Nic takiego nie widziałem wcześniej. Fajnie się dowiedzieć, pozdro!
@wawrzyniecgedek1340 Жыл бұрын
A wał elektryczny to co
@tadeuszrogosz2487 Жыл бұрын
Selsyny też wykorzystanie znalazły w lotnictwie, sztuczny horyzont i inne podobne instrumenty pokładowe , a dlatego że wiązało się to z oszczędnością energii elektrycznej,ciężarem, dokładnością działania wyposażenia i bezawaryjnością przez długi czas ❤ pozdrawiam serdecznie
@elektrodatv Жыл бұрын
Ciekawa sprawa, temat oszczędności energii / masy w lotnictwie jeszcze nie został tutaj poruszony.
@Arecki75 Жыл бұрын
Pierwszy raz spotkalem sie z takim rozwiazaniem na poczatku lat '90 na warsztatach w technikum, w ktorym sie uczyłem. Nasz nauczyciel pokazal nam na warsztatach w teorii jak dziala takie połączenie a później w grupach robiliśmy takie połączenia na silnikach 3 fazowych. Do dzis to pamietam... nauczyciela też. Potrafil zaciekawic i przekazac wiedzę.
@ricard9681 Жыл бұрын
Z selsynami miałem styczność w wojsku, w radarach (Wojska Radiotechniczne - 81-83 r.). Selsyn nadawczy i odbiorczy zapewniały synchronizację położenia anteny radaru i wskaźnika kineskopowego.
@grzegorzchrust1718 Жыл бұрын
Na Zachemie w Bydgoszczy był wiatrowskaz na 230V. Oczywiście było ich więcej, większość na silnikach krokowych, co było dla mnie ciekawostką. W suwnicach również stosowano układy nadążne (nie wiem czy użyłem prawidłowej nazwy). I jeszcze w bułgarskiej wiertarce wybór biegu, ale to mogło byc inne rozwiazanie, bo uklad dzialal z opóźnieniemale, ale zawsze precyzyjnie. Pozdrawiam.
@Rudy_Karawaning Жыл бұрын
Selsyny jeśli dobrze pamiętam stosowane były w elektrowniach atomowych, na przykład w Czarnobylu. Był taki ogromny panel w sterowni imitujący płytę reaktora i setki selsynów obrazujące położenie prętów paliwowych bądź kontrolnych.
@elektrodatv Жыл бұрын
Dokładnie tak, te wskaźniki to właśnie selsyny przekazujące na odległość informacje o reaktorze.
@kamilpieczykolan4988 Жыл бұрын
@@elektrodatv Czyli to potrzebuje zasilania zewnetrzneego ?
@elektrodatv Жыл бұрын
@@kamilpieczykolan4988 Tak, w tym przypadku potrzebne było jednofazowe źródło napięcia przemiennego podłączone do szczotek obu selsynów.
@kamilpieczykolan4988 Жыл бұрын
@@elektrodatvDzieki bardzo !
@saweks325 Жыл бұрын
Pierwszy raz o czyms takim słysze, ale świetnie siw to oglada
@benny_plgraciarz2714 Жыл бұрын
fajowe! nie znałem ich wcześniej
@jozefKrawiec-fn9se Жыл бұрын
Spotkałem się z tym rozwiązaniem w latach osiemdziesiątych w wojsku. Operator malutkim selsynem obracał wielką antenę stacji radiolokacyjnej za pośrednictwem amplidyny. Pozdrawiam
@elektrodatv Жыл бұрын
Amplidyna nowe hasło do wyszukania w Wiki, to chyba czasy gdzie rzadziej importowało się nazwy z obcych języków i pojawiały się selsyny, magnesyny, induktosyny i podobne :)
@technics6215 Жыл бұрын
Chyba nadal się stosuje takie rozwiązania, tylko trochę inaczej się to robi.
@kosh777 Жыл бұрын
Heh, amplidyna, wzmacniacz elektromaszynowy, chyba już też takie rozwiązania wyginęły. Ciekawe, czy układy Leonarda gdzieś się jeszcze stosuje...
@technics6215 Жыл бұрын
@@kosh777 Chyba nie, ale coś podobnego było w lokomotywach spalinowych. Silnik spalinowy napędza prądnicę, w której prąd wzbudzania reguluje moc dostarczaną do silników elektrycznych napedzających lokomotywę. Budowa sprzęgła i skrzyni biegów do takiej mocy była by bez sensu (masa, rozmiary, koszty).
@Quazzami Жыл бұрын
to o czym mówisz to amplistat@@technics6215
@banytube Жыл бұрын
Właśnie czyham na awarie w starszych maszynach włókienniczych. Silnik schrage zamieniam na falownik + silnik indukcyjny zwarty. Napędzane nim selsyny z przekładniami PIV zamieniam na motoreduktory + falowniki synchronizowane z napędu głównego. Oszczędnie i odpada ciągła walka ze szczotkami. Odpada też zjawisko odbicia odbiornika, spowodowane przeciążeniem, bądź asymetrią. Wtedy selsyn odbiorczy nie blokowany przez napęd, startuje jak silnik 3-fazowy.
@ZPDU Жыл бұрын
Świetny odcinek. Ilość zastosowań była ogromna. To genialne w prostocie rozwiązanie. Teraz już realizowane inaczej. Pozdrawiam serdecznie.
@stanisawk1385 Жыл бұрын
Ogromna? Podaj pierwsze 10
@k4be. Жыл бұрын
@@stanisawk1385 1. Wskaźnik położenia sterów w statku wodnym lub powietrznym. 2. Wskaźnik położenia elementów sterowania w maszynach różnego rodzaju (na przykład prasy, obrabiarki). 3. Napęd elementów sterowania i regulacji w maszynach różnego rodzaju (na przykład kotły, układy przesyłowe gazów). 4. Kontrola położenia mechanizmów celowniczych dział. 5. Synchronizacja lampy radarowej z położeniem anteny radaru. 6. Wskaźnik nastawionego odczepu w transformatorze energetycznym. 7. Wskaźnik położenia śluz i zaworów w instalacjach hydrotechnicznych. 8. Synchronizacja mechanizmu nagrywającego dźwięk względem kamery filmowej. 9. Wskaźnik kąta ustawienia anteny nadawczej lub odbiorczej. 10. Wskaźnik kierunku wiatru w stacji pogodowej. Czy wystarczy?
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
Ciekawe - nie znałem tego rozwiązania
@anizotropowy Жыл бұрын
Codziennie się spotykam - pracuję w lotnictwie (400Hz właśnie tam występuje).
@michamicha2060 Жыл бұрын
Za moich czasów już tylko enkodery. Świetna wspominając przydatna każdemu
@michalpodroznik1979 Жыл бұрын
Pamietam z Encyklopedii Powszechnej PWN (wydanie z 1981r.) zdjecie selsyn: nadwczej i odbiorczej oraz krotki, syntetyczny opis dzialania tych elementów. Łezka sie w oku kręci.
@elektrodatv Жыл бұрын
Ciekawa sprawa, już kilka osób wspomniało ten fragment opisu z encyklopedii jako coś co zapamiętali, często zastanawiając się jak to działa.
@kosh777 Жыл бұрын
Selsyny były stosowane we wskaźnikach położenia zaczepu transformatorów WN/SN (np. 110kV na 15kV). Kiedyś były na każdej stacji energetycznej gdzie był taki transformator. Obecnie zastąpione przez rozwiązania cyfrowe z kodem Graya. Była to prosta i niezawodne elektromechanika, która potrafiła działać bezawaryjnie przez dziesiątki lat. W przeciwieństwie do dzisiejszych rozwiązań, które się zakłócają, zawieszają, albo palą się w nich zasilacze impulsowe. Za to są 100 razy tańsze w produkcji, coś za coś. Były też układy różnicowe z trzema selsynami, gdzie selsyn różnicowy pokazywał różnicę kąta pomiędzy dwoma podłączonymi do niego selsynami zwykłymi.
@elektrodatv Жыл бұрын
Kolejne zastosowanie, dzięki! W komentarzach pojawiło się wiele znanych i mniej znanych zastosowań tych elementów.
@matid8453 Жыл бұрын
jakiś czas temu połączyłem 2 silniki prądu stałego uzyskując podobny efekt nawet działało mimo że silniki wytwarzały bardzo małe napięcie
@daniel13021 Жыл бұрын
W Nowym Saczu u znajomego sterowanie kotlownia byla zrealizowana na selsynach, dodatkowo na klatkach byly tablice informacyjne o tym jak pracuje kotlownia, zrealizowane wlasnie na Selsynach.
@marcinz3343 Жыл бұрын
Tak. Miałem z nimi styczność na tłoczni wskazywały położenia kątowe suwaków starych pras korbowodowych.
@tomaszzygmunt183 Жыл бұрын
Co prawda koledzy już wspomnieli o technice okrętowej, ale nieco niedokładnie... Selsyny długo były wykorzystywane w telegrafach między mostkiem a maszyną do przekazywania komend dla silnika głównego, drugim zastosowaniem, z którym się spotkałem, było wskazywanie kierunku wiatru w wiatrowskazie. Sama prędkość wiatru była wskazywana prądniczką tachometryczną pracującą jedynie na woltomierz jako obciążenie. Wracając do Selsynów w telegrafach, z telegrafu maszynowego był już za pomocą pneumatyki przekazywany żądany kierunek i prędkość obrotów silnika. Rozwiązanie dość trwałe i bezpieczne, miało jednak ograniczenia dokładności w tym zastosowaniu, na 16 letnim okręcie miewało swoje humory, a pozycje manewrowe z mostka nie do końca odpowiadały pozycjom manewrowym w maszynie i pojawiały się problemy z przechodzeniem przez obroty krytyczne silnika głównego. Ze wspomnianym przez jednego z kolegów zastosowaniu do przekazywania komend steru się nie spotkałem, miałem natomiast wielokrotnie okazję zobaczyć ster, którego położenie jako sygnał zwrotny było w ten sposób przekazywane i myślę, że to kolega miał na myśli. Żądanie zmiany położenia to już był sygnał na otwarcie jednego lub drugiego zaworu elektromagnetycznego i hydrauliczny system wykonujący tą zmianę. Parcie na ster jest tak ogromne, że żaden selsyn nie obróciłby sterem na statku napędzanym silnikiem... Niestety selsyny odeszły w zapomnienie i obecnie najczęściej pozycja steru jest przekazywana przez potencjometr, rzadziej enkoder.
@Informatykwakcji Жыл бұрын
🤘👍👍👍🎥💥 Mega fajny pomysł na film! Chylę czoła!
@elektrodatv Жыл бұрын
Dzięki! Kiedy nowy film u Ciebie na kanale? 😀
@Informatykwakcji Жыл бұрын
@@elektrodatv Coś ten kolejny film nie ma szczęścia, ale liczę, że na początku października powinien być... Będzie miło, jak znajdzie się chwila czasu, by wpaść...😀
@Lechoslowianin Жыл бұрын
Oczywiście, w szlifierkach do płaszczyzn sterowały nawrotami stołu. Widziałem je również w działach przeciwlotniczych
@Robert_Kipiel Жыл бұрын
Na statkach i okrętach były wykorzystywane w nawigacji mostek - maszynownia.
@elektrodatv Жыл бұрын
Dokładnie, często elementów wskaźnikowych mogło być kilka.
@technics6215 Жыл бұрын
Nadal się używa selsynów w lotnictwie. W trudnych warunkach to jest znacznie pewniejsze rozwiązanie niż enkoder. Podejrzewam, że w nowych dużych statkach też je nadal stosują. I może w górnictwie, bo tam też pewność działania jest ważniejsza od kosztów. Selsyny można nadal kupić bez problemu. Podobnie jak kilkadziesiąt lat temu - współczesny śmiertelnik nic o nich nie wie.
@Mariusz521Ай бұрын
Nie ma obecnie bardziej pewnych rozwiązań niż dobrze zabezpieczone sterowniki procesorowe i ich komponenty. Ale jest to rozwiązanie droższe bez porównania. Jeden przykład: w dobie komputerów jak byś chciał zrealizować namierzanie i śledzenie kilkudziesięciu celów wojskowych jednocześnie na selsynach? Oczywiście że byłoby to możliwe poprzez ogromne ustrojstwo, ale nie tak funkcjonalne i dokładne jak komputer. No i podstawowa wada: połączenia przewodowe... A przewód jest podatny na awarie (przerwa, przecięcie, temperatury etc.). Tym bardziej wiązki przewodów. W dobie komunikacji bezprzewodowej. Rozwiązania elektromechaniczne nie mają 5% funkcjonalności mikroelektroniki.
@jozef1961ful Жыл бұрын
Pamiętam, że układy selsynów wykorzystywano w wojskowych radarach, celem precyzyjnego nastawienia anteny nadawczej względem namierzanego celu.
@chszarz1986 Жыл бұрын
Uczyłem się o tym w technikum. Lata 2002 -2005. Domyślam się, że już wtedy była to technologia przestarzała, ale w celach dydaktycznych warto mieć pojęcie jak działa takie urządzenie.
@lukasgld Жыл бұрын
No, a ja uczyłem się w technikum elektronicznym w latach 99-2004 i zero informacji o tym, albo nie było mnie na tej lekcji. Fajnie się eieiedzuec, że takie coś było. Ogólnie masa nie przydatnej wiedzy. Teraz poszedłbym na mechatronika lub coś koło tego.
@mmkrk4071 Жыл бұрын
Stery na statkach były kontrolowany z użyciem napędów selsynowych.
@tomekrv942 Жыл бұрын
Ja to widziałem w technikum elektrycznym. Skończyłem w roku 2000
@rybianrybian7785 Жыл бұрын
Widziałem kiedyś na statku. To były lata 90 i byłem guwniakiem ale pamiętam bo Wojtek mi tłumaczył jak to działa. Pozdrawiam Stary Elektronik
@tomm9387 Жыл бұрын
Ja trafiłem na ruskiej stacji radiolokacyjnej, selsyn przekazywał położenie anteny na na monitor.
@krzysiekm1641 Жыл бұрын
Genialny
@berniibernii2683 Жыл бұрын
Obrabiarki numeryczne lat 70-80 tych, wszystko na selsynach 😊
@maciekrepka7521 Жыл бұрын
Żurawie żb 75/100 wskazanie kąta wysięgnika , w zeszłym roku wysyłalem 2 do przewiniecia , łatwo i tanio nie było
@tombial4369 Жыл бұрын
Ja w latach 90- tych pisałem pracę dyplomową w technikum o selsynach
@elektrodatv Жыл бұрын
Czy udało się wtedy zrobić próby praktyczne z łączem selsynowym?
@tombial4369 Жыл бұрын
Tak , mieliśmy taki zestaw na pracowni elektrycznej
@Bartlomiej-ps3ms Жыл бұрын
Jeśli na tarczy można by zainstalować cyfry lub litery to można by się tym już porozumiewać na odległość :)
@elektrodatv Жыл бұрын
Faktycznie dałoby się nadawać i odbierać kolejne znaki :)
@scurekburek2092 Жыл бұрын
Ruskie wozy przeciwlotnicze Osa wykorzystywały na potęgę wskaźniki selsynowe do monitorowania położenia urządzeń, wyrzutni i dziesiątek innej aparatury, a elektronika była jeszcze lampowa. Może i staroć, ale to było projektowane na wojnę atomową, którą ZSRR planował nieść wolność i robotniczą równość na zgniłym zachodzie.
@davidsanders9058 Жыл бұрын
Oj,przypomniały się lata szkolne i automatyka z lat 80-tych.Po upadku "systemu słusznie minionemu"wykonaliśmy ogromny skok w procesie budowy układów sterowniczych...ileż trzeba było nowych rzeczy się nauczyć.Pozdrawiam serdecznie.
@elektrodatv Жыл бұрын
Było wiele nowych rzeczy jednak jest duża szansa, że praktykowi łatwiej było je przyswoić na podstawie posiadanej już wiedzy.
@davidsanders9058 Жыл бұрын
@@roberts5703 Nie bardzo wiem o co chodzi,o hybrydy?
@davidsanders9058 Жыл бұрын
@@roberts5703 Chyba nie spotkałem się z tym,albo niezbyt świadomie.Zacząłem pracę na OBR w 89 ,czyli największy zamęt,gdy budowa nawet nieskomplikowanych układów wyglądała jak misja ratunkowa Apollo 13😀,czyli"macie to,to i to i trzeba zrobić coś takiego"😀.Później wiesz jak było,walka o przetrwanie i pracowałem w bardzo różnych zawodach.Pozdrawiam.
@pikley8061 Жыл бұрын
"Mam pod sobą" suwnicę z lat 80'tych, selsyny tam zainstalowane są na bębnach lin. Obok stoją żurawie z lat 2000 na których już są enkodery.
@StrzalaOstryPazur Жыл бұрын
W czasach przedintetnetowych, gdy byłem tzw. gówniarzem czytałem o nich w encyklopedii PWN próbując sobie wyobrazić jak o wygląda na żywo 😊
@elektrodatv Жыл бұрын
Taki papierowy internet ofline, a i tak obrazek oraz trochę tekstu pobudzało wyobraźnię :)
@StrzalaOstryPazur Жыл бұрын
@@elektrodatv a jak :) To był pomysł na bezpomysłowe wieczory. Niektóre hasła przeczytane kilkanaście razy
@marekdorobczynski1727 Жыл бұрын
Na statkach dawniej służył jako repetytor pozycji płetwy sterowej
@motoleszno Жыл бұрын
gdzie kupic taki selsyn?
@elektrodatv Жыл бұрын
Nowe są drogie, pozostają źródła części używanych z demontażu, portale aukcyjne krajowe i zagraniczne.
@therednask Жыл бұрын
Pierwszy raz widzę :) . Ciekawe , ciekawe
@karolm94 Жыл бұрын
Pamiętam jak w technikum podłaczalismy selsyny. Zapomniane urządzenia.
@krzysztofjojczuk1466 Жыл бұрын
czy lub jak zorganizować sterownie dwóch silników 230 v z płynną regulacją obrotów z jednego sterownika - tak by nie obciążać sterownika ...chodzi o podpięcie do silnika 230v z napięciową regulacją obrotów sterowanego przez sterownik tak by dodatkowo nie obciążać sterownika.... - sygnałem z pierwszego silnika jest napięcie od około 19 v do 230 v 50 Hz - czy selsyn do tego się nada i jak to zrobić - proszę o jakieś rzeczowe podpowiedzi..
@elektrodatv Жыл бұрын
Do płynnej regulacji obrotów silnika AC 230V może przydać się falownik.
@pxb-retrofun Жыл бұрын
Rotory do anten buły budowane w oparciu o selsyny.
@brutek6 Жыл бұрын
Służyłem w marynarce wojennej i tam selsyny były wykorzystywane do sterowania okrętem. Coś na wzór przekładni elektrycznej
@5Dale65 Жыл бұрын
Co się stanie jak przytrzymasz jednego paluchem i obrócisz drugiego? Podejrzewam że to byłaby pierwsza rzecz jaką bym zrobił gdybym dostał to w łapska ☺ Czy po zabraniu palucha przesunie się do odpowiedniej dla drugiego pozycji? Może zostanie w "nowej" pozycji na stałe? Czy może ten drugi nie da się obrócić? Spalą się uzwojenia? 😂
@matanjagiz4248 Жыл бұрын
Tyle pytań. Min tez te weszły w głowę. A autor to olał...
@elektrodatv Жыл бұрын
Rzeczywiście prąd rośnie gdy przytrzyma się ośkę selsyna, po puszczeniu wraca w odpowiednie miejsce.
@matanjagiz4248 Жыл бұрын
@@elektrodatv A jak przetrzymasz dłużej to ominie "krok" i bedzie przesuniety w fazie?
@elektrodatv Жыл бұрын
@@matanjagiz4248 może tak być, jednak te selsyny ciężko było "przekręcić" stawiały duży opór.
@RadioMalopolska Жыл бұрын
Ja tak mam antene kierunkowa sterowana zcdomu zmienia kierunek a pokazuje gdzie jest wykierowana
@michalwojtass1769 Жыл бұрын
Przydało by się info dlaczego już się ich nie stosuje - podejrzewam że energochłonność choć ciekawe jak wielka
@pikley8061 Жыл бұрын
Było to powiedziane pod koniec odcinka. Wyparła je elektronika czyli mniejsze elementy, np. w postaci enkoderów.
@multilatek Жыл бұрын
Antena obrotowa radiokompasu RK5 na samolotach MiG 15, 17 i IŁ- 28 dawała selsynem informację o swoim położeniu. Byłem radiotą w ITWL. Boże, kiedy to było?
@elektrodatv Жыл бұрын
400Hz i selsyny to często tematy związane z awioniką, były długo obecne w takich zastosowaniach.
@piotrpieronek5526 Жыл бұрын
Sa, stosowane do dzisiaj przez niektórych amatorów krotkofalowcow do sterowania położeniem anten kierunkowych. Swego czasu bardzo dużo tego typu wskaźników pozyskiwalo się z demobilu wojskowego.
@brys555 Жыл бұрын
Mam takie coś w przydasiach. Niestety na 400 Hz. Ruszyło wprawdzie na 50 Hz ale się nagrzewa w kilka sekund i można popsuć.
@elektrodatv Жыл бұрын
Źródło 400Hz można by zrobić z transformatora sieciowego którego uzwojenie wtórne podłączone jest do wzmacniacza akustycznego, na którego wejście podany jest sinus 400Hz a selsyn podłączony do uzwojenia pierwotnego?
@brys555 Жыл бұрын
@@elektrodatv Można. Myślałem nad czymś podobnym, ale że nie mam na razie zastosowania to się na myśleniu skończyło.
@tomaszt4045 Жыл бұрын
Czy mogą się rozjechać?
@elektrodatv Жыл бұрын
Mogą np. przy zbyt dużym obciążeniu mechanicznym.
@RandyBoobandy Жыл бұрын
przede wszystkim to służyły jako zaczepy do bumbulatora
@elektrodatv Жыл бұрын
To dość mało znane zastosowanie 😉
@Norb3rt71 Жыл бұрын
a czy może selsyny nie były wykorzystane w któryś klockach Lego Technic? Dwa połączone bezpośrednio kablem "motorki" obracały się jednakowo...
@elektrodatv Жыл бұрын
Chyba nie, dla selsyna potrzebne byłoby zasilanie AC, wytworzone z DC dostarczanego przez baterię.
@Norb3rt71 Жыл бұрын
@@elektrodatv nie wnikałem(nie otwierałem), ale w "lego nxt" wystarczyło połączć bezpośrednio dwa silniki kablem i kręcąc jednym obracać drugi o ten sam kąt i sporą siłą na drugim. Jak pilot kablowy bez baterii
@elektrodatv Жыл бұрын
Dzięki za opis, musieli zastosować inne rozwiązanie upraszczające wykorzystanie w lego nxt.
@Norb3rt71 Жыл бұрын
@@elektrodatv że też mnie nie skusiło... otworzyć ;)
@R4F4ELLO Жыл бұрын
ciekawe czy były jakieś uchyby w przekazywanym położeniu.
@elektrodatv Жыл бұрын
Były, to właściwie rozwiązanie elektromechaniczne. w układzie połączeń wykorzystywane były często elementy RC poprawiające działanie układu.
@k4be. Жыл бұрын
Błąd pozycji zależał głównie od dokładności wykonania maszyn, i od oporów ruchu wału odbiornika.
@elektrodatv Жыл бұрын
@@k4be. no tak trudno tu mówić o kroku gdyż to rozwiązanie analogowe jednak czynniki, o których piszesz wpływały na precyzję działania.
@pomocnyinaczej4221 Жыл бұрын
wystaczy przelacznik i mamy elekryczny silnik z opcja wlaczenia blokady dyferencjalu :D
@elektrodatv Жыл бұрын
No powiedzmy 😉chociaż małych 4x4 przeniesienie napędu na tył jest przewodem do silników elektrycznych.
@glupaweczka Жыл бұрын
W odtwarzaczu VHS takie coś widziałem
@elektrodatv Жыл бұрын
To było jakieś wiekowe urządzenie?
@glupaweczka Жыл бұрын
@@elektrodatv tak dość stare
@Fabi.... Жыл бұрын
Ciekawostka, nie słyszałem nigdy o czymś takim. 🤔
@elektrodatv Жыл бұрын
Tak teraz to już ciekawostka o tym jak kiedyś radzono sobie bez elektroniki.
@Fabi.... Жыл бұрын
@@elektrodatv Co nie znaczy, że jeszcze się z tym człowiek kiedyś nie zetknie...
@davidsanders9058 Жыл бұрын
@@Fabi.... Niektóre układy,obecnie zastąpione przez sterowniki PLC,śniły mi się latami😀.Diagnostyka była tak trudna,że mózg parował i bardzo się cieszę,że prawie ich nie ma😀.Elektronika wyparła selsyny,ale to był bardzo sprawny i niekłopotliwy układ.
@Fabi.... Жыл бұрын
@@davidsanders9058 Ja pamiętam z czołgu T-72/PT-91 jako nadajnik prędkości był komutator dający 3 fazy, w liczniku był silnik 3fazowy napędzający licznik. :)
@davidsanders9058 Жыл бұрын
@@Fabi.... Czyli taki układ tachoprądnicy.Akurat militaria często wykorzystywały przestarzałe rozwiązania z trochę innych powodów.Ale tak ogólnikowo to polski przemysł w latach 80-tych stawał się w wielu dziedzinach skansenem technicznym nawet na tle innych komunistycznych krajów.
@listonoszpat233 Жыл бұрын
Czyli selsyn to taki elektryczny wał ? :-)
@elektrodatv Жыл бұрын
Można tak powiedzieć :)
@franciszekzielony Жыл бұрын
Powinniście tak samo filmy robić jak odpowiadacie na stronie. W stylu: było już o tym na KZbin, znajdź sobie 😂😂😂
@gracjanstanosky9698 Жыл бұрын
Dziwne, niby taki madrala a playlisty w kolejnosci nie potrafi ustawic. 😉
@elektrodatv Жыл бұрын
Dziwne playlisty zawsze tutaj miały takie ustawienia, a jakie mogą mieć?
@gracjanstanosky9698 Жыл бұрын
@@elektrodatv Na przyklad takie, gdzie odcinki sa wyswietlane od najstarszego do najnowszego?
@gracjanstanosky9698 Жыл бұрын
@@elektrodatv Nagrac Ci film, jak ustawic filmy w playliscie od najstarszego, czy w koncu sam ogarniesz?
@bratekdylowski2250 Жыл бұрын
ze sobom... qrfa do szkoły wracaj
@6666600066666 Жыл бұрын
Ciekawe. Za komuny to pewnie była supertajna cudowna technologia.