Komentarz taktyczny. Temat całkowicie mi obcy, ale ciekawy. Dziękuję 🙂
@elawiater1268Күн бұрын
Dzieki za komentarz do tego filmu o goodreads - wrzucałam u siebie ten link, bo bardzo mnie ucieszyła Lalka na pierwszym miejscu.
@GrafzerovlogКүн бұрын
Plusem jest to, że pewnie Polacy głosowali więc ta "Lalka" chociaż u nas popularna.
@oksiazkachКүн бұрын
Ja lubię GR bardziej niz LC do zaznaczania książek, ktore przeczytałam i zostawienia zdania lub dwóch co tam w nich było najbardziej ciekawgo. Właścicielem GR jest Amazon, to wiaodmo, że wszelkie rankingi tam są podyktowane sprzedażą, co sie sprzedaje to wisi wysoko, co się ma sprzedać jest pompowane we wszelkie rankingi i listy. Wartość literacka? W kapitaliźmie wszystko co przynosi zysk jest wartościowe więc miarą poeniadza są to najlepsze książki i nie ma sie co oszukiwać, że jest inaczej 😉
@marzenalilacКүн бұрын
Krysia jak zawsze z logiką i rozumieniem sytuacji ,super !
@GrafzerovlogКүн бұрын
@oksiazkach to ja mam odwrotnie, chociaż gdybym miał wskazać na najsensowniejszy portal to byłaby to Biblionetka, ale za dużo już naklikałem w LC i trochę szkoda. Natomiast co do rankingów - to u nich nie są plebiscyty jak u nas?
@wissquekКүн бұрын
LC super portal (choć średnia apka na telefon)! Tworzę, sortuję i używam półek do klasyfikacji swoich książek, do grupowania tego co przeczytałem w danym roku, co kupiłem itd
@GrafzerovlogКүн бұрын
Apki na telefon nie próbowałem.
@bozenas.68302 күн бұрын
Na Goodreads jest mnóstwo polskich czytelników i oczywiście, że to oni głównie głosowali. Były dwa tłumaczenia Kamieni na szaniec: angielskie w 1945 roku i czeskie w 1948 roku. Bardzo wątpię, żeby ludzie z innych krajów masowo czytali takie starocie. Sporo oglądam angielskojęzycznych twórców. I jeżeli w ogóle mówią cokolwiek o polskiej literaturze to jest to wyłącznie Olga Tokarczuk. A niestety Polacy z niezrozumiałych dla mnie powodów naszej noblistki nie czytają. Pewnie za trudne albo ulegają prawicowej propagandzie. Smutne. Ministerstwo czasu Kaliane Bradley znalazło się w zestawieniu najlepszych książek Kirkus i Baracka Obamy. Jeszcze nie czytała, ale na pewno to zrobię. W ogóle uważam za błąd poszukiwanie na portalach społecznościowych, gdzie są miliony zwykłych czytelników, że w plebiscytach popularności znajdzie się jakaś szczególnie wartościowa literatura. Tak jest i na Goodreads, i na Lubimy czytać. Jeżeli szukasz książek nagradzanych, to proponuję odwiedzaj strony Bookera, Pulitzera, The Orwell Prize, Dublin Literatury Award, Nagrodę Wilbura Smitha itp., itd. Oczekiwanie, że ludzie w swojej masie czytają bardziej wymagającą literaturę jest z góry skazane na niepowodzenie.
@Grafzerovlog2 күн бұрын
@@bozenas.6830 dokładnie tak! Zresztą, jak mówiłem, nie chodzi mi o to, że tam są czytane książki złe, ale po prostu przeciętne. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz: Tokarczuk w Polsce miała świetne sprzedaże, na Zachodzie nie jest źle, ale to jednak nie ta skala. Sapkowski utrzymał się nieco lepiej na listach (chociaż też nie tak jak w Polsce). Więc wydaje mi, że Noblistka u nas też się czyta wcale dobrze jak na jednak nieco ambitniejsze dzieła :)
@Grafzerovlog2 күн бұрын
@@bozenas.6830 PS to Ministerstwo Czasu jest po polsku - mam takie wrażenie, że to będzie po prostu "fantastyka dla tych co nie czytają fantastyki", ale zobaczymy ;)
@marcinm653216 сағат бұрын
Ja tylko pozwolę sobie dodać, że było jeszcze tłumaczenie włoskie z 2003 (tamtejszy tytuł: "Pietre per la barricata") i jeszcze jedno wydanie po angielsku z 2007 roku. W dalszym ciągu są to stare książki, ale odrobine nowsze.
@Grafzerovlog16 сағат бұрын
@marcinm6532 tak z ciekawości, to angielskie wydanie z 2007 roku jest uwzględnione na Goodreads?
@marcinm653216 сағат бұрын
@@Grafzerovlog W tym rankingu polskich książek, który był w odcinku ? Wygląda, że nie. Z tego co widzę to tam jest tylko wydanie polskie.
@barbaraboron86042 күн бұрын
Ja goodreads używam tylko do katalogowania przeczytanych książek, tak jak ty używasz lubimyczytać. Akurat interfejs na goodreads uwielbiam, bo jest dla mnie prosty i przejrzysty. Na lubimyczytać dostaję po trzech sekundach pierdolca od atakujących mnie treści 🦖
@GrafzerovlogКүн бұрын
Może to kwestia przyzwyczajenia, bo ja na GR nigdy nie mogę nic znaleźć. A co do treści to one rzeczywiście są irytujące, ale tu dobrą alternatywą jest Biblionetka.
@Grafzerovlog2 күн бұрын
Możesz mnie wesprzeć na Patronite: patronite.pl/grafzero
@Milka_Kuz2 күн бұрын
Dla mnie GD jest lata świetle przed LCZ jeśli chodzi o funkcjonalność. A co to tego typu rankingów, to kto z tego korzysta? Myślę, że osoby, które trochę ogarniają tę książkową rzeczywistość tego typu rankingami się nie sugerują. Zależy do czego GR się używa, można sortować recenzje między ludźmi, do których ma się zaufanie i ta opcja jest chyba bardziej adekwatna. I wiele innych opcji. Poza tym pozwólmy ludziom myśleć samodzielnie i czytać to co chcą. I też pamiętajmy, że ludzie nie czytają tylko 1 książki, ale wiele, więc obraz na rzeczywistość można sobie kreować z różnych źródeł.
@danielstys97942 күн бұрын
Jak widać używają ich ludzie, którzy bardzo chcą mieć podstawę do krytykowania Olgi Tokarczuk, bo 5 lat po Noblu argumenty się pokończyły. 😉
@libur11Күн бұрын
Absolutnie się zgadzam. Goodreads o niebo jest sprawniejszy do katologowania książek.
@Grafzerovlog18 сағат бұрын
No dobrze, ale konkretnie: jaką funkcjonalność ma GR, której nie ma LC?
@Milka_Kuz16 сағат бұрын
@@Grafzerovlog Np. pokazywanie książek w formie okładek latami, tak, że jak klikam na dany rok to widzę wszystkie okładki książek, posortowane w rzędach ocenami. Wystarczy jeden rzut oka i widzę kilka lat. Ja czytam na Kindlu, wiec od razu mogę sobie wrzucać cytaty. Sprawdzanie procentowego dopasowania do innych czytelników i oceny znajomych i osób, które followuję to niby też w jakiejś tam formie jest na LCZ, ale no nie. Sortowanie książek po kilkudziesięciu kryteriach, a nie kilku. Informacje od autorów książek z całego świata, autorzy czasem coś przesyłają, ale też można wymienić się z nimi przemyśleniami.
@Grafzerovlog14 сағат бұрын
@@Milka_Kuz Wrzuciłem rok 1960 na GR i system posortował mi to jakoś, ale nie wiem jak i nie ma możliwości zmiany sortowania (gdzie na LC mogę to zrobić na kilka różnych sposobów). Na LC zresztą pokazuje i okładki i skrócone opisy. Te kilkadziesiąt kryteriów to w sensie, że półki? Bo w wyszukiwaniu tego w ogóle nie ma, a tu LC ma kilkanaście różnych kryteriów. W kwestie grup i dyskusji nie wnikam - wiem, że to na LC też coś takiego istnieje, ale nigdy w to nie wchodziłem (oceny i opinie znajomych z całą pewnością istnieją). GR nawet jeśli ma jakąś funkcjonalność, to wygląda to tak jakby autorzy zrobili wszystko, żeby nikt jej nie znalazł.
@janm.dugosz91802 күн бұрын
Taktyczo - operacyjno - strategiczny komentarz dalekozasięgowy (brakuje jeszcze dwóch słów, a teraz już nie). Nie bardzo wierzę, żeby ktoś za granicą czytał polską literaturę. Może poza Sapkowskim i Lipińską - ale nie brzmi to dobrze.
@stormedjustonce66262 күн бұрын
Jacek Piekara miał szansę na to, żeby jego książki byłyby czytane na zachodzie, i koncertowo ją przegrał. A mówimy o człowieku, który zawodowo siedział w grach elektronicznych od początku lat 90-tych. Noż ręce opadają.
@Grafzerovlog2 күн бұрын
@@stormedjustonce6626 w jakim sensie to przegrał? Był jakieś tłumaczenia?
@ewak.10682 күн бұрын
Ja sie spotkalam we Francji z ludzmi, ktorzy czytali polska literature i to nie tylko dlatego, ze mieli polskie korzenie. Bruno Schulz jest bardzo lubiany i czytany w zydowskich szkolach to nawet so matury przerabiaja. Julian Tuwim tea jest znany zwlaszcza wsrod dzieci dzieki wierszowi "Abecadlo" (znany w porownaniu do innych zagranicznych pisarzy), pracujac w szkole spotkalam sie pare razy, ze dzieci przerabialy ten wiersz. Sienkiewicz tez jest czytany w postaci "Quo Vadis" i Bolselaw Prus "Faraon" tez jest znany (osobiscie nie lubie francuskiego tlumaczenia Faraona). Ze wspolczesnej literatury - co pewnie ucieszy Grafa Zero - to wydali "Heksy" - feministki zachwycone - moj ksiegarz byl taki zachwycony, kiedy pokazywal mi te polska ksiazke po francusku obiecujac, ze przeczyta (jak zobaczyl moja mine to zwatpil a jak pzaczal czytac to sie zastanawial czy to spalic, czy utopic). Boje sie, ze nastepnym razem sie 10 razy zastanowi zanim zamowi cos polskiego.
@Grafzerovlog2 күн бұрын
@ewak.1068 Jezus Maria.... 🤦♂️🤦♂️🤦♂️🤦♂️ Kiedy to wyszło? Ja już się boję czy tego nie znajdę w "Co czytała Europa?"
@ewak.10682 күн бұрын
@@Grafzerovlog gdzies we wrzesniu to chyba wyszlo, bo padla propozycja by sobie z tego ogisko w ogrodku parafialnym zrobic i upiec kielbaski ( ksiegarnia jest vis à vis kosciola), ale nasz ksiegarz stwierdzil, ze nie chce sobie psuc smaku polskich kielbasek, potem poszla propozycja topienia, ale ryby moglyby sie zatruc i nie mozna by bylo plywac w Sekwanie i poltora miliarda na oczyszczanie wody poszly by sie bujac, wiec stanelo na tym, ze ksiazki wroca do magazynu jako niesprzedane.
@marcinm65322 күн бұрын
Pokusiłem się sprawdzenie tych "Kamieni na szaniec". Jeśli wierzyć internetowi, to poza tłumaczeniem na angielski, to istniały jeszcze wersje po czesku i po włosku. Są to jednak wydania historyczne, a nie będące w obecnym obiegu księgarskim.
@Grafzerovlog2 күн бұрын
@@marcinm6532 dokładnie tak!
@marcinm65322 күн бұрын
Wchodząc na stronę Goodreads i oglądając ranking za 2024 rok jeszcze jedna rzecz rzucała mi się w oczy. Jest on bardzo ameryko-centryczny jeśli chodzi o autorów wyróżnionych książek. Może to temat na szerszą dyskusję, ale mam nadzieję, że rynek książkowy nie stanie się jak rynek filmowy, gdzie jest tylko jedno Państwo dostarczające treści na cały Świat, a poza nim jest długo, długo nic.
@Grafzerovlog18 сағат бұрын
Chyba nie, patrz np. popularność ostatnimi czasy literatur z dalekiej Azji. Ale... problem jest gdzieś indziej - ludzie po szale na książkę x szukają książek podobnych. I Japonia produkuje teraz masowo magiczne kawiarnie, sklepy, księgarnie itp...
@anthala82Күн бұрын
👍
@GrafzerovlogКүн бұрын
🫡👍
@avquiraniel2 күн бұрын
Co do Goodreads to z nie wspomnianych w filmiku wad widzę jeszcze taką, że nie ma sposobu w ocenach rozróżnić tłumaczeń tej samej książki.
@ewak.10682 күн бұрын
Nie zawsze tez sa nowosci zarowno polskie jak i francuskie, w innych jezykach pewnie jest podobnie.
@Grafzerovlog2 күн бұрын
aż tak głęboko w to nie wszedłem :)
@libur11Күн бұрын
Zupełnie się nie zgadzam. Goodreads jest mniej nachalny i dużo bardziej przejrzysty niż Lubimy czytać. Jeśli chodzi o jakość książek to na Lubimy czytać większość bardzo przeciętnych książek ma wysokie oceny. I do tego jest tam taki Pan, który dużo czyta i recenzuje. Takich błędów interpunkcyjnych i gramatycznych to nie widziałem od szkoły podstawowej. Polubienia swoich recenzji ma OGROMNE. Więc nie, jakościowo nie jest lepszy od Goodreads. No i zgadzam się z komentarzem poniżej. Rankingów bardziej ambitnej literatury nie należy sprawdzać na portalach społecznościowych.
@GrafzerovlogКүн бұрын
Wiem o kogo chodzi. On najprawdopodobniej kanalizuje ruch z jakiegoś innego miejsca. No ale przecież na GR też są tacy. Do tego akcje bombardowania ocenami książki bo np. autorka zwróciła komuś publicznie uwagę. LC ma po prostu lepszy interface, jakość ocen jest podobna. Co do ostatniego zdania - zgoda.
@hubertkulczak9272Күн бұрын
Tylko Biblionetka !
@GrafzerovlogКүн бұрын
Nawet bym się tam przeniósł, ale za dużo już naklikałem w LC ;)
@ewak.10682 күн бұрын
We Francji tez juz jest moda angielskich tytulow i to nie tylko tlumaczen z angielskiego. W mlodziezowkach to teraz prawie wszystkie romanse maja angielskie tytuly i kesqkowkowe okladki. Zaczynam tesknic do francuskiej mody, gdzie na kremowej okladce byl tylko autor i tytul na czerwono lub czarno wszystko w czerwonej ramce.
@Grafzerovlog2 күн бұрын
A w Brazylii tytuły Collen Hoover tłumaczone na hiszpański :) Ciekawe, że Francuzi z tego zrezygnowali. No ale z drugiej strony u nich nadal na listach sprzedażowych jednak lepsze rzeczy.
@ukaszstelmach83992 күн бұрын
Sapkowski już 20 lat temu mowil że popiera małżeństwa homoseksualne wiec zachwycanie się nim przez konserwatystów to ich głupota 😂
@GrafzerovlogКүн бұрын
No w wywiadzie z Beresiem jest sporo kwiatków ;)
@katarzynastempinska87372 күн бұрын
Proszę więcej nie mówić: ale może się mylę... Blagam
@GrafzerovlogКүн бұрын
Mam za mało wiary w siebie :)
@jakubskonieczny57502 күн бұрын
off-top: co to za Orwell leży tam za Tobą, z czerwonym grzbietem?
@Grafzerovlog2 күн бұрын
Komiks - biografia Orwella, bardzo dobra zresztą (chociaż krótka).
@jakubskonieczny57502 күн бұрын
@Grafzerovlog ooo super, dzięki, muszę kupić. Bardzo polecam również powieść graficzną roku 1984 Fido Nesti. Ja wiem że po co czytać komiks powieści którą powinno się znać na blachę, ale to jest przykład bardzo obszernej i doskonałej wizualnie adaptacji graficznej. Doskonale się sprawuje jako synteza tego, o czym czytaliśmy w powieści, i ta warstwa wizualna mocno rezonuje z treścią (i tym samym z czytelnikiem).
@Grafzerovlog2 күн бұрын
@jakubskonieczny5750 ależ oczywiście, że czytałem i bardzo mi się spodobała. Chyba była tu nawet recenzja kiedyś?
@jakubskonieczny57502 күн бұрын
@@Grafzerovlog jutro ją w takim razie spróbuję odszukać :)