Dlaczego (nie) warto uczyć się łaciny?

  Рет қаралды 1,515

Ioannes Oculus

Ioannes Oculus

Күн бұрын

Пікірлер: 12
@czarnygawron21
@czarnygawron21 3 жыл бұрын
Masz rację, dopiero sięgając do łaciny dowiadujemy się o naszej kulturze bo np sporo angielskich słówek jest podobnych do ich łacińskich odpowiedników nie wspominając o francuskich, hiszpańskich i włoskich... My jesteśmy przecież cywilizacją bizantyjską, czyli "wywodzimy się" z łaciny naturą rzeczy.
@Keraunoss
@Keraunoss 5 жыл бұрын
Pulchre dictum. Tales ratones Latine discendi utendique discipulis docendae sunt nam ille sunt vere et recte.
@footballeditz7233
@footballeditz7233 3 жыл бұрын
Niech pan pójdzie na msche po łacinie i zrobi nowy filimik
@romanmadue1
@romanmadue1 5 жыл бұрын
Dosyć trudno wysłuchać w całości wykładu. Nazbyt rozwlekły. Więc tylko parę uwag. 1/ Porównywanie łaciny z angielskim i zrównywanie konstrukcji obu języków wydaje się co najmniej ryzykowne 2/ Takim samym "magicznym" kluczem do języków jest angielski ... Nauczyłem się hiszpańskiego poprzez angielski... Gratuluję. 3/ Łacina ewentualnie pomaga tylko przy nauce języków romańskich. A to odkrycie - a ja myślałem, że ugrofińskich też! 4/ Język łaciński nie jest "regularny". Może nieregularnym, ale za to logicznym. Co trudno niekiedy przypisać wywodom p. Oculusa. Nie chce mi się dalej polemizować. Musiałbym analizować prawie każde zdanie - a raczej nie warto. ps. Nie wiem jak blisko zna p. Oculus p. M. Krajewskiego, ale jeśli nie jest to zażyła znajomość, to nie wypada używać formy "pan Marek". To kwestia wychowania.
@IoannesOculus
@IoannesOculus 5 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o długość, to nikt do słuchania nie zmusza. Ad 1) W jaki sposób zrównuję konstrukcje obu języków? Stwierdziłem, że podstawy gramatyki opisowej można poznawać na dowolnym języku, nie musi to być łacina. Ad 2) Nie powiedziałem, że angielski jest takim kluczem. Po prostu błędem jest twierdzenie, że łacina jest w jakiś sposób w tym zakresie lepsza, wyjątkowa. Przykład z hiszpańskim miał na celu tego ilustrację, gdyż często argument za łaciną jest taki, że to właśnie ona w wyjątkowo skuteczny sposób pomaga się uczyć innych języków, a inne języki tego nie są w stanie zaoferować. Ad 3) A jednak często z wypowiedzi w temacie "Dlaczego warto uczyć się łaciny" nie pada to zawężenie. Co więcej, w przytaczanym wywiadzie, wzmiankowane są angielski i niemiecki, czyli nie romańskie języki. Często spotyka się też argument, że ta łacina i jej gramatyka pozwala "zhakować" wiele języków, w tym nie romańskich. Ad 4) W jakim sensie logiczny? Każdy język jest logiczny, inaczej nie nadawałby się do komunikacji. Wszystkie te argumenty to nie argument za nauką łaciny. Wszystkie te korzyści można osiągnąć inaczej, szybciej oraz z lepszym zastosowaniem praktycznym, choćby w postaci szans zawodowych czy kontaktów kuturowych. Natomiast w dalszej części podaję powód, który jest moim zdaniem tym głównym i właściwym. Łaciny uczymy się, że zrozumieć to wszystko co po łacinie zostało stworzone. Ta wiedza to wiedza lingwistyczna, historyczna, kulturowa. To także nasza wielowiekowa kultura polska. To jest celem nauki języka, gdyż inne argumenty, to wykorzystywanie łaciny do ćwiczeń umysłowych, które z samą łaciną moim zdaniem nie mają wiele wspólnego. Natomiast czytanie dzieł autorów starożytnych, średniowiecznych, nowożytnych oraz późniejszych w oryginale jest tym o co chodzi w języku. Czy w ten sprawie się zgadzamy?
@Keraunoss
@Keraunoss 5 жыл бұрын
Z racji długości nie wiem czy nie lepiej najpierw było przytoczyć argumenty za nauką łaciny a potem krytykę tradycyjnego podejścia. Bo jeśli ktoś nie dotrwa do końca to może pomyśleć że to argumenty przeciw nauce łaciny.
@romanmadue1
@romanmadue1 5 жыл бұрын
@@IoannesOculus Cóż... De gustibus... Podstawy gramatyki można oczywiście poznawać studiując każdy język.... Współczuję tym, którzy będą to czynić na podstawie języka polskiego - choć oczywiście to interesujące. Przyzna Pan jednak, że gramatyka łacińska jest jednak wyjątkowo przejrzysta i logiczna. Łatwo wytłumaczyć na przykład dlaczego w łacinie wyróżniamy pięć deklinacji (choć dla wielu osób studiujących łacinę jest to problem nieistotny bądź niezrozumiały). . W polskim jest o wiele trudniej wyjaśnić dlaczego jest ich o wiele więcej. Trudno też zrozumieć fleksję na przykładzie języków nie fleksyjnych (choć można). Co do wymowy to zarówno wymowa "szkolna" jak i restytuowana jest tylko pewnym konwenansem. Obawiam się, że Cyceron nie zrozumiałby ani jednej ani drugiej. Oczywiście nikt nie zmusza do słuchania. Ja jednak lubię słuchać także i tych, z którymi się nie zgadzam (może nawet przede wszystkim) a wydaje mi się, że opinia o rozwlekłości wykładu nie powinna urażać, ale raczej skłaniać do samokrytycznej oceny czy nawet polemiki . Z pewnością nie do argumentacji typu: "Nie podoba się to bez łaski. Ja wiem lepiej". Pozdrawiam.
@IoannesOculus
@IoannesOculus 5 жыл бұрын
@@romanmadue1 Nie mogę przyznać, że jest wyjątkowo przejrzysta i logiczna. Jest taka sama jak gramatyka innych języków jeżeli chodzi o stopień "przejrzystości i logiczności". Chyba, że arbitralnie uznamy, że wzorem "przejrzystości i logiczności" jest gramatyka łacińska, to wtedy tak. Jednak nie ma na to żadnych argumentów. Ilość deklinacji nie zmiana faktu, że nauczyć się deklinować można na każdym języku z odmianą. Uczący się polskiego nie uczą się każdej deklinacji na pamięć, to załatwia imersja. Uczę i poza tym, że istnieje odmiana przez przypadki nie męczę uczniów wzorami jakiejkolwiek deklinacji. Po prostu czytamy, rozmawiamy, budujemy gramatykę naturalnie i po jakimś czasie nie ma większych problemów. Po dwóch latach nauki łaciny uczeń może nie być w stanie zbudować swobodnie "z marszu" zdania po łacinie. Po paru miesiącach nauki polskiego przez imersję z uczniami się rozmawia w miarę swobodnie.
@romanmadue1
@romanmadue1 5 жыл бұрын
Ioannes Oculus nie koniecznie marzę o rozmowie z uczniami na poziomie unde venis, quo properas, ubi habitas etc. Rozumiem, że Pan prowadzi z nimi rozmowy na każdy temat tak jakby rozmawiał Pan po polsku. Choćby o literaturze. Poważnie - dla mnie łacina nie jest językiem w nauce którego komunikacja językowa jest celem. No i trochę wątpię czy przez imersję uczniowie opanowują ablativus absolutus nie mówiąc o coniunctivie w zdaniu głównym... Ale.. Każdemu wedle potrzeb.
@footballeditz7233
@footballeditz7233 3 жыл бұрын
I mówię to miajondz 10 lat i wiem lepiej od pana
Łacina - lekcja 1
56:19
Dom Wschodni
Рет қаралды 38 М.
When mom gets home, but you're in rollerblades.
00:40
Daniel LaBelle
Рет қаралды 86 МЛН
2 MAGIC SECRETS @denismagicshow @roman_magic
00:32
MasomkaMagic
Рет қаралды 12 МЛН
НАШЛА ДЕНЬГИ🙀@VERONIKAborsch
00:38
МишАня
Рет қаралды 3,2 МЛН
World’s strongest WOMAN vs regular GIRLS
00:56
A4
Рет қаралды 3,7 МЛН
Gajusz "Kaligula" - Potwór czy ofiara? | 12-41 n.e.
3:22:57
Podcast Mroczne Wieki
Рет қаралды 824 М.
Великая французская революция
3:32:51
Bushwacker
Рет қаралды 3,8 МЛН
Podstawa programowa Język łaciński i kultura antyczna 2020
9:53
Ioannes Oculus
Рет қаралды 1,5 М.
Angielski do słuchania
3:59:59
Elanguages
Рет қаралды 1,3 МЛН
OMSA 2020 - Sesja 3, "Gwiazdy i Wszechświat, tematy różne"
3:57:31
Astronarium
Рет қаралды 1,5 МЛН
194 Najlepszy wladca Polski cz 1
12:54
Ioannes Oculus
Рет қаралды 17
When mom gets home, but you're in rollerblades.
00:40
Daniel LaBelle
Рет қаралды 86 МЛН