„DROGA DONIKĄD” Józef Mackiewicz 112 POLSKI Z PASJĄ

  Рет қаралды 9,080

Polski z Pasją - Danuta Motwicka

Polski z Pasją - Danuta Motwicka

Күн бұрын

#językpolski #kursdomatury #lektury #naukapolskiego
Witam!
Nazywam się Danuta Motwicka.
Zapraszam na kolejny odcinek, tym razem czas na ”Drogę donikąd” Józefa Mackiewicza.
LINK DO ZAKUPU KSIĄŻKI „ONI”:
allegro.pl/ofe...
Kontakt: damot@op.pl
Operator: Agata Kopaczewska
INSTAGRAM: @polskizpasja_danutamotwicka
Facebook: / polskizpasjadanutamotw...

Пікірлер: 39
@agahunter8977
@agahunter8977 9 ай бұрын
No to wrocilismy z dalekiej podrozy spowrotem do piekla. Uklony dla Pani za to piekne i wazne spotkanie.❤
@jacekbialy6105
@jacekbialy6105 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ciekawe omówienie tej niezwykłej powieści, której akcja toczyła się naprawdę z Autorem w roli głównej. Mamy tu bowiem do czynienia z fabularyzowanym dokumentem o charakterze faktograficznym. Można jeszcze dodać, że równie ciekawy jest dalszy ciąg "Drogi do nikąd" o tytule "Nie trzeba głośno mówić". Akcja tej drugiej powieści rozpoczyna się rankiem 22 czerwca 1941 roku, kiedy Leon i Henryk czekają na wileńskim dworcu na podmiejski pociąg. Wtedy też są świadkami pierwszych niemieckich nalotów na lotnisko w Porubanku. Nie pojawia się już powieściowy Paweł, jednak szereg innych postaci znanych z 'Drogi do nikąd' musi się teraz odnaleźć w realiach niemieckiej okupacji. Niektóre zdarzenia, których Józef Mackiewicz był wówczas naocznym świadkiem, są teraz oglądane oczami powieściowych bohaterów takich jak Leon i Henryk (na przykład masakra Żydów dokonana na stacji kolejowej w Ponarach). Obie powieści stanowią znakomitą analizę porównawczą dwóch totalitarnych systemów i ich wpływu na ludzką psychikę. Pozdrawiam!
@piotrwlodno7666
@piotrwlodno7666 3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo z następne wspaniałe omówienie!
@drejkuutmv9838
@drejkuutmv9838 3 жыл бұрын
Lubie ten Pani głos i pani filmy ! Świetnie jest ,zdrówka
@patrycjusztv439
@patrycjusztv439 3 жыл бұрын
Pani najlepiej opowiada dziękuję
@dominikwawrzyniak7748
@dominikwawrzyniak7748 3 жыл бұрын
Dziękuję za wspaniałe omówienie
@alicja7852
@alicja7852 3 жыл бұрын
Dziękuję pięknie za pomoc!
@thatsmyname8253
@thatsmyname8253 3 жыл бұрын
Świetna książka, cieszę się, że można zobaczyć recenzję. Podobnie sama sylwetka Józefa, warto wspomnieć, że za swoją nieustępliwość zapłacić dość wysoką cenę. Odrzucony przez krytykowanych żył w dużej biedzie a poczucie godności nie pozwalało mu przyjmować nadto pomocy od innych. Co ciekawe sam opisywał siebie jako człowieka międzymorza, rozumiejąc ojczyznę jako coś szerszego niż jedynie tymczasowe granice w tym regionie
@jacekbialy6105
@jacekbialy6105 2 жыл бұрын
Równie ciekawy jest dalszy ciąg "Drogi do nikąd" o tytule "Nie trzeba głośno mówić". Akcja rozpoczyna się rankiem 22 czerwca 1941 roku, kiedy Leon i Henryk czekają na wileńskim dworcu na podmiejski pociąg. Wtedy też są świadkiem pierwszych niemieckich nalotów na lotnisko w Porubanku. Nie pojawia się już powieściowy Paweł, jednak szereg innych postaci znanych z 'Drogi do nikąd' odnajduje się teraz w realiach niemieckiej okupacji. Niektóre zdarzenia, których Józef Mackiewicz był wówczas osobistym świadkiem, są teraz oglądane oczami powieściowych bohaterów takich jak Leon i Henryk (na przykład masakra Żydów dokonana na dworcu kolejowym w Ponarach). Powieść jest znakomitą analizą porównawczą dwóch totalitarnych systemów i ich wpływu na ludzką psychikę. Gorąco polecam!
@ktoshaha9501
@ktoshaha9501 3 жыл бұрын
Dziękuję za ten film !
@kacpervx
@kacpervx 3 жыл бұрын
Dziękuje za film
@michalkowwy_
@michalkowwy_ 3 жыл бұрын
Super!
@x2006-l9b
@x2006-l9b 3 жыл бұрын
uwielbiam panią!!
@thessaloniikii
@thessaloniikii 3 жыл бұрын
Pozdrawiam
@piotrjankowalczyk
@piotrjankowalczyk 2 жыл бұрын
Przeczytane. Rewelacja.
@megdybas8411
@megdybas8411 2 жыл бұрын
Dziękuję za ciekawe streszczenie. Ja dotarłam do tej książki w formie audiobooka. Najbardziej zapamiętałam komentarz chłopa, spotkanego gdzieś po drodze przez głównego bohatera do niespełnionego, a bardzo wyczekiwanego cudu. Komentarz na temat Boga i oczekiwań ludzi wobec niego (wiara w to, że Bóg uwolni ich od bolszewików). Czlowiek ten był chyba agnostykiem :). I jeszcze dodam od siebie, że ten brak nadzieji i fatalizm, bezsens ucieczki bohaterów tworzy klimat książki. Dla mnie zupełnie wyjątkowy... Również polecam.
@walterweiss7124
@walterweiss7124 22 сағат бұрын
"czarny sufit", u Orwella w "1984" bylo 2+2=5, ta sama dialektyka
@wloceg
@wloceg 2 жыл бұрын
„Zaskoczenia” humanistów są zaskakujące. Jak mało znają się na ludziach.
@jacekbialy6105
@jacekbialy6105 3 жыл бұрын
Lecz skąd u szanownej prelegentki takie zdenerwowanie? Temat co prawda emocjonujący, lecz pośród tych emocji pani zapomniała powiedzieć, że 'Droga do nikąd' jest powieścią faktograficzną. Że występujące tam postacie są rzeczywiste, a główny bohater przeżywa to, co sam Autor w owym ponurym czasie widział, co robił, słyszał i o czym wtedy myślał. To wszystko opisał w fabularyzowanej formie w sposób niezwykle ciekawy. A opis zapewne jest dokładny, gdyż tylko prawda potrafi być tak ciekawa. Pozdrawiam
@emhyrvemrais7574
@emhyrvemrais7574 4 ай бұрын
O jeśli to był by fakty to jestem ciekawy na kim był oparta postać Tadeusza Zakrzewskiefo i co się z nim stało
@jacekbialy6105
@jacekbialy6105 4 ай бұрын
Ta postać przed wojną była agentem ubezpieczeniowym, a podczas sowieckiej okupacji zabrała się za lewe interesy (szmugiel) i organizowanie antysowieckiego oporu. Jego argumentacja była taka, że każdy stał się zagrożony bez względu na to co robi, dlatego należy coś robić. Umieszczając tego człowieka w swojej opowieści Mackiewicz zmienił mu tylko imię i nazwisko (o czym zaznaczył na wstępie). Pewnego dnia pojechali we dwóch odszukać skarb zakopany w jakimś skolektywizowanym dworze, gdzie zostali zadenuncjonowani lokalnym sowietnikom. Literacki pierwowzór Tadeusza Zakrzewskiego został zastrzelony podczas próby aresztowania, czego autor był naocznym świadkiem. Józefa Mackiewicza ukryła przed obławą przygodna kochanka, dzięki czemu mógł opisać tą historię.
@jacekbialy6105
@jacekbialy6105 4 ай бұрын
​@@emhyrvemrais7574 Ta postać przed wojną była agentem ubezpieczeniowym, a podczas sowieckiej okupacji zabrała się za lewe interesy (szmugiel) i organizowanie antysowieckiego oporu. Jego argumentacja była taka, że każdy stał się zagrożony bez względu na to co robi, dlatego należy coś robić. Umieszczając tego człowieka w swojej opowieści Mackiewicz zmienił mu tylko imię i nazwisko (o czym zaznaczył na wstępie). Pewnego dnia pojechali we dwóch odszukać skarb zakopany w jakimś skolektywizowanym dworze, gdzie zostali zadenuncjonowani lokalnym sowietnikom. Literacki pierwowzór Tadeusza Zakrzewskiego został zastrzelony podczas próby aresztowania, czego autor był naocznym świadkiem. Józefa Mackiewicza ukryła przed obławą przygodna kochanka, dzięki czemu mógł opisać tą historię.
@stellabella2394
@stellabella2394 Жыл бұрын
Polecam Pani film o Mackiewiczu "Czarny sufit" kzbin.info/www/bejne/bWTPo5aqqKt8otE
@danutamotwicka6941
@danutamotwicka6941 Жыл бұрын
Jestem pod ogromnym wrażeniem. Serdecznie dziękuję za link.
@stellabella2394
@stellabella2394 Жыл бұрын
@@danutamotwicka6941 Proszę uprzejmie i pozdrawiam!
@walterweiss7124
@walterweiss7124 22 сағат бұрын
thx
@piotrjankowalczyk
@piotrjankowalczyk 2 жыл бұрын
Psia uległość. Komenda: "Włóż maseczkę".
@jacekbialy6105
@jacekbialy6105 2 жыл бұрын
Są pewne normy współżycia, a porównywanie ich do totalitarnego systemu jest skrajnie nieuczciwe wobec ofiar tego systemu. Jeżeli chcesz mieć psa, to musisz go co roku szczepić. Jeśli wybierasz się na safari, musisz siebie zaszczepić na kilka tropikalnych chorób. Podczas bombowego nalotu uciekaj do schronu, a podczas epidemii noś maseczkę i nie sprawiaj swoim zachowaniem problemów.
@piotrjankowalczyk
@piotrjankowalczyk 2 жыл бұрын
@@jacekbialy6105 To prawda, dlatego wprowadzenie restrykcji w stanie zagrożenia jest moralnie uzasadnione. Problem w tym, że tak jak przy ptasiej grypie... I tu się nie uda nam zgodzić, bo mamy inny zespół faktów do oceny.
@jacekbialy6105
@jacekbialy6105 2 жыл бұрын
@Piotr Kowalczyk Zespół faktów do oceny jest taki, że wirus Sars-Cov-2 jest wynikiem manipulacji genetycznej metodą GOF (gain of function) stosowaną w celu zwiększenia jego przyczepności do ludzkich tkanek. Świadczą o tym nienaturalne sekwencje aminokwasów, jakie odkryto w glikoproteinie 'S', znajdującej się w jego kolcach. Być może nie jest produktem końcowym lecz powstał na jakimś etapie biologicznego eksperymentu. Takich eksperymentów dokonywano jawnie w amerykańskich laboratoriach do roku 2017, kiedy zostały zakazane w tym kraju. Jednak zmodyfikowany wirus przetrwał w chińskich laboratoriach wojskowych, skąd wydostał się najprawdopodobniej jesienią 2019 roku podczas remontu instalacji wentylacyjnej w instytucie w Wuhan (wówczas to doszło do pierwszych zachorowań wśród tamtejszego personelu). Nie wiadomo jednak, czy był to wypadek w następstwie zaniedbań prac remontowych, czy też celowy sabotaż. Trzeba pamiętać, że Chiny Ludowe są krajem totalitarnym, a ruchy oporu jakie tam działają zdolne są do aktów terrorystycznych, dlatego ryzyko pojawienia się kolejnych epidemii jest całkiem realne. Tak czy inaczej również za miedzą mamy bezpardonową wojnę, która może przybrać rozmaite postacie. Putin już straszył, że Ukraina posiada amerykańską broń biologiczną, dlatego nie jest wykluczone, że szykuje jakąś prowokację. Jeśli zaczną spadać bomby, to uciekaj do schronu. A jeśli nastąpi atak biologiczny, wtedy noś maseczkę i nie sprawiaj swoją osobą problemów.
@emhyrvemrais7574
@emhyrvemrais7574 4 ай бұрын
Szkoda że nie ma spin-offu histori Tadeusza Zakrzewskiego nic nie powiedziane jest co się z nim działo
@jacekbialy6105
@jacekbialy6105 4 ай бұрын
Rzeczywiście nietuzinkowa postać, ktorej Mackiewicz w swojej opowieści zmienił tylko imię i nazwisko (o czym zaznaczył na wstepie). Jeśli wierzyć Autorowi, literacki pierwowzór Tadeusza Zakrzewskiego przed wojną był agentem ubezpieczeniowym, a podczas sowieckiej okupacji zabrał się za lewe interesy (szmugiel) i organizowanie antysowieckiego oporu. Argumentował, że czynny opór jest jedynym racjonalnym wyjściem w sytuacji, gdzie każdy stał się zagrożony bez względu na to kim jest i co robi. To on pierwszy wysunął tezę, żeby z komunistami nie rozmawiać, tylko do nich strzelać i wygląda na to, że ten człowiek miał spory wplyw na późniejsze poglądy Jozefa Mackiewicza. Z kart jego opowieści wynika, że pewnego dnia pojechali we dwóch odszukać skarb zakopany w jakimś skolektywizowanym dworze, gdzie zostali zadenuncjonowani lokalnym sowietnikom. Podczas próby zatrzymania Tadeusz Zakrzewski zostaje zastrzelony, czego powieściowy Paweł jest naocznym świadkiem. Jego samego przed obławą ukryła przygodna kochanka i podobnie musiało się wydarzyć w rzeczywistości realnej. Gdyby tak się nie stało, Józef Mackiewicz nie mógłby opisać tej i wielu innych historii.
@piotrjankowalczyk
@piotrjankowalczyk 2 жыл бұрын
A to po to te zamknięte granice i wszędzie pokaż certyfikat.
@jacekbialy6105
@jacekbialy6105 Жыл бұрын
I zaszczep psa warchole, żebyś nie miał kłopotów!
@rafalkaminski6389
@rafalkaminski6389 2 жыл бұрын
Wydają miliony na propagandę - jakież to aktualne :)
@jacekbialy6105
@jacekbialy6105 Жыл бұрын
Kto wydaje i co aktualne?
@Lechoslaw8546
@Lechoslaw8546 Жыл бұрын
NIE jest prawdą, że Mackiewicz bardziej nienawidził Stalina niż Hitlera. On uważał, że komunizm jest większym zagrożeniem i że przyszedł z ZACHODU. Jeśli nie mam racji, proszę powiedzieć gdzie tak napisał?
Józef Mackiewicz, Droga donikąd
16:51
Książka z plecaka
Рет қаралды 5 М.
„RAPORT O STANIE WOJENNYM” Marek Nowakowski 111 POLSKI Z PASJĄ
10:01
Polski z Pasją - Danuta Motwicka
Рет қаралды 11 М.
Крутой фокус + секрет! #shorts
00:10
Роман Magic
Рет қаралды 36 МЛН
How I Turned a Lolipop Into A New One 🤯🍭
00:19
Wian
Рет қаралды 10 МЛН
小丑家的感情危机!#小丑#天使#家庭
00:15
家庭搞笑日记
Рет қаралды 27 МЛН
„MADAME” Antoni Libera #98 POLSKI Z PASJĄ
13:54
Polski z Pasją - Danuta Motwicka
Рет қаралды 15 М.
MŁODA POLSKA, cechy, poezja #43 POLSKI Z PASJĄ
16:51
Polski z Pasją - Danuta Motwicka
Рет қаралды 43 М.
Literatura i sztuka 1
16:42
Polski z Pasją - Danuta Motwicka
Рет қаралды 1 М.
„PODRÓŻE Z HERODOTEM” Ryszard Kapuściński #105 POLSKI Z PASJĄ
6:10
Polski z Pasją - Danuta Motwicka
Рет қаралды 6 М.
"Dżuma" postawy bohaterów wobec zła.
35:21
Wiedza z wami
Рет қаралды 117 М.
13. Było mi wstyd
18:09
Polski z Pasją - Danuta Motwicka
Рет қаралды 1,4 М.
Madame Antoniego Libery
19:21
Książka z plecaka
Рет қаралды 7 М.
Крутой фокус + секрет! #shorts
00:10
Роман Magic
Рет қаралды 36 МЛН