Najnowsze odkrycia neuronauk | Prof. Marek Kaczmarzyk | Podcast EduAkcji #80

  Рет қаралды 25,528

EduAkcja

EduAkcja

Күн бұрын

Пікірлер: 45
@krysiadz1436
@krysiadz1436 Ай бұрын
Panie Profesorze Marku! Dziękuję bardzo za przekazywaną wiedzę! Pan pracuje, a ja korzystam i to jest piękne !
@Fanaberia87
@Fanaberia87 Ай бұрын
Dziękuję za wspaniały wykład! Pan prof. Kaczmarzyk jest moim odkryciem ostatnich dni. Subskrybuję!
@trallala6247
@trallala6247 2 ай бұрын
Bardzo ciekawe informacje, uwielbiam słuchać Pana Profesora
@mariannaostas5237
@mariannaostas5237 Ай бұрын
Jak pięknie spędza się czas słuchając tej mądrej rozmowy❤
@zulu1235
@zulu1235 2 ай бұрын
Dzięki prof. Marka poprawiła się moje relację z synem o 100 %. bo po wykładzie zrozumiałem jak działa Mózg nastolatka. polecam każdemu rodzicowi. Dziękuję Panu
@EduAkcja
@EduAkcja 2 ай бұрын
Wspaniale! Gratulujemy i pozdrawiamy serdecznie.
@katarzynalindner594
@katarzynalindner594 Ай бұрын
Mam podobnie. Zawsze gdy mam problem z komunikacją,wracam do tych wykładów. Zmienia patrzenie na "szklankę z wodą"😉
@TheChimeryk86
@TheChimeryk86 Ай бұрын
Bardzo dziekuje za poruszenie tematu gier. Bylabym wdzieczna gdyby ten temat czesciej goscil w rozmowach z Panem Markiem, poniewaz gry, telefony, AI to codziennosc kazdego nastolatka dzis a trudno znaleźć aktualne badania na przyklad na temat korelacji miedzy zdolnosciami poznawczymi a grami a jesli juz to sa to badania na temat gier wideo a nie na przyklad VR, ktory jest innym wymiarem gier a przeciez wiele mlodych uczniow ma do Niego dostep w domu. Co do matematyki i plastyki to powiem szczerze jak dziecko bylam zdecydowanie antymatematyczna, szczegolnie od liceum. Na szczescie nie musialam zdawac matematyki na maturze. Życie potoczylo sie tak, ze wyladowalam na stare lata w innym kraju i ta mature z matmy zdalam w obcym jezyku. Zauwazylam tez, ze moje zdolnosci plastyczne naprawde sie polepszyly. Za to jedno z moich Dzieci jest artysycznie uzdolnione, ale zadania z matematyki robi z AI. Jest tez sprawny fizycznie, ma swietne myslenie logiczne i swietnie radzi sobie w grach wirtualnych jak np. Geometry Dash gdzie ja rozbijam sie na pierwszej lepszej przeszkodzie:) Takze korelacja miedzy matematyka a plastyka musi byc wieloplaszczyznowa na pewno:)
@grzegorztoczek6497
@grzegorztoczek6497 2 ай бұрын
kanał będzie zawsze ciekawy bo cały czas dowiadujemy się czegoś nt tego co mamy i jest na niezbędne, użyteczne i nigdy nie dowiemy się wszystkiego.
@zp5605
@zp5605 2 ай бұрын
Cieszę się, że trafiłam na ten kanał. Pozdrawiam
@EduAkcja
@EduAkcja 2 ай бұрын
A my witamy w naszym gronie!
@rafanoname8820
@rafanoname8820 2 ай бұрын
Od niedawna śledzę ten kanał. Jestem mega zadowolony, ile można ciekawej wiedzy wynieść słuchając Profesora. Był bym za zmianą szkolnictwa i zamiast niepotrzebnych lekcji typu religia itp wstawić neuronaukę więcej by to dobrego i pożytku mogło przynieść.
@katiula7186
@katiula7186 2 ай бұрын
A może lepiej by było uwolnić edukację, żeby mogły powstać szkoły z różnymi profilami kształcenia. Wtedy w jednej szkole mogłaby być religia, w innych prawo i ekonomia, w innych neuronauki, a w innych wszystkie te rzeczy na raz...
@halinad.7087
@halinad.7087 Ай бұрын
Dla Ciebie lekcje religii są niepotrzebne, ale są takie osoby jak ja czy moi znajomi dla których religia jest jedną z najważniejszych lekcji, ponieważ umożliwia holistyczny rozwój naszych dzieci. Dlatego mogąc wybierać religię w szkole budujemy spójny obraz świata, dzięki któremu nasze dzieci mają budowane poczucie bezpieczeństwa, umożliwiając im wychowanie zgodne z naszym systemem wartości. Chcemy, aby nasze dzieci uczyły się moralności nie tylko w rodzinie ale również w grupie rowiesniczej. Poza tym na lekcjach religii nasze dzieci uczą się historii, filozofii, literatury, architektury, analizy dzieł sztuki itp. Bardzo proszę o zaniechanie procesu odbierania nam tych możliwości.
@rafanoname8820
@rafanoname8820 Ай бұрын
@@halinad.7087 proszę też o zrozumienie innego aspektu widzenia innymi oczyma , jestem po apostazji i jestem z tego faktu bardzo zadowolony. Lecz nie piętnuje katolików...A bardziej bym się skłaniał do przebudowy systemu szkolnictwa jak to jest napisane w komentarzu w/w, różne szkoły dla młodzieży o profilach w których by się odnaleźli np. jeżeli państwo wolą nacisk na religie itp niech powstaną placówki szkolnictwa z naciskiem na ten przedmiot. Natomiast ja zamiast przedmiotu religii itp wołał bym więcej przydatnych przedmiotów które mogły by mi się przydać w życiu np więcej W-Fu,biologi,neuronauk itp gdyż od najmłodszych lat ciągnęło mnie w kierunku rozwoju w sporcie a szkoła publiczna tego nie była wstanie mi zaoferować...a to by było dobre podłoże z fundamentami do szkół wyższych...
@Fanaberia87
@Fanaberia87 Ай бұрын
Nauka o żywieniu też by się przydała.
@rafanoname8820
@rafanoname8820 Ай бұрын
@@Fanaberia87 potwierdzam, tylko to powiedzmy ująłem w " itp " gdyż więcej przedmiotów nie chciało mi się wypisywać. Ale pod twoją wypowiedzią mogę się w pełni podpisać.
@grzegorzokowiak
@grzegorzokowiak Ай бұрын
Jednym z podstawowych problemów teraźniejszych czasów jest wypaczenie znaczenia słów. Kilka przykładów: prawo, sprawiedliwość, prawda, rodzina...
@RospudaLife
@RospudaLife 8 күн бұрын
Bardzo dziękuję.
@ulamienkowska
@ulamienkowska Ай бұрын
Czy można wiedzieć, co to za badania? Czy jest do nich dostęp?
@barbarella938
@barbarella938 2 ай бұрын
Pan profesor znakomity, jak zawsze👏
@ewazagorska-onoszko68
@ewazagorska-onoszko68 2 ай бұрын
Fascynuje mnie jaki jest związek nauki gry np. na fortepianie w wieku senioralnym i młodocianym na inne wysokie funkcje poznawcze.Mam wrażenie, że ta nauka u seniorów ma funkcje ochronne przed degeneracją mózgu, z którą społeczeństwa tak bardzo sobie nie radzą.Czy P. PROF. JUZ TYM SIĘ ZAJMOWAŁ?
@darekb.4563
@darekb.4563 2 ай бұрын
Dlaczego ma funkcje ochronne, otepienie mózgowe nie tylko dotyczy osób w zawansowanym wieku.. ? Ale pytanie do prof. bardzo dobre.. Znam osobę, która była mega konstruktywna maratony, gra w szach, w brydża, dieta. Zawodowo na wysokim stanowisku itp.. Można powiedzieć wzór.. No i niestety dopadła go demencja , i to nie w wieku 85 bo to jest klasyka .. Tylko dużo wcześniej po 65 roku życia.. Znam przypadki otępień już w wieku około 40 roku życia..
@megi2790
@megi2790 Ай бұрын
Przyczyną stres
@Fanaberia87
@Fanaberia87 Ай бұрын
@@megi2790 Nie tylko. Szeroko rozumiany styl życia, w tym jedzenie, schorzenia współistniejące, itd., no i oczywiście czynniki środowiskowe. To bardzo złożone zagadnienie. Nie wiemy, jak ta osoba, o której pisze darekb.4563 "się prowadziła" w sensie stylu życia, jak kształtowała jej osobowość od dzieciństwa, jakie miała doświadczenia, a może obciążenia genetyczne dały znać na skutek pewnych czynników epigenetycznych, itd. Z jego wpisu wynika wniosek - taka zdrowa osoba, a i tak demencja. Nie idźmy w tym kierunku. To nie tak. Za proste by to było. Pozdrawiam.
@SylwiaKwiatkowska-l4f
@SylwiaKwiatkowska-l4f 2 ай бұрын
Czy w związku z rozwojem AI i tym co wiemy a raczej nie wiemy o mózgu czy AI jest w stanie nas zdominować i przejąć kontrolę nad człowiekiem, jak to się często widzi w filmach SF?
@EduAkcja
@EduAkcja 2 ай бұрын
O tym też rozmawialiśmy z Profesorem! Zapraszamy do wysłuchania odcinka o AI: kzbin.info/www/bejne/p6GUi4uFg76mn7c
@KatarzynaTeresińska-w4b
@KatarzynaTeresińska-w4b Ай бұрын
Ciekawa jestem, jak do tego co mówił Pan Profesor o negatywnym wpływie mówienia do dziecka w sposób zdrobniały itd, ma się tzw mowa matczyna? Jakie tutaj są różnice, że jedno szkodliwie wpływa, a drugie wspiera prawidłowy rozwój języka?
@MariaAileenMarina
@MariaAileenMarina Ай бұрын
psychprofile AI fixes this (AI Psychological Profiles). Najnowsze odkrycia neuronauk, Prof. Kaczmarzyk
@robertsojka7262
@robertsojka7262 Ай бұрын
Tak prościej, stara buddyjska maksyma: poznający jest tym którego poznaje.
@marekwolski8291
@marekwolski8291 Ай бұрын
Jeśli zaczniemy uczyć dzieci obcego języka zaraz po urodzeniu /rozmawiając między sobą i mówiąc do dziecka/, to wtedy w jego mózgu tworzą się odmienne od tych, które dziecko tworzy w polskiej sferze językowej. I te "inne" połączenia kształtują osobowych odmienną od tej, która powstaje wtedy, kiedy dziecko funkcjonuje jedynie w jednym obszarze językowym. Powyższe zweryfikowałem osobiście, "eksperymentując" z własnym i zaprzyjaźnionych rodzin dziećmi.
@arturkaminski5370
@arturkaminski5370 2 ай бұрын
m.kzbin.info/www/bejne/nWHRZpmNZ6iWo6c&pp=gAQBiAQB Jak zawsze Ciekawie i ze spokojem 👌♥️
@handekweda6815
@handekweda6815 Ай бұрын
Witam , szkoda że Polacy nie znają własnej mowy , która jest oparta na połączeniu dźwięku z naszą budową , słowo matematyka dokładnie mówi od czego należy zacząć uczenie się matematyki , ,, ten kto nie rozumie , że matematyka tyka , ten o nią się potyka ,, i nie jest to ot taka sobie rymowanka . Pozdrawiam .
@Liyaana8
@Liyaana8 8 күн бұрын
Mnie nauczyciele nie nauczyli ani matmy ani plastyki. Niczego mnie nie nauczyli.
@leszekjaskulski1095
@leszekjaskulski1095 2 ай бұрын
To stwierdzenie o przetworzeniu informacji przez system o rząd wielkości... wymagałoby podania co to jest ta informacja i to przetwarzanie. Jeśli informacja definiowana jest tylko przez technikę jej kodowania (Shannon) to może przytoczona heurystyka się sprawdza. Ale nam chyba chodzi o zrozumienie i do tego nie to odczuwane jedynie emocjonalnie.
@petertechst1430
@petertechst1430 Ай бұрын
Niby skostniały historyk, a na pewno śledzi komunikaty dnia. Zaskoczył mnie nawiązaniem do Baumana. Kolejny choć z nielicznego grona, "mózg" seniora, który się ciągle uczy. W "kulturze liberalnej" ostatnio nawiązywał do przykładów z biologii. Angielski! Mentor narodu 📚🗽🇵🇱🙏👊. PS. Co to za pikanie na końcu?
@annaen7512
@annaen7512 Ай бұрын
Jestem plastykiem. Świetnie rysuje.. Dobrze i ponad normę szło mi z plastyki gdy byłam dzieckiem a z matmy, no coz .. Poniżej oceny 4
@Fanaberia87
@Fanaberia87 Ай бұрын
Mam inne doświadczenia. Świetnie rysowałam i malowałam, wygrywałam różne dziecięce konkursy plastyczne. W V klasie szkoły podstawowej pochłonęła mnie matematyka. Zaczęły się olimpiady. Jestem z wykształcenia... matematykiem! Pracuję jak analityk, m. in. finansowy. I nadal bazgrolę sobie na marginesach we wszystkich notatkach. Projektuję na własny użytek meble, wystroje wnętrz, zaprojektowałam nawet dom, w którym mieszkam. Ale matmę uwielbiam do dzisiaj! Miłego dnia!
@aleksandra77721
@aleksandra77721 Ай бұрын
Ja zrozumiałam tę część inaczej, nie jako przełożenie 1:1, dobrze rysuję, czyli jestem dobra z matmy. Raczej, to jak rysuję wskazuje, w jaki sposób podchodzę do rozwiązywania zadań matematycznych.
@Fanaberia87
@Fanaberia87 Ай бұрын
@@aleksandra77721 Wiesz, nie chodziło mi o to, że to przełożenie 1:1, jeśli x to wtedy i tylko wtedy y, tylko że te dwa obszary są dominujące w moim życiu, a czy pomiędzy nimi samymi jest ścisła zależność, to tego nie wiem i nie jest to istotne dla mnie.
@Polak7881ppp
@Polak7881ppp Ай бұрын
A
@annaen7512
@annaen7512 Ай бұрын
Ostatnio słyszałam wypowiedź Elona Muska który zwrócił uwagę na to że niektóre gry komputerowe są świetnym treningiem dla chirurgów i neurochirurgów właśnie chodzi o wypracowywanie przez tygrys zdolności precyzji oraz szybkiego podejmowania decyzji
@witold12
@witold12 Ай бұрын
Do moich wnukow corka mowi po polsku, ziec zwraca sie do nich w jezyku perskim, a wszkole i przedszkolu mowia po niemiecku. Dzieci miedzy soba mowia glownie po niemiecku. Co pan profesor na to?
@most1846
@most1846 2 ай бұрын
To po cholere chca zakazac dotyku dzieci i bliskosci w szkolach mp przez włefistow
When you have a very capricious child 😂😘👍
00:16
Like Asiya
Рет қаралды 18 МЛН
Сестра обхитрила!
00:17
Victoria Portfolio
Рет қаралды 958 М.
黑天使只对C罗有感觉#short #angel #clown
00:39
Super Beauty team
Рет қаралды 36 МЛН
Marek Kaczmarzyk - Neurobiologia języka
40:08
Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe Neurodydaktyki
Рет қаралды 21 М.
Dlaczego życie powinno zacząć  się po 40-ce?
58:52
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 381 М.
#198 - Jak działa umysł nastolatka? Rozmowa z Markiem Kaczmarzykiem
33:43
uSawickich Podcast
Рет қаралды 43 М.
When you have a very capricious child 😂😘👍
00:16
Like Asiya
Рет қаралды 18 МЛН