Światło i eter: Rewolucja w nauce

  Рет қаралды 10,481

Eureka - historia nauki

Eureka - historia nauki

Күн бұрын

Пікірлер: 46
@eureka_kanal
@eureka_kanal 2 күн бұрын
Komentarze i kciuki mile widziane. Pozdrawiam.
@krzysztof3352
@krzysztof3352 2 күн бұрын
Będzie filmik o redshifcje kosmologicznym, a konkretnie interesuje mnie dyspersja tzn; wyższe częstotliwości przesuwają się bardziej niż niższe częstotliwości w widmach. Dzięki i pozdrawiam.
@aaronnell4142
@aaronnell4142 2 күн бұрын
No nareszcie, jak zwykle super
@jaceknowak8436
@jaceknowak8436 Күн бұрын
Jak zwykle super film!
@Poland_Hunter
@Poland_Hunter 2 күн бұрын
Uwielbiam ten kanał.
@PuszkinK650
@PuszkinK650 2 күн бұрын
Rozwijaj chłopie kanał. Trzymam kciuki. Pozdrawiam.
@bubapsp
@bubapsp Күн бұрын
Dzięki za super materiał ❤❤❤
@brunokrawiec9195
@brunokrawiec9195 2 күн бұрын
Niektóre przewidywania naukowców się nie potwierdziły. Ale na tym polega szukanie odpowiedzi. Na wykluczaniu również.
@andrzejkluska1553
@andrzejkluska1553 Күн бұрын
Co ciekawe fale grawitacyjne mierzy się interferometrem budowanym według tej idei. Z OTW wiemy że w polu grawitacyjnym czas płynie wolniej, tzn że zajwiska zachodzą wolniej, tzn że światło płynie wolniej. Eter ten istnieje, prawdopodobnie to on jest budulcem "ciemnej materii". Grawitacja zagęszcza ten eter powodując że elektromagnetyzm działa wolniej... czyli zjawiska zachodzą wolniej, czyli zegary działają wolniej. Z OTW wiemy że wirująca masa "ciągnie za sobą przestrzeń" - przestrzeń - czyli ośrodek rozchodzenia się elektromagnetyzmu. Idealnie to wszystko pasuje do eteru w którym nasz wszechświat jest zanurzony. Moje PRYWATNE przemyślenia od dawna prowadzą do mnie pomysłu z eterem...
@abecadloabc1
@abecadloabc1 Күн бұрын
W przypadku światła jest zupełnie inaczej - w przeciwieństwie do dźwięku, może ono rozchodzić się w próżni. Naukowcy zdali sobie z tego sprawę z tej fundamentalnej różnicy na początku XX wieku. Wcześniej dominowała teoria, że istnieje specjalny ośrodek, zwany eterem, który wypełnia cały wszechświat i umożliwia rozchodzenie się światła. Jednak seria eksperymentów przeprowadzona przez Michelsona i Morleya pokazała, że eter nie może istnieć.
@relatysta6790
@relatysta6790 2 күн бұрын
Więc co przenosi oddziaływania/pola? Brak odpowiedzi powoduje możliwość istnienia jeszcze nieskończonych, pól takich jak morficzne, biologiczne, skalarne i takie tam...
@Kopacz222
@Kopacz222 9 сағат бұрын
Wytrwałości w tworzeniu kanału, kontent bardziej dla wymagających
@rafakmiecik5251
@rafakmiecik5251 9 сағат бұрын
Jak zwykle fantastyczny film
@revil4x
@revil4x 2 күн бұрын
Proszę bardzo 👍👍👍
@michallo73
@michallo73 Күн бұрын
Ciekawie opowiedziane. Teraz odcinek o tym jak fotony/fale rozchodzą się w prozniczyli bez ośrodka
@qqqqqq3958
@qqqqqq3958 2 күн бұрын
Kciuk zawsze na wejście zawsze😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊
@cyndiman-bb8cu
@cyndiman-bb8cu 2 күн бұрын
😂Ciekawe i pokazujące zarazem, jak przez stulecia pojawiają się odpowiedzi na pytania. Łapka za nazbieranie wiadomości do kupy. Mnie zawsze ciekawi dlaczego próżnię nie nazwali eterem? Wszyscy wiedzą, że istnieje, a na światło nie ma wpływu...ani go nie rozprasza, ani nie zwalnia, ani nie przyspiesza. A czy w kosmosie panuje idealna próżnia, to już inna bajka!
@ketrab4861
@ketrab4861 Күн бұрын
🎉 kolejny odcinek❤
@piotrjackowski-yf6wc
@piotrjackowski-yf6wc 2 күн бұрын
Żeby mój syn chciał słuchać. Gratuluję pomysłu.
@jakubkusmierczak695
@jakubkusmierczak695 Күн бұрын
👍 Ja się zastanawiam czy prędkość światła mierzona przy słońcu była by taka sama jak na ziemi?
@bg07657
@bg07657 2 күн бұрын
Eteru nie da się wykryć z racji jego nadrzędności nad materią barionową. W naszym świecie energii dynamiki eteru tylko na tę energię reagujemy i nią jesteśmy. Jesteśmy częścią form energetycznych w nim występujących.Na promień może wpłynąć tylko inna forma energi .Przemieszczanie się w nim nie może mieć wpływu na prędkość światła gdyż jest ona ograniczana od góry a jego prędkość ma zapasowy potencjał , który właśnie ogranicza eter do znanej nam prędkości światła.Eter jest potrzebny gdyż teoria Einsteina jest skuteczna ale nie do końca prawdziwa , to dobra pomoc naukowa.Jeśli uwzględnić eter wszystko wygląda inaczej i jest prostsze.Normalne.
@Adrian-nd6mi
@Adrian-nd6mi 2 күн бұрын
Najwyższa pora, abyś to udowodnił i opublikował. Czas na rewolucję.
@batter86
@batter86 Күн бұрын
​@@Adrian-nd6miwszystko pasuje, łącznie z wymienionymi w filmie badaniami, oprócz jednego... Teoria heliocentryczna temu przeczy 🤷 ale zaraz, czy jest na nią jakikolwiek dowód? 🤔 A no tak, przecież obrazki od nasa 😅
@bg07657
@bg07657 Күн бұрын
@Adrian-nd6mi Piszę Pan , że powinienem to udowodnić, świadczy to niestety o tym , że nie do końca zrozumiał Pan moją koncepcję , która bazuje na istnieniu eteru i zakłada jego nie wykrywalność , co z kolei utrudnia lub uniemożliwia przedstawienie konkretnych dowodów.Jak się ma do tego co piszę , istnienie absolutnej próżni , na którym opisuje się czasoprzestrzeń z wykluczeniem ośrodka.Jako dowody przedstawia się zaobserwowane zjawiska .Moja teza nie przeczy tym zjawiskom tylko wyjaśnia je w prostszy i moim zdaniem bardziej logiczny sposób .Mózg lasuje się przy próbie wyobrażenia sobie przestrzeni na płaszczyźnie .Wzór na energię Einsteina w żaden sposób nie koliduje z tym co piszę.Problemem jest przestrzeń oraz sposób widzenia i pojmowania rzeczywistości.To jest taki punkt , w którym wychodzimy poza strefę twardych dowodów a wchodzimy w strefę abstrakcyjnego myślenia , wiary i wyobrażni.Forma naszego bytu ogranicza lub wręcz wyklucza inne niż wyżej wymienione sposoby rozwoju intelektualnego i poszerzania naszych horyzontów poznawczych.Bariery , która istnieje inaczej nie da się przekroczyć jak tylko rozumem wspartym poszlakami i wyobraźnią.Niestety.To nie jest bezproduktywne.Wyjasnia np.czemu grawitacja nie jest przyciąganiem , a światło nie posiadając masy ulega soczewkowania w pobliżu wielkich mas i mam nadzieję jeszcze wiele innych zjawisk .Z mojej koncepcji wynika również prawdopodobna konieczność istnienia naszego,,wszechświata" w bąblu eteru.Być może eterem jest ciemna materia , a ciemną energią jest siła oddziaływania materii w swej barionowej postaci z eterem .Pasującym spostrzeżeniem jest również to , że one powinne się odpychać.
@bg07657
@bg07657 Күн бұрын
@@batter86 Ostatnio okazało się , że próżnia to tak do końca nie koniecznie próżnia . Zakłada się , że może istnieć ciemna materia.Moja koncepcja powstała ze 30 lat temu , gdy o tych rzeczach nie miałem zielonego pojęcia .Uczeni mimo tych spostrzeżeń nadal nie mogą pogodzić się z istnieniem eteru.Sądzę , że dlatego, że nie widzą go takim jakim ja go widzę i pojmuję.Sądzą , że jest on materią taką samą jak nasza materia .Być może tak jest , ale jest on materią , która powstała (rozkładam to w czasie dla łatwiejszego zrozumienia , bo być może powstało to wszystko jednocześni lub było od zawsze)jako podłoże, środowisko , umożliwiające powstanie naszej materii w nim , jako jego dynamiczno- energetyczne formy.Plastelinowa kulka ma formę i dlatego jako kulka istnieje , a wystarczy ją zgnieść i przestaje jako kulka istnieć.Tym właśnie jesteśmy.Należało by to rozwinąć bardziej ale na razie to powinno wystarczyć.Energia w bombie atomowej skoncentrowana jest w materii.Po wybuchu część materii znika .Energią przyjęła inną formę.W przypadku kulki byłby to placek.W przypadku bomby promieniowanie, energia termiczna i długo by jeszcze wymieniać formy , które powstały.
@andrzejkluska1553
@andrzejkluska1553 Күн бұрын
Nareszcie, głos rozsądku... już myślałem że wszyscy są ignorantami. Czas jako byt nie istnieje - jest iluzoryczną konsekwencją tego że zjawiska zachodzą. A maksymalna prędkość z jaką mogą zachodzić jest ograniczona technicznie do prędkości z jaką zachodzą zjawiska elektromagnetyczne. Jeżeli OTW dowodzi że grawitacja wpływa na prędkość zachodzenia zjawisk, oraz złożymy że czas jest tylko złudzeniem (bo nie istnieje) to grawitacja musi wpływać na prędkość światła. Grawitacyjnie zagęszczony elektromagnetyczny i niematerialny eter dawałby takie właśnie efekty. Z OTW wiemy także że wirująca masa "ciągnie za sobą przestrzeń" - przestrzeń - czyli ośrodek rozchodzenia się elektromagnetyzmu... czyli właśnie ten eter.
@marcinjarzabek6907
@marcinjarzabek6907 Күн бұрын
Wydaję mi się, że trzeba skupić sie na doświadczeniu Younga na tą chwilę jest to dla nas niepojęte
@Nick-Cooper
@Nick-Cooper 2 күн бұрын
Ciekawe kiedy zmierzymy prędkość ciemności. ;)
@RM-wj4mr
@RM-wj4mr 2 күн бұрын
Prędkość ciemności jest równe prędkości światła. Przykład: gdy w pokoju gasisz światło to z prędkością światła robi się ciemno. 😉
@johny9465187
@johny9465187 2 күн бұрын
Według mnie ciemność następuje dłużej niż jasność z tego powodu że światło się odbija
@toutdernier1384
@toutdernier1384 Күн бұрын
Doświadczenie Michelsona-Morleya nie wykazało braku eteru. Wykazało niepoprawność cech które mu przypisywano w modelu Lorentz'a. Paramahamsa Tewari postuluje inne cechy eteru, i wyprowadza z nich dużo prostrzy model budowy materii i przestrzeni.
@BobBob-wj1xg
@BobBob-wj1xg 2 күн бұрын
dobrze się ogląda. materiał w przystępny sposób ukazuje nieintuicyjne zagadnienia.
@grzegorzbajak2778
@grzegorzbajak2778 2 күн бұрын
Nooooo to mi zaimponowałeś!!!!!👍
@Adam-343as
@Adam-343as 2 күн бұрын
Ośrodkami, w których poruszają się fale e-m są przestrzeń i czas, przy czym oba te zjawiska mogą przybierać zarówno dodatnie jak i ujemne wartości. Także częstotliwość może być dodatnia i ujemna. Jestem przekonany, że Wszechświat jest dwubiegunowy. Podobnie jak nie może samodzielnie istnieć biegun północny magnesu bez bieguna południowego, tak nie może czas podążać do przodu jeśliby nie było strefy gdzie czas płynie w przeciwnym kierunku. Nie mógłby istnieć materialny wszechświat gdyby nie było antymaterialnego antywszechświata. Tak samo przestrzeni nie byłoby bez antyprzestrzeni. Przedstawiłem to ze szczegółami w filmie u siebie ale nikt się nie chce do tego odnieść czy przedstawić kontrargumentów.
@krzysztof3352
@krzysztof3352 2 күн бұрын
Nie dziw się że nikt nie chcę się odnieść do twojego modelu, za dużo w nim bytów których nie obserwujemy; ujemny czas, ujemna częstotliwość anty-przestrzeń itd.. Zredukuj te nowe byty najlepiej do zera, spróbuj zmieniać interpretacje obserwowalnych zjawisk, może wtedy ktoś zainteresuje się i podda pod dyskusję.
@andrzejkluska1553
@andrzejkluska1553 Күн бұрын
Czas nie istnieje. Gdybyś się znalazł w świecie w którym nic się nie dzieje, żadne zjawiska nie zachodzą koncept czasu by nigdy nie przyszedł Ci do głowy. Czas to złudzenie faktem że dostrzegamy że coś zachodzi szybciej niż inne coś...
@Adam-343as
@Adam-343as Күн бұрын
@@krzysztof3352 spoko, większość zwierząt ma jeszcze gorzej bo mają problem z akceptacją obrazu własnego odbicia w lustrze. Ale nie ma się czym martwić, jeśli gdzieś jest prawda to powinna kiedyś sama się obronić
@tomaszkozio196
@tomaszkozio196 2 күн бұрын
Czy zwierciadło jest zagadką dla naukowca. Pozdrawiam
@dw-kl4yn
@dw-kl4yn Күн бұрын
Coekawy materiał. Nadal nie wiem nic o ETERze. Czy istnieje czy nie istnieje amoze to coś jeszcze innego
@smart__go
@smart__go 2 күн бұрын
Fala czy czastka :D Dualizm korpusowow-falowy Predkosc swiatla sie nie sumuje podaje sie przestrzen.Ktos cos musi odpuscic!
@krzysztof3352
@krzysztof3352 2 күн бұрын
Paczka fal.
Jak odkryto czarne dziury?
21:36
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 15 М.
Tajemnicza cząstka Higgsa
22:55
Instytut Fizyki Jądrowej PAN
Рет қаралды 94 М.
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 26 МЛН
小丑女COCO的审判。#天使 #小丑 #超人不会飞
00:53
超人不会飞
Рет қаралды 15 МЛН
Sigma Kid Mistake #funny #sigma
00:17
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 28 МЛН
Tuna 🍣 ​⁠@patrickzeinali ​⁠@ChefRush
00:48
albert_cancook
Рет қаралды 131 МЛН
Jak zmierzono prędkość światła
24:37
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 66 М.
Jak powstrzymać katastrofę demograficzną?
48:58
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 210 М.
Rozszczepienie uranu i bomba atomowa
31:55
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 51 М.
Czym jest elektron?
34:15
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 83 М.
Bliżej Nauki: Czarne dziury - prof. dr hab. Edward Malec
56:14
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 2,2 М.
prof.  Krzysztof Meissner - Czarne dziury i Nobel z fizyki 2020
1:01:54
„Wczesny Wszechświat w CERN-ie” -  wykład prof. Krzysztofa Meissnera
1:39:46
Politechnika Wrocławska
Рет қаралды 99 М.
Tajemnice jądra atomowego
43:13
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 78 М.
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 26 МЛН