No video

Plan Balcerowicza | Dudek o Historii

  Рет қаралды 431,986

Dudek o Historii

Dudek o Historii

Жыл бұрын

Wsparcie kanału: patronite.pl/D... buycoffee.to/d...
Więcej na temat planu Balcerowicza:
- A. Dudek, "Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski 1989-1993", Kraków 2019.
- "Transformacja polska. Dokumenty i analizy 1990", wybór S. Gomułka i T. Kowalik, Warszawa 2011.
- "Transformacja polska. Dokumenty i analizy 1991-1993", red. S. Gomułka, Warszawa 2013.
open.spotify.c...
podcasts.apple... podcasts.googl...
Wykorzystano utwory:
Intro: ZitronSound - Wild Western
Outro: Brett Van Donsel - Rattlesnake Railroad
#historia #polska #polityka

Пікірлер: 1 900
@technicaltapir9741
@technicaltapir9741 11 ай бұрын
W swojej niechlubnej edukacji przeszedłem przez szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. Nie mam pojęcia kto pisał programy nauczania, aczkolwiek po wielu latach nie mam najlepszej opinii o tamtym systemie. Od podstawówki przez gimnazjum po liceum zaczynaliśmy omawiać historię od nowa, nigdy nie docierając do czasów najważniejszych: czyli historii współczesnej i tego jaki miała wpływ na nasz kraj.
@studzinskijanusz
@studzinskijanusz 9 ай бұрын
Mam te same spostrzeżenia. W podstawowe, gimnazjum i liceum omawialiśmy za każdym razem Mezopotamię itp a na naszą historię nie było czasu lub była omawiana w połowie czerwca.
@Avaritia92
@Avaritia92 9 ай бұрын
Sam podział na szkoły, zmiana tych szkół i nauczycieli w trakcie okresu nauczania to jedna z lepszych reform, natomiast programy nauczania i ich realizacja to już inna bajka. Z materiału z historii nikt nauczycieli nie rozliczał w sumie
@tobe2240
@tobe2240 9 ай бұрын
Piramidy, Biskupin, trójpolówka, dynastia Piastów, początek Jagiellonów, Grunwald i....ciach...
@basiabasia2861
@basiabasia2861 9 ай бұрын
Mnie z kolei ominęło gimnazjum (po podstawówce było liceum) i pamiętam, że plan Balcerowicza miałam w programie szkoły średniej (ale nie na historii, tylko na czymś w stylu "Ekonomia" czy "Ekonomika" - jakoś tak). Na historii natomiast teraz już w klasie 4 SP jest w programie historia współczesna (jest mowa np. o Wałęsie, papieżu czy jakichś w miarę świeżych noblistach).
@69wyciorek
@69wyciorek 9 ай бұрын
​@@basiabasia2861niestety nadal nie mówi się o tym kto i jak okradł Polskę podczas transformacji ustroju.
@muziczka4416
@muziczka4416 Жыл бұрын
Dlaczego przez 12 lat edukacji nie dowiedziałem się ani słowa o najważniejszych wydarzeniach współczesnej Polski? Dziękuję Panie Dudek.
@maparo40
@maparo40 Жыл бұрын
Tak wygląda edukacja chłopskich dzieci w wiejskich szkołach 😢
@piotrwyderkiewicz8684
@piotrwyderkiewicz8684 11 ай бұрын
Plan Balcerowicza był w programie Historii. Było się uczyć a nie wagarować ;-p
@maparo40
@maparo40 11 ай бұрын
@@piotrwyderkiewicz8684 - kłamstwa o planie Balcerowicza rozpowszechniała Gagagazeta. To ta sama firma.
@CompatibilityMadness
@CompatibilityMadness 10 ай бұрын
Ponieważ historia w szkołach jest uczona od prehistorii do czasów współczesnych. Nauczyciele mają dość problemów na średniowieczu/rewolucji przemysłowej (o wojnach światowych nie wspominając). Rezultat to czasy współczesne są po prostu pomijane z powodu końca ostatniego roku.
@sebastianbednarz185
@sebastianbednarz185 10 ай бұрын
W podstawówce historia zaczynała się od starożytności. Potem w gimnazjum znowu starożytność. Szkoła średnia start od starożytności. Zawsze brakowało czasu na czasy nowożytne mimo że pamiętam na końcu podręczników zawsze były zdjęcia okrągłego stołu
@aleksandrakozera5373
@aleksandrakozera5373 Жыл бұрын
Z przyjemnością Pana słucham, chociaż ten odcinek wzbudza we mnie sprzeczne uczucia. Jestem dzieckiem pokolenia, które z dnia, na dzień straciło grunt pod nogami, po likwidacji "nierentownego zakładu pracy". Mnie się udało, ale wielu moich kolegów i koleżanek odziedziczyło biedę i bezradność po rodzicach, a następnie przekazało ją dzieciom. Ponieśliśmy największą ofiarę tej terapii szokowej, a następnie zostaliśmy zepchnięci wstydliwie za margines. Mam na myśli nie tylko brak pomysłu kolejnych ekip na wydźwignięcie tej części społeczeństwa, ale także na bezrefleksyjny brak szacunku ("robole", "popegeerowcy", "chłopi"). To głównie z ich biedy wyrastają partie takie, jak kiedyś wyśmiewana Samoobrona, a teraz PiS. Może i nie można było wtedy inaczej ratować gospodarki, ale brak solidarności społecznej w kolejnych latach, ciągłe forsowanie rozwiązań gospodarczych, trzymających tych ludzi pod marginesem sprawiły, że teraz płacimy większy koszt - rządy cwaniaków wyprowadzających nasze wspólne pieniądze. Mam nadzieję, że Ci wyśmiewający beneficjentów pisowskich programów społecznych nareszcie to kiedyś zrozumieją.
@witekkaszub9511
@witekkaszub9511 Жыл бұрын
Ł
@piotrwrzesniewski9597
@piotrwrzesniewski9597 Жыл бұрын
Bardzo mądre słowa
@djshuen
@djshuen Жыл бұрын
Madrze
@edieXIV
@edieXIV Жыл бұрын
Nie da się odziedziczyć biedy i bezradności po rodzicach, od 18 roku życia jesteś samodzielny nawet wcześniej i od Ciebie zależy czy jesteś biedny i bezrady, czy nie, a zwalanie tego na odziedziczenie od rodziców to nic innego jak marne usprawiedliwienie swojego lenistwa.
@aleksandrakozera5373
@aleksandrakozera5373 Жыл бұрын
@@edieXIV trzeba odwagi i dojrzałości żeby napisać coś w internecie pod swoim nazwiskiem, prawda?
@mateuszdudanowicz5926
@mateuszdudanowicz5926 Жыл бұрын
Poziom dyskusji przeciwnych opinii z Kuroniem to można teraz pomarzyć o takiej rozmowie w polityce
@marekjozwiak5390
@marekjozwiak5390 Жыл бұрын
Juz Kopernik zauwazyl ze gorszy pieniadz wypiera lepszy....
@jojojojaja9770
@jojojojaja9770 Жыл бұрын
Bo Kuron w przeciwieństwie do Michnika to jeszcze kulturalny człowiek byl
@piotrnierobis7438
@piotrnierobis7438 Жыл бұрын
czyli jednak Balcerowicz musi wrócić 😂
@marekjozwiak5390
@marekjozwiak5390 Жыл бұрын
@@jojojojaja9770 Wyrazajac sie drastycznie to Kuron w przeciwienstwie do Michnika nie byl psychopata. W 95r Gustaw Herling-Grudzinski napîsal ze " Michnik powinien poszukac sobie dobrego psychiatry ".
@zofiak8458
@zofiak8458 Жыл бұрын
Tak dwóch złodzieja jeden lepszy od drugiego. To była rozmowa, nagranie do kamery. Za plecami kombinowali jak okradac Polaków Balcerowicz był dyrektorem NBP, dzisiaj jest chyba bilionerem. Lepper wiedział jak szkodził Polsce.
@SebastianKuchta
@SebastianKuchta Жыл бұрын
Jeszcze nie oglądałem ale wiem jedno... że dzięki Balcerowiczowi moja rodzina przez 15 lat była nękana przez komorników i żyliśmy z dnia na dzień trzeba było zbierać i sprzedawać złom żeby było na chleb. I zamiast rozwinąć biznes pogrążyło moją rodzinę Ojciec w zmienił się nie do poznania. I nie doczekał spłaty całego zadłużenia. Dlatego nienawidzę Balcerowicza z całego serca.
@seaindieoae
@seaindieoae Жыл бұрын
Dlaczego nie dostaliście wsparcia od znajomych?
@SebastianKuchta
@SebastianKuchta Жыл бұрын
@@seaindieoae Bo znajomi byli w bardzo podobnej sytuacji jak my.
@sawomirjezmanski5365
@sawomirjezmanski5365 Ай бұрын
jak można winić kogokolwiek,za własne błędy?
@zegota9480
@zegota9480 25 күн бұрын
Rozwiń swoją myśl, dlaczego była nękana?
@zbigniewbywalec1975
@zbigniewbywalec1975 13 күн бұрын
@@seaindieoae To rola państwa, a nie znajomych, bo jeżeli tak, to po co państwo, wystarczą znajomi.
@kamilawierzbicka6820
@kamilawierzbicka6820 10 ай бұрын
Pozdrawiam z Wałbrzycha. Dopiero dochodzimy do siebie. Mamy 2023 rok.
@Mq05515
@Mq05515 8 ай бұрын
No właśnie!
@punk7763
@punk7763 2 ай бұрын
Dokładnie. Jestem 79r. więc doskonale pamiętam okres transformacji w Wałbrzychu. W latach 80-tych nie było tak tragicznie, choć byłem dzieciakiem, więc może koloryzuję trochę. Dopóki kopalnie i koksownie sponsorowały wszystko, było w miarę. Nawet mieliśmy klub piłkarski na poziomie pierwszej ligi i stadion jeden z największych w Polsce. Mieszkałem obok stadionu i zawsze chodziłem z ojcem na mecze Górnika. Nagle po 89 r. wszystko padło razem z komuną. Ludzie potracili pracę, patologia i bandytyzm na każdym kroku. Miasto widmo dosłownie. Rodzice też potracili pracę i pamiętam, że lata 90-te były naprawdę bardzo ciężkie. Nie przelewało się w domu delikatnie mówiąc. Znienawidziłem to miasto i jak tylko dorosłem to wyjechałem stamtąd. Jestem w Wałbrzychu kilka razy w roku i widzę, że od kilkunastu lat sporo się zmienia na plus na szczęście. Ale lata 90-te to była tragedia. Śmiało można powiedzieć, że Wałbrzych był przykładem, jak transformacja ustrojowa zniszczyła miasto i mieszkańców. Pozdrawiam
@jozefburzala8479
@jozefburzala8479 2 ай бұрын
​@@punk7763tak było w całej Polsce.Byli tak mądrzy towarzysze profesorowie ,min. Balcerowicz,że nie potrafili zmodernizować gospodarki,przeprowadzić reformy . Państwo o potężnym potencjale gospodarczym począwszy od rolnictwa poprzez przemysł wydobywczy czy transportowy do przemysłu ciężkiego. I mieliśmy mądrych ludzi na "gruncie".A jak to się potoczyło? Horror.
@dilquick
@dilquick 13 күн бұрын
No i was zniszczyli😢
@dilquick
@dilquick 13 күн бұрын
​@@punk7763wszędzie tak było,Łódź Wałbrzych, Radom,zniszczyli wszystko,Balcerowicz i Suchocka dobiła gwozdz do trumny polskiej gospodarce
@skorzeny79
@skorzeny79 Жыл бұрын
Lata 90 to okres niesamowitej biedy i nędzy. Chodziłem wtedy do podstawówki i pamietam jak w mojej klasie co chwilę ktoś mówił że jego matkę czy ojca zwolniono z pracy. Miałem to szczęście że moi rodzicie pracowali, ale i tak na dwa lub trzy dni przed wypłatą nie było co jeść. Wtedy nie było kart kredytowych, debetów czy pensji przelewanej na konto. Pożyczało się pieniądze od bliskich czy od kogoś z rodziny. Kilka lat później kiedy chodziłem do szkoły zawodowej gdzie uczęszczało spore grono uczniów ze wsi to pamiętam do dziś jak na słowo "Balcerowicz" zalewała ich krew. Niechce mi się dokładnie opisywać tego jak w szkole podstawowej czy zawodowej ubranym się chodziło ale znam sporo przypadków gdzie moi koledzy czy koleżanki potrafili miesiącami chodzić w tym samych spodniach, bluzach czy butach których dziury były zaszywane. Częsty brak śniadania, brud, na siłę kreowany szpan, wstyd do przyznania się bycia biednym. Teraz patrząc na to już z innej perspektywy to czasy w których wtedy przyszło żyć moim rodzicom, mi oraz innym Polakom były okropne. Nie mogę sobie wyobrazić domów rodzinnych gdzie nikt nie pracował a do wykarmienia było 5 a nawet kilkanaście osób a było takich przypadków sporo. Obraz nędzy i sztucznego bogactwa to prawdziwy wizerunek lat 90. Gdy spotykam się z moimi równieśnikami i wspominamy tamte lata to jednogłoście uważamy że była to najgorsza dekada. Oglądając ten film to przypomniały mi się czasy do których najlepiej nie wracać.
@boban61
@boban61 Жыл бұрын
Ja jestem rocznik 86 wiec mniej pamietam tamte czasy. U nas tez było skromnie i biednie, pamietam pożyczanie pieniędzy itp. Ale na szczęście głodny nigdy nie chodziłem.
@dariuszgliniecki4976
@dariuszgliniecki4976 Жыл бұрын
Chodziłem wtedy na przełomie lat 80/90 do podstawówki i pamiętam tą biedę, czasy gdzie nie było hipermarketów, internetu, telefonow komórkowych, samochód był luksusem. Z kolegami korzystaliśmy w szkole z dofinansowania na obiady, bo ciężko było z wyżywieniem. Była służba w wojsku zasadnicza, człowiek dostał jeszcze w kość, tak to zycie hartowało. Tak wogle jak słucham dzisiaj jak młodzi dzisiaj narzekają, są roszczeniowi, ciągle im źle to aż ręce opadają, oni juz nawet mają problem ze swoją tożsamością na zasadzie czy ja jestem chłopcem czy dziewczyną.
@neoklasyk8432
@neoklasyk8432 Жыл бұрын
Pan profesor o ile ze strony humanistycznej całkiem nieźle wszystko przygotował, to wiedza ekonomiczna bardzo u niego kuleje, chyba że specjalnie niektórych wątków nie rozwija, pomija, traktuje wybiórczo. Poruszony został temat stałego kursu złotówka - dolar a właściwie to lewar złotówki - dewizy. To jest w tym najważniejsze, cały plan balcerowicza to jest właśnie ten temat. Polska i Polacy w ogóle się nie liczą, to że nam wydaje się lepiej to tylko okruszki ze stołu które łapczywie łykamy. Chodziło o to, żeby wzmocnić niemcy bo tylko one były stabilizatorem w tym rejonie, żeby zrobić z Polski montownie, plan zakładał rozbicie całkowite gospodarki, zahamowanie przemysłu, rolnictwa, pozbawienie ludzi oszczędności. Plan polegał na całkowitej dewastacji kraju, tylko wtedy można nim zewnętrznie łatwo sterować, co z tego, że Polak może coś otworzyć, jeśli nie ma już żadnego zaplecza, nie ma technologii, nie ma pieniędzy. To był wielopłaszczyznowy plan, zlikwidować wszystko, ściągać dewizy, aby wprowadzać tutaj zagraniczne firmy i mieć czym im płacić, przecież jak wyprodukują i sprzedadzą to zyski chcą w dewizach np. dolarach, złotówki ich nie interesują, im więcej "zachodu" tym bariera od ruskich większa, a że z nimi rolnicze porozumienie stąd tak duże rozwalenie także rolnictwa. To był czas kiedy ameryka czuła, że wygrała zimną wojnę, jak bardzo w ten moment uda się osłabić ruskich tym lepiej, każdym kosztem. Ten plan był i jest, cały czas konsekwentnie realizowany, dla Polski bardzo szkodliwy, stawia i utrzymuje Polaków jako pariasów europy, dusi wszelkie inicjatywy, zadłuża na następne pokolenia, stawia nam poprzeczkę najwyżej montowni dla zachodu, wymieniać mogę wiele, tylko należy widzieć co się dzieje aby zrozumieć.
@blackbbbbiochip
@blackbbbbiochip Жыл бұрын
...👍
@borovik8714
@borovik8714 Жыл бұрын
Pamiętam i lata 80 i 90. Jednak to przepaść na korzyść lat 90. Neoliberalizm doskonale się sprawdził.
@aleksandrapoznar3975
@aleksandrapoznar3975 Жыл бұрын
Jakież to wspaniałe, tego właśnie brakowało na polskim KZbin, młode pokolenie dziękuje!
@kamilpieczykolan4988
@kamilpieczykolan4988 Жыл бұрын
Zauwazylas jak bardzo ten brodziaty zainteresowany tematem ? Czeka kiedy tylko podejdzie do okienka w kasie(bo tak sie kiedys pobieralo wyplate)zainkasowac wyplate i to wszystko czym jest zainteresowany.
@wojtekwojtek2030
@wojtekwojtek2030 Жыл бұрын
@@kamilpieczykolan4988 Mnie się wydaje, że myślał o jakiś dupach
@Patisson_1
@Patisson_1 Жыл бұрын
Już nie takie młode xD
@pafid
@pafid Жыл бұрын
Może i dziękuje ale po co czytać książki. Jesteście analfabetami, wolicie omówienia, podcasty, audiobooki, obrazki. Później widać rezultaty - nie potraficie poprawnie napisać prostych słów albo czytać ze zrozumieniem. Nie znacie najważniejszych dat lub postaci historycznych. I nawet Dudek nie pomoże. Weźcie się za robotę i naukę.
@karolnowakowski3778
@karolnowakowski3778 Жыл бұрын
Leszek Balcerowicz - Aron Bucholtz (ur. 19 stycznia 1947 w Lipnie) - mar­ksi­sto­wski doktryner, wykładowca w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR., komunistyczny ekonomista i polityk,
@waldemargajowy1716
@waldemargajowy1716 Жыл бұрын
Za komuny jeździło się samochodem na wczasy do Bułgarii. W latach 80, gdy przejeżdżało się przez Rumunię widziało się różnicę w poziomie życia między tym krajem, a innymi socjalistycznymi. Polacy dowartościowywali się rzucając cukierki dzieciom rumuńskim widząc poza miastami ubogich ludzi. Jednak osobiście wolałem spędzać urlopy na Mazurach. Co roku starałem się objechać na rowerze jezioro Śniardwy. Kiedy Balcerowicz wprowadził swój plan, na początku lat 90 znowu jechałem rowerem dookoła jeziora. Z przrażeniem zobaczyłem, przejeżdżając przez jedną z wsi, dzieci wychodzące na drogę i proszące o pieniądze. W tamtym regionie zlikwidowano PGRy. Mój wujek był rolnikiem i za komuny został na wsi przewodniczącym "solidarności". Gdy pod koniec lat 90 pojechałem do niego, jego syn majstrując przy traktorze wysłał ojca po jakąś część do ciągnika. Wujek wrócił szybko bez niczego bardzo zdenerwowany. Okazało się, że spotkał się z agresją chłopów nie mogących mu darować, że tak ich oszukał, jak się wyrazili, z tą złodziejską "solidarnością".
@visa8092
@visa8092 Жыл бұрын
Na każdy odcinek autorstwa Pana Profesora czekam z wielką niecierpliwością! Fantastycznie opowiedziane, ciekawe historie. Do tego ma Pan Profesor wspaniały dar takiego opowiadania o historii (i bieżącej polityce), że wzbudza Pan sympatię i zaufanie niezależnie od poglądów politycznych - to przykład mojej mocno na tej płaszczyźnie podzielonej rodziny ^^ Pięknie dziękuję! :)
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
pan bredzi panie Dudek, w latach o których pan opowiada, Polak został sprowadzony do roli niewolnika bez żadnych praw, który tyra na państwowym lub prywatnym za miskę zupy i kromkę chleba, rzucanych mu kiedy to się Balcerowiczom czy innym prywaciarzom spodoba! Tyraliśmy bez umów za trzech 7 dni w tygodniu po 10-15 godzin dziennie, wielu nie miało nic do jedzenia nie mówiąc o lekach, biletach na transport czy o opłatach prądu, gazu i mieszkania! tak wyglądał te mityczny "skok" ekonomiczny panie Dudek, samobójstwa, szpitale psychiatryczne, niechciana bo przymusowa emigracja, rozpacz i beznadzieja dla milionów. Czy staremu bezdomnemu głodnemu technikowi mechanikowi którego po 30 latach zwolniono z pracy i wyeksmitowano z mieszkania na ulice potrzeba banku, lotniska, autostrady albo dopłat do bazyliki? Tym ludziom coś obiecywano przez 40 lat i nagle ze spryskanych gazem przez milicje pracujących biedaków przeistoczyli się w bezradnych sponiewieranych przez sądy i policje bezrobotnych nikomu nie potrzebnych nędzarzy. Panie Dudek, ja nie po to kończyłem szkoły abym się w pracy mylił, a Balcerowicz się POMYLIŁ w sprawie MILIONÓW ludzi! Prywaciarz by Balcerowicza z roboty wywalił i nic by mu nie zapłacił za takie plany i reformy! jeszcze by mu samochód i dom spalił za stracony czas oraz finansowe straty jakich łachudra narobił! Była jednak możliwość przeprowadzenia innej prywatyzacji. W strukturach poziomych PZPR w końcu lat 80 tych, był pomysł prywatyzacji tzw. kuponowej a polegałby to na rozdaniu akcji przedsiębiorstw państwowych ich pracownikom z udziałem pracowników budżetówki, z zakazem sprzedaży akcji w okresie 2 lat poza przedsiębiorstwo, co doprowadziłoby w krótkim czasie do koncentracji akcji w rękach ludzi z kwalifikacjami do prowadzenia przedsiębiorstwa. Po 2 latach byłaby możliwość sprzedaży akcji poza przedsiębiorstwo ale tylko dla obywateli polskich, co uchroniłoby przedsiębiorstwa przed przejęciem przez kapitał zagraniczny. Może wychodzenie z kryzysu gospodarki socjalistycznej trwałoby dłużej ale to sami Polacy zdecydowaliby czy chcą być właścicielami czy tylko pracownikami. Będąc właścicielami zdawaliby sobie sprawę z tego, że ich wynagrodzenia uzależnione są tylko od ich pracy i umiejętności a strajki tylko pogarszałyby ich status majątkowy. No cóż, to się jednak nie udało gdyż większość aparatu PZPR w tym Balcerowicz i jego kolesie wolała uwłaszczyć się sama, szybko i kosztem niewykształconych robotników. Większość aparatu PZPR zaraz po referendum Sadowskiego (kto to pamięta) dostała ciche wytyczne - zawierajcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , dopuśćcie do nich kilku solidarnościowych krzykaczy i obiboków, wprowadzajcie do nich aportem majątek przedsiębiorstw, przejmujcie rynki zbytu i produkcję. Jeżeli w to nie wierzycie to zadajcie sobie trud - w notariatach z 1988 roku znajdziecie te umowy spółek i kto je zawierał. W wielu wykładach ma pan racje ale tutaj pan opowiada głupoty panie Dudek. Sam mogę robić dla Polski czy Zimbabwe reformy i plany jeżeli nie będę musiał ryzykować swych pieniędzy a jeszcze mi za to zapłacą MILIONY jak te które dostali bez powodu Balcerowicz, Suchocka, Wałęsa, Kaczyński, Kulczyk, Buzek i reszta tych prywatyzujących Polskę wybitnych łajdaków.
@jonarryn5107
@jonarryn5107 Жыл бұрын
Przeciez on to robi dla KASY !!!! a nie dla twojego zadowolenia
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
@@jonarryn5107 nikt tu nic nie pisze tak o pieniądzach jak i zadowoleniu
@jedrek2005
@jedrek2005 Жыл бұрын
99% komentarzy całkowicie zgadzają się z treścią wideo. Chyba tylko Kim Jong-un ma lepsze wyniki jeśli chodzi o jednomyślność. Zapewne o to chodziło w planie Balcerowicza, bo jak widać, cel został osiągnięty.
@inalorek8225
@inalorek8225 Жыл бұрын
Ferma trolli zaangażowana hurtem.
@maciekszymanski8340
@maciekszymanski8340 Жыл бұрын
Ja mam tylko jedną pretensję do Balcerowicza: Trzynaście lat studiowałem sobie spokojnie i byłbym pewnie na tych studiach doczekał wieku emerytalnego, gdyby nie transformacja gospodarcza. Ale sam sobie jestem winien, bo cały czas knułem przeciwko komunie nie podejrzewając nawet, czym się to dla mnie skończy. A tak bardziej serio, to przeżyłem jakoś najgorszy okres, a od 1994 było już tylko lepiej. Wkrótce stać mnie było na kupno mieszkania i wyjazdy za granicę, co za nieboszczki komuny było dla mnie zupełnie nieosiągalne.
@botmajster
@botmajster 26 күн бұрын
Czasem warto troszkę pocierpieć. Ja uważam z perspektywy czasu i wiedzy jaką posiadam, że lepiej cierpieć krótko i potem sie cieszyć niż gnić w marazmie jak Ukraina czy Białoruś. Jestem rocznik 94 więc nie odczułem na własnej skórze tych zmian. Ale widzę gdzie jest dzisiaj Polska...
@marianczajka1370
@marianczajka1370 9 ай бұрын
Balcerowicz poucza innych, ale w 1989 roku uchwalając ustawę o indeksacji wynagrodzeń wywołał 1000% inflację. Zamiast sprzedać majątek PGR rozwiązał wszystkie PGR i sprzedał za grosze mienie upadłościowe. Zamiast zrestrukturyzować mienie przemysłowe po PRL doprowadził firmy przemysłowe do upadłości i sprzedał je za grosze. Olbrzymim majątkiem były niespłacone kredyty za spółdzielcze mieszkania, poprzez wywołanie inflacji spadły 10 krotnie. Ceny żywności zostały podwyższone przez rząd Rakowskiego, ale ustawę o Indeksacji wynagrodzeń została uchwalił już rząd Mazowieckiego przy pomocy Kuronia i ta ustawa wywołała 1000% inflację Inflacja została opanowana gdy ustawa o indeksacji wynagrodzeń została uchylona. Pan Profesor oszukuje innych bo głównym powodem inflacji i upadku gospodarki była błędna ustawa o indeksacji wymyślona przy okrągłym stole. PGR nie były spółdzielniami, a mleczarnie do dzisiaj są spółdzielniami i mają się dobrze. Prawo spółdzielcze od 1982 roku dawało pełną samodzielność dla Spółdzielni i jej członków.
@pw8778
@pw8778 10 ай бұрын
Drugim, równoległym elementem „planu Balcerowicza” było podwyższenie oprocentowania lokat w bankach komercyjnych, a trzecim - stabilizacja kursu walutowego na poziomie 9 500 zł za dolara. Pieniądze wyssane od polskich kredytobiorców pozwoliły sfinansować to podwyższone oprocentowanie. Dzięki temu finansowi grandziarze z całego świata, przede wszystkim ze wschodniego wybrzeża USA, przybywali do Polski z dolarami, które po kursie 9500 zł wymieniali na złotówki. Te lokaty złotówkowe umieszczali w bankach i po roku wycofywali ze stuprocentowym przebiciem, po czym wymieniali złotówki na dolary po takim samym, stabilnym kursie i wracali wzbogaceni do domu.
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
"Walka z inflacją" poprzez podnoszenie podatków zamiast obniżania, utrudnianie działalności zamiast ułatwiania, zwijanie kraju zamiast rozwijania... Nobel jak nic za tak genialne pomysły.
@polskikolejarz5507
@polskikolejarz5507 2 ай бұрын
Inflacja z kilkuset procent spadła do kilkunastu a potem do celu inflacyjnego. No straszny ten Balcerowicz przez niego mamy normalną europejską gospodarkę rynkową i staliśmy się przykładem dla innych krajów bloku wschodniego i nomen omen najlepiej przeszliśmy (pod względem PKB) ten okres ze wszystkich państw byłego bloku wschodniego a dlaczego? Inni zatrzymali się w pół kroku. Spójrz na wschód i zobacz jakie tak są problemy z oligarchami gdybyśmy nie mieli Balcerowicza to skończylibyśmy jak Rosja czy Ukraina.
@alcatrazep
@alcatrazep Жыл бұрын
I pomyśleć, że kończąc szkołę średnią miałem tróję z historii. Fakt, nauczyciel prowadził jak prowadził ale ja też nie miałem chęci historię poznać. Jednakże z biegiem lat zacząłem doceniać tę dziedzinę wiedzy bo pozwala zrozumieć procesy zachodzące w obecnej i zapewne przyszłej rzeczywistości. Szczególnie interesująca jest dla mnie historia Mezopotamii a w historii Polski okres PRL i III RP. Dlatego tak bardzo cenię kanał profesora Dudka. Fajnie jakby zrobił pan kiedyś film na temat transformacji służb specjalnych SB w "nowoczesny" w III RP UOP. Temat poruszany rzadko nawet w literaturze przedmiotu. Tu warto zajrzeć do "Koniec imperium MSW" Tomasza Kozłowskiego czy "Rakowiecka w remoncie" Arkadiusza Nyzio. Polecam się zapoznać, terapia szokowa gwarantowana.
@paulkellerman2603
@paulkellerman2603 Жыл бұрын
Nawet jeśli jacyś funkcjonariusze SB zostali negatywnie zweryfikowani przez komisję niższego rzędu to mogli odwołać się wyżej i liczyć na większą przychylność u notabli. Ci najbardziej skompromitowani szli na emeryturę albo wylatywali na zagraniczne placówki. III RP to PRL bis.
@baca350.1
@baca350.1 Жыл бұрын
szkoda że tego nie wiedzieliśmy jako gnoje.
@grey0619
@grey0619 11 ай бұрын
Pan Dudek nie po ro zasiada w tvenach, żeby tu mówić jak było naprawdę, tylko opowiada te ogólnowiadome półprawdy i kocopoły aby się nie narazić
@Deathgazeroo
@Deathgazeroo Жыл бұрын
Z KZbin korzystam nałogowo od paru lat. Zajmują mnie głównie tematy związane z historią, polityką i kulturą. Pana kanał w ciągu kilku odcinków stał się moim ulubionym, a każda nowa premiera - mówiąc kolokwialnie - robi mi dzień. Gratuluję Panu Profesorowi i życzę wszystkiego dobrego!
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
pan bredzi panie Dudek, w latach o których pan opowiada, Polak został sprowadzony do roli niewolnika bez żadnych praw, który tyra na państwowym lub prywatnym za miskę zupy i kromkę chleba, rzucanych mu kiedy to się Balcerowiczom czy innym prywaciarzom spodoba! Tyraliśmy bez umów za trzech 7 dni w tygodniu po 10-15 godzin dziennie, wielu nie miało nic do jedzenia nie mówiąc o lekach, biletach na transport czy o opłatach prądu, gazu i mieszkania! tak wyglądał te mityczny "skok" ekonomiczny panie Dudek, samobójstwa, szpitale psychiatryczne, niechciana bo przymusowa emigracja, rozpacz i beznadzieja dla milionów. Czy staremu bezdomnemu głodnemu technikowi mechanikowi którego po 30 latach zwolniono z pracy i wyeksmitowano z mieszkania na ulice potrzeba banku, lotniska, autostrady albo dopłat do bazyliki? Tym ludziom coś obiecywano przez 40 lat i nagle ze spryskanych gazem przez milicje pracujących biedaków przeistoczyli się w bezradnych sponiewieranych przez sądy i policje bezrobotnych nikomu nie potrzebnych nędzarzy. Panie Dudek, ja nie po to kończyłem szkoły abym się w pracy mylił, a Balcerowicz się POMYLIŁ w sprawie MILIONÓW ludzi! Prywaciarz by Balcerowicza z roboty wywalił i nic by mu nie zapłacił za takie plany i reformy! jeszcze by mu samochód i dom spalił za stracony czas oraz finansowe straty jakich łachudra narobił! Była jednak możliwość przeprowadzenia innej prywatyzacji. W strukturach poziomych PZPR w końcu lat 80 tych, był pomysł prywatyzacji tzw. kuponowej a polegałby to na rozdaniu akcji przedsiębiorstw państwowych ich pracownikom z udziałem pracowników budżetówki, z zakazem sprzedaży akcji w okresie 2 lat poza przedsiębiorstwo, co doprowadziłoby w krótkim czasie do koncentracji akcji w rękach ludzi z kwalifikacjami do prowadzenia przedsiębiorstwa. Po 2 latach byłaby możliwość sprzedaży akcji poza przedsiębiorstwo ale tylko dla obywateli polskich, co uchroniłoby przedsiębiorstwa przed przejęciem przez kapitał zagraniczny. Może wychodzenie z kryzysu gospodarki socjalistycznej trwałoby dłużej ale to sami Polacy zdecydowaliby czy chcą być właścicielami czy tylko pracownikami. Będąc właścicielami zdawaliby sobie sprawę z tego, że ich wynagrodzenia uzależnione są tylko od ich pracy i umiejętności a strajki tylko pogarszałyby ich status majątkowy. No cóż, to się jednak nie udało gdyż większość aparatu PZPR w tym Balcerowicz i jego kolesie wolała uwłaszczyć się sama, szybko i kosztem niewykształconych robotników. Większość aparatu PZPR zaraz po referendum Sadowskiego (kto to pamięta) dostała ciche wytyczne - zawierajcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , dopuśćcie do nich kilku solidarnościowych krzykaczy i obiboków, wprowadzajcie do nich aportem majątek przedsiębiorstw, przejmujcie rynki zbytu i produkcję. Jeżeli w to nie wierzycie to zadajcie sobie trud - w notariatach z 1988 roku znajdziecie te umowy spółek i kto je zawierał. W wielu wykładach ma pan racje ale tutaj pan opowiada głupoty panie Dudek. Sam mogę robić dla Polski czy Zimbabwe reformy i plany jeżeli nie będę musiał ryzykować swych pieniędzy a jeszcze mi za to zapłacą MILIONY jak te które dostali bez powodu Balcerowicz, Suchocka, Wałęsa, Kaczyński, Kulczyk, Buzek i reszta tych prywatyzujących Polskę wybitnych łajdaków.
@robertkopacz1971
@robertkopacz1971 Жыл бұрын
Musisz się leczyć Tomaszu - jesteś uzależniony!
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
@@robertkopacz1971 za późno panie Kopacz, za późno, on już nigdy nie pójdzie do biblioteki, nigdy nie będzie czytał rozmaitych książek, nigdy nie nauczy się samodzielnie myśleć, na zawsze będzie wysłuchiwał cudzych opinii a własnej nigdy miał nie będzie, ale takich jak on w Polsce zawsze było MILIONY, nie ważne youtube, msza czy TV
@xbg2850
@xbg2850 Жыл бұрын
jeszcze kanal PoWojnie, ciekawehistorie - 2 bardzfo ciekawe kanaly
@janek9971
@janek9971 Жыл бұрын
@@marcinkowskimariusz7787 tak jakby książka nie była cudzą opinia. Przecież na temat dowolnego króla Polski znajdzie się odmienne opinie i oceny od różnych historyków. Więc problemem nie jest wg mnie źródło tylko jego dywersyfikacja. Chyba że czytasz bardzo monotonną monografie o pojedynczej postaci, to może ma to sens. Aczkolwiek ja mam z tym problem bo po roku nic z tego nie pamiętam i szkoda mi tego czasu poświęconego na tyle czytania. Wolę jednak wyłapywać treściwe informacje które w danej chwili mnie interesują. Dlatego nie widzę problemu w podejściu OPa.
@arspoety3316
@arspoety3316 Жыл бұрын
Mnie uczyli dat i nazwisk I im się nie udawało A tutaj wszystko jest jasne Oby takich nauczycieli było więcej
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
pan bredzi panie Dudek, w latach o których pan opowiada, Polak został sprowadzony do roli niewolnika bez żadnych praw, który tyra na państwowym lub prywatnym za miskę zupy i kromkę chleba, rzucanych mu kiedy to się Balcerowiczom czy innym prywaciarzom spodoba! Tyraliśmy bez umów za trzech 7 dni w tygodniu po 10-15 godzin dziennie, wielu nie miało nic do jedzenia nie mówiąc o lekach, biletach na transport czy o opłatach prądu, gazu i mieszkania! tak wyglądał te mityczny "skok" ekonomiczny panie Dudek, samobójstwa, szpitale psychiatryczne, niechciana bo przymusowa emigracja, rozpacz i beznadzieja dla milionów. Czy staremu bezdomnemu głodnemu technikowi mechanikowi którego po 30 latach zwolniono z pracy i wyeksmitowano z mieszkania na ulice potrzeba banku, lotniska, autostrady albo dopłat do bazyliki? Tym ludziom coś obiecywano przez 40 lat i nagle ze spryskanych gazem przez milicje pracujących biedaków przeistoczyli się w bezradnych sponiewieranych przez sądy i policje bezrobotnych nikomu nie potrzebnych nędzarzy. Panie Dudek, ja nie po to kończyłem szkoły abym się w pracy mylił, a Balcerowicz się POMYLIŁ w sprawie MILIONÓW ludzi! Prywaciarz by Balcerowicza z roboty wywalił i nic by mu nie zapłacił za takie plany i reformy! jeszcze by mu samochód i dom spalił za stracony czas oraz finansowe straty jakich łachudra narobił! Była jednak możliwość przeprowadzenia innej prywatyzacji. W strukturach poziomych PZPR w końcu lat 80 tych, był pomysł prywatyzacji tzw. kuponowej a polegałby to na rozdaniu akcji przedsiębiorstw państwowych ich pracownikom z udziałem pracowników budżetówki, z zakazem sprzedaży akcji w okresie 2 lat poza przedsiębiorstwo, co doprowadziłoby w krótkim czasie do koncentracji akcji w rękach ludzi z kwalifikacjami do prowadzenia przedsiębiorstwa. Po 2 latach byłaby możliwość sprzedaży akcji poza przedsiębiorstwo ale tylko dla obywateli polskich, co uchroniłoby przedsiębiorstwa przed przejęciem przez kapitał zagraniczny. Może wychodzenie z kryzysu gospodarki socjalistycznej trwałoby dłużej ale to sami Polacy zdecydowaliby czy chcą być właścicielami czy tylko pracownikami. Będąc właścicielami zdawaliby sobie sprawę z tego, że ich wynagrodzenia uzależnione są tylko od ich pracy i umiejętności a strajki tylko pogarszałyby ich status majątkowy. No cóż, to się jednak nie udało gdyż większość aparatu PZPR w tym Balcerowicz i jego kolesie wolała uwłaszczyć się sama, szybko i kosztem niewykształconych robotników. Większość aparatu PZPR zaraz po referendum Sadowskiego (kto to pamięta) dostała ciche wytyczne - zawierajcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , dopuśćcie do nich kilku solidarnościowych krzykaczy i obiboków, wprowadzajcie do nich aportem majątek przedsiębiorstw, przejmujcie rynki zbytu i produkcję. Jeżeli w to nie wierzycie to zadajcie sobie trud - w notariatach z 1988 roku znajdziecie te umowy spółek i kto je zawierał. W wielu wykładach ma pan racje ale tutaj pan opowiada głupoty panie Dudek. Sam mogę robić dla Polski czy Zimbabwe reformy i plany jeżeli nie będę musiał ryzykować swych pieniędzy a jeszcze mi za to zapłacą MILIONY jak te które dostali bez powodu Balcerowicz, Suchocka, Wałęsa, Kaczyński, Kulczyk, Buzek i reszta tych prywatyzujących Polskę wybitnych łajdaków.
@Dawid.O
@Dawid.O Жыл бұрын
To jest bardzo powierzchowne przedstawienie problemu. Każdy historyk powinien sobie zadać pytanie jaki jest cel stojący za pewnymi działaniami? Czy Zachód miał interes w przyjęciu Polski stojącej, czy raczej bardziej im się opłacało, jeżeli Polska zostanie wchłonięta na kolanach? W biznesie nie ma miejsca na litość. Zachód nas wycisnął jak cytrynę. Wiele działan w transformacji, dyktowanych przez zagranicę, miało na celu wyeliminowanie potencjalnego zagrożenia w postaci polskiej konkurencji. Czy Polska po upadku PRL była w kryzysie? Owszem, ale były znacznie większe kryzysy gospodarcze, które nie kończyły się wyprzedażą majątku narodowego. Do zduszenia inflacji nie trzeba oddawać za psi grosz fabryk, których wartość samego sprzętu przekraczała zadłużenie.
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
​@@Dawid.O Polska po okresie zaborów i po 1 wojnie była wyciśnięta jak cytryna, dzięki olbrzymiemu wsparciu ekonomicznemu i dyplomatycznemu zrujnowanej wszak Francji zaczęliśmy stawać na nogi. Kolejna wojna to była katastrofa bo wtedy utraciliśmy elity i resztki kontroli nad jako takim majątkiem, w 1989 roku byliśmy na dnie. Ale już od końca lat 40 tych za Stalina kontrola państwa była totalna i trwa to do dzisiaj. Najbardziej mądry i pracowity 20 letni Polak nadal nie ma szansy na jakakolwiek własną inicjatywę bo na wszystko potrzebuje zgody państwa i musi za wszystko płacić -nie wiadomo z czego?! Nie ma w tym winy zachodu ale Polaków, zajmowali się nie swoim pustym portfelem (podatkami) ale pielgrzymkami, aborcjami, krzyżykami, nazwami, napisami itd Jeżeli Dawid twój brat idzie do komisu, lombardu czy żyda zastawić lub sprzedać waszego ostatniego konia, bo chce postawić pomnik, bazylikę, nowy dom dla kochanki, chce kupić nowe auto, chce jechać do Iraku czy Afganistanu, utrzymywać hordy szamanów, papierowej policyjno wojskowej trzody, to nie miej Dawid żalu do komisu, lombardu czy do Icka Goldfisza-że twój brat sprzedaje ostatniego konia zamiast nim orać ziemie pod uprawę ziemniaków, pomidorów, marihuany czy krzaków koki.
@ukaszcezary8870
@ukaszcezary8870 Жыл бұрын
@@marcinkowskimariusz7787 Gdyby zachód poprzez swoje wpływy w PL nas nie wyciskał jak cytryny, to do władzy nie doszliby ludzie, którzy zajmują się nazwami, krzyżami, pielgrzymkami etc Bo zachód miałby tu "poczciwych ludzi", a nie takich, jakich miał... Są ludzie, którzy odrzucają ekonomię chciwości i egoizmu ( a chciwość to jedyne podciśnienie ze strony zachodu ), a w zamian wybierają inne wartości , które wielu się nie podobają, ale mamy przecież demokrację - Ludzie wybrali katolików, wśród których oczywiście jest również sporo patologii. Jednocześnie, wybierając tych katolików, ludzie odrzucili patologię, która była, gdzie władza zajmowała się zabawą, grą w piłkę; robieniem dobrze zachodnim i wschodnim elitom; odrzucili składanie na ołtarzu zwykłych obywateli; odrzucili najbardziej wyspecjalizowane metody subtelnej indoktrynacji (gdzie wielu niby inteligentnych jest robionych w balona na własne życzenie), a w zamian wolą [niekoniecznie oglądać] dość prostą propagandę, którą zrozumie niemal każdy); odrzucili przekręty, które były dobre dla elit i kolesiów. Oczywiście odrzucili patologię, w której również jest sporo fajnych i dobrych rzeczy. Przypomnę, że to wpływy zewnętrzne pozbawiły nas elit, których dzisiaj brakuje, dlatego mamy wybór dość niewygodny i każda opcja niesie nas na pewne manowce. Mamy wybór - czyż to nie jest dobre?
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
​@@ukaszcezary8870 panie, nasz katolicyzm to wielka patologia podobnie jak dawny PRL, po za tym co ma u nas "zachód" do gadania? Podczas wyborów nie głosują w Polsce żabojady, szwaby ani jankesi! Winni patologii jesteśmy MY Polacy. Nie bez powodu przez ostatnie 30 lat jakieś 4 miliony z nas opuściło Polski katolicki folwark (wcześniej radziecki kołchoz). Nie bez powodu młode Polki zamiast rodzić dzieci w Polsce chętnie rodzą je na ZACHODZIE. Pan twierdzisz że podatki na benzynę, skarpety, ser, wino, podpaski, książki, rowery i materiały budowlane ustala nam Berlin czy Waszyngton? Prawda jest taka, uczciwy i pracowity Polak na zachodzie to Pan a w Polsce to dziad, zero które można zgnoić tak jak to zrobiono z Tomaszem Komendą, murzyna tak biali w Paryżu czy Londynie nie potraktują jak nasi potraktowali tego biedaka. Dawaj pan argumenty a nie swoje omamy, wytwory medialnej propagandy.
@wojtek1582
@wojtek1582 Жыл бұрын
15:35 - to się powinno ludziom powtarzać raz na miesiąc. Część nie pamięta, a część nawet wtedy nie żyła i opowiadają, jaką to byliśmy za PRL potęgą opierając się o roczniki GUS :D. I potem jeszcze po 20:00 o skutkach zniknięcia handlu z ZSRR i wreszcie 37:00 o efektywności państwowych przedsiębiorstw w tamtym czasie i jakości ich produktów. Jak dla mnie najcenniejszy odcinek w całej serii. Dziękuję bardzo!
@rafalinski5958
@rafalinski5958 Жыл бұрын
Jeśli ktoś z danych GUS wywnioskował, że PRL była potęgą, to najwyraźniej czegoś nie zrozumiał, bo dane w dziale "Przegląd Międzynarodowy" były dla Polski i generalnie bloku wschodniego jednoznacznie złe. W latach 1961-89 płace realne (siła nabywcza) w Polsce wzrosły o około około 80%, w Czechosłowacji o 60%, w Niemczech Zachodnich i Austrii o 160%, a w Hiszpanii o... 260%. W Polsce płace powinny wtedy rosnąć w tempie porównywalnym do Hiszpanii czyli o 260%,a nie o 80%, a w Czechosłowacji, która po wojnie była znacznie lepiej rozwinięta od Hiszpanii, w tempie porównywalnym do Austrii czyli 160%, a nie 60%. Przed wojną Czechosłowacja miała eksport na mieszkańca porównywalny z Niemcami i Austrią, w 1950 miała wyższy od obu krajów, a w 1989 - 5 razy niższy. Obecnie Czechy mają eksport na głowę wyższy od Niemiec i minimalnie niższy od Austrii czyli po 30 latach sytuacja wraca do przedwojennej normy.
@twardzielzpaacu6264
@twardzielzpaacu6264 Жыл бұрын
@@rafalinski5958 Dziękuje Panu za pasjonujący wkład merytoryczny 🤝
@wampx3419
@wampx3419 Жыл бұрын
A co to ma do Planu Sachsa-Liptona? Można było inaczej, znacznie lepiej i nie takim kosztem. Terapia szokowa była błędem i zbrodnią, co przyznał po latach sam Jeffrey Sachs. Kompletny brak ochrony polskiego rynku wykopyrtnął prawie wszystko od razu, na chama, bez trzymanki, bezrobocie, tragedie milionów Polaków, potem "schładzanie gospodarki". Nie po to Lechu Balcerowicz był na stypendium Fulbrighta, żeby go w odpowiednim momencie nie wyciągnąć jak królika z kapelusza, a naiwnym serwować opowiastki o kole od malucha. :D :D "Wielki przekręt. Klęska polskich reform", polecam. Autor: Kazimierz Poznański, prof. Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle.
@rafalinski5958
@rafalinski5958 Жыл бұрын
@@wampx3419 Ci, którzy twierdzą, że można było lepiej, albo nie podają alternatywnych przykładów udanej transformacji, albo podaję błędne przykłady takie jak Słowenia czy Czechy, na ogół nie zdając sobie sprawy, że w 1989 Słowenia i Czechy były krajami około 2 razy bogatszymi na mieszkańca od Polski i jedynie z tego faktu ich przewaga nad Polską utrzymuje się do dziś. Jednak dziś jest ona znacznie mniejsza niż w latach 80. W latach 1990-1995 Polska i Czechy miała najwyższy wzrost PKB w bloku wschodnim, uwzględniając ponad 20 krajów, więc trzeba dużej dozy zacietrzewienia, żeby taki wynik przekuć w "klęskę". Uczciwie byłoby powiedzieć, że wynik był dobry, ale można było uzyskać trochę lepszy. Trochę, bo o wynik dużo lepszy byłoby trudno z tego powodu, że poza Tajwanem, Singapurem i być może Koreą Płd. chyba nie ma na całym Bożym świecie empirycznych przykładów krajów, które zdeklasowałyby Polskę w tempie doganiania Zachodu, startując z tego samego poziomu co ona w 1989.
@wojtek1582
@wojtek1582 Жыл бұрын
@@rafalinski5958 Bardzo dobra odpowiedź. Dodam, że Chiny też są gospodarką, która bardzo szybko goni Zachód, ale jest to czynione za pomocą jeszcze dzikszego kapitalizmu, niż był u nas, przy wciąż jednopartyjnym zamordyzmie, no i cały czas we wskaźnikach per capita są poniżej Polski (ale byli też sporo niżej w 1989).
@Cern91
@Cern91 Жыл бұрын
Reforma polskiej gospodarki była niezbędna, problem jest forma jej przeprowadzenia. Wyprzedaż, nie rentownych, polskich przedsiębiorstw czy ziem/sprzętu z post PLRowskich PGR-ów wyglądała jak szabrowanie grobów. Ogromne kompleksy, zatrudniające wielu pracowników, zostały sprzedane w całości lub na kawałki prywatnym właścicielom za nie adekwatne sumy. Nagle, po roku czy dwóch, te same przedsiębiorstwa, lecz już w prywatnych rękach zwykle zagranicznych podmiotów, zaczęły generować zyski. Ziemia sprzedawana za przysłowiową "flasze wódki" pozwoliła powstać ogromnym, prywatnym gospodarstwom rolnym, które w ten sam dziwny sposób, nagle okazały się złotymi kurwami, przynoszącymi krocie. Większość "Profesorów" jedynie dywaguje nad przyczynami wprowadzenia reformy Balcerowicza, a nie nad jej REALNYMI skutkami. Pieniądze uzyskane z sprzedażny państwowego mienia, w latach post-reforma, dziwnym trafem nie załatały dziury budżetowej. Nie obwiniam za to samego ministra finansów, ale trzeba się zastanowić, czy owa reforma była jedynym rozwiązaniem?
@mariuszcieslak3667
@mariuszcieslak3667 Жыл бұрын
Zobacz jak obecnie wygląda np. Poczta Polska - firma typowo państwowa. I wyobraź sobie teraz, że wszystkie firmy byłyby tak reformowane.
@Cern91
@Cern91 Жыл бұрын
@@mariuszcieslak3667 Z drugiej strony masz Orlen, turbo korporacje, z pakietem większościowym w rekach państwa. Miliardowe zyski, owszem dorobione na naszych portfelach, ale nadal miliardowe zyski. Problem poczty polskiej, to zbyt mała adaptacja do realiów obecnych czasów. Trzeba wziąć tez pod uwagę fakt, że nie ma prywatnych firm które chciały by wejść w branże jaką jest dostarczanie listów. Paczki to inna bajka, duży gabaryt, większe koszty oraz większe zyski.
@zbyszko82
@zbyszko82 9 ай бұрын
​@@Cern91Będąc monopolistą na rynku paliw , naprawdę ciężko nie wypracować zysku ...
@patrykbaranowski8999
@patrykbaranowski8999 20 күн бұрын
​@@zbyszko82 s Shell bpi Cc
@unglaubiger1054
@unglaubiger1054 16 күн бұрын
​@@patrykbaranowski8999orlen dostarcza paliw do tych stacji, to ten sam produkt, z tej samej rury
@LewicowyPatriota
@LewicowyPatriota Жыл бұрын
Skutki działań Balcerowicza były odczuwane przez zwykłych ludzi co najmniej kilkanaście lat - mówię głównie o głodowych pensjach i olbrzymim bezrobociu. Przeszarżował facet. Kuroń miał rację - nie chcieli podtrzymać niektórych polskich przedsiębiorstw, to musieli wypłacać zasiłki i wpuszczać "zagranicznych inwestorów" do "specjalnych stref ekonomicznych".
@AndrzejMichalak-db8pk
@AndrzejMichalak-db8pk 9 ай бұрын
Tego się nie dowiemy, czy przeszarżował czy nie, ten nie robi błędów co nic nie robi. Rozpad Związku Radzieckiego, zalew tanich produktów z Chin, doprowadziłyby i tak do upadku tych molochów i nikt by ich nie chciał w ogóle wykupić.
@jannowak2516
@jannowak2516 9 ай бұрын
​@@AndrzejMichalak-db8pkdaj spokój Czesi nie robili tak jak Balcarek , nie rozwalali zakładów, i teraz są na wyższym poziomie niż Polska .
@AndrzejMichalak-db8pk
@AndrzejMichalak-db8pk 9 ай бұрын
@@jannowak2516 porównywanie tak małej gospodarki do naszej jest głupie.
@jannowak2516
@jannowak2516 9 ай бұрын
@@AndrzejMichalak-db8pk nasza gospodarka też jest mała na poziomie 8 milionowej Szwecji , tyle zdziałał Balcerek
@grazynak8613
@grazynak8613 Жыл бұрын
Uwielbiam słuchać Pana Profesora! To były lata kiedy wchodziłam w dorosłe życie... Było ciężko, ale przeżyliśmy. Mam nadzieję, że uda nam się pozbierać i tym razem. Pozdrawiam.
@ogrodnik4018
@ogrodnik4018 Жыл бұрын
Komu pozbierać? Politycy się bogacą i wielkie korporacje
@irisinacio6105
@irisinacio6105 Жыл бұрын
Dobre wideo.💪*💪 Ale pozwólcie, że wspomnę o czymś ważnym, widzę, że wielu młodych i starych popełnia błędy, których moim zdaniem nie powinno być. Myślę, że każdy, młody czy stary, powinien mieć plan inwestycyjny, który zwiększy ich zwrot finansowy o trzy do sześciu cyfr. Inwestycją może być twój plan emerytalny lub plan na przyszłość, cokolwiek chcesz, ale najważniejsze jest to, że masz opłacalną inwestycję.
@sofialeonardo8777
@sofialeonardo8777 Жыл бұрын
inwestowanie w forex, kryptowaluty i giełdę było dla mnie naprawdę trudne, co sugerujesz, abym zrobił
@irisinacio6105
@irisinacio6105 Жыл бұрын
@@sofialeonardo8777 inwestowanie na rynku forex i kryptowalut wymaga nie lada umiejętności, cierpliwości i odpowiedniego profesjonalisty, który poprowadzi Cię po zwycięskich ścieżkach
@sofialeonardo8777
@sofialeonardo8777 Жыл бұрын
@@irisinacio6105 czy możesz polecić brokera / eksperta, który może poprowadzić mnie do zwycięskich dróg
@irisinacio6105
@irisinacio6105 Жыл бұрын
@@sofialeonardo8777 Jack Peterson jest najlepszym ekspertem, jakiego mogę ci polecić, osiągnąłem dobre zyski inwestując z nim, a także jest licencjonowanym brokerem, zawsze możesz się z nim skontaktować na
@irisinacio6105
@irisinacio6105 Жыл бұрын
Instagram
@sebastianopl1989
@sebastianopl1989 Жыл бұрын
Świetny program, wszystkich błędów w tych trudnych latach zapewne nie można było uniknąć ale wielu los skrzywdził dwa razy, raz gdy komuna wyuczyła bezradności a potem gdy usłyszeli, że mają radzić sobie sami.
@maciek.u
@maciek.u Жыл бұрын
Panie profesorze z góry dziękuje za materiał o Planie Balcerowicza. Dosłownie w poniedziałek oddałem referat na jego temat. Ostatnio oglądałem wywiad z Panem na kanale Pana Orłosia i miałbym w związku z tym sugestię. Mianowicie KZbin w dość prosty sposób pozwala dzielić materiał, wystarczy w opisie filmu dodać timestampy do poszczególnych części i KZbin zamieni to na rozdziały do filmu. Byłoby świetnie, gdyby Pan albo pańscy współpracownicy dodali takie znaczniki czasu z poszczególnymi kwestiami, które są poruszane w materiale.
@dariusztkocz2853
@dariusztkocz2853 Жыл бұрын
Balcerowicz 12 lat był w PZPR w wywiadzie udzielonym w komunistycznej prasie ze on nie widzi innej drogi niż bolszewizm i komunizm niestety przed 1989r sie przefarbował na liberała i demokratę
@maciek.u
@maciek.u Жыл бұрын
@@dariusztkocz2853 ale co miał mnie interesować życiorys Pana Leszka przy analizie ustaw tworzących ten plan?
@dariusztkocz2853
@dariusztkocz2853 Жыл бұрын
@@maciek.u To ze sie przefarbował na liberała
@blacha_feeder
@blacha_feeder Жыл бұрын
Panie Profesorze, doskonały pomysł na pojawienie się z własnym kanałem. Słuchanie Pana wykładów jest rzadką szansą na poznanie rzeczywistej historii - bez niepotrzebnej warstwy emocjonalnej. Czym prędzej polecam znajomym i zostawiam subskrypcję. :)
@maparo40
@maparo40 Жыл бұрын
Kup sobie Dzieje Polski profesora Andrzeja Nowaka. Ale tego chyba nie zrozumiesz, bo to dla inteligencji. Kup więc Historia i Teraźniejszość profesora Roszkowskiego dla szkół średnich. Z dyplomem ukończenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej w klasie kucharz żywienia zbiorowego, chyba dasz radę 👍
@jerzywilczynski7373
@jerzywilczynski7373 Жыл бұрын
Cóż za wspaniali ekonomiści! Plan Sachsa, czyli "położenie "własnej gospodarki po to, by oddać ją we władanie obcego kapitału.
@andrewcole939
@andrewcole939 Жыл бұрын
O to przeciez chodzilo,dlatego tez Mazowiecki nawiazal juz w 1992 roku stosunki z Izraelem.Oczywiscie dla naszych korzysci.
@krzysztofsekowski8392
@krzysztofsekowski8392 Жыл бұрын
To jest najbardziej wartościowa rzecz na youtube od lat!
@The07phillip
@The07phillip Жыл бұрын
Brakuje mi tutaj całego kontekstu grabieży i wpuszczenia tutaj kogo się tylko dało, żeby sobie za bezcen poprzejmowal wszystko co tylko się da. W efekcie czego jesteśmy państwem o strukturze kolonialnej i jebiemy za marne grosze w zagranicznych firmach w Polsce
@eugeniuszromel7577
@eugeniuszromel7577 10 ай бұрын
Trafiłeś w punkt
@MS-wi6rd
@MS-wi6rd 9 ай бұрын
Nie trafiłeś w punkt. Owczem byly zle prywatyzacje, ale co sie stało z przedsiebiorstwami ktore nie byly prywatyzowane? Spójrz na Usrsusa w Warszawie.Nie ma nic, a tak bylaby firma z zagranicznym kapitałem dajaca prace
@MrPyyo
@MrPyyo Жыл бұрын
Super.Historie,które jako człowiek młody nie rozumiałem,albo były one owiane tajemnicą,bądź zmanipulowane. Wielkie dzięki Panie Profesorze.
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
pan bredzi panie Dudek, w latach o których pan opowiada, Polak został sprowadzony do roli niewolnika bez żadnych praw, który tyra na państwowym lub prywatnym za miskę zupy i kromkę chleba, rzucanych mu kiedy to się Balcerowiczom czy innym prywaciarzom spodoba! Tyraliśmy bez umów za trzech 7 dni w tygodniu po 10-15 godzin dziennie, wielu nie miało nic do jedzenia nie mówiąc o lekach, biletach na transport czy o opłatach prądu, gazu i mieszkania! tak wyglądał te mityczny "skok" ekonomiczny panie Dudek, samobójstwa, szpitale psychiatryczne, niechciana bo przymusowa emigracja, rozpacz i beznadzieja dla milionów. Czy staremu bezdomnemu głodnemu technikowi mechanikowi którego po 30 latach zwolniono z pracy i wyeksmitowano z mieszkania na ulice potrzeba banku, lotniska, autostrady albo dopłat do bazyliki? Tym ludziom coś obiecywano przez 40 lat i nagle ze spryskanych gazem przez milicje pracujących biedaków przeistoczyli się w bezradnych sponiewieranych przez sądy i policje bezrobotnych nikomu nie potrzebnych nędzarzy. Panie Dudek, ja nie po to kończyłem szkoły abym się w pracy mylił, a Balcerowicz się POMYLIŁ w sprawie MILIONÓW ludzi! Prywaciarz by Balcerowicza z roboty wywalił i nic by mu nie zapłacił za takie plany i reformy! jeszcze by mu samochód i dom spalił za stracony czas oraz finansowe straty jakich łachudra narobił! Była jednak możliwość przeprowadzenia innej prywatyzacji. W strukturach poziomych PZPR w końcu lat 80 tych, był pomysł prywatyzacji tzw. kuponowej a polegałby to na rozdaniu akcji przedsiębiorstw państwowych ich pracownikom z udziałem pracowników budżetówki, z zakazem sprzedaży akcji w okresie 2 lat poza przedsiębiorstwo, co doprowadziłoby w krótkim czasie do koncentracji akcji w rękach ludzi z kwalifikacjami do prowadzenia przedsiębiorstwa. Po 2 latach byłaby możliwość sprzedaży akcji poza przedsiębiorstwo ale tylko dla obywateli polskich, co uchroniłoby przedsiębiorstwa przed przejęciem przez kapitał zagraniczny. Może wychodzenie z kryzysu gospodarki socjalistycznej trwałoby dłużej ale to sami Polacy zdecydowaliby czy chcą być właścicielami czy tylko pracownikami. Będąc właścicielami zdawaliby sobie sprawę z tego, że ich wynagrodzenia uzależnione są tylko od ich pracy i umiejętności a strajki tylko pogarszałyby ich status majątkowy. No cóż, to się jednak nie udało gdyż większość aparatu PZPR w tym Balcerowicz i jego kolesie wolała uwłaszczyć się sama, szybko i kosztem niewykształconych robotników. Większość aparatu PZPR zaraz po referendum Sadowskiego (kto to pamięta) dostała ciche wytyczne - zawierajcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , dopuśćcie do nich kilku solidarnościowych krzykaczy i obiboków, wprowadzajcie do nich aportem majątek przedsiębiorstw, przejmujcie rynki zbytu i produkcję. Jeżeli w to nie wierzycie to zadajcie sobie trud - w notariatach z 1988 roku znajdziecie te umowy spółek i kto je zawierał. W wielu wykładach ma pan racje ale tutaj pan opowiada głupoty panie Dudek. Sam mogę robić dla Polski czy Zimbabwe reformy i plany jeżeli nie będę musiał ryzykować swych pieniędzy a jeszcze mi za to zapłacą MILIONY jak te które dostali bez powodu Balcerowicz, Suchocka, Wałęsa, Kaczyński, Kulczyk, Buzek i reszta tych prywatyzujących Polskę wybitnych łajdaków.
@kudus9235
@kudus9235 Жыл бұрын
Nadal są manipulowane.
@senor_sledzik
@senor_sledzik Жыл бұрын
Chciałbym Panu bardzo podziekować. Jestem teraz w 4 liceum na rozszerzonej historii i Pana materiały naprawdę mi pomagają. W samej książce okres przejściowy z PRL do IIIRp jest potraktowany dosyć biednie, a Pana filmy są świetnym rozszerzeniem do tego co mam omawiane obecnie na lekcjach.
@kamiloron5592
@kamiloron5592 Жыл бұрын
Spróbuj namówić nauczyciela do oglądania i omawiania tych odcinków :)
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
pan bredzi panie Dudek, w latach o których pan opowiada, Polak został sprowadzony do roli niewolnika bez żadnych praw, który tyra na państwowym lub prywatnym za miskę zupy i kromkę chleba, rzucanych mu kiedy to się Balcerowiczom czy innym prywaciarzom spodoba! Tyraliśmy bez umów za trzech 7 dni w tygodniu po 10-15 godzin dziennie, wielu nie miało nic do jedzenia nie mówiąc o lekach, biletach na transport czy o opłatach prądu, gazu i mieszkania! tak wyglądał te mityczny "skok" ekonomiczny panie Dudek, samobójstwa, szpitale psychiatryczne, niechciana bo przymusowa emigracja, rozpacz i beznadzieja dla milionów. Czy staremu bezdomnemu głodnemu technikowi mechanikowi którego po 30 latach zwolniono z pracy i wyeksmitowano z mieszkania na ulice potrzeba banku, lotniska, autostrady albo dopłat do bazyliki? Tym ludziom coś obiecywano przez 40 lat i nagle ze spryskanych gazem przez milicje pracujących biedaków przeistoczyli się w bezradnych sponiewieranych przez sądy i policje bezrobotnych nikomu nie potrzebnych nędzarzy. Panie Dudek, ja nie po to kończyłem szkoły abym się w pracy mylił, a Balcerowicz się POMYLIŁ w sprawie MILIONÓW ludzi! Prywaciarz by Balcerowicza z roboty wywalił i nic by mu nie zapłacił za takie plany i reformy! jeszcze by mu samochód i dom spalił za stracony czas oraz finansowe straty jakich łachudra narobił! Była jednak możliwość przeprowadzenia innej prywatyzacji. W strukturach poziomych PZPR w końcu lat 80 tych, był pomysł prywatyzacji tzw. kuponowej a polegałby to na rozdaniu akcji przedsiębiorstw państwowych ich pracownikom z udziałem pracowników budżetówki, z zakazem sprzedaży akcji w okresie 2 lat poza przedsiębiorstwo, co doprowadziłoby w krótkim czasie do koncentracji akcji w rękach ludzi z kwalifikacjami do prowadzenia przedsiębiorstwa. Po 2 latach byłaby możliwość sprzedaży akcji poza przedsiębiorstwo ale tylko dla obywateli polskich, co uchroniłoby przedsiębiorstwa przed przejęciem przez kapitał zagraniczny. Może wychodzenie z kryzysu gospodarki socjalistycznej trwałoby dłużej ale to sami Polacy zdecydowaliby czy chcą być właścicielami czy tylko pracownikami. Będąc właścicielami zdawaliby sobie sprawę z tego, że ich wynagrodzenia uzależnione są tylko od ich pracy i umiejętności a strajki tylko pogarszałyby ich status majątkowy. No cóż, to się jednak nie udało gdyż większość aparatu PZPR w tym Balcerowicz i jego kolesie wolała uwłaszczyć się sama, szybko i kosztem niewykształconych robotników. Większość aparatu PZPR zaraz po referendum Sadowskiego (kto to pamięta) dostała ciche wytyczne - zawierajcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , dopuśćcie do nich kilku solidarnościowych krzykaczy i obiboków, wprowadzajcie do nich aportem majątek przedsiębiorstw, przejmujcie rynki zbytu i produkcję. Jeżeli w to nie wierzycie to zadajcie sobie trud - w notariatach z 1988 roku znajdziecie te umowy spółek i kto je zawierał. W wielu wykładach ma pan racje ale tutaj pan opowiada głupoty panie Dudek. Sam mogę robić dla Polski czy Zimbabwe reformy i plany jeżeli nie będę musiał ryzykować swych pieniędzy a jeszcze mi za to zapłacą MILIONY jak te które dostali bez powodu Balcerowicz, Suchocka, Wałęsa, Kaczyński, Kulczyk, Buzek i reszta tych prywatyzujących Polskę wybitnych łajdaków.
@wampx3419
@wampx3419 Жыл бұрын
Polecam książkę ekonomisty Kazimierza Poznańskiego, prof. Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle, a nie bajki z Internetu. "Wielki przekręt. Klęska polskich reform".
@kamiloron5592
@kamiloron5592 Жыл бұрын
@@wampx3419 rozumiem, że tylko to, co w książkach, to jest wiarygodne?
@wampx3419
@wampx3419 Жыл бұрын
@@kamiloron5592 ??? A co to za teza? Po prostu trzeba czytać. Od lewej do prawej, czerpanie wiedzy z jednego źródła, to zazwyczaj żadna wiedza.
@karolnowakowski3778
@karolnowakowski3778 Жыл бұрын
Leszek Balcerowicz ponosi główną odpowiedzialność za aferę Art.-B oraz super aferę Przekształceń Własnościowych! Kiedy Bagsika postawiono przed sądem, on, prezes NBP, nie zrobił nic, aby odzyskać pieniądze ukradzione jego bankowi. Przekrętów w dziedzinie bankowości było wiele. Polska i jej obywatele byli rabowani i eksploatowani przez polski system bankowy na wszelkie możliwe sposoby. Nasze banki przeszły w obce ręce w bardzo podejrzanych okolicznościach. Opłaty, jakie pobierają za swe usługi, są z reguły kilkakrotnie wyższe niż w innych krajach. Procenty od udzielanych pożyczek są lichwiarskie. Stosowana jest stopa procentowa hamująca rozwój naszej gospodarki. Nasze rezerwy dewizowe są przechowywane w obcych bankach za granicą na bardzo niski procent, gdy równocześnie nasz rząd musi zaciągać pożyczki, często w tych samych bankach zagranicznych, na procent dużo wyższy od tego, który otrzymujemy za ulokowane tam kapitały.
@michagorka5811
@michagorka5811 Жыл бұрын
Panie profesorze, zapomniał Pan wspomnieć , że kotwica inflacyjna na dolarze w połączeniu z bardzo wysokim oprocentowaniem lokat pozwoliła międzynarodowym spekulantom wyprowadzić z Polski miliardy dolarów.
@dudekohistorii
@dudekohistorii Жыл бұрын
Wow! A ma Pan jakieś dokumenty na temat tych miliardów, bo i ja ich szukam (od ponad 20 lat), i cały PiS (od ośmiu) i znaleźć nie możemy? Jako porządny obywatel powinien Pan natychmiast ujawnić posiadane dowody!
@malwinaskucha3549
@malwinaskucha3549 8 ай бұрын
​@@dudekohistoriiBua ha ha ha Tak tak spekulanci zrobili WAŁ i mieli by zostawić na to dowody w postaci dokumentów
@AdamAtus-vx9eo
@AdamAtus-vx9eo Жыл бұрын
Tradycyjnie już rewelacyjny, merytoryczny i OBIEKTYWNY wykład. Bez zacietrzewienia i z kulturą. Dziękuję za Pana pracę dla świadomości Polaków !
@AdamAdam-vw5oe
@AdamAdam-vw5oe Жыл бұрын
skąd wie ze dudek obiektywny? zaklamauje historię jak kazdy uwiklany w politykę , tylko winna stronę, bardzi malo wnikliwie przedstawił historie transformacji
@ukaszprzeracki3474
@ukaszprzeracki3474 Жыл бұрын
Świetny odcinek. Trudne dezycje trzeba było podejmować w czasie transformacji, które nie były popularne wśród społeczeństwa. Odcinek dla każdego kto chce się dowiedzieć jak mocno zdewastowana była gospodarka Polski na początku lat 90. Panie Profesorze jak zwykle majstersztyk:)
@johnymnemonic4657
@johnymnemonic4657 Жыл бұрын
Podobnie było w innych gospodarkach,satelitach ZSRR.Min w Bułgarii-teraz to jest jedno z najbiedniejszych państw UE.
@ukaszprzywozny6234
@ukaszprzywozny6234 Жыл бұрын
Najgorzej, że czasy wyglądają na takie gdzie czeka nas powtórka z rozrywki i dopiero podejmując ciężkie decyzje uda nam się zatrzymać inflację i zatrzymać proces słabnięcia złotego.
@marcinm6741
@marcinm6741 Жыл бұрын
32:10 Tutaj Autor pominął jeden istotny fakt. Oprocentowanie lokat złotówkowych w czasie zamrożenia kursu dolara wynosiła ile ? kilkadziesiąt procent? Na tym wzbogaciło się min. Art-B. Kupowali po 9000zł/$. Za te dolary kupili setki tysięcy TV, magnetowidów od GoldStara z terminem płatności 6 m-c Ten sprzęt sprzedali za ZŁw ciągu miesiąca (chłonność lokalnego rynku była nieograniczona) Złotówki ze sprzedaży kładki na lokatę złotowa , po 5 m-c z lokaty mięli kolejne kilkadziesiąt procent zysku i po pół roku za te kasę z lokaty odkupili dolary znów za 9000zł/$. Jak sami mówili marża na sprzedaży tych telewizorów i magnetowidów była zupełnie nieistotna w porównaniu z tym co dawał i "wał na zamrożonym kursie $"
@janekj7935
@janekj7935 Жыл бұрын
Szanowny Panie Profesorze- który kraj z bloku sowieckiego przeszedł lepiej gospodarczo przez transformację? Cóż... pytanie to, o tyle jest niefortunne, że w bardzo wielu innych krajach także doradcą był Jeffrey Sachs, czyli to, że inne kraje cierpiały gospodarczo, wystawia Sachsowi bardzo złą ocenę jako doradcy rządów, a nie wywyższa nasze reformy. Od lat Sachsa i jego metody krytykują specjaliści z całego świata, a gdy przyjeżdżał do nas miał doświadczenie w Boliwii, gdzie już wtedy oceniano go kiepsko. ponadto istniało coś takiego jak "Plan Sachsa-Liptona"- został on przedstawiony przed kongresem amerykańskim latem roku 1989 i jest to plan w przeogromnym stopniu zbieżny z "Planem Balcerowicza"... Czyli jednak to panowie Sachs i Lipton są autorami ówczesnych przemian gospodarczych RP. Nawet przy najlepszych intencjach minister Balcerowicz wprowadzał w życie plan podpowiedziany przez złych doradców, których lista niepowodzeń pokrywa się z ich CV. Pytanie, czemu minister Balcerowicz zdecydował się na wprowadzanie tych bardzo kiepskich propozycji (i ministrowie innych krajów także), mimo że już wtedy były one w ogniu krytyki płynącej z różnych stron świata, a sam premier Mazowiecki był Sachsowi przeciwny.
@dudekohistorii
@dudekohistorii Жыл бұрын
Może Pan jeszcze raz uważnie obejrzy ten fragment wykładu w którym mówię o Sachsie.
@tomd5110
@tomd5110 Жыл бұрын
Twórczość medialno-internetową Pana Profesora traktuję jako lekcje historii, które są wg mnie kluczowe do zrozumienia dzisiejszych czasów, a na które niestety brakuje czasu w szkołach. Dziękuję serdecznie za te wykłady i z niecierpliwością czekam na kolejne.
@grey0619
@grey0619 11 ай бұрын
Więcej niż od Pana profesora dowiesz się z komentarzy. Pan prof. narazić się nie może bo go do tvnów nie zaproszą
@marcinjabkowski5748
@marcinjabkowski5748 Жыл бұрын
Bardzo się cieszę, że tworzy Pan takie materiały wideo, książki Pana profesora są ciężko dostępne, a to jest też w dużo większym stopniu przystępniejsza forma przekazu :)
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
pan bredzi panie Dudek, w latach o których pan opowiada, Polak został sprowadzony do roli niewolnika bez żadnych praw, który tyra na państwowym lub prywatnym za miskę zupy i kromkę chleba, rzucanych mu kiedy to się Balcerowiczom czy innym prywaciarzom spodoba! Tyraliśmy bez umów za trzech 7 dni w tygodniu po 10-15 godzin dziennie, wielu nie miało nic do jedzenia nie mówiąc o lekach, biletach na transport czy o opłatach prądu, gazu i mieszkania! tak wyglądał te mityczny "skok" ekonomiczny panie Dudek, samobójstwa, szpitale psychiatryczne, niechciana bo przymusowa emigracja, rozpacz i beznadzieja dla milionów. Czy staremu bezdomnemu głodnemu technikowi mechanikowi którego po 30 latach zwolniono z pracy i wyeksmitowano z mieszkania na ulice potrzeba banku, lotniska, autostrady albo dopłat do bazyliki? Tym ludziom coś obiecywano przez 40 lat i nagle ze spryskanych gazem przez milicje pracujących biedaków przeistoczyli się w bezradnych sponiewieranych przez sądy i policje bezrobotnych nikomu nie potrzebnych nędzarzy. Panie Dudek, ja nie po to kończyłem szkoły abym się w pracy mylił, a Balcerowicz się POMYLIŁ w sprawie MILIONÓW ludzi! Prywaciarz by Balcerowicza z roboty wywalił i nic by mu nie zapłacił za takie plany i reformy! jeszcze by mu samochód i dom spalił za stracony czas oraz finansowe straty jakich łachudra narobił! Była jednak możliwość przeprowadzenia innej prywatyzacji. W strukturach poziomych PZPR w końcu lat 80 tych, był pomysł prywatyzacji tzw. kuponowej a polegałby to na rozdaniu akcji przedsiębiorstw państwowych ich pracownikom z udziałem pracowników budżetówki, z zakazem sprzedaży akcji w okresie 2 lat poza przedsiębiorstwo, co doprowadziłoby w krótkim czasie do koncentracji akcji w rękach ludzi z kwalifikacjami do prowadzenia przedsiębiorstwa. Po 2 latach byłaby możliwość sprzedaży akcji poza przedsiębiorstwo ale tylko dla obywateli polskich, co uchroniłoby przedsiębiorstwa przed przejęciem przez kapitał zagraniczny. Może wychodzenie z kryzysu gospodarki socjalistycznej trwałoby dłużej ale to sami Polacy zdecydowaliby czy chcą być właścicielami czy tylko pracownikami. Będąc właścicielami zdawaliby sobie sprawę z tego, że ich wynagrodzenia uzależnione są tylko od ich pracy i umiejętności a strajki tylko pogarszałyby ich status majątkowy. No cóż, to się jednak nie udało gdyż większość aparatu PZPR w tym Balcerowicz i jego kolesie wolała uwłaszczyć się sama, szybko i kosztem niewykształconych robotników. Większość aparatu PZPR zaraz po referendum Sadowskiego (kto to pamięta) dostała ciche wytyczne - zawierajcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , dopuśćcie do nich kilku solidarnościowych krzykaczy i obiboków, wprowadzajcie do nich aportem majątek przedsiębiorstw, przejmujcie rynki zbytu i produkcję. Jeżeli w to nie wierzycie to zadajcie sobie trud - w notariatach z 1988 roku znajdziecie te umowy spółek i kto je zawierał. W wielu wykładach ma pan racje ale tutaj pan opowiada głupoty panie Dudek. Sam mogę robić dla Polski czy Zimbabwe reformy i plany jeżeli nie będę musiał ryzykować swych pieniędzy a jeszcze mi za to zapłacą MILIONY jak te które dostali bez powodu Balcerowicz, Suchocka, Wałęsa, Kaczyński, Kulczyk, Buzek i reszta tych prywatyzujących Polskę wybitnych łajdaków.
@henrykstopikowski5379
@henrykstopikowski5379 Жыл бұрын
Dzieluje pani Caroline Nowak
@mikoajmiscicki3774
@mikoajmiscicki3774 8 ай бұрын
Bardzo dziękuję za doskonały materiał! Potwierdza on przypuszczenia że p. Balcerowicza obwinia się głównie o to, za co on odpowiedzialności nie ponosi, czyli za uwłaszczenie starej nomenklatury kosztem reszty społeczeństwa (bo to właśnie w wyniku tego doszło do wpędzenia masy ludzi w jeszcze większą biedę, niż ta w której żyli) oraz za sprawowanie rządów w interesie naszych zagranicznych wierzycieli a nie naszego społeczeństwa (co akurat było winą tych którzy bezmyślnie pozaciągali gigantyczne długi) - jedną jego winą było to że ciagle powtarzał jedno i to samo i stosował jedną i tę samą metodę, co wywoływało wrażenie braku elastyczności ocierającego się o bezmyślność. Te jego błędy spowodowały że stał się idealnym kozłem ofiarnym do obwiniania o zło popełniane przez innych.
@pterodaktyl6755
@pterodaktyl6755 Жыл бұрын
Jak oglądam materiały Pana Profesora to aż przychodzi mi ochota żeby się zapisać na studia historyczne. To będzie kolejny świetny odcinek.
@WEareTheWORLD23
@WEareTheWORLD23 Жыл бұрын
raczej politologie jak juz
@krzysiu7136
@krzysiu7136 Жыл бұрын
@@WEareTheWORLD23 jeszcze parę lat i lata 90-te też będą w gestii badawczych historyków
@stan758
@stan758 Жыл бұрын
Historyków u nas dostatek.
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
pan bredzi panie Dudek, w latach o których pan opowiada, Polak został sprowadzony do roli niewolnika bez żadnych praw, który tyra na państwowym lub prywatnym za miskę zupy i kromkę chleba, rzucanych mu kiedy to się Balcerowiczom czy innym prywaciarzom spodoba! Tyraliśmy bez umów za trzech 7 dni w tygodniu po 10-15 godzin dziennie, wielu nie miało nic do jedzenia nie mówiąc o lekach, biletach na transport czy o opłatach prądu, gazu i mieszkania! tak wyglądał te mityczny "skok" ekonomiczny panie Dudek, samobójstwa, szpitale psychiatryczne, niechciana bo przymusowa emigracja, rozpacz i beznadzieja dla milionów. Czy staremu bezdomnemu głodnemu technikowi mechanikowi którego po 30 latach zwolniono z pracy i wyeksmitowano z mieszkania na ulice potrzeba banku, lotniska, autostrady albo dopłat do bazyliki? Tym ludziom coś obiecywano przez 40 lat i nagle ze spryskanych gazem przez milicje pracujących biedaków przeistoczyli się w bezradnych sponiewieranych przez sądy i policje bezrobotnych nikomu nie potrzebnych nędzarzy. Panie Dudek, ja nie po to kończyłem szkoły abym się w pracy mylił, a Balcerowicz się POMYLIŁ w sprawie MILIONÓW ludzi! Prywaciarz by Balcerowicza z roboty wywalił i nic by mu nie zapłacił za takie plany i reformy! jeszcze by mu samochód i dom spalił za stracony czas oraz finansowe straty jakich łachudra narobił! Była jednak możliwość przeprowadzenia innej prywatyzacji. W strukturach poziomych PZPR w końcu lat 80 tych, był pomysł prywatyzacji tzw. kuponowej a polegałby to na rozdaniu akcji przedsiębiorstw państwowych ich pracownikom z udziałem pracowników budżetówki, z zakazem sprzedaży akcji w okresie 2 lat poza przedsiębiorstwo, co doprowadziłoby w krótkim czasie do koncentracji akcji w rękach ludzi z kwalifikacjami do prowadzenia przedsiębiorstwa. Po 2 latach byłaby możliwość sprzedaży akcji poza przedsiębiorstwo ale tylko dla obywateli polskich, co uchroniłoby przedsiębiorstwa przed przejęciem przez kapitał zagraniczny. Może wychodzenie z kryzysu gospodarki socjalistycznej trwałoby dłużej ale to sami Polacy zdecydowaliby czy chcą być właścicielami czy tylko pracownikami. Będąc właścicielami zdawaliby sobie sprawę z tego, że ich wynagrodzenia uzależnione są tylko od ich pracy i umiejętności a strajki tylko pogarszałyby ich status majątkowy. No cóż, to się jednak nie udało gdyż większość aparatu PZPR w tym Balcerowicz i jego kolesie wolała uwłaszczyć się sama, szybko i kosztem niewykształconych robotników. Większość aparatu PZPR zaraz po referendum Sadowskiego (kto to pamięta) dostała ciche wytyczne - zawierajcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , dopuśćcie do nich kilku solidarnościowych krzykaczy i obiboków, wprowadzajcie do nich aportem majątek przedsiębiorstw, przejmujcie rynki zbytu i produkcję. Jeżeli w to nie wierzycie to zadajcie sobie trud - w notariatach z 1988 roku znajdziecie te umowy spółek i kto je zawierał. W wielu wykładach ma pan racje ale tutaj pan opowiada głupoty panie Dudek. Sam mogę robić dla Polski czy Zimbabwe reformy i plany jeżeli nie będę musiał ryzykować swych pieniędzy a jeszcze mi za to zapłacą MILIONY jak te które dostali bez powodu Balcerowicz, Suchocka, Wałęsa, Kaczyński, Kulczyk, Buzek i reszta tych prywatyzujących Polskę wybitnych łajdaków.
@juri2001
@juri2001 Жыл бұрын
po co ta wazelina? robić/uczyć ci sie nie chce, to na takie dziadowskie studia chcesz iść
@jarosaw6323
@jarosaw6323 Жыл бұрын
W skrócie plan Balcerowicza był prosty. Faza 1: doprowadzic gospodarke do ruiny, faza 2: na zgliszczach gospodarka wolnorynkowa sama sie odbuduje. Zgliszcza to "zyzny grunt"😉 Koszty społeczne w planie- nie istotne 😉
@maparo40
@maparo40 Жыл бұрын
Plan Balcerowicza, to plan Georga Sorosa na zniszczenie Polski i przejęcie majątku Polaków, przywieziony przez Jeffrey'a Sachsa i literalnie wprowadzony przez sekretarza Komitetu Uczelnianego PZPR - Leszka Balcerowicza, z którego zrobiono liberała na potrzeby Kiszczaka i Jaruzelskiego.
@defranco7175
@defranco7175 Жыл бұрын
Jeszcze na początku 1989 płaciłem za kasetę magnetofonową 1200zł, rok później kosztowały 10-12 tyś. Szalone czasy. Dziękuję za wykład i wyłożenie jak należy.
@amonra4046
@amonra4046 Жыл бұрын
Rower góral kosztował 15 wypłat w 91r
@WojciechDudek77
@WojciechDudek77 Жыл бұрын
Niech Pan zrobi program o powszechnej prywatyzacji. Zawsze myślałem że to właśnie Balcerowicz... Bardzo ciekawie i rzetelnie Pan opowiada.
@stanley95105
@stanley95105 Жыл бұрын
Panie prof. Dzięki za przypomnienie tamtych lat:) Nigdy nie zapomnę jak podczas wakacji w '88 roku, żeby zarobić na wyjazd pod namiot z dziewczyną na Mazury pracowalem przez m-c jako listonosz.. Zarobiłem 15 000 000 zł ( trzy banknoty 5cio milionowe z Chopinem) Tak, pensje sięgały zawrotne liczby, które szły w kilkadziesiąt milionów zł/m-c! No niestety 1/3(1 banknot z Chopinem) swojej"pensji"zgubilem na campingu w Augustowie😏Mimo to były to niezapomniane wakacje👍
@skorzeny79
@skorzeny79 Жыл бұрын
Nie było takich banknotów. Z Chopinem to było 5.000 tysiecy a jak w 88 roku byś zarobił 15.000.000 zł to żył byś przez prawie rok jak KRÓL.
@stanley95105
@stanley95105 Жыл бұрын
@@skorzeny79 UPS! Właśnie zastanawiałem się czy nie popełniłem gafy🤔😜👊Tak masz rację.. Ale faktem jest ze zgubiłem jeden banknot i nie mogłem żyć jak król😔🙃
@stanley95105
@stanley95105 Жыл бұрын
@@skorzeny79 Zresztą, to było tak dawno.. Jak ten czas leci...
@adamkwalczyk
@adamkwalczyk Жыл бұрын
Dla osób, które nie kojarzą jak działa inflacja: tamte 5000 zł to dzisiejsze 50 gr.
@rafalinski5958
@rafalinski5958 Жыл бұрын
W 1988 średnioroczna cena jednego jajka na targu wyniosła 31,61 zł czyli za 3 Chopiny można było kupić 474 jajka. Może to być pi razy drzwi jakiś punkt odniesienia, jakiej wartości odpowiadałyby dziś 3 Chopiny z 1988.
@user-yc4fc9dx5d
@user-yc4fc9dx5d 8 ай бұрын
Niemcy rozruszali gospodarkę po wojnie przez państwowy plan budowy mieszkań na wynajem. Polska sprzedała majątek narodowy .
@bartez8318
@bartez8318 Жыл бұрын
Dziękuję Panie Profesorze za utworzenie takiego kanału o Historii naszego kraju
@89Krol
@89Krol Жыл бұрын
Nie wierze w to że Balcerowicz „przypadkiem” został ministrem finansów... to bujda na resorach, szczególnie patrząc po tym kto mu „doradzał”...
@jakubhass1228
@jakubhass1228 Жыл бұрын
Jasno, logicznie, bez niepotrzebnych dywagacji, super. Jeszcze raz dziękuję !
@piotrszczygie6764
@piotrszczygie6764 Жыл бұрын
Plan Balcerowicza jest jednym z tych tematów, w których trudno oddzielić opinię od faktów. Krytycy Balcerowicza zawsze będą mówili, że to czy owo można było zrobić lepiej. Konia jednak z rzędem temu, kto wiedział jak to zrobić lepiej przed, a nie po. Osobiście jestem zdania, że Balcerowiczowi należy się wielkie uznanie za odwagę, bo wzięcie odpowiedzialności za gospodarkę w 1989 wymagało wielkiej odwagi i odporności. Niektórzy czytają, a inni pamiętają, że gospodarka była na skraju bankructwa. Teoretycznie, broniąc się przed głęboką recesją, można było dalej dotować wielkie państwowe molochy, tylko że budżet państwa był pusty. A więc jedynym sposobem na utrzymanie nierentownych firm byłoby dalsze dodrukowywanie pustego pieniądza, czyli podtrzymywanie hiperinflacji. Z braku czasu prof. Dudek o tym nie wspomina, ale luźniejsza polityka fiskalna oznaczałaby brak zgody ze strony MFW oraz Klubu Londyńskiego i Klubu Paryskiego, z którymi negocjowaliśmy kroplówkę finansową na utrzymanie gospodarki oraz umorzenie zadłużenia. Oczywiście, post-factum jesteśmy w stanie powiedzieć, że pewne taktyczne decyzje mogły wyglądać inaczej, ale nie myli się tylko ten, co nic nie robi.
@peterpodgorski
@peterpodgorski 9 ай бұрын
W kwestii sztucznego podtrzymywania przy życiu nierentownych i niekonkurencyjnych spółek mamy teraz pokaż efektów takiej polityki na przykładzie węgla. Nie dość, że koszty są ogromne i rosną z roku na rok, to jeszcze wpływa to negatywnie na konkurencyjność i innowacyjność całej gospodarki, oraz stawia pracowników w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa, które skończy się nagle i gwałtownie.
@user-wc9ml2ys8k
@user-wc9ml2ys8k Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, obiektywny co jest rzadkością dziś, rozsądne podejście do tematu zamiast tylko albo dobry Balcerowicz, albo zły. Wydaje mi się, że przydałoby się w paru słowach opisać stan gospodarki po Gierku, który nabrał zachodnich kredytów, a potem i po jego krótkich następcach. Powiedziałbym, że Polska gospodarka była ciężko chora i Balcerowicza zadaniem było leczenie i pytanie jak leczymy, czy operacja, czy leczymy się paracetamolem, który w trudnych chorobach nie pomogłby. Ludzie nie znają się na ekonomii i zamiast narzekać na komunistów, którzy doprowadzili gospodarkę do ruiny to narzekają na tego, który musiał walczyć ze skutkami rządów poprzedników.
@prkp7248
@prkp7248 Жыл бұрын
"ludzie powinni narzekać na komunistów, którzy doprowadzili gospodarkę do ruiny" do jakiej ruiny? Ruina to w Polsce była w momencie gdy ci komuniści do władzy doszli - 20% ludności wymordowane, przemysł rozkradziony, miasta zrównane z ziemią, większość ludności na wsiach, w rolnictwie brak jakichkolwiek maszyn, szerzą się choroby zakaźne, a sporo ludzicjest analfabetami. Taki był stan Polski w momencie gdy komuniści doszli do władzy. Gdy w 1981 roku komuniści, w wyniku wojskowego zamachi stanu, utracili władze na rzecz wojska, to Polska wykształciła olbrzymie masy ludzi, powstały huty, fabryki, porty, połączenia kolejowe, elektrownie i wielkie osiedla mieszkaniowe, do ktorych sprowadzono ludzi ze wsi. Bez tego wszystkiego nie byłoby szans na rozwój Polski, na Polskę jako kraj nowoczesny, dalej byśmy żyli w kraju w którym ludność to głównie rolnicy uprawiający ziemie dla jaśniepaństwa Czartoryskich. To co było największym problemem to utracona dekada lat 80tych - gdyby nie ona, gdybyśmy w tym osiemdziesiątym pierwszym przeszli do realnej demokracji, to bylibyśmy w lepszym miejscu gospodarczo niż jesteśmy dziś.
@dariosrna5731
@dariosrna5731 Жыл бұрын
Kolejni ekonomiści odmawiali bo wiedzieli że nazwisko osoby która odpowiednie reformy będzie musiała wprowadzić będzie znienawidzone przez dziesięciolecia. Bo ten co rozdaje i zadłuża jak Gierek jest wspominany z łezką w oku a ten co po nim sprząta i wprowadza cięcia i oszczędności jest wyklinany. Zobaczycie jak ludzie kaczora będą wspominać...
@gignmechanik8482
@gignmechanik8482 Жыл бұрын
Mentzenek czeka na Twój głos. Wraz z POPiSem będzie gloryfikował postsolidarnościowy konsensus poprzez utrzymanie nieograniczonej władzy korporacji w Polsce.
@krzysztofborek9622
@krzysztofborek9622 Жыл бұрын
Ma Pan wielki talent do bardzo ciekawego przedstawiania i opowiadania o historii. Stałem się wielkim fanem już od pierwszego filmu, dla mnie jako historyka - amatora jeden z najlepszych kanałów polskiej sceny KZbin o tej tematyce
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
pan bredzi panie Dudek, w latach o których pan opowiada, Polak został sprowadzony do roli niewolnika bez żadnych praw, który tyra na państwowym lub prywatnym za miskę zupy i kromkę chleba, rzucanych mu kiedy to się Balcerowiczom czy innym prywaciarzom spodoba! Tyraliśmy bez umów za trzech 7 dni w tygodniu po 10-15 godzin dziennie, wielu nie miało nic do jedzenia nie mówiąc o lekach, biletach na transport czy o opłatach prądu, gazu i mieszkania! tak wyglądał te mityczny "skok" ekonomiczny panie Dudek, samobójstwa, szpitale psychiatryczne, niechciana bo przymusowa emigracja, rozpacz i beznadzieja dla milionów. Czy staremu bezdomnemu głodnemu technikowi mechanikowi którego po 30 latach zwolniono z pracy i wyeksmitowano z mieszkania na ulice potrzeba banku, lotniska, autostrady albo dopłat do bazyliki? Tym ludziom coś obiecywano przez 40 lat i nagle ze spryskanych gazem przez milicje pracujących biedaków przeistoczyli się w bezradnych sponiewieranych przez sądy i policje bezrobotnych nikomu nie potrzebnych nędzarzy. Panie Dudek, ja nie po to kończyłem szkoły abym się w pracy mylił, a Balcerowicz się POMYLIŁ w sprawie MILIONÓW ludzi! Prywaciarz by Balcerowicza z roboty wywalił i nic by mu nie zapłacił za takie plany i reformy! jeszcze by mu samochód i dom spalił za stracony czas oraz finansowe straty jakich łachudra narobił! Była jednak możliwość przeprowadzenia innej prywatyzacji. W strukturach poziomych PZPR w końcu lat 80 tych, był pomysł prywatyzacji tzw. kuponowej a polegałby to na rozdaniu akcji przedsiębiorstw państwowych ich pracownikom z udziałem pracowników budżetówki, z zakazem sprzedaży akcji w okresie 2 lat poza przedsiębiorstwo, co doprowadziłoby w krótkim czasie do koncentracji akcji w rękach ludzi z kwalifikacjami do prowadzenia przedsiębiorstwa. Po 2 latach byłaby możliwość sprzedaży akcji poza przedsiębiorstwo ale tylko dla obywateli polskich, co uchroniłoby przedsiębiorstwa przed przejęciem przez kapitał zagraniczny. Może wychodzenie z kryzysu gospodarki socjalistycznej trwałoby dłużej ale to sami Polacy zdecydowaliby czy chcą być właścicielami czy tylko pracownikami. Będąc właścicielami zdawaliby sobie sprawę z tego, że ich wynagrodzenia uzależnione są tylko od ich pracy i umiejętności a strajki tylko pogarszałyby ich status majątkowy. No cóż, to się jednak nie udało gdyż większość aparatu PZPR w tym Balcerowicz i jego kolesie wolała uwłaszczyć się sama, szybko i kosztem niewykształconych robotników. Większość aparatu PZPR zaraz po referendum Sadowskiego (kto to pamięta) dostała ciche wytyczne - zawierajcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , dopuśćcie do nich kilku solidarnościowych krzykaczy i obiboków, wprowadzajcie do nich aportem majątek przedsiębiorstw, przejmujcie rynki zbytu i produkcję. Jeżeli w to nie wierzycie to zadajcie sobie trud - w notariatach z 1988 roku znajdziecie te umowy spółek i kto je zawierał. W wielu wykładach ma pan racje ale tutaj pan opowiada głupoty panie Dudek. Sam mogę robić dla Polski czy Zimbabwe reformy i plany jeżeli nie będę musiał ryzykować swych pieniędzy a jeszcze mi za to zapłacą MILIONY jak te które dostali bez powodu Balcerowicz, Suchocka, Wałęsa, Kaczyński, Kulczyk, Buzek i reszta tych prywatyzujących Polskę wybitnych łajdaków.
@nie00krzesany
@nie00krzesany Жыл бұрын
Dziękuję Panie Profesorze. To chyba najciekawszy wykład, bo dotyczył finansów państwa ale i naszych pieniędzy. Każde zdanie tego programu jest znaczące i ciekawe. Słuchałem wykładów poruszających historię ale ten o gospodarce był najbardziej potrzebny.
@epolpier
@epolpier Жыл бұрын
No właśnie wielu teraz jest odważnych i uważa, że dało się to zrobić lepiej ale nie było nikogo kto chciał wtedy wziąć za to odpowiedzialność. Teraz to wszyscy bohaterowie...
@karolnowakowski3778
@karolnowakowski3778 Жыл бұрын
Kredytobiorcy - a warto pamiętać, że w tamtym okresie kredyty brali bogatsi chłopi i drobni przedsiębiorcy, a więc zalążek przyszłej polskiej klasy średniej - więc ci kredytobiorcy byli bezlitośnie drenowani przez banki przy pomocy opisanej już zmiennej stopy oprocentowania. A co się dalej działo z wydrenowanymi w ten sposób pieniędzmi? Otóż finansiści, głównie ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, przyjeżdżali do Polski z dolarami, wymieniali je po 9 500 złotych za sztukę, pieniądze umieszczali na lokatach, a po upływie roku - odbierali je w ilości dwukrotnie powiększonej, wymieniali je na dolary po tym samym kursie 9,5 tysiąca i zadowoleni wracali do domu.
@ShazzoAPM
@ShazzoAPM Жыл бұрын
Trafiłem tutaj przypadkiem ale kanał zapowiada się świetnie. Merytoryka duża wiedza, wspomnienia realnych wydarzeń w postaci Audio i nagrań. Generalnie brakuje kontentu dotyczącego nowoczesnej historii, czekam na kolejny odcinek
@piotrmajewski2019
@piotrmajewski2019 Жыл бұрын
Dziękuję Panie Profesorze za kolejny ,niezwykle ciekawy wykład. Uważam, że oceniając LB trzeba podkreślić to o czym Pan Profesor mówił, a więc: odwagę LB, który wziął "byka za rogi" w dramatycznej sytuacji gospodarczej kraju podczas, gdy inni - bardziej renomowani uczeni odmawiali; tempo wprowadzenia reform; nieprzewidywalną przyszłość, gdyż przestawienie zwrotnicy w ledwo zipiącej gospodarce było działaniem dość pionierskim z wieloma rafami po drodze, które w danym momencie były trudne do dostrzeżenia. Bez wątpienia Jego reformy dały podwaliny pod gospodarkę III RP. Jeśli opierać się na empirii, to spoglądając na to jak Polska wygląda dziś, a jak wyglądała 30 lat temu, należy ocenić dobrze tamte reformy. Przy tak skomplikowanym przedsięwzięciu błędy musiały się przydarzyć i nie zamierzam ich oczywiście bagatelizować. Panie Profesorze, wiem że to nie było elementem Planu Balcerowicza, ale czy nie warto wspomnieć o tym, że za Jego czasów Polsce została umorzona znaczna część zadłużenia zagranicznego, co było pewną ulgą w tamtej trudnej sytuacji? Wspomniał Pan w filmie o Jacku Kuroniu, jednemu z moich bohaterów tamtych czasów. Wymiany zdań między Nim, a LB w "buraczkowej" sali były bardzo widowiskowe. Może warto takim ludziom jak Kuroń poświęcić osobny odcinek? Prawica często podkreśla, ich zdaniem złą rolę, takiego ciemnego demiurga lat 90-tych, jaką odegrała Gazeta Wyborcza. Może warto rozprawić się i z tym tematem? Pozdrawiam
@dudekohistorii
@dudekohistorii Жыл бұрын
Z czasem będzie odcinek o Kuroniu, być może też o redukcji zadłużenia. GW będzie się pojawiać w wielu odcinkach nie tylko w tym o aferze Rywina, który jest już dostępny.
@Mruczek123
@Mruczek123 Жыл бұрын
Doskonały odcinek. Niemal wszystko pamiętam, a czego nie wiedziałem wtedy, dowiedziałem się teraz. Balcerowicz, to był niezwykle odważny wtedy człowiek, który podjął się niemożliwego. Słowo "popiwek" do dzisiaj brzęczy mi w uszach. Tak było. Dzisiaj łatwo krytykować a nawet nienawidzieć, ale w konsekwencji działań Balcerowicza weszliśmy do UE i jesteśmy państwem, którego nie powinniśmy się wstydzić (pomijam bieżącą politykę). Wielu Polaków miało finansowo ciężko, ale trzeba zrozumieć, że byliśmy krajem zależnym od ZSRR w każdym aspekcie i jego upadek to był również problem gospodarczy dla nas. To jakiś cud, że udało się z tego wyjść bez wielkich protestów, chociaż niezadowolonych było sporo. Stąd hasło: "Balcerowicz musi odejść". Pamiętam również pierwszy kurs zł/dolar. 9500 zł, ale starych złotych. Dzisiaj to byłoby 0,95 zł. Pamiętajmy również o ogromnym zadłużeniu Polski na Zachodzie i myśli, że trzeba będzie to spłacać. Super wykład pana profesora!
@boban61
@boban61 Жыл бұрын
No wlanie. Próbowałem sobie przypomnieć jak na dzisiejsze pieniądze, po denominacji kształtowałby się ten kurs. I faktycznie 95 groszy. Szokująco mało.
@kudus9235
@kudus9235 Жыл бұрын
Było ciężko, co nie oznacza wcale, że tak musiało być. Można było reorganizować fabryki a nie zamykać. Jedynie rolnicy mieli wtedy trochę samozaparcia przeciw tym reformom, bo o mieli łeb na karku i potrafili przewidywać, że niszcząc wszystko i licząc na to, że za pomocą obcego kapitału wybudujesz coś od nowa to to się nie może udać.
@grzegorza3992
@grzegorza3992 Жыл бұрын
@@kudus9235 Balcerowicz też mawiał, że w rolnictwie są ukryte ogromne rezerwy i trzeba je wykorzystać.
@wampx3419
@wampx3419 Жыл бұрын
Taa, bo pewnie bez Balcerowicza, Bolka, Alka i paru innych nie weszlibyśmy do UE... Gdyż to nie EWG/UE weszła do nas i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Tylko my do nich... Szkoda ino, że my w 2004, a oni od razu w 1989 w buciorach i na chama, pchając przed sobą wszelkiej maści polskojęzycznych jurgieltników. Dziecinada. :D :D Największy rynek zbytu w tej części kontynentu, rezerwuar siły roboczej i tylko dzięki Balcerowiczowi nas chcieli... :D :D Popatrz ty się. Filantropi, a Leszek B. błogosławiony. :D :D Zadłużenie? A kto nałożył na PRL embargo w grudniu 1981?
@paulkellerman2603
@paulkellerman2603 Жыл бұрын
Typowy kodziarz o niewolniczej mentalności. Wystarczy, że cudowna Unia pochwali, że jesteśmy fajni i posłuszni, a chętnie zaakceptuje wszystkie ciężary nałożone przez unijnych pachołków jak Balcerowicz i Tusk.
@krzysztofschechtel8780
@krzysztofschechtel8780 Жыл бұрын
W moim odczuciu opartym na latach obserwacji polskiego dyskursu społeczno-politycznego - nie ma lepszego specjalisty od czasów szeroko pojętej transformacji, niż Pan, panie Profesorze. Ale to wiedziałem już od bardzo dawna, natomiast nie spodziewałem się tak znakomitej formuły już od pierwszego odcinka. Znakomite jest tu niemal wszystko, od czołówki (gratulacje dla wykonawcy), poprzez świetne materiały archiwalne, aż do samego wykładu - jak zawsz wyważonego i po brzegi wypełnionego faktografią. Na pańskim, panie Profesorze, kanale nie ma pływania, łatwych ocen i dróg na skróty. Znakomita robota, trochę promocji i 100k subskrybcji stanie się w mig. Gdybym miał coś nieśmiale doradzać, to dla zwiększenia zasięgów poszedłbym drogą Michaela Franzese (tak, wiem - kompletnie inna historia i zupełnie inny format) z jego "inner circle" i bezpośrednim kontaktem ze wspierającymi kanał. Tak, czy owak - dziękuję pięknie, oglądamy z narzeczoną każdy odcinek, zaraz jak tylko uda się położyć syna do łóżka ;)
@grzegorz5457
@grzegorz5457 Жыл бұрын
Wreszcie sensowny głos nt Planu Balcerowicza. Pamiętam przełom lat '80 i '90 i wtedy naprawdę Polska szurała po dnie. Nic nie działało ! Inflacja była taka, że po otrzymaniu wypłaty biegło się do konika wymienić wypłatę na dolary. Przyszedł Pan Balcerowicz, zrobił czary mary i nagle wszystko zaczęło działać. Chcecie przypomnieć sobie jak wtedy było to polecam dostępne na YT dzienniki telewizyjne z tych czasów albo filmiki o sytuacji w Wenezueli. Chcecie zobaczyć co by było w Polsce, gdyby nie Pan Balcerowicz poczytajcie o historii Ukrainy po 1991 albo Białorusi
@grzegorzufniarz9375
@grzegorzufniarz9375 Жыл бұрын
Gdy wdrażano Plan Balcerowicza, mój ojciec zajmował się tzw. handlem obwoźnym sprzedając jabłka wprost z samochodu. Pamiętam, że każdego dnia, przed obiadem, wysypywał z torby(typu chlebak) na stół utarg i całą rodziną segregowaliśmy i liczyliśmy te pieniądze. I był to czas, gdy namacalnie przekonałem się czym jest hiperinflacja. Otóż po kilku miesiącach okazało się, że konieczna jest dużo większa torba na utarg, choć sprzedaż była wciąż na tym samym poziomie. Pozdrawiam Pana Profesora.
@karolnowakowski3778
@karolnowakowski3778 Жыл бұрын
efekty Planu Balcerowicza: Roczna inflacja w 1990 roku miała być na poziomie kilku %, a w rzeczywistości wyniosła ona 600 %, a zakładany poziom inflacyjny osiągnął wartość jednocyfrową dopiero w 1999 roku (zdławienie inflacji miało zająć pół roku). Średnie ceny w roku 1990 wzrosły 6-7 krotnie. Realne płace spadły o 25 %. Wartość przeciętnej emerytury, czy renty spadła o 19%. Dochód netto z rolnictwa na jednego pracującego spadł o ponad 60%. Poniżej minimum egzystencji w 1993 roku było aż 40% ludzi. Jego działalność jako ministra finansów dwukrotnie była przedmiotem sejmowego postępowania w sprawie odpowiedzialności konstytucyjnej.
@skrzydlatymuflon5628
@skrzydlatymuflon5628 Жыл бұрын
Tegoroczni maturzyści zdający WOS, bardzo Panu dziękują.
@andrzejmichniewicz7344
@andrzejmichniewicz7344 Жыл бұрын
Ciekawe ile podczas swoich Żydów pań Balcerowicz przytulił na słupy majątku po pgerch na mazurach .
@maciejwarszawski79
@maciejwarszawski79 Жыл бұрын
Dziękuję Panie Profesorze. Odcinek świetny., tak jak dzisiaj rozmawialiśmy, nikt tak jak Pan nie tłumaczy i nie opowiada o historii najnowszej. Pozdrawiam Serdecznie.
@boguslawahalemba6783
@boguslawahalemba6783 Жыл бұрын
Bardzo interesujacy wyklad.. Pamietam, ze w tamtych czasach podziwialam Balcerowicza za odwage, gdyz wielu rzeczy nie da sie przewidziec i w tak wielkiej operacji gospodarczej nie da sie uniknac bledow, ktorych skutki niestety moze odczuc spoleczenstwo.. Ja natomiast zapamietalam z tego okresu ogromne bezrobocie nie tylko strukturalne ale i frykcyjne, ktore wynikalo z niedostosowania posiadanych kwalifikacji pracy i miejsca zamieszkania do wymaganych miejsc pracy.. Fala ludzi emigrujacych "za chlebem" zwlaszcza do Niemiec byla ogromna. Ludzie bez problemow znajdowali mieszkania i prace..Pozdrawiam ❤️
@zbigniewludwig4655
@zbigniewludwig4655 Жыл бұрын
Rewelacyjny materiał, a porównanie do Finlandii w 23 minucie super sprawa, dobrze pokazuje gdzie byliśmy i jak dużo osiągnęliśmy, choć gdyby iść jeszcze ostrzej to byśmy byli dziś nieporównywalnie bogatsi ......... a socjalizm do którego dziś wielu wzdycha i wprowadza na powrót to jest totalne bagno. Wielkie dzięki panie Antoni za obiektywne pokazywanie historii
@antonidudek2172
@antonidudek2172 Жыл бұрын
Dziękuje
@paulkellerman2603
@paulkellerman2603 Жыл бұрын
Jeszcze ostrzej? Może zamiast tysięcy samobójstw z biedy powinny być setki tysięcy, aż do zadowalającego skutku w statystykach?
@zbigniewludwig4655
@zbigniewludwig4655 Жыл бұрын
@@paulkellerman2603 kto niby nie miał jedzenia i popełniał samobójstwo, to że ludzie dopisują rózne przyczyny do problemów swoich bliskich to o niczym nie świadczy
@plrc4593
@plrc4593 Жыл бұрын
Nie żyłem w tamtych czasach (na szczęście), o Balcerowiczu słyszałem wiele negatywnych rzeczy. 3 konkretne zarzuty, które usłyszałem na jego temat, to: 1. Dzięki stałemu kursowi dolara wielu zachodnich spekulantów wypompowało z Polski bardzo duże pieniądze. Wystarczyło przewalutować dolary na złotówki, wpłacić w Polsce do banku, zaczekać aż naliczone zostaną wysokie odsetki, ponieważ inflacja była wysoka, więc odsetki też były wysokie, a potem wymienić złotówki na dolary po tym samym wysokim kursie. Chodzi o to, że w normalnych warunkach kurs złotówki by się w tym czasie obniżył z powodu inflacji. Ale to nie następowało, ponieważ kurs był sztywny. Tutaj dodatkowo dochodzą oskarżenia, że spekulanci wiedzieli, że kurs nie zostanie obniżony, bo mieli to zagwarantowane. 2. Balcerowicz z dnia na dzień podniósł wielu ludziom oprocentowanie kredytów. Być może było to działanie uzasadnione ekonomicznie. Być może w przeciwnym wypadku państwo, albo co gorsza, banki bardzo by traciły na tych kredytach. Ale najważniejszy jest dobrobyt społeczeństwa i jeżeli z dnia na dzień dopuszcza się do tego, żeby np. (na dzisiejsze warunki) komuś odsetki od kredytu, które wynosiły 1000 zł urosły do np. 5000 zł to jest to wielkie świństwo zrobione ludziom. 3. Balcerowicz pozwolił, aby inwestorzy wykupowali państwowe firmy BEZ PRZEJMOWANIA ZADŁUŻENIA. Miało to doprowadzić do tego, że przejmowali jakiś zakład, zaraz potem go zamykali, upłynniali aktywa (czy robili cokolwiek innego), a długiem zakładu nie byli obciążeni. Dług przechodził na państwo. Gdyby wykupienie zakładu wiązało się z przejęciem długo to po pierwsze takich sytuacji byłoby mniej, a po drugie - państwo by nie miało na głowie zadłużenia sprzedanego zakładu. Jak Pan się odniesie do tych, bardzo konkretnych, zarzutów? Na ile one są uzasadnione? Szczególnie ciężki jest chyba pierwszy zarzut, bo tutaj dodatkowo dochodzi oskarżenie, że mieliśmy do czynienia z aferą, że celowo pozwalano ludziom zbijać fortuny żerując na polskiej gospodarce. Moim zdaniem te 3 zarzuty to jest temat na jeszcze jeden odcinek o Balcerowiczu.
@leto2327
@leto2327 Жыл бұрын
Pamietam pewna kobiete z ktora pracowalem w zakladzie przetworczym ktora miala gospodarstwo rolne i duzo pola....mowila ze zloscia ze musiala wszystko sprzedac bo bank nagle podwyzszym oprocentowanie i kazal natychmiast splacic dlug.......cos niebywalego
@dudekohistorii
@dudekohistorii Жыл бұрын
Ad 1) Szukałem dowodów takich transakcji. Nie znalazłem. Ale może Twoi znajomi je mają - chętnie się z nimi zapoznam. Ad 2) Teraz takie "świństwo" zrobiła Polakom (na mniejszą skalę) RPP podnosząc stopy procentowe. Boże inflacja jest kilkadziesiąt razy mniejsza niż w 1989. Jak ktoś wierzy w alternatywną ekonomię jego sprawa. Ale odradzałby mu branie kredytów w bankach bo one takiej ekonomii nie uznają. Ad 3) Zasadnicza część prywatyzacji nastąpiła po 1991 i decyzje w tej sprawie podejmowali inni ludzie niż LB, przy czym nie było jednej ścieżki prywatyzacji i reguły były różne. Tu jest najlepsza praca na ten temat: www.pwe.com.pl/ksiazki/ekonomia/zmiana-wlasnosciowa-polskiej-gospodarki-1989-2013,p741702501
@marcink5820
@marcink5820 Жыл бұрын
@2 podniósł, bo trzeba je było urealnić, tak jak napisał profesor, to jest normalna praktyka RPP dzisiaj. Wtedy nie podnoszono oprocentowania kredytów a inflacja i płace galopowały, przez co dużo ludzi pospłacało duże kredyty w parę miesięcy (czego nikt nie napisze, bo tacy, którym się wtedy ufarciło siedzą cicho). Niestety kasa wychodziła z każdej strony, a ludzie byli nauczeni przez komunę okradania państwa i oportunizmu. Gdyby tego nikt nie zatrzymał, byłaby Argentyna.
@leto2327
@leto2327 Жыл бұрын
@@marcink5820 Sytuacje jaka zafundowal ludziom Balcerowicz mozna tylko porownac z sytuacja po wojnie....to byla masakra
@plrc4593
@plrc4593 Жыл бұрын
@@leto2327 No właśnie o tym mówię. Generalnie uważam taką sytuację za skandaliczną. Bo to państwo istnieje po to, żeby ludzie mieli dobrobyt, a nie ludzie po to, żeby państwo było bogate. Może takie działanie było uzasadnione ekonomicznie. Może państwo/banki ponosiły z tego powodu ogromne straty. Bardzo możliwe. Ale uważam, że państwo powinno to wtedy jakoś zamortyzować. Np. spłacić bankom połowę odsetek. Ocena tego jeszcze będzie zależała od dokładnego mechanizmu - czy zamieniono ludziom kredyty o stałym oprocentowaniu na kredyty o zmiennym oprocentowaniu, czy po prostu zwiększono stopy procentowe czy jeszcze jakoś inaczej. Chętnie bym posłuchał czegoś na ten temat.
@VietnamShorts
@VietnamShorts Жыл бұрын
Ciekawy odcinek. Profesor Balcerowicz jest dla mnie postacią zastanawiającą (mam na myśli stan obecny), z jednej strony jest liberałem wolnorynkowym, a z drugiej strony pomija negatywne efekty polityki banków centralnych. Przykładowo od 2007 roku gdy ECB i FED drukowały dużo pustego pieniądza (co oznacza ręczne sterowanie gospodarkami) Pan Profesor nigdy nie pokazywał jakie mogą być tego efekty, które widzimy dziś na całym świecie w tym w Polsce - np. duża ilość baniek spekulacyjnych, nierentowne przedsiębiorstwa z branży tech. banki na rynku nieruchomości itd etc. Z ostatnich aktualnych jego wypowiedzi trudno mi jednoznaczni określić czy Pan Balcerowicz jest niezależnym ekonomistą czy politykiem z agendą polityczną.
@am-vy1fb
@am-vy1fb Жыл бұрын
Mysle ze w w 90tych mial czysta intencje walki z inflacja ale po tym zadaniu i do teraz jest na oslep pro EU, na zasadzie EU bo tak i koniec - jak agenda polityczna. Unia robi razace bledy w strefie prywatnej ludzi, decyduje co maja robic, myslec i lubic. Chora dyktature jakas, to nie jest EU to jest 1984
@born1tobeblue157
@born1tobeblue157 Жыл бұрын
Hej, masz może polecić jakieś ciekawe artykuły na ten temat? Chciałbym właśnie bardziej zgłębić problemy, o których mówisz, ale niestety nie mam wystarczającej wiedzy 🫣
@IncognitoDriver
@IncognitoDriver 10 ай бұрын
Zdecyowanie niezależny. Nie opowiada o tym, bo to są podstawy ekonomii i nie ma chęci wdawać się w dyskusję z dyletantami, co jest zasadne bo i tak nie zrozumieją. EBC czy FED to najsilniejsze banki centralne więc to one kreują świat na własne potrzeby- ALE poparte jest to najlepszymi gospodarkami świata więc i zaufanie inwestorów jest zorumiałe. Bank centralny co do zasady ma kreować pieniądz lub zbierać go z rynku więc co w tym dziwnego? Na bańki spekulacyjne nie znajdziesz antidotum, bo to jest wolny rynek. Taki zawsze tworzył i przebijał bańki, tutaj wystarczy rozwaga inwestorów. Bańki dotyczą głównie ulicy, bo zachęcona wzrostem angażuje swój kapitał- inaczej niż poprzez nauczkę się nie nauczysz. Moim zdaniem Balcerowicz to wybitna postać i specjalista w swojej dziedzinie. Decyzje które podjął były niepopularne i nie spodziewał się drugiej "kadencji". To technokrata, zrobił co miał zrobić i mógł odejść, zostawiając państwo gotowe do rozwoju. Jego cudu zazdrościły nam wszystkie demoludy, a że teraz rozcharzaniają publiczną kasę na prawo i lewo to ...
@lukaslukas9232
@lukaslukas9232 7 ай бұрын
​@@IncognitoDriverBalcerowicz doprowadził do tego że z Polskich banków wyprowadzili miliardy dolarów.Kompradorskie zbuje za jego pomocą zniszczyli Polskę w tamtym okresie.
@maciejmaczka8092
@maciejmaczka8092 Жыл бұрын
Materiał bardzo na czasie. Dzisiaj przy w miarę mocnej gospodarce i kilkunastu procentowej inflacji ludzie narzekają. To wyobraźcie sobie co można było zrobić gdy gospodarka leżała a inflacja 18% to była w 1-2 tygodnie. Ludzie nadal nie rozumieją, że dalsze utrzymywanie i dotowanie PGR czy innych przedsiębiorstw musiałoby się odbywać czyimś kosztem. Różnica byłaby taka, że wszyscy byliby jedynie równo biedni. To nie Balcerowicz zamordował gospodarkę ale 44 lata komuny. On jedynie pokazał jaki jest stan.
@mariusz07
@mariusz07 Жыл бұрын
A utrzymywanie zasiłków dla bezrobotnych też się odbywało czyimś kosztem. Tak samo jak było przyzwolenie na przechodzenie na renty. PGRy można było powoli reformować zamiast całkowicie likwidować. Dziś też wiele sektorów gospodarki się dotuje i nikt z tego nie robi problemu.
@buszu2284
@buszu2284 10 ай бұрын
Największym błędem transformacji było sprzedawanie firm za przysłowiową złotówkę, z nadzieją rozwinięcia tych firm i dawania miejsc pracy. Tymczasem te firmy były zamykane po sprzedaniu aktywów za większą cenę niż kupno firmy....
@adamlewandowski3794
@adamlewandowski3794 10 ай бұрын
Tę nadzieję to mieli chyba tylko pracownicy na początku, bo rządzący od początku wiedzieli co i jak się będzie działo
@marekzielinski2490
@marekzielinski2490 Жыл бұрын
Reforma szokowa niewątpliwie dla najbiedniejszych. Koszty społeczne były olbrzymie co w materiale nie wybrzmiało. Najbiedniejszym wskazano miejsce w szeregu zresztą do dziś.
@Howie_Dewitt.
@Howie_Dewitt. Жыл бұрын
a kto wtedy nie był biedny? Jakiś promil społeczeństwa
@elzbietakretkiewicz8483
@elzbietakretkiewicz8483 Жыл бұрын
Poczekaj na skutki działań w zakresie finansów obecnej ekipy.
@andrzej7910
@andrzej7910 Жыл бұрын
Dokładnie, a jakie rozwarstwienie społeczne wtedy powstało to szok. Ten co miał plecy i umiał kombinować to do dzisiaj się pławi w luksusach, Ci to całe życie ciężko pracowali zostali wystawieni na bruk
@Howie_Dewitt.
@Howie_Dewitt. Жыл бұрын
@@andrzej7910 ta bo dziś to jest inaczej, świat już taki jest, zawsze tak było i będzie
@Howie_Dewitt.
@Howie_Dewitt. Жыл бұрын
@@andrzej7910 oraz gówno prawda, wielu "ustawionych" zeszło na bruk i wiele osób z nikąd stało się kimś, coś co w żadnym innym systemie oprócz liberalnej demokracji nie ma racji bytu. Chyna że mówimy o systemie putinowskim, gdzie skazaniec na 10 lat wystawia armię do inwazji na Ukrainę
@grzegorzkazimierczuk2806
@grzegorzkazimierczuk2806 Жыл бұрын
Dlaczego nie mówi się o trupach które Balcerowicz ma na sumieniu. Ileż to ludzi odebrało sobie życie po tym jak stracili oszczędności całego życia...precz z Balcerowiczem!
@kamilgowczewski7210
@kamilgowczewski7210 Жыл бұрын
Przez reforme Balcerowicza odebrało sobie życie 3.657 osób w skali jednego roku. Potem z roku na rok ta liczba wciąż wzrastała przez likwidacje i prywatyzacje zakładów pracy oraz na wsi PGRy.
@zbyszko82
@zbyszko82 9 ай бұрын
Ty jak stracisz pracę teraz , to też od razu się zabijesz ????? Człowieku o czym Ty piszesz , jak można takie głupoty pisać ? Homo- sovieticus nie był przyzwyczajony do brania odpowiedzialności za swoje życie , stąd te dramaty.
@arturpekacki7161
@arturpekacki7161 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za kolejny odcinek. Pozdrawiam serdecznie
@MOTOKUNCIK
@MOTOKUNCIK Жыл бұрын
"Plan Balcerowicza" przyczynił się do tego, że inaczej potoczyły się moje losy niż planowałem, więc źle wspominam ten okres. Z drugiej strony nie byłbym w tym miejscu w którym jestem. Z perspektywy czasu jestem spełnionym człowiekiem. Dziękuję za ten materiał Panie Profesorze. Dzięki takim ludziom jak Pan polubiłem historię w 8 klasie szkoły podstawowej.
@krystianskwara3740
@krystianskwara3740 Жыл бұрын
Na każdy kolejny odcinek czekam z niecierpliwością. Ale właśnie tego wyczekiwałem najbardziej! Panie Profesorze, dziękuję za wspaniałą pracę!
@marekandrzejczak6017
@marekandrzejczak6017 Жыл бұрын
Dziekuje Panie Profesorze, swietny program o trudnych czasach, oby jak najwiecej osób obejrzalo, szczególnie ten odcinek!
@karolnowakowski3778
@karolnowakowski3778 Жыл бұрын
pełen zakłamania i fałszu !
@marekandrzejczak6017
@marekandrzejczak6017 Жыл бұрын
Pan na pewno wie co jest prawdą ;)
@radzimiv
@radzimiv Жыл бұрын
Jak tak słucham tego fragmentu na temat kosztów nawozów w koszcie worka, w obliczu tego jak wygląda kwestia dotacji rolnictwa obecnie, łatwo zrozumieć jaką katastrofą było wystawienie polskiego rolnictwa na wolny rynek w sytuacji, gdy rolnictwo we wszystkich krajach zachodnich było dotowane ze środków publicznych. Z perspektywy czasu był to przepis na błyskawiczną eutanazję, szczególnie gdy spojrzy się na to jaki los spotkał wiele po PGR'owskich wsi. tym bardziej zarzut, że trzeba było do nich dopłacać oznaczał, że trzeba było im pozwolić umrzeć jest mało celny, ponieważ każdy wysoko rozwinięty kraj do rolnictwa jest zmuszony dopłacać
@Czarek23PL
@Czarek23PL Жыл бұрын
Dziękuję za wysłuchanie mojej prośby
@wajtek944
@wajtek944 Жыл бұрын
To bardzo wartościowe, gdy na historię patrzy się w pryzmacie faktów a nie sloganów. Dziękujemy Profesorze, właściwie Profesorom bo Balcerowicz też dzierży ten zaszczytny tytuł!
@twardzielzpaacu6264
@twardzielzpaacu6264 Жыл бұрын
Pozwolę sobie zacytować ,,To bardzo wartościowe, gdy na historię patrzy się w pryzmacie faktów a nie sloganów''. Podpisuję się pod tym obiema rękami i nogami.
@dariuszkondraciuk3974
@dariuszkondraciuk3974 Жыл бұрын
żartujesz? Balcerowicz to był słup do wykonania zadania: sprzedaży polskich firm za czapkę śliwek realizując plan Jeffreya Sachsa. Poczytaj "Wojnę o pieniądz", tam jest ten wałek dokładnie opisany. Teraz ten pożal się Boże profesorek występuje w mediach głównego nurtu jako recenzent dzisiejszych rządzących, a to on położył podwaliny pod to gówno gospodarcze, które mamy obecnie: obce banki, obce cukrownie, obce cementownie, zniszczony przemysł stoczniowy. Ludzie, skąd wy czerpiecie wiedzę???
@yyyy976
@yyyy976 Жыл бұрын
@@twardzielzpaacu6264 Tylko że niedobrze jak historyk pomija dość ciekawe fakty - typu że plan Balcerowicza opracował pan Sacks jak i nie wyjaśnia jak stało sie to że zastępcaa kierownika katedry w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu i Leninizmu stał się nagle specjalistą od kapitalizmu
@jacekjastrzebski256
@jacekjastrzebski256 Жыл бұрын
Nie, Balcerowicz nie dzierży tytułu profesora, jest dr. hab, profesorem uczelni nie jest profesorem tytularnym
@Piotruch88
@Piotruch88 Жыл бұрын
@@yyyy976 dokładnie, Balcerowicz był tylko wykonawcą
@kuba488
@kuba488 Жыл бұрын
Dzień dobry Panie Profesorze! Dziękuję za poprzedni odcinek jak i za ten. Oczywiście jak zawsze czekam na następny. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego 👍👍👍
@pozytywniezakrecony151
@pozytywniezakrecony151 10 ай бұрын
Super treści, juz 10 lat po studiach i jest czas na trochę historii 🎉
@trujacyroslin
@trujacyroslin Жыл бұрын
Panie Profesorze, bardzo dziękuję za to opracowanie!
@piotrmiku
@piotrmiku Жыл бұрын
Profesor to takie odkrycie yt , fajnie zrobione oby trafiało do Jak najmłodszych.
@henrykstopikowski5379
@henrykstopikowski5379 Жыл бұрын
prof Dudek radze glebiej zapoznac sie z dokumentami. Tez pan glosil, ze Walesa agentem nie jest i co?
@piotrmiku
@piotrmiku Жыл бұрын
@@henrykstopikowski5379 ale ze o co ci chodzi ??
@TadekBrona240
@TadekBrona240 Жыл бұрын
Jestem pod wielkim wrażeniem ówczesnego poziomu dyskusji między politykami. Porównując to z tym co mamy teraz, można tylko smutno zapłakać w duchu. Wtedy rozmawiano o realnych problemach, zamiast obrzucać się oskarżeniami. Wiadomo, skala problemów była zupełnie inna, niż dziś, ale nie zmienia to faktu, że ta niby 30 lat dojrzalsza demokracja stała się tak bardzo brutalna i łopatologiczna względem lat 90'
@malbo2730
@malbo2730 8 ай бұрын
świetny materiał cytując klasyk ANALIZA WSTECZNA ZAWSZE SKUTECZNA. dostali ci najmniej ambitni przejście było potrzebne i nie uniknione jako osoba z pokolenia Z muszę podziękować za możliwości jakie mam teraz wszystkim którzy dostali owym planem ale ówczesna perspektywa kieruje nas tylko do pozytywnej opinii na temat transformacji BO ZADZIAŁAŁA...
@user-fv6og1tl3h
@user-fv6og1tl3h Жыл бұрын
Oglądając ten film, można odnieść wrażenie, że to Balcerowicz wprowadził popiwek (PPWW). Ten podatek został wprowadzony kilka lat wcześniej, a zaczął być stopniowo znoszony jeszcze w czasach, kiedy Balcerowicz był Ministrem Finansów. pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_od_ponadnormatywnych_wyp%C5%82at_wynagrodze%C5%84
@adrianmartynowicz6555
@adrianmartynowicz6555 Жыл бұрын
Dziękuję za pasjonujący odcinek. Jako dziecko nie bardzo rozróżniałem w telewizji Leszka Balcerowicza od Smerfa Ważniaka, teraz mam okazję popatrzeć na te same wydarzenia, ale zupełnie inaczej :)
@Lukasza0806
@Lukasza0806 9 ай бұрын
Bardzo wartościowe materiały. Doceniam Pana warsztat, obiektywizm i kulturę słowa. Jestem rocznik 92', od zawsze lubiłem politykę oraz wos - moje pierwsze, tzw. polityczne wspomnienia sięgają wyborów 97' gdzie (jakimś cudem) byłem posiadaczem balonika Unii Wolności zaś w 2000 razem z rodzicami oglądałem wieczór wyborczy - pamiętam Kwaśniewskiego oraz zdziwienie, że drugie miejsce zajął Olechowski a nie Krzaklewski. W ogóle lata 90 są dla mnie bardzo ciekawym okresem - m. in. to właśnie dzięki nim "mamy to co mamy" w ekonomii, gospodarce a przede wszystkim polityce. Ciężko się oderwać, miałem iść się kąpać już 2h temu a oglądam trzeci filmik z rzędu. Serdecznie pozdrawiam i proszę o więcej - moje propozycje to powstanie/działalność LPR, Samoobrony, wejście Polski do UE, Katastrofa Smoleńska.
@annanowak3390
@annanowak3390 Жыл бұрын
Podziwiam Pana erudycje, wiedzę i sposób przekazywania wiedzy. Dziękuję
@AndrzejChadaj
@AndrzejChadaj Жыл бұрын
Dlaczego on balcerek nie jest postawiony pod sąd.sprywatyzowali po to żeby Polacy byli tania siła robocza 30 lat miała się zwrócić inwestycja.a po tym czasie Polacy mieli pracować za 5 zł na godzinę i to miał być ich zysk .większość firm kupili koszerni i to cała prawda.😮😮😮😮
@eugeniuszromel7577
@eugeniuszromel7577 10 ай бұрын
Zgadza się
@Adamus1410
@Adamus1410 Жыл бұрын
Bardzo uczciwa, rzetelna ocena o co w dzisiejszych czasach nie łatwo.
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
pan bredzi panie Dudek, w latach o których pan opowiada, Polak został sprowadzony do roli niewolnika bez żadnych praw, który tyra na państwowym lub prywatnym za miskę zupy i kromkę chleba, rzucanych mu kiedy to się Balcerowiczom czy innym prywaciarzom spodoba! Tyraliśmy bez umów za trzech 7 dni w tygodniu po 10-15 godzin dziennie, wielu nie miało nic do jedzenia nie mówiąc o lekach, biletach na transport czy o opłatach prądu, gazu i mieszkania! tak wyglądał te mityczny "skok" ekonomiczny panie Dudek, samobójstwa, szpitale psychiatryczne, niechciana bo przymusowa emigracja, rozpacz i beznadzieja dla milionów. Czy staremu bezdomnemu głodnemu technikowi mechanikowi którego po 30 latach zwolniono z pracy i wyeksmitowano z mieszkania na ulice potrzeba banku, lotniska, autostrady albo dopłat do bazyliki? Tym ludziom coś obiecywano przez 40 lat i nagle ze spryskanych gazem przez milicje pracujących biedaków przeistoczyli się w bezradnych sponiewieranych przez sądy i policje bezrobotnych nikomu nie potrzebnych nędzarzy. Panie Dudek, ja nie po to kończyłem szkoły abym się w pracy mylił, a Balcerowicz się POMYLIŁ w sprawie MILIONÓW ludzi! Prywaciarz by Balcerowicza z roboty wywalił i nic by mu nie zapłacił za takie plany i reformy! jeszcze by mu samochód i dom spalił za stracony czas oraz finansowe straty jakich łachudra narobił! Była jednak możliwość przeprowadzenia innej prywatyzacji. W strukturach poziomych PZPR w końcu lat 80 tych, był pomysł prywatyzacji tzw. kuponowej a polegałby to na rozdaniu akcji przedsiębiorstw państwowych ich pracownikom z udziałem pracowników budżetówki, z zakazem sprzedaży akcji w okresie 2 lat poza przedsiębiorstwo, co doprowadziłoby w krótkim czasie do koncentracji akcji w rękach ludzi z kwalifikacjami do prowadzenia przedsiębiorstwa. Po 2 latach byłaby możliwość sprzedaży akcji poza przedsiębiorstwo ale tylko dla obywateli polskich, co uchroniłoby przedsiębiorstwa przed przejęciem przez kapitał zagraniczny. Może wychodzenie z kryzysu gospodarki socjalistycznej trwałoby dłużej ale to sami Polacy zdecydowaliby czy chcą być właścicielami czy tylko pracownikami. Będąc właścicielami zdawaliby sobie sprawę z tego, że ich wynagrodzenia uzależnione są tylko od ich pracy i umiejętności a strajki tylko pogarszałyby ich status majątkowy. No cóż, to się jednak nie udało gdyż większość aparatu PZPR w tym Balcerowicz i jego kolesie wolała uwłaszczyć się sama, szybko i kosztem niewykształconych robotników. Większość aparatu PZPR zaraz po referendum Sadowskiego (kto to pamięta) dostała ciche wytyczne - zawierajcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , dopuśćcie do nich kilku solidarnościowych krzykaczy i obiboków, wprowadzajcie do nich aportem majątek przedsiębiorstw, przejmujcie rynki zbytu i produkcję. Jeżeli w to nie wierzycie to zadajcie sobie trud - w notariatach z 1988 roku znajdziecie te umowy spółek i kto je zawierał. W wielu wykładach ma pan racje ale tutaj pan opowiada głupoty panie Dudek. Sam mogę robić dla Polski czy Zimbabwe reformy i plany jeżeli nie będę musiał ryzykować swych pieniędzy a jeszcze mi za to zapłacą MILIONY jak te które dostali bez powodu Balcerowicz, Suchocka, Wałęsa, Kaczyński, Kulczyk, Buzek i reszta tych prywatyzujących Polskę wybitnych łajdaków.
@Adamus1410
@Adamus1410 Жыл бұрын
@@marcinkowskimariusz7787 Litości, nie da się czytać tych głupot na takim poziomie.
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
@@Adamus1410 bzdura, moja opinia jest bardzo trafna i przedstawia FAKTY. Po za tym ja podobnie jak pan Dudek nie wstydzę się tego co myślę, mówię i podpisuje się własnym imieniem i nazwiskiem, na moich filmach wyraźnie widać kto ja jestem-całkiem odwrotnie niż takie anonimowe tchórzliwe bezmózgi jak ty. Nawet nie masz bezmyślna papugo własnych argumentów. Napisać powinieneś:"Litości panie Dudek, nie da się słuchać tych głupot na takim poziomie."
@Adamus1410
@Adamus1410 Жыл бұрын
@@marcinkowskimariusz7787 No bo poziom bredni jest taki, że nawet ciężko się do tego odnosić, mamy totalne pominięcie stanu państwa na progu transformacji i owszem Balcerowicz popełniał błędy, ale wtedy siłą rzeczy skala kryzysu uniemożliwiała spokojne działanie, bo trzeba było gasić kolejne pożary. Wizja świata, gdzie Polska suchą stopą przechodzi przez transformacje to ocena - bajki vs rzeczywistość. Nie było przecież do cholery winą Balcerowicza, że w kasie nie było choćby 250 mln dolarów na import najbardziej podstawowych leków. Tak jak w wielu sprawach jestem krytykiem Balcerowicza i jego doktrynerstwa, tak przynajmniej na początku lat 90-tych warto brać jakąś poprawkę na czasy i okoliczności, zarządzania państwem, finansami w sytuacji głębokiego kryzysu, zmiany systemu i upadku gospodarki PRL-u. Te trzy fakty - są u pana totalnie pomijane i zaczyna się bełkot typu zrobił z Polaków - niewolników, tak jakby Polska końca lat 80-tych była krajem bogatym, stabilnym - a nie krajem narastającego kryzysu, inflacji, czy choćby starego portfela emerytur, ludzie nie tracili oszczędności itd.
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
@@Adamus1410 panie Adamus, jak by się pan zapisał do NSDAP w roku 1930, to chyba pan odpowiadasz za stan Niemiec w 1945 roku? Podobnie jest z Balcerowiczem, on zapisał się do PZPR w 1968 kiedy katowano jego kolegów z uniwerka, Leszek twierdzi że o tym nic nie wiedział! Ponad 20 lat temu słuchałem w radio koleżanki Balcerowicza z jego roku, on nigdy na studiach orłem nie był, i ona dobrze przedstawiła Szwedzki plan przejścia od nędzy do stabilizacji. Oczywiście, można narzekać, 123 lata rozbiorów, dwie potworne wojny światowe na naszej ziemi, Hitleryzm, Stalinizm, ale panie Adamus. Nikt jemu nie kazał firmować swym nazwiskiem tego koszmaru z lat 90 tych. W 1994 urodziło mi się pierwsze dziecko, obje pracowaliśmy w Krakowie (małżonka magister ekonomi jak Balcerowicz) po opłaceniu żłobka, rachunków dla mnie nie zostawało nawet na bilet miesięczny, chodziłem po Krakowie na piechotę przez 4 lata! mój kolega, to samo, po studiach z żoną, sytuacja równie tragiczna, ale uwaga, my dwaj i tak nie mieliśmy najgorzej bo obaj dysponowaliśmy mieszkaniami po rodzicach, tyrałem po 90 godzin tygodniowo aby było "jako tako". Oczywiste że PRL w 1989 to była ruina, ale jak przyznał Balcerowicz w rozmowie 20 lat później, chodziło o to aby Polakom ukraść jeszcze stare buty i połatane gacie, oczywiscie Lesio ubrał to w bardzo eleganckie słówka-lecz wychodzi na jedno, wieprz to jest wieprz a oszust to oszust, nie mówmy na bydlaka gentleman! Wielu moich znajomych wracało do Polski z Niemiec, Francji, Austrii czy USA, inwestowali w Polsce ale szybko zrujnowani wracali tam skąd przyjechali-w latach 90 tych wykształcony, pracowity, mądry, uczciwy i zaradny Polak nie mógł się bogacić, bo bogacenie się było koncesjonowane. Takich zdolnych obrotnych lecz zrujnowanych Polaków a dodatkowo niewinnie osadzonych w więzieniu jak Roman Kluska było wielu, ale on należał do niewielu którzy nie dostali zawału, wylewu, depresji i nie odebrali sobie życia z rozpaczy.
@MiD3
@MiD3 Жыл бұрын
Fantastyczny kanał. Szczególnie duża wartość dla tych, u których wos (lub nawet historia) w szkołach był źle prowadzony, tj. np. tylko i wyłącznie wedle podręcznika. Tam się takich treści nie znajdzie
@szymonknebel6369
@szymonknebel6369 Жыл бұрын
Panie Profesorze Bardzo Dziękuję za kolejny ciekawy wykład w internecie , naprawdę doskonale Pan to robi, kwestie dotyczące planu z przełomu 1989 1990 roku ówczesnego ministra finansów Leszka Balcerowicza, plan Balcerowicza dla wielu sukces dla innych terapia szokowa. Interesujący wykład Pana Profesora przybliżający niuanse i kulisy planu. Pokazujące , że nie była to prosta sprawa a samo przejście od gospodarki centralnie planowanej okresu socjalizmu do gospodarki rynkowej nie mogło obyć się bez problemów i zmian, tak działo się w każdym z krajów dawnego obozu państw socjalistycznych z właściwą dla każdego kraju z osobna specyfiką.
@peloutmovie3333
@peloutmovie3333 Жыл бұрын
Lubię Pan słuchać. Świetne wykłady. Z niecierpliwością czekam na kolejny.
@esto-jn4kt
@esto-jn4kt Жыл бұрын
Chyba najbardziej rzeczowa analiza sytuacji gospodarczej Polski 1989-1990 i ocena powziętych wtedy rozwiązań z jaką się spotkałem. Dzięki temu odcinkowi poznałem Pański kanał i już doceniam jego wartość! Czekam ze zniecierpliwieniem na następne odcinki. Świetna robota!
@golonkastarego
@golonkastarego Жыл бұрын
Rzeczowa? No jest trochę o tym kto stracił. Stosunkowo niewiele o tym kto zyskał? Przede wszystkim kto zyskał na sztywnym kursie dolara do złotówki wprowadzonym w styczniu 1990 roku. Ogólnie nazywanie tego ,,reformą gospodarczą" jest potężnym nadużyciem. Gospodarką w ogóle się nie zajmowano. Ona i skutki upadku przedsiębiorstw, utrata rynków zbytu kompletnie nie zajmowała Balcerowicza. Miała się podporządkować monetarnej fikcji. W praktyce grandziarz po prostu przyjeżdżał z walizką dolarów i miał za rok wywieźć dwie, co gwarantowało mu państwo. Oto istota planu Balcerowicza kompletnie przemilczana w tej opowiastce. Znalazło się miejsce na ,,koło od malucha", ale na mówienie o tym procederze, o oddaniu Polski w łapy grandziarzy przez tego stypendystę Fullbrighta zabrakło. Rzygać się chce na takie ,,profesorskie" głowy pasione przez dziesięciolecia przez podatnika. Tfu.
@swz13
@swz13 Жыл бұрын
Rzeczowa analiza? Proszę zatem wskazać po jakich informacjach pan to ocenił na tak wysokim poziomie?
@pietrostavastano2356
@pietrostavastano2356 Жыл бұрын
@@golonkastarego typie ty bys nie umial budki z hot dogami poprowadzic bez dotacji panstwowych. Monetarna fikcja to byl PRL.
@golonkastarego
@golonkastarego Жыл бұрын
@@pietrostavastano2356 Interesująca hipoteza, ale błędna bo od 20 lat jestem na swoim. Przedsięwzięcia, które prowadziłem i prowadzę są raczej większe niż budka z hotdogami. Co się tyczy PRLu to królowała w nim gospodarka materiałowo- towarowa, a pieniądze były dodatkiem. To pi 90 roku zatriumfował monetaryzm i gospodarkę całkowicie podporządkowano paradygmatom monetarnym, kompletnie ignorując rzeczywistość społeczno- gospodarczą. To zresztą był proces globalny, nie zapomnę jak idiota Balcerowicz tłumaczył, że se będziemy nawzajem usługiwać i dzięki temu staniemy się bogatsi. To piwo, które warzono przychodzi właśnie teraz wypić, a pandemiczne lokdauny rozumnym ludziom pokazały ile warte dla realnej gospodarki te wszystkie salony barberskie i grumerskie, które należało zamknąć z dnia na dzień, żeby wyhamować stronę popytową gospodarki bo społeczeństwa nie były gotowe na inflację... Teraz już są, a wyczarowywane z dupy pieniądze za pomocą rezerwy cząstkowej przyjemnie utylizują się na UKR...
@pietrostavastano2356
@pietrostavastano2356 Жыл бұрын
@@golonkastarego no tak, krolowala tez wymiana barterowa.Pamietam to.I co? Jak nam.szlo w koncu lat 80? Dobrze czy zle?
@michawojcik2757
@michawojcik2757 Жыл бұрын
Trafiłem na Pana kanał przez znajomego i muszę obejrzeć wszystkie Pana materiały. Super materiał
@puvel9544
@puvel9544 Жыл бұрын
Super się oglądało. Dziękuję 😊.
@pepios2011
@pepios2011 Жыл бұрын
Super pana znowu widzieć, pozdrawiam i życzę zwiększonej ilości energii - może mały energetyczek - na nagranie kolejnych treści 😉
@supermolibden5037
@supermolibden5037 Жыл бұрын
Materiały Pana Profesora można brać w ciemno albo wcale. Ciężko jest polemizować jako słuchacz , nie posiadając tej wiedzy ani doświadczenia w tej materii. Tylko od dobrej woli Pana Profesora zależy czy wciśnie nam kit czy prawdę . Ludzie którzy nie mają o tym pojęcia ale pasuje im wewnętrznie ta narracja , będą zachwyceni prawdą objawioną . Pewien dystans nakazuje jednak posłuchać wielu osób kompetentnych w tej materii i spróbować wyciągnąć wnioski na miarę swoich możliwości. To oczywiście i tak niewiele zmieni bo będę akceptował to co wydaje mi się słuszne. Zawsze obawiam się takich wspaniałych wykładów , bo w ten sposób można wytłumaczyć powszechne dobrodziejstwo ze stacjonowania Armii Czerwonej w Polsce. Jednak karkołomne zmiany gospodarcze , oparte na późniejszych wynikach , których głównym celem są liczby , nie uwzględniają tragedii ludzkich które miały miejsce. A życie ludzkie i jego sens , mają najwyższą wagę . Dziękuję .
@michaldo5911
@michaldo5911 Жыл бұрын
Jeden z najlepszych sposobów powiedzenia komuś, że pierdzieli głupoty jaki widziałem od lat. Ja doskonale pamiętam te czasy o których są te wykłady od 1 odcinka i w większości widzę tu upiększanie jakich mało ,ale nie mam talentu do dyskusji ,więc ograniczam swoje komentarze. Ale Twój komentarz to złoto. Dziękuję!
@dudekohistorii
@dudekohistorii Жыл бұрын
"Pewien dystans nakazuje jednak posłuchać wielu osób kompetentnych w tej materii i spróbować wyciągnąć wnioski na miarę swoich możliwości." Dokładnie tak!!!
@tomaszhajton996
@tomaszhajton996 Жыл бұрын
@@dudekohistorii Z wielką radością opuszczam ten kanał po obejrzeniu kilku materiałów. Spodziewam się wizyt Pana profesora, jako eksperta w pewnej stacji o żółto niebieskich barwach... Co może już nastąpiło.
@wojtylawinkorgawryluk
@wojtylawinkorgawryluk Жыл бұрын
@@tomaszhajton996 no to żegnamy, wpasowywanie poglądów o okresie prymatu Solidarność-SLD do obecnego duopolu PoPiS jest co najmniej osobliwe, a wyśmiewanie wypowiedzi o krytycznym myśleniu - jednoznacznie opisujące twoje zdolności intelektualne
@tomaszhajton996
@tomaszhajton996 Жыл бұрын
@@wojtylawinkorgawryluk kto ci dał prawo wypowiadania się o intelekcie innych osób. Żyjemy w wolnym kraju, każdy ma prawo wyrażać swoje opinie. Nie zgadzasz się ok ,ale garnitur na zdjęciu raczej nie świadczy o poziomie inteligencji o czym dałeś przykład.
@przemysawzegarek7198
@przemysawzegarek7198 7 ай бұрын
Świetny materiał. Uzupełnię tylko - zapóźnienie gospodarcze odziedziczyliśmy nie po PRL, a po II RP. A właściwie to jeszcze dalej bo w XVI wieku w czasie dynamicznego rozwoju folwarków pojawił się dualizm gospodarczy na naszych ziemiach i duże zapóźnienie gospodarcze które nadrabiamy do dzisiaj. Właściwie dzisiaj możemy z dumą powiedzieć że je nadrobiliśmy!
@slowdiesel1044
@slowdiesel1044 6 ай бұрын
Uzupełnię tylko - zapóźnienie gospodarcze odziedziczyliśmy dzięki 2 ustawce światowej spowodowanej przez ussa. Dzięki zapóźnieniu gospodarczym jednych państ gospodarki innych państw idą do przodu, więc każdemu zależy, żeby to zapóźnienie było jak najwieksze. Dziś to po gospodarce zostało juz tylko wspomnienie, a długi do spłacenia rosną coraz bardziej. Taka to gospodarka.
@IreneuszSzum
@IreneuszSzum Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za analizę. Pomogła mi uporządkować wiedzę, bo akcja działa się w okolicach moich narodzin.
Wojna na górze | Dudek o Historii
38:43
Dudek o Historii
Рет қаралды 298 М.
Rząd Olszewskiego i Noc teczek | Dudek o Historii
40:36
Dudek o Historii
Рет қаралды 406 М.
CHOCKY MILK.. 🤣 #shorts
00:20
Savage Vlogs
Рет қаралды 27 МЛН
👨‍🔧📐
00:43
Kan Andrey
Рет қаралды 9 МЛН
Jumping off balcony pulls her tooth! 🫣🦷
01:00
Justin Flom
Рет қаралды 34 МЛН
ART B czyli „ARTYŚCI BIZNESU” | Dudek o Historii
28:04
Dudek o Historii
Рет қаралды 218 М.
Cztery reformy Buzka | Dudek o Historii
40:19
Dudek o Historii
Рет қаралды 197 М.
Premierka, czyli o jeden głos za daleko | Dudek o Historii
34:16
Dudek o Historii
Рет қаралды 166 М.
Korwiniści | Dudek o Historii
44:55
Dudek o Historii
Рет қаралды 240 М.
WAŁĘSA NIE BYŁ AGENTEM! Prof. Dudek UJAWNIA kulisy Solidarności
34:20
The Forbidden History of Gazeta Wyborcza
20:22
Zakazane Historie
Рет қаралды 280 М.
Max Payne (2001) cały film PL
1:52:02
catinmystomach
Рет қаралды 53 М.
Starożytni Kosmici na poważnie - POP Science #22
2:12:55
Astrofaza
Рет қаралды 964 М.
CHOCKY MILK.. 🤣 #shorts
00:20
Savage Vlogs
Рет қаралды 27 МЛН