Polubiam😉 Patrzę w swoje duże okno i współczuję przodkom ich trudnego życia. Żyjemy naprawdę w dobrych czasach i tego nie doceniamy💚 Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek i życzę wesołych świąt🎄🎀
@Christine.L5504 сағат бұрын
"Naprawde dobre czasy" to przeszłość.
@SzymonOlszewski-k1rСағат бұрын
Duże okna , podczas mycia, bywają przyczyną niesPOdziewanych zgonów.
@ireneuszmaslinski91877 сағат бұрын
Jest Pan wyjątkowym historykiem, który bardziej interesuje się życiem przeciętnych ludzi niż bitwami i rodami królewskimi. Przeczytałem dwie Pana książki, są znakomite, choć załamujące, że tak funkcjonowała ta nasza Najjaśniejsza Rzeczypospolita. Pozdrowienia.
@WielkaHistoria7 сағат бұрын
Dziękuję:)
@euzebiuszzagorski14373 сағат бұрын
Zajmuje się wyłącznie obsrywaniem Polski.
@ireneuszmaslinski91872 сағат бұрын
@@euzebiuszzagorski1437 Uważam się za patriotę, Polska to moja rodzina, jednak nie należy się oszukiwać, państwo źle funkcjonowało i dlatego upadło. Bez uczciwej diagnozy nie będzie naprawy. Jak widać znowu popełniamy wiele takich podobnych błędów, warcholstwo nie minęło. Pozdrowienia.
@krzysztofizdebski12232 сағат бұрын
@@ireneuszmaslinski9187 Warcholstwo jest u władzy. Pitoń od Góralskiego Veta miał rację w 2021 = ''To my stoimy w prawie a rząd jest rebeliantem''. To samo jest dziś w Polsce czy w Rumunii, gdzie unieważniono konstytucję po wyborach prezydenckich, bo wygrał ''niewłaściwy'' człowiek ;)
@krzysztofizdebski1223Сағат бұрын
@@ireneuszmaslinski9187 Warcholstwo jest u władzy.
@FochJoker7 сағат бұрын
Pol godziny spokoju na klopie i w końcu można poświęcić chwile czasu na dawke merytorycznego kontentu. Dzieki
@halinailkiewicz61462 сағат бұрын
dziękuję za tak wspaniały przekaz...wole historie przodków niz obecne czasy komercji i konsumpcji i zagubienia w tam niby wygidnym dla nas świecie...😊 totalnego
@renataszewczyk272110 сағат бұрын
Dziękuję, wykład niezmiernie ciekawy.
@margotdianthus52855 сағат бұрын
Ile razy wysłucham odcinka o życiu chłopów w dawnych wiekach, zaczynam doceniać luksusy, które mamy na co dzień😅
@adammoll93253 сағат бұрын
Polscy chłopi nie otwierali okien bo mieli ku..wa drzwi balkonowe
@krzysztofizdebski12232 сағат бұрын
To tylko błyskotki, które niewolę czynią nieco milszą :) Nasza epoka to mieszanka współczesnego niewolnictwa i feudalizmu bankowo - korporacyjnego.
@margotdianthus5285Сағат бұрын
@@krzysztofizdebski1223 Niby tak, ale jednak nasze życie jest łatwiejsze...
@krzysztofizdebski1223Сағат бұрын
W tym sensie łatwiejsze, że na rolników nie wysyła się już lisowczyków ;) Natomiast wysłano tajniaków aby robili dymy na konto rolników. Program wykrywania twarzy jednak spisał się na medal = do tego stopnia, że Komenda Główna Policji zaapelowała o zaprzestanie publikowania zdjęć prowokatorów, co dopełniło kompromitacji :) Dlatego 11 XI br. policja już odmówiła prowokacji. Marek Jakubiak mówił że takie propozycje były przed Marszem Niepodległości ze strony polityków i dowództwa ale zwykli mundurowi już nie chcieli się w to bawić, pomni tego co się stało po wiecach rolników (publikacja wizerunków ich kolegów w sieci).
@krzysztofizdebski1223Сағат бұрын
W tym sensie łatwiejsze, że na rolników nie wysyła się już lisowczyków ;)
@jacek1929Сағат бұрын
Nareszcie wszystkie urocze mordki razem 😻 Pozdrawiam i dziękuję za kolejny film!!! Spokojnych Świąt 🎄!!!
@BeataWolk-yw5xoСағат бұрын
Dziękuję za ciekawą i interesującą opowieść . Czekam na więcej 😊❤
@PiotrNyzio10 сағат бұрын
Bardzo dziękuję za ciekawy odcinek
@dzemdzem95063 сағат бұрын
W końcu komplet koteczków w jednym ujęciu. A materiał jak zawsze zajmujący i ciekawie podany.
@ElzbietaM.M.6 сағат бұрын
Kolejny bardzo ciekawy odcinek, dziękuję! Bardzo rozśmieszył mnie Gomułka w gomółkach. Wielką przyjemność sprawił mi widok pełnego stada Pana kotów, są wspaniałe!
@luka29.829 сағат бұрын
Jak zawsze ciekawy temat.
@radosawweyczko20533 сағат бұрын
świetny, autentycznie ciekawy odcinek!
@jerzyiwaniak1803Сағат бұрын
Zakupiłem i przeczytałem polecaną książkę, polecam, bardzo dobrze napisana, wiele ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć.
@monsieurdunho11 сағат бұрын
uwielbiam kiedy co niedzielę rano wjeżdża Kamil z porcją pocisków w stronę mych prymitywnych przodków 🤗
@WielkaHistoria11 сағат бұрын
ja sobie wypraszam :D, ja tylko mówię jak było. Nie moja wina że nie było dobrze... ;)
@nightrow406610 сағат бұрын
nawt dzisiaj bywa roznie :D
@Blejk_Karington10 сағат бұрын
@@nightrow4066technologie wjechały czasem na siłę ale prymitywizm pozostał 😂
@agnieszka-orzeszka10 сағат бұрын
Czy to są pociski w stronę chłopów czy raczej szlachty, która ludzi tak bardzo wyzyskiwała?
@seaindieoae10 сағат бұрын
@@agnieszka-orzeszkawiększość szlachty nie była tak bogata i używała w nieotwieralnych małych oknach gomułek .
@ZbigniewDrobinski8 сағат бұрын
Pozdrawiam Autora i szanownych słuchaczy.
@annapolska19216 сағат бұрын
Kolejny wspaniały materiał. Sama pamiętam niechęć moich dziadków do otwierania okien w ich starym drewnianym domu i ciemne pomieszczenia w jeszcze starszym domu moich pradziadków.
@romanawawrzyniak43898 сағат бұрын
Bardzo przyjemnie, słucha się Pana opowieści. W latach mojej młodości, książki historyczne bywały przeważnie nudne. Szkolni historycy też. Zawsze interesowało mnie zwykłe życie ludzi na wsi i w miastach. Dopiero teraz zaspokajam swoją ciekawość. Pana wiedza, i pasja historyczna, jest imponująca.
@WielkaHistoria8 сағат бұрын
Dziękuję za tak miłe słowa i pozdrawiam :)
@krzysztofizdebski12237 сағат бұрын
Mnie bardziej ciekawi polityka i bitwy. Moja ''ex'' zaś zgłaszała zapotrzebowanie na książki opisujące dworskie intrygi i aferki oraz życie królewskich metres. Ciekawiło ją także życie w haremie. Mówiła z lekkim rozmarzeniem pod wpływem serialu ''Wspaniałe stulecie'' : ''Tak sobie leżeć i pachnieć ....''. Chłopi też pachnieli :)) I to mocno. Zresztą nawet królowie Francji pachnieli, co wypomniała królowi jedna z jego kochanek = tylko jedwabne koszule wymieniali a myli się rzadko.
@nicramtimzs62457 сағат бұрын
Szczegóły, wczucie się, jak najwierniejsze wejście w czyjeś nierzadko tysiącletnie buty. Autentyczna ciekawość codziennego losu szarych deptaczy tej ziemi :) Mam już kilka książek i trzeba będzie osobną półkę zrobić :)
@krzysztofizdebski12236 сағат бұрын
Książki historyczne Pawła Jasienicy czy Mariana Brandysa (''Koniec świata szwoleżerów'') były rewelacyjne. Eseistyka historyczna w epoce PRL-u, wg mnie stała na wysokim levelu. Także ''Dzieje głupoty w Polsce'' Alexa Bocheńskiego, choć nieco trudne w formie, są naprawdę dobrą książką. Z typowych historycznych opracowań wysoko oceniam walory poznawcze i literackie dzieł Józefa Feldmana o Stanisławie Leszczyńskim oraz Otto von Bismarcku. Także dobrze się czyta wielką cegłę z 1980 roku : ''Historia polskiej dyplomacji do 1572 roku.'' Pomimo prawie tysiąca stron, dzieło niezwykle pouczające i przystępnie opracowane. W ogóle przełomowe (wydawało się wówczas) lata 1980 i 1981 słyną z kilku niezłych opracowań historycznych = także autorstwa Jerzego Łojka (''Konstytucja 3 Maja''). Choć nie do końca zgadzam się z nim odnośnie oceny gen. Chłopickiego i bitwy pod Grochowem. Mam swoją opinię na ten temat i nawet się z nią zgadzam :)
@jareksprysz5 сағат бұрын
Jak zwykle szybko, na temat i ciekawie. Uff, okna uratowane.
@magorzataz-89618 сағат бұрын
Panie Kamilu, uwielbiam i solidaryzuję się z dociekliwymi, bardzo samodzielnie myslącymi ludźni👍👊
@magpiemagpie548810 сағат бұрын
Bardzo ciekawy filmik, super !
@annak286610 сағат бұрын
Rano do kawy nowy odcinek jak znalazł😊
@renatasota500310 сағат бұрын
Aj to straszenie 😅No cóż trzeba skrobnać komentarz. Temat bardzo ciekawy, zreszta jak wszystkie przedstawiane przez Pana😊Pozdrawiam
@magorzataz-89619 сағат бұрын
👍👋
@nifur15 сағат бұрын
Jesteś MISTRZEM!!!! Balsam dla duszy i serca ❤️
@crocusscepusiensis387210 сағат бұрын
Takie malutkie okienka miały w zależności od czasów i regionu jeszcze jedną zaletę: umieszczone wysoko pod samym dachem, uniemożliwiały wdarcie się bandyty/złodzieja/Szweda/Lisowczyka itd. do domostwa. Pamiętam takie rozwiązania np. że skansenu w Kommern w Nadrenii-Westfalii, pewnie i w Polsce bywało podobnie?
@WielkaHistoria10 сағат бұрын
małe okienka, np. rozmiaru pięści (jeśli jakiekolwiek) celowo robiono w komorach - czyli w pomieszczeniu, gdzie właśnie chłop przechowywał swój dobytek narażony na zlodziei.
@crocusscepusiensis38729 сағат бұрын
@WielkaHistoria To coś w niemieckim skansenie miało WSZYSTKIE okna wg. normy DIN1618 tzn. ramiona dorosłego mężczyzny nie mają prawa przejść i na tyle wysoko, że nie da się strzelić do środka z muszkietu bez taboretu. Do tego budynek zawierał stajnię i stodołę - wszystko razem - i opancerzone wrota z grubych desek. Chyba nie zawsze panował tam porządek i wyższa cywilizacja🤣 Dlatego ciekawe czemu chyba od drugiej połowy wieku XVII zaczęliśmy się rozwijać jakby w odmiennych kierunkach...
@krzysztofizdebski12234 сағат бұрын
Złodziejstwo na wsi zawsze się pleniło. Gdy memu dziadkowi stolarzowi znikało drzewo w Długopolu (''Ziemie Odzyskane'', po 45 roku), to w szczapie drewna nawiercił otwór, wsypał prochu z niemieckiego naboju i zaczopował otwór. Tak spreparowane drewienko położył ma wierzchu sągu. Jakiś czas potem znów zniknęło drzewo a dwie chałupy dalej, sąsiadom urwało komin na dachu ;))
@krzysztofizdebski12234 сағат бұрын
@@WielkaHistoria Złodziejstwo na wsi pleniło się zawsze. Ale nie okradali ci najbliżsi lecz dalsi sąsiedzi.
@krzysztofizdebski12234 сағат бұрын
Po II WW ludzie na wsi mieli też sporo broni i amunicji. Gdy memu dziadkowi stolarzowi znikało drzewo w Długopolu (''Ziemie Odzyskane'', po 45 roku), to w szczapie drewna nawiercił otwór, wsypał prochu z niemieckiego naboju i zaczopował otwór. Tak spreparowane drewienko położył ma wierzchu sągu. Jakiś czas potem znów zniknęło drzewo a dwie chałupy dalej, sąsiadom urwało komin na dachu ;))
@LechDe4 сағат бұрын
Panie Kamilu, najlepszy kanał na KZbin, mam i przeczytałem wszystkie Pana książki. Myślałem, że bardzo dużo wiem w tym temacie, ale "Pańszczyzna" i "Warcholstwo" uświadomiła mi, że o wielu rzeczach miałem nikłe pojęcie. Ostatnia książka "Życie w chłopskiej chacie" też mi wiele dało, jako miłośnikowi skansenów. Tak myślę, że film "Konopielka" najbardziej oddaje mentalności dawnej polskiej wsi. Może kolejna książka mogła by być, jak wyglądał, funkcjonował dawniej polski dwór i folwark?
@mariuszmaniek27803 сағат бұрын
Dziękuję za kolejny interesujący materiał 😃 Właśnie dotarła do mnie wspomniana książka i mam zamiar w czasie świat ja pochłonąć 😄 Poprzednie tytuły czytało mi się wspaniale ,dlatego też jestem przekonany że będzie to doskonała lektura 🤗 Pozdrawiam serdecznie
@lesawszpala963 сағат бұрын
Przyzwyczajenie do nieotwierania okien pamiętam dobrze z dzieciństwa. Największym zagrożeniem dla zdrowia był przeciąg. To przez przeciąg człowiek się przeziębiał, dostawał nerwobólów, bólu stawów i kręgosłupa. Otwarte okna groziło przeciągiem, więc prawie nigdy się ich nie otwierało. Dziś wydaje się to zabawne, ale wtedy ludzie naprawdę w to wierzyli.
@Machoniak7 сағат бұрын
Witam serdecznie. Oglądam często Pańskie ciekawe historyczne odcinki o dawnej Polsce. Zwłaszcza te o dawnej wsi, ponieważ sam wywodzę się z lubelskiej wioski. Moja żona zawsze mówi że kto kocha koty pewnie jest wrażliwym i dobrym człowiekiem, tutaj mogliśmy zobaczyć Basię Tosię Bolka i Karola, niesamowite jak przyjaźnie sobie żyją pod jednym dachem. Wesołych Świat Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego nowego roku życzę 👍
@Vetiver9998 сағат бұрын
Aż cztery koty😍 💚💚💚💚
@lucynakaczmarska21443 сағат бұрын
A u mnie 3
@Joe-Bea141410 сағат бұрын
Dzień dobry, miłej niedzieli.
@djmengele641211 сағат бұрын
Dlaczego na wsi jest świeże powietrze? Bo ludzie mieszkań nie wietrzą
@magorzataz-89619 сағат бұрын
😅👍
@MartaPyrchalaZarzycka8 сағат бұрын
Śmiechłam 😀
@nonseans6 сағат бұрын
Ja znam: - Bo chłopi nie otwierają okien. A jak śmierdzi to wiadomo, że ktoś zostawił uchylone.
@Christine.L5504 сағат бұрын
😂😂👏
@anais.2074 сағат бұрын
@@MartaPyrchalaZarzyckaZ kogo się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie.
@magorzataz-89618 сағат бұрын
Przepiękny odcineczek :) dzięki🎉
@MalgorzataSulkowska-p5i3 минут бұрын
Niesamowite! Pięknie dziękuję za to niezwykłe opowiadanie. Dla mnie szok ten papier w oknach zamku królewskiego w Warszawie
@haneczkahrk63879 сағат бұрын
Dobry odcinek, taki na czasie😘Właśnie stoczyłam bój o wietrzenie🤣
@magorzataz-89618 сағат бұрын
👍 Też muszę toczyć boje.. 👋
@krade06037 сағат бұрын
Jak zawsze super odcinek 👍 tradycyjnie ciekawe opowieści z naszej historii 🇵🇱👋
@zapachaki64476 сағат бұрын
Uwielbiam ten kanał! Ciekawe opowieści, poczucie humoru i koty w każdym odcinku❤️( nawet piękny ,,wampir'' był😉) Pozdrawiam serdecznie
@ignacyrzecki3669 сағат бұрын
Uwielbiam Pana program. Wreszcie cos o zwyklych ludziach a nie tylko ta szlachta i królowie 👌👏
@Bajlamoss11 сағат бұрын
Jeden z lepszych odcinków :)
@nekoon885110 сағат бұрын
Zamknij okno! Ciepło wychodzi, zimno wchodzi.
@07Studio9 сағат бұрын
Kiedyś chyba czytałem że wykorzystywano rogi i kopyta w celach produkcji cienkich szybek. Podobno moczone w wodzie rogi da się uplastycznić i zrobić z nich cienką powierzchnię, która jeśli będzie wystarczająco cienka, będzie przepuszczać trochę światła. Niestety nie wiem czy to prawda, który okres i czy to było powszechne.
@heliodorbard7 сағат бұрын
Takie półprzepuszczalne płytki daje się wytworzyć też ze skóry. Widziałem teatrzyk cieni mający turecki rodowód, w którym figurki wykonane są właśnie z półprzepuszczalnej (cieniutkiej), barwionej skóry. To właściwie teatrzyk dla dzieci ale panowie Albert Kwiatkowski i Umut Nebioglu realizują to w bardzo ciekawy, wart zobaczenia spektakl, a i można się od nich wiele dowiedzieć o tej materii.
@Mariusz-x8c4 сағат бұрын
Wysuszone pęcherze z ryby
@sigmaman72110 сағат бұрын
Prowizorka przetrwa wieki, bo nie pracuje w stresie.. 😅 Bardzo fajny odc p. Kamilu
@CzystyJakLza8 сағат бұрын
oooo jaaa Cię, to tam jest cała ferajna, nigdy nie mogłem się tych kocin doliczyć 😀😀
@WielkaHistoria8 сағат бұрын
I skończą się pytania o to ile ich jest :) prawdę mówiąc dostaje ich więcej niż w jakiejkolwiek historycznej sprawie :D
@CzystyJakLza8 сағат бұрын
@@WielkaHistoria każdy film jest bardzo bogaty w informacje więc ciężko o coś dopytać natomiast zagadka o to ilę ich jest pozostawała nie do rozwikłania aż do dziś 😀wszystkiego dobrego
@zbyszekkania60558 сағат бұрын
W której minucie te koty? Bom cały czas nie paczył. 😂🤣Są 10:44 sierściuchy, 4 czyli ćwierć moich. 😂🤣🍻Gdzieś wcześniej była już mowa o czterech.
@CzystyJakLza8 сағат бұрын
@@zbyszekkania6055 10:59
@WielkaHistoria8 сағат бұрын
no to trzeba całość obejrzeć ponownie ;). a tak serio jakoś bliżej końca :)
@petercarpenter110 сағат бұрын
Ładne stadko koło drzewka 😺 Tak a propos kilka lat pracowałem jako błoniarz 😅
@BIBLIOTEKAPODSTRZECHA10 сағат бұрын
Jak zawsze bardzo ciekawy materiał 👍
@tadeusznazim76864 сағат бұрын
Zawsze chętnie oglądam odcinki historii Pana Karola Janickiego zwłaszcza jego mruczki
@irmena17311 сағат бұрын
Jak zawsze ciekawie jak to dawniej było.Miłych ,udanych Świąt Bożego Narodzenia.
@pterodaktylWT5 сағат бұрын
Ciekawy material ! Pozdrawiam
@janmilosz5 сағат бұрын
Ciekawy odcinek!
@Propolisowachata9 сағат бұрын
Trzeba pamietać też o tym ,że nie były to cudownie ocieplane i szczelne budynki
@leszekzet69114 сағат бұрын
Polubiłem, napisałem komentarz , a i koty wspaniale ,piękne ,,,
@kgxart8 сағат бұрын
Ta wstawka z Gomułką :'D Ciekawe i przyjemnie opowiedziane!
@WielkaHistoria8 сағат бұрын
ciesze się że ktoś zauważył i docenił:D
@tomekwasiak229311 сағат бұрын
Dziękuję
@iwonaklinowska83296 сағат бұрын
Bardzo ciekawy kanał ❤
@rafamuszer91589 сағат бұрын
Dobry temat przed świętami
@aztekiumbot51899 сағат бұрын
Czytałem, że w dawnych czasach otwierano okno, żeby wydobyć przez nie trumnę z martwym. Był też chyba zabobon, że celowo zmarłego wynoszono z domu przez okno, żeby jego duch nie mógł wrócić tą samą drogą do domu. Niestety nie pamiętam jakiego okresu dotyczyły te opisy.
@katarzynaduga222910 сағат бұрын
Babcia mojego męża nigdy, ale to nigdy nie otwierała okien (bo już nawet się nie dało). Co roku na wiosnę, kazała malować okna na biało, żeby było ładnie i ,,czysto", ale skrzydła razem z ramami. Bo ,,na wiosnę odnowione, a na zimę uszczelnione". 🤦♀️🤮
@elzbietahunia49062 сағат бұрын
Bardzo ciekawe, pozdrawiam i dziękuję:-)
@tenar798 сағат бұрын
W dzieciństwie zawsze mnie interesowało, dlaczego babcia nie otwiera w chacie okien, mimo iż są haczyki (a nie wszyscy je mieli). Bardzo podobały mi się wiejskie okiennice i marzyłam sobie, że jak będę miała własny dom, to sobie takie sprawię. Niestety, przez całe życie mieszkam w bloku 😂.
@lookash30488 сағат бұрын
W Katowicach pamiętam, że jeszcze w latach 90tych mieliśmy bloki z okiennicami, głównie z lat 40tych i 50tych. Potem je ludzie zdemontowali.
@sagittario54053 сағат бұрын
@@lookash3048przenieś się do krajów kultury śródziemnomorskiej. Francja, Włochy, Hiszpania dom bez okiennic razi jak rozebrana na środku ulicy kobieta.
@kormag110 сағат бұрын
czasami się zastanawiam jak to się stało, że ludzkość dotrwała do dzisiejszych czasów
@heliodorbard8 сағат бұрын
Po prostu my chuchra i lebiegi jesteśmy potomkami twardzieli, którym nie przeszkadzały brud, smród, wilgoć, pleśń, robactwo, licha odzież, zimno, upał, a i z głodem sobie radzili. Myślę, że dla owych twardzieli dzisiejszy nasz świat, nawet ludzi niezbyt zamożnych, to świat bogactwa i luksusu.
@BeataBookwormСағат бұрын
@@heliodorbardCi twardziele - bez zębów, z glistami, świerzbem i wszami - to był ten procencik, który plagi dzieciństwa i mory dorosłości przetrwał
@kormag150 минут бұрын
@@heliodorbard zdecydowanie, przecież mamy łóżka i w nich śpimy :D
@Nevermore19012 сағат бұрын
Zawsze zastanawiałam się, jak w dawnych wiekach w ubogich wsiach polskich rozwiązano problem okien. Dziękuję za informacje.
@telewizorek52258 сағат бұрын
Pochodzę z miejscowości z której pochodzi Oskar Kolberg, Czytałem wiele jego tekstów na temat wsi, wydaje się że to jest jakaś dawna historia a takie drewniane chatki istnieją po dziś dzień i jeszcze ludzie w nich mieszkają, Nawet ja mając zaledwie 24 lata jeżdżąc do babci na wieś miałem styczność z taką chatką.
@ajavar10 сағат бұрын
Niesamowicie ciekawy odcinek. Wychowałam się na wsi i rzeczywiście z tym otwieraniem okien a raczej nieotwieraniem coś było na rzeczy. Ale jak zobaczyłam ekipę pod choinką to wartość odcinka poszybowała w górę 😀
@@Blejk_Karington niech będzie ,że w jakimś stopniu coś jeszcze błyskotko?
@Blejk_Karington7 сағат бұрын
@@Różnisty miłego popołudnia jeszcze 👌😁
@Różnisty5 сағат бұрын
@@Blejk_Karington lux ;) pozdrowienia
@krzysztofizdebski12232 сағат бұрын
@@Blejk_Karington Powstrzyma, choć trochę :) W mojej chałupie były siatki na oknach a w drzwiach wisiała gaza aby latem wietrzyć dom ale zatrzymać chociaż 75 % much i komarów. Muchy zawsze są tam gdzie zwierzęta. A mieliśmy przez jakiś czas owce (duże stado) a potem krowy i świnki na własne potrzeby. Kur i królików nawet nie liczę. Gdy kot zaczaił się na jaskółki pod oknem kurnika, to mądre ptaszki niemal do domu nam wleciały aby poprosić o pomoc. Gdy kiedyś kot prężył się do skoku pod karmnikiem dla ptaków, to brat trafił go z wiatrówki w sam koniec napiętego ogona ;)) Kot kilka razy próbował zmieścić się między sztachetami płotu ale odbijał się głową od desek, w takim był szoku 🤣
@radosawwislak6863Сағат бұрын
Jak zwykle bardzo interesujący odcinek. Szczególnie GomUłka w gomUłce się udał ale mógłby też być GomÓłka w gomułce ale wtedy to byłby Mikołaj!. Po przeczytaniu Warcholstwa i Pańszczyzny mam nadzieję, że moi przodkowie pochodzili z chłopstwa... gdyby okazało się inaczej byłoby mi bardzo wstyd za przodków. Bardzo bym prosił o omówienie tematu oświetlenia w chłopskiej chacie. Bo jeżeli przysłowie mówi o dzieleniu zapałki na cztery to wydaje mi się, że świece bądź oliwa do lamp była równie droga. Czy więc chłopi - szczególnie w jesienne i zimowe wieczory - "chodzili spać z kurami"? A jeżeli tak to jak to się miało do nawału pracy jaki mieli zarówno w swoim obejściu jak i pańskim? Jeżeli jednak przesiadywali dłużej to czym sobie przyświecali?
@erpu8129 сағат бұрын
Ło, Panie! Tym razem pobiłeś Pan Moto Prawdę! I to filmikiem o oknach :-) Pozdrawiam!!!
@wojteksmag82869 сағат бұрын
Ciekawy odcinek. Okna, poza odlewanymi gomółkami wykonywano ze szkła dmuchanego. Wydmuchiwano duży balon ze szkła i go przecinano a następnie ręcznie rozwałkowywano - jak ciasto na stolnicy. Takie tafle - większe i bardziej przejrzyste wykorzystywano do witraży, gdy szkło było barwione. Dopiero w XIX wieku wprowadzenie przemysłowych walcarek, a później szkła ciągnionego i w końcu technologii float dało jego powszechność i taniość. Inną sprawą jest, że gdy nawet chaty miały okna tylko z jednej (południowej) strony, to w pozostałych kierunkach nie rezygnowano z możliwości obserwacji - stosując tzw. wyziory. Taką nazwę znam z Podhala. Były to miejsca, gdzie celowo pomiędzy belkami nie dawano mchu czy słomy pozostawiając szczelinę - zwykle zatykaną szmatą.
@magorzataz-89618 сағат бұрын
Bardzo ciekawe:) 🎉🎉🎉
@magdalenamadzia798110 сағат бұрын
Słyszałam taki żart dlaczego na wsi ładnie pachnie a w mieście nie?bo miastowi wietrzą mieszkania 😂
@xot809 сағат бұрын
bo w ich oknach nie było zawiasów tylko mała szybka wstawiona w ramę? a na zimę mieli jeszcze okiennice, do tego otwory okienne były mikroskopijne, baba by się nie przecisnęła w razie pożaru.
@mareksiekierski59392 сағат бұрын
Super odcinek
@Mrownica7 сағат бұрын
14:09 Tu rekonstruktorzy poszli chyba zadaleko szyby w oknach komin i jeszcze dachowka gliniana zamias slomianej strzechy i komin
@WielkaHistoria7 сағат бұрын
to w Wielkopolsce i niby najokazalsza chata w skansenie. Nawet rozmawialem z panem z obsługi i zarzekał się, że ta dachówka oryginalna, z XIX wieku... nie powiem bym był, patrząc na nią, przekonany że miał racje, ale nie ciągnąłem dociekań:). ogólem skansen w Dziekanowicach trochę robi wrażenie jakby usilnie starano się tam udowodnić jak wspaniale i dostatnie życie mieli chłopi w Wielkopolsce....
@Mrownica6 сағат бұрын
@@WielkaHistoria Wspolczesnie tak rekonstruktorzy zapedzaja sie w realizmie ze az czlowieka bierze pusty smiech na takie uwspulczesnione skansenowe prezentacje
@tataantosi6 сағат бұрын
@@WielkaHistoriau nas na domku gospodarczym z XIX w. zachowała się dachówka w doskonałym stanie. Południowa wielkopolska miasteczko Mikstat.
@WielkaHistoria5 сағат бұрын
Coz, stan tej w skansenie wydał mi się jednak aż zbyt doskonały. Podejrzewam że w dużym stopniu została jednak wymieniona, dosztukowana. Taka wymiana mogła zresztą po części nastąpić nawet przed przenosinami do skansenu. Ale to tylko luźne domysły - tak jak napisałem wyżej, nie drążyłem tej kwestii, moje podejrzenia mogą być zupełnie błędne.
@jakubweberweller865610 сағат бұрын
Dawniej chłopi nie otwierali okien gdyż stara mądrość ludowa głosiła, iż lepszy ciepły smrodek niż wonny chłodek. Od smrodu jeszcze nikt nie umarł , a od chłodu to nie jeden. Tyle porzekadło oparte na długo trwających obserwacjach.
@krzysztofizdebski12237 сағат бұрын
Znam to od dziecka w wersji : ''Od ciepłego smrodu nikt nie ucierpiał a od świeżego powietrza padły aż dwie armie : Napoleona i Adiego'' ;)
@jakubweberweller86563 сағат бұрын
@@krzysztofizdebski1223 Jak widać zależne to jest od regionu kraju, nie mniej sens ten sam.
@mateuszlucki89512 сағат бұрын
😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@mateuszlucki89512 сағат бұрын
😂😂😂😂
@mateuszlucki89512 сағат бұрын
@krzysz😂😂😂😂😂😂tofizdebski1223
@motopazury9 сағат бұрын
Poległa kolejna bajka o zdrowym życiu w dawnej wsi
@andrzejbiezunski17818 сағат бұрын
Stado przecudnej urody. Karol wygląda na najbardziej uczonego.🙂
@WielkaHistoria8 сағат бұрын
Uczony to może nie, ale na pewno najsprytniejszy. I tu też widać - inni wąchają z ziemi, on jeden się skapnął, że łatwiej i więcej wyniucha jak siądzie wyżej;-)
@katlinnorway488110 сағат бұрын
Akurat dzisiaj śniadanie zjadłam wcześniej 😅 a okazało się, że odcinek był dosyć "łagodny" 😅 Nie to, co tydzień i dwa temu 😂😂😂 (zazwyczaj oglądam Pana do śniadania) 🤗🤗🤗 Pozdrawiam z dalekiej północy Norwegii ❤
@WielkaHistoria10 сағат бұрын
teorie o pochodzeniu Słowian były aż tak niestrawne? :D kto by pomyślał....
@katlinnorway488110 сағат бұрын
@@WielkaHistoria bardziej ta o papierze toaletowym 😁
@ewad50934 сағат бұрын
Super pomysł z Gomułką ;) Pozdrawiam
@halinawieczorek597610 сағат бұрын
Niechęć do otwierania okien wśród włościaństwa trwała i po II WŚ. Mam koleżankę, która się urodziła i wychowywała na wsi lubelskiej grubo po wojnie w wieloosobowej rodzinie. Nigdy nie pozwalała na wietrzenie pokoju. Potrafiła spać z w zaduchu. Chyba była do tego już genetycznie przystosowana.
@magorzataz-89618 сағат бұрын
😅👍👋
@anais.2078 сағат бұрын
Również miałam sąsiadów, którzy przeprowadzili się że wsi do miasta i nie otwierali.okien nawet latem.
@TadeuszKozak8 сағат бұрын
Widzę że Pan mnóstwo różnych ujęć ze skansenów z całej Polski. Lubię skansen w Sierpcu w maju i w czerwcu. Dzięki za długie ujęcie Stada w komplecie! ;) Jest choinka ... będzie nowe miejsce do dokazywania ;)
@WielkaHistoria8 сағат бұрын
może uda mi się pojechać do Sierpca z kamerą w przyszłym roku, bo dotkliwie brakuje ujęć z Mazowsza :)
@PEPE-he1gn6 сағат бұрын
Super podana historia.
@Wiola5597 сағат бұрын
Oh, koty i choinka? Odważnie :D Piękne stado! Czy Basia to kot norweski leśny? Filmik jak zawsze super :D
@WielkaHistoria7 сағат бұрын
Maine coon. Ale trop nie był zły - norweskie wyglądają bardzo podobnie. A Basia jak na Maine coona jest mała, więc faktycznie trochę taka norweska :)
@andrzejkakol97666 сағат бұрын
@@WielkaHistoria Czy pojawi się pogadanka o kotach i psach w dawnym wiejskim obejściu?
@WielkaHistoria5 сағат бұрын
No na pewno będę musiał zrobić kiedyś odcinek o kotach :) A pewnie i o innych zwierzętach jeśli będziecie zainteresowani.
@Wiola5593 сағат бұрын
@@WielkaHistoria Jest młoda czy po prostu mała? :) właśnie maine coony kojarzę jako ogromne kociska.
@werwolfff8 сағат бұрын
Kiedyś okna otwierały się na zewnątrz, a teraz do wewnątrz.
@WielkaHistoria8 сағат бұрын
to też prawda, właściwie mogłem o tym wspomnieć, ale nie pomyślałem :)
@heliodorbard8 сағат бұрын
Wydaje mi się, że jedną z przyczyn są dzisiejsze metraże mieszkań, a drugą taniość szkła. Przy tym, że ta druga przyczyna chyba jest istotniejsza.
@MartaPyrchalaZarzycka8 сағат бұрын
W UK nadal okna otwiera się na zewnątrz 🙂 I do góry. Dzięki temu można otwierać okna także w dni deszczowe bez ryzyka, że napada do środka. Ale niesttey, te na górze się już przez to od zewnątrz nie umyje. Dlatego popularni tu są czyściciele okien (aczkolwiek można też kupić teleskopową myjkę do okien)
@WielkaHistoria8 сағат бұрын
to w dużym stopniu była kwestia konstrukcyjna - okna w tradycyjnej chacie zrębowej nie były co do zasady wstawiane w otwór, ale "zatykały" go od zewnątrz - dlatego mogły się otwierać tylko w tamtą stronę
@MH-vx1fo4 сағат бұрын
Ale tylko w europie.
@jerzywecawski24882 сағат бұрын
Na dworcu autobusowym w Krakowie narzekano na ciężkie powietrze . Kierowca autobusu stwierdził , że górale wietrzą swoje ciuchy ...Najłagodniejsze określenie pod jego adresem to " klarnet ". Może chłopi nie chcieli zatruć okolicy ?
@lookash30487 сағат бұрын
U nas w Katowicach tradycja okiennic bardzo długo się trzymała. Jeszcze w blokach z lat 40tych i 50tych były okiennice, niestety większość ludzie zdemontowali w latach 90tych. Czasami na nieodświerzonych elewacjach jeszcze widać "cienie" po okiennicach.
@solaris36210 сағат бұрын
Jedna z kar dla chłopa panszczyznianego było wybicie mu okna w zimie.
@WielkaHistoria10 сағат бұрын
starano się nie wybijać tylko wyciagać (przecież to drogie!), jeśli faktycznie miał szyby. ale że zwykle nie miał, to poradniki szlacheckie zalecały "robić dziurę w ścianie".
@agnieszka-orzeszka10 сағат бұрын
Okropność.
@robertjakubczak94379 сағат бұрын
@@agnieszka-orzeszkamoże i okropne ale inaczej cham wszedł by panu na głowę. Mam przykład z pracy gdzie chłopaki ze stolarni zgięli karki a pochodzą ze wsi i szef po nich jeździ jak chce, natomiast na lakierni ja z dziada pradziada mieszczanin a kolega z tak zwanego zaścianka i mówi biedny szlachcic ale szlachcic i do nas szef jest grzeczny bo trzymamy wyraźny dystans 😝
@Quoni_Master5 сағат бұрын
Widzę że ktoś tu odwiedził Panie Kamilu Wielkopolski Park Etnograficzny 😊 pozdrawiam serdecznie
@MartaPyrchalaZarzycka8 сағат бұрын
Polubiłam! W końcu nie chcę, aby mi okno pękło ;-) 😀
@Swiatoikadr9 сағат бұрын
Proba wywietrzenia mieszkania również i współczesnych chłopów może skończyć się źle 😂
@magorzataz-89618 сағат бұрын
😂👍
@BeataBookwormСағат бұрын
Może ode chlewa zalecieć 😕
@krzysztof8976Сағат бұрын
Muchy by się zleciały do smrodu z całej wsi
@krzysztof8976Сағат бұрын
@@Swiatoikadr jakby ludzie mieszkali w chlewie i stali pod siebie to dopiero byby smród od ludzkiego gnoju
@MariannaUngerer5 сағат бұрын
Ja jeszcze pamjetam nasz dom drewnjany na wsi w Swietokrzyskim tam bylo naprawde wspanjale Jak byla kiedys tam zima to zaspy byly do pol okna a latem to sie po drodze na boso za krowami szlo Obecnje bylam tam 5 lat temu to wogule mojej wsi nie poznalam i sasjedzi sie tam szanoja😊
@tentyp79619 сағат бұрын
Nie otwierali okien, żeby muchy na zimę nie odlatywały do ciepłych krajów. Przynajmniej tak się przyjęło na Warmii.
@jjakjanek5 сағат бұрын
Kapusta kiszona i nieotwieralne okna. Niezłe Combo.
@okoproroka15614 сағат бұрын
To już wszystko wiem!! Mój stary jest chłopem pańszczyźnianym! Wszystko się zaczyna łączyć w całość...
@mateuszlucki89512 сағат бұрын
Co nie otwiera Okien?😂😂
@agnieszkapasternak-salamon58547 сағат бұрын
Pozdrawiam ❤
@krzysztofdembinski713811 сағат бұрын
Odpowiedz jest trywialna.pierwsza odpowiedź ,ze nikt nie chciał mieć w domu tysięcy much.druga ze okna otwieralne łatwiej się mogły potłuc.
@Faral-kf5et10 сағат бұрын
Uważasz że drzwiami muchy nie wlatują czy że zawsze tak skrzętnie je za sobą zamykano? Rodziny były liczne a w sezonie na muchy pół życia spędzano na zewnątrz wchodząc i wychodząc z chaty wielokrotnie w ciągu dnia
@WielkaHistoria10 сағат бұрын
nie mogę się powstrzymać i nie dodać :) - do międzywojnia normą było że drzwi chaty zostawiano otwarte na oścież przez cały dzień. Po części właśnie dlatego, że okna były nieotwieralne.
@agnieszka-orzeszka10 сағат бұрын
Pewnie te otwieralne były po prostu droższe.
@itall8710 сағат бұрын
Pamiętam, że latem na wsi wieszano w drzwiach jakieś płachty w drzwiach, właśnie na muchy. Może kiedyś też coś podobnego stosowali? h@@Faral-kf5et
@Faral-kf5et9 сағат бұрын
@itall87 ja mam oryginalne fabryczne moskitiery we wszystkich oknach i żadnych drzwi nie zostawiam otwartych - tylko przez nie przechodzę i zaraz zamykam. A mimo to latem nie ma dnia bez muchy w środku. Lub kilku. Codziennie z jakąś "walczę". Pomimo, że ani ja ani nikt w okolicy nie ma żadnego inwentarza. Nawet kur, nie mówiąc już o jakichś krowach czy świniach. Wszyscy pracują w mieście a wieś to tylko sypialnia. Uważam, że dawniej po prostu muchy traktowano jako zło konieczne. Po prostu były. Nie było na nie wtedy skutecznego sposobu więc traktowano je tak samo jak opady atmosferyczne czy zachody słońca.
@piotrpiotrowski942711 сағат бұрын
Ciekawe, czy zdarzały się przypadki wybicia szyby przez sąsiada z zazdrości o posiadanie szkła w oknie?🤔 Tak a propos stania za oknem z cegłówką 😉
@WielkaHistoria11 сағат бұрын
na pewno, podejrzewam że nawet pewnie dałoby się znaleźć takie historie w wiejskich księgach sądowych, których całkiem sporo się zachowało :).
@piotrpiotrowski942710 сағат бұрын
@ zwrócę na to uwagę, jak się kiedyś do takowych dokumentów dokopię w poszukiwaniach dot. wsi zamieszkałej przez moich przodków😁
@robertjakubczak943710 сағат бұрын
Skąd cegła za droga raczej kamień 🤣
@WielkaHistoria7 сағат бұрын
no tak, murowane z cegly kominy nawet pod koniec XIX stulecia wciąż nie były normą, cały czas przeważały takie... chrusciane. Co było doprawdy *doskonałym* rozwiązaniem dla każdego komu zależało by świętemu Florianowi nie brakowało pracy...
@BeataBookwormСағат бұрын
@@WielkaHistoriaGliną można było wylepić
@aldonaw20179 сағат бұрын
To ja chyba jestem takim chłopem chłopką, w lecie za nic nie otworze okna, bez moskitiery.
@milivanili37919 сағат бұрын
Mieliśmy kiedyś szklarza w mieście. Można się było u niego nająć. Nie powiem do czego. :)
@magorzataz-89618 сағат бұрын
O, to mnie zaciekawilo;) Do czego?
@milivanili37918 сағат бұрын
@@magorzataz-8961 Do pomocy.
@kacperkomentuje5 сағат бұрын
Piękne stadko.
@adrianmartynowicz65553 сағат бұрын
Gdzie można obejrzeć film bez cenzury?
@blazejszpak98 сағат бұрын
bardzo ciekawe
@wrobo73607 сағат бұрын
W trosce o szyby zostawiam komentarz... 🤣👍
@abomitototo74117 сағат бұрын
To jest bardzo ciekawe, gdy nasze , współczesne nawyki porównuje się do możliwości i zwyczajów ludzi sprzed wielu lat. Owszem nie musieli okien otwierać, bo nic by to nie zmieniło. Jedno- że były drogie, więc mniejsze były tańsze. A dwa- że w oknach przeważnie były pęcherze zwierzęce , więc i tak okno było tylko wskażnikiem czy na dworze (na polu) już widno. A i tak często wstawało się przed świtem.