Dlaczego pszczoły wolą dziuplę, zamiast kwadratowego pudełka?

  Рет қаралды 121,379

Pszczelarz Jonasz

Pszczelarz Jonasz

Күн бұрын

W filmie omawiam jeden z elementów, dzięki któremu dzikie pszczoły miodne potrafią przetrwać bez pomocy pszczelarza.
Chcesz nauczyć się pszczelarstwa? Koniecznie zajrzyj na: pszczelarzjonasz.pl
Zapraszam na moje strony:
pszczelarz-jonasz.cupsell.pl - sklep z gadżetami dla fanów pszczół
pszczelarzjonasz
pszczelarzjonasz

Пікірлер: 332
@wielkizderzaczandronow2869
@wielkizderzaczandronow2869 3 жыл бұрын
Bardzo fajna, rzeczowa analiza. Skoro taki kształt "jajowaty" jest najlepszy dla pszczół, to idealnym ulem wydaje się stosowana kiedyś koszka wyplatana ze słomy - materiału naturalnego, paroprzepuszczalnego o całkiem dobrej izolacyjności i taniego. Edit: Warto też dodać, że ul w kształcie prostopadłościanu już z racji samego stosunku powierzchni ścian do objętości jest dużo gorszy od ula, o kształcie kulistym/eliptycznym. Prostopadłościan z racji większej powierzchni ścian traci więcej ciepła niż kula. Dla tej samej objętości, sześcian ma 20% większą powierzchnię niż kula.
@pasiekaumarka3389
@pasiekaumarka3389 Жыл бұрын
Świetny materiał edukacyjny. Twierdzę od dawna że ul powinien być ciepły i suchy. Większość fachowców pszczelarzy którzy pokazują filmy to tylko myślą że robią dobrze ,a w rzeczywistości tylko pogarszają zimowle ,a inni ich naśladują. Dzięki i pozdrawiam!!!
@pasiekakalina8815
@pasiekakalina8815 3 жыл бұрын
Super filmik, jeden z najlepszych filmików na yut. jakie widziałem o pszczołach. Szkoda tylko że tak wielu pszczelarzy hoduje pszczółki tylko i wyłącznie dla zysku. Hodują pszczółki byle w czym i byle jak. Ja swoje ule robię sobie sam. Ścianka ula to 2 x klepka 1,2 cm. i 4 cm ocieplenia. Wolna przestrzeń pomiędzy klepkami wypełniona jest trzciną.
@artursiwiec3522
@artursiwiec3522 3 жыл бұрын
super ktoś wreszcie pokazał jaka jest prawda a pieniądze i obłuda żądzą światem pozdrawiam
@tomaszszerszenowicz7037
@tomaszszerszenowicz7037 2 жыл бұрын
Piękny film i piękna pasja, gratuluję
@ansgar6895
@ansgar6895 3 жыл бұрын
Dzięki wielkie za wiedzę, w tym co mówisz jest dużo racji. Nie mogę się doczekać następnego filmu. Pozdrawiam serdecznie i życzę ci wytrwałości w tym co robisz.
@marekjarecki2610
@marekjarecki2610 3 жыл бұрын
Nic dodać , nic ująć.Wielkie, wielkie brawa💝
@jolantaogonowska4414
@jolantaogonowska4414 7 ай бұрын
Kocham pszczoły choć nie mam uli. Jestem wdzięczna za ten ciekawy przekaz. Pozdrawiam serdecznie ❤️⬆️ A swoją drogą to i historia od bartnictwa do pszczelarstwa bardzo interesująca . Myślę że młodzi na jej podstawie mogli by się dużo prawdziwych faktów o swojej ojczyźnie dowiedzieć 👍
@Kernelowski
@Kernelowski 3 жыл бұрын
Długo by pisać co mi się w tym filmie podoba, dobra robota i tyle.
@magazynwerbana282
@magazynwerbana282 3 жыл бұрын
Wielki szacun:)za to co robisz i za wiedzę:)
@magazynwerbana282
@magazynwerbana282 3 жыл бұрын
@@nkem76 no właśnie trzeba myśleć zamiast złośliwie komentować innych
@marlena.kowalczyk
@marlena.kowalczyk 3 жыл бұрын
Może hciał takie nagrać film i mali pszczelarze nie umiom czytać więc się czegoś dowiedzom
@andrzejvito6571
@andrzejvito6571 2 жыл бұрын
@@nkem76 A jednak odwiedziłaś no raczej jesteś zazdrosna
@miodek131
@miodek131 Жыл бұрын
Czapki z głów 👍👍👍♥️♥️♥️
@monasz5139
@monasz5139 Жыл бұрын
To jest najlepszy film o pszczołach i ich hodowli jaki widziałam. Jesteś genialny ! Super się słuchało ta wiedza zostanie ze mną na zawsze. Nie hoduje pszczół ale teraz już wszystko zrozumiałam. Dodatkowo ciekawe informacje o Bartnictwie i jego historii - kto jeszcze to wie jak było. Coś fantastycznego jaki to super odcinek !!!!!!!
@jankowal1393
@jankowal1393 3 жыл бұрын
Jakieś cztery lata temu wykopałem w swoim lesie stary , uschnięty chojak . Gdy po obaleniu go przecinałem kłodę na kloce w pewnym momencie zauważyłem że prowadnica zrobiła się dziwnie mokra więc zgasiłem piłę by sprawdzić przyczynę . Okazało się że kłoda jest pusta w środku a wewnątrz niej są pszczoły i właśnie przeciąłem im plaster miodu . To był ciepły , pogodny , grudniowy dzień ale 12stopni to jednak zbyt mało by owady były mocno aktywne . Trochę podjadłem sobie miodziku , odciąłem barć z zapasem z drugiej strony , załadowałem ją na wóz i zawiozłem do domu . W domu ustawiłem ją w suchym , przewiewnym miejscu pod dachem ,pionowo tak jak była w lesie i pszczoły doczekały wiosny chyba w dobrej kondycji bo gdy się pojawiły kwitnące rośliny ruch był spory i bzykały aż miło . Nie znam się jednak na pszczołach więc dałem cynk fachowcowi i je zabrał .
@krzysztofskora4929
@krzysztofskora4929 Жыл бұрын
Trzeba było wyjebać albo spalić.... Żarcik. Przy takich ludziach ciągle tli się jakąś maleńka wiara w Polaków.
@gr_branica7466
@gr_branica7466 4 ай бұрын
I pszczoły żywe i miodu zjadłeś elegancko
@tomexq02
@tomexq02 2 жыл бұрын
Hej nie jestem pszczelarzem ale tak dałeś mi do myślenia w związku z parą wodną jak mówisz ze to jest złe to ja bym spróbował zrobić zadaszenie nie z płaskich desek itp bo słoje są ułożone poziomo a gdyby tak zrobić zadaszenie z plastra pniaka wtedy słoje mamy pionowo do tego przykryty strzechą jak stare domy co sądzisz o tym bądź już myślałeś o takim rozwiązaniu??
@wojciechcieslukowski1974
@wojciechcieslukowski1974 2 жыл бұрын
Nie mogłem się oderwać od monitora. Cieszę się, że natknąłem się na Twój film. Cieszę się, też, że trzymam pszczoły w ulach drewnianych. I już żałuję, że z warszawskich zwykłych pszeszedłem na w. poszerzane. Bardzo dziękuję, jestem pełen uznania za Twoją pracę i gratuluję i chylę czoła. Pozdrawiam z Ublika.
@grzegorzpawlik1962
@grzegorzpawlik1962 9 ай бұрын
Fajnie że trafiłem na ten film. Dzięki.
@polakpiotr5093
@polakpiotr5093 3 жыл бұрын
Super materiał, świetnie się tego słucha.
@radoslawbiernacki
@radoslawbiernacki 3 жыл бұрын
Czy mógłbyś zrobić odcinek o historii bartnictwa? To było fascynujące jak bardzo ten temat był powiązany z polityka i ekonomia kraju! Dlaczego o tym nie uczą w szkole!?
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 3 жыл бұрын
Stworzenie dobrego filmu o historii bartnictwa jest raczej niemożliwe, ponieważ nie mamy dostępu do miarodajnych źródeł informacji z tamtego okresu. Historia była często zniekształcana w trakcie zaborów oraz wojen światowych. Dlatego na filmie starałem się mówić dość ogólnie, bo za jakiś czas mogą zostać odnalezione jakieś nowe sprawozdania o tym jak wyglądała hodowla pszczół kilkaset lat temu.
@radoslawbiernacki
@radoslawbiernacki 3 жыл бұрын
@@pszczelarzjonasz moze przy współpracy z @IrytujacyHistoryk ? Zbiegoem okoliczności jego ostatni film tez jest o pszczołach ;) kzbin.info/www/bejne/kJfNYYuDetOAgck Było by cudownie zrozumieć powody tak znaczącej roli bartników w dawnej Polsce. To jakieś totalne nieporozumienie ze nic o tym nie wiedziałem!
@mariuszkowaleski3198
@mariuszkowaleski3198 3 жыл бұрын
@@pszczelarzjonasz trzeba zajrzeć do historii Kurpiów , to był wolny lud królewski , który zajmował się przeważnie bartnictwem i organizowaniem dla możnych łowów wszelakiej zwierzyny 🍻.
@MrGienekG
@MrGienekG 3 жыл бұрын
Co myślisz o ulach słomianych dawnych koszkach i obecnych sun hive ?? Wyplotłem dwa sun hive ze słomy żytniej jutro osadzamy naturalny rój w pierwszym. Jest jeszcze temat kłody bartnej. W Augustowie barciowisko każdego lata. Warsztaty. Dzięki za temat i informacje . Szacun.
@Zygi1313
@Zygi1313 3 жыл бұрын
Od kilku lat zajmuję się hodowlą pszczół, na początku były ule kupne, jednak dość szybko zacząłem robić je sam, podpatrywać innych pszczelarzy, ale nigdy, ale to nigdy nie widziałem debilizmu w postaci przykrywania sufitu ula folią albo jakimś innym plastikowym i nie oddychającym syfem, a tak poza tym to ten filmik jest świetnym źródłem dobrych informacji :)
@jakubzielinski81
@jakubzielinski81 Жыл бұрын
Wielkopolskie czy jakie?
@Zygi1313
@Zygi1313 Жыл бұрын
@@jakubzielinski81 warszawski zwykły, na tych się uczyłem i jakoś najwygodniej mi się przy takim pracuje, ale to pewnie rzecz gustu
@jakubzielinski81
@jakubzielinski81 Жыл бұрын
@@Zygi1313 a z czego dokładnie składane te warszawskie i czy z ociepleniem?
@Zygi1313
@Zygi1313 Жыл бұрын
@@jakubzielinski81 drewno z zewnątrz,styropian 10 na dużych ścianach, wewnątrz sklejka 1 cm , daszek drewniany obity blachą w ocynku, maluję z zewnątrz farbą eko według uznania, ul robię pod wymiary standardowych warszawskich ramek, na zimę mniejsze ściany ocieplam matą słomianą
@zbifij
@zbifij 3 жыл бұрын
Kopalnia wiedzy o pszczołach, ......Dziękujemy Panie Jonaszu :-)
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 3 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam Panie Zbigniewie!
@marek.m7054
@marek.m7054 2 жыл бұрын
@@pszczelarzjonasz Jestem początkującym pszczelarzem i chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość zakupienia ula trzcinowego u pana?
@beekepper
@beekepper 2 жыл бұрын
@@pszczelarzjonasz gdzie można zamówić Pana ule z.trzciny i jaka jest.ich cena ?
@pawelsroka8530
@pawelsroka8530 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał.
@brazoweoczy6196
@brazoweoczy6196 3 жыл бұрын
Super filmik, każdy powinien go obejrzeć
@kretkret9985
@kretkret9985 3 жыл бұрын
Cześć. Mam z twoimi filmami tylko jeden problem. Czy naprawdę trzeba tak długo czekać na kolejne filmy. Filmy, k tóre robisz są bardzo dobre , bardzo ciekawe , masz ogromną wiedzę. Gratulacje.
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 3 жыл бұрын
W jakich odstępach czasu by ci pasowało?
@kretkret9985
@kretkret9985 3 жыл бұрын
Na yt masz tylko dwa filmy. Tak dobrych filmów dawno nie widziałem, więc odstęp czasowy zależy od Ciebie, ale proszę o więcej tak wartościowych treści. Dziękuje
@emicra-pl
@emicra-pl 3 жыл бұрын
Pewnie z powodu wartości treści, którą trzeba przygotować. Lepiej rzadziej, a wartościowe niż masa papki.
@calmus1510
@calmus1510 3 жыл бұрын
Świetny materiał dziekuję
@Pientka
@Pientka 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawe, nie mniej użył Pan dużo mocnych sformułowań typu "toksyczne ule", "chemiczne miody". Nie mam przekonania co do naukowych podstaw tych twierdzeń. Plus trzeba sobie otwarcie powiedzieć - pszczelarstwo to jest hodowla. Podobnie jak z hodowla kur czy krów zwierzęta są tam stratne. Dzięki wielkie za materiał, zaintrygowałeś mnie 👍
@marcin4323
@marcin4323 3 жыл бұрын
Kompletnie nie znam się na pszczołach ale po tym filmie zacząłem się zastanawiać czy rodzina pszczela mogłaby przeżyć bez niczyjej pomocy wpuszczona do starej ponad 100-letniej lipy na moim ogródku. oczywiście miodu bym z tego nie miał ale sama obecność pszczół by mnie cieszyła
@piotrekdziki2913
@piotrekdziki2913 3 жыл бұрын
Kawał dobrej ROBOTY. zawsze mówiłem pscylożom, że dziupla dla pszczoły najlepsza.
@ukaszradziszewski8830
@ukaszradziszewski8830 3 жыл бұрын
Najciekawszy materiał o pszczołach jaki widziałem.
@czesawszykiewicz3578
@czesawszykiewicz3578 2 жыл бұрын
Świetny film, szacunek za wiedzę za wnikliwe potraktowanie tematu. Ciekawy pomysł ula wykonanego z trzciny. Z czasu dzieciństwa ( lata 70-te) przypominają mi się okrągłe ule wykonane w całości z pnia i kryte strzechą. Kiedyś sąsiad miał takie w ogrodzie, nigdy potem już takich nie widziałem. Pozdrawiam
@mael-adv
@mael-adv 3 жыл бұрын
Super film! bardzo ciekawy.
@Sergalt
@Sergalt 3 жыл бұрын
bardzo fajny filmik, aż chce się zrobić ul w lesie :D
@MrTomcreativ
@MrTomcreativ 3 жыл бұрын
Super material
@budo12378
@budo12378 3 жыл бұрын
Maga szacun za samo zainteresowanie tematem jak i taka chęć niesienia pomocy czy też zmiany tych wszystkich złych cech
@kamilkl1869
@kamilkl1869 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film kiedy następne odcinki
@carpennter
@carpennter 3 жыл бұрын
No szczerze to wydaje się że pszczelaże z pasją(nie mylić z miodziarzami) są o krok by stworzyć siedlisko dla pszczoły miodnej. Wystarczy spojrzeć na ul Warre czy sun hive czy też TBH . To co robi Phill Chandler na dennicy u miodziarza byłoby grzechem śmiertelnym. Min Twoje materiały o zaleszczotku i ten materiał stały się motywacją dla mnie by też coś wymyślić i sprawdzić jak taka pszczoła przeżyje sezon letni i zimowy. Jest to projekt łączący pomysły z wyżej wymienionych konstrukcji uli a także wzorowanie się na przyrodzie i starszych konstrukcjach naszych krajowych uli. Zobaczymy w nadchodzącym sezonie.
@Jozefaable
@Jozefaable 11 ай бұрын
Pszczoły są zawsze wolne. Nie muszą mieszkać w pasiekach. Jeśli jedna mieszkają, to znaczy, że im tam dobrze.
@agusiasz2981
@agusiasz2981 8 ай бұрын
Te ule z trzciny są rewelacyjne🤓👍. Fajnie by było pokazać innym efekty po zimowe hodowli pszczół w takich ulach. Jak dla mnie jest pan prowodyrem lepszych zmian. Patrząc na te ścianki, to wcale nie są takie trudne w budowie.🤔 Tylko więcej czasu potrzeba na ich produkcję. Zima jest dluga, a ludzie widżac efekty sami mogliby je robić. 😊Tylko muszą zrozumieć, dlaczego i co to da pszczołom.
@maciejorlikowski3613
@maciejorlikowski3613 3 жыл бұрын
Rewelacyjny film. Myślałeś może żeby do budowy uli dodawać gliny jako zaprawy? Myślę o tym żeby do zimowli przygotować tak ule, żeby skrajne ramki wypełnić gliną z sieczką (teraz myślę o sieczce z trzciny, dzięki za genialny pomysł). I podobnie zrobić z powałką.
@MD-uc8bx
@MD-uc8bx 3 жыл бұрын
w jaki sposób można Ci pomóc? myślałeś może o założeniu patronita by móc Cię wspierać w eksperymentowaniu z budowa uli?
@dominomiod5155
@dominomiod5155 3 жыл бұрын
Ten materiał to złoto! Przyjemnie się ogląda, pozdrawiam ;)
@PawezMazur
@PawezMazur 2 жыл бұрын
Hej. Dobry materiał. Rolą pszczelarza jest połączenie wszystkich rozwiązań tak aby dla pszczół i dla pszczelarza było dobrze. W wielu aspektach trzeba iść na kompromis. Powodzenia i pozdrawiam
@sowaxl
@sowaxl 3 жыл бұрын
Fantastyczny film
@pasiekatrzcinowa7393
@pasiekatrzcinowa7393 3 жыл бұрын
Czaicie Bazę? :)
@carpennter
@carpennter 3 жыл бұрын
Tylko czekać aż Cię do Hollywood wezmą do jakiejś większej produkcji. Pozdrawiam
@pasiekatrzcinowa7393
@pasiekatrzcinowa7393 3 жыл бұрын
@@carpennter ja jestem gotowy na wszelakie wyzwania pszczolowe
@dzbanbotak6092
@dzbanbotak6092 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał
@grzegorzzuk9429
@grzegorzzuk9429 2 жыл бұрын
Cześć bardzo ciekawy materiał. Czy oglądał Pan film jak pewien człowiek w Rosji prowadzi pasiekę w plastikowych butelkach po wodzie mineralnej. Tylko pozostaje problem plastiku.
@savageaxis7721
@savageaxis7721 3 жыл бұрын
Niesamowite jak natura jest mądra...- ciekawy filmik :)
@Mike-or2cv
@Mike-or2cv 3 жыл бұрын
Ale ja cię szanuję za to! Mega ciekawy materiał, powiem szczerze trochę mnie dobiła informacja że w większości uli zrobionych przez człowieka pszczół się męczą. Masakra jakaś, trzymam kciuki za twoje trzcinowe ule i dalsze "badania" nad polepszeniem ich życia.
@szczepanowicki_bartnik
@szczepanowicki_bartnik 3 жыл бұрын
Super film :) Ja w swojej pasiece postawiłem na ule drewniane, żeby jak najbardziej zbliżyć się do naturalnych siedlisk pszczół. Odpuściłem sobie plastik jako budulec uli. Nabiera mnie na wykonanie barci ale to dopiero jak, może całkiem poświęcę się pszczelarstwu :) Czy gospodarowałeś na ulach drewnianych jednościennych? Skoro postawiłeś tezę, że jest w nich pszczołom źle? Że jest za zimno? Wszystko kwestia odpowiedniej gospodarki pasiecznej. Pozdrawiam :)
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 3 жыл бұрын
Tak, na początku przygody z pszczelarstwem kupiłem po kilka uli każdego możliwego rodzaju i również zdecydowałem się na jednościenne z sosny wejmutki 25mm. Teoretycznie, skoro pszczoły żyły w drewnie, to również powinniśmy trzymać je w drewnie. Mam łącznie ze 120 takich uli i używam ich od 11 lat. Tak jak powiedziałem na filmie, są przede wszystkim za zimne ponieważ tak cienka deska nie zapewnia izolacji podobnej jak drewno w dziupli. Po za tym, drewno w ulach jednościennych jest strugane również od wewnątrz i nie wypija wilgoci tak jak dziupla. Najgorszy jest problem ze stratą ciepła przez górną powałkę. Ule jednościenne zapewniają tak słabą izolację, że w Arizonie podczas upału zaczęły się topić wewnątrz plastry, dlatego wprowadzono plastikowe ramki. Tej zimy, w wielu rodzinach w ulach jednościennych pszczoły padły mi z głodu, ze względu na zbyt duże straty energetyczne i zwiększone zużycie miodu. Ule jednościenne są przynajmniej lekkie, ładne, tanie i trwałe. Problemem jest jeszcze konieczność malowania drewna, więc nie wiem czy wtedy można uznać je za ekologiczne. Mimo wszystko sukcesywnie wymieniam ule drewniane na trzcinowe.
@szczepanowicki_bartnik
@szczepanowicki_bartnik 3 жыл бұрын
@@pszczelarzjonasz Dzięki za odpowiedź :) Ja mam trochę inne odczucia co do uli jednościennych. Jak dla mnie sprawują się rewelacyjnie. Nie ma co nas porównywać do Arizony a co z Rosją? Tam również gospodarują na jednościennych. Według mnie zimny ul powoduje, że matki stopują z czerwieniem a to jest główną przyczyną upadku rodzin, bo to głównie do karmienia larw najbardziej ubywa pokarmu (np. na przedwiośniu). Pszczoły się spracują przez zimę i nie ma kto karmić na wiosnę. Ja na nawłoci izloluję matki w izolatorze chmary i wypuszczam dopiero końcem października. Rzadko która podejmuje czerwienie. Na wiosnę muszę wyciągać ramki z pokarmem bo matki nie mają gdzie czerwić. W w swojej pasiece mam ule WLKP i na zimowlę podkładam 1/2 pod rodnię, żeby pszczoły miały gdzie się uwiesić i wysoka dennica osiatkowana - brak wilgoci w ulach. Izolacja powoduje, że pszczoły zalewają większość środkowych ramek i uwieszają się między 1/2 a dołem rodni. Gdy matka nadal tam czerwi to pozostaje niewiele pokarmu do górnej belki i kłąb może się osypać bo przy dużym mrozie nie przejdzie na boki. Jeszcze jedna sprawa zimujemy silne rodziny a przy 120 rodzinach jest co robić i jest co przeoczyć ;) Pozdrawiam :)
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 3 жыл бұрын
11 lat temu myślałem w identyczny sposób :D Jednak sam moment rozpoczynania czerwienia przez matkę jest taki sam w ulach jednościennych, jak i trzcinowych. Zależy nie od samego ocieplenia, tylko od tego czy matka jest w stanie wyczuć co się dzieje po za ulem - jak długo trwa dzień, jaka jest temperatura, jak mocno świeci słońce itd. Od tego zależy też moment wylatywania pszczół po przekroczeniu 10 stopni Celsjusza. W ulach z tworzyw sztucznych typu "termos" matka nie może zbierać takich danych i często jest zmylona przez co czerwi "jak głupia". Moment zakończenia czerwienia w większej mierze zależy też od rasy pszczół, a nie tak bardzo od posiadanego ula. Co do zimy w Rosji to tam jest wzorowa zima z temperaturą grubo poniżej zera. Problem jest niestety w Polsce gdzie większość zimy jest na plusie, przez co pszczoły rozpoczynają wychów czerwiu. A to już bardzo obciąża rodzinę pszczelą i jeśli ul nie zapewni odpowiedniej izolacji to pszczoły męczą się bardziej. Dennica osiatkowana oraz zwiększona kubatura ula dodatkowo to utrudnia. Trzeba też dodać, że przez dennice osiatkowaną zimą w ulu nigdy nie będzie podwyższonego stężenia CO2 które spowalnia metabolizm pszczół i zniechęca do czerwienia - o tym się często zapomina. Jeszcze jedna sprawa to wpływ podwyższonego CO2 na życie roztoczy varroa, ale to już temat na kiedy indziej. Przejście na ule trzcinowe jest trudne i bardzo pracochłonne, ale jak teraz na rzepaku przynoszą mi w trzcinowych ulach 15 kg, a w jednościennych 10kg to na koniec sezonu inwestycja już mi się zwraca z nawiązką. W pszczelarstwie niestety chodzi o miód. Trochę nie uporządkowana ta moja wypowiedź, ale jesteś doświadczonym pszczelarzem i zrozumiesz o co chodzi :)
@szczepanowicki_bartnik
@szczepanowicki_bartnik 3 жыл бұрын
@@pszczelarzjonasz Kurczę no czegoś nie rozumie, wcześniej piszesz, że ul trzcinowy super izoluje a kolejno, że matka w nim czuje zmiany temperatury otoczenia, coś jest chyba nie tak :) To wychodzi na to, że niczym się nie różni od ula klepkowego ocieplanego. Jak dla mnie to właśnie w ulu jednościennym matka odczuwa zmiany i dostosowuje czerwienie. U mnie faktycznie zaczyna jak przez kilka dni np. w marcu ustabilizuje się temperatura na + a promienie słońca grzeją deskę ula i czerwi w tej płaszczyźnie gdzie jest go najwięcej wciągu dnia. I w cale nie trzeba myśleć o stężeniu CO2 w walce z warroa bo w ulu do zimowli powinno być ich niewiele - zawalone leczenie a to załatwia izloacja i kilka zabiegów. Jeśli chodzi o kilogramy to raczej wynik nie jest jakiś powalający :) nie wożę na rzepak ale wielokwiat w czasie jego kwitnienia u mnie średnio 20-25kg. Jakoś niestety nie przekonałeś mnie do tego ula ale każdy orze jak może :) Pozdrawiam i beczek miodu życzę :)
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 3 жыл бұрын
Panie Tomku, w najdalszych zakątkach mojej wyobraźni nie chciałem Pana do niczego przekonywać :) Zrobi Pan jak uważa.
@Dziki_z_polnocy
@Dziki_z_polnocy Жыл бұрын
Super filmik, ale potwierdza to co ja już wiem od dawna😕 człowiek spierdzieli wszystko czego się dotknie. Wszystko funkcjonowało bardzo dobrze zanim ludzie położyli na tym swoje łapska😢 dobrze że jest chociaż garstka ludzi chąca coś poprawić. Pozdrawiam 😊
@norbertkaminski5211
@norbertkaminski5211 2 жыл бұрын
Mój pradziadek miał ule w kształcie walca ze słomy albo trzciny. To było w Lubelskim.
@marcingrzesik5888
@marcingrzesik5888 2 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, po niektórych komentarzach widać, że uderzył w punkt. Producentów amitrazowych miodów. Super hodowców pszczół liczących kolejne słoiki trochę pewnie zaboli, że można inaczej. Jeśli chodzi o idealny ul to pewnie taki nie istnieje, ale polecam ule warre, i system hodowli wymyślony przez twórcę tych uli opata Warre. Dodać tylko tzw ekodennnice i mamy ul niemal idealny. Ten ul w oryginalnej formie zrobiony jest z pojedynczej deski, ale nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić go w cieplejszej formi.
@joannajaniak4439
@joannajaniak4439 3 жыл бұрын
Rewelacyjny film
@monasz5139
@monasz5139 Жыл бұрын
Wielkie oklaski za ten materiał i za zaangażowanie na rzecz naprawdę ochrony i wspierania Pszczół. ,💟❤️💟
@piotrduda7976
@piotrduda7976 3 жыл бұрын
Niestety w przygotowanej barci nie zechciały osiedlić się pszczoły jedynie murarki teraz widzę błąd wykonania za małej przestrzeni wewnątrz .
@jarek8811
@jarek8811 3 жыл бұрын
Przybyłem z wykopu. Niesamowicie interesujące filmy zrobiłeś. Czekam na więcej.
@damiankoszalin
@damiankoszalin 3 жыл бұрын
Totalny kawał dobre roboty! Wcześniej się tym nie interesowałem, a dzisiaj mnie wciągnęło :)
@krzychuz4002
@krzychuz4002 2 жыл бұрын
ej a co za problem robic ule z materiałów izolacyjnych w kształcie owalnym, sa przeciez mebrany paroizolacyjne nie koniecznie z materiałów toksycznych,
@danielbelka8600
@danielbelka8600 3 жыл бұрын
Bardzo ładnie pan czyta . Jedna ważna rzecz to stwórcą to zaprojektował i wszystkie owady zwierzęta powinny żyć na wolności
@FaceFace456
@FaceFace456 3 жыл бұрын
Powodzenia!
@horozab
@horozab 3 жыл бұрын
Mądrze gada. Wódki mu dać. Ostatnio koło mojego rodzinnego domu na wsi rójka siadła. Wlazły przez szpary do stodoły sąsiada. Często tam siadają, ale niestety zimy nie przeżyją. chętnie bym tam im postawił jakieś siedlisko, ale nie wiem co. Myślałem o ulu, ale teraz widzę, że to nie dobry pomysł. W sumie obok jest orzech, którego mamy zamiar się pozbyć. A może go wyżej ściąć i wydrążyć w środku, żeby było "naturalne" miejsce dla pszczół?
@webo1521
@webo1521 3 жыл бұрын
Ciekawy film!!
@uZakopca
@uZakopca 2 жыл бұрын
SZacunek za bycie innym i dzielenie się tym . Jestem na etapie wzmożonej fascynacji między innymi pszczołami, które zawsze podziwiałem i jak tylko była sposobność spotkaś się z ludźmi, których życie kręci się wokół pszczół to w ich kierunku masa pytań i chłonięcie tym co wiedzą. Jednak prawda, że większość z nich to po prostu biznesmeni co twoje materiały jasno wykazują. Dziwią mnie te plastikowe ule, narzędzia, różnego rodzaju chemia. Czekam na kolejne materiały i twój kanał dodany do Subskrypcji
@K-roll
@K-roll 3 жыл бұрын
Nie jestem pszczelarzem ale temat wciąga. :)
@krzysztofhewelt7346
@krzysztofhewelt7346 3 жыл бұрын
A wiesz że pszczoły wciągaj gówno nosem?
@Perkele231
@Perkele231 3 жыл бұрын
Mam budę po psie z drewna - kawał pięknej roboty z deski sosnowej - buda ma coś w rodzaju poddasza, w jedej z desek chyba sęk wypadł. W tym roku na przełomie maja i czerwca okazało się że mam pszczele lokatorki - rójka mi tam wleciała . Mój kumpel pszczelarz cieszył się z tego faktu , mówił że jak się sytuacja powtórzy to mam dzwonić :)
@waldemarkowalczyk4430
@waldemarkowalczyk4430 3 жыл бұрын
Intetesujacy temat,nir jestem Bartnikiem ale moze po przez pana zostane,kto wie,panski kanal mam zapromenurowany.
@szafirmeru
@szafirmeru 3 жыл бұрын
No to jeżeli dziupla jest najlepszym miejsce dla pszczół to czemu nie stworzyłeś ula na podobieństwo dziupli? :)
@bartekk285
@bartekk285 3 жыл бұрын
Pewnie chodzi o wydajność pracy pszczelarzy, którym ciężko byłoby się dostać do takiej dziupli. Tak mi się wydaje. Oczywiście nie jestem ekspertem
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 3 жыл бұрын
Właśnie jestem w trakcie :)
@bartekk285
@bartekk285 3 жыл бұрын
@@pszczelarzjonasz czy jak będzie gotowa. Będzie mógł pan zaprezentować jej wygląd na filmie ?
@szafirmeru
@szafirmeru 3 жыл бұрын
@@pszczelarzjonasz No to powodzenia w takim razie! :D
@anzelmbohatyrowicz4143
@anzelmbohatyrowicz4143 3 жыл бұрын
@@pszczelarzjonasz zistaje nam lipa i sposób pewnego Rosjanina(korpusowa dziupla) , z tym że trzeba wymyśleć innądennicę i powałke (wycinek koła, jaja) Pozdrawiam serdecznie 👍 👍 👍 😃
@maReK.OczOplAs
@maReK.OczOplAs 2 жыл бұрын
Pszczołom jest tym trudniej im więcej pszczelarz wybierze im miodu. Daj im obrosnąć tłuszczem. Zostaw im więcej miodu. Musisz wszystko wypchnąć do Lidla? Pszczelarze powinni na nowo zdefiniować swoją misję. Powinni przemyśleć holistyczne znaczenie swojego zawodu i stanąć na czele ruchu ekologicznego. Przyroda zagospodarowana w duchu pszczelarstwa będzie przyjazna ludziom i dzikiej naturze a pszczoły będą jej naturalnymi strażniczkami. No, ale do tego potrzeba coś więcej niż chęci zarobku.
@fr3shmaker86
@fr3shmaker86 3 жыл бұрын
Wielki szacun za przekazywaną wiedzę!!
@piotrekmajster
@piotrekmajster Жыл бұрын
WAŻNE! Długość życia pszczoły zależy od ilości czerwiu (młodych larw w rodzinie). Pszczoła w okresie kiedy jest karmicielką produkuje dużą ilość mleczka pszczelego którym karmi młodą pszczołę. Dlatego wiosną i latem długość życia pszczoły to około 38 dni, ponieważ pszczoła robotnica jest bardzo wyeksploatowana przez wychów czerwiu. Pszczoła, która zimuje w okresie jesień/zima żyje średnio 6 miescy bo w tym okresie zimowli nie karmi larw bo w ulach ich praktycznie nie ma a jej zadaniem jest przetrwać do wiosny i wychować pierwsze pokolenie pszczół.
@ireneuszrogala4637
@ireneuszrogala4637 Жыл бұрын
No niestety tu mamy pomieszanie ciekawych i inspirujących informacji z podejściem jakiejś ideologii pseudo ekologicznej. Po pierwsze pszczelarze to nie są ludzie intencjonalnie męczący pszczoły. Nie możemy mieszać ideologii z realnym działaniem. Pszczelarze to ludzie z wieloma pasjami i ludzie którzy kochają pszczoły. pszczelarzu Jonaszu proszę abyś nie kategoryzował osób tylko poprzez swój pryzmat pojmowania świata. Ale i tak serdecznie pozdrawiam i dziękuję za faktycznie dobrze pokazane elementy życia pszczół w naturze.
@jakubjacek2551
@jakubjacek2551 3 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał podoba mi się
@tomasznajraw5314
@tomasznajraw5314 Жыл бұрын
Dużo prawdy ale też sporo teorii nie do końca prawdziwej . Bo jak wyjaśnić że dzikie pszczoły dwie zimy w nieczynnym dzwonie koscielnym miały się dobrze aż w końcu zabrał je jakis pszczelarz . Drugie Jak potrafiłby zimowac pszczoły w dziupli gdzie nie było górnej części - złamane drzewo . I wiele przypadków gdzie dziupla ma dwa wejścia w dolnej części i w górnej części. I ja tam mam zrobiony jeden ul że jest kawałek kłody jako jeden korpus wlotek w połowie na tym stoi moralnym kwadratowy korpus i wlotek na środku. Generalnie mają przeciąć w zimie siedzą w tym górnym korpusie jednosciennym . 3 sezon i mają się dobrze . Nie mniej jednak zgadzam się nad toksycznoscią wielu współczesnych uli czy też preparatów stosowanych na potęgę. Wystarczy się kierować zapisami jakie są przy prowadzeniu pasieki ekologicznej i już będzie dużo lepiej .
@piotrjantar5446
@piotrjantar5446 2 жыл бұрын
Twoje filmy są bardzo ciekawe i zawierają dużo przydatnych informacji!!! Nagrywaj dalej!!!! I publikuj!!!!!
@Batmax192
@Batmax192 Жыл бұрын
no dobrze, ale pszczoły gniazdowały też w pniach leżących, więc dziupla może mieć inny kształt niż klasyczny stożek....
@adrianszaj3099
@adrianszaj3099 2 жыл бұрын
Naturalne kłody jako ule na świecie
@AnAn-wj3xx
@AnAn-wj3xx 3 жыл бұрын
Świetnie przedstawiony temat :)
@Ula226
@Ula226 3 жыл бұрын
Proszę Pana, a czy możliwe jest stworzenie ula z trzciny, ale właśnie w formie okręgu a nie kwadratu? Tak aby jego budowa wewnętrzna była zbliżona do dziupli?
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 3 жыл бұрын
Tak, jest to możliwe i nawet widziałem takie konstrukcje. Niestety okrągły ul uniemożliwia stosowanie ramek, przez co przestaje być proceduralny. Potrzeba wtedy na prawdę dużo doświadczenia aby prowadzić dobrą gospodarkę w takim ulu. Po za tym, wybieranie miodu w okrągłym ulu zawsze będzie odbywać się poprzez zrywanie plastrów. Niestety zerwanych plastrów nie można wykorzystać ponownie i pszczoły będą tracić dużo sił na odbudowę.
@Ula226
@Ula226 3 жыл бұрын
@@pszczelarzjonasz Dziękuję za odpowiedź. Wszystko ma swoje plusy i minusy, ale niestety zrywanie plastrów faktycznie jest dość uciążliwe.
@jan4840
@jan4840 2 жыл бұрын
A czy ktoś zastanawiał się aby kłodę drewna przeznaczoną na dziuplę dla pszczół przeciąć na pół,izamować zawiasy aby był dostęp otwierany do dziupli
@Ula226
@Ula226 2 жыл бұрын
@@jan4840 Myślę, że w tym wypadku nadal będą zrywane plastry
@zuzannawojcik9601
@zuzannawojcik9601 3 жыл бұрын
Nie ma chyba bardziej pięknego i mądrego owada niż pszczoła 😍 dzięki Jonasz za kolejną bombę wiedzy 👍🏻pozdrawiamy 😄 P.S. Co sądzisz o Flow Hive? Ostatnio natrafiłam na filmik o takiej formie ula 🤔
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 3 жыл бұрын
Flow hive ma zarówno swoich zwolenników jak i wrogów. Jeśli chodzi o mnie, to jestem do niego raczej sceptycznie nastawiony, głównie dlatego że miód ma ciągły kontakt z tworzywami sztucznymi. Na pewno wpływa to negatywnie na jego jakość.
@zuzannawojcik9601
@zuzannawojcik9601 3 жыл бұрын
@@pszczelarzjonasz Też tak myślę 👍🏻 dzięki i pozdrawiam!
@suwerenjan5194
@suwerenjan5194 Жыл бұрын
Nie myślałeś przypadkiem żeby poprostu odpowiednie kłody wydrążyć w środku na wzór naturalnego ula???
@Rakowy_Manaskal
@Rakowy_Manaskal 3 жыл бұрын
Film jest bardzo interesujący i porusza ważną tematykę, a i wykonanie jest na dobrym poziomie. Jednakże! Bez wiedzy w temacie słowa autora bierze się za dobrą monetę - co jest normalne - ale kłopot sprawia brak rzetelnej wiedzy w internecie lub wiedza ta jest trudno dostępna. To jedyny mankament poruszanej tematyki :/
@orebictv
@orebictv 3 жыл бұрын
W internecie, jesli jest wiedza, to jest platna! Mylnie nazywamy wiedza cos, co jest zaledwie informacja, a z informacja jest jak z prawda-sa jej najmniej trzy! Cala prawda, naga prawda i... gowno prawda ;) Tej ostatniej-jak tandety, jest najwiecej, niestety. Autor ma kapitalne podejscie i wspaniala postawe. Wnioskuje to nie tylko z tego filmu, ktory mnie zaintrygowal, ale wnosze po rozmowie z tym obiecujacym, mlodym czlowiekiem. Kibicuje Buczaczy i pszczolom. ;)
@SlonceSyjonu
@SlonceSyjonu 3 жыл бұрын
"Przed" to "PRE", "PRO" oznacza zaś tyle co "na rzecz czegoś", "za czymś", np. promocja oznacza "dla wprowadzenia czegoś w ruch" pro-motio(ruch) Propolis(polis-to po grecku miejsce warowne) należy więc odczytywać jako, "na rzecz(stworzenia) miejsca warownego", czyli oznacza to tyle co budulec. edit.(wiem że z czasem "polis", zaczęło oznaczać rodzaj wspólnoty charakterystyczny dla państw-miast, więc wydźwięk może oscylować raczej wokół "na rzecz wspólnoty". Niestety nie wiem co przez "polis" rozumiał Grek który to tak nazwał.
@emicra-pl
@emicra-pl 3 жыл бұрын
Początek trochę mnie znudził, na szczęście reszta rewelacja!
@krzysztoftorenc7662
@krzysztoftorenc7662 2 жыл бұрын
W filmie brakuje niezwykle istotnych elementów: 1) wilgoć z góry nie skapuje tylko spływa po ścianach bo powałka w dziupli jest 'stożkowa'. 2) dziupla nie posiada wentylacji, ma tylko jeden wlotek, reszta jest szczelna, a to oznacza że można podnieść lub obniżyć temperaturę ula poprzez odpowiednio podniesienie lub obniżenie ciśnie ciśnienia powietrza, czyli wentylowanie tylko na wlotku powietrza do ula, aby było cieplej, lub na zewnątrz aby obniżyć ciśnienie i tym samym temperaturę. W ulach masy powietrza są przewalane przez ul, w dziupli to nie występuje, a występuje podnoszenie lub obniżanie ciśnienia i tym samym temperatury w dziupli. W niższym ciśnieniu jest też niższa temperatura parowania. Zwyczajne zjawiska fizyczne.
@JanNowak-fs4io
@JanNowak-fs4io Жыл бұрын
Dziuple są owalne ,chyba w życiu w lesie nie byłeś , i reszta to dorabianie bajek do zimowli pszczół
@czjmaster
@czjmaster 3 жыл бұрын
Swietne, dzik
@sylwestern.4108
@sylwestern.4108 2 жыл бұрын
Szacun, szkoda że większość pszczelarzy upiera się przy środkach chemicznych i styrodurze.
@SlawomirDobosz9961
@SlawomirDobosz9961 Жыл бұрын
Całkiem nowa wiedza dla mnie . Dziękuję . Może budować sztuczne barcie z drewna . Może dałoby się rozwiązać problem pozyskiwania miodu bez szkody zbytniej dla pszczół .
@marekmarek8881
@marekmarek8881 2 жыл бұрын
A więc ule "obozy pracy" dla pszczół. Co to człowiek nie wymyśli jak się Darwina naczyta
@Suma_kontinuum
@Suma_kontinuum 3 жыл бұрын
Świetny materiał, podziwiam Pana za wiedzę, widać w materiałach pasję i miłość do pszczół. Jak Pan widzi przyszłość zwierząt w tym nastawionym tylko na zysk świecie ?
@BLEPECKI
@BLEPECKI 3 жыл бұрын
Dobra robota, oglądałem z takim zainteresowaniem jakby to był NG albo BBC.
@alexantoniu5004
@alexantoniu5004 3 жыл бұрын
Ultra ciekawe i absorbujące do końca , jestem miastowy szerszeń w porównaniu do do naturalnych pszczół Czekam na dalsze filmiki..
@Demczi
@Demczi 3 жыл бұрын
Rzetelny materiał. Koniecznie muszę pokazać go mojemu tacie, który posiada pasiekę🙂 Nawet nie zdawałem sobie sprawy z wagi problemu...
@rob16041979
@rob16041979 3 жыл бұрын
Daj znać co Ci powie ;)
@PokerMakyo
@PokerMakyo 2 жыл бұрын
I co powiedział?
@luksola8834
@luksola8834 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film. Wincyj!!! :)
@aliwoznica
@aliwoznica Жыл бұрын
Dobry edukacyjny materiał, szkoda tylko że nie dokończony. Otóż nie wiem czy tobie wiadomym jest że z powodzeniem zastąpiono barć koszką, czyli okrągłym koszem plecionym ze słomy, były też ule mające ściany ze słomy,. a sposobem na samoleczenie się pszczół w barci jest podwyższony poziom dwutlenku węgla.
@aliwoznica
@aliwoznica Жыл бұрын
Sorry nie doczytałem komentarzy, jeszcze jedno, wszyscy nawet Rosjanie podają że średnica kłębu nawet w barciach zabudowanych do 3 m w górę wynosi 27 cm. W takim przypadku optymalna średnica barci lub koszki powinna wynosić 30 cm a wysokość możliwie jak największa.
@jonikq
@jonikq 3 жыл бұрын
Super film, czekam na więcej!
@Sallrada
@Sallrada 3 жыл бұрын
Fajny materiał! Jest jakaś dobra literatura o bartnictwie sprzed rozbiorów?
@maniekgroch3923
@maniekgroch3923 2 жыл бұрын
KOLEGO WIĘCEJ TAKICH FILMÓW ....DZIĘKI....
@JR-vi2tw
@JR-vi2tw 3 жыл бұрын
Bardzo fajny i ciekawy film! Mam tylko uwagę do założenia że pszczoły miodne są zagrożone i potrzebują ratunku. Mówiąc o zagrożonych pszczołach należy rozumieć głównie dzikie pszczoły czyli m.in. trzmiele i pszczoły samotnice. W Polsce występuję występuje aż ok. 470 różnych gatunków pszczół, a pszczoła miodna jest tylko jednym z nich. Wszystkie gatunki pszczół są zagrożone głównie z powodu degradacji siedlisk, intensyfikacji i chemizacji rolnictwa. Powinniśmy chronić wszystkie pszczoły i ich różnorodność poprzez ochronę siedlisk ich życia i ograniczanie negatywnego wpływu rolnictwa na pszczoły.
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 3 жыл бұрын
Tak, ma Pan rację. Mam w planach nagranie o tym filmu
@JR-vi2tw
@JR-vi2tw 3 жыл бұрын
@@pszczelarzjonasz Super! Czekam z ciekawością :)
@JR-vi2tw
@JR-vi2tw 3 жыл бұрын
Polecam artykuł: naukadlaprzyrody.pl/2018/06/26/ratuj-pszczoly-nie-tylko-miodne/?fbclid=IwAR1BFGv7IHqmNpo-YGEh1DKlgzL7owW-H3Z4UOqfxUsFM2gV8_4BljuXxSs
@hamer5336
@hamer5336 3 жыл бұрын
A jakby tak wykorzystać drzewa z jakiejś wycinki i zrobić "sztuczne" dziuple?
How do wild honey bees heal themselves?
14:08
Pszczelarz Jonasz
Рет қаралды 117 М.
Not only bees live in the hive
20:50
Pszczelarz Jonasz
Рет қаралды 179 М.
How Strong is Tin Foil? 💪
00:26
Preston
Рет қаралды 140 МЛН
Players vs Corner Flags 🤯
00:28
LE FOOT EN VIDÉO
Рет қаралды 80 МЛН
GIANT Gummy Worm Pt.6 #shorts
00:46
Mr DegrEE
Рет қаралды 108 МЛН
Life hack 😂 Watermelon magic box! #shorts by Leisi Crazy
00:17
Leisi Crazy
Рет қаралды 32 МЛН
Las bliżej nas - Pszczoły w lesie
20:01
Lasy Państwowe
Рет қаралды 31 М.
Historia pasożyta który zabił najwięcej pszczół
13:28
Pszczelarz Jonasz
Рет қаралды 28 М.
W jaki sposób rój pszczół przeprowadza DEMOKRATYCZNE WYBORY
18:42
Pszczelarz Jonasz
Рет қаралды 27 М.
Jesienne prace w pasiece - ostatnie obowiązki pszczelarza w tym roku
10:52
Tomasz Ściegienny
Рет қаралды 37 М.
Jak złapać rój pszczół do rojołapki.
32:27
Tomasz Stanczuk
Рет қаралды 168 М.
hodowla pszczół w barciach. Ile miodu z barci. dochód bartnika.
11:30
Marek Grabowski
Рет қаралды 4,8 М.
Bee gym, for varroa treatment - Bees drop mites themselves
15:17
Pszczelarz Jonasz
Рет қаралды 48 М.
Sprawdzony sposób na DARMOWE PSZCZOŁY
17:56
Pszczelarz Jonasz
Рет қаралды 175 М.
How Strong is Tin Foil? 💪
00:26
Preston
Рет қаралды 140 МЛН