Pan Radosław to świetny gość. Taki ludzki człowiek, ciepły, pozytywny i pełen pasji. Słuchało się świetnie!
@last.but.not.least.21 күн бұрын
wspaniale się Pana słucha, Panie Radosławie. Język naukowy a jednocześnie przyjemnie "strawny" . Dziękuję :)
@agnieszkalaskowska15587 ай бұрын
Byłam z takim książkowym narcyzem wielkościowym. Warto wspomnieć , że oni muszą mieć zawsze jakąś ofiarę. Na początku związku nie podobało mi się, że on wrzeszczy na swojego syna. Potem jak zauważył , że mi na nim zależy , zostawił syna w spokoju a wrzaski trafiały do mnie. Mają znajomości , które do czegoś im się przydadzą inni ludzie są debilami , a jeśli mają inne poglądy niż oni to są szpiegami 😂. Dużo by o tym opowiadać . Nikt nie zrozumie tego kto nie był w bliskiej relacji z N , bo dla osób na zewnątrz jest chodzącym ideałem.
@gabi77506 ай бұрын
Dokładnie tak! Jedynie ludzie którzy są dla nich „autorytetem” np są bogatsi, na wyższym stanowisku itp. Są dla nich wartościowi, reszta to głupki i idioci. A oni potrzebują ofiary blisko siebie by ich utwierdzała w przekonaniu że są tacy wspaniali i cudowni, wysysają całą energię z drugiego człowieka..ale tak jak mówisz ten kto tego nie przeżył nie wie jakie to jest okropne i tym samym jak trudno też uciec od takiej osoby.. bo narcyz będzie nawet w chwili skończenia związku chciał z ciebie jeszcze wydusić resztkę energii i całe zło zrzucić na ciebie.
@WandaWeckowska5 ай бұрын
Nie jest to film o ofiarach narcyza. Narcyz pomoże innym, ale nie własnej rodzinie.
@s2edsa-io2cd5 ай бұрын
to nie jest narcyz a jakas chorba psychiczna wszystko tlumaczycie toksycznacia i narcyzem
@s2edsa-io2cd5 ай бұрын
ikt nie zrozumie tego kto nie był w bliskiej relacji z N , bo dla osób na zewnątrz jest chodzącym ideałem. no wlasnie akceptuje sie wady a nie szuka idealu same siebie krzywdzicie swoimi wyborami wypierajac ze to wina narcystycznych facetow
@emiliakonieczna3485 ай бұрын
@@agnieszkalaskowska1558 przeżyłam kropka w kropkę to samo...
@dorotakajdy85058 ай бұрын
Super gość. Wspaniały wykładowca, Pan Profesor w przekazie wiedzy jest niezastąpiony. 😊
@monikonik24008 ай бұрын
@@BeataBookworm doktor habilitowany to juz nie tylko doktor. Habilitacja to potwierdzenie samodzielności naukowej. Doktorat pisany jest pod opieką promotora, a habilitacja to praca bez takiej opieki i o wiele bardziej wymagająca. Profesor "podwórkowy" to stanowisko na uczelni. Obecnie można nim zostać bez habilitacji. By zostać profesorem belwederskim trzeba spełnić wiele warunków związanych i niezwiązanych z pracą naukową i nie każdy może lub chce takie warunki spełniać. Jeśli do lekarza bez stopnia doktora mówimy "panie doktorze", do nauczyciela z mgr w szkole średniej "panie profesorze", to chyba student do swego wykładowcy i profesora uczelnianego z habilitacją można powiedzieć "panie profesorze". A nawet jeśli to nie student, to grzecznościowo można się tak zwrócić czy określić. Czy nie można? ;)
@monikonik24008 ай бұрын
@@BeataBookworm doktor habilitowany to stopień naukowy, tak jak doktor. Oba nadawane są przez uczelnie czy instytuty badawcze. Zwracając się do doktora habilitowanego "Panie Doktorze" degradujemy go. Jaki mamy w tym cel?
@monikonik24008 ай бұрын
@@BeataBookworm :) tylko, że tu gość występuje w roli eksperta, to trochę inna sytuacja.
@maxiamberville8 ай бұрын
@@BeataBookworm Słyszałam o takiej sytuacji w kontekście wizytówki jeszcze na drzwiach wejściowych w starych czasach. Gość zamówił taką, na której poza imieniem i nazwiskiem było: "tech.mech. obr. skr." (Technik mechanik obróbki skrawaniem)
@monikonik24008 ай бұрын
@@maxiamberville :) Ale nie porównujmy technika do dr hab, który, jak słyszymy, jest bardzo aktywny naukowo. Szansa na tabliczkę z uprawnionym tytułem jest! ;)
@beataslusarczyk22877 ай бұрын
Jestem pod wrażeniem rozmowy i przybliżenia nam tematu narcyzmu. Jestem po związku małżeńskim (21 letnim) z narcyzem. Wiele już wysłuchałam na temat narcyzów by zrozumieć z czym miałam do czynienia. Jednak ta rozmowa przykuła moją uwagę, była niebywale interesująca. Jestem pod ogromnym wrazeniem Pana wiedzy i sposobu jej przekazywania. Cieszę się że są naukowcy, ktorzy zajmuja się tą osobowoscią a raczej jej zaburzeniem. Dziękuję Panu bardzo, bardzo😊
@jacobiaart52064 ай бұрын
www.youtube.com/@beataniewinska kopalnia wiedzy na ten temat- wspaniała kobieta
@evhino8 ай бұрын
jedna z lepszych rozmów o narcyzmie, jakie słyszałam. ciekawe spojrzenie i wiedza przede wszystkim. jestem pod wrażeniem. zaciekawiło mnie powiązanie narcyzmu z CHADem, to coś nowego. dzięki!
@Davenport838 ай бұрын
Miło, ostatnio był wysyp tematów na YT o narcyzmie (ostatnie kilka lat) - wielu chciało niskim kosztem na tym temacie rozwijać swoje zasięgi, a tu widzę człowieka, który GŁĘBOKI wgląd ma w temat, pierwszy raz słyszę takie lotne rozróżnienia i korelaty np. ta charyzma w zderzeniu z narcyzmem i różnica polegająca na tym "co dalej", świetnie powiedziane o kwestii nie-dowożenia wyników przez narcyzów itd. No grubo. Dzięki!
@Dams_Kops7 ай бұрын
Polecam książkę Antyczlowiek dr Izabeli Kopaniszyn.
@wiolettazaomska39417 ай бұрын
A jak i gdzie ją dostać to jest wręcz niemozliwe@@Dams_Kops
@kyntalek7 ай бұрын
Pan Profesor to niezwykle sympatyczny człowiek, bardzo miło się go słucha. Dużo wiedzy i inspiracji👍🙂
@stokrotka8867 ай бұрын
Widzialam.zachowanie narcystycznego ojca w stosunku do swoich dzieci ,początkowo wystraszylam się, bo wczesniej nie widzialam takich ludzi w akcji,to chodzące demony. Jestem pewna , ze takich ludzi nikt i nic zmieni., to On Ciebie moze zmienic, zniszczyc , jesli jestes w związku z takim typem. . .
@Isa...Isabelle7 ай бұрын
Bardzo powierzchowne przedstawienie tematu, krzywdzące dla ofiar narcystów, które często przełacają zdrowiem relacje z tymi potworami.
@kryzysowanarzeczona22465 ай бұрын
Dlaczego mówić konkretnie o przemocy osób z NPD a nie o przemocy w ogóle?
@NiewiemNiewiem-t8k5 ай бұрын
Zdrowiem i życiem. Nie widzę różnicy między manią wielkosciową występujących przy zespołach urojeniowych w schizofrenii, wyjątkowością, trauma wczesnodziecinna, prócz tego, że jest narcystyczne przywiązanie do jakiegoś rodzica.
@NiewiemNiewiem-t8k5 ай бұрын
@@kryzysowanarzeczona2246przemoc w ogóle nie istnieje. Agresywne i chore zachowania są wśród zaburzeń zależnych, narcystycznych, sadystycznych.
@Anna-s6z4 ай бұрын
@@kryzysowanarzeczona2246 Ponieważ jest taki temat rozmowy.
@Anna-s6z4 ай бұрын
@@NiewiemNiewiem-t8k Schizofrenik celowo nie krzywdzi, narcyz krzywdzi i czerpie z tego przyjemność.
@karolinas-f1177 ай бұрын
O narcyzmie społecznym powstał piękny film "Czekolada"
@halszkagawlinska21633 ай бұрын
Wow panie Dawidzie co za umiejętność koncentracji, pokory i syntezy, pokazania meritum sprawy. Porządkuje mi to wielce odbiór i uczy. Dziękuję, bezcenne to dla mnie.😄 Chyba nawet studia mnie tego nie nauczyły.🤣
@aleksandrawajszczuk91876 ай бұрын
Radosław Rogoza 🤩 mój profesor z psychologii osobowości. Najlepszy!!! Pozdrawiam ❤ Ola AEH w Warszawie ☺️
@sylwiam72907 ай бұрын
Wysłuchałam wiele wywiadów, podcastów o narcyzmie. Ten jest absolutnie najlepszy! Naukowiec - ale w bardzo przystępny sposób przybliżył problem. Utwierdziłam się w przekonaniu, że rozstałam się z prawdziwym narcyzem. I że to była dobra decyzja
@ewasuchowera50488 ай бұрын
Świetna rozmowa.Gratuluję znakomitego gościa😊
@mishkaka69457 ай бұрын
W miniaturze zawarte jest pytanie "dlaczego narcyz uwodzi a potem niszczy" - a tymczasem odpowiedzi na to pytanie nie ma w podcaście. To trochę nie fair...
@normankowalski68006 ай бұрын
Jakie to piękne, wręcz fascynujące, sycąca wiedza a nie odgrzewanie starych kotletów. Inni powinni się uczyć jak prowadzi się rozmowę (z naturalną pokorą) z profesjonalizmem a z profesora po prostu duma 🇵🇱🧠👍💪❣️
@monikadymek197 ай бұрын
Z osobistego punktu widzenia uważam,że liczy się droga a nie cel sam w sobie. Dziecko chwalimy(z rozwagą) za wysiłek a nie efekt. Pokazywać ,że mimo trzeciego miejsca to jego praca dała tdn efekt. Że umie ,potrafi. W ten sposób dziecko prawidłowo uczy się polegać na zasobach,które posiada. Uczy się własnych kompetencji.
@tomaszn.3627 ай бұрын
Nie jestem psychologiem ale handlowcem, i tu drobna uwaga, 55% rabatu oznacza przecenę a nie rabat. Tzn. z takim rabatem właściciel marki sam przyznaje, że produkt został żle wyceniony co buduje negatywny stosunek emocjonalny do marki. A poza wszystkim dziękuję za bardzo dobry program !
@PodcastCharyzmatyczny7 ай бұрын
Dzięki, fajna podpowiedź :)
@adriannaprow7 ай бұрын
Znakomity Profesor, który z pasją przekazuje wiedzę!❤
@ednaschneider21846 ай бұрын
Bardzo proszę o NAPISY dla osób niesłyszących ❤❤❤
@ewa93422 күн бұрын
Dziękuję za rozmowę ❤
@emiliakonieczna3487 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten wspaniały wywiad!❤ Właśnie potwierdzili Panowie lata poszukiwań odpowiedzi - znalazłam je 3 lata temu. Nie mam wykształcenia jako psycholog, ale moja pasja dla psychologii i głód wiedzy okazują się wystarczającą siłą, która prowadzi mnie we właściwych kierunkach. Mam nadzieję, że choć ta jedna osoba, którą znam, da sobie pomóc. Chciałabym dodać, iż lekarz z 27-letnim doświadczeniem poleca 1mg litu dziennie jako dawkę prewencyjną (do kupienia w WLS Produtcs w Niderlandach). W Polsce i Szwajcarii można bez problemu kupić 5 mg Lithium Orotate (w Szwajcarii 5 razy drożej za opakowanie), w Niemczech nie ma tego produktu na rynku. Pozdrawiam serdecznie!
@krystynalenczuk377 ай бұрын
Starałam się zaprzyjaźnić z narcyzem chcąc lepiej go piznać. Niestety, jest to niemożliwe. Jego nieufność jest straszna. Współczuję zarówno jemu, jak i ofiarom
@krystynalenczuk377 ай бұрын
Poznać - miało być
@EwaSkawinska-p7t3 ай бұрын
Ja także chciałam się zaprzyjaźnić z koleżanką narcystyczna nie da rady ona nie potrzebuje przyjaźni ona tylko potrzebuje kogoś
@rafar9563Ай бұрын
kiedyś poprzez zwykłe przejęzyczenie wypowiedziałem słowo "sadysfakcja", które natychmiast skojarzyło się z podanym przez panów niemieckim określeniem na radość z cudzych niepowodzeń - myślę że idealnie się nadaje 🙈
@madsphynxTAROT8 ай бұрын
Myślę, że podcast dotyka tematu bardzo powierzchownie. Niestety w związku z tym, narcyzm jest tu przedstawiony bardzo łagodnie. A niestety problem jest o wiele poważniejszy. Największym zgrzytem jest tu dla mnie stwierdzenie, że narcyzm wiąże się z wysoką samooceną. Jest to absolutnie błędne założenie. Narcyzm to przede wszystkim koncept wykreowanego fałszywego ja, którego zadaniem jest ochrona i zakamuflowanie absolutnie zerowej samooceny i braku poczucia własnej wartości.
@bianka57387 ай бұрын
Pewnie to zależy od tego, który to rodzaj narcyzmu.Sa różne typy i pewnie pochodzenie zaburzeń się różni.
@karolgoas7 ай бұрын
@@bianka5738 nie nie zależy to od typu. Tu chodzi o nieświadome popędy . Na dodatek boją się zapłacić ceny za swoje niefortunne nieświadome domagania.
@Marta-gb4yp7 ай бұрын
Dokładnie, właśnie słuchałam o tym w podkaście „W związku z NARCYZEM”, na końcu drugiej części 4 odcinka o empatii u narcyzów jest mowa o fałszywym ja narcyza.
@MariaOlek7 ай бұрын
Tez tak myśle
@PriHL7 ай бұрын
Dokładnie. Jeżeli już, to może być mowa jedynie o pozornej wysokiej samoocenie, która jest częścią fałszywego ja, mechanizmem obronnym, który ma kamuflować uszkodzone ego narcyza. Jak dla mnie, to kolejna nieudana rozmowa na polskim youtube, przedstawiająca narcyzm w krzywym zwierciadle i bardzo powierzchownie.
@Anna-gk6rv7 ай бұрын
Swietny wyklad Bardzo professional. ❤
@annajagieo17717 ай бұрын
Niezwykle ciekawa rozmowa. Wspaniały gość, świetny prowadzący ❤
@emjiemji7 ай бұрын
Dzieki, ciekawe i prawdziwe.
@alicjawojtowicz45128 ай бұрын
Świetna rozmowa jak zwykle 😊
@ianaberdevine36113 ай бұрын
Pan Profesor jest rewelacyjny!!
@karolinaczyz83607 ай бұрын
Brawo Panie Profesorze! Fantastycznie widzieć Pana na yt! 🎉
@korneliakk8 ай бұрын
Niezły tytuł 😅 zabieram się za słuchanie. Ciekawe czy Pan Rogoza powie coś, co jeszcze nie zostało poruszone na temat narcyzów na YT
@baszkamora7 ай бұрын
Rewelacyjna rozmowa, dziękuję.
@marta2660Ай бұрын
Cudowny livy! Prosty tytuł a jak wymowny 👌U mnie poranek, wstaje nowy dzień, robię kawkę ☕ i już słucham ♥️ Popołudniu odwiedzę groby najbliższych, babci, dziadków, zapale świece i jest tak dobrze , tak spokojnie i tak normalnie. Aż chce się żyć ❤. Pani Izabelo dziękuję ze pojawiła się Pani na mojej drodze życia i uratowała i nauczyła żyć BEZ NARCYZA 😖 Kiedy byłam już na dnie i myślałam nie dam rady 😩
@monikadymek197 ай бұрын
Charyzma oparta jest na współpracy. Jest lider który nie tylko nadaje ton ale współtworzy,uczestniczy,bierze odpowiedzialność za zespół i zadania związane z projektem a nie oczrkuje na wynik. Współtworzy. Narcyz rywalizuje i przypisuje sobie pozytywne wyniki w momencie porażki ceduje ją na innych. Nie potrafi współtworzyć nie przyjmuje odpowiedzialności na siebie,nie odpowiada(angażuje) za projekt i ludzi którymi zarządza.
@ez-44574 ай бұрын
100 procent racji
@pampised42778 ай бұрын
Super gość
@zanetamichalska47017 ай бұрын
Klasa, kompetencja, wiedza, cudowny mówca!!!
@dezo650813 күн бұрын
Pozdrowienia od studentów AEH ❤❤
@magdalenafijalkowska92517 ай бұрын
Ikonka pokazywała napis: "Dlaczego narcyz uwodzi, a potem niszczy?" Gdzie jest odpowiedź na to pytanie? Bardzo mnie to zainteresowało.
@tenno19815 ай бұрын
Uwiódł pytaniem. Teraz ciekawość niszczy.
@WojciechLenartowicz3 ай бұрын
Widzę to inaczej - to nie narcyz ma super moc uwodzenia, a ofiarą dużą potrzebę emocjonalną. Jeśli narcyz trafi poprzez dobór na taką jednostkę, podnosi swoją zajebistość, a gdy ofiarą zaczyna zdejmować różowe okulary i czuje, że coś nie gra, buntuje się, narcyz przechodzi w w dołek, nie jest już zajebisty i wtedy obniża samoocenę ofiary, żeby potem znowu poczuć się lepiej, że w jakimś stopniu ofiara go ceni i inne puerdolety emocjonalne.
@mariakruczynska8688Ай бұрын
Uwielbiam Was!
@kajaroz91667 ай бұрын
Dziękuję Wam za wspaniałą rozmowę, pełną wiedzy i refleksji ❤
@hannarozacka35467 ай бұрын
Świetna rozmowa, prof. Rogozy słucha się z wielką przyjemnością zarówno na uczelni jak w podcaście, nawet dodatkowy egzamin z narcyzmu na psychologii osobowości pisze się u Pana Profesora z wielkim entuzjazmem 😊
@1happysad18 ай бұрын
heh to jest prawda, potwierdzam, jesli chodzi o narcyzm zbiorowy. Tu w Norwegii jest mnóstwo wielkich patriotów z wytatuowanym orłem i kotwicą, dumnych ze swojej ojczyzny i od 15 lat narzekających jak to w Norwegii jest źle, jacy Norwedzy są beznadziejni i jak korona słabo stoi.
@monikam71387 ай бұрын
Problemem w zaburzeniach jest to, że jeśli od dziecka byliśmy zawłaszczeni to nie wiemy jak wygląda stan "normalny". Jak się go czuje. Tutaj zdziałała moja świadomość, coś wewnątrz , co pokazało mi czym to jest. Praca z ciałem jest bardzo ważna. Nadal się bujam w sobie od wielkościowego do ukrytego i tak w kółko. Ale już to widzę, i..robota ciężka i nie zawsze efektywna...ale ok. Trudno. Pomaga też -choć nie zawsze to możliwe- zdjąć tą negatywność z narcyzmu - to też daje luz.
@k-z70804 ай бұрын
Jeśli dobrze rozumiem to mierzysz się z własnym narcyzmem, tak? Jak to się u Ciebie objawia jeśli chodzi o to 'bujanie się między wielkościowych a ukrytym?
@karuzelazdarzen4 ай бұрын
Ważne że coś z tym robisz, wielu nie robi nic
@inkaziolowa14 күн бұрын
Mogę podpowiedzieć, żebyś zbadała sobie fale mózgowe. Ich stosunek względem siebie.
@monikam713814 күн бұрын
@@inkaziolowa a gdzie to robią?
@inkaziolowa14 күн бұрын
@@monikam7138szukaj biofitbek. Jak trafisz na kumatą prowadzącą to może Cię też fajnie "poustawiać". Świadomość i motywacja to podstawa. Dzieci często mówią, że ... to nie działa ... Bo też nie rozumieją o co w tym chodzi.
@mariannaostas523721 күн бұрын
Ciekawa i inspirująca rozmowa❤
@grazynastachowicz84738 ай бұрын
Bardzo ciekawy wywiad choć zabrakło mi większego skupienia uwagi skąd pierwotnie on się bierze czyli relacje z matką w pierwszych latach życia dziecka. Z moich subiektywnych obserwacji zauważam, jeśli chodzi o narcyza ukrytego to takie osoby miały nieobecne matki emocjonalnie, które nie dały dziecku atencji gdy było małe np miały depresję poporodową albo po prostu dziecko nie było ważne by zaspakajać jego potrzeby emocjonalne. Moja mama jest narcyzem ukrytym i wiem że gdy jej mama była w ciąży i gdy moja mama się urodziła babcia przeszła straszne traumy związane ze śmiercią bliskich jej osób. Mnie ciekawi jak traumy matki wpływają na dzieci które w przyszłości stają się narcyzem? Przez to że mam taką matkę przez całe życie nieświadomie szukałam na bliskie koleżanki i przyjaciółki właśnie ten typ kobiet czyli narcystki ukryte. Ciągnęłam do tego co znałam mimo że było dla mnie toksyczne. Ale nie uważam że narcyzm to samo zło, te osoby jak wszyscy też są wartościowe choć bardzo skrzywdzone. Czyli znowu powtórzenie dają innym to co niosą w sobie.
@inkaziolowa14 күн бұрын
Tak, to wszystko jest bardzo złożone. Narcyz ukryty... Zobaczymy, czy uda się go wydobyć z jego świata , bo odkryty już został. Sprowadzamy go do jego własnej obecności. Bardzo wykańczająca relacja, która też wiąże się z wysysaniem energii.
@zofiaukaszowicz1127 ай бұрын
Łał, ciekawe mega. 😍
@EwaFisiak8 ай бұрын
Te zaburzenia chodzą w parze ,więkrzość antychrystów to psychopaci .Żadnej b. empatycznej lubWWO osobie nie życzę ,trudne do wykrycia bo udają dobrych ludzi,Pozdrawiam❤
@agudabi878 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Może udałoby się kiedyś nagrać rozszerzenie tematu wychowywania dzieci, w kontekście właśnie ryzyka narcyzmu, ponieważ sama obecnie jestem w terapii z tego powodu (nadmierne nieadekwatne chwalenie mnie w dzieciństwie i zderzenie się później z rzeczywistością w szkole i na studiach doprowadziło do wieloletniej depresji) i mając teraz małe dziecko widzę, że bardzo łatwo jest powielić ten straszny schemat. łapię się często na tym, ze mówię mojej córce bezsensowne pochwały, mimo ze jestem tego świadoma i staram się jednak stosować zdrowsze metody „pozytywnych wzmocnień” a nie pustych pochwał. Jednak ciężko jest zmienić ten sposób narracji, gdy całe dzieciństwo co krok słyszało się właśnie takie puste pochwały, jaka to ja jestem cudowna mądra śliczna i najwspanialsza na świecie, oczywiście z zaznaczeniem że jestem w tym wszystkim lepsza od pozostałych dzieci. Wiem, że moi Rodzice chcieli dobrze, jednak grubo przedobrzyli, a ja bardzo nie chcę tego powielić.
@jacekroman46417 ай бұрын
Tak
@eveleletrio7 ай бұрын
Można słuchać wiele razy . Bardzo ciekawej pomocne.
@polskikraj17 ай бұрын
Dzień Dobry Dobrywieczór
@semi_dry_s7 ай бұрын
Super rozmowa! Bardzo dziękuję za dobór Gościa i jego wkład w naukę - używałam jego adaptacji kwestionariusza EAT w pracy rocznej na studia. Było bardzo merytorycznie, otwierająco, bez stygmatyzacji, naukowo, ale jednocześnie przystępnie dla słuchacza
@maw-zs1vr7 ай бұрын
Zdiagnozowałam u siebie wszystkie zaburzenia o których mówiliście. Dziękuję 😅
@margaretp64667 ай бұрын
Bardzo cenny.Dziekuje:)
@JoHebuterne217 ай бұрын
Oby jak najwięcej takich naukowców👍 Z otwartą głową 😊
@caracol24547 ай бұрын
Świetny wywiad, Pan Profesor wspaniale rozłożył temat na czynniki pierwsze ❤
@iwonazajdlewicz79267 ай бұрын
Brawo 👏. Bardzo fajny , ciekawy temat. Super . Dziękuję
@adamossa758 ай бұрын
wyobrażacie sobie świat w którym dominują tylko empaci?.Koniec zdrad,hejtu,wojen i tylko pozytywne myślenie?.Narcyz-osoba pozbawiona empatii,wewnętrznie pusta.
@monikam71387 ай бұрын
Problem w tym, że często tzw. empaci to jakby inny biegun narcyzmu.
@adamossa757 ай бұрын
@@monikam7138 bo to są narcyzi z tym tylko że potrafią kontrolować swoje ego.To manipulatorzy ale w dobrym słowa tego znaczeniu.
@bajtek27287 ай бұрын
@@monikam7138 teraz to rozwadniasz wine narcyzów i nazywasz dobro złem
@monikam71387 ай бұрын
@@bajtek2728 czyja wina? Jaka wina? Dobro i zło? To co dla ciebie dobrem dla innego jest złem. Nie widzisz tego ?
@bajtek27287 ай бұрын
@@monikam7138 jesli ma winy i krzywdzenia innych to znaczy ze ktoś ma prawo cie zgwałcic bo dla niego to nie jest zło.Ma prawo traktować ludzi jak przedmioty, czasem kogoś pozbawi życia. Śmiem rządać świata bez krzywdzenia to jest złe?
@TuPowinnaBycMojaNazwa8 ай бұрын
O! Mój Pan Profesor 🤩👏
@gabrielaokwieka53857 ай бұрын
Narcystycznych ojciec świetnie może degradować matkę.Dziecko wyrasta też na narcyza😢
@karolinasamila85767 ай бұрын
Nie musi ale szansę są.
@marjolabujnicka50457 ай бұрын
Świtne stwierdzenie problemu narcyza ojca
@Anna-ot2zj7 ай бұрын
Nie każde, jedno może być narcyzem, a drugie mieć zaburzenia emocjonalne przez całe życie.
@BeateLangowski7 ай бұрын
@@Anna-ot2zj dokladnie. Zaleznie od "genetycznych preferncji" danego czlowieka. Wpychanie wszystkich do jednej szuflady jest raniace, niesprawiedliwe i swiadczy o plytkim podejsciu do tematu
@Anna-ot2zj7 ай бұрын
@@BeateLangowski Moim zdaniem to jednak nie geny, lecz wychowanie: wystarczy, że jedno dziecko miało serdeczne relacje z dalszymi członkami rodziny, a potem widziało, jak byli niszczeni przez np. narcystycznego "tatusia". Drugie dziecko mogło tych relacji nie mieć, bo urodziło się w innym czasie, gdy rodzice gdzie indziej mieszkali itd. - stąd różnica.
@slodki_koniec_dnia3 ай бұрын
Swietna rozmowa! Fajnie by bylo posłuchać o BPD u mężczyzn 🙏.Jest bardzo mało informacji na ten temat,a mezczyzna z BPD przejawia cechy narcyza wielkosciowego,borderline i niekiedy zaburzenia histrionicznego. Uważam, ze swoja toksycznością przebija narcyza ukrytego😖.
@zuzannarosa95206 ай бұрын
Świetna rozmowa!
@Heidi7726 ай бұрын
Dałam się uwieść dwóm takim osobnikom :( Po pierwszej lekcji byłam pewna, że już nigdy więcej nie dam się tak oszukać. Pojawił się ciekawy facet, wydawał się delikatny, wrażliwy, widzący mnie, przyglądałam mu się kilka miesięcy i weszłam w relację, po kliku miesiącach zdjął maskę, okazał się kłamcą, oszustem, manipulantem. Wcześniej dużo opowiadał o swojej rocznej terapii, dzięki której urósł - jak to określił. Brawo terapeuta, wzmocniłeś narcyza. Dokładnie tak się stało, pomógł mu wybudować potężne SELF i teraz to jest arogancki, okropny facet, pozornie skromny i cichy. Smutne i bolesne doświadczenie. Szybko zakończyłam związek, ku jego zaskoczeniu, nie spodziewał się, że zrobię to błyskawicznie. Nie pozwoliłam się źle traktować.
@anielalilianna12104 ай бұрын
Brawo 🎉 już wiedziałaś z czym masz do czynienia. Tyle dobrego, że szybką ewakuację zrobiłaś. Oni tak dobrze kłamią. Ja nie podejmuję żadnej próby, ani chęci by w ogóle kogoś poznawać bo właśnie tak bardzo boję się że znowu natrafię na. Kogoś takiego. Trzy lata minęły od kiedy nie jestem z N. I nie wiem czy podejmę już kiedykolwiek to ryzyko.
@tessa47317 ай бұрын
Ale sympatyczny rozmówca :)
@adamzy87437 ай бұрын
Świetny podcast!
@beatawrobel6065 ай бұрын
A to że inni mają się domyśleć co ktos chcę bez wyraźnie swojej prośby .To mnie spotkało A teraz wiem skąd to się bierze
@krystynanowak22357 ай бұрын
Gdybym trafila tu poraz pierwszy w szukaniu odpowiedzi na to co mi sie przytrafilo . Bylabym jeszcze bardziej pograzona . Osobiscie nie "kupuję" tego wywiadu . Nie wiem dlaczego temat ten jest coraz bardziej zagmatwany . Do mnie przemawiaja fakty rzeczywiste zyciowe z obcowaniem z osoba zaburzona . Jej cechy = zachowanie i nazywanie tego mechanizmu . Co za tym przemawia ... To ze wszystko pokrywa sie w rzeczywistosci . Sa schematyczne . Narcyz sorzed dekad robil zachowywal sie tak samo jak ten obecnie . Trop aby wysluchac ich ofiar by potem to pogrupowac to strzal w wiedze , edukacje . Proste . . Obojetnie ilu ich jest i gdzie ofiary mowia to samo . Rowniez i to ze taki delikwent mial straszne dziecinstwo wiec jest to jak nabardziej wskazówką skad patologia narcyzmu . Wiedza powinna byc promowana aby dotarla do kazdej ofiary . Przejrzysta i oczywista .
@PriHL7 ай бұрын
Bo tu, jak zwykle na polskim YT, zostało to wszystko bardzo chaotycznie i po wierzchu potraktowane. Ja wiem, o czym mówili w swoich urywanych wątkach, ale większość ludzi niestety nie będzie wiedziała bez wiedzy bazowej i wiele rzeczy jest w stanie na podstawie tej rozmowy źle zinterpretować i przypisać sobie lub komuś narcyzm. Kolejna rozmowa, po której ludzie się zastanawiają, czy aby na pewno nie są narcyzami, bo omawiane były absolutne podstawy podstaw i było nic głębiej wyjaśnione. Jak potem ludzie mają w ustrukturyzowany sposób sobie uporządkować wiedzę o tak skomplikowanym i do końca nie zbadanym konstrukcie, jak narcyzm. Najlepiej się uczyć od Dr. Ramani Durvasula, bo ona przystępnie i bez zakrzywień i uproszczeń, a w sposób skondensowany przekazuje wiedzę na temat tego, czym jest narcyzm, natomiast wadą jest to, że nadmiernie demonizuje poprzez pryzmat własnych doświadczeń z narcyzami. Ale obiektywna wiedza to tam. Niestety ubolewam nad tym, że w jeżyku polskim nie ma takich treści, bo jednak wiele ofiar narcystycznej przemocy nie ma języka anielskiego na takim poziomie, by zrozumieć treści ww. psycholog.
@krystynaipsmiller72616 ай бұрын
Qqqq
@gosiaf.55597 ай бұрын
Wywiad taki sobie i zbyt uproszczony, mało konkretny i płytki. Nie pokazuje powagi zaburzenia, a podciąga pod nie wiele innych cech. O wiele lepiej i praktyczniej mówi o narcyzmie Magdalena Socha. Konkret i przykłady, a nie jakieś formalne teoretyczne klasyfikacje. Po tym wywiadzie nie pomyślałabym, że mój ojciec jest narcyzem. Po filmach M. Sochy widać to jak na dłoni, że jest. Wśród przyczyn narcyzmu zabrakło kwestii "oddzielenia od matki" w odpowiednim wieku, kiedy kształtuje się odrębna tożsamość dziecka.
@lucysinger96016 ай бұрын
Dobra rozmowa, z gościa niezły szolmen😉
@tessa47317 ай бұрын
Do takiego psychologa to bym mogła iść pogadać. (A od lat.. DEKAD.. by się przydało.) Moje blokady przed rozmową od razu rozpuszczone :)
@malgorzatammm78165 ай бұрын
:D mam zielone włosy i mieszkam w małej społeczności, na dodatek wywróciłam swoje życie do góry nogami. Chyba mnie nadal tolerują. :D. Super wykład.
@10Jasha5 ай бұрын
Podkast jest super!!! Tylko że istnieje dwa warianty myślenia: jak działać by nie być (określonym rodzajem) i jak działać by odpowiadać (określonym rodzajom) . Ignacy Lojola określił tą różnicę w ujęciu praktycznym. Zapraszam do zapoznania
@justynamichalska21626 ай бұрын
A ja zgadzam się z tezą, że po terapii można stać się 100% narcyzem ukrytym niestety. Mój syn zaczął terapię po rozstaniu z dziewczyną i … nie dość że dowiedział sie że ma adhd ( to teraz podobno bardzo modne) to z terapi na terapię wyszedł z niego potwór… Wiem jak dobre rezultaty można uzyskać po terapii- sama ją przeszłam po śmierci siostry ale to co stało się z naszym synem … 😢 wyprowadził się z domu ( nie wiemy gdzie)zerwał z nami wszelkie kontakty bo to podobno wszystko nasza wina , nie było rozmowy tylko oskarżenia i potworna agresja… Bardzo upraszczam i opisuje skrótowo ale chodzi mi o sedno, że z normalnego życia,po terapii, można zrobić piekło
@MARCH3VVA4 ай бұрын
ADHD to nie jest moda. Twój komentarz bez kontekstu, w moim odczuciu jest bardzo szkodliwy.
@laurafilon23883 ай бұрын
Lamka na siebie !
@olajozefczyk28986 күн бұрын
Woo mocne
@afrodancje7 ай бұрын
Świetna rozmowa ! Tylko nigdzie nie mogę znaleźć klucza do tego podlinkowanego kwestionariusza FFNI ... Można prosić o pomoc w tej kwestii 🙏
@rixi88587 ай бұрын
Pierwszy podcast, w którym tak mocno drażniło mnie wcinanie się w słowo rozmówcy. Pan prof. Rogoza powinien poćwiczyć słuchanie
@aleksandramakowska36048 ай бұрын
Chad a narcyzm, ciekawe. Sama sie nad tym zastanawiałam. Ludzie w manii przypominają narcyza wielkościowego...
@PriHL7 ай бұрын
To jest raczej metafora i daleko posunięta hipoteza, ale czy na pewno oparta na prawdzie?
@MS996757 ай бұрын
Bardzo ciekawy wywiad. Osobiście jednak uważam, że wśród celebrytów czy wśród influ jest większa szansa na to, że trafi się na narcyzkę/narcyza.
@PriHL7 ай бұрын
Prawda - to po prostu jest statystycznie udowodnione. Pewne zawody przyciągają przez swoją specyfikę określonych ludzi.
@pabloAntonioZeWsi2 ай бұрын
Najlepszy materiał o narcyźmie. Wiem co mówię bo jestem bogiem narcyzów ukrytych
@Karolina-xb3xk7 ай бұрын
Jestem bardzo zaskoczona a jednocześnie trochę przestraszona faktem, że połączenia WWO z narcyzmem. Jestem WWO i zawsze myślałam, że co jak co ale te dwie osobowości są od siebie bardzo dalekie. Cóż, chyba trzeba na siebie teraz spojrzeć zupełnie inaczej...
@PriHL7 ай бұрын
Uwaga na to, dużo nieprawd się powiela, również to z wwo i wrażliwym narcyzmem, to jest ostatnio jakiś modny mikrotrend. Nieprawdą jest też to, że w psychologii nie ma czegoś takiego jak WWO i że to pop psychologia. Nie dajmy sobie wmawiać takich bzdur. Odnośnie możliwej korelacji WWW z wrażliwym narcyzmem zostało zrobione raptem jedno badanie (o ile mi wiadomo) i jest to połączenie na tyle nietypowe, że aż spektakularne, więc wiele ludzi się tym zainteresowało. Ale to nie musi oznaczać, ze to prawda lub nie. Dla mnie to badanie takie, jak to, które wykazało, że narcyzi mają gęste brwi. Na razie zbyt mało wiadomo o narcyzmie i o wwo, żeby można było te dwie rzeczy mieszać. Myślę, że to połączenie może wynikać z prostego faktu, że ponieważ natężenie cech narcystycznych istnieje na szerokim spektrum i każdy z nas posiada jakieś cechy narcystyczne (ale właśnie kluczowa kwestia: w jakim natężeniu i powtarzalności), to również osoby wwo nie będą ich pozbawione. Natomiast z tego, co mi wiadomo, osoby wwo nie mają kluczowego dla narcyzmu czynnika antagonistycznego (związanego z niską ugodowością), czyli wszystkich cech charakteryzujących się wrogim zachowaniem w stosunku do innych ludzi. Jeśli ktoś ma wątpliwości, powinien sobie jako pierwsze zadać to pytanie i jeśli wyjdzie mu, że np. nie wykorzystuje ludzi, nie manipuluje, nie wykonuje różnych wrogich czynności w stosunku do innych ludzi, natomiast jest neurotyczny i ma cechy wwo (wysokie przetwarzanie sensoryczne) to to nie będzie wrażliwy narcyzm.
@rozabezkolcow53915 ай бұрын
Skoro te same traumy czynią z jednych narcyzów a z innych nie to nie trauma jest czynnikiem twórczym....
@pawepawe9416 ай бұрын
Myślę,że narcyzm jest strategią reprodukcyjną obecną w przyrodzie.Samiec pawia zwraca uwagę samicy,prezentując kolorowy ogon.Ptaki pięknie"śpiewają",by zainteresować samicę,a chcąc zainteresować inną,potrafi zmienić głos i samą pieśń,by nie zostać rozpoznanym przez tę pirwszą...
@Dams_Kops7 ай бұрын
Proszę zaprosić dr Izabelę Kopaniszyn. ❤
@kobietaMagda7 ай бұрын
Tak! I ja też poproszę 😊
@ewelinazawojska25717 ай бұрын
dokładnie, nie ma chyba obszerniejszego wyczerpania tematu o narcyzmie jak u dr Izabeli, choć myślę że osoba, która ma na co dzień kontakt z narcyzem zna pewne niewypowiedziane niuanse.
@destar3217 ай бұрын
Podpinam się...oczywiście bardzo miło słuchało się wykładu ale według mnie temat narcyzmu został potraktowany wyjątkowo powierzchownie i zbyt łagodnie. Myślę że nazywanie narcyzów Antyludźmi i Predatorami (czego używa dr Kopaniszyn) to jedyne trafne określenie. Poza tym trzeba taka relacje przeżyć na własnej skórze. Wówczas perspektywa się zmienia i bazowanie na teoriach i badaniach staje się niewystarczające i płytkie.
@grazynna93467 ай бұрын
Każdy ma w sobie cechy narcyza. Narcyzm może być reakcją obronną. Ja u siebie odnalazłam wiele cech narcyza wrażliwego, chociaż uważam że jestem WWO, bo nie myślę o sobie i i mam duże problemy z asertywnością. Jestem osobą lękową, bardzo aktywną umysłowo, co mi przeszkadza w skupieniu się na zadaniach. Lęk został mi zaszczepiony w dzieciństwie.
@odtruty7 ай бұрын
Mam podobnie jak Pani. Też od dłuższego czasu zagłębiłem się w dziedzinie psychologii przez wykryta nerwicę lękową i byłem w szoku ile czynników się na to składa. Biorę SSRI od 2 lat i zmniejszam dawkę ponieważ wiem, że jestem w stanie akceptować to i z tym żyć, a być może w przyszłości sama odejdzie. Matka moja narcyz ukryty z którą nie mogę rozmawiać, człowiek bez duszy, a co najlepsze od czasu przebudzenia zauważyłem jak jestem traktowany przez żonę. Czuję się jak przedmiot, a rozmowa jakakolwiek to zawsze kończy się moja złością i moja winą. Poważne tematy nie mają miejsca. Tylko to muszę kupić, tamto muszę mieć. Bez psychologa to zwariuję
@grazynna93467 ай бұрын
@@odtruty Pomaga wiedza na temat nerwicy. Ostatnio trafiłam na dobry kanał Tandem Psycholog, tam jest powiedziane, że żeby pozbyć się nerwicy trzeba wyciszyć swoje emocje. Przyczyną nerwicy są niezaspokojone potrzeby np. akceptacji. Dowie się Pan jak radzić sobie z emocjami i z samą nerwicą. A jeśli chodzi o narcyzów, to najlepiej nie dyskutować z nimi. Najmądrzejszy będzie unik, jak w szermierce. Wiem że ich słowa są bardzo raniące, ale oni tacy są. Puszczać ich słowa obok i stawiać granice. Ten ,kto doprowadza nas do gniewu, staje się naszym panem.
@joannaskarzynska83284 ай бұрын
Jak jest Pan świadomy to bardzo dużo Pozdrawiam
@mirosawzzzxxx-zy9wg3 ай бұрын
Witam...u nas w rodzinie szwagier po zawodówce jest...a EGO....szkoda słów...tak poprostu rodzice jego nie okazywali mu uwagi...i ma niską samoocenę! Pozdrawiam serdecznie;)
@nikaka46358 ай бұрын
Niesamowite jest to, że rozkminialam kwestię choroby dwubiegunowej i narcyzmu w kontekście kogoś kogo znam i kto dostał diagnozę bycia dwubiegunowym.
@grazynastachowicz84738 ай бұрын
Często ADHD jest mylnie diagnozowane jako dwubiegunowa choroba
@hastalapislamista8 ай бұрын
to jest toksyczne podejście.
@grazynastachowicz84738 ай бұрын
Często dwubiegunowa jest błędnie diagnozowana bo problemem jest ADHD i podaje się wtedy inne leki. Dlatego warto sprawdzić bo czasami efekty są spektakularne bo prawidłowej diagnozie i zmianie leków
@marekw25376 ай бұрын
Gdzie można przeanalizować wynik kwestionariusza ffni ?
@luizadrozdziel13327 ай бұрын
Kiedyś tolerowało się złe zachowania. Nawet jeśli komuś było źle, bo został skrzywdzony to tak naprawdę po pierwsze nie miał gdzie uciec a po drugie kogo to obchodziło. Nawet zgłoszenie na policji skutkowało tym, że człowiek został wyśmiany i obarczony jeszcze winą. Moim zdaniem Polska to chory kraj z chorymi psychicznie ludźmi. W Polsce mało osób jest normalnych, uśmiechniętych, życzliwych wyrozumiałych. Zazwyczaj to sfrustrowane starsze panie lub ogólnie ludzie. Dzieci też skrzywdzone przez system, dorośli wiecznie zapracowani, nie mający czasu dla własnych dzieci. I tak koło się kręci.
@tenno19815 ай бұрын
No mamy tych ubeków już trzecie pokolenie. Nie da się tego wyplenić. I oni zsowietyzowali dużą część społeczeństwa.
@jacekroman46413 ай бұрын
To patrzyć na to wszystko to jesteśmy zaprogramowani ,
@anetadabek5657 ай бұрын
Ale jest jeszcze autyzm.. Który też ma wysoką neurotyczność.. wysoką wrażliwość np na bodźce.. Jak to się ma do narcyzmu
@anng2312Ай бұрын
Nijak. Narcyzm rozwija się w wieku dziecięcym, głównie przez zaburzoną relacje z matką. Ten wątek o ciągły chwaleniu, to maly ułamek zagadnienia. Autyzm i wysoka wrażliwość nijak mają się do narcyzmu, calkiem inne zaburzenie, wynikające z innych przyczyn. Głównie z inaczej funkcjonującego układu nerwowego. Nie ma sensu łączyć tych dwóch zagadnień.
@belkotttify7 ай бұрын
Techniczny komentarz
@krystynajaskolska76362 ай бұрын
Do narcyzmu trzeba min. dwóch osób. Jeśli nie będziemy go karmic stawiając na 1 miejscu to się go pozbędziemy. Sam ucieknie szukając następnej ofiary.
@annap18537 ай бұрын
Ciekawa jestem jaki jest stosunek osób z narcyzmem ukrytym do zwierząt, czy tak samo negatywny jak do ludzi czy właśnie kompensują sobie brak kontaktów społecznych kontaktami ze zwierzętami głównie domowymi. Jakie poglądy polityczne mają osoby z narcyzmem ukrytym, bardziej prawicowe czy lewicowe? A jak jest z ich religijnością, stosunkiem do ekologii?
@PatrykKa-y2s5 ай бұрын
Jako zdiagnozowany przedstawiciel mogę udzielić jednostkowej odpowiedzi. a) Zwierzęta jako takie, w dorosłym życiu, mało przydatne (mały zasób energii). Za dziecka, jak się było dla nich bogiem, to co innego. Przez dom przewinęło się wtedy kilka psów, gryzoni i ptaków. Z czasem coraz gorzej je znosiłem, ale może to racji braku własnej przestrzeni. W dorosłym życiu nie miałem żadnego. b) My, ukryci narcyzi, nie mamy jakieś swojego klubu gdzie omawiamy poglądy polityczne czy plany zawładnięcia światem, stąd o statystki trudno. Osobiście liberalizm ekonomiczny ostatnio skręcający w stronę bliższą skandynawskiej socjaldemokracji. Nie lubię konserwatyzmu, nacjonalizmu ...i populizmu (choć to bardziej zjawisko niż pogląd, ale w polityce szeroko reprezentowane) c) Religijność ogranicza się wyłącznie do absolutnie niezbędnych rytuałów. Jeśli musi zaistnieć - fasadowa. Swoją drogą... za opracowanie tej doktryny masowej manipulacji... szacunek dla twórców ;) d) Ekologia - rozumiem zagadnienie na poziomie intelektualnym, ale tkwi we mnie przekonanie, że i tak już za późno, żeby trendy powstrzymać. Ludzkość powinna zostać zredukowana ilościowo... i chyba ten plan realizuje konsekwentnie. Wobec tego wrzucam papier do zmieszanych... Jak masz inne pytania, śmiało pisz. Przecież Cię nie zjem... Najwyżej odessssam ;))))
@toddjungham69993 ай бұрын
@@PatrykKa-y2s Dziękuję za szczere odpowiedzi. One rozjaśniają mi pewne sprawy w zachowaniu mojej ukrytej narcyzki, która kłamstwo i manipulację wyniosła jak sama stwierdziła - z domu. To co brałem latami za jej głupiutką naiwność, okazało się w efekcie końcowym - wyrachowaniem. Nadal nie mogę zrozumieć pewnych jej całkowicie nielogicznych zachowań. Np. zakładała na fotelu nogę pod siebie i potrafiła się na nim bujać. Nie chciała przestać tak robić i to pomimo, że kilka razy z niego się przewróciła i leciała głową na ścianę za nim. Mogła przecież skręcić kark, a mimo moich próśb, przekonywań i zakazów, nie chciała z tego zrezygnować. W efekcie końcowym rezolutnie stwierdziła, że to moja wina, bo nie trzeba było jej dawać takiego fotela, że może sobie zakładać nogi pod siebie i się na nim bujać. Nie mieści mi się to w głowie, że dorosły człowiek robi tak głupie rzeczy, które mogą doprowadzić go do kalectwa i nie chce z tego zrezygnować. Takie zachowania też wpisują się w narcyzm, czy to jest zupełnie coś innego ? Tak - wiem, wydaje się to, że jest to infantylizm, ale po tym co ona w swoim życiu narobiła za moimi plecami, to już wiem, że tu zupełnie o co innego chodzi.
@lyinganddying70697 ай бұрын
Można się grubo pomylić w kwestii przypisywania komuś zaburzenia narcystycznego. Manipulacje, odwracanie kota ogonem oraz wszelkie inne mechanizmy obronno-maskujące często stają na drodze poznania prawdy i zdemaskowania jej. Ostatecznie można przypisać takie cechy czy przypadłość ofierze narcyza. Poza tym warto mówić o tym, że każdy z nas ma jakieś cechy o profilu narcystycznym, jakby zdrowy egoizm itd. i manifestuje się na wiele różnych sposobów, a często jest sposobem na przeżycie w danym środowisku. Wydaje mi się, że powinno się to klasyfikować w kontekście szkodliwości wobec jednostki, czy też grupy. Krzywdzenie z premedytacją dla "połechtania" własnego ego, dla własnej uciechy czy poczucia się lepiej. Szkodzenie komuś, by poprawić sobie nastrój. Nie można mylić osobowości lękowej z narcyzmem -co mam wrażenie chwilowo się zadziało w filmie powyżej. Ofiara narcyza będzie przejawiać mechanizmy narcystyczne w interakcji z narcyzem, żeby się obronić. Nie ma innej drogi. Tam nie ma kulturalnej rozmowy. Z tym ukrytym narcyzem to już w ogóle pojawia się wszechobecna nadinterpetacja, tj. stawianie znaku równania z osobami wycofanymi, lękowymi, które np. mają problem z wyrażaniem emocji. Czy to jest próba przykrycia tego, co jest niekwestionowalnym narcyzmem? Po co te wszystkie odmiany? Mam wrażenie, że poszło coś za daleko, zamiast skupić się na żródle i ogólnej, oczywistej definicji tego zjawiska. Traumy w dzieciństwie mogą powodować różne inne zaburzenia czy cechy osobowości zaburzonych - nie tylko narcyzm. Przywołuję przykład: Prześladowanie szkolne, codzienne wyśmiewanie wyglądu, szydzenie, poniżanie, obrażanie, przezywanie brzydką, okropną powoduje w dziecku bardzo duże pokłady emocjonalne, które zazwyczaj kumuluje w sobie, do wewnątrz, bo często boi się o tym mówić - ze względu na niewykształcony jeszcze układ integralności emocjonalnej (dysocjacja), w konsekwencji nie wyrażając tych złych emocji nawet wiele lat, kumulując je w sobie - jest to dla niego wstyd, który przeprojektowuje na siebie i wini się za to. Ma poczucie bycia gorszym, brzydkim, okropnym, nie zasługującym na coś dobrego w życiu. Ma wieloletnią traumę w obrębie swojej tożsamości, wyglądu i zawsze wydaje mu się, że wygląda źle, że jest naprawdę odrażające. Dysocjacja to jedyny sposób, aby przeżyć w tej sytuacji, bo często takie traumy ciągną się za człowiekiem do szkoły średniej lub dalej. Ktoś z boku mógłby powiedzieć - "Co za narcyz, przegląda się w lustrze i wyjątkowo bardzo stara się dobrze wyglądać". Ta osoba w rzeczywistości, w dorosłości próbuje poczuć się dobrze w swojej skórze i odpowiada sobie na pytanie: "Czy już wyglądam dobrze, czy nadal jestem odrażająca". Nie oznacza to jednak, że jesli ma traumę z dzieciństwa - musi być narcyzem. Uważam za krzywdzące bezmyślne klasyfikowanie narcyzmu po przebytych traumach dzieciństwa, jako główny czynnik do rozwoju tej osobowości. Kluczową kwestią są opiekunowie, którzy pokazują dziecku rolę w jego życiu, jaki jest i jak bardzo lepszy jest od innych, jak bardzo można łamać granice (bez zwracania uwagi na konsekwencje) - i z tym powiązałabym tą tzw. nieokreśloną traumę dzieciństwa. Może bardziej rozpieszczenie dziecka i przypisywanie mu wszelkich wspaniałych cech oraz nadmierna opieka i zapewnienie mu wszelkich dóbr (nie mylić z zaniedbaniem jako przykład dobrej opieki). Kojarzę również coś na tle stawiania dziecka w roli dorosłego - tzw. parentyfikację i przymuszanie go w jakiś sposób do odgrywania tej określonej roli. Czyli braki, które rodzice chcą "załatać" dzieckiem, np. stawianie dziecka w roli partnera. "Bo synek lepszy i mądrzejszy", "Bo dziecko wszystko pozałatwia". Tak więc brak miejsca na bycie po prostu dzieckiem. Tak samo, uważałabym na przypinanie "łatki" po tym, że osoba wycofuje się społecznie lub jest lękowa, czy przejawia syndrom ofiary. W taki sposób narcyzi narcyzami pozostają i zostają nie zdemaskowani. Jeśli jednak decydujemy się na klasyfikowanie narcyzów nieszkodliwych dla otoczenia, to trzeba zwrócić uwagę na świadomość środowiskową i nie obwinianie takiej osoby za to, że w taki sposób została ukształtowana przez otoczenie. Jak dla mnie szeroko pojęte postrzeganie narcyza jakiegokolwiek, jest równoznaczne z obwinianiem go za to - jakby sam to zaplanował i specjalnie zrobił. Tak więc tu świadomość środowiska odgrywa niezmierną rolę, a że narcyzi są pejoratywnie odbierani, trzebaby się zastanowić czy to jest wola jednostki czy tryb przetrwania, w którym się znajduje z powodu konieczności. P.S. Osobiście nurtuje mnie zagadnienie bullyingu - tzn. dlaczego niektórzy (wrażliwi na innych) nie mają tych zachowań toksycznych wobec równieśników, mimo iż są mali, a niektórzy mają. Skąd to wynika? Bo mnie się nasuwa tylko jedna odpowiedź - wynoszą z domu. To nie ma znaczenia czy dziecko jest ekstrawertykiem, czy cholerykiem, niektóre dzieci po prostu mają pewną wrażliwość i wiedzą, że to jest krzywdzące i niedpowiednie. I tak własnie puentując - ofiary bullyingu są ofiarami nastawienia środowiska i obwiniania jej za losy świata. Ofiary narcyzów natomiast mogą być winni za to, że są nie tacy jacy być powinni. I wracamy do punktu wyjścia. Bo tu chodzi o wolność człowieka i pozwolenie każdemu na bycie sobą i wyrażanie siebie, tak jak potrafi - a nie tak jak komuś się wydaje, że powinien.
@annap18537 ай бұрын
Jak dla mnie jeśli dziecko ma pasje, zainteresowania, nie ma wtedy czasu na bullying wobec innych dzieci, po prostu szkoda mu na to czasu, bo może go spędzać ciekawiej. A jak dzieciak nie ma żadnych zainteresowań i tylko tak może się spełniać to już jest problem.
@Mechanika_bez_tajemnic17 күн бұрын
Narcyz to jeden ze sposobów na adaptację do środowiska w celu przetrwania człowieka w trudnym, toksycznym środowisku. Taki człowiek stale musi karmić swojego ego oprócz psychopatów bo to koniec skali narcyzmu. Patrząc na takiego człowieka przeważnie jest to osoba bardzo konsekwentna w działaniu do osiągnięcia zamierzonego celu bez względu na środki.
@anitak26004 ай бұрын
A osobowość msciwość osoba piszaca donosy na wszystkich walczaca z sasiadami to narcyzm? moja tesciowa i moj jeszcze mąż gniazdo żmij dopiero przejżałam na oczy
@mariapodurgiel66837 ай бұрын
Narcyzm mógł być nadmiernie hołubiony, podziwiany, nic nie musiał robić w domu, wyrósł na osobę roszczeniową, że wszystko mu się należy, bez wysiłku i szuka w ludziach uwagi, karmi się podziwem, uwodzi ludzi szukając pochwał. Znam takiego księdza, który prowadzi kanały w mediach, Stosuje manipulację wszystkiego rodzaju, aby uwodzić, zarabia na zasięgu w celu autopromocja.
@agnieszkabendowska9817 ай бұрын
Masz ma myśli Ojca Adama Szustaka???
@viktoriajuszczenko93787 ай бұрын
Dokładnie Szustak
@EwaSkawinska-p7t3 ай бұрын
Lubi jak inni się wysilają
@IlonaAnitaSójka6 ай бұрын
WWO ma sie nijak do narcyzmu, poniewaz podstawa WWO jest specyfika biologiczna, temperamentu i glebokiego przetwarzania sensorycznego ,nie zas falszywe ja wykreowane w efekcie mechanizmu obronnego.