Profesor Dudek to wspaniały człowiek. W prosty sposób tlumaczy gawiedzi historię najnowszą. Oglądam jego kanał, książki czytam i polecam wszystkim bo mam 4 dychy na karku i wiem co mówię, wychowałem się w tych czasach i widzę jaki warsztat ma ten człowiek. Dlatego hejterom mówię: Weźta się głąby do nauki, weźcie książkę do ręki i zacznijcie czytać, i nie chodzi o tylko o książki profesora tylko o to co sam profesor apeluje. Wikipedia to nie biblia.
@jerzywecawski24885 ай бұрын
Jeśli masz cztery dychy - to w okresie transformacji miałeś coś około dziesięć. Nie traktuj tego jako przytyk , ale oczywiste stwierdzenie ,że ludzie w tym wieku polityką się nie zajmowali . Czasy złodziejskiej transformacji - to walki gangsterów , złodziejstwo i podkładanie bomb . Wielu z nich - obecnie stateczni biznesmeni ...Nie chce mi się słuchać pana Dudka , bo pamięć mam ciągle niezłą . O lustracji piszę wyżej a o transformacji - od trzydziestu lat. Twierdzę ,że był to złodziejski przekręt dwu frakcji PZPR . Zarówno lustrację , jak i rzekomą rewolucję Solidarności - o kant d. potłuc. Tak się lustrowali ,że po trzydziestu latach gdy rzucisz w psa kamieniem - to dostanie komuch lub jego pociotek z młodego p[okolenia na ważnym stanowisku ,
@norbert21427 ай бұрын
Panie profesorze dziękuję za ten kanał i mase pracy włożonej w tworzenie materiałów. Bardzo pomocny kanał do zrozumienia tego ktory polityk/partia nie lubi którego i za co. Łatwiej pojąć te wszystkie układy i przepychanki. Jedna rzecz bije po oczach oglądając te materiały z przeszłości i jest to kultura wypowiedzi, dyskusji. Lata 90 i 00 może byly przaśne ale ludzie, politycy w TV czy przestrzeni publicznej potrafili rozmawiać, dyskutować. Milej patrzy sie na to niż ten chlew który nam fundują nasi rządzący aktualnie.
@chacka42927 ай бұрын
50:00 Chciałbym w końcu dowiedzieć się obiektywnie jak wygląda sprawa Wałęsy. W sumie cała jego działalność i podsumowanie polityczne. Bo jestem młody, urodzony już po PRL i po prostu chciałbym wiedzieć co jest prawdą a co mitem. Zdanie o nim jako człowieku już sobie wyrobiłem, historię dosyć znam, ale jedyne co o nim jest to biało-czarne fakty i kłótnie ludzi którzy uznają go za wybawcę lub szczerze nienawidzą.
@plrc45937 ай бұрын
Ponawiam prośbę o odcinek o WSI. Taki odcinek jest bardzo potrzebny. W internecie co chwila wybuchają o to spory. Brakuje jakiegoś obiektywnego źródła do którego można by odesłać.
Jest odcinek o FOZZ i żyję. Może kiedyś i o WSI opowiem, ale będziesz rozczarowany. To nieudacznicy byli.
@ochlej7 ай бұрын
@@dudekohistorii Pozdrawiam jest Pan najciekawszy w tym morzu .Poziom wiedzy,przemyślenia i poprawna polszczyzna co w przypadku youtuberów jest chyba standardem że jej niema albo wada wymowy.I tak ważne są treści i prawda do której trzeba się dokopać ale niektórzy się nienadają się żeby się pokazywać,martwie się o młodzież.
@mariuniu1007 ай бұрын
Jestem za!!!!
@Makswell24097 ай бұрын
Dziękuje za kolejny bardzo ciekawy wykład Panie Profesorze! Lustracja w naszym kraju a co za tym idzie temat "dekomunizacji" jest niezwykle interesujący dla mnie. Przykro się patrzy na tę historię, bo z jednej strony gdyby uchwała lustracyjna nie była przygotowana w tak gorączkowy sposób- jak trafnie ujął to Pan Profesor- to może byłaby ona bardziej skuteczna i posłużyła by do jakiś większych zmian (włączenie w jej zakres służb wojskowych i w dalszej kolejności majątków funkcjonariuszy dawnej nomenklatury). Z drugiej natomiast strony nie miała ona od początku chyba większych szans (uchwała a później ustawa) ze względu na "układ" zawarty w Magdalence. Dla mnie ten temat jest bardzo pouczający zarówno pod względem historycznym jak i ludzkim!
@kuba4886 ай бұрын
Dziękuję bardzo Panie Profesorze. Super się słucha. Pozdrawiam 🤝🤝🤝
@tkowalik8397 ай бұрын
Sprawa lustracji stała się teraz dla mnie zrozumiała, za co ogromnie dziękuję.
@specto17 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten niesmowity wykład. Stanowi on bardzo ciekawe uzupełnienie do pańskiej książki "Instytut" í pokazuje tak naprawdę kulisy procesu lustracyjnego z różnych stron. Bardzo wywazona i poparta argumentami prelekcja, pozdrawiam!
@iksiksinski94547 ай бұрын
Jak zwykle ciekawy materiał do obejrzenia. Warto posłuchać, żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego.
@bartoszmolski86887 ай бұрын
Dziękuję. 😇🙏 To bardzo ważny materiał.
@czowiekktorylubinachwileuk18667 ай бұрын
Najważniejsza zasada kanału Dudek o Historii: Materiały na kanale Dudek o Historii zawsze mają ogromną wartość merytoryczną.
@blockLaker7 ай бұрын
Dziękuję bardzo za materiał Panie Profesorze i z niecierpliwością wyczekuję materiału na temat lustracji w kościele
@grzegorzmaksel61887 ай бұрын
Jak zawsze świetny wykład. Dziękujemy Panie profesorze!
@rch81267 ай бұрын
Dziękuję. Świetne!
@puvel95447 ай бұрын
Świetnie się słuchało i oglądało. Dziękuję 😊.
@AgnesLaczka7 ай бұрын
Merytorycznie, bezstronnie czyli coś czego brakuje wielu.Dziekuje
@TheAirElemental7 ай бұрын
Podoba mi się puenta przedstawioną pod koniec wykładu. Bardzo ładnie podsumowany temat, czego czasem mi brakuje w innych filmach. Poza tym jak zwykle super robota!
@michagorki77686 ай бұрын
Dziękuję za program
@bogusawmrozek12457 ай бұрын
Świetny materiał. Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
@dankok88417 ай бұрын
36:01 Tutaj jest to całkowicie prawdziwe. Sam mam znajomego, który nazywa się Marek G., syn Tadeusza. Na liście dostępnej na stronach IPN widnieje taki jako ormowiec. Imię, nazwisko i imię ojca się zgadza. Dopiero data urodzenia i miejscowość wyjaśniają, że to inne osoby.
@MacKorn757 ай бұрын
Jak zwykle bardzo interesujący program, wielkie dzięki 👍
@szymonknebel63697 ай бұрын
Dziękuję Panie Profesorze za kolejny ciekawy wykład , dot tematyki lustracji w 3 RP, po upadku, końcu PRL w 1989.r. z ciekawymi materiały z przeszłości w tym wypowiedź Bronisława Wildsteina po Pana Profesora pytaniu w programie tv , czekamy na kolejne ciekawe wykłady, może coś z okresu drugiej RP np o procesie brzeskim 1930-31 😊. .. pozdrawiamy. 😊 😊
@pawciu_jankowski3387 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@Soahi2 ай бұрын
Poleciłem mojej mamie ten kanał (wiedze o świecie czerpie głównie z TV republika i TVP info), bo uważam, że Pan Profesor świetnie opowiada o świecie, o historii i o sprawach bieżących, mówiąc z doświadczeniem i dystansem. Niestety, okazało się, że obejrzała materiał i kompletnie nie była w stanie powiedzieć, co o nim myśli. To smutne, że jeśli ktoś mówi w sposób obiektywny, to jest to dla wielu z nas jakieś dziwne i wręcz nudne, że konsumujemy media po to, żeby ktoś nam dokładnie powiedział, co mamy myśleć i dopiero wówczas są angażujące. Cieszy jednak, że mimo tego jak agresywne dzisiaj są media w swoim przekazie, kanały takie jak ten zyskują na popularności. Dla mnie te materiały to swojego rodzaju detoks i pomagają zdystansować się od obecnego politycznego konfliktu (te konflikty zawsze były, a dzisiaj są bardziej sztucznie kreowane niż kiedykolwiek). Bardzo dziękuję Panu Profesorowi za rzetelność ale też za dobrą kształcącą rozrywkę :)
@kris_dluzniewski677 ай бұрын
Ciągłość pomiędzy PRL a III Rzeczypospolitą jest większa niż by się mogło wydawać. Bez agentury władzy sprawować się nie da - ta z pozoru oczywista prawda wydawała się nie docierać do jakże nawiwnych zwolenników Opozycji Demokratycznej. Pamiętam 16 grudnia 1989 r. i wizytę naszego Premiera Tadusza Mazowickiego pod Krzyżem upamiętniającym zabitych górników KWK Wujek. Setki ludzi witało "naszego" Premiera, była nadzieja na Wolną Polskę etc. Atmosferę święta zakłóciło kilku - nie wiem jak tych ludzi opisać - ale niech będą to kontr-manifestanci. Z jednym z nich wdałem się w dyskusję w toku której tłumaczył (wokół niego zgromadził się wianuszek słuchaczy), że Rząd Mazowickiego "to zmyła", "krypto - komuna", a Kiszczak "pali Warszawę" przez co należy rozumieć, że niszczone są akta tajnych współpracowników komunistycznej Bezpieki. Myślę, że Pan Profesor zna prawdę, wie kto był a kto nie był konfidentem ale Pan tego powiedzieć nie może i ja to rozumiem. Pozdrawiam
@wawrzynieckorzen787 ай бұрын
A jaka była alternatywa? Zerwanie ciągłości by oznaczało, że przez kilka lat państwo by zupełnie nie istniało, co by było katastrofalne. Taka II RP też na kilka pierwszych lat zasadniczo utrzymywała zaborcze systemy prawne, czy markę polską wprowadzoną przez Niemców. Takie uroki zmian: nie ma jednego dobrego wyjścia i zawsze jest "coś za coś". A jak się do tego doda uwagi ze strony warsztatu historycznego to widać jakie to było grząskie bagno: bo samo istnienie "teczek w archiwach" nie musiało oznaczać współpracy ze służbami itd. A nie mieliśmy komfortu jak Niemcy, że oni sobie importowali ogromną część aparatu państwowego z RFN. A potem się zrobiła z tego polityczna histeria.
@kris_dluzniewski677 ай бұрын
@@wawrzynieckorzen78 moje wnioski są inne, choć rozumiem Pana poglad. Moim zdaniem cała transformacja ustrojowa była zaprogramowana i narzucona z zwenątrz. Przecież Jaruzelski i jego Junta ani myśleli o odejściu od socjalizmu - oni zostali do tego zmuszeni przez Gorbaczowa i KGB. W Polsce w 1988 r. nie było nastrojów rewolucyjnych ani klimatu do strajków tak jak w 1981 r. Społeczeństwo było spacyfikowane i zastraszone, a Opozycja Demokratyczna słaba i co ważne zinfiltrowana przez Słuzby (SB, WSI)
@wojtylawinkorgawryluk7 ай бұрын
"Myślę, że Pan Profesor zna prawdę, wie kto był a kto nie był konfidentem ale Pan tego powiedzieć nie może i ja to rozumiem." Głupio by mi było powiedzieć coś na co nie mam dowodu. I potem jeszcze dostać wyrok za zniesławienie.
@jerzywecawski24887 ай бұрын
I w tym się rzecz ma cała. Agentura obaliła PRL i agentura przejęła władzę ale na nowych zasadach. Uwłaszczyła się. I nadal rządzi. Nawet w Parlamencie Europejskim.
@marcin5955 ай бұрын
Panie profesorze, bardzo dobry film - jak w sumie chyba każdy :) Choć nie każdy obejrzałem. Historią, czy polityką zacząłem się interesować w trochę większym stopniu dopiero kilka lat temu. Wiem, że to niedobrze, ale dopiero wtedy co do mnie dotarło, że trzeba mieć jakieś pojęcia na temat tego co się dookoła nas dzieje i działo. Zawsze jednak, gdy pojawiał się temat lustracji, to miałem swoje przemyślenie, w którym było mi smutno, ponieważ tak naprawdę nigdy w Polsce temat w moim odczuciu nie został odcięty grubą kreską. Do tego patrząc na scenę polityczną, to naprawdę, od czasu kiedy byłem dzieckiem, do teraz człowiek ma wrażenie, że tam są ciągle te same osoby...
@blackbbbbiochip7 ай бұрын
Ciekawy materiał historyczny . Dziękujemy panie profesorze
@magorzatamagorzata10037 ай бұрын
Dziękuję za ciekawy wykład, pozdrawiam
@adamzielinski25107 ай бұрын
Dziękujemy za materiał
@Poloniae7 ай бұрын
Komentarz dla zasięgu:) Jak zawsze świetny film trzymający poziom poprzednich.
@henrykg92007 ай бұрын
Jak zwykle super opowiedziane... Dziekuje
@defranco71757 ай бұрын
Świetny materiał. Dziękuję. Z lustracją kojarzy mi się kilka zabawnych momentów. Kiedy na liście Wildsteina wypłynął min. reżyser Marek Piwowski, wypowiedział się publicznie jego oficer prowadzący, który stwierdził "z niego był taki agent jak z koziej d..y trąba". :) Po prostu za radą znajomego Piwowski zapisał się do SB by dostać paszport. I teraz potępiać takich ludzi czy nie, oto jest pytanie. Co do dekomunizacji, to na początku lat 90-tych, o ile pamiętam chyba Rokita powiedział, że, cytuje z pamięci, "dekomunizacja w Polsce skończy się gdy umrze ostatni obywatel, który w okresie PRL osiągnął pełnoletność". Też ciekawa teoria.
@wie-prz7 ай бұрын
Ten kanał wykonano z platyny, bardzo dziękuję!
@choroszczpower29757 ай бұрын
Świetny wykład o bardzo ważkiej kwestii. Słuchanie Pana Profesora do intelektualna rozkosz.
@jaroslawzaloga71477 ай бұрын
Dziękuję za materiał
@mikoajmiscicki37747 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten materiał! Jest to niezwykle cenny komentarz fachowca. Z jednej strony pociaga Panska konkluzja, z drugiej znajduję jednak kilka powodów dla których fakt spadku zainteresowania tematem lustracji winien jednak niepokoić, a nie uspokajac...
@pierogitozycie84267 ай бұрын
Wiesz, transformacja ustrojowa zaczęła się 35 lat temu, coraz więcej wyborców już nawet nie pamięta ustroju innego niż demokratyczny. Także pomimo mojego prywatnego niezadowolenia z tego stanu rzeczy nijak mnie on nie dziwi.
@mikoajmiscicki37747 ай бұрын
Dziękuję @@pierogitozycie8426! Faktycznie nie ma się czemu dziwić, masz rację; ale obawiam się, że jest nad czym ubolewać...
@TheKRIEGEN7 ай бұрын
Pamiętam, za pierwszego PiSu w 2005/2007 roku, przymierzano się do lustracji na uniwersytetach, byłem wtedy studentem wydziału historycznego. Niesamowity krzyk się podniósł, profesorowie wskazywali na aspekty moralne i etyczne tego postępowania;) byliśmy z kolegami zaskoczeni niejednokrotnie, kto tak głośno mówił wtedy o braku etyki tego projektu. Pamiętam też jeden z artykułów we Frankfurter algemeine zeitung z tego czasu, jakoby nad Wisłą trwało lustracyjne polowanie na czarownice. Niemcy w tym czasie przedłużyli lustrację u siebie na kolejne lata. Pozdrowienia dla Pana profesora.
@mariuszmichalak86384 ай бұрын
Lustracja to definicja całego mojego dzieciństwa. Człowiek wracał ze szkoły i włączał telewizor, a tam telenowela pt. "Kto jest agentem i czemu jest nim Wałęsa?".
@ewelina91157 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinego na temat rozpalający polską politykę od ponad 30 lat. Merytorycznie, spokojnie i bez emocji, trzeba było czasu by ktoś się za to w ten sposób zabrał - dziękuję :)
@FiatCento7 ай бұрын
Mam wrażenie, że ostatnie zdanie na temat niektórych historyków odnosiło się pośrednio do pana Cenckiewicza. Dziękuję Panie Profesorze za kolejny interesujący materiał, pozdrawia emigrant z Hanoweru!
@andrzejnowak81897 ай бұрын
Doskonały wykład 🙂
@TylerDurden03317 ай бұрын
Trzeba było puścić do końca wypowiedź Korwina gdzie skwitował że można by szybko rozwiązać kto jest współpracownikiem SB i najlepiej niech ci co są z SB wstaną i wyjdą ....i dodał że naturalnie nie teraz niech wyjdą tylko jak będzie przerwa :)
@adrianmartynowicz65557 ай бұрын
Te same osoby, które głosiły "Wybierzmy przyszłość", teraz najbardziej krzyczą "rozliczenia". Dobrze to pokazuje, że podnoszone w sprawie każdej lustracji argumenty ("prawda"; "chaos", "jawność", "zemsta") mają wtórne znaczenie dla polityków, dla których najważniejsze jest to, czy rozliczamy "naszych" czy "waszych".
@lukaszkonsek79407 ай бұрын
W ogóle, są też tacy politycy którzy mówią: nie, ten był ok, papiery na niego to fałszywka. No i jakimś cudem jego wyborcy w to wierzą.
@BlaugranaFAN7 ай бұрын
Jestem tu świeżo po rozmowie Ziemkiewicza ze Stanowskim i ten piewszy mówił o tym, że pewne środowiska mniej chętne były do rozliczania komunistów podczas lustracji niż teraz PiSu.
@qj0n7 ай бұрын
@@BlaugranaFANto w ogóle pomylenie kolejności moim zdaniem. Obecna władza rozlicza pis, bo tego chcą ich wyborcy. Jak poprzednio doszli do władzy to jak nie rozliczali, bo ich wyborcy mieli ciągłego rozliczania dosyć A samej platformie to mało zmienia czy tam jakiś pisowiec będzie siedział czy nie, jego głosów i tak nie zdobędą. Nawet lepiej byłoby nie wsadzać bo bycie anty-pis daje polityczne punkty KO na tle całej koalicji, gdzie zarówno lewica jak i Hołownia próbują być pokojowi, a KO jest walczące
@karlosss207 ай бұрын
Pytałeś się wyborców że wiesz co chcieli? @@qj0n
@swojchlop787 ай бұрын
Aj waj. To niedobra jest tak pisać.
@zabo5327 ай бұрын
Dziekuje bardzo
@krzysztofst11757 ай бұрын
Dziękuję.
@krysiadz14367 ай бұрын
…i cóż mogę napisać skoro w każdym moim komentarzu Panu „słodzę”? W każdym razie jestem bogatsza o wiedzę. Chwała Ci człowieku !
@AEIOUY2346896 ай бұрын
0:00 [intro] 0:41 Wstęp: eksperci o „liście Wildsteina” 4:39 Pierwsze próby lustracji w 3. RP 8:51 Operacja lustracyjna Macierewicza 14:48 Ustawa lustracyjna 16:57 Od słowa do czynu 19:06 Materiał dowodowy 24:58 Ofiary lustracji 28:30 SLD próbuje łagodzić lustrację 30:45 IPN. Publikacja teczki Niezabitowskiej 34:35 „Lista Wildsteina” 37:27 Podsumowanie dotychczasowej historii lustracji 43:48 Teczka Marka Belki 46:55 Nowa ustawa lustracyjna 50:47 Wnioski i zakończenie
@grzegorzgraf41597 ай бұрын
pan profesor zawsze elegancko prowadzi. milo sie slucha nowego audiobooka ile czasu zajelo nagranie czytanis panskiej ksiazki na glos? ponadto tez chce wydac ksiazke akurat o trzeciej rzeszy i drugiej wojnie swiatowej ale nie wiem od czego zaczac prosze doradzic.
@dudekohistorii7 ай бұрын
Kilka godzin więcej niż trwa nagranie. A tekst książki proszę wysyłać do różnych wydawców. Jak jest dobra, to tematyka znajdzie edytora.
@lewandowskiR37 ай бұрын
prosze sie nie martwic - obiektywnie jak zawsze 😊😊
@MrGatto27 ай бұрын
Panie Profesorze, wielka szkoda, że w programie, który wiele osób ocenia jako bezstronny, zabrakło - w moim przekonaniu najważniejszej z pragmatycznego punktu widzenia - informacji o tym, dlaczego należało ujawnić nazwiska osób współpracujących z aparatem represji PRL. Należało to zrobić, by uniemożliwić wpływ wywiadów obcych państw na politykę wewnętrzną i zagraniczną RP poprzez szantażowanie osób w tę współpracę uwikłanych, co przecież miało miejsce.
@dudekohistorii7 ай бұрын
Nie jestem bezstronny.
@tadek21457 ай бұрын
KTO do k.nędzy miałby to zrobić, skoro III RP to był twór stworzony przez bezpiekę, na skutek resetu Teheranu dokonanego przez USA i CCCP przy pomocy Kiszczakowej bezpieki, a środowiska poUBeckie i okołoubeckie prowadzone przez ośrodki zewnętrzne do teraz rządzą w Polsce. Dla laików i leni najprościej opisał to Leszek Szymowski w "Operacja okrągły stół...." W-wa , 2021 r. Charakterystyczna zresztą rzecz, że autor podał tam, iż Jadwiga Kaczyńska ,matka Jarosława i Lecha była długoletnim współpracownikiem bezpieki wojskowej, a nic nie słychac do tej pory, aby Jarosław wytoczył autorowi powództwo o ochronę dóbr osobistych. Przypominam, że pierwszym prezydentem suwerennej hahahahahahahah III RP został soviecki poputczik Jaruzelski NA ŻYCZENIE USA, a wybrany został glosami Solidarnościowców. Kto zatem do k. nędzy miałby cokolwiek ujawniać:))???
@tommygoines50617 ай бұрын
@@dudekohistorii a szkoda:P
@adwil81757 ай бұрын
@@dudekohistorii Bardzo lubiłem Pana programy, ale niestety coraz częściej Pana osądy wysuwają się na pierwszy plan. Również Pana oceny są coraz bardziej arbitralne. Coraz więcej youtubera,, coraz mniej historyka. Szkoda.
@szymonknebel63697 ай бұрын
Życzymy wesołych świąt wielkanocnych oraz pomysłów na nowe odcinki może coś sprzed 1939 r.. będzie mniej emocji dotyczących współczesnej polityki... oczywiście i w drugiej RP nid brakowało sporów politycznych. 😊
@Silkl4sh7 ай бұрын
Ale fajnie trafiłem na premierę.
@jezalb27107 ай бұрын
Nietrudno utrafić na premierę
@Predie_Mac7 ай бұрын
Miała być sprawiedliwość, a wyszła, jak zawsze, walka o władzę. Rację mieli ci, co mówili, że nie warto.
@karolbor48507 ай бұрын
Ależ dobry odcinek!
@ukashmeijin7 ай бұрын
To ostatnie oczywiście było o Cenckiewiczu i Gontarczyku...
@jankowalski34967 ай бұрын
Pierwszy fragment materiału telewizyjnego najlepszy. Prof Dudek zaprosił niby dwóch dziennikarzy. A potem Wildstein był w sumie funkcjonariuszem partyjnym PIS w latach 2015-2023. A zaraz po nim pan Wroński wszedł do MSZ rządu PO. :) Politycy udający dziennikarzy.
@michahadam39087 ай бұрын
wtedy obaj nie byli politykami, a od tego czasu mineło 30 lat - zanim pan Wroński został rzecznikiem w ministerstwie. Naprawde podejrzewasz, że ponad 30 lat temu, kiedy nie istniała jeszcze PO, już był politykiem? Bzdura.
@jankowalski34967 ай бұрын
@@michahadam3908 To był materiał z 2008 roku a obaj panowie byli z ówcześnie państwowej Rzeczypospolitej. Wyszło na to, że panowie po prostu tam czekali aż wreszcie ich opcja przejmie władzę. I najpierw wszedł Wildstein a teraz Wroński.
@michahadam39087 ай бұрын
@@jankowalski3496 nie sądzę
@hades16967 ай бұрын
Wildstein to w ogóle przed wejściem do polityki był masonem
@wojtylawinkorgawryluk7 ай бұрын
oohhh tak... jak ja kocham te wnioski wyciągnięte z D. może weźmiecie na poprawkę to, że minęło 30 lat i obaj panowie mogli postanowić pójść w politykę. czyli: byli dziennikarzami, zostali politykami. nie rodzisz się z PiSem czy SLD we krwi, nie musisz dołączyć do jakiegokolwiek obozu w chwili ukończenia 13/16/18 lat... a potem jęki i lamenty, że społeczeństwo jest podzielone. tak, ale ten podział zaczyna się w twoim umyśle, gdzie bezpodstawnie kogoś gdzieś przydzielasz....
@MrMadmaxdl7 ай бұрын
Ja kiedyś dowiedziałem się, że mam na ulicy byłego oficera SB. Co ciekawe - był bardzo dobrze poukładany z lokalnymi księżmi. Przypadek?
@twardzielzpaacu62647 ай бұрын
Nie sądzę...
@pr98797 ай бұрын
A kiedy zwolniłeś że stanowiska pracy materaca do spania?
@MrMadmaxdl7 ай бұрын
@@pr9879 narkotyki to zło!
@thalgonis7 ай бұрын
Cała ta „lista Wildsteina” jest (była) o kant pewnej części ciała... Jestem tego najlepszym przykładem. W końcówce PRL-u pracowałem na stanowisku biurowym w MSW (WaWa) utworzonym dla osoby niepełnosprawnej (głuchota). Jak lista „wypłynęła” oczywiście moja osoba znalazła się na niej. W takim razie można przyjąć, że ta SB to była służba przez duże „G” skoro zatrudniała jako agentów osoby niepełnosprawne :)
@Dimrod837 ай бұрын
A co Pan robił na tym "stanowisku biurowym"?
@Tom-x1s2q7 ай бұрын
@@Dimrod83podsłuchiwał bo akurat słuch miał dobry 🙃
@thalgonis7 ай бұрын
:D @@Tom-x1s2q
@thalgonis7 ай бұрын
przekładanie papierków - do niczego innego się nie nadawałem :)
@Dimrod837 ай бұрын
@@thalgonis Dziękuję za odpowiedz. "Przekładanie papierków". A jakich papierków. Bo raczej po cukierkach to one nie były. Thalgonis jakoś trudno mi uwierzyć że pracując w SB nie brał Pan udziału (bezpośredniego lub pośredniego) w "utrwalaniu i ochronie ustanowionego Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej porządku prawnego.
@DonMartin177 ай бұрын
Wartościowy i obiektywny materiał! Tak z ciekawości, bo zajrzałem na ten inwentarz, czy taki prosty amator może uzyskać do akt które w nim zostały wypisane?
@dudekohistorii7 ай бұрын
To zależy do jakich celów. Proszę pytać w IPN.
@twardzielzpaacu62647 ай бұрын
Mega-super-hiper-ultra galaktycznie epicki odcinek. Mówić na spokojnie, o kwestii budzącej takie emocje... Szacunek i respekt dla Pana Profesorze!!
@waltkowalsky82327 ай бұрын
Czekamy na odcinek o lustracji w Kościele, a szczególnie o sprawie abpa Wielgusa, który musiał zrezygnować z rządów w Warszawie.
@dapp91837 ай бұрын
Może to uzdrowi Kościół z patologii bo nie ukrywajmy w przypadku np. Gulbinowicza, Cybuli czy Jankowskiego współpraca z SB wiąże się z problemem nadużyć seksualnych w Kościele i tuszowania tych przypadków.
@szymonziarko71517 ай бұрын
Szanowny Panie Profesorze! To, co pisali w swojej stricte naukowej książce pan prof. Cenckewicz i dr Gontarczyk (mimo, że Panowie weszli w spór i dr Gontarczyk później formułował zarzuty w sprawie warsztatu i nie tylko- spór o pana profesora Kieżuna czy zarzuty wobec książki o generale Kuklińskim, książka dr Pawła Zyzaka) o Lechu Walęsie w książce pt."SB, a Lech Wałęsa" to przecież potwierdziło się. Jakie były ataki na niewygodnych historyków i opór wobec prawdy historycznej to bardzo dobrze wiem kto był po jakiej stronie i co dzisiaj sobą reprezentuje. Uczciwy człowiek wprost formułuje zarzuty i je stawia wymieniając jego imię i nazwisko, a nie "ucieka" od tematu. Najlepiej mówić o konkretach panie Profesorze, a nie pozostawiać niedomówień- w jakiej wypowiedzi czy ksiażce i kiedy pan prof. Cenckiewicz jest niemerytoryczny lub kłamie. Czy pan prof. Friszke zawsze był merytoryczny i czy prawdę mówił w debacie z doktorem Gontarczykiem, że nie było żadnej podwózki dla Lecha Wałęsy motorówką jak mówiła śp. Anna Walentynowicz, że była lub nagrany na taśmach pan Leszek Miller. Do dzisiaj prof. Friszke broni "autentyczności" Lecha Wałęsy itd. mimo, że potwierdza prawdziwość współpracy. Zgadzam się, że potrzeba wyważonej i merytorycznej dyskusji specjalistów na różne kontrowersyjne tematy i to niekoniecznie historyczne. Nauczyłem się, że przed osądem należy wysłuchać dwie strony sporu, ale w zupełnie innych tematach. Proszę przemyśleć co napisałem. Ja o Panu Cenckiewiczowi mam jak najlepsze zdanie jak i o jego pracowitości. Pozdrawiam serdecznie!
@dudekohistorii7 ай бұрын
"Nauczyłem się, że przed osądem należy wysłuchać dwie strony sporu". Jakoś w Pana poście tego nie widać.
@szymonziarko71517 ай бұрын
@@dudekohistorii To nie mój problem. ;-) Kiedyś bardzo interesowałem się historią najnowszą, czytałem niejedną pozycję. Na szczęście nie muszę się zgadzać z Panem całkowicie i nie mam takiej przebogatej wiedzy. Pan Sławomir Cenckiewicz przedstawił w swojej habilitacji Panią Annę Walentynowicz, dla której uczciwość i przywoitość była realną, a nie tylko deklaratywną wartością. Każdy z nas może się od niej uczyć Solidarności i Przyzwoitości. Jeszcze raz pozdrawiam serdecznie. Jej historia robi wrażenie- od dzieciństwa aż do tragicznej śmierci. Dobrej nocy!
@bzqp27 ай бұрын
Jak to w praktyce wygląda po wdrożeniu przepisów RODO przy takich archiwach?
@sagatlike33937 ай бұрын
Ustawa o ipn wylacza rodo z dzialana w tym zakresie.
@bzqp27 ай бұрын
@@sagatlike3393 Huh. Jak kupuję okulary w sklepie to musze wyrażać 10 zgód na przetwarzanie danych osobowych, ale jak IPN publikuje szczegóły mojego życia pochodzące z podsłuchów i raportów tajnych agentów to już nie ma problemu. :P
@KwiatPietruszki7 ай бұрын
Jeden wielki spis ludności 😉
@wojciech3037 ай бұрын
Pamiętam czas, gdy Macierewicz zrobił "lustrację" bodajże w 1991, i wyszło, że esbecka "kapusta" siedzi w partiach posolidarnościowych. A miało być tak pięknie i lustracja miała wysadzić SdRP/SLD. Nie wyszło. 😉
@Dawid0ssZ7 ай бұрын
Akurat wczoraj czytałem o tym rozdziały 🙂
@lukaszkonsek79407 ай бұрын
Bronisław Wildstein "ta lista została nazwana listą tajnych współpracowników, otóż nigdy nikt tej listy tak nie nazwał" xD
@antom32377 ай бұрын
Ale tak przez wielu była rozumiana. I to było nieludzkie, żeby konfidentów mieszać z poszkodowanymi. Sam znalazłem tam swoje nazwisko i imię, gdy tymczasem nie byłem ani funkcyjnym, ani nikt ode mnie nic nie chciał, ani też nie byłem poszkodowanym. Po prostu null, zero.
@mariuniu1007 ай бұрын
Notabene dodam, ciekawa jest historia... Piotra Fronczewskiego. Zatrzymano go na jazdzie na,, podwójnym gazie,, Prze to, że to inteligentny człowiek, nie dał się SB i nie donosił. Można było?!! Najlepiej, bo honorowo zachował się Korwin Mikke, który delikatnie spoliczkowal Boniego, TW SB! Zainteresowany niech poszuka..
@kazachskimaharadza65582 ай бұрын
24:00 ale easter egg ❤
@nataliagokol87706 ай бұрын
Nie przesądził Pan 🙂 Cenię w Pana filmach to, że przedstawia w nich Pan czyste fakty w taki sposób, żeby widzowie mogli sobie sami wyrobić zdanie na dany temat
@piotrsliwinski38267 ай бұрын
W tym filmie zabrakło najważniejszej rzeczy: czemu tak ważne było aby ujawnić tajnych współpracowników.
@dominiksliwa16407 ай бұрын
Żeby ich wywalić z działań politycznych i społecznych, a że sie nie udało, mamy to co mamy
@antom32377 ай бұрын
Żeby wykluczyć możliwość posługiwania się w przyszłości "hakami" na decydentów w celu wymuszenia bądź zablokowania jakiś działań.
@jankowalski34967 ай бұрын
Apropo - akurat dzisiaj pan Wroński wypowiadał się w sprawie tego, że rosyjski ambasador nie stawił się na wezwanie do R.Sikorskiego. I MSZ zastanawia się nad uznaniem tego rosyjskiego ambasadora za persona non grata w Polsce.
@maciekszymanski83407 ай бұрын
Żeby lustracja miała sens należało w pierwszym rzędzie ujawnić cały proceder i tych, którzy zawiadywali tym interesem w MSW. Skupianie się wyłącznie na TW, którzy w większości byli ofiarami systemu, było nieuczciwe i nieskuteczne.
@grzegorz11027 ай бұрын
Zgadzam się i trzeba dodać, że nieuczciwość dotknęła tylko pewną grupę ale nieskuteczność dotyka nas wszystkich i dalej brniemy w to szambo. Z tego właśnie powodu jeszcze chwila i bez swobodnego dostępu do broni, własnymi zębami pozagryzamy jak psy.
@muflonik84587 ай бұрын
Niedoskonałość sposobów ujawniania wynika niewiedzy na temat systemu totalitarnego. W istocie był on ANTYPAŃSTWEM PODZIEMNYM. Wewnątrz Polski. Dlatego się kłaniam wszytstkim, którzy narażając się na ten zarzut (niekompetencji, nieprofesjonalizmu) podjęli się tego zadania!
@agnieszka95927 ай бұрын
@@grzegorz1102 majac bron sie powystrzelamy jak w usa. W sumie racja, bedzie szybciej
@BartFootballer7 ай бұрын
To że większość TW była ofiarami systemu to bardzo odważna teza. Nie mniej Polska zasługiwała na uczciwą lustrację, ale z racji że jest Polską, zamieszkałą przez Polaków, których klasa polityczna nie ma żadnej klasy (poza wyjątkami potwierdzającymi regułę) - było jak było, jest jak jest. Macierewicz do spółki z JKM (zabawnie tragiczne, że nadal te indywidua działają w polityce i młode pokolenia uznają ich za wzory do naśladowania) zabili lustrację na samym początku, a Wildstein tylko sprofanował zwłoki.
@DawidGatkowski7 ай бұрын
W tej chwili nie ma żadnej szansy na lustrację- niestety-, gdyż ci, którzy byli beneficjentami Nocnej Zmiany wrócili do rządu. Po drugie społeczeństwu przejadł się ten temat i społeczeństwo mniej nimi się interesuje, zwłaszcza młodzi. Myślę, że więcej informacji będziemy mieć o dokumentach za 20-30 lat. Niemniej jednak temat lustracji został z góry przegrany przez społeczeństwo, które parę lat później zaakceptowało lustrację administracyjną( tak AWS też sprzedawał chęć zmiany podziału województw, co skończyło się tragicznie).
@teresad61787 ай бұрын
❤❤❤
@witekm21526 ай бұрын
Problemem Polski było (jest) to, że żadnej lustracji nie przeprowadzono, nastąpiła "gruba kreska" i udawano początek od zera, ale ta rzekoma transformacja była jedynie ewolucją przejścia w nowy system, pozostali ludzie starej władzy a nomenklatura się rozeszła po biznesach i spółkach początków kapitalizmu w RP. To, że nie zrobiono lustracji dało paliwo na kolejne 20-30 lat dla wzajemnych zarzutów, mitów i szantażu. To było jak kula u nogi. Trzeba było to zrobić raz, a dobrze na początku, nawet jakby miało być wiele łez, skandali i wstrząsów. Trzeba podziękować ludziom pokroju Geremka, którzy czarowali okrągłymi słowami i blichtrem salonów a reprezentowali kolaborujące z postkomuną, naiwne środowisko liberałów.
@mzimu1417 ай бұрын
A może odcinek o mitycznym polityczno-biznesowo-ubecko-mafijnym "Układzie" - czyli słynnym "czworokącie" opisanym przez dr Żukowskiego?
@michamajnusz13807 ай бұрын
😊😊😊😊
@januszkorwin-mikke72777 ай бұрын
Protestuję, p.Profesorze! O lustracji WSI nie "zapomniałem", tylko uważam, że wywiadu się nie ujawnia NIGDY. Natomiast przejęzyczeniem było odczytanie "adwokatów" zamiast "prokuratorów" - to z nerwów...
@dudekohistorii7 ай бұрын
To ciekawe, bo: 1) WSI powstały w 1991 2) Wywiad był nie tylko wojskowy (czyli Zarząd II Sztabu Generalnego), ale i ten MSW (Departament I)
@michawozniak59557 ай бұрын
Panie Profesorze, uwielbiam pańskie materiały tłumaczące mi nie tylko to, czego nie rozumiałem jako dziecko, ale przede wszystkim ułatwiające mi zrozumienie rzeczywistości w jakiej żyjemy teraz. Czy byłby Pan skłonny, w związku zbliżającym się Prima Aprilis (tak, short notice i do tego w weekend wielkanocny - więc byłbym gotów czekać na to z wytęsknieniem do kolejnych Świąt) rozważyć możliwość dokonania analizy tekstu "12 groszy" Kazika pod kątem wytłumaczenia odniesień do ówczesnej polityki? kzbin.info/www/bejne/i3LEiGR4iriDhpo Podobne analizy były robione na temat "We Didn't Start The Fire" Billy'ego Joela, jednej z najbardziej utaplanych w odniesieniach do bliskiej historii popularnych piosenek.
@maciejbartoszyk92557 ай бұрын
Komentarz dla zasięgów. Za dużo Pana Profesora, nadrabiamy zaległości sprzed dwóch tygodni 😊
@arkadius109arni67 ай бұрын
no i Macierewicz też tego nie rozliczył i myślę że już nikt tego nie rozliczy
@conradsz7 ай бұрын
Macierewiczowi nigdy nie przeszkadzali post-PZPRowcy w środowisku KC a potem PiS
@arkadius109arni67 ай бұрын
@@conradsz tego to ja nie wiem Ale z tego co mówisz to wychodzi na to że to jedno z wielu przedstawień politycznych
@zdzisawtobiasz79517 ай бұрын
Haha drogi Bronisław przemuwil 😊
@elmachooooo7 ай бұрын
Chodzi o otwarcie archiwów a nie nazywanie kogoś agentem czy nie. W sumie Korwin mógł tak to w uchwale określić to by chyba nie było tyle szumu.
@_yt_40817 ай бұрын
Niesamowite jak srodowisko sedziowskie spowalnialo lustracje. Ale to tez tlumaczy obled Ziobrystow i towarzyszy
@j.majewski83094 ай бұрын
Ciekawi mnie czy IPN posiada listę wszystkich funkcjonariuszy SB czy tylko części.
@dudekohistorii4 ай бұрын
Zdecydowanej większości.
@dziad520 күн бұрын
Prosze isc spac. Ja jestem ma nocnej zmianie 😂 ale slucham
@paulmattt7 ай бұрын
Każdy kraj ma zawsze swój wywiad i kontrwywiad i musi go wszelkimi środkami chronić, obojętnie kto jest u władzy. Tak było od zawsze. Jak więc w lustracji odróżnić tych donoszących na kolegów, od tych chroniących bezpieczeństwo państwa i współobywateli?
@90Artur197 ай бұрын
Jak tow. prof. Geremek miał nie być przeciwko lustracji jak sam był funkiem jedynej słusznej partii. Sam by się musiał rozliczyć z własnej przeszłości.
ciekawy mógł by być film o Prawybory w Nysie pl.wikipedia.org/wiki/Prawybory_w_Nysie
@kattungekerstin82707 ай бұрын
Jest różnica pomiędzy próbą budowania nowego na zgliszczach starego, autokratycznego systemu, gdzie faktycznie patrzenie w przyszłość było rozsądnym wyborem, a ignorowaniem czystego złodziejstwa, nepotyzmu, zawłaszczania państwa, a zwłaszcza defraudacji publicznych pieniędzy w demokratycznym państwie prawa. Rozliczenia PiS i utrzymanie standardów państwa zachodu (a nie wschodu) jest dużo ważniejsze niż była lustracja PRL. Różnica jest taka, że w autorytarnych krajach ludzie kradną i donoszą, bo to jest ich immanentna cecha. A w zachodnich demokracjach przywłaszczenie 10 zł z wspólnych pieniędzy kończy się utratą stanowiska. To kwestia wyboru cywilizacyjnego, gdzie chcemy być i zdaje się, że w ostatnich wyborach on się dokonał.
@dudekohistorii7 ай бұрын
A to jeszcze zobaczymy.
@awar63awar767 ай бұрын
Ustawa lustracyjna była kamieniem węgielnym obecnego podziału Polaków. A katalog internetowy IPN nie jest dziurawy jak szwajcarski ser. Tam po prostu jest dziura o zapachu sera 😂
@marcinpankiewicz24777 ай бұрын
lustracja miała być po by nikt na nikogo nie miał haków, po co Kiszczak trzymał w domu na pawlaczu teczkę Bolka??
@pierogitozycie84267 ай бұрын
Jak to po co? Żeby chronić bohatera przez prawicowymi populistami. Tak było, nie zmyślam XD A już bez ironii to PRL był dyktaturą, której nie dano nam rozliczyć. Bo o tym czy i w jakiej formie to zrobimy decydowali ludzie, których teczkami był wypchany pawlacz Kiszczaka. Także bezpośrednim skutkiem jest to, że ofiary komuny nigdy nie doczekały się sprawiedliwości a pośrednie nawet ciężko oszacować. Ile dziwnych decyzji politycznych wynikało z obawy o kariery? Możemy jedynie strzelać. Anyhow, własne podwórko to jedno a haki trzymane przez Moskwę to jedno. Tego tym bardziej byśmy nie chcieli, ale wygrał szantaż moralny. Szkoda tylko , że nikt nie przejmował się co z szarym obywatelem kiedy ci popełniali samobójstwa z powodu Balcerowicza i jego transformacji gnającej na złamanie karku. Nie chcę mówić, że w takim razie byli tylko wymówką, ale byli tylko wymówką.
@puppydestroyer-ul3ly7 ай бұрын
Nowy Dudi o historii to święto
@mareksicinski37267 ай бұрын
51:47 są tylko ogólne normatywne zasady
@mareksicinski37267 ай бұрын
18:01 powinna być komisja raczej
@urgon63217 ай бұрын
A Pana zdaniem, to czy obecna sytuacja z lustracją i z IPN jest optymalnym rozwiązaniem? Czy może lepiej by było wszystko od razu opublikować dla każdego? A może po prostu zapomnieć o całej sprawie i puścić archiwa bezpieki z dymem? W końcu ludzi, co byli dziećmi w latach 80tych i młodszych generalnie temat lustracji nie dotyczy i zazwyczaj nie za bardzo interesuje.
@dudekohistorii7 ай бұрын
Jak Pan puści z dymem, to zniszczy najważniejsze źródła do dziejów Polski z l. 1944-89.
@Wydra_w_Terenie7 ай бұрын
tylko pełna transparentność ani kroku wstecz... a następnie zgodnie z przyśpiewką... a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści
@therzook7 ай бұрын
Mogłoby się nagle okazac ze nie tylko komunisci by podyndali...
@rafawooszyn63047 ай бұрын
Kuktura podczas debaty na początku programu nie do osiągnięcia w dzisiejszych czasach ...co się stało z ludźmi 😕
@tomasziwanowski55395 ай бұрын
Lustracja w polskim wydaniu to bylo rozdrapywanie starych ran.Z perspektywy czasu uwazam ze lustracja to byla taka polityczna gilotyna.
@Obywatel_RP_19833 ай бұрын
No pewnie.Ktos na mnie donosił.niezadko zniszczył życie czy karierę.i ma po wsze czasy pozostać nieujawnionym.Typowa narracja b.sbekow lub ich dzieci/wnuków
@Bartek6zzz7 ай бұрын
Panie Profesorze, jako osoba która jeszcze nie żyła w latch 90 nie rozumiem jednej fundamentalnej rzeczy. Dlaczego, Bronisław Geremek, polityk strony solidarnościowej podczas okrągłego stołu, wyraża się negatywnie o lustracji po wystąpieniu Bartoszcze. Jest to działanie na korzyść obozu obcemu Geremkowi, czyli SLD. Rozumiem chęć działania na rzecz dobra informatorów SB/UB zmuszonych do współpracy z służbami, ale stając na mównicy sejmowej odżegnywanie się od lustracji wzbudza podejrzenia co do przeszłości agenturalnej Geremka. Właściwie zastanawia mnie to zagadnienie w szerszym ujęciu. Skąd wśród obozu post solidarnościowego przeciwnicy lustracji?
@dudekohistorii7 ай бұрын
Proponuję lekturę mojej książki "Instytut".
@gwaith66667 ай бұрын
Zamiast skupić się na najważniejszym - jak najszybszej, transparentnej lustracji, sędziowie naturalnie przekierowali uwagę na partykularyzmy i relatywizmy. Nie ma się co dziwić, staruchy w togach sami byli umoczeni po uszy - nie tylko we współpracy z UB, ale w krwi ofiar reżimu komunistycznego. Po lustracji sędziów w Polsce nie miałby kto orzekać. Przemiał Sprawiedliwości nie nastąpił, a hieny w perukach - bezkarne - dalej panoszą się po marmurowych gmachach. Hańba, Polsko, hańba wobec pomordowanych w katowniach.