Elektrické zapojení POV - Jak to dělám já

  Рет қаралды 8,631

Custom railway layout

Custom railway layout

Күн бұрын

Elektrické zapojení přestavníků, dekodérů a detektorů obsazení.
Návod jak vše propojit a několik dalších rad a postřehů.
0:00 Úvodní slovo
8:13 Zapojení vývodů z kolejiště do svorek
19:55 Zapojení kolejí bez detekce pře graetzův můstek
25:25 Zapojení společného pólu
29:57 Hlavní rozvody DCC signálu
36:05 Zapojení přestavníků
42:00 Zapojení srdcovky
49:00 Zapojení detektoru obsazení
57:40 Otestování správného zapojení přestavníků
1:05:55 Závěr

Пікірлер: 30
@jiricerva2445
@jiricerva2445 Жыл бұрын
Dobrý den, jsem ted přesně v této fázi a video jako je tohle, je úplně zlatý důl informací, moc vám za tu práci děkuji.
@kolejistenamiru
@kolejistenamiru Жыл бұрын
Díky za reakci. Velmi potěšila ;-)
@jardam.8600
@jardam.8600 Жыл бұрын
Zdravím, sice nejsem modelář, zabývám se spíše elektronikou - bastlením, ale rád sleduji, jak vám to kolejiště roste pod rukama. Ani jsem netušil, jaké jsou dnes možnosti řízení vláčků. Být mladší, asi bych se do takového modelaření taky pustil ;)
@ZdenekHavlat
@ZdenekHavlat Жыл бұрын
Dobrý den, ta "nevratná" wago svorka je určena pouze pro pevné vodiče 0,5-2,5mm² a vodiče se z ní vytahují jemným tažením a současným kroucením vodiče nebo svorky cca 60-120° tam a zpět. Mám to odzkoušené ale občas se stane že vodiče o průřezu 0,5 a 0,75mm² se při vytahování zlomí, záleží na tom jestli a jak moc se při odizolování narušil povrch vlastního drátu . Od průřezu 1mm² již není žádný problém vodič vytáhnout. Pro slaněné vodiče je lepší použít wago svorku s páčkou nicméně po pocínování jdou zasunout i do té "nevratné" Od té doby co je začali dělat průhledné tak je pěkně vidět jestli je vodič správně zastrčený
@kolejistenamiru
@kolejistenamiru Жыл бұрын
Díky za typ. To vytahování vyzkouším. To jsem nevěděl.
@zdenekerl6288
@zdenekerl6288 Жыл бұрын
Krásné video musí být člověk tak trochu elektrikář
@kolejistenamiru
@kolejistenamiru Жыл бұрын
Jak říkám ve videu. Stačí na to fyzika nějaké 7. možná 8. třídy. Ale samozřejmě elektrotechnické vzdělání je v tomto případě velké plus.
@petrjelinek6585
@petrjelinek6585 Жыл бұрын
Dobrý den, moc pěkné video, zrovna řeším také kolejiště a největší výzva je pro mě elektronika. Takže určitě mi toto pomůže. Jen bych se zeptal prosím Vás jaké vodiče používáte na propojování. Díky
@kolejistenamiru
@kolejistenamiru Жыл бұрын
Mluvím o tom ve videu. Jedná se o pevné vodiče průžezu 0,5 mm2.
@SargeSgS
@SargeSgS Жыл бұрын
Dobrý den. Mohu se zeptat jaký typ a průměr vodičů používáte? A jestli pevný nebo splétaný? Děkuji.
@kolejistenamiru
@kolejistenamiru Жыл бұрын
Záleží jak kde. Na nízkoproudové rozvody pevný vodič 0,5 mm2, na silový rozvod pevný vodič 1,5 mm2.
@SargeSgS
@SargeSgS 11 ай бұрын
Díky za odpověď. @@kolejistenamiru Jen si dovolím doplňující otázku. Chápu že nízkoproudý rozvod asi bude např. návěstidlo a silový rozvod napájení kolejjí např. Zkoušel jsem ale o víkendu použít tu 1.5 na napájení srdcovky u výhybky EW2 a docela se mi stávalo že jak je ten vodič poměrně pevný tak mi při manipulaci pohl s kolejnicí usazenou v podloží a musel jsem to znovu odpájet a zase připájet. Tady z toho videa se mi zdá že používáte všude ty 0.5?
@patari_k9878
@patari_k9878 Жыл бұрын
Dobrý den, mohli by ste nekdy natočit video ale poslať struční navod jak naprogramovat prestavník MP1 s multimausom děkuji
@kolejistenamiru
@kolejistenamiru Жыл бұрын
MP1 se nedá naprogramovat. To je jen přestavník. Naprogramovat se musí dekodér, který MP1 bude ovládat a těch je mnoho druhů. Nelze udělat jeden univerzální návod. Který dekodér používáte?
@patari_k9878
@patari_k9878 Жыл бұрын
​@@kolejistenamiruprepačte zle som sa vyjadril, kuehn digital wd10, mne skôr potom ide ako presne čo klikať na Multimause proste od samého zapojenia cez programovanie až po prehadzovanie.
@kolejistenamiru
@kolejistenamiru Жыл бұрын
Tak to bohužel nemohu pomoci. Tento dekodér nemám k dispozici a nikdy jsem ho ani nepoužil. Pokud bych ho měl k dispozici, klidně bych to natočil, ale kupovat ho jen kvůli videu nebudu.
@uzasnazeleznice
@uzasnazeleznice 9 ай бұрын
Dobrý den Nevíte, od kdy je potřeba nějaký zesilovač? Kolik taková zvuková lokomotiva odebírá proudu?
@kolejistenamiru
@kolejistenamiru 9 ай бұрын
Je to velmi různé. V průměru se dá počítat 0,5 A na lokomotivu. Při 3 A, které centrála umí, pak počítejte se současným provozem max. 6 lokomotiv. K tomu je také potřeba počítat se spotřebou dalších součástí, které jsou napájeny z centrály.
@uzasnazeleznice
@uzasnazeleznice 9 ай бұрын
@@kolejistenamiru děkuji
@uzasnazeleznice
@uzasnazeleznice 9 ай бұрын
@@kolejistenamiru a je jedno, jaký zesilovač k jaké centrále použiju? Komunikuje vše se vším?
@kolejistenamiru
@kolejistenamiru 9 ай бұрын
@@uzasnazelezniceVyzkoušené to nemám, ale mělo by to tak být. Přesto bych raději doporučoval používat zesilovače od stejného výrobce jako je centrála.
@michalcerveny9325
@michalcerveny9325 Жыл бұрын
Dobrý den, velice pozorně jsem si přehrával Vaše video a nerozumím jedné věci. Detektor obsazení je součást obvodu, ten přeci negeneruje 13.5 V. Jinými slovy, detektorem obsazení přeci protéká proud. Jestli že je centrála a detektor obsazení od jedné firmy, proč by to nemělo být kompatibilní?
@kolejistenamiru
@kolejistenamiru Жыл бұрын
Dobrý den, tím, že detektorem protéká proud, v něm vzniká úbytek napětí asi 1,5 V, což jsou dvě diody zapojené do série. Pokud jde přímo z centrály 15 V, proto mluvím o 13,5 V. Modul samozřejmě žádné napětí negeneruje, ale pokud byste měřil úroveň napětí mezi vstupem do modulu a výstupem, tak je tam právě ten rozdíl 1,5 V. Z toho důvodu dávám do elektrické cesty na koleje, které nejdou přes detekci, antiparalerně zapojené 4 diody, aby se dosáhlo přibližně stejné úrovně napětí jak na detekovaných kolejích, tak na kolejích, které jsou bez detekce.
@michalcerveny9325
@michalcerveny9325 Жыл бұрын
@@kolejistenamiru Dobrý den, velice děkuji za Vaší odpověď. Určitě nezpochybňuji Váš výsledek kolik jste naměřil na výstupu detektoru. Připadá mi jen divné, že jsem se o tomto nedočetl u výrobce. Jen mě zarazilo, že vlastně ke každé koleji / Detektoru / přivádíte tedy 15 V a ke každé nedetekované koleji dáváte zmíněné diody. Logicky z mého pohledu bych udělal jeden přívod 15 V pro detektory a jeden přívod 13.5 V ke každé nedetekované koleji. / Tj. pro všechny nedetekované koleje pouze jedenkrát 4 diody / Jestli jsem tedy správně pochopil, tak dáváte ke každé nedetekované koleji 4 diody. Jinými slovy zjednodušeně hned za centrálou dát 1x 4 diody a tímto pak rozvádět 13,5 V rovnou do nedetekovaných kolejí.
@kolejistenamiru
@kolejistenamiru Жыл бұрын
Určitě by to tak šlo také řešit, ale někde jsem se dočetl, že by to mohlo dělat nějaké problémy. Netuším proč. Z logiky věci mě důvod nenapadá. Musely by se pouze použít výkonější diody. Osobně ale raději použiji toto řešení, protože dělat rozvod navíc kvůli nedetekovaným kolejím je pro mě osobně komplikovanější, než jen zařadit do cesty ten můstek. Je to řešení za pár korun a co bych ušetřil na diodách, dám za naopak za vodiče.
@David-uy5bq
@David-uy5bq Жыл бұрын
mě by zajímalo jak vyměnit dekodér ze S-comu na Peli dekodér, protože si netroufám měnit dekodér když nevím od jaké ledky vede drátek
@kolejistenamiru
@kolejistenamiru Жыл бұрын
Tak dekodér S-com má určené, která pájecí ploška je na kterou barvu návěstidla. Pak je tedy potřeba vzít dekodér S-com, odpájet drátek např. pro horní žlutou a rovnou ho napájet na dekodér Peli. Tím se drátky nepopletou. Musí být samozřejmě dostatečně dlouhé, což snad bývají.
@romankolbabek9194
@romankolbabek9194 Жыл бұрын
@@kolejistenamiru Jaký máte prosím důvod k používání Peli dekodérů přímo v návěstidlech? Protože to je levnější (není potřeba dekodér ND4) nebo snad i spolehlivější nebo snadnější na zapojení? A ještě jestli mohu poprosit, jaký typ diod používáte na to "srážení napětí"? Jinak moc dík za video. Inspirace není nikdy dost.
@kolejistenamiru
@kolejistenamiru Жыл бұрын
@@romankolbabek9194 U dekodérů Peli je největší výhodou to, že jsou přímo integrovány v patici návěstidla. Nemusí se nic složitě zapojovat, pouze se na konektor dekodéru přivede DCC signál (pouze 2 vodiče). ND4 neznám, nikdy jsem ho nepoužil. Při použití Peli dekodéru již nic jiného nepotřebujete. Pouze naprogramovat adresu a zobrazované znaky (v základním módu umí až 8 návěstních znaků a obsadí 4 adresy , v rozšířeném módu 20 návěstních znaků a obsadí 1 adresu). Cena je kolem 180 Kč za 1 dekodér, který ovládá 1 návěstidlo. Na srážení napětí používám obyčejné křemíkové diody 1N4007.
@SHODANEK
@SHODANEK Жыл бұрын
asi kolejiste nikdy nezapojim 🤣🤣 na tohle jsem dement...
Statická tráva POV - Jak to dělám já
20:50
Kolejiště na míru
Рет қаралды 8 М.
Jak na jezdící autíčka na kolejišti
30:21
Kolejiště na míru
Рет қаралды 6 М.
Каха и суп
00:39
К-Media
Рет қаралды 6 МЛН
- А что в креме? - Это кАкАооо! #КондитерДети
00:24
Телеканал ПЯТНИЦА
Рет қаралды 7 МЛН
HAPPY BIRTHDAY @mozabrick 🎉 #cat #funny
00:36
SOFIADELMONSTRO
Рет қаралды 17 МЛН
Štěrkování kolejí na širé trati POV - Jak to dělám já
30:34
Kolejiště na míru
Рет қаралды 12 М.
Programování dekodéru Peli pro světelná návěstidla
25:52
Kolejiště na míru
Рет қаралды 4,5 М.
Amazingly Easy Method For Installing Crossovers (219)
18:29
Model Railroading
Рет қаралды 55 М.
Přestavník MP1 - Instalace na kolejiště
11:32
Kolejiště na míru
Рет қаралды 5 М.
NÁVRAT NA KOLEJIŠTĚ MILANA SÁBLÍKA
10:55
7208petr
Рет қаралды 18 М.
Pokládka výhybek zhlaví POV - Jak to dělám já
32:23
Kolejiště na míru
Рет қаралды 4,7 М.
Štěrkování výhybek ve zhlaví POV - Jak to dělám já
42:18
Kolejiště na míru
Рет қаралды 6 М.
Praktická ukázka nastavení RocRailu pro skutečné kolejiště
1:26:13
Kolejiště na míru
Рет қаралды 2,6 М.
Pokládka flexi kolejí POV - Jak to dělám já
45:59
Kolejiště na míru
Рет қаралды 19 М.