Mądre stworzonka spokojnych świąt Bożego Narodzenia
@leszeksikora5469Ай бұрын
Wszystko dobrego dzisiaj , jutro i każdego dnia. 🙂👍
@krolowepszczol2023Ай бұрын
👍wesołych świąt. Super materiał jak zwykle
@andrzejmarko7Ай бұрын
brawo...najbardziej merytoryczny kanał pszczelarski na yt
@WypozyczalniaKajakowK4-KuleАй бұрын
Dzięki za ten materiał . Bardzo ciekawy.
@ZbigniewStanisawStecАй бұрын
Wynoszenie z ula czerwiu trutniowego obserwowałem już w okresie kiedy nikt nie słyszał o waroa, a oznaczało to koniec czasu rojkowego.
@MAQ123Ай бұрын
Ciekawe informacje, dzięki
@Badsheep35Ай бұрын
Dzięki za materiał:)
@stanisawchyjek4664Ай бұрын
Dzięki za wyklad
@beskidzywieckipasieka9652Ай бұрын
Pozdrawiam wesołych świąt 🎄🎁
@bobsekret9161Ай бұрын
świetny film :)
@pollp2997Ай бұрын
Super łapa w gòrę👍
@DariuszWidziszewskiАй бұрын
Wita i wielkie uznn Witam i wielkie uznanie za wyklad 6 z plusem
@tobiaszsamol9886Ай бұрын
Witam mam takie przczoly kture zwalajom siebie waroze caly rok, sezonie na denicy higienicznej chodzą zywe zacząłem smarowacz olejem denice pozdrawiam
@advocatus.diaboli-pristiniАй бұрын
Ciekawy filmik. Jaedna uwaga - pszczoły niczego nie wymyślają. Jakaś ich cecha, np skłonność do określonych zachowań, może poprostu się pojawić i ewentualnie utrwalić w danej populacji. Rozumiem, że to był taki skrót myślowy.
@bogdank813822 күн бұрын
Hej! Sukcesów, zdrowia i parę złotych, życzę w 2025 roku! Materiał interesujący. Wygląda mi to obiecująco. Początek filmu jak z Hitchcocka, aż się wzdrygnąłem ;-)
@meping3610Ай бұрын
👍
@JAF-km5ymАй бұрын
Pszczoły jak panie higienistki
@Andrzej-n2gАй бұрын
Czy tzw. mała komórka cokolwiek działa na plus w kwestii zdrowia czy higieny w rodzinie pszczelej ? Pozdrawiam serdecznie i Wszystkiego dobrego w Nowym roku !
@JAF-km5ymАй бұрын
Recapping wymawiamy w uproszczeniu jak ri KA pin
@zielonyumyslАй бұрын
Raz widziałem jak młoda matka jeszcze nie czerwiąca odsklepiała czerw. Masz pomysł dlaczego to robiła? Ja zdębiałem.
@konel83Ай бұрын
A ja mam pytanko, bo trafiłem tu zupełnie z przypadku... Co ze zgnilcem amerykańskim pszczół? Bo tutaj jest mnóstwo o warozie a niezbyt wiele o tym zgnilcu. U mnie całe miasto obwieszone tabliczkami że jest "obszar zapowietrzony" tym czymś. Mówisz że waroza przenosi wirusy, a to w sumie wirus... Mógłbyś opowiedzieć coś więcej? Ogólnie bardzo ciekawy kanał, tak dla zwykłego zjadacza kromki z miodem, dowiedzieć się o życiu i zwyczajach pszczół :D
@pszczelarzjonaszАй бұрын
Odpowiem tak na szybko, bo piszę z telefonu. Zgnilec to bakteria. Odporne pszczoły potrafią wyrzucać larwy w odpowiednim wieku, zanim są zakaźne. Po za tym, niektóre gatunki miodu działają przeciwko zgnilcowi (było o tym w tym filmie, AFB oraz EFB oznacza zgnilca). Do tego dochodzi „odporność komórkowa” na zgnilca. Jest jeszcze więcej, może później napiszę ;)
@tomaszszerszenowicz7037Ай бұрын
Merytorycznie i bardzo przystępnie, gratuluję 😊
@piotrmalek760528 күн бұрын
Dobry wieczór. "Klejenie pasożytów" - fantastyczną dla mnie wiadomością !!! Czy domyśla się Pan, jakie czynniki przyczyniły się do powstania wspomnianej cechy i u której rasy/linii występują ? Byłbym zobowiązany za udzielenie odpowiedzi. Łączę pozdrowienia. (B5/8/2024)
@pszczelarzjonasz27 күн бұрын
Mam tylko podejrzenia, że cecha ta zastała przeniesiona do mojej pasieki dzięki trutniom z pobliskiej dziupli, w której pszczoły żyły ponad 5 lat. Nawet jeśli poddawałem kupną matkę NU z innej pasieki, to cecha klejenia Varroa zawsze występowała. Warunkiem było unasienianie na mojej pasiece.
@piotrmalek760527 күн бұрын
@@pszczelarzjonaszDobry wieczór. Dziękuję za odpowiedź. Uwzględniając fakt, iż nikt wcześniej podobnych zachowań u pszczół nie zauważył, można podzielić Pana "podejrzenia". Myślę, iż to kwestia bardziej złożona niż tylko cecha rodzicielska trutnia. Skoro pszczoły bytują ponad 5 lat, to znaczy, że powinno być już kolejne pokolenie, a więc cecha utrwalona.(Może warto zastanowić się nad pozyskaniem matek z tego roju ? Byłaby szkoda, gdyby taka cecha zaginęła. Najwłaściwiej byłoby przejąć rójkę - kamerka i obserwacja aktywności pszczół + dron. Może być też podobnie do M.Asta, że o rójkę trudno). Ciekawi mnie, na ile na ową cechę miały wpływ środowisko, tj: dziupla, dostęp (zapewne) do "naturalnych" pożytków i nie mniej istotne, brak ingerencji w życie rodziny pszczelej człowieka ? Uważam, że pszczelarzenie winno postępować dwiema ścieżkami: farmy pszczele korzystające z wszelkich ludzkich wynalazków i równolegle drobne stacjonarne pasieki prowadzone generalnie na własne potrzeby, a jednocześnie, podstawą ich działalności - dobrostan rodzin pszczelich. Zastanawiam się nad powiązaniem najlepszych cech z ula japońskiego i połączeniem jego cech z ulem Abbe Warre. Skłaniam się również do budowy uli z trzciny, a nawet (korpusowe) ze słomy żytniej (krzycy). Nie udało mi się zasiedlić M. Asta (pierwszego w życiu ula) - Dadant, Wejmutka Chińska, 25 mm, miękkie drewno, pokryte kilkunastoma warstwami pokostu lnianego. Ul stoi pod gołym niebem i zauważyłem, że wchłonął w siebie wilgoć ! Na marginesie, pozwolę sobie do świetnego wykładu na temat: "Zadbaj o te 12 rzeczy, a pszczoły nie pożądlą cię podczas przeglądu" dopisać jeszcze jeden punkt, za Panem Kazimierzem Zółtym, element którego mało kto sobie uświadamia. Stres - wywołany, złością, agresją, zdenerwowaniem itp. Stres najprawdopodobniej uwalnia feromony "stresu" wywołujące rzeczywistą agresję u pszczół. Jeszcze raz dziękuję, za Pańską aktywność publicystyczną, mądrość życiową i wiedzę fachową, a z okazji zbliżającego się Nowego Roku, życzę wiary w realizację swych planów i ich ziszczenie się - w dobrym zdrowiu. Łączę wyrazy szacunku.
@BorTucholski25 күн бұрын
@@piotrmalek7605Fajny wpis. Tyle, ze farmiarze beda tylko generowac problemy, male i dzikie jest piekne. Chow masowy jest tego przeciwienstwem.
@MAQ123Ай бұрын
Najnowszeo= doniesienia sa takie ze grooming nic nie daje i nie selekcjonuje sie na niego w hodowli opornych pszol
@pszczelarzjonasz29 күн бұрын
Bardzo ciekawe, gdzie można o tym poczytać?
@MAQ12329 күн бұрын
@pszczelarzjonasz Jest o tym mowa na najnowszym wykładzie Steve 'a Reliley'a na kanale National Honey Show kzbin.info/www/bejne/mpStgGRvhq10gacfeature=shared
@pasiekawcentrummiasta6031Ай бұрын
Witam , miałem dwa lata temu rodzinę która czyściła się tak jak mówiłeś, nagrałem to i wstawię link tam jedną pszczołę czyści kilka naraz. kzbin.info/www/bejne/p3S6famJdpmLgKM
@pszczelarzjonasz29 күн бұрын
Wydaje mi się że na filmiku widać rabunek i podgryzanie skrzydełek
@AdamGoab29 күн бұрын
Ciekawi mnie kiedy autor filmu zacznie wreszcie tworzyć materiały merytoryczne. Nie wiem, może to po prostu brak uważania na lekcjach logiki matematycznej. No przecież Panie Pszczelarzu Jonaszu skoro sam w filmie mówi pan że naukowcy ,,jeszcze badają" to jakim cudem w tytule filmu pisze Pan. ,,Dzięki jakim cechom pszczoły są odporne na warrozę". I sam pan też to wielokrotnie powtarza w filmie. Jak by Pana lekarze leczyli lekami które są jeszcze badane to byłby Pan chętny czy nie? Proszę nie rozpowszechniać nieprawdy, ponieważ w sieci tych głupot jest już tak dużo, że osoba szukająca wiedzy nie zawsze potrafi odcedzić źródło wiarygodne od zafałszowanego. Pana stwierdzenie w tytule jest ewidentna nieprawdą.
@pszczelarzjonasz27 күн бұрын
Witam Panie Adamie, dziękuję za komentarz. Uważam, że tytuł filmu nie wprowadza w błąd. W materiale omawiam cechy pszczół, które są nam już znane, jednocześnie podkreślając, że w przyszłości możemy odkryć ich jeszcze więcej. Chciałbym również zaznaczyć, że film nie zachęca do selekcji pszczół wyłącznie na podstawie pojedynczych cech przedstawionych na moich nagraniach. Pozdrawiam