Skvělé video! Líbí se mi Vaše nadšení. Kéž by můj učitel měl stejnou snahu jako vy. 🥰
@ZapiskyMF Жыл бұрын
Díky moc za zpětnou vazbu. 😉
@Jan-lr1ll Жыл бұрын
Konečně správné vysvětlení! Super!
@ZapiskyMF Жыл бұрын
Díky za zpětnou vazbu. Přeju pohodovou neděli 😉
@crushlord3876Ай бұрын
perfektni !! malinko mi vrta hlavou popis odstredive sily na wikipedii, ale uz od prvaku stredni skoly si pamatuju, kdy nam ucitel fyziky kladl na srdce, ze v 99% resime DOstredivou silu, nikoli ODstredivou a ocividne si to stale pamatuju spravne :)
@ZapiskyMFАй бұрын
Máte pravdu, já třeba odstředivou sílu ve výuce používám jen ve speciálních případech, kdy je opravdu výhodnější podívat se na řešení problému z neinerciální soustavy. Jinak na Wiki jsem koukal a je to v pohodě. Ona je opravdu odstředivá síla dvou typů. Jedna jako reakce na dostředivou a ta druhá "setrvačná odstředivá" (to je ta, která "neexistuje"). Tu reakční odstředivou si můžeme představit u roztočeného balónku na provázku. Provázek působí silou na balónek a zároveň balónek působí silou na provázek.
@Martin-ct7lj10 ай бұрын
Dobré. A jak byste vysvětlil původ té gravitační síly jak ji v určité části videa zmiňujete ? Obdobně lze totiž tvrdit že neexistuje. Je to vlastně pravda jako tato s tou neexistující odstředivou silou. Pochopitelně to ale takto není vhodné vysvětlovat dětem někde v 6., 7. třídě ZŠ. Toto je min. na SŠ a i tam to mnoho studentů nepochopí. Takže závěr ano je to tak. Gravitace ale není již také z dnešního pohledu síla ale vysvětluje se jinak a její přesný princip není doposud uspokojivě vysvětlen. Zkrátka stále je co zkoumat. 👍
@ZapiskyMF10 ай бұрын
Díky za komentář, souhlasím s vámi. Neexistence gravitační síly je zajímavé téma především z didaktického a metodického hlediska. Studenti jsou od malička seznamováni s gravitační silou, a proto je pro ně dost často neuvěřitelná byť jen základní myšlenka Einsteinovy obecné teorie relativity. V učebnicích fyziky o ní vlastně není ani zmínka, přestože už byla prokázána nesčetnými experimenty. Celá oblast studia gravitačních vln je pro mě naprosto fascinující. Já teda obecné gravitaci věnuji vždy několik hodin v maturitních ročnících a i tam se o tom bavíme na populární úrovni (navíc já tomu taky samozřejmě nerozumím do detailu). Občas zmíním základní myšlenku i v prváku v mechanice. Zkoušel jsem o tom mluvit i na nižším gymnáziu a byla to fakt hodně zajímavá hodina. Jinak ale považuju gravitační sílu jako stále skvělý model pro popis základních pohybů a pro studenty jako nejstravitelnější.
@Lakik11CZ2 ай бұрын
Chápu, chápu, dobře vysvětlené ale jenom mě mate jedna věc, co když to je tak, ze dostředivá sila neexistuje a odstředivá existuje?
@ZapiskyMF2 ай бұрын
Nic neexistuje, i kdyby něco existovalo nedalo by se to popsat, i kdyby se to dalo popsat, nedalo by se to sdělit. “Gorgias z Leontín” 😉
@Lakik11CZ2 ай бұрын
@@ZapiskyMF 😁Asi takhle
@crushlord3876Ай бұрын
jo a co takhle video, ktere vysvetluje Dzhanibekovuv efekt (nebo jak se to pise - jinymi slovy teorem tenisove rakety) ?