Dlaczego dzieci nie chcą żyć?

  Рет қаралды 34,358

SEKIELSKI

SEKIELSKI

Күн бұрын

To problem większy niż nam się wydaje. Chociaż oficjalne statystyki mówią coś innego. Według szacunków rocznie w Polsce może dochodzić do dziesiątek tysięcy prób samobójczych wśród nastolatków. Jak o tym rozmawiać, jak pomagać i jak chronić nasze dzieci? Moim gościem jest Marta Guzowska, autorka książki "Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć?".
Prosimy Cię o wsparcie Sekielski Brothers Studio
patronite.pl/sekielski
wpłaty bezpośrednie:
Kombinat Medialny Sp. z o.o.
nr konta: PL 16 1950 0001 2006 0339 0016 0002
tytuł przelewu: Darowizna na film dokumentalny
Kod SWIFT Pekao SA: PKOPPLPW
EUR
PL91 1950 0001 2033 9004 5000 0003
Kod SWIFT Pekao SA: PKOPPLPW
paypal: m.sekielski@gmail.com
USD: www.paypal.com...
AUD: www.paypal.com...
CAD: www.paypal.com...
EUR: www.paypal.com...
GBP: www.paypal.com...
patronite.pl/s...
________________________________________
Pamiętajcie o subskrypcji:
/ @sekielski
FB: / sekielski
TT: @sekielski
TT: @mareksekielski
Instagram: / tomaszsekielski
Instagram: / mareksekielski
Instagram: / sekielski_brothers_studio
Dziękujemy firmie Notto za dostarczenie mebli do studia i Sony Polska za wsparcie sprzętowe.

Пікірлер: 148
@mija4401
@mija4401 2 жыл бұрын
W starożytnej tradycji Wschodu jest taka formuła, że "kiedy dziecko jest chore, to się matkę leczy". Nie chodzi o matkę jako taką ;) ale o pokolenie wyżej, dzieci nas naśladują, a nie słuchają. Dziękuję za rozmowę i książkę
@dagmarazmijewska4672
@dagmarazmijewska4672 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten wywiad. Bardzo ważna jest odpowiedzialność społeczna która zanika... To doprowadza do tego że dzieci zostają same, popadają w uzależnienia, depresję... Mam syna uzależnionego. Dzisiaj jest w ośrodku i się leczy. Ja też korzystam z terapii, grupy wsparcia. Tylko dlatego dotrwałam do dzisiaj. 3-4 lata szukałam pomocy i gdybym nie trafiła przypadkiem do osoby która pomogła, wsparła i pokierowała. Szkoła ma w nosie, często goni za statystykami, policja nie robi sobie nic przy drugim i każdym kolejnym zgłoszeniu.
@katarzyna7846
@katarzyna7846 2 жыл бұрын
Zgadzam się w całości ❤️
@katarzyna7846
@katarzyna7846 2 жыл бұрын
Po komentarzach nawet tutaj widać, że jest dużo do zrobienia w kwestii świadomości społecznej.
@agatagirlnovember7954
@agatagirlnovember7954 2 жыл бұрын
Wspaniały głos-wszystkie wypowiedzi dotyczące systemu edukacjii, szkoły-podpisuje się nogami i rękoma. Czemu to nie wybrzmiewa w mediach na szeroką skalę???
@mateuszkowalski9229
@mateuszkowalski9229 2 жыл бұрын
W jakich mediach? W telewizji publicznej np.? Kiedy Morawiecki i reszta pisowskiej bandy woli sobie dołożyć do i tak już horrendalnie wielkich zarobków niż dać nauczycielom, to oni będą mówić o bolączkach edukacji w Polsce?
@malgosiakawa5194
@malgosiakawa5194 27 күн бұрын
​@@mateuszkowalski9229Panie Mateuszu, jest 2025 r, gdy to piszę, proszę zobaczyć jaki odjazd jest teraz w TVP/każdej/i jaki na okrągło idzie przekaz. Nie liczy się człowiek jako jednostka, nie liczą się dzieci, liczy się pogoń za pieniądzem, szczyty władzy i wojna. Nie ma empatii, jest szczucie i podjudzanie na drugiego człowieka. Pokój to słowo, które zostało wyparte że słownictwa.
@emiliaulinowska1617
@emiliaulinowska1617 2 жыл бұрын
Dziękuję za ten wywiad, bardzo ważny temat
@romualdbiblocz
@romualdbiblocz 2 жыл бұрын
Nie tylko dzieci nie chcą żyć ale również dorośli. Wykańczają ich potężne problemy, cierpienia, troski, choroby, które doznają praktycznie w sposób przewlekły każdego dnia przez wiele lat. Nawet ludzie z silną psychiką potrafią się momentalnie załamać pod presją dużego niespodziewaneg lub długotrwałego cierpienia a co dopiero ludzie o słabszej psychice. Świat jest zły od zarania, my ludzie jesteśmy skrajnie egoistyczni
@read_more_books5191
@read_more_books5191 2 жыл бұрын
Świat jest bardzo dobry, ludzie są źli
@mariusztomaszewski87
@mariusztomaszewski87 2 жыл бұрын
Swiete slowa
@agataa664
@agataa664 2 жыл бұрын
Wspaniała rozmowa dla rodzica. Dziękuję
@siedemuczuc3544
@siedemuczuc3544 2 жыл бұрын
Jako psycholog bardzo dziękuję za poruszanie również takich tematów - im więcej się o tym mówi tym świadomość coraz większa chociaż niestety nie przekłada się to na konkretne rozwiązania. Jeśli chodzi o przyczyny tej depresji...to jest zjawisko wielowątkowe na różnych płaszczyznach. Raz, że tempo życia - w obecnych czasach najczęściej oboje rodziców pracuje, stres i te wszystkie czynniki wynikające z tego, że sami jako dorośli mamy gdzieś tam ograniczone zasoby, ale na pewno też w kontekście szkoły konieczność wkuwania niepotrzebnych rzeczy - kiedyś to było dla dzieci ciekawe, bo nie było Internetu i tak dalej, teraz dzieci wiedzą, że w każdej sekundzie swojego życia mogą potrzebne im informacje znaleźć - presja na wyniki, ale też przeładowanie, brak czasu na realizację zainteresowań,bo wszyscy muszą zostać przemieleni przez maszynkę szkolną w taki sam sposób. Do tego brak czasu na rozwijanie relacji z rówieśnikami, zwłaszcza w przypadku dzieci rodziców, którzy narzucają na nie ogromną presję. To wszystko się kumuluje i potem również ma przełożenie na występowanie przemocy psychicznej i tak dalej (żeby była jasność nie usprawiedliwiam, po prostu tłumaczę genezę), myślę, że dysproporcje społeczne również robią swoje, ale też presja narzucana przez Instagram i wpływ influencerów - większość dzieci obecnie chce nimi być. Co do systemu- system nie działa, psycholodzy są zatrudniani w szkołach na kilka godzin tygodniowo za śmieszne pieniądze rzędu 30 zł za godzinę, bo niektórzy nie chcą dać etatu. Do tego niezrozumienie roli psychologa - oczekuje się, że za te 30 złotych będzie umiał pracować z każdym dzieckiem, a trudności jest masa. Do tego oczekiwanie, że będzie prowadził terapię i że zachowanie dziecka się zmieni na pstryknięcie palcem. gdzie przede wszystkim potrzebna jest współpraca z rodzicem. Do tego dochodzi dokumentacja uzupełniana najczęściej po godzinach oraz oczekiwania ze strony rodziców, którzy często nie wiedzą, że psycholog jest jeden na 200 dzieci i na kilka godzin w tygodniu. Ale potem bardzo łatwo jest wytknąć po jakimś dramacie: "A gdzie był psycholog"? Taka jest polska rzeczywistość. Przedpotopowy system szkolnictwa, za mało etatów, za niskie pensje, brak edukacji na temat depresji tak aby rówieśnicy mogli sobie wzajemnie pomagać - bardziej potrzebne jest wkuwanie na pamięć stolic afrykańskich krajów albo nauka o starożytnym Egipcie.
@sylwuniap4951
@sylwuniap4951 2 жыл бұрын
Dzięki za rzeczowy komentarz
@romanakarpeta2791
@romanakarpeta2791 2 жыл бұрын
Święta prawda
@read_more_books5191
@read_more_books5191 2 жыл бұрын
Nie ma nic "niepotrzebnego". Takie wiadomości rozwijają mózg. A to co mówisz.. zachecasz dzieci do rozleniwienia umysłowego. Wiesz ze nauka zajmuje sie już tym problemem ze dzieci robią się coraz głupsze bo szukają w internecie (który jest tylko dlatego że jest prąd, ale tego nie zauważysz) zamiast ćwiczyć mózg zapamiętujac? Wiesz że dziś wiele dzieci nie pamięta nawet numeru telefonu do matki? Nie propaguj rozleniwienia umysłowego
@anetaradziwonka-walenda7944
@anetaradziwonka-walenda7944 2 жыл бұрын
@@read_more_books5191 Błędne rozumowanie.Człowiek ma w sobie naturalną ciekawość a mózg jest plastyczny całe życie.Dzieci mają ciekawość wyjątkową.Odpowiednie warunki sprawiłyby, że uczyłyby się z ciekawością dla siebie.W martwym, opresyjnym systemie bez wyboru i pod presją nie uczą się niczego. Tylko zaliczają -dla punktów, ocen, wyścigu.Obok ambicji musi stać motywacja jako motor.Inaczej pozostaje tylko presja,lęk.Dzieci w klasach 1-3 uczą się jednostek miary, wagi na pamięć nie widząc jak wygląda waga i odważnik.Godzin,nie przestawiając wskazówek na tarczy.W szkole jest przede wszystkim biurokracja a nie uczeń i nauczyciel.System jest martwy i wszyscy to widzą oprócz tych, którzy go lobbują i tworzą.Dzieci nie uczą się realnych narzędzi potrzebnych w życiu.A przeciążone, poza szkołą i zajęciami nierzadko pozostają bierne wycofując się powoli ze wszystkiego
@Zanusia85
@Zanusia85 2 жыл бұрын
Dziękuję za tę rozmowę i poruszenie tego tematu ! Bardzo mi pomogła.
@JackMayewski
@JackMayewski 2 жыл бұрын
Mądre słowa o tym czy musimy wszystko wiedzieć
@annateodorska3542
@annateodorska3542 2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za tę rozmowę. Moja córka zmaga się z depresją, a naprawdę ciężko uzyskać specjalistyczną pomoc dla dziecka, więc wszelkie sugestie jak pomagać dziecku i sobie, są nam rodzicom bardzo pomocne.
@dorotastapor1025
@dorotastapor1025 2 жыл бұрын
Dziękuję za ten wywiad Panie Marku mam dwóch wnuków aż się boję myśląc gdy będą w okresie dojrzewania i ich pierwszych miłosci ...Pozdrawiam serdecznie 👍❤
@radekd8972
@radekd8972 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa. Elokwentna. 👍
@magnusik1822
@magnusik1822 2 жыл бұрын
Rzadko piszę komentarze w sieci, ale tym razem muszę zareagować bo temat jest szczególnie wrażliwy, gdyż dotyczy dzieci. Z mojego własnego doświadczenia i z wiedzy niektórych mądrych psychologów wiem, że depresja to nie jest choroba. Depresja jest reakcją fizjologiczną organizmu na zbyt dużą presję. Leki antydepresyjne pomagają w trudnych stanach, ale jako takie nie rozwiązują problemu. To co rozwiązuje problem to jest nauka odpuszczania sobie pewnych rzeczy i nie traktowania każdego wydarzenia w życiu jak czegoś od czego miałyby zależeć losy wszechświata.
@anmik1928
@anmik1928 2 жыл бұрын
👍👍👍👍
@misfitt86
@misfitt86 2 жыл бұрын
Ciekawa opinia.
@HellWing88
@HellWing88 2 жыл бұрын
Ryzykowna opinia, że depresja to nie choroba. Dopiero od niedawna zaakceptowaliśmy jako społeczeństwo, by depresję traktować poważnie a teraz takie tezy. Nie lepiej byłoby uznać, że depresja jest chorobą w następstwie m.in. takich problemów?
@teksta4250
@teksta4250 2 жыл бұрын
Masz rację, presja jest wszędzie i to my dorośli robimy bagno w głowach naszych dzieci.
@martastevo3101
@martastevo3101 2 жыл бұрын
Z całym szacunkiem, ale się nie zgodzę i moja opinia też wynika z mojego własnego doświadczenia. Kiedy wiele lat temu zaczęła się u mnie depresja, to rzeczywiście wydawać by się mogło, że to stres w pracy ją wyzwolił, a moja psychika spowodowała, że się załamałam. Wiele razy jednak sama się wręcz zadręczałam, myśląc DLACZEGO? Jestem ogólnie zdrowa, inteligentna, mam dobrego męża, wsparcie rodziców, wyglądam nie najgorzej, w pracy też coś osiągnęłam, no niby wszystko ok, a jednak nie daję rady, wszystko mnie przeraża, nie ma sensu. Obecnie nie mam żadnych stresorów, nie pracuję, ale rozwijam swoje hobby, uczę się. Jednak nadal potrzebuję wsparcia lekami. Kiedy biorę leki, czuję się "normalnie", kiedy na jakiś czas przestaję, depresja zawsze wraca. Pozdrawiam
@mglov7710
@mglov7710 2 жыл бұрын
Dziękuję
@JackMayewski
@JackMayewski 2 жыл бұрын
Bardzo mądre słowa
@fishi1981
@fishi1981 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za tę rozmowę. Więcej takich programów pomoże rodzicom w lepszym rozwiązywaniu codziennych problemów z dziećmi ❤️
@bardzoprostezycie99
@bardzoprostezycie99 2 жыл бұрын
Bardzo ważny i wartościowy odcinek. Powinien dotrzeć jak najszerzej.
@iza5165
@iza5165 2 жыл бұрын
Temat jest bardzo trudny. Myślę, że jedną strona medalu jest to, że rodzice nie potrafią zadawać właściwych pytań dlatego dzieci się zamykają bo te same pytanie codziennie "jak było w szkole?" Nic nie wnosi i nie zaprasza do dyskusji. Ludzie jakby generalnie nie wykazują zainteresowania drugim człowiekiem. Albo nie zadają pytań w ogóle albo nawet jak pytają to po chwili zawijają w swoje własne historie. Druga stroną medalu są dzieci, które tak jak powiedziała autorka książki jedne są cudownie otwarte i łatwo prowadzić z nimi rozmowę, a inne introwertyczne i zamknięte. Na końcu prawda jest taka, że błądzimy po omacku jako dorośli a spoczywa na nas wielka odpowiedzialność za nasze dzieci.
@SzymonZ.Olszowski
@SzymonZ.Olszowski 2 жыл бұрын
Super piesio
@adelbertcross4304
@adelbertcross4304 2 жыл бұрын
Piesorek skradl show zwlaszcza na plecach. Bardzo ciekawy i wazny program, dziekuje.
@bernadettakowalczyk8444
@bernadettakowalczyk8444 2 жыл бұрын
Dobrze, ze poruszacie ten jakze wazny temat.
@yeah2bniki941
@yeah2bniki941 2 жыл бұрын
Ej dzieciaki. Pogadajcie z kimś, jak nie macie z kimś, to napiszcie do mnie. Nie róbcie sobie krzywdy, ani swoim bliskim.
@DoradcaSukcesyjny
@DoradcaSukcesyjny 2 жыл бұрын
IDŹ TO WYBIEGAJ …. szok. W pociągu usłyszałem jak matka rozmawiając ze swoją corka zapytała o wszystkie oceny w szkole, coś tam oceniła pod nosem, po czym powiedziała na koniec: IDŹ TO WYBIEGAJ ! a wieczorem usiądziemy razem i sobie powtórzymy to i tamto na jutro.
@emaa8219
@emaa8219 2 жыл бұрын
Mnie edukacja w Polsce zawiodła - prawie zniszczyła. Rodzice mieszkali za granica, nikt nie pomyślał żebym poszła do psychologa aby moc z kimś porozmawiac. Przez depresje miałam złe wyniki w nauce - do dzisiaj czuje się jak gowno. Natomiast mam dobra prace i codziennie zmagam sie z tym aby nauczyć sie w siebie wierzyć. Kiedyś na lekcji nauczycielka mnie nie wypuściła do ubikacji i się posikalam. Na szczęście udało mi się to zamaskować.Nie zrobię tego moim dzieciom. Zawsze będę trzymać ich stronę.
@katarzyna7846
@katarzyna7846 2 жыл бұрын
Bardzo dużo jest dzieci w takiej sytuacji jak twoja 💔
@emaa8219
@emaa8219 2 жыл бұрын
@@katarzyna7846 i to jest bardzo smutne. Mam marzenie może się zrealizuje i pomogę. Przytulam ❤️
@alastoroblitus4651
@alastoroblitus4651 2 жыл бұрын
Właśnie przez takie pytanie: "Czy to jest naprawdę ważne", podświadomie kumałem, że rodzic ma ważniejsze problemy na głowie, a ja jestem na tyle bezczelny, że swoją troską zajmuję jego cenny czas...
@wowi8430
@wowi8430 2 жыл бұрын
Nie chciałem żyć jako dziecko (nastolatek) , nie chciałem żyć jako młodzieniec (dekada 21-30) , nie chce mi się żyć i dzisiaj gdy już dobiegam 40stki. Kiedyś fantazjowałem, że gdybym miał wehikuł czasu to bym to cofnął i naprawił wszystko. Teraz wiem,że to mrzonki. Wierzący i romantycy wierzą w przeznaczenie, ja ateista i pragmatyk jestem deterministą. Tak musiało być , bo i tak było, tak też pozostanie.
@biniu21
@biniu21 2 жыл бұрын
Jakaś przewlekła choroba?
@wowi8430
@wowi8430 2 жыл бұрын
Życie
@romualdbiblocz
@romualdbiblocz 2 жыл бұрын
Coś pozytywnego dla chwili radości : Arcyważna informacja dla Polski 💓 Aleksander Bardini został sklasyfikowany na 3 miejscu w zestawieniu 100 najbardziej charyzmatycznych aktorów świata w historii. Obok niego pierwszej dziesiątce są tacy geniusze jak Jack Nicholson, Luis De Funes czy Robert De Niro 💓💓💓💓
@monya.peretz.892
@monya.peretz.892 2 жыл бұрын
No właśnie, dlaczego 😭
@amek4736
@amek4736 2 жыл бұрын
Ludzie są po prostu samotni
@jarosawdabrowski1432
@jarosawdabrowski1432 2 жыл бұрын
👊🤘
@BialaWilk
@BialaWilk 2 жыл бұрын
7:50 chce mówić powie nie to nie a jeśli już to moim zdaniem poprostu trzeba powiedzieć że ma dziecko wsparcie w rodzicu mimo wszystko i tyle jeśli będzie potrzeba to też nie trzeba zmuszać pokazać że się wspiera mówić to otwarcie być podporą i jeśli dziecko będzie chciało się otworzyć to tyle wystarczy szczerze pogadać sama jestem nastolatką i nie sądzę żeby był na to potrzebny kod z matrixa wystarczy tylko zaufanie i wsparcie zbudować i poczucie tego a jak ktoś jest skryty kwestia osobowości prędzej czy później poprostu poczuje się wsparty i poczuje się lepiej rozmawiając albo nawet może się otworzyć nie przy rodzicu a psychologu terapeucie psychiatrze zależy nawet to może być nauczyciel rodzic też nie musi być pierwszy w słyszeniu tego
@karolb8924
@karolb8924 2 жыл бұрын
Nie rozumiem tematu. Dzieci popełniają samobójstwa ale dlaczego? Może dlatego, że mami się je, że ich życie ma się opierać na szczęściu wyłącznie? W obecnej chwili mamy 2 prądy w kulturze cyfrowej: 1. Promowanie welness, zdrowego i szczęśliwego życia [nie każdego na to stać, nie każdego to spotka]. Szkodliwe trendy w stylu "bądź sobą, wyraź siebie w pełni nawet jeżeli masz wyrazić swoje negatywne elementy". Znajdowanie spełnienia w konsumpcji. przyjemności. Ciągłe wtłaczanie potrzeb w młodzież. 2. Alarmizm, hiperbolizowanie kryzysów, ciągłe straszenie brakiem przyszłości gdzie nie uczy się tego, że kryzysy są częścią życia i świata i tak będzie do jego końca. Należy oprzeć edukację dzieci na szukaniu sensu w ich codziennym życiu, bycie częścią systemu większego od nich opartego na hierarhii, w której mogą się piąć i realizować. Obniżanie potrzeb, nauka konkurowania z rówieśnikami i konieczności radzenia sobie samemu. W dzisiejszych czasach nie musisz być gotowy, zwarty, nie musisz pracować, walczyć dla swojego plemienia, rodziny. Żyjemy w ekosystemie zbudowanym po to aby trwał, mnożył, udoskonalał się, tutaj nie ma miejsca na rodzinę i mniejszą społeczność bo system karmi, uczy, daje przetrwać bez własnej walki a więc przejmuje ich rolę. Nie mamy jak zbudować więzi dopóki wmawiamy sobie, że nasze życie jak i my musi być w 100% perfekcyjne i bezbolesne. Przeciwnie właśnie brak tego bólu i konieczności przetrwania powoduje, że oddalamy się od siebie jako ludzie, stajemy się szarą konsumującą masą. Tym jesteśmy my i dzisiejsza młodzież w co raz większym stopniu.
@ij7037
@ij7037 2 жыл бұрын
👌👍🍀
@annasiergiejewicz5552
@annasiergiejewicz5552 2 жыл бұрын
Nalezy pamietac ze kazde uczenie sie jest pozytywne, dobre i wymaga pracy i poswiecenia. Uczenie sie jako proces neuronalny rozwija inteligencje poszerza umiejetnosci pamieciowe. Osobom starszym u ktorych w naturalny sposob zachodzi neurodegeneracja zaleca sie utrzymywanie aktywnosci umyslowych np rozwiazywanie krzyzowek a jest to czynnosc uaktywniajaca procesy pamieciowe dzieki ktorym w starzejacym sie mozgu tworza sie nowe polaczenia neuronalne. Profesorowie sa aktywni umyslowo i zyja dluzej niz sprzataczka kucharka czy stoczniowiec, a napewno starosc w aktywnym mozgu jest bardziej satysfakcjonujaca. Zatem zawsze jest sens uczenia sie a to czego sie uczymy ma drugorzedowe znaczenie.
@renatakrystian3886
@renatakrystian3886 2 жыл бұрын
💞💞💞
@iwonakosicka4944
@iwonakosicka4944 2 жыл бұрын
Za dziećmi zawsze stoję murem. Kiedyś wynikła sytuacja, już w szkole średniej mojej córki, pani nauczycielka stwierdziła iż wie, że moja córka ma wiedzę ale nie może wystawić jej lepszej oceny, ponieważ nie udziela się na lekcjach, a przedmiot tego wymaga. Na co ja, że wielka szkoda gdy nauczyciel nie ocenia wiedzy jeśli dziecko nie potrafi jej dobrze sprzedać. Nauczycielka, że mówię o córce jakby była kartonem z butami a ja, że to właśnie jej postępowanie o tym świadczy. Moja córka stwierdziła że może bym lepiej już na wywiadówki nie chodziła 🤣🤣🤣. Miałam tak samo w szkole i zawsze się buntowałam, w szkole się nie raz gotowało, a w dzienniczku doklejałam nie kartkę, całą harmonijkę na uwagi, moja mama załamywała ręce 😆. A i tak nieźle się ustawiłam w życiu, mimo że dzięki systemowi nie skończyłam studiów jak chciała mama😊 walczyć trzeba z popapranym systemem zawsze☝️💪👋
@iwonakowalska3364
@iwonakowalska3364 2 жыл бұрын
Może nieudzielanie się na lekcjach wynika z charakteru dziecka? Może jest wycofane, ma problemy emocjonalne? Dla mnie postawa nauczycielki w tej sytuacji jest krzywdząca dla dziecka. Jeśli wie, że córka umie, powinna ją docenić i zmobilizować, zachęcić do większej aktywności.
@edytab.6260
@edytab.6260 Жыл бұрын
Już nie przesadzajmy z tymi niskimi płacami nauczycieli.
@beatapoznan7
@beatapoznan7 2 жыл бұрын
Dostęp do psychoterapeutów dla dzieci jest zbyt mały i dla dorosłych także
@arnaVck
@arnaVck 2 жыл бұрын
Wszystkim tym, którzy interesują się zagadnieniami depresji, samobójstw, nieusłuchanych dzieci, wioski więzi polecam książkę: "Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów" autorstwa dwóch kanadyjskich ekspertów Gabor Mate i Gordon Neufeld. Wyjaśnione jest wiele mechanizmów dlaczego tak się dzieje.
@annajaworska3627
@annajaworska3627 2 жыл бұрын
Pani Guzowska mówi: "wiem, że dzieci są irytujące. wkurzające......nastolatki szczególnie są irytujące, szczególnie trudne. Dla wszystkich dorosłych, którzy już przeszli przez ten wiek jest po prostu niewyobrażalne..." 😠Ta pani utożsamia dzieci, nastolatki, które też są dziećmi, z ich zachowaniem. Sama identifikuje się z zachowaniem dzieci i dlatego dla tej pani zachowania dzieci są wkurzające. Dzieci poprzez swoje zachowanie praktykują, ćwiczą okazywanie swojej woli, bo są w trakcie rozwoju i nie mają jeszcze doboru odpowiednich słów dla wyrażenia woli. Dzieci są bardziej skłonne do tak zwanego 'złego' zachowania w społeczeństwach, które mają surowsze kary, bardziej restrykcyjne i bardziej zobojętniałe więzi, szczególnie z matką. Zapomniał wół, jak cielęciem był.
@jerzyobajtek7940
@jerzyobajtek7940 2 жыл бұрын
👍
@popkulturalnasciana7818
@popkulturalnasciana7818 2 жыл бұрын
Uczyłem się Matematyki i Fizyki. Cały czas próbuję ruszyć z miejsca z przypominaniem sobie banałów z liceum takich jak siła dośrodkowa. Dwa lata temu robiłem z tego zadania. Przepisałem zadanie z przed dwóch lat i prawie je dokończyłem, wysłałem jedno CV do sklepu z komiksami. A jaka jest szansa, że przyjmie mnie do pracy kino studyjne? Chciałbym kupić bilet i zapłacić sobie za weekend w Wałbrzychu gdzie obejrzę spektakl z udziałem koleżanki. Obawiam się, że do ostatniego momentu będę musiał słuchać gadania rodziców. Staram się cokolwiek robić od początku "listy rzeczy do zrobienia codziennie", choćby łzy lały się strumieniami. Mój były znajomy, który na mnie nasrał zarabia 8000 miesięcznie. Nie mam matury, nie mam pracy, nie mam prawa jazdy oraz mieszkam z rodzicami, jestem bardzo rozczarowany swoim życiem. Od 9 lat mam psychoterapię i czwartego terapeutę na końcie. Niedawno miałem iść po raz pierwszy prywatnie do psychiatry, ale się spóźniłem bo pomyliłem tramwaje i umówiłem na za tydzień. Chciałbym studiować Fizykę na Uniwersytecie Łódzkim i mieć chociaż pokój. Marzę o tym by jak najtańszym kosztem pojechać do Danii, nauczyć się robić sitodruki i tatuaże, chociaż nie umiem rysować. Co ja mam robić? Marzę o tym aby dawać korepetycje z Matematyki i Fizyki chociaż nie umiem tych przedmiotów. Dlaczego ktoś może żyć tak jak chcę a ja nie? Nie umiem gotować, dopiero miesiąc temu wyrzuciłem z głowy to co powiedzą rodzice i postanowiłem zrobić obiad czy jajecznicę. Gdy psychoterapeutka powiedziała mi, że mam zrobić obiad do następnej sesji to Mama stwierdziła, że ją pojebało. Od słowa do słowa i dogadaliśmy się. że zrobię sobie jajko sadzone z ziemniakami. Miałem pojechać do Warszawy, ale nie miałem siły i wstałem zbyt późno.
@wyspakaszuby
@wyspakaszuby 2 жыл бұрын
Poczytaj sobie na temat grzybow z psylocybina i kup sobie lub ogarnij od kogos to sie wyleczysz i poszerzysz horyzonty ;)
@Micsc
@Micsc 2 жыл бұрын
Nauczyciel jest słabo opłacany, bo szkoła jest państwowa i jest przymus nauczania. Najpierw trzeba usunąć te dwa problemy
@jj-mr7bl
@jj-mr7bl 2 жыл бұрын
😃
@gallanonim3394
@gallanonim3394 2 жыл бұрын
Zastanawia mnie stwierdzenie, że dziecko w liceum może sobie 3 lata odpuścić i robić to co lubi, a przyłożyć się w ostatniej klasie, żeby zdać maturę. Ciężko mi się z tym zgodzić, bo olewając sobie 3 lata nauki nie jesteśmy w stanie nadrobić wszystkiego w ostatniej klasie. Być może wystarczy to na zdanie matury na najniższą możliwą ocenę, ale czy o to chodzi? To samo ze stwierdzeniem, że fizykę można odpuścić, bo żaden pracodawca nie będzie wnikał jaką ocenę mieliśmy w 2 klasie liceum. Niby prawda, ale Po pierwsze zderzenie się z czymś czego nie lubimy i co przychodzi nam trudno, kształtuje nasz charakter. W życiu będzie dużo chwil zwątpienia, jeszcze mnóstwo rzeczy nam nie wyjdzie, będziemy mieli dużo poważniejsze problemy, niż jedynka z klasówki z fizyki. Ja uważam, że jeżeli nie uciekniemy od problemu, ale stawimy mu czoła, to nagle się okaże, że diabeł nie taki straszny, ale też zdobędziemy doświadczenie z trudnej dla nas sytuacji, oraz metodę poradzenia sobie z tym. Po drugie który nastolatek w 1 klasie liceum wie co będzie chciał robić w życiu? Ja akurat jestem wyjątkiem, ale 80% moich rówieśników nie wiedziało co zdawać na maturze, co może im się przydać na studiach. Wybierali przedmioty z których czuli, że mają największe szanse żeby zdać na jak najwyższą ocenę, a nie te, które by im się przydały na studiach. Nie ma w polskich szkołach planowania kariery. Tak naprawdę ogólniak jest typowym przedłużeniem okresu w którym nastolatek zdobywa doświadczenie i kupuje sobie czas na to, jakie studia wybrać. Technikum już bardziej kierunkuje w jakiś obszar zawodowy, ale ogólniak?
@gosia5067
@gosia5067 2 жыл бұрын
Ciekawe, ja właśnie tak zrobiłam jak większość moich rówieśników i... Maturę naprawdę dobrze wszyscy zdaliśmy 😁
@gallanonim3394
@gallanonim3394 2 жыл бұрын
@@gosia5067 ja uważa to za racjonalne, zdawać z tego z czego uważasz, że pójdzie ci najlepiej. Tylko potem są spotkania po maturze, na studiach, albo i po studiach i jest refleksja, że szkoda, że ktoś nie poszedł na farmację, bo by teraz otworzył aptekę, a na farmację nie poszedł, bo z chemii trzeba było się podciągnąć. Niby nie było źle, ale za słabo na dobrze. A wystarczyło trochę przysiąść nad materiałem, poprosić o kilka dodatkowych lekcji na korepetycjach i temat byłby do przejścia.
@annateodorska3542
@annateodorska3542 2 жыл бұрын
Moja córka, gdy zdiagnozowano u niej ciężką depresję była w 1 klasie technikum, rok szkolny miał się ku końcowi a ona była zagrożona z 3 przedmiotów, z którymi zawsze miała kłopoty. W domu z nią pracowałam nad materiałem i szła w miarę przygotowana na zajęcia, a łapała jedynkę za jedynką. Na rozmowie z psychologiem poruszyłam temat ewentualnego braku promocji do następnej klasy i poprosiłam o radę, co mam z tym fantem zrobić. Psycholog powiedziała, że jeśli zależy mi na życiu córki, to powinnam zamienić wymaganie na wspieranie a córce zostawić możliwość decyzji z czym jest gotowa się zmierzyć. Posłuchałam. Zapytałam tylko córki, czy chce i czuje się na siłach spróbować jeszcze popracować nad ocenami z tych przedmiotów. Powiedziała, że chce spróbować, ale nie wie, czy da radę. Obiecałam pomoc na JEJ warunkach, tak jak ONA chciała ze mną pracować nad materiałem. I udało się jej wyjść na dwójki. Jestem z córki bardzo dumna i ona o tym wie. W tym roku od początku sumiennie pracuje, choć z różnymi skutkami, ale już jej nie zarzucam, że mogłaby się bardziej postarać, bo to ona wie najlepiej, na co w danym momencie ją stać i jeśli nawet sobie czasem odpuści coś trochę, to dlatego, że nie czuje się na siłach w danym momencie. Czasem jest w dobrej formie i pracuje jak szatan, a czasem zwija się pod kocem i ma łóżkowy, słaby dzień. Akceptuję ją i z dobrodziejstwem inwentarza i cieszę się, że z łóżkowych tygodni zostały łóżkowe dni a czasem tylko godziny.
@iwonakowalska3364
@iwonakowalska3364 2 жыл бұрын
@@annateodorska3542 Powodzenia dla Pani i córki. Oby wszystko się ułożyło i dziewczynka wyszła z depresji.
@annateodorska3542
@annateodorska3542 2 жыл бұрын
@@iwonakowalska3364 dziękujemy Pani Iwono za miłe, wspierające słowa ❤️ Możemy tylko się starać, by każdy dzień był najlepszy, jak w danej chwili to możliwe i by powoli, cegła po cegle budować lepsze jutro. Jestem w tej uprzywilejowanej sytuacji, że sama mam depresję (trzeci epizod tej choroby w życiu), więc doskonale potrafię zrozumieć stany córki, te lepsze i gorsze dni. Z tym, że ja już swoją chorobę znam i można rzec, że ją oswoiłam na tyle, że o wiele lepiej sobie z nią radzę, zwłaszcza, że jestem dojrzałym człowiekiem i poniekąd potrafię podejść do emocji od strony rozumowej . Dzieciom jest o wiele trudniej, bo sfera emocjonalna w tym wieku jest jeszcze bardzo niedojrzała, a emocje bardzo silne i zupełnie poza kontrolą rozumu.
@sebastiandenenfeld9886
@sebastiandenenfeld9886 2 жыл бұрын
Dlatego dzieci nie chcą żyć ,bo wine ponoszą rodzice i dorosli.
@jacekkrol144
@jacekkrol144 2 жыл бұрын
MONAR i nie tylko podawał takie dane , z ktòrych wynika , że na 1O narkomanòw 6 to wychowankowie domòw dziecka. Szok !!!
@bialydymgt994
@bialydymgt994 2 жыл бұрын
@beatapoznan7
@beatapoznan7 2 жыл бұрын
Polska cała medycyna jest w odwrocie
@czekus5
@czekus5 2 жыл бұрын
jest bezobjawowa :D
@Jaworzynka86
@Jaworzynka86 2 жыл бұрын
Proszę nie powtarzać mitów na temat depresji. Ruch i wysiłek fizyczny jest BARDZO pomocny przy depresji. „Idź pobiegaj” w początkowej fazie depresji czy jej lekkiej formie może być wyśmienitą radą. Oczywiście - nie może to być tonem rozkazującym i zlewającym, ale na przykład można biegać z dzieckiem, lub zachęcać je do aktywności fizycznej na jego warunkach, etc.
@emiliaulinowska1617
@emiliaulinowska1617 2 жыл бұрын
idz pobiegaj to taki zlewczy tekst, Pani tu pisze bardziej o próbie odbudowania relacji poprzez bieganie, co jest świetną radą
@dorotastapor1025
@dorotastapor1025 2 жыл бұрын
Tak ma Pani zuełną rację tutaj jest ten temat poruszony w sensie ironicznym -tak było w moim dzieciństwie zejść z oczu i nie przeszkadzać bo rodzice omawiają swoje sprawy ...
@kamilkamilowsky6782
@kamilkamilowsky6782 2 жыл бұрын
Bardzo spłycasz problem depresji. Jakby to było takie proste to biegacze powinni być uznawani za najnormalniejszych ludzi na świecie. A tymczasem sportowcy w tym i biegacze również popełniają samobójstwa i często mają problem z utrzymaniem życiowego balansu.
@pewnajola7591
@pewnajola7591 2 жыл бұрын
sportowcy biegają i też mają depresję
@romanakarpeta2791
@romanakarpeta2791 2 жыл бұрын
Przez niskie place mamy debili a nie nauczycieli, kiedys ten zawód był mocno weryfikowany
@katarzyna7846
@katarzyna7846 2 жыл бұрын
Proszę nie mówić, że dzieci poza systemem nie mają szans na pracę. Wiele dzieci jest w systemie edukacji domowej, poza systemem, bo nie ma innego wyjścia i jak mają się poczuć w te sytuacji? Mnie ręce opadają na takie stereotypy. Nie wszyscy muszą pracować w systemie korporacyjnym.j
@aleksandrafabi
@aleksandrafabi 2 жыл бұрын
Dr Gordon Neufeld, dr Gabor Mate „Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów” - przy okazji polecam, ten sam przekaz
@magdalenaborowa5004
@magdalenaborowa5004 2 жыл бұрын
Zabrać dzieciom telewizory i telefony , samemu też nie używać i wprowadzić edukację domową.
@MissAnma18
@MissAnma18 2 жыл бұрын
Jak to ma cokolwiek zmienić? W jakim rzekomo mechanizmie? Kto ma niby zabrać? Dorośli, którzy sami nie mogą się oderwać od telewizora? A edukacja domowa jest wprowadzona, wszyscy chętni mogą z tej opcji korzystać.
@magdalenaborowa5004
@magdalenaborowa5004 2 жыл бұрын
@@MissAnma18 proszę głupiutkich pytań nie zadawać...
@MissAnma18
@MissAnma18 2 жыл бұрын
@@magdalenaborowa5004 Proszę nie pisać głupiutkich porad/zaleceń(?) w temacie problemów, które są złożone i na których Pani się nie zna.
@bonbon5418
@bonbon5418 2 жыл бұрын
ja najbardziej martwię się o młodych chłopców, świat zachodni jest zdominowany przez feminizm, żyjemy w gynocentrycznej rzeczywistości w której 7 na 10 samobójców to mężczyźni
@annateodorska3542
@annateodorska3542 2 жыл бұрын
Z moich obserwacji wynika, że nadal pokutuje przekonanie, że chłopak ma sobie sam radzić z trudnościami a już absolutnie nie może "się mazgaić", okazywać słabości, wrażliwości. Dopóki nie zaakceptujemy, jako społeczeństwo, że wszyscy jesteśmy przede wszystkim LUDŹMI i jako tacy mamy takie samo prawo do wszystkich uczuć i emocji, bez względu na płeć, depresja u mężczyzn będzie tematem tabu . Mężczyźni i chłopcy są osamotnieni w swoim smutku, bólu, bezsilności i depresji, bo nie okazując tego, co w nich, nie pozwalają nikomu się zorientować, że trzeba im pomóc.
@bonbon5418
@bonbon5418 2 жыл бұрын
@@annateodorska3542 mi się osobiście wydaje, że męskich problemów nie rozwiąże się kobiecymi sposobami. Mężczyzna nie ma co liczyć na wsparcie społeczeństwa, w przeciwieństwie do kobiety. Samo wypłakanie się nie pomoże bo o ile taki osobnik sam nie wstanie i nie weźmie odpowiedzialności za siebie i innych to nie może liczyć na to, że dostanie wsparcie od kogokolwiek. Obecnie mężczyzna jest traktowany jako obywatel drugiej kategorii, ktoś do wymiany. W mediach i społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że mężczyzna musi być wysoki, przystojny, wysportowany o idealnej sylwetce, inteligentny, z zasobami, najlepiej wysokimi zarobkami, poczuciem humoru i ogólnie to lista wymagań wobec mężczyzn nie zna końca. Podczas gdy od kobiet oczekuje się całkowitego minimum, już nawet nie muszą dobrze wyglądać, panuje przekonanie o ciałopozytywności. Kobiety wyprzedzają też mężczyzn w edukacji, młodzi chłopcy zostają w tyle, podczas gdy dziewczyny wyprowadzają się do dużych miast w drodze za karierą, która w oczach mężczyzn nie jest atrakcyjna. Kobiety są maskulinizowane a mężczyźni feminizowani. Jakikolwiek przejaw męskiej energii jest krytykowany i wykluczany. Podczas gdy kobieta gdy zachowuje się jak mężczyzna jest określana mianem dzielnej i niezależnej. Mamy kryzys męskości, z którym trzeba sobie jakoś poradzić. Nie powinno się postrzegać mężczyzn przez pryzmat kobiety bo to tylko szkodzi w kształtowaniu się męskiej osobowości, która swoją drogą jest piękna i to piękno należy dostrzec a nie postrzegać jako coś złego. Obecnie też brakuje męskich wzorców oraz nauczycieli płci męskiej, jakichś mentorów, kogoś, kto pokaże młodym chłopcom jak zmagać się z rzeczywistością, która staje im naprzeciw.
@4poryroku422
@4poryroku422 2 жыл бұрын
@@bonbon5418 Możesz podać jakieś źrodła które potwierdzają Twoją perspektywę?
@mateuszkowalski9229
@mateuszkowalski9229 2 жыл бұрын
@@bonbon5418 Dziękuję Ci za ten komentarz, bo to jest SEDNO problemu chłopców i mężczyzn dzisiejszego świata. Komentarz trafny w 100%, w sam punkt. Trzeba głośno o tym krzyczeć, że świat coraz bardziej staje się sfeminizowany i mężczyznom odbiera się prawo bycia nimi, a kobietom w dzisiejszym świecie wolno wszystko i jeszcze więcej. Kobiety zawładnęły wszystkie zawody oprócz tych, które im nie pasują (np. górnik, szambonurek, itp.). Jednocześnie od mężczyzn wymaga się wszystkiego, a kobiety mogą, ale niczego nie muszą. Kobiety chcą równouprawnienia, ale to facet zawsze musi płacić na randkach. To facet musi nieustannie zabiegać o względy kobiety, jeśli chce stworzyć jakąś relację, a kobietom nigdy nie zależy, uważają, że nie potrzebują relacji z mężczyzną. Ale tylko im się tak wydaje, bo w rzeczywistości kończą ze skrzynką butelek wina w kuchni lub z 15 kotami.
@kejaszka1892
@kejaszka1892 2 жыл бұрын
@@mateuszkowalski9229 jakie ja mam szczęście, że moi mezczyzni, w tym dzieci są feministami a nie płaczącymi przezytkami patriarchatu. Nie ma kryzysu męskości. Są zacofani mężczyźni. Panowie, średniowiecze już dawno się skończyło. Starczy za nim płakać.
@michasiaaiina5287
@michasiaaiina5287 2 жыл бұрын
*pracować
@michasiaaiina5287
@michasiaaiina5287 2 жыл бұрын
Nie wiem .. ale wydaje mi się że nagle posiadanie dziecka, bycie rodzicem, posiadanie pracy staje się wielkim problemem, który należy przeanalizować. A ta mądra babcia, mądra ciotka .. to jak ona powstała? Od kiedy utrzymanie rodziny jest czymś, co jest dla nas zaskoczeniem i zagadką .. jak tędy będziemy iść, to za chwilę wszyscy będziemy na terapiach, ale pracoać na nas nie będzie komu.
@read_more_books5191
@read_more_books5191 2 жыл бұрын
Dobre czasy rodzą słabych ludzi, ciężkie czasy rodzą osoby mocne i radzące sobie. Przeważnie.
@takamonia8204
@takamonia8204 2 жыл бұрын
idiotyczny rada o tym, żeby się uczyć w ostatniej klasie. W ostatniej klasie to się możesz uczyć, zeby zdać matuę, ale jak się chcesz dostać na dobre studia typu medycyna itp. to liceum jest już wyścigiem szczurów... lekcje+kółka+ korki, nie ma czegoś takiego, że se robisz co chcesz a nagle zdasz biologie, chemie, fizykę rozszerzoną na 90%. Ja byłam dzieckiem rodziców pt. " uczysz się dla siebie, nie dla nas" i wiecie, co? To jest głupie podejście. Byłam zdolnym dzieckiem, szybko się uczyłam i nie musiałam się uczyć, żeby dostać to 4, bo to było ok i najmniejszym kosztem. Mogłam w sumie nie robić zadań, nie uczyć się na sprawdziany i być tym dzieckiem 4.0 w liceum . Ale wiem, że gdyby moi rodzice byli bardziej wymagający, cisnęli mnie bardziej to po pierwsze nauczyabym się systematycznej pracy nad czymś a po drugie nie skończyłabym filologii francuskiej, tylko pewnie jakieś lepsze studia, bo na maturze zdałabym matmę rozszerzoną a nie podstawową itp. itd. Człowiek dąży do tego , by robić wszystko na skróty i najmniejszym kosztem, więc nauka systematyczności i niepopadania w prokrastynacje jest większym zasobem na dorosłość, niż trochę stresu bo mama się czepia o oceny. Tak uważam.
@ewaes2423
@ewaes2423 3 ай бұрын
O chyba coś ci się klepki poprzestawiały że ty będziesz jeszcze rodziców obwiniać że cię bardziej nie cisnęli żebyś bardziej do natury się przyłożyła ! ? A jak zrobisZ kupę to też ich wołasz ze trzeba cię podetrzeć ? Dziewczyno ty albo jesteś albo prawie jesteś pełnoletnie ...mature możesz mieć lub nie ..to samo ze studiami ..przecież to twój wybór za co pójdziesz bo od tego może zależeć całą twoją kariera zawodowa i finanse ...co to rodziców obchodzi co ty chcesz, robić potem w życiu .. dzizys ..jakie te gowniaki teraz zblazowane takie
@read_more_books5191
@read_more_books5191 2 жыл бұрын
Brakuje im Boga
@JustSeenFace
@JustSeenFace 2 жыл бұрын
Marta Guzek bardzo rzetelna i pomocna, ale ten człowiek, który z nią rozmawia: tragedia. Czy on każde zdanie musi kończyć „no nie?”. I wyglada jakby przyszedł tam za karę.
Mama biła czym popadnie
42:11
SEKIELSKI
Рет қаралды 62 М.
Jak ćpają nasze dzieci?
39:29
SEKIELSKI
Рет қаралды 48 М.
100km/h Reflex Challenge 😱🚀
00:27
Celine Dept
Рет қаралды 156 МЛН
The perfect snowball 😳❄️ (via @vidough/TT)
00:31
SportsNation
Рет қаралды 77 МЛН
Alkohol pomógł mi stać się tym kim chciałem
42:19
SEKIELSKI
Рет қаралды 49 М.
Dlaczego ludzie odbierają sobie życie? Suicydolog dr Halszka Witkowska
1:35:38
Podcast Charyzmatyczny
Рет қаралды 53 М.
Chciałem tylko pić
36:35
SEKIELSKI
Рет қаралды 65 М.
Dziecko w przemocowym domu
35:39
SEKIELSKI
Рет қаралды 47 М.
Nazywałem siebie szczęśliwym alkoholikiem
30:46
SEKIELSKI
Рет қаралды 72 М.
Tata mnie bił tylko jak był pijany
46:17
SEKIELSKI
Рет қаралды 74 М.
100km/h Reflex Challenge 😱🚀
00:27
Celine Dept
Рет қаралды 156 МЛН