Bardzo dziękuję Panu za te wykłady. Świetna robota. Potrzebujemy!
@MrSTEMI10 күн бұрын
Świetnie się ogląda.
@rz135816 күн бұрын
Zdecydowanie poproszę o rozważania na temat wolnej woli, o czym aktualnie trwa burzliwa dyskusja oparta w główniej mierze o błędne wnioski doświadczeń neuronaukowców (z których sie szybko wycofali i to już 20-30 lat temu) że "mózg" już wcześniej wybiera zanim "ja" podejmuję decyzję.
@gattling914 күн бұрын
Dlaczego błędne wnioski? Według tamtych badań faktycznie dało się wykryć jaką kto podjął decyzję zanim świadomie zdecydował. (Nie czepiam się tylko pytam ze względu na zainteresowanie tematem)
@Topolek2114 күн бұрын
Ciekawe, polecam nagrywać regularnie, a korporacja wynagrodzi
@marcinszymichowski79015 күн бұрын
Ten kanał będzie duży
@przyognisku14 күн бұрын
Ciekawy wykład. Ja chyba jednak jestem epikurejczykiem. Aplikowalność nie nastręcza mi żadnych problemów, ale zgadzam się z twierdzeniem, że epikureizm jest raczej dla wąskiej grupy ludzi - nie dla mas. Wynika to z faktu, że nie mamy wolnej woli. Rodzimy się z nieusuwalnym i opornym na modyfikację zespołem cech (genetyka? jak zwał, tak zwał). Dla tego kto posiada cechy epikurejczyka naturalną drogą jest życie wg zasad epikureizmu. Większość ludzi owych cech nie posiada, dlatego epikureizm dla mas skończyłby jak komunizm. Wymuszanie na sobie zasad życia wg jakiegoś systemu filozoficznego tylko dlatego, że wydaje się być atrakcyjny raczej nie ma sensu, ponieważ nie jest to proces naturalny - wcześniej czy później trzeba będzie poszukać czegoś, co pasuje do cech naszej osobowości. Ze stoicyzmu, taoizmu i buddyzmu też wiele można wziąć dla siebie - bo niby czemu za wszelką cenę klasyfikować się w obrębie jednego systemu? Jeżeli komuś uda się osiągnąć względnie trwały stan harmonii i spokoju ducha poszukiwanie "czegoś lepszego" przestaje być celem. No bo skoro człowiekowi jest dobrze, to po co i czego szukać? Ale daleko nie każdy ma możliwość odnalezienia owej życiowej harmonii i spokoju. To raczej wyjątek niż reguła - dla mas jest to nieosiągalne.
@arturjw681514 күн бұрын
dziwie sie że slowem nie wspomina pan o Wedach ; Bhagavat Gita i inne teksty, ktore posrednio lub besposrednio wplywaly na wszystkie nurty naukowe i filozoficzne
@joannakozlik27725 күн бұрын
wszystko pięknie, tylko po co ten sztuczny obrazek na czołówce?? Wynaturzona przez sztucznego "artystę" rzeczywistość, jest w rzeczy samej odrażająca...
@pustygrob583716 күн бұрын
Buddyzm też zakłada istnienie cudów. Wybiera Pan sobie z buddyzmu to, co Panu pasuje. Zresztą skoro chrześcijaństwo zakłada istnienie Boga, to istnienie cudów nie jest takie absurdalne.
@piotrkoc124016 күн бұрын
Będzie o tym! Tak. Niektóre odłamy buddyzmu dopuszczają jakieś tam cuda. Opowiem o tym w swoim czasie. W skrócie odpowiedź jest następująca. Można być buddystą nie wierząc w jakiekolwiek cuda ani inne metafizyczne nonsensy zaś nie da się być katolikiem nie wierząc w cuda.
@pustygrob583716 күн бұрын
@@piotrkoc1240 Buddyzm jest pełen cudów. Proszę nie mydlić oczu.