Пікірлер
@jankowalski2341
@jankowalski2341 11 сағат бұрын
Zajebiaszcze filmy robisz!
@pxk4233
@pxk4233 2 күн бұрын
Moj wujek też tak robi radził mi tak zrobić ale ja balem. Ale jeszcze mam kilka do wymiany i jednak sprobuje tego patentu.. dzisiaj wpadl mi ten film i będę oglądał więcej.. pozdrawiam. ..
@krzysztofrogowicz5928
@krzysztofrogowicz5928 3 күн бұрын
Określenie rodziny pszczelej "kundlem " jest niestosowne .Temat warzy warozy to tak troszkę jak "ostatnia pandemia.Jest wiele ziół i można naturalnie ograniczać.
@wojciechkosowski7815
@wojciechkosowski7815 5 күн бұрын
Cześć, Dopiero dziś trafiłem na Twój film. Ta teoria mówiąca o tym, że pszczoły, które usuwają/zjadają larwy zaatakowane przez V.D. same zarażają się przeróżnej maści wirusami to czysta prawda. Ale prawdą też jest fakt, że osobniki V.D. pasożytują nie tylko w zasklepionym czerwiu ale również na dorosłych pszczołach. W różnych źródłach można znaleźć informacje, że na dorosłych pszczołach przebywa od 10 do 30 % ogólnej liczby osobników V.D. Biorąc ten fakt pod uwagę, oraz wspomniany przez Ciebie proces trfalaksji, tu też mamy źródło i mechanizm rozprzestrzeniania chorób w rodzinie pszczelej. Jeżeli pszczoły nie usuwają zainfekowanych larw, to z tego czerwiu wygryzą się młode pszczoły. Mniej lub bardziej uszkodzone czy chore. Te chore pszczoły w ulu będą żyły jakiś czas i będą roznosić choroby. Przy tym wszystkim nie możemy zapominać o bardzo ważnym fakcie. Wg wielu źródeł wirusy, bakterie czy inne chorobotwórcze mikroby w różnych formach przebywają na stałe w ulu. To czy i w jakim stopniu rodzina będzie chorowała zależy od wielu czynników, z których chyba najważniejszym jest dostęp do odpowiedniej ilości urozmaiconego pokarmu cukrowego i białkowego. Biorąc to wszystko pod uwagę - myślę, że należy ostrożnie wypowiadać się o szkodliwości cechy VSH. Zapewne trzeba wyważyć plusy i minusy oraz wziąć pod uwagę czynniki zewnętrzne, bo dla każdej pszczelej rodziny cecha VSH może mieć inne skutki.
@alberea1126
@alberea1126 6 күн бұрын
Bardzo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. Nie planowałam mieć pszczół, ale po obejrzeniu filmów... Kto wie 😉 natrafiłam też przez przypadek na oryginalny rodzaj ula, nazwali go Flow Hive, pozwala na prostsze miodobranie? Pytanie czy to dobre dla pszczół?
@HoneyBoard88
@HoneyBoard88 6 күн бұрын
Tổ này cầu ong có vẻ già quá rồi tôi nghĩ nên thay cầu mới ong mới đẻ trứng và phát triển được
@PszczolyJarka
@PszczolyJarka 7 күн бұрын
😅
@jacekholderny3724
@jacekholderny3724 9 күн бұрын
Kolejny super filmik Profesjonalny i ciekawy Jak zawsze obejrzałem z ciekawości i nauczyłem sie czegoś. Pozdrawiam
@luckyluck2825
@luckyluck2825 10 күн бұрын
nieraz ten spsób na sztuczny matecznik tez się nie sprawdza .
@robertj.7245
@robertj.7245 10 күн бұрын
Bzdura,wystarczy kupić płyn Apiworal i spryskać ramki , starą matkę wcześniej usunąć,tak około pół godziny wcześniej i wypuszczasz od razu matkę docelową. Masz 100 procent sukces.
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 10 күн бұрын
Apiwarol to tabletki dymne zwalczające Varroa, a nie żaden płyn 😉
@grzegorzwartak
@grzegorzwartak 10 күн бұрын
2 lata temu podawałem matki w matecznikach zwiniętych z grubej węzy na ołówku, były powieszone na patyczku wykałaczce między ramkami i wszystkie rodziny, przyjęły te matki, trzeba tylko pamiętać o zrobieniu w tym sztucznym mateczniku mikro otworów nakłuwając jego powierzchnię ostrą stroną wykałaczki, żeby matka miała dostęp tlenu, tą samą drogą wydostaje się feromon matki, z którym pszczoły się oswajają. Pozdrawiam
@mariolafaryna9126
@mariolafaryna9126 11 күн бұрын
Uwielbiam Zaleszczotki one ratowaly moje kwiaty
@Mario_Boss325
@Mario_Boss325 13 күн бұрын
E tam. Po co się tak bawić. Ubić matkę, po sześciu godz. podać nową w klatce. Ps. W Maju, Czerwcu 100%. Ps2. Miałem rujkę z 10-go Czerwca. Młoda matka nie podjęła czerwienia. Wczoraj sąsiadka zadzwoniła, że rój siedzi u niej. Jak zobaczyłem to, no tak może na nie całe dwie ramki (chyba głodniak), ale z matką. Zlikwidowałem tą nie czerwiącą. Po czterech godz. Spryskałem macierzak jak i rójkę miętą. I wysypałem rójeczkę na dyktę. Matka weszła z resztą pszczół😇 i żadnej walki niema. Pa3. Te sterotypy o dziewięciu dniach, do kosza.
@002six
@002six 13 күн бұрын
Jakim sprzętem filmujesz makro?
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 13 күн бұрын
iphonem czternastym pro
@miras7986
@miras7986 13 күн бұрын
Tydzień temu kupiłem lipy opałowe a w jednej były pszczoły,pilarze 😢podpalili dziuplę ale część pszczół przeżyła teraz pień wkopany u mnie za ogrodem,zbierają pyłek to może się odbudują jak jest matka
@BLEPECKI
@BLEPECKI 14 күн бұрын
Na yt miliony ciekawych filmów, a ja nie mając nic wspólnego z pszczelarstwem oglądam film o pszczołach... kolejny na Twoim kanale. Więc chyba robisz to dobrze.
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 13 күн бұрын
Dzięki, bardzo mi miło
@JerzyOjrzynski
@JerzyOjrzynski 14 күн бұрын
Tasma malarska =nowe zwiazki chemiczne moze nie zadzialac
@MAQ123
@MAQ123 11 күн бұрын
działa :) pozatym ludzie palce, lisc etc. to tez zrodlow nowych zwiazkow
@MAQ123
@MAQ123 14 күн бұрын
Spoko, ciekawe. Osobiscie, jesli chodzi o podawanie matek UN, to zabieram matkę, po ok 2-3h instaluję nową w klateczce z ciastem/liściem żeby pszczoły musiały jeszcze powalczyć nad uwolnieniem. Super trik pokazuje Bob Binnie na swoim kanale, dają matkę od razu ale zabezpieczają ciasto taśmą malarską w której robią małą dziurkę. To dodaje jeszcze więcej czasu na wygryzienie - też tak robiłem i działa
@szczecinskimany
@szczecinskimany 14 күн бұрын
zaden zbieg okolicznosci
@beeman1246
@beeman1246 15 күн бұрын
To jest chore. W stanach za 4 sloiki miodu kupie podstawowa miodarke.(naped reczny).
@richardciecholewski1929
@richardciecholewski1929 16 күн бұрын
Panie , Januszu słucham i oglądam pański program z ogromną przyjemnością. Jest to dla mnie jak profesorski wykład . Czekam na więcej . Ryszard z Michigan USA
@Mattak728
@Mattak728 22 күн бұрын
Kupujecie chińskie produkty na przekór polskiemu przemysłowi, a sami nawołujecie do zakupów tylko polskiego miodu. Odlecieliście z hipokryzją na wyżyny.
@jakubzielinski81
@jakubzielinski81 22 күн бұрын
pisząc polskie niestety należy rozumieć judejskie!!
@Mattak728
@Mattak728 22 күн бұрын
@@jakubzielinski81 Panie Jakubie nie twierdzę że miód, ale coś Panu w życiu zaszkodziło.
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 22 күн бұрын
Cieszę się, że podzielił się pan swoim spostrzeżeniem. Niestety branża pszczelarska jest zepsuta bardziej niż mogłoby się to Panu wydawać. Od prawie 20 lat polski przemysł OKRADA polskich pszczelarzy. Najwięksi producenci sprytnie wykorzystali wprowadzenie dopłat do sprzętu pszczelarskiego. Rok po wprowadzeniu dopłat producenci podnieśli ceny o blisko 100%. Na przykład cena miodarki która kosztowała 3000zł, została podniesiona w kolejnym roku do ceny 6000zł. Ceny podniesiono tak bardzo, że zakup bez dopłaty stal się nie rozsądny lub po prostu niemożliwy. Jednak żeby pszczelarz zakwalifikował się i otrzymał dopłatę, to musiał najpierw należeć do związku pszczelarskiego, płacić tam składki, następnie zapłacić za miodarkę z własnej kieszeni i dopiero później prosić się o częściowy zwrot kosztów. Później, pszczelarz musiał przez wiele lat być gotowy na kontrolę, aby sprawdzić czy czasem nie sprzedał miodarki żeby na niej zarobić. Obecnie producenci sprzętu pszczelarskiego tacy jak Łysoń sp.z o.o. przechwalają się swoją przedsiębiorczością w telewizji i internecie. Otrzymują nagrody dla najlepszych polskich firm w trakcie prestiżowych imprez. Prezesi opowiadają o swojej zaradności, uczciwości oraz miłości do pszczół, a w zasadzie nic tak nie spowolniło rozwoju pszczelarstwa w Polsce jak zawyżenie cen sprzętu przez polskich producentów. Dopłaty same w sobie nie są aż tak złe. Jednak działania pazernych i chciwych przedsiębiorców znacząco utrudniały wprowadzanie inwestycji i rozwój pasiek.To tylko wierzchołek góry lodowej. Dlatego nie mam nawet najmniejszych skrupułów, aby kupować zagraniczny sprzęt pszczelarski, który jest dużo tańszy i często lepszej jakości
@Mattak728
@Mattak728 22 күн бұрын
@@pszczelarzjonasz Podsumowując woli Pan zachęcić kolegów z branży do wydania pieniędzy własnych oraz dopłat z funduszy państwowych na sprzęt który pochodzi z Chin, a dodatkowo jest dostarczany z magazynów w Czechach. W tej sytuacji powinno się zaprzestać dofinansowywania branży jesli nie wspiera ona gospodarki krajowej. PS. Prawdopodobnie od Pańskiego produktu nik nie zapłacił podatku ani cła w Polsce.
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz 22 күн бұрын
Właśnie to jest najciekawsze - ponad 90% pszczelarzy domaga się zniesienia dopłat do sprzętu pszczelarskiego. Paradoks, prawda? Niby ktoś daje kasę "za darmo", a pszczelarze jej nie chcą. Tydzień przed publikacją tego filmu zapytałem pszczelarzy na grupach pszczelarskich, co myślą na temat dopłat. Nikt nie cieszył się z dopłat, nikt nawet nie wyraził obojętności na ich temat. Każdy już rozumie, że nie służą one pszczelarzom i jest przeciwko. W moim gronie znajomych każdy (bez wyjątku) jest przeciwko dopłatom i chce żeby zostały zniesione. Problem dotyczy nie tylko miodarek, topiarek, suszarek i innych urządzeń, ale również leków dla pszczół. Polski lek wyprodukowany w Puławach sprzedawany jest polskim pszczelarzom w cenie 80zł za opakowanie, natomiast na Ukrainie (gdzie nie ma dopłaty), ten sam lek kosztuje 20zł za opakowanie. Pod pięknymi hasłami ratowania pszczół i dbania o przyrodę, prowadzone są interesy drenujące pieniądze z budżetu. Jeżeli wniosek pszczelarza o dopłatę zostanie odrzucony (co w tym roku spotkało pszczelarzy po 40 roku życia), to musi płacić ponad 100% drożej. Ta toksyczna sytuacja jest bardzo absurdalna i nic dziwnego że budzi dużo emocji.
@jacekjacek9075
@jacekjacek9075 23 күн бұрын
Dzień dobry. Dzięki za kolejny materiał. Sam mam miodarkę elektryczną 2 ramkową od Vevor-a. Z kodami rabatowymi które znalazłem w necie w ubiegłym roku zapłaciłem 930. Ale ja mam tylko 3 rodziny na 1/2 dadanta. Jak dla mnie miodarka "z górką". Jedyną rzecz którą wymieniłem, to na dole pod osią kosza jest kulka.W ramach łożyska jak myślę. Była ze zwykłej stali, to wymieniłam na nierdzewną. Tam jeszcze dałem odrobinę smaru Molykote 111 compound i nic się ze sprzętem nie dzieje. Wszystkiego dobrego.
@boguslav1479
@boguslav1479 23 күн бұрын
Świetnie pokazujesz pszczelarstwo "od kuchni". Mam nadzieję, że kiedyś będzie okazja porozmawiać na żywo.
@GoralskiOgrod
@GoralskiOgrod 23 күн бұрын
Również mam miodarkę tej firmy. Niestety ramka Wielkopolska nie wchodzi, 1/2 się obija o ścianki. Zorientowałam się, że miodarka jest na ramkę Langstroth i taką postanowiłam wprowadzić na pasiekę. Ja mam miodarkę ręczną i ramki Langstroth i 2/3 Langstroth. Niestety ramki 2/3 Langstroth nie są stosowane w Polsce, a w Czechach wymiar Langstroth jest nieco inny. Natomiast ramka Dadant 1/2 jest prawie taka sama. Co ciekawe ramka Langstroth 1/2 to to samo co ramka Apipol. Pozdrawiam serdecznie 👋
@inkubatorlegowy7941
@inkubatorlegowy7941 23 күн бұрын
ja mam ukrainska 4 ramkowa kasetowa. polecam jak kazdemu. 1500zl nowa. mozna dokupic napęd na 500zl na olx. polecam tym lub obrobisz wieksza pasieke. polowek wchodzi 8 i pasuje do kazdej ramki. to z filmu to jakis szajs. nie miesci sie kazda ramka ramki trzeba recznie przewracac
@rafako2683
@rafako2683 23 күн бұрын
Podasz link do tej ukraińskiej miodarki
@ragnarxplorer6477
@ragnarxplorer6477 23 күн бұрын
Miodarki tej firmy są jak na swoją cenę zaskakująco dobre, ale fakt że są pod konkretny typ ramki , ten najbardziej popularny na świece , a nie to co w Polsce . Ja mam miodnie na 1/2 dadanta i wiruje się bardzo dobrze, szybko , ramki nigdzie się nie obijają . Jestem zadowolony . Na moje 4 ule wystarczy a kosztowała tyle co ludzie chcą za jakieś stare z ocynku do kompletnej renowacji.
@hipekhop
@hipekhop 23 күн бұрын
07:00 zamówiłem z Chin miodarkę i facet oszukał mnie co do wymiarów. A mówiłem, że może się wlkp nie zmieścić, więc niech weźmie miarkę i sprawdzi. Przewidziałem, że mnie okłamie. Odzyskałem pół kasy za miodarkę, a potem sobie ten kosz właśnie w ten sposób przerobiłem - urwałem pręt i już. Ramki wchodzą, a jeżeli mają jakąś zabudowę na sobie wysoką, to bezproblemowo się ona ułamuje i poddaje. Wolałbym wrzucać do większego kosza, ale naprawdę - jest git! Mój przypadek jest właściwie więc identyczny i jest nadzieja :)
@Wydra89
@Wydra89 23 күн бұрын
Mam ochotę kupić, ale cięcie kosza w nowej rzeczy za 'tysiąc pińcet' trochę mi nie w smak. Co do dopłat - zapomogi psują rynek.
@rafapezyk461
@rafapezyk461 23 күн бұрын
Dokładnie, tak jak z każdym sprzętem na który jest jakieś dofinansowanie.
@rawa5457
@rawa5457 22 күн бұрын
Zapomogi niszczą rynek. Vide dopłaty do rolnictwa. Pańszczyzna nie udusiła chłopów, sanacja ich nie udusiła, Adolf nie zdołał, PRL nie dał rady, Unia jEwropejska dopłatami załatwiła ich na cacy, właściwie to nie tyle chłopów co konsumentów. Jak wrócą puste półki w spożywczym jak za Jaruzela, to miastowe zdechną z głodu bo po wsiach stoją puste chlewy, obory i kurniki. Nie będzie gdzie kupić rąbanki. A i fachowców coraz mniej. Młodziaszki z miast i wsi dzisiaj to BM-a, komóra, "dziura" i rura na galerię albo dziubać bobra w lasku.
@hubertkowalczyk3155
@hubertkowalczyk3155 24 күн бұрын
Kupiłem i niestety miodarka wymaga przeróbki kosza. Nie mieszczą się ramki hoffmanowskie. A jeśli ktoś ma chęć to odsprzedam na 500zl, kupiłem normalna miodarkę rodzimej firmy.
@ArkadiuszFratczak
@ArkadiuszFratczak 24 күн бұрын
Ach ,gdybyś o miesiąc wcześniej dał ten film ...;)
@pawelcc38
@pawelcc38 24 күн бұрын
Dzięki za review mieszkam w NY i właśnie ostatnio patrzyłem na te miadziarki bo muszę kupić Pozdrawiam 🐝🐝🐝
@zbigniewlachowicz7258
@zbigniewlachowicz7258 24 күн бұрын
Proponuję przesłać uwagi w postaci tego filmu PRODUCENTOWI ! Z ewentualną propozycją zmian - powiększenia średnicy o wymaganą ilość centymetrów i zamontowanie silnika pod naczyniem itp. Takie moje drobne sugestie. Pozdrawiam z Podlasia.
@marco1901
@marco1901 24 күн бұрын
A niby dlaczego pod? Zdecydowanie lepiej nad.
@zbigniewlachowicz7258
@zbigniewlachowicz7258 24 күн бұрын
@@marco1901 Podobnie jak w dawnych młynkach do kawy. Silnik z podstawą (stelażem) pozostaje jako najcięższa część z instalacja elektryczną nierozbieralny. Misa i ruszt wewnętrzny do ramek, rozbierany, zdejmowany do mycia ! Proste i niezawodne !!! Pozdrawiam.
@beeman1246
@beeman1246 15 күн бұрын
@@zbigniewlachowicz7258 Naped od spodu jest wygodny ale nie prosty i zwieksza koszty produkcji.
@zbigniewlachowicz7258
@zbigniewlachowicz7258 15 күн бұрын
@@beeman1246 To nie jest prawda ! Jestem ekonomistą nie konstruktorem. Ale mam taką słabość... Jeśli patrzę na jakiś wytwór rąk ludzkich, widzę co można poprawić !!! Myślenie nie kosztuje ! A kształtuje i usprawnia intelektualnie !!! Napęd od spodu jest wygodny, i ze względu na umieszczenie nisko nadaje stabilności całemu ustroistwu ! Koszty może wbrew pochopnej ocenie obniżyć a nie zawyżyć !!! Pozdrawiam myślących, a nie powtarzających jak papugi po kimś innym bez zastanowienia.....
@marsodtylu4390
@marsodtylu4390 24 күн бұрын
To prawda pogieło tych ludzi z cenami miodarek za kawałek blachy nierdzewnej tyle płacić 😂 a nierdzewna na złomie kosztuje tyle samo to normalny złom 😂 A ja mam warszawskie więc miodarka odpada chyba że by zmienił kosz, a zawór to najtańszy zawór z alli za 10zl 😏 a przewód powinien miec minimum 2m żeby urządzenie dostało certyfikat CE bez tego certyfikatu nie mogą sprzedawać w Europie
@ragnarxplorer6477
@ragnarxplorer6477 24 күн бұрын
Ja mam 3 ramkową ręczna z vevora i jestem bardzo zadowolony , kosztowała 500 zł ma Aliexpress i jest idealna do mojej mikro pasieki
@rafako2683
@rafako2683 23 күн бұрын
Jakie ramki pasują ?
@ragnarxplorer6477
@ragnarxplorer6477 23 күн бұрын
@@rafako2683 ja mam miodnie 1/2 dadanta wiec nie ma problemu , a tak reszta jak wymieniona w filmie.
@rafako2683
@rafako2683 23 күн бұрын
@@ragnarxplorer6477 ta z filmu fajna tylko ja mam wielkopolskie No i one nie pasują chyba ze przerobić
@ragnarxplorer6477
@ragnarxplorer6477 23 күн бұрын
@@rafako2683 no Wlkp nie pasują no ale to nie wina producenta ,bo on dostarcza miodarki globalnie , a globalnie Wlkp nie istnieje . Mi Wlkp odradzano i odrazu poszedłem w dadanta wiec dla mnie miodarka tej firmy to bajka , tania i dobra 😂
@marekgockiewicz5521
@marekgockiewicz5521 24 күн бұрын
Nie powinno być bo to podnosi cenę
@SuperElwira
@SuperElwira 29 күн бұрын
FAJNIE DZIĘKI. Super materiał.
@dariuszwiesioek7922
@dariuszwiesioek7922 Ай бұрын
Darz Bór
@bkot8113
@bkot8113 Ай бұрын
Rójki wchodzą do pustych uli, w których przez kilka lat były pszczoły. Taki ul należy natrzeć liśćmi melisy wylotek, dno, ramki i powałkę. Wątpię czy wejdą do skrzynki zbudowanej ze śmierdzących płyt.
@Tfftfyfttt
@Tfftfyfttt Ай бұрын
A co z cukrem pudrem ?
@AdamGoab
@AdamGoab Ай бұрын
Panie Jonaszu przypominam, że na naszych terenach nie ma obecnie żadnych dzikich pszczół miodnych. Cechy które pan opisuje występują u pszczół hodowlanych poszczególnych ras.
@AdamGoab
@AdamGoab Ай бұрын
Panie Jonaszu proszę nie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji twierdząc że pszczoły wolą dziuplę od ula. Konstrukcja ula jest osiągnięciem cywilizacyjnym człowieka i jest obecnie najlepszym domem dla tych pożytecznych owadów, bez względu na to czy jest ze styroduru, drewna czy poliuretanu. Warunków panujących w ulu z odpowiednią wielkością, wentylacją, ociepleniem nie jest w stanie zapewnić żadna dziupla i pan o tym dobrze wie.
@ziolkowskijan8414
@ziolkowskijan8414 Ай бұрын
To jest bezprawne powinno być karane bo rujka należy do końca do pszczelarza a zatem kto z premedytacją chce kogoś pozbawić pszczół podlega karze
@DEZERTER102
@DEZERTER102 4 күн бұрын
Masz 72godziny na odnalezienie Roju i udowodnienie że jest Twój. Wersja od: 17 lipca 2024 r. § 1. Rój pszczół staje się niczyim, jeżeli właściciel nie odszukał go przed upływem trzech dni od dnia wyrojenia. Właścicielowi wolno w pościgu za rojem wejść na cudzy grunt, powinien jednak naprawić wynikłą stąd szkodę.
@MarekLewarek
@MarekLewarek Ай бұрын
Jest coś co przemilczane zostało i z darmowymi pszczołami dostajemy : choroby.... ci co mieli już przygody bo "tanio" to już wiedzą że było bardzo drogo....
@pawepoltorak2609
@pawepoltorak2609 Ай бұрын
To jest karalne z reguły są to czyjeś pszczoły które mają właściciela i taki rój trzeba zgłosić a dzikich pszczół to nie ma
@pszczelarzjonasz
@pszczelarzjonasz Ай бұрын
Chętnie się dowiem gdzie trzeba zgłosić taki rój
@alexzawada4792
@alexzawada4792 Ай бұрын
Witam. Slyszalam ze pszczoły trzeba laoac zdala od miejsca gdzie chce sie stawiac ul bo będą wracac do swojej pierwszej lokalizacji. Czy moge postawić im malutki ul? Z poszanowaniem wszystkich tricków zeby he zwabic?
@TomaszT999
@TomaszT999 Ай бұрын
Bzdury.
@Laszek11
@Laszek11 Ай бұрын
świetny materiał, aż sprawdzę ofertę kursu pszczelarstwa :) czekam na kolejne kompleksowe materiały :)
@NForceOne005
@NForceOne005 Ай бұрын
Plandeka przeciwko POmyleńcom :D
@vitosagittarius5663
@vitosagittarius5663 Ай бұрын
Super film.