A SZELINDEK PROJEKT 2/2. - Bartha László

  Рет қаралды 36,170

DogCast TV

DogCast TV

Күн бұрын

Пікірлер: 169
@martinkerner1891
@martinkerner1891 2 жыл бұрын
Ez egy nagyszerű projekt. Kívánom, hogy legyen aki beáll tisztességesen a Szelindek újraélesztése mögé. Ha valaki ezt sikerre tudná vinni, az pont Bartha László.
@azzeenn
@azzeenn 2 жыл бұрын
Az ember a nagyszerű, nem csak a tervezete.
2 жыл бұрын
Köszönöm szépen az elismerést, jókívánságot és bizalmat! :)
@jozsefkovacs3073
@jozsefkovacs3073 2 жыл бұрын
@ : őrző védő kutya kiképzőként már vevő lennék rá ,
@sved981
@sved981 2 жыл бұрын
Régóta imádom a kutyát. Kinológiai vizsgáim is már több mint 20 éves....Rengeteg tanulás olvasás, stb.... :-) Mióta nézem Laci videóit, rájöttem ,kuka az egész..:-) Teljesen más, valósabb ,gyakorlatiasabb látkép kell.. És általa ez megtanulható....:-)
@toroklaszlo7112
@toroklaszlo7112 2 жыл бұрын
Köszönöm szépen, hogy foglalkoznak azzal, hogy normális kutyáink legyenek! Nagyon érdekes nagyon tanulságos!
2 жыл бұрын
Egy élmény csinálni, és valóban nagyon tanulságos.
@kareszaptyka4541
@kareszaptyka4541 2 жыл бұрын
@ milyen időközönként tervezi közzétenni a tapasztalatait a fázisok előrehaladtával?
@peterlengyel3946
@peterlengyel3946 2 жыл бұрын
Zseniális keresztezés! Gyönyörű anatómiával vannak megáldva a kölykök.
2 жыл бұрын
Köszönöm szépen!
@szabolcsmeszaros7920
@szabolcsmeszaros7920 2 жыл бұрын
Köszönöm szépen! Remélem sikerrel járnak és egy valós, aljasságtól és tudatlandságtól mentes tenyésztés és életképes fajta kialakításában. Én lekes amatőrként vevő leszek egy pár szelindekre!
2 жыл бұрын
Igen. Ez a projekt kynológiai kísérlet mellet szociológiai is lesz. Hogy mennyire tudjuk a modern lehetőségekkel az emberre jellemző átlagos korrupciós szintet a lehető legalacsonyabban tartani.
@zozi721
@zozi721 Ай бұрын
Le a kalappal,gyönyõrű àllatok,őszintèn sok sikert kívànok!!
@misi1979
@misi1979 2 жыл бұрын
Dogcast tv...hajra,remek videok amiket nagy orommel nezek es tanulsagosak egy nem kutyatarto szamara. Bartha Laszlonak pedig sok sikert,erot es egeszseget kivanok hogy a tervezett projektje jol sikeruljon es sikeres legyen! Orommel tolt el hogy vegre pozitiv es konstruktiv dolgokat is lathatok! Mindent bele!
2 жыл бұрын
Köszönöm szépen a jókívánságait és a bíztatást!
@gregjoiner5694
@gregjoiner5694 2 жыл бұрын
Végre!!! Gyermek korom óta játszom a gondolattal, hogy mi lenne ha lenne egy magyar őrkutya mert konkrétan őrkutyánk az nincs (nem pásztorkutya, nem juhászkutya, nem vadászkutya). Kíváncsian várom mi lesz a végeredmény, nagyon tisztelem a munkásságát. Tulajdon képen az én gyermekkori álmomat valósítja meg Bartha úr, amihez sok sikert és kitartást kívánok.
2 жыл бұрын
Köszönöm szépen!
@petergal4259
@petergal4259 2 жыл бұрын
Nagyon tetszett az interjú, igen vártam már! (az első részt már 3X megnéztem 😀) Köszönöm a Dog Cast Tv-nek a remek tartalmat! Bartha László Úrnak pedig sok sikert kívánok, hogy tökélyre vihesse a Szelindek-projektet! Az F1-es kutyusok gyönyörűek!
2 жыл бұрын
Köszönöm szépen!
@adriennenagy4758
@adriennenagy4758 2 жыл бұрын
Tisztelt Bartha László. Remek videó és elgondolás. Öröm ennyi egészséges és boldog kutyát látni. Sok sikert kívánok.
@andrasillyes5536
@andrasillyes5536 10 ай бұрын
Nagy tisztelettel üdvözlöm Bartha Úr! Rettentően lenyűgözott és rabul ejtett a szándéka az elhivatottsága és a mérhetetlen szakértelme. Végtelen tiszteletem érte! Nekem, mint egyszerű embernek, hogyan áll módjában a projektet támogatni? Szívesen ajánlanék föl mint anyagi, mint egyéb más segítséget ami a módomban áll. Kérem, jelezze milyen módon tudok (tudunk) segíteni (még a mi szerény lehetőségeinkhez képest is) az ön munkáját előremozdítani, támogatni. Én nyitott vagyok minden javaslatra! Nagy tisztelettel: Illyés András
@joojozsef
@joojozsef 2 жыл бұрын
Tisztelet ! Várom a folytatást !
@quliomerida3123
@quliomerida3123 2 жыл бұрын
Tisztelt Barta úr! Ön is említette a bandogosokat. Szerintem nagy időnyereség lenne, ha felvenné velük a kapcsolatot, és bevonná néhányukat a tenyésztési programba, mert elég nagy, több évtizedes tapasztalattal, és nagy variációjú tenyészállománnyal rendelkeznek. Ilyen személy példáúl Magyarországon Növényi Norbert is, aki hatalmas energiát fektetett a bandog projektbe, nagy tapasztalattal, és ismeretséggel rendelkezik. Szerintem érdemes lenne kontaktot keresni vele.
@kareszaptyka4541
@kareszaptyka4541 2 жыл бұрын
Mit gondol erről Bartha úr? :)
@tamasnagy9897
@tamasnagy9897 2 жыл бұрын
Köszönjük!
@DogCastTV
@DogCastTV 2 жыл бұрын
Kedves Tamás! Köszönjük szépen! DogCast TV
@baboszoknya
@baboszoknya 2 жыл бұрын
Köszönöm, nagyon izgalmas beszélgetés volt. Sok kérdés merült fel bennem, mert érdekel a téma. Két kedvenc kutyafajtám a pásztorkutya és a molosser, a kis csíkos kutyák a videóban gyönyörűek, kívánatosak, öröm nézni őket. Nekem komondorom és csíkos cane corsom volt. A közös pozitív tulajdonságaik a következők voltak: nem vettek tudomást róla, ha egy kistestű kutya beszólt nekik, nem kellett folyamatosan szórakoztatni őket, hogy ne romboljabak, nyugodtan elheverésztek, de egy pillanat alatt akcióba léptek, ha kellett, megérezték az emberek szándékát - ebben a komondor különösen jó volt, nem lehettet megtéveszteni, de a corso is kiszűrte a szélhámos tetőfedőt, neki köszönhetjük, hogy nem vágtak át minket pár misivel. A negatív tulajdonság mindkettőnél egészségügyi volt, allergia, diszplázia. Engem bűszkeséggel tölt el, hogy milyen magyar kutyafajtáink vannak, és érzem, hogy a szelindekkel ez csak fokozódni fog. Két területen volt hiányom, a magyar mészároskutya és a magyar öleb, ebből az előbbi úgy néz ki megoldódik. Amikor a szótárban rákerestem a magyar mészároskutyára, ezt kaptam: "MÉSZÁROSKUTYA, (mészáros-kutya) ösz. fn. Sajátnemü, nagytestü, erős, mogorva, és marczona kutyafaj, milyenek különösen a szelindek és melák. Rendeltetésök a szilaj, megszökött vágómarhát megfogni, lefülelni. Nem kell a mészároskutyának korpa. (Km.)." Nem vagyok szakember, csak józan paraszti ésszel úgy látom, hogy egy kutyafajta addig marad fenn jó állapotban, amíg komoly feladata van. Ha elkezdik kiállításra tenyészteni akkor vége a dalnak. Ezért először a feladatot kell definiálni, amire a kutyát tenyésztik, de ehhez tudni kell, hogy mire van az embereknek szüksége, mire van kereslet. Én úgy csinálnám, hogy küllemben bizonyos határok között mozgásteret hagynék. Azokat a küllemjegyeket kizárnám, ami gyengébb egészséget von maga után. Teljesen új rendszert alkotnék, mert ami van, az nagyon rossz. Az adott kutya tovább tenyészthetőségéhez szükség lenne egy fizikai tenyészszemlére, amikor már kifejlett a kutya. Ez csak egyszer történhet meg, egy több tagú bizottság előtt, ahol megnéznék a testi paramétereit, hogy megfelelőek-e. Igen vagy nem. Pontozás nélkül. Ennek van értelme, szemben azzal, hogy addig hurcibálnak egy életen át egy kutyát kiállításról kiállításra, míg csak kedvezőbb bírálatot nem kapnak, holott a kutya végig ugyanaz. Értelmetlen. Ezután lenne egy olyan szemle, ahol az ösztöneit viszgálnák a kutyának, és itt már pontoznának. Ha mindkét szemlén átment, akkor tenyészthető. Később versenyeken vehetne részt, de itt a külsővel már nem foglalkoznának, csak a feladatok végrehajtását pontoznák. Ezeken a versenyeken történne a kutyák egymással való megmérettetése, a legjobbak kiválasztása.
2 жыл бұрын
Valamiért úgy érzem, hogy nagyjából az interjúban elmondottakat foglalta össze, zanzásította. Kivéve a versenyeket meg a mészáros kutya témát. A mészáros kutya anakronizmus lenne, a versenyre tenyésztést meg tévútnak gondolom. Egyszerűen "csak" jó házőrző, őrző-védő kutyát akarunk adni a magyar családoknak, miután a germán, latin és angolszász verziók lejtőre kerültek.
@baboszoknya
@baboszoknya 2 жыл бұрын
@ köszönöm a válaszát! A mészáros kutya témát olyan szempontból említettem, hogy amíg nem hallottam a szelindekről, volt egy hiányérzetem, és morfondíroztam magamban, hogy mi magyarok mivel oldottuk meg a feladatot anno, érdekesnek találtam, hogy a rómaiak szépen ott hagyták a lenyomatukat az angolmasztif, bulldog, rottweiler, Bordeaux-i dog kialakulásánál és nálunk miért nincs ilyen jellegű kutya? Most már tudom, hogy volt, méghozzá a szelindek, csak kihalt. Most tudtam meghallgatni az első részét a beszélgetésnek, és nagyon tetszett. Tényleg ilyen kutyára lenne szükség, mint amilyen az elképzelése a szelindekről, de azért megsajdult a szívem, mert kinek fog kelleni a kuvasz? A fajtagondozás lehetőségeit nem ismerem, de sajnos a korrupció annyira átsző minden hivatalos intézményt, hogy a legnehezebb szerintem nem létrehozni lesz a modern szelindeket, hanem megőrízni. Az emberek szeretik a találkozókat, sokan a versenyeket is, és ez nagyon hasznos, mert sajnos az állattartási kultúra elmaradott, főleg vidéken. Sokszor ráteszik a kölyköt a láncra, és akkor veszik le, ha meghalt. Bűszkék az emberek, ha kenneljük van, ami kb 2 négyzetméteres ketrec, és ott éli le a kutya az életét a ház mögött. Minden nap látom, hogy így van. Ezért is jó lenne, ha a szelindekkel együtt elterjedne az is, hogy foglalkozni kell a kutyával. Ilyen szempontból lenne hasznos, valamilyen szelindekre kitalált egyszerű, többlépcsős vizsgarendszer.
2 жыл бұрын
@@baboszoknya Kuvasz annak fog kelleni, akinek pásztorkutyára van szüksége. Feltéve, ha a kuvaszok megint jó pásztorkutyákká válnak. Az őrző védő Szelindek Projektnek éppen az az egyik funkciója, - ami az interjúban sajnos végül nem került elég jól kifejtésre csak jelzésre 6:00 és 6:55 - hogy megóvja a pásztorkutyákat az őrkutyának való tenyésztés torzító hatásától. „A legnehezebb szerintem nem létrehozni lesz a modern szelindeket, hanem megőrízni.” Ha sikerül „létrehozni” akkor ezt a gondolatot nagy betűkkel kiírjuk a tenyésztő szervezet székhelyének bejáratához. Köszönöm szépen, remélem lesz majd alkalmunk használni szíves engedelmével. A Szelindek 7 Próba mint tenyész-szemle olyan fajta gondozó esemény lesz, ahol a kutyák komplexen vizsgáznak, az emberek találkoznak. 15 évvel ezelőtt elkezdtük csinálni ezt pásztorkutyákkal fajta megkötés nélkül. Évről-évre növekedett, már külföldről is hoztak kutyákat, nagy világmegváltó beszélgetések nyúltak bele az éjszakába. De aztán nekem haza kellett költöznöm Erdélybe, a barátaim 1 vagy 2 év után feladták a szervezését. Átvették mások, de a vizsgarendet vállalhatatlanul lebutították. Az éjszakába nyúló beszélgetések gondolom maradtak.
@kinomad1
@kinomad1 2 жыл бұрын
@@baboszoknya A személyes csatornámról válaszoltam tegnap a kommentre, de azt látom hogy nem jelent meg. Most megpróbálom a másik csatornámról. - Bartha László Kuvasz annak fog kelleni, akinek pásztorkutyára van szüksége. Feltéve, ha a kuvaszok megint jó pásztorkutyákká válnak. Az őrző védő Szelindek Projektnek éppen az az egyik funkciója, - ami az interjúban sajnos végül nem került elég jól kifejtésre csak jelzésre 6:00 és 6:55 - hogy megóvja a pásztorkutyákat az őrkutyának való tenyésztés torzító hatásától. „A legnehezebb szerintem nem létrehozni lesz a modern szelindeket, hanem megőrízni.” Ha sikerül „létrehozni” akkor ezt a gondolatot nagy betűkkel kiírjuk a tenyésztő szervezet székhelyének bejáratához. Köszönöm szépen, remélem lesz majd alkalmunk használni szíves engedelmével. A Szelindek 7 Próba mint tenyész-szemle olyan fajta gondozó esemény lesz, ahol a kutyák komplexen vizsgáznak, az emberek találkoznak. 15 évvel ezlőtt elkezdtük csinálni ezt pásztorkutyákkal fajta megkötés nélkül. Évről-évre növekedett, már külföldről is hoztak kutyákat, nagy világmegváltó beszélgetések nyúltak bele az éjszakába. De aztán nekem haza kellett költöznöm Erdélybe, a barátaim 1 vagy 2 év után feladták a szervezését. Átvették mások, de a vizsgarendet vállalhatatlanul lebutították. Az éjszakába nyúló beszélgetések gondolom maradtak.
@baboszoknya
@baboszoknya 2 жыл бұрын
@@kinomad1 Nagyon megtisztelve érzem magam, ha csak egy gondolatom is támogathatja a szelindek projektet. Amikor először halottam Önt beszélni a kutyákról, éreztem, hogy súllya van annak amit mond, mert mély tudás van mögötte. Ezért biztos vagyok benne, hogy neki sem állna a fajta kitenyésztésének, ha nem tudná megcsinálni. Ha a szükséges feltételek is adottak lesznek, akkor meg fog születni a szelindek. Onnantól kezde már becsületes csoportmunka kell, olyan emberekkel, akiknek sztabil lábakon áll az értékrendje, nem billen ki önös érdekek miatt, mint kényelem vagy agyagiak, és elég emelkedett ahhoz, hogy a politika és a klikkesedés felett álljon. Ehhez kívánok sok szerencsét, hogy ezek az emberek rendelkezésre álljanak.
@mihalygarancsi3692
@mihalygarancsi3692 2 жыл бұрын
Nagyon érdekel az F2! Remélem sikeres lesz az egész project.
2 жыл бұрын
(Ezt a kommentet eredetileg tegnap Tamás Malinának írtam válaszként, de ott nem jelent meg.) Ha valaki pásztorkutyákról való 10, 50 vagy 100 évnyi könyv- és levéltári, illetve újabban internetes olvasgatás után azt állítaná nekem, hogy ő pásztorkutya szakértő, hát az arcába nevetnék. Ha ragaszkodna állításhoz 3 perc alatt tenném köznevetség tárgyává. Vannak ilyen „pásztorkutyások ”, de úgy kerülnek mint ördög a szenteltvizet. Szelindek szakértő az lehetne, aki nagyjából 2 évtizede tenyészti a szelindeket és elismerten, bizonyítottan eredményesen. Mivel még szelindek sincs, nemhogy ilyen ember, következésképpen szelindek szakértő mint olyan nem létezik. Sem Balog Péter, sem Czéher György, sem Bartha László. Az akárhány évig tartó olvasgatást és anyaggyűjtést, bármilyen verítékezve történik is a légkondicionált könyvtár termekben illetve a monitor előtt ülve, csak egy olyan publikáció minősít át komoly kutatássá, amelyik elér egy bizonyos színvonalat. Ilyen publikáció még nincs, de ha feltesszük, hogy egyszer majd lesz és eléri azt a bizonyos színvonalat, szerzője még mindig „csak” szelindek történész és nem tehetséges és nagy tudású szelindek tenyésztő szakember. A szexualitás történetét tanulmányozó szorgalmas könyvmoly egyáltalán nem biztos, hogy a leges legjobb az ágyban. Rajongani persze lehet, mindenkinek szíve joga, de azért a küszöb értékek és preferenciák változhatnak, és nekünk férfiaknak hadd ne merítse ki a kultúrhős fogalmát egy könyvtárban verítékező ember. Úgyhogy hátrébb az agarakkal, illetve vadász-szelindekkel faj(ta)- és nyelvvédő Hölgyeim és Uraim!
@akosbrezovszky3134
@akosbrezovszky3134 9 ай бұрын
Igaz ami írtál, de valahol el kell kezdeni, mindig van egy első. Az ő dolga a legnehezebb. Kitalálni az egészet, elindulni a helyes irányba és finanszírozni az egész projektet. Bartha László legalább próbálkozik. Másoknak is adott volt a lehetőség, elkezdhették volna a szelindek tenyésztést 50-100 évvel ezelőtt, akkor ma már csak megnézné a hirdetéseket az ember és venne egy kölyköt.De senki nem tette, senki nem indult el.
@robikiraly8979
@robikiraly8979 2 жыл бұрын
Sok sikert és más tenyésztőktől való elfogadást ,segítséget kívánok!🦮🐕‍🦺
@csabaganyai7285
@csabaganyai7285 2 жыл бұрын
Én nagyon tisztelem Bartha urat és a munkásságát. A pásztor kutyákkal kapcsolatos munkássága szerintem egyedülálló. De minden tiszteletem mellett feltenném a kérdést milyen alapon akarja ő felülírni, egy több évszázados kutyafajta tulajdonságait, standardjait. Értem én hogy magyar meg őrkutya, de attól az még nem szelindek. Gyönyörűek a kölykök magam is szívesen vennék belőlük, de ettől még nem szelindekek. Ha a szelindek a cél akkor tessék utána nyomozni és visszatenyészteni az eredeti külső és belső tulajdonságaival egyaránt. Ez esetben sajnos a hagyományok tiszteletét akarja kihasználni PR fogásként ami számomra nagyon visszatetsző.
@maglor_
@maglor_ 2 жыл бұрын
Érdekelne, hogy milyen alapon állítják egyesek (és a lájkolóik), hogy ezek nem szelindekek (persze, ezek a kölykök még nem azok, de jelöltek). Ehhez előbb pontosan definiálni kellene a szelindeket, majd illene kimutatni a meghatározott fogalomtól való súlyos eltéréseket, melyek kizárják, hogy ezeket a kutyákat (ha majd kiérdemlik) szelindeknek nevezzük. Ezt azonban eddig még nem tette meg senki. A projekt kevés bírálója jellemzően arra utal, hogy a szelindeknek mindenképpen zsákmányos lefogókutyának kellene lennie - szerintük. Ezt az "axiómát" azonban könnyebb cáfolni, mint alátámasztani. A szelindekekről szóló leírások és ábrázolások annyira nem egzaktak, és olyan változatosságra utalnak, hogy azok alapján nem lehet konkrétan meghatározni a milyenségüket. Valószínűsíthető, hogy szelindekből is többféle lehetett, vagy legalábbis egy tágan használt fogalom volt. Monostori Károly (királyi tanácsos, központi állatorvos, egyetemi tanár, szakíró) az 1909-ben megjelent Ebtenyésztés c. könyvében a szelindekeket nem a vadászkutyák közé sorolta, hanem a "HÁZIKUTYÁK, ŐREBEK, PÁSZTOREBEK" közé. Melyeket így jellemez: "E csoportba leghelyesebben azok az ebek sorozhatók, amelyek egyfelől a személy, másfelől az élő és holt vagyon őrzésére hivatottak...". Az tehát biztos, hogy nem csak nagyvadlefogó kutyákat és nem csak bikafogó kutyákat neveztek szelindeknek, hanem házőrzőket is. Márpedig ez a projekt ez utóbbiról szól. Azt nem tudjuk, hogy akkor vajon volt-e tudatos kontraszelekció a zsákmányosságra az őrszelindekek tenyésztésében (könnyen lehet, hogy nem), azt viszont tudjuk, hogy a mai házőrzők esetében ez kívánatos - ahogy az a videóban részletesen ki volt fejtve. Függetlenül attól, hogy bizonyos elvárások az életkörülményekkel együtt megváltoztak, a funkció, a házőrzés alapvetően azonos, tehát indokolt a szelindek név használata is.
@csabaganyai7285
@csabaganyai7285 2 жыл бұрын
@@maglor_ köszönöm szépen a megtisztelő válaszát. Teljesen megértem a gondolatmenetét, csak szerintem a kiindulási alap hibás. Ilyen alapon ha keresztezek egy bernáthegyit egy német doggal annak az utódait is tekinthetném szelindeknek. Nekem nem kell bizonyítanom semmit, nem én állítottam egy egyébként nekem nagyon szimpatikus keresztezésről hogy szelindek mindenféle tárgyi bizonyíték nélkül. Igenis számít az eredeti szelindek fenotipusa és genetikája, és nem számít hogy mire használják. Ennek az ismeretnek a hiányában nem lehet kijelenteni hogy valami szelindek, csak mert azonos feladatkörre szánják, és még némi nemű esetleges hasonlóságot mutatnak. Még egyszer mondom nagyon tisztelem Bartha urat és munkásságát, de bizonyítsa be, hogy a kölykök szelindekek.
@maglor_
@maglor_ 2 жыл бұрын
@@csabaganyai7285 Kérdés, hogy kinek a kiindulási alapja hibás... Helyezzük tágabb kontextusba a kérdést, hogy jobban érthető legyen! Egy orvos házaspár gyermeke, nem tekinthető automatikusan orvosnak. Csak akkor tekinthető annak, ha elvégzi az egyetemet. Két szakács gyermeke nem tekinthető szakácsnak, csak, ha kitanulja a szakmát. A mai kutyás világ fordítva ül a lovon. Egyesek komondorként tenyészszemléznek olyan kutyákat, amelyek tapsra maguk alá vizelnek ijedtükben, de "legalább" megölik a bárányt, meg a csirkét, amit védeniük kellene - a pusztán azért, mert 100-150 évvel ezelőtti elődeik állítólag komondorok voltak. Ez nagyjából olyan, mintha orvosként tekintenénk egy orvosházaspár elkényeztetett fiacskájára, aki nemhogy az orvosi egyetemet, de még egy szélhámos manager szakot sem képes elvégezni... Az ősi fajtaneveink eredendően "kutya-szakmákat" takartak, nem leszármazási vonalak neveit. A komondor a nyájőrző pásztorkutyát jelentette. Károli Gáspár 1590-es bibliafordításában komondornak fordította a Jób könyvében leírt nyájőrző kutyákat. Monostori Károly az 1909-es Ebtenyésztés c. könyvében az olaszok pásztorkutyáját simafejű olasz komondornak nevezi, csakúgy, mint Thóbiás Gyula 1914-ben a Tenyésszünk komondort c. cikkében. A mai kuvaszok elődeit is simafejű komondornak nevezték. Kuvasznak a különböző munkatípusok keverékeit nevezték (és a könnyű erkölcsű nőket), a vizsla a vizslató vadászkutyát jelentette. A szelindek sem két szelindek kölykét jelentette, hanem a szelindek munkát elvégezni képes kutyát. Ha úgy tekintenénk a szelindekre, ahogy a mai kutyás világ a fajtákra, akkor - miután egyszer kihalt - soha többé egyetlen kutyát sem nevezhetnénk szelindeknek. Ha úgy tekintünk rá, mint egykor, hogy ez funkciót, "munkakört" jelző elnevezés, akkor egy krokodil x zsiráf párosításból születő kölyköt is nevezhetünk szelindeknek, amennyiben megállja a helyét szelindekként. Ennek felmérésére szolgál majd a szelindek 7 próba. A videóban bemutatott kölykök még csak jelöltek. A szelindek nevet ki kell majd érdemelniük.
@gergelytoth5055
@gergelytoth5055 2 жыл бұрын
@@maglor_ ezt én is így értelmeztem a beszélgetésből. 👍
2 жыл бұрын
A nyelv szavainak jó része nem ad pontos, egzakt jelentést. A piros szó nem adja meg egy egzakt, kizárólagos hullámhosszát a fénynek. Sokkal inkább egy rugalmas tartományát bizonyos hullámhosszoknak. Van a világos piros, meg a sötét piros, meg a többi. A sötét piros dühödt és ortodox hívei szidhatják a világos piros híveit, akiknek semmi bajuk a sötét pirossal. De a piros szót nem lehet kisajátítani, a sötét piros híveinek legnagyobb bosszúságára. Az közkincs. Szóval a szavak jó részének jelentés tartománya van, nem egzakt jelentése. Amely jelentés tartomány a történelem során változik, módosul, szűkül vagy tágul. Ez teljesen természetes, és ez adja a nyelv rugalmasságát, alkalmazkodó képességét. Vegyük pl. a színházat, ha már szelindekről van szó az alliteráció kedvéért. Egy régi görög abból az időből amikor a görögök kialakították a színház intézményét, ami köré aztán egész kultúrájukat építették, ha láthatta volna a kései görög színházat alaposan megütközött volna: Ha az újra nyitott típus lett volna akkor ámúl és érdeklődik: - Aztaaaa!! Milyen más lett! De érdekes, hadd lássuk! Ha az újra zárt ortodox típus lett volna dühödten és útálkozva: - Ez nem színház, ez megcsúfolása a színháznak pfújjj. Ha meg valaki a Nobel díjas Beckett színházát hasonlítja össze a kései görög színházzal … az ég és a föld. De minkettő színház még ha mindig voltak ortodox hajlandóságú emberek, akik ezt tagadják. És akkor ott van a japánok No színháza. Vagy vegyük a zenét. A Sebastian Bach rajongó amikor meghallotta Wagner dallamtalan motívumait és áttekinthetetlen akkordjait toporzékolt, hangosan fujj-ólt, dobolt a lábával, botrányba fulladt az előadás. Ez nem zene!!! Ez a zene meggyalázása!! Harsogta. Amikor meg a Wagner rajongó Schönberg dodekafóniájával szembesült ugyanúgy reagált. Ez nem zene, ez macskajaj!!! Aztán ott a jazz, ami ugyan lehet hogy zene, de "primitív" pentatóniájával és csúszkáló hangjaival már mindenképpen és egyenesen az ördögtől való. Nem fárasztom tovább kultúrával a türelmetlen kutyás kommentelőt. A lényeg: egy archetipikus esemény zajlik éppen. A régi konfrontálódik az újjal. Vannak akiknek csak az jó ami a múltban volt, ahhoz hozzányúlni, módosítani szentségtörés, blaszfémia, bűn, kóklerség, szélhámosság, stb. stb. Akik körmük szakadtáig ragaszkodnak a múlthoz, azaz pontosabban az ő múltról alkotott elképzelésükhöz. És minden ami új és más az vacak, értéktelen, hamisítvány, degenerált. Ez egy ember típus. És hogy még mindig él és virul ez a típus az azt jelzi, hogy evolúciósan szükség van rá az élet nagy összjátékában, aminek alapelve az antagonizmus. De! Hogy hova vezet az, amikor ilyen emberek kerülnek túlsúlyra egy közösségben vagy kultúrában arról érdemes elolvasni Jared Diamond: Összeomlás című könyvét. Nietzsche fiatalkori pamfletjében, „A történelem hasznáról és káráról” nagyon meggyőzően ír arról, hogy a könyvtárak porának utolsó betűig való felnyalása mennyire nem a történelemhez való helyes viszonyulás, és hogy a múlt nem azért van, hogy áhítattal csüggjünk rajta és konzerváljuk, hanem hogy inspiráljon, hogy építkezzünk belőle, és a változó világhoz alkalmazkodva tovább fejlesszük, alakítsuk, bonyolítsuk, differenciáljuk vagy éppen egyszerűsítsük. A középosztálybéliek öltözködése sokkal egyszerűbb ma mint 200 évvel ezelőtt. Baj az, például, hogy nem kell mi férfiak rizsporos parókát viseljünk, szalaggal a térdünk alatt?? A gépeink sokkal differenciáltabbak mint 200 évvel ezelőtt. Baj az, hogy itt kommentelhetünk? Balog Péter nem tudott volna internetről szelindek-történelmet tanulni differenciált gépek nélkül, és Ön sem kardoskodhatna itt az ő abszolút szaktudása mellett. De 200 évvel ezelőtti ruhában egy meleg nyáron valóban verejtékeznie kellet volna az akkori légkondicionáló nélküli könyvtárban. Nyilvánosan ingújra vetkőzni akkoriban ugyanis minimum illetlenségnek számított. A könytárszolgák nemes egyszerűséggel kidobták volna a teremből. Mi van ha eljött az ideje, hogy differenciáljuk a szelindek fogalmat lefogó vadász és őrző-védő szelindekre? De mi van ha a lefogó vadászat törvényi tiltása már régtől fogva tolja éppen el a szelindek fogalmát a lefogó vadász szelindektől az őrző-védő szelindek felé? Ha tolódik éppen el a hangsúly bármennyire fáj is ez egyeseknek? És mi van ha a szelindek fogalma egyszerűsödik, mert az eredeti jelentés tartomány egy része ellehetetlenedik? Egy dolog nem változik: hogy minden változik.
@janosszoke6594
@janosszoke6594 2 жыл бұрын
Üdvözlöm a Szelindek projektett! Ha nem lessz túlgondolval ,talán még lehet is belőle valami ! De ne legyenek illuzioink, ez itt Magyarország! Az állát tenyésztés teljesen elvan lehetetlenítve !
2 жыл бұрын
Üdvözöljük a Szelindek Projekt nézőjeként. Nietzsche szerint minden nagy dolog mindennek ellenére jött létre. Mit jelent az, hogy valami túl van gondolva?
@janosszoke6594
@janosszoke6594 2 жыл бұрын
Túlgondolva? Amit a műsorban ön is elmondott,a németjuhászal kapcsolatban.
@kinomad1
@kinomad1 2 жыл бұрын
@@janosszoke6594 Az nem túlgondolás.
@janosszoke6594
@janosszoke6594 2 жыл бұрын
Köszönöm a válaszait! Sok sikert kívánok önnek, és a szelindek projektnek!
@tamasmalina6486
@tamasmalina6486 2 жыл бұрын
Hm… nem szoktam így kezdeni mondandómat, de mégis így teszek most. Mindig tűkön ülve vártam az online bemutatott előadásait, ami szinte kivétel nélkül magával ragadott, egy kivételével… Mindig nagy érdeklődéssel hallgattam. Szerettem és szeretem hallgatni. Szeretem az előadói stílusát, ahogy a hallgatóság elé tárja tudását. Egy rendkívül jó és pásztorkutyás körökben elismert szakértőnek tartom, kiemelkedő előadói készségekkel. Ahogy szokták volt mondani, nehéz fenntartani a hallgatóság figyelmét 10-15 percen túl egy előadás során még a nagy akadémikusoknak is. Szerintem - és bár valószínűleg többen vélekedünk így -, neki sikerül(t). De ez a szelindek… nagy csalódás számomra. Több okból: 1) ismerem azt a személyt, ahonnan a rekonstrukciós ötlet származik, aki szívvel-lélekkel belevágott egy álom megvalósításába, időt, energiát, verítéket nem kímélve éveken keresztül kutatta (és a mai napig ezt teszi) a fajta történetét. Fajtatörténet… Igen, fontos! Mondhatni kutyafontos!!! Véleményem szerint egy rekonstrukciós tenyésztési project a fajta története és kialakulásának szegényes ismerete mellett vagy akár annak teljes hiányában, olyan, mint a Dallas Jockey nélkül… ;-) A minőségi munkához idő kell, de halad az eredeti szelindek project. 2) Molosszert belekeverni a receptbe, mondván, hogy kell a receptúrába egy korán érő kutyafajta/kutyatípus és részben ezzel indokolni ezt a kezdeti lépést? Mondom ezt úgy, hogy egyébként mutatósak, tetszetősek ezek az F1-es kölykök. Véleményem, és tapasztalatom szerint a molosszerek nem arról híresek, hogy fizikailag és mentálisan korán érjenek, pont ellenkezőleg (persze ki mit ért a korán érésen). 3) Valamiért az az érzésem támadt, hogy ez a „szelindek 2.0-ás verzió” nem lesz több, mint egy, a jelenlegi - és elnézést - de a laikus kutyás piaci igényt kiszolgáló project, ami ellen Ő is felszólalt vagy hangot adott akár online előadásaiban, akár a weboldalán. A szelindek megnevezés a kezdeti receptúra miatt is erősen vérzik; kereszteljük inkább át Csíki Bandogge-nak vagy Transylvanian Beast-nek… Lehet jobban is vennék, pláne, ha még merle is. Magát a tenyésztési tervet pedig illendő lenne meghagyni az eredeti rekonstrukciós ötlet gazdájának, még akkor is, ha az a személy - egyelőre - nincs akkora rivaldafényben. Normális esetben, ha valakinek - akaratomon kívül is - ötletet adok, annak tudása úgy nő, hogy közben az enyém nem csökken; mint ahogyan nem alszik el a gyertyám, ha azzal más meggyújtja a sajátját. Maradok tisztelettel!
@druidahun
@druidahun 2 жыл бұрын
Osztom. Fele ennyi baj lenne ezzel a projekttel, ha egy kevésbé piacos név alatt futna, mely mögött nem sejlene ott a nagy múlt és nem lovagolná meg a nemzettudatot. Végérvényesen pedig nem hazudtolná meg a szelindek leggyakrabban alkalmazott jelentését, mely legkevésbé sem a ,,kertem családbarát őre" jelzőben csúcsosodik ki.
@janosgriecs7033
@janosgriecs7033 2 жыл бұрын
Fentebbi kommentben írtam véleményt a témában.
@maglor_
@maglor_ 2 жыл бұрын
Ez a hozzászólás számtalan olyan félreértést tartalmaz, amit érdemes lenne részleteiben megválaszolni, ebből a láthatóan legnépszerűbbet emelem most ki: A projekt néhány bírálója visszatérően azt a kifogást fogalmazza meg, hogy a szelindeknek mindenképpen zsákmányos lefogókutyának kellene lennie - szerintük - , és ezeket a házőrzésre szánt kutyákat inkább bandognak kellene nevezni. Valójában azonban sem a szelindek, sem a bandog nem egzaktul definiált fogalmak, tehát nem lehet önkényesség nélkül egyértelműen kijelenteni, hogy mit, minek kell nevezni. Igazi bandog szakértő ismerete híján, az interneten fellelhető információk alapján a bandog elnevezést a következők alapján nem lehet erre a projektre használni: - Ha e projekt kutyáit valaki az ősi Bond/Band Dogge, láncos őrkutyákkal akarja azonosítani, az azért nem jó, mert azok a leírások szerint (állítólag) veszélyes kutyák voltak. Az új szelindek viszont csak idegenre lehet veszélyes, meg kell állja a helyét családi kutyaként. - Ha a modern pitbull alapú bandogokkal akarja azonosítani vélhetően a viadorságra utalva (számára talán a komoly bunyós hírű turknomad pásztorkutya x tosa = viador), akkor azért mellényúlás, mert a viador és az őrkutya egy szint felett már nem kompatibilis (vagy kutyára vagy emberre agresszív intenzíven). Márpedig itt a házőrzéshez szükséges territoriális agresszió a tenyésztési cél, nem a "dog-agresszió". - Ha a posztmodern sport célú bandogokkal akarja összemosni, az meg az ott szükséges zsákmányosság miatt nem áll. Mert a zsákmányosság itt nem kívánatos. (Ha akad bandogokat évtizedek óta tenyésztő, gyakorlati tapasztalattal rendelkező szakértő, aki erről tud véleményt alkotni, és segít pontosítani, kész vagyok módosítani ezt az álláspontot.) Ezzel szemben a szelindek kifejezés éppen alkalmas. Nem igaz ugyanis, hogy csak a vadász-lefogó kutyákat, vagy a bikafogó kutyákat nevezték szelindeknek. Valószínűsíthető, hogy szelindekből is többféle lehetett, vagy legalábbis egy tágan használt fogalom volt, ami magába foglalta a házőrző kutyákat is. Monostori Károly a XX. sz. elején királyi tanácsos, központi állatorvos, egyetemi tanár, szakíró, a magyar állatfajok, köztük a kutyák kiváló ismerője volt. Ő az 1909-ben megjelent Ebtenyésztés c. könyvében a szelindekeket nem a vadászkutyák közé sorolta, hanem a "HÁZIKUTYÁK, ŐREBEK, PÁSZTOREBEK" közé. Melyeket így jellemez: "E csoportba leghelyesebben azok az ebek sorozhatók, amelyek egyfelől a személy, másfelől az élő és holt vagyon őrzésére hivatottak...". Ne feledjük: akkoriban még voltak szelindekek, ő tehát biztosan tudta, miről ír, nem csak kutyákhoz nem feltétlenül értő irodalmárok, festők munkássága és ellenőrizhetetlen internetes cikkek alapján alkotott elméletet egy íróasztal mellett 100 év távlatából. Nem kizárható, hogy mondjuk 500 évvel ezelőtt, a szelindek még elsősorban a lefogó kutyát jelentette, de ez a funkció háttérbe szorult/kibővült/átalakult, és ezzel együtt a szelindek kifejezés jelentése is módosult az évszázadok folyamán. Ez azonban csak feltételezés. Egy azonban biztos: kipusztulásuk előtt pár évvel a hazai állatok szakértője még "HÁZIKUTYÁK, ŐREBEK, PÁSZTOREBEK" közé sorolta a szelindeknek tekintett típusokat/fajtákat. Függetlenül attól, hogy bizonyos elvárások az életkörülményekkel együtt megváltoztak, a funkció, a házőrzés alapvetően azonos, tehát indokolt a szelindek név használata.
@danieldiazfernandez1699
@danieldiazfernandez1699 2 жыл бұрын
Az említett könyvben a dogot, a későbbi bordeuxi dogot, a későbbi angol masztiffot és a bulldogot említi meg szelindekként a szerző, melyek addigra munka híján beszorultak az udvarra s mint funkció nélkül tengődő ebek igyekeztek máshol helyt állni. Néhány évtizedes kényszerpálya. Épp mint a komondor, mégis pont ti igyekeztek azt is pásztorkutyaként rekonstruálni, holott annak is leáldozóban volt a karrierje az 1800-as évek végén. Mely nem is tejesen független egymástól, hiszen a nagyvadak s ragadozók háttérbe szorulása mind a nyájőrzőkre, mind a lefogó kutyákra rányomta a bélyegét.
@tamasujlaki4401
@tamasujlaki4401 2 жыл бұрын
@@maglor_ Tisztelt Nagy András, elolvasva hozzászólását, nyilvánvalóan látszik, hogy Önnek halvány lila segédfogalma sincs a magyar szelindek történeti hátteréről és miben létéről. Az Ön által idecitált Monostori Károly féle Ebtenyésztés c. könyvében megemlített szelindekek, mind-mind az akkori korban már divatos európai dog és masztiff típusú kutyák voltak, (ellenben sehol sem ír a magyarországi vagy kárpát-medencei szelindekekről, annak ellenére, hogy ekkor még léteztek nálunk mészáros kutyák), erre való hivatkozással megtámogatni az „őr-szelindek” múltbeli létezését a Kárpát-medencében, rendkívül gyenge lábakon áll. A korai kinológia egyik nagy szégyenfoltja, hogy nem vett tudomást ezekről a használati kutyákról. Nem beszélve arról, hogy a Magyarországon megjelent korabeli kinológiai tárgyú munkákra szintén jellemző volt, hogy külföldi szakirodalomból átvett anyagból dolgoztak. Sehol nem említik történelmi források, hogy a szelindeknek volt külön őrkutya változata, ez semmi más csak spekuláció, a laikus olvasók megtévesztésére irányuló dezinformáció. A szelindek szó nem más, mint a fogókutyák szinonimája, jelentésének értelmezése ugyanaz, mint pl. a presa, fila, bulldog, dogue szavaké… Egy jó tanács, ha megengedi: „ha valamihez nem értek, akkor hátra lépek és csendben figyelek és előbb megpróbálom gyarapítani tudásomat”. Maradok tisztelettel: Ujlaki Tamás
@szabolcsnagy3130
@szabolcsnagy3130 10 ай бұрын
sajnos nem tudom a közvetlen elérhetőségét. kérem segítségét. köszönöm. szabolcs
@nimrodlosonczy3995
@nimrodlosonczy3995 2 жыл бұрын
Nem is értem , hogy a két szelindekes ötletgazda és egyben szaktekintély (Bartha Úr és Balog Úr) miért nem áll oda egymás elé egy DogCast-os riport erejéig… Biztosan sokan kíváncsiak lennének egy közös riportra, és talán az sem kizárt, hogy tovább emelné a csatorna nézettségét…a témáról nem is beszélve.
@DogCastTV
@DogCastTV 2 жыл бұрын
Rajtunk ne múljon :)
2 жыл бұрын
Nagyon nem szívesen ülök le olyan emberekkel, akik úgy rágalmaznak meg valahol, hogy egyúttal ki is zárnak onnan, ahol megvédhetném magam, és az ott így gerjesztett indulatokat áramoltatják kifele. De a publikum kedvéért megteszem. Állok elébe. Szívesen venném, ha minél többen ott lennének abból a csoportból, aki most itt szitkozódik, hazudozik, rágalmaz és gyalázkodik. Szeretném látni az arcukat miután ők már láthatták az enyémet. Az éppen alakuló szelindekes közösség legalább láthatja majd mi a különbség az elméleti kutyás és a gyakorlati kutyás között, az egy szem vásárolt kaliba kutyát tartó hobbikutyás és első tenyész kutyáinak ükunokáival tenyésztő kutyás között, az olyan ember között, aki előre meg kell írja, hogy valahogy fel tudja olvasni azt, amit addig összeolvasott és az olyan ember között aki bármikor tud beszélni arról amivel foglalkozik mert tapasztalatból beszél.
@zoltannekarpati5108
@zoltannekarpati5108 Жыл бұрын
Nagyszerü gondlatok sok sikert hozzá HOgy lehet támogatni?
@kareszaptyka4541
@kareszaptyka4541 2 жыл бұрын
Tisztelt Dogcast! Látnak arra esélyt, hogy egyszer lefordítják minden videójukat angol nyelvre? Szívesen tanulnék ebben a témában angolul és ezek nagyon szórakoztató formái lennének. Különösképp az interjúk. Az is megtenné első lépésként, ha beállítják mindenhova a nemzetközi felirat opciót. Előre is köszönöm!
@DogCastTV
@DogCastTV 2 жыл бұрын
Kedves Karesz, az angol nyelvű videókat itt találod meg: kzbin.info Ide, az angol nyelvű csatornánkra a nagyon speciálisan magyar témák nem kerülnek ki, a többi azonban igen. Ha bármelyik ehyéb videónkat szeretnéd angolul nézni, készítsd el a leiratát magyar nyelven (ez az, amire nekünk nincs időnk), amiből el fogunk készíteni egy fordítást. A youtube magyarról nem fordít automatikusan angolra, hiába állítjuk be a felirat opciót.
@kareszaptyka4541
@kareszaptyka4541 2 жыл бұрын
@@DogCastTV érthető. egyik békás estémen megkísérlek egyet. köszönöm a tájékoztatást. szép napot. kutyaeszköz teszteket esetleg várhatók, alap gyorstalpalótól kezdve.. én ilyet is szívesen látnék, szerintem sokan, szép, változatos felvételekkel, érthetően magyarázva.
@kareszaptyka4541
@kareszaptyka4541 2 жыл бұрын
@@DogCastTV nekem erre ugyanúgy a magyar videókat hozza ki.
@DogCastTV
@DogCastTV 2 жыл бұрын
kzbin.info
@tamasnemeth3229
@tamasnemeth3229 2 жыл бұрын
Az F1 projekt fekete maszkos,fehér mellényes, sötét csíkos kis kanja valami gyönyörű!!! Első látásra szerelem! Már most kis kölyökként is erőt sugárzó,magabiztos a megjelenésük,az általuk védett portára biztos,hogy nem mennék be hívatlanúl... gratulálok és kitartást kívánok ehhez a projekthez,a siker szerintem már most borítékolható!
@Adam-hq2pn
@Adam-hq2pn 2 жыл бұрын
Nekem mostmár csak az a kérdésem hogy mi a különbség egy jó bandog és egy jövőbeli jó szelindek között?
@Droidlow
@Droidlow 2 жыл бұрын
Kutyakkal valo agressziojaban gondolom...falkaban nem mindegyik tud jol dolgozni
2 жыл бұрын
Bevallom őszintén nem igazán tudom, hogy mi a bandog, és még nem is találkoztam olyannal, aki meg tudott volna győzni, hogy tudja annyira, hogy mi a bandog, mint ahogy én tudom, hogy mi a pásztorkutya. Nem tudom ha érthető amit írtam? :) Elméleti kutyások innen-onnan összekapart információ halmaza pl. pásztorkutyákról mindig megmosolyogtat. Így aztán szkeptikus vagyok bandog témában. Ha valaki 10-20 éve tenyészt bandogot és elismerik széles körben a munkáját, na az ő szakmai véleményét már szívesen meghallgatnám. De nem tudok róla, hogy 1. bandogokat keleti, vagy keleties tenyésztésű pásztorkutyákból tenyésztették volna ki, 2. hogy elsődleges követelmény lett volna velük szemben az alacsony dog agresszió és 3. nagyon alacsony zsákmány ösztön. Sőt, a két utolsóban éppen ellenkezőnek tűnik a helyzet. Pit bull-t, általában terriert semmi képpen nem tennék Őrző-Védő Szelindekbe szándékosan. Most látnom kell, hogy a Tosa oldalról jön akaratom ellenére, az bőven sok. (Ennyit az úgynevezett "fajtatiszta" tenyésztésről és törzskönyvezésről.) Nagy András összeszedte azt az internetes információt amire a legtöbben hivatkoznak ha bandogokról esik szó, és ő így válaszolt egy hasonló kérdésre, felvetésre, látens kritikára, tamáskodásra: "Bár a bandog nem egy egzaktul definiált fogalom, mégis tévedés ezeket [a Szelindek Projekt kutyáit] bandognak nevezni. Ha az ősi Bond/Band Dogge, láncos őrkutyával akarja azonosítani, az azért nem jó, mert azok a leírások szerint (állítólag) veszélyes kutyák voltak. Az új szelindek viszont csak idegenre lehet veszélyes, meg kell állja a helyét családi kutyaként. Ha a modern pitbull alapú bandogokkal akarja azonosítani vélhetően a viadorságra utalva (számára talán a komoly bunyós hírű turknomad pásztorkutya x tosa = viador), akkor azért mellényúlás, mert a viador és az őrkutya egy szint felett már nem kompatibilis (vagy kutyára vagy emberre agresszív intenzíven). Márpedig itt a házőrzéshez szükséges territoriális agresszió a tenyésztési cél, nem a "dog-agresszió". Ha a posztmodern sport célú bandogokkal akarja összemosni, az meg az ott szükséges zsákmányosság miatt nem áll. Mert a zsákmányosság itt nem kívánatos."
@brezy79
@brezy79 2 жыл бұрын
@ szerintem azért van ez a sok támadás, mert abból indulnak ki az emberek, amit eddig láttak fajta keresztezésekről. Ami szerintem sokkal inkább csak próbálkozás, és nem olyan speciális és tudatos, mint Bartha Úré. Ahogy rengeteg videóban elmondta, szerintem a bandognál is sokkal fontosabbak a külső jegyek, mint az a fajta megközelítés, amivel Ön végzi ezt a munkát. Én sok sikert kívánok Önnek, és érdeklődve figyelem a történéseket. Az meg hogy most minek hívjuk, nekem teljesen mindegy. Én szeretnék ilyen kutyát vagy kutyákat a tanyámra.
2 жыл бұрын
​@@brezy79 Igen. Én is úgy érzem, hogy a legtöbb bandog projekt mögött designer kutyázási koncepció rejlik. De ez csak egy érzés, nincs bizonyítékom, de nem is találom fontosnak. Gyanúsan látványosak. Keleti pásztorkutyáknál látom, hogy ha egy komplex teljesítmény a döntő, akkor egészen ritkák a nagyon szép, áramvonalas, látványos kutyák amik mégis működnek. Az őrző-védő szelindek nem olyan komplex mint a pásztorkutya, ezért lehet majd "dögösebb", főleg ha már nagy a populáció, de nem annyira mint az a bandog-os csupa izom, őrjöngve a pórázba feszülő image ami annyira hasít és annyira hype. Én valami rusztikusabb, visszafogottabb, magában nyugvó őserőt és intellektuálisabb feelinget vizionálok. Ha van ennek így együtt értelme. Jókívánságát köszönöm szépen! Remélem hamarosan lehet ilyen kutyája.
@szabinaorban8613
@szabinaorban8613 2 жыл бұрын
Elsők között lennék akiknek KELL ez a kutya. Pásztor kutya nem kell több a tanyára. F1-es csoport gyönyörű! Jöhetnek 🥰 Szívből gratulálok László! Ha segítség kell bármiben, rendelkezésére állunk. Nagy szükségünk van a tanyavilágban jó kutyákra. (Van egy orosz fekete kanom, meg egy komondor szukám. Sokat gondolkodtam azon, hogy megpróbálom a párosítást, talán lesz benne olyan kutya, aki ide kellene. Nem hozok meg ezt a döntést, de ezzel is csak azt szerettem volna mondani, hogy rengetegen szenvedünk a rossz, tehát nem tanyára való kutyák miatt. Engem érdekelne, hogy ez az öt szuka kiskutya lesz csak a próba? Nem hozol le több almot, másik szukától, vagy kantol?
@davidmarton949
@davidmarton949 2 жыл бұрын
Gratulálok nagyon szép szelet kapott a szelindek projekt. Kár hogy az ötlet nem László műve. Hanem csak el leste és úgy adja elő hogy saját ötlet. De ez sajnos nem igaz csak egy hazug ember aki lopott anyagból nyerészkedik. Nagyon sajnálom hogy Péter ilyen embernek megmutatta tervét. És ,hogy egy ilyen ember ezt ellopta sajátjaként muntatja be. Ez szégyen
@DogCastTV
@DogCastTV 2 жыл бұрын
Kedves Dávid, minden a szelindekekkel foglalkozó szakértő teret kapott ezen a csatornán, hogy elmondja mivel foglalkozik és hol tart a projektjével/kutatásaival. Balog Péter is élt ezzel a lehetőséggel, a megjelenés formájába mi nem beszéltünk bele, ő választotta (10 perc hosszúságú előadás, nem interjú). Azt hisszük, hogy ezzel teljesítettük azt a vállalásunkat, hogy egy-egy témával kapcsolatban minden érintett megnyilatkozhasson.
@davidmarton949
@davidmarton949 2 жыл бұрын
@@DogCastTV ez esetben lehet érdemes lenne egy interjút kérni Pétertől amiben Lászlóval együtt beszélnek a saját tervükről. Egy Szelindek 3 videóban.
@tamasujlaki4401
@tamasujlaki4401 2 жыл бұрын
Szívemből szóltál Dávid Márton!
@tamasujlaki4401
@tamasujlaki4401 2 жыл бұрын
Más tollával ékeskedni,igazán gerinctelen,aljas dolog!Ha a szelindek múltjával nincs valaki tisztában,hogy akarja azt feltámasztani?Balog Péter az aki ezt megálmodta és megvalósítja!Nála felkészültebb ember jelenleg nincs a szelindek témában!
@tamasujlaki4401
@tamasujlaki4401 2 жыл бұрын
@@DogCastTV Kedves DogCast TV!Szakértő,ebben a szelindek témában,csak két fő szólalt meg.Ők pedig a Balog Péter és a Czéher György.Más szakértő jelenleg nincs!
@tamasujlaki4401
@tamasujlaki4401 2 жыл бұрын
Azt megkérdezném,hogy mi a szelindek funkciója?
2 жыл бұрын
Sajnálom, hogy ha nem derült ki a majd egy órás interjúból. A cél nagyon tömören és zanzásítva: kifejezetten udvarra való, teljesen család- és háziállat-barát, a gazdáikkal szívesen együttműködő, korán érő, a lehető legkevésbé zsákmányos, félelmet nem ismerő őr és őrző-védő kutyák.
@tamasujlaki4401
@tamasujlaki4401 2 жыл бұрын
@ zsákmányosság nélkül,hogyan lehet felépíteni egy őrző-védő kutyát?
@druidahun
@druidahun 2 жыл бұрын
@ Hát ez nem az a klasszikus szelindek magatartás, ami a forrásokból is elénk tárul. Amikben arról írnak, hogy rendeletekkel kellett szabályozni a kutyák tartását, sőt tiltását, mert veszélyt jelentettek a lakosokra.
@kareszaptyka4541
@kareszaptyka4541 2 жыл бұрын
@@druidahun Mért kéne valamit ugyanolyannak megteremteni, amire már nincs szükség? A kvalitást ugyanúgy hordozná, csak más dolgok is kerülnének előtérbe, nem csak az értelmetlen agresszió. de ahogy Bartha úr is mondta, több igényt próbálnak majd elérni, ezért nagy lesz a spektrum a személyiségek között. Nem mindenkinek kell egy örjöngő habzó vadállat az udvarába, de ha úgy sikerül a projekt, ahogy a tervezet szemléltetve lett, nem hinném, hogy a lakosság 90 százaléka nem találná meg a megfelelő személyiségű egyedet magának. De idővel vagy ahogy alakul tovább a projekt, én nem látom akadályát, hogy kizárólag rideg őrzési célokra szánt egyedek is megtalálhatók legyenek a populációban, ennek nem hallottam ellentmondását, de nyilván az igényekhez megfelelően fog alakulni a száma, a valós igényeknek megfelelően, ha ez egy nyomon követhető, tisztességes projekt marad. Szerintem nagyon jó az elgondolás, végre egy ember, aki lép, nem csak beszél, a jelenlegi igényéket szeretné kielégíteni, elsősorban, mert úgy umblokk semmilyen őrkutyánk nincs, nem hogy egy veszekedő célspecialista vadállat, ami a lakosság sokkal kevesebb százalékának kell, mint egy mindenben is a közepesnél magasabb szinten helytálló őrző - védő, hideg körülmények között is helytálló kutyára. Ez egy nagyon fontos része ennek a vért populációnak, hogy ez lesz talán a első őrkutya populáció, aminek van hosszú szőrű változata is, és nem pásztokutya állományból szelektált agresszív egyedkből áll. Ha vezetve lesz az egyedek személyisége és pintozaása tényleg mindden kutyánál szigorúan, mivel nincs hasonló populáció, nemhogy a környékbe, sehol, én el tudom simán képzelni egy fajtának, ha nyitottan lehet majd látni, az ember az igényeihez mérten, melyik szülők almából tud választani. És esetleg lesz egy kérdőív, ami viszonylagosan behatárolva, ad majd a enyészthető populációból olyan halmazt, amiből az érdeklődő, online chat, és onnan kezdeményezett telefonhívás kezdeményezésével még pontosabban kap majd segítséget, milyen kutyára van szüksége, ha eljutott egy nagyjábol 10 százalék halmaz populációhoz, majd onnan kezdődik a szépség és részletesebb személyiségen alapuló kiválogatás, nem fordítva.
@fgfhftfg6541
@fgfhftfg6541 2 жыл бұрын
MÁR VÁROM. :)
@davidbaranyi8644
@davidbaranyi8644 2 жыл бұрын
Nekem hasonlít a Cimarron Uruguayora, Azori szigeteki kutyára.
@imigaspar2075
@imigaspar2075 2 жыл бұрын
Nagyon jó projekt és hiszem hogy lesz a szelindekre igény. A Rhodesian Ridgeback is 1 hasonló projekt volt. A tenyésztő szeretet volna 1 erős, gyors , bátor és kiváló nyomkövető vadász kutyát. Így az Angol Masztiff, Német Dog, Angol véreb, agár kutya és az Afrikai vad kutyából lett az Afrikai afrikai oroszlánkutya, a rodéziai tarajoshátú.
@kisquokkahun1479
@kisquokkahun1479 2 жыл бұрын
Király
@csabatanko493
@csabatanko493 2 жыл бұрын
Szülők le voltak tesztelve őrző-védő ösztönre?
2 жыл бұрын
Még nem. Mi csak bundás tesztet végzünk, nyers kutyákkal, az pedig olyan brutális teszt, hogy mentálisan teljesen érett kutyákat tesztelünk. A szülőpár még nem volt két éves amikor a fedeztetés történt. Ha valamelyik kölyök tovább kerül majd a szelindek tenyésztésbe, akkor teszteljük a szülőket. (Bár a Tosa nem őrző-védő kutya, azért mégis megnéznénk hogy reagál, amint tenyésztési tétje lesz a dolognak.)
@zb1065
@zb1065 2 жыл бұрын
Hasonló projekt lefolytatható lehetne meglévő fajtákon belül is (schnauzer, rottweiler, dobermann stb.), csak "kézbe" kéne venni az ügyet... Bár a molosszusok nem a kedvenceim, sok sikert kívánok a terv megvalósításához! (Amúgy, a szelindek, szükségszerűen molosszus típusú kutya?) Kíváncsian várom az eredményt. Remélem, megérem... :)
@jozsefkiraly1064
@jozsefkiraly1064 Жыл бұрын
Gratulálok a videóhoz. Hol tudok kiskutyát venni. Szeretnék a kísérletezéshez hozzájárulni, mivel nyugdíjas vagyok és sok szabadidővel rendelkezem. Jelenleg egy 9 éves Kanári szigeteki kutyusom van.
@zoltanpeternagy3828
@zoltanpeternagy3828 2 жыл бұрын
Tisztelt DogCast Tv! Ahogy a lehetőségem engedi, a csatornán leadott videókat rendre nézem. Szeretném mások nevében is megköszönni, hogy ezeket az anyagokat mindenki láthatja, számomra rengeteg érdekes és hasznos dolgot véltem felfedezni bennük. Jelen videó esetében, az itt elhangzott elképzelés viszont lépésre késztet. Amennyiben lehetőség lenne és aktualitásában még lehet róla beszélni, kérem segítsenek, hogy ebben a projektben támogató, segítő társa lehessünk az elhangzottaknak. Egy elérhetőséget szeretnék kérni a további egyeztetésekhez. Tisztelettel, Nagy Zoltán
@DogCastTV
@DogCastTV 2 жыл бұрын
Kedves Zoltán, kérjük, küldjön egy emailt ide: dogcasttv@gmail.com Ha Bartha László felhatalmaz minket erre, elküldjük Önnek a telefonszámát.
@laciesevasimon2568
@laciesevasimon2568 2 жыл бұрын
A beltenyésztés problémája hogyan kerülhető el ilyen kis létszámmal? Mi a sorsa a “ selejtnek”?
@janosenyingi6119
@janosenyingi6119 2 жыл бұрын
Szép irány ! Hagyományőrző Íjászként, látok valami reményt, hogy lehet "magyar" kutyám. Most argentin dogjaim vannak. pont a munka képesség (és mert nem találtam, jó magyar fajtát) okán. Érdeklődőm, hogy F2 .ben milyen párosítást tervez ?
@janosszoke6594
@janosszoke6594 2 жыл бұрын
Néhány szelindek tipus: dogo argentíno, dogo chileno,cimarron uruguayo,alano espanol, serbian defence dog, dogo panpa,dogo guatemalteco, dogo brasileno,dogo sardo, cane corso, bullarab, italian pardog, ausztrál pardog,tosa,beorboel,bully kutta,gull dong, a teljeség igénye nélkűl.
@extorys.r.osavehandry2909
@extorys.r.osavehandry2909 2 жыл бұрын
Tetszik a projekt.Kíváncsi lennék mivel lessz párosítva a 5 szuka ?
2 жыл бұрын
Köszönöm szépen! Én is kíváncsi vagyok rá. :)
@netmafia12
@netmafia12 2 жыл бұрын
Szeretnék a következő pár alomból egy nőstényt? Hogy lehet Bartha Lászlóval felvenni a kapcsolatot?
@DogCastTV
@DogCastTV 2 жыл бұрын
turknomad.ro contact.
@vonzuknolle
@vonzuknolle 2 жыл бұрын
Tigriscsíkos mini oroszlánok... Gyönyörűek. Óriási hála és köszönet a projekt életrehívásáért, tudós-tudatos és épeszű menedzseléséért! Negyven évvel ezelőtt, édesanyám keresztapjának Kunszálláson volt még szelindekje. Galambszürke volt, nyírt fülű, fekete csíkokkal, többnyire láncon tartva, ő őrizte Vince bácsi értékes lovait (volt köztük pár egykori ügetőzős). Míg a többi kutyának volt neve, ő „csak" a „Kutya" volt. ( Igaz, minden szekeres lónak meg Gábor volt a neve.. 😁)
@gergelytoth5055
@gergelytoth5055 2 жыл бұрын
Régi kutyásoktól hallottam hogy valamikor létezett A és B típusú " törzskönyv " , szabályozva volt hogy a B-sek hogy léphettek be újra a tenyésztésbe, de pontos részleteket nem ismerek. Valami ilyen rendszert kellene elképzelni?(ez a rendszer Szlovákiában volt valamikor ) Ez tetszene neked is. Szívesen csatlakoznék is a projekthez, csak hogy van már három kutyám.
@richardszabo8365
@richardszabo8365 2 жыл бұрын
Van róluk új fotó vagy video?
@DogCastTV
@DogCastTV 2 жыл бұрын
Hamarosan.
@voice88voice
@voice88voice 2 жыл бұрын
Mit gondol a két szelindek szakértő erről?
@zsoltskribek5310
@zsoltskribek5310 2 жыл бұрын
én tartanék ilyen f2- es kutyát
@fgfhftfg6541
@fgfhftfg6541 2 жыл бұрын
BARTHA LÁSZLÓ JELEN LESZ A KOMMENTEKBEN VETÍTÉSKOR? Vagy legalább a csatorna?
@DogCastTV
@DogCastTV 2 жыл бұрын
A csatorna részéről igyekszünk megoldani, Bartha László időbeosztását nem ismerjük.
@Aminincsen
@Aminincsen 2 жыл бұрын
Sok sikert kívánok a projecthez. Szerintem ahoz hogy népszerű legyen ez a "fajta" manapság elengedetlen a kutya kinézete és sajnos Barta Lászlónak az ízlése nem egyezik meg a mai divattal , a sötét csíkos, ordas szinű kutyák nem népszerűek.
2 жыл бұрын
Köszönöm szépen a jókívánságot! Nem akarnánk meglovagolni semmilyen divatot. A sötét csíkos mintázat csak az én favoritom és ajánlásom mint elrettentő hatást keltő és egységes stílust adó mintázat. Nem kötelező, mások tenyészthetnek más színben is. Eszünkben sincs szín-megkötéseket alkalmazni egy kis populációnál ahol a munka és szociális készségek a döntőek.
@kisquokkahun1479
@kisquokkahun1479 2 жыл бұрын
Lesz fajta bemutatto?
@danikovacs9884
@danikovacs9884 2 жыл бұрын
Tudja valaki Bartha László elérhetőségét?
@hedvigpohner4919
@hedvigpohner4919 2 жыл бұрын
Van honlapja is . Kinomad néven csatornája és igen ritkán használt,de azért létező Messengere
@kisquokkahun1479
@kisquokkahun1479 2 жыл бұрын
És tanulságos
@kisquokkahun1479
@kisquokkahun1479 2 жыл бұрын
Még nel kátam de biztos
@janosszoke6594
@janosszoke6594 2 жыл бұрын
A dogo chilenonak van magyar érintetsége,úgyan is magyar vizsla ,amstaff és bordeuxi dogból tenyésztették ki!
@trumpmrdonald3834
@trumpmrdonald3834 2 жыл бұрын
Szóval van 2 kutya aminek a tehetségéről nem tudni különösebben semmit, le lett hozva egy random mix alom abból ami volt havernak sógornak komának, most pedig egy fasza előadással, hamis próficiával megpróbálják előadni, hogy ez miért is jó👌 Erre még nyugaton is kevesen képesek🤣🤣
2 жыл бұрын
Deja vu. Amikor bő 15 éve elkezdtem a sajátos pásztorkutya projektemet, amiben kényszerűségből keverni kezdtem a pásztorkutya fajtákat, mert már alig lehetett találni egyszerre klasszis szukát és klasszis kant ugyanabból a fajtából, nos akkor a pásztorkutyások egy nagyobb része ugyanígy reagált. A cinikus tamáskodástól a sejtető és hazudozó rágalmazáson át a teljesen őszinte gyalázkodásig terjedt a skála. A fő érv-csoport az volt, hogy a pásztorkutyák fajtatisztán nagyon is jók, semmi értelme keverni, az csak kóklerkedés és lerontás, hogy is jut ilyesmi valakinek az eszébe. Indulásból ugyanaz a mintázat rajzolódik ki szelindek ügyben is. Térjünk vissza a témára 15 év múlva, ha még élünk és észnél vagyunk.
@trumpmrdonald3834
@trumpmrdonald3834 2 жыл бұрын
@ térjen akinek 2 anyja van, kupecekkel nem foglalkozom, ennyi elég volt akkor sem ha öltönyös, csak tényeket írtam, ha 2 embernek kinyílik a szeme már megérte...
2 жыл бұрын
@@trumpmrdonald3834 Jaj igen. A trollok és a tények. :D Hogy "random mix". :D A kan Magyarország és Románia legelismertebb Tosa tenyésztőjétől származik. A szukának már a nagyszüleit is én tenyészettem, nagybátyjai farkast fogtak a Székelyföldön. Unokatestvéreire várólista van. Arccal és névvel Nagyuram, még ha kupecekhez is szól.
@Mazdagirl.
@Mazdagirl. 2 ай бұрын
Edét nem értem miért kellett bevonni, van neki rossz híre bőven, nem alaptalanul.
@kollaristvan941
@kollaristvan941 2 жыл бұрын
A fülük gyárilag ilyen pici?
A SZELINDEK PROJEKT 1/2. - Bartha László
38:52
DogCast TV
Рет қаралды 57 М.
小丑教训坏蛋 #小丑 #天使 #shorts
00:49
好人小丑
Рет қаралды 54 МЛН
Nem csak múltja, de jövője is van a magyar Szelindeknek
9:52
Dócs Dávid
Рет қаралды 15 М.
Ösztönök Nyomában I.  ; Komondorok képességfelmérése - Nagy András
1:33:24
BARTHA LÁSZLÓ - SZELINDEK - 1/3. beszélgetés
20:25
DogCast TV
Рет қаралды 12 М.
Felugrál a kutyád? Itt van néhány tipp!
11:53
Kutyaiskola Nyakas Gáborral
Рет қаралды 49 М.
Románia 2018. Pásztor kutyákkal 😍😬
9:08
Oroszlànszìvű Vàgó Richàrd
Рет қаралды 22 М.
Rottweiler
16:48
Ebugatta TV EbugattaKriszti
Рет қаралды 13 М.