Dostępność Raspberry Pi w 2022

  Рет қаралды 35,284

IoT

IoT

Күн бұрын

Пікірлер: 115
@SwiatLinuksa
@SwiatLinuksa 2 жыл бұрын
Skalperzy zrobili to samo coz GPU i konsolami. Tyle. Sprzedają tam gdzie więcej zarobią. Dzięki za film
@UsEr-do8qm
@UsEr-do8qm 2 жыл бұрын
Radek nie uważasz że to najlepszy moment żeby na kanale zacząć omawiać płytki podobne do Raspberry PI i rozwinąć trochę tą gałąź w Polsce żeby Raspberry nie miało takiego "monopolu" na rynku. Uważam że wiele osób byłoby zaciekawione właśnie innymi "bliźniaczymi" płytkami, a mnóstwo ludzi nawet nie wie że coś takiego istnieje
@IoT
@IoT 2 жыл бұрын
Sęk w tym, ze mam takich płytek kilka (które miały być Raspberry Pi killerami) i niestety same złe doświadczenia (o ile chodziło o coś więcej niż odpalenie dedykowanej dystrybucji Linuxa). Zero supportu, społeczności, dokumentacji, papierowe funkcjonalności, a nawet spore błędy sprzętowe w głównych ficzerach, które były bezskutecznie łatane w kolejnych rewizjach itp. No ale może warto o tym również powiedzieć, żeby nikt się nie napalał :).
@vamastah1737
@vamastah1737 2 жыл бұрын
Jakiś przykład błędów sprzętowych u konkurencji RPi? Za czasów RPi 1 to jednak RPi szorowało po dnie względem chińskich odpowiedników, jeśli chodzi o design sprzętu (Ethernet via USB, brak eMMC, brak HDMI, itd.). Z brakiem dedykowanego softu od producentów chińszczyzny się zgodzę, ale na szczęście otwarty Armbian wystarczy w większości przypadków. Chętnie obejrzę świeży materiał na temat konkurencji, bo tego rynku od kilku lat nie śledzę z uwagą.
@IoT
@IoT 2 жыл бұрын
​@@vamastah1737 Ok :) Rock Pi 4 Model B myślę że idealnie się nadaje. Polecam przyjrzeć się jakie problemy miały osoby, które to kupiły chociażby ze względu na PCI Express (które z prawie niczym nie współpracowało - a miało być pięknie). Do tego nakładka na dyski SSD w tym standardzie (M2 PCIe), gdzie producent najpierw informował o możliwości bootowania z SSD (nawet się chwalili, że super ficzer w przeciwieństwie do RPi). Następnie się okazało, że bootloader do tej funkcjonalności dopiero zostanie wydany. Jak już został wydany (hura!), to się okazało, że należy go uploadować do EEPROM ... z tym, że pierwsze rewizje nie miały go wlutowanego). Ja akurat byłem wśród tych szczęśliwców. No ale spoko - kupiłem kompatybilny, wlutowałem i dupa, bo się okazało, że napisany przez producenta bootloader zaimplementowane miał tylko sterowniki do jakiś mega starych kontrolerów. Okazało się, ze cała implementacja (generalnie) była na tyle źle zrobiona, że większość dysków SSD nie tylko nie była w stanie wystartować, ale nawet nie miały szansy być widoczne w systemie. Ludzie z tej mikro społeczności zebranej przy projekcie (w tym ja) myśleli na początku, że coś źle robią, bo stanowisko producenta było takie, że u nich wszystko super działa. Następnie ktoś ze społeczności odkrył, że z kilku SSD działo mu to na jednym i zaczęły się tworzyć listy kompatybilności (bardzo krótkie - chyba z 3-4 modele). W końcu producent przyznał, że faktycznie tak to wygląda (wcześniej straciłem chyba z 15 godzin na debilnych próbach) i że właściwie to nie ma pojęcia które SSD działają, ale raczył wkleić kilka modeli podanych przez społeczność. Ludzie się lekko mówiąc zdenerwowali, bo wielu kupiło Rock Pi, tylko i wyłącznie dla tej funkcjonalności, a całość okazała się wielką prowizorką. Producent najpierw obiecał to poprawić, następnie ... przestał się odzywać. Do dziś żadnej poprawki oczywiście nie ma, a start Rock Pi 4 miało +- wtedy co Raspberry Pi 4 (2-3 lata). Co więcej o kompatybilności jakichkolwiek rzeczy programowych nie mogło być mowy, bo procek to zupełnie inna architektura, inaczej zaimplementowane I2C, inaczej zaimplementowane USB, jeśli ktoś chciał korzystać z gotowców pisanych pod RPi do obsługi gpio itp. mógł zapomnieć. Jeśli jesteś programistą, to mogłeś oczywiście próbować w tym rzeźbić, tylko po co.
@vamastah1737
@vamastah1737 2 жыл бұрын
Czyli problemy głównie z softem, a nie ze sprzętem. Wszystko powyższe da się zrobić, jeśli się jest programistą i ma czas. No ale faktycznie, masz rację, że tak nie powinno wyglądać wsparcie klienta. Dlatego ja osobiście kupuję boardy, które mają odpowiednio dobry support dla Armbiana (do sprawdzenia na oficjalnej stronie). Niestety chińczycy lubią się chwalić możliwościami sprzętu, jednak mają problem z dostarczeniem softu, który go wspiera. To samo jest nie tylko z SBC, ale też chociażby konsolkami do gier - do niektórych peryferiów driverów brak, więc potencjalnie mocne maszynki nie mogą np. w locie dekodować video w HD.
@michalp.1484
@michalp.1484 2 жыл бұрын
@@vamastah1737 "wszystko powyższe da się zrobić, jeśli się jest programistą i ma czas" - to w odniesieniu do implementacji protokołu pci-express na jakiejś egzotycznej platformie bez dokumentacji??? trochę tak jakbyś o operacji neurochirurgicznej odkrytego wcześniej gatunku powiedział, że spoko zrobi to każdy internista który znajdzie trochę czasu. Jeśli projektantom płytki zabrakło czasu na implementację tego a nawet na dobrą dokumentację, to ŻADEN programista tego nie zrobi. Jedyna potencjalna szansa to gdyby płytka szeroko się przyjęła i rozwinęła się aktywna społeczność.
@daivi777
@daivi777 2 жыл бұрын
W czasach kryzysu fajnie byłoby wykorzystać to co się ma pod ręką. W szufladach wielu ludzi zalegają niepotrzebne telefony, które parametrami dorównują RP. Ktoś musiałby te urządzenia jakoś przystosować do obsługi wejść wyjść. Może jakaś prosta przystawka łącząca się po USB?
@Atlantis1986
@Atlantis1986 2 жыл бұрын
Problemem często jest znalezienie odpowiednich narzędzi programistycznych dla starego sprzętu. Sam kiedyś myślałem o tym, żeby wykorzystać w jakimś projekcie któregoś ze starych Palmów. Teoretycznie wszystko wyglądało nieźle: kolorowy dotykowy wyświetlacz, UART 5V na złączu docka, procesor ARM taktowany jakimiś 200 MHz, wyjście audio. Powinien wystarczyć do niejednego projektu. Tylko... Znajdź gdzieś do tego SDK i toolchain w 2022. Strona Palma nie istnieje od dawna, w internecie udało mi się trafić tylko na pojedyncze narzędzia. Ktoś nawet przeportowł kompilator na Linuksa, ale ten nie chciał mi się nawet zbudować na współczesnym Debianie. Może trochę lepiej wygląda sytuacja w przypadku starych Androidów tylko tu widzę jeden problem... Czy naprawdę chcesz używać w swoim projekcie systemu, który ostatnią aktualizację bezpieczeństwa miał w 2015 roku? A na pierwszym RPi wciąż zainstalujesz aktualnego Linuksa...
@humb1
@humb1 2 жыл бұрын
@@Atlantis1986 a na telefonie z starym androidem da się spokojnie zainstalować jak najbardziej aktualnego Windowsa. Jak to będzie działać hmm zależy przedewszystkim od użytego sprzętu. Kwestia systemu tutaj jest w zasadzie dowolna byle zainstalowany system był przystosowany do ARM. Chyba nawet da się ręcznie zainstalować nowszą wersję samego androida. (To że apka od aktualizacji nie widzi dostępnej aktualizacji nie znaczy że jej nie ma i że nie da się tego "wymusić") Poza tym w wielu projektach kwestia bezpieczeństwa jest tak istotna jak śnieg zeszłej zimy. Taki telefon który miał by sterować silnikiem krokowym do otwierania barku gdy podejdziesz. w ogóle internetu nie potrzebuje. Więc po co ci tu jakie kolwiek aktualizacje bezpieczeństwa? Dalej nie wiem jak by ktoś wykanał tu "przystawkę z wyjściami I/O". coś w stylu AVT3130? Tylko trzeba tu też zaznaczyć że nie każdy stary telefon obsługuje port USB do czegokolwiek innego oprócz ładowania baterii.
@SamoyedComputers
@SamoyedComputers 2 жыл бұрын
Szkoda, chciałem sobie kupić Raspberry Pi. Mam nadzieję że ceny wrócą szybko do normy
@szymon4602
@szymon4602 2 жыл бұрын
Dobrze że sobie zrobiłem zapasy na parę sztuk, jeszcze przed tym kociokwikiem kowidowycm i wojennym. Zostawię sobie na później, gdy już trzeba będzie za to kupować ziemniaki by przeżyć 😀
@Yan005h
@Yan005h 2 жыл бұрын
Może czas najwyższy powiedzieć NIE i przestać kupować w botlandzie. Nauczyli się naciągać klientów tak samo jak przy premierze Sony PlayStation. Ja Rpi4 kupiłem z Niemiec, za przesyłkę dopłaciłem ale jest mniej niż z botlandu.
@zephirusplay
@zephirusplay 2 жыл бұрын
Właśnie tak jest . Z tego co widzę to nawet z FR DE i UK jest taniej niż w PL ....
@elektryk5
@elektryk5 2 жыл бұрын
Dziękujemy za info
@Wawrzino
@Wawrzino 2 жыл бұрын
Nawet nie wiedziałem, że taka sytuacja jest. Lata temu kupiłem RPi3B za śmieszne pieniądze do retropie. Teraz mógłbym ten używany sprzęt sprzedać z dużym zyskiem. Szok...
@krakow-z-nieba
@krakow-z-nieba Жыл бұрын
właśnie przekopałem internet i dorwałem 2 sztuki Raspberry Pi 4 / 4Gb po 300 zeta. Po prostu leżały sobie zapomniane w jakimś sklepie wysyłkowym w Internecie. Czasem warto spędzić 2 godziny na kopaniu po wyszukiwarce.
@MichalK_Photo
@MichalK_Photo 2 жыл бұрын
Pięknie. Czas sprzedać trójki z szuflady ;)
@zolasty2
@zolasty2 2 жыл бұрын
Uf, dobrze ze swoją malinkę kupiłam już jakiś czas temu :)
@jaroslawsobolewski8100
@jaroslawsobolewski8100 2 жыл бұрын
Mieszkam w Norwegii i dwa miesiące temu kupiłem Rasberry Pi 400 czekałem tylko tydzień w firmie Kjell & Company mam też 3+ 1GB i 4 4GB i inne arduino orginalne klony i mutanty z wifi Fajne filmiki dawaj więcej czadu Pozdrawiam
@RafalBielawski
@RafalBielawski 2 жыл бұрын
Wzrost cen spowodował, że ludzie chcą i decydują się na naprawy RPi, kiedyś naprawiałem for fun, a dziś konieczność sprawia że trzeba naprawić.
@macosm7818
@macosm7818 2 жыл бұрын
Problem z półprzewodnikami ma niepopularne przyczyny - energetyka odnawialna w Teksasie całkowicie zawiodła w czasie mroźnej zimy, a druga przyczyna cicha wojna handlowa między USA, a Chinami. Było za dobrze.
@ryekorodynator
@ryekorodynator 2 жыл бұрын
Jak dobrze ze udalo sie kupic Pi4 4GB za 299zl miesiac temu w ostatniej dostawie :-)
@Nevisek
@Nevisek 2 жыл бұрын
W jakim sklepie? Patrzyłem botlandy, kanami to nie ma już sporo czasu
@ryekorodynator
@ryekorodynator 2 жыл бұрын
@@Nevisek W Bootlandzie właśnie na początku marca mieli jedną dostawę i się załapałem.
@Nevisek
@Nevisek 2 жыл бұрын
@@ryekorodynator kurde obczajam dosyć często i śledzę i nie widziałem ... wiesz może w ile dni/godzin się rozeszły tak z ciekawości? XD aaa no i mam na botlandzie podany email żeby powiadomili jak będzie dostępny i nic niestety nie dostałem :(
@ryekorodynator
@ryekorodynator 2 жыл бұрын
@@Nevisek Jak dzwoniłem w lutym to mi powiedzieli, że mają planowaną dostawę na początek marca i żeby złożyć zamówienie przez stronę mimo braku dostępności. Zamówienie wisiało ok miesiąca i zostało automatycznie zrealizowane jak dostali dostawę. Ostatnio dzwoniłem jeszcze raz bo znajomy też chciał zakupić to powiedzieli, że dostawy nie ma w planach i nie wiadomo kiedy będzie - problem z półprzewodnikami. Także nie liczyłbym na poprawę sytuacji w najbliższym czasie. Mi się udało 🙂 lecz ciśnienia nie miałem żeby na już i teraz a patrząc na ceny na allegro to po prostu zamówiłem i czekałem.
@Nevisek
@Nevisek 2 жыл бұрын
@@ryekorodynator kurde dzięki wielkie za info, może warto złożyć zamówienie, wtedy jakby nie było będę bliżej w kolejce :) po złożeniu zamówienia od razu płaciłeś? Mam inżynierkę do robienia i obronę w lutym, ale dostałem jedną od doktorka to chill
@zmontujzmontim
@zmontujzmontim 2 жыл бұрын
Nie zauważyłem by ceny jakoś drastycznie wzrosły od jakichś 4 miesięcy. To o co afera?
@Kaizenpol
@Kaizenpol 2 жыл бұрын
To może zrobisz jakiś tutorial jak postawić/przenieść Domoticza na Dockera? W sumie mam NASa na OMV a wyjść i wejść RPI nie wykorzystuję - wszystko idzie przez Arduino. Pewnie, że spięcie dużego NASa z Arduino przez USB wygodne zazwyczaj nie jest, ale może da się wykorzystać klona Arduino z wbudowanym WiFi?
@Fenrian512
@Fenrian512 2 жыл бұрын
Ale miałem przeczucie na początku kwietnia postanowiłem kupić raspbbery pi bo ta co mam wykorzystuje do autorskiego stanowiska badawczego. Kupiłem jedną z ostatnich sztuk na X-kom. Ale jak zobaczyłem ceny na allegro to złapałem za głowę. Zaczyna być problem z hat do raspberry. Karta rozszerzająca możliwość malinki o pomiar sygnałów analogowych kosztowała w kwietniu ok. 125-150 zł teraz na Botland ponad 600 zł masakra
@vamastah1737
@vamastah1737 2 жыл бұрын
Moda na Raspberry Pi jest w moim odczuciu śmieszna. Jeśli producent ma problem z produkcją, to racjonalnie myślący klient poszedłby kupić towar od konkurencji: OrangePi, BananaPi, OnionPi, LicheePi, itd. Sprzętowo są to zamienniki porównywalne bądź lepsze. Ceny (szczególnie w przypadku mniej wydajnych obliczeniowo modeli) też są niższe. Koniec końców to są tylko minikomputerki z Linuxem, a ten pójdzie na prawie każdym współczesnym CPU.
@macosm7818
@macosm7818 2 жыл бұрын
Dokładnie, a w wielu przypadkach sprawdzi się (a nawet będzie sporo lepszy) też tani terminal x86.
@johnblue5686
@johnblue5686 2 жыл бұрын
Ci oficjalnie otwierają konta na serwisach aukcyjnych i sprzedają po cenach spekulacji :/
@berikberiq1408
@berikberiq1408 2 жыл бұрын
Ja mam prawie 2 lata raspberry pi 4B 4GB ram i ciągle mi służy ale maska maskującą wifi i bt odpadła bo spadł mi z biurka ale reszta działa😉
@dawzaw37
@dawzaw37 2 жыл бұрын
Zajmujesz się konfiguracją raspberry ???? Oczywiście odpłatnie ??
@logistick126
@logistick126 2 жыл бұрын
Ja przechodzę na jeden mocniejszy komputer typu SFF, na którym postawię sobie ESXi do wirtualizacji m. in. Sophos XG UTM, True NAS i jakiegoś linuxa pod pozostałe usługi takie jak Adguard, system automatyki domowej czy kontroler unifi. Dzięki temu zwolnię jedno RPi 4.
@mil3k
@mil3k 2 жыл бұрын
A o Proxmox nie myślałeś? Z tego co widziałem w opisie ESXi to jest to system skierowany na obsługę wirtualnych maszyn, co robi też Proxmox, który dodatkowo fabrycznie obsługuje kontenery.
@poipoipoi090909
@poipoipoi090909 2 жыл бұрын
zniknely
@wodazdrojowa
@wodazdrojowa 2 жыл бұрын
No właśnie: nie znikły tylko zniknęły :))
@damianpoborski
@damianpoborski 2 жыл бұрын
Następnym razem popraw jakość audio, a filmy będą super👌
@kubakus9696
@kubakus9696 2 жыл бұрын
Mam na sprzedaz 3szt Raspberry Pi 3 model B ✌️
@humb1
@humb1 2 жыл бұрын
Skoro oficjalnia informacja mówi że "idzie do biznesu" to znaczy że trzeba zlokalizować która firma to kupuje i co z tego robi. Komputerów biurowych się nie wymienia co tydzień 0,5mln raczej tu nie idzie. Można kupić produkt tejże firmy co kolwiek by to było nwm np. Drukarka i wymontować. Już można cieszyć się nową malinką😉🤣
@dominikkocot1000
@dominikkocot1000 2 жыл бұрын
Nigdy nie uważałem Botlandu za opłacalne źródło RPi.. Właśnie na allegro kupowałem najtańsze płytki - nawet teraz od ręki można mieć wersję 4b 4GB z akcesoriami za 465zł, nie mówiąc o wersjach 400 za 469zł. Najtańsze 4b 8GB znalazłem za 750zł - da się? Da! Owszem, ceny są mega zawyżone względem MSRP, ale dostępne są i nie są one w rzeczywistości tak drogie, jak zostało to pokazane w materiale
@pasmanpasmanski5405
@pasmanpasmanski5405 2 жыл бұрын
Wydaje się że dostępność pi4 i cm4 się polepsza, prznajmniej w sklepach niemieckich.
@dziabi3
@dziabi3 2 жыл бұрын
Firma w której pracuje też używamy Pi4 w sterownikach maszyn
@michal5869
@michal5869 2 жыл бұрын
czyli botland ma zakaz podnoszenia cen ale jak widać się nie stosuje i co mu zrobią?
@grafen1000
@grafen1000 2 жыл бұрын
To że ceny poszły w górę, nie dziwi. Wszystko zdrożało jak to "w czasach wojny". Mam inne, na tą chwilę czysto teoretyczne pytanie. Ktoś łebski wymyślił mini komp pod Linuxa i super, a czy jest moźliwość skonstruowana o podobnych gabarytach mini komp pod starsze wersje systemów (coś w stylu retro), pod: Dos, Win 95 i Win 98? Z mini systemami stricto pod gry tamtego okresu? Myślę że taki sprzęcik pobiłby na łeb, na szyję dzisiejszą Malinę. Zysk ze sprzedaży, byłby kosmiczny!
@michah3956
@michah3956 2 жыл бұрын
Pytałem w jednym sklepie i dostawa ma być w czerwcu lub lipcu.
@michah3956
@michah3956 2 жыл бұрын
Przydałby się update.
@wlodekgren
@wlodekgren 2 жыл бұрын
czegos nie rozumie wystarczy sprawdzic gdzie to jest produjowanie stanowisko chin najpier zaopartrujemy rynek azjatycki ( cirka 5 mijardow ptencjalnych kientow) co sie bedziemy przejmowac europa ( 600 milionow klientow ) proste wszystko kupisz w cenach rsmo w chinach rylko nie ma wysylki poza azje :)
@dominikos69
@dominikos69 2 жыл бұрын
Lecą do kopaczy :)
@patrykf4993
@patrykf4993 2 жыл бұрын
Jakiś czas temu kupilem w DE.
@MrZiemwit
@MrZiemwit 2 жыл бұрын
zamienie rpi ne cene ropy z 2019, cene materialow budowlanych z 2019, cene zycia, wolnosc zycia, ktos chetny, nie, aha zawsze mozna nakrecic obszerny film o zamiennikach rpi ktore sa przeciez od 100zl i kazdy chyba o nich nawet wie dla wielu fanow smarthome to sa chyba nawet lepsze sprzety niz rpi z tfu usb
@zephirusplay
@zephirusplay 2 жыл бұрын
I cały zakaz podnoszenia cen poszedł w leb . Botland za 4b 8gb chciał 419pln a teraz 435 pln .....
@MrX-yg7rz
@MrX-yg7rz 2 жыл бұрын
Akurat mi się zepsuł 3B i kurczę szukam 2B lub 3B w normalnej cenie....
@mad-ib9bc
@mad-ib9bc 2 жыл бұрын
Kupiłem kiedyś ten zestaw z x-kom i zasilacz strasznie piszczy, to normalne?
@spozniony5499
@spozniony5499 2 жыл бұрын
No u mnie w pracy na rasberrynkach mamy postawione testery
@davideczek
@davideczek Жыл бұрын
nadal nie ma nic, trzeba poszukać alternatyw
@wuuwaz8473
@wuuwaz8473 2 жыл бұрын
Witam, szukam oświecenia do garażu na 12lamp najlepiej żeby można było sterować z jednego miejsca wszystkimi lampami
@Rupercik85
@Rupercik85 2 жыл бұрын
Ja swoje pi4b8gb pogoniłem studentowi na jakiś projekt za 500 z heatsinkiem. Troche bym teraz za niego dostał...
@sebastian.calusinski
@sebastian.calusinski 2 жыл бұрын
W takich cenach to już mocne jednostki minipc/tablet/laptop :)
@fnmayo
@fnmayo 2 жыл бұрын
@IoT aktualny dystrubutor to tylko botland
@BikZom
@BikZom 2 жыл бұрын
udało się dorwać używane 3b+ z zasilaczem za 90zł w tamtym roku mam na nim postawiony serwer do obsługi drukarki 3d
@Lukacjusz
@Lukacjusz 2 жыл бұрын
Polacy muszą pojechać do pracy do Chin montować raspberry pi za miskę ryżu.
@ADR1991pl
@ADR1991pl 2 жыл бұрын
Dzien dobry, jaki jest miesieczny koszt czlonkostwa w Pana grupie?
@IoT
@IoT 2 жыл бұрын
Zero złotych :)
@markem3420
@markem3420 2 жыл бұрын
@@IoT Dla wielu i tak pewnie będzie za drogo ;-P
@archlinux9459
@archlinux9459 2 жыл бұрын
@@IoT okey, to ile płacisz za dołączenie? (;
@mil3k
@mil3k 2 жыл бұрын
@@markem3420 Masz rację, dla mnie za drogo. A wiesz czemu? Bo ta grupa jest na FB i musiałbym płacić poddaniem się ich propagandzie. :)
@markem3420
@markem3420 2 жыл бұрын
@@archlinux9459 Płacisz danymi o sobie.
@hilzu3520
@hilzu3520 2 жыл бұрын
Cześć. Planuję zakupić Raspberry Pi 4 8GB RAM. Czy nadaje się ten komputer jako typowy komputer do codziennego użytku? Muzyka, przeglądarka, programy typu Zoom czy Microsoft Teams, Visual Studio Code, Adudacity i oprogramowanie do zarządzania siecią czy serwerami. Albo jakaś alternatywa dla Raspberry Pi 4 o podobnych rozmiarach i cenie (a nawet niższej)? Zależy mi też na Bluetoorh i wi-fi.
@IoT
@IoT 2 жыл бұрын
Nie nadaje się :) Do tego w tej cenie kupisz już przeróżne kadłubki SFF w styku Intel NUC, a jak budżet większy to i przeróżne ZOTAC tego typu.
@hilzu3520
@hilzu3520 2 жыл бұрын
​@@IoT a z jakąś kartą dźwiękową na USB i dysk SSD? Tylko o temat dźwięku i szybkości chodzi? I czy przy głośnikach bluetooth też byłby problem? Zastanawiam się też nad Fujitsu Esprimo Q920 z Intel Core i5-4590T. Ceny podobne.
@mariosledz9098
@mariosledz9098 2 жыл бұрын
jak podloczyc rasbery do laptopa czy sie da dziekuje
@popiszo9367
@popiszo9367 2 жыл бұрын
A po co ??
@witomir7105
@witomir7105 2 жыл бұрын
Przez WiFi lub BT.
@OussyNecroSec
@OussyNecroSec 2 жыл бұрын
Dlatego kupuje się Dell'a 5070 za 400 zł na Allegro, dorzucam dysk m.2 sata i finalnie mamy dużo mocy i możliwości bez porównania 🥰 Sumując flota u mnie to dwa własnie Dell Wyse 5070 x2 z dyskiem 500 GB WD Blue Sata m.2 i Orange Pi 3 bo ma 4x USB 3.0 i pod tym mam serwer NAS.
@michalp.1484
@michalp.1484 2 жыл бұрын
dokładnie tak zrobiłem - 5070 na Pentium J5005 - jest to rozwiązanie o wiele lepsze pod każdym względem
@Promilus1984
@Promilus1984 2 жыл бұрын
Opi3 ma 4 gniazda USB3, ale na hubie :) Fizycznie jest tylko 1 host. RK3399 ma chyba 2.
@OussyNecroSec
@OussyNecroSec 2 жыл бұрын
@@Promilus1984 coś takiego ;D u mnie działa i ciągle cały ethernet więc jestem zadowolony już kolejny rok
@Promilus1984
@Promilus1984 2 жыл бұрын
@@OussyNecroSec u mnie się tego trochę nazbierało, 2x Opi Zero 256MB (+nakładka z usb, analogowym video i mikrofonem) leżą i się kurzą (bo w starym domu mi się nie opłaca nic z tym robić więc odłączyłem i schowałem, a w nowym to najpierw musze wyremontować a potem można się bawić w automatyzacje etc.), do tego Opi Zero 2 Plus H5 z 8GB eMMC i kamerką, OPi Lite (konsolka retro dla dzieciaków siostry #1), Opi Plus 2E (konsolka retro dla dzieciaków siostry #2), OrangePi PC2 (był domoticz, teraz się kurzy), Prime (tu mieliło WCG, ale skończyły się ARMowe projekty), 3 (tylko w sumie zerknąłem po zakupie jak to działa i w sumie tyle), RPi4 1GB z waveshare LCD (miała być alternatywa do tabletu - panel do wizualizacji i sterowania domoticzem, ale brakło czasu, a kupiony jak wchodził bo na kamami kosztował mniej więcej tyle co Pi3 z 1gb, najmocniejszych - tj. z największą pamięcią pi4 wtedy jeszcze nie było) i Nano Pi M4 (też do mielenia danych w projektach BOINC). Od biedy by się coś znalazło z elektroszrotu, jakieś PC/104 albo inne duperszwance. A ostatecznie pseudo NAS to zrobiłem na routerze (miał być na NanoPi właśnie, kupiłem nawet przejściówy z USB3 na SATA3) i jakoś działa.
@TXPer
@TXPer 2 жыл бұрын
pora na wykorzystanie starych pc
@kokzos
@kokzos 2 жыл бұрын
Ta Chciałem sobie kupić od dłuższego czasu A kiedy już się namyśliłem to stało się to Miałem zamiar postawić home assistanta No ale... Kupiłem komputerek za 500 zł i na nim postawiłem hs
@HelloHelloXD
@HelloHelloXD 2 жыл бұрын
Jaki?
@krisbart4294
@krisbart4294 2 жыл бұрын
A ja głupi pozbyłem sie maliny, mogła leżeć i czekać na swoja kolej 😡🤦🏼😂
@xproton
@xproton 2 жыл бұрын
Pico to mikrokontroler a nie SBC, zupełnie co innego.
@misterglobetrotter81
@misterglobetrotter81 2 жыл бұрын
Pozdro
@adam38183
@adam38183 2 жыл бұрын
Jestem milionerem , mam 3 malinki 🤣🤣🤣
@witomir7105
@witomir7105 2 жыл бұрын
A ja 5.
@jakubov1
@jakubov1 2 жыл бұрын
Nie przejmujcie się tak tym Raspberry Pi, bo jak tak dalej wszystko będzie szło, to galopująca inflacja sprawi że wszystko będzie w kosmicznych cenach, np. żywność
@eSUBA94
@eSUBA94 2 жыл бұрын
Generalnie nawet jak kupuje jakieś rzadsze elementy komponenty na ali to nawet jak są dostępne na stanie to po tygodniu wysyłkę mi anulują. Masa osób ma RPI3 kupione na zapas lub bez pomysłu :) Dużo osób pewnie nawet zapomniało że kupiło i leżą w domu. Wiele osób wymieniło też model 2 na 3 a dwójka leży. OLX i Allegro wyczyszczony - ledwo 10 aukcji :)
@Bartek-mk4jm
@Bartek-mk4jm 2 жыл бұрын
Głuche przerwy które pan robi, doprowadzają mnie do szału
@WIPI1979_przemo
@WIPI1979_przemo 2 жыл бұрын
Witam. Mnie interesuje najwyższy model - najwyższy model CPU (dołączę radiator z wentylatorem) i najwięcej RAMu (8GB lub najlepiej 16GB) z najnowszymi złączami,... Z łączem dysku SSD (M.2 najlepiej) Ze złaczem na WiFi (chcę zamontować WiFi 6 z najnowszym Bluetooth). Tak by zasilacz z powerbank-u i/lub z HUB-a USB monitora. PS. Niech dadzą dostęp do samych podzespołów i płytek (w pudełku z bardzo dobrze zabezpieczonymi podzespołami przed uszkodzeniami). Sami wlutujemy podzespoły ;). ;) Zdrowia i powodzenia... Pozdro. Przemo (1979)
@FIREMAN-ff3cj
@FIREMAN-ff3cj 2 жыл бұрын
swoją sprzedałem za 390 pln
@armanii6462
@armanii6462 2 жыл бұрын
teraz w xkomie za 790zł XDDDDDDDDDDDDD
@IoT
@IoT 2 жыл бұрын
Xd
@Nck493
@Nck493 2 жыл бұрын
Osobiście nie będę płakał za tym gniotem..
@zwyklyuser44
@zwyklyuser44 2 жыл бұрын
ale bida :((((
@bartoszri
@bartoszri Жыл бұрын
gra na cenę . można kupić na eb*y ale 3x drożej
ROZDZIELNICA ELEKTRYCZNA za 100 000 ZŁ | odc.0
16:41
Raspberry Pi 5 Operating Systems
16:00
ExplainingComputers
Рет қаралды 134 М.
Officer Rabbit is so bad. He made Luffy deaf. #funny #supersiblings #comedy
00:18
Funny superhero siblings
Рет қаралды 16 МЛН
Bike Vs Tricycle Fast Challenge
00:43
Russo
Рет қаралды 109 МЛН
Офицер, я всё объясню
01:00
История одного вокалиста
Рет қаралды 6 МЛН
4TB SSD in Raspberry Pi 4 NAS
14:01
IoT
Рет қаралды 195 М.
ZABLOKUJ wszystkie REKLAMY ❌ AdBlock PI-HOLE
16:41
IoT
Рет қаралды 232 М.
Smarter than a Smart TV! (Raspberry Pi Inside)
9:10
Jeff Geerling
Рет қаралды 2 МЛН
Have you ever seen soldering THIS close?
9:53
Robert Feranec
Рет қаралды 489 М.
Raspberry Pi 4b - mały ale wariat!
31:32
MarekMoowi
Рет қаралды 44 М.
We Need Internet! Running a 3,000 ft Fiber Optic Cable
19:53
The Homesteading RD
Рет қаралды 150 М.
Moja Pierwsza Przygoda z RTL-SDR
28:00
CyberŁącze
Рет қаралды 22 М.
Raspberry Pi 5 vs N100 PC (featuring Ubuntu 23.10)
14:59
ExplainingComputers
Рет қаралды 468 М.