03:00 látszik, hogy a kőműves a tégla lehelyezése után nem kaparta le a betonról a felesleges maltert. Ebben az esetben az fontos lett volna, hiszen majd amikor megszilárdul akkor kell leütni onnan, amivel esetleg a tégla is kimozdulhat a helyéről. Ez a művelet a burkolóknál is meg van amikor nem fejezik be a csempézést azonnal, akkor a kitüremkedett ragasztót nem szabad hagyni megkötni. Gratulálok Péter az új kamerához és a mikrofonhoz is. Sokat javult a videók minősége. Csak így tovább!
@gyulafejer62373 жыл бұрын
Igen, a vízszigetelést el lehet rontani, ha járkálnak rajta. Sok helyen először csak a téglák alatti sávban szigetelnek, majd ahhoz toldják hozzá a belső rész vízszigetelését. A videóban látott megoldás sokkal korrektebb.
@ignatiumoldovan993 жыл бұрын
1111
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
???????
@laszloszentirmai22803 жыл бұрын
Szerintem a mai betonárak mellett ez a korrektség drága és a 1,2-1,3 tonnás raklapok mellett törésveszélyes is. Előbbi módszer bevált, ráadásul idő és költséghatékonyabb is. Szerintem ez csak indokolt esetben lehet célszerű (előre megvásárolt, tárolni nem akart szigetelőanyag (áremelkedés okán), egy alkalommal ráérő szakember, nem mintha különösebben nehéz feladat lenne, vagy az építkezés GANT-diagramján a tervek szerint télre esne a belső leszigetelés üteme). Plusz, ha vmi miatt megáll az építkezés, ez a vízszigetelésre pacsált vékony betonréteg úgy szét tud fagyni, mint annak a rendje...
@gyulafejer62373 жыл бұрын
@@laszloszentirmai2280 Nálunk kilógott a tégla alól 5 cm bitumen. Odahullott egy csomó malter. Nem mindenhol takarították le rendesen, van ahol felszedte a lemezt a takarítás. Ilyen körülmények között hozzá ragasztani, hozzátoldani a belső részt... Törni nem hiszem hogy törne mert egyenletesen fekszik fel. Nem nagyon tud a beton hova hajlani, ilyesformán hajlításra igénybevételeződni sem tud. Hagyományosan beépítik mindenféle szerkezetbe, kihülve nem annyira lágy az már.
@gyuribacsi65033 жыл бұрын
Köszönet Péter,várom a folytatást ha lehet erről a munkáról is!
@attilafadgyas76883 жыл бұрын
Egy fontos dolgot elfelejtettél "a Sisak" Normális munkaterületen kötelező!
@iggiB3 жыл бұрын
Egy tippet tudnák adni a videók megnevezésére,ha lehet. Ha van vagy lesz felrakkal több videó ugyan arról a helyről ,csak nem egymás után ,akkor atlácósabb lenne nekünk ,ha peldául a címe így kezdődne. Budapesti kisházikó 1/3, Ez a kezdősor,magyarul anlég. A másik videóbann ugyanerről a hazikóról csak más témával volna a címe. Budapesti kisházikó 2/3 Így kell rendessenn koszorút vasazni . és stb. Így sokkalta átlácósab lenne ,hogy melyik videó hova tartozik. Amúgy nagyonn tetszik a tartalmuk,és töbnyire mindennel egyetértek. Bocsi a hibákért ,nemtudom 100%a magyar helyes írást ,mivel Szlovákiából vagyok.🙂 üdv és minden jót.
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
Köszi hogy írtál! :-)
@csabanemeth3 жыл бұрын
Ha nagy lesz a hőszigetelés, akkor nem illene egy Ytong kezdősorral kezdeni?
@tzsolti19823 жыл бұрын
a szennyvíz védőcsőről lesz valamikor egy video, hogy mikor kell betenni, milyen mélyről induljon stb?
@dalloszsolti11 ай бұрын
Hát, ha arra a pillérre még ment 5cm XPS, akkor mennyi betontakarásnak maradt hely, 2mm? Mondjuk gondolom azóta már áll az épület, szóval kb. mindegy. :)
@szabolcskadar35873 жыл бұрын
Üdv Péter! Lehet a függőleges koszorút téglát becsorbázva készíteni?
@RockBanditable3 жыл бұрын
Na végre, kezd összeállni ez a videós dolog. A hang nagyon jó, a téma is többet van kamera előtt.
@zerkovitzzoltan21822 жыл бұрын
Sokszor elhangzik hogy a betonpillért kiegészítő hőszigeteléssel kell ellátnia falazathoz képest, mert így szakszerű és nem lesz hőhidas. ez max akkor igaz ha a falazat nem kap külső szigetelést, de ha a 30cm vasbeton pillér kap 10cm szigetelést (u érték 0,33 w/m2k), porotherm 30 n+f tégla is kap 10cm szigetelést (u érték 0,23w/m2k), akkor nem beszélhetünk hőhídról, hiába próbálják ezt gyakran százalékos eltéréssel érzékeltetni, még hőkamerával sem lehet kimérni. Ellenben hőhidas az összes beépített porotherm áthidaló kiegészítő szigetelés nélkül, amit meg gond nélkül elfogadnak. A valódi hőhíd az ablakoknál és környezetében kezdődik(tetőtéri ablakoknál pláne igaz), 1,1 U érték 2 rétegű üvegezéssel és még ennél is gyengébb a keret szigetelő képessége, a redőnytokról nem is beszélve. A falazatot szarrá szigeteljük miközben a nyílt égésterű kéményen a nyereség többszöröse távozik. A házat komplett energetikai egységként kell kezelni, a lényeg nem a falazat vastagságán vagy hőszigetelőképességén van, ez csak 1 elem az egészből, hanem az egész ház üzemeltetési és bekerülési költségét kéne figyelembe venni.
@csabad.87773 жыл бұрын
Sarkon a vasbeton pillérnél még ha 5 centis kiegészítő hőszigetelés kerül akkor minimum 8 centire kellene lennie a szélétől, hogy legyen betonfedés. Ön mérte meg, lehet a videón nem adja át a távolságot, de így kevesebbnek tűnik.
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
lesz rajta igazítva!
@laszloszentirmai22803 жыл бұрын
Kérdésem: Ilyenkor a védőcső és a haszoncső közötti rés nem lesz príma közlekedési útvonal a felfelé törő víz számára? Mi a felállásnál vízálló zártcellás dilatációs szoknyával védtük a haszoncsövet a betoncsatlakozásban, védőcső nélkül, csodásan tud mozogni, de mégis vízzárt, igaz nincs annyira védve, oda kell rá figyelni. A vízszintes sávalapi csatorna kilépésnél mi is védőcsővel operáltunk.
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
Na oda jön az építőipar Jolly Jokere: purhab! :-) Vízzáró kivitelben!
@Sangeorge173 жыл бұрын
ÜdvPéter. Inkább így: " Ez az anlég, magyarul kezdősor". Nem kötekedek, ahogy Te sem kötekedésből mondasz amit mondasz, csak így helyes ha már egyszer magyarok vagyunk :)... Üdv (Amúgy köszi, jövök, látok, tanulok!)
@gyulahavar2 жыл бұрын
A saroknál a vasbeton pillér alatt miért van bitumen lemez? Azt nem kellett eltávolítani?
@SzakiEllenor2 жыл бұрын
a vas átveszi a húzást, a szigetelő lemez bírja az 1-2 szint nyomását, de a beton fel tudná vezetni a vizet. Jobb, ha ott van, de a spec kenhető anyag a legjobb!
@bucbuc4723 жыл бұрын
Jó volt mester, csak rövid. :)
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
Leesett!;-)
@RuzsaArpad3 жыл бұрын
Abszolut laikusként kérdezem: vannak korrupt műszaki ellenőrök? Akik jóban vannak pár kivitelezővel és hajlanak rá, hogy át sikoljanak pár részlet felett? Van valami gyűjtőadatbázis, ahol le lehet csekkolni egy-egy ellenőrt, mielőtt megbízná az ember?
@blowmeifyoucan3 жыл бұрын
Kivitelezőként gondolataim ezzel kapcsolatosan: a legtöbb kivitelező felelős műszaki vezetője ki sem megy az építkezésekre, csak aláír, nyilatkozatot tesz az építési naplóba. A kérdésed, és a mögötte megbújó problémára a válasz szerintem több részből áll, ezek (csak egy egyszerű sávalapozást példaként hozva): 1. Készíttess árazatlan költségvetést, részletes anyagkiírással. Ha pl ezen 28 köbméter C16/20 beton szerepel az alaptestben, a kiviteleződ csak 22-ről tud szállítólevelet bemutatni, akkor kilóg a lóláb. Ez igaz a betonacélokra is. 2. Válassz olyan kivitelezőt, akinek vannak referencia munkái, bár ez sem jelent túl sokat. Szerintem ha valakivel nem tudsz már az elején szót érteni, engedd el, túl hosszú ideig lesztek ‘összeláncolva’, hogy mindig a hülyeséget és a mellébeszélést hallgasd. 3. Olyan műszaki ellenőrt válassz, aki hasonlít a videó szerzőjéhez: higgadt, szakmaias, nem attól tart, hogy mit fog mondani a kőműves, ha szóváteszi a hibákat. A szerződésben kössétek ki, hogy milyen munkafázisoknál, hány alkalommal lesz jelen, ezekre az alkalmakra nem árt, ha az észrevételeidet egy cetlire összeírod, és átbeszélitek a helyszínen. Kamarai regisztrációt tudsz csekkolni, mérnöki ‘Tripadvisor’ tudtommal nincs, bár nem ártana.
@quecksilberhochdruckdampfl74293 жыл бұрын
Persze, hogyne, a Korrupt Ellenőrök Klubja nem titkolja a tagság adatait.
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
Azt sokkal inkább el tudom képzelni, hogy ezt az iskolában nem lehet tanulni, max a szabályokat biflázni, de az ilyetn embert megeszik a szakik. Én inkább sok olyannal találkoztam, hogy elvtelenül , és szakmaiatlanul dolgozott a műszaki ellenőr, és olyanon lovagolt, ami a végeredmény szempontjából tökmindegy volt. Volt, akit a megrendelő kis híján elzavart, mert a kivitelezőt feleslegesen b...atta. Annak sincs sok értelme. De biztos van ilyen is...Bár az is igaz, hogy sok megrendelőnek fogalma sincsen dolgokról, és aggódik, hogy egy 15,5 méteres méreten az alapozásnál van 18mm "hiba". É amikor azt mondja a műszaki ellenőr, hogy ez bőven belefér, akkor ezen aggódik, és keresi a következő hibát, mert biztos le van fizetve. Te konkrétan találkoztál ilyennel?
@blowmeifyoucan3 жыл бұрын
@@SzakiEllenor ha nekem szántad a kérdést, nem igazán találkoztam ilyen esettel. Mivel generálkivitelező cégem van, nem kötelező a műszaki ellenőr, és nem is élnek a megrendelőim ezzel a lehetőséggel. Napi kapcsolatot tartok az építtetőkkel, a napi munkákról beszámolok telefonon is, hogy ne csak a laikusoknak értelmezhetetlen e-napló legyen a kommunikációs csatorna. Olyannal már találkoztam, hogy egy ereszcsatorna lejtése miatt szakértői véleményt kértek a megrendelők (szerintük túl nagy volt a lejtése, 1%), holott ennek szerintem nem volt alapja, de korrigáltuk a kért értékekre. Ui.: gratulálok a könyvhöz, nagyon jól érthetően leírtad a lényeget. Sajnos kivitelezői oldalról több ponton fájt a szívem, hogy az általunk is erősen ajánlott gépi szellőztetést az ügyfelek 5-10% kéri, elsődleges szempont a minél alacsonyabb ár. A tervezők ennél is kisebb százaléka az, aki a benapozást és passzív árnyékolást számításba veszi, mi meg a kész házaknál hallgatjuk, hogy milyen meleg nyáron.
@blowmeifyoucan3 жыл бұрын
@@SzakiEllenor még egy ötlet az alépítményi munkáknál: én nem engedem meg, hogy a gépi földkiemelésnél a földet befelé termelje a gépkezelő. Így a zsalukövek pozicionálásánál lehetőség van minden átlót 20-30méteres szalaggal kimérni, ergo a legnagyobb eltérésünk a betonlemez átlóknál 2-3mm, szinte szemcseméret. A betonlemez zsaluzását hosszában félbevágott Doka táblákkal készítjük, ezeket 400mm közönként 8*100-as beütődübellel rögzítjük a betonnal kiöntött zsalukő lábazathoz, miközben egy kolléga a szintezőlézerrel minden zsalutábla tetejét ellenőrzi. Megmértük, nem több idő, mint összetaknyolni, és van egy kész vezetősáv a teljes kontúron.
@bpeter0033 жыл бұрын
Kedves Péter! Azt szeretnem kérdezni hogy a "kántra" (1 tégla fektetve masik mellette állítva) rakott fal / kötes ma még ismert és egyáltalán szokták-e alkalmazni? Öregapám aki kömüves volt igy falazta fel a garázst. Igy lett ~23 cm vastag fal. Epp egy pajta felújtisában vagyunk ott a lábazatot falazták igy nagyméretü téglval 40 cm-re. Ezert is jutott újbol eszembe az öreg. Hányszór elmondta apámnak hogy eleg azt kántra mert hogy igy mennyi téglat megsporólnak.
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
Nemigen van ilyen…
@kalocsaferenc25523 жыл бұрын
Az a legreses falazat!kant= élére!
@jean-jaquesrousseau4712 Жыл бұрын
Magyarul kezdösor, németül Anleg
@pistanagy46693 жыл бұрын
Rengeteg házat építenek felénk is de én még így ilyen sarkot nem láttam, végig téglával rakják ki, akkor melyik a jó??
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
amelyiket a tervező megtervezi! :-)
@tibormolnar8843 жыл бұрын
Örömmel látom, hogy valaki a Leier Aku 25/30 téglában gondolkodik.
@borbelyjanos4103 жыл бұрын
Egy dolog valamit fejben tudni könyvekből,és más gyakorlatba ültetve.
@silhouette24able3 жыл бұрын
Biztos a tudatlanságom, de a sarkoknál mi lesz a rudaknál? Oda mi kerül? Tégla gondolom nem. Betonoszlop?
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
beton, függőleges koszorú
@silhouette24able3 жыл бұрын
@@SzakiEllenor köszönöm a választ, utána is néztem :)
@gyorgyhorvath80863 жыл бұрын
Szia.Miért jó a sarkon a pillér? Ugy tudom a sarok kötésnél .nincs erösebb kötés.
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
Földrengés elleni függőleges koszorú ez!
@gyorgyhorvath80863 жыл бұрын
@@SzakiEllenor Nekem a tervezö. A két hoszzanti falon arányosan elosztva. 2-2 pillért tervezett 16 vassal 8 kengyelel 20 centinként alapbol a koszoruba + ferdekoszoru.
@laszloszentirmai22803 жыл бұрын
Földrengés biztosabbá teheti a házat, ha keskeny falazatot alkalmaznak. Jó az a függőleges koszorú, bár én inkább a fél méter körüli falvastagságban kiszek... :D
@gyorgyhorvath80863 жыл бұрын
@@laszloszentirmai2280 Nekem 30cas ytongbol épült. Egy szintes ház.
“Az első sor rakásánál a sarkoknál állítólag nem szabad felet használni,vagyis nekünk soha sem hagyták!!Csak a második sornál kell a kötés úgy is meglesz!” Miert nem szabad az első sor téglánál a sarkoknál fél teglát használni ? Mi a magyarázata ? Mi ebben a lényeg ? Akkor sem szabad az első sor teglánál a sarkoknál feleket használni ha vasbeton pillérek is vannak ?
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
Így nagyobb darabok kerülnek a végére, amitől stabilabb lesz. Klasszikusan a "fejelő" tégla az 3/4-es. Lásd porothermnél is a 17,5 a fejelő. A fél falközbe kerül bele.
@AncientScamp3 жыл бұрын
Ment a like de hadd kérdezzem meg: Hol a kalap?
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
Melós autóban maradt !:-(
@tibor9083 жыл бұрын
Tiszteletem. Nem lesz hőhidas a sarok?
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
Kész rajta 5-5 cm hőszigetelés , majd 30 cm eps grafitos!:-)
@laszloszentirmai22803 жыл бұрын
Ilyen zömök tégla mellett ez lesz a legkisebb probléma... :D
@l.l.roland3 жыл бұрын
Üdv Péter! Elnézést, de csak a videó nem adja vissza rendessen a beton vastagságát? Vékonynak tűnik, ahoz hogy teherbíró legyen! Tisztelettel: L.L. Roland
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
25 cm vasalt alaplemez van, a tetején az csak vedoréteg
@l.l.roland3 жыл бұрын
@@SzakiEllenor Azt megértettem már a videó elején, hogy ez csak egy védőrétek a bitumenes vízszigetelésen! Ez teljesen tiszta! Viszont erre a vékony rétegre érkezik majd a terhelés, nem fog megrepedni? Erre a rétegre már megy minden terhelés falak, tető... Nyilván a padló fűtés, ajzatbeton nem olyan nagy terhelés, mint az előbb említettek! A főfalak, födém, tető súlya alatt nem fog a széleken megrepedni?
3 жыл бұрын
@@l.l.roland A habarcs amire kerül a tégla, amivel szintezik az első sort az erősebb, mint a beton?
@l.l.roland3 жыл бұрын
@ Miért nem az ajzatbetonra falaznak? Tudja Gábor? Egyébbként nagyon sokszor vannak kisebb, vagy nagyobb repedések a habarcsban, nem megfelelő rakás ( nem egyenlő terhelés), illetve külső hatások miatt (hőmérsékletváltozás)! Úgyhogy válaszolok! Természetesen Nem!Nem erősebb mint a beton! Sokkal hamarabb is találkozunk ennek a jeleivel! Ezért van az,hogy egy pár éve rakott falat kisebb fizikai igénybevétel nélkül kidőntünk, mondjuk samukalapács segítségével! Nos a beton már nem ilyen egyszerű! Azonban visszatérve, a kiinduló mondataimhoz, nem véletlen,hogy előírás van a rétegek vastagságára! Amennyiben pedig ez a beton megreped az nem boldogítja a tulajt, hogy a habarcs viszont milyen baró! Azonban félreértés ne essen, nem kötekedni akartam, tisztelem a Péter munkásságát, ezért is követtem! Ezért is kérdeztem meg a véleményét, az észrevételemmel kapcsolatban! (Évek óta foglalkozom épitőipari bontással, a falak meggyengülnek a habarcs miatt, sokszor már csak a kötések miatt állnak)
@ocsijuhos99353 жыл бұрын
Jó napot mérnök úr nemertem evel a vedocsovezesel olyan nagyra van már 20eve dolgoznom az építkezés szakmában de még sohasem láttam hogy tett volna a viszerelo vedocsovezest,de visszajelzést se hogy baj lene vele!! ezért nem kell nagykepuskodni a melosokal"
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
Ha megmutatod, hol nagyképűskodok, akkor vendégem vagy egy zsugor sörre! Ok? Péntek estig lszi írd meg, addig tartom! Ha nem lesz ilyen, akkor te jössz a sörrel! Cseh barnát kerek majd! A csatornán megszavaztatjuk, tényleg nagyképű vagyok-e?
@tomi4763 жыл бұрын
Nem a melosokkal nagykepüsködik, hanem a nagykepüsködö melosoktol, kivitelezöktöl probälja megvedeni a megrendelöt, aki kifizet 80-100 millio forintot egy häzert, amit jol is meg lehetne epiteni. Ha 20 ev alatt nem lättäl ilyet, akkor az azt jelenti, az utobbi 20 evben nem vältozott a kivitelezöi hozzäälläs. Furcsa az, hogy en gepeszkent (nem epületgepesz), több normälisan elkeszitett epületet lättam ezek szerint, mint aki ezzel foglalkozik. Az igaz, nem magyarorszägon. 2021 van nem 1921. Folyamatosan fejlödö epitöanyagok, technologiäk, elöiräsok, stb. Kivitelezöi oldalon sem ärtana ezekkel együtt haladni.
@tiborkozma60533 жыл бұрын
@@SzakiEllenor nagykèpűsèg? Mièrt? Talán mert felhívja a figyelmèt az embereknek, mestereknek h mi az ami jó, el megy, v ami már tènyleg n megfelelő. Sokan örülnek szerintem h mèrnök lèttère ès veszi a fáradságot ès időt h fel nyissa az emberek szemèt, h a mai árak mellett figyeljünk oda h hogyan csináljuk ( csináltatjuk ) v hogyan ne a dolgokat. Szèpen aprólèkosan el van magyarázva minden, csak az keresi a kákán a csomót aki n tudja èrtèkelni ezt a sok segítsèget. Valljuk be h n lenne kötelessège ès mègis meg teszi. Ez elvi kèrdès n pedig nagykèpűsèg. Hajrá tovább előre 😀😀
@quecksilberhochdruckdampfl74293 жыл бұрын
Ebben országban mindenki támadásnak veszi, ha szóvá teszik a hibát a munkájában, vagy megmondják, hogy lehetne jobb. Az ellenőr nem a dolgozót üldözi, hanem a hibát.
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
@@quecksilberhochdruckdampfl7429 Nagyon is igaz!
@zoltanbogdan66293 жыл бұрын
Ennél a munkánál 2 dolog nem stimmel! Ha van zsinórpad a tégla szállításkor a középre berekható daruval!Én egyszer mértem és sokszor hasznát vettem! Ja igen a kimérés szintezés ingyen végeztem! Második a szigetelés védőbeton többlet költsége! erre most ráteszi a hőszigetelést és ujjra betonozza! A fal alatti szigetelés és takarással ugyanolyan jó mint igy! Ha nem számít a költség akkor itt minden rendben! Csak a hang gyenge!
@SzakiEllenor3 жыл бұрын
Számít a költség, de ennek a vízszigetelésnek légtömörnek IS kell lennie. Mérve is lesz talán!Azért van ennyire levédve. A vizszigetelés mindenek felett! ill alatt!