Рет қаралды 4,757
Sportowcy którzy się do mnie zgłaszają o prowadzenie często doświadczają problemów z trawieniem -bólów brzucha, biegunek, niestrawności, czy słabą wchłanialności posiłków.
Dane literaturowe pokazują, że większość osób zawodowo uprawiających sport, cierpi z powodu zaburzeń pracy jelit. Zazwyczaj jest to utajone i wychodzi po pewnym czasie, podobnie jak u mnie gdzie nietolerancje dopiero ujawniły się po skończonym sezonie startowym.
Te czynnościowe zaburzenia wynikają z niedostatecznego zaopatrzenia jelit w tlen oraz składniki odżywcze, a przez to upośledzonej eliminacji zbędnych metabolitów z komórek jelitowych i w konsekwencji rozwoju stanu zapalnego. Dodatkowo środki dopingujące również mają negatywny wpływ na stan jelit.
Szacuje się że po godzinie intensywnego treningu u sportowca pracującego przy 70% maksymalnego poboru tlenu dochodzi do istotnego niedokrwienia narządów jamy brzusznej, które przy 50% spadku wywołuje rozszczelnienie bariery jelitowej.
Co więcej, niedokrwienie trzewiów generuje stres oksydacyjny i prowadzi do powstawania wolnych rodników tlenowych, dodatkowo uszkadzających integralność bariery jelitowej. Stąd też bardzo mocno zaznaczam jak ważne jest dbanie o jelita, z punktu widzenia ich mikrobiomu jak i ich szczelności.
🏆 Współpraca z Mironem Heinze pod kątem żywienia i treningu:
miron.heinze@gmail.com
🏋 SOCIAL MEDIA Mirona Heinze
▸ Facebook: www.facebook.c...
▸ Instagram: / mironheinze
▸ Szkolenia: www.szkola.obsesjadoskonalosci.com
▸ Oficjalna strona: www.mironheinze.pl