Fajnie zrobiony początek pod względem audio :) specjalnie głos jakby z tamtych lat, super efekt!
@sqra81162 жыл бұрын
a już myslalem ze mi wysiadly glosniki w laptopie
@youazcrash2 жыл бұрын
jeszcze lepsze zakończenie :-)
@12351adam2 жыл бұрын
Na takich słuchawkach radio kryształkowe robiłem.Była radość jak zadziało bez baterii.Jak zwykle super odcinek.
@pcb52692 жыл бұрын
Dzięki z ten odcinek ! Przypomniało mi się, jak zbudowałem prosty telefon do rozmów z kolegą z bloku. Ja mieszkałem 2 piętra nad kolegą. Do zbudowania działającego telefonu wystarczył kabel 2-żyłowy i 2 słuchawki Tonsil W66 wymontowane ze starych telefonów. Działało to naprawdę świetnie i co ciekawe zupełnie bez zasilania ! Poziom napięcia generowany przez jedną słuchawkę, do której się mówiło był wystarczający aby wygenerować dźwięk w drugiej słuchawce :)
@zl80182 жыл бұрын
Super, zarówno pod względem artystycznym, jak i merytorycznym. Też się czegoś dowiedziałem - to "wzmocnienie" dzięki kwadratowej zależności od indukcji magn. oraz że biegunowość nie jest obojętna, jeśli mamy składową stałą. Jak to można patrzeć na coś i nie rozumieć jak to naprawdę działa.
@roadster2412 жыл бұрын
Ten 'sznur' po tylu latach nadal działa a tymczasem w dobrej jakości słuchawkach pewnej znanej firmy, po ok 10 latach czarna osłona przewodu sparciała, kruszyła się jakby była zrobiona z plasteliny. Nawet nie dostarczali przewodów na wymianę. Zanabyłem podobny, ale od konkurencji i słuchawki nadal pięknie działają. :)
@pako12052 жыл бұрын
Super. Dzięki wielkie za ten wehikuł czasu. Pozdrawiam i prośba o więcej z cyklu.
@artofwar39922 жыл бұрын
Mówisz że już się ich nie używało jak je miałeś okazję pierwszy raz zobaczyć ale nie do końca.W wojsku polskim nadal są w użytku aż po dziś dzień.
@lechulsk48452 жыл бұрын
No pomysł na serię genialny... Muszę przyznać, że choć mam dyplom inżyniera elektryka to nigdy nie słyszałem o zjawisku ferrorezonansu... Po prostu ani program technicznej szkoły średniej ani studiów tego nie obejmował, a książka do pracowni elektrycznej z lat 60 która wpadła mi w ręce obejmowała tylko badanie wzmacniacza magnetycznego... Do do pomiaru pojemności na dźwięk to shango066 tak robił, jego kanał zresztą polecam każdemu przez poczucie humoru i tematykę. Co do tego, że nikt nie zastanawia się jak działają słuchawki, to zapewniam że ile razy wyjmuję moje Galaxy buds zastanawiam się nad tym... jak to jest możliwe że to gra i to nieźle
@wronkos2 жыл бұрын
Jednak 10 +10 robi robote, apropo zawsze czekam na środę i ten odcinek, merytorycznie, krótko i na temat
@jacekkalinowski53812 жыл бұрын
Podobne słuchawki można było kupić jeszcze na początku lat osiemdziesiątych w składnicy Harcerskiej występowały one w zestawie radioodbiornika do samodzielnego montażu produkcji radzieckiej A i wojsko używało podobnych konstrukcji w tym okresie Serdecznie pozdrawiam ciekawy felieton prosimy o więcej👍
@piotrbering46082 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Jak zwykle fizyka wszystko wyjaśnia.
@aziczek1472 жыл бұрын
Miałem podobne w latach jeszcze w 80-tych latach. Podłączone do RMS-451 Kasprzak, niezapomniane przeżycie :) Pozdrawiam,
@K4m1kaze2 жыл бұрын
dzięki że ten kanał jest. Pozdrawiam :)
@grzes73hej2 жыл бұрын
Bawiłem się takimi słuchawkami jako dzieciak. Ile tego napsułem żeby wyciągnąć magnesiki. Potem jak byłem starszy robiłem z tych cewek przetworniki do gitary. W starych telefonach MB były takie słuchawki.
@MadMadecki772 жыл бұрын
Mam takie same , jeśli masz sentyment mogę Ci je pożyczyć :)
12:30 - czy takie dwa metale w kontakcie ze skórą mogłyby posłużyć jako źródło prądu do energy harvestingu?
@dziczkupl86742 жыл бұрын
Jak zwykle materia na 6+ :)
@Marek_Bogdanowicz2 жыл бұрын
Zdziwiłem się tak samo w wieku 6 lat, ale dość szybko rozgryzłem zasadę ich działania jak podłączałem baterię do ich kabelka.
@MadMadecki772 жыл бұрын
podobnie ja , ale wcześniej była wtyczka z drutem telefonicznym na elektrodach , żeby nie było światła i żeby było można fajnie przy świecach posiedzieć , 81 rok i 20 stopień zasilania , to są " przejawy " PRL za którymi mi się tęskni .
@waldemarbiaek35492 жыл бұрын
Super Dzięki.
@jajan6252 жыл бұрын
Mam taką jedną słuchawkę, ma 2kOm oporu co powoduje brak spadku napięcia przez co jak to ktoś napisał "słychać niesłyszalne". Na filmach z wojny niemcy na takich szukali nadajników ruchu oporu (moja jest niemiecka)
@MadMadecki772 жыл бұрын
Brawo , kawa na ławę , w szeregu 4 k Ohm byle w fazie , żeby się łatwiej w "głowie" dodawało :)
@eldamianos2 жыл бұрын
Świetny odcinek łapa w góre
@MadMadecki772 жыл бұрын
Dobra modulacja , jest overdrive :)
@mrted18522 жыл бұрын
Proszę zrobić materiał o pętlach masy i ekranowaniu sygnałów analogowych.
@piotrolszowski96822 жыл бұрын
@RS Elektronika Świetny pomysł z tą elektroniką antyczną, może odcinek na temat telewizji mechanicznej i tarczy Nipkowa?
@antom32372 жыл бұрын
No, tego chyba już nikt z nas nie pamięta z autopsji. Ale pomysł dobry.
@allall19872 жыл бұрын
Cieszę się z takiego odcinka. Szkoda tylko, że nie mogę usłyszeć jak one naprawdę brzmią :/
@waldemarsobkowiak89742 жыл бұрын
Niewiele straciłeś... :o) Pozdro!
@DUD3Ksca2 жыл бұрын
Fajna ta seria nowa seria o elektronice antycznej.
@Lechoslowianin2 жыл бұрын
Dobre do odbiorników detektorowych
@waldemarsobkowiak89742 жыл бұрын
Jedyne!!! Pozdro!
@warcnetpl2 жыл бұрын
Pierwsze wkładki słuchawkowe w telefonach CB i MB były tak wykonane. Wkładki W66 z bardziej współczesnych telefonów CB były wykonane jak mały głośnik dynamiczny z córką wciągana w szczelinę magnesu.
@Li-brus2 жыл бұрын
Mój ojciec w latach sześćdziesiątych gdy bawił się w 'titawę' miał takie słuchawki. Powiedział ze to z niemieckiego czołgu... Pamiętam ze mimo siermiężnej konstrukcji nawet dobrze leżały na uszach. I ten unikalny zapach tego gąbczastego tworzywa który przylegał do uszu...
@jerzymazurowski8002 жыл бұрын
Jeszcze jeden sposób jak zepsuć słuchawki. Kiedyś stosowałem do swojego radia detektorowego antenę świetlną. Ciekawe ile osób wie o co chodzi. Któregoś razu, stosując oczywiście kondensator na 250v, pomyliłem 0 z fazą... Puknęło i membrany odpadły od słuchawek. Całkowicie się rozmagnesowały. Od tej pory przestałem używać anteny świetlnej...
@jajan6252 жыл бұрын
Używanie sieci 230V jako anteny przez kondensator
@marekb49472 жыл бұрын
3:18-"kto wyprodukowal te sluchawki"- a na odwrotnej stronie nia ma napisu producenta?
@DamianSzczepaniak2 жыл бұрын
Zawsze myślałem że tego typu słuchawki działały w oparciu o zjawiska piezoelektryczne, jednak zastanawiam się czy przy odsłuchu na maxa dla innych nie można było by dodać składowej stałej zgodnie z kierunkiem cewki oczywiście w celu zapobiegnięcia uszkodzeniu słuchawek
@SP3GB2 жыл бұрын
!!UWAGA!! W 6:30 sensownie użyto wzorów skróconego mnożenia, w praktyce 😲 to ewenement na skale całego portalu KZbin!
@KH-lg3xc2 жыл бұрын
Radzieckie miniaturowe radioodbiorniki, które kiedyś sprzedawano w Polsce, często były wyposażone z miniaturowe słuchawki elektromagnetyczne. To było jeszcze w latach osiemdziesiątych.
@badwolf3022 жыл бұрын
Super
@rekawek62 жыл бұрын
Zadziwiające, jak wiele zastosowań mogły mieć słuchawki. Zastanawia mnie jak często słuchawki były stosowane do sprawdzania kondensatorów.
@antom32372 жыл бұрын
Do sprawdzania kondensatorów lepiej służył pomiar "oporności" kondensatora miernikiem uniwersalnym ze wskazówką. Im większa pojemność C tym większy wychył wskazówki. Potem oczywiście zmiana biegunów przyrządu i kolejny wychył wskazówki. Sprawdzałem tak przeważnie "elektrolity", czy jeszcze dobre.
@MultiKomentator2 жыл бұрын
Te słuchawki były potrzebne przede wszystkim do radia kryształowego.
@crypcase1502 жыл бұрын
Jak działa stycznik/przekaźnik elektromagnesu wentylatora styk su2/3 szafy 120/400/360volt 50-200amp włacznik
@PokerMakyo Жыл бұрын
Czy takie słuchawki można podpiąć zamiast dzisiejszych słuchawek z wtyczką jack?
@MultiKomentator2 жыл бұрын
Ok 1998 roku poszukiwałem takich słuchawek i były nieosiągalne. Internet nie był popularny, a żaden stary radioelektronik już nie miał takich rzeczy.
@antom32372 жыл бұрын
Ja miałem słuchawkę TA-25 od kumpla, a ten od wujka z wojska. Bardzo czuła, bo wysokoomowa. Żałuję, że ją gdzieś straciłem. Jak pomyślę o elektronice z lat sześćdziesiątych, to mi ciarki chodzą po plecach. To była frajda, jak się coś zbudowało samemu w tamtych czasach i działało! Ech, to "se nie wrati"
@kolo40792 жыл бұрын
Ciekawe pozdrawiam
@marcinwawrowski75722 жыл бұрын
Chetnie kupilbym takie sluchawki. Szczegolnie wysokoomowe. Niestety nigdzie ich juz nie mozna znalezc. Na znanym portalu aukcyknym niestety zadko sie pojawiaja. Jesli ktos spotkal takie w rozsadnej cenie to poprosze o namiar. Z gory dzieki.
@waldemarsobkowiak89742 жыл бұрын
Jakiś rok temu sprzedałem na AlleLipa trzy pary takich słuchawek, po ok. 40 zł... Pozdrawiam!
@tomaszm24482 жыл бұрын
@@waldemarsobkowiak8974 No to teraz pomogłeś :)
@slaweksfu76032 жыл бұрын
Miałem tak samo... Takie same słuchawki rozkręcałem jak miałem kilka lat...
@lukecool61732 жыл бұрын
14.27 qurna dokladnie z tego powodu wlaczylem ten film. Coż za wyczucie :DD
@KGTtv-cg8ei2 жыл бұрын
Ja ostatnio kupiłem stary oscyloskop telequipment S 61 angielskiej produkcji i szukam kogoś kto mógł by mi trochę doradzić odnośnie naprawy bo trochę szwankuje A ja jestem początkujący
@marekjakimowicz2 жыл бұрын
Dlaczego uderzenie magnesu powoduje jego rozmagnesowanie?
@waldemarsobkowiak89742 жыл бұрын
Ma Pan niezwykły dar pokazywania publiczności, że jeśli myśli, że wie wszystko o tak prostej rzeczy jak słuchawki, to jest w grubym błędzie! Pierwsza myśł, jaka mi przyszła po przeczytaniu tytułu filmu była: "No tak, facetowi kończą się tematy, więc chwyta się głupich słuchawek..." Pozdrawiam!
@Cyklonus2 жыл бұрын
👍
@x98pl2 жыл бұрын
To samo zjawisko co w tych sluchawkach jest wykorzystywane do dzisiaj w przetwornikach gitar elektrycznych, tyle ze w druga strone. Zamiast membrany jest struna. Ta drga w polu magnetycznym i te drgania zamieniane sa na sygnal elektryczny.
@keksiu3512 жыл бұрын
To też ktoś pisał własnie że budował jakieś urządzonka do gitar z cewek z takich słuchawek.
@robertjarocha98872 жыл бұрын
Pierwsze słuchawki stereo zrobiłem z wkładek węglowych od telefonu.🙃
@zl80182 жыл бұрын
Z węglowych by nie działały, ten rodzaj przetwornika jako jeden z nielicznych nie jest odwracalny (zresztą nie przetwarza energii akustycznej na elektryczną, tylko zmiany ciśnienia akustycznego na zmiany rezystancji). Może były to popul;arne telefoniczne wkładki słuchawkowe W-66.
@i.z.46142 жыл бұрын
To były mikrofony.
@robertjarocha98872 жыл бұрын
@@i.z.4614 no to coś mi się popieprzyło 😁
@lukeduke93042 жыл бұрын
👍👍
@Super_swinia_bojowa2 жыл бұрын
a może by tak się cofnąć do lat 2 wojny światowej ? :)