjonowanie w oddolnych i trywialnych sprawach. Stać ich by ładować w wojsko więcej niż chyba 10 kolejnych Państw z największymi wydatkami na wojsko razem wziętych, a nie stać ich na ogólnokrajowy i ujednolicony dokument tożsamości?
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Stać ich, ale ludzie nie ufają rządowi. Uważają że taki dokument to pogwałcenie prywatności (a jednocześnie ochrona danych osobowych praktycznie w USA nie istnieje) 😅
@przypadkowynick0752
@przypadkowynick0752 2 ай бұрын
​@@odkryjusa no słyszałem kiedyś, że jak chyba Obama chciał wprowadzić reformę tych ich ubezpieczeń zdrowotnych i objąć wszystkich podstawowym ubezpieczeniem, czyli jeśli dobrze to zrozumiałem, wprowadzić coś jak nasz NFZ to ponoć ludzie to oprotestowali bo "o ku*wa komunizm" 🙈 Fajna mentalność, że gdy twój kraj próbuje być dla obywateli to ci obywatele są przeciwko
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
O służbie zdrowia też zrobię film, ale jeszcze wszystkiego nie ogarnąłem takie to zagmatwane 😅 ale bardzo możliwe że było tak jak mówisz. Tu wiele osób zakłada że liczy tylko na siebie i nawet nie chce żeby im pomagać. Ale dużo zależy od stanu
@hubertmarcysiak3303
@hubertmarcysiak3303 2 ай бұрын
Ale bym sobie czeków używał 😁 Pamietam jak jeszcze w latach 90' mój Dziadek je wystawiał Babci, żeby nie wydawała za dużo. Rozliczał sie też z pracownikami zwitkami bankowymi. Piekne czasy 🥹
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
:D
@Mr7700mayday
@Mr7700mayday 2 ай бұрын
Z tą babcią, to stosował tzw. Przemoc ekonomiczną. Bardzo częsta w latach 90 i wcześniej. Przykre.
@c64club
@c64club 2 ай бұрын
A jeśli babcia była typem ludzia który przepuści wszystko co ma? "Mam przy sobie 7000 wypłaty więc dzisiaj stać mnie na dowoly zakup za 7000. Rachunek za czynsz? Ee, a to nie ma już na czynsz?" Masa ludzi tak ma i trzeba im wydzielać co do złotówki.
@marcinfeuereisen3207
@marcinfeuereisen3207 2 ай бұрын
A to nie jest tez troche tak że w USA pokolenie boomersów miało i ma o wiele wiecej do powiedzenia niż w Polsce? Mają kasę, pieniądze, potężne doswiadczenie życiowe i pewność siebie dlatego pozostają przy tym z czego od zawsze korzystali. Bardzo podobnie jest w Niemczech. A u nas? Przeciętny boomers wychował sie w PRL, połowę swojego życia przepracował przed 89, w latach 90 był biedakiem, nie rozumiał kapitalizmu a tymbardziej nowych technologii. Jak przyszly zmiany pod kątem technologicznym calkowicie podporzadkował sie mlodszemu pokoleniu. Oni po prostu wstydzili się tych starych przyzwyczajeń. W USA tego nie było.
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Może to też ma znaczenie
@0plp0
@0plp0 Ай бұрын
Słaba teoria bo w Polsce w takim wypadku również nadal byłyby czeki.
@andre3432
@andre3432 2 ай бұрын
Wspaniale!👌 Ale na czek nie licz, bo dziś tak wiele wyciągniętych rąk... Pozdrawiam!🙋‍♂
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Pozdrawiam! :)
@WatFat
@WatFat 2 ай бұрын
Szukałem informacji o pochodzeniu znaku dolara (U+S) i wszędzie piszą, że to popularny mit
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Źródło z którego korzystałem to www.uscurrency.gov/history to program edukacyjny rezerwy federalnej. Pozdrawiam!
@maleckimalecki
@maleckimalecki 2 ай бұрын
ale hit wlasnie ogladalem film o tematye budowlanej w usa i pojawilo sie tam platnosc czekiem. i sie nad tym zastanawialem,co?! wchodze na glowna a tu ten film 🤣🤣🤣
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
ale wyczułem moment :D
@zielony600
@zielony600 2 ай бұрын
I cyk! Telefon podsłuchał co cię interesuje :D
@gepardmar12
@gepardmar12 27 күн бұрын
Na kartce na początku filmu było napisane ACH service który jest za darmo tak jak tam pisze i bardzo dużo pracodawców używa ten system, nikt w Stanach za przelew nie zapłaci 5 $ a tym bardziej 10.
@tiemanowo
@tiemanowo 2 ай бұрын
A co w sytuacji gdy strona która płaci wypisuje czek na kwotę przekraczającą stan własnego konta?
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
To wtedy jest czek bez pokrycia i jest karalne
@robsosno
@robsosno 2 ай бұрын
@@odkryjusa To ja już bym siedział w więzieniu. Nieraz zdarzyło mi się, że transakcja kartą nie przeszła z braku środków (z powodu nieuwagi, bo nie wiedziałem ile dokładnie jest na koncie).
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Ups 😅
@pawelfronczyk1579
@pawelfronczyk1579 2 ай бұрын
Check will bounce
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
check po prostu odbije (bounce). bank nie ma obowiązku wypłacić większej kwoty niż masz na koncie. Oczywiście jeśli masz konto od wielu lat i dobrze się gospodarzysz to mogą łaskawie przymknąć oko na mały debit, ale zwykle zapłacisz dodatkową opłatę rzędu $40-$50 za przekroczenie stanu posiadania. Możesz też ustawić konto tak, że w razie przekroczenia pieniądze czerpane sa z innego twojego konta w tym banku (jeśli takie masz), np. z savings lub z karty kredytowej.
@MrLeszekf
@MrLeszekf 2 ай бұрын
Ciekawe. Nie miałem pojęcia, że to tak działało, a intrygowało mnie dlaczego amerykanie ciągla tych czeków używają.
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Tak ciekawe te czeki. Jakie jeszcze tematy Cię interesują? Zbieram pomysły
@wrk4380
@wrk4380 2 ай бұрын
Jest to wygodne dla wielu.
@s3rverius
@s3rverius 2 ай бұрын
Dzięki za przejrzyste opracowanie tematu. W Stanach płacili (płacą?) za odbieranie rozmów komórkowych :)
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Dzięki, nie słyszałem o tym :) ale już chyba się nie płaci.
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
Ja mam unlimited plan rodzinny. Mogę dzwonić do Polski bez ograniczeń. Nie mówiąc o rozmowach krajowych. To o czym piszesz to raczej zamierzchła przeszłość.
@marzennazysk4658
@marzennazysk4658 2 ай бұрын
Moja szefowa uzywa czeków. Płaci, ogrodnikowi, pani sprzatajacej robi to namiętnie
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Pewnie tak najwygodniej
@mareknowak4343
@mareknowak4343 Ай бұрын
Samo to, że ja z tym papierkiem muszę iść do banku, poświęcić mój czas i nerwy na stanie w kolejce, zeby zobaczyć swoją kasę lub jej nie zobaczyć to chory obłęd. XIX wiek
@88K-j2w
@88K-j2w 27 күн бұрын
Nie trzeba. Skanujesz aplikacja w telefonie.
@mareknowak4343
@mareknowak4343 25 күн бұрын
@88K-j2w Dokładniej proszę. Po skanowaniu kasa z czeku pojawia się na moim koncie czy jak ?
@maxwiencek
@maxwiencek Ай бұрын
Nie do końca akuratne dane. W UK do połowy 19. wieku było podobnie, wiele banków drukowało własne banknoty. W Szkocji i Irlandii Północnej jest tak do dzisiaj.
@Erazm0909
@Erazm0909 Ай бұрын
Załóż konto w credit union (tam jako członek unii jesteś współwłaścicielem) i credit union pracuje dla Ciebie, a nie dla swojego zysku. Brak opłat, niskie prowizje - przeważnie brak, niskie oprocentowanie kredytów. Tylko problem , że aby credit union Ciebie przyjęło na członka, każda CU ma swoje wymagania (każda unia trochę inne)
@JohnSmith-ft3od
@JohnSmith-ft3od 2 ай бұрын
Fajny materiał
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
dzięki!
@adamnocon9432
@adamnocon9432 2 ай бұрын
According to recent surveys, only a small percentage of people receive a paper check from their employer, with the vast majority opting for direct deposit, meaning less than 5% of people currently get a physical check from their employer. Prawdopodobnie sa to nielegalni migranci lub pracujacy na czarno, itp.
@wrk4380
@wrk4380 2 ай бұрын
Nie, nie są to jacyś nielegalnie, czy cokolwiek w ten deseń... otrzymują czeka, świstek papieru, na którym jest nie tylko info kto i IKE komu wisi, ale reszta ważnych dla obu stron informacji..dotyczy to małych jak i dużych firm, bechtel, kiewit, hayes, allied..zatrudniają tysiące ludzi na terenie całych stanów.
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
Ostatni papierowy czek jaki dostałem od swojego pracodawcy to było jakieś 15 lat temu...
@esski-1
@esski-1 2 ай бұрын
@@pawelzielinski1398 a ja dostaję taki co tydzień, wraz ze mną jakieś 800--1000 współpracowników.. Nie pierwszy to taki i nie ostatni pracodawca.
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
@@esski-1 to było dośc popelarne jeszcze na początku tego wieku. W tej chwili wiele pracodawców nie daje nawet takiej opcji. Po przyjęciu do pracy musisz podać nr. konta na który będą przelewać ci wypłatę. U mnie możesz podac dwa różne konta i zadeklarować jak mają dzielić wypłatę między te konta.
@esski-1
@esski-1 2 ай бұрын
@@pawelzielinski1398 Owszem, musimy, podajemy się wyświewtlić routing #, ale nam to nie przeszkadza, jedni tego pragną innym zaś zwisa, Osobiście mi to zwisa, Wklejam w dniu wypłaty fotkę czeku do banku i już, wypłata przelana, Tak się dzieje od wieliu lat, w małych firmach jak i potężnych typu Heyes, Bechtel, Alied, BMWC, Greycor, Gdzie za jednym razem, na wykonanie projektowanych prac zatrudniają od kilkuset przez kilkla do kilkunastu tysięcy ludzi.
@xawerionify
@xawerionify Ай бұрын
Raz firma z UK wypłaciła mi wypłatę czekiem. Przysłali zwykłym listem do Polski czek. W sumie zarządałem przelewu zamiast czeku. I przelali mi kasę do Revoluta. W sumie się zastanawiam się czy jak bym chciał z realizować ten czek w Polsce ? To czy w ogóle by się dało to zrobić?
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
Nie mam pojęcia. Ciekawy przypadek:)
@Koziolekweb_
@Koziolekweb_ Ай бұрын
Da radę, ale oczywiście najpierw telefon na infolinię i trzeba się dowiedzieć, w którym oddziale ci to ogarną.
@livepolska8594
@livepolska8594 2 ай бұрын
W USA czeki a w Chinach, Japonii do dzisiaj używa się „Passbooków” 😂 starsze osoby powinny znać. Normalnie jest maszynka do ich obsługi przy bankomatach
@KuroDezio
@KuroDezio Ай бұрын
A co z wystawianiem czeków na fałszywe dane? Równie dobrze można wpisać dowolne dane i czek przejdzie w sklepie?
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
teoretycznie wystawienie takiego czeku może przejść, ale sklep pewnie zarząda dokumentu tożsamości. Tak czy inaczej to byłoby przestępstwo o dość dużym kalibrze
@RuslanAbdulla
@RuslanAbdulla Ай бұрын
Niektóre pracodawcy we Francji też wypłacają wynagrodzenia czekiem.
@Kanga1974
@Kanga1974 Ай бұрын
A jaki jest teraz w usa najszybszy i najtanszy sposob gdy np john chce oddac 100usd benowi? Bo u nas darmowy przelew na telefon ktory idzie kilkanascie sekund ...
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
Przy mniejszych kwotach najczęściej używa się aplikacji venmo lub zelle
@KonradUtratny
@KonradUtratny 12 күн бұрын
Generalnie mógłby oddać w gotówce ... Działało do tej pory ;)
@Koziolekweb_
@Koziolekweb_ Ай бұрын
Małe sprostowanie, izby rozliczeniowe są trochę starsze niż USA… pierwsza powstała w 1773 w Londynie, a proto-forma izby rozliczeniowej jest jeszcze 200 lat starsza i pochodzi księstewek z północy Włoch.
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
Hej dzięki za komentarz i doprecyzowanie! Pozdrawiamy serdecznie:)
@Koziolekweb_
@Koziolekweb_ Ай бұрын
@@odkryjusa to jeszcze ci podrzucę ciekawostkę - operacje kartowe w Polsce są rozliczane jak czeki, czyli płacąc kartą w sklepie „wystawiasz czek”.
@TheWaldeck13
@TheWaldeck13 29 күн бұрын
@@Koziolekweb_ Nie, bzdura. Płacąc kartą terminal w czasie rzeczywistym łączy się za pośrednictwem sieci GSM z twoim bankiem i sprawdza czy masz środki na koncie. I dopiero wtedy "puszcza" płatność. I tak jest od wielu lat. Nie ma to nic wspólnego z systemem czekowym, gdzie dajesz świstek papieru, a odbiorca nie ma w danej chwili pojęcia czy jesteś wypłacalny czy nie.
@Koziolekweb_
@Koziolekweb_ 28 күн бұрын
@@TheWaldeck13 tylko sprawdza środki i puszcza, ale rozliczenie płatności, czyli „fizyczne” przekazanie pieniędzy pomiędzy bankami następuje później. Zapytaj w sklepie, ile trzeba czekać, aż płatność kartą trafi na ich konto.
@TheWaldeck13
@TheWaldeck13 28 күн бұрын
@@Koziolekweb_ Owszem, ale obie strony transakcji od razu wiedzą, czy kupujący ma środki na koncie czy nie. Więc ten kto sprzedaje, nie boi się, że nie dostanie pieniędzy. Natomiast przy czeku, tego nie wiesz. Nie porównujmy nowoczesnych elektronicznych sposobów płatności z kartką papieru, na której ręcznie piszesz kwotę. To są dwie różne sprawy.
@wacawjarzombek6159
@wacawjarzombek6159 Ай бұрын
Nadal nie wiem czemu tak się tego trzymają. Tzn. powiedziano że cena, ale dlaczego przelewy są tak drogie?
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
Przelewy są drogie bo jest droga infrastruktura, trzebaby ją odświeżyć jak w Europie, ale nie robi się tego bo się nie zwrócą koszty (przynajmniej tak szybko), więc mimo, że ilość czeków spada to nadal pozostają :)
@Kanga1974
@Kanga1974 Ай бұрын
Dostalem kiedys (25 lat temy) czek z banku Chase na manhattanie i probowalem go zrealizowac w banku Chase w teksasie ... nie bylo szans.
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
hehe dobre :)
@Kanga1974
@Kanga1974 Ай бұрын
O ile pamietam to powiedzieli mi ze Chase w TX nie wspolpracuje z Chase w NYC i dla tego nie moga zrealizowac tego czeku. Tak, byl to wtedy dla mnie pewien szok.
@adamnocon9432
@adamnocon9432 20 күн бұрын
@@Kanga1974 Ten czek byl pewnie bez pokrycia?
@slawo_mir_c
@slawo_mir_c 2 ай бұрын
Ciekawy temat, chociaż dla Polaka który ostatni raz widział czek 25 lat temu brzmi jak jakies SF 😀 PS: w latach 60' było fajnie, mogłeś sobie chodzić po sklepach i kupować wszytsko czekami bez pokrycia 🫡 very clever Uncle Sam
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Jak kiedyś dostałem czek pocztą to przez kilka dni chodziłem i zastanawiałem się co dalej z nim zrobić :D
@slawo_mir_c
@slawo_mir_c 2 ай бұрын
@odkryjusa Naprawdę cieszy mnie to, że Polacy przodują w jakiejś dziedzinie. 5 lat temu była u Nas rodzina mojej Żony z Niemiec i zszokowało ich to, że płacimy telefonem 🤷‍♂️ teraz już chyba i tam można, ale to my byliśmy w awangardzie. PS: Fajnie byłoby usłyszeć wywiad z Amerykanami po wycieczce w Polsce - szczególnie z tymi, którzy wcześniej mieli "błędne" wyobrażenie co do naszego poziomu gospodarczego.
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Oj tak Polska w temacie bankowości elektronicznej i np. telefonii komórkowej to jeden z przodujących krajów na świecie. PS. myślę, że w Polsce jest wiele rzeczy, w których przodujemy lub mamy potencjał - trzeba mieć ambicje i pracować i wiele osiągniemy!
@Marek-y9g
@Marek-y9g 2 ай бұрын
@@slawo_mir_c W Polsce jest wszystko lub prawie wszystko lepsze niż w Europie Zachdniej czy USA.
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
@@odkryjusa why? Ja mogę wpłacic czek przez apkę nie chodząc nawet do banku. Robisz zdjęcie czeku i uploadujesz go przez apkę do swojego konta. Można także go wczytac w każdym ATM.
@pawelwyrwas
@pawelwyrwas 2 ай бұрын
Używają czeków bo są leniwi i zacofani technologicznie... rozliczenia czekami to relikt poprzedniego millenium...
@wrk4380
@wrk4380 2 ай бұрын
No i co z tego? Czy dosłownie wszystko ma być w świecie tak, jak sobie tego życzysz?
@pawelwyrwas
@pawelwyrwas 2 ай бұрын
@@wrk4380 to jedynie moja opinia więc nie rozumiem wtrącenia...
@pawen8856
@pawen8856 2 ай бұрын
Płacą czekami, bo odbiorca nawet jak jest bankrutem to może wypłacić kasę, bo są na okaziciela. Inaczej miliony ludzi w USA, wobec swoich długów byłyby poza systemem bankowym.
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
@@pawen8856 Nieprawda, żeby zkaszować czek trzeba pokazac ID. Czeki zwykle są wystawiana na konkretny business lub konkretną osobę nie na okaziciela.
@mmkrk4071
@mmkrk4071 2 ай бұрын
Jestem programistą i nie jestem zacofany, mieszkam w Stanach i używam czeków bo są w tutejszej realności wygodne. USA to nie Polska i ludzie tak nie oszukują. Nigdy przez 30 lat prowadzenia biznesu w USA nie miałem problemu z czekiem. Twoje argumenty o zacofaniu i lenistwie są efektem ignoranctwa i małej wiedzy o życiu w innym kraju.
@MikeGajewski
@MikeGajewski 2 ай бұрын
Czyli wiref transfer to tak jak u nas w bankach przelewy błyskawiczne, też są zazwyczaj drogie,zaś ten tani system to odpowiednik naszego ekiksira...
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Chyba to całkiem trafne porównanie (choć ACH z mojego doświadczenia trwa dłużej niż eliksir, ale ogólnie się zgadza)
@MikeGajewski
@MikeGajewski 2 ай бұрын
@@odkryjusa poprosiłem ChatGPT o porównanie obu systemów: Porównanie systemów: ACH (Automated Clearing House) i Elixir 1. Ogólne informacje: • ACH (USA): ACH to elektroniczny system płatności w Stanach Zjednoczonych, obsługiwany przez NACHA (National Automated Clearing House Association). Umożliwia realizację przelewów bankowych, takich jak wypłaty wynagrodzeń, płatności rachunków i rozliczenia między firmami. • Elixir (Polska): Elixir to system międzybankowych rozliczeń płatności w Polsce, zarządzany przez KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa). Obsługuje przelewy międzybankowe i płatności detaliczne. 2. Zakres operacji: • ACH: • Płatności bezpośrednie (Direct Deposit), np. wypłaty wynagrodzeń. • Obciążenia bezpośrednie (Direct Debit), np. automatyczne opłaty rachunków. • Transakcje masowe między firmami i instytucjami. • Obsługuje zarówno przelewy krajowe, jak i niektóre międzynarodowe (choć ograniczone). • Elixir: • Przelewy międzybankowe w PLN. • Płatności indywidualne i detaliczne. • System ograniczony do Polski, bez obsługi walut obcych. 3. Czas realizacji: • ACH: • Standardowe przelewy mogą zająć od 1 do 3 dni roboczych. • NACHA oferuje opcję Same-Day ACH, która umożliwia realizację przelewów tego samego dnia. • Elixir: • Przelewy są realizowane w ramach 3 sesji rozliczeniowych w dni robocze. Czas księgowania zależy od harmonogramu sesji banku nadawcy i odbiorcy. • Przelewy zazwyczaj są realizowane w ciągu jednego dnia roboczego. 4. Koszty: • ACH: • Niskie koszty, szczególnie w porównaniu do kart płatniczych. • Koszty mogą być przenoszone na użytkownika końcowego w zależności od instytucji finansowej. • Elixir: • Opłaty za przelewy Elixir są zazwyczaj niskie lub darmowe dla użytkowników indywidualnych, w zależności od banku. 5. Liczba transakcji: • ACH: • Obsługuje miliardy transakcji rocznie. W 2022 roku przetworzono ponad 30 miliardów płatności o wartości przekraczającej 70 bilionów USD. • Elixir: • W Polsce w 2022 roku system Elixir obsłużył około 2 miliardy transakcji, co jest znacznie mniejszą skalą ze względu na rozmiar rynku. 6. Technologie dodatkowe: • ACH: • Wspiera integrację z systemami płatności, takimi jak PayPal czy Zelle. • Nie obejmuje płatności natychmiastowych - te obsługiwane są przez systemy takie jak RTP (Real-Time Payments). • Elixir: • Komplementarny systemem jest Express Elixir, umożliwiający przelewy natychmiastowe, oraz BlueCash, które realizują płatności 24/7. Podsumowanie: Cechy ACH (USA) Elixir (Polska) Zasięg Krajowy i częściowo międzynarodowy Krajowy (Polska) Czas realizacji 1-3 dni (Same-Day ACH możliwy) W ciągu jednego dnia roboczego Koszty Niskie Bardzo niskie lub darmowe Obsługiwane transakcje Przelewy masowe i detale Przelewy indywidualne i detaliczne Technologie dodatkowe Brak natychmiastowych w ACH (osobne RTP) Express Elixir do przelewów 24/7 Oba systemy spełniają swoje role w lokalnych realiach, jednak ACH działa na większą skalę ze względu na rozmiar rynku amerykańskiego. Elixir jest bardziej wyspecjalizowany, ale w Polsce dobrze uzupełnia się z Express Elixirem, zapewniającym przelewy natychmiastowe.
@MikeGajewski
@MikeGajewski 2 ай бұрын
I jeszcze wired transfer vs przelew natychmiastowy: Wire transfer w amerykańskim systemie bankowym nie jest dokładnym odpowiednikiem przelewu natychmiastowego w Polsce, choć ma pewne podobieństwa. Oto szczegóły: 1. Wire transfer (USA): • Charakterystyka: • Wire transfery to elektroniczne przelewy pieniężne, które są realizowane między bankami lub instytucjami finansowymi, często za pomocą sieci takich jak SWIFT lub Fedwire. • Są używane do szybkich transferów dużych kwot, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. • Typowe zastosowania: zakup nieruchomości, transakcje biznesowe, przekazywanie dużych sum pieniędzy. • Czas realizacji: • Krajowe przelewy wire transfer w USA zazwyczaj realizowane są tego samego dnia (czasem w ciągu kilku godzin). • Międzynarodowe wire transfery mogą trwać 1-2 dni robocze, w zależności od banków uczestniczących w transakcji. • Nie są dostępne 24/7 - realizacja jest ograniczona godzinami pracy banków. • Koszty: • Wire transfery są stosunkowo drogie - opłaty za przelewy krajowe wynoszą zwykle 15-30 USD, a międzynarodowe 30-50 USD lub więcej. • Koszty są znacznie wyższe niż w systemach płatności detalicznych, takich jak ACH. 2. Przelew natychmiastowy (Polska): • Charakterystyka: • Przelewy natychmiastowe w Polsce realizowane są za pośrednictwem systemów takich jak Express Elixir lub BlueCash. • Umożliwiają błyskawiczne przesyłanie środków między bankami, często w ciągu kilku sekund. • Dostępne 24/7, niezależnie od godzin pracy banków. • Czas realizacji: • Środki są księgowane u odbiorcy natychmiast, zazwyczaj w ciągu kilku sekund. • Koszty: • Koszty dla klientów indywidualnych wynoszą zazwyczaj od 0 do 5 zł (w zależności od banku). • W przypadku firm opłaty mogą być nieco wyższe, ale nadal są niższe niż wire transfer. Podobieństwa: • Wire transfer i przelew natychmiastowy umożliwiają szybkie przesyłanie środków. • Oba systemy są używane do ważnych lub pilnych transakcji. Różnice: Cecha Wire transfer (USA) Przelew natychmiastowy (PL) Czas realizacji W kilka godzin (krajowe) lub 1-2 dni (międzynarodowe) W kilka sekund Dostępność Ograniczona godzinami pracy banków 24/7 Koszty Wysokie (15-50 USD) Niskie (0-5 zł) Typowe zastosowanie Duże sumy, transakcje międzynarodowe Każda kwota, płatności pilne Wniosek: Wire transfer nie jest pełnym odpowiednikiem przelewu natychmiastowego w Polsce. W praktyce, jeśli chodzi o czas realizacji i dostępność 24/7, bardziej zbliżonym systemem w USA są płatności RTP (Real-Time Payments), które oferują natychmiastowe przelewy podobnie jak Express Elixir. Jednak wire transfer jest bardziej formalnym, tradycyjnym sposobem realizacji szybkich przelewów o większej wartości, ale za wyższą cenę i z ograniczeniami czasowymi.
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Super ! Dzięki za dokładne porównanie!
@MikeGajewski
@MikeGajewski 2 ай бұрын
@@odkryjusa Dzięki za wartościowy content!
@jacekcb
@jacekcb 2 ай бұрын
To proste. Czemu tam płacą czekami? Bo mogą. Ot co.
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
Ja płacę czekami niektóre rachunki. Dla zabawy. I by wspomóc pocztę. 🙂
@bass7201
@bass7201 Ай бұрын
7:00 oscylator?
@piotr.leniec-lincow5209
@piotr.leniec-lincow5209 2 ай бұрын
Bo lubią. Czeki to ZAUFANIE. Amerykanie lubią sobie wierzyć nawzajem.
@wielkizderzaczandronow2869
@wielkizderzaczandronow2869 Ай бұрын
Ciekawe ile taki bank w USA sobie nalicza jak kupuje się coś na Amazonie przy użyciu karty kredytowej? Warto też dodać, że nazwa waluty dolar pochodzi od talara.
@adamnocon9432
@adamnocon9432 20 күн бұрын
Od 1.5% and 4% wartosci transakcji. Koszt ten ponosi sprzedajacy (pewnie wkalkulowany w cene zakupionego towaru), ale coraz czesciej doliczaja go do ogolnego rachunku ktory kupujacy musi zaplacic.
@Family_Five5
@Family_Five5 2 ай бұрын
mieszkam w Stanach 4 lata, mam konto w Chase. Nie płacę nic za przelewy ani przychodzące ani wychodzące. Przelewy są błyskawiczne przez Zelle. Czeku użyłem raz w życiu jak robiłem downpayment za dom. Tyle w temacie opłat i czeków
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Hej dzięki za komentarz. Mówiąc przelew masz prawdopodobnie na myśli ACH, bo w cenniku chase widzę że przelew typu wire kosztuje $25. Zelle to bardzo wygodna apka która powstała w zasadzie jako alternatywa dla przelewów między osobami. Jest fajna do wysyłania drobnych i szybkich transferow. Pozdrawiamy
@Family_Five5
@Family_Five5 2 ай бұрын
@ Nie wnikałem w szczegóły. Jak płacę rachunki albo płaciłem downpayment za samochód podając account i routing to nie mam żadnej prowizji. Tak samo jak płacę coś kartą na stronach czy apple payem. Dostając direct deposit z pracy też nic nie płacę. Do prywatnych osób jest bezpłatne Zelle. Nic o tym na filmie nie mówiłeś, a Twój materiał sprawia wrażenie, że ta bankowość w Stanach to jakaś masakra, gdzie płaci się za wszystko czekami, a jak nie chcesz czekiem to kasują Ci jakieś niesamowite prowizje i opłaty.
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Tak da się to ogarnąć i szczególnie żyjąc w miastach używa się coraz lepszych technologii. W filmie starałem się skupić na czekach, historii i tym co zaskakuje jak się porównuje Europę i USA. Choć jak wynajmowałem parking dla kampera to dostałem pocztą rachunek i adres pod jaki miałem wysłać czek - to dzwonię do nich czy nie mogę jakiegoś normalnego przelewu zrobić i powiedzieli, że przyjmują tylko czeki ;) ale udało się użyć jakiś funkcji w banku żeby wysłać taki czek online. Pozdrawiam ! :)
@Family_Five5
@Family_Five5 2 ай бұрын
@@odkryjusa po prostu mam całkowicie inne doświadczenia niż to co opisujesz. może faktycznie dlatego, że mieszkam na Long Island, a nie gdzieś w Alabamie
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
bardzo możliwe - każdy stan to zupełnie inna bajka. ale fajnie że podzieliłeś się swoimi doświadczeniami bo ja też sobie wyobrażałem, że w USA będzie przynajmniej jak w Europie i czasem miałem zderzenie ze ścianą :D z ciekawości właśnie wpisałem w google trends "how to pay with check" i najwięcej wyszukiwań jest w Alabama, Oklahoma, New Mexico, Mississippi, Louisiana najmniej w DC i w stanach typu: New York, Massachusetts, Maine, New Hampshire. Ale co ciekawe w ostatnich latach jest ich znacznie więcej niż kiedyś: trends.google.com/trends/explore?date=all&geo=US&q=how%20to%20pay%20with%20check&hl=en
@drakon_tt5987
@drakon_tt5987 2 ай бұрын
Albo coś nie zrozumiałem albo nie jest to do końca powiedziane. Co mi uniemożliwia pójście do sklepu i zapłacenie czekiem który nie ma żadnego pokrycia, albo jest wystawiony na dane wyssane z palca? Skoro bankom zajmuje kilka dni na ogarnięcie czeku który do nich przychodzi, to jak pani kasjerka ma ogarnąć czy ten czek jest coś wart zanim ja wyjdę z tego sklepu? A jeśli mają coś takiego jak wspomniane w 12:02 i to jest szybsze niż konwencjonalne przetworzenie tego przez bank to jak sobie radzono z powyższym przed wprowadzeniem tego?
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Z tego co rozumiem to jak dajesz czek to druga strona ufa ci że masz pieniądze. Jak czek nie ma pokrycia to jest karane
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
Nic. tutaj po prostu ludzie sobie ufają. Nikt nie potrzebuje pieczątki jak to dawniej w PRL-u bywało - dokument bez pieczątki nie był ważny. Większość sklepów teraz nie przyjmuje opłaty czekiem personalnym. Może z lokalnego banku i tylko do jakiejś maksymalnej sumy. najczęściej czekami płaciły babcie... W tej chwili to się bardzo rzadko zdarza, jeśli w ogóle. Jeśli użyjesz czeku bez pokrycia to możesz za to pójść do więzienia. Oczywiście jesli robisz to w celu oszustwa.
@TheWaldeck13
@TheWaldeck13 29 күн бұрын
@@odkryjusa Ale nie ma co ukrywać, że takie zjawisko występuje i jest to zmora systemu czekowego. Tzw. "gumowe czeki" były rzeczą bardzo powszechną i m. in. dlatego, a może głównie dlatego, wiele instytucji i firm niechętnie przyjmowało płatności czekami. I to trzeba otwarcie powiedzieć, a nie gadać coś o jakimś zaufaniu. Tam gdzie są pieniądze, tam nie ma zaufania z żadnej strony. Jak najbardziej wyobrażam sobie sytuację, że robię zakupy, wystawiam lipny czek, po czym parę dni później w innym stanie albo miasteczku znowu robię zakupy, wystawiam lipny czek, itd, itd. Czek łatwo podrobić, dane można wpisać z sufitu. Prosta kasjerka w sklepie nie jest w stanie tego zweryfikować. A jeśli to będą niewielkie kwoty, np. na kilkaset dolarów, to nikt za takie przestępstwo nie będzie stawiał na nogi policji stanowej i mnie szukał, bo to nie ten kaliber sprawy. Można się tak długo bujać, jeśli ktoś jest sprytny i umiejętnie to robi. System czekowy jest bardzo podatny na oszustwa i wcale nie trzeba być rzekomym bandytą z bronią w ręku, żeby wyłudzić kupę kasy lub towaru za pomocą czeku.
@TheWaldeck13
@TheWaldeck13 29 күн бұрын
@@pawelzielinski1398 Ale nie ma co ukrywać, że takie zjawisko występuje i jest to zmora systemu czekowego. Tzw. "gumowe czeki" były rzeczą bardzo powszechną i m. in. dlatego, a może głównie dlatego, wiele instytucji i firm niechętnie przyjmowało płatności czekami. I to trzeba otwarcie powiedzieć, a nie gadać coś o jakimś zaufaniu. Tam gdzie są pieniądze, tam nie ma zaufania z żadnej strony. Jak najbardziej wyobrażam sobie sytuację, że robię zakupy, wystawiam lipny czek, po czym parę dni później w innym stanie albo miasteczku znowu robię zakupy, wystawiam lipny czek, itd, itd. Czek łatwo podrobić, dane można wpisać z sufitu. Prosta kasjerka w sklepie nie jest w stanie tego zweryfikować. A jeśli to będą niewielkie kwoty, np. na kilkaset dolarów, to nikt za takie przestępstwo nie będzie stawiał na nogi policji stanowej i mnie szukał, bo to nie ten kaliber sprawy. Można się tak długo bujać, jeśli ktoś jest sprytny i umiejętnie to robi. System czekowy jest bardzo podatny na oszustwa i wcale nie trzeba być rzekomym bandytą z bronią w ręku, żeby wyłudzić kupę kasy lub towaru za pomocą czeku.
@RobertPasternak-ry1kx
@RobertPasternak-ry1kx 6 күн бұрын
Może lubią czekać 😂
@odkryjusa
@odkryjusa 6 күн бұрын
:)
@silwanussilwanus2834
@silwanussilwanus2834 2 ай бұрын
👍👍👍
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
👍👍👍
@nifur1
@nifur1 Ай бұрын
Ciekawe
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
:)
@Andrews-s8s
@Andrews-s8s 2 ай бұрын
Mamy tu wybór czyli wolność. Kargulom to się nie miesci w głowach.
@Ten_jeden_sposrod_wielu
@Ten_jeden_sposrod_wielu 2 ай бұрын
A co z wyborem tego żeby kelner/kasjer nie zabierał mi karty z ręki i schodził mi z pola widzenia nawet na 5 minut?
@Andrews-s8s
@Andrews-s8s 2 ай бұрын
@ otrzymasz natychmiast message o pobranej kwocie.
@ab-en4ci
@ab-en4ci 2 ай бұрын
Andrew, ty już 2 lata w Ameryka i ty jeszcze nie zapomniał polski?
@Andrews-s8s
@Andrews-s8s 2 ай бұрын
@@ab-en4ci nigdy nie zapomnisz, a jeżeli ktoś udaje to zerwij z nim kontakt.
@marekkrepa9982
@marekkrepa9982 2 ай бұрын
​@@Ten_jeden_sposrod_wieluto nie Polska, tu to normalność i kelnerzy nie kradną. Europejskim zgredom co nie dają typów też nie kradną. Pozdrawiam z Illinois
@lee99bay
@lee99bay 2 ай бұрын
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
❤️❤️
@pawelryszard8619
@pawelryszard8619 2 ай бұрын
kiedy odcinek o sluzbie zdrowia?
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Będzie! Ale to tak zagmatwane, że jeszcze próbuję to ogarnąć tak aby to ręce i nogi na filmie :D
@vipr20111
@vipr20111 Ай бұрын
@@odkryjusa Tylko pamiętaj o poprawkach Obamy.
@kukuryku6264
@kukuryku6264 2 ай бұрын
Taki prymitywnyl system bankowy a zbudowali w ciągu 200 + lat najpotężniejsze państwo na swiecie ,my mamy najnowocześniejszy system bankowy i jestemy gospodarczym karłem pomimo tysiąca lat istnienia
@wolktm
@wolktm 2 ай бұрын
karlem to chyba nie, pkb chin z ponad 3 x wieksa populacja jest nizsze niz EU, nie owiac o calej Europie, USA ma wieksze ale to swiatowe imperium ze waluta rozliczeniowa handlu miedzynarodowego.
@szekerize
@szekerize 2 ай бұрын
Żyją z wyzysku słabych .Gdyby tzw.republiki bananowe chciały wyjść z pod buta USA,to zrobili by im drugą Buczę w imię demokracji.
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
@@wolktm karłem nie, ale takim średniakiem. Polską walutą poza granicami RP mozna sobie co najwyżej podetrzeć tyłek.
@marcinfeuereisen3207
@marcinfeuereisen3207 2 ай бұрын
Zobaczymy za 200 lat 😉, 30 lat temu to my byliśmy gigantycznie zacofani w stosunku do reszty
@sailingAlpa42
@sailingAlpa42 2 ай бұрын
ja place 55$ za przelew 200$ z polski do usa
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
International z USA do Polski chyba podpbnie
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
@@odkryjusa najtaniej jest chyba przez WU.
@wisti5567
@wisti5567 2 ай бұрын
Czeki i podawanie cen netto wraz z napiwkami to patologia jak dla mnie
@ab-en4ci
@ab-en4ci 2 ай бұрын
Idea czeku w dzisiajszych czasach wydaje się kretyńska. Do momentu, w którym człowiek sobie przypomni, że u nas firmy rozliczają się na podstawie faktur. Amerykański janusz po wystawieniu czeku kredytuje się cudzymi pieniędzmi co najwyżej kilka dni. Polski janusz na podstawie faktury przetrzymuje sobie cudze pieniądze nawet kilka miesięcy.
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Patrząc na to w ten sposób to całkiem niegłupie. W USA wiele rozwiązań jest bardzo praktycznych. Polska faktura chyba do nich nie należy :)
@michalmi944
@michalmi944 2 ай бұрын
Faktura to nie jest płatność to jest udokumentowanie transakcji tak w Polsce jak i w Stanach
@wrk4380
@wrk4380 2 ай бұрын
​@@michalmi944faktury w usa? Nigdy nie miałem okazji, a żyję tu kilka dekad.
@c64club
@c64club 2 ай бұрын
Ale rodzi zobowiązanie podatkowe.
@dzeju1231
@dzeju1231 Ай бұрын
​@@c64clubobowiązek podatkowy jak już. A ten jest powiązany z datą wystawienia faktury tylko w szczególnych sytuacjach. Zobowiązanie podatkowe wynika z deklaracji VAT.
@innocentbystander8346
@innocentbystander8346 2 ай бұрын
Może ktoś streścić? Prawie 20 minut to zbyt długo
@MichalT
@MichalT 2 ай бұрын
Gadanie o bzdurach i głupotach. Mam znajomego w USA (mieszka i żyje tam od jakiś 40 lat), który stwierdził, że ten film to "Bull Sh..." 😂
@tomaszdeptua2437
@tomaszdeptua2437 Ай бұрын
W skrócie wprowadzenie nowoczesnych systemów płatniczych kosztuje a jak coś działa to nie ma co zmieniać.
@no1dietotenkopf942
@no1dietotenkopf942 Ай бұрын
Pamiętam jak moja mama miala w latach 90. książeczkę czekową w PKO. Jako nastoletni- pełnoletni chodziłem z takim świstkiem papieru wypłacać pieniądze 🤓 Dzisiaj nie wyobrażam sobie takich archaicznych rozwiązań, ani płatności bakteriami kałowymi, które dla szurów są wolnością 😂 Płatność telefonem, przelewy na telefon, blik to standard, a niedługo pewnie wszystko ogarniesz facjatą 😂
@domanw
@domanw 2 ай бұрын
w USA używają czeków bo może wynaleźli Paypal czy ApplePay ale nie wynaleźli BLIK'a :-)
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
młode pokolenie używa tu Venmo, starsze PayPal lub Zelle
@mmkrk4071
@mmkrk4071 2 ай бұрын
Mieszkam w Stanach od 30 lat i nigdy nie miałem problemu z płaceniem lub przyjmowaniem płatności czekiem, mimo że mam biznes i przyjmuję wiele takich płatności. Używanie czeków jest często proste i wygodne.
@OfficialAlexWoo
@OfficialAlexWoo Ай бұрын
spoko ale czeki podrabia się lub washuje jak pierdnięcie, miłej kawusi tam
@krystian612
@krystian612 2 ай бұрын
PayPal jest brytyjski
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Założony w USA i obecnie też siedziba w USA en.m.wikipedia.org/wiki/PayPal
@c64club
@c64club 2 ай бұрын
Wytłumacz teraz koledze z USA że propozycja zapłacenia Europejczykowi czekiem zabrzmi jak grubymi nićmi szyta próba oszustwa/wyłudzenia. Albo zaproponuj mu przelew na konto, "daj numer to ci przeleję". Najpilniej strzeżoną tajemnicą jest numer rachunku. Jak wytłumaczyl mi Tom, numer rachjnku wystarczy aby wypłacić z niego calosc.
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
To chyba nie do końca tak jest, że wystarczy numer rachunku, ale to dobry pierwszy krok ;)
@joshauramera5679
@joshauramera5679 2 ай бұрын
Nie wiem, czy słowo Europejczyk nie jest zbyt dużą generalizacją, bo we Francji i Włoszech czeki też są niepokojąco wszechobecne
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
@@odkryjusa oczywiście - nie podałbym nr. konta bankowego nikomu obcemu. Jeśli ktoś chciałby mi przelać pieniądze sugerowałbym Venmo, Zelle albo Paypal. W takich transakcjach żadna strona nie zna detali bankowych drugiej strony.
@TheWaldeck13
@TheWaldeck13 29 күн бұрын
@@pawelzielinski1398 A w jaki sposób ktoś mając twój numer konta miałby cię okraść? W Polsce to niemożliwe.
@zielony600
@zielony600 2 ай бұрын
Trochę zabawne się wydaje, że uznajemy Stany za tak postępowy kraj, że we wszystkim niby są tak do przodu. Okazuje się, żę Europa poszła do przodu z płatnościami, a Amerykanie kurczowo trzymają się czeków. W języku prawniczym Wielka Brytania zaczęła stosować bardziej nowoczesne zwroty, a w Ameryce nadal są w użyciu słowa i zwroty sprezd 200 lat...
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Z ciekawości co to za zwroty? :)
@olasek7972
@olasek7972 2 ай бұрын
dobrze że tu w Stanach mam wybór, mogę płacić elektronicznie ale czekami też, czasami czeki są po prostu najwygodniejsze
@wrk4380
@wrk4380 2 ай бұрын
No i co z tego? Czy cały świat MUSI. dostosować się do twoich życzeń?
@agnieszkaroman8217
@agnieszkaroman8217 2 ай бұрын
Zawsze się zastanawialiśmy o co chodzi z tymi czekami 😅 a jak jest z płatnościami kartą? One też mają jakąś opłatę albo prowizję?
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Jak płacisz w zwyczajnym sklepie czy na amazonie to zwykle nie ma opłaty za płatnośc kartą, ale jak idziesz np. na farmers market i kupujesz od prywatnej osoby to czasem doliczają np. 2% za płatność kartą. Czasem też jak płacisz online za jakieś rzeczy / usługi to doliczą. Tak więc to zależy, ale znacznie częściej niż w Polsce są jakieś dodatkowe opłaty. (no i czasem po prostu doliczają service fee :D )
@adamnocon9432
@adamnocon9432 2 ай бұрын
@@odkryjusa Zapomniales napisac, ze generalnie nie ma oplat za korzystanie z kart kredytowych i otrzymujesz od 1do 5% zwrotu wartosci od tranzakcji. W mojej miejscowosci rzeczywiscie farmer market i jeden lokalny rzeznik (drogi) zaczal doliczac te 2%, ale powiedzialem mojej starej plac gotowka, ale ona i tak nie slucha. W sumie malo kto sie na to odwazy, a czy czesciej niz w Polsce, trudno powiedziec, u fryzjera i restauracji powinno dac sie napiwek i temu co pizze do domu przyniesie, nie wiem gdzie jeszcze, oczywiscie doliczaja sale tax, ale zakup zywnosci w moim Stanie jest bez podatku. Wiec z tym service fee jest podobnie jak w Polsce, ale sale tax jest w Michigan tylko 6% vs nawet do 23% VAT w ojczyznie.
@wojtas-4
@wojtas-4 2 ай бұрын
Bo to kraj TRZECIEGO ŚWIATA !
@adamnocon9432
@adamnocon9432 2 ай бұрын
Przyjec, to sie przekonasz czy rzeczywiscie USA to o kraj TRZECIEGO ŚWIATA. Samochod jakiejkolwiek marki moge kupic tutaj w ciagu 30 minut, momentalnie sprawdza ci twoj kredyt, podpiszesz papiery i wyjezdzasz nowiutkim na starej rejestracji, twoj dotychczasowy samochod idzie na tzw. trade-in (nie obowiazkowy), zakladam, ze zgodziles sie co do ceny bo to moze trwac dluzej, rowniez to wszystko mozesz zalatwic w internecie, a samochod dealer dostarczy do domu. Napisz jak to wyglada w Polsce, pewnie poczekasz z miesiac na zaakceptowanie przez bank. Praktycznie wszystko jestes w stanie zalatwic przez telefon lub w internecie, wszelkie uslugi, naprawy, zakupy itp. Amazon dziala w USA 7 dni w tygodniu, nie ma wolnych niedziel, podobnie jest w sklepach spozywczych lub innych, zamkniete sa tylko w Boze Narodzenie 25 grudnia, a 26 grudnia juz nie ma swieta. Sluzba zdrowia na najwyzszym poziomie (nie mysl natomiast, ze lekarze sa tutaj wszyscy nieomylni, jest podobnie jak gdzie indziej), wszystkie testy, diagnozy i zabiegi wykonywane sa szybko, nie czeka sie tutaj miesiacami, nie ma kolejek, duza pszestrzen w placowkach zdrowia, wszystko zalatwiane na appointment na umowiona godzine. Jazda samochodem to raczej przyjemnosc, szerokie drogi i ulice ze srodkowym pasem do skretu w lewo, nie ma "setek" niepotrzebnych znakow drogowych. W moim stanie nie ma obowiazku przegladu samochodow, mozesz jeździć jakim chcesz, opony zimowe oczywiscie tez nie obowiazkowe (chociaz sniegu nie malo) Rejestracje, paszporty, tablice rejestarcyjne, znaczki pocztowe to wszystko zalatwia sie juz w internecie i wysylkowo. Bankowosc i to mnie zaskoczylo, nikt od dawna generalnie nie placi w USA czekami, czy nawet gotowka, uslugi bankowe sa za darmo, konta, pozyczki, karty kredytowe zalatwisz w internecie. Nie widze tutaj ludzi placacych komorkami, bo kazdy ma karte kredytowa (lub debitowa), ktora zwraca od 1do 5% wartosci transakcji, wiec to sa free money, a wiec po co ten szpan komorka, nawet nie byloby jak te platnosc przyjac. Pytania, chetnie odpowiem, powodzenia.
@wojtas-4
@wojtas-4 2 ай бұрын
@@adamnocon9432 - widzę, że "nadepnąłem na odcisk", ile masz kredytów?, na jak długo starczy ci oszczędności jak stracisz prace!, jakie masz ubezpieczenie zdrowotne (czy w ogóle). Bankowość macnie min10-20 lat zacofaną, słuzba zdrowia i szkolnictwo dla zwykłych nie istnieje !. Polska jest absolutnym liderem Europejskim co do USŁUG ELEKTRONICZNYCH i bezpieczeństwa publicznego, w USA jest coś proporcjonalnie 100 RAZY ! więcej zabójstw nisz w Polsce, masz wysoce nie aktualne dane.
@wojtas-4
@wojtas-4 2 ай бұрын
@@adamnocon9432 -Ps. bym zapomniał o podateku katastralnym
@bartoszycercmodele
@bartoszycercmodele 2 ай бұрын
@@adamnocon9432 W Polsce Służba Zdrowia też jest na najwyższym poziomie nie ma kolejek do lekarza , szpitale sa pięknie wyposażone, lekarze i pielęgniarki mili, na zabiegi nie czeka się miesiącami. Tak się dzieje w prywatnej służbie zdrowia. Tak jak w Ameryce. Powiedz kolego dlaczego Polacy jak zachorują to szybko zjeżdżają do Polski żeby ratować zdrowie.? Co ciekwe ze czasami przyjażdżają gwiazdy, ludzie majętni którzy dobrze wiedzą, że leczenie raka ogołoci ich ze wszystkich oszczędności. Przeciez tam tak pięknie, szybko i dokładnie. Polak jak zachoruje i musi przejść operację to idzie do szpitala i otrzymuje pomoc nie myśląc o tym ile mu przyjdzie dopłacić. Aż tak słodko to w tej Ameryce nie jest. Może powiedziałbyś coś na temat płatnych urlopów (ile trwają) i zwolnień lekarskiech - płatnych. Zasada jest jedna: coś za coś.
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
@@wojtas-4 W tej chwili to przypuszczam, że oszczedności wystarczyłoby mi do końca życia, gdybym musiał odejśc z pracy jutro. Ubezpieczenie mam bardzo dobre oczywiście dzięki pracodawcy - mam też emeryturę fundowaną w 100% przez pracodawcę (oprócz tego własny fundusz emerytalny 401(k) do którego mój pracodawca dopłaca rocznie 5% mojej pensji + państwowa Social Security, którą mogę dostawac od momentu kiedy skończę 62 lata). Do Polski wracac nie zamierzam, chociaż za te pieniądze mógłbym tam żyć jak król.
@1vbAPiYk
@1vbAPiYk 2 ай бұрын
11:50,
@qGx3Bz8lFrM89Qgj
@qGx3Bz8lFrM89Qgj Ай бұрын
To jest fejk, mi w polish & slavik nie dali czekow
@jakubtyniec391
@jakubtyniec391 2 ай бұрын
Niestety ale czeki to najlepszy sposob platnosci u nas sa faktury na ktore jest do 90 dni na zaplacenie czek dostajesz tego samego dnia co zrobiona robota
@michalmi944
@michalmi944 2 ай бұрын
Na zapłacenie jest tyle dni ile ustalą strony transakcji(poczynając od płatności natychmiastowej)
@CodeConnoisseur
@CodeConnoisseur Ай бұрын
Nie mam przycisku Subskrajb tylko Subskrybuj więc nie kliknąłem 😢
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
Musisz obrocić telefon wtedy będzie subskrajb 🤣
@CodeConnoisseur
@CodeConnoisseur Ай бұрын
@ o teraz działa, klikam!
@odkryjusa
@odkryjusa Ай бұрын
Mówiłem!
@haczyk84
@haczyk84 8 күн бұрын
Ale skansen.
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 2 ай бұрын
w Europie nie jest tak różowo. za przelew w innej walucie niż PLN i EUR płaci się duże pieniądze i również płacić moze odbiorca.
@wisti5567
@wisti5567 2 ай бұрын
Bez przesady. To kwestia kilkunastu złotych. A żeby jeszcze zmniejszyć to wystarczy użyć jakiś kantorów internetowych.
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 2 ай бұрын
@@wisti5567 musiałęm zapłacić mandat w koronach czeskich. przelew kosztował 50zł.
@Perski2844
@Perski2844 2 ай бұрын
Nasz Blik to z prawnego punktu widzenia czek :) Co do USA: Używają czeków, bo dla tamtejszych banków rynek klienta detalicznego jest za mało dochodowy w stosunku do pozostałych części ich rynku sektora finansowego (amerykańskiego i globalnego). Nie warto poświęcać wielkich środków na zmianę zwłaszcza, że ludzie są przyzwyczajeni do obecnych rozwiązań. Po prostu. Ot i cała filozofia.
@odkryjusa
@odkryjusa 2 ай бұрын
Jest trochę problem jajka i kury. Żeby były tańsze usługi dla prywatnych klientów musi być więcej użytkowników, ale że nie ma użytkowników to nie spina się inwestycja w ulepszenia
@TheWaldeck13
@TheWaldeck13 29 күн бұрын
Nie, BLIK to nie czek z żadnego punktu widzenia, ani z prawnego, ani technicznego, ani finansowego. Nie wiem na jakiej podstawie tak twierdzisz.
@GS-oc6ve
@GS-oc6ve 2 ай бұрын
Czeki mają swoje zalety , mają mnóstwo cech umożliwiających identyfikację oszustwa a procesowanie jest wolne czyli jest czas na sprawdzenie czy wszystko jest w porządku. No i jest dokumentacja.
@ewelinajoanna
@ewelinajoanna 2 ай бұрын
Jest bardzo dużo kradzieży czeków z listów (tak tak, wysyła się je pocztą, najczęściej pocztą zwykła; btw - wówczas koszt takiej płatności kosztuje dodatkowo cenę znaczka i koperty). Jeden czek może być przerobiony kilka- kilkunastokrotnie, i w tych różnych formach “skaszowany”. Jeśli ofiarą defraudacji (właściciel konta) nie rozpocznie “inwestygacji” w banku, nikt tego nie zauważy. I nie jestem przekonana, czy długotrwałe procedury są tu plusem ;)
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
@@ewelinajoanna niektóre opłaty wysyłam pocztą (np. za gaz, prad, cable) - raczej dla fantazji i by wspomóc pocztę 🙂 niż z konieczności. Nigdy nie miałem z tym problemów.
@OfficialAlexWoo
@OfficialAlexWoo Ай бұрын
czeki można podrobić z palcem w d, wyślij mi trochę to się przekonasz XD
@TheWaldeck13
@TheWaldeck13 29 күн бұрын
Czeki to całkowite średniowiecze, nie wytrzymują żadnego porównania z nowoczesnymi formami płatności (szybkie przelewy, Google Pay, Apple Pay, BLIK, itd, itd.
@bartklo2082
@bartklo2082 2 ай бұрын
.
@glen4409
@glen4409 2 ай бұрын
...gdybys co tydzien dostawal czeka na~ tysiac dolarow...to wolalbys blika ?!?...frajerze
@TheWaldeck13
@TheWaldeck13 29 күн бұрын
A gdybyś co tydzień dostawał Blika na tysiąc dolarów, to byś wolał czeka, frajerze?
@glen4409
@glen4409 28 күн бұрын
@@TheWaldeck13 ...przypomnij mi ile samochodow i mieszkan kupiles na blika cieciu malinowy ?!?
@TheWaldeck13
@TheWaldeck13 26 күн бұрын
@@glen4409 Ale o co ty walczysz, fujaro? Nazwałeś mnie frajerem na samym początku, to ci się odpłacam tym samym. Cioto.
@StanislawMajczak
@StanislawMajczak 2 ай бұрын
Ile zer dopisał Elon Musk i inni monopoliści giełdowi a "miliarderzy"???.Kombinacje świadome i nieświadome a to korupcję plus odszkodowania od oszustów a tym samym cwaniaków...ile czasu zajmuje prostowanie spraw i tzw.matolow koziołków???.😎🤪❤.
@vipr20111
@vipr20111 Ай бұрын
Akurat Musk i jego kumple teraz będą rządzić w USA, z tymi kombinacjami świadomymi bądź nie jest ten problem że oni tego nie muszą robić. Od tego mają prawników i księgowych.
@MecenasPL
@MecenasPL 2 ай бұрын
W USA nadal płacą czekami bo są zacofani
@pawelzielinski1398
@pawelzielinski1398 2 ай бұрын
no dobrze, że ty jesteś taki postępowy - kierowco hulajnogi.
@dziedzic-Pruski
@dziedzic-Pruski Ай бұрын
​​@@pawelzielinski1398 Na tyle postępowy, że zaczyna zdanie wielką literą. Używanie czeków, już tylko przez to, że to rozwiązanie z epoki kamienia łupanego jest zastanawiajace. Świat poszedł do przodu, pojawiały się samoloty, komputery, amfetamina l, a wy dalej jak te tumany wpisujecie karteczki. Dla ciebie gówno w USA ma smak masła, ale nie uważam żeby ogólnie rozumiany sektor bankowości elektronicznej to był gorszy od systemu rodem z króla Ćwieczka. "Przykro" mi, że mogę zrobić komuś przelew na konto. Zapłacić aplikacja za parking, zbliżeniowo w sklepie czy komunikacji. Wszystko za realne pieniądze. Aż dziw bierze, że Bitcoin w tym trzecim świecie zyskał popularność. Jedziecie dziady na zdobyczach ekonomicznych z przeszłości i teraźniejszości skupionej wokół kilku procent ludzi na wschodnim i zachodnim wybrzeżu. Reszta dalej żyje w latach 80-tych XX wieku.
@XYZ-qb7iu
@XYZ-qb7iu 7 күн бұрын
Ej czekaj wyciągnę notes i wpiszę ci na nią kwotę chociaż jej nie ma ale masz tu za usługę Albo by sobie poszedł do sklepu kupił rzeczy zapłacił czekiem a nic nie miał na koncie elo darmowe zakupy A kto mi zabroni dopisać jedno czy 2 zera 3000$ wypłaty ups mam 33000$ wypłaty no patrz co się stanęło
Biedny czy bogaty? Polska a USA
21:22
Odkryj USA
Рет қаралды 27 М.
Nie Zostawiaj Napiwków w USA
15:19
Kaszub w Kalifornii
Рет қаралды 25 М.
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 30 МЛН
Don’t Choose The Wrong Box 😱
00:41
Topper Guild
Рет қаралды 62 МЛН
Правильный подход к детям
00:18
Beatrise
Рет қаралды 11 МЛН
My scorpion was taken away from me 😢
00:55
TyphoonFast 5
Рет қаралды 2,7 МЛН
CZEMU RZECZY DZIŚ SĄ GORSZE NIŻ KIEDYŚ?
14:36
Kolega Ignacy
Рет қаралды 203 М.
🇺🇸 Szok i niedowierzanie. 15 rzeczy, które zaskoczyły mnie w USA
24:21
Wałkowanie Świata
Рет қаралды 110 М.
Gdy wielkie afery "wstrząsnęły" światem filmu i gier
22:29
Na Gałęzi
Рет қаралды 67 М.
MINUSY ŻYCIA W USA 2025 Czy warto tu jeszcze wyjeżdżać
18:18
Tomasz Slowinski
Рет қаралды 42 М.
KLIENT NIE MÓWI PRAWDY ?! Najgorsza usterka EVER w #acer #nitro
34:02
Wielki Elektronik
Рет қаралды 286 М.
Wysadzić GÓRY - jak budowano KANAŁ PANAMSKI?
24:18
NaukowoTV
Рет қаралды 205 М.
OMAN! Tego się nie spodziewałam i polecam każdemu!
47:31
jaknajwiecej.pl
Рет қаралды 215 М.
10 BŁĘDÓW inwestowania w ZŁOTO
19:50
Moneciarz
Рет қаралды 89 М.
Nie wpuścili mnie do Wenezueli
1:10:35
BezPlanu
Рет қаралды 605 М.
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 30 МЛН