I co - nadal uważacie, że to takie proste? A może jednak jest coś na rzeczy i warto trochę posłuchać, przeanalizować pewne kwestie i zastanowić się, czy lepiej jest montować magazyny samodzielnie, tworząc samoróbki, czy może jednak skorzystać z pewnych gotowych rozwiązań, które na 100% będą działały dobrze i będą naprawdę długowieczne.
@adamkozowski7047Ай бұрын
jednym słowem Tomkowe Żylkowe aku moze rozjeżdzaly się przez uproszczenie budowy lekkie tanie poskręcane taśmą ?
@adamkozowski7047Ай бұрын
ALE WSKAZOWKA DOBRA ZWYKŁY KWASIAK TEŻ JAK CI SPUCHNIE ZNACZY PADŁ
@adamkozowski7047Ай бұрын
POWIEM CI ŻE MNIE MECZY JESZCZE LTO
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@adamkozowski7047 Tomek lubi się bawić i eksperymentować, ale robi to z głową. Niestety jego magazyn mocno się rozjeżdżał i Tomek miał trudności ze zbalansowaniem poszczególnych akumulatorów.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@adamkozowski7047 No jak spuchnie, to raczej jest do kosza. Ale powdów spuchnięcia może być kilka. Wada fabryczna, błędne podłączenie, zbyt mocne rozładowanie i pozostawienie w takim stanie do zasiarczenia się itp.
@pwaldek1960Ай бұрын
😱 Następny. Udało mi się obejrzeć.😮 Całość. Nie będę wyliczał co mi się w filmie nie podobało, nie będę autora krytykował...zwyczajnie więcej na ten kanał nie wejdę. Pozdrawiam.
@TwinkiWinkiАй бұрын
Ja nie dotrwałem do końca, chciałem zobaczyć tą "sławioną" kompresję ogniw w tym magazynie.
@piotrbaginski5725Ай бұрын
@@TwinkiWinki ja też 😅
@EkoNiezaleznyАй бұрын
To pa pa. A gdybyś zmienił zdanie to ja Ci dostępu do treści nie zabraniam.
@smart-offgrid-diyАй бұрын
Hahahaha, uśmiałem się jaki to Pylontech jest kosmicznie dobry. Chyba zrobię kontr film jaki to on jednak nie jest taki dobry i dlaczego. Mam 8szt US2000C i mam wgląd w logi. Przykłady: - cell voltage difference dobija do odcięcia 220 mV, - temperatura dobija do odcięcia 45 st. C, - przy 100% SOC różnica napięć trzyma się pomiędzy 15 a 30 mV a nie jak autor mówi 1mV, - wyżyłowane progi ładowania, - zbyt wysoka krzywa ładowania, - programowe "zacieranie" rozbalansowania przy 89% i 11% pomiędzy modułami, - wartości SOC LIVE godz. 23:10: 77%; 75%; 76%; 77%; 74%; 76%; 81%; 77% a o 16:20 wszystkie miały 100%. - itd. itp. Na koniec jeszcze 3 grosze... skoro BMS kosztuje 2500 a bateria ok 5000 to 15 cel kosztuje ok 2500 - obudowa/15.... to ile kosztuje jedna cela? 100 zł (razy 15 sztuk bo to magazyn 15S o czym producent nie informuje otwartym tekstem) za 74Ah saszetkowej celi? Serio? I to jest produkt PREMIUM? Żart! SOH po 2,5 roku używania 98%. Utrata pojemności 2,5%. Ilość cykli: 212, 226, 228, 211, 315, 308, 275, 305. Pierwsze 4 sztuki montowane po 3 miesiącach od zamontowania drugich 4 szt. Jak ktoś będzie potrzebował więcej informacji to z chęcią się podzielę moimi doświadczeniami z tymi cudami inżynierii zresztą chińskiej o czym autor nie powiedział.
@mikoaj4404Ай бұрын
jak wyglądają różnice w temperaturze między celami przy pełnym ładowaniu od 10-100% ?
@smart-offgrid-diyАй бұрын
@@mikoaj4404 Przy temperaturze otoczenia 20,5 st. i obciążeniu/rozładowaniu ciągłym 50A w całym zakresie SOC są stabilne dla 8 modułów i utrzymują się w zakresie od 24 st do 28 st. Najniższą temp ma moduł włożony do szafy Rack na dole, najwyższą ma moduł na górze. Przy tej samej temperaturze otoczenia i ładowaniu z PV prądem z rosnącą wartością od 0 do 70A (łącznie dla 8 modułów) , w przedziale do 89% SOC temp. są stabilne dla 8 modułów i utrzymują się w zakresie od 25 st do 30 st. Najniższą temp ma moduł włożony do szafy Rack na dole, najwyższą ma moduł na górze. Powyżej 89%, gdy napięcie zaczyna szybko rosnąć do 53,2 V, dwa moduły (1 i 3 licząc od góry w stosie) w ciągu 20 min. wykazują rosnącą temperaturę z 29 st. aż do 45st, do zadziałania zabezpieczenia zbyt dużej różnicy w napięciach na celach, u mnie 220 mV. (2 z 15 cell w module 1 potrafią mieć lekko powyżej 3,65 V). W tym czasie BMS wyłącza ładowanie tych modułów, aż cell voltage difference spadnie poniżej 100mV i próbuje znów doładować moduły. Sytuacja powtarza się do osiągnięcia 100% SOC. Inne moduły w tym czasie ładują już coraz mniejszym prądem rzędu 4-5A natomiast te dwa moduły potrafią przyjmować pik 30A i więcej. Te 2 niezbyt dobrze działające moduły są tzw. modułami z covidowym BMSem, kiedy to brakowało chipów i Pylontech zastosował jakiś inny substytut. Jeśli numer seryjny produktu na pozycji 8 i 9 to „E2” lub „C3” to podchodziłbym z dystansem do tych modułów. Po drodze aktualizowałem firmware, jednak niewiele poprawiło to zachowanie tych modułów. Konkluzja jest taka, użytkownik - zwykły Kowalski, nawet tego nie zauważy, bo musiałby stać przy tym stosie za każdym razem kiedy moduły osiągają 100% SOC, żeby zauważyć że przez chwilę czerwona dioda miga.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Bardzo się cieszę, że mogłem Ci poprawić humor. Nie wiem jakich akumulatorów używasz, kto je sprzedawał i jak masz to wszystko połączone. Jak widziałem 12-sto letnie US2000C z około 4000 cykli pracy mające SoH na poziomie 96%. Zatem mamy nieścisłości. Ja u siebie też prowadzę monitoring każdej celi i wyniki są jednak zupełnie inne - więc?
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@smart-offgrid-diy Dość ciekawa obserwacja. Ja tych negatywnych skutków nie zauważyłem a monitoruję system z dokładnością co sekundę. Wychwytuję wszystkie komunikaty o błędach itp. Myślę, że może masz jakiś wadliwy właśnie covidowy egzemplarz. Większość aku ma E2 lub C3 i zachowują się prawidłowo. Jest jeszcze jedna ważna kwestia. To, że producent dopuszcza ładowanie do 53,2V nie oznacza, że należy te ogniwa do takiego napięcia ładować. zmniejszając nieco napięcie zdecydowanie przedłużymy im żywotność a do tego ładowanie na maksa nic nie daje. To napięcie i tak na początku bardzo szybko spada, więc szkoda ogniw. Oprócz tego ładowanie 50A to więcej niż 0.5C i to tez pozytywnie nie wpływa na żywotność. Wiem, że producent to dopuszcza, bo nawet 1C aku przyjmie. Pytanie tylko po co ładować go aż tak dużymi prądami.
@Phantom-e4xАй бұрын
@@EkoNiezalezny tu zgodzę się, że ładowanie jest mega kluczowe 0.5C to nawet taki max, idealnie jak to jest robione 0.2C, to niesamowicie wydłuża żywotność ogniw, natomiast z V jest troszkę inaczej, trzeba zobaczyć dokładnie jak wygląda krzywa ładowania lifepo4, nie zaleca się, żeby ładować do mniej niż 3.45V na ogniwo, ponieważ wcześniej jest baaaaardzo duży problem z balansowaniem, więc jeśli ktoś ma częste rozjazdy na ogniwach, to to może być główna przyczyna ;) a co do samych pylontechów... ja osobiście mam negatywne zdanie o nich, ale to moje tylko zdanie :) są filmiki na necie, jak po 8 latach US2000C tracą 80%!!!! swojej pojemności, ogólnie chyba całe US2000C to taka nieudana seria, 3000 są już sporo lepsze. Więc o tym, że wszystko jest selekcjonowane, ultra BMS itd itd... to po prostu bujda :) To magazyn jak każdy inny, wszystkie trzeba dokładnie tak samo traktować i producent jest tak naprawdę bardzo mało istotny, dlatego moje zdanie jest takie, jeśli ktoś ma trochę wiedzy, nie boi się, niech składa sam. Ale jeśli ktoś chce mieć spokojną głowę, zależy mu na gwarancji, niech kupuje firmowe i najlepiej z montażem. To tak jak uważam, że Victron to mega świetna firma, chociaż np falowniki MultiPlus II są według mnie gorzej wykonane niż MultiPlus I, ale Victron ma naprawdę świetną gwarancje, wymieniają sprzęt, często nawet jeśli z winy użytkownika uległ awarii, ale mnie nie stać, dlatego wolę Deye :P
@ominguti6345Ай бұрын
Dobre ogniwa firmy EVE (np MB30) kosztują około 360zł za sztukę z polskiego magazynu(z dostawą) . Dobrane przez producenta idealnie do siebie(mam miernik impedancji AC, urządzenie Ebc-a40l do pomiaru pojemności i zestaw rezystorów DIY zrobionych z drutu oporowego za pomocą których testuję rozładowanie z prądem do 1C nawet ogniw 330AH i oscyloskop, więc wiem że ten sprzedawca nie jest złodziejem - to jest 3cia firma od której kupuje, 2 pierwsze były oszustami i wcale nie były tańsze... ). Wraz z zakupem dostałem raport z testowania całej partii 5tyś sztuk (w tym moje 32szt). Są tak dobrze dobrane że te ogniwa których nie testowałem pojedynczo nie wymagają balansowania. Tak funkcjonują dobrzy sprzedawcy z Chin. Do tego 5 lat gwarancji(pod warunkiem że mamy monitoring) i firma zarejestrowana w Unii Europejskiej. Co do BMSów. Kto kupuje ogniwa za 6tyś i BMS za 300zł? Najpopularniejszy BMS to jest obecnie JK (Heltec) 200A cont. 2A balancer z Bluetooth i portem na interfejs rs485. Ten BMS kosztuje 750zł od sprzedawców z magazynami w Polsce. 600zl jak ktoś chce kupić z Chin. Co do kompresji, producenci z doświadczeniem w branży magazynów stacjonarnych (jak np EVE) mają opublikowane krzywe utraty pojemności ogniw z kompresją i bez kompresji. Ja akurat jestem zwolennikiem kompresji ze sprężynami, ale uważam że traktowanie kompresji w stylu "jak nie zastosujesz kompresji to za 3 lata wyrzucisz magazyn do śmietnika" to jest absolutna nieprawda. Różnica w żywotności wynosi 3~4tys cykli bez kompresji, do 6 tyś z kompresją (gdzie żywotność jest określana jako 80% pojemności). 4 tyś cykli to jest prawie 11 lat przy jednym cyklu dziennie. Wybacz ale nie wierzę że którekolwiek z tych ogniw "namaszczone" przez pylontecha, EVE, czy nawet najlepsze BYD będą nadal miały powyżej 80% pojemności za 11lat, chyba że ktoś je przechowuje w lodówce rozładowane do połowy. Jest coś takiego jak calendar aging - starzenie się w czasie ogniw. Czy magazymy będą działać za 10-11 lat? Tak, ale czy będą miały 80% pojemności? (śmiech na sali). 60% tyle przewiduję chyba że ktoś tak jak ja ma magazyn w piwnicy w której jest 15C cały rok i bateria się nigdy nie rozgrzewa powyżej 20C ani nie spada poniżej 13C.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
A ja wiem, że Pylontech przetrwa spokojnie i jego SOH będzie na poziomie 100% albo bardzo blisko tej wartości. Pojemność nie ma prawa aż tak drastycznie spaść jeżeli przestrzega się wytycznych producenta - 0.5C@25 st. C. Pylon jest weryfikowalny bo ma już ponad 13 lat a ich pierwsze rozwiązania do dziś działają bez zarzutów z pełnym SOH.
@sebek6543210Ай бұрын
Z większością się zgadzam. Natomiast co do ilości cykli i tego ile pozostanie energii w akumulatorach, to producenci chińscy pokazują, że podstawa to temperatura i trzymanie się zakresu napięć. Jeśli magazyn ma odpowiedni zapas i nie będzie trzymany wiecznie w pełni naładowany lub w pełni rozładowany, a do tego ogniwa nie będą się grzały ze względu np. na gorące otoczenie lub długotrwałe wysokie obciążenia, to spokojnie za te 6000 cykli będą miały ponad 80% pojemności. Lepszy złożony z głową magazyn 15KWh niż w tej samej cenie 5KWh, ponieważ ogniwa będą mniej obciążone, a w dodatku cykle będą płytsze.
@rezystor1990Ай бұрын
Podesłał byś kontakt do sklepu?
@yaris197412Ай бұрын
@@EkoNiezaleznymam dwie baterię pylontech i po dwóch latach mają już 94% wydajności więc nie reklamuj gówna. Gdy zgłosiłem do firmy powiedzieli że to norma.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@yaris197412 To znaczy, że albo źle podłączyłeś, albo pracują w złych warunkach, albo nie spełniasz odpowiednich wymogów producenta. Nie opowiadaj bajek, bo osobiście widziałem 12 letnie ogniwa Pylontecha mające ponad 4000 cykli i SoH na poziomie 96%. Artystów, którzy na YT mówią, że Pylon jest kiepski jest wielu. A bierze się to jedynie z braku wiedzy.
@mariuszgemidow7081Ай бұрын
Gwarancja działania i sprawności na 20-25 lat to bujda na resorach. Napisz mi która technologia sprzed 20-25 lat jest dziś warta dalszej eksploatacji? Już za 3, 5 lat pojawią się nowe akumulatory, które zdeklasują te obecne. Za kolejne 5 lat znów się technologia kompletnie wymienia. Już przeżyłem kilka takich technologii, które miały funkcjonować wiecznie, a dziś nikt o nich nie chce słyszeć bo są archaiczne i nadają się tylko do muzeum techniki. Dlatego dużo sensowniej jest zastosować magazyn, który może się zwrócić w ciągu 3-5-7 lat niż takie doskonałe cuda, które nigdy się nie zwrócą bo za 10 lat nie bedzie sensu go dalej eksploatować, tylko wymienić na aktualną technologię.
@TwinkiWinkiАй бұрын
Dokładnie. Skoro sprzedawca tak się zapiera że te magazyny będą działać 20 ba nawet 25 lat to dlaczego nie da swojej gwarancji na ten okres? Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, żeby sprzedawca rozszerzył ustawową gwarancję z 2 lat na dowolny okres.
@tomasz251527 күн бұрын
Jest taka technologia !! Akumulatory kwasowo ołowiowy ;p technologiczny dinozaur ale reszta to prawda ;)
@mrgKonrad17 күн бұрын
Jesteś bardzo optymistyczny, że aż za 5 lat wejdzie nowa technologia bo już w tym roku jest testowana technologia CATL 500 Wh/kg dla lotnictwa a dla elektromobilności wprowadził baterie ogniw 205 Wh/kg, które są tańsze od pojedynczych cel LFP. Baterie te są optymalizowane pod kontem ciągników siodłowych choć istnieje odmiana dla autobusów. Ogniwa te mają dużo mniejszą utratę pojemności związaną z cyklami pracy. Choć nie mają tak wielkiej gęstości energii jak cylindryczne ogniwa Tesli a ładować można je maksymalnie 4C, ale na litr biją rozwiązana Tesli na głowę.
@mrgKonrad17 күн бұрын
@@tomasz2515 Akumulatory kwasowo ołowiowe do instalacji off grid, szczególnie do domków letniskowych albo do instalacji, które marnują tylko kilkanaście procent wytworzonej energii w skali roku to bardzo zły pomysł. Akumulatory takie są przydatne na przykład do celów rozruchowych gdzie po rozruchu będą ładowane przez alternator albo do zasilania buforowego. Akumulatory te tracą ogromne ilości energii na samorozładowanie i gdy pracują przy dużym obciążeniu, różnica z akumulatorami LFP sięga nawet tysiące procent, w dodatku aby nie doszło do zasiarczenia po użyciu taki akumulator niezwłocznie należy doładować, co w przypadku off grid nie jest zawsze możliwe. Pojemność takich akumulatorów wyraża dla C24 a dla LFP C1, co najlepiej obrazuje skale marnowania energii przez akumulator kwasowo ołowiowy.
@piotrbpmАй бұрын
Mam samoróbkę na ogniwach saft ,obudowa z dykty za mna 134 cykli bms jbd za 420zł balanser aktywny heltec 200zł hula wszystko aż miło .Nawet jeśli mi to padnie po 5 latach to nie bede miał do siebie pretensji bo nie wydałem kupe kasy na to tylko 1/3 co ten z filmu a mam 12kwh o testowanym pradzie 150A w trybie ciegłym nie śmieszne 50A.Za kilka lat jak padnie mi moja bateria z dykty kupie inne ogniwa w innej technologi i zrobie kolejny magazyn z dykty😅 polski domorosły elektronik zawsze na swoje potrzeby coś stworzy w przystępnej cenie 😊
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Jak masz wiedzę i doświadczenie to możesz robić co chcesz. Mnie bardziej chodzi o tych, co tej wiedzy nie posiadają a uważają, ze wszystkie rozumy pozjadali bo kupili jakiś tani chłam i uważają, że zrobili inwestycję życia. Ja osobiście uważam, ze pewne rozwiązania mają działać latami na zasadzie raz zrobione i 25 lat świętego spokoju. Nie ma czasu na ciągłe dłubanie, poprawianie, serwisowanie, kombinowanie itd.
@arturmolski2068Ай бұрын
Ogniwa saft są kozak!!!!!
@szupek86Ай бұрын
Cylindryczne ogniwa? Miałem kilka takich centralek telekomunikacyjnych od safta, pięknie dzialaja :)
@smiths9791Ай бұрын
@@EkoNiezaleznyWitam, mam pytanie odnośnie tej gwarancji 25lat.Kto jest gwarantem? Można gdzieś się zapoznać z warunkami gwarancji
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@smiths9791 Nie ma czegoś takiego jak 25 lat gwarancji. Producent daje 10 lat gwarancji i można sobie o warunkach poczytać w karcie katalogowej. Natomiast czym innym jest gwarancja na produkt a czym innym jego wieloletnie działanie i święty spokój, dzięki wybraniu rozwiązania, które jest sprawdzone przez lata, dzięki czemu to jak działa jest w pełni weryfikowalne.
@mareksliwinski8717Ай бұрын
Zacząłem zabawę z fotowoltaiką za 12 tys. Połączyłem panele 5.5kw z magazynem energii 15kw i inwerterem hybrydowym (oczywiście wszystko z Chin). .Moje rachunki miesięczne ok.800 zł spadły o połowę. Z ekonomicznego punktu widzenia to rewelacja i o to chodzi. Nie pchajmy się w koszta bo za kilka lat i tak zmieni się technologia
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Technologia być może się zmieni, ale także bardzo mocno wzrosną ceny energii. Wchodzi niebawem (za około 2-3 lata system ETS 2). Można śmiało powiedzieć, że tanio to już było. Do tego ZE przymierzają się do obciążania odbiorców indywidualnych kosztami energii biernej a to min. drugie tyle co energia czynna. Zatem jedynym słusznym rozwiązaniem będzie magazyn energii i OFF GRID. A jeżeli ten ma przetrwać 20-25 lat, to musi kosztować. Tanie rozwiązania trzeba będzie co kilka lat wymieniać a to raczej opłacalne nie będzie.
@tederp540319 күн бұрын
@@EkoNiezalezny Kolego kompletnie nie znam się na temat elektryki , elektroniki i paneli. Znam się za to na finansach, ekonomii itp. Ceny w Polsce i w Europie nie wzrosną bardzo mocno. To puste straszenie bez pokrycia w rzeczywistości które używacie aby montować systemy. Od 6 kwartałów z polski oraz UE wyprowadzają się firmy produkcyjne, dużo zakładów zmniejsza produkcję albo ją zawiesza. Wskaźniki i wykresy pokazują to zjawisko tylko w mediach się o tym nie mówi. W całej UE następuje dramatyczny spadek dochodów podatkowych od producentów. Za około 8-12 kwartałów zacznie się poważny problem z finansami poszczególnych państw. Np. Włochy już w tej chwili szukają każdej możliwości utrzymania i powiększenia produkcji na terenie swojego kraju. Bezskutecznie.
@EkoNiezalezny17 күн бұрын
@@tederp5403 Ogólnie Europe dotknie kryzys gorszy niż ten z lat 20'. Natomiast dalszy dodruk pieniądza, który właśnie się rozpoczyna na masowa skalę wywoła hiperinflację. Ceny wystrzelą w kosmos ale zarobki już nie. Ludzi nie będzie stać na spłatę kredytów, gdy stopy wystrzelą w okolice 25% albo i wyżej. Zacznie się rzeź tych, którzy nie będą mieli oszczędności, jakiejś poduszki finansowej, czy ogólnie dywersyfikacji majątku. Ratunkiem będzie rozwiązanie UE albo bankructwo większości zrzeszonych w niej państw.
@tederp540317 күн бұрын
@@EkoNiezalezny Tak to prawda. Widzę że kolega tez się trochę interesuje problemem. Dodam ze w poszukiwaniu środków opodatkują fotovoltaikę.
@EkoNiezalezny17 күн бұрын
@@tederp5403 Ja się od dawna tym interesuję. Rzadko o tym mówię, gdyż to nie jest kanał ani polityczny ani finansowy, ale warto wiedzieć co nas czeka jeżeli ludzie będą ślepo jak barany dać się strzyc. Czy opodatkują fotowoltaikę? Póki co myślę, że nie a raczej nie mikroinstalacje. Może farmy.
@arturkorba28Ай бұрын
Nie da się tego słuchać naprawdę !!! widzę że ratujecie kolegę zleptobox i wydaje wam się że jest 40milionow baranów w Polsce ????
@piotrbaginski5725Ай бұрын
Bo to klika, wzajemnej adoracji 😅
@dawidnester2430Ай бұрын
Od zawsze wiadomo, że na rozwiązaniach typu plug & play zarabia się najwiecej - wiec dostawca rozwiazan typu US3000C (ktore sa prezentowane), w skrocie bedzie chcial zarobic wiecej, niz dostawca który dostarcza ogniwa. Co do kwestii związanych z długościami przewodów - zgadzam się, muszą być identyczne. Co do ogniw - również się zgadzam - tylko tzw. Grade A z potwierdzeniem - nigdy na słowo. Balansowanie - szalenie istotna rzecz, ale tutaj to bardziej kwestia BMSa niz samych ogniw. Nawet budując magazyn samemu, mozemy taka selekcje zrobić - kupując wielokrotnosc 16 i dobrac w jeden magazyn te, które są do siebie lepiej zbliżone parametrami. Natomiast - uważam, że balansowanie między jednostkami to troche przekoloryzowane - jednostki podłączone równolegle, balansują się miedzy soba z innego powodu. Wspolne zasilanie oraz przeplyw ladunków z wyższego potencjału do niższego w celu osiągnięcia równości. Cena BMSa też w mojej ocenie dużo zawyżona. Co do tej mitycznej kompresji ogniw - jeśli ktoś nie ma pojecia jak zrobić to poprawnie oraz zgodnie z dokumentacja producenta ogniw - to zrobi mniejsza szkode nie stosując jej w ogole. Śledze kanał od dłuższego czasu, fajne treści, estetyczne montaże - zostałbym w tym temacie zamiast zagłębiać się w Internetowe dywagacje między innymi osobami ;)
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Dziękuję za poparcie. Może jak ktoś przeczyta komentarze niezależnych osób, to też będzie to dla nich bardziej wiarygodne. Natomiast jeśli chodzi o balansowanie się pomiędzy jednostkami to oczywiście, że ładunki przepływają aby wszystko się wyrównało, natomiast o tym czy i ile ładunku zostanie puszczone lub wypuszczone z/do ogniw w danej jednostce decydują już BMS'y w tych jednostkach, które komunikują się między sobą i odpowiednio sterują tranzystorami na pokładzie.
@Off-grid144Ай бұрын
Powiem tak Wydalem 4 tys na badziewne ogniwa 15kWhz badzienym BMS pracują od roku wykonaly 150 cykli rozjazd maja 0,005 balanser nie wlaczyl sie ani razu. Po kolejnych 150 cyklach nastapi zwrot kosztow zakupu liczac prad zmagazynowany po 1 zł za kWh moge go wyrzucić i kupic kolejne badziewne ogniwa.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Jeżeli uważasz, że balanser nie włączył się ani razu, to go wyrzuć. Po co Ci on. Ale najlepiej będzie jak pogadamy za np 10 lat i wtedy zobaczysz ile razy wymieniałeś ogniwa, czy całe akumulatory. Porównamy wtedy rozwiązania Pylontecha i zweryfikujemy, które są bardziej żywotne. Do tego jak masz 15 kWh to jeszcze możesz sobie pozwolić na wymianę co dwa lata. Jak policzyłbyś wymianę 200 czy więcej kWh, to raczej już by się to nie spinało finansowo. Do tego czas potrzebny na wymianę itd.
@Off-grid144Ай бұрын
Ale po co balanser miał się włączyć skoro ma ustawione za ma rozpocząć balansowanie przy rozjeździe powyższej 0,030V a na ogniwach jest do tej pory max 0,005V. Żeby nie było nie jestem przeciwnikiem gotowców ale jeśli ktoś potrafi zrobić coś za ułamek ceny fabrycznego to czemu nie powinien tego zrobić. Zgadzam się z tobą że jeśli bym budował magazyn o pojemnościach powyżej 100 200 kWh to pewnie bym kupił fabryczny. A małe są budowane dla przyjemności. I żeby nie było nie krytykuje cię tylko uważam że niepotrzebnie włączyłeś się w ta g.... burzę. Poza tym fajnie że promujesz OFF-Grid. Pozdrawiam
@arturkrzemy3063Ай бұрын
Czyli masz ulep
@Off-grid144Ай бұрын
A na jakiej podstawie to stwierdziles
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@Off-grid144 Ja nie mam nic przeciwko samodzielnemu składaniu. Ale zawsze z głową. Wiem z doświadczenia, że nie da się zrobić czegoś tanio i dobrze. To są dwie rzeczy, które nigdy nie idą w parze. A co do włączania się w G. Burzę, to mnie chodzi jedynie o to, że nie mające wiedzy osoby krytykują Waldka Zepto, a chłopak sobie flaki wypruwa, aby innym pomóc, podpowiedzieć i doradzić. Ale zwolennicy pewnych innych osób na YT zawsze będą tak postępować próbując pokazać, że pozjadali wszystkie rozumy.
@wm144Ай бұрын
Widzę również że zakochał się pan w firmie victron. Wyroby firmy victron są Bardzo dobrej jakości. Ale jest jedno "ale" firma zaczyna tworzyć produkty "nie naprawialne" Kilka tygodni temu trafiłem na materiał filmowy, w którym ktoś podjął się próby naprawy sterownika. Sterownik jest tak skonstruowany, że w zwyczajny sposób nie można go otworzyć aby dokonać naprawy elektroniki. Skrzynka sterownika jest dosłownie zanitowana i wypełniona po brzegi masą, wypełnia całą przestrzeń sterownika. Jednorazówka, To mnie w dużym stopniu zniechęciło do tej filmy. Polecam tytuł: "Naprawa/repair Victron SmartSolar 100/20, po uszkodzeniu wyjścia LOAD. Część 1."
@High.vltg360Ай бұрын
Widziałem chyba ten film. Tak zrobione że jak się uszkodzi to nic praktycznie nie idzie z tym zrobić cieżko nawet się dostać do wnętrza elektroniki.Zaprojektowane tak że jak się zepsuje to tylko kupić nowe.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Widziałem ten film. Ale Victron nie w każdym sprzęcie ma taką konstrukcję. Myślę, że to jest pewnego rodzaju czepianie się. Bo jak nie ma się do czego przyczepić, to szuka się na siłę. Victron jest sprzętem głównie dedykowanym do marine. Czyli fatalne i trudne warunki zawilgocenia, zasolenia, wstrząsów, drgań itp. To dlatego jest zbudowany pancernie. I to jest jego wielka zaleta a nie wada. Ale wiadomo, wszystko możne przedstawić negatywnie jak tylko się chce.
@dawidkapusciok6037Ай бұрын
Kupuje wlasnie od chinczyka 280Ah s16 bms jk razem 4k pln... 14,3kwh... Jak latwo policzyc moj zestaw jest 4 razy tanszy niz twoj. Jesli podziałają 5lat to tak jakby twój 20lat (rzekoma gwarancja). Kazdy rok ponad pięć lat np 7 to 2x4 = 8 lat teojego markowego aku... Jesli bede maila pecha to siada za tezy lata (tak jaby twoj sialdl po 12), jesli bede mial szczescie podzialaja 8-10 (36-40 lat dla teojego aku). Masz do tej logiki jakad uwage ? ;) Zapytaj sie swojego sponsora ile procent reklamacji uznaje i czy prowadzi takie statystki;). Realna reklmacja to 1-2 moze 3 lata... Potem uslyszysz o zlym uzytkowaniu zbyt niskiej temperaturze ładowania w ogrzewanej kotlowni itd. Kiedys kupilem zajebistą markową piłę tarczowa... Po okolo 2 latach uzytkowania posypaly sie rzekomo niezniszczalne zebatki przekladni ;). Wyslalem ja do serwisu na gwarancji...Jako ze tarcze do niej kosztuja kila stów... A nie chcialem zeby mi ja na serwisie zajumali - wroci bez i szukaj wiatru w polu... Odkrecilem tarczę i przykrecilem stara z innego urzadzenia... Ktora lezala od kilku lat w kącie warsztatu - moglem bez moja glupota ;). Dotalem odpowiedz z serwisu ze nie uznaja rekalmacji gdyż stan tarczy wskazywal na niewlasciwe uzytkowanie co spowodowalo starcie kół zebatych ;). Serio ta tarcza nigdy nie pracowala na tym uzadzeniu najzyczajniej z glupoty przykrecilelem jakakolwiek zeby nie stracic 800zł... ;). Tez dawali gwarancje 20lat... Moral - aku spuchnie, cos sie stanie z elektroniką to dostaniesz info ze stan elektroniki wskazuje na zbyt wysoką wilgotność powietrza w pomieszczeniu....;). Tak to działa, Panie sprzedawco;).
@michawencel5183Ай бұрын
Na tego pylontecha jest 10 lat gwarancji.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Zdecydowanie mam uwagę. Po pierwsze nikt nie będzie wymieniał całego magazynu za 4 czy 5, bo to są koszty i logistyczne i samej operacji wymiany a później rekonfiguracji systemu a po drugie Pylontech ma gwarancję na 10 lat i działa bez problemu 20+. Reklamacja 1-2-3 lata, to chyba masz kiepskiego dostawcę. U nas zdarzały się uszkodzone jednostki ale Pylontech jest firmą profesjonalną. Po zgłoszeniu problemu i odpowiedniej weryfikacji, przy kolejnym zamówieniu zwyczajnie dokładają nam ekstra akumulator i nie ma problemu z reklamacją. Ale wiem, wiem Ty uważasz inaczej, choć nie masz pojęcia jak to się odbywa u hurtowników.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@michawencel5183 Dokładnie - jest 10 lat gwarancji i jeszcze nigdy nie mieliśmy problemu z reklamacją, choć zdarzały się uszkodzone egzemplarze. A przerabiamy tysiące jednostek rocznie.
@dawidkapusciok6037Ай бұрын
@@EkoNiezalezny hmmm wiesz co jaki nie hurtownik a producent w innej branży ;) w ramach ISO które wdrożyłem (pełnomocnik ds zarządzania jakością nie ja osobiście)w swoim zakładzie mam kilka procedur ;) między innymi procedurę odnośnie reklamacji ;).Nie pamiętam dokładnie jej nazwy ;) ale audytorzy zawsze się tego czepiają. Oczywiście nie wiem jaki system zarządzania jakością ma producent tego akumulatora... Ale skoro taki renomowany to pewnie jakiś ma. Poproś swojego sponsora aby ujawnił statystyki reklamacji - ja u siebie mam raportowane co roku. Co prawda nikt nie zmusi mnie ani twojego sponsora do ich ujawnienia - to nie jest informacja publiczna, a wewnątrzkorporacyjna... Ale jednak zawsze możesz poprosić o informację lub jako odbiorca B2B o audyt w ich zakładzie.Tylko wtedy musisz na własny koszt kupić bilet do Chin ;). No i Chińczycy robią to niechętnie, w Europie znajdziesz jedynie halę magazynową służąca do dystrubucji...;). Ja kiedyś poprosiłem największego producenta w Europie sprzętu tego na B co połączył się z tym na S ;) (kiedy pracowałem jeszcze na etacie w dużym korpo) o audyt dostawcy.... Walczyli ze mną rok w końcu się przyznali że podzespoly które u nich zakupujemy to chińczyki (nie ich produkty robione w ich fabryce w Chinach) chamskie ordynarne chińczyki którym się tylko naklejki zmienia na pakowaniu w Chinach ;). Także takie bajery to popychaj naiwnym - w Europie się już nic nie produkuje - wszystkie firmy biorą gotowe chińczyki ze swoim logo... Z tym że te renomowane dają Chińczykom dodatkowo dolara do sztuki żeby zrobili jakąkolwiek kontrolę jakości typy - załącz czy w ogóle działa... Co do reszty... Oczywistym jest że twój produkt ma swojego odbiorcę, ludzie zamożni, lub tacy którzy najzwyczajniej nie mają czasu, kobiety które na słowo prąd reagują przerażeniem... Ktoś kto zarabia 50tys miesiąc nie będzie się bawił w robienie samoróbki - szkoda jego czasu... Powinieneś walczyć o tą grupę klientów - a nie przekonywać ludzi którzy potrafią sobie coś zrobić 4 razy taniej i straszyć ich jak to stracą pieniądze;). Wyobraź sobie że nie chodzi o akumulator tylko o kolanko pod zlewem ;). Widziałeś kiedyś hydraulika który przekonuje złota rączek że na pewno nie zrobi tak dobrze odpływu jak on przez co zaleje sąsiadów ba nawet może się utopić jak go zaleje? Tak mniej więcej wyglądasz w oczach większości facetów szukających info o pv, Aku itd. Pogódź się z tym że jest grupa ludzi która nie chce Ci dać 500zł za kolanko i robotę;) tylko zrobi to sama za 20zł... Jak mu będzie kapało to poprawi i tyle... Ale wmawianie że się cała rodzina utopi zostaw babom.... ;) Taka moja rada... Gdyż to co robisz jest bezcelowe.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@dawidkapusciok6037 Pięknie odwracasz kota ogonem. Normalnie perfekcja. Zrozum, że ja nie mam nic przeciwko temu, że ktoś sobie coś tam składa w zaciszu swojego domu. Niech sobie składa. Ale jeżeli wychodzi z tym publicznie i próbuje mnie wmówić głupoty, to muszę się do tego ustosunkować. A komentarzy pod moimi filmami jest cała masa właśnie od ludzi, którzy mają zerowe pojęcie ale się wypowiadają na siłę. Ja tak jak zauważyłeś mam inną grupę docelową i nigdy oferowane przez mnie rozwiązania nie będą dla tych, co to chcą sobie zbudować magazyn energii za 5 zł. Rozwiązania Premium bronią się same a osoby, które mają pieniądze doskonale to rozumieją. A co do jakości, to średnio na 1000 sztuk 1 - 2 są uszkodzone. Czyli jest to tak mały odsetek, że nie stanowi żadnego problemu. Do tego producent zawsze wymienia uszkodzone jednostki dokładając nowe przy kolejnej dostawie. Więc nie jest to żaden problem.
@mrgKonrad17 күн бұрын
Dużo ważnych rzeczy w tym materiale było pominiętych, na przykład skrajne ogniwa podczas pracy mają inną temperaturę przy takim upakowaniu niż wewnętrzne. Jeżeli ktoś się zna na tym, to wie, jaki ma to wpływ na pojemność i balansowanie. Już są rozwiązania, które stosują pasywne chłodzenie aby każda cela miała jak najbardziej zbliżoną temperaturę ale w takiej sytuacji cele nie przylegają bezpośrednio do siebie. Co do samego BMS, to tu wychodzi, że człowiek opowiada o czymś o czym ma nie pełną wiedzę albo forsuje na siłę swoje rozwiązanie. BMSy potrafią obsługiwać ogniwa o różnej chemii, dla uproszczenia będę używał ekwiwalentu 12V. Jeżeli budujemy magazyn 12V to na falowniku będą większe straty niż na magazynie 96V, prąd ładowania i rozładowywania odbija się na żywotności ogniw, testy które widziałem wykazują, że 0,1C przedłuża żywotność i efektywność o kilka procent w porównaniu do 1C, ten magazyn chyba ogranicza do 0,5C. Co do łączenia szeregowego, to w jednym takim magazynie i tak ogniwa są połączone szeregowo, co nieco podkopuje tezę, że łączenie szeregowe jest złe, choć rozumiem tok rozumowania, bo jak mamy 16 ogniw łączonych szeregowo to szansa, że coś pójdzie nie tak jest mniejsza, niż przy 64 ogniwach. Z drugiej strony jeżeli mamy baterie 16 ogniw łączonych szeregowo i połączymy 4 takich baterii, to matematyki nie oszukamy i szanse, że z jednym ogniwem coś się stanie są takie same co przy 64 ogniwach łączonych szeregowo. Co do strat energii przy połączeniu szeregowym, to będą one niższe (falownik, kable), różnice mogą sięgać nawet kilkunastu procent, za to przy dłuższym używaniu jak cele się rozjadą to proponowane na wideo rozwiązanie, na pewno jest do rozważenia choć rozwiązania wysokonapięciowe mają racje bytu wbrew temu, co wynika z materiału. Materiał jest nierzetelny i może wprowadzać w błąd, ale rzeczywiście niskonapięciowe instalacje są bezpieczniejsze, co należy mieć szczególnie na uwadze. Z drugiej strony producent mojego urządzenia z niskonapięciowymi akumulatorami ostrzega, że nieprawidłowa obsługa może skutkować nieszczęściem, więc nie jest tak, jak wynika z materiału, że tylko wysokonapięciowe urządzenia stanowią zagrożenie. Oczywiście temat jest bardzo głęboki i w wielu zastosowaniach przedstawione rozwiązania sprawdzą się najlepiej ale są zastosowania, celowo przemilczane w których rozwiązania wysokonapięciowe są dużo korzystniejszym wyborem.
@EkoNiezalezny17 күн бұрын
Właśnie dlatego Pylontech ma wbudowany Heater. Zdecydowanie prąd ładowania 1C mocno wydłuża żywotność. Rozładowanie większym prądem nie ma aż takiego wpływu. Nie można w materiale przedstawić wszystkiego, bo trwałby on kilka godzin a i tak zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że tego czy tamtego brakło. Natomiast jeżeli ktoś będzie chciał, to i w łyżce wody się utopi.
@matekonАй бұрын
Baterie LTO zaczynają tanieć, także ten tego. Jak się mi skończy net mettering to 2 takie po 10kw stykną :P Szacuję, że wyjdzie mnie to za 10 lat 5000 zł na dzisiejsze. Na razie 200ah 48v 13000 zł od Chinola. 20 000 cyki.
@EkoNiezalezny26 күн бұрын
To i tak jest opłacalne. Jeszcze nie tak dawno około 2 lata temu za 5kWh LFP tyle się płaciło. A właśnie 20k cykli rekompensuje ten wydatek w całości, bo to przyjmując 1 cykl na dobę prawie 55 lat.
@repacar5259Ай бұрын
od tych tematów łysieję od środka głowy podobnie jak ty pozdrawiam
@EkoNiezaleznyАй бұрын
No właśnie. Jeszcze trochę i całkiem będę świecił glacą. A jeszcze 10 lat temu miałem taką bujną czuprynę. Ahhh ten wiek...
@kamilgaazka1368Ай бұрын
Piotr, ale dlaczego nie dajesz alternatywy.Pylontech wytrzyma 10lat, zgadzam sie, tylko pomyśl ile kosztował 3 lata temu a ile teraz? Czy to znaczy że jakość się pogorszyła? Baterie bardzo szybko tanieją. Jeśli ktoś chce kupić badziew na 3 lata i później ponownie go kupić za1/3 ceny to i tak wyjdzie taniej. Jak ktoś ma kasę i nie chce sobie zawracać głowy to kupi uCiebie i będzie miał do emerytury. Pozatym są lepsze baterie od LFP np LTO, są 4 razy droższe, ale pod każdym względem lepsze, nikt ich nie poleca bo są drogie ale co będzie za pięć lat?
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Masz alternatywę - np. akumulatory LFP Victrona. Jakość się nie pogorszyła. Zwyczajnie ceny spadają, bo technologia się upowszechnia a nakłady inwestycyjne producentów na badania, projekty etc. zaczynają się zwracać. Tak jest z każdą technologią. Najpierw kosztuje krocie, a następnie z czasem tanieje aż w końcu jej miejsce wypiera nowa lepsza technologia. Z resztą wypowiedzi się zgadzam. Natomiast LTO myślę, że pięć lat to jeszcze zbyt mało. Ale za dekadę prawdopodobnie będą kosztowały tyle co dzisiaj LFP. Wówczas LiFePO4 będą kosztowały dziesiatą część tego, co kosztują dzisiaj a na horyzoncie będzie kolejna nowa o wiele lepsza technologia.
@netinstalАй бұрын
A jak Piotrze ustosunkujesz się do magazynów tak zwanych Black od Waldka to też są profesjonalne rozwiązania tylko no name ? UFO power to też poważna marka ? A co z tymi magazynami w plastikowych obudowach redo itp ?
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Nie znam Black. UFO Power to bardzo dobre rozwiązania z certyfikatami i przebadane oraz dopuszczone do obrotu na rynku europejskim. Nie jest to jakiś domowy składak budowany w garażu po godzinach i pchany na rynek za bezcen.
@Bemx2kАй бұрын
Nadchodzi w końcu koniec magazynów energii 15kWh w cenie 30tys zł :) życzę wszystkim, żeby standardem było 15kWh poniżej 15tys zł , gdzie zyski ze sprzedaży to 20-30% na sztuce, a nie jak dotychczas 45-50% :)
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Ja myślę, że to już dawno nadeszło a zyski są dużo mniejsze niż 20% na sztuce. Jak każdy rynek tak i ten jest regularnie niszczony i psuty i finalnie prawie nikt nie będzie tutaj zarabiał.
@Bemx2kАй бұрын
@@EkoNiezalezny Tak się składa, że mam dobrego znajomego, który od 20 lat mieszka w Stuttgart'cie i od 5 lat pracuje w dobrze prosperującej firmie instalacyjnej . Montują instalacje PV , kolega twierdzi że to co się na tym rynku u nas wyrabia to wolna amerykanka albo dziki zachód . Twierdzi że obserwując branżę w Polsce zauważył wielokrotnie że zyski na niektórych komponentach są większe niż w znacznie droższych Niemczech . Taka Polska natura , gdzie Niemiec zarobi 15-20% Polak musi zarobić 40% i ciągle narzeka, że mało :)
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@Bemx2k To nie jest prawda. Może niektórzy mają takie marże, ale myślę, że są to jednostki. Z drugiej strony tez nie ma się co dziwić. W Niemczech nie ma tak idiotycznych przepisów jak w Polsce i wszystko jest prostsze a zwłaszcza prowadzenie przedsiębiorstwa. A w Polsce - no właśnie - katorga i droga przez mękę a każdy przedsiębiorca to z definicji w oczach władzy złodziej i oszust. To jak ma być normalnie w tym kraju?
@vinylmax12wirworld97Ай бұрын
Cześć, Problem jest czasem nie związany z ceną... Chodzi o to że powstaje nowy model jak Force H2 i już jest "namaszczony " jako dedykowany... do konkretnych modeli. I teraz pytam , czy falownik certyfikowany sprzedawany na rynek niemiecki z poza listy dedykacyjnej będzie mógł współpracować z magazynem ? Pytam dla tego ponieważ widzę, że osobno są sprzedawane ogniwa w kompletach i osobno BMS.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Przy wysokonapięciowych tak jak właśnie Force H2 albo ostatnio H3 BMS jest właśnie osobno jako jednostka zarządzająca. Dzieje się tak dlatego, że sama architektura jest o wiele bardziej zaawansowana i skomplikowana a zarządzenie wysokim napięciem jest o wiele trudniejsze niż w przypadku rozwiązań niskonapięciowych. Ale co do zasady jeżeli falownik będzie wysokonapięciowy i będzie wspierał komunikację CAN, to nie widzę powodów, dal których taki system miałby nie działać prawidłowo.
@Rico_00777Ай бұрын
Piotrze od wielu miesięcy sam buduję magazyn, w zasadzie budowa jest na etapie edukacji i ciągle nie powstał ze względu na moje wątpliwości, wiem na pewno, że: - pakiet 16 ogniw będę solidnie kompresował, - poszczególne ogniwa będą połączone elastyczni busbarami, - wszystko zostanie dokręcone kluczem dynamometrycznym, - balanser aktywny będzie nie za 300 a za 1000. Obejrzałem już setki filmów w temacie i tutaj zwrócę się do pozostałych majsterkowiczów, bezpieczeństwo jest najważniejsze, tutaj nie ma kompromisów.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Bardzo podoba mi się Twoje podejście. Nie na rympał, byle coś zrobić i powiedzieć - mam magazyn samoróbkę. Podchodzisz rozsądnie i przede wszystkim jesteś świadomy zagrożeń. A to jest najważniejsze.
@marcinh7505Ай бұрын
Niskonapięciowe vs wysokonapięciowe: ^Robisz sam dla siebie -> niskonapięciowy ze swoimi wadami i zaletami ^masz fundusze -> wysokonapięciowy ale tylko gotowe rozwiązania (BYD/SOFAR/LG/inne) Przez miniony rok (mała firma, 4 osoby) zrobiliśmy troszkę ponad 40 instalacji PV, wszystkie z falownikami hybrydowymi (Fronius lub Sofar) i wszystkie na wysokonapięciówkach. Dlaczego? PV na dachu zabiera najwięcej czasu, wchodzisz do domu i gotowe rozwiązanie wysokonapięciowego magazynu energii jest szybkie: podstawa, moduły ustawiamy na sobie, na górę BMS do podłączenia i po sprawie (ok w sofarze trzeba moduły pospinać). Wydajność montażu wygrywa, gwarancja też na plus. Tu chciałbym dodać że obszar działania Niemcy, północ Berlina. Aczkolwiek do swojego domu rodzinnego mam w planie oprzeć instalację na Deye niskonapięciowym i magazynie DIY z JK inverterowym BMSem, z czego nad wyborem cell cały czas śledzę rynek i chcę dobrze wybrać ;)
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Gotowce są szybkie w montażu ale nie są i nie będą tak skalowalne jak magazynu szyte na miarę pod dane potrzeby. HV jest o wiele bardziej niebezpieczny, zwłaszcza jeżeli w domu są np. dzieci. Jak będzie tych magazynów dużo i zaczną się pierwsze porażenia i zgony, to zapewne pojawią się regulacje prawne w tym zakresie. Ja nigdy w domu nie zrobiłbym sobie magazynu HV (oczywiście nie mówię o jakichś testach, tylko o rozwiązaniu produkcyjnym).
@michawencel5183Ай бұрын
@@EkoNiezaleznyprzecież w domu masz dziesiątki urządzeń wysokonapięciowych. Nie zapomnij wyrzucić tv i lodówki bo niedługo mogą Cię porazić.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@michawencel5183 Po pierwsze nie aż tak wysokonapięciowych, bo 230/400 to delikatna różnica między 400-800 a do tego jest różnica między porażeniem prądem przemiennym a prądem stałym. Jak nie wierzysz to możesz sprawdzić na sobie a później jak dasz jeszcze radę to daj znać, co z eksperymentu wyszło 😉(oczywiście żartuję - nie próbuj tego robić).
@marcinh750523 күн бұрын
@@EkoNiezalezny @EkoNiezalezny HV samemu robione w mojej opinii jest niebezpieczne robione bez wiedzy i doswiadzczenia, jeśli gotowe rozwiązanie producenta jest ok. Ale Twoja opinia i tyle. Choć przyznam rację że w kwestii skalowania magazynów niskonapięciowe na tą chwilę z rozwiązań budżetowych wygrywają. Wiem że promujesz swoje rozwiązania, ale np w przypadku BYD nie masz żadnych przewodów między modułami magazynu, a każdy moduł jest 16P... Więc po co krytykować jak się nie zna?
@EkoNiezalezny23 күн бұрын
@@marcinh7505 Bezpieczeństwo ponad wszystko. Wiem, ze niektóre gotowe rozwiązania są ustawiane jeden na drugim i łączone przy pomocy szyn przewodzących pomiędzy modułami. Ale i tak jeżeli budujemy większy taki magazyn to między kolejnymi stosami musi być jakiś przewód i to wówczas jest jego najsłabsze i najmniej bezpieczne ogniwo. Przy wysokim napięciu stałym szanse na przeżycie w przypadku dotknięcia się tam gdzie nie potrzeba są znikome. Do tego ryzyko powstania łuku. Niskie napięcie nie ma takiego problemu i tak jak napisałeś jego skalowalność jest o wiele większa. Zatem moja krytyka jest tutaj w pełni uzasadniona, zwłaszcza jeżeli chodzi o samoróbki.
@mikolaj98p47Ай бұрын
W pakietach od 2s do 4s przeszedłem przez kilka bms'ów, pierwszy myślałem że jest uszkodzony, idealnie zbalansowane ogniwa o tej samej impedancji spiąłem a bms zaczął spalać energię ze wszystkich ogniw, drugi egzemplarz tego samego bms'a (bo może ta sztuka była wadliwa) tak samo, 3 bms jaki zamontowałem do tego pakietu tylko chwilę mignął na jednym ogniwie i dalej działał jak marzenie, z tym że zamiast kosztować 20zł to kosztował 50zł, po tych płytkach doszedłem do wniosku że lepiej zrobić swojego bms'a niż kupować tego typu płytki, i prąd balansowania mogę dostosować po swojemu i parametry kiedy ma zareagować. Co do bms'ów na 48V to już uważam że bms jak spełnia określone wymogi pracy (i co ważniejsze sprzedawca i producent za nie ręczą i udzielają gwarancji i darmowej wymiany) to można śmiało się z nimi bawić, akumulatory nie odczują czy mają bms'a za 100zł czy za 5k, ważne by bms działał i nie ogrzewał ogniw, to drugie w przypadku tych tańszych chińskich modułów jest trudniejsze. Nie ma też jednoznacznej receptury na to czy wybrać tańszy moduł czy droższy, wszystko zależy od naszych wymagań i podejścia. Człowiek jeszcze nic idealnego nie stworzył, każda rzecz jest w jakimś stopniu awaryjna, Victron, apple, (chiński) jk-bms, czy jakakolwiek inna firma mają swoje awarie jedyne co ich wyróżnia spośród konkurencji to podejście do klienta, apple jak telefon ma awarię nie bawi się w naprawę czy wymianę modułu wymieniają cały telefon, Victron ma dobrze udokumentowany system i dobry kontakt z klientem, natomiast chińskie firmy już niekoniecznie. Sam jak próbowałem znaleźć komponenty do swojego bms'a to się zdziwiłem ile kosztuje sam kontroler (100zł netto od renesas/intersil), do tego jeszcze dochodzi mikrokontroler i umiejętności programowania. Gotowy eval dla tego kontrolera kosztuje ok 1.5k. Nie ma dobrze i tanio, można co najwyżej pójść na kompromis jakość-cena. PS: Propos fryzjera to ja jestem zbyt leniwy na to, raz na kwartał skoczę, a wygląd przemilczę xd
@lukas181118Ай бұрын
Proponuję zajrzeć na kanal do Andiego z Off-Grid Garage :D Rezystancja itp do są suche fakty podczas kapletowania . Apropo cykli to jakbyśmy codziennie ,,doili,, baterie to 3k cykli = 10 lat ok ale pomyśl jak będziemy co drugi dzień ? To juz 20 lat . A te 3k cykli to nawet B gardę ( ess-y) wytrzymają . W gotowych zestawach ( pylontech i inne) płacimy za wiedze , za to ze ktoś to umiejętnie poskładał za nas , płacimy za firmę , za support. Ale jeśli umiesz sam to nic nie stoi na przeszkodzie kupna EVE cell plus JK i jeszcze na wakacje zostanie lol . Aha lifepo4 cele pracują w zakresie 2.5v - 3.65v a nie 3.8 ? Cenię Cię za weiedze o Victronie ale sorry o bateriach to Ty kolego mało wiesz
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Ależ jak najbardziej się zgadzam. Właśnie pod koniec użyłeś słowa klucza - "Ale jeśli umiesz sam to nic nie stoi na przeszkodzie". Ja nie mam nic przeciwko DIY, ale z głową i mądrze a nie na rympał, na byle czym i aby tylko coś tam zadziałało. Bo takie zabawy kończą się źle a potem ludzie mówią jakie to te magazyny energii są niebezpieczne, bo się palą. Wiem w jakim zakresie pracują ogniwa. Natomiast widziałem materiały, gdzie ludzie ładują je nawet do blisko 4V. Chodzi o to, że porządny system do czegoś takiego nie dopuści ale jest wielu oszołomów, którzy nawet twierdzą, ze BMS jest nie potrzebny, bo bez niego też działa. A co do napięcia to osobiście uważam, że najlepszym przedziałem jest 2.9 - 3.5V. Najbardziej wydajna praca i najdłuższa żywotność. W pozostałym zakresie nie wiele to daje a ogniwa cierpią skracając możliwy ich czas użytkowania.
@slaweklysonАй бұрын
Kazdy ma swoje podejście do tematu i to prawda lfp zaczyna być popularne ma wady i zalety jest badzieǰ wrażliwe ma duzo mniejsza rezystanje niż typowe liony .Potrzebuje tez ze wzgedu na durzo mniesza krzywa rozładowania dokładnieszych danych aby rozjazdy były nie liczone w 0.1 ale w setnych 0.01 - i datego inne ceny zagadnie jest wiele które się kumuluja i daja końcowy efekt liczony w miesiacach albo latach ilośc cykli ? pozdrawia praktyk hobysta -mam melexa 668 z bateriami lfp które maja 14 lat - a bezpieczeństo to podstawa 👍
@Mazip007Ай бұрын
Jeżeli ktoś próbuje budować magazyn to najważniejszą sprawą jest odpowiednie jego ściśnięcie, aby nie miał możliwości puchnąć. Zrozumcie w końcu że jeżeli na przykład po roku ogniwo lub nawet cały magazyn zacznie puchnąć to wtedy będzie już za późno, gdyż ogniwo już nie wróci do pierwotnego stanu nawet jak ściśnie się go z siłą tych 300 kg. Druga ważna sprawa to jest wyrównanie ogniw przed użyciem i najlepiej też zastosować balanser. Trzecia i jak dla mnie kolejna najważniejsza rzecz to zakres pracy akumulatora. Fajnie pokazały to testy z kanału Panele Fotowoltaiczne. Jak dla mnie sensowny i bezpieczny jest zakres od 3.1v do 3.42v.
@domeritumАй бұрын
Też sobie zbudowałem taki magazyn i zgadzam się z Tobą w 100%. To są kluczowe aspekty. Z autorem mogę zgodzić co do jakości tych cel, tak naprawdę nie mogłem zweryfikować czy są GRADE A. Załóżmy, że nie wytrzymają 6000 cykli tylko 2000. Jakie to ma znaczenie przy żywotności lfp przewidywanej na średnio 10 lat. Rocznie zrobię max 80 cykli. Długość przewodów do bms nie ma wpływu na rozjazd napiec, co najwyżej może zmienić się odrobinę czas balansowania. A już to, że za 300zl BMS to śmieć to autor mocno odjechał. JK to świetne balansery w przyzwoitej cenie. Balansowanie ustawione mam od napiecia 3.38 i czasami coś tam się lekko prostuje. Do 3.12 balanser nie pracuje a rozjazd na ogniwach przy prądzie rozladowania wynoszącym 0.5C wynosi od 0.001 do max 0.005. Proponuję autorowi złożyć taki magazyn samemu na tych tanich ogniwach, oczywiście zachowując wszystkie zalecenia co do budowy magazynów i wtedy testować i dokonywać oceny. No jak można czegoś nie testować i wydawać wyroki. To nie jest profesjonalne podejście do tematu i tyle.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Zgadzam się z Tobą w 100%. Tylko żeby jeszcze inni podzielili nasze zdanie, to byłoby super.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
2000 cykli czy 6000 cykli - to ma zasadnicze znaczenie. Ale przy najgorszym gatunku typu C 2000 cykli to raczej marzenie. Magazyn ma pracować cyklicznie i raczej w sposób ciągły. Jeżeli będzie robił 80cykli rocznie, to albo będzie bardzo dużej pojemności albo będzie pracował co któryś dzień. Zatem jego okres pracy nie wyniesie 10 lat. Ja testowałem różne BMS'y - JK też. Miałem przeróżne problemy. Do tego co jakiś czas staram się komuś pomóc i na ogół te wszystkie dziwne rozwiązania nawet gdy uda się w miarę ustawić a ogniwa zbalansować, to po kilku dniach lub tygodniach znów się rozjeżdżają. Dla mnie nie ma to sensu. Lepiej jest kupić gotowe i sprawdzone rozwiązanie i to jeszcze z rekomendacją takiej firmy jak Victron aby być pewnym, że ono działa i działać będzie długie lata perfekcyjnie.
@ominguti6345Ай бұрын
Wybacz... Ale nie wiesz o czym mówisz. Poczytaj więcej najlepiej karty katalogowe firmy EVE dla ogniw MB31. Tam jest napisane że ogniwa puchną w trakcie starzenia z siłą 5 kilo Newton'ów. Jak sobie zrobisz obudowę która je od tego powstrzyma to tak jakbyś je ściskał z siłą 5 ton. Wszystkie zaworki Ci wystrzelą. Obudowa ma zapewnić ciśnięcie z siłą 300kg a nie nie 5ton. Specjalna pianka lub sprężyny to podstawa, albo daruj sobie kompresję i pogódź się z tym że ogniwa utracą 20% pojemności po 4tys cykli a nie po 6tys.
@Mazip007Ай бұрын
@@ominguti6345dobrze wiem o czym piszę, gdyż właśnie dzięki takim komentarzom jak tu napisałeś teraz mam 48 ogniw uszkodzonych. Nie uszkodziła mi się jedna ani dwie cele tylko wszystkie szlag trafiło. Jestem jakieś 8tys zł w plecy i magazyn 51.2v270ah po ok 400 cyklach jest w stanie zmagazynować może 6kwh. Wiem że za chwilę napiszesz że albo źle go poskładałem albo źle użytkowałem itd itp lecz prawda jest taka że nawet mocna taśma klejąca jak również tzw płyta paździerzowa nie są wystarczające aby zabezpieczyć akumulatory przed puchnięciem.
@Kamil22255Ай бұрын
To jest dobry system ale dla instalatorów bo sprawdzone i gwarancja. Ja będę za miesiąc budował własny magazyn i przekonam się jak to jest na prawdę. Użyję do tego ogniwa 320ah klasy A oraz jk bms i Victron mp2 gx.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
I bardzo dobrze. Jak zbudujesz to daj znać co z tego wyszło i jak to działa i czy po kilku tygodniach/miesiącach pracy akumulatora nie będzie się on rozjeżdżał.
@januszzakrzewski3916Ай бұрын
Witam. Mam pytanko. Dlaczego promujesz bardziej te Us3000 a nie np.te Us5000. Zastanawiam się nad inwestycją w takie magazyny energii.Posiadam EasySolar II GX. Pod jakim względem są lepsze poza oczywiście pojemnością.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
To nie jest tak, że są lepsze. Działają dokładnie tak samo. Różnica jest w pojemności oraz w mocach jakie możemy z nich pobierać lub jakimi możemy te jednostki ładować. Dany rodzaj dobiera się pod projekt. Np. na filmie o magazynie 264kWh były US5000 a np. u mnie będą US3000C mimo, że magazyn będzie miał 540kWh. To wszystko zależy od rozkładu obciążeń na ogniwa, od liczby busbarów pośrednich, możliwości ustawiania wszystkiego w danym pomieszczeniu itp.
@MrZoltanaАй бұрын
Fajny film, jest w nim dużo potrzebnych informacji dla ludzi zaczynających zabawę z magazynami. Fryzjer co miesiąc to norma u mnie też.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Dzięki. Staram się dzielić wiedzą, a że nie wszyscy potrafią to docenić to już na to nic nie poradzę. Te włosy mogłyby jednak wolniej rosnąć.
@witoldsz18Ай бұрын
Czy możecie napisać kto ile czasu ma magazyn samoróbkę i ile cykli już przetrwał. Zobaczymy czy są jakieś pracujące latami. Ja jestem nowicjuszem 4 miesiące magazyn i dopiero 30 cykli.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Myślę, że przy samoróbkach będzie to na tym etapie trudne do określenia. Natomiast rozwiązania gotowe są na rynku od kilkunastu lat i są już weryfikowalne. Dlatego osobiście zawsze będę polecał gotowe magazyny takie jak Pylontech a nie jakieś domowe składaki.
@beti-hr7ooАй бұрын
To się nazywa lojalność pierwszy był Portatos teraz Atos murem za Aramisem tylko jeszcze Dartanian z Kużebnik i będzie komplet
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Zdecydowanie tak być musi. Nie wyobrażam sobie inaczej.
@KokinSSJАй бұрын
Fajnie, że pylontech poszedł do przodu i daje dodatkowe blachy do osłony aku - po otwarciu zewnętrznej osłony widać obudowy metalowe na aku, w starszych wersjach obudowa była zarazem jedynym dociskiem, co przy takiej powierzchni nie powodowało odpowiedniego ścisku (dla potwierdzenia są nawet filmiki z balonami na obudowie na youtube dla pylontech). Czy obecnie to wystarczy, nie wiem nie rozbierałem i nie analizowałem jak te case są zbudowane. Zaciekawił mnie temat samych aku, bo w pylontech korzysta z płaskich cel - 15S2P, połączone za pomocą PCB, a chińskie wersje to są jakoś zwijane i wg mnie podczas zwijania mogą być "łamane" na krótszym boku - wg mnie lepiej pylontech. Co do BMS - jak każdy sprzęt może się zepsuć, a danych o ilości problemów ze sprzętem konkretnej marki to zawsze ciężko się dowiedzieć, ile % sprzętu i po jakim czasie się psuje. Chyba dość łatwo dostępne informacje o awaryjności to można zobaczyć w sprzęcie komputerowym np. dyski mają podawane MTTF. Aaaa i nie twierdze, że składanie magazynu jest proste. Pozdrawiam PS. Czy tylko ja zastanawiam się, w jaki sposób zrobić zabezpieczenia przeciwpożarowe - nie licząc bezpieczników i czujników temperatury urządzeń? A może nie ma sensu, ale ja się nie zgadzam, życie nauczyło mnie: "double check!!!"
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Pylontech od czasu swojego powstania wyeliminował całą masę błędów i wiele poprawił. Także zarówno wersja US3000C jak i US5000 są dopracowane do perfekcji. Biorąc pod uwagę to, że montujemy tysiące tych akumulatorów i średnio 2 na 1000 mają jakiś problem, to raczej ilość awarii nie jest duża i spokojnie mieści się w dopuszczalnej tolerancji.
@krychu3095Ай бұрын
Bateria tesli ma rozne dlugosci kabli balansujacych. Wiekszosc producentow baterii uzywaja BMS firmy JK, nieraz one wystepuja pod inna marka ale to jest produkowane w tej samej betoniarce.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Zapewniam Cię, że bateria Tesli jest tak zaprojektowana aby wszystko funkcjonowało jak należy. Projektowali ją inżynierowie, którzy zęby na tym zjedli a nie jacyś domorośli wynalazcy. Zatem to raczej kiepskie porównanie.
@krychu3095Ай бұрын
@@EkoNiezalezny do ciebie bez kija nie podchodz hihi
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@krychu3095 Ja aż taki straszny nie jestem. Serio. Lubię dyskutować merytorycznie na różne tematy.
@Off-grid144Ай бұрын
Mnie jeszcze ciekawi to słynne sciskanie i kompresowanie ogniw. Konkretnie jakimi śrubkami i jak potężnymi blachami sa kompresowane te ogniwa w tym magazynie do tych ok 300 kg tak aby się nie odkształciły. Zwrócę tylko uwagę że w dwóch rzędach ogniw to będzie juz 600kg
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Po pierwsze tu nie chodzi o 300kg tylko o siłę do 300kg. Ale musi ona być odpowiednia, aby ogniwo było długo żywotne.
@dikkajn8185Ай бұрын
Ogólnie wolę sprzęty od Deye pozdrawiam
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Cóż - każdy ma prawo wyboru. Finalnie zobaczymy, które rozwiązania są dłużej żywotne Deye, czy Victron + Pylontech. Czas wszystko zweryfikuje.
@slawradАй бұрын
Witam.Montaz takiego systemu hybrydowego w momencie zakupu boli jak cholera ,ale minęły 2 lata i zapomnialem ze wydałem 😁i zapomnialem ze go mam.Jest totalnie bezobsługowy.Dla mnie bezpieczeństwo było priorytetem.I żeby nie było ,nie montował mi tego Piotr.Pozdrawiam
@EkoNiezaleznyАй бұрын
I właśnie o to chodzi. Moim zadaniem nie jest za wszelką cenę sprzedać komuś Pylontecha, czy Victrona. Moim celem jest edukowanie w zakresie rozwiązań, które raz zakupione i porządnie połączone w jeden system sprawią, że zostaje osiągnięty cel a inwestor śpi spokojnie nie martwiąc się, czy wszystko na pewno dobrze zrobił i czy coś się nie zapali, lub komuś innemu nie zrobi krzywdy.
@Kenny88Ай бұрын
Nabyłem ogniwa 18650 z Tesli. Wydaje mi się, że powinny posłużyć wiele lat. Depakietowane ogniwa używam od 3 lat i można przyjąć, że spadek pojemności wynosi do 10%. Najtańszy BMS. Dużo tu jest niuansów mających znaczenie. Jeden moduł zgrzewany taśmą mi się rozjechał. Wystarczy jedno wadliwe ogniwo i cały pakiet do rozbiórki. Masa roboty. Czyli zależy jak budujemy i z czego. Budżetowe rozwiązania też są osiągalne. Warto innych informować by sami wybrali optymalne rozwiązanie.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Ale o to właśnie chodzi. Ty jesteś jedną z tych świadomych osób i wiesz co z czym się je, czego się spodziewać i jak coś kupujesz, co nawet będzie tańsze to znasz ryzyko. Niestety wielu nie ma o tym pojęcia a to kończy sie tragicznie.
@domeritumАй бұрын
@@EkoNiezaleznyz całym szacunkiem... poproszę ten jeden przykład na ogniwach lfp
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@domeritum Przykład na co, bo nie rozumiem?
@domeritumАй бұрын
@@EkoNiezalezny Na tragedię. Napisał Pan, że kończy się tragicznie.. tzn jak? Poproszę przykład tej tragedii.
@SiBex_ovhАй бұрын
@@domeritum podrzucę alternatywny z drugiej strony, 2lata temu już sobie wyrobiłem opinię poprzez kanał... i serię odcinków "WHY WE WILL NEVER BUY PYLONTECH AGAIN" więc przyganiał..
@tiemanowoАй бұрын
Oczywiście że nie masz racji. Nie każdego stać na "wywalenie tyle kasy" co ciebie, więc ludziska robią co mogą żeby mieć magazyn energii, a przy okazji jeszcze starczyło na paliwo do samochodu, raty na kredyt, ubezpieczenie, przedszkole i masę innych wydatków.
@wiesawkopera5156Ай бұрын
Chciał bym się zagłębić w temat różnic magazynów i zrozumieć argumenty Pana argumenty. Magazyn niskonapięciowy jest lepszy bo są połączenia równoległe, ale w pakiecie magazynu wszystkie ogniwa są połączone szeregowo. Gdzie tu lepsza i wydajniejsza praca oraz większa żywotność ? W wysokonapięciowych są przewody cieńsze (mniejszy prąd), ale są jakieś problemy które się nawarstwiają i są jakieś komplikacje. Bardzo bym prosił o wymienienie z 2,3 jakie problemy się nawarstwiają i jakie komplikacje się pojawiają ? Mówi Pan że tylko kable tańsze, no nie tylko kable ale również inwertery :) Wysokonapięciowe muszą zużyć więcej energii aby podtrzymać pracę BMS'a. Jedyne co mi do głowy przychodzi to to że jest więcej ogniw, ale to chyba logiczne że 32 ogniwa wymagają trochę więcej energii niż 16, 16 więcej niż 8 i tak dalej... Proszę to wytłumaczyć. Więcej energii potrzeba aby utrzymać trafo - prosił bym jakieś dokładniejsze wytłumaczenie. Wydaje mi się że aby trafo "działało" wymagany jest prąd zmienny - w energetyce przyjęło się że im wyższe napięcie tym mniejsze straty przy przesyle energii. Z czego wynika to większe zapotrzebowanie na energię ? Jaka jest różnica w zużyciu energii do podtrzymania stycznika przez który przepływa 50A a ile więcej on zużyje jak przepływa przez niego 17A ? Rozumiem że stycznik przy niskim napięciu, przez który płynie 50A nie ma problemu ze spawaniem ? Bardzo proszę o słowo wyjaśnienia. Co do niebezpieczeństwa magazynu wysokonapięciowego, to tak samo jak z samą instalacją fotowoltaiczną, tu również występują duże napięcia, w czym taki magazyn wysokonapięciowy jest bardziej niebezpieczny od samej instalacji PV ? Bo ma obudowę ? 😉
@ominguti6345Ай бұрын
Ok, to ja spróbuję odpowiedzieć, bo akurat ti kilkoma sprawami się z autorem zgadzam. Wysoko napięciowe magazyny są niebezpieczne to raz (prąd stały może nas zabić nawet po porażeniu które wydaje się nie mieć konsekwencji) ale pytanie było o połączenie szeregowe magazynów vs połączenie szeregowe ogniw wewnątrz magazynu. Otóż różnica jest taka że napięcie każdego ogniwa jest monitorowane i nadzorowanie przez bms. A jak połączymy te magazyny szeregowo to nic nie monitoruje żeby jeden nie rozjechał się z drugim (dałoby się coś takiego zrobić, ale obecne oprogramowanie tego nie obsługuje). Dwa, obudowa urządzenia i wiele elementów wewnątrz jest na potencjale masy(lub zero). To jest najwyżej 58V w jednym magazynie. A jak ich połączymy 5 szeregowo to ten co jest "najwyżej" ma ponad 200V a izolacja jest zaprojektowana na 60V! Poza tym zabezpieczenia nisko napięciowe nie muszą do tego stopnia uwzględniać problemu gaszenia łuku DC wysokiego napięcia. Itp. Co do wyższego zużycia energii, nie wiem.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Bardzo proste. W pakiecie mamy połączenia szeregowe. Jeżeli tutaj któreś ogniwo nawali a BMS jest wysokiej klasy i to wykryje, to dany moduł zostanie odłączony a reszta działa. Taka awaria nie ma wpływa na działanie pozostałych modułów połączonych równolegle i zmniejsza się jedynie pojemność takiego magazynu. W przypadku połączenia szeregowego wszystkich modułów cały magazyn działa tak dobrze jak najsłabsze jego ogniwo. Pojedyncza awaria w zasadzie unieruchamia magazyn. Zarządzanie wysokim napięciem jest dużo trudniejsze niż przy niskim napięciu. Im wyższe napięcie tym większe ryzyko powstania łuku elektrycznego. Nieprawidłowe dobranie przekroju przewodów (bo jak mogą byc cienkie, to czemu nie z marketu - będzie taniej) może prowadzić do przebicia przez izolację (zbyt mała jej rezystancja). Itp. Inwertery nie koniecznie tańsze. Wysokonapięciowe profesjonalne rozwiązania mają o wiele bardziej skomplikowaną konstrukcję. No właśnie logiczne. I dlatego nie ma sensu stosowanie magazynów wysokonapięciowych. Ryzyko porażenia jest dużo większe a mniejsze koszty przewodów będą przeniesione na droższe zabezpieczenia, dodatkowe styczniki etc. Im wyższe napięcie tym oczywiście mniejsze straty. Ale utrzymanie zasilania samej przetwornicy zużyje więcej energii. Do tego potrzebe także więcej układów kontrolnych, które także konsumują energię. Finalnie bilans wyjdzie ujemny i na niekorzyść magazynów i falowników wysokonapięciowych. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z sieciami wysokiego napięcia na długich odległościach abyśmy się dobrze zrozumieli. Chodzi ogólnie o styczniki sterowane cewka wysokonapięciową. Tutaj mamy straty. Wiem, że w ogólnym rozrachunku ktoś może uznać to za drobnostkę, ale jak wszystko połączymy razem to właśnie z tych drobiazgów na końcu mamy określone straty. Instalacja fotowoltaiczna jest zupełnie inaczej zabezpieczona i tam ani inwerterów ani paneli nikt sam w domu nie robi. Co niestety ma miejsce w przypadku magazynów energii. Magazyn jest niebezpieczny wtedy, gdy jego budową zajmują się osoby nie mające odpowiedniej wiedzy. Osoby, które uważają, że jak zrobią go same to zaoszczędzą.
@wiesawkopera5156Ай бұрын
@@EkoNiezalezny Ostatni mój komentarz nie został chyba zamieszczony więc tylko kilka słów: Wydaje mi się że taka sama zasada działa przy sterownikach magazynów wysokonapięciowych, proszę rzucić okiem na produkty polskiej firmy Corab, Encor ESS. Chciałbym zauważyć że według definicji magazyny wysokonapięciowe zaczynają się od 100V, średnio magazyny nie przekraczają 1000V (takie napięcia są w magazynach samochodów). Takie same napięcia są w samych instalacjach PV. A jeżeli chodzi o błędy przy projektowaniu/wykonaniu to mogą się pojawić zarówno przy magazynach wysokich napięć jak i niskich, nie widzę tu różnicy. To nie jest argument za żadnym z rozwiązań. Oglądałem oferty najpopularniejszych inwerterów hybrydowych Deye i wysokonapięciowe są tańsze. Znowu argument porażenia prądem, muszę zauważyć że takie samo niebezpieczeństwo jest przy samej instalacji PV, przed napięciami w niej występującymi nikt tak mocno nie przestrzega. Proszę zauważyć że na samym falowniku również może pojawić się przebicie które będzie groziło porażeniem. Co do strat do widzę że co osoba to inne zdanie. Na blogu firmy kon-tec eu w artykule opisującym różnice między magazynami pisze: -> redukcja kosztów operacyjnych - pomimo wyższych kosztów początkowych, magazyny wysokonapięciowe oferują długoterminowe oszczędności dzięki mniejszym stratom energii i długowieczności akumulatorów LiFePO4. Redukcja strat energii podczas przechowywania i uwalniania energii przekłada się na niższe koszty operacyjne. Styczniki stosuje się właśnie dlatego że przy magazynach niskonapięciowych płyną bardzo duże prądy, rzędu 200A. Wydaje mi się że same styczniki nie są sterowane napięciem ani PV, ani akumulatora więc gdzie tu większe zużycie ? Baterii do magazynów nikt sam sobie w domu nie robi, tak jak paneli, ale ludzie sami składają instalacje PV gdzie napięcie dochodzi do 1000V. Jaka jest różnica pomiędzy poskładaniem samemu instalacji PV z dostępnych elementów a poskładaniem magazynu ? Zarówno w instalacji PV należy stosować adekwatne zabezpieczenia jak i w magazynie. Oczywiście jestem jak najbardziej za tym aby hobbyści zostali przy magazynach niskonapięciowych, tak będzie bezpieczniej ... dla nich samych :) Natomiast gdy ktoś chce zainwestować w profesjonalne rozwiązanie, to pytanie które rozwiązanie wybrać nadal pozostaje otwarte. Dobrze jest usłyszeć argumenty merytoryczne, za lub przeciw konkretnemu rozwiązaniu, dlatego zależało mi aby Pan rozwinął te nawarstwiające się problemy, bo po oglądnięciu wideo powiało mi się kilka wątpliwości które skłoniły mnie do napisania wcześniejszego komentarza😊.
@michawencel5183Ай бұрын
@@wiesawkopera5156nie wymagaj od Ekoniezaleznego ani wiedzy ani obiektywizmu bo on sprzedaje gotowce a o budowie magazynu jak widać po tym filmie nie ma bladego pojęcia i robi z siebie głupka przed ludźmi, którzy się na tym znają.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@wiesawkopera5156 Błędy jak najbardziej mogą się pojawić zarówno przy LV jak i HV. Jest jednak zasadnicza różnica. Przy HV drobny błąd może mieć śmiertelne konsekwencje. Przy LV trzeba się naprawdę mocno postarać, aby mógł on zagrażać życiu. Inwertery wysokonapięciowe są tańsze za to inne komponenty są droższe, więc finalnie i tak się to wyrówna. Przebicie zawsze może się pojawić, jednak falowników nikt sam raczej nie buduje w odróżnieniu od magazynów energii. A co taki producent ma napisać? Że jego rozwiązania są gorsze od innych a do tego koszt produkcji jest wyższy? Wiadomo, ze gdyby tak napisał to raczej mało kto by to kupił. Tu nie chodzi o to, co kto napisze ale jak jest naprawdę. Jakie idzie za danym produktem doświadczenie. Ile lat jest na rynku itp. Wiesz dlaczego Victronowi nikt nie dorówna? Bo oni są na rynku 50 lat. I nawet jak ktoś się do nich zbliży to oni znów będą o wiele lat przed nim zarówno technologicznie jak i mentalnie. Tak samo jest z magazynami energii. Parę lat temu mało kto o nich mówił, bo się niby nie opłacało. Jak zrobiła się nagonka to nagle wszyscy którzy do tej pory sprzedawali głównie fotowoltaikę zaczęli handlować akumulatorami. Czy to nie zadziwiające. Przypadek? Nie sądzę... Przy magazynach niskonapięciowych raczej się styczników nie stosuje mimo prądów nawet liczonych w tysiącach amperów. Stosuje się je natomiast w magazynach wysokonapięciowych. I to właśnie ich podtrzymanie i często mnogość powoduje większe zużycie energii. Baterii nikt sam nie robi ale już z pojedynczych ogniw ludzie składają akumulatory o większej pojemności i napięciu często nie mając pojęcia o tym, co robią. Jest zasadnicza różnica między składaniem instalacji PV a składaniem magazynu energii. Jeżeli składamy go z gotowych elementów, mających certyfiakty bezpieczeństwa, które są dopuszczone do obrotu to jest to dość bezpieczne. Jeżeli składamy sami to wiedza jest niezbędna a wielu jej nie posiada ale bierze się za to, bo przecież będzie taniej. I to taniej jest tylko pozorne. Finalnie kosztuje to o wiele drożej i oby nie skończyło się na kalectwie lub śmierci.
@michawencel5183Ай бұрын
Victron jest akurat producentem wysokiej klasy ale bubla też im się zdarzyło wypuścić jak chociażby wadliwą seria ładowarek RS.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Tak zgadza się, natomiast należy tutaj dopisać taki mały szczegół, że wszystkie, które ulegną awarii lub które ktoś chce wymienić bez względu na to czy jest na nie gwarancja czy nie Victron wymieni bezpłatnie na własny koszt.
@dargoninioАй бұрын
Magazyn DEYE SE-G5.1 5kWh , co to jest warte?
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Nie wiem, nie używam DEYE. To raczej pytanie do Waldka @Zeptobox. On jest fachowcem od DEYE.
@Anatol.JuniorАй бұрын
Pytanie, czym różni się trwałość akumulatora w laptopie od tego w magazynie ?
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Różni się przede wszystkim najczęściej rodzajem ogniw. W laptopach na ogół mamy cele Li-ION a w magazynach domowych najczęściej są to ogniwa LFP. Do tego kluczowymi czynnikami wpływającymi na żywotność jest pojemność akumulatora i długotrwała obciążalność ogniw, nie doprowadzanie do długotrwałego i głębokiego rozładowania lub przeładowania, o co nie trudno w laptopach - zwłaszcza tańszych. Do tego spore prądy płynące przez ogniwa nie są dla nich korzystne. I oczywiście najważniejsze - temperatura pracy ogniw. W laptopach ze względu na słabą wentylację na ogół ogniwa pracują w o wiele wyższych temperaturach niż powinny. To sprawia, że ich degradacja jest bardzo duża i często jest tak, że po roku, taki laptop już praktycznie wcale nie ma podtrzymania bateryjnego. Zauważ, ze często jest tak, że na laptopa masz 2 albo 3 lata gwarancji ale na baterię tylko 6 miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że producenci doskonale wiedzą, ze ona dłużej nie wytrzyma i zwyczajnie się zabezpieczają.
@Anatol.JuniorАй бұрын
@@EkoNiezalezny Mam jeszcze Sony Vaio z 2007 roku gdy kosztował ponad 7 tys zł i można w nim ustawić maksymalny procentowo stan naładowania, ustawiony na 70% akumulator z ogniwami Panasonica nadal działa
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@Anatol.Junior U mnie też działają. Też mam jeszcze Vaio, tyle że z 2009 roku. Coś ma problemy z matrycą - chyba świetlówka padła. Ale reszta jest OK. Ale to wszystko jest kwestia zastosowanych ogniw i bms'a. Te Vaio należały do grupy dość drogich laptopów a nie do marketówek ówcześnie za 1500 zł. To sprawiało np. że właśnie gdy akumulator był naładowany a zasilacz podłączony, to laptop działał na zasilaniu z zasilacza a nie z baterii. Dzięki temu ją oszczędzał a nie na siłę cały czas ładował. Układ sterujący ma olbrzymie znaczenie. Mam szereg różnych notebooków - tańsze też posiadałem. We wszystkich akumulator to szrot. Albo nie działa wcale albo podtrzymuje notebooka przez 10 sekund i potem ten się wyłącza. Dlatego właśnie warto inwestować w porządne rozwiązanie a nie w tanią tandetę.
@krzysztofczubachowski2530Ай бұрын
Mówiłeś o BHP opowiedz wady zalety nisko i wysoko napięciowe. Też zarastam jak Koala lub Panda 😂
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Oj już wiele razy mówiłem. Największa zaleta LV jest bezpieczeństwo i niższee zużycie energii przez BMS, styczniki i trafo w falownikach. A zarówno Koala jak i Panda to wyjątkowo pluszowe i sympatyczne stworzenia.
@wieslawstencelewicz22Ай бұрын
Koszulka bliższa ciału Poprostu syf Najlepiej kupić u nich za duże pieniądze a problem i tak zostanie bo oni znikną
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Patrz jakoś ósmy rok się zajmuje fotowoltaiką i montażem magazynów energii i jakoś nie zniknąłem. Ale niespodziana co? Zdumiewające!!!
@repacar5259Ай бұрын
witam mają podobną gęstość ładunku nie duża różnica nie zastosowano elektrod węglowych jak w lijon
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Jest podobna ale jednak jest mniejsza, co także pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo podobnie właśnie jak inny rodzaj elektrod.
@Dariusz000Ай бұрын
@EkoNiezalezny co do kabelków, wiesz jak dokonywany jest pomiar napięcia w systemie cyfrowym? Chcesz wmówić, że parę miliomów z przewodu ma tak drastyczny wpływ na pomiar napięcia przy grubych kiloomach w dzielniku napięcia na wejściu DAC?
@br4tp1t1Ай бұрын
Niestety kłamstwo powtarzane wiele razy… tez jestem bardzo zły, że idą tak wszyscy w zaparte, bez weryfikacji… kurde najgorzej jest wypowiadać się na temat, o którym nie ma się pojęcia…. Na kanale drugiej osoby dałem wyliczenia, dałem fragmenty data sheets układu do pomiaru napięć na ogniwach, ale dalej nic… można pokazać milion argumentów ale jak o ścianę… i później o osobach, które robią coś swojego, mówią beton…
@Dariusz000Ай бұрын
@@br4tp1t1 no to jest kwestia tego czy ktoś miał w ręku protel, altium, eagle, kicad, ... czy nie jak w życiu nie ogarniał żadnego poważnego projektu a leci na dev bordach typu andurino i podobnych to tak jest.
@br4tp1t1Ай бұрын
@@Dariusz000 no tak tak, tylko ja mówię tutaj o twórcy kanału i takim Waldku, bo to niestety on zapoczątkował, kompletnie zbędą wojnę, bo chciał zabłysnąć, za zabłysną tylko swoją niewiedzą…
@Dariusz000Ай бұрын
@@br4tp1t1 obejrzyj sterownik kogeneratora
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Mierniki są kalibrowane do pracy i pomiaru w określonych warunkach. Mają oczywiście pewną tolerancję, ale dlatego dokonuje się szeregu pomiarów a wynik uśrednia. Ale właśnie te miliomy mają tutaj znaczenie, bo do tych przwodów dochodzą połączenia, zaciski itp. Sumarycznie później przekłada się to na mV przy balansowaniu.
@rachciachciach5168Ай бұрын
Może jakieś porównanie z polskim producentem magazynów np. "breeze" ? Może polska myśl techniczna nie jest taka zła..
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Tutaj Waldek pokazuje Breeze. Materiały u niego są zawsze wiarygodne i warto śledzić, co ma w tym zakresie do powiedzenia.
@artome3491Ай бұрын
Ile czasu testuje Pan lifepo4?Jeszcze niedawno niebieskie kwasiaki.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Z LFP mam do czynienia od ponad 10 lat. Różne testy wykonywałem. U mnie akumulatory kwasowe były tylko ze względu na to, że w 2017 roku, gdy budowałem magazyn to 100kWh na LFP kosztowało ponad 400 tys. zł. Ale jak widziałeś kwasowe też wybrałem praktycznie jedne z najlepszych a nie jak większość wybiera aku rozruchowe.
@artome3491Ай бұрын
Bardzo Panu zależy aby ludzie korzystali z gotowych rozwiązań?
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@artome3491 To nie o to chodzi za wszelką cenę. Jak ktoś ma wiedzę i doświadczenie, to niech sobie buduje składaki. Ale z głową i komponentach najlepszej możliwej jakości. Tutaj naprawę istotne są szczegóły. Takie drobne niuanse, na które mało kto zwraca uwagę. Każdy poskładany magazyn będzie działał. Ale daleki będzie on od rozwiązań gotowych i profesjonalnych. Jego żywotność prawie na pewno nie będzie taka jak rozwiązaniach certyfikowanych i przebadanych przez lata i projektowanych przez inżynierów mających potężną wiedzę w tym zakresie.
@artome3491Ай бұрын
Zgoda,tylko nie można wrzucać wszystkich do jednego worka i mówić, że nie wiedzą jakie napięcia na ogniwach i obudowa z paździerza.
@adamkozowski7047Ай бұрын
@@EkoNiezalezny PRAWDA PIOTRZE ALE MIEJ SPRZĘ T ŻEBY ROBIĆ ŻEBY MIERZYĆ I CZAS ŻEBY PILNOWAĆ I TESTOWAC A TEN CZAS TO CENA SZCZEGÓLNIE JAK MASZ GO MAŁO
@SikońStefan3Ай бұрын
Co masz na myśli wysokonapięciowy, bo dla mnie to powyżej 24 V czyli n.p. 48 V. Mówisz czasami bez sensu, jestem elektrykiem / elekronikiem od 45 lat.Pozdrawiam.
Jeśli jesteś elektrykiem, to powinieneś wiedzieć, że 48V jest zaliczane do niskiego napięcia i do tego do napięcia bezpiecznego albo inaczej mówiąc takiego, które nie zrobi krzywdy człowiekowi. Ogólnie nawet 60V też jest jeszcze napięciem względnie bezpiecznym. Dawniej było stosowane w centralach telekomunikacyjnych. I jest różnica między napięciem przemiennym a stałym. 24V dotyczy napięcia przemiennego. Tam powyżej uznawane jest ono już za niebezpieczne.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Ten poziom napięć jest już bardzo niebezpieczny i naprawdę trzeba wiedzieć co się robi i gdzie wkłada palce.
@SikońStefan3Ай бұрын
@@EkoNiezalezny wiem ,nawet kiedyś 110 V było warunkowo bezpieczne, dla mnie jest 24 V i basta.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@SikońStefan3 Oczywiście, im niższe tym bezpiecznie, chociaż nie wiem, czy wiesz, ale np. koń ma taki organizm, że zginie jeżeli porazi go napięcie 24V.
@CzarnoksieznikzkrainyOZE-ol1jnАй бұрын
Witam, To w takim razie powiedz jak się to ma do aku od MR Akumulator R-lit, AZO czy Kontek, Breez polskie firmy. Ostatnio nawet Sławek z kanału panele fotowoltaiczne pokazywał jak składa magazyn energii, nie sądzę że było tam 200 kg kompresji. Na kanale mr akumulator można zobaczyć testy różnych aku, widać co jest dawane do środków i jak to wygląda. Nie sądzę że w tych aku jest kompresja 200 kg. Nawet w tym co pokazujesz. A co z Victronem? Dlaczego aku lifepo4 tej firmy nie pokazujesz ?
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Tu nie chodzi o sądzenie ale o fakty. O rekomendację pewnych produktów choćby przez firmę Victron. Dlaczego nie pokazuję akumulatorów Victrona, bo akurat w tym momencie ich nie posiadam. A są one 2.5 raza droższe niż Pylontech i są do innych zastosowań - przede wszsytkim trudne warunki pracy. Natomiast nie wypowiadam się na temat rozwiązań pokazywanych przez moich kolegów. Niech oni się na te tematy wypowiadają i albo je zachwalają albo nie. Ja pokazuję to, co jest na rynku dostępne od wielu lat i jest weryfikowalne a rozwiązania, które pojawiły się w przenośni "wczoraj" to zupełnie inna bajka.
@SiBex_ovhАй бұрын
@@EkoNiezalezny Piękna odpowiedź, tylko pokaż zgłoszenia serwisowe jak ten serwis Pylontech-a działa bo ja znam wiele przypadków w których nie ma tak pięknie z nimi. Obyś nie miał takich problemów lub by stare problemy już były wyelminowane - oby ale odcinek to pogadanka, że pokazałeś jakąś PCB to nic nie znaczy, jak być pokazał soft od BMSa, timelipsa z procesu łądowania 80-100% to już było by coś.
@piotrkorzeniowski628Ай бұрын
Nie da się tego słuchać, slogany typowo dla marketingu typu odpowiednie grubości przewody, albo profesjonalny BMS, ale jaki to jest profesjonalny, ze niby produkowany gdzie i na jakich częściach. Nawet ogniw nie pokazałeś tych "profesjonalnych" no ale nie mogłeś bo by się okazało ze to jest to samo ogniwo chińskie za 300zl
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Jak się nie da słuchać, to nie wiem czemu słuchałeś i wiesz co było w filmie a co nie. Pylontech ma ogniwa HESS - jedne z najlepszych i topowych ogniw jakie są dostępne. Nie musiałem ich pokazywać. Wystarczy poczytać dokumentację i wszystko będziesz wiedział.
@magorzatadabrowska1253 күн бұрын
Mówiąc krótko :baterie mają być zbalansowane, a inwestycja zbilansowana. I w tym jest cały ambaras żeby dwoje chciało naraz. 😅
@pawelkwiatkowski3540Ай бұрын
a prawda jest taka że te magazyny po 4tys zł za 1kwh co panowie oferują to przecież też są z Chin jestem elektrykiem i elektronikiem z zamiłowania, otworzyłem około 50 sklepów, uruchomiłem 5 myjni i cal czas siedzę w kabelkach. z tego co widzę to cala elektronika idzie z Chin. a jeśli jest jakaś firma polska produkująca np przekaźniki to tnie koszta na wszystkim. ostatnio kupiłem przekaźniki na szynę din. kiedyś to był przekaźnik ciężki bo mechanizm był pożądny, a teraz otwieram taki przekaźnik i w środku mały przekazniczek co się montuje na płytce. ludzkie pojęcie przechodzi!!!!!!!
@EkoNiezaleznyАй бұрын
A widziałeś żeby Pylontech kosztował 4 tys. zł/kWh? Chyba że masz ceny z 2021 roku, to może i tak. Generalnie większość jest z Chin. Ale to nie jest tak, że wszystko, co chińskie jest złe. Chiny produkują zarówno syfiaste produkty jak i produkty Premium. Wszystko zależy od ceny jaką za dany produkt ludzie zapłacą.
@sebek6543210Ай бұрын
Zastanawia mnie ta funkcjonalność balansowania równolegle spiętych ze sobą magazynów. Skoro są spięte równolegle, to ich napięcie musi się wyrównać, więc po co jeszcze dodatkowo je balansować i jak? Odpinając ogniwa od wyjścia i ładować je przetwornicą step up? To trochę bez sensu patrząc na to, że one same się wyrównują, ponieważ im dalej od połowy naładowania tym szybciej zmienia się napięcie, a więc odbiegające od reszty magazyny będą oddawać bądź przyjmować prąd wolniej balansując się przy okazji.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
O tym co, kiedy i jak się dzieje decyduje BMS. To on ustala który moduł ładować a który rozładować i z jaką mocą. Opcjonalnie może także wstrzymać ładowanie oraz rozładowanie. Właśnie w tym celu mamy komunikację CAN między poszczególnymi modułami.
@mariuszs.3029Ай бұрын
Są ludzie, którzy słuchają muzyki i są audiofile dla których cyferki są ważniejsze od wrażeń. Mam wrażenie, że jesteś akumulatorofilem 😂😂😂 Pozdrawiam.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Kurczę - spoko porównanie. Może nie aż do tego stopnia, ale jak w audio będzie coś nie tak, to nic złego się nie stanie a jak ogniwa zostaną źle podłączone, to same jako takie się nie zapalą ale już zły dobór akcesoriów może pożar spowodować i wtedy będzie o wiele większy problem niż przy słabej jakości dźwięku.
@ukaszburchard2922Ай бұрын
Cześć Piotr. Jak pamiętasz mam agmy super działa. Zero elektroniki duża ilość grobe kable. Technologia o której znamy 10tki lat. Nie boję się se że zawiedzie. Jest bezpieczny i zywotny jak się o niego dba. Pozdrawiam
@EkoNiezaleznyАй бұрын
A to oczywiście się zgadza. Ja na moich żelach też pokazałem, że działałem przez 7 lat i że po tym okresie były w bardzo dobrzej kondycji. Przekazałem je dalej i teraz kto inny siedzi na nich na swoim OFF GRID i pewnie będzie je eksploatował spokojnie jeszcze przez następne 3 a może i więcej lat. Ale ja o moje też dbałem a jak wiesz Victronowskie nie są tanie.
@jansobiak537313 күн бұрын
Też tak zarastamy tylko fryzury co raz ciensze 😊👍🔋
@Marian-o6kАй бұрын
Czy ta skrzynka jest w stanie wytrzymać kompresję 300kg?
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Bez problemu. Te skrzynki są układane na paletach po 8 na sobie. Jedna waży 32 a w przypadku US5000 42kg. Nie widziałem jeszcze (a tysiące sztuk zamontowałem) aby którakolwiek była pogięta.
@michawencel5183Ай бұрын
Za 300 zł to można kupić wysokiej klasy ogniwa od producenta EVE, które zrobią bez problemu 8000 cykli, czyli więcej niż ten pylontech pokazany. EVE to ogromna firma, która produkuje cele między innymi dla BMW.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Tak, ale za 300 zł nie będą to ogniwa Grade A, tylko albo Grade B albo nawet Grade C, czyli odpad poprodukcyjny, którego BMW nie przyjęło właśnie ze względu na ich jakość lub różne uszkodzenia powstałe w procesie produkcyjnym. Takie właśnie ogniwa kupują nieświadome osoby a sprzedawcy wciskają im kit, że to są ogniwa najwyższej klasy, bo przecież jest to EVE.
@michawencel5183Ай бұрын
@@EkoNiezalezny no wątpię żeby producent taki syf sprzedawał i dawał na to europejska gwarancję. Mają oddział w Niemczech i bez problemu kupisz od nich na fakturę. Robiliśmy testy tych ogniw i niektóre robiły nawet 9200 cykli przy prądzie ładowania i rozładowania rzędu 0,5C. I to ogniwo kosztowało 60 euro, netto przy dużym zamówieniu.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@michawencel5183 Super. Tylko ogniwo to nie wszystko a ich dopasowanie a następnie odpowiednie połączenie, dobranie BMS'a, systemu chłodzenia i lub ogrzewania, odpowiednie opomiarowanie i obudowa oraz zrobienie certyfikatów łącznie zdecydowanie wpływa na cenę całości. To tak jakby powiedzieć, że opona do auta osobowego kosztuje powiedzmy 500 zł. Ale ta opona to jeszcze nie całe auto. Ono jest dużo bardziej złożonym systemem zatem łącznie musi kosztować więcej niż 500 zł.
@Henry-g2oАй бұрын
Testowanie innych rozwiazan powoduje postep technologiczny, i wymiana sensownych pogladow i sprawdzonych testow zmusza producentow do dostosownia sie do rynku.. Dlatego sledze ten i inne kanaly
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Zgadzam się. I dlatego marni producenci i dystrybutorzy oszuści długo na tym rynku nie pobędą. Szkoda jedynie, że mogą narobić wiele szkód swoim działaniem.
@piotrbpmАй бұрын
Pewna nie ścisłość skoro tak wyselekcjonowane zostały ogniwa wychuchane przez producenta(pracownik pewnie po nocach dobiera parami😂) magazynu to po co bms je musi balansować skoro rw mają takie same to fabryczne naładowanie powinno załatwić sprawe.Powinni zakazać sprzedaży tych małych magazynow z racji marnowania podzespołów elektronicznych na tego bms .Co pod taką jedną sztuke podepnie się? No nic trzeba ze 4 jednostki żeby cokolwiek można było z tego skorzystać .Magazyn nawet mały ma sens ale jeśli można pociągnąć z niego chodźmy 150A czyli ma wysoko pradowe ogniwa .Producent zarabia na obudowie bms i ogniwach gdzie tu logika ? To trzeba pomnożyć razy kilka żeby cokolwiek można z tym zrobić .Jedyny sensowny magazyn to ogniwa 280Ah bms 200A i cokolwiek można z tym podziałać wtedy masz jedną obudowe jeden bms i wszystko o wiele tańsze .Żeby coś sprzedawać polakowi musi być w tym sens a nie objetnica gwarancji którą jeśli do czegoś dojdzie stwierdzą że nasza wina i nie uznają gwarancji i co im zrobisz Ty mały Kowalski kontra producent z watahą prawnikow . Dramy dramy robić to co każdy umie i tyle .
@piotrpiersa5459Ай бұрын
Moim zdaniem trzeba te akumulatory pokazać i przebić i wtedy będzie wiarygodne czy się nie palą? Bo moim zdaniem się zapalą.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Piotrze kup Pylontecha, przebij i się przekonaj. Mnie szkoda niszczyć dobrej baterii.
@arturmolski2068Ай бұрын
Lfp4 się palą ,lev 40 -46,50,75 się nie palą a to lit
@piotrpiersa5459Ай бұрын
@@EkoNiezalezny Ja to tego robić nie muszę bo tego nie sprzedaję, ale dla dobra ogółu moim zdaniem przy Twoich kosztach to cały pryszcz rozwalić taki jeden magazyn i pokazać czy to się pali czy nie, ale oczywiście może się i boisz że jednak się pali bo inaczej być nie może i są inne filmy co pokazują że się palą.
@MrMarcinekekАй бұрын
Czy można mieć 4MW bank Energi w domu i podłączy podłączy panele słoneczne 💪pozdrawiam 👊
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Nie widzę żadnych przeciwskazań aby coś takiego wykoanać.
@mariuszkostarek6440Ай бұрын
💪💪💪💪
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Dzięki i pozdrawiam.
@krisjerry767Ай бұрын
Ja wam mówie ja wam pokażę , mam wrażenie że większość youtubowych celebrytów myśli że skoro oni mówią to są mądrzejsi od oglądających , 12kwp wrzuciłem na dach sam , magazyn energii 15kw złożyłem sam , oddzielny system pv do grzania wody zrobiłem sam i już zapomniałem nawet koło tego nie chodzę . Gadasz głupoty ale dasz się lubieć ;)
@EkoNiezaleznyАй бұрын
To ja powtórzę jeszcze raz. Nie mam nic przeciwko własnej budowie magazynów czy samodzielnym montażu fotowoltaiki. Ale z głową i rozsądnie a nie po to, aby udowodnić całemu światu, że co - ja nie zrobię...
@Bacazpodkarpacia-kx6xjАй бұрын
Witam mam pytanie czy budując samemu magazyn energii bez certyfikatu,czy będę mógł zgłosić budynek i ubezpieczyć ,bo np.w Niemczech jest problem z takimi samorubkami i żadna firma nie chce tego ubezpieczyć .
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Zgłosić i ubezpieczyć będziesz mógł. Ale jeśli dojdzie od jakiegoś dziwnego zdarzenia, to możesz być pewien, że odmówią wypłaty szukając i czepiając się najdrobniejszego szczegółu. Jak będą mogli powiedzieć, że magazyn nie miał CE, to powiedzą i nici z wypłaty odszkodowania.
@odcietyodsieciАй бұрын
Zamiast na siłę wciskać lokowanie produktu, to nie lepiej edukować ludzi w jaki sposób składać ogniwa a nie ich zniechęcać
@EkoNiezaleznyАй бұрын
To nie lokowanie. Nikt mi za to nie płaci. Pokazuję produkt Premium z którego korzystam i który ma rekomendację np Victrona. Dla mnie to jest wyznacznik a wieloletnie doświadczenie jedynie weryfikuje i potwierdza, że te informacje nie są wymyślone. Jak ktoś ogląda film ze zrozumieniem, to już wiele rzeczy wie - na co zwracać uwagę, i jakie komponenty dobierać. Jak ktoś chce niech sobie składa, ale niech robi ro rozważnie i na komponentach wysokiej klasy a nie na badziewiu za parę złotych.
@ukaszbiaek92126 күн бұрын
Jestem technikiem OZE i subskrybuje program. Jednak nie do końca zgodzę się z kwestią wyboru magazynu! Nie kwestionuję wyboru pylontecha bo jest to rzeczywiście marka z ugruntowaną pozycja na rynku. Ich wczesne wersję magazynów działają do dziś bez problemów. Natomiast! Chciałem tylko napisać że do tej pory powstało od kliku do kilkunastu firm które za 1/2 ceny proponują bardzo podobne rozwiązania zarówno jeśli chodzi o BDMsy jak i cele Aku. Rozumiem Pana że pracuje na sprawdzonych rozwiązaniach (i takiego wykonawcę mogę polecić bo daje to gwarancję jakość i wykonania) natomiast świat idzie naprzód. 6 lat temu instalowałem niewielki magazyn energii około 16 kWh i uwaga! Proponowałem pylontecha bo cały czas na nim pracuję. Ale pan uparł się na firmę która właściwie działała od pół roku. Oczywiście zwróciłem na to uwagę inwestorowi ale się uparł. Teraz po tych 6 latach byłem na inspekcji całego układu (fotowoltaika, magazyn, falowniki itd) Napiszę tylko tyle że po pomiarach byłem lekko w szoku bo wyniki były lepsze niż u innych klientów. Moje wnioski są następujące: magazyny dzisiaj kosztują prawię tyle samo! Firma która wchodziła wtedy na rynek w ciągu tych 6 lat nie próżnowała i za jakość trzeba płacić! Wiecie o jakiej firmie piszę?😏
@EkoNiezalezny26 күн бұрын
Porządnych producentów jest sporo. Tu nie chodzi o to, że taki Pylontech jest najlepszy na świecie a inni do niczego się nie nadają. Absolutnie. Tu właśnie chodzi o tą możliwą weryfikację, gdzie przez lata ich produkty sprawdziło setki tysięcy osób i dzięki temu wiarygodność rośnie. Do tego rekomendacja przez Victron nie pozostawia złudzeń a na kanale Victrona wszystkie instalacje dziwnym trafem są wykonywane albo na ich markowych akumulatorach albo właśnie na Pylontech. Innych jeszcze nie widziałem, co świadczy o tym, że wybrali ten produkt z pewnością po testach wielu innych producentów. Z tego względu oraz na podstawie własnych doświadczeń także promuję Pylontecha. Wiem, że konkurencja nie śpi, ale tak naprawdę wszystko zweryfikuje czas. Dla produktów, które są na rynku od pół roku potrzeba jeszcze około 15 lat aby potwierdzić ich jakość. Dla takiego Pylontecha jest ona już praktycznie potwierdzona. I to jest ta ogromna różnica. Za powiedzmy 5 lat będziemy już mieli 100% pewności, czy ich akumulatory wytrzymują faktycznie 17+ lat, ale osobiście uważam, że bez problemu.
@ukaszbiaek92126 күн бұрын
Dokładnie o to chodzi! Wszystko zweryfikuje czas. Producentów jest cała masa. Nie ma co ukrywać, 90 jak nie więcej procent produkcja Chiny. I niestety w sytuacji kiedy u nas energia do produkcji droższa to nie mamy z czym z Chinami konkurować. Trochę to przykre ale w końcu możemy ich technologię wykorzystać np do naszych off gridowych instalacji. Pozdrawiam! I dalej kibicuję
@EkoNiezalezny26 күн бұрын
@@ukaszbiaek921 Dzięki wielkie. Obserwujmy rynek i wyciągajmy wnioski z tego, co dzieje się w Europie, u naszych najbliższych zachodnich sąsiadów i na tej podstawie, co będzie i u nas.
@KażdyOZEjakmoze-g8xАй бұрын
Wiem, że nawet mając odpowiednią wiedzę techniczną ale tylko teoretyczną, nie zdecydowałabym się na samodzielne budowanie magazynu energii. Oszczędności na tym to jedno ale bezpieczeństwo to drugie. 1000 samoróbek może się udać ale 1001 już nie, bo np. komuś umkną błędy, o których pan mówił. I dojdzie do tragedii. Przecież wybuch tej pompy ciepła w tym roku też prawdopodobnie był wynikiem samozwańczego przerabiania jej (co prawda nie widzę już nic na ten temat, sprawa ma razie ucichła, ale można to przyjąć za bardzo prawdopodobne). Tak więc podziwiam ludzi, którzy się decydują na takie akcje po obejrzeniu filmiku DIY a nie są praktykującymi specjalistami. I dobrze, że Pan ich ostrzega!
@Dariusz000Ай бұрын
pompa wybuchła bo serwis, który przy niej gmerał, napompował ją czystym tlenem na testy szczelności a nie dlatego że była taka czy owaka.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Właśnie taki mam cel. Informować, ostrzegać i pokazywać jak to wszystko wygląda. Nigdy człowiek nie zrobi dwóch samoróbek identycznie. Nie będzie powtarzalności bo ręczne wykonanie nie ma tej precyzji, którą ma robot w fabryce. Ale ludzie to zrozumieją jak zacznie dochodzić do licznych awarii, porażeń prądem, których skutkiem będzie śmierć. Wtedy pojawią się różne regulacje prawne i wymogi certyfikacji, co podniesie znacznie koszty i wyprze z rynku nieuczciwych sprzedawców. W okresie plandemii nagle pojawilo się w Polsce tysiące firm zakładających tanio fotowoltaikę. Większości z nich już dzisiaj nie ma a problemy po nich pozostały. Instalacje się paliły. nie działały jak należy, wykonywane były fatalnie. Ale dla wielu najważniejsze było, że były tanie.
@KażdyOZEjakmoze-g8xАй бұрын
@@Dariusz000 wiem, że to jest jedna z teorii, jednak o tej z samoróbką czytałam na paru stronach www i jest równie możliwa, skoro nie mamy sprecyzowania do tej pory. A samoróbki czy też przeróbki tak czy owak wychodzą bardzo różnie
@Dariusz000Ай бұрын
@@KażdyOZEjakmoze-g8x to nie jedna z teorii tylko informacje z miejsca zdarzenia po kilku godzinach. Młody łepek (bez doświadczenia) napompował układ do testów tlenem. A pompa to żadna samoróbka tylko pompa przemysłowa a nie do użytku domowego ot taka różnica. Analogia go akumulatorów to by był magazyn kontenerowy a nie taki pylontech.
@ominguti6345Ай бұрын
Jestem na 3min24s i już tu wydaje się, że pojechaliśmy w stronę hiperboli... Magazyn pylontech za 4tyś... OK, ale no name chińczyk za 300zł? Nie ma takich "magazynów". Chyba że porównujemy cały magazyn pylontecha do kosztu jednego ogniwa EVE np 280K v3 albo MB30. To tak za 300zł zdaża się po bardzo (można by rzec podejrzanie) okazyjnej cenie dostać jedno ogniwo 280~330AH. A w magazynie "48V" mamy ich 16. A gdzie BMS, obudowa, bezpieczniki, kable itd. Na inteligentnym zbudowaniu magazynu DIY zaoszczędza się około połowę ceny a nie 10x. I to też jak ktoś sobie zacznie budować na wzór tych magazynów komercyjnych z ogniwami 100ah i obudowami typu rack to wyjdzie na tym kiepsko, bo po pierwsze najlepiej kupować ogniwa sprawdzone i najbardziej popularne (czyli 280ah). Setki nie są na tyle popularne w sprzedaży detalicznej i nie uczciwi sprzedawcy przeważają na rynku. Po drugie takie rzeczy jak bms, busbary, kabelki, nawet obudowa i interfejs żeby to monitorować to są koszty które nie rosną liniowo wraz ze wzrostem pojemności. Dużo bardziej się opłacają większe baterie w DIY. Choć można też przedobrzyć. Nie jestem zwolennikiem robienia monstrum 4p16s itp. Wolę by BMS miał kontrolę nad każdym ogniwem z osobna. Wracając do meritum. Najtańszy "magazyn" jaki obecnie można kupić to jest oszukany "akumulator lfp 100ah"na Aliexpress za 800zł. Czemu oszukany? Bo ma około 70ah i oporność wewnętrzna tak okropną że nie uciągnie 0.5C. I to nadal jest ponad 2x niż 300zł. Więc o czym my tu mówimy.... Coś czuję że na jednym komentarzu się tu nie skończy.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
W pełni sie zgadzam. Natomiast co do ceny to chodzi o to, że wielokrotnie widzowie lub nawet potencjalni inwestorzy mówią, że oni to sobie kupili albo zbudowali magazyn za 300 zł za ogniwo i jest wspaniały i działa rewelacyjnie. Wiem, że jest to kłamstwo ale właśnie chodzi o to, aby pokazać, że to jest niemożliwe. A jak się podliczy wszelkie niezbędne komponenty i do tego jeszcze własny czas, który także kosztuje to gotowiec wychodzi zdecydowanie taniej od samoróbki.
@pawełzłotyАй бұрын
Koszulka victrona więc jestem szpecem nad szpecami. To nie okładka świadczy o wartościowej książce. Mruga dioda, już się balansuje, niesamowita technologia NASA tylko u was. Ogromna płyta BMS z czego połowa to komunikacja. W którym miejscu w tym drogim pudełku te ogniwa są skompresowane i to naciskiem 300kg jak podaje dr nauk technicznych?? A i tak wyprodukowano w chinach w tych samych fabrykach. Liżecie się po dupach nic więcej. Kółko wzajemnej biznesowej adoracji w którym wam się wydaje że jesteście specjalistami.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Możesz się nabijać do woli. Gdybyś oglądał szczegółowo, to zauważyłbyś, że tutaj nie mieliśmy widocznych samych ogniw. Nie rozbierałem wszystkiego do końca. Na nie mam nic przeciwko DIY, ale niech ludzie to robią z głową. Wielu uważa, że my z Waldkiem się obawiamy bo takie składaki samoróbki to rzekomo jakaś konkurencja dla nas. Nic bardziej mylnego. My mamy zupełnie innych odbiorców naszych rozwiązań i są to osoby, które nigdy nie wybiorą dla siebie chałupniczych zabawek, bez certyfikacji i dopuszczenia do obrotu. A to, że wszystko jest produkowane w Chinach to fakt. Ale to nie przesądza o tym czy coś jest dobre czy nie. O tym (o jakości produktu) decyduje jego cena. Jak ktoś chce mieć tanio, to niech nie liczy na dobrą jakość. Tyle w temacie.
@pawełzłotyАй бұрын
@@EkoNiezalezny to weźcie z zleptoboxem śrubokręty i w końcu pokażcie te swoje racje w tych waszych bankach.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@pawełzłoty Tylko widzisz - nam nie zależy na robieniu dramy i udowadnianiu, że okrąg nie jest kołem. Jak ktoś czegoś nie chce przyjąć do wiadomości to jego sprawa. My dzielimy się wiedzą jaką mamy i tym, co albo sprawdziliśmy albo tym, co wynika wprost z fizyki, z różnych wzorów i wyliczeń lub tez zwyczajnie z logiki.
@pawełzłotyАй бұрын
@@EkoNiezalezny ale z których praw fizyki wynika że wasze bańki energii mają ściśnięte ogniwa ?
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@pawełzłoty Nabijaj się dalej. Tym właśnie podobnie jak cała reszta domorosłych artystów pokazujesz jaką macie wiedzę w przedmiotowym zakresie.
@andrzejzmiechowa370Ай бұрын
To jeszcze nie wiadomo jakie siły działają. Bo może być tak że płyta wiórowa to nic nie trzyma
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Ależ oczywiście, że tak. Tzn. coś tam trzyma, ale robiąc to ręcznie ciężko jest dokonać precyzyjnego ściśnięcia ogniw. Raczej większość rzeźbiarzy robi to na oko albo jak kto woli na "czuja".
@hitmantpc1958Ай бұрын
Nie rób Pan z magazynu rocket science.. Da się zrobić dobrze i tanio - co nie znaczy najtaniej.. Wolałbym 5 sensownych chinczyków niż jeden najlepszy na świecie. Zwykła ekonomia i postęp sprawia, że elektronika na dekady to bzdura.. Chciałby Pan 10letnie panele fotowoltaiczne lub inwerter - litości, a może nieśmiertelną nokię 3310 ;)) To samo tyczy się aku - za 10 lat będziemy się śmiać z obecnych pojemności i cen - więc to nie ma prawa się zwrócić - wolałbym co 3 lata kupić nowego chinczyka niż zapłacić 3x więcej teraz..
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Nie widzę problemu w kupnie 10-letnich paneli czy inwerterów. A co do Nokii 3310 - jak najbardziej i nawet o tym myślę. Po co mi durny i przereklamowany smartphone, gdzie jest pełna inwigilacja. 3310 to święty spokój, brak podsłuchów i ciągłej analizy życia prywatnego i zachowań behawioralnych. Te systemy zwracają się 3-4 lata w firmach o 5-7 w domach. Ale co kto woli.
@pawelkwiatkowski3540Ай бұрын
kolega próbuje oczernić produkty o wiele tańsze, ja złożyłem magazyn 15kwh za około 5tys zł, on ten sam magazyn złoży za 20tys, i faktycznie piękna obudowa, baterie wyselekcjonowane wszystko na tip top, może faktycznie mój magazyn zrobi jakoś 5000 zamiast 7000 cykli, ale jak ma się zwrócić magazyn 15kwh za 20tys zł?!!! to jest naciąganie
@bolo20241Ай бұрын
@EkoNiezalezny Czyli zakładasz że jeśli ktoś od niedawna tworzy filmy ze swoimi poczynaniami to z pewnością wiedzę ma od niedawna ? co za płytki tok rozumowania . Czytając komentarze pod filmami twoimi i reszty twojej świty w tym między innymi zlepka , śmiem twierdzić iż to właśnie wy staracie się przekonać część widzów do waszej i tylko waszej słusznej racji . Zarówno na waszych Live-ach jak i w waszych komentarzach oraz filmach jawnie naśmiewacie się z wiedzy innych osób które próbują wam coś przekazać , lecz niestety kierowani pychą już dawno przestaliście zwracać uwagę na te głosy, a technologia oraz wiedza na jej temat stała się tak pospolicie dostępna iż co rusz wymyślacie jakieś kosmiczne zagadnienia by wprowadzać ludzi w swego rodzaju dezinformacje wymyślając swoje teorie które wielokrotnie zostały obalone przez prawdziwych fachowców , a niejednokrotnie przez osoby bezpośrednio zaangażowane w projekt oraz produkcję komercyjnych magazynów energii. To wy wprowadzacie ludzi w błąd powtarzając wciąż w kółko te same brednie utwierdzone pojedynczymi , wybiórczymi informacjami znalezionymi w Internecie , a wszystko to by sprzedać swój produkt . Totalnie zero samokrytyki , niesamowity jest fakt iż posiadając taką wiedzę wciąż macie potrzebę nagrywania filmików by zarobić choć trochę grosza , promujecie produkty no name , oraz sprzedajecie swoje nie wiem rowery elektryczne - a nie zostaliście zaproszeni do udziału w tworzeniu nowych rozwiązań w zakresie technologii oraz budowy i rozwoju nowych produktów . Tu też śmiem twierdzić iż wasza wiedza na te tematy jest bliska zeru . Nie pozdrawiam chciwości oraz pychy jaka wami ze zlepkiem i jego szyderczym uśmiechem , tak zwanym syndromem nie wiedzy kieruje . Dodam jeszcze że przez niskie IQ pominęliście sytuację w której z chłopaków opowiadających o czymś staliście się swego rodzaju przedłużeniem działu marketingowego wielu sprzedawców omawianych przez was produktów , i to za darmo - dosłownie za ochłapy . Pamiętaj aktor grający całe życie komika na wielkim ekranie nigdy nie odegra roli czarnego charakteru , i w waszym przypadku analogia jest identyczna . Brakuje wam : Image , słownictwa , wizerunku (który zmienia się jak wiatr zawieje ) oraz wiedzy z zakresu sposobu działania rynku , potrzeb jego możliwości , ale przede wszystkim straciliście bycie sobą .
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Niczego takiego nie zakładam.
@PompaCiepłaiPVАй бұрын
Ale to nie o tym 😜
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Miało być o tamtym ale wyszło zdecydowanie nie o tym 😂😂😂
@LenkoffАй бұрын
A co Pan powie o BYD LVS?
@Dariusz000Ай бұрын
masz dostęp? to bierz, byd to jeden z największych na świecie producentów akumulatorów i samochodów elektrycznych
@LenkoffАй бұрын
@@Dariusz000 Mam BYD Premium LVS i super. Ale nikt tu nie mówi o BYD.
@Dariusz000Ай бұрын
@@Lenkoff bo są proporcjonalnie droższe przez to mniej popularne
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Ogólnie rozwiązania BYD są wysokiej klasy i można tej marce zaufać.
@Off-grid144Ай бұрын
Ile przetestowales tych badziewnych BMS i powiedz które sa badziewne zeby inni ich nie kupowali
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Przetestowałem kilka różnych. Efekty niestety były opłakane. Przykro mi, ale publicznie nie powiem które. Jak ktoś chce mieć profesjonalne rozwiązania to Pylontech albo Victron.
@rysiekdugosz3036Ай бұрын
@@EkoNiezalezny A miałeś do czynienia z systemem wysokonapięciowym od Kehua ?
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@rysiekdugosz3036 Tak. Byłem na szkoleniach i na prezentacjach. Jest u mnie na kanale nawet materiał o Kehua Tech. Rozwiązanie ciekawe ale nie tak skalowalne jak Victron i mające o wiele mniejsze możliwości konfiguracyjne. Do małego domu może być, natomiast z rozbudową będą problemy.
@rysiekdugosz3036Ай бұрын
@@EkoNiezalezny Tak wiem, że jest u Ciebie taki materiał. Nawet muszę się przyznać, że miał on lekki wpływ na moją decyzję o zainstalowaniu ich systemu falownik 8(kW) plus magazyn energii (10 kWh). Po 1,5 roku użytkowania uważam, że wybrałem źle. Zauważyłem, że generowane są bardzo duże straty przy przetwarzaniu energii przez falownik z prądu DC na AC. Dla przykładu w nocy jak zasilanie jest tylko z sieci to zużycie wynosi ok 1 kWh a jak pobór nocny idzie z baterii to z magazynu ubywa ok. 20 % czyli zużycie w tym wypadku to 2 kWh. Dwukrotnie więcej niż z samej sieci. W lecie, to nie jest problem bo spokojnie się doładuje ale jesień i zima to już słabo to wygląda.
@SikońStefan3Ай бұрын
Za 2.6 tyś (cena BMS) to mam 8 ogniw eve 280 Ah.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Kupić możesz wszystko ale zapewniam Cię, ze jak sprzedawca będzie chciał Cię oszukać, to zrobi to bez wahania. Powie Ci dokładnie to, co chciałbyś usłyszeć. Dowiesz się, zę kupujesz najwyższej klasy ogniwa mimo, że będą to odpady poprodukcyjne. Niestety nie będziesz miał tego jak sprawdzić. A weryfikacja będzie możliwa dopiero po 2-3 latach. Wtedy okaże się, że ogniwa mają problemy, ale tego sprzedawcy już nie będzie a razem z nim nie będzie gwarancji.
@KokinSSJАй бұрын
@@EkoNiezalezny z Polskimi firmami jest dokładnie to samo, przykład? Większość firm od PV.... Sam wybrałem (chyba) 7 firmię... taaak wyszedł casting, ale jak widzi się co ludziom się wciska, to szkoda....a jeszcze czasem za jakie pieniądze :O Dobra można powiedzieć, że naganiacze PV nie mają do gadania, ale właśnie mają, bo Oni kosztują sporo, firma montuje byle jak i byle sprzęt, a potem się martw. Ostatnie 2lata (od czasu net-billing) zmiotło sporo firm, głównie tych nie rzetelnych (i chwała za to!), ale co teraz z dochodzeniem gwarancji, są problemy, ludzie mają problem, bo firma nie istnieje, a ta firma nie była akredytowana przez producenta sprzętu, albo coś zostało źle dobrane czy zamontowane i problem z gwarancją czy rozwiązywaniem problemu, szukaj nowej firmy i znów płać a miało działać 20lat - opisane tutaj problemy nie są wyczytane, ale są to doświadczenia znajomych i sąsiadów.
@michawencel5183Ай бұрын
@@EkoNiezaleznyale nie ma absolutnie żadnego problemu w zbadaniu ogniw, mierzysz i wiesz z jakimi ogniwami masz do czynienia, ale Ty tego wiedzieć nie możesz bo się na tym nie znasz.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@michawencel5183 Zwykły pomiar nic Ci nie da. Bo na początku każde ogniwo będzie się ładowało prawidłowo. Problemy zaczną się po jakimś czasie i wtedy dopiero wyjdzie, że coś było nie tak z ogniwami.
@SikońStefan3Ай бұрын
@@EkoNiezalezny oni i tak dają rok gwarancji, kupując 1 ogniwo 280 Ah za 300 zł idzie się na kompromis cena/jakość.
@adamf356823 күн бұрын
Ten film to zwykły, ordynarny materiał reklamowy.
@EkoNiezalezny23 күн бұрын
Ciekawe na jakiej podstawie tak uważasz. Ale możesz sądzić co sobie chcesz. A ja mówię, że nie jest i tyle.
@sebastiankarys9307Ай бұрын
To proste człowiek jest jak zwierzę na zimę zagęszcza futro
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Problem w tym, że to futro tak rośnie cały rok a nie tylko na zimę. 😂
A Ty co jasnowidz, że wiesz czy zyski spadły czy nie? Nie masz pojęcia to nie opowiadaj bajek, bo jeszcze ktoś w nie uwierzy i co będzie.
@andrzej351125 күн бұрын
Z wieloma pańskimi twierdzeniami się nie zgadzam. Większość pominę, ale dwóch zdań nie zdzierżę... Primo: co cela ma w środku można z absolutną pewnością stwierdzić zdejmując jej charakterystykę prądowo-napięciową pełnego cyklu ładowania od zera na ful i rozładowania z fula na pustaka. I szczerze mówiąc mija się pan z faktami w kwestii klas cel - jeśli sprzedawana cela jest deklarowana jako grade A na ogół JEST grade A. Jeśli cela ma deklarowaną pojemność 280 Ah to potrafi mieć nawet ponad 300 Ah i nie słyszałem (poza polskimi i europejskimi pośrednikami) by coś było nie halo z celami. Secundo: BMS pasywny NIGDY nie będzie balansować cel wzajemnie choćby połączyć równolegle milion baterii. BMS pasywny wyrównuje TYLKO w czasie ładowania. Tym właśnie różni się od BMSa aktywnego, który spokojnie balansuje bez ładowania i to sam od siebie, wewnątrz baterii. BMS aktywny wręcz "nie lubi" dużego prądu ładowania dlatego balansuje pod sam koniec cyklu ładowania. I poza konkursem: JK BMS ZA KAŻDYM RAZEM balansuje do JEDNEGO MILIWOLTA jeśli mu tak ustawić opcje, co nie ma większego sensu. Delta rzędu 10 mV to już na prawdę doskonałe zbalansowanie baterii. JK BMS ma również system wzajemnej komunikacji między bateriami, działający bez najmniejszego zarzutu. P. S. Jako elektronik z doświadczeniem liczącym kilka dekad powiem jedno: im bardziej skomplikowany układ tym niższa skala integracji, tym bardziej przestarzałe rozwiązanie. Pylontech (i jego klienci) nie ma się czym chwalić, ma raczej powód do obaw, że tak złożony układ będzie się częściej sypać. Zwykłe prawdopodobieństwo... No i apetyt na zasilanie rośnie!
@EkoNiezalezny23 күн бұрын
"jeśli sprzedawana cela jest deklarowana jako grade A na ogół JEST grade A" - no tutaj słowo na ogół jest kluczem. Ale jak pokazało wiele sytuacji - właśnie tak nie jest. Tańśze ogniwa mają piękne nalepki ale daleko im do pierwszego gatunku. Wielu chińskich producentów także ma oznaczenia, że ich akumulator ma np. 200Ah a w rzeczywistości ma 150 albo i mniej. Udowodnił to wielokrotnie choćby Robert Mazurek z kanału mr.Akumulator. No właśnie o tym mówię. Wewnątrz Pylontecha mamy BMS pasywny. Ale dzięki polaczeniu kilku modułów komunikacyjnie to one decydują jak zbalansować całe moduły między sobą i po krótkim czasie cały magazyn mamy pięknie wyrównany. Testowałem to dziesiątki razy i tak właśnie jest, łącznie z obserwacją jak zachowują się poszczególne ogniwa, bo taki monitoring mam zrobiony. Kiedyś przy prezentacji oprogramowania do magazynów to zaprezentuję. JK BMS nie jest dla mnie żadnym super rozwiązaniem i dlatego nie bedą go polecał. Ale jak ktoś uważa, że jest inaczej to niech stosuje JK BMS. Pylontech istnieje 13 lat i jakoś się nie sypie. Victron jest na rynku blisko 50 lat i tez jakoś się nie sypie. Zatem te stwierdzenia nie są trafione.
@matio38Ай бұрын
A akumulator US 5000 to też lifepo4 czy li-ion
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Oczywiście LiFePO4. To trochę zmieniona konstrukcja w stosunku do US3000C, ale jakościowo identyczna, tyle, że większa pojemność o prawie 1.5kWh.
@matio38Ай бұрын
To dlaczego w karcie katalogowej i certyfikatach mówią o rechargeable li ion battery
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@matio38 Akumulatory są oparte o technologię litową ale jest to rodzaj ogniw LFP a nie Li-Ion.
@rezystor1990Ай бұрын
No i gdzie w tym pudełku spręż na poziomie 300kg? Super ogniwa które są tak idealne że muszą się balansować po włączeniu magazynu... Wszystko inne to będziew... zero dowodów na poparcia swoich tez/bzdur. Eh.... pokażcie pomiary, testy a nie pierdu pierdu moje lepsze bo 10 razy droższe. Nie macie nic na poparcie swojego pierdzielenia a Zebto nawet nie wie jak wykonać poprawnie pomiar napięcia amatorzy monetrzy i sprzedawcy z was a nie profesjonaliści...
@Kenny88Ай бұрын
Masz rację z tymi kategoriami i odpadem. Ludzie się cieszą, że kupią coś tanio, super okazja. Nie zdając sobie sprawy, że niektóre niezbyt do czegoś się nadają i chińczyk w ten sposób ich się pozbywa.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Ale tak jest ze wszystkim, nie tylko z akumulatorami. Tylko niestety durne osoby patrzą nie na jakość a na cenę. I jak jest tanio to biorą bez zastanowienia. SZOK!!!
@radekwoffgrid6872Ай бұрын
Wszystko się zgadza
@EkoNiezaleznyАй бұрын
My to Radku wiemy. Tyle, że do zabetonowanych ciężko jest dotrzeć i zmienić ich pogląd na to, że co tanie, to tak naprawdę drogie. To trochę tak jak z kupnem butów za 100 zł. Jak takie kupisz, to pochodzisz w nich może jeden sezon. i potem znów trzeba kupować. Jeśli kupisz takie za 300-400 zł, to będziesz w nich chodził 8-10 lat i będą OK.
@Off-grid144Ай бұрын
A po co balansowac miedzy jednostkami przecież one sie same wyrównają
@EkoNiezaleznyАй бұрын
No. po to, że wyrównywanie trwa. I teraz przy dużych prądach ładowania lub rozładowania ogniwa będą się różnie nagrzewały i z różną szybkością ładowały. Właśnie z tego powodu mamy aktywne balansowanie i wyrównywanie całości, aby możliwe było ograniczenie czasu balansowania oraz jak najmniejsze późniejsze rozjazdy. 2-3 mV to jest znakomity wynik, praktycznie nie do pobicia przy różnego rodzaju rozwiązaniach DIY.
@totalizmАй бұрын
Argument przeciwko magazynom i instalacji wysokonapięciowej - czyli ryzyko śmierci i niebezpieczeństwo porażenia, to jest słuszny argument. Z drugiej strony wielu chwali te HV rozwiązania. Nie jestem ani za, ani przeciw. Słucham argumentów, każdy ma swoje. Tak naprawdę tylko ktoś kto będzie je miał 5-7 lat albo więcej może coś powiedzieć. A jak to wygląda od strony paneli? Trzeba przecież łączyć dłuższe stringi, aby dostarczyły więcej VDC, prawda? Zobaczymy, czy zmieni Pan zdanie, kiedy Victron dostarczy instalacje wysokiego woltażu. Każdy ma prawo do zmiany poglądów, ale wszelkie argumenty, a szczególnie bezpieczeństwa - znać trzeba.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Przy stringach też mamy wysokie napięcie, ale tutaj ryzyko jest dużo mniejsze. Raczej nikt samodzielnie nie buduje paneli ani falowników, tylko składa całą instalację fotowoltaiczną z gotowych elementów. Zatem bezpieczeństwo jest o wiele większe. Jeżeli do tego jeszcze używamy np. Solar Edge, to już z definicji możemy spać spokojnie. Gdy Victron już wypuści wreszcie długo oczekiwany falownik wysokonapięciowy, to z pewnością go wytestuję. Zrobię to jednak w oparciu o wysokonapięciowy magazyn Pylontech. Bezpieczeństwo jest tutaj najważniejsze. Mimo, że ja wiem, o co chodzi i jakie jest ryzyko to i tak zawsze z tyłu głowy jest pewien opór i świadomość ryzyka. Finalnie jednak i tak będę za LV, gdyż tak jak powiedziałem szkoda energii na podtrzymywanie styczników i pracę transformatorów HVDC.
@dawidwesoly8176Ай бұрын
Piotr fajnie opowiedziane to wszystko masz mega wiedzę i doświadczenie ale z jednym sie nie zgodzę. Zarowno waldek jak i ty mowicie o mocnej kompresji ok rozumiem ale nie jest to minimum 300kg jak to mowi Waldek tylko karta katalogowa mowi ze ma byc to scisk DO 300kg lub mniejszy nie jest okreslone jaki dokladnie. Tylko jaki moze byc maksymalnie. Pozdrawiam
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Generalnie tak, natomiast od tego jaki będzie ten ścisk i na ile równomierny powierzchniowo zależeć będzie to ile cykli będzie miało ogniwo. Jeżeli wcale go nie ściśniemy, to w zasadzie je zniszczymy o kilkudziesięciu ładowaniach.
@---ro3dm19 күн бұрын
15:20 to są te grube kable?
@EkoNiezalezny19 күн бұрын
To zależy o których myślisz. Ale jeżeli o głównych, który już wychodzą na złącza to tak. 35mm2 w zupełności wystarcza przy takich prądach jakie mogą płynąć z takiej jednostki.
@ominguti6345Ай бұрын
Z dwiema rzeczami się w tym filmie zgodzę... Po pierwsze, te magazyny wysoko napięciowe wydają się cholernie niebezpieczne. Po pierwsze ryzyko porażenia a po drugie, jak ugasić łuk elektryczny jak komuś "klucz upadnie" na taki magazyn? Lepiej wydać trochę więcej na miedź i miec spokój. Druga sprawa, Bms jest fajny w tym pylontechu. Dlaczego tylko pasywny w obrębie jednostki? Może stwierdzili ze będzie mniej awaryjny. "Aktywna" cześć BMSow jest realizowana zwykle na superkondensatorach, jest to dość nowa technologia i nikt nie wie czy one wytrzymają 15 lat czy wyschną jak elektrolity. Balansowanie pomiędzy jednostkami to też fajny bajer. Jak ktoś ma idealnie dobrane lokalizację na busbarach i długości przewodów to w sumie zbędne, ale fajna opcja. Niestety problem z większością samodzielnych bmsów dostępnych na rynku (mówię o tych z górnej półki, nie takich co lądują w "akumulatorach 100ah za 1tyś zł allegro") to gówniany software. W takich Heltec albo JK Inverter BMS sprzęt jest równoważny z tym pylontechem (szczególnie JK Inverter - płyta też podobnej wielkości). Ale software jest kiepski. Bezpieczeństwo Bluetooth to śmiech na sali no i wiele małych bugów które uzytkownik musi obejść. Ale to nie są sprawy które ograniczą komuś żywotność baterii (głównie upierdliwości, nie sprawy pasujące funkcjonalnie).
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Ja powiem tak. Inne BMS'y są naprawdę upierdliwe i dokładnie się zgadzam, że nawet jak hardware jest OK, to software jest do bani. I tutaj właśnie problemy z konfiguracją są najgorszą możliwą rzeczą. Jeśli coś będzie źle ustawione albo wyjdą błędy to także niestety ogniwa ucierpią.
@br4tp1t1Ай бұрын
Nie rozumiem, dlaczego wchodzi Pan na tereny, których nie ma już pojęcia :( przez to, że chce Pan obronić kolegę, wypowiada się na tematy naprawdę bez znajomości. Szkoda, naprawdę oglądam Pana filmiki i wybrał Pan niepotrzebną drogę… wystarczyło nagrać filmik tylko o magazynie i dlaczego w domach są potrzebne… a nie wchodzić na temat BMSow o których niestety ma Pan słabe pojęcie, powtarza Pan to co kolega o kabelkach… proszę zobaczyć jak wyglądają BMSy te normalne za 700-900zl które się używa w projektach DIY… naprawdę niepotrzebny był Panu ten filmik. Ale wiem, że każdy może popełnić błąd, dlatego mam nadzieję, że sam Pan wyciągnie wnioski na przyszłość i już nie pójdzie nigdy ta droga. Jeśli Pan chce, prywatnie mogę pokazać również parę rzeczy, odesłać do producentów i filmików instruktażowych jak montuje się BMSy w fabrykach i jak OBCINA kabelki, tutaj niestety nie można wklejać linków. Ma Pan wiedzę na temat AC iDC, proszę na tym zostać, nie wchodzić już w elektronikę o której niestety wiedzą już jest bardzo słaba… Ale życzę powodzenia i rozwoju kanału 💪
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Gdybym nie miał wiedzy, nie składał bym magazynów energii różnym inwestorom. Wiem jak się to robi i co jest w tych rozwiązaniach niezwykle istotne. Niestety wiele osób tego nie wie. Materiałów o samych magazynach i dlaczego są potrzebne jest u mnie cała masa. Ja elektronikiem nie jestem natomiast sposób w jaki działa określony system jest weryfikowalny. Ja nie twierdzę, że posiadam pełną wiedzę, bo tak nie jest i nigdy nie będzie. Niemniej jednak mając do czynienia z tysiącami różnych instalacji przez lata wiele się nauczyłem i to także pozwoliło mi wyciągnąć wiele wniosków. Tutaj głównie chodzi mi o to, aby przestrzec ludzi przed kupowaniem rozwiązań, które na pierwszy rzut oka wydaję się rewelacyjne ale finalnie mogą narobić dużo złego a nawet pozbawić kogoś życia.
@br4tp1t1Ай бұрын
@@EkoNiezalezny zgadzam się, że ostrzegać trzeba, zgadzam się, tak jak napisałem, że robi Pan świetną robotę, tylko po co, po co mówi Pan np o długościach kabli do BMS, gdzie to jest kompletną bzdurą… dlatego właśnie napisałem, że w pewnych miejscach lepiej nic nie mówić, albo jak już się bardzo bardzo chce, to należy to 10 razy zweryfikować, bo inaczej osoby, które jednak wiedzą, się oburzą, a proszę mi uwierzyć, że takich jest również sporo. Nie wie Pan również jakie ogniwa się kupuje… bo proszę uwierzyć, że jeśli ktoś zamawia z alibaby, a nie Aliexpr… to zamawia ogniwa klasy A i robiąc samemu w normalnej obudowie, z normalnym BMS, cały magazyn 15kW wychodzi 5tys zł i nie odbiega on kompletnie jakościowo od gotowych rozwiązań. Co nie oznacza, że jest to rozwiązanie dla wszystkich i jasne, że jeśli Pan sprzedaje i montuje gotowe rozwiązania, to te musi Pan promować. Ja to wszystko rozumiem, nie neguje, ale argumentów, żeby wytłumaczyć dlaczego, wiele osób powinno kupić gotowe rozwiązanie jest mnóstwo, nie trzeba w tym wszystkim używać po prostu kłamstw…. Które się szerzą później, to tylko powoduje zbędne konflikty, a do tego jeszcze ludzie posiadają błędną wiedzę. Bo naprawdę, to, że jeden Wasz kolega zrobił głupotę, mówi nieprawdę, to nie oznacza, że wszyscy teraz musicie to robić… 5 wdechów, 10 weryfikacji i nikt nie będzie miał pretensji, a może właśnie dokładną weryfikacja pozwoli również poszerzyć wiedzę :) Powodzenia.
@@br4tp1t1 Ja zasadniczo zaczynam widzieć, że mądrzy wiedzą o co chodzi o ich przekonywać nie trzeba. Głupoli natomiast niczym się nie zreformuje i czasami szkoda nawet na to czasu. Na marginesie podam tylko przykład - skrętka komputerowa i sieć LAN. Standard przewiduje odległość do maksymalnie 100mb. Gdyby długość przewodów nie miała znaczenia, to 200 czy 300 metrów też mogłoby być. Na długości występują straty spowodowane m.in. rezystancją przewodu. Wpływ ma także temperatura. To samo dotyczy sytuacji przy BMS'ach i całych akumulatorach. To mogą być mikroskopijne różnice ale jak wszystko poskłada się razem to już te różnice mają wpływ na ostateczne wyniki. I to o takie szczegóły chodzi.
@br4tp1t1Ай бұрын
@@EkoNiezalezny Ze skrętką ma Pan rację, z pomiarem ogniw już nie :) Wie Pan dlaczego? Ponieważ pomiar napięć polega zupełnie na czymś innym, niż przesył danych, nie musi mi Pan wierzyć na słowo, proszę sprawdzić to :) Natomiast cieszy mnie to, że podejmuje Pan w normalny sposób rozmowę, a ja rozumiem, że nie wszystko każdy musi wiedzieć, ja osobiście nie znam się na AC i nie chcę w to wchodzić, natomiast znam się na elektronice, programowaniu układów, wiem dokładnie jak to wygląda od totalnych bebechów. Tu właśnie chodzi o te szczegóły ;) dlatego na samym początku już mówiłem, że lepiej nie schodzić poniżej jakiegoś poziomu szczegółowości, bo to może nie wyjść na dobre, a tym bardziej powtarzać coś, czego się nie zweryfikowało. W przypadku kabli LAN (i innych sygnałów cyfrowych wysokiej częstotliwości) długość jest istotna z kilku powodów: a) Tłumienie sygnału: Wraz ze wzrostem długości kabla, sygnał słabnie. b) Opóźnienie propagacji: Dłuższy kabel oznacza większe opóźnienie w przesyłaniu sygnału. c) Zakłócenia i szumy: Dłuższy kabel jest bardziej podatny na zewnętrzne zakłócenia. d) Zjawiska falowe: Przy wysokich częstotliwościach kabel zaczyna działać jak linia transmisyjna, gdzie ważne stają się odbicia i interferencje. P.S. Sam zrobiłem w tej wypowiedzi błąd, ale skorygowałem go :)
@jarpen3Ай бұрын
Przecież ten pylon tech to masowa prudukcja w Chinach produkują to jak zapalniczki takie same bmsy nawet lepsze mozna kupic z Chin i wyjdzie nam taniej złożyć samemu bank energii. Cała ta g. Burza mysle ze chodzi o to jaki monter lub producent nachłapie sie kasy jak najszybciej sie dorobi w tych złotych czasch na zakładanie energii odnawialnej. Mało tego najlepiej uciszyć te osoby lub ośmieszyć które pokazują jak budować magazyny energii. Osoby które budują, testuja, obserwują co sie dzieję ztymi bateriami mają więcej wiedzy bo zjadły zeby na tym. Panu monterowi zależy na tym aby złapać kolejnego frajera i go skasować. Palony też się psują nie są doskonałe.
@zvnhgtx4053Ай бұрын
Jak firma wydaje 600 tyś na magazyn to chyba wie co robi, nikt takiej kasy nie wyrzuca żeby mu po 4 latach wszystko padło
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Nic nie jest doskonałe. Każdy sprzęt może się popsuć ale po to jest gwarancja. Ale jeżeli uważasz, że Pylon jest kiepski i można lepszego BMS'a ściągnąć z Chin i zmontować lepszy magazyn. to mam propozycję. Ściągnij co potrzeba, zbuduj lepszą jednostkę (uwaga - ma działać lepiej niż Pylontech i to także w połączeniach nawet do 2-3 i więcej MWh). Do tego zrób wszystkie niezbędne certyfikaty i badania związane z bezpieczeństwem. Jak to wszystko zrobisz, będziesz miał u siebie stok na poziomie min. kilkudziesięciu tys. szt. i zaczniesz sprzedawać taniej niz Pylontech, to z chęcią będą je od Ciebie kupował.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@zvnhgtx4053 Dokładnie tak jest, ale wielu w tym jarpen3 tego nie rozumieją albo udają, że nie rozumieją.
@jarpen3Ай бұрын
@@EkoNiezalezny zgadzam się ale warto budować magazyny i nabierać doświadczenia
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@jarpen3 Jak najbardziej warto i tu nikt nie ma co do tego wątpliwości ani zastrzeżeń. One są jedynie co do sposobu wykonania i ewentualnie zastosowanych komponentów.
@daro6456Ай бұрын
BMS -ok. 2.500zł 1 kwh- ok.800zł a mówisz ze w tej jednostce są ponad 3 Cena tego magazynu troszke ponad 5.000zł A gdzie koszty inne To też częsci z chin Tez były pakowane, wysyłane Skladane może u nas + cena przysłowiowego producenta Polskiego vaty sraty To się nie spina w żaden sposób Przestancie sie gryść moje lepsze od twojego A częsci od tego samego dostawcy są brane jak u jednego tak u drugiego A co do kabelków, magazynów samoróbek teraz jest wielki bum Pożyjemy zobaczymy
@danmat8014Ай бұрын
Oczywiscie ze te wszystkie baterie lifepo4 sa z chin bo przeciez w Polsce ich nie produkuja
@EkoNiezalezny26 күн бұрын
Spina się dla tych, co wiedzą jakie rozwiązania wybierają. To nie są produkty dla każdego, tylko dla osób, które zawsze wybiorą Premium, bo chcą mieć święty spokój i nie martwić się o powstanie przypadkowej usterki co chwilę.
@EkoNiezalezny26 күн бұрын
Są z Chin jak większość sprzętu do OZE. Ale to, ze coś jest z Chin nie oznacza że jest złe. Wyznacznikiem tego jest zwyczajnie cena danego rozwiązania. Chińczyk zrobi sprzęt takiej jakości jakie wynagrodzenie otrzyma.
@piotrzasada1465Ай бұрын
Jk jest tani?
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Dość tani. I są duże problemy z prawidłowym balansowaniem ogniw. Pomagałem kilku osobom i jak początkowo się udało, to po 2-3 tygodniach problemy ponownie wracały.
@tusaeu171426 күн бұрын
zamówiłem troche ogniw ostatnio w PL z olx i allegro bo na szybko potrzebne były do upsów bez bms-a, ogniwa tak rozjechane były, ze robiąc z nich akumulator 12V, przez jedno rozjechane ogniwo połowa pojemności szybkie wytracanie pojemnosci, ogniwo nadawało się do śmietnika, oczywiście zwrotu nie ma, a co dopiero odsyłka do chin, a z kolei ogniwa od EVE kupowane w klasie egrade A pomierzone, to koszt zblizony gotowego rozwiązania.
@EkoNiezalezny26 күн бұрын
Dokładnie tak jest. Ale wielu w to nie wierzy i woli ryzykować. Cóż - każdy ma prawo robić ze swoimi pieniędzmi co mu się podoba. Ja nie mam czasu na składanie drobnicy i z czystym sumieniem polecam to, co sprawdzone przez lata i działające perfekcyjnie.
@czerod3573Ай бұрын
Niezły bełkot. Jak kupisz jeden z lepszych na rynku BMS z aktywnym balanserem - JK-PB2A16S20P , który kosztuje ok 900 zł, do tego dodasz dobre cele EVE, Cornex, czy inne, to wiesz co masz. I do tego jak złożysz z dużą dokładnością stosując klucz dynamometryczny wg. zaleceń instrukcji ( a i jest dużo dobrych filmów -np Leszka z Paragon DiY) , to Ci gwarantuję, że będą lepsze od tych w h.... drogich pudełek, co polecasz. A obudów jest do wyboru i do koloru, ze skręcanymi na M10 śrubami, solidnymi i zdecydowanie lepszymi od tych wciskanych. Poza tym ten JK 200 A BMS na ok 40- 50 możliwości różnych ustawień, co pozwala na indywidualne dobranie np. od jakiego napięcia rozpoczniesz balansowanie, i wiele innych, które mogą wydłużyć żywotność budowanych magazynów energii. Ludzie myślą i wciskając kit nie zdobędziesz więcej kupców, wręcz przeciwnie. Piszę to , bo Cię cenię i szanuję. Miłego dnia życzę >Artur
@bernardperczak662923 күн бұрын
Wy też robicie fuszerkę tylko, zarabiacie na ludziach i to nie małę kasę co dopiero zaczynają przygodę
@EkoNiezalezny23 күн бұрын
A coś więcej w szczegółach można? Bo taki komentarz raczej niewiele wnosi.
@KreatywneBudowanieАй бұрын
Kolejna dawka ciekawych informacji. Pozdrawiam
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Dzięki. Oby tylko dotarła ona do jak największej rzeszy osób i sprawiła, że przemyślą swoje działania.
@KreatywneBudowanieАй бұрын
@@EkoNiezalezny
@EkoNiezaleznyАй бұрын
@@KreatywneBudowanie Nie wiem co tu odpisać, ale OK 🤣🤣🤣