Kiedyś, kiedyś - wieki temu, gdy królowała telewizja analogowa oscyloskop taki jak na filmie lub podobne były podstawą warsztatu serwisowego. Wszelkie usterki po detektorze wizji; a więc dekoder kolorów, układy odchylania były praktycznie nie do namierzenia multimetrem, nawet bardzo przyzwoitym jak V-640, polski Meratronik (używam go do dziś i bardzo go lubię). Zaś oscyloskopem dwa, trzy pomiary i zwykle było wiadomo co w trawie piszczy w parę chwil. Dziś, za bardzo sensowną cenę można kupić cyfrowy oscyloskop oferujący takie możliwości, że w czasach analogowych można było jedynie o nich śnić: pamięć, pasmo, podstawa czasu, narastanie zbocza poniżej nanosekundy, wewnętrzny generator arbitralny i multimetr - cuda wianki Panie! Zmierzam do wniosku, że porządny oscyloskop wciąż jest podstawą i warsztatów i laboratoriów. Tyle, że poziom i możliwości nieporównywalnie wyższe. Ale jednak wart tej kasy, którą kosztuje, jeśli ktoś traktuje poważnie zawód elektronika.
@Bk99JzM6 жыл бұрын
Witam!!Dobry Oscyloskop to duzy sukces w domowym warsztacie,oczywiscie potrzebney bedzie bedzie tez inny sprzet pomiarowy,filmik okey!
@Pawelr987 жыл бұрын
Można zobaczyć czy kondensatory filtrujące w zasilaczu nie zgubiły za dużo pojemności(obserwacja tętnień). Wzbudzanie się stabilizatorów też nie jest czasem tak łatwe do wykrycia(LM337 miał niezły "pasek" o rozpiętości ok.0.5V przy wyjściowym -2V, na multimetrze odczyt -2.1V, dorzuciłem kondensator wyjściowy i się uspokoił). Ja tam jadę na rosyjskim C1-107 (pasmo 5MHz,jeden kanał, kupiony za niecałe 200zł(skalibrowany i mnóstwo akcesoriów gratis dostałem, jedynie ubity wbudowany multimetr)). Pomiar częstotliwości jest możliwy poprzez policzenie działek przy danej podstawie czasu. Najwygodniej pracuje się jednak na droższych oscyloskopach cyfrowych tudzież analogowo-cyfrowych. Złapanie przebiegu na takim czystym analogu potrafi wymagać sporo cierpliwości.
@Piracz7 жыл бұрын
zgadza się.
@Piracz7 жыл бұрын
Piszcie w komentarzach co jeszcze można zmierzyć oscyloskopem będą jakieś informacje dla potomnych
@tomixq7 жыл бұрын
Do wcz nie trzeba wobuloskopu, a generator-wobulator i oscyloskop XY. Po za tym można sprawdzić poprawność przebiegu generatora co jest dosyć ważne ze względu na harmoniczne sianie. Oczywiście co mcz. jest o wiele więcej zastosowań.
@Piracz7 жыл бұрын
a czym się różni wobuloskop od wobulatora? tym że wobulator dostał wyświetlacz.
@SuperRadmor7 жыл бұрын
Piracz zapodaj jeszcze dla ciekawosci krzywe lisajou's można sprawdzić ustawienie głowic w magnetofonach szpulowych i nie tylko :)
@Piracz7 жыл бұрын
no widzisz do audio jak znalazł a w:cz ?
@83ldamian7 жыл бұрын
dla mnie to czarna magia ten oscyloskop jakiś mózg musi wymyśleć urządzenie które obsłuży przeciętny Kowalski wtedy kupię
@Piracz7 жыл бұрын
i to jak dawno wymyślone oscyloskop to nic innego jak woltomierz prądu przemiennego zmieniającego się z różnymi częstotliwościami w czasie
@sylweksliwka79866 жыл бұрын
Mam prośbę może dla ratowania odbiorników lampowych starych mógłbyś nam amatorom wyłożyć coś na temat działania np strojenia obwodów w.cz i AM I FM . A tak w nawiasie mam ich już odnowionych pięknie po nad 10 szt . przyznaję się wszystkie naprawy udane ale nie do koñca wszystko rozumiem . Oglądam Anglojęzycznej wersji starszych kolegów wykłady i ubolewam że w Polsce nikt tego nie robi a pewnie jest sporo mistrzów w tej dziedzinie , podejrzewam jednak że panowie z tych roczników jednak nie obcują z komputerami i ztąd brak tego typu edukacji młodszego pokolenia . Pozdawiam i oglądam Sylwek
@Dziadek_Marian7 жыл бұрын
Czy da się zrobić filtr dolnoprzepustowy 88 108 mhz na trymerach? Chcę się pozbyć harmonicznych w nadajniku fm, bo przebija na pasmo telewizyjne. Czy można prosić o nagranie filmiku jak taki filtr zbudować? Chodzi mi o filtr o małej ilości elementów.
@Piracz7 жыл бұрын
Da się zestroić ale wątpię czy dobrze będzie tłumić całe pasmo 88-108 to 20 Mhz pierwsza harmoniczna 88 to 176Mhz a 108 to 216 Mhz filtr Pi co najmniej z 5-ma pułapkami to może i da radę. ale moc może troszkę spaść jaka moc na wyjściu.
@Dziadek_Marian7 жыл бұрын
Zasięg 10 km w terenach leśnych na antenie samochodowej 30 cm. Nie mam pojęcia dlaczego tak daleko słychać. Nie mam czym zmierzyć mocy wyjściowej. Są to trzy płytki wzmacniacze SWA 2000 i transmiter samochodowy. Dipol na 108 fm 66 cm. z miedzianych rurek 8 metrów nad ziemią. Zasilacz 14 V. Stopnie oddzielone dławikami. Transmiter zasilany osobno 5 v. Kombinowałem coś... ale nie mogę nigdzie poszukać konkretnego poradnika. Nie wiem jakie cewki jakim drutem na jakim korpusie. Czy mogę prosić o poradnik video na temat prostego filtra? Ja szczegóły sobie dopasuję metodą prób i błędów. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
@Piracz7 жыл бұрын
Poradnika video nie będzie. A z tak połączonego układu nie pozbędziesz się harmonicznych bo wzmacniacze są przesterowane. pozdrawiam
@Dziadek_Marian7 жыл бұрын
Dałem sam trymerek na wyjściu i dałem ekrany i tv jako tako nie zakłóca na pewnym ustawieniu. Ale zasięg spadł o około 1/3. Czyli słychać na około 7 km. Może dodam kolejne stopnie i podniosę prąd, a całość zrobię na typowych radiówkach. Wiem że nie ma rzeczy niemożliwych i w końcu ogarnę temat. Z poradnikiem faktycznie miał bym za łatwo :-) Już zabieram się za studia o krótkofalarstwie.
@Piracz7 жыл бұрын
Troszkę (głupoty ) piszesz ale zawsze od czegoś trzeba zacząć jeśli moc spadnie o 1/3 to zasięg nie zmieni się o 1/3 odległości poza tym te płytki wzmacniaczy mają wzmocnienie 36 dBi czyli 36do2 i nie mają wzmacniacza mocy tranzystory które są na tych płytkach przeniosą max do 0,4W mocy przy zasilaniu 12V poza tym przesterowany jest każdy stopień przy połączeniu wyj. do wej. Bzdura o 10km.
@dijejwichura49356 жыл бұрын
Mogę link do miernika częstotliwości ?
@zdzisiek19797 жыл бұрын
W.cz to nie 20MHz wiec oscyloskop nijak do tego. Analogów wada to taka że sygnał musi być powtarzalny. Niby taki wypas mieć ale szybko okazuje się ze jednak tak często się z niego nie korzysta. W audio jest przydatny by podpatrzeć co jest na wyjściu ale do tego sztuczne odciążenie jeszcze. Można szukać gdzie niknie sygnał ale oscyloskopem to tak jak by z czołgu strzelać do psa. Lepszy szukacz sygnału szybciej idzie naprawa i prościej na słuch.A dodając sondę detektor z diodą to i w tunerze można szukać uszkodzenia. Proste do bólu a potrafi zastąpić miernik za 10kzł :)