Nebezpečné svítidlo? Proč je potřeba mít proudový chránič?

  Рет қаралды 37,290

Peťan

Peťan

Күн бұрын

Пікірлер: 101
@marekquarda8023
@marekquarda8023 Жыл бұрын
Kvalita toho zdroje opět nazklamala. 🤣Danyk by řekl: "Very dodži". Díky moc za video, přeji hezký den.
@dominiklibosvar7058
@dominiklibosvar7058 Жыл бұрын
původně jsem si říkal, že to zase bude klikbejt, ale překvapivě fajn video. Jen tak dál :D
Жыл бұрын
Já clickbaity nedělám ;)
@MilanKruzela
@MilanKruzela Жыл бұрын
Taky jsem si to pustil tak jako z nudy a musím říct že mne to bavilo, navíc tyhle svítidla se často instalují - i já jich pár namontoval po pravdě .. pěkné a věcné video.. Odebírám
@Killeroz
@Killeroz Жыл бұрын
Prouďák funguje za každých podmínek. Ale stejně dostaneš bombu a lekneš se a spadneš ze štaflí. Pěkný video
Жыл бұрын
Právě že 30 mA chránič typu AC by reagoval třeba až u 50 mA, nebo vubec. Zkusim naměřit průběh osciloskopem.
@janhubner7300
@janhubner7300 Жыл бұрын
Opravdu nevybavuje. Test jsem nahrál zde kzbin.info/www/bejne/aHq8oXhrp6iskM0
@janhubner7300
@janhubner7300 Жыл бұрын
Resp. vypne třeba až na dvojnásobku. Takže 30 mA až na 60 mA, ale záleží na výrobci a typu jádra součtového transformátoru.
@DreitTheDarkDragon
@DreitTheDarkDragon Жыл бұрын
@ Taky záleží jestli ho někdo pravidelně testuje (ne páčkou ale fakt chybovým proudem), on jinak časem otupí a vypíná až při větších proudech. Vybavením se prý vzpamatuje. Plus jsem slyšel že prý některý chrániče mají různou citlivost podle toho, kterým směrem zrovna proud teče - pokud budeš testovat, tak by bylo super porovnat kladnou i zápornou půlvlnu. Jinak zdroj je teda pěkná hračka, to jsem ještě neviděl. Domů jsem si koupil Meanwell IDLC, tak budu zvědavej jak to bude fungovat a stmívat. Někdo mi říkal že MW rády hoří pokud to není verze pro zdravotnictví, ale kdoví co je na tom pravdy. Ještě jsem na FK Technics narazil na nějakej Lifud, ale o tom nevím nic. Myslím že to jsou jihokorejci a tak by to nemuselo být špatný, ale nezkoušel jsem.
Жыл бұрын
To je důvod, proč by se měly chrániče testovat tím tlačítkem. Jinak samozřejmě ideální revizním přístrojem - ten změří i reálný čas a proud vypnutí. Viz to video od @janhubner7300 Co se zdrojů týče, tak ten Meanwell asi nebude špatný. Rozhodně lepší, než toto :D
@PepaSFI
@PepaSFI Жыл бұрын
podobná světla tady mám dvě vadná, chystám se na opravu. Obě mají mechanicky poškozený ten LED pásek, protože nemají nijak zajištěný přívodní vodič a ten způsobí odlepení a zdeformování a přerušení toho pásku. Takže díky za tip, ten zdroj si prověřím a pokud to bude takovýhle šmejd, poletí obloukem do odpadu. Čím dál častěji si říkám, jestli na tom nejsou líp lidi šťastně nevědoucí. Prostě si to koupí a používají. Ono jim to obvykle nenabacá a až to zcepení, tak to prostě vyhodí, zatímco my tady řešíme jestli to má izolační pevnost a kam a přes co by se to mělo připojit. Jo a ještě něco, ony ty světla obvykle mívají ten proud trošku přepálený aby to víc svítilo a zákazník byl spokojen. Že to brzy scípne je vlastně pozitivum, lampa co svítí dvacet let je houby kšeft.
Жыл бұрын
Třeba budeš mít lepší variantu než já. Já mám doma i jiný (ale podobný) světla a ty jsou všechny v pohodě - tedy alespoň, co se životnosti týče. S tou životností LEDek je to pravda. Je to stejné, jako v mém dřívějším článku www.mylms.cz/oprava-nocniho-svetla-s-fotodiodou/
Жыл бұрын
Resistor pro nastavení proudu bývá složen ze dvou kusů paralelně. Po vydloubání odporu s menší hodnotou nastavuje menší proud a svítidlo - žárovka je pak opravdu věčná. Na její svítivosti se to ani nepozná. Vyzkoušeno na mnoha kusech.😊
Жыл бұрын
Taky jsem původní (myslím 3,3 Ohm) nahrazoval větším odporem. Zkoušel jsem pak myslím i nějakých 10, nebo 12 Ohm. Proud i napětí LEDkami se snížilo, takže na životnost to určitě bude mít nezanedbatelný vliv.
@JakubZahorik
@JakubZahorik Жыл бұрын
Tak LEDky si urcite stezovat nebudou, o tom zadna, ale stejne vzdy shori ten zdroj... Takze tech moznych 50 000 hod. namisto originalnich 35 000 hod. zivotnosti neni pri celkove zivotnosti zdroje necelych 1000h zas tak dulezite. Smutne je, ze i obycejna wolframova zarovka vydrzi dele.
@Slawall
@Slawall Жыл бұрын
Ahoj, chci podobne svetlo nazpojit na primo na 12V (karavan) tzn vyradim usmernovac z 230V na 12V. Je to bezpecna uprava?
Жыл бұрын
V tomhle světle ale není "usměrňovač" z 230 na 12 V. A ani v běžných světlech na 230 V nebývá. Je tam proudový zdroj, který na výstupu dává nějaké napětí, třeba 130 V. Tohle určitě na 12 V svítit nebude. Musel by se vyměnit LED pásek.
@petrdanek4260
@petrdanek4260 Жыл бұрын
Dobry den , alternativa stejného LED světla, ale bezpečného a kvalitního mi můžete poslat naky odkaz? Děkuji
@jasch381
@jasch381 Жыл бұрын
10:50 Na Slovensku je predpísaný prúdový chránič pre svietidlá, kde sa predpokladá výmena svetelných zdrojov laikmi - napr. domácnosti. Neplatí to aj v ČR?
Жыл бұрын
Po pravdě řečeno, úplně přesně tohle nevím. Ale třeba se tu najde nějaký odborník přes normy ;) Každopádně, jde vidět, že ten chránič je dobré mít i u světel, kde se světelný zdroj nemění. Na druhou stranu, nedělám si iluzi, že na to světlo bude "běžně" někdo šmatat.
@MilanKruzela
@MilanKruzela Жыл бұрын
V čr samozřejmě také ..
@DreitTheDarkDragon
@DreitTheDarkDragon Жыл бұрын
Kamarád to řešil a v ČR je to prý stejně. Ale zeptal jsem se dvou dalších revizáků a neshodli se prakticky v ničem.
Жыл бұрын
Normy jsou něco jako zákony - jsou napsány tak, aby to šly vyložit různými způsoby :D
@MilanKruzela
@MilanKruzela Жыл бұрын
@ to je sice pravda, tady bych to ale takhle úplně neřekl. Dřív byla povinnost mít chránič pouze v koupelně, ale posledních cca 5 let je povinnost ho mít všude - nejlépe dokonce samostatný kombinovaný chránič a jistič. Řekněme že někdo má doma centrální chránič na zásuvky a dojde k poruše a chránič spadne a nejde natáhnout, nejdou zásuvky ani světla, proto samostatný řekněme neovlivnitelný okruh... Sice dražší varianta, ale komfortní ..
@Vladynko1
@Vladynko1 Жыл бұрын
Ak je to kúpené z klasika obchodu u nás, asi by som to išiel niekomu ojebať o hlavu a podal podnet na obchodnú inšpekciu. Takýchto sračiek je plný Aliexpres a tam človek má vždy potrebu to vnútro kontrolovať ale kúpiť to v normálnom obchode tak by som tomu SELV a dvojitej izolácii aj dôveroval ....A to je chyba!
@ra20z
@ra20z Жыл бұрын
ten kdo takovýto výrobek k nám dovezl a prodává jednoznačně porušuje zákon 22/97 a měly by jste to oznámit na ČOI.
@rzboril
@rzboril Жыл бұрын
Tak jednoznačné to není.
@karelventil2647
@karelventil2647 Жыл бұрын
Blikání LED svítidla zkouším už v obchodě. Mávám lesklým předmětem a dívám se na odraz od světla. Třeba klíče od auta ap. Mrzí mě, že blikají COB čipy z Číny. Zřejmě to jinak z principu nejde vyrobit. Není tam žádná kapacita,nebo tlumivka.
@MazlikCZ
@MazlikCZ Жыл бұрын
Ale to je problém dnešní doby každý chce levné svítidlo a prodejce zadá do Číny požadavky a podle toho, Číňan pošle svítidla někdy to dopadá i takhle.
Жыл бұрын
Ono asi v každé době chtěl každý levné a kvalitní věci. Aby "levnost" byla alespoň nějak vyvážena kvalitou, vznikly různé normy a nařízení. To že to pak výrobce odrbe je věc druhá. Je to podobné jako se symbolem CE - výrobek pak má mít alespoň nějakou kvalitu, bezpečnost atd. Ale taky to může znamenat China Export...
@DreitTheDarkDragon
@DreitTheDarkDragon Жыл бұрын
@ China Export má jinou rozteč v logu aby na ně nemohli. Jestli si ale dobře vzpomínám jak to říkal Dave v EEVblogu, tak CE si můžeš prakticky nalepit/natisknout na cokoli a není s tím problém....dokud nedojde k úrazu a nezačne se to šetřit.
Жыл бұрын
Jj, sice jinou rozteč - ale jinak je to téměř totožné logo. Jaká náhoda :) To je evidentně klamání. Všichni to vědí, ale papír snese všechno.
@jafo6757
@jafo6757 Жыл бұрын
Proudový chránič je vyrážení klínu klínem. Podle bezpečnostních předpisů se jedná o zařízení ve třídě 2 a to musí mít bezpodmínečně spojené vnější kovové části se zemí. Je to galvanicky spojené s fází. To je asi něco podobného, když si někdo přivede fázi do bazénu a pak se diví když mu chránič pokaždé vypadne když se jde koupat. Pořádné LED zdroje/drivery mají v sobě trafo a sekundár není spojen ani s L ani s N.
Жыл бұрын
Spotřebič II třídy má dvojitou, nebo zesílenou izolaci. Kovové části jsou od živých izolovány a přístroj nemá žádný ochranný vodič. Takový úplně ukázkový případ je vrtačka - má kovové sklíčidlo a třeba i kovovou skříň převodovky. Ale ochranný vodič tam vůbec není. To samozřejmě nemění nic na tom, že tohle světlo nic takového nemá. Podobným způsobem může být třeba nebezpečná nabíječka na mobil. V konektoru je sice pouze 5 V (plus proti mínusu), ale při poškození izolace (špatná konstrukce) se na pólech objeví proti zemi třeba i síťové napětí. Takhle mě nedávno zabrněl mínusový pól 5 V zdroje. Proti zemi jsem naměřil nějakých 130 V.
@jafo6757
@jafo6757 Жыл бұрын
@ Co se pamatuji, tak u bezpečných nabíječek se musí frézovat drážky do plošného spoje aby byla nízkonapěťová a vysokonapěťová část oddělená.Nestačí jen vyleptaný plošný spoj. Já vím, tady jde o slovíčkaření. Spotřebič třídy 2 je automaticky každý spotřebič s neuzeměným krytem. A pokud to nemá bezpečnou izolaci tak je to vadný spotřebič tř.2 ;). Třída se nezmění tím, že se to vyrobí chybně. V případě tohoto svítidla by bylo asi nejbezpečnější kostru uzemnit. A nebo :)) - je to třída jedna se zapomenutým připojením země; třída 2 schybějící izolací popř. třída 3 s chybným snižovačrm napětí. :))))
@hankaajindrich8622
@hankaajindrich8622 Жыл бұрын
no potěš.... když si to někdo koupí na Ali, tak musí počítat s rizikem, že to je šmejd, ale jestli se toto prodává u nás v obchodech, tak to je mazec. Další věc, proč bych to nechtěl, je to, že toto světlo bude určitě blikat.
@matysta11
@matysta11 Жыл бұрын
Peťan tedy opravdu překvapil. U těchto svítidel - napájecích zdrojů mě to nikdy nenapadlo. Vždy jsem si zkontroloval, že je to SELV a více jsem neřešil. Automaticky jsem počítal s galvanickým oddělením zdroje, danou podstatou SELV. Kupuji občas zdroje na Ali, ale ve formě čistě osazené desky bez krytu a samozřejmě (s nedůvěrou) kontroluji kvalitu zdroje. Takto galvanicky neoddělený zdroj mají např. i LED žárovky, ale díky sklíšku tam dotyk nehrozí, logika stejná jako u klasické žárovky s vláknem.
Жыл бұрын
Světlo není z Aliexpressu... Samozřejmě je ale vyrobeno v Číně. Tohle není problém tohoto konkrétního typu, ale obecně všech odrbaných svítidel. Viz třeba můj článek o nočním světle: www.mylms.cz/oprava-nocniho-svetla-s-fotodiodou/
@hankaajindrich8622
@hankaajindrich8622 Жыл бұрын
@@UBVGTV pokud vám nevadí to blikání 100Hz, tak stačí nesahat na kovový rámeček :)
@UBVGTV
@UBVGTV Жыл бұрын
@@hankaajindrich8622 divné, mne neblikaju.. teda aspoň nie viditeľne. A prečo nesahat na rámik? :D To to je akoze pod prúdom?
Жыл бұрын
@@UBVGTV o tom je to video. Rámeček neni dostatečně izolován od částí pod napětím. Jinak, světla viditelně neblikají. V 3:00 jde vidět průběh napětí na LEDkách.
@jduzivotem3985
@jduzivotem3985 Жыл бұрын
V raichu už jsou spoustu let chrániče AC zakázané. Dávat dnes cokoliv horšího než A je nekompetentnost / hloupost. Navíc ten pulzující proud může AC chránič zahltit, a vyřadit ho z činnosti.
Жыл бұрын
Moje řeč :)
@gudik821
@gudik821 Жыл бұрын
2:55 Nápis SELV nebo PEVL vůbec nic neznamená. Pavéza a v ní trafo ( znalci znají ) označuje zdroje SELV a PEVL. Ne nápis. Tuším levárnu jak gotický sloup.
Жыл бұрын
No, je to asi jako to fejkový CEčko. Jakože tam něco je, ale ve skutečnosti to vůbec nic neznamená.
@moje4166
@moje4166 Жыл бұрын
Zapomněl jsem dodat že pojem LED dioda neexistuje.
@jaroslavjerabek2037
@jaroslavjerabek2037 Жыл бұрын
video bezva, souhlas. Ale: autor zmiňuje opravu, kde vyměnil zkratovanou led novou. Zkoušel jsem to taky, za pár korun koupil ledky. Stáhnul jsem si produktový list a tam se píše, že výměna ve svítidle v domácím prostředí je téměř nemožná, ledka se většinou spálí. Pásky a svítidla osazují automaty, pájí se nejspíše vlnou s definovanou teplotou a časem, což v domácích podmínkách nelze. Na pásku by asi výměna šla uskutečnit, protože se nepájí ledka, ale pásek... I když... Zajímalo by mě, jak autor ledku vyměnil, určitě by to zajímalo všechny kutily, kteří nejdou hned koupit novou, ale snaží se oživit to domácí... 😇
Жыл бұрын
Žádná raketová věda - dnes už je běžná výbava horkovzdušná pájka, nebo jako v mém případě pinzetová páječka. Ta je přímo na SMD a tyto dvounožičkové součástky je velice jednoduché odpájet. Připájení většinou běžnou pájkou, nebo horkovzduchem. Větší problém je sehnat "správnou" LEDku. Nikde není popsaný žádný typ/paramtery. V mém případě nebyly zkratované, ale přerušené. A stejně jsem je vyhodil, protože problém bil v tomto pofidérním zdroji.
@moje4166
@moje4166 Жыл бұрын
LED dioda s napětím 115mA??? Na tom tělese je někde značka dvojité izolace? Ta je snad na tom zdroji. Vzhledem k tomu, že zdroj není nedělitelnou součástí přístroje je tahle značka pro těleso irelevantní.
@CptCha0SS
@CptCha0SS Жыл бұрын
Možná jsem pitomec, protože to tu nikdo jiný nepíše , ale SELV má mít galvanicky odděleny vstup a vystup. Což tady rozhodně není. Což je další prohřešek proti štítku.
@tomasmihalek3184
@tomasmihalek3184 Жыл бұрын
Tak elektrikar ma presviedcal , ze A- ckovy chranic jepredrazena blbost . Hovorim mu daj to tam , je to v projekte . 😀 (projektant je kamos) . Asi mu poslem link na video nech dostuduje 🙂
Жыл бұрын
Chrániče AC mají dnes dost omezené použití... V některých zemích není možné je používat. Použití chráničů typu A dává smysl ;)
@mb-technik4737
@mb-technik4737 Жыл бұрын
Ak ale máš sústavu TN-C, tak ti ostane už len klasická žiarovka.. :D
Жыл бұрын
Tak, dá se použít i LED žárovka 😉 Ale i tohle světlo lze principiálně přiojit v soustavě TN-C. Kvůli absenci proudového chrániče to bude o něco nebezpečnější.
@eraser2ktube
@eraser2ktube Жыл бұрын
@Tak v tom prípade bude rozumné uzemniť ten kovový kryt, tzn. pomocou svorky rozdeliť PEN a vytiahnuť N vodič a PE uchytiť na kostru.
@jiripolasek884
@jiripolasek884 Жыл бұрын
To není jenom podvod, ale to je přímo zařízení životu nebezpečné. Sorry, ale tady bych vůbec neváhal a nahlásil ho na ČOI, ať ho dají do registru nebezpečných výrobků.
@radekzivny8117
@radekzivny8117 Жыл бұрын
jeste bych dodal ze mate na zdroji selv coz je taky druch ochrany
@kape7503
@kape7503 Жыл бұрын
Hodnotný R^^
@robertplsicik6521
@robertplsicik6521 Жыл бұрын
Problém však nieje v svietidle ale v zdroji, stačí vymeniť zdroj v tomto prípade umiestniť flyback topologiu so synchronnym usmernovačom a vhodnou filtráciou. Na tomto konštantný prúd nieje ani nahodou.
Жыл бұрын
Větší problém je se zdrojem, ale světlo prodávají jako komplet => zdroj + svítidlo. Neměřil jsem charakteristiku zdroje, ale měl by to být proudový zdroj. Je to takovej ten čip "vše v jednom".
@roscer9971
@roscer9971 Жыл бұрын
Tvl, to je stejně řešená elektronika,jako u nejlevnějších žárovek 😂 hlavně že to je v tak velké krabičce 😎
@xbnlf
@xbnlf Жыл бұрын
Ten zdroj je zbytecne slozitej ;D. Jsou tam naprosto zbytecny soucastky. Na totok (a bezpecny to bude uplne stejne) staci jeden kondenzator.
Жыл бұрын
To je fakt... Pokud by nevadilo, že to bude trochu topit, tak by stačil i odpor. Nebo v případě použití více LED by tam nemuselo být nic dalšího :)
@robertplsicik6521
@robertplsicik6521 Жыл бұрын
čo???
@rzboril
@rzboril Жыл бұрын
Ukazujete na nulák a říkáte fáze. Takže vás nic nekopne. První bych to vyzkoušel než natočím video ne?
Жыл бұрын
Je možné, že jsem se někde přeřekl... Fáze i nulák jsou pracovní vodiče, tudíž oba jsou z hlediska legislativy nebezpečné. Není zaručeno, že na nuláku bude proti zemi nulové napětí. Stejně tak není zaručeno, že ta izolace mezi páskem a krytem bude dostatečná po celou dobu živostnosti světla.
@rzboril
@rzboril Жыл бұрын
​@ Sice přeřekl ale je to tak. Nevím jak platí dnes předpisy, ale zapojeno by to mělo být tak jako to máte na schematu a to se pak fáze na kostru myslím nedostane. Chtělo by to vyzkoušet u toho zdroje to lze jednoduše změřit. Já mám třeba ještě starý rozvod v hliníku a v každé zásuvce spojený ochraný s nulákem. A u světel pouze dva vodiče.
Жыл бұрын
Možná si nerozumíme. Ona se tam nedostane přímo fáze, ale usměrněné síťové napětí. Což je možná ještě horší varianta.
@rzboril
@rzboril Жыл бұрын
@ no to je přesně ono. A v mém případě, kdy mám ochranný spojený s nulákem tam neprorazí nic.
Жыл бұрын
V tomhle ohledu tu není žádný rozdíl. V síti TN-C-S je nulák taky spojený s ochranným vodičem. Ale až v rozvaděči. Doporučuji k prostudování můj článek www.mylms.cz/druhy-siti-a-jejich-mozne-poruchy-sit-tn/
@superior5005
@superior5005 Жыл бұрын
Tvl, tohle mam v pokoji u prarodičů. Kde jsou ještě rozvody z hliníku a logicky tnc... 😳
@JOSEF7011
@JOSEF7011 Жыл бұрын
Ten zdroj je teda fakt masakrozní. U SELV zdroje bych čekal alespoň optický oddělení, a transformátor pochopitelně. Nějaká ochrana jako varistor, NTC jim asi nic neříká. Tohle je jen usměrňovač a nějakej vysoce sofistikovanej driver. Hrůza.
Жыл бұрын
Ale je to levný :D
@radkoxtreme4598
@radkoxtreme4598 Жыл бұрын
Nebezpečné 😮
@DS-pg2fp
@DS-pg2fp Жыл бұрын
Proudový chránič vybaví vždy, protože nereaguje na proud za usměrňovačem, ale na střídavý proud ze sítě, který do usměrňovače teče, protože je tam grätzův můstek, který pouští obě půlvlny!
Жыл бұрын
Omyl, pokud je za usměrňovačem zkrat na kostru, není průběh střídavý. Více v popisku pod videem a např. v tomto článku: www.oez.cz/newsletter/2019-07-proudove-chranice-ii-deleni-podle-ochrany-a-rezidualniho
GIANT Gummy Worm #shorts
0:42
Mr DegrEE
Рет қаралды 152 МЛН
요즘유행 찍는법
0:34
오마이비키 OMV
Рет қаралды 12 МЛН
Tvrdý start a jak jej řešit
10:39
KUBA64
Рет қаралды 33 М.
Základní měření přívodu el. energie
17:39
Peťan
Рет қаралды 138 М.
Elektrická instalace - Sádrování krabic (komentované)
23:07
Jiří Stuchlý
Рет қаралды 33 М.
Princip a zapojení proudového chrániče
32:57
Peťan
Рет қаралды 243 М.
Proudový a napěťový zdroj
11:52
KUBA64
Рет қаралды 26 М.
Polská Čína koupená na Allegru
46:25
Killeroz
Рет қаралды 108 М.
LB - Poul - Měření na chrániči
44:06
Media ŠkolaKřižík
Рет қаралды 43 М.
Jistič - funkce, parametry a charakteristika
50:34
Peťan
Рет қаралды 41 М.
LB - Poul - Proud nulovým vodičem
32:12
Media ŠkolaKřižík
Рет қаралды 428 М.