Chciałbym się odnieść do fragmentu odnośnie rodzajów promieniowania. Absolutnie mnie nie zanudziłeś, szczerze mówiąc chętnie bym posłuchał czegoś o fizyce w Twoim wykonaniu.
@Wrublos2123 жыл бұрын
Oczywiście, historia zastosowań, na które reduktor nie znalazł czasu również była by szalenie ciekawa.
@kamolsamol47303 жыл бұрын
jeden z niewielu kanałów na polskim yt gdzie zawsze daję łapkę w ciemno
@grzegorzemmm99063 жыл бұрын
Człowiek przychodzi wkurzony po robocie do domu, włącza KZbin a tam nowy odcinek na kanale. Wystarczyło 10 minut oglądania i zapomniałem o kłopotach z całego dnia.to działa jak psychoterapia 😀😂👍
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
pracujesz w policji, jesteś adminem IT, czy urzędnikiem, który nie dostał łapówki? :)
@szponiasty3 жыл бұрын
Skoro tak Ci robota robi, to powinieneś ją zmienić. Do niedawna byłem pracownikiem IT. Rzuciłem, pracuję jako zawodowy kierowca, słucham se cały dzień audiobooków, muzyki, zero stresu. Jestem szczęśliwy, choć zarabiam kilka razy mniej.
@grzegorzemmm99063 жыл бұрын
@@zygmuntzarzecki twoja wypowiedź wiele mówi ile masz na codzień do zaoferowania innym.miałkie to...
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
@@grzegorzemmm9906 poczucie humoru wyłączyli?
@duckgeorg87483 жыл бұрын
Mega filmik.Idzie Pana sluchac godzinami!!!🤗👍
@waldemarjurkowski60373 жыл бұрын
12:33 zrobiło mi się przykro, gdy padło to zdanie. Jest nieprawdziwe, a dodatkowo przez swoje konsekwencje społecznych fobii - jest szkodliwe. Jest nieprawdą powiedzenie, że lepiej nie przyjmować żadnej dawki promowania jonizującego. Jest wiele badań w tym temacie. Tak na chłopski rozum logika tego zdania brzmi podobnie do powiedzenia: - Ponieważ wysoka temperatura np 1000 stopni kelwina zabije człowieka w kilka sekund lepiej chronić się przed ciepłem - więc im mniejsza temperatura tym lepiej (?!) Jako życie rozwijaliśmy się na Ziemi) od zawsze) z takim natężeniem promieniowaniem jakie mamy. Bez promieniowania nie było by; ani ewolucji ani wielu procesów chemicznych w organizmach żywych
@master79533 жыл бұрын
Dokładnie, tak mówił na wykładach profesor Dobrzyński, już niestety świętej pamięci
@jqanowalski28523 жыл бұрын
W 1946 r. amerykański genetyk Hermann Joseph Muller otrzymał nagrodę Nobla za „odkrycie, że mutacje mogą być indukowane przez promienie X”. W swoim noblowskim wykładzie badacz ten - ignorując odmienne wyniki uzyskiwane przez swoich współpracowników - stwierdził, że nie istnieje próg dawki dla powstania mutacji popromiennych.Może RS powołał się na tego naukowca.
@TheLikebrainiac3 жыл бұрын
Tlenek węgla też występuje w atmosferze a każda jego ilość jest szkodliwa
@furieux67423 жыл бұрын
Licznik Geigera kojarzy mi sie z Urbex History Zona, Fukushima, opuszczona Polska wies i inne gdzie był obecny, sztolnie w Kowarach. Swietny materiał! :)
@alan_s_7373 жыл бұрын
To dobrze że Pan powiedział o tych czujnikach dymu, bo właśnie chciałem taki rozebrać, aby zobaczyć co jest w środku. Teraz zacząłem się obawiać.
@witoldmarczak83953 жыл бұрын
Nie bujsie 1 wrazenie zrobisz ylko 1 raz :-)
@alan_s_7373 жыл бұрын
@@witoldmarczak8395 Jak saper xD
@witoldmarczak83953 жыл бұрын
@@alan_s_737 Ano tak :-)
@qwertyuiop101019883 жыл бұрын
Nie ma się czego bać. Współczesne profesjonalne systemy wykrywania dymu nie stosują czujników jonizacyjnych. Wyjątkiem jest polska firma Polon Alfa. Zresztą, każdy czujnik w którym zastosowano materiał radioaktywny oznaczony jest popularnym symbolem :)
@rlbr-sq2nz3 жыл бұрын
Dzień dobry Panie Krzysztofie! Materiał jak zwykle doskonale przygotowany, szanuję za całokształt pracy, którą musi Pan włożyć, by przekazać to wszystko światu. Jako hobbysta elektronik muszę powiedzieć, że pańskie filmy są źródłem wiedzy i inspiracji dla wielu. Doceniam też formę przekazu- radiowy głos i rzeczowe wypowiedzi, zachęcają i przyciągają. Zastanawiam się tylko co by było , gdyby zdecydował się Pan na większe odsłonięcie siebie.... sądzę, że na plus dla wszystkich. 🙂
@allanblockbuster3 жыл бұрын
Tak czekałam, tak czekałam i wizyta u lekarza mi się przesunęła, a jak wróciłam to zapomniałam i teraz nadrabiam zaległości w odcinku. Super filmik. Bardzo dobrze się Pana słucha, nie każdy umie tak prowadzić Yt, aby było wielu zainteresowanych. Na całe szczęście Panu się to udaje za każdym razem. Super. No i oczywiście Pozdrowionka z Poznania 😘
@melon09092 жыл бұрын
Bardzo fajny i treściwy odcinek, z resztą jak każdy. P.S. 11:31 mi też alkohol pomaga się wygasić :)
@hitomisaiko6 ай бұрын
Super wyjaśnione, dziękuję.
@TECHNICUSChannel3 жыл бұрын
O kurcze ale super świetnie zmontowany odcinek, to powinno sie puszczać w szkole, bardzo fajnie sie ogląda i slucha, pozdrawiam
@witoldmarczak83953 жыл бұрын
1:22 fajnie brzmi coś jak gdyby Becquerel był mężem i promotorem M.K. Skłodowskiej ... nie wiem czemu, ale lubię ton i sposób w jaki Pan prowadzi narrację. Jak zawsze "ciekawie się ogląda" pozdrawiam W.
@MotySP3 жыл бұрын
Mówiąc o promieniowaniu jonizującym warto spojrzeć w stronę dłuższych długości fali niż promienie roentgena i gamma, a mianowicie promieniowanie ultrafioletowe również jest promieniowaniem jonizującym. Bardzo ciekawy materiał :)
@arivaldarivald32123 жыл бұрын
Tak BTW promieniowanie w małych dawkach ma korzystny wpływ na zdrowie. Chodzi o to że robi małe uszkodzenia w komórkach i aktywuje procesy samonaprawy. Stąd np. inhalacje radonu w dawnych kopalniach uranu.
@krystiansowik14173 жыл бұрын
Jak zwykle świetny odcinek, czekam na więcej. Temat bardzo ciekawy. Dziękuję!
@Pietrek2523 жыл бұрын
Dobry filmik, oczywiście łapka w górę. Chciałbym tylko dodać, że z tego co wiem to nazwa licznik Geigera tyczy się właśnie tego prostego klikającego urządzenia ale gdy dodamy do niego jakąś elektronikę obliczającą pochłoniętą dawkę to właściwe powinno się to nazywać mianem Dozymetru. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
@fotongammadosimetry3 жыл бұрын
Dokładnie tak. Licznikiem Geigera jest właśnie urządzenie czujnikowe. Całość wraz z elektroniką to dozymetr, radiometr bądź indykator. Wielu błędnie także nazywa rurkę z angielskiego "tubą".
@giwera49273 жыл бұрын
Super ma Pan te filmy. Dziękuje
@Mich_CK3 жыл бұрын
Wstęp mi się bardzo podobał aż tu nagle się skończył ;)
@krzysztofjakalak46223 жыл бұрын
Dobry wieczór. Piękna robota! 👍♥️
@clamp97793 жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał.
@Lichoslawo3 жыл бұрын
Doskonały film. Gratuluję!
@fotongammadosimetry3 жыл бұрын
Fajnie i dokładnie przedstawione zagadnienie.
@kimdzongdzwon823 жыл бұрын
akurat dziś czytałem o tym, tak jak ostatnio się zastanawiałem jak czytać symbole smd, Szczerze się zaczynam bać że pan mnie śledzi 😆😆
@RSElektronika3 жыл бұрын
Śledzę.
@IbilisSLZ3 жыл бұрын
@@RSElektronika mikroczipami 5G w szczepionkach? ;P
@RSElektronika3 жыл бұрын
Stąpasz po cienkim lodzie...;)
@kammul73 жыл бұрын
Może odcinek o licznikach, ale tym razem zużycia prądu? Interesuje mnie szczególnie jak działa taki dwukierunkowy licznik i jakie mogą być ewentualne problemy wynikające z samej konstrukcji takiego licznika.
@danielf81993 жыл бұрын
Super filmik teraz już wiem czym to się je jak to działa łapka w górę pozdrawiam
@hudy80793 жыл бұрын
dzieki,dobra lekcja i pozdrawiam
@heniuszczesliwy97113 жыл бұрын
" słynne " już " słodzenie " herbaty Polonem jest " wspaniałym " przykładem dostania się do organizmu promieniowania Alfa !
@pierdzielak3 жыл бұрын
Tak z czystej ciekawości zapytam Czy Polon w herbacie poza "słodyczą" dodawał jakieś inne walory smakowe? bo nie wiem czy mam kupować czy nie :P
@kle0fas2 жыл бұрын
@@pierdzielak Tak, dodają posmaku cebuli
@pierdzielak2 жыл бұрын
@@kle0fas Świetnie! Zamawiam 3 kilo! :)
@MedsonekGaming3 жыл бұрын
Zawsze mnie to ciekawiło, dzięki za filmik :)
@cordoba2123 жыл бұрын
Piękny material
@Dav06913 жыл бұрын
Teoretycznie nasze zmysły potrafią to wykryć. Uczucie kłócia małymi igiełkami, słodkość w ustach lub zapach "żelaza". Lecz wtedy jest już zdecydowanie za późno więc nie wiem czy można mówić o wykryciu a raczej bardziej odkryciu w jakiej sytuacji się znajdujemy. Pozatym nic z tego co wymienilem wyzej nie jest podparte badaniami z oczywistych przyczyn. Sa to informacje od likwidatorow i jednego z fotografow, ktory w latach 90 fotografował wnętrze reaktora. Wiec traktowal bym to jako ciekawostka :)
@Franss733 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film ! Sam posiadam taki licznik i parę źródeł promieniowania.
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
Weź licznik do kuchni, postaw go gdziekolwiek. Do garnka 2l wlej 1.5l wody. Wsyp 50g soli jodowanej. Doprowadź wodę do wrzenia i utrzymuj wrzenie przez 10 minut. Mój GMC-320V5 wskazuje ponad 1uS.
@fotongammadosimetry3 жыл бұрын
@@zygmuntzarzecki jak ma działać to promieniowanie gotowanej soli? Prędzej będą to jakieś zakłócenia oddziałujące na elektronikę urządzenia.
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
@@fotongammadosimetry nie o to chodzi, w soli jodowanej są sladowe ilości innych pierwiastków i te pierwiastki podróżowały w powietrzu do mojego licznika musze powtorzyc to i nagrac, bo to ciekawe jest
@fotongammadosimetry3 жыл бұрын
@@zygmuntzarzecki koniecznie powtórz, bo tak mikroskopijne ilości soli nie powinny w żadnym wypadku powodować wzrostu mocy dawki do takich wartości. No i to przecież sól kuchenna na sodzie a nie potasie.
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
@@fotongammadosimetry ale ze związkem jodu, a może być to jod 131 :) powtórzę jak będzie okazja i dam znać.
@siemanomordeczki10073 жыл бұрын
Zrób film o tych pól przewodnikowych licznikach bo bardzo jestem ciekaw i pewnie inni też jak to działa.
@master79533 жыл бұрын
Oraz o scyntolatorowych, bo tam już są ciekawsze rzeczy, jak różne pokrycia sond
@Tarvezz3 жыл бұрын
"Detektor półprzewodnikowy" mozna kupić na znanym portalu aukcyjnym, podpinasz pod gniazdo AUX telefonu, instalujesz odpowiednią aplikację i masz jako taki detektor promieniowania. Z tego co wiem nie odrozna ich rodzajów bo jest zbudowany na fotodiodzie. Na elektrodzie jest temat o tym gadżecie ;-)
@siemanomordeczki10073 жыл бұрын
@@Tarvezz dobra mordo, to nie jest kanał o majsterkowaniu, tylko o opowiadaniu jak coś działa. Ja nie szukam informacji na tym kanale w stylu właśnie: kup se urządzonko, zainstaluj apke i bedziesz miał licznik geigera. Tylko jest jeden mały problem: że choćby dobrze to coś mierzyło promieniowanie, to nie znaczy że w kodzie apki jest wszystko wpożo...
@Tarvezz3 жыл бұрын
@@siemanomordeczki1007 ja wiem o co Ci chodzi i tylko napisalem że detektor półprzewodnikowy mozna gdzieś tam kupić i elementem pomiarowym/detekcyjnym jest fotodioda. Nikt Cie do zakupu nie zmusza, tylko chcialem zaspokoić Twoją ciekawość że najprostsze detektory są bardzo małe, niestety nie wiem jak dokladne ale za to ogólnodostępne. A zasada dzialania jest mozna rzec bardzo podobna do bańki Geigera - chodzi o wybicie elektronów w półprzewodniku i różnice potencjałów.
@siemanomordeczki10073 жыл бұрын
@@Tarvezz to ja już wolę obejrzeć sobie film na RS elektronika niż twoje wyjaśnienie.
@Kanga19743 жыл бұрын
Wygladasz promiennie ... to codziennie rano mowil Piotr Curie swojej zonie 😁
@skajuoker--x3 жыл бұрын
Jak zwykle ...ciekawy film.
@jackm34583 жыл бұрын
3:40 co do czujników dymu tak było kiedyś teraz jest dioda laserowa i system luster w momencie rozproszenia światła czujnik się aktywuje, niestety działa również na mgłę silne zapylenie oraz strumień gorącego powietrza
@RSElektronika3 жыл бұрын
Z tego co wiem, jednak jest jeszcze bardzo dużo miejsc, gdzie takie czujniki funkcjonują.
@Mjocik3 жыл бұрын
@@RSElektronika wszędzie tam gdzie są stare instalacje. Najpopularniejsze chyba stare centrale Telsap firmy Polon Alfa jeśli chodzi o wiekowe systemy z takimi czujkami. Największym problemem jest potem demontaż i utylizacja przy wymianie na nowy system
@piter50pl3 жыл бұрын
Jak zwykle odcinek zajebisty
@jani64272 жыл бұрын
Super.
@andrzejporeda72813 жыл бұрын
Bardzo świętne jest to uźądzenie pozdrawiam twórcę tego filmiku serdecznie 👍 👍 👍 👍
@WaldemarSobkowiak13 жыл бұрын
11:30 Alkohol zawsze pomaga! :o) Pozdrawiam!
@mijujafr37503 жыл бұрын
Witam. Panie Krzysztofie, właśnie natrafiłem, całkiem przypadkiem (choć podobno przypadki nie istnieją), na najpopularniejszym portalu aukcyjnym w Polsce, na licznik Geigera ... do smartfona (Licznik Geigera dozymetr do smartfona - to chyba nie jest kryptoreklama). Może miałby Pan okazje zerknąć na niego i dopowiedzieć do tego odcinka Pana ocenę takiego czegoś. Być może nie odkryłem Ameryki ale temat jest w temacie aktualnego odcina RS Elektronika i być może wart jest zainteresowania. Serdecznie dziękuję za Pana pracę i z napięciem czekam na każdy nowy odcinek. Bartosz
@zscorporation2 жыл бұрын
Super film :)
@jarosawrzepecki3 жыл бұрын
Kiedyś byłem w polskiej nieczynnej sztolni kopalni uranu. Przewodnik przyłożył taki licznik do ściany, gdzie była żyłka uranu. Jak to na wycieczkach nigdy nie panuje idealna cisza, ale wtedy było idealnie cicho. Potem przewodnik wytłumaczył, że promieniowanie tła w centrum Warszawy jest wyższe, niż w tej sztolni 😉
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
Brednie jakieś. Nooo chyba, że miał na myśli jakąś hałdę z popiołem obok kotłowni. W metrze warszawskim nie przekracza 0.5uS.
@radekzdonczyk41913 жыл бұрын
Super material.
@stolarniameblad38503 жыл бұрын
Warto też wspomnieć o dawkach dopuszczalnych norm promieniowania, najbardziej narażeni są astronauci na stacjach orbitalnych. Nie posiadają naturalnej ochronny w postaci atmosfery ziemskiej. Jednak bardziej narażeni i to czterokrotnie, są palacze tytoniu. Warto wyobrazić sobie jakie zjawiska fizyczne zachodzą w procesie spalania tytoniu, a wszystkie skutki łączenia się atomów, dostają się wprost do naszego organizmu.
@master79533 жыл бұрын
Ja bym powiedział jeszcze, że duże dawki występują na hałdach spalonego węgla przy elektrowniach
@Huherko3 жыл бұрын
Stolarnia ... hmmm ... mieszkam w okolicy gdzie jest kilka stolarni i dokładnie wiadomo, kto tam pracuje bo pod wieczór z kominów zaczyna się wydobywać tłusty żółtawy i gryzący w gardło dym ... uwierz mi, że przy tym badziewiu to papierosy to pikuś.
@stolarniameblad38503 жыл бұрын
@@Huherko Takie sytuację się zdążają to prawda, jednak ogrzać 3000m2 wysokich na 15m tego "kozą" nie ogarniesz. Ogrzewanie mamy przemysłowe na gaz i jeszcze rok temu wychodziło 800 zł na miesiąc. Spady z płyt, są odbierane przez Kronospan i ponownie wykorzystane do produkcji płyt. Jedyny problem to zapylenie, mimo najlepszych odciągów to pył z cięcia unosi się w powietrzu.
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
przelot samolotem pasazerskim na wysokosci powyzej 10km to dawka tyle co badanie rtg
@kosti1163 жыл бұрын
Na zdrowie.
@Micha-dx2xw3 жыл бұрын
Badania dowodzą, że pewien poziom promieniowania nawet zmniejsza szansę na rozwój nowotworów. A promieniowanie jest wszędzie a największe w centrach miast.
@IbilisSLZ3 жыл бұрын
Mowa o hipotezie hormezy radiacyjnej?
@bantome13 жыл бұрын
Właściwie to rozważane są dwa konkurencyjne modele oddziaływania małych dawek promieniowania: LNT (linear no treshold), czyli, że każda ekspozycja jest potencjalnie szkodliwa, co w przypadku małych dawek oznacza niskie prawdpodobieństwo wystąpienia skutków i model hormezy radiacyjnej zgodnie z którym małe dawki stymulując mechanimy naprawcze organizmu mogą dodatkowo obniżać prawdopodobieństwo skutków.
@kwestionariusz13 жыл бұрын
To przez górnikow ktorzy wolniej sie starzeli fizycznie pracujac w atmosferze kopalnianej nasyconej radonem
@Micha-dx2xw3 жыл бұрын
@@IbilisSLZ Nazwy nie pamiętam ale pasuje do tego. Swoją drogą ciekawe jakby się zachowywał organizm w środowisku pozbawionym promieniowania ale to mogłoby być zgubne w dalszych pokoleniach.
@TheBurner81pl3 жыл бұрын
Tak, to potwierdzaja badania… pracujacy przy „rentgenach” sa statystycznie zdrowsi
@wojteq_t3 жыл бұрын
W technikum zbudowałem taki licznik, fajna sprawa ale na kilka godzin testowania. Później licznik powędrował do szuflady.
@konradkubit65253 жыл бұрын
Fajny odcinek Pozdrawiam
@arturpiwowarczyk7193 жыл бұрын
...zgadzam się !...
@24az1qwe1qaz3 жыл бұрын
"jaja" na końcu filmów obowiązkowo😉
@HapkinsPL Жыл бұрын
jeśli moge to dodam ciekawostke, tak wiem w górze powstało labolatorieum, które się zajmuje ale nie neutronami, tylko neutrinami, które przechodzą przez nas wszystkich i przez ziemie zostawiajac nieraz ślad chociaż są bezmasowe jako atomy, to tylko rodzaj promieniowania, być może kiedyś się to przyczyni do jakiegoś odkrycia razem z laserowym pomiarem fal grawitacyjnych
@Martini_20223 жыл бұрын
Można było coś powiedzieć o promieniowaniu słonecznym które możemy porównać do gigantycznej masy wybuchających bomb atomowychi i jak atmosfera czy kombinezony kosmonautów zatrzymują to promieniowanie.
@krzysztofrudnik47453 жыл бұрын
Ale ten "wybuch" ma miejsce jedynie w samym środku Słońca, i jest przykryty setkami tysięcy kilometrów gazów, które to całe promieniowanie pochłaniają i stopniowo zamieniają na światło widzialne. Ewentualne problemy z wiatrem słonecznym i wyrzutami koronalnymi biorą się z cząstek z zewnętrznych warstw atmosfery przyspieszonych temperaturą lub polami magnetycznymi. Nie są to reakcje jądrowe.
@Martini_20223 жыл бұрын
@@krzysztofrudnik4745 O jakich setkach tysiącach km gazów mówisz ? Jedyne co chroni to warstwa atmosfery.
@seboc1 Жыл бұрын
Bylem w termach w Ramsar i zyje 🙂
@ZEUSII073 жыл бұрын
7:40 pżecierz czujemy metaliczny posmak.
@pawetrzcinski63923 жыл бұрын
👍👌
@jakubwoskowski8163 жыл бұрын
Ja mam swój licznik. Wlasnie tu jest problem ze on zlicza sume promieniowania ale mozna filtr zalozyc w razie czego. Jeszcze sie za to nie zabralem :p
@kondziotron3 жыл бұрын
pan jest po prostu zajebisty więcej
@MrSzakalik3 жыл бұрын
Czy przypadkiem prawie wszystkie czujniki dymu są już optyczne i nie używają promieniotwórczych pierwiastków?
@ServusLibertate3 жыл бұрын
Czy licznik Geigera się zużywa? W sensie, czy ciągłe działanie powoduje degradację tubki?
@Hasztak-ug2gi3 жыл бұрын
Tak, chlorowcowe liczniki gm są najtrwalsze. Około 10 do potęgi 9 imp i do wymiany
@Hasztak-ug2gi3 жыл бұрын
Niektóre i do potęgi 10
@Witq873 жыл бұрын
Czasem daleki ultrafiolet też nie jest już promieniowaniem jonizującym?
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
nie
@Witq873 жыл бұрын
Faktycznie, właśnie coś takiego znalazłem - "Światło ultrafioletowe (UV) jest wyjątkowe, gdyż mimo, że nie ma właściwości jonizujących, to może powodować efekty podobne do tych, które powoduje promieniowanie jonizujące, np. wzrost ryzyka nowotworu ze względu na uszkodzenie molekuł DNA".
@adamw.20243 жыл бұрын
😀😀😀
@GreenArtxx3 жыл бұрын
Jak to możliwe że cząstka alfa dostaje się do detektora, jeśli ten najczęściej zbudowany jest z metalu, a jak wiemy promieniowanie alfa może zatrzymać chociażby zwykła kartka papieru? Pozdrawiam
@fotongammadosimetry3 жыл бұрын
Do detekcji cząstek alfa używa się liczników mających okienko wykonane z materiału o bardzo małej gęstości rzędu do kilku miligramów na centymetr kwadratowy. Miki, mylaru i innych.
@lukeduke93043 жыл бұрын
👍
@konradchark3 жыл бұрын
A czym sam taki licznik może też ulec napromieniowniu
@anim79913 жыл бұрын
Czy można się z Panem skontaktować mailowo?
@enc24273 жыл бұрын
Był już film o alkomatach?
@salem97493 жыл бұрын
To może teraz o elektrowniach atomowych
@lukaszthe60253 жыл бұрын
Super wykładzik podrawiam
@krystiankrychu25073 жыл бұрын
zeby w szkolach tak ciekawie opowiadali a nie zanudzali to byloby lux
@sp3qfe3 жыл бұрын
Czy różni sie promieniowanie gamma od X?
@dawid50943 жыл бұрын
W zasadzie tylko pochodzeniem samego promieniowania. Promieniowanie X jest wytwarzane sztucznie (np.: w lampach Rentgenowskich), a promieniowanie gamma pochodzi od izotopów (np.: Kobaltu-60).
@krzysztofrudnik47453 жыл бұрын
Długością fali, czyli "kolorem". Tak jak dzielimy fale e-m na długie, średnie, krótkie, UKF, itp tak jest podział na X i gamma. Oczywiście z tego wynika rózna energia fotonu.
@sotyson38333 жыл бұрын
Zastanawiam się czy domowy jonizator jest bezpieczny nie licząc śladowych cząstek ozonu.
@waldemarjurkowski60373 жыл бұрын
Domowy jonizator nie wytwarza promieniowania jonizującego - to tylko zbieżność nazw. Istotna jest energia nadana cząstką, a nie samo występowanie jonów w otoczeniu - różnica jest taka jak pomiędzy śrutem który bierzesz ręką ze stołu, a śrutem wystrzelonym z dubeltówki w twoją twarz
@konradbak3 жыл бұрын
Skłodowskiej-Curie, a nie odwrotnie.
@RSElektronika3 жыл бұрын
Dlaczego?
@TomekNagisa3 жыл бұрын
@@RSElektronika Ponieważ w języku polskim pierwsze podaje się nazwisko rodowe.
@RSElektronika3 жыл бұрын
W języku polskim? Myślałem że to sama zainteresowana osoba wybiera sobie kolejność. Mnie w szkole uczyli Curie - Skłodowska, bo żyła i pracowała we Francji.
@TomekNagisa3 жыл бұрын
@@RSElektronika Sama zainteresowana podpisywały się też "Maria Curie". I chyba tak właśnie ma na pierwszym noblu, na drugim jest Skłodowska-Curie. Więc nie wiem, może komitet nie wiedział co jej tam napisać i się nie konsultowali? Ale żeby było ciekawiej, w francuskim nazwisko rodowe jest poprawnie drugie.
@globusmassive3 жыл бұрын
Skłodowska-Curie do cholery...
@pawekocur89613 жыл бұрын
Znam tylko jednogo kooesia podobnego temu.. StanisławToton otoz to on ....
@JanJan-fs8mw3 жыл бұрын
Hmm akurat teraz taka tematyka? 🤔 no ale lepiej pózno niż wcale. Może następny odcinek jak działają noktowizory? 😀
@RSElektronika3 жыл бұрын
Był już taki odcinek.
@Tovvvija3 жыл бұрын
Tak, że daleko skacze.
@mst17172 жыл бұрын
2:13 PozytRonów-Pozytronów nie Pozytonów.
@KH-lg3xc3 жыл бұрын
A w Iraku, to najbardziej promieniują pozostawione przez usańców pancerze czołgów i pociski. Usańce robią te rzeczy z uranu. Podobnie jest w Serbii.
@mst17172 жыл бұрын
Licznik Geigera kojarzy mi się z Bizmutem.
@radek1707773 жыл бұрын
Odcinek jak zawsze świetny. Wojska rosyjskie u granic Ukrainy a na kanale licznik Gaigera. Przypadek?
@Piecziwo3 жыл бұрын
Dywagacje o teoriach spiskowych...i "korona" w logo? Przypadek? ;)
@kamilkarol53203 жыл бұрын
Wiele lat temu, w jakimś czasopiśmie był opisany taki licznik ,i O ile pamiętam można było go sobie zrobić. Tylko problem był z wspomnianą rurką.
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
80 dolców kosztuje licznik.
@ENEO5003 жыл бұрын
Gdy ziemniak jak był w Czarnobylu to miał taki miernik
@szejkmolo3 жыл бұрын
Jak powiem licznik G. To już kojarzy się z Czarnobylem
@hexu92893 жыл бұрын
Niby takie proste uradzenie o swoje kosztuje :P
@DamianSzczepaniak3 жыл бұрын
prawdopodobnie dlatego że muszą być użyte metale z przed czasów bomb atomowych bo te wydobywane obecnie nie pozwalają na wykonanie licznika bo same promieniują w jakimś stopniu ,tak ktoś mi mówił kiedyś.
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
geiger counter world map
@olo35393 жыл бұрын
mi zawsze kojarzył się z Hans Rudolf Giger (twórca ksenomorfa)
@tomaszgodek7743 жыл бұрын
Sugeruję lepsze zapoznanie się z tematem lub w ogóle odpuszczenie sobie. Sugerujesz, że promieniowanie gamma to to samo co promieniowanie X/Roentgeniowskie. Nie jest to prawdą! Poza tym mieszasz przysłowiowy groch z kapustą myląc licznik geigera z rentgenometrem i dozymetrem. Urządzenie o którym opowiadasz to urządzenie do detekcji/wykrywania promieniowania natomiast urządzenia do pomiaru dawek/mocy dawek nazywają się dozymetrami/rentgenometrami, które to w swojej budowie mogą zawierać komorę jonizacyjną czyli twój "licznik geigera". No i na koniec, nie wolno mylić dawki promieniowania z mocą dawki, dawką skuteczną i dawką pochłoniętą!
@aleksanderwojtczak85823 жыл бұрын
Jak ktoś potrzebuje mam 200 do utylizacji czujek polonu.
@ahah-yt3dz3 жыл бұрын
kichnęło.
@janko40793 жыл бұрын
Ile milisiwertów ma koronawirus?
@wiesawfratczak32283 жыл бұрын
Licznik Geigera jest tak samo precyzyjny jak testery na wirusy.
@Jedendwa03 жыл бұрын
Licznik Gejgera? Pozwólcie nim zgadnę nim obejrzę . To coś do liczenia uczestników tęczowych marszów?
@TheMadmat763 жыл бұрын
Albert takie suchary to możesz serwować swoim kolesiom pod budką z piwem .
@Jedendwa03 жыл бұрын
@@TheMadmat76 Dziękuję za pozwolenie.
@Huherko3 жыл бұрын
@@TheMadmat76 E tam, ja nawet lekko śmiechłem jak przeczytałem :D
@boleklolek5783 жыл бұрын
Przy okazji NIE dla elektrowni atomowej w Polsce .
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
kazda elektrownia w Polsce spalajaca paliwo to elektrownia atomowa. jest jeszcze elektrownia jądrowa, ale takiej nie ma w Polsce