Pomysł na serię o elektronice antycznej bardzo dobry prosimy o więcej Pozdrawiam
@janzielinski64432 жыл бұрын
Świetnie! Pańska działalność propagatorska w dziedzinie elektroniki jest kontynuacją idei wspomnianych czasopism - piękną polszczyzną tłumaczy Pan w bardzo przystępny sposób zawiłości elektroniki. Nb pierwszy nr "Radioamatora i krótkofalowca" to mój "dokładny" rówieśnik :) Pozdrawiam serdecznie!
@marcinduzy37202 жыл бұрын
Mówi się, że trzeba znać historię (przynajmniej podstawową) swojego kraju, należy też poznać, to co dziś mamy zaszyte głęboko w procesorach wszelkiej, otaczającej nas elektroniki. Jestem za - poznajmy nie tak w sumie odległe, ale praktyczne czasy i proste, a jednocześnie bardzo mądre rozwiązania.
@Sokolmeister2 жыл бұрын
Wygląda na to, że prości elektronicy potrafią zbudować "skomplikowane" stabilizatora na układach tranzystorowych a skorzystanie z praw fizyki i najprostszych elementów jest już poza zasięgiem przeciętnego hobbysty elektronika :) Bardzo ciekawy odcinek :)
@AlefZero2 жыл бұрын
Retroelektronika, czy raczej elektryka to takie podstawy podstaw. To jest potrzebne, bo to są fundamenty dla współczesnej wiedzy elektronicznej. Ale gwoli ścisłości. Miesięcznik Radio dla Techników i Amatorów zaczął się ukazywać w marcu 1946 roku. W tymże roku ukazało się 10 numerów. W styczniu 1950 roku ukazało się drugie nowe pismo, Radioamator. Jednocześnie wychodziły przez cały 1950 rok. W 1951 już został tylko Radioamator. W 1979 roku ukazał się pierwszy Radioelektronik.
@rekawek62 жыл бұрын
Świetny temat, zwłaszcza, że oprócz zasady działania, przedstawił Pan ryć historyczny potrzeby stosowania takich urządzeń. Do niedawna jeszcze całkiem sporo takich regulatorów napięcia dostępnych było na portalach ogłoszeniowych.
@robertciupa29302 жыл бұрын
No pewnie że tak, elektronika analogowa jak najbardziej. Po młodego technika udawałem się do biblioteki miejskiej w latach 80. Chęć budowy układów i pozyskiwanie części stały się wtedy moją pasją i hobby. Era telewizji i radioodtwarzaczy oraz krótkofalarstwa, zaczątek satelit z miednicy bo konwerter i dekoder z NRD już był. Telewizor w środku zbudowany jak super-komputer a nie jak teraz 3 płytki na krzyż w tym jedna zasilacz z inwerterem w technologii BGA i SMD tak że kot nawet nie poleży na odbiorniku z wbudowanym tunerem z głowicą DVBT-2 HEVC 256 co by się ugrzać a wręcz wisząc przez pół na płaskim LCD LED może doznać krzywdy ;).📺📰
@kamilwrz18412 жыл бұрын
Pamiętam jak w latach 90-tych w domu mieliśmy telewizor kolorowy radzieckiej konstrukcji i dołączony do niego stabilizator. Świetny pomysł na serię. Miło będzie powspominać dawne czasy i przypomnieć sobie o wielu wynalazkach.
@tura42592 жыл бұрын
Kurcze w tych czasach to właśnie może być "WIEDZA UŻYTECZNA" zaraz zrobią nam takie obostrzenia, że będziemy mieć -1 stopień zasilania...Bardzo dobra seria! Prośba o jeszcze i jeszcze więcej prostej, ale praktycznej elektroniki, którą można stosunkowo prosto wykorzystać w trudnych nadchodzących czasach. Dzięki! Ten Pana kanał na YT jest jednym z nielicznych i wartościowych kanałów, które warto oglądać w dobie tego całego internetowego szajsu! Dzięki po 100-kroć!
@bebokRZly2 жыл бұрын
No najlepiej! To są wręcz fundamenty. Jak rozwiązywano de facto te same problemy co dziś ale za pomocą znacznie mniej wyrafinowanych narzędzi kompleksowych i gotowych ale za to za pomocą pomysłowości i samej natury prądu i zjawisk :)
@mirek1902 жыл бұрын
Fajnie ze siega pan po nowe pomysly na serie filmow. Super.
@marcinlelko71932 жыл бұрын
Jestem milenialsem ale też pamiętam taki stabilizator 😊 U mnie na wiosce do końca lat 90 było jedno trafo więc pamiętam jak wieczorami światło przygasło 🙂. Kiedyś to były czasy teraz nie ma czasów😜. A pomysł na serię super, dziękuję za merytoryczny materiał i czekam na więcej.
@jarekkowalski58692 жыл бұрын
To prawda. Wieczorem rolnicy włączali dojarki i napięcie spadało. Popularne były w tym czasie blaszane zielone piekarniki elektryczne, z możliwością dość prostej wymiany drutu oporowego. Ciasto się wieczorową porą po prostu nie upiekło:)
@krzysoo862 жыл бұрын
Mnie się podoba w starych książkach że były napisane rzeczywiście po polsku, używając polskich nazw, pojęć. Nie używano wszechobecnego obecnie polglisha. Druga zaleta była taka że często ludzie wiedzieli o czym piszą, dziś każdy ma się za eksperta.
@keksiu3512 жыл бұрын
Bo kiedyś jak nie miałeś o czymś pojęcia to wstyd było się odzywać, dziś jak zaczniesz mówić na temat na którym się znasz, zostaniesz okrzyczany i nazwany "znaFcom" "zarozumialcem" "ekspertem właśnie" i myślisz iż wszystkie rozumy pozjadałeś. Dziś modne jest, jakkolwiek to brzmi wypowiadanie się na tematy całkowicie obce danej osobie.
@keksiu3512 жыл бұрын
@Stary Staszka iGRAszka Zgadza się. Ja miałem na myśli prowadzenie "wykładu" na tematy kompletnie obce danej osobie. Dajmy na to mój ojciec uwielbia wypowiadać się na tematy wszelakie nie mając pojęcia, i tak w tematyce elektrycznej tego kanału kiedyś próbował mi wmówić że w gniazdku są dwa rodzaje prądu, bo przecież jak przykłada próbnik ten na kciuka z żaróweczką to prąd "wie" kiedy ma być mały i pokazać że jest, a kiedy ma być duży i dla tego nas nie zabije gdy go mierzymy... i to nie jest żart, kłóciłem się z ojcem i tłumaczyłem mu że to nie tak działa. Ale ciężko wytłumaczyć coś osobie która jest płaskoziemcą i fanem teori spiskowych. Problemem takich osób jak mój ojciec jest brak chęci a nawet niechęć do poznania faktów. Dążenia do rozwiązania zagadki. Mój ojciec godzinami ogląda na YT filmy z lądowania kosmitów i wykłady na temat płaskiej ziemi podniecając się jaką to on tajemniczą wiedzę posiada. Natomiast nie wejdzie w internet i nie poszuka jak działa próbnik, co to jest prąd przemienny i po co on jest w gniazdku.... Nie chce tego wiedzieć bo dzięki temu może snuć teorie i bzdury pokrywając to uczuciem posiadania tajnej wiedzy. Zachowanie dziecka niestety... Chociaż nie znam dziecka które by tak postępowało.
@retrotechnikapl2 жыл бұрын
Pomysł na serię bardzo dobry. A co do transformatorów ferrorezonansowych, to są wciąż produkowane i używane np. w przemyśle. W ciężkich warunkach, gdzie mikroprocesory wymiękają, jest to najlepszy sposób na stabilizację napięcia wyjściowego.
@habitek2 жыл бұрын
Super odcinek. Mialem kiedys na wsi taki stabilizator produkcji radzieckiej. Stosowalem w pozniejszym czasie do CB o nieco zwiekszonej mocy niz nominalna.
@adambit12 жыл бұрын
Bardzo fajny film. I jak widać po komentarzach nie samym arduino człowiek żyje. Szkoda ze zabrakło chociaż wzmianki o stabilizatorze napięcia produkcji ZSRR. To było urządzenie w takiej dużej plastikowej, białej, podziurkowanej obudowie. Jak przystało na produkcje od naszego wschodniego sąsiada stabilizator był bardzo ciężki i toporny wyposażony w monstrualnej wielkości włącznik zasilania. Najwygodniej włączało się go nogą naciskając na ów włącznik. Jak dobrze pamietam nazywał się WEGA 9. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy z tamtej epoki.
@btc2092 жыл бұрын
Bardzo dobry pomysl z elektronika antyczna. Bardzo dobry!
@michalp.14842 жыл бұрын
dzięki za ten odcinek i za całą serię - stare czasopisma o elektronice również wyciągałem w podstawówce ze szkolnej sterty makulatury i przeglądałem z nabożną czcią, chociaż prawie niczego nie rozumiałem. Moi rodzicie wtedy również mieli identycznego Rubina 714p taki stabilizator był wtedy absolutną koniecznością.
@rafakrakowiak27192 жыл бұрын
Pozwolę sobie podrzucić pomysł na kolejny odcinek: wzmacniacz magnetyczny. Nikt jeszcze filmu nie nagrał, a temat wydaje mi się ciekawy.
@MrGargamello2 жыл бұрын
Fantastyczna seria, będę z niecierpliwością oczekiwał kolejnego odcinka ! Co do stabilizatorów, były jeszcze te produkcji Unitra Zatra z serii SM200, oparte na autotransformatorze i układzie elektronicznym załączającym przez przekaźniki jego odczepy na wyjście zależnie od poziomu napięcia na wejściu
@franciszek58312 жыл бұрын
Całość zapakowana w stylowe i nad wyraz stabilne opakowanie z grubej giętej blachy stalowej.
@panbuka40082 жыл бұрын
Doskonały pomysł na nową serię, brawo ! Technologiczna podróż w czasie, zwłaszcza z tak wytrawnym nauczycielem jak Pan, wydaje się bardzo potrzebna, zwłaszcza teraz, gdy dorasta kolejne pokolenie „cyfrowych” elektroników, wychowanych na Arduino, tworzących często bardzo ciekawe i skomplikowne uklady - ale gdy przychodzi do zaprojektowania najprostszych peryferiów do własnego urządzenia, okazuje się, że mających poważne problemy z Prawem Ohma . Nic nie budzi podziwu bardziej, niż wykorzystanie gruntownej, rzetelnej wiedzy, do projektowania rzeczy w najprostszy, choć często niekonwencjonalny sposób. Mam na przykład bardzo wiele szacunku dla projektantów elektroników, tworzących w czasach PRL ; nie sztuką było zaprojektować i wdrożyć do produkcji urządzenie powszechnego użytku, pracując „za żelazną kurtyną” i mając dostep do niemal dowolnych podzespołów, jakie sobie konstruktor akurat wymarzył. Ale zaprojektowanie podobnego urządzenia w warunkach siermiężnego PRL, z równie siermiężnym zapleczem w postaci np. CEMI, wymagało - tak mi się przynajmniej wydaje- niezłej intelektualnej gimnastyki. Pamiętam na przykład takie banalne urządzenie z czasów PRL, jakim był podtynkowy ściemniacz oświetlenia. Zrealizowany jako regulator fazowy z triakiem, wymagał do działania także diaka, którgo to elementu w pewnym momencie zabrakło - zapewne przez brak tzw. „wsadu dewizowego”. Sprytny konstruktor zastąpił diak bardzo chytrym połączeniem dwóch popularnych tranzystorów - do dziś pamiętam, że nijak nie mogłem zrozumieć, jak to działa. Czekam na kolejne odcinki i serdecznie pozdrawiam.
@andrzejzawada61722 жыл бұрын
Szanowny Panie. Dziękuję za ten materiał. Zajmuję się radiotechniką amatorsko i krótkofalarstwem od 55 lat, ale powiem szczerze, też nigdy nie rozumiałem działania takiego stabilizatora. Pamiętam, że mieliśmy w domu stabilizator do zasilania właśnie TV lampowego Szmaragd. Mój ojciec zakupił stabilizator coś około 1962 roku. Był pomocny, działał prawidłowo. Jednak był on inny aniżeli te modele przedstawiane w filmie. Była to konstrukcja skrzynkowa, metalowa. dość duża , tak około połowy skrzynki na jabłka. Oprócz kabla zasilającego, na obudowie były dwa wyjścia 220V ( gniazdka). Jedno z napisem 'Radio" i drugie " TV". Wadą jego było to, że był bardzo głośny, burczał w charakterystyczny uciążliwy sposób. Z tego powodu, ojciec umieścił go na korytarzu poza mieszkaniem. Pamiętam też, że drgania były na tyle duże, że odkręcały się wkręty mocujące pokrywy górną i dolną. Ale mój ojciec i z tym sobie poradził przez stosowanie gumowych nóżek i uszczelek, co spowodowało że drgania były mniejsze i mniej uciążliwe. Tyle lat temu, a pamiętam takie detale .hej !
@maciejboron8782 жыл бұрын
Czekamy na kontynuację serii, świetny materiał
@michabarczyk44512 жыл бұрын
Zarąbisty odcinek. Bardzo mi się podobał. Niezwykle że mozna budować urządzenia bez mikroprocesora
@lukaszblasiak2 жыл бұрын
Słowo "niezwykłe" w komentarzu bardzo mnie rozbawiło. 😉
@piotrd.54802 жыл бұрын
Odcinek tak mnie zaskoczył, że łapkę w górę zamiast (jak zwykle na tym kanale) w ciągu pierwszych 10 sekund filmu, dałem 10 sekund po filmie :-) Temat ciekawy.
@dawidz.90532 жыл бұрын
Wykonuje pan świetną robotę. Z prawdziwą przyjemnością słucham wszystkich odcinków RS i RS Elektronika. Spora dawka wiedzy i przypomnienia tematów, z którymi miałem do czynienia w szkole średniej. Ma pan fenomenalny głos, bardzo dobrze się słucha tego co pan mówi i potrafi pan wytłumaczyć rzeczy złożone w bardzo przystępny sposób nawet dla osoby nie mającej zbyt dużo do czynienia z zagadnieniami technicznymi. Współpracą z panem powinna się zainteresować jakaś telewizja. Seria programów o technice to była by genialna rzecz. Może ktoś się nie zgodzi z taką koncepcją, bo dziś mamy YT i dostęp mają wszyscy kiedy chcą i jak chcą ale ja wychowałem się na Sondzie, Zrób To Sam czy Laboratorium i bardzo mi brakuje w obecnych programach TV tego typu pozycji. Gratuluje pomysłu, wiedzy i realizacji.
@MrMarek412 жыл бұрын
Ten okrągły autotransformator jako żywo przypomina minę przeciwczołgową . W mojej lokalizacji nie musieliśmy tego używać, ale pamiętam te urządzenia , szczególnie na wsi. Bardzo ciekawy temat.
@marcinz33432 жыл бұрын
Kiedyś ludzie musieli ocno kombinować. Bardzo dobry odcinek. Pozdrawiam prowadzącego.
@TECHNICUSChannel2 жыл бұрын
Świetny odcinek, jest wiele kanalow ktore pokazuja co i jak funkcjonuje, Twój nalezy do pierwszych które zawsze chetnie oglądam i chetnie coś nowego sie dowiem, pozdrawiam i dziękuje za suoer materiał
@robertnowak20372 жыл бұрын
W latach 80 mój kolega miał stabilizator przy telewizorze i można było oglądać bajki gdy żarówki w pokoju ciemniej świeciły bo napięcie w sieci było niskie a energia elektryczna była tania więc parniki, grzejniki ,kwoki farelki itp. pracowały wszędzie
@marcinmakowski2562 жыл бұрын
Dziękuję za nowy pomysł. Niech pan jak najmocniej zagłębi się w ten wspaniały cykl, który zwraca uwagę na podstawy wiedzy, o których większość już zapomniała, a które również przypominają mi moje pierwsze kroki w elektronice, wszystkiego najlepszego panie Krzysztofie!!
@Richard_Green_1432 жыл бұрын
Temat aktualny, szczególnie, że ostatnio bywa u mnie na osiedlu w instalacji po 245V jak słońce przyświeci 😱
@krzychu_86822 жыл бұрын
W obecnych czasach trzeba zbijać napięcie. Jedyny sensowny sposób, to zakup 200m przewodu lub dławik o dużej mocy i wpiąć się szeregowo w poszczególne fazy.
@ksaweer2 жыл бұрын
Pamiętam z któregoś Radioelektronika (chyba 1/87, ale głowy nie dam) stabilizator na półprzewodnikach, zawierał home made transoptor - fotorezystor + czerwona dioda świecąca, wszystko w rurce z kartonu owinięte czarną parcianą izolką. Wtedy nic nie było i "trzeba było sobie radzić" :) Świetna seria i świetny kanał :)
@arkadiuszrogozinski27692 жыл бұрын
Dzięki za odcinek. W końcu już wiem do czego była ta skrzyneczka, która stała koło telewizora u mojego Kuzyna na wsi. Było to jakieś 40 lat temu. Czekam na kolejne materiały z tego cyklu. Pozdrawiam!
@KeritechElectronics2 жыл бұрын
Hej, z dużym prawdopodobieństwem się znamy :)
@electron22192 жыл бұрын
@@KeritechElectronics nie przyznawałbym się
@arkadiuszrogozinski27692 жыл бұрын
@@electron2219 A to dlaczego? Jakiś problem?🤪
@arkadiuszrogozinski27692 жыл бұрын
@@KeritechElectronics możliwe.🙂
@piotrkaczmarczyk65032 жыл бұрын
W Bieszczadach bez takich stabilizatorów TV nie pooglądał
@sylweksliwka79862 жыл бұрын
Super podoba się i proszę więcej szczególnie o lampach i lampowych układach
@HNIW2 жыл бұрын
Super film! Bardzo mi się podobają takie rozwiązania, ponieważ teoretycznie możemy je wykonać w całości sami, bez użycia kosmicznych technologii! Kryzys z dostępem półprzewodników pokazał nam jak bardzo jesteśmy zależni od globalnych dostawców.
@krzysztofdrzewiecki8652 жыл бұрын
Dziękuję za lekcję historii. Pozdrawiam
@tomikolaj2 жыл бұрын
Świetna seria Panie Krzysztofie. Sam pamiętam te stabilizatory z dzieciństwa i także dla mnie stanowiły wtedy wielką niewiadomą, sądziłem że to "pic na wodę" i ma tylko poprawić samopoczucie użytkownika dawnych telewizorów. Jak się okazuje, byłem daleki od prawdy. Dzięki za odcinek! Seria jest wybitnie ciekawa i z pewnością nie jest to wiedza bezużyteczna.
@jarkacy2 жыл бұрын
Mam w piwnicy kilka roczników Radioelektronika i Młodego Technika a także starego Młodego Technika :-) Z niezwykłą przyjemnością przegląda się te czasopisma po latach i trochę żal, że współczesna elektronika to powoli dziedzina dla robotów przemysłowych lutujących układy SMD na wielowarstwowych płytach drukowanych. Panie Krzysztofie jestem niezmiernie wdzięczny za to, że stworzył Pan dwa, tak wspaniałe kanały na KZbin. Uważam, że My , Pana megafani, powinniśmy zorganizować Panu potężny grant z Ministerstwa Edukacji, bo dam sobie rękę uciąć, że z Pana filmów korzystają nauczyciele techników elektronicznych.
@krisj53472 жыл бұрын
Jak zawsze duża dawka wiedzy. Dziękuję i proszę o więcej.
@czary442 жыл бұрын
Super! Chce więcej! Szczególnie układy z lampami elektronowymi.
@danielf81992 жыл бұрын
Ja pamiętam jak muj tata miał taki stapilazator napięcia a telewizor Neptun to były czasy tak proszę o więcej takich filmów łapka w górę pozdrawiam
@pawelwreczycki28162 жыл бұрын
Super . Pozdrawiam.
@jaroslawsobolewski81002 жыл бұрын
Super pomysł , czasami "stare" rozwiązania były bardziej niezawodne niż współczesne. Elektroniki i elektotechniki w latach 80 uczyłem się również z Młodego Technika z lat 60 i 70 niestety dzisiaj ich już dawno nie posiadam. Serdecznie pozdrawiam/
@tristankordek2 жыл бұрын
Niektóre z tych czasopism można jeszcze znaleźć się w bibliotekach publicznych
@grzegorzm38802 жыл бұрын
Stabor 130. Jestem posiadaczem właśnie takiego stabilizatora. Jest on bardzo ciężki. Udało mi się go nawet uruchomić. Są w nim 3 duże transformatory o ile dobrze pamiętam.
@roohrooh70362 жыл бұрын
Dzięki teraz już wiem jak dokonałem spalenia telewizora u mojej babci. Myślę że było to na początku lat 90
@lukask74452 жыл бұрын
3:33 wtedy najpopularniejszymi odbiornikami prądu były żarówka, żelazko i prodiż. Każde z tych urządzeń jest w 100% odporne na uszkodzenia spowodowane spadkiem napięcia, a z wyjątkiem żarówki, zakłócenia pracy są niemal niezauważalne, o ile spadek napięcia nie trwał więcej niż kilka sekund.
@jacekmarkiewicz1742 жыл бұрын
Świetny odcinek. W końcu odnalazłem odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. A pierwszy raz zetknąłem się z takim stabilizatorem typu "Stabor" w latach 80-tych ubiegłego wieku. Również pacholęciem będąc spędzałem każde ferie i wakacje na wsi i w każdym domu właśnie telewizor był podłączony do sieci za pomocą "świecącej i buczącej skrzyneczki". Wtedy zdawkowo tłumaczono że tak musi być, to po to aby telewizor "dobrze grał". Zrozumiane po latach dzięki Twojemu filmowi. Dziękuję, pozdrawiam i z przyjemnością czekam na kolejne odcinki o "antycznej elektronice".
@Piosyl732 жыл бұрын
Popieram proszę o więcej filmów na ten temat
@przemysawpacwa22642 жыл бұрын
Mam po dziadku kolekcje radioelektroników. Lubię sobie co jakiś czas przejrzeć :)
@brekierbartek52942 жыл бұрын
Pozdrawiam Rubin kozak a ważył chyba tone coś pięknego Kłania się 78 rok Pozdro mega odcinek
@tristankordek2 жыл бұрын
57 kg, nosiłem je gdy ważyłem nieco ponad 30kg
@Wrublos2122 жыл бұрын
"Jak to oni zrobili bez mosfetów ?! Jakieś lampy mocy? autotransformator?" pomyślałem przed obejrzeniem reszty odcinka. Genialne urządzenie. Elektronika antyczna jak najbardziej mile widziana :)
@Kramuz2 жыл бұрын
Super cykl będzie, przypomną mi się stare czasy. Pozdrawiam !👍🙂
@Marek_Bogdanowicz2 жыл бұрын
Kilka dni temu kupiłem sobie kilkanaście numerów czasopisma Radioelektronik poczatku lat '80, tak po prostu z nostalgii. A tu taki temat się trafił u RS 🙂.
@ciasteczkowypotwor2 жыл бұрын
Super pomysł na serię. Odcinek również bardzo ciekawy. Z niecierpliwością czekam na kolejne!
@Bloszamelowy2 жыл бұрын
Ja takie czasopisma do tej pory czytam a bynajmniej podobne ,o elektronice ,nauce itd a w tamtych czasach to napewno był sztos .
@tomaszwota14652 жыл бұрын
"Przynajmniej". Mnie różnicy nauczył Wojciech Młynarski.
@Bloszamelowy2 жыл бұрын
@@tomaszwota1465 A mnie nie .
@tomaszwota14652 жыл бұрын
@@Bloszamelowy Polecam jego piosenkę pod tytułem "Bynajmniej". A tak już do rzeczy: "bynajmniej" znaczy tyle co "w żadnym razie", "ani trochę", etc. Tam jest zaprzeczenie.
@adamdarski89192 жыл бұрын
Taki stabilizator kupiony od ruskich na bazarze stosowałem jeszcze w 1991 r. w centrum Kielc - napięcie sieci z trudem osiągało 180 V i o ile nowoczesne tv nie miały z tym problemów (pracowały przy 120-240v) to odbiornik satelitarny przy tym napięciu buczał przydźwiękiem i dlatego zasilałem go przez stabi.
@grzegorzp.81632 жыл бұрын
Super pomysł.
@szymonkrazynski49582 жыл бұрын
Pomysł na serię interesujący. Bedę oglądał dalej. Urządzenia tego typu oglądałem jako dzieciak u moich dziadków, dziadek miał podobnie funkcjonujące urządzenie przy telewizorze. Nie było w nim żadnej automatyki. Wtyczka, woltomierz, przełącznik i gniazdko. Po skręceniu wielostykowego przełącznika w lewo, woltomierz pokazywał aktualne napięcie w sieci, wtedy to było zwykle około 180V. Trzeba było kręcąc w prawo ustawić napięcie w zakresie 210V - 220V i próbować uruchomić telewizor marki Opal. Domyślam się, że był to autotransformator? Ciekawa była też obudowa, przód było obciągnięty materiałem, a obok woltomierza był przykręcony głośnik około 10-12 cm średnicy. Rzecz jasna do niczego nie podłączony. Zapewne jakaś amatorska konstrukcja z wykorzystaniem czegoś? Na pewno nie radia, nie było miejsca na skalę, czy inne otwory po manipulatorach. Niestety egzemplarz zaginął.
@zygazygape19582 жыл бұрын
Stabilizatory ferrorezonansowe niemiłosiernie siały zakłóceniami wokoło. Stąd też przystosowane były do stawiania na podłodze z dala od telewizora. A nawet wyłącznik uruchamiano "nogą", dla wygody by się nie schylać.
@redelektron2 жыл бұрын
Świetna seria się zapowiada. Poproszę o więcej. Posiadam transformator (dławik i kondensatory chyba też) z takiego stabilizatora ferrorezonansowego. Wyprułem go w czasach technikum z jakiś zwłok w bakielitowej obudowie. Używam go jako trafa separacyjnego i nie tylko bo ma mnóstwo odczepów i mocy. Waży chyba z 5kg. Konstrukcyjnie przypomina trafko z kształtek UI ale nie do końca bo ma jakby trzecią kolumnę z boku tylko, że nie ma ona wymiarów takich jak dwie pozostałe tylko jest znacznie węższa. Około 1-2cm i co ciekawe ma szczelinę około 0,5cm. Podejrzewam, że taka konstrukcja rdzenia powoduje to, że przebieg z tego transformatora nie jest taki idealny jak w sieci tylko delikatnie odkształcony co dość ładnie widać na oscyloskopie. Jednak nie przeszkadza to podłączanym urządzeniom. Mam również nowszy stabilizator (znaleziony gdzieś na jakimś strychu) ale to już jest elektronik RN300/1 i tu już takich "wynalazków" nie ma.
@slonikart17932 жыл бұрын
Zapowiada się świetna seria!
@witek14072 жыл бұрын
Bardzo dobry strzał na nową serię odcinków ;)
@pogodanaprzygode2 жыл бұрын
Ja mam po ojcu taka książkę "Nowoczesne zabawki" bodaj z lat 60-tych. Świat się zmienił, ale książka nadal interesująca. Jako mały dzieciak przeglądałem ją z zachwytem, marząc, że kiedyś wykonam rzeczy w niej pokazane :)
@dominikkrauze68122 жыл бұрын
Bardzo fajna seria, wiecej,wiecej.... Pozdrawiam
@tomekkruger2 жыл бұрын
Podoba mi się forma, najpierw od własnej przygody ze stabilizatorem , a potem szczegóły techniczne (dziadkowie używali tego do swego czarnobiałego Neptuna, od transformatora 15kV/380V nie byli daleko, ale to była wieś i 180V to norma). Co do starych czasopism to zacząłem przeglądać internetową bibliotekę z RadioCraft przemianowane na Radio-Electronics od roku 1935. Wydanie 1/47 przypominało mi, że lampa de Foresta została wynaleziona w 1907 roku więc ma 115 lat. Widziałem wczesne realizacje odbiorników TV z lat 1935 i 1936, czy amerykańskie pomysły wojskowe. To bardzo wciągająca lektura. Wyspiarze też mieli swój radiowy szał o nazwie Wireless Wolrd, który ukazywał się od 1911 roku. Ktoś może zapytać, co ciekawego można wyczytać w tak archaicznych periodykach? Otóż można poczuć klimat tamtych lat, spojrzeć z perspektywy czasu i dostrzec jaką wiedzą musieli dysponować tamci inżynierowie, by ich odkrycia doprowadziły nas do komputerka w kieszeni. Wiele artykułów z Radioamatora czy Radioelektronika to tłumaczenia z Wireless World np.: "Linearyzacja stopnia końcowego wzmacniacza m. cz." z Radiomatora 9/55 była oparta na "Amplifires and Superlatives" z Wireless World September 1952. Wertując inne roczniki znalazłem też ilustracje, które wykorzystywał Aleksander Witort w swoich książkach.
@arturtarka13962 жыл бұрын
Witam Panie Tomaszu, uwielbiam Pana kanał. Wspaniała wiedza, dzięki czemu mocno zainteresowałem się niecodziennymi topologiami układów lampowych
@tomekkruger2 жыл бұрын
@@arturtarka1396 Dzień Dobry. Dziękuję, ale proszę nie zapominać, że tutaj też jest wiele ciekawych rzeczy. Ja z wielkim zainteresowaniem oglądam materiały przygotowane przez Pana Krzysztofa. Pozdrawiam serdecznie.
@andrzejysakowski99202 жыл бұрын
Odnośnie antycznych stabilizatorów -elementów elektronicznych można jeszcze dodać: urdox , bareter i lampowy (gazowy) stabilitron
@waldemarrychlik36212 жыл бұрын
Zacznijmy od tego ze jestem technikiem elektroniki pracujacym w zawodzie od 1980 roku. Odbiorniki TV poczawszy od pokazanego przez Ciebie Neptuna (tego bez numeru modelu) i Belwedera ,ktorego jeden egzemplaz zdarzylo mi sie rozebrac na czesci w latach 70-tych to ze wzgledu na szeregowy uklad zarzenia lamp seri "P" nie mialy mozliwosco zasilania z sieci o napieciu nizszym niz 220V. Dlatego pokazane przez Ciebie uklady stabilizatorow/regulatorow napiecia mogly byc stosowane do odbiornikow radiowych ,ale nie TV. Stabilizatorow na lampach nie bylo ze wzgledu na dopuszczalna moc dostepnych wowczas lamp ,najwiekszej mocy dostepna wowczas EL34 miala 25W ,wiec w sensownym stabilizatorze do odbiornika TV monochromatycznego trzeba by zastosowac okolo 6 sztuk a do kolorowego Rubina 707p co najmniej z 10 sztuk. Wiekszosc stabilizatorow napiecia o mocy rzedu 250W i wiecej ,czyli nadajacych sie do wspolpracy z lampowymi TV kolorowymi byla budowana w oparciu o transduktory sterowane wyprostowanym przez prostownik sellenowy napieciem stalym ,chociaz i takie mniejszej mocy z ukladem ferrorezonansowym bywaly ,raczej do uzytku z odbiornikami monochromatycznymi i radiowymi (ze wzgledu na dopuszczalna moc obciazenia). Polecam sie jako konsultant ;) :) Waldek
@drTobiasz2 жыл бұрын
Świetny temat! ❤️
@romanowskis1at2 жыл бұрын
w starych laserach dużej mocy do stabilizacji napięcia i prądu zasialania lamp wyładowczych (35kV, 5-50mA) stosowano układ z lampami dużej mocy (stabilizacja prądu) oraz ze wzmaniaczami magnetycznymi (stabilizacja napięcia). Wieki transformator zasilany był przez trójfazowy reaktor nasycalny (czyli 3 oddzielne, takie 40kg dławiki, o prądzie 15A i indukcyjności bazowej 20-30 henrów), za to rdzenie tych urządzeń były nasycane przez układ z tranzystorem. Prąd sterowania w zakresie 0-2A umożliwiał zmianę mocy głównego transformatora o wiele kilowatów. Wzmacniacze magnetyczne mają dużą sprawność oraz są ekstremalnie niezawodne. Myślę, że to dobry temat na nowy odcinek.
@andrzejysakowski99202 жыл бұрын
ten reaktor nasycany to fachowo nazywa się TRANSDUKTOR ,dwa uzwojenia 1. regulowane prądu obciążenia 2. regulacyjne -przepływ prądu regulacyjnego zmieniał nasycenie rdzenia a zatem indukcyjność.
@robertgrygiel1432 жыл бұрын
Super! Dzięki!
@dareusdario2 жыл бұрын
Może nie jestem aż tak stary, bo dopiero lata osiemdziesiąte. Z jakiegoś powodu jednak "tamte" czasy mnie bardzo interesują. Jak najbardziej czekam na kolejny odcinek serii
@abecadlo9292 жыл бұрын
Witam, temat jak najbardziej interesujący pozdrawiam serdecznie, swoją drogą pamiętam taki transformator stabilizujący, do którego był podłączony rubin 714p i to piękne rozgrzewanie się jego oraz teksty mojego Taty podczas filmu "... synu czy możesz przełączyć telewizor do gniazdka ..." teraz już wiem że szczegółami dlaczego dziękuję za rys historyczny.
Fantastyczny odcinek! Zdecydowanie będę fanem serii "elektronika antyczna" :) Natomiast nie zgodzę się w jednej kwestii - dziś spadki napięć nie miałyby aż takiego znaczenia, ponieważ poza urządzeniami typowo grzejnymi (czajnik, suszarka) większość elektroniki codziennego zastosowania używa prawie wyłącznie zasilaczy impulsowych, projektowanych od samego początku do użycia również z napięciem 110V (a często i 90V).
@mototroter2 жыл бұрын
Doskonały odcinek. Rozwiązania proste i wspaniałe.
@Cysiu19792 жыл бұрын
Super seria,pozdrawiam.
@Artefakt19902 жыл бұрын
Świetna sprawa z tą elektroniką antyczną. Aż chciało by się zobaczyć na żywo jak działają te "antyczne" urządzenia...
@tytus888882 жыл бұрын
posiadam dwa stabilizatory jeden zbudował dawno w pracy mój tata ma budowę podobną do opisywanego , drugi zaś produkcji DDR jeszcze nie zajrzałem do niego ale przez obudowę widać też spore kondensatory
@drh23602 жыл бұрын
Super temat!
@sellen0522 жыл бұрын
Super temat, czekam na więcej :D
@rumcajs0342 жыл бұрын
Super temat, nasuwa mi się analogia do motoryzacji, dawne rozwiązania czysto mechaniczne są fascynujące. Współczesne jeżdżące komputery już takie fascynujące dla mnie nie są. Pozdrawiam serdecznie wszystkich dziadków 😀
@piotrbbbb12642 жыл бұрын
Przemysł pracował pełną parą, a linie i dalsza infrastruktura dopiero się budowała (dziś nic nowego w tej dziedzinie nie powstaje). Tymczasem żeby w gniazdkach było napięcie - na stałym poziomie, potrzeba stałego monitoringu i szybkich decyzji. Na prowincji to jeszcze w latach 80 takie historie się zdarzały, pamiętam gdy łączyła mnie telefonistka w jakimś pipidówku z Warszawą, to nad nią żarówka ledwie się tliła, a ona sama mówiła że ,,nie ma prądu". W mnie w domu aż dwa stabilizatory z lat 80 pojawiły się. Na wczasy w podróż z nami (rodzina) jeździł ZX Spectrum (w razie gdyby np tydzień miało lać, no i uatrakcyjniał też wieczory) i któregoś razu był problem z niskim i niestabilnym napięciem w sieci (mała, stara elektrownia rzeczna). Wtedy w ramach potrzeby pojawił się stabilizator. Inną okazją do jego używania (tez z komputerem) było wypalanie się styków pod bezpiecznikiem na klatce schodowej - z czym wzywani elektrycy nie mogli sobie poradzić (bo faktycznie doraźnie tego naprawić nie dało się). Wtedy RN 300/1 Unitra ZATRA robił robotę. Podczas jego pracy gdy napięcie szwankowało było słychać pracę przekaźników. Nie wydaje mi się żeby generował duże straty,w końcu zbudowany był na transformatorze.
@robertjarocha98872 жыл бұрын
Pamiętam taki stabilizator u rodziców,pewnego razu jako dziecko przełączyłem w ruskim TV przełącznik z 220V na 127V.Trafo w TV się zjarało a potem wraz z bratem wpier..l.
@10JAroman102 жыл бұрын
U Czecha na kanale DiodeGoneWild można zobaczyć jak działa w praktyce taki stary stabilizator ferrorezonansowy, który to zasila różnymi napięciami, a ten utrzymuje stałe napięcie wyjściowe w bardzo szerokim zakresie napięcia zasilającego. Jest to film tylko w j. angielskim ale całkiem ciekawy i dla chętnych zobaczyć jak to działa w praktyce i jak jest zbudowane polecam obejrzeć. Film jest zamieszczony około 10 miesięcy temu. 🙂
@MrTN_10242 жыл бұрын
Super :) Jak byłem mały też mnie ciekawiło to pudełko pod telewizorem :)
@sp5mxx2 жыл бұрын
To prawda, jakość artykułów w starych czasopismach i książkach technicznych to było mistrzostwo świata. Mam dużo starych książek technicznych, trochę radioamatorów i radioelektroników, nowych książek już nie kupuję ponieważ nie bardzo potrafię zrozumieć co autorzy chcą nimi przekazywać i dla kogo je piszą, wydaje mi się że robią to niemal wyłącznie dla pieniędzy i chwały. Ta żarówka w obwodzie pełni rolę szeregowego stabilizatora prądu a ponieważ obciążenie jest w przybliżeniu stałe to następuje na nim stabilizacja napięcia. Kiedyś używałem malutkich żaróweczek włączanych w szereg z diodą Zenera w celu stabilizacji prądu takiej diody, żaróweczka musiała być tak dobrana żeby tylko leciutko świeciła na pomarańczowo. To powodowało, że zasilacz w którym była zamontowana taka dioda miał większą stałość napięcia wyjściowego. Potem pojawiły się tranzystory polowe z których poprzez proste połączenie bramki ze źródłem, powstawało bardzo stabilne źródło prądowe i tym zastępowałem żaróweczkę. To już był duży skok jakościowy. A potem to już było tylko z górki np. UA 723 itp.
@bartekjablonski97192 жыл бұрын
Seria zapowiada się ciekawie, proszę o więcej :-) Pozdrawiam !!!
@jerzykowalczyk19662 жыл бұрын
Bardzo mi się podobał ten odcinek. Super materiał i super pomysł na tematy "antyczne". Pozdrowienia !
@TomaszZgutka2 жыл бұрын
Bardzo dobry pomysół !!!
@poldoford2 жыл бұрын
Bardzo dobry i ciekawy odcinek. Jak najbardziej warto poruszać takie tematy
@tomaszprzybylski67482 жыл бұрын
Bardzo dobry pomysł 😀 Mnie też bardzo fajnie się czyta artykuły z tamtych lat i też z lat 90 i 2000 - czytając czuje się ducha i pasję tych autorów. Fajnie byłoby pokazywać i omawiać schematy na oryginalnych rysunkach w powiększeniu - może ktoś jeszcze połknie bakcyla do elektroniki - bo od kilku lat zauważyłem zamieranie zainteresowaniem się rdzennej prawdziwej elektroniki
@adexaron2 жыл бұрын
Seria super!👍
@jacekdobrowolski91152 жыл бұрын
3:51 - do oglądania telewizora energia elektryczna nie jest niezbędna, a jak jest już ciemno to można skorzystać ze świeczki ;P
@roadster2412 жыл бұрын
Pamiętam tamte czasy. 20 stopień zasilania, wyłączenia prądu zimą, na całe wieczory i spadki napięć. A telewizor to polski, czarno-biały Lazuryt 105, który był dość wrażliwy na spadki napięcia. Wyłączenia prądu sprzyjały znaczącemu wzrostowi dzietności, nie trzeba było żadnych 500plusów. :)
@tomaszbyczek4132 жыл бұрын
Genialne w swojej prostocie!
@bartalbus2 жыл бұрын
Z trzy miesiące temu (lub nieco dawniej) miałem przez dzień czy półtorej około 80V w gniazdku, jedyne urządzenia które działały na takim napięciu to ładowarki i telewizory (ładowarki mnie nie dziwią, działają na szerokim spektrum napięć od 100 do 240V, ale na telewizorach pisze 220-240V, więc mnie zdziwiło że 80V starczy), w drugim mieszkaniu podłączonym do innej fazy było chyba 120 lub 130V, wtedy przeciągnąłem kabel z mieszkania do mieszkania i lodówka przy takim napięciu już ruszyła bo przy 80V ruszyć nie chciała, przy 80V z oświetlenia w moim pokoju zrobił się stroboskop, im wyższe napięcie tym szybciej migało, jako ciekawostkę dodam że przy takim napięciu to licznik energii (analogowy) nie drgnął ;) Może zrób kiedyś odcinek doświadczalny jak się różne urządzenia zachowają przy za niskim napięciu zasilania ;)
@andrzejysakowski99202 жыл бұрын
tak niskie napięcie na fazie powstaje gdy na transformatorze zasilającym daną sieć brak jest jednej fazy na stronie pierwotnej SN -15kV
@need4speed112 жыл бұрын
Mam jeszcze taki stary stabilizator napięcia, nie wiedziałem do czego go wykorzystać, teraz już wiem, zdjąć obudowę i wykorzystać jako retro oświetlenie pomieszczenia.