Dlaczego złoto jest drogie?

  Рет қаралды 281,765

Nauka. To Lubię

Nauka. To Lubię

Күн бұрын

Rozwijam ten kanał dzięki Wam!
Wesprzyj moją zrzutkę i dołącz do Mecenasów Nauka. To Lubię: zrzutka.pl/z/n...
Złoto jest drogie, bo... ? No właśnie, dlaczego złoto jest takie drogie? Dlaczego nie podlega inflacji. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj tylko o to że jest go mało. Wiele minerałów czy pierwiastków jest rzadszych od złota, a jednak nie osiągają takich wysokich cen.
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
kzbin.info...
Jeżeli macie ochotę dodać napisy do tego video, możecie to zrobić pod tym adresem:
www.youtube.com...
Współpraca i montaż:
Tomasz Sokołowski
www.broomstudio.pl

Пікірлер: 484
@lordvader8931
@lordvader8931 4 жыл бұрын
Może teraz coś o platynie ?
@annamalinowska5247
@annamalinowska5247 4 жыл бұрын
od razu mi się nasunęło pytanie czy jest we krwi.. W mojej na pewno! 😍
@uwu-wh9sk
@uwu-wh9sk 4 жыл бұрын
Tak!
@rafalc9595
@rafalc9595 4 жыл бұрын
Albo o znacznie drozszym od platyny irydzie lub paladzie?
@kvassinc
@kvassinc 4 жыл бұрын
ciekawostka o platynie, w XIX wiecznej ameryce używano platyny jako podróbkę srebra xD
@boges21
@boges21 4 жыл бұрын
@@rafalc9595 Cena Irydu jest porównywalna z ceną Platyny.
@Amelia-yn8yn
@Amelia-yn8yn 4 жыл бұрын
Tak mądrych ludzi powinniśmy promować i naukę, nie oszołomstwo i pseudonaukę, która jest modna ostatnio.
@Mieczywsad
@Mieczywsad 4 жыл бұрын
@Nauka. To Lubię Prosiłbym o film właśnie o odwiertach w głąb ziemi. Ciekawi mnie jakie są największe przeszkody w eksploracji podziemi. Od technicznych ograniczeń - po cielesne. Być może istnieją jacyś ciekawi wizjonerzy takich wypraw. Niekiedy można spotkać się w sieci z różnymi prowokującymi opiniami na temat wnętrza globu, np. z wielkimi pustymi przestrzeniami. Być może inni użytkownicy znają jakieś ciekawe teorie spiskowe o strukturze Ziemi, które mogłyby się w owym materiale zderzyć z logiką? Cały temat można by spiąć w całkiem ciekawą spójną całość, co raczej panu by się powiodło.
@Zuubiik
@Zuubiik 4 жыл бұрын
Złoty a skromny. Tak Pana widzę Doktorze ;)
@Ev0ltion
@Ev0ltion 4 жыл бұрын
Jak zwykle czysta przyjemność słuchać Pana filmików. 😁
@marcinx3983
@marcinx3983 3 жыл бұрын
Wykorzystac zloto można w protetyce zębowej. Można zrobić górną szuflade zlotą a dolną srebrna aby w szklance się nie pierniczyło.
@jaco_zewa
@jaco_zewa 4 жыл бұрын
Bardzo dobrze ogląda się takie filmiki bez zbędnych cięć. Na większości popularnych kanałów, nawet jeśli mają jakąś wartość nie da się ich przez większość czasu oglądać.
@gabip2667
@gabip2667 4 жыл бұрын
Interesuję się również ekonomią, a zatem sprawami związanymi z inflacją i przechowywaniem wartości. Często wśród środowiska ekonomicznego jest spór co do złota i jego właściwości przechowywania wartości, a właściwie z czego to wynika. Uzupełnił Pan luki w wiedzy, których mi brakowało dziękuję bardzo za ten film oraz za pracę włożoną w kanał. :)
@tobiaszpasterski481
@tobiaszpasterski481 2 жыл бұрын
"Ekonomia" też jest kontrolowana, nadzorowana, sterowana. Ceny z chmur się nie biorą, ktoś za nimi stoi. Zastanów się i pomyśl co by komu dała i do czego była potrzebna ekonomia bez możliwości prawnych, monopolu władzy? Co by dała ta matematyka? Tak bez sztucznej kreacji wartości pieniądza i wszystkiego? Przekalkulował byś sobie, obliczył i co dalej? Stoisz w miejscu. Nic nie zrobisz z tymi kalkulacjami. Wiesz tylko, że wobec takiego a takiego odniesienia byś stracił, albo zyskał. Ale wciąż to są dane szacunkowe, hipotetyczne, teoretyczne. Wystarczy, że jedna wartość ulegnie zmianie i już wszystko się zmienia czyli wynik. Pamiętaj, że system monetarny w niewielkim stopniu działa i funkcjonuje w oparciu o ekonomię. To są już zaawansowane, wyrafinowane techniki kreacji pieniądza ściśle związane ze spekulacjami i decyzjami/wpływami polityczno-legislacyjnymi i brakiem konkurencji. Pewni ludzie tak sterują wszystkim, w tym walutami, kruszcami, usługami, dostępnością i liczbą produktów/artykułów, by im się opłacało.To nic innego jak naciąganie realiów i ich sobie podporządkowywanie. To, czy coś utrzymuje cenę i jaką cenę, czy spada nie zależy i nie jest efektem wiatrów, czy rozbłysków na słońcu." Dajcie mi możliwość kreacji pieniądza, a nie dbam kto tworzy prawo", "Gdyby ludzkość się dowiedziała komu i do czego, do jakiego celu służy system monetarny, to system ten nie przetrwałby 24/h, bo nazajutrz wybuchłaby rewolucja" :)
@Radek.68
@Radek.68 4 жыл бұрын
Złoty odcinek! :) 👍 Swoją drogą to są "pytania z kosmosu" sprzed kilku dni w formie video. No i złoto też jest stamtąd... ;)
@gregorymcyevi6433
@gregorymcyevi6433 Жыл бұрын
Lubię filmiki pana Rożka jak każdy Polak. Więcej podobnych proszę i pozdrawiam.
@PrHouse-fs6xf
@PrHouse-fs6xf 4 жыл бұрын
Dzień po emisji odcinka: Teleskop Hubble zaginął w tajemniczych okolicznościach, widziano jego części na skupie metali.
@PanLukash
@PanLukash 4 жыл бұрын
Rano zaczynam dzień z Panem dr Rożkiem w Trójce, a wieczorkiem taki złoty film na yt. Fajnie mam.
@maciejb166
@maciejb166 4 жыл бұрын
Już miałem iść spać, a tu nowy materiał od dr Rożka. Dziesięć minut mniej snu.
@MLODY111222
@MLODY111222 4 жыл бұрын
Super wiedza! Dziękuje
@robdob5350
@robdob5350 4 жыл бұрын
Trzy sztaby moje, jedna twoja!
@Michalina00343
@Michalina00343 4 жыл бұрын
No i dlaczego tak nierówno?
@nuepidemic2
@nuepidemic2 4 жыл бұрын
Fajny odcinek! Mogła by być z tego ciekawa seria o pierwiastkach, jest o czym opowiadać. Coś jak na kanale Periodic Videos, ale w swoim charakterze. Prosimy o serię!👍
@zmarekk
@zmarekk 4 жыл бұрын
Jak zawsze super. Dziękuję. Był kiedyś odcinek o recyklingu złota. Nie ma go na liście. Dlaczego? Jeszcze seria o platynowcach i druga o recyklingu ( wszystkich metali czy pierwiastków ). Serdecznie pozdrawiam.
@Maciej.01
@Maciej.01 3 жыл бұрын
1:44 He, to porownanie z jabłkiem słyszałem w tv wiele, wiele (+wiele) lat temu. Piona :)
@lew_wloczega
@lew_wloczega 4 жыл бұрын
Mam kilka poprawek. Wiem, że to bardzo nienaukowe, ale złoto jest bardzo piękne, fascynujące i od tego się wszystko zaczęło i dalej się ciągnie. Jak sam wspomniałeś, duża część złota, które mamy jest w biżuterii, sztuce, itp. Warto wspomnieć, że ważne jest to, że jest najlepszym znanym sposobem przechowywania wartości (chociaż nieścisłe jest stwierdzenie, że jest odporne na inflację, bo przecież jest cały czas wydobywane, a ilość dóbr też może zmaleć!), głównie z powodu, który wymieniłeś, jest bardzo skondensowane, więc łatwo je ze sobą zabrać, czego nie można powiedzieć choćby o nieruchomościach. :) No i wreszcie, indywidualni odbiorcy raczej nie stosują sztabek, monety inwestycyjne są znacznie wygodniejsze, bo łatwo je zweryfikować. Również nie jest do końca prawdą, że złota nie można podrobić, a ściślej podrabia się sztabki i monety, przeważnie poprzez wtopienie wewnątrz kawałków wolframu. Ktoś może się nabrać, choć są na to stosunkowo łatwe sposoby (moneta z wolframem nie zadzwoni jak złoto, poza tym można magnesem sprawdzić).
@RobRobota
@RobRobota 4 жыл бұрын
Bardzo przyjemny materiał. Jednak kiedy wspominał Pan cenę złotej monety double eagle warto było wspomnieć, że to jest wartość kolekcjonerska monety a nie samego złota.
@zmarekk
@zmarekk 4 жыл бұрын
Słusznie. Lokatowe monety to cena złomu złota Nie piszę o kolekcjonerskich, ake formie najpopularniejszej i najdańszej. Może dojść 7 % opłaty gdy popyt jest duży, ale i tak się opłaca. Pzdr
@bartekdemen6715
@bartekdemen6715 4 жыл бұрын
Jak zawsze masa informacji podana w sposób łatwy i przystępny.
@o.a.4880
@o.a.4880 4 жыл бұрын
Świetne nagranie. Bardzo wiele ciekawych informacji.
@matestan
@matestan 4 жыл бұрын
Odnośnie złota w oknach, to tak "odbija" promieniowanie podczerwone, lecz jest za drogie do tego celu. Obecnie (od 2009 r. w Polsce) każde nowe okno ma napyloną warstwę kilkudziesięciu nanometrów srebra, która daje bardzo zbliżony wynik.
@zmarekk
@zmarekk 4 жыл бұрын
Są też z platyną lustrzane ciemne szyby okienne.
@daimonf777
@daimonf777 4 жыл бұрын
Mądrego zawsze miło posłuchać 😀
@kamilsochacki5371
@kamilsochacki5371 4 жыл бұрын
Bardzo dobry film. Lecz mam jedno zastrzeżenie. Miedź jest lepszym przewodnikiem prądu niż złoto. Złoto stosuję się w elektronice między innymi dlatego że się nie utlenia. Co za tym idzie styk(np. w procesorach) jest bardzo pewny.
@Michal.Zielinski
@Michal.Zielinski 4 жыл бұрын
Dziękuję.
@janmolski
@janmolski 4 жыл бұрын
Bardzo lubię ten kanał. Czekam na kolejne odcinki
@PominReklamy
@PominReklamy 4 жыл бұрын
Zazdroszczę ludziom takim jak Nauka to lubi, że pamiętają momenty jak powstanie złota na Ziemi
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 4 ай бұрын
Kiedyś widziałem w jakimś programie (chyba "Wielka Historia" się nazywał), że złoto i inne metale i kamienie szlachetne jest drogie bo się fajnie błyszczy. Jak dobrze pamiętam chodziło o to, że błysk i odbicie w złocie przypominały błysk wody i odbicie w jej tafli i przypominały go bardziej niż błysk np. żelaza. Do tego trudność jego znalezienia i wydobycia, a także to że nie koroduje i nie psuje się z czasem miało dać właśnie jego drogą cenę.
@greyishdun
@greyishdun 4 жыл бұрын
Jest tyle warte ile ktoś jest w stanie zapłacić.
@Piciachu
@Piciachu 4 жыл бұрын
Świetny materiał
@x64Joxer
@x64Joxer 4 жыл бұрын
Dziękuję
@MyTSilver
@MyTSilver 4 жыл бұрын
fajnie by było gdy by chociaż raz w tygodniu prowadzili razem poranek w trójce Pan rożek i Pan z radiowej trójki. Przyjemnie się obaj uzupełniają :) pozdrawiam
@WojciechDomalewski
@WojciechDomalewski 4 жыл бұрын
Świetny film. Dzięki!
@pawosz911
@pawosz911 4 жыл бұрын
Dzięki za odcinek, dawno nic nie wrzucałeś :)
@olgalubowska3938
@olgalubowska3938 4 жыл бұрын
Bardzo mi się ten odcinek podobał:) zajmuję się naukowo tego typu inwestycjami, tym chętniej i z zainteresowaniem oglądnęłam😊
@emiliaj8036
@emiliaj8036 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek 🙂
@marcininsem2187
@marcininsem2187 4 жыл бұрын
Jedna sztaba pan Lipski, jedna pan Siara i aż do wyczerpania zapasów😂
@artefakt7774
@artefakt7774 4 жыл бұрын
Ty to zawsze coś ciekawego nagrasz
@luklukasz100
@luklukasz100 4 жыл бұрын
Super odcinek😀😀
@KeanoMUFC1
@KeanoMUFC1 4 жыл бұрын
jak zawsze świetny materiał :)
@bartoszbiniszewski139
@bartoszbiniszewski139 4 жыл бұрын
Słuchałem już rano w trójce ;) pozdrowienia Panie doktorze
@karolstrzelec5852
@karolstrzelec5852 4 жыл бұрын
Złoto udało się już uzyskać syntetycznie, jego przemysłowa produkcja jednak nie jest opłacalna dopóki wartość jednej uncji nie przekroczy kilku-kilkunastu milionów dolarów. To samo dotyczy złota rozpuszczonego w oceanach. Za kolejne 10-15 lat tylko Bitcoin pozostanie niezmienny w podaży :)
@M43782
@M43782 4 жыл бұрын
Ale za to będzie tysiące "bitcoinców".
@karolstrzelec5852
@karolstrzelec5852 4 жыл бұрын
@@M43782 nie będzie :) równie dobrze można powiedzieć że upadek PLN i kolejna denominacja osłabia dolara... jedno ma się nijak do drugiego, traci ten kto wierzy w taką narrację bo jakiś Janusz z Internetu wciska swoją wizję...
@karolstrzelec5852
@karolstrzelec5852 4 жыл бұрын
@@M43782 swoją drogą, bitcoin miał już ok 1000 podziałów z czego ok 70 nazywało się "prawdziwym lepszym bitcoinem" dzisiaj 2-3 projekty ledwie z tego przetrwały w wyniku sympatii kilku firm. Algorytm jest tak zbudowany że zawsze wiadomo który "bitcoin" jest prawdziwy.
@szymonkowalsky3349
@szymonkowalsky3349 4 жыл бұрын
Świetny kanał. Gratuluję pomysłu. Bardzo merytorycznie. Pozdrawiam serdecznie.
@didactylosd2196
@didactylosd2196 4 жыл бұрын
Złoto nie jest drogie poprzez manipulację cenami na rynkach gdzie realnie powinno być dużo droższe (oczywiście chodzi mi o kruszec inwestycyjny tj. sztabki lub monety bulionowe). Przypomina mi się takie zdanie jednego experta: "w 2018-2019 Złoto kosztowało 5k zł za uncje i ludzie mówili, że jest drogie, teraz kosztuje ok 7,5k zł mówią, że jest drogie. Za rok-dwa będzie kosztować ponad 10k zł dalej bd mówić, że jest drogie i tak dalej".
@jarosawpiela4603
@jarosawpiela4603 4 жыл бұрын
Oglądałem właśnie: "MIĘDZY NAMI JEST CHEMIA" i tak mi przyszło do głowy, dlaczego planety naszego układu słonecznego poruszają się w przeciwną stronę wskazówek zegara, a galaktyka w tą samą stronę co wskazówki zegara ?
@user-ke3ck3bh6x
@user-ke3ck3bh6x 4 жыл бұрын
Nie mogli dojść do porozumienia i każdy zrobił jak uważa XD
@DamianS36
@DamianS36 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek :)
@lysywrobel8047
@lysywrobel8047 4 жыл бұрын
super film
@martaniewiadomska1291
@martaniewiadomska1291 4 жыл бұрын
To lubię. 👍😀
@boreks1573
@boreks1573 4 жыл бұрын
początek niezła fantazja
@maciejzalewski7596
@maciejzalewski7596 4 жыл бұрын
super ciekawy i merytoryczny odcinek - dzięki
@polglo87
@polglo87 4 жыл бұрын
Może podobny odcinek o srebrze?
@robdob5350
@robdob5350 4 жыл бұрын
mowa jest srebrem...
@Hato1992
@Hato1992 4 жыл бұрын
Odpowiedź wielce nieprecyzyjna. Są podobne pierwiastki do złota, ale nie są tak drogie jak ono. A np. Majowie w ogóle uważali złoto za ładny kamień i to wszystko. Złoto ma taką cenę, bo jest na nie olbrzymi popyt, który jest utrwalony przez tradycję. A co do wydobywania złota to ograniczenie wydobycia jest celowe, bo szybki wzrost ilości złota na rynku mógłby zdestabilizować gospodarkę światową.
@damnedmadman
@damnedmadman 4 жыл бұрын
Ależ złoto można wyprodukować - tylko że nie jest to opłacalne 🙂
@jacentol
@jacentol 3 жыл бұрын
Możesz krótko napisać jak się to robi?
@damnedmadman
@damnedmadman 3 жыл бұрын
@@jacentol Bombardowanie odpowiedniego izotopu, najczęściej rtęci, strumieniem neutronów z reaktora atomowego lub akceleratora cząstek.
@jacentol
@jacentol 3 жыл бұрын
@@damnedmadman Czy jak elektrownie termojądrowe staną się faktem to mając tyle energii będziemy mogli tanio wyprodukować złoto?
@damnedmadman
@damnedmadman 3 жыл бұрын
@@jacentol Nie wiem.
@YouSruu
@YouSruu 4 жыл бұрын
Do złota można porównać także Bitcoina, jest go stała odgórnie ustalona ilość, jest zdecentralizowany a więc nie można go łatwo zniszczyć, łatwo o transfer ogromnych środków, co w przypadku złota nie jest takie proste. Teraz gdy na rynku złoto zostało wykupione i czeka się na monety wiele miesięcy Bitcoin to dobra alternatywa ;)
@jacek488
@jacek488 4 жыл бұрын
Częściej! Wiecej!
@sebader8284
@sebader8284 4 жыл бұрын
Idąc tą drogą , na księżycu musi być cała masa złota, raz że jest częścią ziemi, a dwa że przyjął znaczną część bombardowania.
@xtg7676
@xtg7676 4 жыл бұрын
🖒🖒🖒🖒🖒🖒 Miło posłuchać
@PolaSobczyk
@PolaSobczyk 4 жыл бұрын
Dziękuję ❤
@thedeekow
@thedeekow 4 жыл бұрын
Nie sądziłem, że tyle o złocie nie wiedziałem ;) dziuekuję!
@MADZIA0606
@MADZIA0606 4 жыл бұрын
Fascynujący odcinek ! Dziękuję ;-)
@natural76
@natural76 4 жыл бұрын
To już teoria, że powstało w wyniku wybuchu supernowej nie obowiązuje?
@deflandre8286
@deflandre8286 4 жыл бұрын
Rządy drukują waluty na potęgę. Ta kasa musi znaleźć gdzieś ujście, więc część tego dodruku idzie w zakup złota. Chętnych jest sporo, więc i cena idzie w górę.
@bagstermucha
@bagstermucha 4 жыл бұрын
A może teraz o srebrze?
@KarbosPL
@KarbosPL 4 жыл бұрын
Właściwie złoto nie ma tak dobrej przewodności prądu, już sama miedź ma lepszą konduktywność, jednakże złoto ma tę cechę, że w przeciwieństwie do miedzi czy srebra, które pozostaje najlepszym przewodnikiem, w ogóle nie utlenia się, związku z czym idealnie nadaje się na połączenia elektryczne.
@siecislaw_fpv
@siecislaw_fpv 4 жыл бұрын
Miesięcznie wynagrodzenie przeciętnego Polaka jest mniej warte niż jedno uncjowa złota moneta bulionowa, którą można schować w dłoni.
@pynk5546
@pynk5546 4 жыл бұрын
Ostatnie 15 seknud filmu wyszło genialnie 🤗
@dexio85
@dexio85 3 жыл бұрын
Złoto powstało mld lat temu w niesamowitych okolicznościach. Tybardziej śmieszne jest jak niektórzy nazywają Bitcoina "Złotem 2.0" biorąc pod uwagę trywializm jego stworzenia.
@leonwolf3254
@leonwolf3254 4 жыл бұрын
Dzięki, Zrobisz odcinek o górnictwie kosmicznym? Pozdrawiam, Leon
@sirmisticon
@sirmisticon 4 жыл бұрын
5:45, owszem jest ciężkie, aczkolwiek sztabka o wymiarach paczki zapałek to ok 330g. ;)
@michazaborek9789
@michazaborek9789 4 жыл бұрын
Wszystko oczywiście zależy od wymiarów paczki zapałek. Zakładając, że standardowe pudełko zapałek ma postać tekturowej szufladki, o wymiarach 53 × 35 × 16 mm. (dane z wikipedii) więc jego objętość to 29,68 cm³. Gęstość złota to 19,3 g/cm³ (ponownie dane z wikipedii). Mnożąc te wartości możemy obliczyć że złoto o takiej objętości ważyć będzie około 573 g. W filmie była mowa o złocie w pudełku więc wymiary powinny być delikatnie mniejsze choć cały czas będzie to ponad 0,5 kg
@jankes-iu4hv
@jankes-iu4hv 4 жыл бұрын
Proponuję nagrać coś o Palladzie/Platynie
@luckiuable
@luckiuable 4 жыл бұрын
Dobry material
@andrzejbo1
@andrzejbo1 4 жыл бұрын
Trochę nie na temat - mam teorię na temat zasiedlania obcych planet i systemów. Generalnie zasiedlanie Księżyca czy Marsa (i innych obiektów) jest ekonomicznie nieopłacalne. Może to być istotne pod względem badań naukowych czy bezpieczeństwa ludzkości - jednak to są słabe bodźce, gdyż cena sprawia, że inne rozwiązania mogą być tańsze (np badania na Ziemi czy orbicie w porównaniu z badaniami na np. Tytanie). To sprawia, że raczej będziemy wysyłać roboty niż ludzi. Jednak jest coś co może nas skłonić do "wyjazdu z Ziemi" z przyczyn ekonomicznych, a są to bardzo rzadkie, a przez to bardzo cenne substancje. Do takich substancji zalicza się hel-3 na Księżycu. Ponadto jądra dużych ciał zawierają materię w różnych egzotycznych stanach - nie tylko krystaliczny węgiel (diament) ale również inne, np. skrystalizowane żelazo. Te kryształy mają odmienne właściwości niż pierwiastki w "normalnej formie" - wystarczy porównać właśnie węgiel i diament. W dodatku można przyjąć, że mogą mieć bardzo duże i trudne do osiągnięcia rozmiary. Wielu z tych materiałów nie umiemy jeszcze wykorzystywać, jednak w przyszłości nie można wykluczyć, że będziemy umieli wykorzystać np. łyżeczkę materii z gwiazdy neutronowej. Nie wiem po co. może po to by zrobić wisiorek na szyję. To co dzisiaj wydaje nam się cenne - złoto czy diament wielkości jajka kurzego nie jest rzadkie ani cenne. Diamenty mogą ważyć setki kilogramów czy tony i można sobie wyobrazić dom lub pojazd z oknami oszklonymi diamentami, których kadłuby/ściany osłonięte są krystalicznym żelazem. Do uzyskania takich substancji konieczne może być wykorzystanie ciśnienia i temperatury osiągalnych tylko w jądrach planet/gwiazd. Na Ziemi zbieramy niezwykłe substancje praktycznie tylko z jej powierzchni. Wiele z nich ma niezwykłe właściwości - marmur, rubiny, szmaragdy, nie tylko estetyczne, ale również fizyczne . Ogranicza nas ich masa, kształt i cena. Nikt nie zbuduje np czołgu ze złota czy srebra. Nikt nie zrobi z drogich materiałów przedmiotów codziennego użytku. W ten sposób zrezygnowaliśmy np. z użycia srebra, które ma przecież właściwości bakteriobójcze, a kto używa dzisiaj srebrnych naczyń czy sztućców? Kto rozpatrywałby zrobienie przewodów elektrycznych ze złota zamiast z miedzi?
@kaczorpix
@kaczorpix 4 жыл бұрын
zatrzymałem przypadkowo na 5:21 i myślałem że Pan Tomasz ma heterohromię :D prawe oko niebieskie a lewe brązowe :D
@setus0515
@setus0515 4 жыл бұрын
bo tak jest
@1egg-on.585
@1egg-on.585 4 жыл бұрын
To fajnie.
@kaczorpix
@kaczorpix 4 жыл бұрын
@@setus0515 no tak patrzę po zdjęciach i nie wydaje mi się ;)
@Tuxedocats_gang
@Tuxedocats_gang 4 жыл бұрын
A ja właśnie mam uczulenie na złoto. Srebro czy nawet podroby srebra nie robią nic mojej skórze. Cokolwiek złotego powoduje u mnie ślady jak po oparzeniu.
@hallron_
@hallron_ 4 жыл бұрын
Trochę nie zgodził bym się z frazą że nie jesteśmy wstanie wyprodukować złota bo o ile mnie wiadomo wytworzenie atomu złota w zderzaczach cząstek nie jest jakimś nie możliwym osiągnięciem. Bardziej trafna fraza byłaby że nie możemy wytworzyć zadawalającej nas ilości złota, ponieważ wytworzenie atom po atomie sztabki o wadze 1g zajęłoby miliony jak nie miliardy lat.
@Bart-ot3ku
@Bart-ot3ku 4 жыл бұрын
Popyt ma największy wpływ na cenę złota. Czym trudniejsze czasy, tym większy popyt.
@michaplucinski142
@michaplucinski142 4 жыл бұрын
5:13 woda królewska Hello there!
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 4 жыл бұрын
Woda królewska nie niszczy złota (jako pierwiastka), ale wchodzi z nim w reakcję (tworząc jony chlorozłocianowe). Co więcej: wykorzystywana jest by otrzymać złoto wysokiej próby (99,999%).
@ukaszm8288
@ukaszm8288 4 жыл бұрын
@@PiotrPilinko które reakcje chemiczne niszczą pierwiastki?
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 4 жыл бұрын
@@ukaszm8288 Żadna. Dlatego złoto jest tak samo niezniszczalne, jak każdy inny pierwiastek.
@mateuszwieckowski5116
@mateuszwieckowski5116 4 жыл бұрын
Dobrze, ale woda królewska nie występuje nigdzie naturalnie. Nie ma szans na to, żeby złoto zostało "roztworzone" przypadkiem.
@zolnierzyk92
@zolnierzyk92 4 жыл бұрын
Na złocie tak na prawdę się nie zarabia, a chroni wartość która została w nią włożona. Inflacja, problemy gospodarcze czy wojna nie straszna złotu, więc warto kupować.
@SkyFun
@SkyFun 4 жыл бұрын
kocham twój kanał!
@bufu3017
@bufu3017 4 жыл бұрын
Dziekuje :) Nauka to Lubie....
@rozdupcewas
@rozdupcewas 4 жыл бұрын
6:27 Na pewno nie da się wytworzyć złota ? Wydaje mi się, że słyszałem o eksperymencie w którym udało się wytworzyć niewielką ilość złota metodami fizyki jądrowej. Po prostu wytworzenie złota jest dużo mniej efektywne i droższe niż uzyskanie go w tradycyjny sposób.
@kaeml5763
@kaeml5763 4 жыл бұрын
Lubie ogladac tego Pana :)
@sebusiek
@sebusiek 4 жыл бұрын
Duży plus za muzykę przypominającą tą klasyczną. Pozdrawiam!
@kazper2017
@kazper2017 4 жыл бұрын
Czemu twoje filmy zabierają dech w piersiach. Są naprawdę poruszające. Ciekawy film byłby o platynie.
@ryszardmatuszewski4419
@ryszardmatuszewski4419 2 жыл бұрын
Jest akcja w całej Polsce, wzmacniamy więzi-korzenie rodzinne, posadź drzewo 🌲 Mamie tacie siostrze cioci przodkom kuzynowi dzieciom itd, NADAJ temu drzewu ich imię, zapraszamy.podaj dalej..... posadź
@kewis1770
@kewis1770 4 жыл бұрын
Ten kanał to czyste złoto.
@1EMANIAC
@1EMANIAC 4 жыл бұрын
1:31 dlaczego niestety? Jakby było łatwo dostępne to by nie miało takiej wartości.
@michazaborek9789
@michazaborek9789 4 жыл бұрын
Ponieważ ma zestaw przydatnych cech człowiekowi. Gdyby było łatwiej dostępne i co za tym idzie tańsze ludzie mogliby tworzyć przy jego pomocy wiele rzeczy które dziś są po prostu zbyt drogie aby miały sens (podobno złote przewody byłyby znacznie lepsze do niektórych zasotosowań).
@kvassinc
@kvassinc 4 жыл бұрын
Gdyż ma zastosowanie praktyczne, tak samo jak srebro. Ulokować pieniądze można w zasadzie we wszystko ;)
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 4 жыл бұрын
@@michazaborek9789 Srebro ma dużo mniejszy opór właściwy niż złoto, więc lepiej by się nadawało na przewody (no i złoto jest bardzo miękkie - jak na metal). Za to świetnie nadaje się do pokrywania końcówek przewodów, by się nie utleniały.
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 4 жыл бұрын
@Mruuuczek Tutaj bardzo dobrze sprawdzała się miedź, która pokrywała się patyną uniemożliwiającą dalszą korozję. Niestety - nawet miedź jest za droga na powszechne pokrywanie nią dachów.
@keksiu351
@keksiu351 4 жыл бұрын
@@PiotrPilinko Były prezydent ukrainy którego to posiadłość przejęli gdy wybuchła wojna miał dach swojej willi pokryty czystą miedzią. Ot taka ciekawostka.
@alichank
@alichank 4 жыл бұрын
A ja się zastanawiałem czemu niektórzy mówili, że ludzie to dzieci gwiazd.
@kamgor200
@kamgor200 4 жыл бұрын
Może teraz o złocie głupców czyli pirycie np. Czemu nie jest tak powszechnie używane jak złoto?
@kamgor200
@kamgor200 4 жыл бұрын
Może temu że ma różne surowce w sobie
@BosskiLarry09
@BosskiLarry09 4 жыл бұрын
4:38 pierwsza i najważniejsza "cecha". to KILKASET LAT PROPAGANDY.
@panmarek3935
@panmarek3935 4 жыл бұрын
Niedawno przeczytałem Pana książkę „Kosmos”, mam w związku z nią do Pana pytanie: W swojej książce podkreśla Pan, że Kosmos rozszerza się coraz szybciej i wraz z tym robi się coraz chłodniejszy. Czy powstała kiedyś teoria zgodnie z którą wielki wybuch dalej trwa? Oglądając wybuchy wodoru czy te z filmów akcji da się zauważyć, że płomienie powstające w ich wyniku rozprzestrzeniają się przez cały czas trwania eksplozji i w miarę czasu robią się coraz chłodniejsze, co widać po ich zanikaniu; ogień jest przecież rozgrzanym do czerwoności powietrzem.
@mateusz1234532
@mateusz1234532 4 жыл бұрын
Mnie zdziwiło to że ilość wydobywanego złota jest stała.
@Saint0076
@Saint0076 4 жыл бұрын
Czy obecnie już nie uznaje się że złoto powstaje podczas wybuchu supernowej tylko podczas zderzenia gwiazd neutronowych i jaki mechanizm przy zderzeniu gwiazd neutronowych powoduje że zostaje wyrzucone w przestrzeń.
@adnisony1700
@adnisony1700 4 жыл бұрын
Złoto ma stałą wartość. Za tą samą ilość złota możesz kupić tyle samo m2 ziemi, aut czy innych dóbr. Ceny innych dóbr też rosną wiec relacja zostaje taka sama.
@katheydanheim
@katheydanheim 4 жыл бұрын
Uwielbiam twój kanał
@xeexqeeq419
@xeexqeeq419 4 жыл бұрын
Pogram,kanał to masz pod domem/ulicą
@katheydanheim
@katheydanheim 4 жыл бұрын
@@xeexqeeq419 i o co spina buraczku prostaczku :*
@Czesiorek97
@Czesiorek97 4 жыл бұрын
A może by tak zrobić serię o pierwiastkach chemicznych?
@lecriest5451
@lecriest5451 4 жыл бұрын
Może coś więcej o biokompatybilności metali, bardzo ciekawt temat
@k4be.
@k4be. 4 жыл бұрын
Pytanie, czemu nadal wydobywa się złoto, pomimo tego, że wielkie ilości zalegają w magazynach na całym świecie.
@ImieNazwiskoOK
@ImieNazwiskoOK 4 жыл бұрын
W gwiazdach neutronowych jest przecież zdegenerowana materia. Złoto powstaje w gwiazdach i jest wyrzucane przez super nowe
@monikamakepeace8113
@monikamakepeace8113 4 жыл бұрын
Pytanie: skoro nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wnętrza ziemi, to skąd wiemy, że tam jest tyle złota?
@voyt777
@voyt777 4 жыл бұрын
Bo tak mniemają naukowcy i na mniemaniu opierają swą wiedzę. I nie tylko w tym przypadku.
@caviramus0993
@caviramus0993 4 жыл бұрын
Dzięki skałom, które pokazują tworzenie się jądra Ziemi. Pokazuja one, że Ziemia zawiera dużo ciężkich peirwiastków jak złoto czy platyna, zgodnie z prpcesami geologicznymi i fizycznymi, wiemy, że zostały "wciągnięte" az do okolic jądra, stąd złoto, które znajdujemy na peryferiach to jedynie ułamek tego, co można znaleźć przy jądrze. Złoto równiez mogło dostac sie na Ziemie dzięki asteroidom i znowu dzięki skałom mozna oszacować wielkośc tego zjawiska. Przyjmując średnią wartość ilości złota asteroidzie można uzyskać takowe wyniki. Zamiast mniemać, warto samemu poszukac orginalnych badań i zgłębić skąd biorą się takie wyniki. 'The tungsten isotopic composition of the Earth's mantle before the terminal bombardment' Matthias Willbold, Tim Elliott and Stephen Moorbath Nature (2011).
Dlaczego złoto jest cenne?
17:23
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 719 М.
Czy astronauci wrócą z Marsa?
12:34
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 321 М.
How Strong Is Tape?
00:24
Stokes Twins
Рет қаралды 96 МЛН
黑天使被操控了#short #angel #clown
00:40
Super Beauty team
Рет қаралды 61 МЛН
Ile wody wysikujesz?
7:48
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 156 М.
Jakie zagrożenia czają się w kosmosie - astronauta projektowy ESA
30:39
Jak wydobywa się MIEDŹ, SREBRO I ZŁOTO w KGHM - FABRYKI W POLSCE
10:29
Fabryki w Polsce
Рет қаралды 1,6 МЛН
Dlaczego wierzymy w bzdury?
13:17
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 520 М.
Papier jest do...
10:40
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 318 М.
ZŁOTO - Gdzie i czym szukać
31:07
Underground Passion
Рет қаралды 163 М.
Tego nie wiedzieliście o Skłodowskiej
12:03
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 274 М.
10 BŁĘDÓW inwestowania w ZŁOTO
19:50
Moneciarz
Рет қаралды 91 М.
JAK UCIEC Z MAJĄTKIEM Z POLSKI? SPOSOBY NA PRZEWÓZ ZŁOTA!
18:57
Finansowy Preppers
Рет қаралды 74 М.