Tajniki elektrolitów [RS Elektronika]

  Рет қаралды 76,900

RS Elektronika

RS Elektronika

Күн бұрын

W tym odcinku przyjrzymy się bliżej budowie kondensatorów elektrolitycznych aluminiowych oraz spróbujemy się zastanowić, dlaczego to właśnie one często ulegają awariom i są prawdziwym utrapieniem dla serwisantów.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu
/ reduktorszumu
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Пікірлер: 177
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 2 жыл бұрын
Kondensatory elektrolityczne wynalazł Polak Karol Pollak, zwany kiedyś "Polskim Edisonem". W Sanoku, gdzie się urodził, nie ma nawet ulicy jego imienia. Chyba w ogóle w Polsce nie ma ulicy jego imienia. Są za to ulice nazwane od różnych dziwnych, często kontrowersyjnych postaci.
@MrDosiapl
@MrDosiapl 2 жыл бұрын
Jestem z Sanoka i pierwszy raz o tym słyszę. Sprawdziłem wikipedie i jestem naprawdę zaskoczony. Dziękuję za te wiedze. Przekaże dalej W Sanoku jest ulica Karola Pollaka. W szkole nigdy nie słyszałem o takiej postaci. Zwróciłem się do dyrektorki szkoły technicznej z kierunkami elektrycznymi z tą cenną wiedzą.
@RSElektronika
@RSElektronika 2 жыл бұрын
Zdzisław Beksiński...
@matiszon1324
@matiszon1324 2 жыл бұрын
@@RSElektronika ???
@sklepa
@sklepa 2 жыл бұрын
My polacy, to w ogóle tak na prawdę wymyslilismy wszystko. a później z dobrego serca oddaliśmy to innym narodom aby móc na spokojnie zająć się uprawą ziemniaków i jabłek. Polska Gurom.
@RSElektronika
@RSElektronika 2 жыл бұрын
@Adrian Kraska Nie napisałem, że cokolwiek wynalazł ale można na pewno go zaliczyć do grona genialnych postaci a o tym była również mowa. Zresztą technicznie również był na wysokim poziomie i niejednego z nas pewnie by tutaj zagiął. I pochodził z Sanoka.
@wujtol10
@wujtol10 2 жыл бұрын
Super odcinek, przypomniałem sobie jaką 26 lat temu, radość sprawiało mi wysadzanie kondensatorów, nie zapomnę też wpierdolu od Taty który zorientował się że rozkręciłem i zniszczyłem wieżę HiFi.
@andrzejpatelnia9324
@andrzejpatelnia9324 2 жыл бұрын
🤣🤣🤣
@tadekrafa4121
@tadekrafa4121 2 жыл бұрын
Może nie tyle wpierdol ,ale opierdol zebrałem od ojca ,za brejdaka , bo ja zawsze w elektronice dłubałem ,a tego jak był sam zaciekawił przełącznik 110-220V z tyłu obudowy wieży. Stary był przekonany ,że to ja łapy wepchałem .
@sklepa
@sklepa 2 жыл бұрын
paczka apapu na niesmiertelność
@TECHNICUSChannel
@TECHNICUSChannel 2 жыл бұрын
Hehe to ja za dzieciaka w piwnicy wybebeszyłem z ciekawości środek takiego starego radia i zmontowałem zpowrotem, kabel zasilania tylko wstawiłem by terczał, a dziadek jak przyszedł to załączyl radio w piwnicy a co to kurła, podniósł i jakies lekkie, od razu wiedział za kim iść, do dziś nie zapomne tej awantury 🤣
@tadeuszkurzeluk4845
@tadeuszkurzeluk4845 2 жыл бұрын
To wyobraź sobie takie "zabawy" w 80-dziesiątych latach, na hali filii "Diory" w Zgorzelcu pełnej pięknych monterek, które "zabawiali" młodzi reperatorzy wkładając elektrolity o dużej pojemności do gniazdek 220 volt ! :)))
@nieodpowiadamdebilom9991
@nieodpowiadamdebilom9991 2 жыл бұрын
"Fiordy anody" - poezja dla elektroników :-)
@marcinkaczynski4733
@marcinkaczynski4733 6 ай бұрын
Ciekawie przedstawiony temat kondensatorów
@karolkuich
@karolkuich 2 жыл бұрын
Ja już dawno temu poznałem dokładnie budowę wewnętrzną elektrolitów po tym, jak jeden z nich omyłkowo podłączyłem odwrotnie. Cały pokój w dymie i odłamkach :D
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 2 жыл бұрын
Bo to był odłamkowy.
@tadekrafa4121
@tadekrafa4121 2 жыл бұрын
Mi się kiedyś za gówniarza zdarzyło podać za duże napięcie i odpalił mi prosto w ryło. Smród na cały pokój , a we włosach kawałki papieru.
@mareklajonowski4295
@mareklajonowski4295 2 жыл бұрын
Czyli można zastąpić elektrolityczny kondensator bipolarnym?
@jakubtyrala6591
@jakubtyrala6591 2 жыл бұрын
kupiłem kiedyś "zasilacz" do płytki uniwersalnej z Chin, podłączyłem 12V i kondensator 5V wybuchł mi tak, ze całą obudowa wystrzeliła jak pocisk i walnęła mnie w czoło ;)
@konradkubit6525
@konradkubit6525 2 жыл бұрын
Panie Krzysztofie dziękuję za wytłumaczenie problemów z elektrolitami w fajny i prosty sposób. Pozdrawiam
@adamw9189
@adamw9189 2 жыл бұрын
Temperatura przyspiesza wysychanie; to właśnie dlatego niektórzy producenci telewizorów montują kondensatory bardzo blisko radioatorów mimo że dookoła pełno miejsca. Lepiej sprzedać telewizor co 5 lat niż co 10.
@Richard_Green_143
@Richard_Green_143 2 жыл бұрын
Potwierdzam, miałem taką sytuację z tv LG. Sprzęt naprawiony za 80 złotych i działa dalej.
@geiger21
@geiger21 2 жыл бұрын
krew mnie zalewa. Największe korporacje w D mają dobro planety. Ludziom zakazać pierdzieć, ale kupowanie sprzętu co 5 lat bo się psuje - OK.
@eryk7520
@eryk7520 2 жыл бұрын
Za te "fiordy" łapka w górę !! 👏
@keksiu351
@keksiu351 2 жыл бұрын
Meandry miłości albo fale Dunaju :-D
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia 2 жыл бұрын
Witam, ciekawy odcinek.
@ArekMiller
@ArekMiller 2 жыл бұрын
Panie Reduktorze! Skoro zaczął Pan temat kondensatorów, proszę o odcinek o superkondensatorach. Po wcześniejszym zachłyśnięciu się tym sposobem magazynowania energii, obecnie mało wspomina się o nich.
@RSElektronika
@RSElektronika 2 жыл бұрын
Panie Widzu! Taki odcinek już był.
@ArekMiller
@ArekMiller 2 жыл бұрын
@@RSElektronika Obejrzałem wszystkie Pana odcinki. Widocznie było to dawno i już o nim zapomniałem. Dziękuję za przypomnienie.
@jani6427
@jani6427 Жыл бұрын
Super. Kiedyś miałem chęć to zrobić, rozłożyć kondensator, ale myślałem, że może się coś wylać i odpuściłem sobie ten eksperyment.
@konradolejnik4066
@konradolejnik4066 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Zainteresowała mnie rola papieru w kondensatorze, a ponieważ zawodowo zajmuję się technologią papieru, to trochę poszukałem jak wyglądają wymagania dla papieru kondensatorowego. Wydaje się, że papier w kondensatorze pełni rolę swego rodzaju dystansu, który ma zapewnić stałą odległość między obiema metalicznymi okładkami kondensatora (i stałą grubość warstwy elektrolitu). W jednej ze specyfikacji znalazłem taką informację: Paper has been used (w kondensatorach) as a dielectric material because of its dielectric properties". W innej książce podano też coś takiego: "Paper is mainly used in power condensers for compensating the inductive component". Dodam, że bibułka kondensatorowa jest wytwarzana z silnie zmielonych włókien celulozowych i bez innych dodatków. Musi być bardzo cienka i o równej grubości. Jej struktura jest bardzo zwarta i mało porowata (gęstość ok. 1,2 g/cm3 a np. papier kserograficzny ma gęstość ok. 0,75-0,8 g/cm3. Gęstość czystej celulozy to ok. 1,5 g/cm3). Podczas produkcji papieru kondensatorowego ważne jest też, aby nie było w nim tzw. pinholes, czyli mikorotworów. Wygląda więc na to, że papier w kondensatorze pełni kilka ról. Niby kondensator to prosta konstrukcja, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Pozdrawiam!
@danielf8199
@danielf8199 2 жыл бұрын
Dobrze sobie przypomnosc łapka w górę pozdrawiam
@keksiu351
@keksiu351 2 жыл бұрын
Kawał ciekawej i przydatnej wiedzy, dzięki!
@TECHNICUSChannel
@TECHNICUSChannel 2 жыл бұрын
Dziekuje bardzo za ten odcinek, świetnie omówione, pokazane, opisane, naprawde dobrze sie patrzy na Twoje filmy. Rozbierałem duże kondensatory z mikrofali, do dziś nie zapomne tego smrodu z tego oleja czy co to, nawet filmik tutaj mam z tego, Dziekuje za ten materiał i oświate o elektronice, znowu jestem troche mądrzejszy w swoich amatorskich wiedzach o elektronice. Milego dnia
@aziczek147
@aziczek147 2 жыл бұрын
Jak zwykle konkretny odcinek. Krótko (choć może nie dla wszystkich) Ale wyczerpująco. Tak trzymać! Pozdrawiam,
@janjanowski2891
@janjanowski2891 2 жыл бұрын
Dzięki za kolejny wspaniały materiał !
@Promilus1984
@Promilus1984 2 жыл бұрын
Panie, nic się nie zmienia, elektronik zaprojektuje układ pod Panasonic FR, a w ramach oszczędności wsadzą Yageo, Chengi, Elite, Lelony... No co, też lowesr :) Inna sprawa że niejednokrotnie capsy są intencjonalnie wsadzane pod radiator z klucza czy regulatora liniowego by prędzej padły. I wreszcie - w sprzęcie pracującym w warunkach przemysłowych i 24/7 niezależnie czy będą najlepsze Panasonici, czy Rubycony to zwyczajnie ostatecznie walną z powodu zużycia. Karta CF padnie nieraz wcześniej i nikt się tym specjalnie nie przejmuje bo wystarczy backup. Ale jak padną capsy (albo cały zasilacz) to trzeba wysłać do serwisu. I dobrze, bo dzięki temu mam pracę. I nie byłoby problemu, bo zawsze daję lepsze niż były gdyby nie fakt, że nadal są poważne braki, tak kondensatorów również. Jak coś wpadnie na farnella to znika w mig, trzeba brać duże ilości na zapas co jeszcze szybciej wyczerpuje kolejne wrzucane partie. I tak się kryzys pogłębia.
@Jakubek130
@Jakubek130 2 жыл бұрын
Dzień dobry, czy nie byłoby problemem zrobić odcinek nt. działania radarów wykrywających samoloty? Z góry dziękuję! Świetnie Pan tłumaczy i taki filmik mógłby wiele wyjaśnić...
@DamianSzczepaniak
@DamianSzczepaniak 2 жыл бұрын
Nawet fabrycznie nowe kondensatory sprawdzam bo kiedyś nowy kondensator okazał się pusty, no test pokazał 32pF a powinien mieć jak dobrze pamiętam 1000uF
@hollandsebazaar4545
@hollandsebazaar4545 2 жыл бұрын
Dziekuje!
@mjakmimi
@mjakmimi 2 жыл бұрын
Świetnie, dzięki za trochę informacji👍
@wacolo73
@wacolo73 2 жыл бұрын
Te puchnące elektrolity są błogosławieństwem dla serwisów RTV. Najprzyjemniejsza i najłatwiejsza naprawa. Niski nakład pracy i kosztów materiałów a można sporo zarobić. Czasem spuchnie elektrolit w maszynie za dziesiątki tysięcy złotych. Koszt kondensatora 1zł - można też wziąć z powodzeniem jakiś ładny kondensator z demobilu, a maszyna ma drugie życie.
@KeritechElectronics
@KeritechElectronics 2 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, sporo można się dowiedzieć - równie godny polecenia co Mr Carlson's Lab :)
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 жыл бұрын
Thank you and best regards
@aaaaaaaa1361
@aaaaaaaa1361 2 жыл бұрын
Świetne jak zawsze! Ze swojej strony chętnie bym pogłębił wiedzę od Pana na temat np. korozymetrów albo PLC. pzdr
@RSElektronika
@RSElektronika 2 жыл бұрын
O PLC zawsze można pogłębić wiedzę, bo o tym już było.
@Heliimat
@Heliimat 2 жыл бұрын
Dzięki
@andrzejbo1
@andrzejbo1 2 жыл бұрын
Super, dziękuję.
@leososa6976
@leososa6976 2 жыл бұрын
...Fiordy... Smarkłem i pozdrawiam.
@andrzejorzel421
@andrzejorzel421 2 жыл бұрын
Dzięki.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 2 жыл бұрын
Dawniej fachowcy od napraw mieli strzykawki i używali ich do dolewania wody destylowanej do dużych kondensatorów elektrolitycznych. Te duże kondensatory miały taki gumowe wentyle. Do dzisiaj nie wiem, czy to dolewanie było standardową praktyką i wentyle były umieszczone specjalnie w tym celu,
@koneserchleba6892
@koneserchleba6892 2 жыл бұрын
Już czas na kondensatory grafenowe
@PiotrK2022
@PiotrK2022 2 жыл бұрын
@RS Elektronika Tak, nadal Panie Krzysztofie producenci podają które są które, np. Jamicon w datasheet do serii TL już na samym bodaj począrtku się chwali, że są Long Life... Co do wytrzymałości to rzeczywiście jest b. duża loteria. Padł mi zasilacz OCZ do pc-ta, rozkręciłem , no i nic - zero spoceń, zero spuchnięcia, no ale napięcia na łeb i szyję niektóre spadły, więc pomyślałem, że to będzie to i wymieniłem w ciemno. Okazało się, że są to kondensatory Teap0o TC i proszę sobie wyobrazić, że pomimo iż niektóre były stosunkowo blisko radiatora, wytrzymały 11 lat, tak więc jak na tajwańskiego producenta moim zdaniem to godny podziwu wynik. To samo mój monitor Asusa - potrafił być katowany po 10-16 godzin, a mimo wszystko też coś koło 10 lat wytrzymał, przy czym tutaj wyraźne były już napuchnięcia i generalnie monitor działał, miał tylko problem z włączeniem po uśpinieniu i jak się go wył. i wł. z guzika to już działał elegancko, dopóki się znowu nie uśpił. Myślę, że tutaj powodem mogła być temp., ponieważ producent się nie postarał i bardzo ciasno przy radiatorze były te kondensatory ulokowane, tak więc...
@wojciechlothar.4062
@wojciechlothar.4062 2 жыл бұрын
Przyszywany teściu stracił oko w młodości, bo kondensator elektrolityczny nie miał nacięć na denku i wystrzelił i trafił go w oko. Poleciała dioda i zmienne poszło na kondensatory. Teraz jest bezpieczniej, ale i tak uważajcie bo kondensatory elektrolityczne potrafią wystrzelić. Pozdrawiam.
@grzegorzszyszo7548
@grzegorzszyszo7548 2 жыл бұрын
Elektrolity się psują, raj dla producentów. Oby tylko przetrwał gwarancję. Świetna metoda na sztuczne postarzanie produktu.
@kolegapsasasiadaodstronysz3569
@kolegapsasasiadaodstronysz3569 2 жыл бұрын
ironicznie ten odcinek pojawił się w czasie gdy jestem chory na grypę żołądkową i muszę pić elektrolity
@666assassindaro
@666assassindaro 2 жыл бұрын
20:07 chyba kondensator był naładowany ! 😆 Nie raz mnie ''pokopało'' ! 🤣
@keksiu351
@keksiu351 2 жыл бұрын
Wprawne oko masz
@RSElektronika
@RSElektronika 2 жыл бұрын
Edycja materiału, niestety.
@pliedtka
@pliedtka 2 жыл бұрын
Ah, pamiętam te płyty główne z początku lat 2000 i padające w nich elektrolitach - te wykradzione plany. A co do Sony i innych firm japońskich to nie wiedziałem. Jakiś czas temu miałem wzm w którym wszystkie elektrolity Philipsa padły z czasem. Miały też dość duże SCR pomimo dalej pojemości w tolerancji - zamieniłem na ELNE i Nichicona.
@antom3237
@antom3237 2 жыл бұрын
Akurat naprawiłem może ze 20 takich płyt w swojej pracy. Wyspecjalizowałem się w pewnym okresie w wymianie właśnie spuchniętych elektrolitów na płytach głównych. Mój kolega po pierwszej nieudanej próbie dał sobie z tym spokój. No i sprawdziło się powiedzonko: pokaż, że coś potrafisz, a szef zaliczy to do twoich obowiązków :)
@tristankordek
@tristankordek 2 жыл бұрын
Dobry materiał, mam nadzieję że miał Pan włączony wyciąg tych oparów z warsztatu. Pozdrawiam
@marekkowalski6767
@marekkowalski6767 2 жыл бұрын
Proszę rozebrać taki na 25kv i pokazać .. pzdr.
@stefanendrju8191
@stefanendrju8191 2 жыл бұрын
Super odcinek; też zawsze myślałem, że "elektrolity" to dwie folie i papier, który jest izolatorem. A tutaj pierwszy raz słyszę o elektrolitach aluminiowych i to określenie "aluminiowych" nabiera wreszcie sensu! Jest dużo wzmianek o kondensatorach Low ESR ale nigdzie nie jest wyjaśnione tak konkretnie czym się naprawdę różnią, gdzie je stosować, gdzie nie i dlaczego. Wiadomo, że w przetwornicach ale czy można użyć Low ESR'owych w zastosowaniach zwykłych? Czy są zastosowania, gdzie ESR nie można zastosować a wyłącznie konwencjonalne?
@Promilus1984
@Promilus1984 2 жыл бұрын
Można użyć tylko LowESR kosztuje tyle co 10 zwykłych.
@tomaszm2448
@tomaszm2448 2 жыл бұрын
Jakie to są kondensatory ESR? 😀 ESR odnosi się do wartości rezystancji szeregowej kondensatora, nie do jego typu.... Każdy kond ma jakis ESR.
@stefanendrju8191
@stefanendrju8191 2 жыл бұрын
@@tomaszm2448 No cóż - pytanie było dla tych co znają temat bo dla nich hasło jest oczywiste i nie wymaga żadnych dodatkowych wyjaśnień. Oczywiście, że chodzi o kondensatory Low ESR. Poprawię mój wpis.
@stefanendrju8191
@stefanendrju8191 2 жыл бұрын
@@Promilus1984 Jeśli domyślnie można by tak było robić to kondensatory "zwykłe" a nie LowESR nie byłyby produkowane...
@Promilus1984
@Promilus1984 2 жыл бұрын
@@stefanendrju8191 no tak, w końcu pieniądz nie gra roli i dlatego w sprzętach masz lelony, elite, chengi i inne tego typu zamiast sprawdzonych marek :) Pisałem, że jeden (!!) LowESR potrafi kosztować tyle co 10 (!!!!!) zwykłych. Jeśli twierdzisz, że się kosztów nie tnie nawet na kondensatorach to żyjesz chyba w urojonym świecie. Kondensatorów LowESR nie stosuje się "wszędzie" bo są kurła DROGIE, a nie dlatego że się nie nadają.
@AmatorElektronik
@AmatorElektronik 2 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek :-)
@aaaaeeee5243
@aaaaeeee5243 2 жыл бұрын
Hej, nagrasz film o pieczeniu kart graficznych w piekarniku? Karty graficzne typu np. geforce 570ti psuja się i naprawia się je później piekąc w piekarniku (podobno to związane coś z elektroniką)
@RSElektronika
@RSElektronika 2 жыл бұрын
Naprawia się? Gdzie?
@ArturWrona
@ArturWrona 2 жыл бұрын
Coś czuję, że szykuje się ciekawy odcinek na ReduktorSzumu.
@robertgortat646
@robertgortat646 2 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek ,nadal podtrzymuję propozycję przejrzenia i konserwacji ampli tunera SANSUI 890 DB Pozdrawiam
@zbyszekpodchmielony2642
@zbyszekpodchmielony2642 2 жыл бұрын
w 100% potwierdzam problemy w kamerach Sony z lat 90tych ub. w. idę szukać czegoś o tantalach :-)). Dziękuje i pozdrawiam + 👍
@kieleccyelektrozomiarze
@kieleccyelektrozomiarze 2 жыл бұрын
Polskie elwy fajnie strzelają
@Mario007718
@Mario007718 2 жыл бұрын
A moze cos na temat uplywnosci ?
@ArturWrona
@ArturWrona 2 жыл бұрын
Z powodu wyciekających elektrolitów musiałem przed laty pożegnać się ze swoją kartą graficzną... bodajże GeForce 6200 czy jakoś tak. A i tak, będąc świeżo po przesiadce na Linuksa, przymierzałem się do kupna Radeona za względu na lepszą współpracę ze systemami spod znaku Pingwina. To było długo przed słynną wypowiedzią Linusa Torvaldsa ("so NVidia f**k you"). Jeszcze trochę niedawno zastanawiając się, dlaczego płyta główna (teoretycznie obsługująca do 8 GB RAM) notorycznie się wieszała po zajęciu wszystkich slotów DDR2, dokładnie ją sobie obejrzałem i również w bliskim sąsiedztwie zauważyłem puchnące elektrolity. Pomyślałem sobie... i tak ta płyta jest w zasadzie zabytkiem (LGA 775), więc spróbowałem sobie elektrolity wymienić. Nawet zaopatrzyłem się w takie o identycznych parametrach. Niestety wylutowywanie ich okazało się drogą przez mękę. Za Chiny ludowe fabryczna cyna nie chciała się roztopić a za to sama płyta grzała się jak toster. Potem w końcu udało się wymienić. Zadziałało? Nie. Coś zyskałem? Owszem. Paradoksalnie tak. Większą wiedzę o dużej pojemności cieplnej wielowarstwowych układów, których płyty główne są klasycznym przykładem. Przypuszczam, że prawdopodobnie coś mogłem uszkodzić w niewidocznych warstwach takiej płyty.
@HUW-05039
@HUW-05039 2 жыл бұрын
Minuta 14:20 - o proszę, zepsuty Nichikon :)
@lukaszlebelt6530
@lukaszlebelt6530 2 жыл бұрын
witam kochane unitry miały tak ze wybuchały i zasrały całą płytę w papierze i foli raz takim dostałem w twarz jak naprawiałem unitre at 9100 od bootstrapu przy końcówce mocy chciałem szybko a wyszło jak zwykle :)
@skynetcybersystem3tech
@skynetcybersystem3tech Жыл бұрын
👍👍
@Daroslav222
@Daroslav222 2 жыл бұрын
Super odcinek. Szkoda że nic nie bylo na temat różnic w kondensatorach elektrolitycznych dedykowanych specjalnie do audio
@DaVaii
@DaVaii Жыл бұрын
Może różnica jest tylko w cenie? 😄
@mariuszkalecinski7184
@mariuszkalecinski7184 2 жыл бұрын
Nie było nic powiedziane na temat prądu tętnień (ripple current). Kondensatory elektrolityczne są specyfikowane pod maksymalną wartość tego prądu. Może być tak, że napięcie znamionowe ani maksymalna temperatura pracy kondensatora nie są przekroczone, ale tętnienia są zbyt duże i kondensator zużywa się w znacznie szybszym tempie.
@rafaokulicz-kozaryn5881
@rafaokulicz-kozaryn5881 2 жыл бұрын
No nie wyobrażam sobie,że komuś na sali operacyjnej przy trepanacji czaszki padła pompa do krwi,bo kondensator sobie spuchł:D:D:D
@norbivplayer1611
@norbivplayer1611 2 жыл бұрын
ja tam się cieszę mam monitor za 5zł bo tyle kosztowało kupno 6 elektrolitów
@tkicka
@tkicka 2 жыл бұрын
Moim zdaniem Adam słodowy mógł by czyścić panu bity heh , mimo że nie do końca zajmował się tym co pan ale jedno panu z pewnością można przyznać z elektroniką jest Pan zapanbrat 😉
@O_R_I_O_N
@O_R_I_O_N 2 жыл бұрын
Do teraz myślałem że izolatorem jest papier.Niby proste urządzenie na pierwszy rzut oka,ale wcale nie takie proste.Co tam dużo gadać:mój wykład na ten temat trwał by dwie minuty i nie do końca prawdziwy.Podziwiam dogłębną wiedzę i zrozumienie zagadnienia ,bo to często nie idzie w parze.
@DariuszNawrat
@DariuszNawrat 2 жыл бұрын
Ja rowniez podejrzewam, że problemem jest właśnie cięcie kosztów i produkcja by było jak najtaniej. Stad już krok do awaryjności. Nie wyjaśnił Pan jak zbudowane są kondensatory smd ,ale nie z okrągłą obudową, ale z prostokątną(często widoczne np w urządzeniach mobilnych). Czy to są już te polimerowe czy jeszcze elektrolity.
@SouthSideZAK
@SouthSideZAK 2 жыл бұрын
Ciekawe jest to że w Unitrach które posiadałem to kondensatory Elwa jakoś się trzymały.
@Dexter1998Mike
@Dexter1998Mike 2 жыл бұрын
Każdy kondensator poniżej 6mm podczas złego podłączenia, podgrzania itp, wystrzeli powyżej 6mm prawie zawsze rozszczelni się na wyznaczonym miejscu. Za dzieciaka bawiłem się strzelając kondensatorami, taki mały kondensator potrafi zerwać skórę z palca a nawet rozbić słoik, miło wspominam tą zabawę ale i nie polecam powtarzać tego 🤪
@Trzyzet
@Trzyzet 2 жыл бұрын
Ale mi się przypomniała detonacja baterii 6 kondensatorów 400V o łącznej pojemności 950mF (milifaradów!)
@bronek9715
@bronek9715 2 жыл бұрын
no to musiało być widowisko
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 2 жыл бұрын
Kondensatory to ZUO, z którym trzeba jakoś żyć. ;)
@radosawrossati7042
@radosawrossati7042 2 жыл бұрын
A ja zapytam bo chyba nie było tego, przewody do kolumn czy warto krocie płacić czy jest różnica??
@jarekm5998
@jarekm5998 2 жыл бұрын
Przeglądnij serię Audiovoodoo Reduktora to Ci sporo wyjaśni...
@irek3151
@irek3151 2 жыл бұрын
Mam pytanie dotyczące zwrotnic głośnikowych, min. Czy jest różnica w jakości dźwięku jak zrobimy w zestawie trójdrożnym zwrotnice drugiego rzędu, a w tym samym zestawie zwrotnice trzeciego rzędu. 🤔
@lukeduke9304
@lukeduke9304 2 жыл бұрын
👍
@zielonyf6824
@zielonyf6824 2 жыл бұрын
Usłyszałem niedawno iż skład chemiczny płynu elektrolityczny używanego przy produkcji kondensatorów był bardzo strzeżoną tajemnicą producentów japońskich i został skradziony w latach (chyba) 80tych ale celowo czy przypadkowo skład owego płynu był wadliwy i stąd gigantyczna fala krótko żywotliwych kondensatorów produkowanych w tamtych dziesięcioleciach -- to mit czy fakt?
@marko.692
@marko.692 2 жыл бұрын
Nie, to nie jest mit.Szukaj capacitor plague.
@ukasznowak5044
@ukasznowak5044 2 жыл бұрын
Nie jestem pewien czy przypadkiem "umieraniem" kondensatorów elektrolitycznych nie jest to iż są stosowane nie odpowiednio a taniością dostępem sprzętu ogólnodostępnego są tam stosowane. 5 lat przy radiatorze wytrzyma ale gwarancja 2 lata... sam przy komputerach amatorsko robiłem co mi podszedł grot od prl-owskiej transformatorówy (tak ścieżki tez lutowałem) - to sam fakt wymieniałem działało chodziło niektóre dalej chodzą ale wszystko sekcja zasilania czyli procek temperatury....
@grzegorzjesionowski9854
@grzegorzjesionowski9854 2 жыл бұрын
Pamiętam ,że w latach 80-90 kiedy interesowałem się elektroniką były dostępne kondensatory elektrolityczne tantalowe. Co się z nimi stało???
@Promilus1984
@Promilus1984 2 жыл бұрын
nic, dalej są. Kondensator tantalowy jest kondensatorem elektrolitycznym :) Elektrolit nie musi być płynem tylko musi przewodzić prąd w postaci jonów.
@krzysztof8095
@krzysztof8095 2 жыл бұрын
A jak NASA rozwiązała problem? Mają przecież "kosmiczne" wymagania.
@marcinmarcin2954
@marcinmarcin2954 2 жыл бұрын
Kondensatory do zastosowań kosmicznych robi np. Kemet jednak elektronika w kosmosie jest bardzo skomplikowanym zagadnieniem. Sam programuje obecnie Microchip SAM v71 mający wersję Rad Hard oznaczająca podwyższoną odporność na radiację. Kondensatory jak można wykorzystuje się tantalowe. Ostatnio mój współpracownik pokazywał mi zasilacz do satelity i także używał kondensatorów do zastosowań pracy w warunkach radiacji i odporności na wstrząsy aby przetrwać start rakiety i jeden taki kosztuje kilkaset dolarów.
@tadekrafa4121
@tadekrafa4121 2 жыл бұрын
@@marcinmarcin2954 Gdzieś nie tak dawno oglądałem , waśnie o tym jak się robi elektronikę do urządzeń pracujących w kosmosie. Można powiedzieć krótko, tam nie ma "po taniości" Już nie pamiętam dokładnie ,ale jeśli chodzi o mikrokontrolery , procesory itd. To są całkiem inne wymagania i technika projektowania.
@SuperSidCom
@SuperSidCom 2 жыл бұрын
trzeba było zaznaczyć nóżki...😀
@arturpisarek4692
@arturpisarek4692 2 жыл бұрын
Czy Playstation 1 z 96 roku jest narażone ? moze dla spokoju wszystkie wymienić , choć działa .
@sq9ppw
@sq9ppw 2 жыл бұрын
Jak to jest z kondansatorami rozruchowymi do silników prądy zmiennego? To też elektrolity ale nie maja polaryzacji.
@marko.692
@marko.692 2 жыл бұрын
Do rozruchu silnikow elektrycznych uzywane sa kondensatory olejowe, a nie elektrolityczne.
@kraZZeman07
@kraZZeman07 2 жыл бұрын
A ja zapytam. Mam kondensatory elektrolityczne, ktore zakupilem jakies 13 lat temu i leza do dzis nieuzywane. Mam okazje w najblizszym czasie zrobic z nich uzytek i zastanawiam sie czy przypadkiem nie powiniem ich juz wyrzucic. jaka jest szansa, ze sa jeszcze sprawne i jak moge to sprawdzic nie liczac funkcji testowania pojemnosci konfensatprow w moim multimetrze?
@peewdiepiegodie4240
@peewdiepiegodie4240 2 жыл бұрын
Jeżeli w dobrych warunkach trzymane to raczej powinny być gites
@kraZZeman07
@kraZZeman07 2 жыл бұрын
@@stratiosastero6880 dzieki za info. jezeli tak jest to ciesze sie bo miernik pokazuje ze maja wlasciwa pojemnosc. pozdrawiam
@kraZZeman07
@kraZZeman07 2 жыл бұрын
@@peewdiepiegodie4240 dziekuje za info.😀
@hugolapaz4085
@hugolapaz4085 Жыл бұрын
Ciekawe, kiedyś 2000 mikrofaradów był wielkość paczki fajek,a teraz jak 5 groszy he he
@szosiu7823
@szosiu7823 2 жыл бұрын
W kartach graficznych mamy Kondensatory polimerowe czy elektrolityczne ?
@Promilus1984
@Promilus1984 2 жыл бұрын
kondensatory polimerowe to nadal kondensatory elektrolityczne. Kondensator elektrolityczny wykorzystuje elektrolit - ten nie musi być płynem. To materiał mający zdolność przewodzenia prądu w postaci jonów. Kondensatorem elektrolitycznym jest standardowy aluminiowy, jest też polimerowy, niobowy i tantalowy. W starych kartach były aluminiowe i tantale, w nowszych polimery.
@zygmuntzarzecki
@zygmuntzarzecki 2 жыл бұрын
fixed focus ;-)
@robertrost2312
@robertrost2312 2 жыл бұрын
Drugi 😄 Panie Krzysztofie co z odcinkiem o gramofonach, będzie?
@RSElektronika
@RSElektronika 2 жыл бұрын
Na tym kanale to raczej nie.
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia 2 жыл бұрын
Hahahaha
@robertrost2312
@robertrost2312 2 жыл бұрын
No tu nie ale na reduktorze?
@miloszw6246
@miloszw6246 2 жыл бұрын
@@robertrost2312 Przecież już dawno był...
@rsz2384
@rsz2384 2 жыл бұрын
Jakiej firmy kondensatory kupować??
@Promilus1984
@Promilus1984 2 жыл бұрын
Zależy jakie, aluminiowe i polimerowe - panasonic, rubycon, nichicon, elna... jeśli chodzi o wysokonapięciowe to tu się sytuacja zmienia, bo na tym rynku panasonic i rubycon praktycznie nie istnieją.
@Dzejwor_Gromowladny
@Dzejwor_Gromowladny 2 жыл бұрын
@@Promilus1984 Z wysokonapięciowych elektrolitów i nie tylko: Riffa/Kemet, Cornell Dublier, Nippon Chemi-con ;)
@bogdantylec719
@bogdantylec719 2 жыл бұрын
A co z elektrolitami na prąd zmienny?
@RSElektronika
@RSElektronika 2 жыл бұрын
Bipolarne?
@pawelplackowski8923
@pawelplackowski8923 2 жыл бұрын
Tak, nie ma lekko z elektrolitami. :(. Wie to każdy miłośnik starszej elektroniki w której trzeba kilogramami zmieniać owe kłopotliwe elementy. A co by gdyby ich nie wymieniać, tylko się ich pozbyć i w Radmorach, Diorach, Fonicach zamienić je kondensatorami np. tantalowymi? Pozbylibyśmy się kłopotu na zawsze? Czy otworzylibyśmy skrzynkę pandory?
@kopyto4553
@kopyto4553 2 жыл бұрын
drugi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!😁
@Mr4hitch
@Mr4hitch 2 жыл бұрын
Kondensatory powinny być w mojej ocenie mocowane na złączkach, by można było je wypiąć i założyć nowe przez każdego. Znacznie wydłużyłoby to trwałość urządzeń elektronicznych. Nie wiem czy by to się dało wykonać technicznie, ale wyrzucamy TV lub inny sprzęt z powodu części wartej parę złotych.
@Promilus1984
@Promilus1984 2 жыл бұрын
zbyt wrażliwe by iść w jakość takich połączeń, szczególnie w warunkach gdy urządzenie byłoby narażone na np. wibracje.
@bronek9715
@bronek9715 2 жыл бұрын
Od dawna już tak jest i będzie, że zabrania się diesla czy kominka w domu a jednocześnie produkuje się badziewie, które z założenia ma być krótkowieczne...
@sylwesterolszewski4559
@sylwesterolszewski4559 2 жыл бұрын
Witam panie Krzysztofie,czy będzie kiedyś może odcinek o audio np.rozbieranie amplitunera pozdrawiam.
@miloszw6246
@miloszw6246 2 жыл бұрын
Na drugim kanale jest.
@tadekrafa4121
@tadekrafa4121 2 жыл бұрын
Rozebrać każdy głupi umie , ale poskładać to już inna bajka : P
@therednask
@therednask 2 жыл бұрын
A ultra kondensatory , lub super kondensatory ?? no przecież to ogromne pojemności już używane do urządzeń rozruchowych , oparte na nanorurkach . Może trochę sięgnąć wiedzy dalej niż sprzętu HIFi i zainteresować sie magazynowaniem energi bo tam dzieje się wiele rozmaitości
@RSElektronika
@RSElektronika 2 жыл бұрын
Panie kochany, po co te zdublowane znaki zapytania? Odcinek o superkondensatorach już był.
@azlabstudio
@azlabstudio 2 жыл бұрын
Kolejny
@riesling5771
@riesling5771 2 жыл бұрын
To ile jest tych folii? Mnie się wydaje że jedna tylko jeden pasek o dwóch różnie spreparowanych powierzchniach.
@RSElektronika
@RSElektronika 2 жыл бұрын
Folie muszą być dwie. To kondensator.
@patriga6437
@patriga6437 2 жыл бұрын
Sa kondesatory,lub ich zamiennik,tzn...wyobrazcie sobie NASA pracujacym na tych kondesatorach? Tam jest i musi byc pewnosc, dlugotrwalosc,i jakosc produktu.Tylko nam sie upycha badziewie-tanie,to i nie trwale.Servis firmowy musi zarabiac.
@Druciarstwo_w_elektronice
@Druciarstwo_w_elektronice 2 жыл бұрын
Pierwszy
@wro75
@wro75 2 жыл бұрын
To żona/dziewczyna zadowolona raczej nie jest 😉😉😉
@kopyto4553
@kopyto4553 2 жыл бұрын
@@wro75 siostra
@kotekxd99
@kotekxd99 2 жыл бұрын
@@kopyto4553 xDD
@Druciarstwo_w_elektronice
@Druciarstwo_w_elektronice 2 жыл бұрын
@@wro75 XD
@rafaokulicz-kozaryn5881
@rafaokulicz-kozaryn5881 2 жыл бұрын
Hmmm,a co gorsza dziewczynie z tego powodu padł wibrator jak juz dochodziła,a jak wiemy lepiej wtedy dziewczynie nie przeszkadzać,bo ugryzie:D:D:D
@CJWarlock
@CJWarlock 2 жыл бұрын
Dobry odcinek. I słuszna refleksja na końcu - cięcie kosztów pcha cywilizację w stronę badziewia technicznego, a nie postępu. :)
@ArturWrona
@ArturWrona 2 жыл бұрын
I badziewia technicznego i destrukcji planety przez generowanie śmieci.
@ArturWrona
@ArturWrona 2 жыл бұрын
No i oczywiście trudno nazwać postępem ekologiczne skutki takiego podejścia.
@CJWarlock
@CJWarlock 2 жыл бұрын
@@ArturWrona W rzeczy samej. :) Cieszę się, że dopowiedziałeś to za mnie (ja zdecydowałem się na krótszy komentarz, bez wzmianki tego zagadnienia).
@zdzisawsawicki
@zdzisawsawicki 2 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny fajny i pouczający odcinek. Pozdrawiam.
@Easy-ci3fk
@Easy-ci3fk 2 жыл бұрын
👍
@andrzejr5412
@andrzejr5412 2 жыл бұрын
A nie można multimetrem sprawdzić, która jest katodą, a ktora anodą
@RSElektronika
@RSElektronika 2 жыл бұрын
Nie można.
@andrzejr5412
@andrzejr5412 2 жыл бұрын
@@RSElektronika A sprawdzając rezystancje
@RSElektronika
@RSElektronika 2 жыл бұрын
@@andrzejr5412 A to opornik czy kondensator?
@andrzejr5412
@andrzejr5412 2 жыл бұрын
@@RSElektronika Skoro jedna folia ma tlenek glinu, który ma wysoką rezystancje to można sprawdzić rezystancje foli
@RSElektronika
@RSElektronika 2 жыл бұрын
@@andrzejr5412 A co to da?
Wąsy cynowe [RS Elektronika] #213
8:09
RS Elektronika
Рет қаралды 105 М.
Jak działa kalkulator? [RS Elektronika] #215
36:10
RS Elektronika
Рет қаралды 132 М.
when you have plan B 😂
00:11
Andrey Grechka
Рет қаралды 66 МЛН
How do Cats Eat Watermelon? 🍉
00:21
One More
Рет қаралды 8 МЛН
Superkondensatory [RS Elektronika] #112
16:01
RS Elektronika
Рет қаралды 227 М.
Licznik Geigera [RS Elektronika] #208
15:53
RS Elektronika
Рет қаралды 69 М.
Bluetooth [RS Elektronika] #209
24:24
RS Elektronika
Рет қаралды 82 М.
Jak naprawdę płynie prąd elektryczny? [RS Elektronika] #204
22:24
RS Elektronika
Рет қаралды 185 М.
HDMI [RS Elektronika] #203
22:19
RS Elektronika
Рет қаралды 71 М.
Jak testować i sprawdzić diodę i mostek prostowniczy
11:35
Techniczny Garaż
Рет қаралды 36 М.
Budujemy ZX Spectrum [RS Elektronika] #199
36:05
RS Elektronika
Рет қаралды 97 М.
Zwiększenie mocy wzmacniacza - Odc.47 [Reduktor Szumu]
14:09
ReduktorSzumu
Рет қаралды 152 М.
Naprawa zasilacza impulsowego 12V; Sprawdzanie elementów i pomiary
20:19
Majsterkowanie i nie tylko
Рет қаралды 51 М.