Bardzo dziękuję! To jest jeden z Pańskich piękniejszych wykładów, choć poświęcony tak tragicznej sprawie.
@MichaChrobot4 сағат бұрын
Doceniam zdrową racjonalność podejścia do tematu w czasach, gdy takie tematy budzą głównie podziały.
@AeeeIOUY2 күн бұрын
0:00 [intro i sponsor] 0:39 Wstęp: walka PRLu z partyzantką 6:21 Rozwiązanie Armii Krajowej 7:52 Powołanie partyzantki antykomunistycznej. „Proces szesnastu” 9:42 Wolność i Niezawisłość. Represje 11:47 Gdzie stacjonowali partyzanci 14:36 Aresztowania dowódców WiNu 16:43 Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, Narodowe Siły Zbrojne 18:32 Pierwsza amnestia. Sposoby walki oddziałów partyzanckich 20:45 Jak zwalczano partyzantkę 24:23 Brutalność partyzantów 28:32 Oddziały nieafiliowane. Spory wśród partyzantów 31:49 Druga amnestia. Rozkład aktywności partyzanckiej 36:17 Likwidacja partyzantów. Ostatni partyzanci 39:19 Propaganda PRLu wobec partyzantki. „Żołnierze wyklęci” 43:50 Ekonomiczny aspekt walki z partyzantką 44:57 [koniec]
@koperekhabsburdzki432 күн бұрын
@@AeeeIOUY to przykład bohaterstwa
@AdamRusieckiКүн бұрын
🎉❤
@AdamRusieckiКүн бұрын
Należałoby to przypiąć
@kamilfielek9803Күн бұрын
@@koperekhabsburdzki43 a po co znaczniki jak to się łyka w całości 😊
@Radek_8Күн бұрын
Dziękuję za materiał.
@Przemysaw-eh1xh2 күн бұрын
Niestety, ale po latach wiemy, że mniej więcej od początku 1944 r. los Polski był znany. Tylko, że zarówno powstańcy warszawcy, mikołajczykowskie PSL i żołnierze niezłomni myśleli, że nie wszystko stracone, że może uda siw uratować Polskę. Historia pokazała, że finalnie opór jedynie odwlekł w czasie sowietyzację Polski, a nie jej zapobiegł. Po prostu ten cały czas końcówki wojny i pierwszych lat po wojnie to jeden wielki czas łudzenia się, że wszystko się odwróci i Polska będzie suwerenna... To strasznie tak po ludzku smutny czas. To były czasy, gdzie każdy wybór był zły
@ALTER-EGO-KALUZYNSKIEGO2 күн бұрын
Dokładnie tak ! I to są prawdziwe POLSKIE DROGI. Lawirowanie między zagrożeniem, a złudzeniem, między mocarstwami a pragnieniami !!!
@jakubhass1228Күн бұрын
Nie wiemy jak by było gdyby tego oporu nie było...
@BartFootballerКүн бұрын
Oni wtedy też wiedzieli. Tym większą głupotą było powstanie warszawskie, te leśne ludziki po '45 i tak dalej. Należało zachować jak najwięcej inteligentnych ludzi, w kwiecie wieku, żeby mieć szansę na zmiany, na opór od środka, ale nieeee, po co, lepiej wybijać ich w głupich zrywach czy po lasach. Taki naród.
@ed89998Күн бұрын
Cóż, ten opór, trudny, i czasami problematyczny pozwolił przenieść idęę niepodległości i niezawisłości.
@mariuszg8488Күн бұрын
Sytuacja byłaby inna gdyby komuniści przestrzegali amnestii i dali żyć tym, którzy się ujawnią ewentualnie po pobycie w normalnym więzieniu.
@mariusz930616 сағат бұрын
Dziękujemy. Jest Pan wspaniałym gawędziarzem. Świetnie się słucha Pana opowieści o historii, w tym i o tej najnowszej z III RP. Ostatnio wydarzenia zwiazane z kampanią wyborczą przypięły Panu etykietke antyPiS, ale mam nadzieję, że nie zostanie Pan przez to zaszufladkowany w tej roli, bo byłoby to moim zdaniem bardzo niesprawiedliwe. Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych sukcesów na polu edukacji historycznej Polaków.
@bartoszsadlinski75129 сағат бұрын
"Popiół i diament" Wajdy ostatnio oglądałem o tamtych czasach, ładny film.
@nikodem73722 күн бұрын
Historia wujka mojej babci: W 1947 był żołnierzem rozlokowanym na Podhalu, czyli tam gdzie działał Józef Kuraś "Ogień". Pewnego dnia złapali faceta który nie miał papierów i nie mówił. Pierwsza myśl-"pewnie amerykański spadochroniarz", więc go wzięli i zamknęli w celi. Po paru dniach przyszli ludzie z wioski informując o zaginięciu niemowy... Później wujek babci musiał się tłumaczyć ubecji, że jednak to nie był amerykanin a niemowa.
@ksaveriusz2 күн бұрын
To brzmi jak dowcip antykomunistyczny xD
@nikodem73722 күн бұрын
@ksaveriusz Niestety to była prawda. Poborowy, który nawet nie chciał tam być, wiedząc, że działają tam wyklęci był naturalnie bardziej podejrzliwy wobec wszystkich, taka paranoja wojenna
@stardom-v4l18 сағат бұрын
@@nikodem7372 dostal wasz Ogien / rodzina 20 M zl odszkodowania za zabijanie dzieci zydowskich i gwalcenie kobiet ktore tez Po gwalcie zabijal ?
@militer1002 күн бұрын
zapomnial Pan powiedzieć, że do KBW był normalny pobór wojskowy. To jeszcze pogłębiało tragizm tamtych lat. Często szeregowi żołnierze KBW musieli walczyć, w obawie o własne życie, przeciwko podziemiu niepodległościowemu, choć wcale nie utożsamiali się z komunistami.
@KamilW928Күн бұрын
@@militer100 To prawda, ale i na to było jakieś rozwiązanie. Po prostu podczas obławy lub innej potyczki żołnierze zwykle strzelali tak, żeby nie trafić. Nie zawsze oczywiście i nie wszędzie, ale zdarzały się takowe przypadki.
@konradgorny5996Күн бұрын
Prawda mój pradziadek był w KBW z poboru.
@stardom-v4lКүн бұрын
W PL NIE bylo przez sekunde komunizmu
@KamilW928Күн бұрын
@@stardom-v4l Nie do końca się udało go wprowadzić, bo nie było kolektywizacji, takiej jak w Sowietach. Natomiast bardzo blisko komunizmu byliśmy w latach 1948-56, czyli w okresie tak zwanym stalinowskim.
@stardom-v4lКүн бұрын
@@militer100 NIE bylo zadnych dramatow nie wciagajcie sie w horror rezymu 3 RP ! I JEGO chora sklamana narracje.
@piotrreluga7236Күн бұрын
Dziękuję bardzo za wykład. Czekamy na nastepne
@piotrsawuta9388Күн бұрын
Pan Profesor jak zwykle według Tacytowego: sine ira et studio :). Dziekuję :)
@sebam.95002 күн бұрын
Miło, że Pan Profesor pomyślał o osobach, które chciałyby sobie w piątek posłuchać czegoś przy pracy.
@batumi7531Күн бұрын
Kocham Pana Panie Dudek ♥️🤗 dzięki 😊
@edwinizydorczyk18412 сағат бұрын
jest laJk i koment na zasiegi. dzieki za material. pozdrowienia i trzymamy kciuki za kolejny ciekawy program. pozdrawiam
@DonMartin172 күн бұрын
Świetny odcinek! Super że dał Pan te mapki, jak dla mnie porządkują wiele spraw, i dowiedziałem się z nich o istnieniu KWP. No dzięki za pamiętnik! 👍👍👍 P.S : Panie Profesorze, uważam że powinien Pan kiedyś omówić tzw. "kolektywizacje" rolnictwa w Polsce. Choć chyba każdy o tym coś słyszał, to nie ma raczej szerszego wyobrażenia jak ta historia wyglądała, a temat bardzo ciekawy. Pozdrawiam serdecznie!
@herrsprachrohrke1202 күн бұрын
jak zwykle swietny material , dziekuje slicznie !!!!
@JarosławHebel18 сағат бұрын
Panie Profesorze, bardzo dziękuję za kolejny ciekawy wykład. Serdeczności!
@PrzemysławKról-m3v2 күн бұрын
Dziękujemy za ten odcinek Panie Profesorze. To jest smutny odcinek.
@PrzemysławKról-m3vКүн бұрын
Jeszcze dodam że tym bardziej dzięki za ten jakże potrzebny materiał, że w kontekście do komentarzy Pana Profesora na temat jednego z kandydatow, jest ryzyko okrzyknięcia Pana jako Niemca, antyPolaka, porztecznego idioty, przez pewną grupę ludzi. A Pan robi po prostu swoje. To jest piękne.
@tomaszgoracy71922 күн бұрын
Panie Profesorze. Sądzę, że bardzo ciekawym mógłby być odcinek i przybliżenie postaci Mieczysława Wachowskiego - szarej eminencji w gabinecie Prezydenta Lecha Wałęsy.
@MieszkoDrugi22 күн бұрын
Średnio istotny temat
@waltkowalsky8232Күн бұрын
O żyjących postaciach PAD nie robi odcinków dedykowanych.
@mariuszmeks6519Күн бұрын
Jest taki odcinek na KZbin TV IPN o Wschowskim
@rednecromancer496522 сағат бұрын
@@waltkowalsky8232 był o Wałęsie
@arkadius109arni622 сағат бұрын
Ja wiem czy to szara eminencja wałąsa był zadowolony
@VielenbergКүн бұрын
Pięknie dziękuję za kolejny wspaniały film. Aż żałuję, że taki krótki. Mam dokładnie identyczne odczucia odnośnie Żołnierzy Niezłomnych jak pan profesor. Ich swoisty kult jest absurdalnie wręcz rozdmuchany. Do tego stopnia, że pamięć o AK została nim przyćmiona, co bardzo mnie osobiście boli.
@KamilW928Күн бұрын
Większość z nich wywodziła się z szeregów Armii Krajowej. Co za różnica?
@dapp9183Күн бұрын
@@KamilW928nie wszyscy wyklęci byli akowcami, tak jak nie wszyscy akowcy byli wyklętymi. Spora część akowców po zakończeniu wojny chciała wrócić do normalnego życia w cywilu, bo też byli zmęczeni 6 latami brutalnej okupacji.
Hasło w słowniku: "Dudek" - historyk ratujący pokolenia z niewiedzy, wynikającej z bałaganu programów absolutnie kazdej ekipy rzadzacej. Dziękuję Panu Profesorowi i jego zespołowi!🎉
@MichaChrobot2 күн бұрын
Nie można się nie zgodzić :)
@jozef.stalinowski2 күн бұрын
Dudek wystrychnął Cię na dudka.Ja niestety nie łykam dudkowych bajerów.Może dlatego,że nie jestem psorem jak Dudek.
@unkind782 күн бұрын
@@jozef.stalinowski Masz swój chłopski rozum, prawda?
@jozef.stalinowski2 күн бұрын
@@unkind78 A ty co masz zamiast rozumu ?
@Embrod2 күн бұрын
Nie w przypadku Wyklętych.
@pietrostavastano23562 күн бұрын
Nie wiem czy wydanie Uskoka przez Libere mozna nazwac zdrada, jesli mu zerwali paznokcie i podlaczyli pod akumulator to po prostu nie wytrzymal
@Peregrinami2 күн бұрын
"Z akumulatorem na jajach jeszcze żaden nie kłamał"
@TheDelttКүн бұрын
@@Peregrinami Wbrew pozorom jest akurat odwrotnie. Już nie pamiętam gdzie to czytałem, ale ogólnie skuteczność tortur w nakłanianiu więźniów do zeznań nie jest zbyt wysoka. Po prostu wielu torturowanych zaczyna wymyślać niestworzone rzeczy byle tylko śledczy dali im spokój.
@michal_wierzbickiКүн бұрын
@@TheDeltt na początku nie kłamiesz, później się łamiesz i wydasz własną matkę…
@KamilW928Күн бұрын
@@pietrostavastano2356 Nie można i nie dlatego, że mu zerwali paznokcie, czy podłączyli akumulator, ale według relacji "miał stopy jak kłody". Tę relację przestawiła jedna z kobiet będących świadkiem obławy, która miała Uskokowi podać kawę ze środkiem usypiającym. Skąd to wiem? Kiedyś czytałem publikację Henryka Pająka "Oni się nigdy nie poddali" i w rozdziale dotyczącym kapitana Zdzisława Brońskiego trafiłem na tę informację.
@pgdn9495Күн бұрын
@@TheDeltt Zasasy konspiracji były takie, że jesli była wsypa, aresztowana jakąś osobę, to wszystkie informacje która ona wiedziała, kontakty, lokale konspiracyjne itp uważano za spalone, bo zakładano,że taka osoba, może już pod wpływem perswazji słownej, szantażu, lub właśńie tortur zacząć "śpiewać".
@adamzielinski2510Күн бұрын
Dziękujemy za materiał
@pawciu_jankowski3382 күн бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dzięki i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@czowiekktorylubinachwileuk1866Күн бұрын
31 stycznia 2025 roku. Dudek o Historii i Dudek o Polityce jednego dnia. I taki piątek to ja rozumiem.
@VaniliaML2 күн бұрын
Kolejny świetny i wartościowy materiał
@MaGrz-pk8dkКүн бұрын
Jak zawsze znakomicie!!! Dziekujemy
@Pyszniak522 күн бұрын
Ludzie, proszę xD. Nie róbcie tego błędu co ja. Miło, że szanujecie prof. Dudka, ja też, ale przestańcie wypisywać te peany i traktować go na równi z mesjaszem. Bierzcie z niego co się da, ale pamiętajcie że to tylko człowiek, i że jego punkt widzenia jest jednym z kilku, oraz, że nie jest on największym specjalistą w każdym temacie, który omawia. Ja też miałem kilku ulubionych profesorów, na których patrzyłem jak ma Bogów i wszystko co mówili brałem za pewnik, a potem jak zobaczyłem ile oni głupot gadają w tak wielu tematach... Co nie zmienia faktu, że należy im się szacunek, bo dużo mądrego też powiedzieli. Ale nie róbmy sekty.
@Bartek927272 күн бұрын
Poparł mafię rudego więc dla wielu stał się Mesjaszem zwiastowanym przez antypolskie szczujnie TVN, Onet i GW
@ObywatelJurekКүн бұрын
w punkt. Moim zdaniem jakość materiałów na tym kanale spadła. Mam wrażenie, że tematy są traktowane powierzchownie. Porównajcie sobie jakość materiałów z początku istnienia kanału DOH. Nie wiem, czy przypadkiem ktoś tych materiałów teraz nie przygotowuje a pan Profesor tylko zatwierdza i jest narratorem. To tylko moje domysły oczywiście ale merytoryka znacznie spadła.
@paulmin7338Күн бұрын
@@Pyszniak52 pełna zgoda. Trzeba mieć na uwadze spojrzenie subiektywne. Też po latach przekonałem się że moi idole nie do końca są nieomylni albo nawet manipulują faktami. Moim zdaniem zaletą tego kanału jest kompleksowe spojrzenie na konkretny wycinek historii i przedstawienie go w przystępny sposób. Składa się to w całość i łatwiej zrozumieć rzeczywistość. Per saldo uważam, że i tak jest się na plusie. Natomiast swoje zdanie ma każdy i jeśli ktoś mówi, że jest obiektywny to jest co najwyżej głupi albo kłamie.
@szymonokun9841Күн бұрын
O, pisowiec xD
@PlatformaObywatelskaPOКүн бұрын
Pan Dudek zyskal ten 'kult' poniewaz jako pierwszy przestal wkladac nam do mozgownic religie smolensko-olszewsko-pisowska.
@jakub__Krk2 күн бұрын
Najbardziej wyklęci byli żołnierze NSZ. Polecam pozycję "Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Żołnierze Wyklęci". Dość spora objętość ponad 800 stron z przypisami. Jest w niej zawarte wiele dyrektyw, rozkazów i meldunków sytuacyjnych. Zawsze na pierwszym miejscu priorytetem było zwalczanie NSZ i dopiero później poakowskich organizacji. Nie można zakłamywać historii. Niestety byli żołnierze podziemia, którzy zdradzili z powodu korzyści majątkowych. Byli tacy również co ulegi demoralizacji i rozpoczęli działalność przestępczą. Na szczęście byli w mniejszości.
@jerzyfotek7662 күн бұрын
Przebrnąłem .
@BartFootballerКүн бұрын
W mniejszości czy nie, tego nadal nie wiadomo, bo IPN nigdy odrobił lekcji. Zamiast być realnie instytutem PAMIĘCI narodowej, tej dobrej ALE i tej złej, zawsze wolał być instytutem paszkwilanctwa narodowego. Zawsze mnie to intrygowało czy pracujące tam osoby rzeczywiście dają się wykorzystywać politykom, najczęściej z kaczystowskiej opcji, czy jednak chętnie nadstawiają ucha. Jest tyle kontrowersji w tym temacie, tyle nierozwiązanych problemów historycznych, ale nie przeszkadzało to w stworzeniu tego dnia pamięci, a później wykorzystywaniu przez kaczystów en masse "wyklętych" przeciwko żyjącym jeszcze AKowcom, których mocny głos sprzeciwu przeciwko formie rządów prezentowanych przez JarKacza i jego wyznawców doskwierał, więc musieli mieć "swoich" partyzantów. Co z tego, że martwych najczęściej. Martwy nie może skrytykować, a z martwym można zrobić wszystko. Przykładowo wynieść na sztandary. Drugą stroną medalu jest Lech Kowalski i jego staranność naukowa jako historyka :/
@jakub__KrkКүн бұрын
@BartFootballer Nie interesują mnie polityczne powiązania pracowników instytutu. Wiem tylko tyle, że druga opcja polityczna nigdy nic nie zrobiła by zachować pamięć historyczną. Często powtarza narrację z okresu PRL-u. Skandalem jest fakt, że w Warszawie nadal jest ulica Armii Ludowej. Stąd duże poparcie byłych funkcjonariuszy SB i MO dla tego ugrupowania politycznego. Bardzo cenie dr. Macieja Kurkucia z krakowskiego IPN-u. Polecam monografie jego autorstwa "niepodległościowe oddziały partyzanckie w Krakowskiem 1944-1947".
@BartFootballer23 сағат бұрын
@@jakub__Krk Skoro cię nie interesują to po co interesuje się jakaś Armia Ludowa? Swoją drogą lepsza i uczciwsza nazwa ulicy niż od gościa, który niczym nie zasłynął poza śmiercią w katastrofie lotniczej.
@adourique14 сағат бұрын
@@jakub__Krk przecież Armia Ludowa brała udział w powstaniu, więc jak najbardziej zasługuje na swoją ulicę w stolicy, wbrew głosom troglodytów z jakiejkolwiek opcji politycznej, którzy wszystko chcą upolityczniać i pisać historię na nowo jakby robili na etacie w Ministerstwie Prawdy
@paulmin73382 күн бұрын
Już Panu współczuję komentarzy, że nie jest Pan Prawdziwym Polakiem. Dzięki za super materiał.
@adamkzuwitz1712 күн бұрын
To trole piszą jakieś, zapewne zarejestrowani w kraju "kartofelfuhrera"
@jozef.stalinowski2 күн бұрын
Ja Tobie nie współczuję,nawet na jotę.Słuchaj Dudka i pij zimną wodę.
@EmbrodКүн бұрын
to jest "demokrata", czyli niedawny czerwony.
@Milak_99Күн бұрын
Panie Dudek wielki szacunek za ten materiał dla Pana
@MrPablo1234567891011Күн бұрын
Dziękuję za kolejny wykład. Pozdrawiam Pana.
@ojciectadeusz18062 күн бұрын
Mój pradziadek w 47 się ujawnił. Wyjechali z prababcią do Gdańska. W 52 roku został zabity. Prababcia do końca bała się o tym mówić i krążyła historia, że pradziadek wypadł z pociągu. Prawda jest jednak inna, ponieważ wyciągnąłem teczkę pradziadka z IPNu w której dokumenty ze śledztwa kończą się w 52 roku na lokalizacji pobytu pradziadka, miejsca pracy i z kim się spotyka. Ostatni wpis jest o tym że tego i tego dnia pradziadek znajdować się będzie tu i tu. Więc nie zgadzam się ze stwierdzeniem Pana profesora, iż po amnestii partyzanci i ich rodziny były prześladowane etc. Tak mój pradziadek nie koniecznie był od razu więziony, mojego pradziadka zamordowano.
@paulizzs47202 күн бұрын
Pochwal się z imienia i nazwiskiem dziadkiem. Z chęcią poczytam jego teczkę. Pozdrawiam z IPN
@decp122 күн бұрын
@@ojciectadeusz1806 czyli byli prześladowani a nawet gorzej.
@andreasseemann3325Күн бұрын
@@paulizzs4720Michnikow sobie POczytaj 🇪🇺👎💩
@adrianpolanowski135Күн бұрын
morderstwo było chyba największym przejawem represjonowania, nie zgodzi się pan? Zasadniczo sytuacja nie podważa narracji prof. Dudka a nawet gdyby podważała, ciężko traktować jednostkową sytuację przez historyka jako dowód przeczący tezie. Takich przypadków musiałyby być dziesiątki, najlepiej setki
@marekmarek9518Күн бұрын
A on biedulek niewinnych. Hehehege
@prezesfirmy93172 күн бұрын
Bardzo ciekawy materiał
@Dariusz-r3p3 сағат бұрын
Dziękujemy.
@HimminbrjotirКүн бұрын
Fantastyczny materiał! ❤️🔥
@leble61692 күн бұрын
znakomity materiał, nie spodziewałem się czegoś nowego w piątek
@mirosawabursztyn39442 күн бұрын
Bardzo Panu dziękuję.
@Czarek23PL2 күн бұрын
Wrażenie na mnie zrobiła informacja o tym że KBW po wojnie paliło wsie które pomagały partyzantom. Mógłby Pan profesor przytoczyć parę nazw lub okolic gdzie mieściły się takie wsie?
@sagatlike33932 күн бұрын
Wąwolnica na przykład. Pewnie jak zgooglujesz nazwę znajdziesz materiały na ten temat
@ZenekSztacheta-tn4yw2 күн бұрын
Spalono Hutę w której dzień wcześniej NKWD wybiło pijanych NSZ. Ale te represje nie łączyły się z masowym wybijaniem mieszkańców tych wsi.
@Czarek23PLКүн бұрын
@@sagatlike3393 dziękuję
@stardom-v4l23 сағат бұрын
@ZenekSztacheta-tn4yw lesni to byli zwyczajni bandyci.
@kamild6907Күн бұрын
Gratuluję Panu odwagi (nieironicznie) że się Pan nie boi tych internetowych pseudopatriotów wyklętych, które się tu zaraz zlecą
@zgodabudujeКүн бұрын
Panie Profesorze, „przebiegła” agentura PiSu już komentuje na Pana kanale. To są takie niby komentarze od fanów, ale z ukrytą szpilą typu: „kiedyś bardzo lubiłem kanał Pana profesora, ale ostatnio spadł poziom”, albo „cenię Pana, ale bez przesady, zwykły kanał historyczny”. To jest stara sowiecka szkoła psychomanipulacji. Ja jestem fanem Pańskich materiałów i ma Pan zasłużenie wielu podobnych fanów. 💪🏼 życzę dużo zdrowia i siły!
@patryk30192 күн бұрын
Kto podniesie rękę na władze ludową temu władza ludowa rękę odetnie
@lukaszizykowski4982Күн бұрын
Pan Profesor wspomina o oddziale Bartka. Zostali wysadzeni w budynku ktory znajdowal sie w Barucie tj. kolo Strzelec Opolskich
@TheArturxcКүн бұрын
proszę nie powielać bzdur, które prof. Dudek przekazuje. W Barucie komunistyczny aparat bezpieczeństwa wymordował nie oddział "Bartka" tylko żołnierzy ze zgrupowania "Bartka" i przede wszystkim Barut to była jedna z lokalizacji, zamordowano tam około 30-40 żołnierzy z trzeciego transportu. W dwóch pierwszych transportach do dwóch rożnych lokalizacji tj. w byłym niemieckim folwarku Scharfenberg niedaleko Malerzowic Wielkich i na poniemieckim lotnisku niedaleko Starego Grodkowa zamordowano około 60 żołnierzy ze zgrupowania Flamego. Nie ma relacji naocznego świadka jak przebiegał mord w Barucie, prof. Dudek zapewne bez świadomości połączył mord z Scharfenbergu, gdzie żołnierze zostali poczęstowani zatrutą wódką ale tam zabudowań, w których nocowali, ani sowieci ani funkcjonariusze UB nie wysadzili. W Scharfenbergu żołnierzy Bartka zamordowano w sposób katyński, nad dołami śmierci strzałem w tył głowy. Budynek w którym nocowali żołnierze "Bartka", prawdopodobnie wysadzono w Barucie.
@ttk78043 сағат бұрын
Mam kolegę, który pochodzi z Podhala, z terenów na których działał "Ogień". Z tego co opowiadał, zapytany o tą postać, miejscowa ludność wcale dobrze go nie wspomina (kolega to ujął w sposób, który nie nadaje się do cytowania tutaj).
@slawo_mir_c2 күн бұрын
Przy okazji odcinku o Moczarowcach, zaznaczony był temat 'frakcji żydowskiej' w partii komunistycznej. Czy można prosić o odcinek na ten temat? Pozdrawiam
@lucas1252 күн бұрын
Ale po co o tym mówić? To niedobra jest!
@ddejv56byku262 күн бұрын
@@lucas125😂😂😂
@pietrostavastano23562 күн бұрын
@@lucas125to nie mow jak ci niedobrze
@pietrostavastano23562 күн бұрын
Wiesz ze Gierek byl w tej frakcji?
@paweltt2 күн бұрын
Zasadniczo prof. powiedział najważniejsze. Żydzi będąc mniejszością w Polsce i mniejszością w partii, byli większością na stanowiskach kierowniczych MBP. Większość stanowisk kierowniczych z okresu stalinowskiego obsadzali żydzi.
@slawomirbuza6944Күн бұрын
Oni nie mieli żadnych szans po wejściu sowietów do Polski i po ustaleniach Konferencji Teheranskiej w 1943 ktora pozostawiała Polskę w strefie wpływów Stalina tyle że tego nie wiedzieli ,tylko szkoda ludzi którzy bezsensownie zginęli
@Jacek-SzКүн бұрын
Bardzo interesujący odcinek. Z pewnością sięgnę po zaproponowaną książkę. Pozdrawiam.
@pawesikorski45962 күн бұрын
No tak, temat złożony i tzw. średniej z tego się nie wyciągnie. Zwłaszcza, że dzisiaj stosunek do "wyklętych" określa się w 90% według aktualnych sympatii politycznych. Tak czy inaczej - dziękujemy za kolejny odcinek, polecana lektura brzmi zachęcająco 👍😀
@Qbsol2 күн бұрын
dokladnie to widac w tym odcinku
@GrywamBoLubie2 күн бұрын
@@QbsolCo widać? Że prawda została powiedziana?
@GrywamBoLubie2 күн бұрын
Jeżeli faktycznie należysz do grona osób, które nie potrafią nazwać zbrodni zbrodnią, to szkoda czasu na dyskusję
@decp122 күн бұрын
@@GrywamBoLubie no zbrodnia była sowietyzacja Polski i manewr na "amnestię".
@GrywamBoLubie2 күн бұрын
@decp12 Zbrodnią było mordowanie cywili, mniejszości narodowych, rodzin podejrzanych o kontakty z SB. Ogłoszenie amnestii było wybiegiem taktycznym, na jaki się wszyscy konspiratorzy nabierali. Nie zmienisz historii i definicji. Ktoś, kto zabija żonę/matkę i syna tylko dlatego, że ojciec/mąż jest donosicielem, jest zbrodnią taką samą, jak zbrodnia dokonana na rodzinie Ulmów przez SS. Masz problem z nazwaniem tego po imieniu tylko dlatego, że dokonywali jej Polacy? To już problem twojej dwulicowości, twojej obłudy.
@tupotszachowegobluesa35232 күн бұрын
Być może ciekawym pomysłem byłby odrębny odcinek nt. Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka" z pomostem do jego zastępcy - Pawła Jasienicy. To zawikłane losy, wplątane w podłość tamtych czasów. Swoją szosą, o Łupaszce Pan nie wspomniał, a to chyba najsłynniejszy powojenny partyzant. I jeszcze jedna uwaga. Przeczytałem kiedyś cegłę prof. Motyki o zwalczaniu podziemia. Autor twierdził, że główną siłą uderzeniową komunistów były wojskowe oddziały NKWD, a nie jednostki tzw. Polski Ludowej. Co Pan sądzi o tej tezie?
@ZenekSztacheta-tn4yw2 күн бұрын
W pierwszej fazie likwidacji podziemia antykomunistycznego na pewno tak (63 Zbiorcza Dywizja NKWD), potem już polska komina dochowała się równie licznych i kompetentnych kadr.
@damiankaminski86702 күн бұрын
Stalin ponoć powiedział do Gomułki ,, Gdyby nie my to by was ta wasza reakcja czapkami przykryła"
@ZenekSztacheta-tn4yw2 күн бұрын
@damiankaminski8670 Bo tak przez pewien czas było. A potem wojsko wróciło z frontu.
@janpanufnik17052 күн бұрын
@@damiankaminski8670 Dobrze, że napisałeś ,,ponoć,,. Tak mało tego okreslenie w wielu, wielu innych, przyjętych jako fakty innych rzekomych zdarzeń w historii.
@marcintanski854919 сағат бұрын
Jak wyglądała antykomunistyczna partyzantka w Polsce? Z tego materiału się tego nie dowiecie
@KamilW928Күн бұрын
Panie Profesorze. Odnośnie operacji Cezary. W tej akcji brali udział po stronie ubeckiej dawni akowcy, jak choćby Stefan Sieńko i Henryk Wendrowski, późniejszy ambasador PRL w. Danii. Rotmistrza Pileckiego skazali na śmierć również byli oficerowie Armii Krajowej. Te nasze polskie meandry...
@oktawianaugust5223 сағат бұрын
Pracowałem jako kierowca karetki stacji dializ w województwie Świętokrzyskim woziłem pacjenta na dializy z okolic św. Krzyża pewnego dnia gdy go odwoziłem na ławce przed domem siedział starszy człowiek sąsiad mojego pacjenta ten człowiek jak wynikało z jego relacji był żołnierzem wyklętym jednak nie miał o nim dobrego zdania okradali nawet swoich sąsiadów i mieszkańców okolicznych wsi mówiono o nich AK A kury a Kaczki że kradli drób bili i zastraszali ludzi .
@damiansotysik610721 сағат бұрын
Powielanie bredni ciąg dalszy 🫣
@krzysztofpawe77332 күн бұрын
Leszek Miller w ostatnim materiale o Lepperze w SuperExpress zarzucił Panu pomyłeczkę, ustosunkuje się Pan?
@sawomirgutowski12352 күн бұрын
Piękny fragment filmu propagandowego.Styl przekazu nie zmienił się od wielu dziesiątków lat.
@MaciejBorek-w1dКүн бұрын
Wspomniana została tragiczna historia zgrupowania "Bartka". Wujek mojej mamy Antoni Biegun ps. "Sztubak" alarmował wtedy, że jest to prowokacja, wielu kolegom być może uratowało to życie bo nie zdecydowali się na wyjazd. Po wojnie został schwytany, torturowany, przesiedział w więzieniu 8 lat. Polecam zainteresowanym jego biografię "Moje życie, mój los".
@funkykoval842 күн бұрын
Wydaje mi się, że potraktował Pan sprawę ogólnikowo. Oglądając film odniosłem wrażenie jakby ci ludzie, którzy tworzyli partyzantkę powojenną mieli ostatecznie wybór. Wydaje mi się, że często widząc co dzieje się z żołnierzami AK, dowódcami, dochodzili, do wniosku, że tu nie ma wyboru. Komunistom też nie było na rękę zostawiać wielu ludzi o takich poglądach przy życiu czy aktywnym istnieniu, więzienia, gnębienie były pewne. Chciałem przypomnieć, że po zakończeniu wojny wyroki śmierci na bohaterach, żołnierzach powstania itd. miały miejsce i o nich wiedziano. Dlatego los wielu żołnierzy podziemia był przesądzony, albo pójdą do więzienia albo będą walczyć w lesie. Czy walcząc kilka lat o wolność, powinni się teraz poddać i oddać w ręce komunistom? Na koniec zestawiając biednych z bogatymi dostaje tradycyjnie się myśli ze jednak biedni mieli rację. Jednak pod dowództwem tych bogatych służyli zwykli żołnierze, którzy również wywodzili się z biednej wsi.
@MadBulik2 күн бұрын
Masz mnóstwo innych kanałów które powiedzą Ci co masz myśleć i co masz czuć. Tutaj przedstawiane są fakty.
@heehemichaej56912 күн бұрын
Prof. Dudek wszystkie tematy prowadzi ogólnikowo. Jest to na pewno dobre wejście w temat. Ja bym na tym nie kończył edukacji w danym temacie.
@Bartek927272 күн бұрын
@@MadBulikfakty xd chyba te z TVNu
@MadBulik2 күн бұрын
@@Bartek92727 kiedy ostatni raz trzymałeś książkę w ręce? Pytanie retoryczne.
@Bartek927272 күн бұрын
@@MadBulik nie czytam książek bo po co skoro mam TVN i Onet?
@rakietysystemszkolna-opary6620Күн бұрын
Panie profesorze, w związku z obecną aferą dotyczącą pana mec. Romana Giertycha bardzo proszę o nagranie odcinka poświęconego postaci pana Ryszarda Krausego oraz afery polnord, ponieważ jako młody człowiek nie mogę pamiętać tamtyvh wydarzeń. Pozdrawiam
@kawaczarna18503 сағат бұрын
Ciekawi mnie historia władz polskich na emigracji, zwłaszcza wątek prezydenta Zaleskiego, który po upłynięciu kadencji odmówił ustąpienia ze stanowiska - i wynikający stąd rozłam w środowisku polskiej emigracji.
@justmalik22 күн бұрын
Dziękuję Panie Profesorze! W końcu ktoś ma odwagę powiedzieć, że to była po prostu antykomunistyczna partyzantka, a nie jacyś "żołnierze wyklęci niezłomni". Wielki szacunek do Pana dorobku naukowego. Dziękuję.
@KamilW9282 күн бұрын
Profesor nie jest jedynym, który tak uważa.
@bazw60923 сағат бұрын
Amnestia to może być dla przestępców i zlodzieji, a my jesteśmy Wojsko Polskie- Hieronim Dekutowski Zapora
@mbwp34812 күн бұрын
42:47 Powstanie styczniowe też nie było zorganizowane, ani regularne, ani zwycięskie, a mimo to je upamiętaniamy. WiN czy NZW też miały swoją strukturę dowódczą.
@olafonmКүн бұрын
Powstanie styczniowe miało swoich dowódców zwanych dyktatorami. To rzekome powstanie antykomunistyczne nie miało takiej osoby
@KamilW928Күн бұрын
I to jest błąd, że je upamiętniamy.
@benVrzekaКүн бұрын
"Powstanie styczniowe też nie było zorganizowane" Było zorganizowane, czerwoni, którzy rozpoczęli powstanie, szykowali się do niego kilka lat.
@KamilW928Күн бұрын
@@benVrzekaGdyby się szykowali kilka lat, to by skończyło się ono wygraną, a nie porażka Polaków.
@benVrzekaКүн бұрын
@KamilW928 nie wiem skąd pomysł, że kilkuletnie przygotowania (do których doszło) miałby dać zwycięstwo powstańcom, którzy dobrze wiedzieli, że tylko dzięki interwencji Francji czy Wielkiej Brytanii osiągną zwycięstwo
@SUPERchillpenguin2 күн бұрын
POV: oglądasz po raz drugi, bo pierwszy raz obejrzane było przepremierowo jako patron kanału profesora 😎
@MK-dr1woКүн бұрын
Może to kontrowersyjna opinia ale faktem jest że partyzantka głównie zajmowała się grabieniem lokalnych wsi i mieszkańców. Mój dziadek ze swoim ojcem postawili się takiej grupie to został wysłany do KL Stutthof. Gdy wrócił po wyzwoleniu obozu jego dom i gospodarstwo spalono by go uciszyć. Chcieliśmy wydać jego wspomnienia ale każdy po przeczytaniu jego historii odmawiał bo nie wpisywało się to w otocznę bohaterskiej partyzantki
@stardom-v4l23 сағат бұрын
@@MK-dr1wo Swiete slowa ,Lista zbrodni tych najemnikow brytyjskich jest niezliczona.
@matapomaga45236 сағат бұрын
Im dalej od tamtych czasów, tym więcej różnych interpretacji się pojawia. Ale prawda o tamtych czasach i wydarzeniach jest jedna. *
@kreczetКүн бұрын
Boże, jak tak można manipulować faktami. To niepojęte.
@zabo532Күн бұрын
Dziekuje bardzo
@krzysztoflange741Күн бұрын
Nawiązywanie do tamtych zdarzeń w politycznym, współczesnym kontekście jest delikatnie mówiąc , historycznym nadużyciem . Wpisuje się Pan niestety Profesorze w bardzo negatywny trend dyskursu mainstreamu. Krótko rzecz ujmując , tym sposobem sukcesywnie traci Pan wiarygodność, na którą pracował Pan w ostatnim, niekrótkim czasie .
@mariuszhalicki80452 күн бұрын
Dziękuję Panu Profesorowi za trud i odwagę w edukowaniu polskiego społeczeństwa 👍
@mythbuster76312 сағат бұрын
Dobry material choc krytyka kultu powinna byc rozszerzona. Znam z pierwszej reki opowiesci werbunkowe, o tym jak sie pogoni sowietow az do Moskwy, cofnie reforme rolna i da duze polacie ziemii tym co sie przylacza. Anders z Sosnkowskim intensywnie pielegnowali to odklejenie o rychlej WW3 rozpoczetej w Polsce
@kattungekerstin82702 күн бұрын
Bardzo szanuję racjonalne i krytyczne podejście do historii. Nie cierpię propagandowego idealizowania i tworzenia bohaterów tam gdzie ich nie ma. Taka instrumentalizacja na potrzeby propagandy i patriotycznego zadęcia prowadzi tylko do takich historii jak gloryfikacja i kult Bandery w Ukrainie, całej masy zbrodniarzy na Bałkanach czy Kurasia i Burego w Polsce. Wszystkim życzę więcej bohaterów, którzy ratowali życia, a mniej tych którzy odbierali życie niewinnym osobom.
@kris_dluzniewski672 күн бұрын
bzdury piszesz ! porównianie Burego do Bandery jest co najmniej nie na miejscu. Polskie Podziemie nie mordowało kobiet i dzieci poprzez rżnięcie ich pałami czy palenie żywcem. Oczywiście wykonywano wyroki na zdrajcach i kolaborantach, których nie brakowało wśród obywateli polskich innych narodowości (wśród etnicznych Polaków również). Niestety, zdrada mniejszości narodowych która miała miejsce w 39 roku miała swój ciag dalszy w latachg 44-45 - luność białoruska w Polsce Sowietów uważała za "swoich" i o tym należy pamiętać.
@ZenekSztacheta-tn4yw2 күн бұрын
@@kris_dluzniewski67 Buremu to palenie żywcem jednak się trafiło. Fakt, w bardzo niewielkiej skali, ale jednak było.
@altheregopiotr72372 күн бұрын
Bo nic nie wiesz i zadowoliles się krótkim filmikiem albo materiałami stworzonymi przez tych którzy wymordowali a następnie przez 70 lat tuszowali komunistyczne zbrodnie
@Bartosz-i2w17 сағат бұрын
Nieźle trzeba mieć nasrane do gara, żeby porównać Banderę do Burego.
@koprolity2 күн бұрын
Niestety w tym starciu szanse mieli wyłącznie na zwycięstwo moralne.
@osleg14602 күн бұрын
Premiera jeszcze trwa, a wy już zdążyliście się wysrać w komentarzach.
@pasak12 күн бұрын
A mimo to wielu z tej szansy nie skorzystało.
@mikoajmiscicki37742 күн бұрын
Osiągnięcie zwycięstwa moralnego w takich warunkach nie było wcale zadaniem prostym...
@uzytkownikyoutube55222 күн бұрын
Xdddddddddddddd a co to jest zwycięstwo moralne?
@kubawyszomirski2 күн бұрын
i nawet to im się nie udało
@Anonymous-zg1ehКүн бұрын
Panie Profesorze, co Pan sądzi o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce? Warto tam się wybrać?
@maxblitz23852 күн бұрын
Chwilami trudno mi się zgodzić z logiką prelegenta - " Żołnierze Wyklęci nie mogą stanowić przykładu do naśladowania, ponieważ byli ludźmi zdesperowanymi, którzy podjęli bezsensowną walkę bez szans na zwycięstwo. W przeciwieństwie do strzelców z Legionów Piłsudskiego, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości". To jest ahistoryczny prezentyzm. Współcześnie wiemy jak zakończyła się Wielka Wojna( upadek wszystkich trzech państw zaborczych). W sierpniu roku 1914-go nikt nie mógł tego przewidzieć. Jak dla mnie wkroczenie pierwszego oddziału do Królestwa Kongresowego było jeszcze większym szaleństwem niż podejmowanie walki partyzanckiej po Drugiej Wojnie. A jednak przyniosło wymierną korzyść. Skąd niby można było w 1945-tym wiedzieć że nie nastąpi wielki konflikt zbrojny pomiędzy ZSRS a aliantami zachodnimi? Czy powstańcy styczniowi też byli zdesperowanymi szaleńcami licząc na pomoc Francji? Przecież przesłanki do wystąpienia francuskiej interwencji były naprawdę słabe. Do partyzantki nie zawsze idzie się dla zwycięstwa. Często jest to dezyzja wymuszona represjami ze strony okupanta, co zresztą wyraźnie przyznał Pan Profesor. I żeby nie było: mnie też mocno uwiera to oportunistyczne zawłaszczenie przez PiS etosu antykomunistycznej partyzantki powojennej.
@Ghrail2 күн бұрын
Skąd niby można było w 1945-tym wiedzieć że nie nastąpi wielki konflikt zbrojny pomiędzy ZSRS a aliantami zachodnimi?
@tomaszjan85982 күн бұрын
Niby tak, ale za Legionami stała cała realna siła państw centralnych. Gdyby Legioniści rzucili się na Rosjan samodzielnie, wtedy byłby to bezsens.
@bisque64482 күн бұрын
Owszem, powstancy styczniowy byli zdesperowanymi szaleńcami. Nie widzę dlaczego miałaby to być kontrowersyjna opinia.
@maxblitz23852 күн бұрын
@@tomaszjan8598Cesarstwo Niemieckie i CK Monarchia Austro-Węgierska przegrały wojnę. Gdyby nie pucz bolszewicki, to główny wróg - Imperium Rosyjskie znalazłoby się w obozie zwycięzców i tyle by było z naszej niepodległości.
@Another-Day-x9u2 күн бұрын
Pan Profesor nie odniósł się do postaci Pileckiego czy "Inki". Wg mnie to jest dobry przykład dla ludzi, choć ekstremalny. Może to są oczywiste postacie, ale warto byłoby je wspomnieć.
@niszowaty78921 сағат бұрын
Taka ciekawostka, prof. Leszek Kołakowski brał udział w likwidowaniu partyzantów. Jest nagranie jak rozmawia o tym ze współtowarzyszem z brygady likwidacyjnej.
@frankzelazko2 күн бұрын
Straszne czasy, straszne dylematy
@Sokolmeister2 күн бұрын
Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle humanitary sposób ujęcia "bandytów" :D
@Joanna-h2p2 күн бұрын
Dobrze, że Pan jest
@kamild6907Күн бұрын
Na mapce widzę swoje okolice. Czy jest gdzieś dostępna lista miejscowości?
@dudekohistorii17 сағат бұрын
W Atlasie, który pokazuję.
@oi_ioio2 күн бұрын
już po 1950r - do akcji przeciw opozycji walczącej - UB nie tylko żołnierzy KBW używała, ale i zwykłych poborowych znam przynajmniej jeden taki przypadek - do takich celów z kompanii LWP nie wybrano wszystkich ... tylko ich wyselekcjonowano, na żołnierzy "pewnych" i na "politycznie podejrzanych" - ci drudzy zostali w jednostce wojskowej.
@flashlightbeam34872 күн бұрын
@oi_ioio 2 Armia Wojska Polskiego (ludowego) była szczególnie "zasłużona" w tym temacie, niestety. Rosjanie lubili zwalczać Polskość przy pomocy innych Polaków, lub mniejszości narodowych. To pogłębia anatgonizmy i osłabia kraj.
@jaroslawzaloga71472 күн бұрын
19:40 Dziękuję za materiał. Na pewno nas nie zamordują jako zbędnych. Co bywało
@tomaszw239Күн бұрын
Trochę późno dodaję komentarz ale może pan przeczyta. Co myśli pan o odcinku na temat procesu szesnastu? Dawno temu w TVP był program na ten temat, to chyba był kolejny odcinek Rewizji nadzwyczajnej Dariusza Baliszewskiego a teraz jakoś nie widzę żeby ten temat był poruszany na różnych kanałach historycznych a wydaje mi się że warto o nim opowiedzieć.
@dudekohistorii17 сағат бұрын
Raczej nie będzie.
@maciekmusialski4988Күн бұрын
Dziękuję za ciekawy wykład. Czy po 1945 istniały polskie oddziały partyzantki niepodległościowej na terenach włączonych do Związku Sowieckiego czyli na dawnych Kresach?
@dudekohistorii17 сағат бұрын
Istniały, ale NKWD szybko się z nimi rozprawiło.
@BratWody3 сағат бұрын
Tymczasem typ był gościem córki ubola w kropce nad i
@maciejkolczer66982 күн бұрын
Szanowny Panie Profesorze, chciałbym zapytać się, czy kadr użyty na miniaturce do filmu pochodzi z Teatru Telewizji pt. "Tajny współpracownik"? A pytam dlatego, że opowiada on historię ucznia liceum do którego uczęszczałem, który postawiony w trudnej moralnie sytuacji decyduje się na pomoc służbom zwalczającym partyzantkę antykomunistyczną, a potem, po latach wiernej służby, staje się dosyć prominentnym działaczem partyjnym, nauczycielem i dyrektorem.
@uljanow7572 күн бұрын
Czy przewiduje Pan w przyszłości odcinek na temat "pozostałości" niemieckich po II WŚ po roku 45? Mam tutaj na myśli partyzantów, tzw. "Werwolf", legendy nt. pilnowania ukrytych kosztowności i złota przez niemieckich agentów itd.
@dapp91832 күн бұрын
W Górach Sowich pełno było Werwolfu, niejaki Wojtczak z Walimia utrzymał się tam do lat 80. Facet wymyślił legendę że jest miejscowym polskim autochtonem i wtopił się w społeczność na kilkadziesiąt lat. Wszyscy w miasteczku mieli go za miłego sympatycznego staruszka, trochę samotnika. Najwięcej rozmawiał z koleżanką z pracy, która co ciekawe za okupacji była w niemieckim obozie.
@robal5142 күн бұрын
Legiony Polskie a niepodległość??? - Legiony służyły jako przysięgane zaborcy austro-węgierskiemu, a następnie zostały przemianowane na "Die Polnische Wehrmacht" i służyły Rzeszy. Po kryzysie przysięgowym pozostali w nich wyłącznie żołnierze zaprzysiężeni na wierność cesarzowi Rzeszy Niemieckiej. Następnie niektóre jednostki zostały wypożyczone Austro-Węgrom do szybkiego zużycia na froncie. Gdzież tu jakakolwiek niepodległość??? Służba państwom centralnym to była KULA U NOGI dla niepodległościowców - Polska niepodległa powstała dzięki Entencie!
@1981FistonКүн бұрын
42:04 dokładnie, cóż tu naśladować, to była walka bez możliwości wygranej, ich śmierć i poświęcenie nie mogło przynieść żadnego efektu. Pamiętam jak ponad 10 lat wcześniej próbowałem to wytłumaczyć koledze zaczadzonemu żołnierzami wyklętymi i Leszkiem Żebrowskim to się obraził.
@dudekohistorii17 сағат бұрын
Oni już tak mają.
@Malkj3 сағат бұрын
Mogli byc zamknieci na lata i katowani albo zamordowani. Wiec wybrali las. Co do AK to ta byla ofiara wielu beznadziejnych rozkazow naszego rzadu nakazujacych rozbrojenie sie, ujawnienie - potem ci ludzie byli mordowani.
@Malkj3 сағат бұрын
Okulickiego sie dzis uwaza za zdrajce. Akcja wisla mowi sama za siebie co dzialo sie z ludzmi ktorzy postepowali tak jak radzil rzad, wielka Brytania czy rosja. Pan profesor pewnie o tym zapomnial powiedziec
@geraxaner2 сағат бұрын
Uważam, że to dobry materiał, ale jedynie jako wprowadzenie do tematu. Temat nie był zbyt szczególnie pogłębiony. Miło to dziękuję za całkiem niezły film
@magorzatamagorzata1003Күн бұрын
Dziękuję za audycję
@tomaszmadras90352 күн бұрын
Wielką niesprawiedliwością jest mówić w kontekście tych partyzantów o niesubordynacji wobec rozkazów o zaprzestaniu walki. Choć postawy bywały różne, bardzo wielu, szczególnie tych ważniejszych żołnierzy i dowódców nie dążyło wcale do walki za wszelką cenę, ale represje nowego okupanta nie dawały im wyboru. Powtarzają się w biografiach takie scenariusze, gdy ktoś próbował wrócić do cywilnego życia, poddać się amnestii, albo w inny sposób, ale groźba aresztowania i śmierci pchała go z powrotem do "lasu".
@Malkj3 сағат бұрын
Profesor nalezal do komunistycznej partii. Nie dziwne ze krytykuje NSZ a poza tym praktycznie neguje przesladowania jakie dotknely ze strony komunistow partyzantow. Zamirdowano dzisiatki tysiecy ludzi, inni byli katowani, przesladowani, inwigilowani. Ale to dla profesora problemem nie jest
@tomasz6446Күн бұрын
KBW podlegalo MBP. Od 1954 r. MSW.
@nie-zahistoria1026Күн бұрын
Czytałem i omawiałem u siebie "Niezłomnych czy realistów?" autorstwa profesora Wnuka i doktora Poleszaka. Jest znakomita, widać, że obaj autorzy włożyli w nią kosmicznie dużo pracy. Dla fanów pamięci o podziemiu antykomunistycznym jest to pozycja obowiązkowa, a na chwilę obecną w kwestii tego tematu w pewnym sensie można nazwać ją "biblią".
@stardom-v4l23 сағат бұрын
@@nie-zahistoria1026 w PL NIE Bylo zadnego komunizmu
@mariuszmios1612Күн бұрын
🎯 Key points for quick navigation: 🚨 The video segment discusses post-World War II anti-communist partisan activities in Poland, highlighting interactions between operational groups and local authorities. 🐾 It covers the logistics and preparation for a military chase involving equipment like radio stations and tracking dogs. 🔫 The scene depicts an armed confrontation where partisans are surrounded and pressured to surrender, showcasing communist efforts to eliminate partisan groups. 🎬 The depicted events illustrate communist propaganda films from 1954, used to demonstrate how authorities targeted partisan units. 🏠 By 1954, active partisan units in Poland were minimal, mostly comprising individuals in hiding rather than engaging in active resistance. 🌍 The historical context includes the dissolution of the Polish Home Army due to geopolitical pressures from the Soviet Union. ⚔️ Resistance continued informally through new movements focused on political rather than armed opposition to Soviet influence. 📍 Partisan activity was primarily concentrated in Eastern and Central Poland, with significant local support networks aiding their efforts. 🌍 The shift in views on the 1945 amnesty led many to join anti-communist partisan groups, affecting their numbers and structure. 📉 By 1946, the number of active partisans had halved, decreasing their influence and capabilities. 🔫 Partisan efforts primarily targeted police stations and prisons, freeing imprisoned comrades, alongside fundraising activities for their missions. 🛡️ The communists countered with aggressive tactics, including military operations, village pacifications, and psychological strategies using impersonated partisan units. 🚨 The brutal elimination of the Bartek group exposed the violent methods used by communist forces to suppress resistance. 📝 Diaries like that of Zdzisław Broński offer insights into the harsh realities and moral dilemmas faced by partisans. 🌐 Ethnic and political tensions fueled by both sides resulted in violence against minority groups and contributed to mass migrations. 🔍 Despite amnesties, many former partisans were subjected to long-term surveillance and discrimination, diminishing the resistance movement's strength post-1947. 📚 Recommended book: A highly informative book on the anti-communist underground is suggested, highlighting its connection to the program’s content. 🚨 Betrayal: Zdzisław Broński, a key figure, was betrayed by a family member, leading to his eventual demise in 1949. 💣 Final act: Broński chose to commit suicide by detonating a grenade when surrounded to avoid capture. 📖 Valuable memoirs: The discovered diary provides crucial insights into the thoughts and motivations of post-war anti-communist partisans. 🤫 Last partisans: The discussion highlights the fates of some of the last known partisans, like Józef Franczak and Antoni Dołęga, who remained hidden for decades. 🎭 Propaganda battles: The struggles of the partisans were exploited by communist propaganda to depict them as criminals, especially as public support waned. ⚔️ Historical manipulation: There is skepticism about the portrayal of these partisans as national heroes by political entities, potentially distorting the historical context. 🌍 Social divide: The communists effectively used class divides, especially on farms, to further their influence and weaken opposition. Made with HARPA AI
@krzysztof47872 күн бұрын
Historia mało znana a warta poznania ❤
@fletch1ful2 күн бұрын
Jak zawsze ciekawie i merytorycznie kolejne zagadki historii opowiedziane.
@jozef.stalinowski2 күн бұрын
Nie słuchaj Dudka.To zadaniowiec głównego ścieku.Nie daj z siebie robić dudka.
@jezalb27102 күн бұрын
@@jozef.stalinowskishalom gnoju
@tomaszkrok58402 күн бұрын
DSZ miała prowadzić nie tyle działalność polityczną, co działalność propagandową oraz wywiadowczą (raportowanie do Rządu na Uchodźstwie o sytuacji w kraju).
@pterodaktyl6755Күн бұрын
Wstyd mi za te partyjny boty szkalujące dobre imię prof. Dudka. Nawet w materiale o polskim podziemiu niepodleglosciowym muszą sączyć jad. A material jak zwykle bardzo dobry.