Dokładnie tak jest. W szkole średniej zachorowałam na depresję i szło mi gorzej z nauką, zwłaszcza z matematyką. Nie dość, że próbowałam poradzić sobie z tym, co się wewnątrz mnie działo, to jeszcze moja matematyczka przez moje słabsze wyniki, mówiła do mnie, że nic nie osiągnę, że jestem głupia, że nic nie umiem. W pewnym momencie po prostu przestałam chodzić na jej lekcje, bo czułam fizyczny ból, gdy miałam znów wejść do jej klasy. Do dziś, gdy myślę o samym przedmiocie mam przeświadczenie, że jestem z niego beznadziejna.
@annak20314 ай бұрын
Przed laty mialam takie zle doswiadczenie wlasnie z matematka w liceum, nauczycielka skupiala swa uwage tylko na tych uczniach co szybko " lapali ", a reszta kulala i sie przeslizgiwala co roku, wrescie pare osob nie zdalo do maturalnej klasy, a ja jedna sie odwolalam i " ryjac " cale wakacje zdalam komisa, ale pani poczula sie dotknieta ambicjonalnie i zapowiedziala mi juz we wrzesniu zebym nie liczyla na zdanie matury, wiec zabralam papiery i skonczylam w innym miejscu w kraju podobna szkole, a z matematyki na maturze dostalam 4 ( 5 byla najwyzsza ocena), wiec przekonalam sie sama, ze nie jestem zadnym glabem, tylko ta pani nie potrafila uczyc i nie miala podejscia do uczniow 😁🖐
@Bartur122 ай бұрын
Niezła historia swoją drogą jak nauczyciel może być dotknięty tym że uczeń wreszcie odblokował swój potencjał zdać komisa to naprawdę duża rzecz niejeden prymus by to uwalił. Gratuluję samozaparcia szanuję 🫡
@renioleksardo75372 ай бұрын
Takich przykładów jest niestety jeszcze pełno...
@Bartur122 ай бұрын
@@renioleksardo7537tak bo i nauczycieli frustratów nie brakuje
@alinaurbanska607619 күн бұрын
@@Bartur12 Niestety w szkole większość nauczycieli ma charaktery "władców", swoje miejsce ex katedra i decyzyjność z powodu stanowiska dowartościowuje ich samych. Rzadko trafia się osobowość która pociąga uczniów podejściem do przedmiotu, wiedzą i charyzmą a nie "włada" stanowiskiem = "musicie" mnie słuchać. W domu rodzinnym od dziecka wykuwa się sposoby reakcji na przeciwności przez stawianie wyzwań i sposoby radzenia sobie z nimi.
@paulabielskaa25776 ай бұрын
Bardzo dziękuję. Jestem zafascynowana neuronaukami i zawsze kiedy słucham prof. Kaczmarzyka dowiaduję się czegoś nowego.
@arturkaminski53702 ай бұрын
Niezwykle ciekawy, inteligentny i dobry Człowiek Pan Prof. Marek Kaczmarzyk ♥️
@izakonska74792 ай бұрын
Wspaniała rozmowa. Czułam, że to wszystko jest tak logiczne, ale nieoczywiste w naszym życiu. Postaram się jednak podchodzić do życia i motywacji z zastosowaniem wskazówek Pana Profesora. ❤
@mariuszkrzysiek89056 ай бұрын
Wspaniała i dająca dużo nadziei i optymizmu rozmowa. Wyjątkowy gość i prowadzący. Dziękuję ❤
@piotrkaborda6 ай бұрын
Pan Marek Kaczmarzyk robi dobrą robotę. Prawdopodobnie systemowo nie zmieni sie nic jeszcze przez kilkanaście lat, lecz tam gdzie szkoły współpracują z Panem Markiem i podobnie myślącymi osobami, "ratuje" się kilkaset dzieciaków, które będą budować lepsza przyszłość.
@karolina36405 ай бұрын
Zastanawiam się nad innym skutkiem owego pozytywnego wzmocnienia w mózgu, które zachodzi kiedy coś nam się udaje. Tutaj było ono przedstawione w jednoznacznie pozytywnym świetle. Mi natomiast słuchając trudno było nie zauważyć drugiej strony medalu i tego jak bardzo uzależniające może się stać to uczucie. I idąc dalej tym tropem - jak może doprowadzić do potrzeby wygrywania za wszelką cenę i strachu przed porażką. Z jednej strony ten mechanizm nas niesamowicie motywuje, ale z drugiej w jego efekcie może pojawić się strach przed tym że coś się nie uda i nie doznamy tej gratyfikacji, czy wręcz przymus stawiania sobie kolejnych coraz większych wyzwań. Chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej na ten temat :)
@tomjeery27413 ай бұрын
Chyba mówisz o uzależnieniu, a to nigdy nie wynika z czynników zewnętrznych jak alkohol (alkoholizm), hazard (uzależnienie od hazardu), sex ( uzależnienie od seksu) itp itd. Uzależnienie wynika z nas, z naszego napięcia, które chcemy za wszelką cenę przestać czuć. Nie wszyscy mają to chorobliwe napięcie (najczęściej wynika to ze złego dzieciństwa, traum itp) . Jeśli go nie masz trudniej uzależnić się od czegokolwiek.
@katarzynalindner5942 ай бұрын
Dokładnie. Wartość więzi i relacji tu wchodzi w grę.i są zastępowane osiągnięciami i.oarciem na....( wpisz dowolnie)
@izabelaizdebska6 ай бұрын
To prawda. Nasza sytacja rodzinna sprawiła, że towarzyszyłam w edukacji mojej córce. I tak matematyka, ktira była dla mnie wyzwaniem okazała się prosta a nawet fascynujaca.
@zuzanna58386 ай бұрын
Super! Chętnie również posłuchałabym na temat porażek, oceny, motywacji, rozwoju dzieci, itd, w kontekście sportów, a nawet ściślej, bycia trenerem sportowym. W ramach wolontariatu, uczę dzieci (w różnym wieku, z różnymi zdolnościami i motywacją) karate, i chętnie dowiedziałabym się więcej na temat jak to robić najlepiej - motywować, wspierać w rozwoju, być wymagającą ale w tym samym czasie być życzliwą i empatyczną.
@oprawca_ksiazek6 ай бұрын
Bardzo się cieszę że znowu mogę posłuchać Pana Marka, dziękuję za kolejną dawkę wiedzy i pozdrawiam z Rybnika
@EduAkcja6 ай бұрын
Pozdrawiamy!
@fedorowiczjacek5 ай бұрын
@EduAkcja Część rozmowy dotycząca pracowników jest w tej rozmowie obciążona pewnym błędem, wynikającym z tego, że założono, że pracownik chce się rozwijać i podejmować aktywności prowadzące do jego rozwoju. Z perspektywy wielu zawodów i podejścia do pracy (chyba szczególnie tzw. urzędników), często obowiązuje zasada: "jak się nie narobić w pracy". Przy takiej zasadzie, która polega na obniżaniu sobie wymagań, braku poszukiwań lepszych rozwiązań, unikania bardziej skomplikowanych zadań, nie może być mowy o rozwoju, ale i porażkach. Często kadra kierownicza, która również hołduje tym zasadom, "wspiera" pracowników w minimalizacji wymagań i bardziej ambitnych celów. Wszyscy są wtedy zadowoleni, nie przeżywają frustracji. W wielu przypadkach aktywność i zaangażowanie skierowane jest na szukanie sposobów na znajdowaniu uzasadnienie ograniczenia aktywności, a także zniechęcania do działania tych, którzy chcieliby taką aktywność podjąć. W mojej ocenie, bardzo często jest tak, że wiedza i umiejętności wykształconego i posiadającego wiele kompetencji pracownika, w czasie pracy zawodowej systematycznie się obniża z powodu przyczyn, które opisałem powyżej oraz czasami z nadmiaru standardowych, monotonnych, nie rozwijających zadań. Dziękuję za kolejną rozmowę. Pan prof. Marek Kaczmarzyk jak zwykle w wysokiej formie. Przekazując posiadaną wiedzę o funkcjonowaniu mózgu rozwija także nasze mózgi. I jak przy wszystkich rozmowach z Panem profesorem pozostaje niedosyt, że rozmowa była tak krótka.
@niebieskiptak45234 ай бұрын
Zgadza się. Przydałaby się co najmniej godzinna rozmowa 😊
@lilacat56385 ай бұрын
Bardzo ciekawy temat. Wygląda na to, że zrozumienie mechanizmu działania porażki ma wpływ na całe życie człowieka. Czemu dopiero dziś o tym słyszę. Dziękuję
@annaswierczynska15343 ай бұрын
żebyś nie była za mądra , ktoś się cieszył z twoich porażek i tym samym z twojego cierpienia.
@zanettakinga14912 ай бұрын
Edukacja w Polskich szkołach do CAŁKOWITEJ REFORMY !!!!
@wyrazz5 ай бұрын
Kolejne rewelacyjny materiał zauważyłem błędy wychowawcze jakie stosowałem wobec swoich synów nieświadomie spędzając ich w frustrację na szczęście jest czas żeby jeszcze to poprawić
@ulaurszulenka246 ай бұрын
Bardzo lubie kiedy Pan Marek sie wypowiada
@chrobot12Ай бұрын
Chciałbym aby ludzie tej klasy jak profesor zajmowali posady w MEN
@modzikoderzy38776 ай бұрын
Super ciekawa rozmowa!
@krystynarychlicka67274 ай бұрын
Porazka💥niepowodzenia💥mantra ktora odbiera ochote do zycia i pracy
@Ania_pk6 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie ❤️
@wojciechsz.88066 ай бұрын
Super, bardzo pouczające!
@darekk88986 ай бұрын
Dlaczego zatem System Edukacji jest tak beznadziejny? Gdzie są Ci wszyscy, którzy Widzą, Wiedzą i nie zmieniają tego?
@piotrkaborda6 ай бұрын
Taki jest, bo jest uwikłany w system a system nosi w sobie lęk. Dobrze, że są alternatywne szkoły, gdzie ten system aż tak nie boli.
@piotrkaborda6 ай бұрын
@@BudziTsu widzę, że odebrałeś moje tłumaczenie jako masło maślane. Rozumiem. Może ktoś inny odczyta je inaczej. Pozdrawiam 🙂
@agnieszkaw.58546 ай бұрын
Dla nie świetna rozmowa. W końcu wyjaśniła co się ze mną dzieje po paśmie niepowodzeń. Skąd we mnie niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań. Bardzo dziękuję.
@mattstatkiewicz48766 ай бұрын
System edukacji jest dokladni taki jakim go zaprojektowano. Wedlug pruskiego klucza prania mozgow i tworzenia armii maluch komformistów z calkowicie zabitd kreatywnoscia i krytycznym mysleniem. Wystarczy spojrzeć na statystyki partycypacji w eksperymencie medycznym z produktem inzynierii genetycznej.
@pavel96525 ай бұрын
@@mattstatkiewicz4876 Zacznijmy od tego, że nie wiesz, co to jest eksperyment medyczny i używasz sobie słowa w rozumieniu kolokwialnym. Wygląda na to, że w twoim wypadku system edukacji zawiódł.
@bartekbartek56156 ай бұрын
Super wiedza
@izabelaizdebska6 ай бұрын
Wspaniała rozmowa❤
@najpiekniejszaksiezniczka96465 ай бұрын
Bardzo mądry człowiek.
@Siba668896 ай бұрын
Rewelacyjny temat a prowadzenie nadzwyczajne, po 2 godzinach nie był bym zmęczony słuchaniem
@marekrudnicki97564 ай бұрын
@@Siba66889 ja byłbym słabą wersją gramy. Bym był.
@mariannaostas52375 ай бұрын
Bardzo mądra rozmowa.Dziękuję❤
@niebieskiptak45234 ай бұрын
Uwielbiam wasze rozmowy!! ❤❤❤❤
@RospudaLifeАй бұрын
Bardzo dziękuję.
@AdamZuk19826 ай бұрын
Rewelacja !
@magdalenamieliwodzka47946 ай бұрын
Dziękuję ❤
@klarysa_88616 ай бұрын
Jeszcze jedno pytanie a propos systemu edukacji. Jest grono dzieci którym się nie chce uczyć. W klasie następują spore braki w materiale - jeżeli sprawdziłab możliwości uczniów, czasami w 8 klasie uczniowie nie pamiętają tabliczki mnożenia. Czy w takim razie z 8-klasista powinnam zaczynać od tabliczki mnożenia przechodząc po kolei przez materiał przygotowując go do egzaminu ósmoklasisty? Jak tego dokonać, jeśli materiału jest na 5 lat🫣 to jest właśnie trudne.
@grabu30274 ай бұрын
Zgadzam się. Indywidualizacja w 25-30 osobowej klasie - mission (im)possibile?
@katarzynabatory55774 ай бұрын
@@grabu3027 Możliwe przy współdziałaniu ucznia.
@darismako30784 ай бұрын
Skoncentrować się na kluczowych aspektach oraz powiązać abstrakcyjne pojęcia z rzeczywistością....bez tego nie zrozumie a bez zrozumienia nauka jest bez sensu.
@bartoszbielecki17223 ай бұрын
Trzeba by przeorganizować system. Podzielić dzieci nie na klasy wg wieku a grupy wg poziomów z danego przedmiotu. Np jesteś w klasie A a uczęszczasz na zajęcia z matmy w grupie na poziomie 1 z kalsami A B C. Potem masz biologię na poziomie 3 z dzieciakami z Klas A D F. Podobny system jest w USA i UK
@halinad.70872 ай бұрын
Moja nauczycielka matematyki tak właśnie pracowała, na jednej lekcji wprowadzała materiał, a potem na kilku lekcjach ćwiczyliśmy ale już każdy sobie wybierał czy chce na poziomie średnim, łatwiejszym czy trudniejszym. I to było ruchome, nie przypisane na stałe do danego ucznia. I wbrew pozorom wcale nie było tak, że wszyscy wybierali najłatwiejszy zestaw ćwiczeń. Sprawdziany były dwupoziomowe i zawsze można było je poprawić, bez ograniczeń.
@Kasia-rl2tl2 ай бұрын
Bywa chyba i tak, że musimy znaleźć winnego, bo inaczej nie bedziemy wiedzieć na jakim etapie wystąpił błąd? Nie będziemy więc w stanie ulepszyć wyrobu bądź procedury. Nie po to, by kogoś ukarać, ale by dojść do tego, w którym momencie coś poszło nie tak. Pozdrawiam
@danuta65986 ай бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa po której kliknęłam w dzwoneczek "subskrybuj"
@EduAkcja6 ай бұрын
Dziękujemy!
@alicjamalmedal4 ай бұрын
Świetna rozmowa, dziękuję
@katogoria5 ай бұрын
Psychologizująca neurobiologia opisuje człowieka jako maszynę Turinga. Człowiek jest czymś więcej, i nad tym zastanawia się o wiele ciekawiej i bardziej perspektywicznie Robert Penrose, lub teologia Ojców Pustyni.
@Ewelinajana6 ай бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa, wiele mi wyjaśniła. Dziękuję!
@petrichor59156 ай бұрын
Super materiał
@biuro716 ай бұрын
No to nasz system nauczania jest jedna wielka porażką, bo nie ma miejsca na "powrót do poprzedniego etapu". Nie ma nawet czasu ba realizacje całego programu.
@pawelmichalik5870Ай бұрын
Tak jak profesor wcześniej wspomniał nie można oceniać rzeczy 0/1 i czasem niepowodzenie w osiągnięciu danego zadania nie wynika z ograniczeń jakie nakłada na nas nasz potencjał intelektualny czy też fizyczny, czyli staramy się tak jak potrafimy, ale mimo to nie udaje nam się osiągnąc założonego celu. Tylko jest wynikiem ,,lenistwa'' i robienia czegoś byle jak aby zrobić i czy w takiej sytuacji mówienie, że nic się nie stało nie pogorszy tylko sytuacji bo skoro nie musiałem włożyć wysiłku a szef powiedział, że nic się nie stało to następnym razem też zrobię to byle jak, czy w takiej sytuacji właściwsze nie było by podejście bardziej stanowcze aby w głowie tej osoby utkwiło wspomnienie, że jeżeli następnym razem znów się nie postaram to spotka mnie nieprzyjemna reprymenda, więc lepiej się postarać?
@kostekmaxzary16 күн бұрын
6-ta minuta i dopiero dwie reklamy, lecimy dalej!
@tomest95016 ай бұрын
Dobry program
@petertechst14302 ай бұрын
Jest źle. Ja polecam znajomym Pana Kaczmarzyka i szeroko pojętą neurobilogie to mnie w najlepszym wypadku za chłopskiego filozofa biorą. Tu mam tyły, przyznaje. Zawsze mnie interesowała nauka nawet kosztem wierzeń a tu lipa. Debil w robocie, wymyśla koło od początku. Nie ma na to czasu trzeba zapier... Tak było w Polsce, wierze, że to tylko korelat. Byłem w Anglii to od razu. Szybko mnie awansowali albo z powodu błędów albo tego czegoś. Od razu zmiana na lepsze. Poprawiałem z czasem tych inżynierów tam. Trochę nie na temat, ale wszędzie na początku robi się błędy a w Polsce cię szkalują a w innych miejscach potrafią minimalnie "przestawić ramie" byś celował. A jak zaczniesz mówić do dzieci nie stosując infantylizmów, chcąc udzielić wyjaśnienia to cie za pedofila biorą. Zazdrosne mamusie o atencje i posłuch. Gotów jestem uwierzyć, że gro przypadków pedofilii w kościele ma takie podłoże. Dziecko jest skryte przed rodzicami a chętnie słucha przekonującego duchownego. Mały wyrzut. Nie jestem też sędzią nikogo nie usprawiedliwiam powyższym. Mam tylko dobitne wrażenie, że ludzie, mnóstwo polaków to zwykli durnie. A wierzcie mi w ramach własnych obserwacji przeprowadziłem dziesiątki jak nie setki wykładów ad hoc neurobiologicznych i popularyzatorskich z przypadkowymi ludźmi. Na pewno się nie poddam. 🧠🤝📚
@annazychowicz6 ай бұрын
Dziękuję!
@alinaurbanska607619 күн бұрын
W szkole większość nauczycieli ma charaktery "władców", swoje miejsce ex katedra i decyzyjność z powodu stanowiska dowartościowuje ich samych. Rzadko trafia się osobowość która pociąga uczniów podejściem do przedmiotu, wiedzą i charyzmą a nie "włada" stanowiskiem = "musicie" mnie słuchać. W domu rodzinnym od dziecka wykuwa się sposoby reakcji na przeciwności przez stawianie wyzwań i sposoby radzenia sobie z nimi.Dużo uczymy się od rodziców od ich reakcji na niepowodzenia, porażki , powodzenia i zarządzania pieniędzmi i czasem również :)
@brain_respect_and_freedom6 ай бұрын
Ciekawa rozmowa.
@JoannaHabura-l1i4 ай бұрын
Dziękuję
@barbarakozowskaАй бұрын
Ale odkrycie zajebiste😂
@klarysa_88616 ай бұрын
Co do szukania winnego - mam pytanie. Jest grono dzieci w szkole, które robi specjalnie coś niezgodnie z regułami. Np. W toalecie niszczy papier toaletowy - robiąc mokre kulki przyklejając je na ścianę. Na ogół staramy się szukać winnego, aby odczuł konsekwencje - wiedział że jest to niedobre. Tutaj jest mowa o tym, żeby nie szukać winnego. Jak można połączyć te dwie sytuacje??
@h4xi0rek5 ай бұрын
Chodzi o nie szukanie winnego w sytuacji, gdy dana rzecz wynika z pomyłki i jest robiona w dobrej wierze. A nawet jeśli już mówimy o tego typu przypadku opisanym przez ciebie, to zamiast karać/ochrzaniać raczej poszedłbym w kierunku rozmowy z taką osobą, po co to robił i dlaczego - albo wynika to nierzadko z patologicznej rodziny, albo z próby zaspokojenia w ten sposób jakichś swoich potrzeb społecznych (i można byłoby taką osobę wtedy nauczyć, że są ku temu lepsze alternatywy). Oczywiście, jeśli będzie to robić nadal, to wtedy wyciągnąć jakies poważniejsze konsekwencje.
@klarysa_88615 ай бұрын
@@h4xi0rek niestety zachowania patologiczne w mojej szkole to norma. Nie wiem jak w reszcie szkół
@niebieskiptak45234 ай бұрын
@@klarysa_8861Myślę, że tu ogromne znaczenie zachowanie w grupie bo ludzie inaczej zachowują się jak są sami.
@kasia49636 ай бұрын
❤❤❤
@omszaek17836 ай бұрын
Nawet nie w szkole to problem a w wychowaniu zamiast akceptacji dostajesz krytykę że nie masz że wszystkiego 5 i zawsze dobijanie i krytyka do n-tej potęgi
@st_publiАй бұрын
🍀
@arenalps85852 ай бұрын
,dobrze to wszystko wiedzieć, ale co mam zrobić jutro? Posłać dzieci do szkoły która ich niszczy ???
@parsifal82323 ай бұрын
5:21 19:35 czy nauczyciele to wiedzą ?:D bo te poy...y umysłowe tak uczyły- nie wiem czy teraz ciągle tak mają. Cytuję mojego nauczyciela chemii z podstawówki do kolegi, który już raz nie przeszedł ... "Ty ośle, tobie tyko żłób i siano" :) lubił też powiedzenie ""ty dzika gruszo" w sumie nawet pozytywnie- kojarzy sie z naturalnością. ale , wtedy nauczyciela całowało się po rękach- jak księdza :) Hmm, jak perspektywa zmienia.
@JoannaMucha-c4y6 ай бұрын
❤❤❤👍👍👍
@LeonardaSzarek18 күн бұрын
Dokładnie. Jestem debilem z klasy humanistycznej. Tak mnie określano. Dziś świetnie sobie radzę np z księgowością, co moją matematyk zapewne by zdziwiło. Mam duże braki w pojęciach matematycznych. Dlatego uważa, że segregacja dzieci na starcie jest karygodne.
@wandastasiak50535 ай бұрын
czy można uczyć się na błędach , nie poznając ich prawdziwej przyczyny ?
@niebieskiptak45234 ай бұрын
Tô w jaki sposób będziesz się uczył, jeśli nie poznasz przyczyny?
@MOJOGRODNAWSI-jc5zg5 ай бұрын
Ja, urodzony w listopadzie juz od pierwszej klasy szkoly podstawowej mialem najgorzej w klasie bo bylem najmlodszy. Porazki ugruntowaly mnie na cale zycie. Czy mozna z tego wybrnac po latacch ?
@i-9175 ай бұрын
Też się nad tym zastanawiam, choć ja raczej tkwię w pierwszym zdobytym zawodzie. Nabyłam kolejny, ale jest mi trudno przerwać pracę, by zacząć praktyki w nowym zawodzie.
@Dagomi19765 ай бұрын
Mozesz i wybrniesz! 🙂Potrzebujesz tylko czasu, pozytywnego podejscia i gromadzenia pozytywnych doswiadczen. Mozg to taka troche plastelina, ktora mozesz uformowac. Moja kolezanka byla slaba z matmy i swojej corce tez nie wiodlo sie w tej dziedzinie. Mowilam by przestala jej mowic, ze ma to po niej, a raczej zeby wziela nauczyciela, ktory ja podciagnie. Wynik byl taki, ze dziewczyna matematyke zdala na ponad 90% (egz.8 kl.), a miala byc z matmy beznadziejna. Znam chlopaczka, ktory nie mial latwego zycia w klasie, byl gnebiony i wykluczany, zaczal wycofywac sie w relacjach, unikac ludzi, gorzej uczyc. Zmiana szkoly, przyjazne srodowisko i po dwoch latach chlopak w sredniej juz szkole zostaje przewodniczacym klasy, jest otwarty, nie boi sie rozmawiac z dziecmi, z nauczycielami, jego wiara w siebie b.wzrosla, w to, ze moze byc lubiany i znow dobrze sie uczyc i osiagac sukcesy. Mozg potrzebuje zmian, tylko trzeba dac mu taka mozliwosc, dac czas az „wydrazy” nowe korytarze, po ktorych bedzie mogl prowadzic Twoje mysli. Podobny mechanizm jest w wypracowywaniem nowych nawykow lub, niestety, uzaleznien. POWODZENIA! TRZYMAM KCIUKI! WSZYSTKO MOZE SIE ZMIENIC NA LEPSZE!
@niebieskiptak45234 ай бұрын
Jasne, że można. Ja z tego wyszłam. Dużo pracy nad sobą, terapii, tysiące błędów i ciągle wychodzenie ze strefy komfortu, żeby poznać nowe czy inne. Powodzenia ❤
@RMat-lv1fh2 ай бұрын
W XXI Wieku moźna to zrobić bardzo bezpiecznie ; REGIONALNE MIEJSCA POSTOJOWE przy drogach ekspresowych to otwarcie Polski na siebie I turystów, tysiące nowych miejsc pracy, zapobieżenie biedzie I wyludnieniu,....zaczyny by zajrzeć głębiej w Polskę. ...zjazdy - a kto zjeźdźa ? - to dlaczego międzynarodowe kołchozy starajă się okupować najlepsze miejsca przy drogach ?
@grazynataborek3073Ай бұрын
Panie Profesorze błagam niech Pan ratuje polskie dzieci. Ten system zabiera ich kreacje rozwój radość życia. Stan psychiczny dzieci jest bardzo zły. Ta wiedza którą wyniosłam na nic się zdała.😢😢😢
@Luckduck0004 ай бұрын
Wydaje mi się, że w dzisiejszym świecie po prostu nie ma czasu na porażkę. Tempo życia jest tak intensywne, że metaforycznie rzecz ujmując chcąc poprawić się w czymś, poćwiczyć jeszcze, dać sobie czas na przetrawienie treści, po prostu materiał leci do przodu, musimy czapy czas robić, i robić i, robić. Będąc w 7 klasie podstawówki miałam nie raz po 3 lub 4 rzeczy do napisania w jednym dniu, jakoś dałam sobie radę ucząc się do tych 3 rzeczy, ale co maja powiedzieć ci, którzy nie potrafię uczyć się tak szybko. Tak samo z chorobą, podstawa programowa jest tak przeładowana bezsensownymi treściami, że nauczyciel nawet nie ma czasu na chorobę. Moim zdaniem lepiej mniej a porządnie. Dużo by tu mówić, ale ogólnie mówiąc trudno w dzisiejszym świecie znaleźć czas na niepowodzenie…
@robertsojka72622 ай бұрын
To o czym pan wspomniał wcale nie jest jedynie językowym problemem - my mózgi, my mamy mózgi. Większośc ludzi prawdopodobnie tak identyfikuje rzeczywistość oraz siebie jako elementu osadzonego "w tym" środowisku. Tak się ciągnie ten dualizm, i nie ma w komunikacji refleksji, że "taki jest język, my to rozumiemy". Jestem mocno przekonany, że metaforyczna, abstrakcyjna forma "ja" jako rezydenta "głowy" jest brana całkiem na powaznie.
@mareksiwiec7036 ай бұрын
@i-9175 ай бұрын
Czyli powinno się świętować niezdany egzamin, żeby się nie zrażać do szkoły? Zawsze tak robiłam, dopóki się uczyłam. Teraz czuję się już w obowiązku zdawać egzaminy, dlatego w ogóle do niczego nie podchodzę, jeśli jest duża szansa, że nie zdam.
@wojtekgee553921 күн бұрын
Czemu nie wiedziałem tego jakieś 40 lat temu...Ile mozna by uniknąć stresów...A swoją drogą jeśli młody człowiek ucieka w gry komputerowe to siłowe "rozwiązania" nic tu nie dadzą (taka refleksja)
@nikodemnerdowski84496 ай бұрын
Wszystko co jest tu powiedziane w kontekście porażki jest ściśle wzmacniane w polskich szkołach artystycznych. Problem polskiej edukacji w wolnej Polsce zawsze będzie ujednolicenie programu edukacji, bo kiedyś się sprawdzała, bo trzeba było "młodzież zmusić do nauki, a nie chuligaństwa" jak powiedział Gomułka. A kiedy nie słyszę nic o skróceniu programu do 18 roku życia przy stale zaniżonemu poziomu nauczania, teraz to nawet redukcja programu ma być a i tak liceum do 19 technikum do 20 roku życia. W środowisku w którym nie można być sobą czy nawet zachwycić się swoimi talentami i łączyć je z osobistymi przewagami. A popisywać się tym, o kurde to jakaś zbrodnia na polskim zawistnym społeczeństwie. Jeszcze gdyby przebywanie z taką biomasą nie zajmowało większości i decydujących godzin. Talent łączony z kompetencjami pedagogiczny w systemowej szkole nie istnieje, nie zwalnia się nawet chorych psychicznie nauczycielek. A i tak to co powiedziałem do tej pory nie jest tak dobijające jak, wykłady i ćwiczenia przyszłej kadry pedologiczne, podawane a jakże w perswazji "Celem szkoły nie jest edukacja czy szerzenie nauki samej sobie, a socjalizacja". Kiedy to pierwszy raz na żywo uwłaszałem, to poczułem jakby ktoś mnie rozstrzelał. Lub wykonał na mnie "fatality".
@izaliw16782 ай бұрын
Przeczytaj swoją wypowiedź i zastanów się, czy osoby tak hejtowane mają jakąkolwiek motywację by wykonywać swoją pracę powyżej minimum wymagań. To nastawienie czuć. A wymaganie uczniów jest jedno- żeby ich nie odrywać od smartfona. Jeśli napiszesz że tak nie jest to znaczy że nic nie wiesz o szkole.
@nikodemnerdowski84492 ай бұрын
@@izaliw1678 Dobra, zadam inne pytanie. Po co komu dosłownie szkolna edukacja po za Matematyką, biologią, mocnymi praktycznymi elementami chemii (powszechnie) i resztę programu w tym programu na poziomu rozszerzonymi i dobrowolnymi + geografia też program podstawowy i rozszerzany. Bo serio nie wiem, po co komu lektory z języka polskiego. Nie wiem nawet po komu wzajemny stres z rozliczania za Mickiewicza czy Słowackiego. Powiem nawet gorzej, szkoła jest dla biedoty. Szkoła jest dla biedoty !
@izaliw16782 ай бұрын
@@nikodemnerdowski8449 Żeby zrozumieć matematykę, biologię i chemię trzeba nabyć kompetencje językowe, które kształcisz na j. polskim. Do tego języki obce- każda nawet najnudniejsza lekcja jest pożyteczna jako trening. Historia- uczy zjawisk przyczynowo- skutkowych na całych społecznościach, pokazuje, że nawet z najgorszych opałów można się wydobyć dzięki pracy, innowacyjności lub szczęściu- co daje ,, kopa psychicznego " do codziennej walki o byt. Geografia- żebyś był bardziej obyty podczas wycieczek albo znalazł swoje miejsce w życiu. Nie, nie ma ,, grologii" ani ,, używkologii" a przypuszczam, że te zajęcia cieszyłyby się powodzeniem
@nikodemnerdowski84492 ай бұрын
@@izaliw1678 To powiem jeszcze lepiej jak nie dotarło od razu. Szkoła jest dla biedaków, bo nie wiem po co taki język polski wciskać każdemu to potrafi się wypowiadać w tym pisemnie do 20 roku życia w technikum czy szkole muzycznej. Staro druki też dasz do programu nauczania? Poziom kształcenia językowego dla obcych języków przynosi odwrotny skutek od zamierzonego. Wiesz skąd ja obecnie się uczę dla czystej zabawy języków obcych ? Albo z audiobooków na yt lub audtiotece, albo z gier w tym ze środkowej Europy czyli Czeskiego z gry Kingdom Come Deliverance 2 czy uwaga z Europy Wschodniej czyli Ukraińskiego z gry (nie przestrasz się to tylko taki prawdziwy skrótowiec) S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla. Wcześniej przy S.T.A.L.K.E.R. Cień Czarnobyla same słowa z Rosyjskiego mi wchodziły do głowy. A Historia w szkole dla dosłownie biedaków to pseudo wykład w ramach anty polilog bez wyobraźni. Więc jeżeli jesteś nauczycielką to się zwyczajnie nie obrażaj, ale siedząc na teflonie da lekcji da się więcej nauczyć tego samego materiału jaki jest poruszany niż słuchając nauczycielki. Serio to mówię. Co do Historii o jakiej mówisz, nie da się nikogo nic nauczyć jeżeli nikt nie słucha nawet jakby nie był przemęczony poprzednimi przedmiotami. Sprawdź też strategię Hearts of Iron IV. Gra obecnie za trudna dla pokolenia Z i poniżej. Ale tam są własne symulowane scenariusze DWŚ od ekonomi wewnętrznej, ogólnego zarządzania czy dyplomacją i polityką między narodową. Serio nie widzę powodów do jakiś starć słownych między nami skoro nie ma to sensu.
@ErwinSobczak-jp3lcАй бұрын
Ciekawe czy refleksja nad porażkami może przywrócić nam struktury obszarów mózgu do bardziej "normalnego stanu". Bo rozumiem, że takie zachodzą podczas ponoszenia porażki.
@Maciej.014 ай бұрын
Co to jest układ kary?
@frankgradus94745 ай бұрын
thx
@MonikaSwiecki4 ай бұрын
Ten wywiad mi troche pomaga w schizofrenii 😊
@ucfj6 ай бұрын
Ależ to jest pozytywny mechanizm który przeciwdziała inwestowaniu energii w rzeczy które nie przynoszą zysku. Tylko Wy macie z tym problem bo wmówiliście sobie, że każdy ma takie samo IQ i wystarczy że się "przyłoży"
@marekrudnicki97565 ай бұрын
Jakkolwiek to nazwiemy. Tak jest poprawnie. Na nagraniu - rusycyzm, a więc błąd. Czekam na postęp w rozwoju.
@karolnowogorski27756 ай бұрын
Nie ma porażek . Są tylko informacje zwrotne .
@MikaComments6 ай бұрын
Informacje zwrotne jak to bardzo brzmi polityczne poprawnie. 😂
@ukaszwojtalik81983 ай бұрын
słabe i to jeszcze zawodowo i ze sprzętem.... wstyd... a mieliście poznać prawdę😅 hahaha czujesz frustrację z niepowodzenia?😅 hahahaha
@beataswierczynska32455 ай бұрын
Trudno przecenić wartość tej rozmowy. Skoro jesteśmy mózgiem, a on kreuje świadomość i nią rządzi a nie odwrotnie, to duszy czyli psyche nie było, nie ma i nie będzie. Trzymajcie więc dzieci i siebie z dala od współczesnych szamanów czyli psychoterapeutów, a zwłaszcza psychiatrów, którzy lecząc ich urojoną psyche niszczą PSYCHOTROPAMI ich realny rozwijający się dopiero mózg, często nieodwracalnie. Psychiatria zbudowana jest wyłącznie na religijnych i społecznych przesądach, więc nie powinna być nigdy, a tym bardziej, teraz lekarską specjalizacją, bo nie ma nic wspólnego ze współczesną medycyną, dosłownie nic! oprócz prawa do wypisywania recept.
@piotrsobolewski67315 ай бұрын
Na szczęście z rozmowy nie wynika to, co stwierdziła Pani na temat psychiatrii i psychoterapii.
@beataswierczynska32455 ай бұрын
@@piotrsobolewski6731 Na nasze szczęście wynika. Z przywołanego faktu, że jesteśmy mózgiem, bo to on faktycznie rządzi reakcjami na bodźce zewnętrzne. To on podejmuje decyzje, zanim zaczniemy je w świadomości uzasadniać, zawsze post factum . To też wynika z obserwacji działania żywego mózgu funkcjonalnym rezonansem magnetycznym. Wiemy, że mózg to algorytm, nie wiemy czym jest świadomość, (występuje też u zwierząt). Wiemy natomiast, że nami nie rządzi, bo choćby nie wiem jak się natężać, to zawsze na ten sam bodziec tak samo zareaguje nasz mózg i nasze ciało, bo organizm to algorytm.. Nie ma więc duszy czyli psyche. To mózg choruje z różnych powodów, a najczęściej z powodu toksycznego dla niego środowiska. A od mózgu jest neurolog. Psychiatra jest wyłącznie od leczenia nieistniejącej w przyrodzie psyche więc prawdziwym lekarzem być nie może i nie jest. Jest egzorcystą z psychotropami. Pozdrawiam