Po siedmiu latach, ale widzę że trafiłem na super pozycję. A mógłby Pan polecić coś na temat utraconego dziedzictwa kulturowego chrześcijańskiego wschodu (o ile jest to możliwe). Pozdrawiam
@leu90084 сағат бұрын
Mmm, śmiecioszki, po polsku...om nom nom nom
@panpiotras2 күн бұрын
ja bym nie porównywał do Tolkiena bo to były ksiąski z przed wielu dekad skażone dziecinną naiwnością - ja bym porównywał bardziej do nowoczesnych powieści np. Gra o Tron, mi się to bardziej z tym kojarzy , natomiast Sapkowski też jest trochę inny bo ten na początku pisał luźne opowiadania apotem dopiero sklejał to w powieźć - natomiast mimo iż R. Wagner wymyślił że też nazwie pierwsze tomy opowiadaniami to planował dłuższa serię i na początku już są ślady pewnych postaci i pierwsze przyczółki wątków z puściejszych tomów - nie wiem co autor mówi w wywiadach - ale ja czuję że on zawsze marzył żeby napisać tak wielką monumentalną powieść, jemu za dobrze wszystko się łączy i nie ma tam spinania wątków nielogicznie na siłę i wprowadzania ważnych osób w ostatniej chwili na siłę bo byli potrzebni w tym rozdziale.
@Grafzerovlog2 күн бұрын
@@panpiotras ostatni tom trochę mnie zastanawia - czy aby na pewno to wszystko uda się spiąć.
@panpiotras2 күн бұрын
Doskonałe książki fajny i przebogaty świat - Pełen ludów plemion , są imperia, są Mordercze kulty, są gildie czarodziejów, są działania wywiadów, jest wiele zróżnicowanych tradycji , jest górska straż zamarzająca na zaśnieżonych pustkowiach , są nomadzi podobni do cyganów podróżujący wozami i walczący stosując taktykę walki z za taboru wozów bojowych , są i hordy najeźdźców ze stepu podobnych do mongołów dzikich łuczników na koniach, Ja lubię jednak najbardziej skromnych cichych wojowników z rozpalonych pustynnych gór, mistrzów mieczy całe życie spędzających na treningu i pokucie za zdradę w wojnach bogów, które były setki pokoleń temu. Całe to bogactwo świata każdy szczep, każde plemię ma własne tradycje własne wierzenia i własny model myślenia i własną moralność, wszystko to łączy się w logiczną całość i wszystkich maja swoje uwarunkowania i uzasadnienie. I w tym świecie przenikają się spiski władzy i imperiów, spiski bogów , ale też zwykłe spiski szlachty, kupców magów, ale także sprawy zwykłych ludzi ich troski o to aby mieć co jeść, co pić i nie zamarznąć, lub nie zabłądzić na pustyni. Do wszystkiego mały dodatek fantazy - ale mały to nie jest HaryPoter, to jest realny świat
@VX-452 күн бұрын
15:20 - zakladam, ze chodzi tu o mniejszosc niemiecka w opolskim zarowno o dzialalnosc polityczna i jak kulturowo-spoleczna po roku 90, w czasie Polski Ludowej byla prowadzona akcja asymilacyjna i dyskryminacyjna plus akcje migracyjne od 55 do lat 80, jakies pol miliona do miliona osob w skali kraju
@Grafzerovlog2 күн бұрын
@@VX-45 myślę że jednak jemu o nic nie chodziło, ale kto wie :)
@VX-452 күн бұрын
Gruppenführer Louis XVI, az chcialoby sie zobaczyc serialowa ekranizacje
@Grafzerovlog2 күн бұрын
@@VX-45 można spróbować "Aguirre gniew boży" :)
@truluv46113 күн бұрын
Wydaje mi sie,ze sami literaci uzywaja takich pojec.Bodajze Mysliwski z tego co ogladalem nie jest ogolnie zachwycony litaratura,o Kafce mowil (chyba to byl Kafka) ze jedna ksiazka mu wyszla.
@Grafzerovlog3 күн бұрын
ale to jeszcze coś innego, bo np. Nabokov uprawiał dość ostrą krytykę, ale nikt nie pisał, że to "gó***" czy coś w ten deseń :)
@truluv46113 күн бұрын
@@Grafzerovlog no ok, może nie trigeruje, ale mówiąc w wywiadzie, że ehhh ten to już by mógł nie pisać, albo tamten to wydał jedna dobra książkę,traktuje trochę jak "pisz tylko TĄ ksiazke"
@Grafzerovlog3 күн бұрын
@@truluv4611 z tym, że nadal nikt z nich nie podważa ich wpływu na literaturę. Gombrowicz atakuje Sienkiewicza, ale jednocześnie oddaje mu to, że posiadał on talent do "czarowania" ludzi.
@truluv46113 күн бұрын
@@Grafzerovlog klu, że "oddaje" a często mam wrażenie, że ci "wielcy" to mówią nam szarczka, że to oni pisali albo inni pisali Mao, więc po co czytać to co "nie fajne"
@truluv46113 күн бұрын
@@Grafzerovlog w sensie, wiem, że jest późno i nie do końca umiem oddać to w formie pisemnej ale mam wrażenie, że mówia, coś w deseń przytoczonym przez ciebie sformułowań. Tylko może bardziej subtelnie?
@kolobur2985 күн бұрын
Z tego co wiem modele jezykowe dzialaja w taki sposob: dla danego zapytania model ai daje najbardziej prawdopodobne, najczesciej wystepujace w zrodlach slowa zwiazane z zapytaniem. Stad biora sie tak zwane halucynacje ai. Model nie wie ile naprawde jest liter w danym slowie, nie widzi go. Jezeli zapytamy sie o liczbe liter w danym slowie albo o atrakcje turystyczne w danym miescie moze wymienic bledna liczba albo nieistniejace obiekty. A jezeli zadamy proste pytanie (np. Czy zaczac robic cos teraz czy pozniej) raz powie tak, raz inaczej. Zalezy to od modelu ai, ale najczesciej wspolczynnik ktory decyduje czy dac slowa wystepujace najrzadziej czy najczesciej w zrodlach jest przesuniety w ta druga strone, zeby model nie wypluwal bezsensownych, rzadko wystepujacych w zrodlach rzeczy ale tez nie powtarzal wciaz tego samego
@Grafzerovlog4 күн бұрын
@@kolobur298 a to ciekawe ;)
@mikoajjerzy58095 күн бұрын
Czy Zejście49 Pawla Matuszek, juz masz przeczytane?
@Grafzerovlog5 күн бұрын
@@mikoajjerzy5809 nie :( nawet jeszcze nie kupione.
@marcinm65325 күн бұрын
Aż się człowiek zastanawia czy może podrobić styl tego czatu. -Wymień najbardziej znaną książkę osadzoną w Warszawie. -Oczywiście. Najbardziej znaną książką osadzoną w Warszawie są "Opowiadania z Krainy Muminków" Tove Jonsson. Akcja osadzoną jest w Ogrodzie Saskim i ukazuje wielokulturowe relacje powojennej Warszawy. Książka była wielokrotnie nagradzana i chwalona, a jej autorka pod dużym wpływem tych pochał, postanowiła nauczyć się języka polskiego.
@Grafzerovlog4 күн бұрын
@@marcinm6532 no brzmi jak AI!!!
@lordpolish39005 күн бұрын
👍
@Grafzerovlog5 күн бұрын
Dzięki!
@rozowapomarancza5 күн бұрын
Jak powiedziałeś Kornaga to skojarzyłam, że czytałam jego 1 książkę, ale ona nie nawiązuje do tematu odcinka.
@Grafzerovlog5 күн бұрын
a na jaki to temat?
@rozowapomarancza5 күн бұрын
@@Grafzerovlog"Przerwany sen Kashi". Opis zycia tej Kashi, urodzonej ze zwiazku polki na emigracji ze szwedem, czy też norwegem (nie pamietam). Wiekszość dzieje sie zza granicami kraju. Autor wplata wątek emigrantów islamskiego wyznania. Trochę taka wizja dominacji tej nacji nad Europą. Pamietam fragmenty, bo dawno czytałam, a nie chce pisać głupot.
@Grafzerovlog5 күн бұрын
@rozowapomarancza to ta bohaterka pewnie stąd się wzięła ;)
@janm.dugosz91805 күн бұрын
Trochę jeszcze zejdzie zanim Skynet wymorduje ludzkość. A potem to opisze w bardzo słabych książkach...
@Grafzerovlog5 күн бұрын
To drugie zdanie mnie naprawdę przeraziło...
@emigrant415 күн бұрын
Witam.
@Grafzerovlog5 күн бұрын
:) Dobry wieczór :)
@Grafzerovlog5 күн бұрын
Możesz mnie wesprzeć na Patronite: patronite.pl/grafzero
@moniquem4196 күн бұрын
Dziękuję za polecenie. Opowieść o Roderyku to ciekawa historia. Podobała mi się i mojej córce także, synowi trochę mniej, ale chyba jest jeszcze za młody, by zrozumieć etos średniowiecznego rycerza. A Roderyk to rycerz, który wpisuje się ten wzór, jednak ciąży na nim mroczna tajemnica, której możemy się domyślać po tym co przeczytalismy w tym tomie, ale nie znamy jej do końca. Wiec pytanie do autora (jesli przeczyta ten komentarz): czy bedzie dalsza część i kiedy?
@Grafzerovlog6 күн бұрын
Ciśniemy go wszyscy i twierdzi, że pisze, ale kto go tam, literata, wie :D
@janm.dugosz91806 күн бұрын
Dziękuję za miłe słowa. Część druga będzie, jest pisana, tajemnice się (przynajmniej częściowo) wyjaśni, ale kiedy się ukaże drukiem to ja nie wiem. (Autor)
@moniquem4195 күн бұрын
@@janm.dugosz9180 Dziękuję za informację i czekam z niecierpliwością.
@Joanna55.7 күн бұрын
Dlaczego stresujesz swojego kiciusia? Czy to może kot żony? Mój mąż twierdził, że nie lubił naszego Mikeša, ale wystarczyło , że zasiadł w fotelu przed telewizorem ,a sierściuch rozciągał mu się wzdłuż brzucha. U mnie albo ładował się na kolana, albo grzał mi lewe bioderko.Chętnie poczytam i mam nadzieję, że będzie to taka sama radość jak " Dunder".Skaczę po paragrafach już trzeci dzień .Dzięki za polecajkę.
@Grafzerovlog7 күн бұрын
Żeby go nie rozpuścić. Musi znać swoje miejsce xD Dunder już blisko, blisko ;)
@Joanna55.7 күн бұрын
A dlaczego w tytule filmiku są" Kocie ścieżki"?😂😂😂
@Grafzerovlog7 күн бұрын
A nie wiem w sumie...
@shubiektywnie8 күн бұрын
Powiedz mi, że kochasz swojego kota, nie mówiąc mi tego: „Okrycia do tapicerek, na to się nadajesz” 🐈
@Grafzerovlog7 күн бұрын
😸😸😸😸😸😸😸😸😸😸😸
@karolinawogrodniczkach8 күн бұрын
😺dziękuję
@Grafzerovlog7 күн бұрын
Ależ proszę!
@Lupusrevelio8 күн бұрын
Zaskakujący temat i podejście, sprawdzę może w bibliotece. :D
@Grafzerovlog8 күн бұрын
@@Lupusrevelio polecam poszukać, ale to chyba dość niszowe :(
@Luna-sd5zu8 күн бұрын
"Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów „ty”, choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu"
@Grafzerovlog8 күн бұрын
@@Luna-sd5zu e tam, je z mojego talerza więc chyba mam prawo 😁
@teresapomianowska45388 күн бұрын
Kolejna must have 🐈⬛❤ A propos animal studies, jest taki dowcip jak to kot pyta swojego człowieka: o co chodzi z tym całym animal studies? Człowiek odpowiada - chodzi o równouprawnienie ludzi i zwierząt. Kot: że niby ty równy Mnie? W dupach sie wam poprzewracało xD
@Grafzerovlog8 күн бұрын
@@teresapomianowska4538 zdecydowanie dla Ciebie mnóstwo ciekawych historii :) Dowcip kapitalny xD
@komiksempolapach8 күн бұрын
Ja czytam tylko poważne komiksy. Na przykład o małym kotku starającym się przetrwać apokalipsę zombie. XD
@Grafzerovlog8 күн бұрын
The walking cat czy coś innego?
@komiksempolapach8 күн бұрын
@@Grafzerovlog Tak
@lordpolish39008 күн бұрын
👍🐈🐈⬛
@Grafzerovlog8 күн бұрын
🐱🐱🐱🐱🐱
@janm.dugosz91808 күн бұрын
Zaskakująco interesujący temat o równie zaskakującej książce. Tylko dlaczego nie było głównego bohatera?
@Grafzerovlog8 күн бұрын
Nie rozumiem dlaczego on nienawidzi wszelkich obiektywów :(
@Grafzerovlog9 күн бұрын
Możesz mnie wesprzeć na Patronite: patronite.pl/grafzero
@tuczytam14609 күн бұрын
Spodziewałam się kontrowersji, a tu czysty rozsądek 😝 Co do "o gustach się nie dyskutuje", to zawsze tłumaczę dzieciom, że tu bardziej chodzi o to, że każdy ma prawo do własnego gustu. A dyskutować można tylko o opiniach. Za to niesamowicie mnie irytuje, gdy ktoś używa w takim znaczeniu "są gusta i guściki" bez świadomości (chyba), że to jest powiedzenie wartościujące i wyśmiewające jedną ze stron 🙈
@Grafzerovlog9 күн бұрын
U mnie kontrowersje? No gdzie :D To raczej chyba taki skrót myślowy i mam wrażenie, że często stosowane właśnie do ucięcia dyskusji. I to chyba bardziej to mnie denerwuje niż sam cytat :)
@magdeuke10 күн бұрын
Hehe, mnie strigerrowało właśnie określenie, że z literatury dawnej "na szczęście nie zachowały się odpady"😂 teza bardzo śmiała, szczególnie w odniesieniu do twórców antycznych i dzieł, o których pisma, które przetrwały, czyli idąc tym tokiem rozumowania "lepsze", mówią, że były to arcydzieła 😜 Poza tym, mamy bardzo podobne odczucia🤔 Uwielbiam jak mi ktoś wpada w komentarze i pisze "dorośnij i zacznij czytać lepsze książki a nie jakieś debilne mity" - takie komentarze usuwam 😂
@Grafzerovlog9 күн бұрын
@magdeuke - chyba się trochę nie zrozumieliśmy. Chodzi o to, że najczęściej nie pamiętamy dziś o literaturze, która była zwyczajnie gorsza. Jeśli spojrzysz na chociażby gazety z XIX wieku to tam widać jak na dłoni mnóstwo słusznie zapomnianych przykładów literatury ze Starych Dobrych Czasów. W przypadku literatury antycznej wiadomo, że losowość, ale no z drugiej strony jeśli masz informacje, że ten i ów był uhonorowany na Wielkich Dionizjach to jest to jakiś probierz.
@bozenas.683010 күн бұрын
Oprócz wymienionych przez Ciebie, mocno irytują mnie komentarze: "Nuuudaa, nie polecam" albo "Piękna książka". I jedno i drugie bez zdania uzasadnienia. Brak argumentacji jest moim zdaniem dyskwalifikujący.
@Grafzerovlog10 күн бұрын
@@bozenas.6830 "nudna" - moja ukochana kategoria krytyczno-literacka. Niemal tak durne jak pisanie, że jakiś aktor/aktorka są brzydcy xD
@menoflowicz10 күн бұрын
6:18 no mojego ulubionego Piasta nie zapamiętać imienia? :D (Nie, nie przekręciłeś)
@menoflowicz10 күн бұрын
14:30 to chyba ja pytałem ;)
@Grafzerovlog9 күн бұрын
@@menoflowicz tak zgadza się! :)
@DeadNetCord11 күн бұрын
Bardzo ciekawe refleksje!
@Grafzerovlog8 күн бұрын
Dziękuję!
@mroosek12 күн бұрын
11:21 hahaha, no to zdecydowanie ja jakiś czas temu 😂 na szczęście chyba już wyrosłam 😅 natomiast już na poważnie - zauważyłam ostatnio, że dość modna na booktubie krytyka, między innymi tych gangsterskich kryminałów właśnie, skutkuje tym, że zaczyna się przyglądanie pod tym kątem również klasyce. "piękne" czytałam komentarze odnośnie Lolity, ale też widziałam opracowania dotyczące Musierowicz i "propagowania toksycznych zachowań" w jej książkach. także interesujące... 😏
@Grafzerovlog11 күн бұрын
@mroosek to ja akurat nie pamiętam żebys tak mówiła :) ale u mnie na roku to się zdarzało. Co do Musierowicz to z tego co pamiętam szło głównie o jej późniejsze powieści PONOĆ znacznie gorsze. Ale jeśli chodzi o "Lolitę" to jest prawdziwy popis rzeczywiście xD nawet wbrew wypowiedziom Nabokova :)
@ewabunikowska474812 күн бұрын
Ja uwielbiam recenzje typu: "ta książka to nic specjalnego, ale jesli lubicie tego typu historie, to mogę ją wam polecić" 😂😂 👌
@Grafzerovlog12 күн бұрын
@@ewabunikowska4748 ojjjjjjjj tak. O ile jestem w stanie to jeszcze zrozumieć przy gatunku, który nam nie leży to poza tym to najczęściej red flag: influencer xD
@katorg425012 күн бұрын
21:07 no nie chciałbym bo nigdy nie lubiłem. Za to pisać jak Nienacki...
@Grafzerovlog11 күн бұрын
Czy ja powiedziałem, że w jej stylu? No wylazł z Kolegi spermiage xD
@katorg425011 күн бұрын
@@Grafzerovlog nie rozumiem gdzie spermiage ze mnie wyszedł
@Grafzerovlog11 күн бұрын
@katorg4250 Nienacki to przecież pierwsza liga spermiage
@katorg425011 күн бұрын
@@Grafzerovlog nie wiem, czytałem tylko Samochodziki. Chciałem "Dagome" ale to nie ma imprimatur.
@Grafzerovlog11 күн бұрын
@katorg4250 tak jak Samochodziki
@kasiagorska-fingas834912 күн бұрын
Mantel bardzo polecał kiedyś Jakub Dymek w Dwóch Lewych Rękach. Poza tym fajny odcinek, dziękuję. "Religię grecką" też dostaliśmy jako wspierający ☺️
@Grafzerovlog11 күн бұрын
Trzeba będzie kiedyś usiąść do DLR w takim razie :)
@shubiektywnie12 күн бұрын
Ja nie mogę zdzierżyć czegoś, co często słyszę na zagraniczych kanałach, czyli zarzucania mizoginii tekstom fantasy, których akcja dzieje się w realiach średniowiecznych lub (post)apokaliptycznych. Dodatkowe punkty ujemne za wielką ekscytację w odniesieniu do tekstów, w których kobieta zabija/zjada/torturuje mężczyzn, bo wtedy to jest gRoTesKa i SyMboLliZm. Kolejny grzeszek zagranicznego booktuba - zarzucanie braku reprezentacji książkom, które skupiają się na problemach grup ludzi, którzy nie należą do mniejszości, bo po co nam kolejny heteroseksualny romans, albo: no dobra, białym ludziom też może być ciężko, ale nie są kolorowi, więc nigdy nie będzie im aż tak ciężko.
@Grafzerovlog8 күн бұрын
Nie wiem na ile to prawda, a na ile trolling, ale twórcy gry komputerowej "Kingdome Come" (gra historyczna bez elementów fantasy, które akcja rozgrywa się w średniowiecznych Czechach) zmagali się z zarzutami o brak reprezentacji osób czarnoskórych w fabule gry :D A co do mizoginii w tekstach postapo to... czytałaś opowiadanie "Trzy kobiety Dona" Huberatha? :D Bo to jest chyba to o czym mówimy - kapitalny, mocny, pozostający w pamięci tekst i... zarzuty o mizoginię. Jeśli nie znasz to polecam!
@theSvarg12 күн бұрын
Gangsterskie erotyki 🤣 Literatura młodzieżowa jak najbardziej! Może zbyt łatwa w warstwie językowej ale problemy, które porusza są poważne. Pozdrawiam z czwartego tomu Opowieści z Narnii.
@Grafzerovlog8 күн бұрын
Gangsterskie erotyki to teraz jeden z lepiej sprzedających się gatunków :)
@theSvarg8 күн бұрын
@Grafzerovlog Dobrze, że nie jestem na bieżąco. Uff.
@Grafzerovlog8 күн бұрын
@@theSvarg takie serie potrafią mieć po 7 tomów
@Agawa33112 күн бұрын
O literaturze 'dla kobiet' (nie cierpię tego określenia, ale wiadomo o co chodzi) - "przepiękne, każda kobieta powinna to przeczytać". No tak mnie to irytuje! I tak, chyba większość zachwyconych taką literaturą nie wychodzi ze swojej strefy komfortu i nie sięga po nic ambitniejszego.
@Grafzerovlog12 күн бұрын
@@Agawa331 swego czasu każda książka, która była o klasztorze albo o średniowieczu miała dopisek: "lepsze niż "Imię róży"" - to jest coś w tym stylu xD
@Agawa33112 күн бұрын
@Grafzerovlog tak, a każdy horror to polski Stephen King :)
@damiank.947912 күн бұрын
Mnie denerwuje jak ktoś daje 1/10 i pisze, że nie mógł skończyć. Ocenianie nieprzeczytanych
@katorg425012 күн бұрын
A po co mam marnować czas na coś o ewidentnie się nie podoba? Jak dostajesz spleśniałego kotleta to jesz całego bo "jak to oceniać niezjedzone" czy odstawiasz by nie tracić czasu i zdrowia kiszek? Albo po cholerę przechodzić grę skoro już w pierwszej godzinie widzisz masę bugów, sterowanie wymyśliła małpa z wodogłowiem, fabułę pisał stary babki z Newsweeka co jej wchodził po pijaku do wanny i generalnie to barachło pierwszej klasy? Serio żeby coś oceniać trzeba coś ukończyć?
@Milka_Kuz11 күн бұрын
To zależy. Ja mam ze 3 książki, które chciałam porzucić, a które okazały się super. Ale jak styl pisania jest dziecinny, pokraczny i wszystko jest infantylne, to bez skrupułów oceniłabym na 1. Zresztą takich problemów by nie było gdyby portale książkowe zliczały porzucenia książek. Bo taki obraz, że książka ma 9, ale bez informacji, że wielu czytelników ją porzuciło i nie oceniło, to nie jest wiarygodna ocena. Gdyby Ci czytelnicy zostawili ślad, to ta książka miałaby o wiele niższą notę.
@Grafzerovlog8 күн бұрын
Moim zdaniem jeżeli ktoś bierze się za pisanie recenzji to "nobles oblige" - po prostu trzeba skończyć. W przeciwnym wypadku - nie ma sensu się męczyć.
@Milka_Kuz8 күн бұрын
@@Grafzerovlog Ocenianie i recenzje - dla mnie coś innego. Jak pisze, że zrobił dnf to dla mnie ok, wówczas każdy może sobie zdecydować czy chce się sugerować czy nie. Ja staram się kończyć książki, ale są takie, że po pierwszym zdaniu czuć, że dramat. Więc można dać znać ludziom, żeby nie wydawali na to pieniędzy, pod warunkiem, że to jest osoba, ktora ma podobne gusta czytelnicze.
@Grafzerovlog8 күн бұрын
@@Milka_Kuz jeżeli mówimy o przypadkach książek bez redakcji i korekty to one w ogóle nie powinny być recenzowane :) W pozostałych przypadkach - nie skończyłeś, nie oceniaj :) Ale oczywiście tyczy się to tylko tych, którzy recenzują.
@marianbaczal212 күн бұрын
Cztery moje opinie na liście! Duma 💪
@Grafzerovlog12 күн бұрын
@@marianbaczal2 panie Marianie w to się inaczej gra xD
@Luna-sd5zu12 күн бұрын
A kim są ludzie "od układania nut"? Szczerze pytam, bo biorę pod uwagę, że Cię nie zrozumiałam, bądź zrozumiałam źle. Jeśli nie, to przykre - brzmi dokładnie tak pogardliwie i pasywno-agresywnie jak to, co cytujesz.
@Grafzerovlog12 күн бұрын
@@Luna-sd5zu organiści. No i tak to zupełnie świadoma kpina, jeśli ktoś łamie zasady to chyba nie oczekuje, że inni nie złamią ich w jego przypadku.
@MARGIER12 күн бұрын
Jeśli ktoś dostał za reklamę książki tyle kasy, że jego życie się zmieniło. To może być książka życia.
@Grafzerovlog12 күн бұрын
@@MARGIER no dobra... TO MA SENS 😁
@marcinm653212 күн бұрын
Pewnym paradoksem jest to, że przez zmiany języka współczesny czytelnik musi czasami dorosnąć do dawnej literatury dziecięcej :) Próbowałem przed pandemią przeczytać "O krasnoludkach i sierotce Marysi" i język tej książki jest mniej przystępny niż współczesna beletrystyka.
@Grafzerovlog12 күн бұрын
Ja na przykład przeprowadzam na dzieciach testy "Kłopotów Kacperka góreckiego skrzata" i efekty są całkiem, całkiem :)
@donmaslanoz1412 күн бұрын
joyce gówno
@katorg425012 күн бұрын
i to jest reprezentatywna opinia godna szacunku. Konkret, spokój, fachowość!
@gosiamiecelica492912 күн бұрын
Z fantastyki nie da sie wyrosnac, kto tak mysli nich segnie po Dukaja ;-) Z rzeczy z ktorymi ty sie nie zgadzasz ale mnie jednak irytuja (chociaz obiektywnie nie ma w tym nic zlego, kazdy czyta co lubi) to jednak sa osoby 30+ i 40+ czytajace y przede wszystkim recenzujace kisazki dla mlodziezy. Troche to dla mnie dziwne, bo to jednak jest tematyka, ktora dotyka broblemow bardzo zlokalizowanych na pewnym etapie zycia, potem raczej nudzi.
@szymonlechdzieciol12 күн бұрын
Prawdziwy chómanista interesuje się wszelkimi etapami życia ludzkiego a nie tylko tym na którym się znajduje.
@Grafzerovlog12 күн бұрын
To chyba dość skomplikowane, bo np. profesor Jadwiga Konieczna badając literaturę dziecięcą zapewne mnóstwo tego czytała. Natomiast Tobie chodzi pewnie o influencerów albo osoby przeżywające drugą/ciągłą młodość :) to rzeczywiście jest dość dziwne, ale w sumie raczej obojętne dla mnie.
@katorg425012 күн бұрын
Chyba najlepsze opinie o książkach *wrzuca obrazek z gigantami i rzymianami*
@Grafzerovlog12 күн бұрын
Żadna z nich nie pasuje
@jakubskonieczny575012 күн бұрын
"To słaba książka. Nie potrafiłem się utożsamić z bohaterami" - nic ale to nic mnie nie denerwuje równie mocno. Ktoś kto używa takiego argumentu często nie potrafi sobie wyobrazić, jak ograniczające jest to założenie, że bohater ma się nam podobać, że musimy mu kibicować, że musimy się z nim ZGADZAĆ! Na bazie tej patologii zalewa nas z zagranicznego rynku wysyp fantastyki, w której wszyscy prezentują poglądy, z którymi każdy zdroworozsądkowy człowiek się zgadza i dzięki temu może się poklepać po pleckach, że jestem taki dobry. Gdzie niuanse, gdzie odwaga, gdzie zestawienie ideologii i poglądów? Gdzie dziś znajdę współczesne "Wydziedziczeni" Le Guin?
@Grafzerovlog12 күн бұрын
To jest ten typ czytelnika, który musi przeżyć literaturę. Tylko to mają być... przyjemne przeżycia. I tu jest pies pogrzebany ;)
@jastektelica617812 күн бұрын
Co mnie w sumie raczej bawi, a jest to wypowiedź niezwykle popularna, w takim, stylu: To zła książka, bo bohater mi się nie podobał, był niesympatyczny, złośliwy i miałam go dość.
@Grafzerovlog12 күн бұрын
@@jastektelica6178 prawda! To chyba "Muzeum niewinności" Pamuka powinienem spalić na stosie ;)
@GwiazdaSmierciZUlicyCzerskiej12 күн бұрын
O "Wichrowych wzgórzach" tak piszą.
@menoflowicz12 күн бұрын
W sumie ostatnio czytam głównie "poważne książki" pozycje naukowe (i to raczej bez popularno) o II połowie XV wieku. Ale czytam je, bo mnie po prostu interesują (są po prostu ciekawsze niż upraszczające i pomijające wiele rzeczy powieści). Plus czytam je na potrzeby gier planszowych o tej epoce które sobie dłubię w domowym zaciszu :P
@Grafzerovlog12 күн бұрын
@@menoflowicz ale nie komunikujesz tego pracownikom księgarni, do której wchodzisz :) a ja to słyszałem regularnie w czasie pracy w księgarni Elf :)