EcoPityu és a napelem. Első rész.

  Рет қаралды 31,240

EcoPityu

EcoPityu

Күн бұрын

Пікірлер: 75
@hardplayer3374
@hardplayer3374 Жыл бұрын
dög unalom ! órákig tudsz beszélni olyanról amit 2 mondatban el lehet mondani.
@motorcityproject
@motorcityproject Жыл бұрын
Felnőtt ember vagy, akkor miért nézted meg?
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
Mostanában olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
Leírnád azt a két mondatot?
@3dpseurope
@3dpseurope Жыл бұрын
Kemény vagy csoki :D
@kopjasattila4790
@kopjasattila4790 Жыл бұрын
2 mondatban ezt a témát? Szerintem meg csak 2 mondatot értettél meg…
@buherator9871
@buherator9871 Жыл бұрын
Örülök,hogy a témában valaki olyan is csinál videót,sorozatot aki magasan jártas az elektro mágiában és nem az van,mint pár influenszer,hogy van egy kamerája,mikrofonja, multimétere és nem fél használni őket...főleg úgy nem,hogy külföldi oldalakról lopkodja a "tudást" és teszi magáévá.
@vajnaicsaba7872
@vajnaicsaba7872 Жыл бұрын
Nagy nagy köszönet az informatív videóért!!
@techmantechno1
@techmantechno1 Жыл бұрын
végre !!! remélem 423 rész lesz !!! a legjobb mozi !!!
@08azaznullanyoc51
@08azaznullanyoc51 Жыл бұрын
most először értettem meg, hogyan is működik (józan paraszti ész mentén :) a napelem, és még sok érdekességet is mondtál, ami egy laikusnak is 90%-ban érthető, érdekes volt. köszi ment a lájk
@MrAranyalma
@MrAranyalma Жыл бұрын
Szervusz EcoPityu! Nézem a tevékenységedet egy ideje nagy élvezettel! De ilyen összefoglalást még nem hallottam tőled. Mástól se nagyon, de ezt most inkább hagyjuk! :D Te most vagy valami egyetemi Professor vagy, vagy ez a videód lesz oda az útleveled! :D Számomra valami döbbenetes módon adtad elő az anyagot! :D Perfekt! 👌Tisztelt Tanár Úr! :) Már alig bírom ki a folytatásig! :D Köszönjük a munkáját Tanár úr! :D
@macsekimacsekov1073
@macsekimacsekov1073 Жыл бұрын
...hu...ez klassz lesz...várom a köv. részt. Köszi
@zsoltiveres4326
@zsoltiveres4326 Жыл бұрын
Ez a tananyag most kapóra jön. Szermányoltam pár szinuszos Smart UPS -t, fűtés redundáns hálózatnak, de egy picit bele kell nyulni. Kapcsolási rajzot még a "tanyán" sem találtam. Itt lesz a megoldás, köszi hogy elkezdted a témát.
@cseresznyessandor237
@cseresznyessandor237 Жыл бұрын
Nagyon jó, szakszetű, értelmes, Bravó, csak igy tovább!
@janoamper1153
@janoamper1153 Жыл бұрын
Helló EcoPityu! Jók a videóid. Már nagyon vártam a napelem projektedet! A miénk betegség miatt sajnos csak jövőre indul.
Жыл бұрын
Köszönjük, elején elhangzott hogy kamerákhoz is van ez a infra fény. Infra LED reflektor néven lehet megtalálni, én nagyon ajánlom. Hatalmas a kép javulás.
@mihalytoth2732
@mihalytoth2732 Жыл бұрын
Köszi! Várom a folytatást.
@187BodyGuard
@187BodyGuard Жыл бұрын
Ha olcsón tudsz használt napelemeket venni, akkor lehet bőven fölé méretezni... Én úgy méreteztem, hogy ha felhős az idő akkor kb. 5%-át termeli a teljes teljeítményének, de így is elégséges legyen ahhoz hogy az alá pakolt 300Ah kapacitásnyi akkut visszatöltse és a Web/játékszervert elhajtsa 24/7 üzemben. :) Nekem 12db tábla van fent, 210,230,240,275W vegyesen, de párhuzamosan kötögetve vannak úgy hogy egy string kb. 700W-ot tudjon. Ez egy vezérlőt táplál ami tölti az akkut. Ilyen stringből van 6 de jelenleg a 12db táblával 4 üzemel. :) A 230V előállításáról egy APC SmartUPS 1400RM gondoskodik, mely úgy van átalakítva, hogy az üresjárati fogyasztása és a veszteséges harmada csak a gyári értéknek. 1 éve üzemel már megbízhatóan a cucc, és van egy olyan előnye is, ha áramszünet van az utcában nálam akkor is van villany. :) A videóban még csak 2db 150Ah akku volt alatta aztán később került mellé még 2db. kzbin.info/www/bejne/bXy3qp2oaN6Hotk
@zoltanperlaky7337
@zoltanperlaky7337 Жыл бұрын
Gratulálok EcoPityu! Mikrosilvert már nagyon régóta nézem, megszoktam az Ő stílusában a napelem téma megközelítését, de nagyon tetszett, hogy Te is nagyon jól érthetően mégis az "alapoktól" közelítve mutatod be. Nagyon várom a további részeket! Gratulálok! 🙂 Azt szabad tudni, hogy honnan sikerült használt napelemet vásárolnod?
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
Köszi! A napelemek Debrecenből valók, fejlesztés miatt vált meg tőlük a tulaj, ugyanebben a méretben majdnem kétszeres teljesítményű panelekre cserélte. 100Ft/W árkategória.
@peltarlendori7027
@peltarlendori7027 Жыл бұрын
@@EcoPityu Üdv! De ugye te nem 100Ft/W vetted a használt napelemet, hanem aki fejlesztett, ő vette ennyiért, az reális induló ár, aztán felfelé akár a csillagos ég. A ledekre, kint a napon mérhettél volna ampert is, jó lett volna tudni mennyi az annyi.
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
@@peltarlendori7027 25 volt egy panel. A ledek sorban is csak néhány miliAmpert tudnak, mint 1db.
@peltarlendori7027
@peltarlendori7027 Жыл бұрын
@@EcoPityu Köszi! Az reális ár! Pláne ha megbízható helyről. Kár hogy csak néhány mili Amper, de hát csodák nincsenek.
@BogdanLaszlo75
@BogdanLaszlo75 Жыл бұрын
Kimerito es szajba ragos ora video :) En par honapja fogtam neki tanulni a napelemes rendszerekrol es ez a video volt a legkozelebb ahoz hogy ne legyen tobb kerdesem mint valaszom :) Varom a kovetkezo reszt :)
@roloxmedia
@roloxmedia Жыл бұрын
Igen a Pityu itt az országban ezzel hiány pótló videót készített.
@Mikrosilver
@Mikrosilver Жыл бұрын
Üdv. A nagyon jól mutat, tisztára olyan mintha osztottcellás lenne. Mit csináljunk a 300-400 voltal? Kössük rá egy hegesztőre és máris csak 60-70 volt lesz sok amperrel de nyilván az a célra vezető ha a töltésvezérlőhöz igazodunk.
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
Ugyan várd már meg a következő részt!! :)
@PILIPEACE
@PILIPEACE Жыл бұрын
​@@EcoPityu mit csináljunk? Ne csigázz! 😤
@ottoodell_dell
@ottoodell_dell Жыл бұрын
Csak türelem , mert nagyon jol leirtra Pityu a dolgokat . Azt , hogy UV szpektum , az egy uj fajta NapEllem , ami un. MultySpectal ( több frekvenciát ) átalakiito "PN junction" + egy Fressnel lencse fedö kemény plasztik ( Lexxan ) ami segit a beesö fény bevezetéséhez minél kedvezöbb szögben . Láttam Spanyolország közepén ( Valladolid mellet ) olyan napellem erdöt , amin 20 elkem es panellek szervo_motros megoldással probálták oránként " megcélozni " a napot . Az ujabbaknak nem kell az ilyesmi ( DE ,,GrünHeide , Tesla Gyár , teli mindenhol )
@MrAranyalma
@MrAranyalma Жыл бұрын
Hali. Na jó! De egy szép nagy Impulzussal nem sokra megyünk. Impulzusokra van szükségünk! Nagyon sokra!😄 70Hz szerintem meg is tenné! 😄 Na aztán az így előállított termék mennyisége már használható további feldolgozásra ill. raktározásra. 😀
@PILIPEACE
@PILIPEACE Жыл бұрын
De jól elmagyarázod, köszönöm! Jó a-pa pólód! 😀 Elején mutatott kamerás infra reflektorból pl 5-összekapcsolva mire lehet elegendő? Akksit tölteni? 5x150 Volt jól hangzik de...? Wattba túró?
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
Nem fog pont belesütni a nap, ne erőltesd, csak szemléltetés volt.
@PILIPEACE
@PILIPEACE Жыл бұрын
@@EcoPityu kösz, de elgondolkodtató volt szemléltetésed! 🙂 Napraforgatóval... 🤔. 😊
@alexanderkovacs6072
@alexanderkovacs6072 Жыл бұрын
Varom a megoldasodat, es az szettet hogy mibol all majd a rendszer
@drummer931116
@drummer931116 Жыл бұрын
Nagyon jó nézni a videóid, sokat lehet tanulni belőle! :D Egyébként egy érdekesség, ha talán elolvasol: Az a kis napelemes telefontöltő amit a kezedben tartasz, lehet nem is napelemes! :D Nekem is volt egy olyanom piacról, és mivel nem töltött szétszedtem, és kiderült hogy egy kis fényérzékelő dióda világítja meg a zöld töltésjelző ledecskét, az akkuról hogy elhigyjék az emberek hogy napelemes! , miközben a panel csak egy festett műanyag átverés volt! XDD Kíváncsi vagyok a tiéd miylen lehet! :D Nekem a bal vagy a jobb felső sarkában volt a dióda elrejtve, ha ott letakartam, hopp már nem is világított fény hatására a zöld led :D Hogy milyen turpiszságokat tudnak a kurafi kínaiak xdd
@zoltanberta7243
@zoltanberta7243 Жыл бұрын
Szia. Szükségem lenne kis segitségre ,szeretnék kérni egy telefonos elérhetőséget. Köszönöm.
@arnoldbencz6886
@arnoldbencz6886 Жыл бұрын
Szép volt és érthető!👍
@adamgatiedem
@adamgatiedem Жыл бұрын
Üdv! A fotodióda melyik fényspektrumra ad le feszültséget?
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
A fotodióda, alapvetően a fény (főleg infra) hatására kezd vezetni, hogy feszültség is keletkezik-e rajta, nem próbáltam, de szerintem nem.
@MikRobi
@MikRobi Жыл бұрын
Végre
@istvanjaracs2522
@istvanjaracs2522 Жыл бұрын
Szuper a téma! Szerintem lesz benne trigger jel is.
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
De lesz ám! :)
@laszloblue3611
@laszloblue3611 Жыл бұрын
A legnagyobb hazai csucsok, február, márciusban vannak. Leginkabb, mert bővülnek. De a hűvös panel/erős sugárzás, pláne felleges időben, szépen rangatják az országos hálózatot is.
@user-kd3rb3pt
@user-kd3rb3pt Жыл бұрын
Szerinted a mikroszilver rendszere biztonságos azzal sok.össze vissza kötözèssrl ami ott van?
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
Ami nála van, az nekünk káosz, neki szerencsére nem! Mindent túlbiztosít, vigyáz ő magára, meg a rendszerére!
@roloxmedia
@roloxmedia Жыл бұрын
@@EcoPityu Hát látnád Ptyu, hogy nálam mivan. A én pl mint említettem átalakított ups-ekkel stabilizáltam le a bejövő hálózatot. Mert össze vissza ugrál a bejövőfesz 198 és 268 és 270 volt közöt.
@joe.pataki2.075
@joe.pataki2.075 Жыл бұрын
Pityu a led nem véletlenül gallium-arzenid, szilícium helyett? 😁
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
Az infra led igen, az szándékosan gallium arzenid. Valószínűleg észrevették már a kifejlesztésekor, hogy fényelemként is viselkedik, ezért készítenek belőle napelem cellákat. Minden LED más és más anyagú, van amelyik szilícium, van amelyik gallium, de mindenképp félvezető anyag van szennyezve.
@gyulamolnar8971
@gyulamolnar8971 Жыл бұрын
Olyanom nekem is van, csak neonzöld az oldala. 30000mAh a doboza szerint. :D Egy dologra jó, lámpának. Még nem merült le, pedig lefelé fordítom, hogy ne legyen poros a napelem, vagy annak látszó műanyag. :D
@ativlog1476
@ativlog1476 Жыл бұрын
Nagyon jò videò! De csinàlhatnàl egy napelem bevizsgàlò kèszülèket, amit esetleg hasznàlt panel vàsàrlàsànàl magadal viszed ès esetleg vàsàrlàs előtt megmèred ès tudod, hogy mit veszel? Szerintem sok embernek jol jönne főleg Mikrosilvernek
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
Szia! Ha hiszed, ha nem, összedobtam egyet feszültség és árammérővel (nagy, látványos deprez), 4db TO-3-as tranyával, hatalmas bordán, lineáris szabályzással, izzós, vagy műterhes fogyasztóval... Kétszer egymás után füstölt el! :)
@szigula
@szigula Жыл бұрын
A napelemek nem csak az UV fényt hasznosítják (jól is néznénk ki, 1% alatt lenne a hatásfoka). A Szilícium napelemek az 1100nm-nél (infravörös) rövidebb hullámhosszú fényt már hasznosítani tudják.
@gyulamolnar8971
@gyulamolnar8971 Жыл бұрын
Kezdjük a definiálásnál! Mire vonatkozik a beérkező sugárzási teljesítmény? Szerintem minden hullámhosszra. Márpedig tudtommal ugyanannyi teljesítménnyel számolnak napelemnél, mint napkollektornál. A napkollektornál még értem, mert nem csak az infra melegíthet. De a napelemnél már számít, hogy miből adódik össze az a mondjuk 1000W/m2 és milyen arányban. Mert a nagy része infra. Mondjuk fele látható fény, negyede infra, negyede ultra. Napelemnél akkor a negyede kiesik ha nem használja az infrát, és ha az infra rontja a hatásfokát lehet kiesik majdnem a fele. Bár több esik ki, mert a hatásfoka 14%. Aztán akkor ott vannak még a felhők, azok elméletileg annyira eresztik át az UI-t, mint a látható fényt (ábrán teljesen), és az infrát pedig átlagban kb 50%-ban szórják. Szóval itt a hatásfoknál nagyon fontos, hogy mennyit befolyásol az infra általi melegedés. De ha az ábra s zerint a vízgőz 0 szórást csinál az UI, és látható fényben, és 50%-ot infrában, akkor mennyi infrát szór olyankor, mikor szemmel láthatóan mondjuk eltakarja a látható fény 2/3-át? Jó, lehet incs vagy ritka az ilyen felhő, és a szemmel látható is relatív, és exponenciális.
@nagyszamar
@nagyszamar Жыл бұрын
Jó a pólód ! 👍
@wilker2045
@wilker2045 Жыл бұрын
Elvetemült ötlet. A napelemek hatásfokát csökkenti ha melegszik. Nap is süti , terhelésekor a rajta átfolyó áram is melegíti. Kicsit egymás ellen dolgozó jelenségek ezek. Ha hűtve lenne akkor jobb lenne a napelem hatásfoka. Mi lenne ha a cellák aljában hűtő közeg is keringene? Akkor lenne ami segítene elszállítani a hőt és másutt adná le. Így olyasmi lenne mint a napkollektorok. Az egészet talán legjobb lenne egybe építeni magával a subsztráttal , félvezető kristály "alaplemezével" . Persze bonyolultságot növeli , hogy együtt van a villany is és a hűtőközeg (folyadék , gáz) csövezése. Kihívásokkal terhelt ennek a 2 technológiának az egyesítése. ;)
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
Ez már fel van találva! Szokolyán nyaraltunk ott olyan is volt a napelem! Alácsövezve, fagyállós folyadékot keringtetve benne, hőcserélővel... Melegvíz, villany ingyen! Tán valahol egyben is gyártják!
@sandorhorvath9363
@sandorhorvath9363 Жыл бұрын
Az invertert hozzá te építetted? 🙂
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
Ez majd körülbelül az 5. rész tájékán fog kiderülni! :)
@710jamie
@710jamie Жыл бұрын
Ez pont jókor jött, lakókocsit szeretnék építeni és onnan nyilván nem maradhat le a napelem. Elős ötlet hogy egy Bluetti ac200p lesz az autóban és hozzá napelem nyilván nem az amit ők árulnak, horror áron.
@surcapisca
@surcapisca Жыл бұрын
Ez örvendetes tény, hogy "amint normálisan rásüt a nap" ,azonnal lemegy róla a pára"... :D
@techalexvilaga
@techalexvilaga Жыл бұрын
😎👍
@szigula
@szigula Жыл бұрын
A LED-ek nem szilícium alapúak. A szilícium indirekt tiltott sávú félvezető, így LED-nek nem alkalmas. A LED-ek félvezető alapú eszközök, közelebbről szilícium-karbid, gallium-nitrid, gallium-arzenid alapúak.
@draskojozsi6261
@draskojozsi6261 Жыл бұрын
Most aztán jól tökön rúgtad önmagad. Az elején nem, de a végén már szilicium alapú. Persze, az alapot szennyezni kell. Attól még szilicium.
@kkokemaki8593
@kkokemaki8593 Жыл бұрын
@@draskojozsi6261 hát igen...
@surcapisca
@surcapisca Жыл бұрын
Az "újonnan felfedezett" kék led 1972-ben született, valószínüleg még előtted. Közhely, hogy gyorsan telik az idő, de azért, na...
@EcoPityu
@EcoPityu Жыл бұрын
Én nem így olvastam, de biztos igazad van... Kár, hogy 2000 előtt semmin nem láttunk kék ledeket. RGB led sem volt, és ha már 72-ben volt, hamarabb megszülethettek volna a LED falak.
@kkokemaki8593
@kkokemaki8593 Жыл бұрын
@@EcoPityu Mindkettőtöknek igaza van. Laboratóriumi körülmények között már a 70-es években is tudtak kék fényű ledet csinálni, de ez a gyakorlatban semmire nem volt jó. Én 1990 környékén középiskolásként a (kék) Rádiótechnikában láttam egy rövidhírt, hogy valami cég kék ledet kezdett el gyártani. Azért maradt meg bennem olyan mélyen, mert amikor olvastam, azon méltatlankodtam, hogy ez ugyan mitől hír. Azóta persze már értem. Amúgy a színkeverős ledek és a led falak létrejöttéhez nem csak a kék led kellett, hanem a hatásfoknövelés is. Én a rádióklubban (ilyenek is voltak régen) még úgy tanultam, hogy az 5mm átmérőjű vörös ledet 20 mA-rel kell megkínálni. Hol van ez már...
@sziimre8448
@sziimre8448 4 ай бұрын
A 80 as évek legelején láttam félig réz félig műanyag ledeket sárga és piros színben
EcoPityu és a napelem. Második rész.
28:43
EcoPityu
Рет қаралды 16 М.
EcoPityu és a napelem. Negyedik rész.
25:19
EcoPityu
Рет қаралды 9 М.
Will A Basketball Boat Hold My Weight?
00:30
MrBeast
Рет қаралды 136 МЛН
Colorful Pasta Painting for Fun Times! 🍝 🎨
00:29
La La Learn
Рет қаралды 308 МЛН
СОБАКА И  ТРИ ТАБАЛАПКИ Ч.2 #shorts
00:33
INNA SERG
Рет қаралды 1,3 МЛН
EcoPityu és a napelem. Ötödik rész.
10:25
EcoPityu
Рет қаралды 9 М.
EcoPityu és a napelem. Harmadik rész.
32:23
EcoPityu
Рет қаралды 11 М.
Változás a rendszerben
8:13
Laikusnak is kezdő
Рет қаралды 1 М.
EcoPityu és a napelem. Hatodik rész.
37:00
EcoPityu
Рет қаралды 10 М.
Napelemes rendszer Amper;Volt;Watt alapok!
32:30
ChrisP
Рет қаралды 31 М.
Lakossági napelem szerelési folyamat
31:24
Peter Ceco
Рет қаралды 63 М.
1 év szigetüzem
35:47
EcoPityu
Рет қаралды 13 М.
Will A Basketball Boat Hold My Weight?
00:30
MrBeast
Рет қаралды 136 МЛН